ALGEMEEN OVERZICHT. DAG VAN BLOEDERIGE KLEUREN EN SNORKENDE OPSCHRIFTEN I ANIWERPEN'S WERELD TENTOONSTELLING Hon^ermarscli naar Londen VRIJDAG 2 MEI 1930 1 MEI 'N groot deel van het amusements bedrijf IS IN HANDEN DER DUITSCHERS HET LICHTSPEL BIJ AVOND DE AFFAIRE VAN DE GEBR. SASS UIT DE DUITSCHE METAAL INDUSTRIE RAKETTEN-VLIEGTUIG VERONGELUKT MOSKOU HOUDT PARADE OP. MILITAIRISTISCHE WIJZE WAAR PARIJS OM LACHTE?! KERK GEPLUNDERD. r j= Verscherpte toestand in Britsch-lndië Naar Europeesehe begrippen is Gandhi een zonderling en zonderling vinden wij ook de wijze, waarop hij den strijd tegen John Buil gepredikt en ingeluid heeft. Een strijd zonder strijd, een actie slechts van lijdelijk verzet, van burgerlijke ongehoorzaamheid. Zoo luidde zijn wachtwoord. Maar de beweging groeide hem boven het hoofd, de ontketende hartstoch ten blijken niet meer te temperen, er is een actieve strijd ontstaan, die naar alle kanten gevaarlijk is en misschien voor de actie van den mahatma minder voordeelig. Bij de onlusten te Pesgawar zijn 52 dooden en 20 gewonden te betreuren. Die cijfers spreken boekdeelen, want zij be wijzen zonneklaar, dat men hier niet met een Plaatselijk opstootje te doen heeft, noch met relletjesmakers, wicn hel alleen om de sen satie te doen is en die bij het zien van een gummiknuppel reeds op de vlucht slaan. Neen, het is bittere ernst. Dat bewijst ook wel de houding van twee inlandsche regimenten, vol gens het officieele Engelsche communiqué „uit krijgshaftige Hindoesehe rajpoets" samenge steld, welke „weinig reden tot tevredenheid" gaven. Hetgeen niet anders zeggen wil, dan dat deze regimenten, om hun dapperheid in don wereldoorlog bekend, aan hun officieren de gehoorzaamheid hebben opgezegd, toeu hun be volen werd op hun oproerige landgenootcn te schieten. Groot Brittanië bevindt zich in een moeilijk parket, want men staat niet tegenover men sehen van eigen ras, wier gevoelens en be doelingen niet al te moeilijlf te doovgronden zijn, doch tegenover een onbegrepen en onbe- grijpbaar volk. Middelen van afweer, die ten opzichte van den een radicaal zouden helpen, kunnen ten aanzien van den ander radicaal mislukken. Geen wonder, dat men de kat eens uit den boom wilde kijken. Maar Engeland schijnt thans zijn slappe houding te gaan prijs geven. Naar althans uit Londen wordt gemeld, heeft de polp'eke medewerker van de „Daily Telegraph'* vernomen, dat deze week een zeer uitvoerige gedaclitenwisseling heeft plaats gehad tus- schen de regeering te Londen en het Britsche hestuur in Indië. Het resultaat van deze gedachtenwisseling zou zijn, dat do regeering te Londen bereid is, ook het scherpste optreden van de Britsche autoriteiten in Indië te ondersteunen. Dit beteekent waarschijnlijk dat een besluit om Gandhi te arresteeren door de regeering te Londen wordt goedgekeurd. In eenige kringen acht men het nu waar schijnlijk, dat de arrestatie van Gandhi niet lang meer op zich zal laten wachten. Bevreesd voor zoo'n arrestatie heeft Mohammed AH, ondervoorzitter van het Indische congres en leider van de kalifaatbewe ging, in een brief aan den onderkoning gericht, dezen verzocht niet toe te laten, dat de toe stand ernstiger wordt gemaakt door Gandhi te arresteeren, te meer daar de regeering reeds duidelijk genoeg blijk heeft gegeven van baar kracht. D8 particuliere secretaris van den onderko- niug erkende in zijn antwoord de goede bedoe ling van dit schrijven, maar herinnerde er Ali aan, dat eenige Indische leiders de methode ctfan een conferentie om de moeilijkheden bij te ""leggen, hadden verworpen en daartegenover de voorkeur gaven aan afbrekende, methoden en verzet tegen de wet. In het antwoord wordt verder herinnerd aan do opmerkingen van den onderkoning in cle wetgevende vergadering van 25 Januari, toen hij