De omroep-kwestie A. R. K. A. DINSDAG 15 APRIL 1930 V OM HOOGERE DINGEN! Reisdrukte tijdens de Paasch^agen DE NIEUWE AARTSBISSCHOP ALOM IN DEN LANDE VREUGDE Het congres der R. K. Volkspartij CONGRES VAN „HET GROENE KRUIS' Het glijvkegtu'g ongeluk arbeid voor ONVOLWAAR DIGEN ARBEIDSWET 1919 MENSCHEN EN MEENINGEN WAT DE V-A.R-A. EISCHT EEN KLOK! VRIJSTELLING VAN WEGEN BELASTING HYPOTHEEKKANTOREN PUBLIEK EN 'fi -:/• :v- h «t AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Waar gaat het eigenlijk om in de wereld? Die vraag kan verschillend opgevat wor den; om ze zuiver op te zetten, zouden we moeten zeggen waar moet het eigenlijk om gaan? Want datgene, wat de menschen bedoe ïen, klopt nog lang niet altijd met dat, wat ze eigenlijk moeten bedoelen. Zoo geeft de praktijk van het leven wel eens gelegenheid tot nadenken, tot hoofd schudden, en tot zuchten. Zou heel de so ciale beweging uitloopen op het dood-ordi nadre, totaal-afgeleefde en den mensc i minderwaardige naloopen dooi de massa van de „gegoeden?" Is heel de drift om er beter voor te komen staan, en hebben al e opofferingen, om omhoog te geraken, slechts een mooie formule voor dit verlan gen: „we willen evengoed van alles en nog wat genieten, als de groote lui? Krijgen wij dus in verblind formaat over heel de linie het uitgaan, het verteren, het geld-stukslaan, het totaal overbodige in kleedin0-, in huisraad, in het zich ontspan nen, dat zoo gehekeld werd als een naar geestig gevolg van het kapitalisme? We durven niet in alle gerustheid „neen te zeggen. „We mogen wel iets hebben", heet het! En dat moet alles verontschuldigen. „Ze hebben het lang genoeg slecht gehad' hoort men ook, en men doet toegeeflijk, juist alsof daaruit zou blijken, dat men het zoo goed meent. Achterop! Want dan komen we gauw ge noeg te staan voor den plicht, om dat volk terug te gaan halen van dien verkeerden weg, wat totaal onmogelijk zal blijken. Het moet gaan: om hoogere dingen. We kunnen er niet genoeg op hameren, dat met die hoogere dingen zeker ook stoffe lijke eischen samenhangen. Overdadige werktijd, al te veel uit het gezin zijn, slechte huisvesting, die dingen werken in normalen regel verkeerd ook op de hoogere dingen Wie het verband tussc.hen ziel en lichaam, tusschen stof en geest, tusschen omgeving en wil zou ontkennen, moet al heel slecht op katholiek terrein thuis zijn. Maar tege lijk zal het een allereerste noodzakelijkheid blijken, den menschen te leeien, datgene wat z-e in harden strijd verkregen hebben, niet te verkwisten in onzinnigheden; ze bewust te maken, dat hetgeen ze van de betere standen zien, nog lang niet als de goede maatstaf voor het echt-menschelijke kan doorgaan; hen overtuigd te maken, dat ze een groote mate van zelfbeheerschiing noodig hebben, die bestaat uit gezond verstand, een ernstigen wil en een nuchtere onafhankelijkheid. De uitwassen van een maatschappij, die de ziekelij'kste ideeën verkondigt, als een soort paradijs steeds voor oogen hebben, en zoo veel men kan, zich daaraan ook te goed doen, bewijst, dat men het niet om de hoo gere dingen deed, maar dat men met de dood-ordinaire zucht bezield was, om juist te kunnen doen als de anderen, of zooals men zegt, het even goed te kunnen hebben. Wij moeten een andereen kant uit. Ons zelf hervormen, door van het begin af aan te doen volgens de heldere beginselen. Want de menschen maken de maatschappij evengoed in de toekomst, als nu. Een stroom van gelukwenschen Jaarvergadering Landelijke Groep Rij ksambtenaren EXTRA TREINEN Op het baanvak Amsterdam—Rotterdam Op het baanvak Amsterdam Rotterdam der Nederlandsche Spoorwegen zullen Zaterdag a.s. en Maandag a.s. (2e Paascbdag), o5 extra vóórtreinen en 35 extra volgtreinen worden ingelegd. Ook zullen bij enkele drukke tremen naar België gedurende deze dagen vóórtreinen loo- pen. De stroom van