AL) DE OOIEVAAR LISBETH BORGER EEN BOEK DAT IEDERS AANDACHT VRAAGT! Als de Ooievaar komt Bestelbiljet HET NEDERLANDSCHE BOEKHUIS, TILBURG. Giro 31583 ÏELEFOOII 978 LA1IGESTRAAT 10 Het eeuwfeest der naaimachine IN PRACHTBAND fl.4.25 INGENAAID O OOR FL. 3.25 Als de Ooievaar komt EEN ONMISBAAR MEUBEL VOOR HUIZEN EN FABRIEKEN DE VASTE BESPELING IN DEN AMSTERDAMSCHE STADS SCHOUWBURG NED. GIST- EN SPIRITUSFABRIEK ST. WILLIBRORDUSFEDERATIE VERDRONKEN. ANDRIES BLITZ AMSTERDAM HET NEDERLANDSCHE BOEKHUIS TILBURG HAAR BURGERRECHT WAARDIG GEEN DER SOLLICITEERENDE COMBINATIES BENOEMD Besprekingen in den gemeenteraad Bij de besprekingen in den Amster- damschen Raad over den vasten bespeler van den Stadsschouwburg zeide de heer Ke telaar het te betreuren, dat er geen voorstel van de meerderheid is ingekomen. De heer Klaas de Vries zeide vervolgens 't jammer te vinden, dat er niet voor beide solliciteerende groepen een schouwburg is, maar moet toch de voorkeur geven aan Verkade en van Dalsum, die meer bij elkaar behooran. De heer de Vries dient daarom een amende ment op de voordracht in, om tot vasten be speler te benoemen het Amsterdamsche Tooneel. Hierna sprak mej. Mr. Katz ten gunste van de Koninklijke Vereeniging. Zij verwacht ver nieuwing van deze combinatie, omdat de artis tieke mogelijkheden daar grooter zijn en de or ganisatievorm beter is, waardoor zij zich beter aanpast aan de eischen van den tijd. De heer Boekman vindt geen van beide com binaties ideaal, maar meent, dat Verkade en van Dalsum door een grootere homogeniteit meer hoop voor de toekomst geven. Voor het tweede gezelschap dringt de heer Boekman aan op het bouwen van een nood- schouwburg. Mej. Crielaars legt ook den nadruk op de homogeniteit van het gezelschap Verkade en van Dalsum en meent, dat deze combinatie de beste waarborgen biedt. De heer Ketelaar zegt bang te zijn, dat de samenwerking tusschen Verkade en van Dalsum wederom niet lang zal duren en zal daarom stemmen voor Saalborn en Verbeek. Mr. Rutgers ziet meer heil in het beheer van de Koninklijke Vereeniging. Nadat de heer Gulden aangedrongen heeft op het bouwen van een noodschouwburg, spreekt wethouder Polak eerst namens de meerderheid van B. en W. en bepleit vervolgens warm de motieven der minderheid. Hierna komt in stemming het amendement de Vries, dat wordt verworpen met 21 tegen 20 stemmen. Vervolgens de voordracht van B. en W. om tot vasten bespeler te benoemen Saalborn en Verbeek, die met 24 tegen 18 stemmen even eens wordt verworpen. Zoo werd dus geen der beide solliciteeren de combinaties benoemd. LAND- EN TUINBOUWBOND ST. ISIDORUS. In de jaarvergadering van den Land- en Tuinbouwbond St. Isidorus te Weert, welke door een 30-tal aandeelhouders bezocht was, werden de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. Totale omzet veevoeder 6.534.523 kg., waarde 818.783,75, kunstmest 5.327.378 kg., waarde 233.328,98, steenkolen 1.534.766 kg., waarde f 29.371,66, tezamen 13.396.667 kg., voor een waarde van 1.071.484,39. De balans sluit met een bruto winst op goederen van 39.796 en na afschrijvingen met een netto winst ad 7.723. ZEER GUNSTIGE RESULTATEN, DANK ZIJ DE LAGERE GRONDSTOFPRIJZEN Winstsaldo 1929 3.586.135 (v.j. 2.964.475) Dividend 24 pet. (v.j. 20) Aan het verslag der Ned. Gist- en Spiritus fabriek over 1929 ontleenen vü het volgende: De financieele resultaten van het boekjaar 1929 der Onderneming overtreffen de in eenig voorafgaand jaar behaalde cijfers. Tot deze zeer gunstige uitkomst droegen verschillende factoren bö. In de eerste plaats herstelde de reeds in ons vorig jaarverslag vermelde daling op de graanmarkt, welke zich gedurende het geheele boekjaar