ALGEMEEN OVERZICHT. Bisschop pleit voor den werkman n Politie belegert een villa Eerst zijn straf uitboeten De grootste wanorde VRIJDAG 18 APRIL 1930 KOFFER MET ONTPLOFFINGS MIDDELEN ONTDEKT DOOR ZIGEUNERS ONTVOERD? VOETBALVERBOD OP GOEDEN VRIJDAG TE BERLIJN PLOTSELINGE INVAL EEN MOOIE DAAD VERRICHT DE DOODSTRAF IN HET ENGEL SCHE LEGER TREINBOTSING BUSLIJNEN OVER GROOTEN AFSTAND DE „RENOUVEAU CHRETIEN" IN FRANKRIJK DE NA-WINTER ETSENDIEF GEARRESTEERD VIER DAGEN REGEN ZONDER OPHOUDEN Een slag in het aangezicht Algemeen mag men het erover eens zijn, dat de zoo bruut aangewende Sovjetmacht reec s ten onder zou zijn gegaan, Indien het buiten land niet vaak de moraal huldigde, dat ge niet stinkt, er zijn altijd nog zelfs regeeringen, aan wie het lot van millioenen vervolgden nog zóó erg niet voorkomt, of men meen terrville van de portemounaie den leven uur van het onderdrukkend systeem nog we c ttogen verlengen. In een der vertrekken van het mirnste van buitenlandsche zaken te Londen is Woens- dag door Henderson, den Britschen m n.ster van buitenlandsche zaken en Sokolmkoff, den Russischen ambassadeur te Londen een tijde lijke handelsovereenkomst tusschen Engeland en Sovjet-Rusland onderteekend. Het verdrag is bedoeld als modus Vivendi hangende de afsluiting van een definitief ver- dra<r Gedurende het verdrag zijn de beide hooge contracterende partijen wederzijds meestbe. gunstigde natie ten aanzien van onderdanen, rechtspersonen, nationale producten en fabri- ^Deze m eest-begunstigingsclausule betreft niet: le. de speciale voorzieningen ten aanzien van den handel, vallende onder het verdrag door de sovjet-Unie met andere landen afge sloten, welke in Augustus 1914 deel uitmaakten van liet vroegere Russische keizerrijk en met de continentale grensstaten in Azië. 2. de rechten toegekend aan eenig ander laud, deel uitmakende van de tolunie met de sovjet-Unie en 3. voorrechten door de sovjet-unie toegekend aan randstaten betreffende localen handel tus schen bewoners van de grensgebieden. Be Engelsche regeering stemt er in toe, met het oog op het staatsmonopolie van buiten- landsclien handel in Rusland, de sovjet-regee ring het recht te geven, in Groot Brittannië handelsdelegaties te vestigen, bestaande uit een handels vertegenwoordiger en zijn twee ge deputeerden, deel uitmakende van de sovjet ambassade. Aan deze drie personen zullen alle diploma tieke privilegies worden verleend en onschend baarheid. Een zoodanige onschendbaarheid zal ook worden toegekend aan de bureaux door de handelsdelegatie te bezetten en uitsluitend in gebruik zijnde voor handelsdoeleinden, het geen geschiedt voor de vergemakkelijking en aanmoediging van den handel tusschen de twee landen en ter behartiging van de belangen der sovjet-unie in alles wat met den handel in verband staat. Frankrijk heeft met zijn sovjetrelaties hard leergeld betaald; denk slechts aan de zaak Bessedowski. Ook te Berlijn voelen de heeren uit Moskou den grond onder hun voeten weg zinken. Maar Mac Donald zal hun wel weer een hart onder den riem steken. In plaats van mede te werken om een eenheidsfront te vormen, niet tegen het Rus sische volk maar tegen het mensehonwaardige stelsel, door een minderheid met den knoet gehandhaafd, gaat de labourregeering aan het bolschewisme de helpende hand bieden. 