DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. lil m I STADSNIEUWS BEURSVAN SCHIEDAM 53ste JAARGANG MAANDAG 28 APRIL 1930 No. 15705 Kr ey mborg-coupe BUREAU: KOEMARKT 4. SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den f 3,25, p. mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaaL Afz. nummers 5 et- Postch. en girodienst 81440 ADVERTENT1EN: 1—5 regels 1.55, Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI advertenties: 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c„ tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 regels 0.50, 1 rege s it>, reDe s Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide banden, vinger; ƒ50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25,bij verlies voeten of oogen; 250.- bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; 75. bij verlies van een wijs- van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit bind worden afgedrukt. de tollenkwestie UIT ROTTERDAM DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van he^ Gemeentebestuur HINDERWET Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat Burgemeester en Wethouders van Vlaardingen bij hun besluit van 24 April 1930 vergunning- hebben verleend aan de N.V. Havenbedrijf „Vlaardingen-Oost", aldaar, en hare rechtver krijgenden tot uitbreiding van de reparatie werkplaats, gevestigd op het perceel Schiedam- sehedijk, kadaster Sectie C. no. 198, door bij plaatsing van 10 electromotoren, waarvan 1 van 61, 2 van 12, 1 van 6, 3 van 3 en 3 van 2 P. K. SCHIEDAM, 28 April 1930. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van H. L. Letsch, alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in de beneden-voorlocaü- teit van het perceel Kortlandstraat 28b, al hier- en herinneren er aan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen der vergunning bij hun College schriftelijk be zwaren kunnen worden ingebracht. SCHIEDAM, 2S April 1930. Reel. 508 VS 5 R. K. TOONEELVEREENIGING „ST. SERVATIUS" DE H. HARTKERK Dezen zomea-, den 23en Juli zal de H. Hart parochie in de Gorzen haar 12^-jarig bestaan herdenken. Het feest zal worden gevierd met 'n triduum, dat wordt geleid door pater Borromaeuis de Greeve. Naar aanleiding van een bericht in de dag bladen omtrent de houding die door Schiedam zou zijn ingenomen in de Vlaardinger tolkwes- tie, vernemen wij van Scliiedamsche zijde he' volgende. De weergave vain de onderhandelingen !n bedoeld bericht is niet juist. O. a. is er, naar wij Vernemen, in Schiedam niets bekend van een toestemmtog die Vlaardingen zou hebben gege ven voor plaatsing van den weg op het provin ciaal wegenplan. Het is trouwens ook niet duidelijk, wat zulk een toestemming van Vlaar dingen zou te bettekenen hebben. De zaak komt in het kort hierop neer, dat voor Vlaardingen de opheffing van den tol op zichzelf doch voor Schiedam, wat als gevmg van die opheffing met den we*g aal gebeuren, hoofdzaak was. Voor Vlaardingen was de zaak klaar als de tol was opgeheven, voor Schiedam begon zij dan pas. daar door haar in den tol voornamelijk een obstakel wend gezien voor de wegverbetering. De opheffing van den tol zon voor haar het sein zijn, om de verbetering met kracht ter hand te nemen. Nu is naar het 'Schiedamsche inzicht de grondfout van de behandeling geweest, dat Ge deputeerde Staten zich op het Vlaardingsche standpunt hebben gesteld. Ook de wijze van behandeling van de zaak- heeft in Schiedam bevreemding gewekt, in dien zin, dat de zaak voor Schiedam begon met een bericht van Vlaardingen, dat het met Gedepu teerde Staten deze zaak had besproken en Schiedam nu verzocht om zoo spoedig mogelijk te willen berichten dat het het onderhoud vn.'