DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Komaan Heeren! P, ENGERING's Mode-Magazijn Garage Unique Burg. Knappertlaan 4 STADSNIEUWS v VOORZIENING IN DE VERVOERBEHOEFTE IN ONZE GEMEENTE BEURS VAN SCHIEDAM 53ste JAARGANG VRIJDAG 2 MEI 1930 No. 15716 DE R. E. T. IN SCHIEDAM De C.LO.C. Schiedam - Telef. 68408 Kreymborg-cqupe ,V 7 JE />.V' Hoogstraat 161 bij den Dam DE PARTICULIERE BUSSEN VERVALLEN Fa. Wed. A. J. Coppens Anno 1625. Verkoop automobielen SCHIEDAM TEL. 6 817 R. K. S. V. EXCELSIOR J voor Uw hoed alléén naar New England is toch goedkooper. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25, p. mnd. f 1,10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaaL Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1-5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 6Cf ctp. regel Kl_ advertenties:, 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c., tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 rege s 71 TI 7 7 c - 1cn van een duim: 75.bij verlies van een tvijs» Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van een hand, een voet of een oog; 150. bij v maand in dit blad worden afgedrukt vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; f 25,bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden a seen Enkele uren voor de raadsvergadering van hedenmiddag bereikte ons een belangrijk schrij ven van B. en W. aan de leden van den Raad, dat een ingrijpende wijziging inhoudt in de voorziening in de verkeersbehoeffce van onze gemeente. Men vindt het schrijven hierachter afgedrukt. Men kan van ons nog geen bezonken oordeel over 't stuk verwachten. Bij den korten tijd van overweging welke ons gegund werd komen al reeds zooveel gedachten op. dat we met enkele losse opmerkingen moeten volstaan. Eerste opmerking: Intrekking van de con cessies ten name van van leen wen en Korpel staat voor de deur. Met de ondernemers van der Ende en Willemse zal een bevredigende regeling worden getroffen. Vergissen we ons niet, dan is met den laatste reeds zulk een regeling tot stand gekomen. De particuliere busdiensten verdwijnen dus .Het particuliere bedrijf, dat de eerste en zwaarste risico's heeft aangedurfd, moet, als zoo vaak, ook hier weer In het algemeen belang voor het overheids- of semi-overheidsbedrijf wijken. Tweede opmerking: Het monopolie van het busverkeer in onze gemeente komt aan de R. E. T. (Rotterdamsche Electrïsche Tram), welke drie buslijnen in onze stad gaat exploi- teeren. De busdienst SchiedamRotterdam en omgekeerd, komt te vervallen. In het verkeer Schiedam—Rotterdam zal dus de spoorlijn buiten beschouwing latend alleen door de tram, lijn 4 en lijn 8, worden voorzien. Feit is. dat deze tramdiensten de passagiers naar Rotterdam evemver brengen, als de bussen doen en dat met indienststelling van de buslijnen van de R. E. T. de combinatie van tram en bus den passagier ook evenver in onze ge meente brengt. Maar door het vervallen van de busdiensten SchiedamRotterdam en om gekeerd, we laten nu maar een oogenblik buiten beschouwing dat dit busvervoer sneller is dan dat per tram zullen op de spitsuren althans zeker de trams niet met een zeven- minutendienst kunnen volstaan. Terwijl het, dunkt ons, ook dringend noodzakelijk zal wor den, in het belang van een regelmatig ver keer, dat aan het eindpunt op de Koemarkt, beide trams op een afzonderlijke lijn komen te staan, zoodat de eene niet meer op het ver trek van