De zendtijdverdeeling De rooie 1 Mei-viering De to lenbestorming VRIJDAC 2 M3Ï 1930 BEKEERINGEN Het Eucharistisch Congres te Cart&ago De Koninklijke Familie MGR. DR. B. ERAS R. K. BOND VAN ZIEKEN VERPLEEGSTERS Een R. K. Centraal Verbond Spaarfonds voor bodemcuMunr DE VORDERING VAN CURATOREN R. K. HANDELSHOOGESCHOOL Voor het radio monument Hoe men een zaak „opblaast" EEN FEEST EN EEN TREURIGE STOET MENSCHEN EN MEENINGEN IETS MOEILIJKS DE NIEUWE RIJKSWEG HOORNBRUG—DELFT Het opschrift komt niet van ons, dus van een ander. De heer J A. B. uit Voorwaarts, schreef het bovenstaande opschrift en daar otnder een artikeltje, ook over bekeeringen. Aanleiding tot dit geschrijf was een zon derlinge advertentie, die gestaan moet heb ben in de Limburger Koerier. ,,B. z. a, jong persoon, voor h. autom.vak Goed kunn. smed. bank en pl.werken. Dipl Amb. dr. vrij en v. g. v. v. Wil ook wel t h. R. K. Gel. overg.". Een prachtig staaltje van het gelduitspa rende arvertentietaaltje. Maar daarbij een misselijk staaltje vai een advertentie. Wij meenen, dat de „Limburger Koerier' een katholiek blad is En we meenen ook dat een katholiek aan den ernst en de waar digheid van dat geloof verplicht is, zulke onzinnigheden, en ergerlijke aanbiedinger uit de krant te houden. Roerend eens met den heer J. A. B. dat zooiets nergens op lijkt. Als hij echter schrijft: „bekeeringen om een baantje komen bij ons niet voor", dan mee nen wij, dat hij een klein beetje te hoog op geeft over het minder-mooi-menschelijke ook onder de sociaal-democraten. Ons zijn er wel bekend, die enkel en alleen bij de sociaal democratie aangesloten waren, omdat hun baantje er bij betrokken was. Rood of geen brood, heeft geen goeden klank. Natuurlijk zit het venijn van dat artikel in den staart. De schrijver vraagt: „Wat doet de geestelijkheid met zoo'n man die zich bekeeren wil om het baantje". Antwoord: de geestelijkheid doet met zoo'n man heelemaal niets; ze stuurt iemand, die met zoo'n intentie katholiek wil worden, dood-gemoedereerd heen. „Hecht zij (de geestelijkheid) waarde al leen aan bekeering om het geloof en niet om het voorbeeld?" Antwoord: Bij iedere bekeering die intusschen heusch niet zoo makkelijk ver loopt, als buitenstaanders wel eens meenen vraagt de geestelijkheid: dat slechts de gene, die uit volle overtuiging, dus na het geloof te hebben leeren kennen, katholiek wordt, dat in geweten mag doen. Iemand, die, zonder overtuigd te zijn van het ka tholieke geloof, toch daartoe zou overgaan doet volgens katholieke overtuiging, iets totaal ongeoorloofds en clus zonde En dan komt de klap op den vuurpijl: „Door het verbod van het gemengde huwe lijk dwingt zij vele jonge menschen tot de Kerk toe te treden, hoewel dezen er niets voor voelen. Zij worden uiterlijk Iloomsch en zijn innerlijk vrij-geloovig of ongeloovig. Zij moeten: de familie en de geestelijkheid dwingt hen. Het stuit hun tegen de horst, aan Roomsclie vormen mee te doen en ftöomsche leeringen aan te nemen alleen om te kunnen trouwen. Het werpt een schaduw op hun huwelijk. Maar hun liefde is zóó groot, dat zij met den mond „ja" zeggen, waar hun innerlijk wezen protesteert. Zij kunnen den band met hun verloofde niet breken, al moeten zij tegen hun zin zich ook binden aan de kerk. Zoo maakte Rome bekeeringen, die haar uiterlijk sterker ma ken, maar haar wezenlijke beteekenis ver zwakken. Baanlje-geloof en trouw-geloof zijn schijngeloof en kracht zit nooit in schijn, maar alleen- in wezen Wij zouden de ellenden van het gemengd