OPENING VAN DE NOORDERSLUIS TE IJMUIDEN vt* De helpende hand WOENSDAG 30 APRIL 1930 Nederlandsche Bank A. R. K. A. MONUMENT VAN NATIONALE KRACHT Een feestelijke tocht van de Koninklijke Familie FEESTMAAL IN HET CARLTON HOTEL 1 li^apl dp KON. PAKETVAART-MIJ AARDSCHOKKEN IN ZUID-BALI AARDBEVING IN INDIE De Noord-Holland vlot UIT EEN BOOM GEVALLEN. VERDRONKEN. doelmatige ad verten tiën Verdere aankoopen van Ponden en Dollars UITZETTING DER CIRCULATIE MEDE DOOR DE BEHOEFTEN VAN HET RIJK Ten aanzien Tan de ontwikkeling van zaken op de locale geldmarkt, geeft de weekstaat van de Nederlandsche Bank nauwelijks eenige aan leiding tot bijzondere opmerkingen. Eerst gedu rende de laatste dagen van April beginnen toch de ultimobehoefteu zich te doen gevoelen, en het effect daarvan zal dus op den volgenden weekstaat tot uitdrukking moeten komen. De binnenlandsche wisselportefeuille, evenmin als de beleeningen gaven dan ook aanleiding tot belangrijke veranderingen. Slechts het Rijk voerde zijn credietbehoeften op tot het maxi mum van het rentelooze voorschot. Op de particuliere geldmarkt komt de nade ring van den ultimo intussehen reeds tot uit drukking. Vooral op de prolongatiemarkt oefenden de aanzeggingen door de bankiers 'n belangrijken druk uit op geldnemers. Daarentegen gaven de bij de banken uit de aflossing van langere credieten binnenkomende gelden aanleiding tot eene verruiming van de call-markt. Behalve door de opvoering tot zijn maximum van het rentelooze voorschot aan het Rijk, on derging de geldcirculatie andermaal eene ver ruiming door de aankoopen van Ponden en Dollars door de Nederlandsche Bank. De lage koers van Pond en Dollar, wellicht voorname lijk in de hand gewerkt door het terugtrekken van Fransche saldi uit die centra, maakte den aankoop van dit materiaal voor onze circulatie bank aantrekkelijk. De deviezen aankoopen waren tezamen met de toename der behoeften van de schatkist vooral aansprakelijk voor de uitbreiding der billettencirculatie met circa 17 millioen gul den. De afdeelinff Technische Ambtenaren Zaterdag vond te Nijmegen de jaarverga dering plaats van bovengenoemde afdeeling. Den heer M. H. Strater, voorzitter der afd. Nijmegen, heette alle afgevaerdigden welkom en sprak de beste wenschen voor het congres uit. De voorzitter de heer Michels, opende met ge- ber de jaarvergadering. Spreker herdacht den overleden bondsvoorzitter den heer von Frijtag- Drabbe. Staande werd door de vergadering een gebed voor zijn ziele rust gestort. Spreker be groette met symphatieke woorden den nieuwen Bondsvoorzitter, den heer Bulten. Het uitgebreide jaarverslag van den secreta ris den heer S. P. v. d. Berg, werd zonder discussies goedgekeurd, evenals het jaarverslag van den Penningmeester. In de samenstelling van 't Groepsbestuur kwam eenige wijziging door het bedanken van den heer F. Stevens, in wiens plaats kwam de heer Ed. Langer. Ter voorziening in de vacature ontstaan door bedanken van den heer Stevens, werd tot plaatsvervangend lid der Bijzondere Commissie van Overleg voor de Departements Ambtena ren de heer W. K. Heiwig te den Haag benoemd. Hierna volgde de bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heeren van Oostveen, Langer en v. d. Berg, welke op voor stel der afd. Amsterdam bij acclamatie werden herkozen. Na de pauze stelde de voorzitter de begroo ting aan de orde die na eenige vragen met algemeene stemmen werd aangenomen. Als afgevaardigde naar de bondsvergadering werd de secretaris de heer v. d. Berg aange wezen. MOED, BELEID EN TROUW Heden het 