't Lijkt op een slag in het aangezicht van die geheele beschaafde wereld, die op het oogen- blik één machtig protest tegen de sovjet-gruwe len doet hooren. Voorts heet het in de „modus vivendi": De delegatie zal verantwoordelijk zijn voor alle transacties, door den handelsvertegenwoor diger afgesloten en door personen door liem daartoe gemachtigd, maar niet voor daden van staatseconomische organisaties behalve wan neer een dergelijke verantwoordelijkheid klaar blijkelijk door den handelsvertegenwoordiger is geaccepteerd. De namen van den handelsvertegenwoordiger en de personen, welke volmacht hebben hem te vertegenwoordigen, zullen op gezette tijden in de „Board of Trade Journal" worden gepubli ceerd. Hl Een kwestie, welke mocht voortvloeien uit economische transacties in Engeland door de handelsdelegatie, zal door de Engelsche recht, banken worden beslecht. In het. verdrag wordt een „nationale beban. deling" toegestaan aan schepen vrachten en passagiers van ieder land en een verdrag van meestbegunstigde natie ten aanzien van kust handel, welke onderworpen is aan het recht van kustvaart voor zoover betreft den handel tusschen twee havens langs de zelfde kust. Van deze voorzieningen zijn uitgesloten de vischrechten, immigranten en emigranten, pel grims en vracht- en passagiersschepen, in de Engelsche zelfbestuurhebbende dominions ge registreerd. De voorzieningen van de overeenkomst kun nen met wederzijdsch goedvinden worden uit gabreid tot de Engelsche Dominions door een eenvoudige notawisseling en zij kunnen even. eens worden uitgebreid op voorwaarde van wederkeerigheid tot eeuige Engelsche bezitting kolonie, protectoraat of mandaatgebied ingeval de Britsche ambassadeur zulks te Moskou aan de sovjet-regeering mocht te kennen geven. In dat geval kunnen de handelsorganisaties van do sovjet-unie haar agenten daarheen zenden, welke door de betrokken regeering zullen worden ontvangen, om de commercleele transacties uit te breiden. Deze agenten zullen geen diplomatieke of consulaire privilegies ge nieten, noch onschendbaarheid. Wanneer de Russischo producten als meest, begunstigd zullen worden beschouwd in de Engelsche dominions en andere overzeesche gebieden, welke niettemin niet tot het verdrag toetraden, zal de sovjet-unie wederkeerigheid toestaan, waarbij zij zich zelf het recht voor behoudt, deze voorziening ten aanzien van eenig dominion of Indië op te zeggen. De overeenkomst zal van kracht blijven tot de van kracht wording van het handelsverdrag. Inzake dit tijdelijk handelsverdrag met sov. jet-Rusland heeft Henderson later nog de ver klaring afgelegd dat de unie van Zuid Afrika en de Iersche vrijstaat zijn uitgesloten van de bepalingen betreffende de dominions. Tot zoover het restant van den zakelijken inhoud. Wij kunnen ons indenken, dat do labour regeering moeite doet het ontzaglijk nijpende vraagstukder werkloosheid tot oplossing te brengen. Zij heeft trouwens bij de verkiezingen to dien aanzien beloften gedaan, waar totnogtoe weinig van terecht is gekomen. Uitgebreide handelsrelaties met Rusland geven wel gerechtvaardigde hoop op meer leven in Engelsche handels-, industrie- en scheep vaartkringen. Maar, vragen wij ons af, mag het vreeseiijke lot van zooveel millioenen menschen in Rus land de prijs zijn, waarvoor dit alles gekocht wordt? De Gandhi-beweging Gandhi heeft gisteren te Navsari oen toe spraak gehouden tot een duizendtal vrouwen uit Ahmedabad en Bombay. Slecht vijf en twin tig harer verklaarden zich bereid tot het posten van drankwinkels, maar allen gaven uiting van haar sympathie ten aanzien van deze campagne en verklaarden zich bereid, op andere wijze aan deze campagne mede te helpen. Wij kunnen het kiesrecht niet aan dronkaards verleenen, zeide Gandhi, wij strijden voor zui vering van Britsch Indië. Later zult ge den moed hebben om te posten. Het posten zal thans meer resultaten opleveren dan twee jaar pro paganda. Mevrouw Gandhi zal Vrijdag te Jalalpur met het posten van drankwinkels beginnen. In de voorsteden van Bombay hebben gisteren honderden vrijwilligers onwettig gewonnen zout verkocht. De botsingen blijven aanhou den. Te Madoera kwam het tijdens een Hindoe processie tot een hotsing met mohammedanen, waarbij aan weerszijden talrijke gewonden vielen. Een mohammedaan is aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis overleden. Gandhi's zoon Davidas, die den 9den dezer werd gearresteerd, is tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld. Gandhi heeft geweigerd het presidentschap van het al-Indische congres, als opvolger van den gevangen genomen Nehru, te aanvaarden. De vader van dezen laatsten heeft, op Gandhi's verzoek, het presidentschap aange nomen. De gevangenis, waarin de 6 gearresteerde leiders van het Indische congres bevinden, is nog steeds door een groote menigte omgeven. Gandhi verklaarde, volgens een bericht uit Naisari, dat het nog te vroeg is, om zich over de onlusten uit te laten. Op grond van zijn vroegere ervaringen meent hij, dat de berichten over het begaan van gewelddadigheden door de bevolking overdreven zijn. In het Engelsche lagerhuis heeft een debat over de gebeurtenissen in Britsch-Indië plaats gehad. Do afgevaardigde Kenworthy wees er op, dat het vanzelf spreekt, dat de onderkoning van Indië op den steun van het Engelsche parlement kan rekenen bij de pogingen om orde en rust te handhaven en onlusten te verhinderen. Het moet aan de meerderheid van de Indische bevolking zoo duidelijk mogelijk worden ge maakt, dat Engeland niet van plan is de uit voering van de reeds aangekondigde hervor mingsmaatregelen voor Britsch-Indië te ver tragen. De leider der onafhankelijke socialisten, Max- ton, verlangde dat de staatssecretaris voor Indië een volledige en ondubbelzinnige verklaring zou afleggen, over de ware bedoelingen der Engelscho regeering. De conservatieve en de liberale leden onthiel den zich van het debat, wat als een bewijs kan worden beschouwd, dat men bij de burgerlijke partijen in Engeland de gebeurtenissen in Britsch-Indië ernstig genoeg beschouwt om zich voor het oogenblik van alle voorbarige uitla tingen te onthouden. De vlootconferentie Verwacht wordt, dat liet ontwerp-verdrag, dat als resultaat van de vlootconferentie tot stand komt, deze week zal zijn voltooid. De inhoud zal onmiddellijk naar de hoofd steden worden geseind en gehoopt wordt, dat de antwoorden tijdig zullen zijn ontvangen om Dinsdagochtend den tekst definitief vast te stellen, in welk geval de laatste plenaire zit ting zal plaats hebben op het vroeger vastge stelde tijdstip. Dit hangt geheel af van den tijd, dien de betrokken regeeringen voor haar antwoorden noodig hebben, doch uitstel wordt onwaarschijnlijk geacht. Het Vlaamsche vraagstuk Het geval-Joris de Leeuw, de Antwerpsehe dienstplichtige, die te Namen weigerde aan de Fransche bevelen van zijn overheden te gehoor zamen, begint heel wat stof op te werpen in de Vlaamsche kringen. De jongeman zit nog altijd gevangen; hij is te zamen met een moordenaar, geboeid van Wallonië naar Antwerpen overgebracht en daar in de gevangenis opgesloten Verschillende oversten hebben pogingen aan gewend om de Leeuw van zijn standpunt af tc brengen, maar de Vlaming bleef hardnekkig volhouden. Hij verklaarde zelfs in hongersta king te zullen gaan. Woensdagavond lieeft te Antwerpen 'n groote protestvergadering plaats gehad en de fron- ters-afgevaardigde Vos heeft een dringende interpellatie aangevraagd, welke, ondanks het verzet van den minister-president toch door een meerderheid (fronters, socialisten, Vlaamsche Katholieken en enkele liberalen) werd toege staan. De Leeuw maakt deel uit van een Antwerp sehe organisatie van Vlaamsche jongemannen, die gezworen hebben in het leger aan geen Fransche bevelen te gehoorzamen, welke straf zij daarmee ook zouden oploopen. Door een dergelijke daad hopen zij de strij dende Vlamingen bijeen te brengen om een legerwet te elschen, die den Vlamingen in alle opzichten voldoening zal schenken. Inderdaad: indien alle Vlamingen deden ge lijk de Leeuw, de kwestie ware al lang opge lost. Pantserkruiser B Het feit, dat de Duitsche rijksraad Woensdag een post van 1 millioen mark in de begrooting heeft gebracht als eersten termijn voor den nieuwen pantserkruiser, wordt in de Duitsche bladen druk