verklaarde, dat do wensch der regeering tot verzoening ongewijzigd was gebleven. Zoolang e("liter de wet openlijk getart werd, moest de regeering met kracht optreden. Dit antwoord schijnt dus ook op een krachtig optreden der Engelschen te wijzen, hetgeen in- tusschen noodig wordt geacht, nu de zaken een geheel on verwachten keer nemen. Heeft zelfs niet Patel, de voorzitter van het Indische parlement, een demonstratief schriiven aan den onderkoning, lord Irwin, gezonden, waarin hij verklaart ontslag te nemen, blijkbaar met de bedoeling zijn banden vrij te hebben? Als officieele persoonlijkheid, trouw beloofd hebbend aan de Engelsche wetten, voelde hij zicli te zeer gehandicapt, om voor de belangen van zijn volk te kunnen opkomen. Nu kan hij zich scharen aan de zijde van Gandbi en mee doen aan de onafhankelijkheidsbeweging. We wezen er reeds op, dat Gandhi zijn midde len van verzet aldus schijnt aan te wenden, dat successievelijk zijn geheele program van actie de revue passeert. Het zoutmonopolie is geschonden; de actie tegen de drankwinkels gevoerd, thans zou Gandbi reeds aam vooraanstaande leden van het provinciaal congres van Bombay een nieuw plan hebben ontvouwd. Wat dit evenwel behelst is nog niet bekend, want er wordt een diep stilzwijgen over bewaard. Inmiddels heeft het Britsche bestuur aan alle Europeesche vrouwen en kinderen in het op- standgebied bevel gegeven zich voor een even tueel vertrek gereed te houden. Reuter seint nog uit Calcutta, dat vertegen woordigers van de kamer van koophandel van Marwar (Jodhpoer), van de Indische vereeni- ging van importeurs en van bet comité van handelaars in stoffen reeds besloten hebben, tot aan het eind van het jaar geen buitenland- scbe stoffen meer in te voeren of te bestellen. Wij herhalen, dat Engeland ongetwijfeld voor een keerpunt in zijn geschiedenis staat. In alle bezittingen dringt zich de wil om zelfstandig te worden naar boven. En zoo kon het wel eens gebeuren dat John Bull, die pas zijn heer schappij ter zee met de Ver. Staten is gaan deelen, het h-oogtepunt van zijn macht reeds heeft gekend. Wie weet is er niet eens zoo lieel veel tijd noodig, om onwaar te maken, dat „in liet Britsche rijk de zon nooit onder gaat".... Na de Vlootconferentie Naar een telegram uit Rome meldt, heeft de Italiaausehe ministerraad zich in zijn Woensdag gehouden zitting vereenigd met het volgende program van vloctaanbouw: In den loop van 1930 zullen de kruiser van 10.000 ton „Pola", de beide schepen van 5000 ton „Montecucoli" eu „Attendola" en een destroyer van 1240 ton op stapel worden gezet, benevens 22 onderzeeërs, Waaronder er vier zijn, elk van 1930 ton, zes van 810 ton en 12 van 610 ton elk. Dit program wordt door de Italiaausehe bla den met instemming begroet. Daarbij wordt er op gewezen, dat dit pro gramma een hetere bescherming van de kust waarborgt, doch dat Italië geen wedstrijd op het gebied der bewapening met andere naties Wil aangaan. Het program voor 1930 bevestigt, dat Italië zijn bewapening in hoofdzaak beperkt 'tot kleinere schepen, die zooals bewezen is uit sluitend voor de verdediging bestemd zijn. De eerste lord van de Britsche admiraliteit, Alexander, beeft gisteren in het lagerhuis ver klaringen afgelegd betreffende de kruisersterk te in verhand met het ter vlootconferentie tot stand gekomen drie mogendheden-verdrag. Groot-Brittannië ziet af van het bouwen der twee acht-inch-kruiseïs van tienduizend ton van het vlootprogram 192S en voorts van de acht-inch-kruisers met 10.000 ton inhoud van het vlootprogram van 1929. De Vereenigde Staten, die ter conferentie verschenen met plannen voor een program over 25 kruisers met een inhoud van 10.000 ton en kanonnen van acht inch, zullen niet meer dan 15 schepen van dit type voltooien voor 1936, 1937 en 1938. Japan zal