DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ERlUïC STADSNIEUWS BEURS VAN SCHIEDAM 53ste JAARGANG WOENSDAG 30 APRIL 1930 Nó. 15703 DE FACTOR PASTOOR TH. J. C. ENGER1NG t BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25, p. mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 1.55. Elke regel meer 30 cL Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties: 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c.. tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 regels 0.50,10 regels 0.75, 15 regels f 1.00. Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of vinger; ƒ50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25,— bij verlies van eiken oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; 75. bij verlies van een wijs- anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN burgerlijke stand SCHEEPVAART NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Overeenkomstig de verwachting wordt door Burgemeester en Wethouders aan den gemeen teraad voorgesteld den vermenigvuldigings factor voor de gemeentelijke inkomsten-belas ting, het vorig jaar vastgesteld op 0.9, voor het belastingjaar 19301931 te bepalen op 0.8, een verlaging derhalve met elf en een kwart percent. Reeds in den begeleidingsbrief op de ontwerp- begrooting voor het loopende jaar was door en W. een verlaging van den factor in uit zicht gesteld, niet omdat de gunstige cijfers der begrooting daartoe aanleiding boden, maar op grond van het feit, dat op 1 Mei 1931 die wet op de financieel© verhouding in werking zal treden, een wet voor onze gemeente zoo gunstig, dat wij ons kunnen veroorloven de winsten uit de bedrijven zoo scherp te ramen, dat de groote beginsaldi. gevormd door de overwinst (winst boven de raming) uit de bedrijven, niet meer op de begrooting zullen voorkomen. Zoodat wij dit jaar het saldo interen van 1928 en tegelijkertijd dat van 1930, dat aan den dienst 1932 ten goede zou zijn gekomen. B. en W. licihten hum voorstel om den factor te verlagen niet nader toe. Ze schrijven eenvou dig over, wat reeds in den geleidebrief bij de begrooting door hen werd gezegd. Eenig cijfer krijgen we niet te lezen. Bij de begrooting werd de opbrengst van de belasting naar het inkomen geraamd op ƒ900.000 Intusschen heeft de Raad zoo al het een en ander te noteeren gehad, waarmede enkele tienduizenden 's jaars gemoeid zijn. Men denke slechts aan rente en aflossing voor den bouw van nieuwe scholen en de kademuren bij de Koemarktbrug. Zoodat men zich' afvraagt of de oorspronkelijke raming van 900.000 kan worden gehandhaafd. We Ihooren er niets van. Slechts vernemen we, dat de werkloosheids lasten zich niet gunstig laten aanzien, dat daarentegen de inkomstenbelasting een gunstig verloop heeft en de uitkomsten der Technische Bedrijven over 1929 zich ongeveer op 't stand punt van 1928 hebben gehandhaafd. Wie In gemeentezaken belang stelt, vraagt zich af, of nu bij een verlaging van den factor met 11 en een kwart percent toch oen opbrengst van de inkomstenbelasting van 900.000 ver wacht wordt, of zooveel meer als na de in de laatste maanden gevoteerde uitgaven benoo- digd is? Wordt zulk een meerdere opbrengst inderdaad verwacht, dan zou hij wei willen weten, waar toe nog weer eens die heele passage uit den begeleidingsbrief moest worden opgehaald om toe te lichten dat wij er ditmaal toe mogen overgaan, om tweemaal in één jaar op de winst uit de bedrijven beslag te leggen? En wanneer werkelijk niet slechts de winst uit de bedrijven van 1928 maar ook die van 1930 dit jaar moet worden aangesproken, tot welk bedrag zal zulks dan volgens raming het geval zijn? Kortom, de toelichting op dit factorvoorstel is wel heel erg sober. Wanneer B. en W. hadden volstaan met de enkele zinsnede: „Wie stellen u voor den belastingfactor te verlagen met 01 en te brengen op 0.8", dan waren we pre cies even wijs geweest. