LAATSTE BERICHTEN ZEETIJDINGEN VRIJDAG 2 MEI 1930 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Het Eucharistisch Congres te Carthago BANDIETISME IN EEN GELDERSCH DORP. DE RAMP TE HELMOND. VAN EEN SCHOORSTEEN GEVALLEN. TRAGISCH ONGELUK. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. DE COMMUNISTISCHE AGITATIE. DE CHAOS IN CHINA. WERVELSTORM IN DE VER. STATEN. REBELLIE IN SAO PAULO. KOREANEN-BETOOGING TEGEN JAPAN. VISSCHERIJ. MARKTBERICHTEN. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS STOOMVAARTLIJNEN BUITENLANDSCHE HAVENS NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Zitting van 1 Mei. De rechtbank heeft voortgezet de behande ling van de zaak tegen den 37-jarigen -wegwer ker J. C. B., wien ten laste was gelegd, dat l.'j als bestuurder van een tramwagen van lijn 1 i niet voldoende gelet heeft, op wat vóór hem op den weg gebeurde, zoodat het aan zijn nhuld te wijten zou zijn geweest, dat op den T.'cstzeedijk nabij de Scheepstimmermanslaan, een jongen, die achter een auto hing, die op het sein van een verkeersagent moest stoppen, door de tram was aangereden. Bij cje eerste behandeling had verdachte ver klaard, den jongen eerst op het allerlaatste oogenblik te hebben gazien. Hij had alle maat- :,gelen genomen, om een aanrijding te voor komen, doch de tramwagen was doorgegleden. De rechtbank hoorde nu de getuige G. M. C. da. Vries, die .bij de vorige behandeling niet verschenen was. Getuige had yoor het raam gestaan, en ge zien, dat de auto voor den tramwagen gescho- tan was. Bij het kruispunt gekomen; moest de cutó op het teeken van een verkeersagent plotseling stoppen. Toen de tram een paar gieter van den auto verwijderd was had getuige een jongen uit den laadbak zien kruipen en een oogenblik achter aan den auto zien han- gen. Of. de bestuurder den jongen heeft kun nen zien, toen de auto de tram voorbijreed, kon getuige niet beoordeelen. Beide voertuigen reden een matigen gang. Getuige heeft niet gezien, dat de bestuurder zand gestrooid heeft bij het remmen. Een wagenbestuurder, onder wiens toezicht verdachte gereden heeft, zegt, dat hij wel met verdachte gesproken heeft, doch slechts over zaken, die op den dienst betrekking hadden en dat diens aandacht daardoor niet kan zijn af geleid. Op het oogenblik, dat de auto den tramwagen voorbijreed, had getuige den jon gen in de laadbak van den auto gezien en hij meent dat verdachte dien jongen ook gezien zou hebben. Hij heeft verdachte opdracht ge geven den stroom uit te schakelen toen de auto voor den tramwagen schoot, omdat anders bij plotseling remmen van den auto de tram er tegenop zou rijden. Bij het remmen is de rem van de tram doorgeschoten. Indien verdachte meer geroutineerd was geweest, dan zou hij de handrem hebben losgezet en haar dadelijk daarop weer hebben aangedraaid. Dan gebeurt het dikwijls, dat deze wel pakl. Het O. M., waargenomen door mr. J. S. Loke, Wilde het zwaartepunt van verdachte's schuld niet neerleggen in zijn gebrek aan routine, bij het toepassen van de remmiddelen, maar hij had moeten voorkomen dat ze toegepast had den moeten worden en dat zou zeker het geval geweest zijn als hij voldoende had opgelet en den jongen tijdig had gezien. Dat het slacht offer onvoorzichtig gehandeld heeft, ontslaat hem niet van schuld. Eisch f 40.— boete subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. H. B. J. Waslander uit Utrecht, meende dat er geen causaliteit te vin den is tusschen de handelingen van verdachte en het ongeluk. Ook is er van schuld van ver dachte geen sprake, omdat hij de situatie, waar in hij geraakte n'iet heeft kunnen voorzien. Pleiter concludeert tot vrijspraak. - Uitspraak-13 ,Mei. Het ernstige auto-ongeluk op den Mathenesserdijk. AZondag 27 October 1,1. had de 27-jarige koop- man J. H. besteed om zich eens te vermaken in een dancing te Kethel. Met twee vrienden was hij per auto daarheen gegaan. De heeren hadden zich best géanhiseerd en daarbij eenige borreltjes gedronken, zoodat zij-.niet hèelemaal frisch meer waren, toen besloten werd de te- .