het aantal kruisers dat het thans heeft, nl. 12 kruisers van 10.000 ton met kanon nen van acht inch handhaven en zal geen nieu we schepen op stapel zetten voor bovengenoem de data. Wat betreft de kruisers met kanonnen van zes inch, staat het vlootverdrag, in het alge meen gesproken, slechts vervanging van be staande schepen toe, uitgezonderd voor de Ver eenigde Staten voor wie een speciale bepaling werd gemaakt, waarbij toegestaan wordt den houw uit te voeren van een kruiser, waarvoor de plannen reeds lang hestonden. Alexander zeide verder nog, dat de regeering voornemens was, onmiddellijk aandacht te schenken aan de vlootbasis te Singapore, het geen gebeuren moet in overleg met de Domi nions. President Hoover heeft het Londensche ver drag aan den senaat ter ratificatie toegezon den. In het. begeleidend schrijven adviseert de president in voorzichtige bewoordingen het verdrag te ratificeeren, zonder echter ten op zichte van het tijdstip der ratificatie een druk uit te oefenen. De uitvoering van het Young- plan Donderdag heeft te Brussel in de Nationale Bank een vergadering plaats gehad van ban. kiers der verschillende landen, die deel zullen nemen aan de emissie der leeniug van 309 millïoen dollars van liet plan Young, in ver band met de internationale herstelbetalingen. Aan deze vergadering namen deel: voor de bank der internationale herstelbetalingen, de heeren Pierre Quesnay, directeur-generaal; ba ron Brincard en Masson van de Crédit Lyon nais, die belast is met het organiseeren van de emissie van de Fransche tranche in Frank rijk; Thomas W. Lamont en Arthur Ander s-rjn, van de Bank J. Morgan; Montaigu Nor man, gouverneur der Bank van Engeland Wallenberg en Rydbeck, van de Bank Ivar Kreuger (Zweden); Fuchs, diiecteur van de Reicbsbank; Beneduel, vertegenwoordiger van de Italiaausehe banken; Termeulen, van de Bank Hope en Cle. (Nederland)Bindoehedlar, van de Banque du Crédit Suisse; Dreyfus, van do Union der Zwitsersche banken; Morel, van de Banque Commerciale (Bazel); Gunthcr, van de Union Financière Suisse; Fabri, van de Société Generale en Thijs van de Banque de Bruxelles. De beer Frazer, adjunct-directeur van de Internationale Bank, vervanger vart den heer Gates Mc. Garrah, presideerde de vergadering, die voornamelijk een contactneming was. De discussie heeft geloopen over de voorwaar den tegen de welke de emissiepossibiliteitcn zich voordoen, in verhand met de door ver schillende landen genomen tranches. Met de geallieerde en de Duitsche schatkist- besturen, zal onderzocht worden, hoe de voor genomen operaties in de verschillende lan den zullen geschieden. De Veiligheidscommissie De beraadslagingen In de Geneefselie volken bondscommissie voor arbitrage en veiligheid betreffende de bevoegdheden van den volken- bondsraad in crisistijden, brachten gistermor gen bij de behandeling van bet artikel over het recht van den raad, om hij het uitbreken van vijandelijkheden den strijdenden partijen 'n wapenstilstand op te leggen en haar het terug trekken van de troepen te bevelen, een leven dige discussie tusschen Sokal. lord Cecil en Massigli. Cecil deed daarbij een indrukwekkend be roep op Sokal en zijn ^chool om niet een be scheiden vooruitgang op het gebied der veilig heid, zooals deze conventie zou bieden, van de hand te wijzen, omdat nog niet alle wenschen inzake de sancties kunnen worden vervuld. Massigli trachtte tusschen Cecil en Sokal te bemiddelen en gaf Cecil in overweging den tekst van de Engelsche ontwerp-conventie zoo te wijzigen, dat overduidelijk zou blijken, dat artikel drie niet geldt voor oorlogsgevallen en dat dit artikel geenszins de toepassingen van de sancties van artikel zestien kan in den weg staan of tegenhouden. Tenslotte werd deze kwestie naar de redactie commissie verwezen, zonder