huwelijk zelf niet beter hebben kunnen schet sen. We hebben dan ook maar één ernstigen grief tegen dat stukje: n.i. dat de geestelijk heid iemand zou dwingen, Roomsch te worden! Totale onzin! De R. K. Kerk verbiedt aan katholieken te trouwen met een niet-katho- liek. Dat weet zachtjes aan iedereen. Begint men nu toch met een verkeering, dan heeft de geestelijkheid daar toch zeker geen schuld aan. Ze dwingt niets en niemand. En als J. A. B. de niet-katliolieken zoo hoog aanslaat, dat ze maar raak huiche len, dan blijft dat voor zijn rekening. Wij geven graag toe, dat menige niet-ka- tholiek zich in die omstandigheid niet van een mooien kant laat zien. Woordbreuk schijnt niets bijzonders te zijn bij velen. Wij hebben meelijden met de partij, die zoo iemand trouwt en Itegin? met zoo'n sterk staaltje van onbetrouwbaarheid. Zeker, het kan wel eens ooit een gelegen heid zijn, waardoor men er toe komt, het katholiek geloof te leeren kennen, zoodoen de „bekeert" en goed-katboliek wordt. Die gevallen kennen we. Doch ook de andere. Maar de schuld ligt niet bij Rome. De groote schuld, de grootste, ligt bij de Katholieke partij, die heel goed weet, waartoe zij verplicht is. En ook bij de katholieke ouders van de Katholieke partij. Dat „bekeeren" echter gaat niet zoo vlot, als de heer J. A. B. meent. Daar zouden de betrokken personen nog wel eens meer van kunnen vertellen. EEN ,-VLAAMSCHE" WAARDEERING. Het „Handelsblad" ontleende in zijn ochtend blad van gisteren een oordeel van het „Han delsblad van Antwerpen" over het Neder- landsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te Antwerpen. Een „Vlaamsclie waardeering", schrijft het blad er boven. De waardeering is inderdaad vriendelijk ge noeg. Alleen maar- het bewuste stuk is niet Van het „Handelsblad van Antwerpen", maar door dit blad zonder meer letterlijk overge nomen uit de „Maasbode" van Zondag j.l.; het Is van onzen correspondent- van Antwerpen («en Nederlander). Het „Vlaamsche" in de Waardeering is dus maar heel betrekkelijk. Natuurlijk bedoelen wij allerminst het ••Handelsblad" een verwijt te maken. Wij wil- 'en alleen even de frissche persmanieren in het licht stellen, die nog wel eens in België den dag komen. Ah wel zulle 1 Het vertrek van den Pauselijken delegaat Onze correspondent te Parijs meldt ons Z. Em. Kardinaal Lépicier, die als Pauselijk legaat is aangewezen voor bet Internationaal Eucharistisch Congres te Carthago, zal 3 Mei te Napels scheep gaan op de „Duc d' Aumale", die. zooals men weet. den 2den uit Marseille ver trekt met Kardinaal Verdier uit Parijs, en een aantal Fransche bisschoppen, prelaten en gees telijken, benevens, zooals men weet, mgr. Hey- len en gevolg, die op de reis het escorte van den legaat zullen vormen. Het schip hoopt te 5 uur in den namiddag te Napels het anker te kunnen lichten en zal den 4den op de reede van Tunis in het geziehi van Carthago aankomen. De Kardinaal-legaat zal te Napels aan boord ontvangen worden door Kardinaal Verdier, mgr. Cholet, mgr. Heylen, kanunnik Bootsma, graaf De Yanville, generaal Moreno y Gil de Borja, prins Ghika, pater Chardevoine, burg graaf De Curel, den heer Francois Veuillot, ka nunnik Tellier de Poncheville, prins Sapieha en andere vooraanstaande persoonlijkheden. De ontvangst te Tunis zal om 3 uur in den namiddag plaats hebben, wanneer de legaat het schip zal verlaten en zijn plechtigen intocht zal doen op Afriltaanschen bodem. Bij die ont vangst zullen alle congressisten, die reeds aan gekomen zijn, waaronder reeds 