DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. StÉ WeerMBt STADSNIEUWS BEURSVAN SCHIEDAM Wm 53ste JAARGANG WOENSDAG 23 APRIL 1930 No. 15702 AANGEREDEN SCHEEPVAART g-coup DE ONDERWERPING VAN DE GEMEENSCHAP Heiligdomsvaari Maastricht De nieuwe Aartsbisschop DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAGAZIJN „DE BIJENKORF". NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25. p- mnd- 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties: 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c., tot 't max van 50 woorden. Kabouters 6 regels f 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.00. Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; f 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; f 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim, f i5. bij verlies en een wijs vinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25,— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wor,cu agecruxt AUTO-ZEGENING Voor de auto-zegeuiug welke op 25 Mei te Rotterdam zal plaats hebben, heeft zich een comité gevormd, waarin uit Schiedam zitting hebben de hoogeerw. heer deken A. J. C. Schraag; de heer W. Rademaker, cere-voor zitter der R.K. Jonge Werkgeversvereniging en F. J. Vlug, voorzitter van de afd. Schiedam van St. Christoffel. Het secretariaat van Schiedam is gevestigd bij laatstgenoemde. Dam 46. De auto-zegening zal vermoedelijk plaats hebben op het voormalige Nenijto-terrein. NED. R. K. BOND VAN HOUTBEWERKERS Tienjarig bestaan der afd. Schiedam Maandag vierde de afd. Schiedam van den R. K. Houtbewerkersbond hot feit, dat de afdee- Ung 10 jaar geleden met de meubelmakers gefusioneerd werd. Na de kerkelijk viering met 'n H. Mis,-werd in den R. K- Volksbond een feestvergadering gehouden. Op deze vergadering heeft de hoofdbestuurder de heer Th. van Leeuwen, uit Den Haag het woord gevoerd. Ook de voorzitter van den Ned. R. K. Volks bond, de heer Th. Mouwens, richtte tot de jubi- leerende afdeeling het woord. Beide sprekers toonden de noodzakelijkheid van de organisatie aan. Trots alle moeilijkheden moeten wij pal staan en blijven strijden voor onze Katholieke zaak. Vooral de jongere leden werden aangespoord, de organisatie met hun frissche kracht te steu nen en als de ouderen hun taak moeten neer leggen, met nieuwen en nog grooteren ijver de organisatie tot bloei zien te brengen. Na deze toespraken bleven allen nog lang in de beste stemming bijeen. VEREEN. SCHIED. VOLKSBADHUIS Op IS en 19 April werden 569 baden ver strekt t.w. Ie klasse 22 kuipbaden en 72 regen baden en in de 2e klasse: 44 kuipbaden, 421 regenbaden ca 10 kinderbaden. 5e tol aan den VLAARDINGERDIJK Door het raadslid den heer Jac. Buters, te Vlaardingem Is aan B. en W. dier gemeente gevraagd, welke maatregelen zij denken te nemen om de erntige stagnatie bij den tol, zooals .die voorkwam op 17 April jongstleden te voorkomen, en of de geruchten juist zijn, dat die tol nog vóór Pinksteren buiten werking zal worden gesteld. JUBILEUM Het was gisteren 35 jaar geleden, dat de heer J. Jongebreur bij de firma Smulders in dienst trad. Van de directie ontving hij een gouden hor logeketting en 'n geschenk in enveloppe, en van zijn collega's waren er bloemen. NIEUWE ZAAK De vierde zaak aan den Roterdamscuen Dijk is geopend: de Rotterdamsche Spiegel- en Lijstenfabriek. Deze zaak, die vroeger in de Lange Kerk straat was gevestigd, heeft ook weer in den nieuwen, mooien winkel 'n uitgebreide sortee ring in schilderijen, prenten, lijsten, enz. EINDEXAMENS H. B. S. Data en gecommitteerden De eind-examens 1I.E.S. zullen op de volgende data plaats hebben: voor de R.H.B.S., afd. B. te Schiedam op 10, 11, 12 en 14 Juli; gecommitteerden: Ir. J. M. Rademaker, Leiden; dr. A. W. Aten, Hilversum; dr. S. S. Hoogstra, Gouda; dr. F. W. Stapel, 's Gravenhage; ds. G. J. W. Oldeman, Delft; voor de R.H.B.S., afd. A te Schiedam op 24, 25 cn 26 Juni; gecommitteerden: J. Bran denbergen. Amsterdam; prof. H. A. Kaag, Til burg; dr. C. E. Messing, Rotterdam; dr. J. G. Bruins, Dordrecht; voor de R.K. H.B.S., Beukelsdijk te Robter- dam: 9. 