DAGBLAD VOOR SCHIEDAM STADSNIEUWS ■MEER BEURS VAN SCHIEDAM f>3ste JAARGANG DONDERDAG 24 APRIL 1930 Nö. 15703 Kreymborg-coupe gaat langer mee DIT NUMMER BESTAAT UIT. DRIE BLADEN. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25, p. mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 et. Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel KI. 30 woorden 25 c.f elk woord meer 5 c., tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 regels f 0.50,1 rege s t Gratis-Ongevallenverzekering f 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150. bij verlies van eenf A wor(jen afcednikt. vinger; ƒ50.- bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; f 25,— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maana m ZILVEREN JUBILEUM PASTOOR STOLK Men meldt ons uit Amsterdam. Den tweeden Paaschdag heeft de zeereeTW. heer L. P. Stolk, pastoor der St. Catharinakerk onder groote belangstelling zijn zilveren jubi leum als pastoor dezer kerk gevierd. Aan het rijkversierde hoogaltaar droeg de zeereenv. jubilaris des morgens een plechtige hoogmis op, waarbij hij geassisteerd werd door den zeereerw. heer Th. M. Beukers, pastoor te Leiden als presbyter-assistent, den zeereerw. heer D. J. J. de Kok, pastoor van de kerk van de H.H. Nicolaas en Barbara (De Liefde) als diaken en den weleexw. heer G. P. A. van Zuy- ien uit Rotterdam. Cautores waren de zeereerw heer H. J. Boks, pastoor van de kerk van O.L. Vrouw van Lourdes en de zeereerw. Pater D. Heggelman O.Carm., pastoor te Aalsmeer. Het zangkoor zong op voortreffelijke wijze de „Missa secunda Pontiflcalis" van Perosi. Onder de H. Mis hield de eerw. jubilaris een feestpredicatle, waarin hij op treffende wijza uiting gaf aan zijn gevoel van dankbaarheid jegens God en de parochianen. Na afloop der plechtigheid werd pastoor Stolk gehuldigd door het feestcomité. De heer Th. Everard bood namens de parochianen een feestgeschenk onder couvert aan. De heer Ever ard roemde in zijn toespraak de veelzijdige werkzaamheid van den eerw. jubilaris en bracht hem in welgekozen bewoordingen dank voor alles wat hij niet alleen voor zijn parochie maar voor heel Katholiek Amsterdam heeft ge daan. Vooral releveerde spr. Pastoor Stolk's arbeid voor het Sanatorium Dekkerswald en voor het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis. De eerw. jubilaris dankte met enkele woor den voor de hem gebrachte hulde. Des middags had in de pastorie een zeer druk bezochte receptie plaats, waarop velen uit de parochie en daarbuiten den jubileerenden herder hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Des avonds om zeven uur celebreerde de ju bilaris een plechtig lof waaronder hij een korte predicatte hield. In het Cornelius Broerehuls werden de fees telijkheden vervolgens voortgezet. Het feest comité had in dit gebouw een feestavond geor ganiseerd, waaraan de orkestvereeniging „Areo", het knapenkoor van de R.K. Parochiale schooi, leden van de Maria-Congregatie en en kele anderen, hun medewerking verleenden en dis dan ook schitterend geslaagd mag lieeten. Met zang en spel werd de jubileerende pas toor door zijn parochianen op alleszins waar dige en recht hartelijke wijze gehuldigd. Gisterenavond werd patoor Stolk in het Cor nelius Broerehuis gehuldigd door de jeugd van zijn parochie. ALGEMEENE M1DDENSTANDSVEREEN. „SCHIEDAM" In de bestuursvergadering van de Alge- meene Mididenstandsvereeniging „Schiedam" werden de bestuursfuncties als volgt verdeeld. H. Hyman. eere voorzitter; Joh. Nauman, voorz.; A. M. E. Papenhuyaen, 1ste secret.; A. Stahlie, penm.; C. de Lange, 2e voorz.; M. J. Vlug, 2e secr.; C. B. v. Noort, alg. secundis, terwijl de beer mr. J. H. Welcker weder ais rechtskundig adviseur zal optreden. ST. JOZEFGEZELLEN SCHIEDAM I Jaarvergadering O. N. I. Jubileumuitvoering Het was gisterenavond al de vierde feest avond van dit seizoen, dien het mandoline- gezelschap O. N. I. in Muais Sacrum gaf. Al altijd was de zaal overvol, 't Is ook geen wonder, op de O.N.I.