besproken. Het „B. T." is van oordeel, dat het kabinet aan de persoonlijke politiek van den rijksweer- minister toegegeven heeft. De Voss. Ztg." verneemt uit regeeringskrin- gen, dat de regeering er niet aan denkt, uit de kwestie van het pantserschip een kabinetskwes tie te maken. Het zal dus niet aftreden en ook niet met ontbinding van den rijksdag dreigen, indien de desbetreffende post wordt verworpen. Den doorslag voor de beslissing van het kabi net gaf het feit, dat de volksconservatieve groep, die achter minister Treviranus staat, toch het voornemen had om een initiatief voor stel in te dienen, om met den houw van den pantserkruiser te beginnen, zoodat de kwestie toch in ieder geval in den rijksdag ter sprake zou komen. Optimisme van Schober De Oostenrijksche bondskanselier dr. Scho ber heeft gisteren te Linz een rede voor den bond van industrieelen gehouden, waarin hij aankondigde dat nog in den loop van dit jaar op grond van het tot stand komen van de buitenlandsche leening een aanvang zal kun nen worden gemaakt met de werkzaamheden, welke op de economische conferentie te Wee- nen noodig werden geacht. Deze werkzaamheden hebben voor betrek king op den aanleg van wegen en het gebruik maken van de waterkrachten. Schober meende te kunnen verklaren dat de moeilijke jaren voor Oostenrijk achter den rug zijn, zoodat ook voor het economische leven van Oostenrijk spoedig de verrijzenis zal to men. V-oor-ts behandelde Dr. Schober nog uitvoerig het ïandelsverdrag met Duitschland, waarbij hij warme woorden van hulde aan dr. Ourtlus bracht. WAT MGR. GFSLLNER VOOR STEYR WIST TE VERKRIJGEN Terwijl socialisten slechts wisten te schelden EEN DUITSCHE MACHINEFABRIEK bouwde over de Oste een „zweefpont" van zeer moderne constructie; vier bespannen wagens en veertig personen kunnen tegelijkertijd worden vervoerd. Waarin gemaskerde inbrekers hun slag willen slaan DRIE HUNNER GEARRESTEERD RATENAU, 17 April (W.B.) Voor de villa van den fabrikant Schneider aan den Hinden burg Ring, werden in den afgeloopen nacht door een voorbijganger vier verdachte man nen waargenomen, die zwarte maskers droe gen. De politie, die door den voorbijganger ge waarschuwd werd, zond het overvalcommando naar de bedreigde villa. De politiemannen betrapten drie mannen, toen ze juist door het venster naar binnen wilden klimmen. De vierde nam de wijk. Toen de drie gemaskerden geen gehoor gaven aan het bevel, om zich over te geven, gaf de politie vuur, dat terstond beantwoord werd. Het kwam tot een rechtstreeksch gevecht met vuurwapens, waarbij een der inbrekers door een kogel ernstig gewond werd; een tweede bekwam lichtere schotwonden. Alle drie werden gearresteerd. De inbrekers waren werkloozen uit Ratenou. De bewoners der villa hadden van het ge beurde niets gemerkt. Zij werden eerst wakker, toen ze de schoten hoorden vallen. Medeplichtigen van Helman cn Koch gearresteerd ALTONA, 17 April. (W.B.) Naar liet politie- presidium alhier meedeelt, is de politie er in geslaagd in de bureaulokalen van de papier warenfabriek van L. W. Treu Co. een ouden koffer met ontploffingsmiddelen te ontdekken, die eveneens door dr. Helmann en Koch ver vaardigd zijn. De koffer werd blijkbaar in kantoorlokalen geplaatst, wijl men vermoedde, dat men hier wel geen onderzoek zou instel len. In verband met de aanslagen zijn verder nog als mede-daders resp. als medeplichtigen ver dacht en gearresteerd: de koopman Karl Kie- nitz, de koopman Erich Kienitz, de koopman Wolfgang Ammermann, een scholier Oskar Hammerman en Adolf Andresen, koopman. Door de arrestatie van den koopman Kurt Hambruck, die de leider was van de destijds ontbonden organisatie de „Wehrwolf" te Ham burg, zouden de medeplichtigen aan de aansla gen thans allen ontdekt zijn. Technicus legt voor de politie een bekentenis af BERLIJN, 16 April. (W.B.) Op het politie presidium meldde zich een 