Naar het graf van den wereldveroveraar WOENSDAG 30 APRIL 1930 VOLGENS EEN SYSTHEMATISCHE METHODE WERKEND ZAL MEN SUCCES HEBBEN HET EUCHARISTISCH CONGRES TE CARTHAGO. HET GEZELSCHAP VAN DEN KARDINAAL-LEGAAT. KORTE BERICHTEN. DE GEDWONGEN ARBEID DER INBOORLINGEN VACCINATIE IN HET EERSTE LEVENSJAAR. UIT KETHEL UIT HAASTRECHT UIT GORINCHEM EEN GROOTSCH PLAN Men meent te weten, dat ergens ln Alexandrië de gouden sarcofaag van Alexander den Grooten moet staan. De stad, gesticht door den groot- sten veroveraar aller tijden, bergt op haar nimmer onderzocht gebied het stoffelijk over- schot van dien lachtigen koning ?r Macedoniërs en de verstandige tolemaeüsin nats dat hij het aar de Ammon- ise (Oase Siwah) ?t voerenin lexandrië liet bij tten. Vaar echter staat 3 sarcofaag, die uden sarcofaag, narin de groote 'exander rust? Howard Carter, en van de leiden- Howard Carter, de zoe- de persoonlijkheden ker naar de gouden biJ de blootlegging vah de grafkamer lijkkist. van Tuthankha - men, heeft het plan naar dat graf te gaan zoeken, en hij zal daar mee in den herfst van dit jaar aanvangen. Carter is naar Engeland gekomen om daar de voorbereidende, maatregelen te treffen voor de omvangrijke uitgravingen, waarmede zoo gauw het klimaat het toelaat, begonnen zal worden. Bij dat graafwerk hoopt hij ook op resten van de beroemde Alexandrijnsche bibliotheek te stooten. Howard Carter woont in Egypte, dat land zijner opgravingen en van die vele anderen, het land van verborgen misteries en onont dekte schatten. Zijn huis staat te Luxor, aan deu rand der woestijn, de onmetelijke woestijn, die zijn tuin is. Men heeft Carter gevraagd, of hij niet bang is voor dien vermaarden vloek der pharao's, maar hij lachte daarmee en antwoordde bovendien, dat het nu wel uit zou wezen met dat noodlot, omdat de opgravingen, die te Alexandrië zullen plaats vinden, niet meer de belangensfeer van Aman-Ra raakt. Men ziet vol verwachting uit naar de resul taten van Carters plannen. Hoe zal Carter de zaak aanpakken? Want Alexandrië is groot en de huizen zijn er stevig gebouwd en hij zal er toch niet aan denken, om een half millioen menschen te verdrijven, Men schrijft ons uit Rome; Z. H. de Paus heeft de volgende personen aangewezen, om den kardinaal legaat l.épicier r.aar Carthago te vergezellen: mgr. D. Mariani, protonotarius apostolicus, surnumerair ka. Bunnik van Sint Pieter; mgr. T. Hertzog, pro- tootarius opostolicus ad instar partipantium; ir.gr. G. Calderari, surnumerair ceremonie- roeester; graaf A. d'Esclaibeo, surnumerair geheim kamerheer; graaf A. Caccia Dominioni, surnumerair geheim kamerheer. Speciale volmacht voor de priesters, die aan het tongres deelnemen. Men schrijft ons uit Rome: Door een decreet van de H. Congregatie der Sacramenten heeft de H. Vader aan alle pries ters, die aan het internationaal Eucharistisch Congres deelnemen, volmacht verleend, om de H. Mis, „servatis de jure servandis" op draag bare altaren, zoowel op reis als tijdens hun verblijf te Tunis op te dragen. Het is daarentegen absoluut verboden, zich tijdens de reis, of bij het verblijf te Carthago van kerkgewaden te bedienen, die ook bij piet-Katholieke eerediensten gebruikt worden. De vertegenwoordiger van den Latijnschen patriarch van Jerusalem. Me» schrijft ons uit Rome: Öe Latijnsche patriarch van Jeruzalem, mgr Frankrijk, kanunnik Giervin algemeen direc teur van het pauselijk liefdewerk tot behoud des geloofs in Palestina, opdracht gegeven, hem hij het internationaal Eucharistisch Con gres te Cartliago te vertegenwoordigen De ridders van de orde van hot H. Graf zul len, gekleed in hun karakteristiek uniform, eveneens aan het congres deelnemen en met den vertegenwoordiger van den patriarch van Jerusalem samen aan de groote processie deel nemen. Kanunnik Guarvin zal worden vergezjid door den secretaris-generaal van het pauselijk lief- dewerk voor het behoud des geloofs in Frank rijk, mgr. Dreux. Oproep tot alle' katholieken van Italië. Men schrijft ons uit Rome: Mgr. Bartolomasi, president va» het perma nente comité voor het houden van Eucharisti sche congressen in Italië, heeft tot alle dieee- sane gedelegeerden een oproep gerleht, om aan het Eucharistisch Congres deel te nemen Tevens spoort hij ile geloovigen van geheei Italië aan, zich op geestelijke wijze met d» deelnemers aan het congres te vereenigen, daar