ALGEMEEN OVERZICHT. Heftige schoolstrijd '0. EEN TWEEDE LANÜRU? ZATERDAG 3 MEI 1980 mm Aardverschuiving aan de Drontheimfjord I DE EIGENAARDIGE BRANDLUCHT VERZENDEN PER SPOOR I BELASTINGMAATREGELEN IN DUITSCHLAND EEN NIEUW TYPE LOCOMOTIEF IN DUITSCHLAND Opgeschoten jongens DE SCHENDER VAN HET EBERT- PORTRET DARMSTADT LUCHTHAVEN? DE „GRAF ZEPPELIN" STAATSSECRETARIS v. SCHUBERT GEARRESTEERDE COMMUNISTEN IN NOORD-IERLAND ONTBRAND REDELIJKE EISCHEN DER KATHOLIEKEN DE STRIJD TEGEN DE PORNOGRAFIE VLOEDGOLF VAN 10 METER HOOGTE DE PAUS EN DE RADIO DE INTERN COMMUNISTEN ACTIE CHINA EN RUSLAND botsingen in annam %.3 teret jrent Europa gisteren, vandaag en morgen De minister van buitenlandsche zaken van 7 sjecho-Slowakië, tlr. Beneseh, heeft kort ge leden een artikel gepubliceerd, waarin hij de vraag, of er vooruitgang in Europa te be speuren is, bevestigend beantwoord. Echter in dezen zin, dat de na den oorlog in de politieke landkaart gekomen veranderingen ten opzichte van den voor-oorlogschen toestand een stap vooruit beteekenen. Er is echter weinig toe noodig om te er varen, dat de wereld en in 't bijzonder Europa, welks gedaanteverandering in hoofdzaak de overwinningstrophee is geweest, niet zooveei gelukkiger en vrediger geworden is als het Vóór 1914 was. Er bestaan nog legio conflicten van poli- tieken, nationalen en economischen aard en vooral in midden-Europa wijt men die aan de huidige indeeling van de landkaart.. „De uitdrukking „zelfbostemmingsrecht der volken" heeft, gelijk wij thans weten, slechts de beteekenis gehad van een splijtwapen tegen de machten van Middel-Europa", meent een anoniem politicus in het Hamburger Frem- denblatt. „De praktijk is geweest: zelfbestem ming voor de Duitsch-vijandige volken. „In plaats van 26 staten wijst de kaart van Europa er thans 38 aan. De helft van de in 1914 in Europa bestaande grootmachten is versla gen, Allerlei kleine staatjes, die beslist geen levensvatbaarheid bezitten, zijn te voorschijn gekomen. Twee derde ervan tellen minder in woners dan New-York". „Van de 27.4 millioen inwoners van Polen zijn ternauwernood meer dan de helft Polen. Roemenië telt iets meer dan 70 procent Roe- meenen. In Joego-Slavië maken de Serviërs slechts de helft van de bevolking uit. 3V, Mil lioen Duitschers, bijna een millioen Hongaren en een half millioen Roethenen wonen in Tsjecho-Slowakië, waar 9 millioen Tsjechen cn Slowaken, die elkaar weinig verdragen, tegenover staan. Zelfs de vroegere nationale eenheden als Frankrijk en Italië bezitten nu gebieden, waar Fransch noch Italiaansch ge sproken wordt1'. „Ook ten aanzien van de waardebepaling der nationaliteitsgroepeering is het beeld van Europa er niet beter op geworden. Terwijl vóór den oorlog de bewuste nationaliteiten van Europa bijna alleen in Oostemrijk-Hongarije leefden, een staat, die er geen aanspraak op madkte een staat van uitgesproken nationali teit te zijn en niettemin aan zijn onderhoorige volken het hun toekomende aandeel in het staatsbestuur gaf, werd de nieuwe constellatie van middel-Europa uitdrukkelijk volgens het nationaliteitsbeginsel opgebouwd. Een begin sel dat nu ineens weinig opgeld meer schijnt te doen." „Waar is heden ten dage in de vroegern tot Oostenrijk behoorende staten meer politieke en persoonlijke vrijheid dan eens onder de Ween- sche regeering, die met tact aan alle nationali teiten haar levensrecht liet? Beeft men thans onder de fascistische dictatuur in Zuid-Tirol en in Trentino politiek en individueel in groo- ter vrijheid dan eerst? En in Polen, in Tsjecho- Slowakië?" „Dr. Beneseh