heeft gehandhaafd, de ge- wenschte verhouding tusschen de prijzen van grondstof en producten. Daarnevens gaf de af zet dier producten alle reden tot tevredenheid. Alhoewel het niet ontbroken heeft aan pogin gen der concurrentie om door lage prüsaanbie- dingen een deel van ons gistdeblet te veroveren, kon ons product zich door zijn kwaliteit niet alleen handhaven, doch werd zoowel te Delft als te Brugge een hoogere gistproductie dan ooit te voren bereikt. De spiritusprijzen bewogen zich op iets gun stiger peil dan in 1928. Een grooter gedeelte onzer spiritus-productie kon op de binnenland- sche markt worden geplaatst, dank zij de op 1 Maart 1929 van kracht geworden accijns ver la ging, welke tengevolge had dat de gedistilleerd- fabricage wederom in meerdere mate in handen is gekomen van het regelmatige bedrijf onzer afnemers, de distillateurs, in stede van den smokkelhandel en de clandestiene fabrikanten. Ten slotte waren ook de uitkomsten onzer onderhoorige ondernemingen zonder uitzondering gunstiger dan ten vorigen jare. Alhoewel nog belangrijke bouwplannen op ons programma staan, bevonden deze zich nog in een stadium van voorbereiding, zoodat in het afgeloopen boekjaar de aaniegrekening slechts met een bedrag van 413.770 vermeerderde. De voorraden zijn zooals gebruikelijk op voor zichtige wijze gewaardeerd en ten hoogste voor de marktwaarde per ultimo December opgeno men. Na vaststelling van het hiervoor vermelde afsehriivingscijfer blijft een netto winst van 3.586.135 (2.964.475) ter verdeeling beschik baar. De uitkeering aan prioriteitsaandeelhou ders vordert 3000 plus 271 belasting, de uit keering van 5 pet. dividend op het gewone kapitaal 390.400 plus 35.331 belasting. Het resteerende bedrag laat een uitkeering toe van f 190 (150) per gewoon aandeel, rekening hou dende met een belasting van f 72.912. Een be drag van 44.267 gaat op nieuwe rekening over. Er uitdrukkelijk op wijzende, dat de gang van zaken in de komende maanden nog aan aanmerkelijke wijziging onderhevig kan zijn, kunnen wij mededeelen dat het t>oekjaar 1930 zich gunstig heeft ingezet. De grondstofprijzen zijn nog verder gedaald en hebben zelfs een sinds 1913 ongekend laagtepeil bereikt. Intusschen -geeft deze verlaging geen grond voor de ver wachting, dat dientengevolge die resultaten van het loopende boekjaar die van 1929 zullen over treffen, aangezien inmiddels ook de prijzen van onze producten de algemeene dalende tendenz hebben gevolgd. De winst- en verliesrekening staat debet voor: afschrijving Delft 637.864 (730.826), Brugge 486.553 (363.757), Schiedam 58.722 (91.338), diverse panden en terreinen 7172 (2535), saldo winst 3.586.135 (2.964.475) en credit voor: saldo Ao. Po. f 68.235 (62.077), exploitatie 4.343.005 (3.759.822), in terest 365.207 (337.721), De bijna allesheheerschende techniek, die reeds zooveel wondere zaken wrochtte en uit vinders na jaren van vertwijfelend pogen deed zegevieren in hun werkend „wonder", jubileert dit jaar met een eeuwfeest Dit jubileum geldt een mechaniek, dat in de honderd jaren van zijn bestaan zioh zóó heeft weten in te burgeren, dat 't in tallooze gezinnen zijn onmisbaarheid heeft weten te be wijzen en naast het moderne radiotoestel of de mahoniehouten pathefoonkast zich met zijn mooi gelakte kast eveneens een plaatsje heeft weten te verzekeren in de huiskamer; we be doelen: de naaimachine Welke nijvere huismoeder, die zich de vaar digheid van het werken op de naaimachine heeft weten eigen te maken, zou deze „hulp in de huishouding'', dit meubelstuk nog wil len missen?! Hoe gaarne benut ze niet de vrije uurtjes in den middag of de late avonduren als alles stil is en ze