40-jarig jubilé De vereeniging „Moed, Beleid en Trouw" bestaat heden 40 jaar. Het doel der vereeniging is de bevordering van de belangen der Ridders van de Militaire Willemsorde beneden den rang van officier, en dat wel door: le. hen behulpzaam te zijn bij het verkrijgen van een maatschappelijke be trekking na het verlaten van den dienst; 2e. hen te ondersteunen, wanneer zij in behoeftige omstandigheden mochten verkeeren; 3e. hun weduwen en weezen te ondersteunen in geval van behoeftigheid; 4e. wanneer zij betrekkin gen nalaten, van wie zij de kostwinners waren, dezen een onderstandspenning te verzekeren. Het bestuur kan onder zeer buitengewone omstandigheden zijn bemoeiingen uitbreiden: a. tot officier, begiftigd met de Militaire Wil lemsorde; b. tot hen (officieren en minderen) die, ofschoon niet begiftigd met de orde, eervol zijn vermeld; c. tot hen die, ofschoon niet be giftigd met de Orde of met een eervolle ver melding, door den vijand zwaar gewond en daardoor min of meer hulpbehoevend werden. VEREENIGINGEN VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING Jaarvergadering der Federatie Zaterdag werd te Utrecht de jaarlijksche al gemeene vergadering gehouden van de Federa tie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverple- ging in Nederland. De voorzitter, de heer C. Stolk uit Wassenaar, kon tot zijn vreugde een toenemend vertrouwen in de organisatie oon- stateeren. Hierna voerde het woord de hofod- inspecteur voor de Volksgezondheid dr. Ter- burgh die namens den minister van Arbeid de vergadering bijwoonde. Blijkens het jaarverslag van den secretaris telde de federatie op 31 Dec. jl. 96 leden (d.w.z. een groei met 34) tezamen met 260.500 verze kerden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden, de heeren A. S. Kater en P. P. Koning herkozen, terwijl voorts het bestuur met twee nieuwe leden werd uitgebreid nl. de hee- Ten L. Onderdijk uit Middelburg en J. Tuinsma, Varsseveld. „NEDERLAND-EXPRESS". Het agentschap der N. V. Stoomvaart-Mij. „Nederland", de firma Kuyper, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein voor het ms. „Clir. Huygens", hetwelk 2 Mei a.s. van Genua zal afvaren. Donderdagmorgen 1 Mei a.s. zal vertrekken van Rotterdam (Maas) te 7.19 uur. Vertrek van 's-Gravenhage (S.S.) t« 8 uur. ZIELZORG NEDERLANDERS IN HET DUITSCHE RIJNDISTRICT. De provinciaal der Conventueelen heeft pa ter Vietorinus v. d. Berg, heiast met de ziel zorg der Nederlanders in het Dultsche Rtjndle- triet. Nuns peet ale woonplaat* aangewezen. H. M. DE KONINGIN VERRICHT DE PLECHTIGHEDEN Duizenden toeschouwers op de been IJMUIDEN IN FEESTDOS Reeds vroeg begon het gistermorgen in IJmui- den druk te worden met vreemdelingen, die ge komen waren om getuige te zijn van de fees telijkheid der plechtige opening van de Noor- dersiuis. De IJmuidenaren zelf waren nog vroe ger bij de hand geweest en zoo werd het in het bevlagde en versierde stadje, waar met treinen, booten en auto's de vreemdelingen binneu- dromden, al spoedig een drukte van belang. Zoo snel men kon, trok iedereen naar de sluizen om een zoo goed mogelijk plaatsje te bemachtigen. De politie kreeg druk werk. Op het groote zandterrein, dat zich achter den steenen slulswal uitstrekt, werd het publiek verzameld en hier had men tijdens de uren, die aan de aankomst van de „Johan van 01- denbarnevelt" voorafgingen, alle gelegenheid om de enorme nieuwe sluis rustig te bezien. EEN WONDER VAN TECHNIEK De sluis heeft een lengte van 400 M„ eeh breedte van 50 M. en een diepte van 15 M. N. A. P., waarmee de