10, 11, 12 en 14 Juli; gecommitteerden: J. F. Sehmöle, Heemstede; dr. J. M. Bijvoet, Velsen; H. P. Geerke; dr. J. p. van Melle en dr. A. R. van Hattum, allen Den Haag; voor de Chi'. H.B.S. te Vlaardingen: 10, 11 en 12 Juli; gecommitteerden: dr. F. Schuh, Den Haag; dr. W. H. Keesom, Leiden; dr. Z. Stokvis Den Haag; dr. J. H. Scholte, Amsterdam; ds. H. Stegenga, Simonsbaven. UTILE DITLCI Wij herinneren nog even aan de weldadig- heidsvoorstelling, welke de Schiedamsche Too- neelvereeniging Utile Dulci morgenavond in Musis Sacrum zal geven ten bate van de Schie damsche Gezondheidskolonies.. Naar men weet wordt dan opgevoerd De Zonderlinge Bruidegom, een geestig en oor spronkelijk Hollanidsch Blijspel in dTie be drijven van Johan W. Broedelet. De plaatsbespreking is morgenmiddag van 12—1 uur in Musis Sacrum. Van elf uur af worden daar volgnummers afgegeven. Gistermorgen is de 19-jarige juffrouw G. W. C. P.. wonende Vondellaan 14a op dei Westvest aangereden, toen zij op haar fiets zondei rich ting aan te. geven den Rijweg overstak. Zelf is zij er goed afgekomen, alleen kaar flets werd beschadigd. Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen zijn verzoeken van: 1. de N.V. Schiedamsche Cartonnagefabriek om vergunning tot oprichting van een carton nagefabriek in het pand Oranjestraat 8, ka daster Sectie L. no. 2410, met 26 electromo- toren van totaal 11J4 P-K. (t.w. lxl>^, 15x% en 10x14 P.K.), drijvende diverse snij-, vouw-, plak-, lijm en hechtmachines; en 2. Hulstkamp Zoon Molijn om vergun ning tot uitbreiding van de branderijen in de panden West-Frankelandschestraat 16 en 18. kadaster Sectie M. nos. 128 en 129, met 3 elëcbromotoren van resp. 13, 3 en 3 P.K., drijvende 8 beslagtoestellen en 2 centrifugaal- pompen. Deze verzoeken zijn met d,e bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd Op Woensdag, den 7 Mei, des namiddags tnn 2 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren t.Jsn het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijp die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten SCHIEDAM. 23 April 1939 ZUSTER MARTHA f In den gezegenden ouderdom van 87 jaar is in het St. Vincentiusklooster van de Korte Haven overleden de Eerw. Zuster Martha, in de wereld Clara Marcus. De overledene werd den 3Oen November 1842 te Schiedam geboren en werd op 2 Februari 1868 in de kapel van het vroegere moederhuis der Zusters Domini canessen aan de Tuinlaan alhier, met 't gewaad der dochters van St. Bominicus bekleed en 14 Maart 1969 tolt het afleggen der H. Professie toegelaten, zooat zij vorig jaar haar diamanten jubileum in de congregatie mocht vieren. Zuster Martha had nomen est omen de belommeringen der huishoudelijke aange legenheden te dragen. Bijna 30 jaren heeft zij als syndica de tijde lijke en huishoudelijke belangen der talrijke communiteit van de Korte Haven verzorgd, zulks in den tijd, dat de salarisregeling van het bijzonder onderwijs beneden peil stond, in de oorlogsjaren ook welke zoo hooge eischen stelden aan de economische kunst. 7 Maart werd de hoogbejaarde zuster van de genademiddelen der Kerk voorzien. De vele Schiedammers, die haar hebben gekend zullen stellig d© over ledene in hun gebed niet vergeten. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Aangeboden arbeidskrachten; glasblazers; grondwerkers, metselaars, opperlieden, schil ders, timmerlieden, machinaal-houtbewerkers, kistenmakers, kuipers, aanhouders, aut. las- schers en -branders, bankwerkers, metaal- draaiers, hout-scheepmakers; zandvormers, klinkers, metaalboorders, constr. werkers, con structie bankwerkers, scheepsschilders, stokers, voorslaanders, ijzerwerkers, distill, knechts, broodbakker, magazijnpersoneel', portier-ver. bandmeester, transportarbeiders, chauffeurs, varensgezellen, voerlieden, zakkendragers, kan toorbedienden, fabrieksarbeiders en losse werk lieden. Gevraagde arbeidskrachten te Schiedam: nette pakmeisjes, behanger-pakker, jongens en meisjes voor fabriekarbeidloopjongen, col porteurs, nette dienstboden, meisje voor halve dagen; jongen van 1618 jaar, winkeljuffrouw halfwas plaatwerkers; platenschaver; jongste bediende. Te Overschie: jongens en meisjes voor fa brieksarbeid. ROEIBOOT VERMIST G. L. van het Rozenburgerplein deed bij de politie aangifte van de vermissing van een roeiboot, die hij aan een bok in de Maas had gemeerd. SCHIEDAM 22 April. Aangekomen Noorsch s.s. Atlantic voor Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven, SCHIEDAM, 21 April. Vertrokken Zweedsch s.s. Fred burg met boomstammen naar Lid- köping; s.s. Volendam naar Rotterdam; En- gelsch s.s. Matina naar Tela. SCHIEDAM, 22 April. Vertrokken Fransch s.s. Gabriel Guist Han naar Rotterdam. HET UTRECHTSCH MILITAIR HOSPITAAL Klachten over de voeding- Naar het „U. D." verneemt hebben alle ver pleegsters, werkzaam in het Militair Hospitaal, zich per request gewend tot den minister van oorlog met dringend verzoek, ten harer behoeve een regeling te Willen treffen, waarbij zij niet langer zulllcn begrepen zijn onder de voeding welke haar Sa dit Militair Hospitaal wordt voorgezet. Geen lafheid, maar overtuiging GEHOORZAAMHEID, HOE MOEILIJK OOK, WERD PLICHT In het jongste nummer van de „Gemeen schap" publiceert de redactie een nadere ver klaring omtrent haar onderwerping aan de kerkelijke censuur. Zij schrijft o.m.: „De Gemeenschap" is door Mgr. H. van de Wetering z.g. onder censuur gesteld ruim vier jaar nadat het blad voor het eerst was ver schenen. Een conflict met den censor heeft zich vóór het verbod van de publicatie van het £rtikel „Nog een Verklaring" nimmer voorgedaan cn wie de benepen opvattingen kent, welke over het algemeen nog in katholiek Nederland ter zake van artistieke vraagstukken bestaan, zal zelfs dienen toe te geven dat de censuur met ruimt© en inzicht is toegepast. De ordinarius van het Aartsbisdom heeft ons op Zaterdag 22 Maart j.l. medegedeeld, dat ie verdere verspreiding van het vlugschrift „De Droom van Nolens en de gevolgen", buiten cie verzending aan de abonnés, die reeds had plaats gehad, of ds publicatie van welk ander artikel ook van gelijke strekking, ten strengste werd verboden, onder straffe va.n persoonlijk interdict, welke straf zonder eenige verdere uitspraak zou worden beloopen door het ieit van de overtreding zelve. Dit persoonlijk inter dict een maatregel die in het Aartsbisdom, naar ons werd meegedeeld, in honderdtallen van jaren niet ls toegepast verbiedt o.m. het ontvangen der H.H. Sacramenten en het hijwonen van alle godsdienstoefeningen, met uitzondering van de predikatie. Mocht dus door de Redactie of door een of meerderen harer leden tóch tot publicatie worden overgegaan, dan beliep daardoor, zonder meer, iedere schul dige persoonlijk de boven aangegeven straf. Het zal voor iederen katholiek duidelijk zijn cl at hier gehoorzaamheid, hoe moeilijk ook, plicht werd. Wij hebben nimmer begeerd ons buiten de geloofsgemeenschap te stellen. En deze plichtsvervulling diende gepaard te gaan met een innerlijke onderwerping op dat be paalde punt. Wie de goddelijke zending der Kerk erkent en gelooft dat Zij geleid wordt door den H. Geest; wie overtuigd is dat Zij, ondanks de mogelijkheid van falen in het menschelijk element, rechtmatig Haar gezag uitoefent en wie bovendien weet, dat wij in langdurige besprekingen