33-jarige technicus aan, die zich zelf beschuldigde een ernstigen diefstal gepleegd te hebben. Naar hij zegt, overviel hij in Juni 1919 in een chocoladewinkel te Charlottenburg een vrouw, die daar na sluiting van den winkel nog alleen aanwezig was. Onder voorwendsel, ten reep chocolade te willen koopen, was hij binnengekomen. Toen de vrouw zioh omkeer de pakte hij haar bij den hals en hield dien dicht, totdat ze het bewustzijn verloor en stal daarna uit de winkellade 750 mark, waarmee hij vluchtte. Een onderzoek naar den zelfbeschuldiging bewees, dat dit inderdaad waar is. De technicus h-eeft zich in de jaren na den diefstal aan niets meer schuldig gemaakt, naar doorloopend gewerkt. Thans wilde hij huwen en vreesde, dat, wanneer zijn daad toch aan het licht zou komen, zijn onschuldige vrouw in nood zou bunnen geraken. Daarom gaf hij zich zelf aan en wilde eerst zijn straf uitboeten. De technicus werd voor den rechter van in structie gebracht. Een zesjarig knaapje verdwenen Medewerking van het publiek gevraagd Ook te Harburg is een G-jarige knaap verdwe nen, van wien men vermoedt, dat hij door zigeuners is ontvoerd. Naar de Harburger-politie meedeelt, moeten do vorige week Zaterdag te Hamburg 2 zigeu nerwagens zijn gezien, waarbij zich een blonde knaap van ongeveer 6 jaar bevond, die huilende riep, dat hij door zigeuners was ontvoerd. Hij werd door zigeunervrouwen vastgehouden. De politie roept de medewerking van het publiek in, om op rondtrekkende zigeuners acht te slaan en terstond mededeeling aan de politie te doen, indien Iets verdachts wordt bemerkt. Protest tegen de late bekendmaking BERLIJN, 16 April. (W.B.) De persdienst van het politie-presidium deelt mede, dat te Berlijn op Goeden Vrijdag geen voetbalwed strijden mogen plaats vinden. Het verbod is gegrond op een verordening van 15 Mei 1913 over de heiliging van feest dagen en een op dezen grond genomen rech terlijke beslissing. In voetbalkringen ageert men minder tegen dit verbod, dan tegen de late bekendmaking hiervan, merkt de „Lokalanzeiger" op. Ver schillende buitenlandsche voetbalelftallen, die reeds naar Berlijn vertrokken waren, moeten nu de gemaakte onkosten en de voor den wed strijd gemaakte reclame zelf betalen, daar niemand deze vereenigingen schadeloos stelt. In een Berlijnsch communistisch bureau Omvangrijk materiaal in beslag genomen BERLIJN, 16 April (W.B.) De Berlijnsche politieke politie heeft een plotselingen inval gedaan in het districtssecretariaat der commu nistische partij in de Seydelskrasse en omvang rijk materiaal in beslag genomen. Deze actie staat in verband met de hangen de kwestie voor het rijksgerecht voor het ver breiden van opruiende geschriften in kazernen aer Schutzpolizei en van den Reichswehr. BRANDEN IN DUITSCHLAND 1400 dooden en 500 millioen schade per jaar BERLIJN, 17 April. (H. N.) Ter gelegenheid van de brandweerweek, die voor den tijd van 27 April tot 4 Mei in geheel Duit3chland is georganiseerd door de arbeids- en belangenge meenschap van de Duitsche brandweerorgani saties, zijn enkele cijfers gepubliceerd over het onheil, door branden in Duitschland gesticht. Gemiddeld komen per jaar iu Duitschland door brand 1400 personen om het leven, terwijl de aangerichte schade per jaar bijna 500 mil lioen mark, dus gemiddeld per dag bijna 1% millioen mark bedraagt. Drie kwart der branden worden veroorzaakt door onachtzaamheid of onvoorzichtigheid. In den tijd van 10 jaar zijn meer dan 46.000 branden door kinderen gesticht. Onze Weensche correspondent schrijft ons d.d. 14 dezer: In de fabrieksstad Steyr is de economische toestand misschien nog minder rooskleurig dan in het overige Oostenrijk. Vooral het ontslag een week of wat geleden, o.a. enkele honderdtallen werklieden gegeven heeft de meest nadeelige gevolgen gehad. Terwijl echter het socialistische courantje „Der Abend" niets anders deed