ALGEMEEN OVERZICHT. I HET VRIJBUITERSCHIP „FALKE" Bomaanslagen 9 Het Vaticaansche Radio station Een avontuurlijk generaal 'n Millioen ton aarde in beweging Tram rijdt Ti winkel binnen DINSDAG 15 APRIL 1930 VLIEGTUIG IN HOOGSPAN NINGSNET DE R. 100 gratie gekregen ONZINNIGE WEDDENSCHAP AVONTUURLIJKE ONBEZONNEN- HEID BOOTJE DOOR EEN SCHROEF GEGREPEN DE HOOFDDADERS GEARRESTEERD ROODE KRUIS-VLIEGTUIG NEERGESTORT VAN SCHOONE BELOFTEN EN EEN DROEVIG". ONTKNOOPING TOCH NOG IETS GOEDS 'N HALVE K.M. STRAAT VERDWENEN TWEE 10DEN, 30 ZWAAR GEWONDEN ALS DOOR EEN WONDER OM DER WILLE VAN HET SMEER Stad door vuur ingesloten Naar het einde De vloot-conferentie is geëindigd. Nog niet formeel, maar toch feitelijk. Het aceoord tusschen Engeland, Amerika en Japan, waaromtrent de drie mogendheden het thans tot in alle bijzonderheden eens zijn, moei. nog geredigeerd worden. Terzelfder tijd zal een document worden opgesteld, dat de punten zal bevatten, ten aanzien waarvan de vijf mogend heden tot overeenstemming gekomen zijn, en dit document zal den vorm krijgen van een door elk dier mogendheden te onderteekenen pact. Donderdagavond verscheen mr. Mac Donald plotseling In het lagerhuis om mededeeling te doen van het bereikte resultaat. Toen hij zijn verklaring afgelegd had werd hij daverend toe gejuicht. Maar de hulde kwam alleen van zijn partijgenooten. Conservatieven en liberalen na men een opmerkelijk-koele houding aan. De weinige woorden, die mr. Baldwin sprak, waren zelfs stuitend-koel. De conservatieve lei der verzuimde zelfs den premier geluk te wen- echen, ongetwijfeld een onopzettelijk verzuim, maar dat toch kenschetsend was voor de zeer matige waardeering welke mr. Mac Donald's werk gevonden heeft bij hen die niet door par tijdiscipline verplicht worden hem als interna tionaal staatsman te bewonderen. „De voorwaarden van de overeenkomst wor den thans opgesteld", zeide de eerste minister, „maar zij zullen zeer in de buurt blijven van de cijfers, welke in September en October geduren de de onderhandelingen met de Vereenigde Sta ten genoemd geworden zijn, en aanzienlijke re ducties brengen". Dit is het belangrijkste resultaat van de con ferentie, die meer dan 2% maand geduurd heeft. Op den grondslag van de Engelsch-Ame- rikaansche besprekingen is een vergelijk tot stand gekomen, waaraan na lange en moeilijke onderhandelingen slechts één der drie andere mogendheden deelneemt. Frankrijk en Italië staan er buiten. Dit resultaat is, hoe luid mr. Mac Donald's vrienden ook juichen mogen, vrij poover. Alleen zij die meenen dat de algemeene vrede gebaat is door een zoo slecht mogelijke verhou ding tusschen Engeland en Frankrijk, mogen zeggen dat deze conferentie veel gedaan heeft voor de bevordering van den vrede. Wanneer wij zeggen dat de conferentie feite lijk geëindigd is, dan wil dit niet zeggen dat zij na de openbare zitting en de onderteekening van de overeenkomst der vijf mogendheden ook formeel tot het veTleden zal behooren. Mr. Mac Donald heeft Donderdag verklaard dat zij dan zal worden verdaagd, en dat „Frankrijk", Italië en wij de pogingen' zullen voortzetten om te komen tot een accoord, dat strookt met dat, hetwelk bereikt is tuisschen de Vereenigde Staten, Japan en ons." Een soort afgeknotte vlootconferentie zal dus nog eenigen tijd blijven voortstotteren. Of hier mede iets ernstigs bedoeld wordt, is moeilijk te •beoordeelen. Alle delegaties, maar vooral de Britsche, zien er tegen op de mislukking van de conferentie, als 5-mogendheden-conferentie, openlijk toe te geven, en zoolang de besprekin gen, zij het slechts formeel, voortduren, kan de mislukking niet volkomen genoemd worden. Een voornaam punt is thans, dat alle delega ties in staat gesteld worden te doen alsof zij uiterst tevreden zijn over den afloop. Zelfs de Franschen waren 'n