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van hei Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen zijn de verzoeken van: le. de N.V. Producenten Verkoop Centrale om vergunning tot oplichting van een boter- menginirichting in het pand Westmolenstraat nos. 4 en 6, kadaster Sectie C. no. 1306, met 2 electromotoren van resp. 3 en 2 P.K., drij vende een boberverdeel- en 2 botermengmachl- nes; 2e. de N.V. Branderijen van de Erven Lucas Bols en A. de Koning om vergunning tot uit breiding van de mouterij en maalderij in het pand Noordvest 68, kadaster Sectie A. no. 1184 met een electromotor van 50 P.K. ter ver vanging van een stoommachine van 18 P.K. drijvende een maalstoel, oen graanwals, ziften, pen transporteur, oen exhauster, en een ele vator. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 14 Mei, des middags ten 3 ure. zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen bet toestaan van dio verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, diie ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot berpep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art.' 7 dier wet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver- schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 30 Apnl 1930 Onder groote belangstelling hadden gistermor gen de plechtige uitvaart en begrafenis plaa-s van het stoffelijk overschot van den Zeereerw. Heer Th. J. C. Engering, pastoor te Castricum. Om zeven uur Maandagavond werden in de parochiekerk van den H. Pancratius, waar des morgens reeds het stoffelijk overschot was opgebaard, de Metten gezongen. Agens was de ZeerEerw. Heer L. Paulussen, pastoor te Heemskerk, diaken de Zeereerw. Heer G. Kuijs, pastoor te Hillegersberg, sub-diaken de Zeer Eerw. Heer C. de Ruijter, te Noordwükerhou!. Ceremoniarius was de WelEerw. Heer A. J. van Oudenhoven, oud-kapelaan der parochie. Als cantores fungeerden de WelEerw. Heer .1. J. A. Starrenburg, leeraar aan het klein-seml- narie te Heemstede en de WelEerw. Heer F. Bollinger, kapelaan te Castricum. Om tien uur gistermorgen arriveerde aan de pastorie Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, vergezeld van zijn se cretaris den Zeereerw. Heer J. M. van der Tuijn, door den burgemeester van Castricum, den heer P. Lommen, per auto van Haarlem afgehaald. Om half tien werden in de parochiekerk, waar zich vele parochianen en niet-parochianen hadden verzameld, de plechtige Lauden gezon gen. Tegenwoordig waren ook B. en W. van Castricum, de gemeente-secretaris en veie raadsleden. Mgr. Aengenent werd door de dienstdoende geestelijkheid aan den ingang van de kerk af gehaald. Nadat Mgr. een enkel oogenblik bij de baar had vertoefd, nam Z. D. H. plaats op zijn zetel in het priesterkoor. De Lauden werden gezongen door den Wel Eerw. Heer J. Starrenburg, agens, den Wel Eerw. Heer A. G. de Boer, kapelaan der paro chie, als diaken en den WelEerw. Heer F. Bollinger, eveneens kapelaan der parochie, als snb-diaken. Ceremoniarius was de WelEerw. Heer L. J. Schamper. Als cantores fungeerden de WelEerw. Heer J. J. Henneman, leeraar seminarie „Hageveld", en de WelEerw. Heer A. J. v. d. Oudenhoven, te Amsterdam. De plechtige H. Mis van Requiem werd on gedragen door den ZeerEerw. Heer J. M. Lu cassen, deken van Beverwijk, met dezelfde as sistentie als bij de Lauden. Door het zangkoor werd de Gregoriaansche Mis van Requiem gezongen In het priesterkoor hadden, behalve Mgr Aengenent, zeer vele Eerw. Heeren Geestelij ken uit de omgeving plaats genomen, voorts vele oud-kapelaans, en de Eerw. Zusters van do Orde van het Kindje Jesus. De absoute werd verricht door Deken Lu- cassen, die ook de lijkrede hield. Daarna had de begrafenis plaats op het parochlekerkhof te Castricum. Mgr. Aengenent