dat echter veel hoop bestaat op bet bereiken van overeenstem ming. Hetzelfde geschiedde met een voorstel van de Nederlandsche delegatie, dat de volken bondsraad niet alleen zijn beslissingen bij reeds uitgebroken vijandelijkheden, doch ook zijn be slissingen inzake het nemen van conservatoire maatregelen in een voor-stadium van het conflict, den partijen zou kunnen opleggen, ook zonder haar uitdrukkelijke toestemming. Het Nederlandsche amendement werd ondersteund door Frankrijk, Polen, Tsjecho- Slowakije, Spanje en Zweden, doch de gedele geerden van Duitschland. Engeland, Italië, België en Japan, aarzelden het aan te nemen. Engeland en Egypte De „Evening Standard" wil weten, dat de stand van dé Engelsch-Egyptische onderhande lingen zeier slecht is. De particuliere secretaris van den Egypti- schen premier gaf een tegenspraak van de be richten over het niet tijdig aankomen van den Egyptische» koerier en verklaarde, dat bedoel de koerier eenst lieden per stoomschip uit Egypte vertrekt. Hij zal echter voor Maandag a.s. te Londen zijn. Geen pact? v. Ramsay Muir, voorzitter van de liberale partij heeft in een rede voor de leden der liberale club van Glasgow nadrukkelijk ontkend, dat er een pact zou gesloten zijn tusschen de libe ralen en labour. Het was, zeide hij, steeds de politiek der libe rale partij om de regeering, in gevallen van twijfel, niet te bestrijden en baar vrij spel te laten. De liberale zou yen zelfde politiek hebben gevolgd indien er een conservatieve regeering aan het bewind was. De postie der liberale partij in het lagerhuis eischte veel tact en geduld, gezien het feit, dat er bij de labourpartij tal van elementen waren, wir trouw aan hun partij volstrekt niet zeker was. KONING CHRISTIAAN VAN DENEMARKEN heeft zich onlangs, hij zijn terugkeer van een wandelrit, laten opnemen voor een klankfilm; vooraan op de foto staat de auto met de verschillende apparaten, op den achtergrond do koning AARDBEVING IN TOKIO. Uit Tokio wordt gemeld, dat daar kort voor middernacht een aardbeving van buitengewo ne sterkte en langen duur waargenomen is. Nadere bijzonderheden ontbrekennog. Onze Antwerpsche correspondent schrijft ons d.d. 30 April: De meeste bezoekers en daar zijn er reeds vele, zelfs uit Nederland slaan de amusante richting in van de tentoonstelling. Ten deele noodgedwongen, want de ernstige afdeeling der Antwerpsche expositie is, gelijk gezegd, nog niet af. Overal wordt er met koorts, achtigen ijver voortgewerkt. Van de vreemde paviljoenen hebben de kleinste n.l. Denemar ken en Finland gisteren hun deuren voor hot publiek opengesteld. Voor de meeste gebouwen echter stooteu de bezoekers nog hun neuzen. En zoo moet men wel den „plezanten" kant nemen. De aantrekkelijkheden hebben dan ook druk te doen. Er zijn hier o.a. een paar amu sementen, welke ook op de Nijverheidstentoou stelling te Rotterdam van zich deden spreken, n.l. de Liliput-spoorweg en het Beiersch Hof die buitengewoon veel belangstelling trekken In de stad wordt er danig over gesproken. Een bekend advocaat en een niet minder bekende industrieel van Antwerpen, die Zaterdag, met de hooge buis op, in het kinder-treintje heb ben gereisd, hebben mij van hun genoeglijke reis per petit-Pullmau verteld. Er zijn daar drie klassen, zei men mij, Hoe die te onder scheiden zijn? In de eerste klasse zegt de con ducteur, een Duitsclier: hitte aussteigen; in de tweede: aussteigen! in de derde: lieraus! Het is wel opvallend, hoe een groot deel van het amusementsbedrijf in handen der Dun- schers zit. Het Beierselie Hof, met zijn zingende en dan sende Tirolors, is natuurlijk van dezelfde natio naliteit, en evenzoo het bier, dat er geschon ken wordt en dat door de fijnproevers uiter mate geapprecieerd wordt. Ook het vermakelijkhedenterrein, met zijn talrijke en