800 geestelijken, tegenwoordig zijn, terwijl ook de burgerlijke autoriteiten haar opwachting zullen maken. De Fransche pelgrims gaan te Marseille scheep. Zeven speciale treinen zullen uit ver schillende deelen des lands de congressisten naar de havenplaats brengen. De pelgrimsorga nisatie van de basiliek van het H. Hart te Pa rijs heeft alleen reeds meer dan 4.000 deelne mers op haar lijsten. VATICAANSCHE STAD, 1 Mei. (B.TA.) Met het oog op het Eucharistisch Congres te Carthago zal een speciale hoot door den H. Stoel worden gehuurd, uitsluitend bestemd voor den pauselijken legaat, kardinaal Lépi cier, om hem naar Tunis te brengen. Dit schip zal den paugelijken vlag voeren: verder zal het schip de gebruikelijke ceremonieele privilegies en onschendbaarheid genieten, die zijn vastgesteld voor de zeereizen van soeve reinen en hun vertegenwoordigers. HET VERTREK NAAR ZOMERVERBLIJF HET H. M. de Koningin is gistermiddag half vier van het landhuis den Ruygenhoek naar het Paleis aer Koningin-Moeder gereden en na hl! Haar met Z. K- H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana de thee te hebben gebruikt, ten half vijf per auto naar het Loo vertrokken voor liet gewone zomerverblijf. Zooals gemeld vertrekken de Prins en de Prinses onderscheidenlijk den 7en en den 3en dezer naar het Loo. TOT 18 MEI UIT ROME AFWEZIG Naar wij vernemen zal Mgr. dr. B. Eras 3 Mei uit Rome vertrekken, om het Eucharistisch congres te Carthage bij te wonen. Mgr. zal tot 17 Mei afwezig zijn. Gedurende dien tijd zullen dus landgenooten, die Rome bezoeken, geen bo roep op Monseigneur kunnen doen. Het 25-jarig bestaan Deze zoo sympathieke Bond, die een groote 700 leden telt, zal op Dinsdag 6 Mei om 2 uur 's namiddags zijn jaarvergadering houden in Restaurant Brinkman, Groote Markt Haarlem. Op Woensdag 7 Mei zal het 25-jarig bestaan van den Bond, te Bloemendaal opgericht, wor den herdacht. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, zal om half negen een stille H. Mis opdragen in de kerk te Bloemendaal. Om half twaalf begint, weer in Restaurant Brinkman te Haarlem de feestvergadering. die door Z. D. H. den Bisschop zal worden bij gewoond, en na de vergadering is er receptie. Na de receptie zal naar Noordwijkerhout worden gereden te bezichtiging van het Maria- gesticht aldaar. Het zilveren feest van den Bond, waarvan dr. H. J. Damen te Amsterdam de toegewijde voorzitter en mr. P. S. J. M. v. d. Velden te Nij megen de ijverige secretaris is, zal door katho liek Nederland, dat het mooie werk van dezen Bond heeft leeren waardeeren, met warmc- sympathie worden bejegend. BESPREKINGEN OVER OPRICHTING "Wegens de geïsoleerde positie werd de behoefte algemeen gevoeld Woensdag vergaderden te Utrecht afgevaar digden van besturen van de navolgende orga nisaties: St. Christoffel, St. Petrus, Arka, R. K. Verbond van Technici, St. Willibrordus-fe deratie, St. Libuinisvereeniging, St. Bernu'- phus, R. K. Mijntechlci en de R. K. Vereeni ging van Technische ambtenaren. De vergadering had tot doel de nadere oe spreking der oprichting van een centraal var bond. Bij de besprekingen, die een zeer geani meerd verloop hadden, waren tegenwoordig Mgr. Dr Poels, pater Colsen, kapelaan Mulder en Dr Hegge, beide laatstgenoemden geestel'ri,- adviseur, resp. der R. K. Handelsreizigers- vereenlging St. Christoffel en van het R. K. Verbond van Technici. De behoefte om te komen tot centraal ver band werd gezien de geïsoleerde positie, waar in de vertegenwoordigde organisaties vekee- ren, algemeen