was na de H. Requiemmis weer naar Haarlem vertrokken. Aan de lijkrede, die gelijk gezegd, door den Hoogeerw. Heer J. M. Lucassen, deken van Beverwijk werd gehouden, en waarin van den everledon priester, zulk een juiste karakter schets werd gegeven, ontleenen we het vol gende: De gewijde redenaar begon met te herinneren aan het feit dat de Zeereerw. Heer Theodorus Joannes Casparus Engering gestorven is In het 43ste jaar van zijn priesterleven. Want de mensch zal eenmaal ingaan in het huis zijner eeuwigheid en terugkeeren tot het stof der aarde waaruit hij is gemaakt. We gaan Pastoor Engerling thans brengen naar zijn laatste rust plaats, hij die in zijn leven nimmer rust heeft gekend. Wanneer we in onzen jeugd zijn, dan schijnt een leven van 70 jaar ons zoo laaig. We denken er zoo ver verwijderd van te zijn, en toch het einde is daar eer men liet ver wacht. Zoo is het ook hier. We hebben het einde voorzien, en vooral de laatste maanden zagen we het snel naderen, maar toch zoo spoedig had niemand het verwacht. Nog maar enkele jaren geleden, bij het 40-jarig priester feest, hebben we hem woorden van geluk mogen toespreken en nog jaren van arbeid mogen toewenschen want we hadden gedacht, dat zijne krachten het tegen den vernietigenden tijd nog wel zouden uithouden. Maar nu zijn we samen bij zijn stoffelijk overschot om hem nog eenmaal voor ons te laten leven en om te bidden dat hij zelf ontvangen moge, wat hij anderen zoo dikwijls hieeft geschonken, n.l. de rust des harten. Deze dag, waarop de ge dachten aan het verleden, het heden en de toekomst samenvloeien, is een merkwaardige dag, want er mengien zich stemmen van blijd schap met stemmen van droefheid. Het klinkt wel vreemd, doch zijn priesterleven was altijd vol blijdschap, vol goedmoedigheid' en onder werping aan Gods H. Voorzienigheid. Hij had een oud, maar toch een blij hart. En de reden daarvan vinden we in het breviergebed van (lezen dag, waarin herinnerd wordt aan de woorden van Christus: „Ik ben de wijnstok en gij zijt de ranken. Wie in mij blijft brengt goede vruchten voort." Zoo was uw overleden pastoor als een rank met Christus, de wijn stok vereenigd, een rank die vele vruchten heeft gedragen. Wij vernemen op dezen dag stemmen van dankbaarheid, voor al den arbeid dien Hij voor zijn Goddelijken Meester heeft mogen verrich ten. Wij vernemen stemmen van een blij ver hopen. Is Christus verrezen, zoo zullen ook degenen, die in Christus gestorven zijn, ver rijzen. Daarom ook gaat. dit blij verhopen over in een smeltend vertrouwen, dat ook hij in Christus verrijzen zal. Ik heb u aangesteld, luidt Jesus' woord, opdat, gij vrucht moogt dragen en uwe vrucht blijvend moge zijn. We mogen hopen, dat God hem liet loon zal geven voor zoovele welbesteed© pries ter jaren. We denken terug aan den 15 Aug. 1887, den dag zijner heilige priesterwijding. Van dlem dag af is hij als een Alter Christus door de wereld gegaan en Christus gin.g met hem. Dagelijks in de H. Mis ontmoette hij ziin Goddelijken Meester bij het breken des broods. Christus in bet H. Offer was tijdens zijn leven de zon bij zijn priesterarbeid. Dat priesterschap was de bron der genaden, waaruit al de zegeningen van dit leven ovv u gekomen zijn. 21 Jaar is hij hier als pastoor onder u geweest, en we denken terug aan dat onstuimig werken voor liet liuls des Heeren, aan zijne predikaties op den kansel, aan zijn biechthooren, bet toe dienen van bet doopsel waardoor bij uwe VERMENIGVULDIGINGSCIJFER INKOMSTENBELASTING 1930-'31 musonderricht, aan het bezoeken der zieken en het begraven der overledenen. Vooral echter was hij een vader der armen, want armoede kon hij niet zien en uit liefde voor de armen brak hij zijn brood met hen. Dit alles is nog maar het algemeen priesterwerk, doch wat deed hij niet persoonlijk