naar verhouding slechts weinigen in de gelegenheid zullen zijn, in den triomftocht op het Eucharistisch congres mede te trekken. In het geheele laad zullen tijdens het con gres biddagen worden gehouden. De monstrans van het Eucharistisch CoDgres. Kipa meldt uit Tunis, dat aldaar de groote eeremonstrans is tentoongesteld, die d.'or edel moedige gevers van de stad Tunis aan het Eucharistisch Congres zal worden geschonken De uit Frankrijk en Noord-Afrika niervoor binnengekomen giften bedragen bijna 100.000 francs, daarbij niet inbegrepen de waarde van talrijke edelsteenen, die eveneens ter opsle- om alle straten op en desnoods alle huizen af te breken? Howard Carter heeft te kennen gegeven, dat hij nog geen vast arbeidsplan heeft. Hem staan eenige, maar dan ook maar eenige aanwijzingen ten dienste, die de historie hem ter beschikking heeft gesteld. Zoo vermoedt men op dezen grond, dat liet graf van den wereldveroveraar te vinden zal zijn onder de moskee Nabi Daniel, maar Carter is om te beginnen niet geneigd, daaraan ge loof te hechten. Deze moskee staat in een wijk, waar een zeer druk verkeer heerscht. In alle geval is hij van plan het graafwerk onder be woonde huizen niet op te geven. Natuurlijk be moeilijken deze omstandigheden het voorge nomen plan ten zeerste, maar Carter en zijn helpers zqn van meening, dat volgens een systhematische methode een zoo omvangrijke zaak als deze tot een goed einde gebracht zal worden. Het heeft twee jaar geduurd, voor de gouden kist en de wagen, die het lijk van Alexander vervoeren zou, klaar waren. Ptolemaeüs liet voor deze kostbare zerk een heiligdom bouwen, dat Sema genoemd werd, en dat stond in het kwartier Brucheion, waarin èl de pronkstukken van bouwwerken en residenties der Ptolemaeën zich bevonden; daar stond ook het Museion en daar moet ook de Alexandrijnsche bibliotheek gestaan hebben, die later door brand ver nield is. Deze boekerij, die 700.000 rollen rijk was, werd in het jaar 47 na Christus, toen Caesar de stad Alexandrië belegerde, verbrand; maar men is er van overtuigd, dat er nog over blijfselen van te vinden zijn, en Carter houdt met deze mogelijkheid rekening. De opgravingen, die, zooals gezegd, in den herfst van dit jaar zullen beginnen, kunnen derhalve buitengewoon belangrijk worden. De Egyptische regeering is blijkbaar niet van plan deze plannen van Howard Carter te dwars- boomen, ofschoon zij het hoofd schudt als zij van de „ondermijning" van het drukste deel der stad hoort gewagen. Het is zeker een eigenaardige sensatie, door de straten van Alexandrië te gaan en te weten, dat onmetelijk kostbare schatten voor de wetenschap onder den grond geborgen zijn maar, waar men lezen kan, dat de Egyptische regeering wel overgehaald zal of zelfs moét worden om toestemming te verleenen tot het opgraven desnoods van heel Alexandrië is het ook een eigenaardige sensatie in een rustig huis gewoond te hebben en opgejaagd te wor den en op straat gezet en te bedenken, dat een gouden lijkkist van een veldheer, die eeuwen dood is, niet onder den vloer berust. ring van den monstrans werden gebruikt. De bouw en teekening van den monstrans berust op antieke motieven, zooals deze bij de uitgravingen van het christelijk Carthago wer den gevonden. De monstrans weegt 8 kilo. De pauselijk legaat, kardinaal Lépicier, kan natuurlijk tij dens de langdurige processie dezen zwaren monstrans alleen niet dragen; zij zal daarom door vier priesters voor hem uit worden ge dragen. Na het congres gaat de monstrans als ge schenk over in het bezit van de kathedraal van Carthago. Mgr. Heijlen naar Carthago. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Mgr. Heijlen, bisschop van Namen en voor zitter der Internationale Eucharistische Con gressen, heeft Namen Dinsdag verlaten in ge zelschap van kanunnik Tharsiclus, teneinde zich naar Marseille te begeven, waar nij met kardinaal Verdier, Aartsbisschop van Fa- rijs aan boord zal gaan van de „Duc l'Aumale". De twee prelaten zullen zich naar Napels begeven, om er den Pauselijk legaat, kardinaal Lépicier en zijn gevolg te ontvangen. Van Na pels gaat de reis naar Tunis, waar 4 Mei een receptie zal plaats hebben. De sergeant-konstabel vlieger A. Feenstra van den Ned. Marinevliegdienst heeft met een der nieuwe marinevliegtuigen, een Fokker C VII W, een looping uitgevoerd, wélke manoeuvre voor een