de andere behoeft te wachten. Derde opmerking: Wil het Westen, waar op het oogenblik een dikke duizend woningen leeg staan, tot volle ontplooiing komen, dan is een allereerste vereischte, dat het goede verbindin gen bezit. Met de voorziening daarin door de R. E. T. is een stevige stap gezet in de goede richting. Buslijnen eerste-klasse leiden naar het station en het Gorzenkwartier; heide lijnen geven op de Koemarkt aansluiting aan de trams. Ten volle bevredigend zal echter de toestand niet zijn, voordat een tram naar het Westen is doorgetrokken. Vierde opmerking: de tarieven van de bus diensten en voor de combinatie: bus-tramdienst lijken ons redelijk. We moeten met bovenstaande voor het oogen blik volstaan. Met B. en W. zijn we van oor deel, dat het Schiedamsche publiek niet onver deeld sympathiek tegenover de nieuwe regeling zal staan. Met name zal het vervallen van de althans nog voor korten tijd populaire busver bindingen met Rotterdam worden betreurd. Daar tegenover staat evenwél, dat in de ge meente zelf een bijna ideale regeling tot stand komt en dat het thans cp den weg van de R. E. T. komt te liggen, het in haar eigen rechtstreeksche belang is, dat ze de voorzie ning ln de verkeersbehoeften ten volle aan die behoeften laat beantwoorden. Ze wordt bijvoor beeld veel sterker belanghebbende in de tot standkoming van een rechtstreeksche verbin ding Schiedam WestRotterdam. Alles in alles gelooven we, de zaak van den breeden kant beziende, dat de door B. en W. met de directie van de R. E. T. getroffen rege ling zal blijken te zijn ten bate van het Schie damsche publiek en ten bate van de ontwikke ling onzer stad. DE BOCHT BIJ DE NIEUWE BEGRAAFPLAATS In de gevaarlijke bocht op den Vlaardinger- dijk bij de nieuwe begraafplaats, waar reeds enkele auto- en motorrijders in het gevaarlijks moeras zijn gereden, is een zwaar ijzeren hek gezet met betonnen paaltjes. Hierdoor zullen ongetwijfeld vee1 ongelukken worden voor. komen. OPENBARE YERKOOPING Bij de heden in den R. K. Volksbond ten over. sitaan van notaris H. B. E. Blaisse, gehouden verkooping, werden de volgende perceelen als volgt verkocht: Perceel I. Een huis en erf, Groenelaan 13; Perc. II. Een huis en erf, Groenelaan 15 en Perc III. Een huis en erf, Bommelschestraat 4, gecombineerd verkocht voor 5800.—. Perceel IV. Een huis en erf met tuin en varkenshok, Noordvest 14, voor 770.—. POLS GEBROKEN Bij het spelen heeft de 12-jarige J L., u.it de Leliestraat alhier, den rechterpols gebroken. Hij is in de Dr. Noletstichting verbonden. EEN MONOPOLIE VOOR DE R. E. T. B. en W. schrijven aan den raad: Uit onze beantwoording d.d. 7 Februari 1.1. vau de vragen door den heer Dinkelaar gedaan naar aanleiding van de déconfiture van auto- busdiemsten in onze Gemeente, is Uw Raad al bekend, dat door ons pogingen in het werk werden gesteld om deze zaak tot een afdoende oplossing te brengen. Voor ons stond het toen in beginsel reeds vast dat thans de tijd er voor rijp was, om de R.E.T. de gelegenheid te geven om haar arbeidsveld ook tot onze gemeente uit te strekken, en ook in de vervoer bekeef ten van onze gemeente te voorzien. Wij zien hierin een streekbelang. En inzake streekbelangen is o.i. onderlinge samenwerking met die gemeente Rotterdam, als centrum, steeds meer geboden. Vooral voor ons, waar onze beide gemeenten binnen korten tijd aan elkaar zullen zijn gebouwd, en zij in allerlei opzichten met elkander