afmetingen van de tot dusverre grootste sluizen ter wereld, n.l. van het Panamakanaal (305 x 33.50 X 13 M.) en van het Kaiser Wilhelmkanaal (330 X 45 X 13.77 M.) belangrijk overtroffen zijn. De sluis is in drie deelen uitgevoerd: het binnenhoofd, het buitenhoofd en de schutkolk- muren. Elk van deze drie deelen is opgetrok ken in gewapend beton, waarvan in het geheel 225.000 kub. M. gebruikt werd. Een ontzaglijke betonnen kolos is deze sluis; 15.500 stuks palen en 3500 stuks damplanken zijn in den grond verdwenen om het gevaarte te torsen. In afwijking van andere sluizen, zijn de sluis deuren niet openslaande, maar roldeuren, die in de denrkassen worden geschoven. Het bin nenhoofd heeft één deur, het buitenhoofd heeft nog een tweede deur als reserve. Elke deur rust op twee wagentjes, welke op in den sluis- vloer bevestigende rails, loopen. Het gewicht van zoo'n deur bedraagt 11S4 ton, wat tot gevolg heeft, dat er ontzaglijke motoren noodig zouden zijn om de deur open te schuiven. Men heeft echter danig geprofi teerd van het zwaarteverlies onder water en zelfs met behulp van drijfkisten dit zwaarte verlies nog aanzienlijk vergroot. Bij normale omstandigheden bedraagt, dóór het opdrijvend vermogen van de slechts gedeeltelijk met lucht gevulde drijfkist, het gewicht van de deur ln het water nog slechts omstreeks 120 ton. Met eeu,,naar verhouding zwakken motor wordt de deur snel en volkomen geruischlóos open- en dichtgeschoven. Iedereen staat verbaasd over de soepelheid, waarmee deze kolossale sluis deuren worden bewogen. De vulling en lediging van de schutkolk ge schiedt door riolen, die alleen in de hoofden voorkomen. Bij den hoogst te verwachten zee- stand, waarhij het verval van de sluis 4 M. zal bedrasen en voor de kolkvulling 80.000 M3. water zal noodig zijn, wordt deze hoeveelheid water in 12 minuten doorgelaten. Onder nor male omstandigheden zal de vulling van de kolk nog geen zeven minuten vergen. IN DE AM9TERDAMSCHE HAVEN Ook het havengebied van Amsterdam bood een fleurigen aanblik door de talrijke, van par ticuliere en openbare gebouwen wapperend" vlaggen, en door de verschillende gepavoiseer de zeeschepen. Aan den oproep van het ge meentebestuur, om in de stad zelf de driekleur uit te steken, was door velen gevolg gegeven Aan de Sumatrakade, grenzende aan het buiten IJ, lag het trotsche mailschip, het grootste in de vaart op Ned. Indië, de „Johar. van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland" gemeerd, welk schip door deze maatschappij aan de regeering voor de plechige opening van de sluis' ter beschik king was gesteld. Te 8.48 uur arriveerde een zeer groot aantal gasten, die aan boord de plechtigheid zouden meemaken, met een extra-trein aan het Cen traal Station. AANKOMST DER KON. FAMILIE Terwijl allen aan boord waren arriveerden per auto in de hoofdstad Hare Majesteit de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. II Prinses Juliana, met groot gevolg. Dank zij de uitstekende politiemaatregelen konden de auto's ip snelle vaart naar de Piet Heinkade bij de Ocsterdoksluis rijden, waar een extra pont gereed lag om de Hooge Gasten naar het mailsohip te brengen. Er was vrij veel publiek, dat het oprijden der auto's op de pont met be langstelling gadesloeg. Aan boord van de „Johan van Oldenbarne velt" werd de Koningin verwelkomd door den Minister van Waterstaat; Voor de ontvangst van den Prins en de Prinses waren o.m. aan wezig de heer Tegelberg, oudste directeur van 5e „Nederland", de kapitein van het schip, de heer Kruyt en verschillende