watervliegtuig steeds als zeer moeilijk heelt gegolden. Dit is de eerste looping die met een Nederlandsch drijver-watervliegtuig werd gemaakt. Te Bandoeng is opgericht de Nederlandsch- Indische Aero Club, onder bestuur van de hee- ren mr. C. Wormser, voorzitter, kapt. ten Zeldam vice-voorzitter, L. Roeper Bosch secretaris, van der Wilde penningmeester, Meeuwenoord en van der Hoop commissarissen. Deze club, die be schouwd kan worden als een pendant van de Rotterdamsche Aero Club, wil het vliegen be oefenen als sport en zelf vliegtuigen aanschaf fen. Er zal een keus gemaakt worden tusschen de De Haviiland „Moth", de Avro „Avian", de Sommonds „Spartan" en de Nederlandsche Pan der. Begonnen zal worden met het geven van vliegonderricht. In Frankrijk is opgericht de Société de Trans ports Aëriens Rapides (Star), om van Parijs uit nieuwsbladen te vervoeren naar de voornaamste bad- en havenplaatsen in Frankrijk, alsmede naar de eilanden in het Kanaal. De maatschappij aan het hoofd waarvan de vlieger Denis staat, die vroeger bij de Air Union was, zal beschik ken over 7 Nieuport Delage „G4I" eabina-één- dekkers, met 240 P.R., Lorraine en 3 Fokker F. VII ééndekkers elk met een 450 P.K. Lori'aine- motor. De maatschappij zal zonder staatssubsidie werken. I>e commandant van het marine-vliegkamp „De Mok" op Texel, de luit. t z. Ie klas C. C. F. Jager, is van het commando over genoemd kamp ontheven, om 20 Mei a.s. per St. Johan de Witt naar Nederl. Indië te worden uitgezonden. De nieuwe bevelvoerder over „De Mok" zal zijn de luit. t. z. Ie klas H. J. Bueninck. Op een in het Lagerhuis gestelde vraag, wat de kosten zijn van een mast voor het meren van luchtschepen, antwoordde mr. Montague, dat, gebaseerd op den meermast te Cardington, een dergelijke mast ongeveer 600.000 gulden zal kos ten. Op een verdere vraag, deelde de regeerings- vertegenwoordiger mede, dat het nieuwe door liet Rijk gebouwde luchtschip II 101 tot 31 Maart 1030 aan ontwerpen, bouwen, uitrusten, proef tochten, verbeteringen en onderhoud totaal ge kost heeft 603.500, of te wel 7.242.000 gulden. DE INHOUD DER VOORGESTELDE ONTWERP-CONVENTIE Wefk voor particuliere en openbare doeleinden (Van onzen correspondent). G e n v e, 24 April 1930. De op 10 Juni a.s. beginnende veertiende internationale arbeidsconferentie zal tot taak hebben het maken van drie ontwerp-conventies over den gedwongen arbeid der inboorlingen, over den arbeidstijd van het handels-, kantoor- en winkelpersoneel en over den arbeidstijd van de mijnwerkers. Omtrent de eerste twee vraag stukken heeft het internatonale arbeidsbureau zijn blauwboek reeds doen verschijnen; dat om trent het derde ontwerp, dat eerst in de Febru arizitting van den beheersraad op de agenda der veertiende internationale arbeidsconferentie is geplaatst, zal uit den aard der zaak eerst later het licht kunnen zien. Albert Thomas en de zijnen hebben waar schijnlijk geen langen bedenktijd noodig gehad voor de beslissing, of zij aan de arbeidsconfe rentie al dan het sluiten eener conventie met betrekking tot den gedwongen arbeid zouden aanbevelen. Van de 23 regeeringen, die de vragenlijst van het vorige jaar, hebben beant woord, heeft alleen de Portugeesche zich tegen het sluiten eener conventie verklaard. De Por tugeesche regeering vindt, dat men met betrek king tot den gedwongen arbeid van inboorlin gen voor particuliere doeleinden op het oogen- blik nog niet verder kan gaan dan de volken bondsvergadering van 1926 gegaan is, toen zij in art. 5 van de conventie voor de afschaffing der slavernij het beginsel neerlegde, dat ook de gedwongen arbeid voor private doeleinden moet verdwijnen, zonder hiervoor echter reeds eenig bepaald tijdstip vast te stellen of in andere preciseeringen te treden. En wat den gedwon gen arbeid voor openbare doeleinden betreft, wil de Portugeesche regeering heelemaal niets van een initiatief der arbeidsconferentie we ten, aangezien zij internationale bemoeiingen met arbeid, die in het openbaar belang van een land of gemeente verricht wordt, in strijd met de waardigheid en het souvereine recht van den staat oordeelt. De Portugeesehe re geering behoudt zich zelfs het recht voor nader voor op de conferentie nader uiteen te zetten, waarom zij de internationale arbeidsconferen tie in het algemeen onbevoegd acht een con ventie inzake kolonialen arbeid op te stellen, en