de overtuiging kre1 gen, dat hier niet werd opgetreden uit ge voelens van wraak en willekeur, maar dat het liefde-karakter der strafbedreiging vaststond, hij ziet geen tegenspraak tusschen de vol ledige handhaving van onze politieke inzichten en het feit dat wij ons a.h.w. blindelings onder wierpen aan den wil der Kerk, een met name genoemde publicatie niet te verspreiden. En zelfs bestaat deze tegenspraak niet, wanneer men, in menschelijke berekening, maar met volle overtuiging, mocht meenen dat de Kerke lijke Overheid faalt in haar opvattingen over de toestanden die tot de veroordeelde uit lating aanleiding gaven. De plicht dezer ge hoorzaamheid werd voor ons primair en de overweging, de bevordering van dat wat wij menschelijk rechtvaardig achtten, diende hier bij op den achtergrond te treden. Die plicht van gehoorzaamheid klemde voor ons te ster ker, omdat wij in den strijd die was vooraf gegaan hebben geijverd, en nu nóg ijveren, voor een „sterk gezag". Daarom ook hebben wij tenslotte niet geweigerd, toen van ons een korte Verklaring werd gevraagd, om mede te deelen dat wij het betreurden door de ver spreiding van het vlugschrift onder onze ahonnë's te goeder trouw tegen den wil van de Kerkelijke Overheid te hebben gehandeld. Alle verwijten over „lafheid", verwijten dat wij door het betreuren van die uitgave „geen mannenwerk" hebben verricht (zie „Het Vaderland" van Dinsdag 1 April) moeten wij naast ons neer leggen. Ten overvloede deelen wij nog mede, dat ons met stelligheid is gebleken, dat over de dingen die wij hier bespraken, tot op den dag dat de ordinarius van het Aartsbisdom be sliste, tusschen hem en katholieke politici géén gedachtenwisseling heeft plaats gehad. DE POLITIEKE BIJEENKOMST TE AMERSFOORT Geen inleider uit de ,,Gemeenschap''-kringen Zooals medegedeeld, was een der redacteu ren van „de Gemeenschap" uitgenoodigd tot het houden van een inleiding op d© z.g. Poli tieke Bijeenkomst der R. K. Staatspartij, te houden op 26 en 27 April a.s. te Amersfoort, waar het onderwerp „De Jeugd en de Politiek" behandeld zal worden. In dit verband lezen wij nu in genoemd blad: De uiteenzetting van onze meening over het hekeldicht „De Droom van Nolens" heeft, zoo als men weet, de katholieke pers tot vele cn heftige protesten aanleiding gegeven en de meening doen uitspreken dat deze uitnoodiging niet kon worden gehandhaafd. Blijkbaar wordt deze meening gedeeld door een aantal politici, die geen genoegen nemen met de meergenoem de verklaring, die wij in eenige katholieke bladen van 26 Maart j.l. deden omtrent het gebeurde met het tweede vlugschrift. Nadere onderhandeling hoeft geen resultaat opge leverd, zoodat uit onzen kring geen inleider kan optreden. Naa.r aanleiding van d© hierboven vermelde mededeelingen in het jongste nummer van da „Gemeenschap" betreffende het verbod van publicatie vau het artikel „Nog een verkla ring", onder straf van persoonlijk interdict, zijn wij gemachtigd te verklaren: le. dat het verbod van publicatie niet steunde op den zakelijken inbond van het ge- Oertijd en oerplaats HEILIGDOMSVAARTEN VOORHEEN Uit een tijd, waarin historie, legende en traditie elkaar kruisen, dateert het Christen dom der Zuidelijk© Nederlanden. Toen de Noor delijke Nederlanden nog in het heidendom verzonken waren, predikte de H. Marternus, de eerste bisschop van Tongeren, reeds in de Jekervallei, de Kempen en het Zuid.Lim. burgsehe heuvelland. Volgens de legende was hl) de jongeling van Naïm, waarvan de Evan gelist Lucas getuigt (7:1117). Reeds cp het einde van de eerste of in liet begin van de tweede eeuw begon de kerstening van Maas tricht en ommelanden. De H. Maternus had 9 opvolgers. De tiende en laatste bisschop van Tongeren de II. Servatius, Armeniër van geboorte, priester en bewaker van het H. Graf te Jeruzalem, was