weet zelf wel zoo gaat de anonieme politicus, voor wiens rekening wij al deze beweringen laten, voort - hoe onvoldoen de en zonder resultaat in de praktijk de door hen zoo geprezen bescherming van de minder heden blijft. Schier tevergeefs strijden de min derheden voor haar rechten .De statengroep van het „democratische militairisme", onder leiding vau Frankrijk en onder bepaalden in vloed van Beneseh en Tsjecho-Slowakië, ver hindert steeds weer iederen nog zoo bescheiden etap. Een groot aantal couranten houdt er zich onledig mee, het nieuwe Europa tegenover het oude in een gunstig daglicht te zettein. Die poging lukt niet. Er zal niemand' gevondien worden, die het Europa van gisteren weer in zijn ouden vorm terugbrengen kan, zelfs wan neer hij het wilde. Er is echter ook geen politi cus met inzicht en broeden blik, die het Europa van vandaag niet door een Europa van morgen vervangen wil zien, een Europa, waarin sta en en volken niet tezamen leven, omdat de over- winnaars het aldus hebben gedicteerd, maar dat geoTdend is naar zijn werkelijke levens- behoeften Vreedzame gezamenlijke arbeid, volkomen elkaar begrijpend, op den grondslag van gelijk recht voor allen en met verbanning van alles, wat erop lijkt dat men als overwinnaar het recht van den sterkste wil toepassen dit zal pas in het Europa van morgen mogelijk zijn." Gandhi's strijd Engelsche journalisten, die ter wille van de copy Gandhi op zijn onafhankelijkheids-veld tocht volgen, signaleeren een buitengewoon merkwaardige figuur ouder de aanhangers van den mahatma: Mira Bey, vroeger Miss Glade. Zij Is een buitengewoon begaafde Engelsche vrouw, dochter van een Engelsch admiraal. Zij moet, in Engeland, zoowel als In Britseh-Indië, reeds een vermaardheid hebben, zoo groot als die van Gandhi zelf. Zij is lang geleden tot den godsdienst der Hindoe's overgegaan en in haar kleederdracht, haar gedachtenleven volkomen Indische geworden. Zelfs haar naam heeft ze verindischt. Onder Gandhi's volgelingen bevindt zich ook een blanke Engelschman, die met buitengewoon enthousiasme de donkere gestalten der wet- schenders volgt. Maar Mira Boy is toch van meer belang voor de beweging. Zij geeft leiding. Zij is Gandhi's rechterhand geworden en hij moet gezegd heb ben, dat zij zijn adjndante en plaatsvervangster is. Op een meeting te Rander deed Gandhi een beroep op de mohammedanen, om ook deel te nemen aan de campagne tegen de zout- en drankwetten en ter bevordering van eigen spinnerijen. Hij voegde er aan toe, dat dit hun harten zou zuiveren, er zou geen gelegenheid gege ven worden om te vechten, maar wilden ze vechten, dan mochten ze ook dat doen. Duizenden hebben op de oevers van de rivier de Tapti te Soerat het zoutmonopolie geschonden. De politie greep niet in. Een communiqué der regeerings-auto- riteiten wijst er op, dat een analyse van een monster onwettig gewonnen natuurzout sulfaat, calcium-chloriet, magnesium-chloriet, magnesi um en potasch heeft aangewezen, waaruit blijkt dat dit zout ongeschikt is voor de consumptie. Arbitrage en veiligheid De Geneefsche volkenbondscommissie voor arbitrage en veiligheid heeft gisteren de eerste lezing vau de Britsche ontwerp-conven- tie, inzake de bevoegdheden van den volkenbond in tijden van crisis, ten einde gebracht. Het meest werd gesproken over een Neder- landsch denkbeeld, om onder bepaalde omstan digheden aan de geschil hebbende partijen de mogelijkheid te geven, een advies van het Haagsclie Internationale gerechtshof uit te lokken over de vraag of de volkenbondsraad terecht heeft gemeend, op grond van