voor den werkman, dan enkele ophitsende artikelen schrijven en den kanselier Schober, die juist een paar dagen na 't ontslag een bezoek bracht aan Steyr, op zijn gewone minder nette manier te bedreigen, ging de bisschop van Linz, onder wiens diocees Steyr ressorteert, op stap voor zijn arme diocesanen. Mgr. was dezer dagen in Weenen. Eerst ging hij op audiëntie bij den minister van handel. Deze beloofden den bisschop alle hulp waar over hij te beschikken had en zegde hem toe, alle krachten in te spannen om iets voor Steyr te bereiken. Vervolgens bracht de bisschop een bezoek hij de directie van de Steyr-werken. "Mgr. wist daar de belofte te krijgen, dat de werken niet nog meer gereduceerd zullen worden, integen deel men wil trachten nog in den loop van het jaar het aantal werklieden weer tot ongeveer 4000 op te voeren. Natuurlijk verwacht de di rectie dat de bevolking een rustige en gema tigde houding aan den dag zal leggen en zich niet zal laten ophitsen door couranten, als boven geciteerd. Nu ging de bisschop naar de Oesterreichische Kreditanstalt f(jr Handel und Gewerbe, waar zoowel de directeur als de vice-president Mgr. de verzekering gaven dat men aanstonds aan de Steyrwerke geld zal geven, zoodra een aan vrage daartoe binnenkomt. Ook is de vennoot schap bereid aan de regeering geld te ver strekken, wanneer deze enkele werken in Steyr zou willen laten verrichten. Het laatste bezoek bracht de bisschop bij den kanselier Schober die aan Mgr. do verzekering gaf dat de regee ring de een of andere bestelling zal uitdenken en die dan in Steyr laten uitvoeren, om de menschen aan werk en brood te helpen. De bisschop sprak dan nog van den grooten nood, waaraan ongeveer duizend huisgezinnen van werklieden ten prooi zijn en de kanselier gaf de verzekering, dat de regeering ook daar zal helpen, zooveel in haar vermogen is. Inderdaad ontving reeds gisteren de re geering van Opper-Oostenrijk de mededeeling dat de bondsregeering voor Steyr 5000 Sch. ter beschikking heeft gesteld, om in den ergsten nood te voorzien. Pas door deze kennisgeving werd het op- tredlen van den bisschop hekend, die zijn mooie daad heeft verricht heel en al volgens den geest van Christus, dat de linkerhand niet wete wat de rechter doet. We meenen echter deze mooie bisschoppelijke daad wereldkundig te moeten maken; er zijn wel andere men schen die met heel wat minder prestaties heel wat meer reclame maken. In het Moskousche volks commissariaat RUSLAND VOOR 150 MILLIOEN BENADEELD Uit Moskou wordt gemeld, dat in een zitting van de „commissie voor de zuivering van het sovjet-apparaat" rapport is uitgebracht over de zuivering van het commissariaat van financiën van de stad Moskou. Medegedeeld werd, dat in het Moskousche volkscommissariaat organisatorisch de groot ste wanorde heerschte. Verschillende onregel matigheden waren geconstateerd, waardoor de sovjet-unie naar schatting een schade leed van 150 millioen roebel. De verantwoordelijke leiders verklaarden den toestand, doordat de inkomsten te hoog ge raamd zouden zijn geweest. In werkelijkheid bleken echter verschillende particuliere bedrij ven te laag te zijn aangeslagen. Een groot aan tal ambtenaren is ontslagen; zij zijn uit de partij geroyeerd en zullen strafrechterlijk ver volgd worden. Men zal op het ambtenaren-appa raat bezuinigen door voor de ontslagen ambte naren geen nieuwe in de plaats aan te stellen. In het Weser Bergland KASSEL, 17 April (H.N.) Op een verkeers. conferentle te Hameln is beraadslaagd over de exploitatie van buslijnen over grooten afstand in het Weserbergland. Naar verluidt, is besloten een lijn te openen van Kassei naar Bad Piermont en van Bad Ilermont naar Bremen. Op de eerste lijn zullen 3, op de tweede 2 reizen per week worden gedaan. T DUITSCHE BIER WORDT DUURDER Nieuwe prijzen vastgesteld Naar uit München wordt gemeld, heeft de bond van