hoofdambtenaren van Rijkswaterstaat. Voor het Konipklijk Gezin was aan boord de eerste klasse rooksalon en schrijfsalon gere serveerd; de Koningin had ook de beschik king over een luxe hut. Op het moment dat de Kon. Familie zich op het schip bevond, werd de Koninklijke Standaard in top geheschen, temidden der andere, vele vlaggen! De ver binding met de sleepbooten was inmiddels reeds tot stand gebracht, zoodat niets het ver trek meer in den weg stond. Weldra bevond de trotsche mailstoomer zich dan ook in het midden van het vaarwater en ving de vaart naar IJmuiden aan. Verschillende schepen, die gepasseerd werden, brachten het saluut met de vlag. Aan boord van het mailschip werd tegen twaalf uur een „loopende" lunch aange boden; de Koningin gebruikte het noenmaal met Gemaal en Dochter in den schrijfsalon. DE OPENINGSPLECHTIGHEID Om twaalf uu.r was 't op het terrein aan de Noordzijde van de sluis zwart van de toeschou wers. Toen de Johan van Oldenbarnevelt met deu Koninklijken Standaard in toD vor de sluis, oie noodend wijd open stond aankwam, ging een luid hoera op., Torwijl het schip de sluis bin nenvoer zong een koor van duizend school kinderen uit IJmuiden, onder leiding van den heer N. Goulag, twee coupletten van het Wil helmus met begeleiding van het Christelijk Fanfarecorps „Wllhelmina". Intussehen was aan boord de plechtigheid va.n de opening begonnen. De minister van Water staat, mr. P. Reljmer, wendde zich met 'n toe spraak tot de Koningin gewend. Rede Minister Reijmer. Nu het plechtig oogentolik is aangebroken, waarop een arbeid van omstreeks 15 jaren be kroond gaat worden doordat Uwe Majesteit aan dezen arbeid zijn bestemming zal geven, moge ik, aldus Z.Exc., eraan herinneren, dat het thans meer dan een halve eeuw geleden is, dat niet ver van deze plaats eenzelfde plech tigheid plaats had als welke Uwe Majesteit staat to verrichten. Op 1 November 1876 immers opende Uwer Majesteits Koninklijke Vader op officieele wijze den nieuwen toegang uit zee tot de haven van Amsterdam: de doorgraving van Holland op zijn -smalst. Na in 't kort de voorgeschiedenis van de totstandkoming van deze sluis te heb ben gememoreerd, wees Z.Exc. in de eerste plaats erop, dat de hoofdstad des lands thans heeft verkregen een verruiming van den toe gang uit zee tot haar havengebied, welke ve- ruiming haar vcrtledig effect zal verkrijgen, wanneer ook de verbetering van het Noordzee kanaal zal zijn voltooid. Vervolgens wees Z.Exc. op het inderdaad nationale karakter van het grootsche werk, dat hier is tot stand gebracht. De slnis, waarin wij.ons thans bevinden en die den naam draagt van Noordersluis, is de grootste ter wereld. Door de zeer groote afmetingen heeft dit werk reeds thans de belangstelling en de be wóndering van binnen- en buitenland bij voort during gewekt. Het Is, aldus Z.Exc., met begrijpelijken trots, wanneer ik er hier aan moge herinneren, dat dit geheele werk is ontworpen en tot stand gekomen door en onder leiding van ingenieurs van den Rijkswaterstaat. Uwe Majesteit, die steeds zooveel belang stelt iu de ontwikkeling van ons land en ons volk lieeft 'zich tot onze groote vreugde bereid ver klaard, om in gezelschap van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, de Opening van deze sluis persoonlijk te verrich ten, waardoor deze openstelling wordt gewijd tot een nationale gebeurtenis In den besten z'n des woords, tot een feestdag voor ons volk. Voor Hare bereidwilligheid moge ik Uwer Majesteit eerbiedig dank betuigen. Het moge Uwe Majesteit thans behagen de daad te