DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS MSEER REURSVAN SCHIEDAM 53ste JAARGANG DONDERDAG 8 MEI 1930 No. 15715 Krèymborg-cöupe HULDIGING J. PAS Uw pi SCHEEPVAART „O. N. I." UIT KETHEL UIT OVERSCHIE EEN ERNSTIG ONGELUK VOORKOMEN UIT GORINCHEM UIT HAASTRECHjT DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3.25, p. mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afa. nummers 5 ot Postch. en girodienst 81440 DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt voor 1—6 regels 1.55. Elke regel meer 25 ct. Reclames tusschen den tekst 50 ct. p. regel. Kabouter-advertentiën ter grootte van 5 regels 0.50, 10 regels 1.15 regels 1.50, uitsluit, bij vooruitbetaling. f ratis-OnsevaHenverzekering 500.— bij overlijden cfoor een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; 75. bij ver11es van een w Us- vCr; sa- bij verlies vin twee vJorste ledematen alle vingers van een hand; 25.- bij verlies van eiken anderen vinger. - De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand m dit blad worden afgediukt. VEERTIG JAAR BIJ HET ONDERWIJS Bijna 25 jaar bij de Inspectie Gisteren herdacht de heer J. Pas, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Schie dam, het feit, dat hij veertig jaar geleden aan het onderwijs verbonden werd. De heer Pas begon zijn loopbaan als onderwijzer te Esch bij Boxtel in 1890. Het volgend jaar werd hij te Eisen benoemd, in 1893 te Ootmarsum, in 1894 te Borne, eb in 1901 tot hoofd eener groote Katholieke school te Enschede. In 1907 ging de heer Pas over naar de inspectie en wel als schoolopziener in het arrondissement Olden- zaal. In 1921 werd hij benoemd tot inspecteur in de inspectie Schiedam. Van 1916 af had hij met het schoolopzienerschap het burgemeester schap van Weerselo veTeenigd. Een eere comité, waarin hadden zitting ge nomen alle burgemeesters wier gemeenten tot de inspce-tie Schiedam behooren, alsmede ver schillende wethouders, bijzondere schoolbestu ren en vele hoofden van scholen had zich naast een uitvoerend comité gevormd om den jubileerenden inspecteur een passende hulde te brengen. Het uitvoerend comité bestond uit die heeren M. Martens, Th. van Woerkom, bei den hoofden van scholen alhier, J. M. Weete- Tines hoofd eener school te Maassluis. L. M. Bonman hoofd eener school te Vlaardlngen, A Blijdorp. hoofd eener Geref. School alhier, H Wilkeshuis, hoofd eener school te Overschle en mep. S. Voogd, onderwijzeres aan de bijzon dere school aan de Lekstraat. De huldiging had gistermiddag plaats ra de feestelijk versierde gehoorzaal van den k. w. V«ond, welke te half drie geheel was ge vuld met autoriteiten op het gebied van het lager onderwijs en honderden onderwijzeressen en onderwijzers, zoowel van ^t bijzonder als het openbaar onderwijs. Ook de Eerw. Zus ers en de Eerw. Broeders waren in groot-en getale op de huldigtings-bijeenkomst aanwezig. Daar merkten we onder meer nog op ver schillende burgemeesters uit de inspectie Schiedam, de wethouders Slavenburg en de Bruin, inspecteur Goslinga, pastoor J. B. W. M. Möllsr, vertegenwoordiger met anderen, van de 8t. Wlllibrordusstichting, den heer Adr. Zoet, mulder, voorzitter van de Commissie tot wee ring van schoolverzuim, vertegenwoordigers van andereu schoolbesturen, van onderwijs- verecnigingen, dr. M. Horn enz. Openingswoord van den heer M. Martens De heer M Martens, voorzitter van het uitvoerend comité heette allen welkom, Hij merkte op, dat de taak van het huldiging* comité een dankbare taak is gebleken. Voor de groote medewerking bracht spr. allen dank, den leden van het eere-comlté, den heer Rienks, die bereid bleek de feestrede uit te spreken, aJ degenen die een bijdrage hebben willen ge ven voor het huldeblijk, den gemeentelijken inspecteur, secretaris van het eere-comité, den tuinarchitect die de zaal versierde, de ver zorger van de oorkonde, den heer J. A. Boer, zijn medewerkers in het uitvoerend comité enz. Voor het huldelijk en de oorkonde mocht het comité bijdragen ontvangen, waarover het buiten gewoon tevreden is. Onder daverend applaus van de honderden aanwezigen ook de balcons waren geheel bezet trad even over drie de heer Pas ver gezeld