haar machine onder t licht van de lamp kan plaatsen om het verstelwerk een goede beurt te geven of met haastigen ijver iets nieuws te maken voor de genen, die misschien reeds rustig te slapen liggen Hoe nuttig en ingeburgerd de naaimachine thans na talrijke verbeteringen ook zijn mag, ook haar ontvangst is, even als die van vele andere machinerieën, niet die van een plotselingen overwinnaar of beter ge zegd „overwinnares" geweestIntegendeel Toen de van het mechanisme niets wetende Lyonsche kleermaker Barthélëmy Thimonnier na jaren van ingenieus zoeken in 1830 nu een eeuw geleden dus zijn eerste model had geconstrueerd, gewerd hem niet die hulde en vreugde, welke met recht zijn deel had mogen zijn. Eerst vele jaren na dien heeft hij zich de verdiende eer zien toegekend. Langen tijd leefde de uitvinder in de bitterste armoede, verwaarloosde hij zelfs om wille van zijn uit te vinden mechanisme zijn eigen vak en onder vond hij in zijn omgeving slechts verdriet Thimonnier's eerste machine was uit hout gebouwd en werkte slechts met een enkele draad, die een kettingsteek maakte, welke ook nu nog voor enkele doeleinden wordt gebruikt. Door een inspecteur van de mijnen, die door toevallige omstandigheden in de gelegenheid kwam de uitvinding van Thimonnier in wer king te zien, werd hij naar Parijs gebracht. Daar zou de machine worden gebruikt in een fabriek van militaire kleeding, maar voor de oogen van de kleermakers-arbeiders doemde bij het zien van dit mechanisme het concurrentie- spook op. De toestellen van hun collega Thi monnier werden vernield en hijzelf werd ge dwongen te vluchten Maar de naaimachine, die eenmaal haar in trede had gedaan zfj het dan ook na tal van moeilijkheden en zonder enthousiaste ont vangst bleef en is gebleven tot op den hul digen dag, nu zij jubileert in de confectiefa brieken, op het kleermakersatelier en in de huiskamer van de nimmer rustende huis moeder Nadat de Amerikaan Hunt in 1S34 op 't idee was gekomen met twee draden te werken, -waarmede hij echter geen afdoende resultaten bereikte, bracht een andere Amerikaan, Howe, •eenige jaren later in 1846 zijn patent in den handel, dat eigenlijk de uitvinding van Thi monnier inhield, doch welke aan Howe onbe kend was. Zijn groote verdienste was echter, dat hij het gebruiken van twee draden met vrucht tot stand bracht. Zijn haaknaald, die hetzelfde werk verrichtte als de bij ons be kende baaknaald, werd in 1854 vervangen dooT de naald met het oog aan den onderkant, een uitvinding van den Amerikaan Singer. Tocih was ook toen de werking van de naaimachine nog niet, zooals wij die kennen. In zijn machi nes ontbrak nog het bekende „schuitje" met de spoel garen. Een haaknaald maakte aan den onderkant een lus door het onderliggende garen, welke tusschen het bovengaren en de naald werd geschoven en later weer door de neerkomende naald werd gepakt. Eerst toen Singer ook 't „schuitje" in de machine bracht, gloorde de dageraad van de naaimachine-triomf voor goed De laatste vijftig jaar zijn vooral de hand- naaimachines in zwang gekomen, oorspronke lijk op een houten, later echter op ijzeren voet. Een belangrijk voordeel bracht ook de trap- naaimachine, die door de voeten in werking wordt gebracht en daardoor de handen vrij laat om het naaiwerk te regelen. Kleine electro- motoren drijven sedert eenige tientallen van jaren de machines voor huishoudelijk gebruik, terwijl in de groote fabrieken het drijfwerk op meerdere machines tegelijk verricht wordt. Zoo wordt 't werk, behalve in de fabriek, ook de(n) thuiswerker (en -werkster) alweer ver gemakkelijkt, want 't motortje van een zesde of achtste paardekracht vereischt weinig in