WOENSDAG 7 MEI 1930 V DE HEER VLIEGEN EN DE KATHOLIEKE KERK Mgr. J. H. J. Jansen DE AANVARING VAN DE JOHAN VAN OLDENBARNEVELT HET MUZIEKAUTEURSRECHT KRUISVERBOND IN HET BISDOM HAARLEM VLIEGONGELUKKEN BADPLAATS SCHEVEMNGEN NA EEN VERJONGINGSKUUR VAN ALLE HOTELS MENSCHEN EN MtENINGEN EEN WOORD VAN Mr. S. MOK PASTOOR DONDERS DE WIJZIGING DER GEMEENTEWET DE SPINAZIE WORDT IN GROOTE HOEVEELHEDEN ACHTERGELATEN OP DE MARKT: wat de menschen niet noodig hebben, zal voor de huisdieren dienst doen. De heer Vliegen toont zich den laatsten tijd heel ijverig in het schrijven van artike len in „Voorwaarts". Hij schijnt dat werkje overgenomen te hebben van een zekeren zieken partijgenoot. En gelijk die vorige schrijver beweegt zich de heer Vliegen heel graag in de buurt van de Katholieke Kerk. Natuurlijk niet, om er iets van te kunnen waardeeren. Hoe langer de heer Vliegen schrijft, des te heftiger wordt hij. Het laatste artikel zelfs, dat van 3 Mei, heeft ons wel wat verbaasd om zijn opgewondenheid en hatelijkheid. Nu moet de heer Vliegen niet denken, dat wij redeneeren op deze manier: de heer Vliegen kan niet nalaten de Katholieke Kerk de laagste bedoelingen, en de minder waardigste praktijken aan te wrijven: dus is de heele sociaal-democratie tegen het ka tholicisme. Daarvoor hebben we andere en betere motieven. Maar wanneer iemand van „de standing" des heeren Vliegen, ook zouden we zeggen, van de opvatting van den heer Vliegen, zich tot zulke minderwaardige praktijken laat verleiden, verwachten we van de minderen al niet veel goeds meer. Wat de heer Vliegen beweert? Het volgende: „Men zoekt daar (in de Katholieke Kerk) naar vijanden. Een so cialist, die de een of andere anti-religieuse uiting ten beste geeft, men zou hem wel aan het hart willen drukken". Dan krijgt do Katholieke Kerk in ons dierbare vaderland dagwerk! Wat zullen onze vaderlandscbe sociaal-democraten een goede beurt krijgen'. De heer Vliegen gaat verder. „Een katholiek, <lie het kapitalisme veraf schuwt om zijn berg van ongerechtigheden en daaruit de consequentie trekt, dat hij het socialisme gaat aanhangen, men schopt hem uit de KeTk. Hij wil er in blijven, maar mag niet. Zijn ziel zooi hij, volgens zijn roomseh- katholieke opvatting, in de Kerk veilig willen stellen. Maar wat kan hun die ziel schelen, wanneer ze geen politiek vo-ordeel meer mee brengt. Zielen geven geen politieke macht, stemmen wel. Daarom werpt men dengene, die op politiek terrein zelfstandig wil zijn, uit de Kerk, ook al Is hij bereid op het ter rein van het geloofeen trouw en gehoorzaam zoon of dochter van die Kerk te zijn Zooiets vinden we doodgewoon ellendig. Wanneer een man als de heer Vliegen zich tot zulke lasterpraatjes verlaagt, wat dan te denken van de andere leiders? Want laster is het, dood-ordmaire laster, dat de Katholieke Kerk niets geeft om de ziel der menschen en alleen maar om poli tiek. Als die Katholieke Kerk niets gaf om zie len, en alleen politieke macht op het oog had, dan zou ze zich heel anders gedragen in de vele vraagstukken van den ouden en tegenwoordigen tijd. De heer Vliegen zit apn de dwaasheid vast, dat iemand, die het kapitalisme veraf schuwt om zijn berg van ongerechtigheden, noodzakelijk socialist moet worden! La rie, mijnheer. Socialist worden is nog heelemaal geen toeken, dat men het kapitalisme veraf schuwt Wij dagen den lieer Vliegen uit: dat wij liet kapitalisme nog heel wat erger veraf schuwen daai de heer V liegen, ook otn den berg van ongerechtigheden, die het meebrengt, wij zijn in de Katholieke Kerk gebleven, hebben daar nooit de minste moei te mee gehad, misschien omdat we het katholieke geloof heel wat beter kennen dan de heer Vliegen. Wij dagen den heer Vliegen uit, ons te be wijzen, dat de «enig-noodzakelijke, de eenig- mogelijke consequentie uit die verafschuw!ng zou zijn, dat wij het socialisme zouden