< den weg op haar gebied zou overnemen. De zaak was dus blijkbaar tusschen Gedeputeerde Sta ten en Vlaardingen Teeds beklonken en Schie dam had maar ja te knikken op wat beiden over haar hadden gedacht. Waar Schiedam op een heel ander standpunt stond, kon het dit niet doen. De onderhandelingen tusschen Gedeputeerde Staten en Vlaardingen hadden blijkbaar in het teeken gestaan van de tegemoetkoming terzake van de winstderving. En Schiedam erkende geen recht wegens winstderving. Integendeel deze was in strijd met het besluit waarbij het recht tot tolheffing was verleend, daar dit slechts was toegestaan tot goedmaking van de kosten van onderhoud en rente en aflossing. Winst kon alleen worden gemaakt sinds ook de auto's in de tolheffing werden betrokken, zonder dat de tarieven werden verlaagd, of de meerdere opbrengst werd bestemd tot wegver betering. Overigens had Schiedam geen bezwaar dat Vlaardingen zou worden tegemoetgekomen met het oog op de moeilijkheden, die voor haar uit het gemis van deze inkomsten, die in elk geval feitelijk door haar werden genoten, zouden voortvloeien, maar deze zouden moeten worden bezien in het licht van den toestand d.ie door de nieuwe wet op de financieele verhouding voor haar zou ontstaan. En in elk geval mocht deze tegemoetkoming niet ten nadeel© komen van de bijdrage voor de wegverbetering, die naar het Schiedamsche inzicht de hoofdzaak moeet zijn. En nu was juist de vrees van Schiedam, dat, wanneer Gedeputeerde Staten een belangrijk bedrag voor de afschaffing van den tol met het oog op de winstderving van Vlaardingen uit legden, zij nu zouden me enen voor dezen weg genoeg te hebben gedaan, zoodat de bijdrage voor de wegverbetering in het gedrang zou komen. ,,De Logé" Hoe Herman Nauw Jr. er eigenlijk toe geko men is, een looneelstuk te schrijven over dit thema, is on,s niet heelemaal duidelijk. De bedoeling was 'n boeiende en vlotte be schrijving te geven van een logeerpartij, waarbij de logé 'n oompje die de respectabele som van 80.000 de zijne mag noemen heel on verwacht de famliie Pietersen met zijn bezoek komt veireeren, en de gevolgen van deze geschie denis. Maar we kunnen niet zeggen, dat hij daarin heelemaal is geslaagd. De schrijver heeft met een heel klein beetje 'n heel langen avond gevuld. De verschillende scènes en samenspraakjes zijn te uitgerekt en uitgeplozen; actie ontbreekt bijna geheel. Vooral geldt dit voor de twee eerste bedrij ven; aan het slot van het tweede bedrijf be reikt het stuk 'n climax, dan komt er meer spanning en leven in de vertooning, maar de inleiding tot het derde bedrijf, waarin het dienstmeisje ai stoffend 'n bijna eindeloos liedje zingt,-is weer veel te lang gerekt. Zeker, er komen in het stuk genoeg grappige momenten voor, waarom het publiek dan ook hartelijk heeft gelachen., maar hot stuk in z'n geheel met de talrijke tooneeltjes hangt te los aan elkaar. Zooals we zeiden, behandelt het de geschie denis van 'n logé, die er aardig bij zit en plot seling voor 'n week of wat komt logeeren. De dochter van dezen meneer Lensvekl is met het oog op de duiten 'n aardige partij vooi- den zoon des hjjizes. De twee jongelui voelen echter geen vonkje liefde voor elkaar en de vader, die intusschen hij z'n bij-de-hand vrouw tje .danig onder de plak zit, verzet zich clan ook tegen dat huwelijk. Als