volgens de legende aan Jesus Christus verwant, in bet Joodsche land leefden, twee heilige gezusters: Anna en Esmeria. Anna schonk het leven aar de H, Maagd Maria, Esmeria aan twee kinde ren, aan een dochter Elisabeth, de moeder van den H. Joannes den Dooper en aan een zoon Eiiud. Eliud's zoon, Emiu, verliet Pa"iestina en ging zich vestigen in de stad Phe3tia in Armenië; hij huwde Memelia, die het leven schonk aan den H. Servatius. In alle eeuwen is deze legende, die aantoont hoe hóóg de heilige persoonlijkheid van den eersten bisschop van Maastricht steeds geacht werd, verder verteld en als inspiratie-bron door schrijvers en dichters gebruikt. Missionaris „par excellence", trok de H. Ser vatius op bevel des Heeren door Europa; hij bezat de gave der talen. Aankomende te Ton geren bezette hij den opengevallen bisschops zetel. Begaafd theoloog als hij was, hield hii op de kerkvergaderingen van Sardica en Riminl verhandelingen tegen de Arianen. Bij zijn terugkeer te Tongeren trof bij deze stad in decadentie aan. Hij verplaatste toen zijn bis schopszetel naar Maastricht en stierf aldaar op 13 Mei 384. Hij was de tiende bisschop van Tongeren en de eerste bisschop van Maastricht. Hii had te Maastricht 20 bisschoppelijke op volgers, allen behoorend tot Neerlands heiligen. De 21ste bisschop van Maastricht, de H. Hu- bertus, verplaatste zijn zetel naar Luik en over leed te Tervueren in 727. Hij was een vriend vun den H. Willebrordus, die in 695 zijn zetel te Utrecht vestigde (695739). Toen nas dus reeds gedurende 600 jaren en tijdens 24 ge slachten het Christendom in de landstreek van Maastricht verkondigd en beleden! Reeds in S28 stelden de kanunniken van de St. Servaaskerk te Maastricht de senrijnen, kleinooden en kostbaarheden, bevattend frag menten van bet H. Kruishout en van bisschop pelijke gebeenten, ter vereering ten toon. Ook Henric van Veldeke maakt van dit gebruik melding. Officieel beschrijven de archie ven van 1440 een „Heiligdomsvaart", waar in het-stadsbestuur o.a. het vreemdelingenver keer" régelt: Ondanks invasies van wilde volks stammen, ondanks hervorming en revolutie, treft men' de hervatting van dit gebruik in 1829 aan. Dé regelmatige „zevenjarige" Heiligdoms vaart begint in 1S74 en thans in 1930 zal van 12 tot en met 27 Juli de negende Heiligdoms vaart plaats vinden. Het behoeft geen betoog, dat vele Katholieke Nederlanders de merk waardig© kerkschatten van Maastricht en de geschiedkundige monumenten dezer oud-Ro- meinsche stad, voorheen genoemd „de heiligste plek van Frankenland", nu reeds in hunne ge dachten zullen houden om er dezen zomer hun vereering en bewondering te komen betoonen. Zij zullen welkom zijn in het oude Trieht! Een uitvoerig Maastrichtsch Comité van 40 personen, uit alle geledingen der samenleving, zal voor niet-kerkelijke feesten zorg dragen en de vreemdelingen van 12—27 Juli a.s. ter wille zijn, alsmede allen die tevoren inlichtin gen vragen, deze zoo welwillend mogelijk ver strekken. „PêLE MêLE". „Ik breng u mijn klokkeslinger om te re- pareeren." „En de klok?" „Die is best; alleen de slinger blijft telkens stilstaan!" wraakte artikel, noch verband hield met po litieke vraagstukken; 2e. dat de bedreiging met kerkelijke straf fen noodzakelijk gegrond was op de overwe ging, dat de publicatie na het desbetreffende verbod van den censor van het tijdschrift „De Gemeenschap" en de bekrachtiging van dit ver bod door den vicaris-kapitulaar van het aarts bisdom en daarenboven na het nieuwe verbod tegen elke publicatie van bedoeld artikel, ook buiten het tijdschrift „De Gemeenschap", een ernstige vfiehlfjfcc ongehoorzaam hei 1 t ^c^-ivoi bet kerkelijk gezag zou betnekeneii. 25 April: Groote Schouwburg, TannhauaeT (Opern-Spiele) 7.30 uur (voor volwassenen). 