moe ten gaan aanhangen! Geen sprake van, mijnheer. Wij zij11 van dit ééne punt volkomen overtuigd: de eenig-mogel-ijke bestrijding van het kapitalisme met zijn berg van onge rechtigheden bestaat in volkomen, geheel en al, praktisch katholiek te zijn. De men schen beter katholiek maken, is de eenig- juiste weg van bestrijding. Iedere daad, die daartoe bijdraagt, gaat de goede richting uit. Omdat de Katholieke Kerk de eenige.is, die de volle leer van Chris tus belijdt en houdt en leert, en iedere af wijking van de katholieke leer een stap ach teruit is. Buiten de leer van Christus bestaat geen volledige genezing van de zieke maatschap pij, noch van den zieken mensch. DE BISSCHOPSCONSECRATIE Op den feestdag van St- Bonifacius Met bijzondere vergunning van Z. H. den Paus zal de Bisschopsconsecratie van Mgr. J. H. G. Jansen plaats hebben op Donderdag 5 Juni a.s. op den feestdag van de H.H. Boni facius en Gezellen. DE JAARVERGADERING VAN ST. CHRISTOFFEL. In het gisteren in ons Blad opgenomen ver slag van de Algem. vergadering van St. Chris- toffel, gehouden te Groningen is een storende fout geslopen. De heer Huising sprak daar niiet in zijn kwaliteit van lid der commissie van redactie, maar als voorzit ter der commissie van voorbereiding stands vakcentrale W. M. Verder staat te lezen, dat bovengenoemd heer gezegd heeft: „Het katholiek Werkliedenver bond zal ook den handelsreiziger wel dien in vloed toekennen op welken hij krachtens z'jn positie recht heeft". De aandachtige lezer zal begrepen hebben, dat daar moet gelezen wor den: „Het katholiek Werkliedenverbond zal ook den handelsreiziger niet dien invloed toe- kenne op welken hij krachtens zijn positie recht heeft". DE REPARATIE-WERKZAAMHEDEN IN VOLLEN GANG. De passagiers Vrijdag weer aan boord Ook de „Reggestroom", heeft naar wij nog nader vernemen, ernstige schade beloo-pen, waar\ door het schip in Amsterdam zal moeten dokken. Omtrent de aanvaring tusschen het nieuwe s.s. van de Mij. „Nederland" de „Johan van Oldenbarnevelt" en het s.s. „Reggestroom" van de Holl. Stoomboot Mij. in het Noordzeekanaal meldt men ons nog uit Amsterdam: De Oldenbarnevelt heeft een groot gat aan bakboord aan de voorzijde, ter hoogte van het logies der bemanning en de strijkerij. De Reg gestroom is zwaar beschadigd aan de voorste ven en zal waarschijlnijk onmiddellijk in een dok worden gesleept ter reparatie. Daar de Oldenbarnevelt zwaar geladen is heeft men be sloten het schip te repareeren terwijl het ge meerd ligt aan de Java-kade. De werkzaam heden zijn reeds in vollen gang en volgens eerste berekening zullen de passagiers a.s. Vrijdag weer aanboord kunnen komen om de reis voort te zetten. Er zullen vier nieuwe platen moeten worden aangebracht om het gat te repareeren. De werk zaamheden zijn onmiddellijk begonnen. Nog voordat het schip geheel gemeerd lag en de pas sagiers van boord gingen lagen de lichters en ducd.alven van de Amsterdamsche Droogdok Mij. reeds langzij en waren de branders reeds bezig de koppen der oude spijkers af te bran den om bet gat vrij te krijgen. Ook de tim merlieden gingen onmiddellijk aan boord voor de reparaties aan het binnenwerk. Er zal geen uur te verliezen zijn, om de bere kening van 60 werkuren te doen kloppen, maar er zullen ook geen kosten gespaard worden om dit te bereiken en het schip a.s. Vrijdag weer reisvaardig te krijgen. De passagiers zijn allen van boord gegaan en zullen voor Vrijdag niet meer hun hutten kun nen betreden. Ook de Directeur der Mij. Ne derland de heer Delprat en hoofdingenieur Vis iter waren aan boord om de reis mee te maken tot Genua. De zeepost blijft gedurende den tijd der her stellingswerkzaamheden aan boord; omtrent de mailverzending naar Genua op Donderdag 15 dezer volgt nader bericht. HET VERHAAL VAN EEN OOGGETUIGE Na de aanvaring spraken wij nog met een passagier, die vanaf het begin het