de rijke gast binnen is komen de ver wikkelingen. De aanwezigheid van 'n neef van de familie, een soldaat en een domme slungel, die ook onverwacht in het gastvrije huis van Pietersen z'n tenten heeft opgeslagen, stuurt den lieelen boel nog meer in de wer. Aan het slot lossen alle moeilijkheden zich op, doordat de rijke logé er tusschen uit trekt en er van het huwelijk niets terecht komt - tot. vreugde van papa., die nu eindelijk eens 'n overwinning heeft behaald. Heel achteraan komt nog een onontbeerlij ke liefdeehistorie. „St Servatius" heeft er van gemaakt wat er van te maken was. En ze hebben 'n uitbundig succes gehad. Vooral' de rol van papa Pietersen, die in alles vrouwlief onderdanig is, werd "uitstekend ver tolkt. En dan de soldaatEen prachtig moment is het als gastheer en neef 's avonds van de fuif terug komen, papa met de kleeren van den logé aan en 'n kwartiermuts op z'n grijzen de haren, en de soldaat met 'n hoogen hoed op, 'u vogelkooitje met 'n kunstmatige kanarie ben gelend aan z'n vinger. Den anderen dag vindt de logé, die z'n jas weer op de oude plaats teruggevonden heeft, in de zakken, achtereenvolgens, 'n bokking, een groene haring en 'n heerlijke koek, terwijl z'n gouden horloge verdwenen blijkt Ook deze soidatenrol werd keurig uitgebeeld. Dan was er verder nog het machthebbende vrouwtje, dat haar echtvriend zoo vernietigend kon aankijken, 'n schoonzus van meneer, 'n paar heeiren-op-kamers, die den logé 'ns hart grondig de waarheid zeggen, en 'n brutaal dienstmeisje. Ook voor deze rollen waren zeer goede krach ten gevonden. Kortom ,,St Servatius" heeft met deze ver tooning eer ingelegd en als nu 'n volgenden keer de keuze van liet stuk wat gelukkiger uit valt, zal het succes, dat hem nu al in zoo ruime mate ten deel viel, nog grooter zijn. Pastoor Möller, die de voorstelling bijwoonde, zal over de resultaten niet minder tevreden zijn want de zaal was bijna geheel bezet, -en een collecte bracht 23.60 y. op. FEESTAVOND PADVINDERSGROEP In Gebouw Eendracht gaf deze groep Zater dagavond een feestavond. Het programma bestond uit enkele spelletjes en een paar aardige padvinderstooneelstukjes. Ben Lawaika-band zorgde voor muziek. DE EMMABLOEM De verkoop van de Emmabloem is, meda dank zij het schitterend voorjaarsweer, uitstekend geslaagd. De opbrengst heeft die vain het vorig jaar met ruim 400 gulden overtroffen, zoodat onze Vereeniiging 'n bedrag van 1654 mocht boeken. Het liep al van den aanvang af goed, zoodat irgea 12 uur reeds bleek dat de voorraad Emma- bloempjes niet toereikend zou blijken. Gelukkig wist de firma Rosa te helpen en bezorgde nog ettelijke honderden kunstbloem pjes, zoodat in den namiddag de officieele blau we bloempjes werden afgewisseld door die in allerlei kleuren. Het publiek kocht met animo en de dames hadden er pleizier in om mu eens een record te maken. Verschillende harer hadden aan een enkel busje niet genoeg en deponeerden in den loop van den dag het volle om een leeg med te nemen. Een woord van hartelijken dank is hier zeker op zijn plaats aan de dames met den verkoop belast en aan wie voor een groot deel dit schit terend resultaat is te danken. Ook aan het groepje padvinder-s, dat in den namiddag de laatste bloempjes kwam weghalen zoodat wij er om 5 uur zelfs niet eer meer over hadden. Niet het minst dank aan de burgerij, die het bewijs heeft geleverd doordrongen te zijn van het groote nut der t. b. c.