voor U allen. Hij zorgde voor groot en klein, voor groot door het bouwen van het huis des Heeren, voor klein door het oprichten van scholen en patro naten. Maar ik ga te ver. Als zijn mond nog spreken kon, zou hij me het zwijgen opleggen. Met den H. Paulus zou h ijzeggen: Het is niet dienstig om te roemen, maar moet ik roemen dan zal ik roemen op mijne zwakheden. Wat heeft hij u miet Zondag gevraagd: vergeef me de zwak heden van mijn priesterschap. En mij bekende bij dit: Als ge een woord over mij spreken gaat zeg dan dat het mij spijt, dat ik niet meer gedaan en het niet beter gedaan heb. Houdt allen deze lofprijzingen in uwe ge ('achten om hem dankbaar te zijn allo dagen uws levens. Maar voor het oogenblik willen we ze even ter zijde stellen om te denken aan het gewichtigste ooymblik des levens, het oor deel. Want groote genaden die een mensch ont vangen heeft brengen ook een groote verant woordelijkheid mede. Do gedachte aan dat oordeel gaf hem eenige verontrusting doch met vertrouwen hoopte hij dat God hem ge nadig wezen zou. Wat ik tekort kom, zullen mijn parochianen wel aanvullen! Daarom kom ik uw gebed voor den overledene vragen. Laten uwe dankbaarheid en wederliefde u ertoe aan zetten. Twee teekenende dingen in dit priester leven zijn het bouwen dezer kerk en zijn liefde voor de armen. Toen een paar mannen bij den Goddelijken Zaligmaker kwamen om de genezing te vra gen van den knecht van hun hoofdman, zeiden zij. geef den hoofdman deze gunst want hij is bet waard. Hij heeft ons liefgehad en heeft een huis Gods gebouwd. Wanneer zelfs die heidenen aldus redeneerden, mogen wij dan niet vol vertrouwen vragen dat uw overleden pastoor de belooning voor zijn werken ontvangt. Zalig de mensch, (lie zich ontfermt over de armen, want op den kwaden dag zal God hem genadig zijn. Wanneer hij voor mensohelijke fouten den Hemel nog niet mocht binnengaan, laten we dan bidden dat God hem van den „mala die", den kwaden dag verlossen moge. Wij kunnen niet oordeelen. God is barmhartig, maar ander zijds is ook zwaar da verantwoording van den. priester. Bidt daarom voor hem tot God en zegt eveneens: Hij is het waard', want hij bouwde een huis Gods en was goed voor de armen. Thans gaan wij hem tengrave dragen en als allen weer zijn heengegaan, dan za.1 daar blijven op den grafheuvel als een wachter het kruis, dat naar den Hemel wijst, het kruis, waarin zijn eenigheid gelegen is. Met het bidden van het gebed, dat achter het bidprentje geschreven staat eindigde de gewijde redenaar de karakterschets van dit priesterleven waarin pastoor Engering zoo juist geteekend werd. Verlaging van 0.9 tot 0.8 GEMEENTERAAD Agenda kinderen in de Kerk opnam, aan het Catechis- j dienst 1930/1931. Voor de openbare vergadering van den Ge meenteraad, uitgeschreven op Vrijdag 2 Mei 1930 des namiddags ten 2 ure zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, luidt de agenda als volgt: 1. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een Havenloods. Aanbevolen worden: 1. de heer C. Scheurkogel te Rotterdam; 2. de heer M. A. van Reenen te Schiedam; 3. de heer I. Rijkeboer te Rotterdam. 2. Voorstel van B. en W. tot verkoop van diverse perceelen bouwgrond. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Bedrijfsbegrooting en de Beg rooiing van kapitaalsontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1929 van het Algemeen Handels-En trepot 4. Voorstel van B. en W. tot ondershand- schen aankoop van het perceel Velleveet 1 van den heer J. C. van der Klink. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Algemeen Reglement van het Algemeen Han dels-Entrepot. 