ongeluk heeft gade geslagen. Ilt stond na de lunch aldus verhaalde deze ooggetuige aan bakboord, over de reeling ge leund. Het liep tegen twee uur en wij be vonden ons reeds een heel eind voorbij de Hem- brug. Op ruim 100 meter afstand zag ik de „Reggestroom", naderen die om ons te passee- ren, zoover mogelijk stuurboord had uitgehaald. Eensklaps echter zag ik dat de Reggestroom'' weer naar het midden van het kanaal terugging en dezen koers bleef vervolgen. Daarna wierp de Reggestroom het bakboordauker uit en tege lijk zwaaide het achterschip om het anker om, zoodat de boot dwars over bet kanaal kwam te liggen, 't Had er allen schijn van dat „Johan van Oldenbarnevelt", die nu dicht genaderd was de „Reggestroom" midscheeps zou rammen. Maar inmiddels was ook de „Johan wan Olden barnevelt'' aan het inanoeuvreeren geraakt. Het schip werkte zooveel mogelijk met den achtersteven stuurboord naar wal. Een aanva ring kon echter niet meer worden voorkomen. Even later raakte de Johan van Oldenbarne velt''. de „Reggestroom" aan den boeg. De botsing had met een zeer matige vaart plaats. Van een schok beeft niemand iets ge merkt. Veel passagiers zagen het ongeluk gebeuren, maar iedereen behield zijn kalmte. Alleen vroeg een dame naast me: „Zijn wij nu al aan het zinken". Nadat de schepen van elkaar waren gegaan is eerst de „Reggestroom" langs ons doorgeva ren. Daarna is de „Johan van Oldenbarnevelt" achterwaarts getrokken en bij een zijkanaal om gezwaaid. Voor we Amsterdam bereikten ont vingen de passagiers van den gezagvoerder de schriftelijke msdedeeliug, dat zij onmiddellijk bij aankomst in Amsterdam zouden debarkee- ren, waarna de Maatschappij hen zou waarschu wen wanneer het schip weer vertrok. DE OORZAAK Nader vernemen wij nog, dat de oor zaak van de aanvaring vermoedelijk zuiging is geweest. De „Reggestroom" die In vergelijking met de „Johan vain Ol'd-anbarnevel-t" een klein s-c-hip is, moest in het Noordzeekanaal dicht onder den wal komen, waar het zeewater min der diep is. De „Johan van Oldenbarneveit" moest het midden van de vaargeul houden. Het schip werd daarbij geassisteerd door twee sle-epb-oote-n van Gebr. Goedkoop. Wanneer n-u zoo verklaarde men ons van gezaghebbende zijde een schip te dicht aaD den kant komt, zoekt de kop van het schip als het ware het midden weer en is hit bijna .niet aan den kant recht te houden. Men ver moedit dan ook dat dit hier het geval is ge weest. AAN DEN RGOND GELOOPEN Een straf van schorsing De Raad voor de Scheepvaart deed gisteren uitspraak in ïake het aan den grond loopen tij dens mist van het stoomschip „Jeannette" in de Firth of Forth. De Raad is van oordeel dat dit ongeval te wijten is aan een daad en een nalatigheid van den kapitein. Een straf van schorsing acht de Raad hier geboden. De Raad meent thans de straf op een maand schorsing te moeten bepalen. DE STRANDING VAN DE „MADIOEN" Navigatie onvoorzichtig en niet voldoende zorgzaam De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak inzake de stranding van het stoomschio „Madioen" in de Roods Zee op het Mismari-rijf Do Raad is van oordeel, dat op de „Madioen" do navigatie onvoorzichtig en niet voldoende zorgzaam is geweest. Daar het ongeval, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben, is te wijten aan het on gerechtvaardigde insturen van den kapitein, bestaat hier naar 's Raads oordeel, aanleiding tot het opleggen van een disciplinaire straf. Een straf van schorsing acht de Raad hier geboden en straft den gezagvoerder van het stoomschip „Madioen", door hem de bevoegdheid te ontne men om als gezagvoerder te varen voor den tijd van een maand. STRIJD OM HET WETSONTWERP Naar wij thans met zekerheid kunnen mei den, heeft Z. D. H. Mgr. F. Diepen, Bisschop van 's-He-rtogeubosche, teg -n 6 Juni a.s. a.m den Zeereerw. Heer H. J. M. Donders, op diens verzoek, omg ezondheidsredenen, eervol