spanning, houdt de handen vrij en werkt met groote snelheid. Daarenboven heeft de ma chine, die door motorische kracht gedreven wordt nog 't voordeel, dat ze niet veel plaats inneemt. In lateren tijd zijn vooral voor de groote fabrieken de naaimachines van de meest denk bare hulpmiddelen voorzien en is er voor bijna elk soort naaiwerk een speciaal mechaniek ver vaardigd. De naaimachine, die thans jubileert en haar eerste eeuwfeest viert, heeft zich haar burger recht in gezin en fabriek vaardig getoond. De vrouw (om van de mannen nu maar nie' te spreken die de naaimachine kundig wee' te gebruiken en er met vlijt op werkt, is tegen voordig vooral goud waard V—t. DOORHALINGEN VAN HYPOTHEKEN Adres aan den minister van Justitie De Ned. Bond van Huis en Grondeigenaren en Bouwondernemers heeft een adres tot den Minister van Justitie gericht naar aanleiding van het Verslag van de Commissie van Onder zoek van het notariaat. Adressant wijst er op dat de leden van den Bond er belang bij hebben om kennis te dragen van doorhalingen van hypotheken. Wanneer door het kennis geven van over schrijvingen of inschrijvingen van hyoptheken de werkzaamheden voor de hypotheekkantoren dusdanig zouden toenemen, dat een uitvoering geven daaraan te kostbaar zou worden, dan zou de Bond den Minister is overweging wil len geven den notarissen dringend voor te schrijven ,om hun cliënten bij aangeteekenden brief kennis te geven van het feit, dat zij voor de overschrijving van acten betreffende onder zoek zeker en van inschrijving en doorhaling hebben zorg gedragen met vermelding van dag en uur, waarop zij de stukken ter hypotheek kantoren hebben overgegeven. CHRISTINE POOLMAN, t Naar we vernemen is Mevr. Christine Elisa beth Poolman, een bekend Nederlandsch too- neelspeelster van de oude garde, in den ouder dom van 80 jaar overleden. De jaarvergadering Te Utrecht is de tiende jaarvergadering dor St. Willibrordus-federatie gehouden. Hoe zich, aldus de voorzitter, de heer H. G. de Boer, in zijn openingswoord, ons vereeni- gingsleven ook verder zal ontwikkelen, de tien jaren tusschen 1920 en 1930 beteekenen iets voor ons, Katholieke onderwijzers uit het Noorden des lands. In deze tien jaren toch is een begin gemaakt met de nauwere aaneenslui ting van twee diocesane vereenigingen, welke, naar wij hopen, eenmaal haar bekroning moge vinden in de grootst denkbare eenheid van alle Katholieke onderwijzers in ons vaderland. Ten aanzien van den salarisstrijd, zei spre ker, dat de vooruitzichten op het oogen blik zelfs niet hoopgevend zijn. Steeds meer wordt duidelijk, dat in de ko mende tijden nauwe aaneensluiting van sociale groepen noodig is, ook ter afwering van aller lei gevaren. Aan dit openingswoord voegde de voorzitter eenige woorden van hulde en dankbaarheid je gens de nagedachtenis van Mgr. v. d. Wete ring toe. De afgevaardigden baden een ge meenschappelijk gebed voor de zielerust van den overleden Aartsbisschop. Verder werd besloten een telegram van den navolgenden inhoud te sturen aan den nieuwen Aartsbisschop, Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen: ,.St. Willibrordus-federatie, R. K. Onderwijzers in Nederland, in jaarvergadering in hotel Noord-Brabant, te Utrecht, biedt U eerbiedige gelukwenschen aan bij Uw benoeming tot Aartsbisschop. De Boer, voorzitter." Nadat het jaarverslag van den secretaris, den beer E. J. Luijf, was goedgekeurd, ver klaarde men zich eens met de rekening en ver antwoording van den penningmeester, den heer H. Th. v. d. Krogt, waaruit bleek, dat aan in komsten en uitgaven een eindcijfer van 3007.87 met een batig saldo van 171.80 was geboekt, terwijl de begrooting op een totaal van 3344 werd vastgesteld. Hierna werd o.a. tot eenige statutenwijzigin gen besloten, welke verband hielden met net besluit om ook Katholieke onderwijzers, die bij het openbaar onderwijs werkzaam zijn, als I lid toe te laten. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren De Boer, Luijf en v. d. Krogt respectievelijk weer als voorzitter, secretaris en penningmees ter aangewezen. Bij de bespreking van „Het Katholiek School blad" werd goedkeuring gehecht aan de reke ning en verantwoording, welke aan lasten en baten het eindcijfer 24.402.73 en een winst van 3378.61 vertoonde. In de begrooting werd een totaal van 22.800 genoemd. In de middagvergadering heeft de Zeereerw. Heer W. R. de Jong, algemeen inspecteur v-_ :i het R. K. Onderwijs in het Aartsbisdom, een herdenkingsrede gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der federatie. Na de geestdriftig toegejuichte rede, werden de beraadslagingen voortgezet. Cursus-wet Op initiatief van de commissie Cursuswet, werd met algemeene stemmen een motie aan genomen, waarin eenerzijds met voldoening kennis wordt genomen van het ontwerp-Cur- suswet, in zooverre het bedoelt aan het groote gedeelte der niet-leerplichtige jeugd, dat van alle onderwijs verstoken is, gelegenheid tot verdere ontwikkeling te bieden, doch waarin anderzijds eenige wijzigingen worden aanbevo len, ter ondervanging van de ernstige bezwa ren, welke ook na de laatste wijzigingen nog aan het ontwerp zouden kleven. Verder werd het bestuur opgedragen actie te voeren, opdat bij de komende wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 het geven van huisonderwijs aan leerplichtige kinderen zon der wettelijke bevoegdheid verboden wordt. Ten aanzien van het vraagstuk van het ge organiseerd overleg, besloot men zich te wen den tot den ministerraad en de medewerking van de Katholieke Kamerfractie in te roepen, teneinde te verkrijgen, dat alleen georganiseer de belanghebbenden bij het overleg worden be trokken en dat de organisaties van ambtena ren en onderwijzers rechtstreeks worden verte genwoordigd naar verhouding van haar leden tallen. Werknemende middenstand Bij de bespreking van een eventueels aan sluiting bij een standsorganisatie, herhaalde de Hoogeerw. moderator zijn den vorigen dag op de „St. Libuïnus"-vergadering gedaan ad vies, dat de onderwijzers het initiatief moesten nemen tot de vorming van een „werknemen- den middenstand", die federatief verbonden wordt met het R. K. Werkliedenverbond. Het federatiebestuur kreeg de opdracht, het aansluitings-vraagstuk in studie te nemen. De Russische jeugd Daarop werd een motie van den volgenden inhoud aangenomen: De algemeene vergade ring, enz., protesteert met kracht tegen den aanslag tegen de rechten van het Russische kind op een godsdienstige opvoeding en brengt eenparig hulde en dank aan Z. H. Paus Pius XI, die in Zijn schrijven aan den Kardinaal- Vicaris Zijn krachtig protest tegen de veront- christelijking der Russische jeugd deed hoo- ren. Nadat eenige sprekers de financieele belan gen der jongeren hadden verdedigd, werden verschillende voorstellen samengevat in het besluit, om ter afschaffing der classificatie t. z. t. een adres te richten aan de Tweede Kamer,ondersteund door een adres van adhae- sie van de schoolbesturen ten plattelande. De salaris-eischen Hierna vereenigde men zich in een motie, waarin groote teleurstelling wordt geuit over de bij de laatste begrootingsdebatten aange nomen houding van de R. IC. Kamerfractie „tegenover de rechtmatige salaris-eischen van onderwijzers en ambtenaren." De heer C. L. Tondu, inspecteur van het lager onderwijs, die namens den minister aan wezig was, vond hierop