-avondjes heerscht altijd 'n gezellige intieme stemming, het gaat in alles zoo heel gemoedelijk. De familie Hakkert heeft er werkelijk slag van, 'n feestavond fe organiseeren! Deze vierde feestavond werd gehouden ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van O.N.I. Met 'n feestelijk toespraakje heeft de heer Hakkert den avond ingeleid, en onmiddellijk daarop trillerde de O.N.I. Jubileum-marsch, dien de heer G. Hakkert voor de gelegenheid had gecomponeerd, door de zaal. Daarna werd de Carnaval ouverture gaaf en zuiver uitgevoerd. Ook Joh. B. Kok zou op het programma niet ontbreken, zijn „Juliette" be sloot O.N.I.'s eerste optreden. Nu was de beurt aan een ouden O.N.I.-vriend Leen de Bruin, die zijn optreden inzette met 'n welgemeenden gelukwemsch, aa.n de jubi leerende club, waarbij hij de stellige verze kering gaf, dat hij zijn artistenhart voor altijd aan O.N.I. had verpand. Hij gaf vervolgens enkele liedjes ten beste, die, al waren ze niet oorspronkelijk, als altijd een geweldigen bijval oogstten bij de talrijke de Bruin-bewonderaars. Een heel bijzondere attractie was het op treden van een vijftal Vroolijke Volendaminers, waarin we ondanks de visschers-kleeding be kende gezichten ontmoetten. En weer trad Leen de Bruin op die nu viool speelde of hij in zijn heele leven niets anders gedaan had. Het was voor velen, die niet be kend waren met zijn muzikale talenten onge twijfeld een verrassing. Bij dit optreden speelde de „Volendammer" K. G. de Leng een vioolsolo, en wel de Hon gaarsche Lustspiel-ouverture van Keler Bela. Deen de Bruin zorgdie 'intusschen onmidr dellijk weer, dat de vroolijke stemming terug keerde en met een loflied op Velen dam werd ook dit succesvolle optreden besloten. Het mandoline-orkest heeft zich daarna ook nog eens laten hooren. Na de pauze kregen wij een klucht te zien: „Pietje, het wonderkind." De spelers hebben aau dit stuk hun beste krachten gegeven en de aanwezigen hebben om de dolle klucht hartelijk gelachen. In den loop va.n den avond zijn den leider en voorzitter van de vereeniging, den heeren J. Hakkert Sr. en Jr. bloemen en andere hulde blijken aangeboden, o.a. door den heer S. Höl scher, uit naam van O.N.I., van de eere-leden Prein, Beljaars en Plooy en van de mondhar- monisavereeniging Symphonia, waarvoor de heer J. v. d. Stel het woord voerde. Het is voor O.N.I. een alleszins geslaagde jubileumviering geweest. VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE SCHIEDAMSCHE VOETBALVEREEN IC ING S. F. C, Tweede Lustrum EEN SCHIEDAMSCHE GEZELLENDAG TE WACHTEN Gisteravond hield de St. Josephgezellenver eeniging Schiedam 1 haar jaarvergadering. Pater Th. Biesta O.P., vice-praeses opende de vergadering met den Kolpingisgroet, her dacht het in het afgeloopen jaar aan de veree niging door den dood ontvallen lid en deed daarop verschillende mededeelingen. Uit de verslagen der verschillende onderaf delingen blijkt de bloei der vereeniging op elk gebied, We stippen aan: Ingevoerd werden de Maandelijksche H. Communie van November tot Mei (Vrijdag a.s de laatste)recollecties voor de leden in de kapel van het Weeshui®, daarvoor door de Eerw. Priorin welwillend beschikbaar gesteld. Dit jaar zijn 19 leden op retraite geweest te Seppe; van 4 tot 7 October is de 10e retraite vastgesteld te Bergen. De mnga.fdeelimg houdt imet veel 'animo baar wekelijkscbe repetities, en verhoogde de stemming op de Recollectie avonden. De tooneelclub gaf in het afgeloopen seizoen twee uitvoeringen in Musis Sacrum