oogenbük in het allerbes te humeur. Briand schijnt het als een overwel digend succes te beschouwen dat hij op geen eftkel punt, dat vastgelegd was in het Fransche memorandum van 20 December, toegegeven heeft. Dit moge zeer verblijdend zijn, bezien van bet standpunt der openbare meening in Frank rijk, maar dat het met het succes der conferen tie Iets heeft uit te staan, kunnen wij niet he grijpen. Briand, wiens gemoedelijkheid een aanwinst is voor iedere conferentie, zeide stralend van „bonhommie'' dat allen nu als vrienden uiteengaan, zelfs de „stoute jongens" der con ferentie, de Franschen en Italianen, en dat zij huiswaarts keeren in een atmosfeer van welwil lendheid. Voor die welwillendheid levert het feit, dat Tardieu de laatste drie weken met geen geld en goede woorden meer naar Londen te krijgen was, het meest doorslaande bewijs. In Amerikaansche kringen verwacht men een stormachtige oppositie in den senaat te Was hington, doch men vreest niet dat deze het drie- mogendhedenverdrag verwerpen zal. De „pariteit" zal in ieder geval bereikt zijn, en hierom ging, van Amerikaansch standpunt bezien, de heele conferentie. Voor de voornaamste klassen o£ zooals het sinds het tijdperk van mr. Mac Donald heet: categorieën zullen de tonnages ongeveer als volgt zijn:: Engeland. Ver. Staten. Japan 8 inch kruisers 146.800 180.000 108.400 6 inch kruisers 192.200 143.500 100.450 torpedojagers 150.000 150.000 105.500 duikbooten 52.700 52.700 52.700 De Amerikaansche delegatie heeft beslo ten de slotzitting voor de onderteekening der tot stand gekomen verdragen, die Donderdag a.s. gehouden zou worden, uit te stellen tot Dinsdag na Paschen, 22 April, aangezien de commissies voor Donderdag a.s. niet met hun formuleerlngswerkzaamheden gereed kunnen komen. De Amerikaansche staatssecretaris, Stimson, deelde mede, dat tusschen hem en den leider der Japansche delegatie, Wakaisoeki, overeen stemming was bereikt over de Japansche eisch tot waarborging van het recht om tonnage van lichte kruisers over te dragen naar de klasse rlnr nndnr7fiOPTCi De Japansche delegatie heeft een recht ver langd om 15 der tonnage te mogen overdra gen. Men is het eens geworden op 10 dei- tonnage. Mac Donald deelde mede, dat Engeland te gen dit Amerikaansch-Japansch accoord geen bezwaar had. Inmiddels heeft admiraal Takarabe, mede onderhandelaar van Japan, een politiek slim migheidje trachten uit te halen, wat hem echter (joor zijn regeering onmogelijk werd gemaakt. Takarabe had n.l. aan zijn regeering verlof gevraagd om Londen Donderdag, dus vóór de slotzitting te verlaten. De Japansche regeering heeft evenwel den wensch uitgesproken, dat hij de onderteekening van het verdrag zal bij wonen, die waarschijnlijk op 22 April zal plaats Vinden. Men gelooft, dat Takarabe Londen verlangt te verlaten, vóór de onderteekening om zijn handteekening te vermijden op een document, dat de Japansche marine afkeurt. De Britsch-Indische talcaan Het voornaamste nieuws uit Britsch-Indië is o.L, dat Gandhi andermaal de zijnen gemaand heeft zich van daden van geweld te onthouden, onder bedreiging, anders tegen zijn eigen volge lingen tot lijdelijk verzet te zullen overgaan en een hongerstaking te zullen beginnen. 'n Eigenaardige methode, die ongetwijfeld Biet door al zijn landgenooten zal worden be grepen en gewaardeerd, laat staan door de Europeanen. De gearresteerde voorzitter van het Indiscli Nationaal Congres Pandit Netsjfc fs wegens schending van de wet op het zoutmonopolie tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het bericht van zijn an-.statie en veroordee ling heeft te Bombay de noodige opschudding verwekt. Binnen enkele minuten was het ge- heele zakenleven tot stilstand gebracht. Voor de gevangenis, waar Pandit Nehroe opgesloteu is, verzamelde zich een groote volksmenigte