ont slag verleend alsp astoor van Schijndel, onder dankbetuiging voor de g oote die s en tij lens zijn priesterlijke loopbaan aan liet Bisdom be- wpzpu Met goedvinden van Z. D. H. Mgr. Schrijnen, Bisschop van Roermond, zal Z.Eerw. zijn intrek nemen in het Mgr. Mutsaersoord te Venlo op den Berg, temidden van zijn trouwe spoor- en tramwegmannen voor wier belangen liij meer dan vijf en twintig jaren heeft op de bres gestaan. Een sergeant gewond Naar wij vernemen, is het marine-viiegtuii 1) 25 gisterenmiddag bij Willemsoord "an 100 meter hoogte in de vrille naar beneden ge komen. De sergeant Kerkhof heeft daarbij een been gebroken en mogelijk nog andere kwetsuren opgeloopen. Het toestel F 9 heeft een noodlanding ge maakt bij Avenhorn. Het kreeg geen averij en persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De plannen voor het zomerseizoen De Herstelconferentie heeft Nederland en zijn groote badplaats Scheveningen in den grootst mogelijken kring opnieuw bekend ge maakt. De journalisten, die uit alle oorden der wereld naar Den Haag waren gekomen, heb ben hun pennen in beweging gebracht om me- dedeeling te doen van de ontdekking, die zij deden, n.l. dat Den Haag zoo charmant was, dank zij in de eerste plaats de nabijheid van Scheveningen. Mocht Scheveningen steeds bij onze oostelijke bur, warme waardeering vin den, ook de belan' telling van Ei'elsche en Amerikaansche zijde is voor onze badplaats, vooral als uitgangspunt voor de bezichtiging van ons land, groeiende. Gedurende de Paachda- gen bevonden zich in de twee E.M.S.-hotels, welke toen geopend waren, n.l. Rauch en Savoy, een zeer groot aantal Engelsehen. De ze hotels warn volkomen bezet. In 't algemeen genomen vormen echter de Nederlanders de belangrijkste groep bezoekers. Voor het seizoen 1930 baart de gedrepri- meerde toestand, waarin het Duitsche bedrijfs leven verkeert, eenige zorg, hoewel toch wordt verwacht, dat uit Duitschland dit jaar weder vele touristen Nederland ais reisdoel zullen kiezen, daar de jarenlang met kracht gevoerde reclamecampagne in Duitschland, in samen werking met de A.N.V.V. vrucht begint te dra gen. Vernieuwingen De E.M.S.-hotels hebben in den loop der jaren alle een verjongingskuur ondergaan, voor namelijk wat de inwendige inrichting betreft Behalve aan de belangen van het reizend pu bliek is ook geda-ht aan die der stadgenooten, die voor de badplaats en de Kurzaaleoncerten zulk een belangrijk contingent bezoekers leve ren. Zij zuilen dit jaar de Kurzaal geheel nieuw gemeubileerd vinden. Het bad- en strandbedrijf Het bad- en strandbedrijf genoot in den mooien zomer van 1929 aller belangstelling. Ten einde de vraag naar luxe-badcabl-nes. zooveel mogelijk te bevredigen, worden einde Mei bij de opening der buitenbaden 24 nieuwe luxe ontkleedgelegenheden in dienst gesteld. Het aantal zittenten en strandstoelen wordt eveneens belangrijk uitgebreid. De informatiekiosk op het Buitenhof, waar omtrent Scheveningen de meest uitgebreide in lichtingen worden gegeven, is redes voor het publiek opengesteld. De kiosk van Schevenin gen is in het afgeloopen jaar zeer populair geworden. De roep van duurte, die vooral het hotel- bedrijf te Scheveningen gedurende vele jaren schade lieeft toegebracht, verstomt meer en meer, niet doordat men hier, nadat de popu laire pensiontarieven waren ingevoerd, de prij zen weer verlaagd heeft, hetgeen trouwens tot de onmogelijkheden behoort, maar omdat men in het buitenland langzamerhand is los geko men van de onnatuurlijke verhoudingen, wel ke daar in den na-oorlogschen tijd het hotel- bedrijf hebben beheersebt. De vermakelijkheden De Kurzaal heeft voor het seizoen 1930 een buitengewoon aantrekkelijk programma. De vermaarde dirigent Carl Scliuricht uit Wies- baden, die verleden jaar door een ongeval ver hinderd was tijdig naar Scheveningen te ko men, wordt nu