en trad nog verschillende malen thuis voor 't vèetlicht. De billardclub speelde behalve haar Ond. Competities nog verschillende^wedstrijden in Rotterdam en Gouda en wist drie prijzen te bemachtigen. De reisclub maakte dit jaar 'n reis naar Breda en Omstreken. De houtsnijclub oefende in de afgeloopen winter ziqh in de edele kunst van houtsnijden zoodat we mettertijd flinke prestaties kunnen verwachten. De vereeniging telt op *t oogenbiik 43 leden en 14 aspir.leden ofschoon er vooruitgang te bespeuren valt, is zulks naar de meening van 't bestuur nog te weinig. Daarom kwamen er propagandistische plannen ter tafel. In 't na jaar zal er 'n Schiedamschen Gezellendag ge houden worden in samenwerking met Schiedam II en III. De Centraal-Praeses, rector v. Galen zal dan hier 't doel der St. Joseph Gezellen- vereeniging uiteen kooien zetten. Ook werd medegedeeld dat in Januari 1931 het 12 jarig bestaan der vereeniging op luisterrijke wijze zal worden herdacht. Na 'n geanimeerde randvraag sloot de vice-Praeses omstreeks half elf de vergadering met een dankwoord en den Kolpingsgroet Den 29 Maart was het 10 jaar geleden dat de vereeniging „S. F. C." opgericht weid. Het bestuur wil dit feit niet ongemerkt voor bij laten gaan en heeft besloten haar leden een feestavond aan te bieden op Zaterdag 26 April in de zaal, Harmonie Nieuwstraat. De vereeniging werd' opgericht door een paar scholieren van de ambachtsschool, die een paar centen bij elkaar scharrelden om een gummibal te koopen. Door wekelijksche bijdragen zagen zij kans zich een grooten hal aan te schaffen en zoo kwam de vereeniging tot stand onder den naam van Zwaluwen. Al spoedig had zij de sympathie van het Schiedamsche publiek veroverd; ais er een wedstrijd gespeeld werd dian stonden eT honderden kijklustigen te ge nieten van het spel dat deze jongens te zien gaven. In het jaar 1924 deed de vereeniging haar intrede in de-n R. V. B. maar het eerste jaar was niet rooskleurig. De R. V. B. hield sterk aan zijn bepalingen, zoodat deze jongens er wanhopig onder werden. Daar kwam nog de terrein nood bij waarmee de kleine vereeniging te kampen had. Er was wel een terrein te krij gen, maar boven de kracht van de vereenigings- kas en zoodoende raakte men in de schuld. De vereeniging dreef feitelijk op één man, den heer J. de Jong, die met nog enkele trouwe leden de zaak op pooten wist te houden. In 1925 kwamen er nieuwe krachten hij, o.a. de heer H. de Jong, die tot voorzitter ge kozen werd en deze functie ook nu nog be kleedt. Van toen af ging het geregeld hoo- gerop. Het eerste elftal werdkampioen van de derde klasse R. V. B. en promoveerde naar d© 2de klasse. Gelijktijdig moest van bonds- wege de naam Zwaluwen veranderd worden In S. P. C. Het seizoen daarop werd S. F. C. ongesla gen kampioen 2de klasse R. V. B. en kwam ais no. 1 uit de promotie en degradatiewed strijden, In 1927-1928 weTd in de 1ste klasse de twee de plaats bereikt onder The Rising Hope. Het derde elftal werd toen kampioen, maar kon niet promoveeren door het 2de elftal. In 1928-1929 werd het 1ste elftal kampioen van de 1ste klasse R. V, B. en na een beslis singswedstrijd tegen S. M. V. kampioen van den R. V. B. Nu kwam S. F. C. in den K. N. V. B., en het zag er naar uit, of de club kam pioen van de vierde klasse zou worden, maar na een paar onfortuinlijke wedstrijden kwa men zij op de 3de plaats. Het 2de elftal zorgde er voor, dat ook dit jaar een kampioenschap behaald werd. De lieer J. de Jong viert met de olub zijn 10-jaritg jubileum. want hij is de man geweest die he vereeniging opgericht heeft, lief en leed met haar beeft gedeeld en thans nog een werkend aandeel in de vereeniging bezit. Negentiende jaarverslag lil het jaarverslag over 1929 van de Vereeni