Er werd op luidruchtige wijze gedemonstreerd, terwijl 'de nationale vlag ontplooid werd. De Bombaysche commissie van het natio naai congres besloot in verband met de arres tatie een treurdag te houden, welk besluit overal zal worden bekend gemaakt. Te Luchnow zijn 16 personen wegens schen ding van het zoutmonopolie gearresteerd. On der hen bevindt zich een hoofdambtenaar van de douane. Te Karachi werd de Zondag het hoogtepunt van de geheele onafhankelijkheylsweek. Deze dag kenmerkte zich door groote demonstraties en allerlei ongeregeldheden. De burgemeester van Calcutta is thans tot. 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens verzet tegen het staatsgezag. Vier studenten werden tot dezelfde straf veroordeeld. EngelandEgypte Volgens de „Daily Mail" moet een ernstige crisis uitgebroken zijn bij de onderhandelingen tusschen Engeland en Egypte. Egypte heeft verlangd, dat de Engelsche troepen uit Soedan teruggetrokken zullen wor den en ook dat het opperbevel aan een Egyp tenaar opgedragen zal worden. Over het algemeen moet de Egyptische de legatie geheel andere voorstellen aan de orde hebben gesteld, dan opgenomen waren in het ontwerp verdrag, dat Henderson aan het vorige Egyptische kabinet had voorgelegd. De Egyptische delegatie moet thans veel verder gaande eischen hebben gesteld. Zou de weg Cairo—Kaapstad dain toch nog tot de vrome wenschen blijven behooren? Eindstemming in den Duitschen Rijksdag Na de douane-voorstellen had in den rijks dag de eindstemming plaats. De meerderheid bij de verschillende stem mingen varieerde. Het kleinst was de meer derheid bij de verhooging van de blerbelasting en de belasting op mineral a wateren. De ver- hooging van de bierbelasting werd met 229 tegen 224, dus met een meerderheid van slechts 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de sociaal-democraten, de communisten, natio- naal-sociaüsten en het kleinste gedeelte der Duitsch nationalen. Voor de belasting op minerale wateren was slechts een meerderheid van 4 stemmen. Van 't agrarische programma is de redactie van de tweede lezing aangenomen. De socia listische en communistische amendementen werden met 261 tegen 193 stemmen verworpen. De socialistische voorstellen inzake de ver zekering tegen de werkloosheid en het heffen van een noodoffer werden verworpen. Ook werd een communistisch voorstel tot afschaffing van de loonbelasting verworpen met 388 tegen 62 stemmen. De tegenstemmers werden gevormd door de communisten en na- tionaal-socialisten. Een Uultsch-nationale motie voor de hef fing van „voldoende" invoerrechten op wijn, fruit en groenten werd aangenomen. Daarentegen werd een sociaal-democratische motie tot verlaging van het invoerrecht op voergerst verworpen. Door de aanneming van de wetten is de ontbinding van den rijksdag voorkomen. De rijksdag is thans met Paaschvacantie gegaan Sigurd Ibsen f Zondagmorgein is te Freiburg i.B. Sigurd Ibsen, de oud minister-president van Noor wegen, in den ouderdom van 71 jaar over leden. Hij was een zoon van den dichter Henrilt Ibsen en zelf behalve staatsman ook schrijver. Van zijn werken is het drama „Robert Frank" het meest bekend geworden. Nadat hij reeds vroeger te Freiburg gene zing voor zijn kwaal had gezocht, was hij on langs, toen zijn toestand weer verergerde, op nieuw naar Freiburg gekomen, waar hij voor enkele weken een operatie onderging. De operatie scheen aanvankelijk de gêwenschte gevolgen te hebben, doch er deden zich com plicaties voor, zoodat Zondagmorgen na een langdurig ziekbed de dood is ingetreden. De verkiezingen in W.