26 April: Groote Schouwburg, De keizer van Amerika (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen) Tivoii-schouwburg, Elias weet het beter (Schouwtooneel) 8 uur Groote Doelezaal, pop. middagconcert Amster- damsch Concertgebouw-Orkest, kwart voor 3 uur. 27 April: Tivoii-Schouwburg, Elias weet het beter (Schouwtooneel) 2 en 8 uur Geb. v. K. en W„ zangersfeest „Rotte's Liedertafel'', 2 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 24 dezer in: Centraal; Luxor; City; Grand-tbeatre (voor volw.) Thalia (voor volwassenen); Corao (voor vol wassenen). SCHIEDAM, 23 April Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel Moutwijn Moutwijn 15.. Namens de commissie uit de Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spiritus 26.50 per H.L. SCHIEDAM, 23 April. Men noteert voor ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per H.L. Spoeling Spoeling 0.90. IN JUNI EEN BEZOEK AAN 'T GOY Naar de Z. E. heer Pastoor H. M. Elbersen in 't Goy lsten Paaschdag van den preekstoel heeft meegedeeld, ;is het zeeir waarschijnlijk, dat Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen, benoemd Aartsbisschop van Utrecht, den Zondag na H. Sacramentsdag, 22 Juni in 't Goy een Pontifi cale Hoogmis zal celebreeren. Het plan bestaat voorts, d© plechtige H. Sacramentsprocessie dan wederom in vollen luister te doen plaats vinden. R- K. LEERGANGEN Het nieuwe gebouw voor het Conservatorium Het nieuwe gebouw voor het Conservatorium der R.K. Leergangen, te Tilburg, dat opgericht is tegenover het complex gehouwen dier stich ting aan den Bosscheweg, zal door Mgr. A. F. Diepen op Maandag 5 Mei, des middags om 4 uur plechtig worden ingezegend. EEUWIGDURENDE AANBIDDING EN LIEFDEWERK VOOR ARME KERKEN Een verblijdend verschijnsel viel in 1929 waar te nemen Wij ontvingen het 71ste jaarverslag der Ver- eeniging der Eeuwigdurende aanbidding en van het Liefdewerk voor Arme Kerken, een over zicht gevend over den arbeid en toestand der vereeniging over het jaar 1929. Het boekje opent met een waardeerend schrij ven van Z. E. Kard. van Rossum, laat daarna eenige dankbare missionarissen aan het woord en komt dan met een lange lijst van bedeelde kerken en kapellen in Nederland en zijn kolo niën en in de vreemde missiën. De hoofdafdee- Iing Rotterdam daar is in het kloostter der Religieuzen van de Eeuwigdurende Aanbidding de zetel van het Liefdewerk gevestigd spant in die opgave nog de kroon, hoewel bijna over vleugeld door de afdeeling Tilburg. Om een denkbeeld 'te geven van hetgeen door de 25 afdeelingen wordt gedaan, eenige cijfers. Ge schonken werden in 1929: 458 kasuifels, 112 lofstolen, 430 corporalen, 224 altaardwalen, 244 misdienaartoogjes, 1 monstrans, 17 kelken, 13 cibories, 27 kruisbeelden, 206 kandelaars, 4 mis siekoffers. Dit zijn maar eenige getallen uit de vele, vele giften. De totale waarde der goederen aan arme kerken hier te lande en aan de missiën geschonken in 1929 bedroeg f 61.784.13, waarvan f 41.065.87 voor Nederland en f 20.718.26 voor de missiën. De lioofdafdeeling Rotterdam staat bo venaan met f 11.733.23, dan volgt Tilburg met f 11.330.50, Amsterdam met f 4369.00, 's-Herto- genbosch met f 3700.00, Maastricht met f 2965.70 enz. Aan het verslag van de hoofdafdeeling ont- leenen wij nog: Een verblijdend verschijnsel was er in 1929 waar te nemen, n.l. dat het leden tal aanmerkelijk toenam, waardoor ook de groo te bron ?an inkomsten n.l. de contributiën stegen. 330 nieuwe leden werden aangeworven, De dames te Vlaardingen, die tot nog toe een onderafdeellng van Rotterdam uitmaakten, vroegen en verkregen toestemming zelfstandig te mogen werken en schaarden zich aldus in de rij der afdeelingen, die thans 26 bedraagt. Bij gelegenheid van het Gouden Priester feest van Z. H. Pius XI werd door de meeste afdeelingen de jaarlijksche gift verdubbeld of ten minste vermeerderd, zoodat ongeveer f 400.