deze con- jrentie een bepaalde beslissing te mogen nemen. Het denkbeeld vond weinig steun en ofschoon het naar de redactie-commissie verwezen is, zal het waarschijnlijk niet worden overgenomen. Evenmin was de commissie geneigd, een voor stel van de regeering van Denemarken aan te nemen, om in de conventie melding te maken van liet pact van Kellogg. Ook een voorstel van lord Cecil om althans in den considerans van de conventie het pact van Kellogg te nemen, stuitte op grooten tegen stand van verschillende gedelegeerden en in het bijzonder dien van Uruguag, welk land niet tot het Kellogg-pact is toegetreden. De Todactie-commissie zou gisteren haar werkzaamheden aanvangen. De eerstvol gende voltallige bijeenkomst der arbitrage -en veiligheidccommissie zal eerst Maandag gehou den worden. Dan zal de kwestie van den financieelen bij stand aan een aangevallen staat aan de orde komen. De voorbereidende ontwape ningscommissie De heer Loudon is voornemens, aan staande Maandag te Genève een onderhoud to hebben met den directeur der ontwapenings- afdeeling van het volkenbondssecretariaat, den heer Colban, om diens indrukken te vernemen over het verloop en uitkomsten van de Londen- sche vlootconferentie in verband met de wen- schelijkheul van een spoedige bijeenroeping van de voorbereidings-commissie Loudon voor de ontwapeningsconferentie. Men is echter in volkenbondskringen meer en meer geneigd aan te nemen, dat ondanks den aandrang van Engelsche en Duitsohe zijde om de zitting der voorbereidings-commissie nog in Juni of Juli te doen plaats vinden, deze zitting verdaagd zal worden tot na de volkenbondsver- gadering, ook met het oog op den wensch van verschillende staten met een kleine vloot, om grondig de i-esultaten van de Londensche vloot conferentie te kunnen bestudeeren. De Intern. Bankiers-conferentie De conferentie van bankiers heeft gisteren de voorbereidende werkzaamheden voor de uitgifte van de Young-leening geëindigd. De conferentie nam kennis van de besluiten der bankiers. Voorts is overeengekomen, dat de bank voor Internationale betalingen reeds Maandag de wenschen van de bankiers zal be kend maken aan de regeeringen der schuld- oi'Schersstaten en aan de rijksregeering. De vertegenwoordigers der bank van inter nationale betalingen zullen afwachten, of de regeeringen eventueel bezwaren hebben en dan zoo noodig een nieuwe conferentie hijeen roepen. Rijksdag-rede van Moldenhauer De rijksminister van financiën, dr. Molden hauer, heeft in den rijksdag zijn rede gehouden. De minister, den huidigen economischen toe stand besprekend, noemde het gebrek aan kapi taal het voornaamste kwaad, waaruit, in nood lottige wisselwerking, voortsproot een hooge rentevoet, de onmogelijkheid om de noodzake lijke rationalisatie uit te voeren, de verzwak king van de binnenlandsche markt, de onmo gelijkheid om te concurreeren op de wereld markt en blijvende afhankelijkheid van het buitenland en werkloosheid. Dez8 toestand kan slechts onderbroken wor den, wanneor, door «en werkelijke ontlasting van den landbouw, de basis voor de vorming vau nieuw kapitaal zal worden gelegd. De belastingverlaging is het belangrijkste probleem van onze huidige financieele en eco nomische politiek. Geen regeering zal de basis van het door den rijksdag goedgekeurde financieele pro gramma: kapitaalvorming en bestrijding van de werkloosheid, meer kunnen loslaten. Het fundament voor de uitvoering van het programma is evenwel een sluitende begroo ting. Dank zij de afhandeling van de dekkings- voorstellen door den rijksdag, Is het funda ment