bierbrouwerijen den bierprijs met in gang van 1 Mei met Mk. 3.85 per ILL. verhoogd. Gisteren werd door de Vereeniging van Brou werijen voor Berlijn en Omgeving de nieuwe prijs voor flesschenbier vastgesteld. De verhooging van den prijs is zoodanig ge kozen, dat de verkoopsprijs tiians 22 pfennig, inplaats van 20 pfennig, bedraagt. Een record aantal inschrijvingen De Paaschcommunie in de groote scholen Onze correspondent te Parijs schrijft ons Een van de meest treffende bewijzen van de „renouveau chrétien" in de hoogere studie-krin gen, is het aantal studenten dier staatsscholen, dat gezamenlijk ter Paasch-Communie gaat. Zij laten zich daarvoor inschrijven, en verbinden zich dan tevens tot werken van apostolaat. Het aantal ingeschrevenen is nog nimmer zoo groot geweest als dit jaar. De polytechni sche school, die de artillerie-officieren en de ingenieurs levert, staat boven aan met 2849 studenten en oud-studenten, die de circulaire der uitnoodiging tot de generale H. Communie hebben geteekend. St. Cyr telt er bijna 2000, Arts et Métiers 1179, mijnbouwschool te Parijs 625 de polytechnische van Lyon en van St. Etienne teekenden respectievelijk met 607 en 314 namen. De „Union Sociale des Ingénieurs", te Parijs, die deze beweging leidt, heeft dit jaar het aan tal „onderteekenaars" tot bijna 14.000 zien stij gen. Te Parijs gaan in Saint-Etienne du Mont, Notre-Dame en Notre Dame des Vietoires die ingenieurs en toekomstige ingenieurs in groe pen van 1000 tegelijk ter Paasch-Communie. En dat de gemeenschappelijke actie zich niet daar toe bepaalt, moge blijken uit het feit, dat op het oogenblik eiken Zondag 107 leerlingen der Groote Scholen de Parijsehe banlieue intrek ken, om hij het verbreiden van het catechismus onderricht behulpzaam te zijn. Ook in de faculteiten heeft de beweging voor de gezamenlijke Paasch-Communie een groo ten omvang gekregen en voor de lycea mag hetzelfde worden geconstateerd. Een machinist overleden, een stoker zwaargewond RAPPOLTSWEILER, (Elzas) 17 April (W.B.) Op het station Bennweier reed gisteren morgen hij het rangeeren een wagen dwars tegen de locomotief van een goederentrein. Het gedeelte, waar zich de machinist bevond werd ingedrukt en de ketel vaneengereten. Door den uitstroomenden stoom bekwamen de machinist en de stoker ernstige brandwonden. De machinist is aan zijn verwondingen over leden, den stoker hoopt men nog in het leven t-e kunnen houden. 't Lagerhuis besluit opnieuw tot afschaffing Waarna het Hoogerhuis capituleert LONDEN, 16 April (R.O.) Het lagerhuis heeft met x9450 stemmen opnieuw besloten de doodstraf wegens desertie ln het lager at te schaffen. Het hoogerhuis had, zooals men weet, de clausule inzake de doodstraf weer ln de leger wet Ingelascht. LONDEN, 17 April. (R.O.) Het hoogerhuis heeft besloten, zijn amendement, waarbij da doodstraf wegens lafheid en desertie opnieuw in de legerwet wordt Ingelascht, niet' te hand haven. Dit amendement was, zooals men weet, gisteravond door het lagerhuis verworpen. DE ORDE VAN MALTA Aan de Belgische Koninklijke Familie Onzo Brusselsche correspondent meldt ons: In den loop van een plechtige audiëntie, die den 21en dezer in het Paleis van Brussel zal plaats vinden, zal de Prins de Croy aan H.H. M.M. Koning Albert en Koningin Elisabeth en aan H.H.K.K.H.H. den Hertog van Brabant en den Graaf van Vlaanderen, de eereteekenen der orde van Malta overhandigen. FASCISTISCHE ONDERWIJZERS BIJ DEN PAUS In totaal duizend ROME, 17 April (B.T.A.) Z.H. de Paus ont ving in particuliere audiëntie 700 fascistische onderwijzers uit Piemont en 300 fascistische onderwijzers uit Lombardije. AARDSCHOKKEN TE TORENTO Volgens een bericht uit Torento heeft de seismograaf aldaar gisteren aardschokken geregistreerd, waarvan de haard ongeveer 2.000 K.M. verwijderd is en zich vermoedelijk in de buurt van de Golf van Mexico bevindt. Hevige