gevoeld. Tenslotte werd unaniem besloten binnen kort een constutueerende vergadering uit te schrijven, vermoedelijk in Juli a.s. Enkele organisaties deden reeds de toezegging tot toe treding tot het op te richten verbond, terwijl de andere vertegenwoordigers mededeelden in de eerstvolgende jaarvergadering hunner er ganisaties een besluit tot toetreding aanhangig te zullen maken. Pleidooien voor het Haagsche Hof Ambtsaanvaarding prof. Triebeis Op Donderdag 8 Mei, te 4 uur, zal prof. mr. dr. F. Triebeis, benoemd tot gewoon hoog leeraar In de Bedrijfsleer en de Sociale Wet geving aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg, zijn inaugureele rede houden. De plechtigheid zal plaats hebben in het Auditorium van het Conservatorium der R.K. Leergangen, Bosscheweg. HEBBEN DE BESTUURSLEDEN GEHEEL ONBAATZUCHTIG GEHANDELD? Voor het Haagsche Gerechtshof zijn gisteren in hooger beroep de pleidooien gehouden in de zaak betreffende de vordering van curatoren in het faillissement van de Stichting Spaar fonds voor Bodemcultuur tegen het vroegere bestuur van die stichting. Mr. Donker Curtius, opkomend voor cura toren, merkte o.m. op, dat volgens de statuten het doel van de stichting was de bevordering van bodemcultuur. In 1920 is het bestuur ech ter overgegaan tot gewone credietverleeningen en verleende het o.a. een crediet van 1% ton aan de scheepswerf Akerboom te Boskoop. Geleidelijk is daarna dit crediet opgevoerd tot 650.000. In Augustus 1924 volgde toen de surseance aan en in November daarop het faillissement van de scheepswerf. Uit de liquidatie werden toen nog eenige gelden ontvangen, waarna curatoren van de in middels eveneens gefailleerde stichting een vordering van 500.000 instelden tegen de vroegere bestuursleden. Curatoren waren daar bij van oordeel, dat het crediet onrechtmatig is verleend en dat de bestuurders daarvoor ver antwoordelijk zijn, omdat de credietverleening buiten de statuten om is geschied. Uitdrukkelijk wenschte pleiter nog te consta- teeren, dat de bestuursleden geheel onbaat zuchtig hebben gehandeld. Pleiter hoopte, dat het Hof alsnog het vonnis van de rechtbank, welke de vordering heeft ontzegd, zal vernietigen en de vordering zal toewijzen. Voor de gedaagde bestuursleden werd de ingestelde vordering bestreden door drie advo caten, van wie mr. S. de Vries o.a. opmerkte, dat het bestuur van een stichting het eenige en souvereine orgaan dier stichting is en dat het aan niemand, ook niet aan curatoren, ver antwoording schuldig is. Voorts zeide pleiter met de rechtbank van oordeel te zijn. dat de credietverleening aan Akerboom niet in strijd was met de statuten. Pleiter achtte de ingestelde actie dan ook niet- ontvankelijk, terwijl hij bovendien nog opmerkte, dat van lichtvaardig en zorgeloos handelen van het bestuur in dezen geen sprake is. De advocaat-generaal mr. Brants zal over 14 dagen conclusie nemen. BR, FRANCISCUS MES OS.B. Zijn illustraties voor Montalembert's „Sainte Elisabeth de Hongrie" Voor eenige weken heeft onze Parijsche cor respondent een en ander bericht over de kost bare feest-ititgave van Montalembert's „Sainte Elisabeth de Hongrie". welke verschijnt ter gelegenheid van het zevende eeuwgetij van den dood dezer heilige vrouwe in 1231. Men weet derhalve, dat een Hollandsch kun stenaar de onderscheiding is ten deel gevallen, deze monumentale uitgave te mogen illustree- ren. De Fransche opdrachtgevers hebben daar voor hun oog laten vallen op broeder Fran- ciscus Mes, Benedictijn van de