6. Voorstel van B. en W. tot invoering van den rang van laborant aan de Technische Be drijven en in verband daarmede voorstel tot aanvulling van de Algemeene Salardsverorde- ning en van de Verordening, waarbij de Raad het benoemen en ontslaan van giemeente-ambte naren en bedienden aan anderen opdraagt krachtens artikel 145 der Gemeetewet. Voorstel van B. en W. om toe te treden als lid tot de vereeniging ,,Het Nederlandsch Pae- diagogisch Congres te Amsterdam" tegen een contributie van 10.per jaar. Voorstel van B. en W. om als bijdrage in de kosten van het „Comité inzake Bestudee ring en Bestrijding van de Iepenaiekte" voor de eerstvolgende 5 jaren een subsidie van 125 per jaar te verleen er. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 5.000.— ten behoeve van het herstellen van de kade langs do Noordmo lenstraat; 10. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een nieuwe verzekering van de geldswaar- den en in verband daarmede tot opheffing var de zekerheidsstellingen der verschillend© reken-plichitige gemeente-ambtenaren. 11. Advies van B. en W., waarin wordt voorgesteld een afwijzende beschikking te ne men op het adres van de Afdeelimg Schiedam van het Nederlandsch Onderwijzers Genoot schap, waarin wordt verzocht er toe te willen overgaan aan het personeel der Centrale Scho len voor het 7e leerjaar een marge toe te kennen van 300 per jaar. 12. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke directe bel*i inkomen B. en W. schrijven aan den Raad: Wij moeten er Uwen Raad op wijzen, dat tihans de tijd weder is gekomen om het ver- menlgvuildigingscijfer voor de inkomsten belasting te bepalen. Deze zaak kan thans gemakkelijk worden af gedaan, waar zij in beginsel reeds in den ge leidebrief bij de begroeting onder het oog werd gezien. Wij schreven hierover hij die gelegenheid het volgende: „Uit dit alles is op te maken, dat een betere toestand, is ingetreden, een opleving na de zware crisistijden. Evenwel moet worden geconstateerd, dat de belasting, hoewei die gaandeweg eenigszins is verlaag! van 1 tot 0.9 toch nog veel te hoog is. Waar echter het budget nog niet eens ten volle in evenwicht is, zou er in gewone omstan- Mgheden geen sprake kunnen zijn van belas tingverlaging. Nu komt echter, zij het dan ook niet meer in dié mate als in de vorige jareu, toch nog een groot saldo den dienst van 1930 ten goede. Da mogelijkheid voor verlaging is derhalve nog daar, als men ook de raming der bedrijven op voert op de basis van de uitkomsten van 1928. Onder gewone omstandigheden zou hiervoor geen reden zijn, daar men een belastingver laging niet kan baseeren op een abnormaal bedrag, dat men in eenig jaar ontvangt. Dat dit niet aangaat, gevoelt men dadelijk, als men bedenkt, dat men het volgend jaar weder zou moeten verhoogen. En men zal het wel algemeen met ons eens zijn, dat er in de belasting .zooveel mogelijk vastlheid moet zijn. Thans echter verkeeren wij In een ander geval, waar 1 Mei 1931 de nieuwe wet op de financieel© verhouding in werking zal treden en deze ongetwijfeld een zeer belangrijke be lastingverlaging zal medebrengen. Door de Re geering Is reeds bij de berekeningen, aan de Kanser overgelegd, voor onze Gemeente een gun stig cijfer genoemd, doch wij zouden huiverig zijn, daarvan thans reeds uit te gaan; al kan men wel als vaststaand aannemen, dat de wet voor ons gToote verbetering zal brengen, daar de toepassing van het beginsel van draagkracht dat i de wet is opgenomen, voor Gemeenten als r i onze uiteraard gunstig moot zijn. Ovari- i.;v netienke men, dat zelfs, al kon het cijfer van de opcenten op de Uemasntefondsbelasting dat de Gemeente zou moeten heffen, met. juist heid worden vastgesteld, daarbij geen rekening zou zijn gehouden met het feit. dat een lier- classificatie van de personeele belasting reeds lang gewenscht is. Onder de nieuwe wet zullen de Gemeenten, behoudens Koninklijke goedkeuring, vrij zijn zichzelf te classificeeren; zij zullen daarvan echter ook het geheele verlies