DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS iPwWEER EREENTO! BEURS VAN SCHIED AM 53ste JAARGANG MAANDAG 5 MEI 1930 No. 15712 DE VRIJWILLIGE LANDSTORM Ie H. Communie-artikelen Rreymborg-coupe *1. v. cu® SCEALK JEUGD-, OUDER- EN PROPA- GANDA-AVOND HENRI REBERS DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN AANGEHOUDEN BROERSVELD 105 Behangerij. Stotfeerderi}. Een goedkoope vloerbedekking is JELLATUM a f 1.19 PER EL Verder Vloerzeilen en Linoleum Krommenie. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4. SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25, p. rand. 1,10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusscben den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties; 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c.p tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 regels 0.50, 10 regels 0.i5, 15 regels 1,00. Gratu-Ongevalleiiverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verliea van beide banden, voelen of oogen; 250.- bij verlies van één band, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een dniin; T5.— bij verlies van een wijs vinger; ƒ50.—bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25,— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt Het debat Vrijdagmiddag In den gemeente raad gehouden naar aanleiding van een voor stel van B. en "W. om een bedrag van 450 5* te trekken ter verbetering van de Dril- scbuur van den St. Joris-Doelen, is leerzaam gtmoeg geweest, om er nog even op terug te komen. De beer Dimkelaar begon met er op te wijzen, flat hij om prlnoipieele redenen tegen deze uit gave, bestemd voor den Vrijwillige® Land storm, bezwaar moest maken. Hij merkte op, dat de Vrijwillige Landstorm een instituut is, gericht tegen de S.D.A.P., en hij voind het noodig, daarbij diapper geholpen door wet houder de Bruin, critiek te oefenen op het geen door ds. Halffman, op de propaganda/- vergadering door den Vrijwilligen Landstorm cp Donderdag 24 April gehouden, was gezegd. We laten hetgeen ds. Halifman op die bijeen komst in het midden bracht, hier buiten be schouwing. Het doet niets ter zake. Het eenige, waarom het hier gaat is dit: Is de Vrijwillige Landstorm een instituut dat gericht is tegen tie S.D.A.P.? De Vrijwillige Landstorm heeft ten doei, het wettig gezag te helpen handhaven, wanneer dat op gewelddadige wijze door een minder heid mocht worden aangerand. Welnu, een van tweeën: of de S.D.A.P. beoogt zulk een gewelddadige aanranding, of zij beoogt ze niet. Indien de S.D.A.P. zulk sen aanranding niet wil, wanneer zij enkel Jangs den weg van voorlichting en wettige propaganda een meer derheid in de bevolking wil trachten te be reiken, om dan, in zuiver democratische lijn, haar beginselen langs parlementairen weg in de wetgeving te doen opnemen, dan is de Vrijwillige Landstorm niet tegen haar gericht, dan heeft zij van dien Vrijwilligen Landstorm riets te vreezen. Integendeel, dan is die Vrij willige Landstorm een ook haar waardeering waardige instelling, welke preventief werkt tegen mogelijke plannen van welke richting ook ze heete communisme of fascisme of anders die met terzijdestelling van de demo cratie de dictatuur van een minderheid zou willen vestigen. De hemel geve, dat die wer- Ling enkel preventief zal behoeven te zijn en dat nimmer de Vrijwillige Landstorm, met de wapens in de vuist, onze, immers ook door de