in contact ko men. O.i. eischt het streekbelang, dat ook door ons er toe wordt medegewerkt, dat één bedrijf d« voorziening der vervoerbehoeften in handen krijgt. Dit bracht mede, dat wij ons van meet af, toen de R.E.T. tot ons kwam, op dit standpunt van loyale medewerking hebben gesteld. O.i. is dit het juiste standpunt, van waar ook weder- keerige gelijke behandeling mag worden ver wacht. Dit vooropstaande, kon het overleg vlot ver- loopen en heeft het tot geen moeilijkheden ge leid. Voordat wij nu de resultaten daarvan mede deel en, moeten wij vooraf nadrukkelijk een waarschuwend woord laten hooren, dat men de zaak toch vooral zuiver moet bezieif. Als men de juistheid van ons uitgangspunt erkent, dan brengt dit mede, dat het stadium, waarin deze zaak tot heden verkeerde, als een afgesloten tijdvak moet worden beschouwd en dat men de nieuwe oplossing los moet beschou wen van hetgeen geweest is. Ongetwijfeld moet erkend worden, dat de toestand in zooverre minder gunstig zal worden dat regeling voor doorioopende bussen naar Rot terdam geen plaats laat. Een gedeelte van het publiek zal hierdoor worden teleurgesteld. Men doordringe er zich echter goed van dat deze toestand op den duur, en wij durven ge rust te zeggen reeds nu, niet langer houdbaar is. Men bedenke in de eerste plaats, dat de naast de tram naar Rotterdam doorioopende bus lijnen op de tram parasiteeren. De tram neemt de volle verantwoordelijkheid op zich om te zorgen, dat geen passagier op een volgende tram behoeft te wachten. De bussen doen dat niet. De tram neemt de rijtijden zoo nauwkeurig mogelijk in acht. Het trambedrijf voldoet aan hooge eischen; zoowel ten aanzien van haar personeel, als ten opzichte van het materieel. Het stelt zich verder ten doel, dat het mate rieel' zal beantwoorden aan hooge eischen en moet daardoor belangrijk afschrijven. Een en ander is bij de bussen geheel anders. Waar men in de tram nu een goed middel van vervoer heeft, vooral voor interlocaal verkeer, daar is het van algemeen standpunt niet juist, daarnaast bussen te laten rijden. Integendeel men behoort de tram ten volle de gelegenheid te geven zich te ontplooien en het grootst mogelijke nuttig effect te trekken van het belangrijke kapitaal, dat in dit bedTijf moet worden gestoken, niet alleen voor het materieel, maar ook voor den weg. Wanneer men tusschen Rotterdam en onze gemeente behoorlijke tramlijnen heeft, waarop gereden wordt met voldoende frequentie en daarop tram- of buslijnen aansluiten naar de verschillende wijken, die aan gelijke eischen voldoen, dan moet men o.i. tevreden zijn. Wij willen na deze voorafgaande opmerkin g-en dan thans mededeelen, waartoe het overleg met de RET, dat op de meest aangename wijze plaats had, heeft geleid. De vraag, of de tram zal worden doorge trokken, wordt voorloopig ter zijde gesteld'. De ervaring zal moeten uitmaken wanneer en in hoeverre daarvoor de tijd zal' zijn gekomen, De mogelijkheid is zelfs geenszins uitgesloten, dat op bepaalde trajecten, met het oog op aller lei omstandigheden, buslijnen meer verkieselijk zullen blijken. De nieuwe regeling Er zullen worden ingesteld 3 buslijnen. één van het Station vla het tramstation naar het Rubensplein; één van hei Rubensplein via het tramstation naar het Rozenburgerplein; één van het Rozenburgerplein via het tram station naar het Station. Men heeft hieruit kunnen opmaken, dat in een z.g. ster woirdt gereden. De