St. Paulus-abdij in Oosterhout. Broeder Franciscus heeft reeds een 35-tal aquarellen en een aanzienlijke reeks teekenin- gen voor deze uitgave voltooid, die met de grootste zorg worden gereproduceerd door Da niel Jacomet. Het boek zal in Januari 1931 verschijnen. De origineelen bevinden zich, naar wij ver nemen, op bet oogenblik in ons land. Zij zui len de volgende week tentoongesteld word en bij de firma Coebergh, Oudegracht 74 te Haar lem. Half Mei gaat de collectie yoor een ten toonstelling naar Brussel. Te Amsterdam ALEXANDER MOISSI die wederom voor een reeks gastvoorstelliingen in ons land is, in gesprek met zijn impressario Hugo Helm DE BESLISSING VAN BEN MINISTER OP ZEER KORTEN TERMIJN TE VERWACHTEN Krijgen alleen de omroepvereenigingen vier groote zenduren? In aansluiting op zijn bericht van Zaterdag j.l. bericht het „Hbd." t'nans nog: De beslissing van den minister van Water staat over de zendtijdverdeeling is op zéér korten termijn te verwachten. Deze beslissing zal inhouden: elk der vier groote omroepvereenigingen krijgt één vierde gedeelte van den zendtijd. Voorts zal een algemeen programma worden ingevoerd (waarvoor, naar wij vernemen, nog geen algemeene eisehen zijn gesteld). Dit pro gramma zal door deze vier omroepvereenigingen bij toerbeurt verzorgd moeten worden, dus b.v.: Maandag de A.V.R.O., Dinsdag de V.A.R.A., Woensdag de N.C.R.V., Donderdag de K.R.O. en dan weer in genoemde volgorde. Verder vernamen wij nog, dat de datum, waarop een en ander in werking zal treden, niet eerder dan 1 Juli, misschien zelfs niet eerder dan 1 Augustus a.s. zal zijn. Men heeft dit o.m. gedaan zoo werd ons medegedeeld om de V.A.R.A., die nu de beschikking krijgt over een grooteren zendtijd, gelegenheid te geven haar programma's nader samen te stellen. Uit deze beslissing, die dus afwijkt van het advies van den radio-raad, zou dus volgen: dat de „kleinere" omroepvereenigingen, en dus óók de V.P.R.O. met liaar ruim 26.000 leden „achter-het net moeten visschen". EEN IDEEëN-PRIJSVRAAG riet Comité tot oprichting van een „radio monument" te Eindhoven schrijft een ideeën- prijsvraag uit. Iu het monument moet op een door den ont werper zelf te kiezen wijze, tot uitdrukking worden gebracht, dat het Philips laborato rium de radiophonie tot zoodanige hoogte ont wikkelde, dat een verbinding tusschen het Moederland en de koloniën kon worden tot stand gebracht en dat vanuit Eindhoven het eerste gesprek met Indië werd gevoerd. Uit geloofd worden: Een eerste prijs groot 1000, een tweede prijs, groot 750, en een derde prijs, groot 500. De ontwerpen zullen worden beoordeeld door een jury, bestaande uit de heeren: prof. A. M. Odé, hoogleeraar Technische Hooge- schoo], te Delft, voorzitter, L. Bolle, voorzitter Nederlandsche kring Beeldhouwers, Rotter (lam; Dr. E. J. Haslinghuis, Adj. Directeur Monumentezorg, te Den Haag, Ir. A. R. Hulshoff, B.N.A., stadsarchitect te A'dam, Ir. L. C. Kalf?, Aesthetisch adviseur der N.V. Philips Gloei lampenfabriek te Eindhoven, den Z.Eerw. Pater H. W. G. Nieuwhof, O.E.S.A., lid van 't comité Radio-monument, te Eindhoven, Mr. H. J. Pas toors, te Eindhoven, H. v. d. Putt, te Eind. hoven, resp. secretaris en voorzitter van ge noemd comité, J. D. Meysing, B.N.A. archi tect Gem. Werken te Eindhoven, secretaris. Inzendingen worden ingewacht voor 1 October 1930. Programma en inlichtingen zijn voor 15 Juni verkrijgbaar bij den secretaris. Door een interpellatie in den Raad In tegenstelling met vorige jaren heeft de S.D.A.P. den demonstratieven 