persoonlijke en telegrafische gelukwenschen, welke direct na de benoeming van Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen tot Aarts bisschop van Utrecht binnenkwamen, heeft zich gistermorgen in toenemende mate voortgezet. Op ondubbelzinnige wijze blijkt wel hieruit, hoe deze benoeming alom in den lande met vreugde is begroet. Gistermorgen kwamen aan 't Aartsbisschop pelijk Paleis o.m. hun persoonlijke gelukwen schen aanbieden Mgr. dr. A. C. M. Schaeponan, president van het groot-seminarie te Rijsenhurg en proost van het Metropolitaan Kapittel, de president van het klein-seminarie te Culemborg, de Hoogeerw. heer H. J. Koopmans, de profes soren van hot groot-seminarie dr. P. de Jong, F. v. d. Loo en dr. H. F. Frank. Verder tal van seculiere en reguliere geestelij ken, Jhr Bosch van Oud-Amelisweerd, haron van Wijnbergen, de heer H. Kuijpers, directeur en dr. J. Witlox, hoofdredacteur van „de Maas bode", e.a. Telegrafische gelukwensahen werden ontvan gen o.m. van: Mgr. L. Schrijnen, Bisschop vau Roermond; Mgr. A. Diepen, Bisschop v. 's-Her togenbosoh; Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, Kolonel Evers, hoofdaalmoeze nier; Mgr. J. Pompen, proost van het kapittel te 's-Hertogenboscb, verschillende beambten van het Aartsbisdom, minister Deckers, de Ned. afdeeling van de Souvereine Orde van Malta. R.K. Handelshoogeschool, R.K. Leergangen, B. en W. van Utrecht, mr. dr. H. W. de Vink, lid van Ged. Staten van Utrecht, tal van organisa ties op sociaal gebied, R.K. Journalistenver- eeniging, de Provinciaals van verschillende Or den en Congregaties en een ontelbare telegram- menreeks van parochies en kloosters in het Aartsbisdom. Gisteren werden o.m. nog telegrammen en brieven ontvangen van Z. Em. Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen; Z. D. H. Mgr. P. A. W. Hopmans, Bisschop van Breda; de vicarissen-generaal en kapittels der ver schillende bisdommen; van Mgr. dr. W. LI. Nolens; van dr. Th. Verhoeven, directeur van het Centraal Bureau voor Onderwijs en Op voeding; van Z. Exc. Minister T. J. Verschuur van de Eerste Kamerfractie; van den gezant van Oostenrijk en van den heer D. Schuite maker, hoofdcommisaris van politie te Utrecht. In een korte audiëntie, welke wij met Mgr. J. H. G. Jansen, den nieuwen Aartsbisschop mochten hebben, bleek ons opnieuw de groote sympathie van Mgr. voor de Katholieke Pers. Mgr. drukte n.l. zijn spijt erover uit, dat hij niet geweten had, waar de R.K. Journalisten Zondag te Utrecht in vergadering bijeen waren om hun daar van zijn benoeming mededeeling te laten doen. Eenige vergaderzalen waren opgebeld. Toen men vernam dat de vergadering in het „Kasteel van Antwerpen" was, waren de aanwezigen juist vertrokken. AANVAARDING VAN DE BISSCHOPPELIJKE FUNCTIE Op liet Aartsbisdom werd ons meegedeeld, dat Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen eerst zijn functie van Aartsbisschop zal aanvaarden, na dat Z. D. H. bezit heeft genomen van den Aartsbisscihoppelijken zetel, hetgeen niet eerder zal kunnen geschieden, dan nadat de benoeming uit Rome is ontvangen en aan het Kapittel ge toond. Later zal nog worden hekend gemaakt wan neer er voor autoriteiten en anderen gelegen heid zal bestaan om Z, D. H. geluk te wenschen. DE VOORGANGERS VAN MGR. J. H. G. JANSEN Sinds het herstel der Bisschoppelijke liierar chie in ons land is Mgr. J. H. G. Jansen de vijfde Aartsbisschop. Zijn voorgangers waren; Mgr. Joannes Zwijsen van 18531868. Mgr. Andreas Ignatius Schaepman van 1868 —1883. Mgr. Petrus Matthias Snickers van 1883 VERWERPING VAN HET FUSIE-VOORSTEL 1895. Mgr. 1929. Henricus van de Wetering van 1895- Nationaal met internationale deelneming- De Algemeene Nederlandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" zal op 25, 26 en 27 Sep tember van dit jaar te Utrecht een congres houden ten