ritten hoven aangegeven worden zoo door één bus achter elkaar afgereden en vice versa. De dieesten zullen worden gereden met tus» schenpoozen van hoogstens 14 minuten, (des avonds tot 1 uur, van 20 minuten). Dit brengt dus mede, dat van ieder der eindpunten naar het tramstation en omgekeerd gereden wordt om de 7 minuten 's avonds om de 10 minuten. Het tarief voor de bussen zal, ook wat de 12 ritten-Uaarten en abonnementen betreft, gelijk zijn aan dat van de tram in Rotterdam 0.10 per rit, ft.voor ©en 12 ritten-kaart De 12 ritten-kaarlen zijn over en weer geldig. Voor een gecombineerd rit tram-en-bus worden 8-ritten-kaarten uitgegeven, waarbij de rit naar Rotterdam komt op 17%cent. Wat dit laatste bedrag betreft, kunnen wij mede deelen, dat wij er zeer op hebben aangedrongen dat de prijs niet hooger zou worden gesteld dan van de busretours, een standpunt, dat de R.E.T. tenslotte heeft aanvaard. Wij hadden oorspronkelijk nog gaarne gezien dat overstapjes waren ingevoerd, maar met het oog op de controle bestonden daartegen overwegende bezwaren. Toen dit niet mogelijk bleek, hebben wij aan gedrongen op de invoering van kleinere cou pures bij de kaarten en zoo is men gekomen tot S-ritten-kaarten. Vermoedelijk zal reeds dadelijk een wacht huisje met schaftgelegenheid bij het station worden geplaatst. De bekende glazen huisjes tot beschutting van het publiek, zullen verder, waar noodig, worden geplaatst. Uit den aard der zaak zullen er stopplaatsen wonden aangewezen. Hiermede is de nieuwe regeling in hoofd- trekken aangewezen. De toestand zal zich in alle opzichten naar behoefte verder moeten ontwikkelen. Waar de R. E. T. zich evenals wij, op het standpunt stelt, dat zij tot taak zal krijgen ook in de vervoerbehoeften van onze gemeente te voorzien, vreezen wij niet, of zij zal dit op be vredigende wijze doen, daarbij steeds met ons voeling houdende. De regeling met de concessiehouders Nog rest ons mede te deelen, dat door ons tot eisch is gesteld dat de ondernemers Wil lemse en Van der Ende, die beiden reedis ge- ruimen tijd op gewaardeerde wijze in het ver voer hebben voorzien, en voor wie in de rege ling geen plaats meer blijft, behoorlijk zullen worden behandeld, zonder dat echter onrede lijke eischen door ons zullen worden gesteund. Wij zjjn ons tenslotte er van bewust, dat deze regeling het Schiedamsche publiek niet sympa- tiek zal zijn. He( zal velen teleurstellen die denken aam den tijd, dien wij gekend hebben. Doch zij zullen ook bij eenig nadenken moeten beseffen, dat men niet altijd door van 2 wallen kan eten en dat deze tijd, die ons dit jaar ook reeds twee faillissementen met belangrijke te korten op één der voornaamste lijnen heeft gebracht, nu uit moet zijn. Waar wij echter overtuigd zijn, dat de rege ling, die wij hebben voorgedragen, en die de omstandigheden zelf naar voren hebben doen komen, als de juiste en duurzame moet worden aangemerkt en op zichzelf beschouwd ook alles zins voldoende is, vertrouwen wij, dat deze regeling ook de goedkeuring van uw Raad zal wegdragen. Nog moeten wij opmerken, dat Heeren Gede puteerde Staten die de beslissing ten aanzien van de intrekking van de vergunningen van de ondernemers, die aan hun verplichtingen niet hebben kunnen voldoen, alsmede die op de aanvragen voor nieuwe diensten en eveneens die op het verzoek van de Vlaardlngsche dien sten tot opheffing van het stopverbod, op ons verzoek in verband met de onderhandelingen met de R. E. T. hebben uitgesteld, thans op zeer spoedige beslissing hebben aangedrongen. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 30 April1 Mei GEBOREN: Hendrika, dochter van C. de Zeeuw en E. G. Leun-is, Bilderdijkstraat 32 A.polonia M., dochter van P. A. Heijnsbroek en E. M. L. Hoenderkamp, dr. Noletstraat 1 Lambertus A. M., zoon van L. J. A. van de Water en H. M. J. van Leeuwen, Teijlerstr. 3 Cornelis J. M., zoon van J. H. Hagendoorn en K. van Zwieten, Lange Haven 1. ONDERTROUWD: H. J. Bosman 24 j. en A. van Woerkom 23 j. A. Lasschuijt 23 j. en J. P. van Egmond 21 j. C. Huijzer 23 j. en C. W. Wijk 23 j. J. van der Meer 24 j. en P. van Waart 26 j. H. B. van Os 26 j. en E. E. Suttorp 23 j. M. H. Hermsen 27 j. en K. M. Engwerda 20 j - D. Ooms 25 j. en J. K. T. Groeneveld 24 j. E. Bentem 30 j. en A. Hoving 22 j. GEHUWD: J. van der Schoor 24 j. en W. A. cp den Brouw 26 j. W. van Vessem 26 j. en J. G. Stieber 20 j. C. van Leeuwen 25 j. en M. van Meeteren 22 j. J. G. Sommer 23 j. en J. Amersfoort 19 j. H. J. Bosch 33 j en A. J. van Leeuwen 37 j. J. van der Meijde 20 j. en J. J. Meijer 18 j. OVERLEDEN: T. H. Wuisman 4 j., dr. Noiet- straal U vöèlt de kwaliteit in 't dragen Bu of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele •jf- en aankondigingen van hel Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 1 Mei 1930 de ver zoeken van: 1. de firma G. Timmer Zoon om vergun ning tot uitbreiding van de scheepswerf aan den Oudendijk 122 ('s Gravelandsche Polder), kadaster Sectie H. no. 843, met een ruwolie- motor van 15 P.K. drijvende een dynamo, en met 7 electromotoren van totaal 23 P.K., (t.w. I x 6, 3 x 5, 1 x 1 en 2 x P.K.), drijvende een lier, een pons-, knip- en buigmachinc, een smidse en 2 boortollen 2. de N.V. Rotterdamsche Kristal Ijsfabriek om vergunning tot oprichting van een ijsfa briek in het pand Hoofdstraat 41, kadaster Sectie L No. 2432 (ged.), met 3 electromotoren van resp. 70, 15 er. 3 P.K., drijvende een amo- niakcompressor, een centrifugaalpomp, een schud- cn opdrukinrichting en een loopkraan; 3. de N.V. Zakken Industrie- en Plandel- maatschappij om vergunning tot oprichting van een zakkenreinigings- en reparatieinrichting, annex machinefabriek, in de panden Willems kade 33-41, kadaster Sectie M. No. 3390, met II electromotoren van totaal 39 P.K. (t.w. 1x6, x 5, 2x4, 4x3, 1x2 en lxl P.K.), drij vende diverse zakkenklop-, stop- en naaimachi nes, een zeefmachlne, veldsmidse, draaibank, boormachine, exhauster machinereparatiein- richting, lift alsmede met een lagedrukstoom- ketei, verdaagd, aangezien het desbetreffend enderzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 2 Mei 1930. KAMER VAN KOOPHANDEL FABRIEKEN VOOR DE BENEDEN-MAAS EN Verbetering van het Postkantoor stermiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken van de Beneden- Maas onder voorzitterschap van den heer J. H. van Linden van den Heuvell. Op voorstel van den voorzitter werd besloten aan H. K. H. Prinses Juliana een telegram van gelukwensch te zenden. Een verzoek om aan de commissie uit do kamer welk» geregeld de noteering vaststeld van moutwijn, te vragen die noteering ook vast te stellen voor melasse-spiritus, ruwe graan- spiritus en spoeling en die noteering aan de daarvoor in aanmerking komende bladen door te geven, werd aangehouden tot de volgende vergadering. Door den voorzitter werd meegedeeld dat, in verband met