-rugreis te aanvaarden. H, had uit de dancipg een meisje meegenomen, waarmee, hij den avond Verder in ^Rotterdam wilde doorbrengen, terwijl een andere vriend eveneens met een meisje achter in den auto hadden plaats geno men. De twee vrienden, waarmee H. uit Rot terdam gekomen was, waren om de aanwezig heid van dien vriend achter in den auto eenigs- zlns verbolgen geweest, zoodat zij niet met H. terug -wilden rijden, maar den weg van Kethel naar Schiedam te voet wilden afleggen. Zij wa ren vroeger op pad gegaan dan de auto ver trokken was en zoodoende haalde H. hen op den weg in. Het regende hard en daarom stopte H. om hun te vragen of zij toch niet liever mee wilden rijden. De beide vrienden hadden ech ter geen zin ora in den auto plaats te nemen, hoewel deze voor zes personen was ingericht en daarom installeerden zij zich maar op de voor-spatborden, aan weerszijden van den auto één. Met zijn zonderlinge vrachtje reed H. ver der en passeerde hij Schiedam. H. had den weg naar Rotterdam nog maar eenmaal gereden, zoodat hij zich niet herinner de, dat deze weg zich op het grondgebied van Rotterdam aanzienlijk verbreedt en dat hij een kleine zwenking naar rechts moest maken om op dit verbreede gedeelte te komen. Het uit zicht werd hem daarbij ernstig benomen door de twee personen, die voorop zaten, waarbij nog kwam, dat de regen langs de voorruit stroom de en H. geen ruitenwisscher op zijn wagen had. Voorts was de aandacht van den bestuurder danig in beslag genomen door het gesprek, dat hij met het naast hem zittende meisje voerde. In elk geval heeft H. niet gezien, dat hij naar rechts moest sturen, zoodat de auto rechtuit reed en tegen een paaltje botste, waaraan het bordje Rijwielpad is bevestigd. Vervolgens stoot te de wagen tegen een boom, reed een hek omver en kwam eindelijk op de trambaan tot stilstand. In al deze bedrijven was een der vrienden, de werkman M. Tol, van het spatbord geslingerd. Hij bleef bewusteloos op den weg liggen en is kort daarop naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat hij egn schedelbasis- fractuur en éen wond aan de knie had beko men. Gedurende' zes weken was hij in die in richting verpleegd en daarna hersteld ontsla gen. H. had zich gisteren voor de rechtbank te verantwoorden, terzake, dat het aan zijn roeke loos en onachtzaam rijden was te wijten, dat M. Tol bovengenoemde verwondingen had ge kregen. Bij het verhoor van verdachte merkte de pre sident op dat verdachte meer dan schandelijk heeft gereden, en dat hij zich ook na het on geluk zeer heeft misdragen, door te trachten invloed uit te oefenen op de verklaringen, die zijn vrienden voor de rechtbank zouden hebben af te leggen. Verdachte gaf toe in de dansgelegenheid te Kethel sterken drank te hebben gebruikt. Hij was echter niet dronken geweest, toen hij den auto bestuurde. De beide personen, die op de spatborden zaten hadden hein het uitzicht niet benomen, maar de ligging van den weg was ver dachte onbekend geweest. Getuige M. van Tol was met verdachte meegeweest naar Kethel. Er was door de vrienden nogal wat gebruikt. Ge tuige was vroeger weggegaan, dan verdachte. Tezamen met een vriend was hij te voet op weg gegaan naar Schiedam. Later was hij door verdachte's auto ingehaald en verdachte had toen gevraagd of zij wilden meerijden. Getuige en zijn vriend, die ook aangeschoten waren, hadden toen op de spatborden plaats genomen, en zoo was verdachte verder gereden. Na de botsing is getuige bewusteloos gerSskt ëh htj is eerst in het ziekenhuis weer tot bewustzijn gekomen. Hij is zes weken daar verpleegd ge worden. Getuige H.H.M. Westphaal was de andere vriend geweest, die voorop den auto van ver dachte had plaats genomen. Getuige had ge zien, dat verdachte in de dansgelegenheid te Kethel sterken drank had gebruikt en ook had hij gezien, dat tijdens de reis naar Rotterdam verdachte in voortdurend gesprek was geweest met het meisje naast hem. Eenige dagen na het ongeluk is verdachte bij hem gekomen om hem te vragen te verklaren, dat verdachte hem verzocht zou hebben van het spatbord af te gaan. Dat was echter niet het geval geweest. Getuige weet, dat verdachte ook naar anderen is toegegaan, met het verzoek anders te verkla ren dan het ongeluk zich had toegedragen. De cartonnagewerkster P. Herschbach had verdachte in de danszaal te Kethel ontmoet. Verdachte had in haar bijzijn kogelfleschjes en klaartjes gedronken. In den auto hadden zij niet veel gesproken, maar verdachte deed „ra- rig". Hij reed zoo hard, dat getuige er bang yan werd. Zij had een voorgevoel dat er een ongeluk zou gebeuren. Zij had verdachte ook gevraagd de jongens van de spatborden te laten gaan, want als zij zoo door Schiedam zouden rijden, dan zou verdachte een bekeuring krijgen, had zij gezegd. Dat geeft niets, had verdachte geantwoord, dan betaal ik de boete wel. Getuige had voorts gezien dat de auto geen ruitenwisscher had en dat de voorruit zeer beslagen was, zoodat het uitzicht