wonderlijke kermisinriclitingen, wordt door Duitschers gexploiteerd. De conces sionaris is een Duitscher, die, als ik mij niet vergis, alleen aan terrein-huur 4 millioen fran ken aan de tentoonstelling betaalt. Hij heeft bovendien nog enkele millioenen kosten gehad voor nivelleering van het terrein, het bouwen van een brug, welke beide deelen verbindt, bet aanleggen van wegen, gas en electriciteit enz., zoodat men mag schatten, dat de concessie hem meer dan 10 millioen franken kost. Daar moet dus heel wat verdiend worden, om het bedrijf productief te maken, maar de eerste dagen hadden de mannen van het Luna park niet te klagen. Vooral des avonds niet, wanneer de Antwefpenaren naar de expositie trekken, om er de verlichting te zien. De verlichting der tentoonstelling is waar lijk iets wonderbaars. Zoo in den avond, krijgt go in de witte stad nog meer het gevoel, in een sprookjes-wereld te wandelen. Daar is geen directe verlichting: het geheel is gehouden in reflex-verlichting, in alle vormen en kleuren. Het begint al bij den ingang. De kolossaio triomfpoort wordt in haar geweldige gewelven overgoten door een licht, dat bekoorlijke effec ten geeft op de kleuren der talrijke vlaggen en de groenen palmen. Maar zoodra, ge binnen staat op het ruims eeuwfeestplein wordt de aanblik nog overwel digender. Daar ligt een schitterende fontein, een waterspel, waarin alle kleuren van den regenboog, tintelen en gloeien. De omgeving, de gebouwen glanzen als door de zon beschenen. En dan langs de talrijke lanen! Overal ver lichting in modernen stijl. Men ziet er rechte zuilen, melk-wit! in lang'e reeksen hun zacht, behoorlijk licht uitspreiden. Elders zijn het boven-elkaar geplaatste ballen, op een andere plaats lichtende paddestoelen en weer verder zijn bet schijven, drie, vier boven elkaar, kleurrijk, 'n lieele laan a la giorno verlichtend. Verder wordt de blik getroffen door nieuwe fonteinen, die in alle verven spelen en hooge pilonen schitterend als diamanten. Inderdaad, de verlichting der Antwerpsche tentoonstelling is nu reeds hoewel nog onaf, een avondbezoek overwaard. Wat zal het wor den, wanneer alles in volle glorie zal staan? Naar men ons mededeelt, is in ons verslag van gisterenavond een onjuistheid geslopen. Het café vlak bij bet expositiepaleis is namelijk door de Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij inge richt. Zochten zij een bergplaats voor den buit? Zij weigeren elke verklaring BERLIJN, 1 Mei 1930. (W.B.) Dr. Kopp, plaatsvervangend commissaris van de crimi neels politie, deelde aan een medewerker van de „Deutsche Allgemeine Zeitung" omtrent de nieuwe arrestatie van de gebroeders Sass de volgende bijzonderheden mede. De Berlijnsohe recherche veronderstelt, dat de gebroeders Franz en Erich Sass in den kel der ouder den sigarenwinkel in de Fleming- strasse een bergplaats zochten, om den buit, dien ze indertijd in het filiaal van de Diskou- togesellst haft gemaakt hadden, daar in veilig- aeid te brengen. Van een inbraak In den sigarenwinkel kan geen sprake zijn, daar ze hier weinig dingen van waarde zouden hebben gevonden en daar voor zeker geen muur zouden hebben 'uitge broken. Bij bun verhoor pasten de gebroeders hun oude methode toe en weigerden elke verklaring af te leggen. Voorloopig blijven zij in voorarrest. Juridisch kunnen ze intusschen, zooals de zaken op het oogenblik staan, enkel vervolgd worden wegens het aanrichten van materieele schade en huisvredebreuk. Beperking van het bedrijf bij de Vereinigte Stahlwesrke Uit Duisburg wordt gemeld: Bij een bespre king van de mijndirecties der Vereinigte Stahl- vverke met vertegenwoordigers van de betrok ken arbeidersbonden en verscheidene overheids personen is de noodzakelijkheid van een be perking van het bedrijf aangetoond. Echter zullen niet, zooals oorspronkelijk aan gekondigd, ten volle 3200 man worden ontsla gen, doch zal voorloopig op 2 Mei ontslag wor den aangezegd aan 2300 of 2400 man. ZWARE ONWEDERS IN NOORD-ITALIE Overstroomingen veroorzaken groote schade ROME, 1 Mei. (N.T.A.) Naar gemeldt wordt, hebben in geheel Noord-Italië zware onweders plaats gehad. Een man werd door den bliksem gedood, verschillende huizen werden door brand geteisterd. Bij Viareggio werd door overstroomingen op het veld groote materieele schade aangericht. Ook in de Pö-vlakte bestaat gevaar voor hoog water. 