S.D.A.P. geliefde, democratische instellingen zal behoeven te verdedigen, bloed en leven ter bescherming van die ook door de S.D.A.P. ge liefde instellingen veil zal moeten hebben. Een S.D.A.P. zich plaatsend op den grond slag der democratie, vindt den Vrijwilligen Landstorm naast zich, zij vindt in dien Land storm niet anders dan geestverwanten Maar wanneer de S.D.A.P. zii h.et mis schien in het onderbewustzijn nog aan de dagen van November 1918 met een zekere teleur- stelling terugdenkt; wanneer zij er toch nog op zint, op het gunstige moment de dictatuur van een minderheid te proclameerenwanneer gewelddadige aanranding van het gezag, zoo lang dat gezag door anderen wordt uitgeoefend door haar als een niet verwerpelijk middel wordt beschouwd, om eigen gezag te vestigen, dan inderdaad zal de S.D.A.P. den Vrijwilligen Landstorm tegenover zich vindem. En het maant wel tot voorzichtigheid, dat door de S.D.A.P. geen gelegenheid wordt ver zuimd om tegen dien Vrijwilligen Landstorm van leer te trekken. Juist het feit, dat de S.D.A.P. elke gelegenheid aangrijpt, om tegen het instituut van den Vrijwilligen Landstorm een instituut ter bescherming van onze demo cratische instellingen, van Let op democratische beginselen opgebouwde gezag, uit te varen, moet haar verdacht maken, dat onze democratische instellingen bij haar niet veilig zijn. En zoo is de geregelde stellingname van de S.D.A.P, tegen den Vrijwilligen Landstorm voor ons een herhaalde waarschuwing, dat de S.D.A.P. haar dictatuurallures van 1928 nog steeds niet heeft afgezworen. Onder den invloed' blijkbaar van de 1 Mei viering waarom anders zou zij haar opmer kingen een week lang voor zich hebben ge houden plaatste Vrijdagavond Voorwaarts tegen bovengenoemde propaganda-vergadering van den Vrijwilligen Landstorm een artikeltje waaraan alle nuchterheid ontbreekt We nemen van het opgewonden proza hier eem gedeelte over: De arbeidersbeweging was vanzelfsprekend het gevaar en daartegen moest van leer worden getrokken, om de ingedutte land- stormers weer een beetje moed in te blazen. Een dominee en een pastoor hebben zich voor dit ellendige gedoe weer laten vinden. Zij hebben daarmee blijk gegeven, nog steeds niiets geleerd te hebben. Of beseffen ze soms nog niet, dat ze daardoor de goed willende menschen zoover mogelijk van zich afstoofcen? Een fraaie vertooning was 't niet al wer den daarbij dan spontaan het Wilhelmus en andere Vaderlandsche liederen gezongen. Deken Schraag wilde niet spreken over de organisatie doch wilde alleen allen be zielen met den geest van vrede en liefde, tot bescherming van orde en rust.. Een eerbiedi ging van het gezag. En 'dat komt dan van eein kant, due het gezag nooit anders eerbiedigt of ze moeten Caracciola heeft met den Mercedes wagen weer voor de Engelsche Tourist Trophy, die ht) ver leden jaar in schitterenden stijl heeft gewonnen, ingeschreven. Hi) wil wederom de beproefde Con tinental banden, waarop hij zijn Mercedes-wagen van overwinning tot overwinning voerde, ge bruiken. In geheel Engeland geeft men de twee eenheid Caracciola-Mercedes de beste kansen voor deze groote race. (Reel.) zeker deel van dat gezag uitmaken. Het is toch wel het toppunt het over vrede te heb ben, tegenover menschen die het voor den vrede hebben opgenomen tegen het militai- riisnie. Men moet toch zijn gehoor niet ho. g aanslaan om hun dergelijke knollen voor citroen-en te verkoopen. AIzoo, ds. Halffman