ging tot Bestrijding der Tuberculose, merkt de secretaris, dr. A. Hoogendijk, allereerst op, dat de aanvankelijk verwarde financieele toestand tenslotte na veel moeite en tijd tot volkomen bevrediging werd opgelost. Een woord van dank aan den heer A. M. van den Bos, chef van den Gemeentelijken accountantsdienst alhier, voor; zijn medewerking in deze' aangelegenheid, is zeker op zijn plaats. Het verslag gaat dan voort: De nieuwverkozen penningmeester, de keer S. J. Kleijn, reorganiseerde de zoo ingewik kelde boekhouding, zoodat onder zijn deskundig beleid een goed verloop verzekerd is. Uit het financieele verslag blijkt, dat de toestand niet bepaald ongunstig is te noemen, bet steeds toenemende aantal aanvragen om uit zending baart echter zorg. Uit de lijst der giften, gedaan door vereeni- giingan en particulieren, ziet men, dat onze instelling op veler sympathie aanspraak mag maken. Speciaal de Vereeniging „Verjaardag" neemt op deze lijst een eereplaats in. Aan allen hartelijk dank. Het reeds lang gekoesterde plan, een fancy- fair te organ liseer en, werd verwezenlijkt en had een groot succes. De ter voorbereiding en uit voering samengestelde Commissie kweet zich uitstekend van haar taak. De opbrengt, ruim 6000.—, ging aller verwachting te boven en zal ons in staat stellen, op 't terrein der lig- hallen een eetzaaltje te doen bouwen. Wel laat de vereischte goedkeuring van Ged. Staten lang op zich wachten, doch de p'annen zijn gereed, zoodatwij hopen nog dit jaar de fees telijke opening te kunnen vieren. Zuster Beversluis herdacht in Juli den dag, dat zij 12% jaar in dienst der Vereeniging was. Na een receptie op ',t Consultatiebureau, werd tiet feest op 't versierde terrein der lighallen voortgezet. Aan het eind van tiet jaar kreeg de nieuwe regeling, n.l. 't overgaan van het Consultatie bureau in Distriotsverband, definitief haar be slag. Dr. de B.uijn, door bet Provinciale Be stuur uitgenoodigd als consulteerend genees heer werkzaam te blijven, meende, door drukke werkzaamheden hiertoe genoodzaakt, te moeten bedanken; een betreurenswaardig feit, waar onze Voorzitter reeds meer den 15 jaar deze functie bekleedde. Voor de vele diensten, aan de Vereeniging bewezen, werd hem bij monde van den heer v. d. Burg dank gebracht en namens de overige bestuursleden een herinne ring aangeboden. Het Bestuur onderging verschillende verande ringen door bet bedanken van mevr. van Velzen —Zoetmulder en den beer Schulp. Vooral het heengaan van mevr. van Velzen valt zeer te betreuren en wij zullen haar steun, speciaal tij 't organiseeren der Emmabloem-collecte, nood© moeten missen. Als nieuwe leden wérden hij acelamatie ge kozen de heeren S. J. Kleijn en S. K. van den Berg, zoodat het Bestuur als volgt is samen gesteld: A. H. de Bruijn, Voorzitter; A. Hoogen dijlc, Secretaris; S. J. Kleijn, Penningmeester; mevr. J. HoutmanVan Buijsen; mej.'M. Cool; mej. C. Nolet; C. van der Burg; H. J. Ormei; S. K. van den Berg. Aan het verslag der werkzaamheden der Vereemiging ontleenen we: Consultatie Bureau. Het bureau was geopend alle Dinsdagen en Donderdagen van 45 uur. Consulteerend geneesheer was Dr. A. H. de Rruijn. Aantal zittingen bedroeg 89. Aantal consulten bedroeg 467 over 328 pa tiënten. Dit waren: nieuwe patiënten voor eerste onderzoek 13 mannen, 22 vrouwen, 81 kinderen. Patiënten voor heronderzoek: 22 mannen, 70 vrouwen, 120 kinderen. Extra bezoek voor Pirquetreaotde en andere besprekingen 95. Op 1 Januari 1929 stonden onder controle van het Centraal Bureau 92S patiënten. Werden in 1929 nieuw ingeschreven 116 patiënten, te zarnen 1044 patiënten. \Werden afgeschreven: na eerste onderzoek 19, na herhaald onderzoek 14; door vertrek 21, door overlijden 8 patiënten, te zamen 62 pa