dienste van de Huiselijke zieken verpleging en de Gezinshygiëne. Een groot aantal mannen van naam, Ministers, Com missarissen van de Koningin, burgemeesters eu andere op den voorgrond tredende perso nen, heeft zich bereid* verklaard zitting te nemen in het Eere-Comité. Het congres-bestuur heeft reeds verschillen de spreker; uitgenoodigd, die zich allen be reid verklaard hebben daar een voordracht te houden. Bovendien zal een speciale morgen gewijd worden aan het onderwerp: „De arts en het sociaal-hygiënische werk", waarover enkele hoogleeraren zich in beginsel bereid verklaard hebben te spreken. Het belooft een nationaal congres te worden, maar toch met Internationale deelneming. EEN MONTAGEFOUT DE OORZAAK PIERRE MONTEOX heeft gisterenavond ffiet zijn Parljsch orkest te Amsterdam een poneert gegeven Aangaande het ongeluk met het glijvliegtuig aan het strand in de nabijheid van Noordwijk anil Zee, vernemen we nog het volgende: Het toestel, waarmede het ongeval gebeurde, was de vorige week na een glijvlucht, uitge voerd door den heer Tijen uit Bussum, lichte lijk beschadigd. Het toestel was echter in de Pander-fabriek gerepareerd, welke herstellin gen door de officieele ambtenaren van het bureau „Luchtvaart" van het Departement van Waterstaat, dat belast is met het toezicht op civiele iuchtvaarttuigen, waren nagezien en goedgekeurd. Toen de heer Henk Pander Jr. Zaterdagmid dag met het toestel startte, bleek al direct, dat er iets niet in orde was. De heer Pander drukte de stuurstang van het toestel voorover, doch inplaats dat dit daalde, zooals het gevolg van de uitgevoerde stuurbeweging had behooren te doen, had een stijging plaats. De vlieger, die een ongeluk vreesde, drukte de stuurstang toen nog verder voorover. Doch het ranke toestelle tje steeg nog meer, maakte bijna een halve loo ping en stortte toen omlaag. Zooals uit een direct ingesteld onderzoek bleek, waren de hoogtestuurkabels van liet toestel negatief, dus verkeerd gemonteerd, zoodat op de normale stuurbeweging, die een dalen tot resultaat had moeten hebben, een stijgen van de machine volgde, welk stijgen nog meer toenam, naar mate de daalbeweging met het stuur sterker werd doorgezet. WEER EEN DEMONSTRATIEF CONGRES7 Zaterdagmiddag hield de landelijke groep Rijksambtenaren van de Algem. R.K. A mijten a- renvereeniging te Utrecht haar jaarvergade ring. In zijn openingswoord herdacht de voorzit ter, de heer L. Moonen, het overlijden van den eere- voorzitter, den heer Von Frijtag Drabbe, en vermeldde hij verder als belangrijk resul taat van het afgeloopen vereenigingsjaar de oprichting van het eigen Arka-bureau. Ten aan zien der actie ter herziening van het Bezoldi gingsbesluit overeenkomstig het program der R.K. Staatspartij, meende de heer Moonen, dat het aanbeveling verdiende om in September a.s., als de begrooting weer in de Kamer aan de orde zal komen, weer een groot demonstra tief congres te Utrecht te houden. Naar aanleiding van de klachten over de aan sluiting van katholieke ambtenaren der rech telijke macht bij een neutrale organisatie ves tigde de voorzitter er de aandacht op, dat de zen ook in het Arka-verband van een vertegen woordiging in het Georganiseerd Overleg ver zekerd kunnen zijn, wanneer er nog slechts een achttal tot de desbetreffende organisatie der katholieke ambtenaren toetreedt. Om clen over gang van oudere leden te bevorderen zouden voor hen soepele bepalingen betreffende con tributie enz. gemaakt moeten worden. Nadat de notulen waren voorgelezen en het jaarverslag van den secretaris, den beer J. W. Quick, was goedgekeurd, dat in het hoofd orgaan van den A.R.K.A. is gepubliceerd en waarin o.m. ©en groei met 18 leden en een huidig ledental van 348 werd geconstateerd, werd eveneens goedkeuring gehecht aan de rekening en verantwoording van den penning meester, den heer