voor een belastingverlaging voor het jaar 1931 gelegd. Met behulp van de ICreuger-leenlng en het amortisatiefonds van 515 millioen zal het moge lijk zijn, de loopende schuilden ten bedrage van ongeveer een milliard Mark, in den loop van het jaar 1930 af te lossen. De dan nog vlottende schuld biedt geen ge vaar en voor haar dekking in de komende jaren worden onderhandelingen voorbereid. Wat de uitgaven betreft, zijn in het bizon- der ,de kosten voor dé werkloozenverzekering en de crisismaatregelen van de ontwikkeling der conjunctuur afhankelijk. De minister besloot zijn rede met een op roep aan alle partijen, mede te willen werken aan het sluitend maken van de begrooting en het kaswezen. Vergadering van de groep- Westarp Donderdag om S uur begon in een der zalen van het restaurant Metscher te Berlijn de ver gadering, waartoe, zooals men weet, graaf Wes- tarp die leden van de Duitsch-nationale fractie had uitgenoodigd, die hij de laatste rijksdag stemming voor het kabinet-Briining hebben ge stemd. De vergadering, die door ongeveer 25 rijksdag leden werd bijgewoond, duurde tot ruim 12 uur. Naar vernomen wordt, zal ais gevolg van deze vergadering een schrijven tot dr. Hugen- berg als partij-voorzitter en tot dr. Oberfohren als fractie-voorzitter worden gericht, waarin de opvatting der afgevaardigden, die aan de vergadering deelnamen, tot uiting wordt ge bracht. Ongetwijfeld zal graaf Westarp er naar stre ven, alles te vermijden, wat den toestand in de partij zou kunnen verscherpen, zoodat de inhoud van het schrijven niet bekend zal wor den gemaakt, voordat het in de handen van de geadresseerden is. Men neemt echter aan, dat in het schrijven de nadruk zal worden gelegd op het recht van gewetensvrijheid en gewetensplicht. De beslis sing over de verdere ontwikkeling van de partij zal dan bij het partijbestuur liggen. Nader wordt uit Berlijn gemeld: De brief, welken graaf Westarp tot dr. Hu- genberg en den fractievoorzitter dr. Oberfohren, heeft gericht, is reeds gepubliceerd. De 28 afgevaardigden, aldus heet het in den brief, kunnen niet erkennen, dat de stemming der meerderheid der fractie voor Paschen in strijd is geweest met de grondbeginselen of de belangen der partij. De stemming heeft het werk der redding van den Duitsohen landbouw definitief verzekerd. Daarom ziet de groep onder leiding van graaf Westarp zich gedwongen het leedwezen niet te aanvaarden, dat in de bestuursmotie van 25 April over de meerderheid der fractie is uit gesproken. Verder moeten de afgevaardigden ook vooo de toekomst zich hun vrijheid van handelen voorbehouden in verhand met het feit, dat de motie van het bestuur in de individueelë han delingen der afgevaardigden ingrijpt, wat door liet partijreglement niet gerechtvaardigd wordt. EEN BATTERIJ VAN DE BEREDEN ARTILLERIE is bezig zich te oefenen voor de groote parade van het Engelsche leger, die dezer dagen zal plaats hebben. ZIJN VROUW VERMOORD EN HAAR LIJK VERBRAND Sedert Goeden Vrijdag was zij verdwenen Onder ernstige verdenking, zijn 38-jarige vrouw vermoord en haar lijk verbrand te heb ben, is de landbouwer Koppe uit Zwabitz gear resteerd. De vrouw was sedert Goeden Vrijdag spoor loos verdwenen en uit den schoorsteen van het huis steeg voortdurend rook op, terwijl er een eigenaardige brandlucht merkbaar werd. De politie werd van een en ander in kennis gesteld en bij het onderzoek, dat zij instelde, kwamen heenderen uit de asch te voorschijn. De man wordt er tevens van verdacht, een huishoudster vermoord te hebben, die eenige jaren geleden eveneens spoorloos verdween