te zijner tijd aan haar juridische beden kingen ook het noodige gevolg te geven. De overige regeeringen hebben echter alle het sluiten eener conventie bepleit. Velen Ce- den dit met eenigen schroom. Zelf de instel ling van gedwongen arbeid op eigen gebied niet kennend, bepaalden zij zich tot een prin- cipieele verklaring, dat het uit humanitaire overwegingen zeker gewenscht zou zijn, als de direct belanghebbende koloniale mogendheden baar goedkeuring aan een conventie tot afschaf fing van den gedwongen arbeid zouden willen geven. In een detail-beantwoording over den wenschelijken inhoud der conventie wilden de ze regeeringen niet treden, klaarblijkelijk den schijn van bemoeizucht met een andermans zaken willende vermijden. Alleen Duitschland, dat weliswaar geen koloniale mogendheid meer Is, doch toch een rijke ervaring op koloniaal gebied bezit, heeft zich op grond dier ervaring gerechtigd gevoeld een eigen oordeel over alle punten der vragenlijst uit te spreken. Wat de koloniale mogendheden betreft en enkele lan den, zooals Zuid-Afrika en Britsch-Indië, die, zonder een koloniale mogendheid te zijn, het instituut van gedwongen arbeid toch kennen, deze hebben, met uitzondering van Portugal, allen haar toestemming tot het sluiten eener conventie gegeven. Ook omtrent de strekking der conventie bestond groote overeenstemming. De conventie zal ten doel hebben de algeheele afschaffing van den gedwongen arbeid, onder toelating van den gedwongen arbeid voor open bare doeleinden nog gedurende een overgans- tijdperk. Alleen de Italiaansche regeering wil de nog verder gaan en onmiddellijk iederen gedwongen arbeid afschaffen. Een overgangs tijdperk acht zij niet noodig. Het blauwboek van het internationale ar beidsbureau sluit zich geheel bij de opvatting der meerderheid der regeeringen aan. Het door Albert Thomas aan de veertiende arbeidscon ferentie voorgelegde ontwerp-conventie bepaalt in artikel 1, dat iedere staat, die de conventie raticifeert, zich daardoor verplicht tot de af schaffing van den gedwongen arbeid onder al zijn vormen. Slechts de gedwongen arbeid voor openbare doeleinden zal gedurende een over gangstijdperk, en wel bij wijze van uitzonde ring en onder voorwaarden en waarborgen van de volgende artikelen der conventie, voorloopig nog gehandhaafd blijven. Nadat de eerstvolgende artikelen van het ontwerp-conventie een definitie van „gedwon gen arbeid" gegeven hebben, waarbij de bedoe ling voorzit den koelie-arbeid onder het stel sel van poenale sanctie op Sumatra en Java buiten de conventie te doen vallen, en voorts bepalen, dat de conventie niet toepasselijk zal zijn In gevallen van overmacht en ten aanzien van kleine, op traditie gegronde dorpsdiensten in het rechtstreeksche belang der dorpsgemeen schap, bevatten de volgende artikelen de voor gestelde regeling inzake den gedwongen arbeid ten dienste van private doeleinden en dien voor het openbaar belang. Het opleggen van gedwongen arbeid voor private doeleinden wordt bij artikel 5 volstrekt verboden. Voor zooverre deze bij het Inwerking treden der conventie nog in den een of ande ren vorm bestaat, moet die in ieder der de con ventie ratificeerende staten vólkomen zijn afge schaft binnen drie jaren na de ratificatie door den bepaalden staat. Alleen daar waar de gedwongen arbeid voor private doeleinden den vorm heeft aangeno men van persoonlijke diensten aan een inboor- iingenhoofd, dat met bestuursfuncties bekleed is, kan deze toestand ook na den termijn van drie jaren nog gehandhaafd blijven, ofschoon de koloniale autoriteiten zieh ook dan -zullen moeten beijveren voor een zoo groot mogelijke beperking van dien gedwongen arbeid en den afkoop dier persoonlijke diensten door betaling in geld zullen moeten bevorderen. Voor het overige is de conventie echter onverbiddelijk ten aanzien van gedwongen arbeid voor private doeleinden. Heel wat soepeler is de voorgestelde regeling ten aanzien van den gedwongen arbeid in het openbaar belang. Ofsehoon volgens het beginsel van artikel 1 der ontwerp-conventie ook deze gedwongen arbeid zal moeten verdwijnen, wordt hier toch geenerlei bepaalde termijn voor de beëindiging van het overgangstijdperk vast gesteld. Door de ratificatie der conventie ne men de regeeringen geen andere stellige ver plichting inzake den gedwongen arbeid voor openbare doeleinden op zich dan