-vereeniging en daar voor zoo spontaan haar penningske heeft, willen offeren. Dank ook aan de plaatselijke pers, die er het hare toe heeft bijgedragen dat onze collecte werd aangekondigd op een wijze die ons reeds vooraf succes verzekerde. Aan allen hartelijk dank en tot het volgend jaar. R. K. S. V. EXCELSIOR Slotrepetitie eere-avond De slotrepetitie voor den eere-avond vindt plaats op a.s. Dinsdag dn den R. K. Volks bond. Hierbij moeten alle turnsters en turners aanwezig zijn en wel om 6 uur de meisjes, om V ui., i'.s jongens en om 8 uur de senioren. V. V.ZEEBURGIA INSCHRIJVING NIEUWE LEERLINGEN GYMNASIUM EN H. B. S. De inschrijving van leerlingen voor de R. K. Hoog-ere Burgerschool met 5-jarige-n cursus en voor het R. K. Gymnasium te Rotterdam zal plaats hebben op Dinsdag 29 April aanstaande van 1012 uur en van 25 uur in het school gebouw Beukeledijk. De inschrijving voor die Rijks H. B. S. alhier vindt plaats op 5. 6, 7, 8 en 9 Mei van half twee tot vier uur i:i liet. schoolgebouw MONDHARMONICAVEREENIGINC „EXCELSIOR" De zaal van dsn R. K. Volksbond was Zater dagavond, toen de mondharmonicavereeniging ..Excelsior" er een uitvoering gaf, maar half bezet, en bleek dus ditmaal voor deze eigen aardige muziek niet zoo'n groote belangstelling. 't Is maar een sober en bescheiden geluids volume, dat er wordt bereikt, maar de uit voering is dubbel aardig, omdat er bij dezo muziek in 't geheel geen partituur wordt ge bruikt.. Met een marscb van Sohootemeijer, „Groot Rotterdam", opende Excelsior het programma, dat. onder de bekwame leiding van den heer A. N. v. Daalen, keurig werd uitgevoerd. Dit programma bestond verder nog uit lichte popu laire muziek; er waren ook nummers hij. waarmee op concours-en, groot succes was be haald. De bekende humoristen C. Klaare en B. Flora verleenden verder hun medewerking en wisten het publiek met hun repertoire uit stekend te vermaken. 'n Vlugge wedstrijd We kregen gisteren 'q, mooien wedstrijd te zien, toen Zeeburgia uit Amsterdam hier den strijd kwam aanbinden tegen S.V.V. 't Ging om den beker. Er was tamelijk veel publiek. De gasten kwamen uit met tw-e© invallers. Al dadelijk bleek, dat we hier met een ver bazend vlug spel te doen zouden krijgen en er goed voetbal zou worden gedemonstreerd. Tenminste van d-e zijde der gasten. S.V.V. had, tenminste in 't begin, ni-et heel veel in te bren gen tegen het berekende spel der Amsterdam mers. De eerste aanvallen zijn dan ook tegen het S.V.V.-doel gericht, en als het spel enkele n. Juten oud is, weet van Bokhoven zijn club (Zeeburgia) de leiding te geven. Nu volgen er weer enkele aanvallen op het Zeeburgia-do-el maar Geelhuizen, de Amsterdamsche doelman, is op zijn post. Toch komt vrij spoedig de gelijkmaker: Poelman kopt den bal hard in het dool. Geelhuizen vangt, maar iaat het leer tusschen z'n vingers doorglippen 11. Nu zijn de meeste aanvallen voor de Amsterdammers en meermalen moet Ostenholt op het laatste cogenblik ingrijpen. Ook Maltha is bijzonder goed in vorm en hij heeft hier ook al z'n keeperstalenten noodig. Opeens wordt weer hard ingeschoten, de zon schijnt Maltha juist in het gezicht, en als hij het leer nog weggewerkt heeft, schiet de Amsterdamsche linksbinnen den bal in het net. Kort daarna komt er weer een gevaarlijke aanval en iedereen is dan ook overtuigd, dat er nog meer doelpunten moeten vallen. Het derde puntje blijft dan ook niet lang uit. De middenvoor van Zeeburgia schiet den bal juist onder de lat door in de touwen 13. Na de pauze trekt S.V.V. danig van leer en met nieuw elan gaat het er op