en van wie nimmer meer iets gehoord werd. Tariefverhoogingen in Duitschland voorgesteld Ook het reizen duurder? BERLIJN, 2 Mei. (H.N.) De rijsspoorwegraad heeft vandaag een motie aangenomen, waarin op verschillende tariefverhoogingen wordt aangedrongen. De motie verzoekt den rijksverkeersminister, een verhooging toe te staan voor het tarief voor stukgoederen, voor expresse-bestellingen en voor het bagagetarief. Deze verhoogingen zullen met de reeds ingevoerde tariefverhoo- gtng op den Berlijnschen stedelijken spoorweg in totaal 69 millioen mark opbrengen. Voorts wordt, daar de spoorwegen in totaal 150 millioen mark meer noodig hebben, een organische verhooging van het tarief voor het reizigersvervoer in het algemeene verkeer voorgesteld, waarvan een hoogere opbrengst van ongeveer 80 millioen wordt verwacht. Verder wordt verzocht om de spoorwegen te ontlasten van de vervoerbelasting en de poli tieke pensioenen. Verder wordt de regeering verzocht alle concurreerende verkeersmiddelen gelijkmatig te belasten. Ter vergemakkelijking der credietverschaffing aan den Duitschen landbouwstand Door den rijksraad goedgekeurd Gisteren heeft de Duitsche rijksraad een bijeenkomst gehouden, waarin het wetsontwerp betreffende de machtiging tot uitvaardiging van belastingmaatregelen, ter vergemakkelijking der credietverschaffing aan den Duitschen land bouwstand werd goedgekeurd» Ten slotte keurde de rijksraad goed, munt stukken te doen slaan van 3 mark ter herinne ring aan Walter von der Vogelweide. Deze munten zullen ter gelegenheid van de gedenk feesten, op 10 Mei a.s. te Wurzburg, in circu latie worden gegeven. De keteldruk meer dan zeven maal zoo hoog als bij een gewone locomotief Belangrijke besparing aan kolen verwacht BERLIJN, 2 Mei. (H.N.) Een nieuw type locomotief voor de Duitsche spoorwegen is thans gereed gekomen. Het is een hoogdruk stoommachine, waarbij keteldruk meer dan 7 maal zoo hoog is als bij een gewone locomo tief. De stoom wordt door een stelsel van kleine buizen geleid, daar een gewone locomotief ketel den druk niet zou kunnen uithouden. Men verwacht, dat de nieuwe locomotief een belangrijke besparing aan kolen mogelijk zal maken. Voorloopig zullen eerst proeftochten met de nieuwe locomotief worden uitgevoerd. De locomotief onderscheidt zich uiterlijk daardoor van andere locomotieven, dat de schoorsteenpijp meer naar achteren ligt en het voorstuk veel wegheeft van een tank wagen. MGR. ORSENIGO BIJ HINDENBURG BERLIJN, 2 Mei (V.D.). Hedenmorgen te half twaalf heeft president von Hindenburg den nieuwen Pauselijken nuntius te Berlijn, mgr. Orsenigo, in audiëntie ontvangen, ten einde zijn geloofsbrieven in ontvangst te ne men. Breken in en bedreigen een vrouw Zij weigert- het tabernakel te openen Uit Düsseldorf wordt d.d. 1 Mei gemeld: Twee opgeschoten jongens drongen voor middernacht het Annagesticht binnen. Een vrouw, die door het lawaai wakker werd en de deur opende werd door de inbrekers met pistolen bedreigd. Zij eischten haar geld en zaken van waarde op, daarna onderzochten zij de geheele kamer en nog een andere kamer. Ze lieten zich door de vrouw naar de kapel brengen en eischten, dat zij het tabernakel zou openen, dit echter weigerde zij. Hierna trokken ze af. Het overvalcommando patrouilleerde in de omstreken, echter zonder eenig resultaat. Een jeugdige verpleegde uit het weeshuis Door oud-verpleegden tot de daad aangezet De schender van het portret van Ebert, dat gelijk men weet, dezer dag%n in het weeshuis te Potsdam uit de lijst werd gesneden en op straat geworpen, is thans