1 Mei-dag in een feest veranderd. De viering had, zooals gebrui kelijk, in het Stadion plaats, waar gisteren middag zeker 20.000 partijgenooten aanwezig waren, ditmaal echter niet om naar een einde- looze reeks toespraken te luisteren, maar om een feest mee te vieren. i De verrassing van den middag was een wie lerwedstrijd, als een parodie op den concurren- iestrijd tusschen de dagbladen. Tot slot kwam neg een voetbalwedstrijd tusschen de Noten- raker en het Imperialisme, Alcoholisme, Kapi talisme en alle vijanden, die de Notenkraker nog meer bevecht. Het was voor de S.D.A.P.ers een ideale strijd, want het spreekt vanzelf dat zoowel bij de wielrennen als bij den voetbalmatch de tegenstanders het smadelijk tegen Volk, Voor waarts en Notenkraker moesten afleggen. De middagdemonstratie verviel dit jaar. In de plaats daarvan werden des avonds twee fakkeloptochten gehouden. Tegen 9 uur kwa men de deelnemers op het Amstelveld samen. Op een afgesproken teeken werden de fakkels ontstoken en binnen twee minuten was het ruime plein een onafzienbare vlammenzee. Om even 9 uur vertrokken twee stoeten van het Amstelveld. In verschillende richtingen slingerden zij zich over de grachten, fantas tisch doemden de donkere gevels in het toorts licht op met felle lichtplekken en met diep zwarte schaduwstrepen. Omlaag in het stille water onder de boogbruggen weerkaatsten de duizenden vurige tongetjes. Het was een prach tig schouwspel waar vrienden en tegenstanders van genoten hebben. De stoeten trokken door een groot deel van Amsterdam-Zuid om op het Therese Schwarzeplein en het Henriette Ron- nerplein omstreeks 11 uur ontbonden te wor den. De Communisten hebben gisterenmorgen op het Park-Schouwburgterrein een bijeenkomst gehouden waarna zij in optocht naar de Wes- termarkt trokken. Vooral veel schoolpeuters namen aan de demonstratie deel met bordjes waarop te lezen stond: Op 1 Mei niet naar school! Toen de stoet van het Parlc-Schouwburg- terrein vertrok, telde hij een paard honderd deelnemers. Bij aankomst op de Westermarkt was dit aantal tot ruim 400 aangegroeid. Incidenten deden zich niet voor. Te Rotterdam ALLES RUSTIG EN IN DE BESTE ORDE De 1 Mei-viering heeft te R'dam op de gebruikelijke wijze plaats gehad. Des middags werd in de Rösener Manzstraat de optocht voor middag-demonstratie opgesteld, die mede door de door politie en tramdirectie getroffen maatregelen een zeer ordelijk verloop hal. Niet minder dan 61 afdeelingen hebben met veel kuzeborden en kleurige vaandels aan dezen op tocht deelgenomen. Des avonds werden iu verschillende zalen in de stad vergaderingen gehouden, die druk bezocht waren. Alles is rustig en in de beste orde verloopen. Te 's Gravenhage GEEN ORDEVERSTORINGEN Door de S.D.A.P. en den Haagschen Be- stuurdersbond was ter gelegenheid van 1 Mei een optocht georganiseerd welke in den na middag op de Prinsegracht werd opgesteld en waaraan 37 groepen, tezamen eenige duizen den betoogers omvattende, deelnamen. De S.D.A.P. en het N.V.V. hebben gisteren avond de viering van den 1 Mei-dag besloten met groote openbare vergaderingen in de groote zalen van het gebouw voor K. en W. en van den Dierentuin. De Communistische Partij Holland had een vergadering belegd in het gebouw Pschorr aan de Hooge Nieuwstraat. Ook van communistische zijde werd giste renmiddag een 1 Mei-optocht gehouden, welke te drie uur vertrok van het gebouw van het Haagsch Comité aan de Stille Veerkade. Enke'o doeken werden meegevoerd. Een sterke politie bewaking was