Quick, waarin een eindcijfer van 364.04 met een baitig saldo van 50.87 y2 was gehoekt. Ook de begrooting werd overeen komstig het ontwerp vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing werden bij enkele candidaatstelling herkozen de heeren J. J. Velt, P. W. Beijerbergen v. Henegouwen en J. W. J. Quick. Daarna word esn b6spr©king gewijd aan d-6 agenda van het op 26 en 27 Mei a.s. te Haarlem te houden Arka-congres. Besloten werd om de candidatuur van den heer Pijleman te Dordrecht als hoofdbestuurs lid vanwege de groep ,St. Mattheus in de plaats van den aftredenden voorzitter dier groep, den heer Spiegels, te steunen. Op initiatief van de afdeeling Maastricht zon men verder een voorstel indienen, om te he- vorderen, dat de duur van het verlof acht dienetdagen bedraagt, vermeerderd met één dienstdag voor elk bedrag van 400 der bruto- wedde en met één dienstdag voor elke acht dienstjaren (pensioenjaren), met dien verstan de, dat liet minimumverlof twaalf en het nia- ximuinverlof 24 dienstjaren bedraagt. Als afgevaardigden naar het congres werden tenslotte de heeren Quick en Velt aangewezen. Jaarvergadering Landelijke Groep Gemeentepersoneel tc Roosendaal Zaterdag hield de landelijke groep gemeente- personeel, georganiseerd in de A. R. K. A. haar algemeene jaarvergadering van afgevaardigden te Roosendaal. Een inleiding tot de jaarvergadering vormde 'n bijeenkomst Vrijdagavond van de afgevaardigden in de bovenzaal van café de Nijs aan de Markt, voor wie mr. P. J. M. Kallen uit Maastricht een uiteenzetting gaf van de nieuwe ambtena renwet, die in werking is getreden. De algemeene vergadering welke Zaterdag morgen te ruim 10 uur in de societeitszaal „Amicitiia" een aanvang nam, was door een 60- t'al afgevaardigden bezocht en werd o.a. ook bijgewoond door den heer G. Bulten, burgemees ter van Voorhout en voorzitetr van de A.R.K.A. De vergadering stond onder leiding van den -woorzitter van deze groep, den heer A. M. Theyssen. Na een welkomstwoord herdacht spr, den overleden algemeenen A.R.K.A.-voorzitter, wijlen den lieer von Frijtag Drabbe. Een stil gebed werd voor zijn zielerust gestort. De jaarverslagen van den secretaris en pen ningmeester werden na eenige discussie, onder dankzegging aan de functionarissen vastgesteld. Thans kwam het reorganisatie-rapport in behandeling, waartegen door verschillende afdee- liugen bezwaren werden ingebracht. Na nog eenige discussie werd op voorstel van Delft met 52 tegen 6 stemmen besloten het rapport tot een volgende vergadering aan te houden. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzit ter en de heer W. J. van Dijk bij enkele can didaatstelling herkozen. In de vacature van vice-voorzitter werd de heer Martin (Arnhem) met 36 van de 52 stemmen gekozen in de plaats van den heer Top, die periodiek moest aftreden. De voorzitter dankte den aftredenden vice.voor- zitter. De begrooting 1931 werd met eenigo wijziging vastgesteld. Als afgevaardigde naar het Arka-congres 1930 werd de heer M. Beckers benoemd en als plaats vervanger de heer H. Micliels. Beide heeren verklaarden de bnoeming niet te aanvaarden. In de plaats van den heer Beckers werd nu de heer Martin benoemd, terwijl de heer Michels als plaatsvervanger gehandhaafd bleef. Als plaats voor de volgende jaarvergadering werd Utrecht aangewezen. De houding van Tilburg Naar we vernemen is de eenigè afdeeling, die vóór de voorstellen der R. K. Staatspartij stemde de afdeeling Tilburg. Deze afdeeling zal zich echter, zooals vooraf afgesproken, bij het besluit der meerderheid neerleggen met alle consequenties van dien. Het plan werd eerst gevormd, dat de af tredende bestuursleden hun mandaat reeds op de bijeenkomst van Zondag ter beschikking zouden stellen, doch in het belang der partij zijn ze later op dit voornemen teruggekomen. Van de aftredende bestuursleden