werd belemmerd. Na het ongeluk had verdachte haar gezegd: Ga jij maar naar huis, maar denk er aan, niets zeggen. Getuige was eerst naar huis gegaan, maar daar na was zij weer gaan dansen. Getuige P. van Gulik had het ongeluk zien gebeuren. Verdachte had niet de noodige zwen king naar rechts gemaakt, maar was rechtuit blijven rijden, waardoor hij tegen het paaltje opbotste en daarna tegen een boompje, vervol gens een hek omverreed en eindelijk op het tramspoor tot staan kwam. Getuige van Tol was van den auto geslingerd en lag bewusteloos op straat. Juffrouw M. C. H. de Leeuw verklaarde, dat zij in den brief die zij aan het parket gezonden heeft eenige dingen verkeerd heeft voorgesteld. Zij had dit gedaan op verzoek van verdachte, op den avond van het ongeluk was verdachte dronken thuis gekomen. De inspecteur van politie J. W. J. Moerman had den auto onderzocht. De lichten waren niet helder geweest. Ook een ruitenwisscher had ontbroken. De remmen waren echter in orde geweest en verdachte moet zeker in staat ge weest zijn den auto eerder tot stilstand te bren gen, dan geschied is. Het O. M., waargenomen door mr. J. S. Stoke, meende, dat verdachte's schuld zonneklaar be wezen is. Hoewel zijn lichten niet te best brandden en hij een glaasje op had, praatte hij voortdurend met het naast hem zittende meis je en reed daarbij hard, hoewel het uitzicht belemmerd werd. Eisch 4 maanden gevangenis straf en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te bestuen voor den tijd van een jaar. De verdediger mr. G. J. de Ruijter meende dat de schuld in de eerste plaats ligt bij de personen, die op de spatborden zijn gaan zitten. In de afwezigheid van den ruitenwisscher ziet pleiter geen element van schuld. Voorts is er geen enkele aanwijzing, die de aandacht ves tigt op den gevaarlijken draai dien de weg daar neemt. Pleiter concludeert tot vrijspraak en vraagt subs, oplegging van een voorwaardelijke straf oï een geldboete. - hr Poging tot diefstal. Twee oude bekenden, de 48-jarige timmer man J. L. v. d. V. en de 30-jarige J. A. H., beiden gedetineerd, hebben zich te verantwoor den gehad ter zake van een poging tot diefstal. Den 7en Maart waren beiden in den voor avond er op uitgetrokken om eens te zien of zij niet hun slag konden slaan in een der win kels aan den Nieuwen Binnenweg. Zij waren in de Volmarijnstraat gekomen en voor twee leegstaande panden waren zij blijven staan om te trachten daar binnen te komen, ten einde de situatie op te nemen van de achterzijde der panden die zij tot operatieterrein hadden uit gezocht. Dat was tenminste hun lezing voor de rechtbank. Juffrouw M. Groeneveld was omstreeks negen uur in die straat gekomen om naar huis te gaan. Zij had de beide mannen zich op verdach te wijze vopr een leegstaanden winkel zien ophouden. Toen zij langs den winkel kwam hiel den zij op met het morrelen aan de deur. Bin nengegaan zijnde in haar woning, keek getuige door haar brievenbus en zij zag toen, dat de mannen weer bezig waren aan die deur. Even later liepen zij door. Zij is toen naar boven ge gaan en samen met haar zuster heeft zij post gevat voor een raam en zij hebben toen gezien, dat de verdachten weer terugkwamen, om an dermaal hun krachten op die deur te beproe ven. Nadat het hun niet gelukt was de deur te openen, verwijderden zij zich, maar wat verder in de straat hielden zij weer stil voor een leeg staand pand en weer opnieuw begonnen zij aan de deur te morrelen. Omstreeks tien uur, toen de bewoners begonnen met kleeden te kloppen, verwijderden zij zich. Uit het verhoor bleek verder, dat omstreeks half twee de beide verdachten door een agent van politie in die straat werden aangehouden. De deur van het pand, waarvoor zij het laatst door getuige Groeneveld waren gezien, stond open en een sleutel, die aan v .d V. behoorde, paste in dit slot. De verdachten werden in het bezit gevonden van een aantal valsche sleutels en inbrekerswerktuigen. De president opperde de meening, dat ver dachten zich toegang tot dit pand hadden wil len verschaffen om daaruit mee te nemen, wat van hun gading was, maar dat krenkte den trots van v. d. V. die beweerde zijn handen niet vuil te willen maken aan een paar koperen kranen. Het was hun uitsluitend te doen ge weest om aan de achterzijde de situatie op te kunnen nemen. Zij hadden alleen maar aan de deuren gevoeld, hoe deze gesloten waren, het zij met den sleutel of ook met een knip. Geen der deuren hadden zij opengemaakt en hoe die eene deur open gekomen