verwacht, om op 14 Juni liet openingsconcert van bet Residentie-orkest te leiden en verder de uitvoeringen der groote programma's tot einde Juli te dirigeeren. Om streeks 1 Augustus zal hij den dirigeerstat overreiken aan Hans Weisbach, General Mu- sikdirektor van de stad Dusseldorf. Beide dirigenten zullen gesteund worden door den hier zoo -populair geworden dirigent Ignaz Neumark. De Kurzaal .wordt feitelijk reeds op 29 Mei geopend met een tentoonstelling van de E.V.A. (Eldorado voor Allen) die tot 9 Juni zal du ren. In den loop van het seizoen zullen naar alle waarschijnlijkheid te Scheveningen eenige congressen worden gehouden. In September wordt een hondententoonstel ling gehouden. De solisten Op de groote concerten op Woensdag- en Zondagavonden zullen als solisten optreden: Piano: José Iturbi, Joseph Pembaur, Julius Röntgen, Robert Casadesus, Magda Tagliafero, Stephan Askenase, Benno Moisssiwitcli en Elly Ney. Viool: Jan Damen, Nathan Milstein, Henri Temianlta, Bronislaw Huberman, Sam Swaap en Cecilia Hansen. Zang: Maartje Offers, Maria Von Basilides, Anna El Tour, Ilona Durigo, Jacques Urles, Lotti Muskens Sleurs, Alexandra Trianti en Vera Janacopulos. Cello: Hans Kindier, Charles van Isterdael en Raya Garbousova. Op de Donderdagavonden zal er weder vuur werk zijn, althans in de maanden Juli en Augustus. Voor de Donderdagavonden zijn in voorbe reiding concerten, te geven door de Koninklijke Militaire Kapel, de Italiaa'nsche Opera, gast- voorstellingen van het Tliéatre du Grand Guig- nol uit Parijs, een dansavond door Vicente Eseudero en zijn Ensemble, Wals- en Operette avonden, opvoeringen door tooneelgezelschap- pen (o. a. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel), Bioscoopvoorstellingen, enz. enz. De druk bezochte Zondagmiddagconcerten, zonder uitzondering met solisten, en de kinder voorstellingen op Woensdagmiddagen onder leiding van Henri Nolles, staan weder op het programma. Max van Gelder zal in 1930 wederom het Kurhaus Cabaret exploiteeren. De variété-voorstellingen in het Paviljoen op de Pier beginnen op 31 Mei a.s.. Het pier-orkest zal wederom worden gedirigeerd door den heer Limbach. De dagelijksche muziek op de overbrugging zal in Juni, Juli en Augustus steeds van 12 13.30 uur weer present zijn onder leiding van den heer Henri Zeldenrust. In een der zalen van hot Kurhaus zal geduren de het geheele seizoen, te beginnen met 29 Mei tentoongesteld zijn de vermaarde sprook- iesachtige „Zeetuin der Molukken" van den heer J. H. Soumokil, welke collectie zeldzame zeedieren en -planten in 1928 de hoofdattractie vormde van de Indische Tentoonstelling te Arnhem. Op sportgebied houden met het Schevening- sche seizoen ten nauwste verband het Con cours Hippique, dat op 22 en 23 Augustus a.s. gehouden wordt, alsmede de Tenniswedstrijden op de M.E.T.S.-banen. De Hotel- en Cafébedrijven der N.V. Exploi tatie Maatschappij zullen, met uitzondering van het Palace-Hotel, alle met Pinksteren geopend en in bedrijf zijn. Het Palace Hotel wordt op 1-1 Juni geopend. 't Is geen partijgenoot van ons. Hij schreef in de Vakbeweging van het N.V.V. Over iets, dat zijn partijgenoot, J. A. B. ter harte gaat. Over hel uitbannen van heldere geesten en knappe koppen. Die mijnheer schreef over een boek van Wertheimer, dal gaat over de Britsche Ar beiderspartij. üe menschen rondom J. A. B. beweerden er maar lustig op los, dat die Britsche Arbeiderspartij juist eender u:as als onze sociaal-democratische inrichting op dat gebied. Mr. S. 