verrichten, welke deze sluis aan hare bestemming zal doen beantwoorden. Rede van H. M. de Koningin H. M. de Koningin hield daarop de volgende rede; Excellentie, Het is mij aangenaam gevolg te geven aan uw verzoek deze sluis voor het wereldverkeer open te stellen. Gaarna breng ik hulde aan uw bekwaamheid, aan het vernuft van de in genieurs en aannemers, aan allen, die aan dit grootsche werk hebben gearbeid en ertoe heb ben bijgedragen onzen ouden roem op water staatkundig gebied opnieuw hoog te houden. Van nu af aan zal de grootste sluis der we reld toegang geven tot Amsterdam en zal bin nenkort, na voltooiing van de verbreeding en verdieping van den Waterweg, Neerland's hoofdstad over een weg naar zee beschikken, die voor geen enkele ter wereld onderdoet. Dan zal ze in staat zijn, nog meer dan voorheen, met vertrouwen deel te- nemen aan den vreed- zamen wedijver van het economische leven der Noordzeehavens, die geen samenwerking behoeft uit te sluiten. Dan zal zij met vertrou wen het toenemend verkeer, dat de naties dich ter tot elkander brengt, kunnen tegemoet zien. De jongste en schoonste aanwinst der Amster- damsche vloot, waarop we ons thans bevinden en waarop reeders en bouwmeesters gelijkelijk trotsch kunnen zijn, zal naar verre stranden metterdaad de tijding brengen, dat ook de al lergrootste zeeschepen onze hoofdstad zonder bezwaar of oponthoud kunnen hereiken. Moge het openen der deuren, waartoe ik thans overga, voor Amsterdam beteekenen een nieuw tijdperk van bloei en welvaart. H- M. DE KONINGIN VERRICHT DE PLECHTIGHEID H.M. haalde hierna 'n handle over, waarmee in het bedieningslokaal voor de huitensluis- aeur het sein werd gegeven voor de opening van de sluis. Het publiek, dat over de omgeving stond ver spreid was precies op de hoogte van 't verloop der plechtigheid, want Philips' „Stem van den reus" zorgde ervoor, dat de redevoering van de Koningin woord voor woord was te ver staan. Toen de sluisdeur langzam openrolde, schalde het hoera aan alle kanten op. Spoedig worden de trossen van het mailschip los gegooid en terwijl 't schip de sluis uitvaart, zong een koor van circa 300 dames en heeren onder lei ding van den heer S. Vlessing, het lied .„Neder land aan Zee" begeleid door een tweetal har monieën. Vooraf gegaan door de gepavoiseerde motor reddingboot Insulinde van de Noord- en Zuid bollandsche Redding Maatschappij voer de Oldenbarnevelt naar de buitenhaven. Waren tot nu toe alle schepen, die hij wijze van proef door de sluis geschut zijn, achter het fort omgevaren om langs de oude vaargeul de buitenhaven te bereiken, thans vaart de Jolian van Oldenbarnevelt rechtdoor het nieuwe bui- tentoeleidingskanaal in, dat ten Noorden om het fort voert. Hiermede is ook het buitentoe- leidingskanaal officieel geopend. In de buitenhaven ligt de mijnenlegger „Me dusa", die bij het passeeren aan H. M. de Ko ningin vijf en dertig dreunende saluutschoten brengt. Statig daalt de standaard op de Johan van Oldebarnevelt, dan steekt het statige mo torschip z'n neus buiten de pier en kiest zee met z'n vorstelijk gezelschap en wordt voor de achterblijvenden al kleiner en kleiner In het Carlton-hotel werd gisterenavond een grandiose feestmaaltijd gehouden, aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam, ter gelegenheid van de opening van de Noorder sluis te IJmuiden. Een schitterend gezelschap, bestaande uit ,4 «■- V1 HET TTAVUCT TE MÜIDEN; een overzicht van het enorme werk aan den bouw van het viaduct over den Mulderstraatwep. waai; de Ujn AmflterdanvA jneraf oori artae