42 BLINDE PASSAGIERS AAN BOORD. ROME, 1 Mei (H.N.). Het Duitsche stoom schip „Amacis" meldde bij zijn aankomst te Messina, dat aan boord 42 blinde passagiers waren ontdekt, die zich naar buitenlaudsche havens hadden willen hegeven. Alle 42 zijn gearresteerd. De vlieger Espenlaub zwaar gewond BREMERHAVEN, 1 Mei. (V.D.) Heden morgen had op het vliegveld van Bremer haven de overdracht plaats aan de stedelijke politie van het staartlooze rakettenvliegtuig Van den Frankfurter vlieger Espenlaub. De opstijging had een vlot verloop. Bij het invliegen der machine kreeg deze evenwel door onbekende oorzaak een defect. Espenlaub werd zwaar gewond. Hij werd naar het St. Joseph-hospitaal overgebracht. De tegen Zondag a.s. vastgestelde vliegdemonstra- ties zullen uit dien hoofde voorloopig worden uitgesteld. Het is nog niet lang geleden, dat een broeder van Espenlaub bij een proefvlucht doodelijk werd gewond. HET INTERN. MIJNWERKERSCONGRES. Van 1216 Mei te Krakau WARSCHAU, 30 April (H.N.). Van 12 tot 16 Mei zal te Krakau het internationale mijnwer kerscongres worden gehouden, dat zich vooral met de internationale regeling van den arbeids tijd in den mijnbouw zal bezig houden. Voorts zal het congres zijn standpunt be palen ten opzichte van de voorgenomen rege ling der productie en der prijzen in geheel Europa. De Engelsche mijnwerkers zullen vertegen woordigd zijn door een talrijke delegatie onder leiding van den secretaris van den Engelschen mijnwerkersbond, Cook, die In 1926 de tweede staking der Engelsche mijnwerkers geleid heeft. ONGEREGELDHEDEN TE BERLIJN Over de betoogingen der Duitsche commu nisten in den Berlijnschen Lnstgarten valt nog het volgende te melden. Tusschen de zuilen van het Oude Museum stonden een viertal luidsprekers opgesteld, met behulp waarvan vanwege de politie mededee- lingen aan het publiek, met betrekking tot de orde, werden gedaan. Om tien uur zette de optocht der communisten zich in beweging, voorafgegaan door een mu ziekcorps, dat nog op het laatste oogenblik ver gunning had gekregen te spelen. Van alle kanten klonken „Rood Front"- roepen. In den optocht werden doeken met opschriften meegevoerd. Talrijke communistische afgevaardigden voerden het woord. De manifestanten gaven door luid geroep uiting aan hun bijval of af keuring. Vele personen zijn in het gedrang onwel gewarde». Zij werden door eerste hulp- afdeelingen der communisten bijgestaan. In de arbeidersbuurten van Berlijn waren van vele huizen rcode en zwart-rood-goud- vlaggen uitgehangen. Vele fabrieken en werkplaatsen waren ge sloten. In de buurten, waar de Mei-steeten zou den worden geformeerd, was bet zeer bedrij vig. Bij de groote Berlijnscbe industrieën zijn dit jaar meer werklieden aan den arbeid ge gaan dan op de voorafgaande 1 Meidagen. Bij Siemenswerke we.rd op alle afdeelingen ge werkt. BERLIJN, 1 Mei. (H.N.). In liet Rijnland is de dag eveneens kalm verloopen. Te Keulen vonden optochten der communisten en der sociaal-democraten plaats, waarbij talrijke deel nemers meeliepen. Te Essen en in het Roergebied werd in de fabrieken gewerkt, terwijl bet aantal arbeiders, dat vacantie had genomen, geringer was dan verleden jaar, wat in verband met de lieersclien- de werkloosheid niet