aanwezig en er had geen orde- orstoring plaats. Te Haarlem Wat is cr moeilijk Dat weet eenieder: kritiek is makkelijk, maar de kunst is moeilijk." Dat staat reeds lang vast. Hoewel er nog wel te morrelen valt %an die vastheid. Want, naar onze mee ning is kritiek, gezonde, stevige, degelijke kritiek op geen stukken na makkelijk Praatjes verkoopen, opscheppen, van lecr- trekken, ja, dat gaal sommigen heeren en dames nogal makkelijk af; maar als r.e het zelf eens moeten doenho maar! Nu zijn we er niet zeker van. geen afbrekers en sloopers op onzen weg aan te treffen, als we beweren: „regeeren is moeilijk". Immers, iedereen, die niet aan de Regeeiing zit, re geert als de eerste de beste regeerder-van huis-uit. De beste stuurlui staan aan den wal en de beste regeerders staan op het achterbalcon van de tram, zitten op een bank in t park, of houden een redevoering voor werkloozen. Toch is regeeren moeilijk. De heer Emile van der Velde, de rijke socialist uit België, die het aan den lijve ondervond, zegt het. Hij kan het weten. Hij wekt de minste achterdocht, omdat hij behoort tot een groep personen, die met het lidmaatschap van de partij ook den maarsehalkslaf van de Begee ring in hun binnenzak hebben. Uf deze op een gummistok lijkt? Dat weten we niet. En hij zegt er bij, dat Müller in Duitsch- land en Viae Donald in Engeland ook zeker toegeven, dat. het politieke leven gemakke lijker was, zoolang ze nog leiders waren van de oppositie. Inderdaad, het is gemakkelijker, le eisehen dat alle werkloozen een goed baantje met een goed loon zullen hebben, dan het hun te geven, als men zelf aan het roer komt. Veel gemakkelijker is het te zeggen, dat de be lastingen omlaag moeten, dan het ook te doen en toch de rekeningen van den Staat le betalen! Veel gemakkelijker is het te zeggen: daar mag nooit en nergens meer oorlog komen, dan oorlog uit de harten der menschen te verbannen. Het staat er toch niet zoo heel gunstig voor, als de kleinere goden der sociéal- dcmocratie het willen doen gelooven! OOK IN ZEELAND STAAT THANS ALLES IN BLOEI en al iis het misschien minder bekend, toch behoeft het boomgaardengebied van Zuid-Bevelamd niet onder te doen voor de Betuwe Tusschen Vlaardingen en Schiedam „DE BEGROETING VAN WELLINGTON DOOR BLüOHER OP HET SLAGVELD VAN BELLE ALLIANCE De schilderij uit het voormalig bezit van den Duitschen ex-kroon prins, waarover zooveel te doen is geweest, berust thans dn de collectie Goudstikker to Amsterdam. VERGUNNINGEN VOOR UITVOERING MET DANSMUZIEK INGETROKKEN Men schrijft ons: De burgemeester van Castricum had de fijn gevoeligheid om in zijne gemeente, gedurende de dagen, dat het stoffelijk overschot van den Zeereerw. heer Pastoor Th. J. G. Engering, die ruim 21 jaar zijn zegenrijken arbeid ter plaatse uitoefende, boven aarde stond, de ver leende vergunningen tot het geven van uit voeringen met dansmuziek in te trekken. In de Donderdagavond gehouden raadsver gadering is de burgemeester hierover door de leden der Sociaal-Democratische- en het lid der Vrijzinnig-Democratische raadsfractie ge ïnterpelleerd en is zijne houding als ontoelaat baar gelaakt. De vertegenwoordigers der S.D.A.P. zagen kans deze zaak zoo hoog op te schroeven, dat zij liefst een vijftal vragen aan den burgemees ter stelden, waarvan de laatste wel zeer merk waardig is, n.l. of de burgemeester, indien het stoffelijk overschot van den pastoor op 1 Mei boven aarde zou hebben gestaan, hij dan ook de feestviering van de S.D.A.P. zou hebben verboden? De burgemeester