gaat 240 genoodigder. schaarde zich rond de 22 tafels in de groote dtz^rzaal. Van hoe groote beteekenis voor de hoofdstad het ingebruik nemen der nieuwe sluizen te IJmuiden mag heeten, bleek mede uit de bonte mengeling van gasten bier vereenigd. Scheep vaart, Industrie, bankwezen, dagbladdireoties, rechterlijke macht, wetenschappen, uit al deze geledingen der Amsterdamsche samenleving merkten wij vooraanstaande figuren op. Wij zagen Eerste en Tweede Kamerleden, vele leden van het consulaire corps, burgemeesters van verschillende Noord-Hollandsche gemeenten vertegenwoordigers van de militaire macht, een groot aantal ingenieurs van den Rijks- en Provincialen Waterstaat en hoofdambtenaren van de verschillende gemeentelijke diensten en een aantal directeuren van Amsterdamsche dagbladen. De communisten uitgezonderd, waren van den Amsterdamschen gemeenteraad alle richtingen aanwezig. De burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt hield een welkomstrede en deed voorlezing van een telegram van H. M. de Koningin-Moeder van den volgenden inhoud. Telegram van H. M. de Koningin-Moeder Op dezen voor het vaderland en zeer in het bijzonder voor Amsterdam zoo gewichtigen dag kan ik niet nalaten uiting te geven aan mijn vreugde voor de voltooiing van dit grootsche werk in de hoofdstad mijn meest hartelijke gelukwenschen aan te bieden met de opening der groote sluizen te IJmuiden. Innig hoop ik, dat hierdoor in toenemende mate de bloei en de welvaart van Amsterdam zullen worden be vorderd. I (w.g.) EMMA. De voorlezing van dit telegram ontlokte den gasten een krachtig applaus. Staande zongen de aanwezigen het Wilhelmus, gevolgd door een driewerf hoera op H. M. de Koningin. Rede minister Reymer Tegen het einde van den maaltijd voerde het eerst het woord Z. Exc. de minister van Waterstaat, mr. P. Reymer. Deze betuigde den burgemeester wederkeerig zijn oprechte blijdschap hem bij deze gelegen heid aan den feestdisch te ontmoeten. De geheele regeering volgt met groote sym pathie den bloei der hoofdstad. Er hangen nog meerdere kwesties, doch een feestdisch is niet de aangewezen plaats om deze te bespreken. Onder deze kwesties behoort echter een betere verbinding van Amsterdam met den Rijn, welke een. belangrijke voorwaarde voor de ont wikkeling van Amsterdam is. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de Regeering een beslissing thuis gestuurd, Inzake de Amsterdam-Rijnverbinding. De Minister wilde wel verklaren dat de wijze, waarop Amsterdam de oplossing van dit vraag stuk ziet, zijn standpunt is en zijn standpunt blijft. (Krachtig applaus). Het is bekend dat aan het Ministerie van Waterstaat veel adviezen binnenkomen. Ook met betrekking tot de Amsterdam-Rijnverbin ding zullen er nog wel volgen, doch de Minis ter is van meening dat men in deze zaak thans uit geadviseerd is. Spr. hoopte in samenwerking met en in den geest van het gemeentebestuur van Amster dam een wetsontwerp te kunnen uitwerken. Uitdrukkelijk verklaarde Z. Exc., dat de sympathieën van Amsterdam ook zijn sym pathieën zijn. Tot slot bracht de Minister een dronk uit op Amsterdam en zijn burgemeester. De volgende spreker was de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Amsterdam, de heer E. Heldring. Spr. bracht grooten dank voor de voltooiing van het monumentale wa terbouwwerk, dat de Noordersluis te IJmui den is, aan den directeur-generaal van Water staat, hoofdingenieur Ringers, die de ziel van den arbeid geweest is. De heer Heldring merkte echter op, dat deze sluis door onze haven slechts een