de door den heer Houtman in de vorige vergadering gemaakte opmerkingen omtrent den onhoudbaren toestand van het postkantoor te Schiedam, de Kamer zich tot den directeur-generaal der P. T. T. had gewend en dat door dezen was geantwoord, dat zoo spoedig mogelijk verbetering in den toestand zal worden aangebracht. Medegedeeld werd door den voorzitter tevens, dat naar aanleiding van door de Kamer ge maakte opmerkingen, de directie der Neder- landsche Spoorwegen ten aanzien van den spoor wegovergang aan den Overschieschen weg heeft geantwoord, dat hangende de ingrijpende plan nen voor wijziging van de spoorwegtoestanden rond Rotterdam en Schiedam, voor partieele wijzigingen welke daarmee geen verband hou den, geen medewerking kan worden verleend. De voorzitter verklaarde nog, dat de Kamer te gelegener tijd gaarne bereid is de stappen welke het gemeentebestuur van Schiedam noo dig zal oordeelen, te ondersteunen. Ten aanzien van den overweg aan den Parallel weg te Vlaardingen had de directie der Neder- landsche Spoorwegen geantwoord, dat er voor haar geen aanleiding bestaat ter plaatse tot het aanbrengen van een luchtbrug voor voetgangers over te gaan. De voorzitter merkte op, dat de Kamer de aangelegenheid met belanghebbende bedrijven heeft besproken en dat in de vol gende vergadering nadere mededeelingen zullen worden gedaan. Door de Kamer zal op een verzoek van den heer I. T. M. Noiet te Schiedam om te worden beëedigd als makelaar in effecten, gunstig worden geadviseerd. Nadat de voorzitter nog ontkennend had ge antwoord op een vraag van den heer B. Hoo- gendam of de Kamer iets naders bekend was omtrent de tolkwestie, werd de vergadering gesloten. De tweede lustrumviering HET BEGIN DER FEESTELIJKHEDEN SCHEEPVAART SCHIEDAM, 1 Mei. Aaugekomeu. Japansch s.s. Tsuruga Maru, met olie van Kobé via Rot terdam voor N.V. Schieveem aan de Wilbelmina- haven; Noord s.s. Lövland, van Londen om kolen te bunkeren; s.s. Everest, yan Kokkila met papierhout in de Wilhelminaliaven. SCHIEDAM, 1 Mei. Vertrokken s.s. Theano, met stukgoederen naar Rotterdam; Peruaansch s.s. Mazorca. naar Middlesbrough on Tees; Eng. s.s. Anglo Norse, naar Antwerpen; No or-! scdi s.s. Lövland, naar Oslo. SCHEENBEEN GEBROKEN De 14-jarige P. N. uit de Pendrechtschestraat brak gisteren zijn rechter-scheenbeen, tosn hij vau een aanhangwagen van een auto, die op een standaard stond, een pal losmaakte, waar door de wagen op zijn been viel. Op advies van dr. Ris is hij naar liet Gemeente-Ziekenhuis vervoerd. Leden van Roede Kruis cn BH.B.O. waren bij het verbinden behulpzaam. DE GROOTE TÜRNÜITVOERING Met 'n groote turnuitvoering heeft onze R. K. Sportvereeniging „Excelsior" de viering van haar tweede lustrum geopend. Na den opmarsch van de talrijke leden deed een der senioren onder ademlooze stilte den plechtigen vcndelgroet en daarna kwam de voorzitter, de heer E. A. Leenderta, voor het voetlicht voor zijn Openingswoord Het is, aldus spr. niet de eerste maal, dat ik u toespreek, maar bij een. gelegenheid als deze, de viering van het tweede lustrum is het zeker 'n voorrecht. Allereerst Toep ik u allen 'n hartelijk welkom toe en hoop, dat ditzelfde mij nog meerdere malen in deze weken zal mogen gegeven zijn. Het doet het bestuur veel genoegen, dat zoo velen blijk hebben gegeven, mee te leven met de Roomsche sportbeweging, niet in het minst zij, die gehoor gaven aan het verzoek van het bestuur, om zitting