was de ergste van allen, Maar die pastoor (de hoogeerw. heer Deken Schraag) heeft het dan toch ook wel bont ge maakt. We hebbein er ons verslag van zijn rede nog eens op nagelezen. Men kan het in ons nummer van Vrijdag 25 April letterlijk als volgt vinden. De HoogEerw. Deken merkte op, dat hij op deze feestvergaderlng geen lange preek wiilde gaan houden, ook niet de organisatie zelf van den B. V. L. wilde aanroeren, zulks liet hij aan de vakkundigen ove-r. Zelfs wilde hij niet optreden als een soort bescherm heer, doch wilde allen alleen bezielen met den geest van vrede en liefde, tot bescher ming van orde en rust. Vooral met den vrede in het hart tot God, maar ook met den vrede tijdelijk gebied. Het woord vrede aldus aangevuld, zeide Deken Schraag, beteekent gerustheid en kalmte, verdraagzaamheid en eerbiediging van gezag en orde. Vrede bezitten is de liefde beoefenen volgens het woord „Heb uw naasten lief gelijk u zeiven". Daarom is het zaak te werken en te blij ven werken om alle menschen deelachtig te maken aan den waren en ongestoorden vrede. Daarom is 't noodig, dat overeenkomstig de staatkundige beginselen, de orde blijft ge handhaafd in de maatschappij en deze zoo noodig worden verdedigd. Doch dan moet ook alles wat anderen aan onrecht wordt aangedaan, hetgeen ontevredenheid wekt, worden opgeheven. Daarna kan men er naar streven 't gezag te doen eerbiedigen. Als zoo danig beschouwt spreker den B.V.L., die ter behartiging in ons land, zich ten allen tijde beschikbaar stelt, om vrijheid' en recht en orde te verdedigen en te handhaven. En nu tarten we lederen sociaal-democraat, wethouder de Bruin incluis, om uit deze rede één woord op te diepen, dat niet getuigt van een adeldom va.n geest, waarvoor ook een sociaal-democraat respect moet hebben. Of wil de S.D.A.P. den vrede en de liefde niet, of onderschrijft zij niet de woorden, dat eerst alles wat andereu aan onrecht wordt aange daan, hetgeen ontevredenheid wekt, moet wor den opgeheven, en dat eerst daarna men er naar streven kan, 't gezag to doen eerbiedigen? Deken Schraag heeft het Katholieke stand punt tegenover instellingen als de Vrijwillige Landstorm er een is, uiteengezet. Als de S.D.A.P. het noodig vindt tegenover dat stand punt in opgewonden bewoordingen stelling te nemen, dan is dat zooveel te erger voor de S. D. A. P. B(j of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 1 Mei 1930 ver gunning verleend aan D. A. Muijsson tot op richting van een sigarend-rogerij in het parid Kleine Baan 12, kadaster Sectie B. no. 2375, met een droogkast, SCHIEDAM 3 Mei 1930 HET WERK DER CONTACT COMMISSIE RIJKSWERKVERSCHAFFING Het aantal personen dat hedenmorgen van hier naar de Rijkswerkverschaffiingen vertrok, bedroeg voor Eene-rveld 42 en voor Ruurl'o 43. SCIIIED. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE Feestavond In een stampvolle zaal van den R.K. Volks bond gaf de Schiedamsche vereeniging Roode Kruistranspoort colonne Zaterdagavond een 'propaganda feestavond, die èn als propaganda- avond èn als feestavond in alle opzichten ge slaagd mag heeten. Bij het begin van den avond sprek de heer K. de Vries een woord van progTanda waarbij hij de aanwezigen opwekte, zich als lid of donateur van de Rood-e Kruis transport- colonne op te geven. Daarna betrad de heer A. v. d. Berg, de voorzitter van de Schiedamsche Colonne het podium voor 'n korte toespraak, waarin