- bijeenkwam en naar Rome werd opgezonden. Verwacht wordt: Matige Oostelijke tot Zuidelijken of Zuid- Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, waarschijnlijk eenige regen, later iets koeler. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 7.40 tot 's morgens 4.17. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club I.D.O., Kalh. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal* bewerkersbond f,St. Eloy", Gebouw R. K. Volk* bond. lederen Woensdagavond van nalf acht toll half tien, gelegenheid tot het afhalen van naafc werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. Iederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor <H Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond om half 9 repetltla „Schiedams. Mannenkoor" (dirigent Paul V, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. Iederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schledam'Zj Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed, Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 23 April Ledenvergadering S. R. B. Gebouw Eendracht, Aanvang 8 uur. Concert- en tooneelavond O. N. I. ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan. Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Algemeene vergadering „Coop. Telefoonverb. Streelcnet voor de Ben. Maas". Musis Sacrum. Aanvang 3 uur. Jaarvergadering St. Jozef gezellen-Vereeniging Schiedam I op Woensdag 23 April. Patronaats gebouw, Lange Haven 70. Aanvang kwart over acht. Donderdag 24 April Tooneeluitvoering „Utile Dulci". Opvoering van „De zonderlinge Bruidegom". Musis Sacrum. 8 uur. Bijzonder© Vrijwillige Landstorm. Propa- gandavergadering met lezingen en vertooning Landstormfilm. Gebouw Eendracht, plein Een- dragt. Aanvang 8 uur. Jaarvergadering Schied. Ver. tot Bescher ming van Zuigelingen. Gebouw Doelen. Aan vang 8 uur. Vrijdag 25 April Herdenkingsconcert „Toonkunst" met mede werking van solisten. Gebouw R. K. Volksbond, Aanvang half acht. „Utile Dulci". Opvoering van de Zonderlinge Eruidegom voor de Schied. Burgerwacht. Musis Sacrum. 8 uur. Nederl. R. K. Bouwvakarbeidersbond St. Jozef afdeeling Schilders. Contributieboekjes mee- brengen. Verzilvering van zegels en bonnen in den R. K. Volksbond van 8—9 uur. Zaterdag 26 April Nederl. R. K. Bouwvakarbeidersbond St. Jozef Alle georganiseerde bouwvakarbeiders, behalve de schilders, contributie-inning. Boekjes me©- brengen. Verzilvering van zegels en bonnen ini den R. K. Volksbond van 3—5 uur. Voor on georganiseerden van 56 uur. Zondag 27 April Tooneeluitvoering van „St. Servatius Op voering van „De Logé". Gebouw R. K. Volks bond. Aanvang 8 uur. Maandag 28 April Concert strijkorkest „Onder Ons Mus Is Sacrum. Aanvang 8 uur. Vergadering van bewoners van het Westen van Schiedam. Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang 8 uur. Dinsdag 29 April Feestavond Buurtvereniging Broersveld. Musis Sacrum, 8 uur. Woensdag 30 April Opvoering van een operette door Tegeno- ehsembles. Musis Sucrum. 8 uur. Woensdag 30 April Alg. Vergadering Ver. „De Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken", schoolgebouw St. Liduinastraat. Donderdag 1 Mei Groote Esre-avond Sportvereniging Excel sior. Het begin der feestviering ter gelegenheid van het 2e lustrum R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. WINST f 1.440.198 (t- j. f 763.228). De winst- en verliesrekening staat debet voor: algemeene onkosten 4.267.S41 (v. 4.235.924), afschrijvingen 428.954 (401.065), Interest (133.358), emissiereken. (320.130), saldo winst f 1.440.198 (763.228); en credit voor: saldo per 31 December 192? 61.657 (62.667), goederen 5.890.978 (5.585.206), interest 35.627 en diverse baten f 148.730 (205.833).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1