-Australië De samenstelling van het parlement van Vest-Australië is door den uitslag van de jongste algemeene verkiezingen als volgt: Arbeiderspartij 22 zetels, nationalisten 16 ze tels, landpartij 10 zetels, onafhankelijken 2 ze tels. De nieuwe regeering zal worden gevormd door een coalitie van nationalisten en de land- partij. Revolutie in Abessinië? Volgens de „Observer" is te Cairo bericht ont vangen, dat in j\bessinië onlusten zijn uitge broken. Een der machtigste vorsten zou zich tot te- genkeizer hebben laten uitroepen en Ras Tafari den oorlog hebben verklaard. TE HOVGAERDE BESTAAT DE TRADITIE, dat in de processie, die daar ouder gewoonte op Palmzondag gehouden wordt, kinderen, beladen met groote bossen palm, als de twaalf apostelen, in de processie medetrekken. In de vlammen omgekomen NEW YORK, 14 April (V.D.) In IJpsüanti in Michigan is een vliegtuig met drie passagiers bij het landen in de draden van het hoog spanningsnet terecht gekomen. Het toestel vloog in brand. De drie inzittenden werden gedood. Twee personen die toesnelden om hulp te verleenen werden eveneens door den stroom getroffen. Eén van beiden werd gedood, de andere licht gewond. Vele liefhebbers voor den Canada-tocht LONDEN, 14 April (V.D.) Reeds hebben vele personen zich opgegeven om de eerste reis van het nieuwe Britsche luchtschip „R. 100" dat in Mei naar Canada zal vliegen, mede te piaken. Ook vrachtgoed is reeds voor dezen tocht aangeboden. Officieel wordt echter medegedeeld, dat de vlucht het karakter van een proefvlucht zal bobben en dat geen gewone passagiers de reis zullen kunnen medemaken, terwijl geen gewone mail of vrachtgoederen worden aangenomen. Er wordt met alle macht gewerkt DE VERMOEDELIJKE INWIJDINGSDATUM Men meldt ons uit Rome d.d. 10 dezer: Op het oogenbük wordt met alle macht ge werkt aan het Vaticaansche radiostation op het hoogste punt der Vaticaansche tuinen. Zooals bekend is, werd dit station geheel en al volgens de aanwijzigingen van senator Marconi ingericht. Naar verluidt, zal het op zijn laatst binnen drie maanden klaar zijn en in bedrijf genomen worden. Men zou het station gaarne tegen het einde van het pauselijk jubeljaar laten inwijden, opdat Zijne Heiligheid op dien dag ook tot de meest verwijderde missiestatie het wooul zal kunnen voeren. Eveneens zal hij van-laat uit als opperherder van alle volken nog eens zijn stem kunnen verheffen, om de volken nader tot den vrede te brengen. Wat het station zelf betreft, nog het vol. gende: Het zendstation bestaat uit een gebouw met een verdieping, waarin de beste en modernste toestellen worden gemonteerd. De kortegolf-antennen worden 60 meter hoog. Als het werk geen vertraging ondervindt, zal het station op Sint Petrus en Paulus wor- den ingewijd. Op dien dag ook zal de H. Vader liet woord richten tot alle volken en staats hoofden, die diplomatieke vertegenwoordigers hebben bij den H. Stoel. Daarna zal een groet worden gebracht aan de verste missiesstaties, zooals Alaska, Tokio Vier jonge Catalanen in Spanje terug Met enthousiasme ontvangen Te Barcelona arriveerden Zaterdagavond mel den sneltrein uit Madrid vier van de zeven jonge Catalanen, die onlangs gratie hebben ge kregen. Zij waren tijdens de dictatuur door den krijgsraad veroordeeld wegens het beramen van eenjaanslag op den koning te Garaz. Ongeveer 40.000 personen, meest arbeiders, vrouwen en studenten waren aan het station aanwezig om hun het welkom toe te roepen. De menigte trachtte de aangekomenen te begeleiden, doch de politie verhinderde het. Des ondanks trokken groepen enthousiaste betoo- gers door de straten. Incidenten schijnen zich niet te hebben voorgedaan. En de noodlottige gevolgen daarvan Tengevolge van een noodlo^ge wedden schap is te San Sebastian een jongeman om het leven gekomen. Hij wedde in een herberg, dat hij tien rauwe eieren met schaal en al zou kunnen verorberen. Zijn vrienden gingen de weddenschap met hem aan en de jongeman at inderdaad tien eieren met schaal op, waar bij hij een liter wijn dronk. Hij kreeg onmiddellijk