'Mok schrijft: „De Britsche Labourpartij is na de lezing van dit boek zal niemand meer kunnen ontkennen, wal reien reeds wistep van andere, makelij dan de sor.iaul-de- moeratisehe partijen in b.v. Duitschland en Nederland. Dus nu kan niemandhet meer ontken nen. Vóór dal dit boek bestond, konden som migen dat nog wel ontkennen, n.l. die niet behoorden lot de „velen, die reeds wisten •Jammer, dat die velen bij de vorige verkie zing allemaal zwegen, als een naburige volksstam; jammer ook dal er van die velen, niemand aan de sociaal-democratische pers zit. Want de een zweeg en de ander zei het verkeerd, omdat hij er niets van wist! Daar is nog meer, speciaal voor J. A. B. „Het dog matische continentale socialisme met zijn exclusief karakter eu beperking van het per soonlijk denken, het heeftiets van „Home" J.A.B.!heeft eenbepaald soort bekwame en politiek bruikbare menschen buiten zijn rijen gehouden en zich daardoor de gelegen heid ontnomen voortreffelijke leiders aan te kweeken". Laat ons zwijgen bij zoo'n getuigenis. Het socialisme in ons vaderland beperkt het. persoonlijk denken; daardoor heeft het van zich afgeslooten, buiten zijn rijen ge houden. een bepaald soort bekivame en po- litirk-brvikbare menschen. Niet zoo weinig. Omdat ze zich hier niet gesteld hebben op het brcede Engclschc standpunt, hebben ze bijv. de katholieken van zich afgeslooten. Hun opvalling, hun manier van doen maakte het een katholiek onmogelijk om in dat gezelschap te blijven De sociaal-demo eraten klagen, dal katholieken zich bij hen niet thuis voelen en eruit getrokken zijn. Doch Iaat ze hun gexvelen eens onderzoeken. Niet zij. die ergens weggaan, hebben altijd ongelijk! Dat kunnen ook zij zijn, die liet blijven onmogelijk maken. Mr. S. Mok wenschen we veel succes. CARL SCIIURICHT, die in het a.s. seizoen de Kurhaus-concerten te Scheveningen zal leiden De tarieven der E.M.S.-hotels blijven onver anderd. In liet a.s seizoen valt de viering van den 50sten verjaardag van H. M. onze Koningin, ter gelegenheid waarvan plannen aanhangig zijn gemaakt voor een lichtstoet, aan welks welslagen door het E.M.S.-concern medewer king is toegezegd. DEMONSTREERENDE MUSICI Tegen de slechte arbeidstoestanden HET ADRES KON DEN MINISTER NIET WORDEN AANGEBODEN Gisteren bad te 's Hage de demonstratie plaats van den Nederlandschen Toonkunstenaars bond, welke genoemde organisatie heeft gehouden om te protesteeren tegen de slechte arbeidstoestan den, waaronder de Nederlandsche musici moe ten werken Tegen half tien verzamelden zich vele ledeu van den bond op het Oranjeplein. Ongeveer 30 autobussen en eenige auto's wa ren opgesteld. Met verschillende treiuen kwamen de musici aan. Een deel van hen kwam uit Amsterdam, een ander dsel uit Rotterda'm en voorts vele uit Haarlem, Utrecht en Arnhem. Een deel hunner was ook per autobus gearriveerd. In totaal namen circa 750 personen aan de demonstratie deel. Da autobussen waren alle voorzien van groo te witte doeken, waarop de wenschen deT mu sici kenbaar gemaakt waren: o.m. voor bescher ming der werkgelegenheid, tegen verdringing door vreemdelingen; voor verlaging der verma kelijkheidsbelasting. Plet duurde geruimen tijd, eer alle personen een plaatsje gevonden hadden in de autobussen. Het geheel stond onder leiding van den voor zitter van dsn N. T. B„ den beer Olxnan. Voorafgegaan door motorpolitie zette de lange stoet zich tegsn half elf in beweging. Om half een werd de stoet weer ontbonden en vertrok ieder weer naar zijn woonplaats. Aanvankelijk had het in de bedoeling gelegen om den Minister van Binnenlandsehe Zaken eu Landbouw een adres te overhandigen. De route welke door de politie voorgeschreven werd, liet dit echter niet toe, zoodat het adres den minis ter toegezonden zal worden. Iemand, die zijn eigen nationale vakvereeniging den rug toekeert Aan de leden der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal behoorende tot de R. K. Staatspartij is een schrijven gszondsn uitgaan de van de vereeniging: „Het bureau voor mn- ziek-auteursreeht" (Buma) waaraan wü het volgende ontleene-n: De bekende componist en organist Hubert Cuypers, behoorende tot de R. K. Staatspartij, heeft kans gezien in het dagblad „De Tijd" van 17 April laatstleden een artikel geplaatst te krijgen, welks inhoud fel tegen het bewuste wetsontwerp ingaat en waarin alle voor de hand liggende merites angstvallig worden ver meden. In een stuk in „De Tijd" van 2 Mei hebben de volgende personen: Aiit. Averkamp, Joh. Algra, G. Andrisssen, H. F. Andriessen, Theo van der Bijl, P. Kallenbaeh. 