schakel is, welke Amsterdam noo dig heeft voor zijii ontwikkeling. Wat de Minis ter heeft toegezegd heeft spr. van harte ver heugd; vooral nadat een voorganger van den Minister aan een dergelijk uitgelezen gezel schap eens een antwoord heeft gegeven, waar van de naleving Amsterdam volkomen teleur gesteld heeft. Overtuigd ben ik er van dat de bloei en de ontwikkeling van Amsterdam zullen plaats heb ben zonder eenige schade aan de belangen van andere steden als Rotterdam en Antwerpen. Spr. eindigde met een dronk op den bloei van het Amsterdamsche bedrijfsleven bestuurd door een verlicht gemeentebestuur. De heer mr. P. Droogleever Fortuyn, burge meester van Rotterdam, noemde het oogenblik waarop de „Johan vgm Oldenbarnevelt" de Noordersluis uitvoer een historisch oogenblik voor Nederland. Amsterdam heeft met de vol tooiing van dit werk een beeld gegeven van het cultuurleven van Nederland, waarom Am sterdam terecht de hoofdstad wordt genoemd. Mr. Droogleever Fortuyn dronk op den bloei en de toekomst van Amsterdam. Daar de beer Röell, commissaris der Konin gin in Nord-Holland, die nog op de sprekers lijst stond ingeschreven, verhinderd was aan den maaltijd deel te nemen, verleende burge meester De Vlugt hierna nog het woord aan Dr. F. van Cauwelaert, burgemeester van Ant werpen. t Toespraak van Antwerpen's burgemeester Deze zeide met trots vervuld te zijn over deze grooten dag voor Nederland (luid ap plaus). De voltooiing van deze sluis is weer een be wijs van den hoogen trap waarop de Neder landsche beschaving staat. De groote volks massa, die rondom de sluis vereenigd was, vervulde spr. met blijdschap, omdat zij een be wijs was van de liefde, die het Nederlandsche volk aan het Koninklijk Stamhuis toedraagt. Spr. betuigde den diepen eerbied van de stad Antwerpen en van hemzelf aan onze vereerde Koningin. Da heer van Cauwelaert hoopte de eer te zul len genieten den burgemeester van Amsterdam als de vertegenwoordiger van alle gemeente lijke overheden van Nederland evenals den lord- mayor van Londen dezen zomer te Antwerpen te mogen ontvangen. Spr. noodigde tenslotte allen uit de conver satie over de vele vraagstukken betreffende de NederlandschBelgische cultureele en econo mische betrekkingen in Antwerpen te komen voortzetten. Het slotwoord was aan burgemeester de Vlugt, die zijn groote waardeering betuigde aan Minister Reijmer voor de door dezen gedane mededeeling, dat de Amsterdamsche sympa thieën zijn sympathieën zijn. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot: Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: Ir. J. A. Ringers, te 's-Gravenhage, oud hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in het district sluisbouw IJmuiden; D. Kooiman, te Haarlem, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland 011Icier in de Orde van Oranje Nassau: E. J. Abrahams te Amsterdam, wethouder van de gemeente Amsterdam.), Ir. a T. a Hejining. Onveranderd dividend Naar wij vernemen zal aan de in Juni ajk te houden algemeene vergadering van aandeel houders in de N.V. Koninklijke Paketvaaxt- Maatschappij worden voorgesteld over 1929 een dividend van 14 pet. (onv.) uit te keeren. VELE GEBOUWEN GESCHEURD DEN PASSAR, 28 tvpril (ANETA). In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben zich ern stige aardschokken voorgedaan in Zuld-ljgli, waardoor vele gebouwen zijn gescheurd. Zoo werd o.a. het nieuwe gedeelte van het kantoor der Koninklijke Paketvaart-Maatsehappij te Benoa zwaar beschadigd. Het Koninklijk Magnetisch en Meteorolo gisch Observatorium te