los. En met succes. De Amsterdammers laten zich eenigs- zins overbluffen door deze plotselinge geest drift. Poelman schiet dan den bal hard tegen den paal. Het leer s-tuit terug en v. d. Most b'rengt dan de score op 23. Geelhuizen heeft nu ook al zijn vaardigheid noodig, om zijn fUr-l schoon te houden. Plotseling laat een der Amsterdammers Poel man voor het doel met den grond kennis maken en Westdijlt mag de penalty, die uit dit ver grijp volgt, nemen. Met een onhoudbaar schot vliegt het leer voor de derde maal in de Amsterdamsche touwen 33. S.V.V. werkt nu hard om het winnende doelpunt te behalen, maar de verdediging van de gasten is steeds op haar post, en er is dan ook geen doorkomen aan. Met gelijken stand komt dus het einde. TENNISSEN VECHTPARTIJ De politie maakte Zaterdagavond een einde aan een vechtpartij op de Hoogstraat tusschen A. J. de H„ Nieuwsticbt Z.Z. 42 en D. v. K. uit de Villastraat., die na 'n woordenwisseling tot handtastelijkheden waren ov-ergegaan. DE KOSTGANGER Mej. P. J. W., Rozenburgerplein, deed aan gifte hij de politie van vermissing van een damesportemonnaie, inhoudende een rijksdaal der. Tegelijk was ook haar kostganger, die 'n uur tevoren, daar was gekomen, verdwenen. Ver moedelijk is deze kostganger dezelfde die zich ook aan diefstal' heeft schuldig gemaakt ten huize van de wed, v. d. E. aan de Goereesche- st-r-aat GECOMPLICEERDE BOTSING Gisterenmiddag is J. L., Da Costastraat, met zijn motorrijwiel op den hoek Hoogstraat en de Korte Dam geslipt, toen hij voor eenige kin deren moest uitwijken. De duo-rijder viel van het motorrijwiel af en botste tegen een voetganger, die op zijn beult tegen een groote spiegelruit van het magazijn Jansen terecht kwam. De ruit werd totaal ver nield. „SCHIEDAM WEST" Met een enkel' woord zij herinnerd aan de vergadering welk© hedenavond om acht uur in het gebouw van den R. K. Volksbond wordt gehouden van bewoners van het Westerkwar tier onzeir stad, gelegen tusschen Nieuwe Haven, Westerhaven en Vlaardinge-rdijk, met. de bedoe ling te komen tot oprichting ©ener vereenlging „Schiedam West". Wie belang stelt in de ontwikkeling van. onze mooie woonwijk, verzulme niet deze vergade ring bij te wonen. BRANDJE In den nacht van Zaterdag op Zondag j.I. heeft de brandweer een kelderbrand gebluscht t.en huize van R. aan den Vlaardingerdijk 5. alhier. Vermoedelijk door kortsluiting heeft een hoop krullen, die onder een schaafbank lag, vlam gevat. AANRIJDING Zondagmorgen had er op den hoek van den Singel en de Oosterstraat een aanrijding plaats tusschen een melkauto en een autobus van het stadsverkeer, waarbij bedde auto's werden be schadigd. P-roces-verbaal is opgemaakt. NOG WAT TE GOED Door de woonwagembewoonster B. W. is vijf gulden boete betaald, voor welk bedrag zij ge signaleerd stond in het Algemeen Politieblad. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 26 April vertrokken: s.g. Adria tic, met jeinever naar Helgoland; Eng. s.s. Agility, ledig naar Greenhithe. SCHIEDAM, 26 April aangekomen: Eng. s.s. Glengarry, met olie van Dairen via Huil voor N.V. Sckieve-em aan de Wilhelminahavem; mo torschoener Nijssiena, kapt. L. Pot, met cement van Bremen it de Voorhaven, en bestemd naar Krimpen aan den IJssel. SCHIEDAM, 28 April aangekomen: Eng. s.s. City of Antwerpen, met stukgoedteien van Ant werpen in de Wilhelminahavem. Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT is de kracht van 't huidige zakenleven OostvoorneGame 2 34 Mevr. M. Wessels—mej. N.Melchers 7—5, 7—5; H. OlieW. Blaisse 46, 62, 86; F. Iters-on- -w. Nol or 26 26; mevr. o n Mr. Iter- sonmej. N. Melchers en W. Blaisse 64, 911, 26; mevr. en M. Wesselsmej. M. v. d. E-elaairt en P. Engering 46, 75, 64; mevr. Wessels en mevr. I-tersonmej. M. v. d. Eelaart en N. Melchers 75, 46, 16; H. Olie en H. Jas—P. Engering en W. Nolet 8—10, 6—4, 6—S SCHIF.D. VOETBALVEREENIGING S. F. C. I Jet tweede lustrum In de zaal Harmonie aan de Nieuwstraat heeft Zaterdagavond een feestavond plaats ge had ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Schiedamsche Voetbalvere-enigtng S. F. C. De avond werd geopend door den voorzitter, H. A. de Jong, die 'n uitgebreid overzicht gat vau het ontstaan en den groei der vereenlging. Voorts huldigde hij de heereu J. de Jong en A. Dijkshof, die onderscheidenlijk 10 jaar lid en donateur der vereengiing zijn en verraste hen met mooi© oadeaux. Van verschillende vereenigingen waren felici taties binnengekomen, waarvan enkele verge zeld gingen van bloemstukken. Het afwisselend en aantrekkelijk programma werd vlot afgewe-rkt. De Merrymakers onder leiding van Ber Janse zorgden voor muziek. DE TOL AAN DE VIJFSLUIZEN BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2426 April GEBOREN: Wietske, dochter van E. Winter en J. Strampel, Parallelweg 210 Johannes, zoon van A. van Alphen en J. Amoureus, Parallelweg 178 Jean Guillaume, zoon van W. van Loon en J. W. Schuppers, Kamerlingh Onneslaan 124 Wilhelmus B. J., zoon van W. B. Oostrum en M. Schilperoord, Rijnstraat 5 Adriana M., dochter van L. de Neeff en A. M. van den Hoek, Broers veld 92. OVERLEDEN: S. van der Helm, 79 i. Nieuwe Haven. CONCERTGEBOUW-ORKEST Zevende (laatste) Concert Het G. moll Concert van Max Bruch zou n-og altijd een der hoogste punten kun-nen blijven vormen In een hist-onischem viool-concerten cyclus. „Mein AJlerweltskonzert" noemde de oude meester zelf zijn opus 26, als was hij persoonlijk overtuigd van de groote, blijvende artistieke waard© zijner schepping, welke al toos in één adem zal mogen blijven worden genoemd met d© vioolconcerten van Beethoven, Mendelssohn, Brahms. Er kan gesputterd wor den tegen deze na-Mendelssohn-sche „kost", tegen dit stuk Moeiende na-Tomantie-k, we hooren er toch altijd nog gaarne den grooten rijkdom van onverwoestbare schoonheid in. Zal Joseph Joachim, aan wien Bruch zijn Barste C-oncert opdroeg, het op d-e Bremer doopplechtigheid den 7en Januari 1S6S, schoo ner hebben voorgedragen dan Louis Zimmer- mann Zaterdagavond in 't laatste leden-con cert der „Sociëteit Harmonie"? Het is moeilijk aan te nedien. De vertolking van den eersten concertmeester der Amsterdammers was su perieur-kunstzinnig, vol klankschoonheid, van een groot© welluidendheid en een voorname innerlijke sterkte. En welk een homogeniteit, welke eenheid met het heerlijke accompagnee- rende orkest! Door de g»ed bezette Groo-te Doelezaal is d© solist langdurig en gees-tdrifti gevierd. Ter inleiding: de verrukkelijke symphonie in D. van Mozart, het symphonic! je „ohne Menuet-t", met zijn veelheid aan teere nuancee ringen, zijn mooie architectuur, zijn schitte rend weefsel van slanke lijnen. Dr. Willem Mengelberg liet het werkje door zijn orkest charmant en sonoor vertolken. Toch hadden we aan een kleinere bezetting van de strijkers d© voorkeur gegeven. Ho© intiem zouden dan niet d© kla-nk-vetrhóudihgen zijn geworden, hoeveel natuurlijker nog d-e Mozart.aanvoeling. Door een meer getemperd licht waren de ge- rafineerde effecten om hun