01. Koop, wed. Ph. Loots (voor wijlen Philip Loots), Alph. V.an ken, Jos. Vranken, Joh. Winnubst en J. P J. Wierts, allen bekende componisten en behoo rende tot de R. K. Staatspartij tegen den in houd van het stuk van den heer Cuypers ge protesteerd en hem o.a. gevraagd, waarom hij, die mede tot de oprichters van het Genootschap van Ned. Componisten heeft behoord, zijn eigen nationale vakvereeniging verlaten heeft en lid is geworden van de Fransche Sacem. (De heer Cuypers is thans „président d'hon- neur" van het „Comité Consultatif néerlandais" van deze Parijsche vereeniging.) De redactie van „De Tijd" heeft den heer Cuypers gelegenheid gegeven onder het ge noemde stuk direct zijn antwoord te plaatsen. Als argument waarom hij zijn eigen nationale vakvereeniging den rug heeft gekeerd, refe j reert de heer Cuypers zich aan een rapport van het jaar 19-17. van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst en om .duidelijk te maken, dat hij daaruit citeert, haa.ll hij tus schen aaiihalingsteekens omtrent het nationale Bureau voor Muziek-Auteursrecht (Buma) uit dit rapport de volgende woorden aan: dat het (Bureau) is „minderwaardig en uit een fatsoenlijke samenleving behoort te verdwij nen" Welnu, deze woorden zijn in het rapport niet te vinden en evenmin iets wat er in de verste verte op gelijkt. Da heer Cuypers heeft deze zinsnede zelf i bedacht. Verder zegt de heer Cuypers, dat wijlen de bekende componist dr. Alpbons Diepenbroek Buma heeft verlaten. Dit is zijnerzijds een op- zettelijke misleiding. Wijlen dr. Diepenbrock i was één der -acht oprichters van het Genoot- schap van Ned. Componisten (onderdeel van Buma). Toen dit Genootschap aansluiting zocht bij de Genossenschaft deutscher Tonsetzer dit was voor den oorlog bedankte Diepen- broek voor zijn lidmaatschap, gedreven door zijne felle antipathieën tegen Duitschland. In 1920 werd hij opnieuw lid en bleef het tot zijn dood. Van de Sacem is hij nooit lid geweest, Zijn erven zijn Buma steeds trouw gebleven w.g. Jan van Gilse, voorz. Joh. A. Alsbach, s-ecr. en A. D. Loman Jr., dir. Buma. „ONZE REGEERING EN ANDEREN ZULLEN MOETEN VOLGEN" Een bijeenkom:-in Pulchri Studio te 's Gravenhage In een gezamenlijke bijeenkomst gisteravond In Pulchri Studio te 's Gravenhage van leden van d-e Ned. groep der Association Litteraire et Arti-stiqu-e Internationale en groep Neder land van het Al-gemeen Ned-erlandsch Verbond zijn in verband met h-e-t bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp inzake het muziek auteursrecht iml-cddinge-n geh-o-uden door m-r. W. J. L. van E-s, secretaris van gan-oe-mde groe-p Nederland van het Alg. Ned. Verbond e-n dr. E-dw. B. Koster, letterkundige. Mr. v. Es zei-de in het ontwerp ©en groot Ne- d-erland-sch be-Iong te zien, zoowel voor d-e hand. having van ons geestelijk bezit als een inter nationaal balan-g, dat zoo nauw bij dit vraag stuk betrokken i-s, name-lijk de beëindiging van willekeur op het gebied deT internationale be scherming van het geestelijk eigendom. Noch de „Sacem", no-ch de „Buma" mogen, zei-da spreker, h-e-t laatste woord hebben, maar o-nza re-gee-ring e-n anderen zullen moeten vol gen. Ook doo-r dr. Edw. B. Koster werd de wen schielijkheid van de aanneming van h-e-t wets ontwerp bepleit. Het reddingswerk van drankzuchtigen Tegen 6 Juni op Verzoek eervol ontslag verleend BIJEENKOMST VAN 'T HOOFDBESTUUR Te Alkmaar had Zondag een bijeenkomst plaats van het hoofdbestuur van het Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem met de I Kruisverbondbesturen