de „beperking en reglementeering" er van. Beperking, overeenkomstig de bepaling va» art. 11, in dezen zin, dat de gedwongen arbeid MISS MARGARET BONDFIELD, de Engelsche minister van arbeid, tijdens een vergadering van den Raad van het Inter nationale Arbeidsbureau te Parijs. voor openbare doeleinden slechts onder de vol gende vier voorwaarden zal zijn toegelaten: 1. dat de uit te voeren dienst of arbeid van een rechtstreeksch belang is voor de gemeen schap, die tot de uitvoering ervan geroepen wordt; 2. dat die dienst of arbeid van een onmiddellijke noodzakelijkheid is; 3. dat het onmogelijk is gebleken vrijwillige arbeidskrach ten voor het werk te vinden ondanks het aan bod van even hooge loonen, als de voor der gelijk werk in de streek gebruikelijke; 4. dat de uitvoering van den opgelegden dienst of arbeid geen al te zwaren last op de tegenwoor dige bevolking leggen zal, wat betreft de be schikbare arbeidskrachten en de geschiktheid voor het ondernemen van den bewusten arbeid. Reglementeering, overeenkomstig de bepalin gen der artikelen 13 tot en met 21, in dezen zin, dat bij het nog toestaan van gedwongen arbeid voor openbare doeleinden er voor ge zorgd moet worden: dat geen kinderen of vrou wen daartoe gebruikt worden, dat de periode van gedwongen arbeid per jaar niet langer zijn zal dan 60 dagen, dat de normale duur van den gedwongen arbeid de 8 uren per dag en 48 uren per week niet zal overschrijden, dat de arbeiders een loon ontvangen van minstens de zelfde hoogte als het voor soortgelijk werk aan vrijwilige arbeidskrachten betaalde, dat geen overmatig zware lasten bij het transport van personen en goederen zullen gedragen wor den, enz. ,enz. Een ook voor Nederlandsch-Indië belangrijke uitzondering op den regel, dat in ieder geval van gedwongen arbeid een normaal arbeidsloon moet worden uitbetaald, bevatten de artikelen 12 en 16 van het ontwerp-conventie. Daardoor vervalt de eisch van loonuitkeering met be trekking tot dien gedwongen arbeid, die de plaats inneemt van belastingbetaling. Albert Thomas heeft niet dan noode deze uitzonde ringsbepalingen in de conventie opgenomen, daar bij overtuigd is, dat juist de betaling van loon bij gedwongen arbeid een opvoedkundige werking beeft en de inboorlingenbevolking ge leidelijk zal bewegen tot het verrichten van vrijwillige loondiensten, klaar tegenover den wil van verschillende regeeringen, waaronder ook die van Nederlandsch-Indië, dat bij ge dwongen arbeid, die iu plaats van belasting betaling verricht wordt, geen arbeidsloon ver plicht zal zijn, kon Thomas in het ontwerp- conventie aan zijn persoonlijke overtuiging den voorrang niet geven. En te minder wilde hij in dit opzicht stijf op zijn stuk blijven staan, omdat de conventie overigens zonder angst voor conflicten met de meerderheid der regee ringen zoo kon worden gederigeerd, dat zij aan het praktische idealisme van den directeur van het internatinale arbeidsbureau voldoening schenkt! Uitstel beteekent grooter gevaar voor de kinderen. WENKEN AAN DE PRACTISEERENDE GENEESKUNDIGEN. De Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, Dr. J. Tb. Terburgh, heeft een rondschrijven gericht aan de praetiseerende geneeskundigen in Nederland betreffende de inenting tegen pokken in het eerste levensjaar. Daarbij wordt op grond van de statistiek aangenomen, dat het gevaar voor encephalitis geringer is bij de in enting met koepokstof van kinderen in het eerste levensjaar dan bij oudere kinderen. De aandacht der geneeskundigen wordt in verband daarmede gevestigd op het grootere gevaar, dat de kinderen dreigt, indien zij niet in het eeT- ste levensjaar worden ingeënt, doch met de vaccinatie gewacht wordt totdat men daartoe gedwongen wordt door het waarnemen van pok- keugevallen in ons land. Tevens wordt opge merkt, dat de vaccinatie in bet eerste levens jaar een milder beloop heeft dan op ouderen leeftijd. Voorts wordt opgemerkt, dat het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid niet verder kan gaan dan de wensohelijkiheid betoogen van de inenting in het eerste levensjaar, doch dat de beslissing over het al of niet laten inenten dient overgelaten te worden aan de ouders na voorlichting door den huisarts. In verband daarmede worden aan de ge neeskundigen enkele wenken gegeven, waar van de voornaamste zijn, dat er geen enkele reden is om andere koepokstof