dragen, daar in de geheele belasting aan de Gemeenten wordt afgestaan. Bij de hcrc'assificatie is derhalve voorzichtigheid geboden. Vóór 1 September 1930 zal hierover een be slissing moeten worden genomen, evena's over de opcentenreigeling betreffende deze belasting, die nader onder het oog zal worden gezien, mede met het oog op het voorstel van den heer van der Hoek. Doch ook zoo zal in elk geval de nieuwe wet een belangrijke belastingverlaging brengen. Trouwens ook een berolassificatie voor de Per- soneele belasting zou evengoed een belasting- vei .aging beteekenen, zij het in anderen vorm. In deze omstandigheden is er alles voor om ook In 1930 weder een verlaging van de Inkom stenbelasting toe te passen en daartoe de ra ming van de bedrijven op te voeren, al is het dat men dan ook tweemaal die winsten In de begrooting brengt, n.l. éénmaal bij de raming en andermaal in den vorm van een groote over winst, in het beginsaldo begrepen. Men behoeft ook niet bevreesd te zijn, dat 1931 niet met een behoorlijk saldo zal beginnen, daar, vooral ook met het oog op de Technische Bedrijven, verwacht mag worden, dat 1929, dat het saldo levert aan 1931, een behoorlijke uit komst zal geven. "W ij meenen derhalve, dat de algemeene toe stand en de vooruitzichten tot tevredenheid stemmen, al zal men in het voteeren van nieuwe uitgaven groote voorzichtigheid moeten be trachten, daa.r Ihet steeds moeilijker zal worden, het accres der uitgaven met dat der algemeene inkomnten posten bij te houden." Alleen hebben wij ons daarbij er niet over uitgesproken, hoe ver met de verlaging zou worden gegaan. Was het oorspronkelijk de bedoeling gelijke verlaging to© te passen als het vorig paar, dus met 0.05. bij nadere overweging meenen wij, dat nog wel iets verder kan worden gegaan en te kunnen adviseeren tot een verlaging met. 0.1. Wel is waar laten de werkloosheidslasten zich niet gunstig aanzien, doch daartegenover heeft b.v. de inkomstenbelasting weder een gunstig verloop, terwijl ook de uitkomsten der Tech nische Bedrijven over 1929 zich ongeveer op het standpunt van 1928 hebben gehandhaafd. Wij durven u derhalve wel adviseeren het cijfer te verlagen met 0.1 en te brengen op 0.8 en doen u daartoe bij dezen het voorstel. KOSTEN BESTUDEERING EN BESTRIJDING IEPENZIEKTE De directeur van Gemeentewerken heeft tot B. en W. het volgend schrijven gericht. De iep, de stiraatboom bij uitnemendheid die door geien andere soort in zijn goede eigen schappen wordt geevenaard, dreigt door de be kende Iepenziekte geheel ten gronde te gaan Sedert het eerste optreden^ zijn nu 12 jaren ver- loopen en het aantal boomien dat daardoor zijn aangetast en gestorven, is zeer groot. In onze stad is reeds 26 pCt. der iepenboomen iepenziek en 386 boomen zijn er reeds aan gestorven. Dit ven-schijnsel vervult ons allen met zorg, omdat nog geen middel tot herstel is gevonden Door gebrek aan geldmiddelen lag het onder zoek naar de iepenziekte jaren stil totdat door eene belangrijke gift van de Ned. Helde-Maat- schappij het vorige jaar de middelen beschik baar waren om de juiste oorzaak vast te stel len. De studie voor de bestrijding der ziekte en van bet opsporen van onvatbare soorten kon echter om financieele redenen niet voort gezet worden. Dot was de aanleiding dat de vereeniging van hoofden van gemeentebeplantingen in Neder land plannen heeft beraamd, om wat voor ééne gemeente te zwaar zou zijn en wat een alge meen belang geldt gemeenschappelijk door alle belanghebbenden te doen uitvoeren. Ook dezer zijds is er voor geijverd om dat plan te doen slagen. Het resultaat daarvan is de oprichting van een Comité. Allereerst is deze zaak regeeringszaak. Wan neer evenwel aan de retgeelring de noodige steun moeten worden gevraagd dan zal het lang duren voor het ondieTzoek kan beginnen