tiënten. Bleven onder controle van het Bureau op 31 December 1929 982 patiënten. Door het Consultatie-Bureau uitgezonden me,t financieelen steun der Vereeniging naar Sana toria 3 vrouwen, 1 man en 5 kinderen. Voor deze verplegingen werd steun verleend door; Vereeniging „Verjaardag", „Herwonnen Levenskracht". „Draagt Elkanders Lasten", Diaconie Ned. Herv. Kerk, Burgerlijk Arm bestuur. Verder waren in verpleging niet voor reke ning der Vereeniging: „Katwijk aan Zee" een kind op vrijbed. „Onze Woning", Nunspeet. twee Milderen voortekening van „Draagt Elkanders Lasten „Hellendoorn" een man voor rekemting der Robberd. Vereen. Sanatorium Delft „Het Groene Kruis", een man voor Raad van Arbeid. In heit Ziekenhuis werden verpleegd 3 man nen, 6 vrouwen, 5 kinderen. HuisbezoeJt. Dit werd verricht door mej. GhrS M. Beversluis en mej. A. van Waart, helden gediplomeerd door de N.C.V. Op 1 Januari 1929 stonden onder toezicht 337 gezinnen 534 patiënten. In 1929 werden nieuw ingeschreven 48 gezinnen 63 patiënten is 385 gezinnen en 597 patiënten. Werden in 1929 afgeschreven voor huisbezoek 76 gezinnen 117 patiënten. Bleven op 31 Dec. 1929 onder toezicht 309 gezinnen 480 patiënten- Aantal gezinnen waarin huisbezoek werd afgelegd 385. Aantal bezoeken gebracht in deze gezinnen 2702. Bezoeken voor Sociale aangele genheden 228. Deze bezoeken werden gebracht in het belang van de gezinnen ern patiënten bij H.H. Doktoren H.H. Geestelijken en Predikanten, Besturen van diverse Vereenlgingen, Armbesturen, Raad van Arbeid, Bouwvereeinigingen en Huiseigenaren. Huurtoeslag werd verleend: Om te gaan wo nen in bel ere woning 5 maal. Om te bljjvcu wonen in goede woning 13 maal. Hulp in de huishouding werd verleend 6 maai. Hulp voor de wascti werd verleend 6 maal. De Lighailen. Deze werden geopend 27 Mei en gesloten 31 October. Geneeskundig toezicht werd verricht door Dr. A. II. de Bruijn. Dage- lijksch toezicht door Zr. B. Plooij, hulp in de keuken mej. L. de Lange, aflosbulp door de huisbezoeksters. Opgenomen werden 20 patiënten, dit waren: 4 mannen met 388 verpleegdagen ©n 42 ver zuimdagen; 8 vrouwen mat 877 verpleegdagen en 46 verzuimdagen; 4 jongens met 464 ver pleegdagen en 10 verzuimdagen; 4 meisjes met 374 verpleegdagen en 1 verzuimdag. Totaal 2103 verpleegdagen en 99 verzuimdagen. De rekening sluit aan ontvangsten en uit gaven met een bedrag van 24837.09; nadeeüg saldo 852.13. de c. A. B.-AUTOTOCHT COöP. TELEFÜONVEREENIGING HET STREEKNET VOOR DE BENEDEN-MAAS Jaarvergadering In „Musis Sacrum" hield de Coöp. Tele- l'oonver. „Het Streeknet voor de Beneden-Maas gistermiddag haar jaarvergadering. Na de opening door den voorzitter, den heer ir. C. Houtman, gaf deze het woord aan den secretaris, J. H. v. Linden v. d. Heuvell, die de notulen van de vorige vergadering en de verslagen, die men hieronder vindt afge drukt, voorlas. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heeren H. A. M. Roelants, J. Bovenberg en W. Willemse, die ook de vorige maal deze functie hebben vervuld. Daarna kwam de rondvraag aan de orde. De secretaris lichtte nog even de verrekening der betaalde contributie toe, welke verrekening liij de liquidatie van de vereeniging op 1 Nov. 1930 zal plaats hebben. Met de administratie van het telefoonkantoor is nu' overeengekomen, dat bij inniing van de abonnementsgeiden het *nog r ©erende be drag (a 5) van het abonnc ntsgeld zal worden afgetrokken. In de circulaire, die allen leden zal worden toegezonden, zal alles nog duidelijker worden uiteengezet. j Hiera werd de slechtbezochte vergadering door den voorzitter gesloten. Aan het verslag over 1929 ontleenen we het volgende: Het gebruik dat vam de telefonische ge meenschap tassclien Schiedam en Rotterdam gemaakt wordt, blijft voortdurend