transparantie en delicaatheid n-og beter uitgekomen. Veel enthousiasme voor Mengelberg na de Mozart-symphonie, alsook na Strauss' geniaal gespeeld „Don Juan" en n$ een prfcehtige, warme, ja gloeiende, brandende executie van Wagner's „Trisitan"-voorspel en Isolde's „Lie. bestod". Voor Mengedberg hing een krans met bloe men ter verwelkoming aan liet leidersge stoelte. Hetzelfde progframma is tijdens een uit muntend bezocht populair middag-concert door orkest en solist in een even groote artistieke voornaamheid ten gehoore gebracht. Verwacht wordt: Meest matige Noord-Oostelijke tot Noorde lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk nog weinig of geen regen, iets koeler. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 7.47 tot 's morgens 4.10. INTERN. SCHEEPSBOUW MIJ. „DE MAAS" Vragen van den heer Broek aan B. en W. Door het lid van den gemeenteraad, den heer W. Broek, zijn aan het College van B. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van een artikel in de pers betreffende de tollen rondom Vlaardingen? 2. Is het juist, dat het gemeentebestuur van Schiedam de verkeersverbe-tering, met name die aan de Vijfslu-izen, tegenhoudt? 3. Indien dit niet he-t geval is, willen B. en W. dan den Raad hun standpunt in dezen uiteenzetten? Saldo winst 1929 52.480 (v.j. 33.427) Aan het verslag der Internationale Scheeps bouw Mij. „De Maas" ontleenen wij het volgen de: De afdeelingen scheepsbouw en construetie- werKen waren volledig bezet. Er bestond eenige moeilijkheden zich van voldoende geschoolde werkkrachten op scheepsbouwgebied te verzeke ren. De definitieve terugkeer tot de 48-urige werkweek heeft deze moeilijkheid vanzelfspre kend aanmerkelijk vergroot. Overigens komt het ons voor, dat de lasten, uit de steeds groeiende sociale wetgeving voort vloeiend, ons tegenover de buitenlandsche con currentie ernstig nadeel berokkenen, terwijl ge lijksoortige buitenlandsche onder-nemingen bo vendien in nog gunstiger positie komen, tenge volge van beschermende maatregelen hunner regeeringen. Dat het ons, niettegenstaande deze ongunstige factoren, gelukt resultaten te berei ken, zooals op achterstaande winstrekening ver meld, vindt haar oorzaak in een uiterst toege paste efficiency in al onze afdeelingen. In 1929 zijn wij overgegaan tot de aanschaffing van machines, noodig geworden door de uit breiding van bankwerkerU en draaierij, terwijl ons de aankoop van verschillende houtbewer kingsmachines gewenscht voorkwam, teneinde voortaan ln staat te zün speciale scheepsonder- deelen in onze eigen werkplaatsen te vervaar digen. De, in vergelijking met het voorgaande boek jaar, hoogere bedrijfsresultaten moeten oi. in 't belang der vennootschap en met het oog op de nog steeds onzekere toekomst, in de allereerste plaats dienen voor een belangrijke afschrijving op de activa en een behoorlijke versterking van het bestaande reservefonds. Bovendien kunnen wij, zeer tot ons genoegen, adviseeren tot ultkee- ring van 5 pet. dividend. De netto-bedrijfswinst, geheel volgens de h(j dit verslag gevoegde winstrekening bedraagt f 156.083. Wij stellen voor 103.602 voor af schrijvingen te bestemmen en f 5420 voor ver sterking van het reservefonds aan te wenden. Dit fonds zal dan in totaal met 270.000 op de balans paraisseeren. Van het dan re.vteerende winstbedrag stellen wü voor f 41.250 te bestem men tot uitkeering van een dividend van 5 pet. op het gestorte kapitaal en het dan nog over blijvende gedeelte ad f 4S10 toe te voegen aan de