was, wisten zij niet. In het passen van den huissleutel van v. d. V. was volgens hen geen bewijs gelegen, want met zulk een sleutel kau men driekwart van de arbeiders woningen open maken, als de deuren niet op het nachtslot zijn. Het O. M. meende, dat als het waar was, dat verdachten alleen maar aan de deur hadden willen voelen, hoe deze gesloten was, zij niet driemaal in de straat teruggekomen waren. Het is wel degelijk hun bedoeling geweest om binnen te komen. Daarop wijst ook het inbre kersgereedschap, dat in hun bezit is aangetrof fen. De poging tot diefstal ten aanzien van v. d. V. en de medeplichtigheid daaraan door H. bewezen achtend, eischte het O. M. tegen ieder 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der voor- loopige hechtenis. De verdediger, mr. J. A. Fruin, meende, dat alleen is komen vast te staan, dat verdachten de bedoeling hadden de situatie te verkennen. Van een poging tot diefstal is niets gebleken. Pleiter concludeert dan ook tót vrijspraak. Uitspraken 13 Mei. De Pauselijke legaat vertrokken. ROME, 2 Mei (V. D.). Voor het eerst se dert 1870 vertrok uit de voorhaven van Rome, Civita Vecchia, weer een schip, dat de Middel- lapdsphe Zee zal oversteken onder Pauselijke vlag. Aan boord' bevond zich kardinaal Lépicier, de legaat van den Paus op het Eucharistisch Con gres te Carthago. Een caféhouder, zijn vrouw en nog 2 personen ernstig mishandeld. HET VOORSPEL VAN DE SCHELMEN STREEK. Naar eerst thans bekend wordt, heeft zich dezer dagen in het Geldersche dorpje Epe, met name in de tot deze gemeente behoorende buurtschap Zuuk, een bandieten-geschiedenis afgespeeld, dat in opzet en uitvoering eenlgs- zins herinnert aan wat men op dat gebied soms uit Mexico of Chicago te hooren krijgt. Het voorspel van dezen „schelmenroman" voltrok zich eenlgen tijd geleden in de rechts zaal te Zutphen, waar een zekere De W., uit Zuuk, terecht stond en zich hoorde veroor- deelen omdat hij zijn mede-buurtbewoner W. ernstig met een mes had toegetakeld. Niet tevreden met de berechting door de justitie, zonnen echter de destijds aangevallen W. en enkele makkers op een meer persoon lijke „afrekening", en daartoe vervoegden zij zich een paar dagen geleden vier in getal in het café van B., te Zuuk. waar zij meenden, De W. wel te zullen ontmoeten. Dit bleek echter niet het geval, en voor deze teleurstelling stelden de individuen zich toen op schandelijke wijze schadeloos. De vrouw van den caféhouder en diens schoonzoon werden op gruwelijke wijze door de vier woestelingen mishandeld, en ook de caféhouder zelf en een kostganger moesten het ontgelden. De schoon zoon vluchtte, na zwaar mishandeld te zijn, in wilde angst in het nabijzijnde bosch en hield zich daar den geheelen nacht schuil. De café houder, die lijdende is aan een hartkwaal, en zijn echtgenoote, waren door de ondervonden bejegening het schandaal duurde tot ruim één uur In den nacht! zoodanig van streek, dat zij een langdurige geneeskundige behan deling zullen moeten ondergaan. Thans heeft gelukkig de politie zich met de zaak bemoeid, zoodat dit muisje voor de deel nemers aan de boevenstreek nog wel een zeer onaangenaam staartje zal krijgen. Intusschen geven de vier wel toe, in het café te zijn ge weest, doch blijven hardnekkig ontkennen iets af te weten van wat daar in den bewusten avond en nacht is gebeurd. De vermoedelijke oorzaak. (r Omtrent de Tamp te Helmond kan nog wor den gemeld, dat de oorzaak van het ongeval voorloopig als volgt is vastgesteld. Door den dood van twee getuigen Is de ware toedracht der zaak waarschijnlijk niet meer te achterhalen. De arbeider van Duinhoven heeft de» nachts gezien, dat de kraan hij het reser voir verstopt raakte. Hij bukte zich toen en heeft haar eruit ge draaid. Met de hand heeft hij daarop de vloei stof willen terughouden, wat hem niet gelukte. Het spoot hem in den mond, met het gevolg, dat hij stikte en verbrandde. De dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. Deze conclusie wordt hieruit opgemaakt, doordat ongeveer 3000 liter trychloor-acety. leengas is weggespoeld, voordat van Reydt de kraan, die naast het reservoir lag weer terug kon draaien. Naast den arbeider van Reydt heeft Stoffels zich zeer menschlievend onderscheiden. Een 50-jarige werkman gedood. Hedenmorgen is van den in aanbouw zijnden hoogen fabrieksschoorsteen bij de firma Hooi- tes Beukema te Hoogezand de werkman Fr. Steirl van Rotterdam pl.m. 50 jaar oud en ge huwd, naar beneden gevallen. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Een bejaarde vrouw verbrand. Gisterenmiddag rond 12 uur, was de 79-jarige juffrouw Foppel, Urkhovensche Weg 71, te Eindhoven, even alleen in huis. Zij lichtte de pan van de kachel op, waardoor haar sjaal vlam vatte en zij weldra geheel in vlammen stond. Zij strompelde nog een eindje het buis in. maar viel toen neer. Toen de dochter, mej. van Kamenade, bij wie de moeder inwoonde, een enkele minuut later weer thuis kwam, vond zij slechts het met deerlijke brandwonden overdekte lijk. Gistermorgen omstreeks 10 uur ontstond door tot nu toe onbekende oorzaak brand in een perceel heide, gelegen onder Zesgehuchten, toebehoorende aan baron van Tuyll van Se- rooskerken te Heeze. Aangewakkerd door den tamelijk sterken wind breidde het vuur zich snel uit. Rijks- en gemeentepolitie, een jacht opziener en verschillende boeren, die in de om geving werkten, waren spoedig bij bet terrein van den brand. Met vereende krachten begon men het blusschingswerk. Het mocht den blus- schers na kraebtigen arbeid gelukken 't vuur meester te worden. Ongeveer 15 a 16 H.A. heide brandden af. Door het tijdig en krachtig op treden der bovenstaande personen zijn uitge strekte mooie dennenbosschen gespaard geble ven. Woensdagmiddag te 5 uur ontstond, vermoe delijk door het wegwerpen van een sigaret, een bosch- en heidebrand in het langs den weg van Rucphen naar Sprundel gelegen mastbosch. On geveer 2.5 H.A. dennenbosch werd een prooi der vlammen. Door de maréchaussée wordt een streng onderzoek ingesteld. Honderden arrestaties op 1 Mei te Parijs. PARIJS, 2 Mei (H.N.). De prefectuur van politie deelt mede, dat gisteren in het geheel 687 Fransche en 94 buitenlandsche hetoogers te Parijs zijn gearresteerd. Overigens is dit jaar de eerste Mei hijzonder rustig verloopen. In talrijke plaatsen zijn optochten gehouden, waarhij slechts enkele incidenten van weinig beteekenis zijn voorgekomen. Te Valenciennes is een Belg, die hij een openbare betooging het woord wilde voeren, in hechtenis genomen en over de grens gezet. Te Rouen trachtten de arbeiders, die vrijaf hadden, hun kameraden, die werkten, te hin deren. De politie greep in en het kwam tot een handgemeen, waarhij enkele personen licht ge wond werden. SYDNEY, 2 Mei. (N.T.A.) Te Canberra tracht te gisterenavond een groot aantal werkloozen de regeeringsgebouwen te bestormen. De politie stond aanvankelijk machteloos en kon eerst nadat versterking was verkregen, tegen de ordeverstoorders optreden. Te Sydney werd een communistische betoo- glng door de politie uiteengejaagd, waarbij 17 personen werden gearresteerd. Muiterij onder de regeeringstroepen. LONDEN, 2 Mei. (V.D.) De „Times" meldt uit Hongkong, dat de provinciale regeering van Canton ten zeerste verontrust wordt door de muiterij van een divisie regeerings-troepen, groot 5000 man. De muitende divisie was in de prov. Kwan- toeng en Kiangsi gedetacheerd. Men vreest, dat de muiters, die zich bij het leger van generaal Feng hebben aangesloten, naar Kwantoeng zullen optrekken. Na protest van de betrokken mogendheden hij de Nanking-regeering heeft deze de provinciale regeering van Canton op dracht gegeven, te zorgen, dat een ZwitBersche en twee Duitsche missionarissen, die door ban dieten waren ontvoerd weer in vrijheid gesteld zouden worden. De Kiangsi-troepen zijn er intusschen in ge slaagd, één der heide Duitsche missionarissen te bevrijden. Een groot aantal huizen ingetort. Tientallen dooden. LONDEN. 2 Mei (H.N.). In de Vereenigde Staten heeft een wervelstorm in de centrale staten veel schade aangericht. Een plaatsje in Nebraska is geheel verwoest. Plet aantal dooden en gewonden is nog niet bekend, daar de verbindingen gestoord zijn, doch men vreest dat het hoog zal zijn. Ook in andere plaatsen van Nebraska is veel schade aangericht. Volgens de nadere berichten, zijn bij den wervelstorm in Nebraska en Kansas 17 perso nen gedood en worden 6 personen vermist. Tal rijke huizen zijn ingestort en geheel verwoest, zoodat het aantal slachtoffers wel grooter zal blijken. In Minnesota zijn 5 personen om het leven gekomen. De storm, die behalve Nebraska ook het N. W. van Kansas en de omgeving van Milwaukee teisterde, bewoog zich over een 120 K.M. langen zigzagbaan voort. In Kansas is vooral de stad Winchester ge troffen. Tegen middernacht zijn uit de omlig gende plaatsen ambulances naar Winchester ge zonden. Veertig politie-agenten gedood. BUENOS AIRES, 1 Mei (R.O.). Volgens tele grammen uit Brazilië hebben opstandelingen veertig provinciale politieagenten van den staat Sao Paulo in een hinderlaag gelokt en gedood. De rebellie is niet tegen de federale regee ring gericht, doch uitsluitend tegen het gouver nement van den staat Sao Paulo. 