heeft alleen de heer Donders reeds verklaard geen candi datuur voor het nieuwe bestuur meer te zul len aanvaarden. Omtrent de reden waarom op één na alle afdeelingen geen pers wenschten toegelaten te zien, vernemen we, dat de vrees bestond, dat de aanwezigheid der pers velen zou ver hinderen vrij uit te spreken, omdat bij vorige gelegenheden openlijke verklaringen als lid der R. K. Volkspartij gedaan, wel eens ongunstige gevolgen van maatschappelijken aard voor de leden zelf of hun familie tengevolge zouden hebben gehad. VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD Haar verhouding tot de R- K. Vereeniging voor Geestelijke Volksgezondheid In de ond-ér leiding van prof. Mr. P. J. M. Aalberse gehouden jongste vergadering van het bestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van den Arbeid voor Onvolwaar dige Arbeidskrachten (A.V.O.) zijn wederom een paar nieuw opgerichte afdeelingen als zoo danig erkend. In verband met het voornemen der afdeeling den Haag om een onderzoek te organiseeren naar het aantal onvolwaardigen in die gemeen te> werd besloten van de zijde, van het Hoofdbe stuur niet alleen alle medewerking te verlee- nen, maar ook om zooveel mogelijk eenheid te brengen in de thans in verschillende afdee lingen ondernomen of voorgenomen tellingen van aantal cn soort der onvolwaardigen. Aan het slot werd nog ter sprake gebracht de verhouding tusschen de A. V. O. en de pas opgerichte R. K. Charitatieve Vereeniging voor Geestelijke Volksgezondheid. Uit mede- deelingen van dr. C. T. ICortenhorst, den pro motor en secretaris van laatstgenoemde Ver eeniging en tevens bestuurslid der A. V. O., bleek, dat de bedoeling der nieuwe vereeniging geen andere is dan het werk der A. V. O. aan te vullen in dezen zin; Terwijl de A. V. O. door haar arbeidszorg voor onvolwaardigen hoofd zakelijk de economische en sociale positie dezer maatschappelijk hulpbehoevenden op het oog heeft, stelt de R. K. Charitatieve Vereeniging voor Geestelijke Volksgezondheid zich uitslui tend tot taak gelijk haar naam trouwens -eeds aanwijst de geestelijke zorging der U. K- onvolwaardigen en dan in het bijzonder •Ier jongeren onder hen. ONFORTUINLIJK MOTORRIJDER. Een ongeluk en nog twee bekeuringen De motorrijder V. uit. Tilburg, die met groote snelheid te Roosendaal van uit de Brugstraat den hoek omreed, zag daar tot zijn schrik een melkvrachtauto naderen. Hij nam een zwaai naar links waardoor hij tegen den auto terecht kwam en met zijn motor ontsloeg. Met een ernstige verwonding aan het rechter onderbeen werd hij opgenomen. De motor werd ernstig beschadigd. Bovendien kreeg de heer V. nog twee bekeuringen, een wegens het niet voor laten gaan bij een kruispunt van het verkeer van rechts en een wegens verkeerd uitwijken. De werktijd in winkels De Minister van Arbeid, Handel en Nijver beid heeft bepaald, dat, indien de vrije halve dag van een arbeider, werkzaam in een winkel in een der weken, waarin Goede Vrijda; Tweede Paaschdag, Hemelvaartsdag of Tweede Pinksterdag valt, In afwijking van het te zijnen aanzien op de arbeidslijst vermelde, wordt ge- Leven op dien, in die weken vallenden feestdag 'te vermelding daarvan kan geschieden door op ten naast de arbeidslijst gedurende de betref fende week opgehangen geschrift met inkt aan te teekenen den naam van den betrokken arbeider en den feestdag, waarop deze rege- '*ing wordt toegepast. In het geheel met belangstellenden gevulde gebouw van K. en W. te 's Gravenhage had Zondag een demonstratief congres plaats \an de socialistische radio-omroepvereeniging de V.A.R.A. Na redevoeringen van de heeren van der Lende, Zwertbroek, Oudegeest en van mevr. PothuisSmit werd na breedvoerige bespre kingen een resolutie aangenomen, waarin de V.A.R.A. van oordeel, dat thans zonder verwijl de definitieve ver- deeling van den zendtijd