te nemen in het eere-comitë. Dezen keer zal ik wat uitvoeriger zijn dan bij andere gelegenheden. Geen geschiedenis zal ik vertellen, in het Gedenkboek wordt alles, de ups and downs van de vereeniging duidelijk beschreven. Maar wat hebben we nu in die tien jaar be reikt? We beoefenen nu niet minder dan vijf takken van sport. We hebben in onze vereeniging 290 leden en 90 donateurs. Dit bewijst dus, dat onze sportorganisatie wel degelijk in 'n behoefte voorziet. Wat er technisch gepresteerd wordt, dat krijgt u vanavond te zien. 'n Woord van dank aan de lustrdm-com- missle, met name The Wielemans, is hier zeker wel op zijn plaats. Laat u wat u dezen avond gezien zult hebben 'n opwekking zijn men- dan ooit onze sport beoefening te bevorderen. Hierna betrad de geestelijk-adviseur kapelaan A. Raaffels het podium, voor 'n korte toespraak. Als geestelijk-adviseur van Exceislor, aldus spr., moet ik vanavond nog 'n enkel woord tot u riohiten. Het doet me werkelijk goed, zoo'n groote belangstelling te zien. Die belangstelling is noodzakelijk. Als allen zien, dat achter hun massale beweging ook '11 massale belangstelling staat, zal ook de ijver en de goede geest onder hen bewaard blijven. Die belangstelling is toch zoo noodig. Vooral nu op 1 Mei. Nu we vandaag weer een andere jeugd hebben zien uittrekken, achter haar roode vaan. Dat vaan is haar kracht, daarop is haar levensideaal gebouwd. Het is 't symbool van hun streven, En honderden hebben zich achter dat vaan geschaard. Die jeugd is door dat ideaal begeesterd en zouden wij nu achterblijven? Onze vaan is toch zooveel mooier dan het roode. De zwart witten kleur heeft toch zoo'n mooie symboliek. Zwart op wit staat de waarheid geschreven. Zwart op wit stelt de Christus aan ons Zijn eischen. Het wit in het zwart is de deugd in de wereld. Zwart-wlt, zonder overgang, zonder tusschenkleur. Voor die kleuren zullen wij onze jeugd be geesteren. Maar daarvoor is uwe belangstelling noodig. Houdt dus die belangstelling voor de Room- sdbe Sportorganisatie altijd wakker! Onder de leden heerscht 'n goede katholieke en sportieve geest. Laat Excelsior steeds groeien en bloeien, om onze jeugd te begeesteren. Na deze vurige toespraak werd onder de forsche tonen van de „Lustrumklanken", den marscih, die The Wielemans, speciaal voor Excelsior heeft gecomponeerd, afgemarcheerd, waarna begonnen werd met de afwerking van het programma. We hebben zelden 'n programma gezien, zoo uitgebreid als dit, dat in zoo'n vlug en vlot tempo werd afgewerkt, zoodat het geen oogen blik verveelde. Geen minuut ruimte werd er gelaten tusschen de verschillende vrije oefeningen. Welk nummer van het met zorg gekozen programma zullen we het eerst noemen? Wat hebben allen dezen avond hun beste krachten Ingespannen! De leiders (hebben eer gehad van hu-n werk: de oefeningen, zoowel voor de kleintjes als voor de groeten, werden correct en bijna feilloos uitgevoerd. 