sneeuwstormen in Oostenrijk en Spanje WEENEN, 17 April (V.D.) Over geheel bo- ven.Oostenrijk hebben hevige sneeuwstormen gewoed.' Verschillende bosschen en vele boom gaarden zijn ernstig beschadigd. Op verschillende plaatsen is het telefoon- en telegraafverkeer verbroken. MADRID, 16 April (V.D.) In Leon is de tem peratuur plotseling sterk gedaald. Er valt veel sneeuw. Sinds vele jaren is in deze stre ken in dit jaargetijde niet zoo'n koude voor gekomen. FREIBURG, i.B. 17 April (H.N.) In de hooger gelegen gedeelten van het Zwarte Woud blijft de sneeuwval aanhouden. De temperatuur be draagt 4 graden onder het vriespunt. Ook in Zwitserland iB in de Voor Alpen sneeuw gevallen. Ontvreemde stukken van Rembrandt, Dürer, enz. Een H. N.-bericht meldt: Het is de politie te Madrid thans gelukt, den persoon te arresteeren, die zich schuldig heeft gemaakt aan den diefstal van een groot aantal kostbare etsen van Rembrandt. Dürer en andere meesters welke naar Berlijn verkocht werden. De politie arresteerde een bediende van de Eibliotheca National, Antonio Lopèz. Zij was op het juiste spoor gebracht door de po.itie te Berlijn. Lopez had sedert jaren kostbare koper gravuren en zeldzame boeken gestolen. Hij werd reeds sedert geruimen tijd verdacht omdat zijn uitgaven veel grooter wat en dan zijn salaris bedroeg, doch men kon hem niets bewijzen. DUIKRECÜRD VAN EEN ITALIAANSCHEN ONDERZEEëR 122 M. diep De Italiaansche duikboot „Admiraal de Neys'* heeft gisterenmiddag een duikproef gedaan, waarbij de leden van de studiecommissie aan boord waren. De duikboot bereikte een diepte van 122 Meter en heeft daardoor het bestaande wereldrecord, dat eveneens door de Italiaansche marine met 117 meter was bereikt, verbeterd. HET MIJNENGEVAAR IN DE OOSTZEE Weer 15 mijnen opgevischt Dezer dagen is aan de kust bij Schleimünde (Oostzee) een vijftiental mijnen opgevischt en onschadelijk gemaakt. Vermoedelijk liggen nog meerdere mijnen langs deze kust, zoodat het visschen daarvan nog worat voortgezet. WERKLOOZENBETOOGINGEN i TE BOEDAPEST Gisteren hebben de werkloozen te Boeda pest op verschillende plaatsen van de stad ge tracht betoogingen te organiseeren. Deze po gingen werden door de politie terstond onder drukt. Verscheidene personen werden ln hech tenis genomen. UIT VERDRIET Zwarte spaniel van de Koningin van Zweden gestorven Naar uit Rome bericht wordt, is daar gisteren de zwarte spaniel van de koningin van Zweden, Luck genaamd, gestorven uit verdriet over den dood van zijn meesteres. Sedert het heengaan der vorstin weigerde het dier te eten. Hij is graven in „Villa Svecia" te Rome, waar de thans overleden koningin de laatste jaren ge woond heeft. STUTTGART, 17 April (W.B.) Daar het sinds vier dagen zonder ophouden regent, is het water in den Neckar en den Donao en in verschillende zijrivieren boven het hoogwater- peil gestegen. Op verschillende plaatsen zijn de rivieren reeds huiten haar oevers getreden. DE „ZEPPELIN" UIT SPANJE TERUG FRIEDRICHSHAFEN, 17 April. (H.N.) Het luchtschip „Graf Zeppelin" Is vanavond tegen 7 uur van de reis naar Spanje te Friedricha- hafen teruggekeerd. Ondanks het storm- en regenachtige weer, had de landing een vlot verloop. DE IMMIGRATIE IN CANADA Dit jaar beperkt In verband met den slechten toestand op de arbeidsmarkt zal de immigratie In Canada dit jaar worden beperkt Waarschijnlijk zullen slechts 90.000 immigranten worden toegelaten, in hoofdzaak uit Engeland en West-Europa. TAKOE EN SHANGTOENG ONTRUIMD De troepen der centrale regeering retireeren LONDEN, 17 April. (II. N.) Volgens berichten, uit Peking hebben de troepen der centrale regoa- ving de vesting Takoe en de provincie shan- toeng ontruimd. De troepen trekken zich la goede orde terug. Deze terugtocht werd t1 ^'ge schreven aan strategische plannen van Tsjang Kal SJek. v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9