na afloop hevige maagpijn en bezweek eenige minuten later. Noodlottig einde van een wereldreis In den nacht van Zaterdag heeft zich op de Donau, in de buurt van Presburg, een drama afgespeeld, waarbij twee jongens het leven lie ten. Een meuhelmakerslearling en een 14-jarige schooljongen hadden met twee vriendjes het plan opgevat om -den Donau af te varen en via de Zwarte Zee naar Arable te reizen. Zij maakten een boot los en scheepten zich in met twee volle rugzakken en twee revolvers. Bij de gemeente Gudor kwam hen het stoom schip „Tass" tegemoet. De boot werd door den schroef van het stoomschip gegrepen en sloeg om. Twee der jongens konden zich zwemmende redden, doordat zij de reddingsboot, die door den kapitein was te water gelaten konden be reiken. De meubelmakersleerling en de 14-jarige jongen verdronken. BIOSCOOPBRAND OP SICILIË 20 dooden Bij een bloscoopbrand te Licaia op Sicilië zijn 20 personen om het leven gekomen, terwijl tal \au andere gewond werden. IN OLDESLOE EN NEUMUNSTER Leden van de „Wehrwolf' medepiichtig ALTONA, 14 April (W.B.) Bij onderzoek naar tie bomaanslagen van 15 Maart 1930 op het „Gashaus" in Bad Oldesloe en op het belas tingkantoor in Neumünster is, naar gemeld wordt, thans vastgesteld, dat leden van de /Wehrwolf" aan de vervaardiging van de bom men en de uitvoering van de aanslagen, mede plichtig zijn. In een huis te Hamburg zijn de springladingen bereid en daarna door middel \an een auto naar de plaats der misdaad ver voerd. Thans zijn in arrest gesteld vier mede plichtigen, n.l, de chemicus Dr. Hellemann, de zadelmaker Koch, de koopman Rolf Müller en de koopman von Wilmontwitz-Moellendon. Zij worden op het oogenhllk aan een diep gaand verhoor onderworpen. De door het bewijsmateriaal vastgestelde toedracht is nog door een bekentenis verduide lijkt. Het verdere onderzoek duurt voort. BERLIJN, 14 April (W.B.) volgens de ver klaringen van de tot nu toe gearresteerde daders van de homaanslagen in Bad Oldesloe en Neumünster, zouden deze naar de „Yossi- sche Zeitung" meldt, gepleegd zijn om onrust onder de bevolking te verwekken en deze dan legen het Youngplan op te zetten. Volgens de volledige bekentenis van één der gearresteerden zou, buiten de twee ontdekte bommen in Oldesloe en Neumünster, nog een derde hom gelegd zijn. Deze is tot nu toe echter nog niet gevonden. In elk geval willen de beide verdachten over de plaats van deze hom niets meedeelen. Het is mogelijk, dat deze gebruikt is voor den aanslag op het warenhuis van Tietz te Hamburg. Voor het onderzoek naar de bomaanslagen is een aparte afdeeling ingericht waarin politie beambten uit Berlijn, Kiel en Altona opgeno men zijn. KIEL, 14 April (W.B.) Wegens deelneming aan ce bomaanslagen in Bad Oldensloe en Neumün ster zijn, naast eerst nu bekend wordt, alhier Zondagavond twee personen gearresteerd. Zij zouden de hoofddaders van den bomaan- B,ag zijn. Zooals men zich herinnert, zijn beide bommen niet tot ontploffing gekomen, hoewei de gebruikte springstof uitermate ontplofbaar ■ftas. Met list en geweld in vreemden krijgsdienst geprest Met geweerkogels ontvangen en gedood Op zee over den kop geslagen Naar uit Stockholm wordt geseind is gister middag een Roode Kruis-vüegtuig, dat een 2iek-e had afgehaald, in de Stockholmsche scheren, dicht bij de stad Dalaroe, veronge lukt. Het vliegtuig stortte, waarschijnlijk door bet weigeren van het hoogtestuur, neer en kwam op zee terecht, waar het over den kop sloeg. De inzittenden werden uit het vlieg tuig geslingerd. De ingenieur Plym, die zijn zieken broeder begeleidde, werd gedood, de zieke zelf ernstig gewond. De drie overige in zittenden kwamen er met lichtere verwondin gen af. OP SLAG GEDOOD Aanrijding in 90 K,M. vaart WEENEN, 14 April (V.D.). In een der Zuide lijke voorsteden vonden gisteren eenige