't Begon al dadelijk met de kleinste meisjes. Wat stapten die Üaar parmantig over het too- neel en wat deden ze hun best. de vaak moei lijke standen zoo goed mogelijk uit te voeren, teren ten tooneeie om haar kunst te vei toon en. Onmiddellijk na de kleintjes kwamen 3e groo- De meest sensationeele nummers van den avond waren wel de brug. en rekoefeningen voor de heeren. De sensatiezucht liet het publiek ook hier niet in den steek en de meest gevaarlijke toeren wekten meer bewondering dan de oefeningen, waarvoor werkelijk kracht noodig was. Wat is er in die ©ogenblikken gegriezeld en er i« menig gilletje van cmct'e geuit hij 'n zwie pend cn reuzenzwaai! Oolc door de kleinere jongens is er aardig Verwacht wordt meest zwakke, veranderlijke wind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets koeler zachter. des nachts, overdag 's Fietsers en motorrijders lichten op avonds 7.56 tot 's morgens 3.59. yar( 3 Mei: Groote Schouwburg, Een vrouw zoo- als ieder zoekt (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur; (voor volwassenen) Groote DoelezaaJ, Beet hoven-cyclus (3e concert) Rotterdamsch Phil- harmonisch Orkest, 3 uur. 4 M e i: Groote Schouwburg, Een vrouw zoo. als ieder zoekt (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 nu? (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's, tot en met Donderdag 8 dézer in: Royal; Roxy, (voor volwassenen). SCHIEDAM, 2 Mei. Officieele noteering vani de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn 15.. Namens de commissie uit de Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spiritus 26.50 per H.L. SCHIEDAM, 2 Mei. Men noteert voor ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per H.L. Spoeling Spoeling 0.90. ,iillli..illllii.illlliiiillllliilllUliiHIIHiillUlliillllliiilllllliillllliuillHiiilllllti i-illlir Reel. 6864S 20 werk geleverd, dat voor de toekomst heel wat belooft. .Dansen waren natuurlijk ook niet vergeten. De reidans voor de meisje was 'n heel aan- trekkelijk nummer, 'n Alleraardigst gezie b ai die graoieuse bewegingen in die glinsterende zwart met zilveren jurkjes! Iets heel aparts was de poppendans. Al ie lieve, zwart-witte Excelsior-girls daar meit korte dribbelpasjes te zien huppelen over het ■tooneel. En hun stijve, afgemeten poppenbe- wegingkjes: buigen, knikken, draaien, wat was dat aardig. De houterige „Parade der Zinn- soldaten" was aan de piano 'n prachtige b g - 'UDan' was er nog 'n boerendans. Dat is ook 'n groot succes geworden. Het was uS zien. die aardige vlugge boerinnetjes op de witgeschuurde klompjes met de wijde streep- rokken en de aardige kanten mutsjes en de boeren in rooden kiel en wijde broek op de muziek van W. F. Siep klossend met hun boe rinnetjes in leuken, lossen dans. Het nummer moest gebisseerd worden. Het mooiste was echter voor liet laatst bewaard, wlr's onovertroffen ballet „Aufforderung zum Tanz". Aan de keurige uitvoering van dit ballet hebben de aanwezigen hun oogen uitgekeken, 't Was ook zoo mooi: al die fijne balletdan seresjes met die teere tulle kleedjes en 'n gou den diadeem in het haar! Maar vooral het danspaar de eigenlijke „Auf forderung" wekte ieders bewondering. Dit nummer was 'n schitterend slot aan het succesvolle programma en 'n woord vau hulde aan den heer P. Simons, die de dansen heeft ingestudeerd is hier zeker wel op zijn plaats. Niet minder ook aan Jo Allard, die hij verschil lende oefeningen een nette en accurate bege leiding leverde, waarmee toch ook 'n groote stap naar het succes was gedaan. Ook The Wielemans en z'n extra-versterkte band lieten zich natuurlijk niet onbetuigd. Excelsior heeft zijn lustrum schitterend in gezet. De burgemeester, eere-voerzitter van het eere-comité, en de hoogeerw. heer deken, woon den een groot gedeelte van den avond bij. BOETE BETAALD Door de woonwagenhewoonster A. II. is 4. boete betaald voor welk bedrag zij gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1