hij de bedoeling van de Transportcolonne en haar werk toelichtte. Na deze inleiding werd een aanvang gemaakt met het meer vroolijk deel van het programma dat door den heer L. de Bruin met het duo de Voois verzorgd werd. Het publiek heeft om hun verschillende liedjes en voordrachtjes meermalen hartelijk gelachen. Het trio Krabbendam, Boumau en van Vliet zorgde in de pauzen voor vroolijke muziek. VERKEERSSTAGNATIE Door het breken van een koppel'stang moest hedenmorgen een motorwagen van lijn acht op den Nieuwen Binnenweg zijn hijwagen achter laten. Het verkeer ondervond eenige vertraging. in nieuwste en uitgebreidste sorteering als beeldjes, rozenkransen, wijwaterbakjes, medailles enz. enz- Schilderijtjes vanaf 10 cent- Fijne collectie prentjes om te bedrnkken als qedachtenisprentjes. HOOGSTRAAT 146—138 TELEFOON 88320 Reel. G896S 12 Rede van den heer A. Andriessen In het gebouw van den R. K. Volksbond werd gisteravond een uitstekend bezochte jeugd-, ouders- en propaganda avond gehouden, uitgeschreven door de contact-commissie uit de verschillende vak-afdeelingen jongens.patro naten. De avond werd geleid door kapelaan A. F. Goossens, voorzitter der contact-commissie. Onder de aanwezigen waren o.m. de hoog- eerw. heer deken A. J. C. Schraag, pastoor J. B. W. M. Möller, voorz. van den dekenalen jeugdraad, kapelaan J. A. M. Bekkers, algemeen adviseur, de voorzitters der patronaten en de heer Mouwens, voorzitter van den R. K. Volks bond. Als voorzitter van de contact-commissie, welké ten doel heeft samenwerking tusschen de jeugdgroepen der verschillende vakafdèel'ingen en de patronaten, heette kapelaan Goossens de aanwezigen welkom. Deze avond is de be kroning van het werk der commissie onder de arbeidende jongens in den afge-loop-en winter. Niet zonder succes, aldus de eerw. sperker, is den laatsten tijd gepoogd de arbeidende jeugd op te leiden tot goede toekomstige leden van de vak-afdeelingen. Tevreden als voorzitter is spreker wel, maar niet voldaan. „Excelsior", hocger op, moet het en dat in de lijn door onzen Bisschop vastgelegd, volgens de regels ons door de Synode voorgeschreven, door wissel werking tusschen patronaat en vakafdeeling- We hoeven de gevaren van het fabrieksleven niet te schetsen, den omgang met andersdenken den, socialisten en communisten. En van de fabriek thuis komend vinden onze jongens niet altijd de gezelligheid, de orde, die hen thuis houdt. En dan zoeken zij herberg, bioscoop of danszaal. We willen hen daarvoor iets anders en beters geven. In de patronaten verzorgt de Kerk de godsdienstige, wetenschappelijke en cultureele belangen; in de congregaties leert Zij de waarheden des geloofs beter kennen en beleven. In de vak-afdeelingen voedt Zij ons op tot goede, Katholieke organisatiemannen. En nu vraag ik u dit: neemt in u op, wat de spreker u dezen avond te zeggen heeft. Er is nog zooveel te doen: denken we slechts aan uithouw vin de R. K. vakbonden, aan de kruis ridders van Sint Jan, die voor de mannen op onze fabrieken zullen gaan doen wat de vrou wen van Nazareth met zoo gelukkig resultaat doeu voor de fabrieksarbeidsters; denken we aan den opbouw van een groote Katholieke arbeiderspers! Heit moet in onzen strijd niet zijn als heden middag in den wedstrijd Nederland—België: 22, een onbesliste strijd, maar het moet wor den aan geel-wit tegenover rood een schit terende overwinning. (Applaus). Het woord