voor de inentin gen te gebruiken dan door de Nederlandsche Koepokinrichtingen wordt verstrekt en dat voorloopig als de gunstigste maanden voor de vaccinatie te beschouwen zijn Mei en December. Gewaarschuwd wordt tegen het inenten van kinderen, die voor korten tijd aan een besmet telijke ziekte hebben geleden of wanneer in de omgeving zulke ziekten in bijzondere mate voorkomen. Constitutie-afwijkingen kunnen aanleiding geven voorloopig van de inenting af te zien. Aangezien de huisarts van al deze omstan digheden op de hoogte kan zijn, wordt de indi vidueele inenting door den huisarts aanbevo len. Ten slotte wordt de medewerking der ge neeskundigen ingeroépen om te trachten op deze wijze er naar te streven de Nederland sche bevolking te behoeden voor een ernstige pokken-epidemie met gelijktijdige beperking van het encephalitis-gevaar. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE BENEDEN-MAAS Aan het in de hedenmiddag gehouden verga dering vastgestelde jaarverslag van de IC v. K. voor de Beneden-Maas te Vlaardingen, ont- 1 een en we o.m. het volgende: Onder de verschillende takken van voort brenging die in het district worden uitgeoefend neemt de industrie een voorname plaats in, waarbij Schiedam voorop gaat. Door het bran- dersbedrijf kreeg deze stad haar wereldver maardheid welke ook thans nog voortleeft, hoe wel de nijverheid waaraan dit is te danken niet meer de hoofdbron van bestaan vormt voor de Schiedamsehe ingezetenen. In 1870 bedroeg het aantal brouwerijen 267 en de geproduceerde hoeveelheid gedistilleerd in H.L. ad 50% 367365.39; in 1880 resp. 364 en 448666.10; in 1900 resp. 143 en 323458.17; in 1920 resp. 14 en 141958.32 en in 1929 resp. 85565.17. Nieuwe industrieën hebben de plaats der branderijen ingenomen. De visseherij te Vlaardingen eenmaal de hoofdtak van bedrijf is dit thans niet meer. In nog sterkere mate geldt dit voor Maassluis. De vraag naar moutwijn is geringer geweest dan ooit te voren en dit werd veroorzaakt door het wegblijven van de orders voor de Westkust van Afrika. Bovendien wordt de Invoer van ge distilleerd uit Nederland steeds aan meer moei- lijkheden onderworpen en het zou wenschelijk zijn, wanneer bij liet sluiten van handelsover eenkomsten meer acht werd ges'agen op do positie van het gedistilleerd uit Nederland, tegenover dat van andere landen. Do verlaging van de accijns met 40%, welke op 1 Maart van het afgoloopen jaar is lrgegaau ls nicit zonder uitwerking gebleven. De gevolgen van de verlaging, voorzoover die thans kunnen worden overzien, zijn geweest, dat het verbruik van veraccijnsd gedistilleerd (wel te onder scheiden van het wezenlijke gebruik), Is toe genomen met circa 33% en dat de smokke'arij een zeer belangrijke vermindering heeft onder gaan die zich echter niet in cijfers laat uit drukken. De haringhandel kan op een vrij gunstig jaar terugzien. De prijzen hebben zich het geheele laar goed gehouden. De uitvoer van pekelharing en steurharing bedroeg in 1929 72.232.000 K.G. De vraag naar hout was gedurende het af- gelocpen jaar bevredigend. De voorraden zijn wederom voldoende, terwijl de prijzen momen teel vast zijn. Gedurende 1929 was de kolen,markt vrij vast en konden voor meerdere soorten betere prijzen •vorden bedongen. De veeprijzen waren heel ongelijk. Als ge Tolg van de grootere harlngaanvoeren waren ook de hoeveelheden aangevoerd zout, vooral •nijnzout, hooger dan vorige jaren. De middenstand te Schiedam heeft in 1929 In het algemeen iets betere zaken gemaakt dan het jaar tevoren. Toch ondervond de midden- hand vele moeilijkheden door de onderlinge scherpe concurrentie en door de nabijheid van Rotterdam, dat veel koopers daarheen lokt. De algemeene toestand geeft voor de toekomst geen roden tot pessimisme. Over den toestand In het grces'ers- en winkelbedrijf te Vlaardin gen valt weinig nieuws te zeggen. De vooruit,zichten zijn niet erg bemoedigend. Het jaar 1929 is voor de machinale banket bakkerij en suikerwerkfahrlcage niet bijster gunstig geweest. De te Vlaardingen gevestigde Suikerraff'na- derij „Hollandia" der Centrale Suiker-Mij (in vol bedrijf 175 arbeHers) heeft ln 1929 het geheele jaar stil gestaan. De scheepsbouwnijverheid in het district der Beneden-Maas neemt nog steeds in omvang toe. In den grooten scheepsbouw te Schiedam werkten op 31 December 7.651 arbeiders; te Vlaardingen 367. De