te verwonderen is. Bij Krupp hadden 5.4 pet. der arbeiders vrij genomen tegen 7.2 pet. in het vorige jaar. In Baden is de dag eveneens kalm verkopen. Alleen te Pforzheim trachtten de communisten verboden optochten en vergaderingen te houden, doch zij werden door de politie zonder veel moeite uiteengedreven. Te Halle heeft de politie verscheidene bor den, welke in optochten werden meegedragen, in beslag genomen, daar zij tegen den staat gericht waren. Anti-godsdienstige plakkaten, die op vrachtauto's bevestigd waren, werden verwijderd. Te Dresden liep de minister-president van Anhalt, Dols, persoonlijk in den stoet mede. BERLIJN, 1 Mei. (V.D.) Op eenige plaatsen in de stad is het hedenmorgen tot incidenten gekomen, waarbij de politie handelend moest optreden. In een radio-zaak weigerden de meeste arbei ders aan de Mei-viering deel te nemen en het werk neer te leggen. Daarop verscheen een troep van ongeveer 30 communisten, die de zaak binnendrongen en de werkwilligen molesteer den. Toen de politie ingreep, hadden de com munisten reeds een goed heenkomen gezocht. In een ander gedeelte van Berlijn werd een optocht der communisten door de politie aan gehouden, omdat een zestal deelnemers het uniform van den verboden roodfrontstrijders- bond droegen. De gearresteerden werden naar liet politie- presidium overgebracht. 1 Mei-parade te Moskou KOWNO, 1 Mei. (V.D.) Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft daar heden ter 'gelegen heid van den eersten Mei een parade plaats gehad. Hieraan namen afdeelingen van het roode leger, delegaties van de Oostzee-marine, afdeelingen der Gepoe en militaire vrijwilligers deel. De commissaris van Oorlog, Woroschilow, die de parade bijwoonde, hield een redevoering. Een vliegeskader cirkelde boven de stad. Op de tribunes hadden plaats genomen o.a. vertegenwoordigers der sovjet-regeering, met Rykow en Stalin. Na de parade der militairen, volgden de 1 Mei-manifestaties der arbeidersbonden. In de overige landen PARIJS, 1 Mei. (B.T.A.) In het geheel telt men 112951 stakers op 587460 ingeschreven arib den'loop van den morgen werden 223 per sonen gearresteerd wegens het dragen van wapenen, poging om relletjes te verwekken, verspreiden van strooibiljetten, of omdat zij weigerden door te kopen. De afgevaardigde Doriot werd gearresteei d. Tegen den middag trachtte men ditmaal op straat een betooging te houden, eenmaal te Parijs en tweemaal te Puteaux Bagneus. Overal werden de betoogers dadelijk uiteen gedreven. De prefect der politie inspecteerde den geheelen morgen verschillende punten van de stad en de voorsteden. Natuurlijk heeft Parijs hartelijk gelachen om de wijze, waarop het parket de communis tische leiders te slim af is geweest. Men had het opruiende Mei-nummer van de „Humanité" een halven dag vroeger laten drukken, opdat het verspreid zou zijn, eer het in beslag zou kunnen worden genomen; maar de heer Chiap- pe had er de lucht van en had het parket ge waarschuwd, zoodat het toch nog op tijd in. beslag kon worden genomen, voordat er een nummer van het millioen exemplaren, dat af gedrukt was, uit de drukkerij kon vertrekken. De winkels zijn ook dit jaar zonder uitzon dering open gebleven. De personeelen werken voltallig en het feest van den arbeid wordt met den arbeid zelf gevierd. In de vroege treinen en „ondergronds", trams en autobussen bevond zich een niet minder groote menschen- massa dan op andere dagen, maar de stemming was zeer vroolijk om de „mugnets", die grif aftrek vonden. Het meiklokje heeft dan ook weer de over winning op de eglantier en zoo Parijs vandaag in feestvreugde is, dan is het om het lente feest met het meiklokje. Wat wel zoo rustig is. BRUSSEL, 1 Mei. (H.N.) De eerste Meidag is in België over het algemeen kalm verko pen. Alleen te Luik zijn talrijke