opgespoord. Het is een nog jeugdige verpleegde uit de inrichting. De politie deelt mede, dat de knaap, nog voor het beëindigen van het onderzoek door de recherohe, hekend heeft, de daad te hebben gepleegd. Hij is door oud-verpleegden uit de inrichting tot het volvoeren van deze daad aangezet. Inspectiereis van Dr. Eckener en kapitein Flemming Het terrein is geschikt Dr. Eckener en kapitein Flemming inspec teerden gisteren in gezelschap van vertegen woordigers der Hessische regeering en der stad Darmstadt het vroegere excercitieterrein hij Darmstadt. Darmstadt komt n.l. in aanmerking als luchthaven voor het toekomstige transat lantische verkeer. Bepaalde besluiten zijn nog niet genomen, doch dr. Eckener moet zich zeer gunstig heb ben uitgelaten over de ligging en de geschikt heid van het terrein. Boven het Volkenbondsgebouw verschenen De „Graf Zeppelin" heeft gisteren een be zoek gebracht boven den zetel van den volken bond. Met geringe snelheid vloog het luchtschip op betrekkelijk geringe hoogte boven den glazen koepel van het gebouw van den volkenbond, waar de volkenbondscommissie voor veiligheid en arbitrage juist vergaderde. Gedurende eenigen tijd was de aandacht der commissieleden geconcentreerd op het lucht schip. Het geheele personeel van hot secretariaat van den volkenbond had zich tijdens het Zeppe lin-bezoek op de terrassen opgesteld. Na eenigen tijd hoven de stad te hebben ge kruist, verdween de „Graf Zeppelin" in de richting Lausanne. Zal zijn tegenwoordig ambt neerleggen Von Bülow wordt opvolger BERLIJN, 2 Mei. (H.N.) Een Berlijnsch avondblad bericht, dat staatssecretaris von Schubert zijn tegenwoordig ambt zal neerleg gen en legatieraad Bernhard von Bülow, thans leider der afdeeling volkenhond in het ministe rie van buitenlandsche zaken, als zijn opvol ger zal optreden. Naar aanleiding daarvan wordt verklaard, dat het kabinet over deze aangelegenheid nog geen besluit heeft genomen. Wel is echter te verwachten dat von Bülow het staatssecre tariaat zal overnemen. Welk ambt dan von Schubert, die, zooals bekend* herhaaldelijk is genoemd als opvol ger van dr. Sta.hmer als gezant te Londen, zal aanvaarden, staat echter voorloopig nog niet vast. Verwekken oproer in de gevangenis Soldaten herstellen de orde Uit Riga wordt gemeld, dat. gearresteerde communisten in verschillende gevangenissen van Letland getracht hebben, oproer te ver wekken. Zij sloegen de ruiten in en vernielden het meubilair. Soldaten moesten worden ont boden, teneinde de orde te herstellen. Wetsontwerp ingediend, om het godsdienstonderwijs te ver vangen door Bijbelsche geschiedenis In Noord-Ierland is een heftige schoolstrijd ontbrand. Bij het parlement is een wetsont werp ingediend, om het godsdienstonderricht, dat thans op de scholen gegeven wordt, te ver vangen door gewoon onderwijs in de Bijbelsche geschiedenis. De protesten, die door de bisschoppen van Ierland zijn ingediend, werden door den mi nister van onderwijs als „onzinnig" afgewezen. Toen echter het wetsontwerp in tweede le zing behandeld werd, heeft een professor van de koninklijke universiteit, namens de onaf hankelijke unionisten, de protesten der bis schoppen andermaal naar voren gebracht en verklaard, dat door deze nieuwe wet de katho lieken bij de protestanten achtergesteld wer den. Verschillende protestantsche afgevaardig den sloten zich aan bij dezen spreker. Een heel bekend protestantsch' geleerde verklaarde, „dat gewoon Bijbelsch onderricht veor protestantsche kinderen voldoende was, maar voor katholieke kinderen werd meer ge vorderd. Het voorwendsel, dat