32 arrestaties. Uit Tokio wordt gemeld, dat gisteren een menigte Koreanen voor het Japansche consu laat-generaal te Charbin heeft betoogd. De ruiten werden ingeworpen en ook verdere schade werd aan het gebouw aangericht. Nie mand werd echter gedeerd. De politie nam 32 personen in hechtenis. KRALINGSCHEVEER, 2 Mei. Aangevoerd 3 kleine zomerzalmea 2.302.70, en 55 groote ROTTERDAM, 2 Mei. Heden kwamen aan de vischmarkt alhier 10 kustvaartuigen en werden van IJmuiden, Nieuwediep en elders 3S0 man den en kisten versche visch aangevoerd. De prezen waren: Kleine tong 4250, griet 1824, middel schol 2234, kleine schol 3 10, schar 24, kabeljauw 818, leng 710, zeepaiing 69, schelvisch 514, gul 69, wijting 35, tongschar 79, finten 3034. garnalen 34, alles per mand, schotzalm 2—3 per stuk. SCHEVENINGEN. 1 Mei. Binnen van de beug- visschertj: SCH. 50 met 553, SCEÏ. 275 met 380, SCH. 280 met 417, SCH. 298 met 416, SCH. 87 met "324, SCH. 368 met 397, SCH. 412 met 442; SCH. 284 met 457, SCH. 3 met 456, SCH. 378 met 456, SCH. 39 met 501, SCH. 46 met 515, SCH 312 met 345, SCH. 402 met 437, SCH. 190' met 466, SCH, 66 met 379, SCH. 59 met 487, SCH. 254 met 484, SCH. 342 met 403, en SCH. 108 met 337 netto besom ming aan versche visch. zomerzalmea 1.702.65 per pond. 8 VLAARDINGEN, 2 Mei. Heden werd betaald voor zoutevisoh (stijve koon) groot soort 23.90 25, idem klein soort 20.10 per ton. DELFT, 1 Mei. Bloemkool le srt. 1222, 2e Srt. 510, komkommers Eng. le srt 2026, 2e srt. 1519, sla le srt. 1>5.10, 2e srt, 0.301.50 per 100 stuks, peen 2023, radiis 34.2-0, rabarber 1.904 per 100 bos, spinazie 718 ct., stoofsla 10—59 ct. per kist, tomaten 3248 per 100 pond. DORDRECHT, 2 Mei. (Veemarkt.) Aange voerd 8 runderen, 5 nuchtere kalveren, lam meren, 23 varkens, 78 biggen, paarden, veulens. De prijzen waren voor: vette koeien le srt. 5460 ct., 2e srt. 5052 ct., 3e srt. 4548 ct., vette varkens 3435 ct., zouters 3738 ct. per pond, melk- en kalfkoeien 250300, vaars koeien 200240, pinken 160170, nuchtere kalveren 1112, schrammen 3045, biggen 20—32, paarden 250—300, hitten 160—170, lammeren 2021. LOOSDUINEN, 1 Mei. (Coöp. Groentenvei- Ving), Bloemkool le srt. 1124, 2e srt. 3.20 9.50, kaskomkomimers le srt. 19.60, 2e srt. 16.20, rijen komkommers le srt. 2124, 2e srt. 1317, gele komkommers le srt. 21, 2e srt. 15, sla le srt. -0.704.20, 2e srt. 0.50 1.1-0, andijvie 8.10 per 100 stuks, komtoommer- stek 1215 per 100 kg., tomaten A 3847, B 29—30, C 34—43, CC 20—24, bonken 25 p-er 50 kg., postelein 1.801.95, stoofsla 8—43 ct. per 6 kg., spinazie 716 ct„ andijvie 0.751 per 4 kg„ peen 1823, radijs 0.601.80, raap stelen 3060 ct. per 100 bos. LOOSDUINEN, 1 Mei. (Loosduinsche Groen- tenveiling). Bloemkool le srt. 1217, 2e srt. 38, kaskomkommers le srt. 18.4018.50, 2e srt. 12.4013.40, 3e srt. 8.909.50, rijen- Komkomimers 1920, sla le srt. 1.104.30, 2e srt. 4050 ct., andijvie 4.406.90 per 100 stuks, meloenen 2.753 per stuk, tomaten A 42—43, B 35—36, C 36—37, CC 21—24 per 50 kg., postelein 1.352 per 6 kg., spinazie 716 ct., andijvie 1.061.25 per 4 kg., prei 1.70—1.90, radijs 1.30—2.10, raapstelen 55—60 ct., rabarber 5.306.40, selderij 0.401.50, pieterselie 0.301.30 per 100 bos, komkom- m-erstek 1125 per 100 kg., stoofsla 713 ct. per kist. ROTTERDAM, 1 Mei. (Rot-te-rda-msche Melk- velling). Dageüjksche levering pl.m. 15.00-0 liter. Hoogste prijs 6.20, laagste prijs 4.9-0, midden- prijs 5.55, alle prij-zen verhoogd met 1 ct. rijloon. ZWIJNDRECHT, 1 Mei. Kropsla le srt. 4.50 6.30, 2e srt. 12.40 per 100 krop, radijs roode 0.703.60 per 100 bos, spinazie 1.501.80 per 100 kg. ROTTERDAM, 2 Mei 1930. Vlet- en licht-erwerk250 ton 7, 300 tons liggen en/of varen 8, aller per dag. Vaarvverl-t voor zwaar goed: 100 ton naar Apeldoorn van: 2.502.75 per last. In alle afdeellngen weinig vraag naar ledige ruimte. ROTTERDAM, 2 Mei 1930. B o v e n-R ij n. Waterstand wassend. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemman onveranderd. Voor ruwe producten geen noteering. Benede n-R ij n. Waterstand vallend. Er was matige vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd, met lo^jjd (8 dagen) 27% ct per last. Sleeploon volgens het 27% ets. tarief Ertsvracht naar Hor! met optie Ruhrhavens 2535 ct. en 1525 ct. met en lostijd. RUITROR.T, 2 Mei 1930. VRACHTEN van do RijnRuhrhavens naar Rotterdam 0.55—0.60 Mk. (inclusief sleepen), Antwerpen en Gent 1.10 Mlc., Brussel 1.50 Mk., Luik 2.50 Mk. Ertsvrachten met lostijd (4 dagen) 17% ot, Van de havens van het Rijn-Hernekanaal naar Rotterdam Ö.80 Mk. (lncl. sleepen), Antwerpen en Gent 1.30 Mk. Brussel 1.70 Mk, Luik 2.80 Mk. Van de havens van het RijnHerne Kanaal naar Mainz en Mannheim 0.8-0 Mk., Frankfurt 0.95 Mk., Karlsruhe 1.Mk. SLEEPLOON van de Rijn-Ruhrhavens naar St. Goar 0.72 Mk., Malnz 1.05 Mk., Mannheim 1.20 Mk. ROTTERDAM aangekomen. 1 Mei namiddag: 145 ARY SCHEFFER, Kuyper, van Dam Smeer, Havre, Binnenhaven, stukg.; 2.15 MAR- SA, Krupp, Benisaf, Waalhaven Nz„ erts; 2.45 LABELLE COUNTY, D. Burger Zoon, St. John, Maashaven Nz., graan. 3.INO, N.V. Wm. H. Mtiller Co., Swansea, Jobshaven, stukg.; 3.15 ANDIJK, Holl.-En-g, Indië Lijn, Bom bay, Lekhaven, stukg.; OCEANA, Nievelt, Gou- driaan Co., Antwerpen, Maashaven 8, graan; 3.45 PHOEBUS, t., A.P.C., Baytown, St. Jans- haven, olie; 4.— POELDIEP, H. v. Krieken Co., Lynn, IJselkade, stukg.; 5.— DEARNE, Hudig Pi-eters, Goole, Westerkade, stukg.; 5.15 SCHIE, Vinke Co., Bordeaux, Rotter- damsche Droogdok Mij., ledig; 6.SUNDANCE, Gans' Transport, Savannah, Maashaven 3, graan; 6.15 PARKHAVEN, Gebrs. v. Uden, Mobile, Lekhaven Oz., stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen. 1 Mei namiddag: 3.5-5 EVEREST, Kokkila n. Schiedam; 9.10 SUNDBRI, Londen, bunkert; 9.25 ORION, Ro chester, bunkert; vertrokken 1 Mei namiddag: 3.25 MELILLA, Hamburg; TOHITI, Batavia; 3.50 TINOMBO, op proeftocht; 4.05 A. WICAN- DER, Stockholm; 6.25 TAKSTAAS, Danzig; ARITZ MENDI, Leith; HERAKLEA, Hamburg; 7.— FRONSAC, Boulogne; ALNMOOR, Narvik; NILE, Hamburg; CARL REHDER, Randers; 7.4-5 RAMFRID, Gothenburg; BERNISSE, Ham burg. STAD ZWOLLE, Cardiff; 8.25 PALOS, Santander- BATAVIER IV, Londen; CROMER, Harwich; ALPHACCA, Hamburg; 8.40 NICEA, Ham-bung. 10.— LOVLAND. Oslo; 10-® MERTAINEN, Narvik: 11.10- HELMWIGE. Stettin; AMSTER DAM, Harwich;" 11.40 HEEMSKERK, Hamburg. IJMUIDEN aang. 1 Mei: JANXS FAULBAUMS, Riga (hout); GATESHEAD, Newcastle (kolen); BAAKN, Antwerpen (stukg.); VECHTSTROOM, jHulL (stukg.); ELS A KOPPER, Leningrad (hout); NIAS, Hamburg (stukg.); HERON, Londen (stukg.); DERWENT, Goole (stukg.); vertr. 1 Mei: RHEINLAND, Rotterdam; SOL- FRID, Aarhuus; ROTTI, Hamburg; AMSTEL- KERK, West-Afrika; IRIS, Rotterdam; PRO TEUS, Stettin; JASON, Curasao; JAARSTROOM Liverpool. Wind O., helder, flauwe koelte, kalme zee. VLISSINGEN 1 Mel aang.: MECKLENBURG, Harwich; HEINR1CH PETERS, Bilbao, bunkert; vertr.:-PRINSES JULIANA. Harwich; STEL LA, Londen; HEINRICH PETERS, Rotterdam; ROTTERDAM, Londen: gep. naar Antwerpen: EDITH, NorwichDAR LINGTON, Hull; DICTO, Para; LEOVILLE, Havre; LIBERTY, Goole; CAP D'ANTIFER, Casablanca; AURIGNY, Hamburg; GROIX, B.- Ayres; OLIVE, Londe: DYNAMO, id.; KARLA, Nizza; ANGLO NORSE, Rotterdam; BALU CHISTAN, B.-Ayres; VESTA (Nept.), Bremen; LIMBURG, Lonten: AI.SIA, B.irgkok; C.ERNIS, Bremen; gep. naar Gent: DON, Goole: PORTHI.EVEN, Gravesend; STAVELEY, Grimsby: CANADA, Pto Colombia; gep. van Antwerpen: VANELLUS, Liverpool; AXEL OHNSON, San Francisco: ELISABETH - VILLE, Congo: MEUSE, Rotterdam; U3ARAMO, Hamburg; WOLFSBURG, Busreh: ST- LOUIS, Calais; BORINGIA, Bangkok; BRUGES, Har wich: gep. van Gsnt: ENRICHETTA, Rotterdam DEODATA, id. HELLEVOETSLUISi aangek. 1 Mei; MANZO- NI, Antwerpen, nr. Dordt; vertrokken 1 Mei: LIJEBURG IA, l-Iolbeck. HARLINGEN aangekomen 1 Mei: SCHOK LAND, Immingham. 1 HOLLAND—AMERIKA LIJN. NIEUW-AMSTERDAM, Rott. n. N.-York 1 v. Boulogne. STATENDAM, N.-York n. Rott. 1 op 750 mijl v. Plymouth. HOLLAND—AFRIKA LIJN. GIEKERK (uitreis), 1 te Lor. Marques. NIAS 1 Mei van Hamburg te Amsterdam. HEEMSKERK, 1 v. Rotterdam n. Hamburg. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. AMSTELKERK (uitreis) 1 Mei van Amsterdam. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. ALMKERK (thuisreis), 1 v. Pt. Said. ARENDSKERK, 1 v. Hamburg te Bremen. HOLLAND—OO'ST-AZIë LIJN. OOSTKERK (uitreis), 30 v. Hongkong, HOLLAND—ENGELSCII-INDIë LIJN. ANDIJK, 1 Mei v. Bombay te Rotterdam. HALCYO-L LIJN. STAD ZWOLLE, 1 v. Rotterdam te Cardiff. JAVA—NEW-YORK LIJN. BLOMMERSDIJK, 1 v. N.-York te Batavia KON. NED. STOOMBOOT MIJ. MARS, 1 v. Amsterdam t6 'Lissabon. ARES. Amis-t. n. Curagao p. 1 Terceira. BRION, 1 v. Vigo n. Amsterdam. TELLU-S, 1 v. Malaga te Vigo. NEREUS, 1 V, Aalborg n. Amsterdam. STELLA, Donau n. Amst. p. 1 Eastbourne. TELAMON, Pto Barrios n. Amst. p. 1 Azoren. BAARN 1 Mei van Antwerpen te Amsterdam. IRIS 1 Mei van Amsterdam naar Rotterdam. PROTEUS 1 Mei van Amsterdam naar Stettin. JASON 1 Mei van Amsterdam naar Curagao. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ORANIA, Amst. n. B.-Ayres 1 (1 n.m.) v. Sout hampton. KON. PAKETVAART MIJ. TIDORE, Rott. n. Batavia p. 1 Gibraltar. TOHITI, 1 v. Rotterdam n. Batavia. TIDORE, Rott. n. Batavia p. 1 Gibraltar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TERNATE, Java n. Djoddah p. 1 (6 n.m.) PI. de Galle. TAPANOELI, Batavia n. Rott. 1 te Marseille. TJERIMAI, Rott. n. Batavia 1 te Southampton. SIBAJAK, Batavia n. Rott. 1 v. Colombo. TABANAN, Batavia n. Rott. 2 (9 v.m.) te Mar seille verw. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALPHACCA, 1 v Rotterdam n. Hamburg. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. POELAÜ TELLO (thuisreis), 1 te Suez. KAM1BANGAN (thuisreis), 1 v. Pt. Said. POELAU ROEBIAH, 30 v. Hamburg n. Amst. ROTTI 1 Mei van Amsterdam naar Hamburg. STOOMVAART-MIJ OCEAAN. AUTOMEDO-N, Japan n. Rott. 1 te Belawan. AM. VILLE DE JOYEUSE Rott. n. Dakar p. 29 Sagres. AACHEN, Rott. n. Chili p. 29 B.-Ayres. u AMMON, Rott. n. Japan 30 v. Hongkcyupq AD. WOËRMANN, v. Rott te Kaapstad. ANNA, m., 30 v. Ostende n. Londen. BARBARA, 29 v. Hamburg te Genua. BARTA, 3-0 v. Amsterdam te Shields. BALZAC. 28 v. Rotterdam te Oslo. BALDUIN, 28 v. Hoek v. Holland te Oslo. CHR. MATTHIESSEN, 25 v. Rott. te Stockholm. CORMORANT, 28 v. Rott. te Manchester. COBLENZ, Rott. n. Japan 29 v. Genua. CASTOR, 2-9 v. Amsterdam te Kopenhagen. CUYABA, Rott. n. Santos 1 v. Havre. CITY OF CORINTH, Rott. n. Japan 1 Mei v. Pt. S wet ten ham. DIANA, 30 v. Rotterdam te Hamburg. DE RUYTER, 30 v. Esbjerg te Bremen. DIVONA, 28 v. Rotterdam te St. Malo. DE HOOP, hospitaal-kerkschip, 30 v. Vlissingen te Ostende, vertr. n. Noordzee. ERNRIX, 29 v. Rotterdam te Montrose. ENERGIE, 28 v. Rotterdam te Aalborg. EDITH HOWALDT, 27 v. Rott. te Aarhuus. ERLANGEN, Rott. n. Japan 1 v Sabang. FRIDA, 23 v. Rotterdam te Stockholm. FULDA, 30 v. Rotterdam te Bremen. FRIESLAND, 1 v. Rouaan n. Immdngham. FLORA, 30 v. Amsterdam te Korsör. GEORG, 27 v. Rotterdam te Oxelosund. GAASTERLAND, 1 v. Immlngham te Antwerp. GLENGARRY 30 v R'dam te Hamburg. HELLE, 28 v. Rotterdam te Pillau. HARLOW, 30 v. Sluiskil te Shields. HENNIE, 1 v. Stettin te Selby. JOHANNA TE VELDE, na., 28 v. Halden te Yarmouth. METEOR, Rott. n. NapeJs 27 v. Civ. Vecchia. MACCLF.SFIELD. 80 v. Rotterdam te Grimsby. NOORD-HOLLAND, 30 v I-Iarlinigen te Goole. OUD-BEIJERLAND, 28 v. Rouaan n. Londen. OREST, Rott. if, Danzig 3-0 v. Kopenhagen. OSTREVENT, 30 v. Rotterdam te Rouaan. PORTO, Rott, n. Tetuan 29 v. Ceuta. PASAJES, Rott. n. Lissabon 29 v, Oporto. PRINSES JULIANA, m., 28 v. Ostende n. Ldn. ROELFINA, m., 30 v. Middlesbro n. Ipswich. RHEA, 29 v. Rotterdam te Kopen-hagen, RABE, 30 v. Rotterdam te Koningsbergen. SILT, 29 v. Konngsbergen n. Antwerpen. SURSUM CORDA, 29 v. Wormerveer te Stettin ST. JANSLAND. 8-0 v. Rotterdam op Tyne. TEXAS. 30 v. Amsterdam te Havre. TRITO, 1 v. Belfast te Glasgow. VLIESTROOM. 28 v Plymouth te Fowey. WESTLAND, 1 v. Rotterdam te Leith. ZEESTER, 27 v. Nakskov ta Danzig. BUITENLANDSCHE HAVENS. KITANO MARU 2 v. Londen n. Japan. ICARMALA Londen n. Japan 2 v. Southampi-ss:, KAMBOLE 30 v. Clyde te Montevideo. KRONSTAD 10 v. Montevideo n. Hamburg KARNAK 30 v. Valparaiso n. Antofagasta. KHIVA, Rott. n. Japan 1 te Pcnang. KENTON, Tampico n. Ldn. 1' op 185 mijl Z.W. v. Land's End. LEVANTE, Rotterdam 11. Barry p. 1 Nitoh. LARGS BAY Londen 11. Australië 1 te Fremantle LAUTERFKLS 30 v. Bombay n. Bremen. LIBERTY GLO 30 v. Savannah n. Bremen. LIMAX 1 v. Batavia n. Singapore. LINOIS SO v. Duinkerken te Haiphong. LONDON CITIZEN 1 v. N.-York te Londen. LIEUT. ST. LOUB. BIE 2 v. Londen n. Japan. MAASDIJK Rott. n. Bagnoli p. 1 (4 n.m.) Oues- sant. MATIANA Bei-a n. Londen 1 v. Marseille MASULA 2 v. Kurrachee n. Bombay. MANDALA 30 v. Madras n. 't Kanaal. MASHOBRA 2 v. CaleuLta te Londen, MALDA 30 v. Beira n. 't Kanaal. MONGOLIA 2 v. Sydney te Londen. MOOLTAN Sydney n. Londen 1 te Hobart. MONTCALM 2 v. Southampton n. Montreal. MELITA 2 v. Glasgow n. Montreal. MANCHESTER BRIGADE 2 v. Manchester n. Montreal. MASHOBRA 1 v. Calcutta te Londen. MAJESTIC 1 v. N.-York te Southampton. MANGOLA 1 v. Batavia n. Singapore. MEONIA Rett- n. Bangkok 29 v. Pehahg. MATOPPO, Colon n. Liverpool 30 op 180 mijl y. Land's End,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 2