gelegenheid om eeni ge woorden van waardeering voor de activiteit der vergaderden te uiten. Het bestuur aanvaardde o.a. nog opdrachten om een onderzoek in te stellen naar de tijde lijke benoemingen van leeken-onderwijzers(es- sen) aan scholen met gemengd religieus- en leeken-personeel, en vervolgens om te bevorde ren, dat in 1936 de lichamelijke opvoeding ook werkelijk op de scholen ingevoerd wordt. Namens het Algem. Chr. Onderwijzersver- bond in België werd daarna een enthousiaste toespraak gehouden door den algemeenen voor zitter, den heer C. De Bruyne. Hierna werden eenige voorstellen in behan deling genomen betreffende de O(nderlinge) I (nterdiocesane) Z(iekteverzekering) Ten slotte werd o.a. nog het woord gevoerd door den heer Stock, voorzitter van de Chris telijke Onderwijzers-vereeniging in Wallonië, en het Tweede Kamerlid, den heer Suring. De heer Suring zegde toe, in de Kamer zijn beste krachten aan de behartiging van de belangen der onderwijzers te zullen wijden. Te Reeuwijk is het 2-jarig dochtertje van den heer C. van Vliet achter de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Te Retranchement is het kind van R. op het erf in een waterputje gevallen en verdron ken. EERW. ZUSTER MARIA BERNARDlNE f. Te Echt is in het klooster der zusters Car- melitessen overleden de eerw. zuster Maria Bernardina van de H. Theresia, (in de wereld mej. Hubertine Keulers). Zij bereikte den leef tijd van 61 jaar, waarvan zij er 34 in het klooster doorbracht. VEREENIGING VAN R. K. ADMINISTRA TIEVE MIJNBEAMBTEN. De vóór een maand opgerichte vereeniging van R. K. administratieve mijnbeambten, van de Staats- en particuliere mijnen, telt reeds 625 leden. De Staatsmijnen hebben hiervan 435 leden, de particuliere mijnen 51. Merkwaardig is het, dat tot nu toe geen enkel beambte van de beide particuliere mijnen, de Domi- niale mijn en de mijn Willem-Sophia te Spek- holzerheide, zich voor het lidmaatschap heeft aangemeld. t"?" t V BRANDSTICHTING OP PHILADELPHIA Tot 4 jaar gevangenis veroordeeld De rechtbank te Assen veroordeelde gisteren L. v. d. N. wegens opzettelijke brandstichting in de woning van den directeur der landkolonie Philadelphia te Tinaarlo tot vier jaar gevan genisstraf overeenkomstig den eisch van het O.M. KOMT WIL/V\ W OUTE Beoordeelingen van door LISBETH BURGER „Als de ooievaar komt" verdient in wijden kring gelezen te worden. Na het lezen van slechts weinige bladzijden, ben ik tot de overtuiging gekomen, dat het boek een groote schlager zal worden; het is kostelyk ge schreven. Koopster iedere vrouw en moeder. Het boek is heerlijk I Het onthult wonderlijke openbaringen en moest iedere moeder, ieder jong meisje naast den bijbel gelegd worden. Schildberger Buchh. Berlin. Een buitengewoon goed boek Men zou wen- schen, dat iedere familie een exemplaar bezat. Otto Ehmke Buchh. Bad Schwartau. veel moois en treffends, dat 't opmerken dubbel waard is. een werk samengesteld met het doel, het goede te steunen, het slechte te bestrijden, de deugd te verheerlijken het kwaad te doen veraf schuwen, een diepen val te voorkomen, na dwa ling tot opstaan en terugkeer te brengen. Het is een teer onderwerp, maar teer behandeld. De Maasbode. Ik aarzel niet te bekennen, dat de Iektuur ervan, mij tot in den laten nacht geboeid heeft. Na zoo veel oppervlakkige litteratuur over het sexueele vraagstuk eindelijk een ernstig verklarend boek - uit het volle leven I Bijzonder aangenaam doet het aan, dat de schrijfster bij het boeiende ver haal van vreugde en leed in het familieleven weldoende openhartigheid, met begrijpende menschenliefde weet te vereenigen. Alles bijeen een boek, welks ruime verbreiding gewenscht