was daarna aan den heer A. Andriessen voorzitter van den Ned. R. K. Bouwvakarbei- dersbond „Sint Jozef". Deze avond is zeker ook belegd, aldus spr. om het inzicht te doen veldwinnen dat wij de jeugd moeten hebben in de R. K. Vakbewe ging en dat we daarvoor ook moeten hebben de ouders. Mgr. Aengenent heeft gezegd dat het patro- naatswerk moet worden beschouwd als mislukt, wanneer de leden geen lid worden van de R. K. Vakbeweging. Het patronaatswerk is zielzorg; dus is de meeDing van Mgr. Aengenent dat de sociale organisaties mede de zielzorg stutten. Mede stutten, want de vakbeweging behartigt ook de stoffelijke belangen. Bezien we eerst dit laatste. Nu, in dezen tijd vooral van mechaniseering, standaardi- seering, is de loonkwestie voor jeugd en oude ren van groote beteekenis. Als men spreekt van depressie, in bepaalde bladen vooral, dan moet dat al een voorbereiding zijn op de pro paganda voor een loonsverlaging, vermindering der arbeidswoorwaarden. Behalve het loon kan de arbeidstijd in het gedrang komen. Als we zien dat in Genève geen overeenstemming kan worden verkregen over den arbeidstijd der mijn werkers en der zeelieden, is dan de arbeidsduur verzekerd als we geen stevige organisatie heb ben? Men denke voorts aan het geheele complex der sociale arbeidsvoorwaarden. Wie waarborgt dat alles, als er geen stevige organisatie achter staat? Bij die organisatie kan de jeugdige ar beider niet worden gemist. De positie van den jeugdigen werker kau niet door dien jeudigen arbeider alleen worden behartigd. De jeugdige zijn maatschappelijke positie niet vaststellen of werker moet het inzicht hebben, dat hij alleen handhaven kan. Versterking der Katholieke vakbeweging is dringend noodig voor deze po sitie. Zo is dringend noodig ook, omdat de Ka tholieke vakbeweging is een cultuur-beweging. In het organisabieleven zijn groote onderschei den stroomingen. De vakbewegingen zijn er maar niet toevallig. Die organisaties zijn draag sters van beginselen. En zij kampen om de vraag, welke levensbeschouwing het maatschap pelijk leven zal beheerschen. De invloed dier organisaties op de samen leving is door haar beginselen van niet te on derschatten beteekenis. Zal op die samenleving het christelijke stempel worden gedrukt, dan moeten wij al onze krachten samenbrengen, ook in de Katholieke vakbeweging. We leven in een anti-christelijken tijd. Wij Katholieken willen den mensch weer zien als den Koning der schepping. We willen niet een mensch dienstbaar aan de productie, maar de productie dienstbaar aan den mensch. We willen den arbeid in zijn ouden luister her stellen. Er moet een zoodanige orde worden geschapen dat èn de kapitaalbezitter èn de arbeider allen arbeid afstemmen op het doel der menschen. In en door de Katholieke beweging wordt de arbeider gedragen door de branding van het leven. De kracht der Katholieke vakbeweging is de kracht die de maatschappij behouden mo:-t. Duizenden spoelen weg in die branding voor tijd en eeuwigheid. „In de vakbeweging is ds beste waarborg voor het behoud van den ar beider". zei Mgr. Aengenent. Jeugdige arbeiders gedenkt dat ernstige woord van uw socialen bisschop; gij ouders beseft dat voor uw kinderen, voor wie gij eens verantwoordelijkheid hebt af te leggen. De Ka tholieke vakbeweging leidt uw kind naar een goede maatschappelijke positie; zij vangt het op om heit te behoeden voor den tijd en het te voeren ook