dit wetsvoorstel een onpartijdige oplossing zou brengen voor dit vraagstuk is trouwens belachelijk. Want ieder een weet, dat dit voorstel van eenvoudig Bij belsch onderricht een van de wezenlijke ver schillen vormt tusschen katholieken en pro testanten. Er kan geen sprake zijn van gelijkberechti ging, wanneer er, met behulp van de belasting penningen, die ook gedeeltelijk door de katho lieken betaald worden, een bepaald systeem van onderricht wordt ingevoerd, dat zuiver- protestantsch is, zonder dat er tevens rekening wordt gehouden met de redelijke eischen, die door de katholieken terecht gesteld mogen worden". Het probate middel Eindelijk heeft de „Ligue frangaise pour ie relèvement de la moralité publique" een schit terende overwinning op de pornografische pers behaald. Enkele leden van de liga hadden indertijd met den tegenwoordigen minister van arbeid Georges Pernot bij den toenmaligen minister van justitie Barthou een aanklacht tegen de pornografische pers ingediend. Door den rech ter van instructie werd daarop een strafproces ingeleid, en thans is vonnis geveld. De reclames, groot en klein, van onzedelijken aard in de bladen worden verboden. De exploi tanten van dit zedeloos bedrijf, die van de op brengst dezer advertenties leefden, en er jach ten en villa's in Deauville op na hielden, zul len op minder grooten voet moeten gaan leven, want naar schatting worden de inkomsten der pornografische pers tengevolge van dit von nis jaarlijks met een millioen verminderd. Verschillende uitgevers hebben dan ook de uitgaven van hun pornografische bladen reeds moeten staken. HET NOODWEER IN FRANKRIJK. Volgens een telegram uit Parijs hebben he vige regens en onweders het departement Cher geteisterd. Bij Vailly zijn twee rivieren buiten haar oevers getreden, waardoor tal van huizen onder liepen. Meer dan 50 huizen werden ver woest. Er is veel klein vee verdronken. DE ENGELSCHE MIJNWET Ook door het Hoogerhuis aangenomen Het Engelsche hoogerhuis heeft Donderdag de onlangs door het lagerhuis goedgekeurde mijn wet aangenomen. Het lagerhuis hechtte zijn goedkeuring aan de verhooging van de inkom stenbelasting tot 22 Y, percent. De arbeiders en liberalen verwierpen geza menlijk met 255 tegen 139 stemmen een amen dement dér conservatieven tot handhaving van de vroegere norm van 20 percent. HET IN ENGELAND GEWEIGERDE SOVJET-ELFTAL. Niet zeker, dat de tocht een zuiver sportief karakter zou hebben LONDEN, 1 Mei (R.O.). In het lagerhuis ver klaarde heden de minister van binnenlandsche zaken, dat hij aan het Sovjet-Russisch voethal- elftal, dat van plan was een tocht door Enge land te maken, een visum had geweigerd, wijl niet vaststond dat de tocht een zuiver sportief karakter zou hebben. ROOFOVERVAL OP EEN LONDENSCH SPOORWEGKASSIER. Bewusteloos in een coupé gevonden LONDEN, 1 Mei (N.T.A.). Een kassier van een der Londensche spoorwegen werd heden in een coupé bewusteloos gevonden met een wond aan zijn hoofd. Zijn tasch, waarin zich 6000 pond sterling had bevonden, was leeg. Eerst drie uur later kreeg de kassier, die inmiddels naar het ziekenhuis was overgebracht, het bewustzijn terug. In den coupé werd een looden, ongeveer een halven meter lange staaf gevonden. ZES GEBOUWEN IN DE ASCH GELEGD Op het eiland Rügen STRALSUND, 1 Mei (W.B.). Op het eiland Rügen is tegen 1 uur hedenmiddag op het rid dergoed Damsevitz brand uitgebroken, waar door 6 gebouwen in de asch zijn gelegd. Alle het heerenhuis bleef gespaard. Vijftig koeien, de meeste paarden en een groot deel van de landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. WALVISCHVAARDER GEKAPSIJSD Uit Reikjavik wordt gemeld, dat een sleep boot van den walvischvaarder Foula uit Haure- sung gekapsijsd is, waarhij 6 man om het leven zijn gekomen. Slechts een snelle vlucht redde 300 arbeiders OSLO, 2 Mei. (H.N.) Bij Orkla aan de Dront heimfjord heeft een aardverschuiving van ver scheidene morgens land plaats gehad. 