rekening „reserve voor diverse belangen" ter bestrijding van dividendbelasting en andere kosten. Indien de vergadering deze voorstellen sanctionneert, zal van de totale aanschaffings waard© der werfbezittingen, groot f 2.301.470 een bedrag van 1.376.470 zijn afgeschreven, zoodat de boekwaarde derhalve 925.00*0 zal be dragen. In verband met de depressie, die zich thans allerwegen openbaart, is het vrijwel onmogelijk eenige voorspelling ten opzichte van de waar schijnlijke resultaten van het loopende boek jaar te doen. Do winst- en verliesrekening staat debet voor afschrijvingen 103.602 (72.493), saldo winst 52.480 (33.427) en credit voor alge meen? bedrijfsrekening en diverse baten 149.214 (162.S44), interest 6869 (3076). 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond „St. Eioy", Gebouw R. K. Volks* bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van 3—3)4 uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6, lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams* Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot halt 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed, Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 3—5 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K, S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Maandag 28 April Concert strijkorkest „Onder Ons". Sacrum. Aanvang 8 uur. Vergadering van bewoners van het Westen van Schiedam. Gebouw R. K. Volksbond. Aan vang 8 uur. Dinsdag 29 April Feestavond Buurtvereeniging Broersveld. Musis Sacrum, 8 uur. Woensdag 30 April Opvoering van een operette door Tegeno- ensembles. Musis Sacrum. 8 uur. Alg. Vergadering Ver. „De Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken", schoolgebouw St. Liduinastraat. Donderdag 1 Mei Groote Eere-avond Sportvereeniging Excel sior. Het begin der feestviering ter gelegenheid van het 2e lustrum It. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Zondag 4 Mei Jeugd-, Ouder- en Propaganda-avond van de R. K. Jongensvakcentrale. Spreker de heer A. Andriessen, R. K. Volksbond. Aanvang S uur. Vrijdag 9 Mei Kerkconcert Orpheus m. m. v. solisten. Groote kerk. Aanvang 8 uur. Musis HAAGSCH GERECHTSHOF Arrest De kantoorbediende B. H. K., uit Rotterdam, is door de Rechtbank, aldaar, wegens het ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld, veroordeeld tot 300 boete, subs. 30 dagen hechtenis. Het Haagsche Hof sprak den ver dachte vrij. 28 April: Groote Doelezaal, generale repe titie „Gemengd Koor", 8 uur. 29 April: Groote Schouwburg, Oud-Heidel- berg (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur Groote Doelezaal, uitvoering „Gemengd Koor", 8 uur. 30 April: Groote Schouwburg, Hier was een man noodig (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). 3 Mei: Groote Doelezaal. Beethoven-cyclus (3e concert) Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, 3 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 1 Mei in: Luxor (voor volwassenen)Grand Thëatre (voor volwas senen); Thalia (voor volwassenen); Corso (voor volwassenen); Colosseum-theater (voor volwassenen)Ooster-theater (voor volwasse nen); City (voor volwassenen). SCHIEDAM, 28 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn 15.. Namens de commissie uit de Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spiritus 26.50 per H.L. SCHIEDAM, 28 April. Men noteert voor ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per H.L. Spoeling Spoeling 0.90.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1