naar een gelukkige eeuwigheid. Brengt uw kind in de Katholieke vakbswe- ging. Het zal zijn ten zegen van uzelf, ten zegen van uw huisgezin, ten zegen van uw kind, ten zegen van de Kerk. (Applaus). Kapelaan Goossens dankte den spreker in hartelijke bewoordingen en deelde daarop mpde, dat onder de veertig jongens die de cursus avonden het trouwst hebben gevolgd een vijftal bons zouden worden verloot, waarvoor zij ge reedschap zouden kunnen koopen, dat in hun vak wordt gebruikt. De gelukkigen, wier namen uit de bus kwamen, waren A. Gordijn, C. Kop penhagen, H. Lourens, J. Scheffers en C. Steen hoven. De hoogeerw. heer Deken sprak vervolgens nog enkele opwekkende woorden tot de jongens. Hij hoopte dat hun aantal nog veel grooter zou worden, want Jn den grooten eindstrijd voor of tegen den Christus hebben ook zij hun plaats in te nemen. De hoogeerw. Deken bracht ver volgens dank aan de contactcommissie, met name aan haar voorzitter, kapelaan Goossens. Deze heeft verklaard wel tevreden, maar nog niet bevredigd, niet voldaan te zijn. Moiré hij nog zoolang in Schiedam blijven, tot hij ten volle bevredigd zal zijn. (Daverend applaus). Na dit ernstige gedeelte werd een gezellig Programma afgewerkt, verzorgd door het Ko mische Trio" uit Rotterdam en bestaande in voordrachten, zang en declamatie, terwijl ook de Black and White Band. onderafdeling van „Excelsior" haar als steeds gewaardeerde medewerking verleende. POLITIESPORTBOND Kindermiddag Zaterdagmiddag heeft de Politie Sportbond in „Musis Sacrum" een kinderfeest georgani seerd ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Voor dezen kinde-rmiddag was de bekende Rotterdamsche humorist Jan Brink met zijn gezelschap geëngageerd, die voor de kinderen een operette opvoerden: Hansje en Grietje. Het is voor de spelers een succesmiddag ge worden! Wat hebben ze met het stuk meege leefd en gejuicht, toen de booze heks in de oven verdween! Nogmaals, het is en voor den Sportbond die den middag op touw zette en voor de kin deren een prachtige middag geworden, waar mes ook voor de kleinen het 10-jarig bestaan vreugdevol is gevierd. Gedurende de voorstelling konden de kin deren zich te goed doen, aan het lekkers waar op zij werden onthaald. TENNIS MISLUKTE INBRAAK De heer J. aan de Westvesi, gaf Zaterdag nacht om half een kennis, dat, terwijl hij zich in de achterkamer bevend, hij leven hoorde in een aangrenzende serre, die uitzicht geeft op de Vv'estvest. Toen hij de zaak ging onderzoeken, zag hij, dat twee planken van de serre naar binnen waren gedrukt, zoo-dat 'n opening was ont staan. Ook zag hij twee mannen hard weg- loopen. De politie stelt een onderzoek in. TEGEN' EEN HEK GEREDEN Zondagmorgen om half vijf is op het Stationsplein een motorrijder in volte vaart tegen een aldaar rond een plantsoen staand hek gereden. De motor en het hek kregen ernstige schade. WIELRENNEN Gisteren hield de Eerste Schiedamsche ren- u-ersvereeniiging „De Renner" een wedstrijd van Schiedam naar Delft en terug, waarvan de uitslag luidt als volgt: 1 C. Jongert 41 m. 31 s.; 2 J. den Ouden half wiel; 3 P. den Ouden, een lengte; 4 D. v. d. Moer 41 m. 34 s.; 5 G. Burger 43 m. 32 s.; C II .Mourik 43 m. 35 s.; 7 D. Dolleman 43 m. 38 s.; 8 H. Looi 46 m. 58 s. (pech). R. K. S. V. EXCELSIOR Het gedenkboek Ook het gedenkboek is nu verschenen En 't is iets moois geworden. Een beknopte geschiedenis van Excelsior, hoe het in de