300 ar beiders, die werkzaam zijn bij den houw van een fabriek, konden zich slechts door een snelle vlucht redden. Ook een boerderij, die op het oogenblik on bewoond is, werd meegesleurd. In de fjord ontstond een vloedgolf van onge veer 10 Meter hoogte, waardoor twee muren aan de oevers beschadigd werden en een aan tal kleine vaartuigen is gezonken. Een vis- scher wordt vermist. De omvang van de aangerichte schade is nog niet te overzien. ONTVANGST VAN DIRECTEUR MARSCHALL Verslag uitgebracht over het eerste internationale radiocongres te München Men seint ons nit Rome d.d. 2 dezer: Heden ontving Z.H. de Paus in particuliere audiëntie den directeur van het internatio naal Katholiek radio-omroepbureau, Marschall. Deje bracht aan Zijne Heiligheid verslag uit over het eerste internationale radiocongres, dat in Juni 1929 te München werd gehouden. Zijne Heiligheid toonde groote belangstelling voor het belangrijke moeilijke werk, dat hij prees en waaraan hij zijn zegen schonk. Onthullingen van den New-Yorkscheri politiechef Pogingen, om onlusten in de Ver. Staten te verwekken NEW YORK, 2 Mei. (H.N.) Whalen, de chel der New-Yorksche politie, heeft fotografische copieën van brieven gepubliceerd, waaruit zou blijken, dat de communistische internationale betrokken is bij de jxkgingen om onlusten in de Ver. Staten te verwekken. De voorzitter van de Amtorg, de Russische handelsvertegenwoordiging te New York, Bog- danoff en Skvirsky, de directeur van het sov jet-informatiebureau te Washington, verklaren echter, dat de stukken valsch zijn. RussischChineesche spoorweg conferentie Zal op 15 Mei beginnen Volgens een bericht uit Moskou zal aldaar op 15 Mei de Russisch—Chineesche spoorweg- conferentie beginnen, waarop de kwestie van den Chineeschen Ooster-spoorweg definitief geregeld zal worden. De Chineesche vertegen woordigers zijn reeds op reis naar Moskou. WERKLOOSHEIDSCRISIS TE LODZ- WARSCHAU, 2 Mei (H.N.). In het textiel- gebied van Lodz heerscht op het oogenblik groote werkloosheid. Van de 27 katoenfabrieken werken er nog slechts twee den vollen tijd. Bij de overige wordt slechts 4 of 3 dagen per week gewerkt. In de wolnijverheid werken van de 25 groote fabrieken nog 10 op volle capaciteit. INTERN. TELEFOONCONGRES Donderdag is te Stockholm een internatio naal telefooncongres geopend, dat 8 dagen zal duren. Tusschen inlandsche politie en betoogers Volgens een bericht uit Hanoi is het op 1 Mei te Ben-Thuy in Annam tot hotsingen gekomen tusschen de inlandsche politie en betoogers, waarbij vijf betoogers gedood en 14 gewond zijn. Voorts werden 50 personen ge arresteerd. DE OPSTAND IN INDO-CHINA Verzoek om gratie Het N.T.A. meldt uit Parijs: Dertien wegens deelneming aan den opstand in Indo-China ter dood veroordeelde "Anamieten hebben een ver zoek om gratie tot den president der republiek gericht. Naar verluidt is in 4 gevallen het verzoek afgewezen, in de andere gevallen werd de doodstraf in levenslange gevangenisstraf veranderd. DE HERTOGIN VAN BEDFORD, die tn haar Fokker, bestuurd door kapitein Bernard in den recordtijd van 19 dagen naar Kaapstad vloog en weer terug bij haar aankomst te Croydon

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9