ern stige verkeersongevallen plaats. Het ernstigste van deze ongevallen geschiedde bij Inzersdorf. Een motorrijder was met zijn zijspanwagen te gen e ensteen opgereden. Hij stopte en stapte af- Op hetzelfde oogenbük naderde uit dezelfde richting als waaruit het motorrijwiel was ge komen een luxe auto, die geen kans zag, nog tijdig te remmen en met een vaart van 90 K.M den zijspanwagen van achteren aanreed. De beide inzittenden van den zijspan, de vrouw en het dochtertje van den motorrijder, werden op slag gedood. De man zelf bleef on gedeerd. Wij lezen in de „Prawda" van 11 April j.l De regeering der sovjet-republieken achtte het noodzakelijk, het algemeen verplicht onder wijs in te voeren voor het eerste leerjaar ge durende de twee eerstvolgende jaren. De volkscommissaris van onderwijs Boebnof, heeft, daar hij het noodig achtte, in 1930 de verplichting, om lager onderwijs te volgen, in bijna alle districten der republiek door te voe. ren, opdracht gegeven, onmiddellijk maatrege len te nemen tot invoering van het algemeen verplicht onderwijs. Het wordt dringend noo dig geacht, snelcursussen te organiseeren, om onderwijzers op te leiden voor de lagere scholen, WELK EILAND WAS OPERATIEBASIS? Donderdag heerschte er groot gedrang voor 't justitiepaleis der Hansestad en toen klokslag 10 de rechtbank de voor haar bestemde zaal binnentrad, kon de president het niet nalaten een woord tot de aanwezigen te richten om hen opmerkzaam op het buitengewone karakter van het hangende geval te maken en op de weerhaken van internationale makelij, die er dwars door heen steken. Het zou n.l. om een geval van menschenroof gaan, dat op zich zelf al sensationeel genoeg is, bovendien was de bevriende staat Venezuela in de aangelegen heid betrokken. Als eerste aangeklaagde verschijnt de heer Felix Prenzlau op het zondaarsbankje. Deze heer was vroeger op een scheepsmakelaarskan. toor, maar verloor zijn positie, toen hij bij het uitbreken van den oorlog als soldaat in dienst trad. Na den vrede opende hij met zijn tegenwoordigen procuratiehouder, Feüx Kramarrki, een zaak in chemicaliën en deze onderneming bracht hem wegens overtredingen tegen de wetsbepalingen in zake woeker en in zake handel in scheikundige artikelen met den strafrechter in kleine botsing. Door de nauwe verwantschap tusschen che- mikaüën en de wijde zee kwam de jonge firma al zeer spoedig met de firma Bieg in contact, welke laatste een bloeiende nering in wapenen voerde, wifpenen, die meestal naar China ge smokke'd werden. Van daar is het ook nog maar een stapje naar Parijs en in deze hoofd stad was het weer, dat de heer Feüx Prenzlau kennis maakte met den generaal Del Gado, die veertien jaren lang in een Venezuelaansche kerker gezucht had, en dit ongeval levend te boven gekomen zijnde ook al in de wapen handel wilde gaan. Generaal Del Gado wilde al dadelijk voor 200.000 dollar geweren en munitie koopen. Het geld daartoe had hij weliswaar niet in zijn zak, want hét berustte nog hij zijn vrien den in Venezuela en dezen waren een beetje achterdochtig. Zij wilden derhalve eerst over de brug komen op het moment, dat de bestaan de wapenen afgeleverd werden. Maar een borg stelling van 50.000 dollars was toch wel te krijgen, tensotte zelfs ook een hypotheek op een huis in Parijs, dat aan generaal Del Gado toebehoorde. Feüx Prenzlau was het met deze manier van zaken doen niet heelemaal eens. Maar volgens zijn zeggen had hij er den wind van gekregen, dat er een kaper op de kust was en wel niemand minder dan een Fransche maat schappij, toebehoorend aan den beroemden 6ir Basil Zaharoff. Hij beet dus ten slotte maar toe en sloot zijn verdrag met den Venezuelaan af. En zulks te meer, daar het bij deze trans actie slechts om een proef heette te gaan. Slaagde deze, dan zou de firma Feüx Prenzlau