onder de Omroep vereenigingen naar billijkheid behoort te ge schieden; dat daarbij rekening gehouden dient te wor den met de grootte der belangrijke volksgroe pen, die door de verschillende omroepvereeni- gingen worden vertegenwoordigd, alsmede met de wenschen der in de kosten van den Omroep bijdragende luisteraars, welke blijken uit de ledentallen der omroe-p-organisaties; dat rekening houdende met het verschil in ontwikkelingsmogelijkheid veroorzaakt door de ongelijke voorloopige verdeeling van den zend tijd, het aantal uitgesproken voorstanders van elk der vier groote omroepvereenigingen onge veer gelijk is; dat bovendien geen enkele bevoorrechting an de eehe omroepvereeniging hoven de andere mag worden geduld, als zijnde in strijd met de billijkheid, waarvan de wet spreekt en dat deze billijkheid juist eischt, de volkomen ge lijke ontwikkelingsmogelijkheden voor ieder dier omroep-vereenigingen; dat, derhalve na verzekering van de rech ten der onderscheiden kleine, aanvullende om oeporganisaties de totaal resteerende zendtijd onder de vier groote omroepvereenigingen ge lijkelijk behoort te worden verdeeld; Besluit; ten eerste: het hoofdbestuur van de V.A.R.A. op te dragen, dit standpunt hij de regeering te verdedigen en te eischen met den grootst mogelijken spoed een einde te maken aan den thans nog heerschenden uiterst onbillijken toe stand; ten tweede: de besturen van het N.V.V. en de S.D.A.P. in Nederland, de Sociaal-Democra tische Kamerfracties en verder alle tot de moderne arbeidersbeweging 'behoorende orga. nisaties en instellingen op te wekken, zonder ophouden-te blijven ageeren voor de verwerke lijking van dezen eisch. „ZOETWATERVISSCHERIJ" Neen geen klok-rokdie zoo gezellig „zit" en zoo lekker „valt". Ook geen klok-hoed, die zoo pittig „staat", of de haren die „en cloche" of „en ruche" vloeien, het gaat over een doodgewone klok zooals u er omstreeks Kerstmis zoo veel ziet in de winkels en magazijnen; die men hangt onder aan de lamp of aan andere dingen, en die zoo'n „echte" Kerstsfeer in huis brengen met haar roodgekleurde en kunstig gevouwen papier vormen. Wie had gedacht, dat zoo'n doodonnoozele klok, hel toppunt van onnoozele neutrali teit op Kerstmis, nog een eerzame vergade ring in beroering zou kunnen brengen. En toch, het gebeurde, dat nooit vermoe-i de feit. Het gebeurde op de jaarvergade- ring van den bond van sociaal-democrati sche Vrouwenclubs. Mevrouw Alida de Jong uit Amsterdam, had bezwaar tegen het symbool van de Kerstactie voor den vrede. Ze komt tot dat bezwaar door een heel aardige redeneering. Het symbool van die actie voor den vrede was een klok. Nu die nen klokken, om geluid te worden. Vooral christelijke kerken hebben de hebbelijk heid of de gewoonte, om een klok te luiden, voor de godsdienstoefeningen. Katholieken doen dat met Kerstmis ook voor de zoo genaamde Nachtmis. Zoodal die klok dus feitelijk het symbool van het Kerstfeest is. En achter dat symbool kunnen mevrouw cn met haar zeer vele Joodsche parlijgenoo- ten zich niet scharen. Aardig gevonden, niet? Wij voor ons zijn erg benieuwd, of mevrouw en haar Jood sche parlijgenooten ooit in de gelegenheid komen, een flesch St. Estèphe of Saint Julien te gebruiken. Wij ho pen voor mevrouw en haar gevolg, dat ze geheelonthoudster is; anders zou aan zoo'n feestmaal de neutraliteit wel erg in het ge drang komen. Saint, immers, betcekent hei lig; heilig is iets, wat riekt naar katholi cisme; en mevrouw kan zich onmogelijk achter dat symbool van liet katholicisme scharen, niet? Heeft mevrouw er ooit aan gedacht, of de artikelen uit die geschriften, wel in de lijn an katholieken liggen? Of behoort dan niet lot neutraliteit? Commissie van onderzoek ingesteld De Minister van Financiën heeft ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen <en onderzoek in te stellen naar