toenemen. Tusschen beide steden zijn gevoerd: in 1926 1.843.423 gesprekken, gein. per dag 5.050; in 1927: 2.145.861, gem. pe,r dag 5.887; in 1928: 2.475.244. gem. per dag 6.763; in 1929: 2.833,007, gem. per dag 7.761. Vergelijken wij het laagste en het hoogste aantal telefoongesprekken per maand, dan zien wij, dat het laagste aantal gesprekken gevoerd is in: Jan. 1926 totaal 127.187, dus gemiddeld 4103 per dag; Febr. 1928 tot. 162.388, gem. per dag 5799; Aug. 1927: 195.606, gem. per dag 6310 per dag; Febr. 1929: 205985, gem. p. d. 7350, terwijl het hoogste aantal gesprekken viel ln de maanden: Nov. 1926: 177.637, gem. 5711 p. d.; Oct. 1927: 194.635, gem. 6278 p. d.; Oct. 1928: 227.211, gem. 7229 p. d.; Dec. 1929: 256.534, gem. 8275 p. d. Het laagste gemiddelde ligt dus steeds boven het hoogste gemiddelde van het vorige jaar, wel het beste bewijs, dat deze telefoonverbin ding ln een toenemende behoefte voorziet. Op 1 Januari 1929 telde de vereeniging; 238 leden voor klasse A; 302 voor klasse B; 51 voor klasse C. Totaal 591 leden. In den loop van het jaar traden uit de ver eeniging wegens vertrek en opzegging van het telefoon-abonnement: 5 leden klasse A en S leden klasse B. Het aantal leden bedroeg derhalve op 31 Dec. 1929: 233 leden voor klasse A; 294 voor klasse B; 51 voor klasse C. Totaal 578 leden. Het saldo bedroeg op 1 Jan. 1930 12.080.86. Het bestuur bleef onveranderd en bestaat uit de heeren: ir. C. Houtman, klasse C, vqorz.; B. G. Hoogendam, klasse A, ondervoorzitter; J. G. H. Brounts, klas.se A; G. W. van Efergen Walraven, .klasse B; S. Hijman, klasse B; ir. A. Knape, klasse C; S. S. Vies Jr., klasse C. Secretaris-penningmeester is de heer J. H. van Linden van den Heuvell, administrateur de heer C. H. Scheffers. DE LOGé Dr Schiedamsche R. K. Gemengde Tooneel- vereeniging ,,St. Servatius", zal op Zondag 27 April a.s. in den R. K. Volksbond aan de Lange Haven, ten bate van de H. Hart kerk in die Gorzen, het blijspel ,,De Logé" opvoe ren. Het succes dat met genoemd werk van Her man Nauw Jr. in andere plaatsen werd be haald, deed St. 'Servatius besluiten het even eens op haar repertoire te plaatsen. We heb ben hier niet te doen met een goedkoope kluaht. 't Is een stuk in gezelligen soms ko- misehen trant geschreven. Mits kwiek en vlot gespeeld zal succes bi] het publiek vol komen zijn. Wij apprecieeren de uitvoeringen van „St. Servatius" ook daarom, omdat bij haar het eigen belang op de laatste plaats komt en zij steeds zich voor liefdadige doeleinden interes seert. Wie een genoeglijken avond, wil meemaken en daardoor tevens iets aan liefdadigheid wil doen verzuime niet deze uitvoering hij te wo nen AANRIJDING Heden óm half twee had op den Rotterdam- 'sehendijk ter hoogte van het tramhuisje een aanrijding plaats tusschen een motor- en een wielrijder. De fietser lcwa mplobseling van achter een auto vandaan, zoodat de motor rijder niet kon verhinderen, dat de andere door den^ motor gegrepen werd. Het ongeval liep nogal goed af, alleen de fiets werd beschadigd. De eerste tocht in het seizoen Vandaag heeft den eersten autotocht In dit seizoen van het Comité voor Auto- en Boot tochtjes voor gebrekkigen plaats gehad, t Ging ditmaal naar de bloembollenvelden. Vanmorgen om kwart over negen kwamen de aute's met de 12 deelnemers voor ons bureau op de Koemarkt, waar de rij werd opgesteld, aau Er waren zes particuliere auto's, die voor dit doel belangeloos waren afgestaan. De wagens waren van den heer mr. V. Pons, de fa. Ingelse Co., Meyers Glasindustrie, de Unie-Winke! Mij., de heeren W. A. Hoek en A. Jurgens. Het weer was buitengewoon gunstig, de zon speelde op liet KoemarktpJera vroolijk met het glimmende nikkel en de glanzende l>a.k van de mooie wagens. En wat zagen de deelnemers zelf er over gelukkig uit' Zoo'n lange verre tocht In zulke prachtige wagens was werkelijk een evenement voor hen! 