laatste 10 jaren geleidelijk is opgeklommen tot succes en steeds grooteren bloei, Excelsior, heeft, als iedere andiere ver eeniging, ups and downs meegemaakt, maar het is de „downs" al waren die ni-et zoo talrijk in dit gedenkboek geschreven. Tal van medewerkers hebben een bijdrage i ndit gedenkboek geschreven. Het opent met een gelukwensch-airtikel' van onzen hoogeerwaarden deken. Dan is er de voorzitter, de heer E. A. Leen- d-erts, die 'n jubelende bladzijde schrijft over feestvieren, 'n paar leuke bladzijden van pas toor Micklingboff, en 'n artikeltje van kape laan Beune, heiden oud-adviseurs; van den tegenwoordige® adviseur, kapelaan Raaffels, kortom tal van Excelsior-vriend-en hebben hun medewerking gegeven, om dit gedenkboek te doen slagen. Dan vinden wij er, gelijk gezegd, de 10-jarlge geschiedenis van Exoelsior wat foto's van ver schillende elftallen en 'n tweetal prenten ter herinnering aan de Black and White-revue 1922, En tot slot het uitgebreide programma van de feestviering. Excelsior kan trotsch zijn op haar gedenkboek de drukkerij Steens ver zorgde de uitgave Het is voor den prijs van 25 cent te ver krijgen bij den penningmeester der vereeniging den heer A. Vollebregt, Broersvest 47. Game 2ürpa 2 De uitslagen luid-en als volgt: W. Blaisse 4. Spaans 62 64; W. NoletJ. Linthout 68 46. N. Melchersmevr. N. jN. 64 5. N. Melchers, mevr. N. N.—W. Blaisse, J. Linthout C3 60; M. v. d. Eelaart, mevr. RothP. Engering, A. Spaans 64 1G 64. P. Engering, J. LinthoutW. Nolet, A. Spaans 62 63. M. v. d. Eelaart, mevr. Linthout N. Melchers, mevr. Both 63 64. EEN GEZELLIGE KLANT Zaterdagnacht is door de 'politie in arrest gesteld de 26-jarige varensgezel A. J. de H., van hier, die een ruit van het café van van L. aan den Buitenhavenweg had vernield, waarbij hij zich aan d-e rechterhand bloedend had ver wond. Later zocht hij ruzie met eenige bewoners ran het woonwagenkamp. Dezen waren echter van zijn attenties niet gediend' en een van hen diende hem met 'n boksbeugel 'n slag op het hoofd toe, waardoor 'n bloedende wond ont stond. Aan het hoofdbuteua var. Politie is hij ver bonden. BALDADIGHEID Onbekenden hebben eergisteren drie roode lantaarns, die bij 'n opgebroken straat stonden stuk gegooid. AANRIJDING Zaterdagmiddag om half vijf is de 17-jarige E. M. hij het postkantoor op zijn fiets aange reden door een anderen wielrijder, die achter een auto vandaan kwam. De fiets van M. werd gedeeltelijk vernield. Zaterdag is door de politie aangehouden en ter beschikking gesteld van de justitie in Rotterdam, de koopvrouw J. P. die nog drie maanden gevangenisstraf had te ondergaan voor een diefstal. OPLICHTING De elec-tricien S. M. uit de Ampèrestraat, deed bij de p-olitie aangifte dat hij verleden week door een persoon was opgelicht voor een bedrag van 5. Deze persoon zei, Kooy te heeten, wonen-a» in Pernis. Hij vertelde M. hier te komen wo nen aan de Rembrandtlaan en hij verzocht M. de eleotrische lampen voor hem op te hangen. Hij zon dien dag een aanrijding hebben gehad, waarbij zijn fiets was vernield. Hij had niet voldoende geld bij zich om z'n karretje uit ae reparatie te halen, waarom hij M. 5.ter leen vroeg. Deze gaf hem het geld en Kooy liet niets meer van zich hoore-n. Bij onderzoek bleek, dat hij hier heelemaal geen woning bad gehuurd GEVALLEN De schilder A. v. d. W. uit Rotterdam, viel Zaterdagavond bij zijn werkzaamheden in het café van P. alhier van een trap cn liep daarbij 'n bloedende hoofdwonde op. Zaterdagmiddag is aa-n den politiepost Broers- vest verbonden de 10-jarig-e P. Z. van hier, die in 'n stuk glas was gevallen, en daarbij n wond aan de rechterhand had opgeloopen. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 3 Mei. Aangekomen: Griekscli s.s. Pclagos, van Brake, om te dokken in de Wilhelminahaven; motorschoen-er Nyssiena, kapt. L. Pot, ledig van Korte Noord aan de IJssel om hier ledige flessehen te laden voor Londen in de Buitenhaven. SCHIEDAM, 3 Mei. Vertrokken: Fransch s.s. Péputé Josselin de Rohan, naar Rotterdam; Eng. -s.s. Kamir, naar Rotterdam; Zweedsch e.s.' Cylon, met stukgoederen naar Hamburg. SCHIEDAM, 4 Mei. Aangekomen: Zweedsch s.s. Tante; niet keisteenen van Lysekel in de Voorhaven voor de gemeente. SCHIEDAM, 5 Mei. Vertrokken: Zuid-Afri- kaansch s.s. Radioleine, ledig naar R'dam; Eng, s.s.-Aracataea, ledig naar San-ta Marta. Verwacht wordt: Matige, Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind, meest zwaar bewolkt, toenemende kans op onweer, aanvankelijk warmer. Dinsdag 6 Mei Ledenvergadering R. K. Middenstands ver» eeniging „De Hanze''. Gebouw R. K. Volksbond, Aanvang half negen. Jaarfeest R. K. Volksbond. Tooneeluitvoe- ri-ng door „Albe-rdingk Thijm", Opvoering van „Do Overkant", Bondsgebouw. Aanvang half S, Muziekavond mandolinegezelschap „Eupho» nia", Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Woensdag 7 Mei Feestavond mandolinegezelschap O.N.I. Musi^ Sacrum. Aanvang 8 uur. Donderdag 8 Mei Jaarfeest R. K. Volksbond. Tooneeluitvoering door Alb. Thijm. Opvoering van „de Overkant", Bondsgebouw, 8 uur. Vrijdag 9 Mei Kerkconcert Orpheus m. m. v. solisten. Grootaf kerk. Aanvang 8 uur. Zaterdag 10 Mei Viering van het 12e jaarfeest van de afd, Schiedam van de Ned. E.H.B.O. Opvoering van „de Zonderlinge Bruidegom". R. IC Volksbond, Aanvang half acht. Zondag 11 Mei Jaarfeest R. K. Volksbond. Tooneeluitvoering door „Alb. Thijm". Opvoering van „De Over» kant". Bondsgebouw 8 uur. Zaterdag 17 Mei Feestavond voetbalver. Ursus, ter gelegenheid van liet 10-jarig bestaan. Musis Sacrum. 8 uur, Fandy-fair „Excelsior". R. K. Volksbond. Ge opend van G12 uur. Zondag 18 Mei Feestavond R. K. Handelsreizlgersverecn. ..St. Llduina". Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Fancy-fair R. K. S. V. Excelsior. Gebouw R. IC Volksbond. Aanvang 8 uur. Maandag 19 Mei Fancy-fair R. K. S. V. Excelsior. Gebouw R. K. Volkshond. Geopend van S12 uur. SCHIEDAM, 5 Mei. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel, Moutwijn Moutwijn 15.. Namens de commissie uit dti Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN, Spiritus Melasse-spiritus 26.50 per H.L. SCHIEDAM, 5 Moi. Men noteert voor ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per H.L. Spoeling Spoeling 0.90. 8 Mei: Groote Doelezaal. Concert Hampton Gemengd Negerkoor o. 1. v. Dr. NathaniëJ Dett, 8 uur. 10 Mei' Groote Doelezaal, 4e concert Beet» hoven-cyclus (Rott. Phllh. Orkest), 3 uur, Bioscopen: Goedgekeurde piogr&mnias, tot en met Donderdag 8 dezer in. Giaiid théatre; Royal; Roxy (voor volwassenen);; Olympia (voor volw.); Corso (voor volw.) •»*- 11 heel. 68923 S(J BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2 Mei 1930 GEBOREN: Wilkelmina, d. van J. A. Vlas» blom e nS. van Dijk, Stationstraat 4 i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1