en de propagandisten in Noord-Holland. Op deze vergadering, welke werd gepresi deerd door den heer H. B. v. d. Sande, werden inleidingen gehouden door de heeren A. J. Koetsenruijter en G. P. Bon over de vraag, of het reddingswerk van drankzuchtigen moet worden overgelaten aan de Dr. Ariënsvereeni- ging ofwel dat dit werk een onderdeel zou moeten vormen van het werk der katholieke drankbsstrijdiugsvereenigingen. In een vijftal stellingen zette de heer Koetsenruijter uiteen de noodzakelijkheid van een afzonderlijke en zelfstandige vereeniging voor de redding van drankzuchtigen (Dr. Ariens-vereeniging Spr. beschouwde drankbe strijding en reddingswerk als 'geheel verschil lend van elkaar. Sobriëtas leent zich niet voor het reddingswerk, terwijl de dr. Ariens-vereeni- glng van dit werk volkomen op de hoogte is. Door de scheiding van reddingswerk en drank bestrijding worden de begrippen drankzucht en alcoholisme eveneens gescheiden. Op neu traal terrein zijn beide acties gescheiden. Sobriëtas bestrijdt een maatschappelijke kwaal, terwijl de dr. Ariëns-vereeniging zich speciaal richt tot het individu. Toch is de drankbestrijding van het grootste belang voor het reddingswerk. Spr.'s overtui ging is echter, dat de Kruisver'oonden over 't algemeen weinig in staat zijn het reddingswerk over te nemen. Hiertegenover plaatste de heer G. P. Bon, die zeide het met veel van wat de heer Koet- senruyter had betoogd, volkomens eens te zijn, als eerste stelling, dat de redding van drank zuchtigen behoort tot den arbeid van Kruis verbond en Maria-vereeniging, als onderdeel der practische drankbestrijding. Het is niet de bedoeling de Dr. Ariëns-vereeniging opzij te zetten. Volgens spr. dient de Dr. Ariëns-ver eeniging te zijn een landelijke centrale, die zicli belast met het in stand houden van sa natoria voor drankzuchtigen, het verleenen van hulp aan de plaatselijke Katholieke drankbe- strijdings-vereenigingen enz. De toestand bij de Dr. Ariëns-vereeniging is niet overal in overeenstemming met de ge schreven statuten en de idealen, zooals men zich die beeft voorgesteld, nastreeft eu zou wenschen- De drankzucht is een der verschijnselen van bet alcoholisme; zoowel de drankbestrijding nis de Dr. Ariëns-vereeniging bestrijden dit alcoholisme. Spr. meent dus niet onlogisch te zijn, wanneer hij beweert, dat de redding van drankzuchtigen een onderdeel is van de taak der Katholieke drankbestrijding. Met de reclasseering is dat eenig'szins an ders. De ervaring is er om te bewijzen, dat de Dr. Ariëns-vereeniging het werk niet goed kan volbrengen, als de Katholieke drankbestrijding niet practisch de leiding heeft. Spr. betoogde voorts, dat scheiding van bei de instanties den bloei van Kruisverbond en Mtaria-vereeniging zou belemmeren, daar de leden der reddingsbrigade meestal de beste le den zijn. Met eenige practische besprekingen eindig de spreker. Een opgewekte gedachtenwisseling volgde op de.e beide interessante inleidingen. Na dupliek der sprekers en na afhandeling van eenige huishoudelijke besprekingen, sloot de voorzitter met een woord van dank deze uitstekend geslaagde vergadering. Een adres van „St. Michaël" „AAN DE EISCHEN WORDT NIET VOLDAAN" De Ned. R. K. Politiebond „St. Michaël' heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin erop wordt gewezen, dat de bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakte wij ziging der Gemeentewet niet voldoet aan de elschen, welke onder de tegenwoordige tijde omstandigheden mogen worden gesteld; voor namelijk tegen de voorgestelde wijzigingen van de artikelen 23 190 derde lid 191 derde en vierde lid en 191 s bestaan zeer sterke be zwaren. Genoemd hoofdbestuur dringt op zoodanige wijziging der genoemde artikelen aan als in een bij het adres gevoegde memorie van Toe lichting is aangegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5