en in dien tusschentijd heeft de ziekte zooveel slachtoffers geëischt dat praktisch alle verdere moeite tevengeefsch zou zijn. Wel heeft thans reeds, zoowel het departe ment van Waterstaat als dait van Landbouw belangrijke bedragen toegezegd aan genoemd Comité, doch n-iet voldoende om alle kosten te dekken. Gemeenten, provincies, waterschappen, groot grondbezitters en allen die bij het behoud van den iep belang hebben, zullen gevraagd worden om in de kosten bij te dragen. Het Comité meent met 25.bijdrage per 10.000 inwo ners voldoenden steun te krijgen. Voor Schiedam zou dat een bedrag worden van 125.per jaar, gedurende vijf jaren. Tegenover de schade die de Iepenziekte aan onze straatbeplanting aanricht is dat bedrag beslist zeer laag te noemen en onze gemeente zal ook miet wonschen dat zustergemeenten en anderen het onderzoek bekostigen, om later zelf van de vruchten van dat onderzoek profijt te trekken. Daarom stel ik voor dat de Gemeente, zich aansluit bij genoemd Comité en dat U den Raacl vraagt als bijdrage in de kosten voor de bestudeering en bestrijding van de lepenziekte gedurende de eerstvolgende vijf jaren een be drag van 125.per jaar te willen afslaan. CARILLONBESPELING Van 1112 uur werd hedenmorgen door den stadsbeiaardiier den Iheer F. Timmermans, het Carillon bespeeld. BUURTCOMITé BROERSVELD TRAMVERKEER In verband met de te houden betooginc der S.D.A.P op morgen zullen verschillende tram- en autohuslijnen tusschen 14 en 16 uur stag natie ondervinden, zoodat de resp. eindpunten alsdan wellicht niet met zekerheid bereikt kunnen worden. De etoet zal niet onderbroken worden en vertrekt te 14 uur langs de volgende route: „Rösewsr Mannstraat, Matheneeserwteg, Matbenes-serplein, Mathenesserlaan (rechts), Nieuwe Binnenweg, Manritsweg, Aert v. Nee- straat, Coolsingel, Hofstraat, Meent, Heeren straat, Goudschesingel (rechts), Goudscheweg, Gondschcrijweg, Veemarkt" alwaar de stoot wordt ontbonden De feestavond Het was een gezellig programma, dat de buurtvereeniging Broersveld had samengesteld voor den feestavond, die gisteravond in Musis Sacrum werd gehouden. En in de grootste ver scheidenheid werd het menu opgediend. Mede werking verleenden de populaire Leen de Bruin, wiens repertoire angstvallig veel overeenkomst vertoonde met dat wat hij bij O.N.I. afwerkte; het gezelschap Hakkert dat ook weer de klucht „Pietje" opvoerde en voor muziek zorgde, en dan last not least de leden van het buurtcomité zelf! Wat hebben de aanwezigen zich daar koste lijk om geamuseerd! Er waren maar even drie tooneelstukken te verwerken. Maar het viel nogal mee. Het eerste „Kitty komt logeeren", was een leuk tooneelspelletje in drie snoezige bedrijfjes, die misschien niet langer dan ander halve minuut duurden! Het stuk werd opge voerd in zoo'n korten -tijd dat we er bepaald respect voor hadden. Het was wellicht een record! De tooneelknecht vond het ook blijk baar niet meer de moeite waard om het licht in de zaal nog uit te doen! Intusschen, de jonge dames vertolkten de rolletjes aardig. Maar waarom lieten ze niet wat meer haar gezichtjes zien? We hebben bijna de gansche vertevning door de gracieus© lijn van haar rug mogen bewonderen. Misschien Biihnenfieber? Of waren ze ver legen? Of- In ieder geval hebben de aanwezigen harte lijk gelachen; was het niet om de klucht, dan toch wel om het spel. De speelstertjes, het waren de jongedames Bep Schaeffer, Dora Allard, Co-r v. d. Kaag, Toos v. d. Krogt, Jeanne Seters, Marie Valerius en Coba Poot, voerden voor de pauze nog een tweede spelletje op eveneens met groot succes. Leen de Bruin had nog even gauw een ver- slagje van den avond inelkaar gezet, waarin hij de woorden van den voorzitter en die van den heer J. N. Post memoreerde. De refreintjes werden door het talrijke publiek letterlijk mee gebruld. Dit was een geweldig succes-nummer. En na de pauze volgde de klucht „Pietje waarmee het Hakkert-gezelscbap de vorige week de bezoekers van den O.N.I.