chemische nijverheid vindt haar hoofd zetels te Schiedam en te Vlaai-dingen. De E.N.C.K. te Vlaardingen en De Lever's Zeep-Mij, te Vlaardingen hebben belde een gun stig jaar achter den ruig. De productie der E N.C.K. kon worden opgevoerd tot 190.000 ton kunstmest, terwijl ook de Zwavelzunrfabriek het geheele jaar op volle capaciteit heeft ge werkt. De fabriek van de Lever's Zeep-Mij. was gedurende het geheele jaar met werk over laden. De glasindustrie heeft veel van haar betee- kem's verloren. Verschillende fabrieken zijn niet In bedrijf geweest. Da toestand in de bedrijven der touwslager» blïj't nog altijd door scherpe biunm- en buiten- landeche concrrrenfie onbevredig~nd. De scheepvaart en havenbeweging geeft de volgende cijfers te zien: Schi-dam 481 sehe-en, metende 1.061.854 NR.T.; Vlaardingen 806 s-h-nen, metende 1.684.526 NR.T,; Maassluis 62 sohc-en. metende 13 723 ton. Hierbij is geen rekening gehouden met de visseherij. Voor de visseherij heeft 1929 z'ch g-ken merkt als een goed jaar, zoowel wat de vangsten en da kwaliteit van den haring als de priizen betreft. Aangebracht werden 768.011 kantjes, tegen gem, 17 per kantje (v, j. 716.572 kantjes tegen 15). De uitkomsten der beugvisscherij bleven verre beneden die van 1928. De financieel© resultaten bij de meeste land- honjgbeSrnvpn ziin zeer onbevredigend geweest. Ook van den tuinbouw valt niet veel goeds te voorspelen. Aan de eierenveillng te Brielle werden aan- °-evo~ra 2.176.872 eieren, welke 137.043 op brachten. Te Oost voorn a resp. 1 560.000 en 84.039. R. K. KIESVEREENIGING Hedenavond om half acht zal ln de Ver- eenigingszaal de jaarvergadering van de R. K. Kiesvereeniging worden gehouden. Met het nog op de belangrijke agenda ls aller opkomst drin gend gewenscht. 25-JARIG DIENSTJUBILE Morgen zal de heer L. van Tiel, baanwachter en stationschef aan de halte te Kethel den dag berdenken waarop hij 25 jaar geleden aan de H.IJ.S.M. werd tewerk gesteld. AUTO TE WATER Gistermorgen om half tien reed aan den Harrèweg de vrachtrijder J. Giesen uit Vlaar- dinger-Ambaeht met een vrachtauto beladen met ateenen te water, doordat hij moest uit wijken. voor een wielrijder, die tengevolge van den wind voor den auto kwam te vallen. Het rijwiel liep eenige schade op. Persoonlijke onge lukken vielen niet voor. De auto werd met li- hulp van een kraan wagen op den weg ge bracht. AANRIJDING Gistermiddag era half zes werd mej. J. O. uit Rotterdam op den Vlaardlngerw.eg alhier met haar rijwiel aangereden door een auto waardoor zij kwam te valig» eu zich aa» haar been verwondde. De chauffeur reed zonder hulp te bieden door; het nummer is echter bekend. De politie heeft de zaak ln onderzoek. MUZIEK- EN TOONEELUITVOERING. Voor een goed bezette zaal gaf Zondagavond het R K. Fanfarecorps „St. Radboud" een muziek- en toone'eluitvcering voor leden en do nateurs in het Verenigingsgebouw. Pastoor Saulenn sprak een hartelijk welkomst woord tot de talrijke aanwezigen, wien ditmaal een avond van vroclijke kunst zou worden ge boden. Z.Eerwaards memoreerde ook het door het Corps behaalde succes bij het op Tweeden Paaschdag gehouden Nationaal Muziekconcours te Rotterdam, waarbij spr. de verwachting uit sprak dat spoedig nog meer successen mogen worden geboekt. Het Fanfarecorps onder de bekwame leiding van den heer Joh. Oomes, uit Schiedam, heeft zich hierna weer op kranige wijze van haar taak gekweten. De forsche marsch „Goede Kame raden" werd vlot gespeeld en was een goeds inzet van het welgekozen programma. „Concor- dine", Overture Aramatique en „Largo" van G. F. Handel werden zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht en door het puhüek met warm applaus beloond Na deze muzieknummers heeft de president van het muziekgezelschap, den diri gent als een bewijs van waardeerinig voor zijn werk en mede in verband met het succes dat onder zijn bekwame leiding werd behaald, een zeer fraaie bloemenmand geoffreerd. Spreker hoopte, dan onder leiding van den heer Oomes de versenigiing nog vele jaren mocht groeien en bloeien en vele prijzen mocht behalen. Na deze buide, waarmede de aanwezigen door spontaan applaus instemden, werd het muziek programma besiloten met den pittigen mansch „Vers le Rhin". Hierna werd met het vroolijke gedeelte een aanvang gemaakt en het duet „De wonderbare Visehvanigs-t" vond reeds direct een warm ont