'n Ingelukkig lachje speelde om aller mond toen de zes auto's om even hailf tien startten. De blauwe C.A.B.-vlag voorop, reden ze kalm den dijk uit, naar het Nenijto-terrein in Rot terdam, vanwaar om half elf de heele stoet, de Rotterdammers zouden zich daar aan sluiten naar het bollenland zou vertrekken. Mede door het prachtige weer werd de tocht 'n genoegen voor allen, diie er aan deelnamen. Eerst werd naar de Vink gereden, waar de lunch gebruikt werd. Toen door de prachtige bollenstreek tot Lisse on terug naar Noordwijk. Op de boulevard in Noordwijk werd de thee geschonken. Van daar ging het weer naar huis. Gedurende den ritzijn de deelnemers na tuurlijk goed onthaald op allerlei lekkernijen. EMMABLOEMCOLLECTE Het bestuur van de Vereeniging tot Bestrij ding van de T. B. C. alhier schrijft ons: Op Zaterdag 26 April zal hier ter stede de Emnmbloem worden verkocht. De geheele opbrengst komt ten goede aan de Schiedamsche Vereeniging tot Bestrijding van de Tuberculose. Het vele goede, dat onze populaire vereeni ging ook ln het afgeloopen jaar weer heeft verricht, moge blijken uit het dezer dagen ver schenen jaarverslag. Er zijn tal van collecten, maar die waarvan de baten worden aangewend tot bestrijding van de T. B. C. wordt gelukkig nog steeds het meest vriendelijk ontvangen. Dankbaar herinneren wij ons ook de harte lijke medewerking aan onze fancy-fair van het vorig jaar, maai- zooals men weet wordt de opbrengst daarvan gereserveerd voor het bou wen van een keuken met eenvoudige eetzaal bij de lighallen. Terecht zegt de secretaris in het jaarverslag, dat in ons tegenwoordig keu kentje van nauwelijks 2 M2. groot, de menu's werden klaar getooverd. Onze collecte geldt nu echter de uitzending van patiënten en wij mogen er nog wel eens met nadruk op wijzen, dat onze VereenigiDg geen richting heeft en iedereen geholpei? wordt die daarvoor in aanmerking komt. Onze stad is groot geworden, wij zouden dat graag ook aan de buitenwereld nu eens toonen. De collecte bracht vorig jaar op 1000.12. Kunnen wij dat met aller medewerking nu eons op 2000.brengen? FAMILIETWIST Gistermiddag om 5 uur kregen de gebroeders- L. uit de Roosbeek ruzie met hun stiefvader, waarop zij aam het vechten raakten. Een der gebroeders werd door de politie in arrest ge steld wegens dronkenschap en daarmee was de ruzie geëindigd. DIEFSTAL Ten nadeelë van den voerman L. v. D. uit de Mariastraat is gisteravond uit zijn woning ontvreemd 'n ijzeren geldkistje met 500.- aan bankpapier. Van dezen diefstal wordt verdacht de varens gezel D. H„ die bij v. D. in de kost was en die sedert gisteravond uit de woning is verdwenen. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1823 April GEBOREN: Dirkje, dochter van W. C. Speijer en A. Marinus, Parallelweg 36 Franciscus G. J., zoon van J. J. A. van Steen en G. J. M. Bruning, Kam. Onneslaan 189 Johannes W., zoon van W. van der Schalk en I. E. S. van der Burg, J. A. Alb. Tliijmstr. 67 Maarten, zoon van N. Plooij en J. Vijfwinkel, Parallel weg 1S8 Jacobus, zoon van W. Broeren en C. W. J. Kreuger, Zwartewaalschestr. 47 Elizabeth, dochter van A. Sprong en G. Vjjf- vinkel. Lange Achterweg 2 Christoffel, zoon van J. H. de "Wit en P. Maliepaard, Spoorstr. 38 Martinus, zoon van C. J. van Bruggen en M. de Groot. Fabristraat S6 Adriana M. -T.", dochter van J. A. Meeder en A. Looman, West-Frarrkelandschestr. 80 Leonardus, zoon van B. C. G. Kleinekoort en F, J. Dries, Noord molenstraat 68. Nicolaas G., zoon van J. A. H. Mulder en M. J. A. Blesting, Westfranke- landschestraat 63 Robbert R. J„ zoon van J. J. Melchers en L. M. L. Kleipooi. Nassau- laan 65 Everdina C. G., dochter van A. H. B. Wessels en IV. C. E. van Schte, Fabrinlein ]g Machiel, zoon van F. Groenendaal en W. van Aalten, Grofbaan 35 Rutgert, zoon van 3. Rijkeboer en C. Wijzenbroek. Mariastr. 