de wijze, v-aarop in het verrichten der diensten aan de hypotheekkantoren ten behoeve van het publiek het beste wordt voorzien. Motorrijtuigen voor het landbouwbedrijf Bij Kon. Besluit is bepaald, dat er met in gang van 1 Mei 1930 voor motorrijtuigen, welke uit den aard bestemd zijn om elders dan op wegen te worden gebruikt., indien die uitslui tend ten dienste van het landbouwbedrijf van den openbaren weg gebruik maken, geen belas ting verschuldigd is. Naar aanleiding van het bovenstaande wordt tl" de aandacht op gevestigd, dat aan houders vau op 1 Mei 1930 nog geldige 60-dagenkaarten tegen inleverng van deze kaarten teruggave *an belasting zal worden verleend, ten bedrage van zooveel twaalfde gedeelten van het voor de kaart betaalde bedrag, als deze op 1 Mei 1930 oog geheele maanden geldig zou zijn geweest, met dien verstande echter, dat nooit méér zal worden teruggeven dan zooveel zestigste ge deelten van het betaalde bedrag als er op 1 Mei 1930 nog openstaande vakken op de kaart aan wezig zijn. Jaarvergadering Zaterdag is te Utrecht onder voorzitterschap van den heer H. Aalderink de algemeene ver gadering gehouden van de Hoofdafdeeling „Zoetwatervisseherij" der Nederlandsche Heide maatschappij. De heer Aalderink, memoreerde dat het on langs 25 jaar geleden was dat de Hoofdafdeeling werd opgericht waarna hij een beknopt over zicht gaf van den stand van zaken in het af geloopen jaar. Een onderzoek naar de paling is aan den gang, hetgeen ongetwijfeld tot een beter inzicht zal leiden in het vraagstuk der aalmaatverhooging. Spr. deed daarna nog eenige mededeelingen over het reeds lang toegepaste middel tot verbetering van den vischstand: het uitzetten van pootvisch. Na deze openingsrede heeft baron van Nagell het -bestuur geluk gewenscht namens de Ned. Heidemaatschappij met het 25 jarig bestaan. Daarna sDrak de heer A. B. Brouwer namens den Minister van Binnenlandsche Zaken woor den van gelukwensch tot het bestuur der Hoofd afdeeling en tevens tot de Moedervereeniging die haar krachtdadig heeft gesteund. Na goedkeuring van verschillende verslagen werd de verkiezing van een nieuwen voorzitter aan de orde gesteld, waartoe door het bestuur een viertal candidaten waren genoemd, daar de heer Aalderink zich niet meer beschikbaar stel de. De voorzitter wenschte den eerste der vier candidaten, Mr. J. C. A. v. d. Mortel, wethouder vau Tilburg, een erkende specialiteit op het gebied van waterverontreiniging en haar be strijding, aan te bevelen. Deze werd dan ook met overgroote meerderheid van stemmen ge kozen. In de middagvergadering werden tal van voorstellen, hoofdzakelijk van internen aard behandeld. KON. NED. HOOGOVENS EN STAAL FABRIEKEN. IJzerverscheping naar Zweden. Het Duitsche s. Alsen Is Zondag met eene in de zeehaven van de hoogovens te IJmuiden ingenomen lading piekqzer naar Vesteras (Zwe den) vertrokken. ONZE WAAKZAME GRENSPOLITIE. Door den commissaris van politie te Den Helder was de aanhouding verzocht van zekeren F. M. van daar wegens aldaar gepleegde ver duistering. De man, die al eenigen tijd voort vluchtig was, had de wijk naar België genomen. Toen hij echter het wagen durfde even in het land terug te komen meenende dat men hem zooveel aandacht niet zou schenken werd hij nauwelijks te Nispen over de grens, direct door de politie ingerekend. Gisteren is hij onder politiegeleide naar Den Helder ge transporteerd. MOTORWAGEN TWEEMAAL IN BRAND Door overbelasting der motoren Gisteravond is te Noordwijk-Binnen een motorwagen der electrische tram Noordwijk Leiden wegens overbelasting van een der twee motoren in brand geraakt. De brand werd met behulp van zand ge- bluscht. Met den anderen motor is de reis voortgezet, doch onder Oegstgeest bij „Pomona" geraakte het rijtuig opnieuw in brand, nu we gens overbelasting van dezen motor. Ook toen werd met zand