haal. Het kluchtspel „De kieenen maken den Man" werd op een zeer te loven wijze voor het voetlicht gebracht en de spelers oogstten veel bijval. Na de pauze ging de één acter,, Barbier Brugwachter", een stuk van zeer recente datum waarvan het tbemia bij het publiek nog zeer gewild scheen. De aanwezigen hebben zich kostelijk geamuseerd, vooral om den ouden Prop, die het niet kon verzetten dat de bediende „om zeep was gegaan". De barbier-brugwachter en de verschillende bezoekers van den scheer winkel mochten zonder onderscheid In het succes doelen. Het publiek toomde zich vooral spelers eetn warme ovatie, na dit vermakelijke kluchtspel zeer erkentelijk voor het gebodene en bracht na afloop den „St. Radbond'' heeft weer een succeeavond gehad. AANRIJDING Zondag j.l. reed een der wagens van de E.H. A.O. In de richting Gouda, toen van de andere zijde eem mottorrijder naderde, die aan de verkeerde zijd© wild© passeeren, vervolgens overstak en daarna blijkbaar geheel de kluts kwijt raakte. De chauffeur van de bus remd© uit alle macht em haaide zoo ver mogelijk uit, ten einde een aanrijding te voorkomen, zóó zelfs dat de wagen met het voorwiel van den weg ging. De motorrijder reed echter toch nog tegen de bus op, zoodat zijn rijwiel ver nield werd, en hijzelf eenlgie verwondingen bekwam. Ook de autobus wierd eeenigszins beschadigd. GEMEENTERAAD VLIST In de jl. Dinsdag gehouden raadsvergadering waren allo leden aanwezig, met uitzondering van dien heer B. Slingerland De notulen werden- goedgekeurd, terwijl eenige ingekomen stuken voor kennisgeving werden aamgemomen. In de plaats van den heer A. A. Streng (ver trokken) werd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer J. A. Uijt- tewaal. Het vermenigvuldigingsgetal voor de plaat selijke inkomstenbelasting 1930/1931, werd wederom bepaald op 1,2. Vervolgens werd behandeld de ontwerp-ver- ordening op de heffing van besmettelijke-zlekta gelden. Op voorstel van den heer Stuurman werd het tarief gewijzigd, zoodanig dat bij een inkomen van 3000, of meer, alle kosten wor den verhaald, bij 'n inkomen van 2500ƒ3000 75 pet. van 15002500 50 pet. en van/ 1000 1500 25 pOt. wordt betaald. Onvermogen den, en zij wier inkomen minder dan 1000 be. draagt, zijn vrijgesteld. In verband met de a.s. volkstelling werd besloten een toeslag te verleenen van 7% per getelden persoon. Naar aanleiding van een schrijven van het gemeentebestuur van Polsbroek, werd be sloten 1/3 bij te dragen in de kosten van rio- leering van het schoolgebouw. Na vaststelling van een af- en overschrijving dienst 1929, werd de vergadering gesloten. LIJST VAN TER VISIE LIGGENDE STUK KEN VOOR DE LEDEN VAN DEN GEMEEN TERAAD, TENEINDE IN EEN EERSTVOL GENDE VERGADERING TE WORDEN BEHANDELD Voorstellen van Burgemeester en Wethou ders betrekkelijk: 1. een wijziging van de gemeeutebegrootlng voor 1929. 2. het treffen van een dading inzake een eventueel tegen de gemeente (veerbedrijf) ln te stellen rechtsvordering (lading auto fa. de Kroes). 3. het beschikbaar stellen van een lokaal der gemeentelijke bewaarschool ten behoeve van de afd. Gorinchem van den Ned. arbeider» sportbond. 4. het beschikking stellen van een crediet ten behoeve van uitbreidingswerken aan het laagspanningsnet van hot electriciteltsbedrijf. 5. het ondershands verpachten van het grasgewas langs enkele gemeentewegen. 6. het goedkeuren van de begrooting 4. vereeniglng „Badhuis Gorinchem" voor bv tijdvak 1 Mei 1930—1 Mei 1931. 7. het verzoek van de fa. Van Hees en nen om toestemming tot hot dempen en rtaara. rioleeren van een gedeelte der sloot achter b-afl Leeuwenhofje. 8. de reorganisatie van de inrichting van het openhaar lager onderwijs. CEVAARLIJK KRUISPUNT Voor den zooveel'sten keer had Donderdagmid dag op het kruispunt Haarstraat— Gasthui» straa' een aanrijding plaats tusschen twee auto's Ditmaal waren 't een groote melkauto en een bode-vraohtauto. Eerstgenoemde auto van de Bruin Onderneming te Oosterhout kwam de Gasthuisstraat uitrijden en reed den bodeauto van achteren aan, deze, die schijnbaar niets bemerkte reed door. De melkauto werd echter zwaar beschadigd aan de radiateur e» as, zoodat niet verder gereden kojj worde». De bussen melk bestemd voor de Amilko wer den op een anderen auto overgeladen. Persoon lijke ongevallen hadden niet plaat».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10