communisten gearresteerd, toen zij voor de gevangenis sa menkwamen om voor de bevrijding van een partijgenoot te betoogen. LONDEN, 1 Mei. (H.N.) Uit Tokio wordt ge- meldt, dat de eerste Meidag daar en in andere steden van Japan rustig verkopen is. De po litie had 150 vertrouwensmannen der arbei ders gearresteerd. Ook te Shanghai zijn de betoogiugen kalm verkopen. LONDEN, 1 Mei. (H.N.) De deelnemers aan den „hongermarsch" van wie er velen te voet uit verschillende deelen van het land naar Londen waren gekomen, hielden, door politie te voet en te paard begeleid, een optocht door de straten van de stad van den oever van de Theems naar Hyde Park. Daar werden redevoeringen gehouden eu moties aangenomen, waarin het kapitalisme van de arbeiderspartij en van de regeering wordt veroordeeld en de arbeiders tot den strijd tegen het kapitalisme worden opgeroe pen. Incidenten hebben zich niet voorgedaan, ook niet in de andere steden van Engeland. BAZEL, 1 Mei. (V.D.) De 1 Mei-viering is ia Zwitserland tot dusverre rustig verkopen. Ter wijl de sociaal-democraten te Bern met een stoet van ongeveer 3000 personen verschenen, konden de communisten het blijkbaar niet ver der brengen dan een 25-tal betoogers. In an dere steden bestonden de stoeten uit resp. 7000 en 1000 deelnemers. De bondsraad heeft de speciale 1 Mei-editie van het Bazelsche communistische blad „Ham mer und Sicliel" in beslag genomen. WEENEN, 1 Mei. (H.N.). Bij het verlaten van den stoet der sociaaldemocraten van den Schwarenbergplatz maakte een groep commu nisten aanstalte om het een afdeeling gym nasten lastig te maken. Toen de politie ingreep, boden de communisten verzet, zoodat zij met gummistokken uiteengejaagd moesten worden. In totaal werden hierbij 25 personen ge arresteerd. LUCHTACROBATIEK VERBODEN BERLIJN, 1 Me (W.B.). In verhand met den ontzettenden dood van den luchtacrobaat Hun- dertmark te Dusseldorf, heeft, volgens mede- deeling van de „Lokal Anz." de Saksische minister van binnenlandsche zaken, de vertoo ningen van den luchtacrobaat Dimpfel, welke 4 Mel a.s. in Chemnitz zouden plaats hebben, verboden. I-RESIDENT DOU3IERQUE ZAL TER GELEGENIIEID VAN HET EEUWFEEST een bezoek aan Algiers brengen; men is er druk bezig met het aanbrengen van versieringen. Hier boven zien wij afgebeeld een der triomfbogen op den Boulevard de la, Iiegp&i0ge KAPITEIN LOHMANN f Bekend uit de Phoebusaffaire Te Rome is de uit de Phoebusaffaire bekende kapitein Lohmann aan een hartverlamming overleden. Lohmann, die Indertijd leider der afdeeling zeetransport bij bet rijksweerminis- terie was, bad op groote schaal subsidies en credieten voor propagandadoeleinden verleend, zonder daartoe bevoegd te zijn en moest in ver band hiermede den rijksdienst verlaten. Hy vertrouwde steeds dat hij bij het onderzoek naar deze zaak dat binnenkort geëindigd zal zijn, gerehabiliteerd zou worden. VEENBRAND IN HANNOVER Door sigaretten veroorzaakt Door de onvoorzichtigheid van 2 veenarbei ders is in het Noorden der provincie Hannover een groote veenbrand uitgebroken. De arbei ders gaven geen acht bij het rooken van sigaretten, waardoor brand ontstond, die zich tengevolge van den krachtlgen wind snel uit breidde, zoodat binnen korten tijd duizend morgens veen en heide in brand stonden. Veel vee is in de vlammen omgekomen. In de Katholieke kerk te Oranienbnrg is, naar Berlijnsche bladen melden, in den nacht van Dinsdag op Woensdag ingebroken. De inbrekers zijn door vernl.ding in i n kostbaar glas in lood, de Maagd Maria voorspel lende, de kerk binnengedrongen, waar zij hak altaar vernielden en waardevolle gouden en zilveren voorwerpen stalen. Ook in de sacristie hebben zij alle kasten opengebroken, terwijl ook de colleete-opbrengsk werd geroofd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9