het vuur weer gebluscht. Onder de reizigers ontstond een kleine paniek en de meeste» van beu gaven er de voorkeur aan, de reis te voet. voort te zetten. Met bijna een half uur vertraging kwam de tram te Leiden aan. De motorwagen behoorde tot het oudste type op het traject Noordwijk—Lelden In gebruik. AARDRIJKSKUNDIG GENOOTSCHAP Algemeene ledenvergadering Zaterdag is in „Artis" te Amsterdam de alge meene ledenvergadering gehouden van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, onder lei ding van den voorzitter, prof. dr. J. P. Kleiweg de Zwaan. In zijn verslag over het vereenigingsjaar 1929, maakte de secretaris, de heer E. J. Voüte, ten eerste melding van het zware verlies, dat het genootschap heeft getroffen door den dood van dr. C. Easton, redacteur-secretaris van het Tijd schrift, waaraan hij dertig jaren verbonden is geweest. Met diepe waardeering werd hulde gebracht aan de nagedachtenis van dezen veel- zijdigen, werkzamen man van groote gaven. Het ledental vertoont een gestadige toeue> ming (op 1 Januari 1930 bedroeg het 1147). Op het verzoek om de z.g. spellingscommissie voor aardrijkskundige namen in Nederland we der in te stellen, werd een weigerend antwoord ontvangen. Overtuigd van hot groote nut van deze commissie heeft het bestuur besloten zelf daartoe over te gaan. Dr. A. A. Beekman heeft het voorzitterschap willen aanvaarden; tot le den zijn benoemd de heeren Rap en professor Muller. Het verslag maakt melding van den proef tocht van het opnemingsvaartuig „Willebrord Snellius". Het verslag maakt dan melding van de aan het Genootschap toegekende subsidies gedurende het afgeloopen jaar. In de bestuursvergadering van 14 December is de heer W. A. Pénard definitief benoemd tot redacteur-secretaris van het Tijdschrift. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer H. C. Rhebock, blijkt dat de alge meene rekening in ontvangst en uitgaaf is af gesloten met een totaal van 32.965. Het voor- deelig saldo bedroeg 10.408. Van de leden van het algemeen bestuur, wa ren ditmaal negen aftredend en niet herkies baar, met namen de heeren prof. dr. H. F, Nierstrasz, dr. A. M. Schepman, dr. P. Tesch, W. Voorbeytel Cannenburg, P. M. Ariëns Kap pers, L. A. Bakhuis, J. F. L. de Balbian Verster, H. B. Defoer en Th. A. F. Delprat. In hun plaatsen werden uit tweetallen gekozen de hee ren prof. J. van Baren, prof. W. E. Boerman, dr. C. P. Burger Jr., J. J. C. van Dijk, W. A. Engelbrecht, prof. dr. E. C. Julius Mohr, prof. dr. L. Rutten, W. Ruys en G. Trouw. De heeren H. C. Rehbock en E. J. Voüte, af tredend en direct herkiesbaar, werden herbe noemd. Voorts werden uit tweetallen, krachtens de jongste statutenwijziging, tot nieuwe leden van het algemeen bestuur benoemd: mej. dr. J. Hol en de heeren J. C. Lamster, dr. J. C. Konings berger en mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra. PER FIETS DOOR EEN AUTO OVERREDEN Een 14-jarige jongen ernstig gewond Zondagmorgen is een ongeveer 14-jariga jongen, die op de Weesperzijde te A'dam fietste, ter hoogte van d© Fahrenheitfitraat door een hem achterop rijdenden vrachtauto over. reden. Het ongeluk is aan de schuld van den jongen te wijten, daar hij naar links uitweek, zonder daartoe een teeken te hebben gegeven. Het slachtoffer is in zeer ernstigen toestand per auto van den G. G. en G. D. naar het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis vervoerd. EEN MÜIZENTHEATER, een miniatuur-kermis met cakewalk, echommol. molens enz. op dj keormis te Venlj. De motorrijder J. M. van Feggelen, 21 Jaar oud. uit DIëraen, die den vorigen Zondag op den Soestdijkerstraatweg, nabij Hilversum van zijn motor werd geslingerd en zwaar gewond in het ziekenhuis werd opgenomen, is na voort durende bewusteloosheid gisteren aan de ge volgen overleden. _j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5