Weltevreden regis treerde Zondagmiddag om 5.17 uur, gedurende 14 minuten, een zware aardbeving nlt het Zuid- Westen op een afstand van 90 K.M., zoodat de beving emaneerde uit de Wijnkoopsbaai. DE KOELIE-AANVAL OP ASSISTENT QUIVOOY. De toestand van den getroffene is redelijk MEDAN, 28 April (ANETA). De toestand van den heer Qutvooy, op wlen door een koelie een tjankol-aanval is gepleegd, is redelijk, boe- wel hij ëen vreeselijke aangezichtswond heeft. BACON. De directie van den landbouw deelt mede, dat gedurende de dagen van 17 tot 33 April zijn geslacht voor baconbereiding 12.947 var kens (voorafgaande 7 dagen 18.621); terwijl werd uitgevoerd bacon, afkomstig van 16.606 (18.776) varkens. De reis voortgezet Men meldt ons van Terschelling: Het s.s. Noord Holland, dat op reis van Har- lingen naar Groole tengevolge van den mist op het Lage Zand strandde is gisteren door de sleepbooten Oceaan, Texel en Vhlharding vlot gebracht. Daar het schip geen schade had opgeloopen, heeft het de reis naar Engeland terstond ver volgd. DE BRAND IN DEN POSTAUTO Regeling der schadevergoeding De directeur-generaal der posterijen, telegra fie en telefonie maakt bekend, dat zoodra de oorzaak van den brand in den postauto die correspondentie voor Dnitschland vervoerde in den nacht van 23 op 24 April U„ zal vast staan, een beslissing zal worden genomen om trent eventueels schadevergoeding voor de aangeteekende stukken en brieven met aange- 6©yen waarde. Bij het uithalen van een vogelnest viel te Beek (L.) een U-jarige knaap uit een boom. In zorgwekkenden toestand werd hij naar de ouderlijke woning gebracht. ARBEIDSONGEVAL. In de Bronsmotorenfabriek te Appingedam is de ongehuwde arbeider G. uit Assen hoog uit de fabriek gevallen en ernstig gewond aan hoofd en arm opgenomen. Hij is naar het zie kenhuis vervoerd. Het 4-jarig zoontje van den heer E. B. te Wetgens (Fr.) Is In een sloot verdronken. Te Appingedam is het 4-jarig jongetje van J. Zwik verdronken. WINKELDIEFSTALLEN. De Haagsche Rechtbank veroordeelde juffr. R. de L., uit Den Haag, thans gedetineerd, we gens winkeldiefstallen, gepleegd in verschillen de groote zaken, daar ter stede, tot X jaar ge vangenisstraf. De eisch was twee jaren. Wanneer de fabricatie, of de voorraad uwer artikelen,den omzet, den verkoop over treffen, geeft aan een aerie dan eem de kans 11 te helpen, den eitrek ower producten te vergrooten. IJmuideoi (gem. Velsen), hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in het district sluisbouw IJmuiden; Oflicier in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden: Kapitein ter zee B. Kruijs te Am sterdam, directeur van het Loodswezen, de Be- tonning, de Betekening en de Verlichting in het derde district; Ridder in de Orde van Oranje-N assau: J. C. Dunnebier te Velsen, wethouder van de gemeen te Velsen; is verleend de eeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud aan: P. C. Koopman te IJmuiden (gem. Velsen), buitenge woon opzichtter bij den Rijkswaterstaat; A. P. Roza te IJmuiden (gem. Velsen), tijdelijk bu reelchef bij den Rijkswaterstaat; R. Willem# te Amsterdam, 'binnenloods; in zilver aan: J, van der Plas te IJmuiden (gem. Velsen), waker bij den Rijkswaterstaat: H. Jongsma te IJmuiden (gem. Velsen), ploeg baas bij den RijkswaterstaatJ. Grollê te IJmuiden (gem. Velzeo), licht wachter; in brons aan; J. Leentjes te Amsterdam, ha venbeambte-telefonist bij den Havendienst al daar; J. Kolmer te Amsterdam, hawenbearabto- telefonist hij den Havendienst, aldaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6