106 een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van J. B. Bijterhoorn en S. L. van Putten, Lekstraat 92. GEHUWD: L. Bouman 24 j. en J. M. van Breukelen 21 j. G. Stein 52 j. en A. E. Schikker 42 j. J. Korpel 24 j. eji E. van Sliedregt 22 j. M. J. M. van der Merendonk 40 j. en L. van Rij 35 j.. OVERLEDEN: C. Markus 87 J., Korte Haven Verwacht wordt: Meest matige, Zuidelijke tot Oostelijken wind, licht tot half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur Fietsers en motorrijders lichten op tan 's avonds 7.42 tot 's morgens 4.15. SCHIEDAM, 24 April.. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn 15.. Namens de commissie uit de Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spiritus 26.50 per H.L. SCHIEDAM, 24 April. Men noteert voor ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per H.L. Spoeling Spoeling 0.90. DE TOL-BEDWINGERS Ten Westen van Schiedam Daar ligt 't aloude „Viaaring", Bekend bij iedereen Als 't oord van groene haring. Een middeleeuwsche tol Staat tusschen beide steden; Zoo'n ding is uit den tijd Past. niet in 't jachtend heden, En dezer dagen kwam Een groep van Floris-Vos-sen; Ze trokken op ten strijd Met hun benzine-rossen. Geen molen was het doel Van deze „Don Quichotten". Ze snorden tollewaarts Met open knal-stink-potten Zoo zouden zij te saam Dien tol eens gaan bedwingen. Dr tollenaar, op post Zei „kalm wat, tniet zoo dringen!'. De eerste auto-man Vertikte het te „schokken" De tolbaas zei „mijn vriend, 'k Laat je niet door, 'eerst „dokken". De file groeide aan Geen wagen kon passeeren: Met claxon en trompet Zat elk te protesteeren. De brave Burger-Pa Der Haringstedenaren Die stond ten einde raad Met d' handen in zijn haren. Men liet toen nummer één Maar zonder geld vertrekken. Met. een triomph-geloei Passeerde hij de hekken. Weer and'ren wilden slechts Met bankpapier betalen, De tolbaas moest maar zien Waar 't wisselgeld te halen. Schiedam's pelitie-macht Kwam ook nog op de proppen. Ze keken zelfbewust En pienter uit hun doppen: Ze zouden aan de grap Eens vlug een einde maken Maar die benzine-lui Zijn vreemde, looze snaken. Ze volgden elk bevel En pruttelden niet tegen Maar 't einde van de pret Kwam 's avonds pas half negen. Wat blijkt nit dit ge^al* We iaten ons niet dwingen. De tollen moeten weg 't Zijn hatelijke dingen. Men maak' die dapp're lui Die voor het weg-recht streden Maar net als Floris Vos Ook Tweede Kamer-leden WILL. CANNER VAN DEN WAL IN DE SLOOT Gistermiddag om 3 uur, wilde de koetsier van R op de Nieuwe Haven z'n paard voor n vierwieligen wagen spannen, toen het dier be gon te steigeren, opzij sprong en in 't water spronig. Met 'n roeiboot liet men het dier naar den overkani zwemmen, waar het aan de Gemeente- Timmermanswerf uit het water is gehaald. De zwemmeester Sorber, die aan de redding deelnam, werd daarbij door een hond, waarvan de eigenaar onbekend is, in de linkerdij ge beten. In het Gemeente Ziekenhuis is hij verbonden. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 23 April. Aangekomen: Eng. s.s. Glamorganshire, van Rotterdam, om te dokken in de Wiltenhaven. SCHIEDAM, 24 April. Vertrokken: Eng. s.s. Patuca, naar Santa Marta; s.s. Tosari, nieuw, naar Rotterdam; Noordsch s.s. Velox, naar Stockholm. SCHIEDAM, 24 April. Aangekomen Noordsch s.s. Velox, van Torrevija; Eng. s.s. Miami, van Bremerhaven, beide om kolen te bunkeren ln de Wilbelminabaven. HARBURG, 23 April. Vertrokken: Eng. Agility, met olie naar Schiedam. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1