-feestavond heeft vermaakt. Ook nu werd weer veel succes be haald. De heer J. N. Post, die als voorzitter van de Oranje-vereeniging den avond bijwoonde, heeft in den loop van den avond ook nog even het woord gericht tot de aanwezigen. Hij spoorde allen aan, op 31 Augustus hun medewerking te verleenen tot het welslagen van dé feestviering, daar het avondfeest waar schijnlijk in de stad zal plaatsvinden. De heer G. Schaeffer, die den avond had ge opend, sloot dezen met een hartelijk dank woord. Verwacht wordt: Matige tot krachtigen later afnemende Noord oostelijke tot Noordelijken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets kouder, kans (.p nachtvorst. Fietsers en motorrijders lachten op van 's avonds 7.53 tot 's morgens 4.03. Woensdag 30 April Opvoering van een operette door Tegeno- ensembles. Musis Sacrum. 8 uur. Alg. Vergadering Ver. „De Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken", schoolgebouw St. Liduinastraat. Ver. Eerb. in Gods Huis. Om half acht be stuursvergadering en om half negen leden vergadering. Gebouw R. K. Volksbond. Donderdag 1 Mei Groote Eere-avond Sportvereeniging Excel sior. Het begin der feestviering ter gelegenheid van het 2e lustrum It. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 2 Mei Fabrieksarb.bond „St. Willibrordus". Leden vergadering. Gebouw R. IC Volksbond. Aan vang half acht. Zondag 4 Mei Jeugd-, Ouder- en Propaganda-avond van de R. IC Jongensvakcentrale. Spreker de heer A. Andriessen, R. IC Volksbond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 9 Mei Kerkconcert Orpheus m. m. v. solisten. Groote kerk. Aanvang 8 uur. 30 April: Groote Schouwburg, Hier was een man noodig (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). 3 Mei: Groote Schouwburg, Een vrouw zoo als leder zoekt (Rott. Hofsladtoomeel) 8.15 uur (voor volwassenen) Groote DoelezaaL Beet hoven-cyclus (3e concert) Rotterdamsch Phil- harmonisch Orkest, 3 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 1 Mei in: Luxor (voor volwassenen); Grand Théatre (voor volwas senen); Thalia (voor volwassenen); Corso (voor volwassenen); Colosseum-theater (voor volwassenen); Ooster-theater (voor volwasse nen); City (voor volwassenen).' SCHIEDAM, 30 April Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn 15.. Namens de commissie uit de Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spiritus 26.50 per H.L. SCHIEDAM, 30 April. Men noteert voor ruwe ;raaDspirltus 60 pel. 17.— per H.L. Spoeling Spoeling 0.90. Aangifte van 2528 April 1930. GEBOREN: Arie Baltus, z. van J. van Woer- kom en A. A. Hcalaar, Waittstraat 62 Jo hanna Petronella Maria, d. van A. Verdoes en P W. Vavier, Groefbaan 23 Albertus Cor nells, z. van J. Stijl en J. Lagendijk, Potgieter- straal 20 Casparus Joliaunes, z. van P. J. L. van Gagh en M. A. Geul, Fabristraat 46 Arij. z. van M. Bovenberg ea H. van der Most, Graaf Florisetraat 11. OVERLEDEN: M. M. Könemann, 45 j., ecbitg. van T. van Bommel, Tollci straat. SCHIEDAM, 29 April. Aangekomen: s.s. Kertosono, Rott. Lloyd, van Rotterdam om te dokken in de WiLtonhaven; Eng. s.s. Anglo- Norsk, met traan van South Georgia, iaatst van Tonsberg voor N.V. Schieveem; FInsch s.s. Smut, met zwavelertB van Sagvaag; s.s. Truls, van Kaapstad, om kolen te bunkeren; 6.s. Radioleine, met traan van Kerguelen voor N.V, Schieveem, allen in de Wilhelminaliaven. SCHIEDAM, 29 April. Vertrokken: s.s. Zon ae wijk, naar Cardiff; s.s. Djambi, Rott. Lloyd, naar Rotterdam. SCHIEDAM, 30 April. Vertrokken: s.s. Truls, naar Oslo; s.s. Smut, ledig naar Geint. KOKKILA, 26 April. Vertrokken: s.s. Everest, naar Schiedam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1