uitverkoren worden om voldoende wapens, vliegtuigen enz. te leveren om er een heele armée mede uit te rusten. Kort en goed Prenzlau lei eerst de hand op een klein, snelvarend schip van 1000 ton dat Falke" heette Daarna op 2000 oude geweren van '88, die vermoedelijk in hun hetere jaren tot de bewapening van keizerlijk Duitsche gre nadiers behoord hebben. En dan nog op 2.000.000 patronen. Daar nu de vrede van Versailles export van wapens uit Duitsche zeehavens verbiedt wer den de geweren naar Gdingen getransporteerd, waar de „Falke" ze af zou halen. De patronen moesten heelemaal uit Albanië komen. Ze waren daar indertijd opgelegd ten hate van koning Amanoellah, die gehoopt had er Afgha nistan mee te heroveren. De inscheping in Gdingen ging niet heele maal naar wensch. De matiozen kregen in de gaten, dat hun scheepje met verdachte wapens volgepropt werd en eischten daarvoor dubbele gage. De heer Zippütz, eens gezagvoerder hij de Hapag, raakte hierover in ziedende veront waardiging, maar de inmiddels in Gdingen ver schenen generaal Del Gado strooide wat bank biljetten en klinkende beloften om zich heen en daarmede was alles weer in orde. Deze generaal kreeg ook het allerhoogste be vel aan boord van de „Falke", waarmede hij den oceaan zou oversteken. De kapitein had niets anders te doen (althans volgens zijn zeg gen) dan zijn bodem naar een niet nader ge noemd eiland op Venezolaansche kust te diri- geeren. Hier ergens zou een visschersvioot opdagen om de bagage des heeren Del Gado in ontvangst te nemen. Hoe het precies aan boord toegegaan is, is nog niet erg klaar. Volgens sommigen was ka pitein Zippütz groot-admiraal van de niet be staande Venezolaansche oorlogsvloot gemaakt en wandelde hij in een prachtig uniform en rijkelijk met ordeteekenen en medailles bespik keld het dek op neer. Hij legde in deze kwa liteit zelfs een eed van trouw op de Venezo laansche vlag af. Volgens zijn eigen zeggen was hij slechts benoemd tot nautisch raadge ver van de toekomstige regeeriDg in Caracas. Aan die geweren, die door het Poolsche mi nisterie van oorlog geleverd werden, nog wat machinegeweren en twee kanonnen toegevoegd. Deze laatste instrumenten werden op het dek vast gesjord, hetgeen een buitenkansje betee- xent voor de internationale zeejuristen. Want was het schip door deze kanonnen op het dek in een bewapend schip veranderd of stonden die kanonnen slechts daar, omdat er geen plaats meer voor hen was in het ruim? Generaal Del Gado zelf was zeer martiaal. Hij voerde een zekere militaire tucht in hij de stokers en de matrozen van de „Falka" en er werden wachtdiensten georganiseerd, precies zooals zulks op 'n oorlogschip de mode is. Daar de twee kanonnen naar zijn smaak te weinig figuur maakten, moest kapitein Zippütz nog een kacnelpijp en een schijnwerper als geschut verkleeden en zoodanig opstellen, dat aan de eerzucht van den wakkeren Venezolaan vol daan werd. Aldus voer de „Falke" haar noodlot tege moet. Hoe dat zich precies ontwikkelde, wordt hedenochtend in Hamburg onderzocht. In alle gevalle nam het scheepje onderweg nog 150 tot de tanden gewapende Venezolanen op en met deze aan boord zette het koers op Cu- mana, de aan al onze Curagao-vaarders wel bekende haven op de Venezolaansche kust. Hier werd Del Gado niet met open armen ontvangen, zooals hij ondanks alle bewapening voorgegeven had, maar met geweerkogels. Hij waagde desniettemin een landing, hij welke de held echter sneefde en den laatsten adem in de armen uitblies van den eersten officier der „Falke", die ook meegegaan was. Na deze droevige ontknooping begreep de bemanning der „Falke", dat er van de schoone beloften niets komen zou en kreeg het gevoel, dat Zippütz haar met üst en geweid in vreem den krijgsdienst geprest had. Zippütz zelf demonteerde eerst zijn kachelpijp en