is. Ad. Czerny. Aanvankelijk hoort men den titel lachend aan, en dan neemt men hoofdschuddend en met zeer gemengde gevoelens het boek ter hand, en dan leest men aarzelend en wantrouwend, ja en dan wordt men waarachtig nadenkend en als slot wordt men geboeid, overtuigd en verheugd door dit weldadige werk, dat den juisten toon, den heiligen ernst, den eerlijken blik en den hartelijk keuvelenden mond vond voor al die gewichtige onderwerpen, die in den regel zoo pijnlijk te zeggen zijn. Een boek voor moeders en vaders, jonggehuwden, voor alle rijpe jonge menschen. Wij verklaren zeer gaarne, dat wij het boek met zijn waardevollen inhoud ruime verbreiding toe- wenschen en dat wij ook gaarne bereid zijn er toe mede te werken dat het in vele handen komt. Ver. van Kalh. vrouwen en moeders in Duitschland, Dusseldorf. Het boek heeft mij geboeid als een spannende roman. Welk een groot aantal lotgevallen trekt des lezers oog voorby I Welk een overvloed van levenswijsheid bergt dit boek I Het is eenvoudig en zonder pretentie geschreven, echter van warme en diepe liefde doorstroomd, en door deze liefde worden onomwonden de kankergezwellen ge toond, die dreigen het gezonde volksleven, de volksgezondheid aan te vreten. Ik kan mij best indenken, dat het boek, door ouders hun op groeiende kinderen in handen gegeven, dezen tot nadenken zal dwingen. Ze zullen, bewust of onbewust hun leering er uit trekken en zoo doende voor menige teleurstelling of erger be waard blijven. Ik kan U dan ook van harte ge lukwenschen, dat U dit boek hebt uitgegeven. Trojan München. Met oprechte vreugde hebben wij het door U ge zonden besprekingsexemplaar: Lisbeth Burger „Als de ooievaar komt" ontvanyen en we voe len ons gedrongen, U onze beste gelukwenschen te doen toekomen voor dezen grooten dienst, met het verbreiden van dit boek den volke be wezen. Het laat zich niet in enkele woorden zeg gen, hoe voortreffelijk dit boek in zijn hoogst interessante verhalen, het sexueele probleem van alle kanten op de juiste manier belicht. Herzogin von Beaufort, Vorsitzende des Kathol. Frauenbundcs für die Deutchen in Böhmen, Mahren, und Schlesicn, Pelschau, Westböhmcn. Lisbeth Burger, vertelt in dit levensware boek op aangrijpende wijze haar ervaringen en in drukken opgedaan gedurende een 40-jarige prak tijk als vroedvrouw. Vol afwisseling Iaat zij ons menschen lotgevallen beleven en wij krijgen eenig begrip van de hoogstaande, nog dikwijls miskende taak van vroedvrouw. Het is een boek met diep innerlijke waarde, dat niet slechts de collega's, doch ook ieder volwassen mensch zal interesseeren. Alldeuische Blatter, Berlin. De wederwaardigheden van een vroedvrouw, die 2283 kindertjes op de wereld heeft geholpen, zijn reeds de moeite van het lezen waard. Ze brengen ons in een groote wereld, figuurlijk ge sproken, want de geboorten spelen zich in een kleinen dorpskring af. Doch met open oogen ziet Lisbeth Burger om zich heen; ze beoordeelt mannen en vrouwen, huishouding en kinderver zorging, karakters en leefwyze; ook de moderne opvattingen omtrent het huwelijk met hun voor behoedmiddelen kent en veroordeelt zij. Die Frau, Berlin. Overal verkrijgbaar Ingenaaid 3.25. Gebonden 4.25 HET SUCCESBOEK VAN DIT JAAR Op ongeveer 300 exemplaren na, is dit werk reeds nu uitverkocht. Bestelt dus omgaand in dien U zich van een exemplaar wilt verzekeren. In open convert ale dmkwerk. g g Mijne Heeren, U gelieve mij voor rekening te zenden 1 ex. ingenaaid gebonden ,,ALS DE OOIE VAAR KOMT" (Het Nederlandsche Boek huis, Tilburg. Naam Adres Duidelijk schrift. Doorhalen wat niet gewenscht wordt. (N.S.Ct)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 12