beantwoordde onverplicht ook deze vraag, met de mededeeling, dat indien op I Mei het stoffelijk overschot van den pastoor boven aarde zou hebben gestaan, en de S.D.A.P. haar feestavond zou vieren met dans muziek, waarvan de tonen verre zouden klin ken buiten de zaal en waaraan een groot deel der bevolking onder die omstandigheden aan stoot zou nemen, dat hij ook dan niet geaar zeld zou hebben de vergunning voor dien feestavond te weigeren of in te trekken. De vraag zou voor hem niet zijn wie er feest vierde, maar onder welke omstandigheden en op welke wijze feest werd gevierd. WAAR HET RUMOERIG TOEGING Te Haarlem is het gisterenavond in het cen trum der stad onrustig geweest. Te omstreeks acht uur, nadat de 1 Mei optocht reeds was afgeloopen, verzamelden zich op de Groote Markt een groot getal opgeschoten jongens, die het de politie lastig maakten en het verkeer belemmerden. Nadat de relletjes eenigen tijd geduurd had den, gaf de dienstdoende inspecteur bevel de Groote Markt te ontruimen, waarbij van de blanke sabel en den gummistok werd gebruik gemaakt. Driemaal deed de politie een uitval, waarbij verschillende belhamels gevoelige klap pen opliepen en kleine verwondingen. Tot tien uur toe duurde de onrust, waarna het publiek aftrok. DE WERELDBIBLIOTHEEK. Bij het 25-jarig bestaansfeest In Mei 1930 zal het 25 jaren geleden zijn, dat de Maatschappij voor Goede en Goedkoope Lectuur werd opgericht, vermaard geworden onder den naam van haar bekendste serie boe ken: „Wereldbibliotheek". Er zal een fraai en waardevol Gedenkboek als premie worden uitgegeven. De heer L. Simons, stichter en leider der Wereldbibliotheek, heeft nadrukkelijk ver klaard, geen persoonlijke hulde te wenschen, doch te kennen gegeven, dat men hem een groote vreugde kon bereiden, door het slichten van een fonds ter verdere bevordering van het doel, dat de Wereldbibliotheek steeds heeft nagestreefd. ERNSTIGE VERKEERSSTAGNATIE Gisterenavond te zes uur heeft wederom een aantal autobezitters een aanval gedaan op den tol tusschen Vlaardingen en Schiedam. De politie dezer gemeenten scheen echter een stillen wenk ontvangen te hebben, zoodat vooral van Schiedamsche zijde een voldoende politiemacht (de tol ligt op Schiedamsch grondgebied) onder leiding van den i commis saris aanwezig was. Binnen een kwartier had deze dan ook den weg op Schiedamsch grondgebied vrij. Aan de zijde van Vlaardingen echter, waar de dijk zooveel smaller is, ontstond een op stopping daar verschillende wagens „plotse ling" defect geraakten. De stagnatie duurde ruim anderhalf uur. De Vlaardingsche politie onder leiding van den burgemeester en later met medewerking der politie uit Schiedam, was toen ook daar den toestand weer meester. De autobusdienst VlaaidingenRotterdam ondervond zeer veel hinder. Begrijpelijk was er weer groote belangstel ling. Eerst in het laatst van Augustus gereed Naar we van welingelichte zijde vernemen, zal de niéuwe Rijksweg Van de Hoornbrug naar Delft pas ongeveer in het laatst van Augustus van dit jaar gereed komen, met uitzondering van de rijwielpaden. Officieel was toegezegd, dat de weg 1 Juli a.s. voor het verkeer zou worden geopend. ROTTERDAM LLOYD-RAP1DE. Het mailschip „Tabanan" kwam heden ochtend 9 uur te Marseille. De Rotterdam Lloyd-Rapide vertrekt van Marseille 11.50 uur. Aankomst te Roosendaal Zaterdagmorgen 6.16 uur, aankomst Rotterdam D.P. Zaterdagmor gen 7.58 uur en aankomst Den Ilaag H.S.M, Zaterdagmorgen S.31 uur,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5