wierp vervolgens de kisten met de twee duizend ge weren over boord. Daarna stevende hij naar Port of Spain, waar de Engelschen hem en zijn vaartuig in beslag namen. Voor ons is de vraag natuurlijk belangwek kend of het niet genoemde eiland, dat aanvan kelijk als operatiebasis uitgekozen was, Cura cao of Aruba of zoo iets heet. De mogelijk heid daartoe is niet uitgesloten, want het is langzamerhand wel wereldkundig geworden, dat deze eilandjes, onverdedigd als zij zijn, een makkelijken prooi vormen voor elk gezelschap filibusters, dat er het oog vallen laat. Bedreiging van de mijnen van New T redegard LONDEN, 14 April. (V.D.) In het kolengebled van Wales, in de nabijheid van New Tredegard bij Bargoed, heeft een groote aardverschuiving plaats gehad, waardoor volgens deskundigen een millioen ton aarde in beweging is gekomen en de mijnen van New Tredegard ernstig bedreigd worden. Duizenden tons kolen zijn reeds afgeschoven in de richting van de hoofdstad en van de spoorbaan, waardoor het geheele verkeer is stilgelegd. Talrijke gehouwen, o.a. de machinehal van de mijn, werden vernield. Een zeer zware muur, die gebouwd was ter beschutting van den spoor weg en tot schoring van de schacht werd in gedrukt. Ongeveer 400 500 meter van de straat is ge heel verdwenen. Pogingen, om de afschuivende aardlaag door stutten en schoren tegen te hou den, bleken vergeefsch. De geheele mijn, waarin 600 tot 800 arbei ders werkzaam zijn, loopt gevaar geheel te wor den ingedrukt. De huidige aardverschuiving is een herhaling van ,de aardverschuiving van 1905 toen men haar toeschreef aan onderaardsche aardver schuivingen tengevolge van den hevigen regen val en den zwaren winter. Passagiers tusschen de verwrongen ijzeren deelen Te Glasgow sprong Zondag naar 'm Reuter- telegram meldt, een dichtbezette tramwagen uit de rails en reed een winkel binnen. De wagen sloeg om. Twee personen zijn gedood en 65 per sonen gewond. De gewonden werden in het ziekenhuis op genomen. De vrouwen, mannen en kinderen, die zich in den wagen bevonden, werden door elkaar ge worpen en kwamen tusschen de verwrongen ijzeren deelen van het tramrijtuig terecht. Tij dens het reddingswerk speelden zich hartroe rende tooneelen af. De gewonden werden naar het ziekenhuis overgebracht. Van dertig hunner is de toestand ernstig, en men vreest, dat er nog eenigen zul len bezwijken. Engeland sluit een voorloopig handels verdrag met de sovjets Basis voor 'n definitief verdrag MOSKOU, 13 April (W.B.) Volgens berichten uit Londen zijn de Britsche minister Hender. son en de sovjet-gezant Sokolnikoff over alle punten van een voorloopig handelsverdrag tus schen Groot Brittanië en de unie der Sovjets-re publieken tot overeenstemming gekomen. Deze overeenkomst zal de basis vormen voor een definitief handelsverdrag. De overeenkomst houdt o.a. de instelling onder bepaalde voorwaarden van een handels- vertegfsstroerdisias sovjsts t# Londen ia Botsing in de lucht met gelukkigen afloop LONDEN, 13 April (V.D.J Twee piloten van de „Royal Airforce", Percy en Brake, zijn heden als door een wonder aan den dood ont snapt, toen hun vliegtuigen op groote hoogte (3000 voet) met groote snelheid tegen elkaar botsten. Beiden slaagden erin, met de para chute te landen. Pery had geen enkele ver wonding bekomen, doch Brake bleek een arm te hebben gebroken en eenige ernstige snij- wonden te hebben opgeloopen, toen hij zich uit zijn machine wrong. Boschbrand woedt rondom Buchanan NEW YORK, 14 April. (N.T.A.) Buchanan, een stad van 8000 inwoners, is letterlijk door vuur ingesloten. Voor eenige dagen brak op een afstand van ongeveer 15 mijlen van Buchanan een bosch brand uit, die tot dusverre niet kon worden ge- bluscht, integendeel voortdurend verder ora zioh heaa greep.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9