van zijn echtgenoote en familieleden de zaal binnen. Den dames waren bloemen aan geboden. Door een expresselijk voor dit doel gevormd koor, een zestigtal dames en heeren onder wijzeressen en onderwijzers uit de inspectie, onder leiding van den heer W. Sterk de heer A. Baan had wegens ongesteldheid moeten terugtreden werd den jubilaris een welkomst lied toegezongen. Aanbieding van het huldeblijk De heer M. Martens sprak daarop den jubi laris toe. Toen bekend werd, aldus spreker, dat 1930 voor U een jubeljaar zou zijn, kwam algemeen de gedachte op dat dit jubeljaar voor U niet ongemerkt mocht voorbijgaan en dat gelegenheid moest worden gegeven om U te doen blijken van de groote hoogachting die U geniet. In de 10 jaar, dat U in de inspectie Schiedam werkzaam zijt, is wel gebleken, dat U over eigenschappen beschikt, die U stem pelen tot een uitstekend inspecteur. Ze hebben U de algemeene achting verworven en als in specteur en als mensch. Men eert U om den eenvoud, Uw degelijke vakkennis. Uw groote welwillendheid: U hebt achting voor den on derwijzer, waardeering voor zijn arbeid. Men gelooft in Uw eerlijkheid en waarheidsliefde. (Daverend applaus). Dat schept voor den onder wijzer een sfeer waarin het een lust, is te werken, en dat komt het onderwijs ten goede. Ook uit de mannen die komen uit het lager onderwijs blijken dus uitnemende inspecteurs te halen zijn. Aan onze wenschen willen we verhinden een stoffelijke herinnering aan dezen dag. Spreker overhandigde dan den jubilaris een enveloppe met inhoud, bestemd voor een buitenlandsche reis. Daarmee ging gepaard een kostbare oor konde verzorgd door den heer J. A. Boer. waar in de namen dergenen, die hebben bijgedragen, staan vermeld. Spreker wenschte daarop den jubilaris op zijn veTdere levensreis alle heil. (Daverend applaus). Volgde een huldezang van het koor, waarop de heer A. Rienks, hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs in de derde hoofdinspectie, liet podium betrad voor het uitspreken der feestrede. Feestrede van hoofdinspecteur A. Rienks Het is vandaag, aldus de spreker, een feest, dat niet slechts de jubilaris, maar wij allen met hem vieren. Geen oogenblik heb ik ten aanzien van den heer Pas geaarzeld, hier de feestrede uit te spreken. In 1894 kwam de heer Pas naar Twente en hij bleef daar tot hij in 1921 in zijn tegenwoordige functie naar Schiedam trok. Twee maanden na den heer Pas, kwam ook spreker in Twente, als leeraar aan een H.B.S. en het duurde slechts kort of hun wegen zouden elkaar kruisen, de heer Pas kwam bij spreker om te worden opgeleid in de akte Duitsch. Beter leerling heeft spre ker nooit gehad. En zooals in alle® Blaagde hij met glans. Reeds toen bemerkte spreker welk een kracht er in dezen jongen man school. Ook de middelbare akte A Duitsch wist de heer Pas onder sprekers ledding te halen. Het heeft spreker niet verwonderd, dat de heer Pas zich geroepen voelde tot het inspecteur schap. Ook in de verhouding van districts- en arrondissements-schoolopziener was er tus schen spreker en den heer Pas ste:ds de beste vriendschap. Vijf jaar is de heer Pas, na hoofd te zijn ge weest van een R. K. School in Enschedé, bur gemeester geweest van Weersselo. Toch was 'hij het onderwijs niet ontrouw, want hij zorgde voor de belangen van het onderwijs in zijn gemeente als niet beter mogelijk was, en hij bleef schoolopziener. Toen In 1921 nieuwe inspecties werd ge creëerd heeft spreker minister de Visser zonder aarzeling geadviseerd, den heer Pas voor die inspectie aan te wijzen. De jubilaris, dat be wijst den dag, heeft aan de verwachtngen ten volle beantwoord (Applaus). Waarin dat bestaat, dat voldoen aan de ver wachtingen? Hij doet naar alle kanten zijn plicht en- hij doet dat zoo, dat het door allen wordt gewaardeerd. In zijn bescheidenheid ligt de mogelijkheid tot omgang met iedereen. Allen moeten in den inspecteur hun steunpunt heb ben. Wanneer het gaat om vooruit te komen moet men den Inspecteur vertrouwen; zijn op merkingen moefien opbouwend zijn. Zijn titel is weledelgestrenge beer. - Gestreng moet hij zijn, maar ook weledel, in zijn hart bezittend den adeldom van ziel, die zijn werk tot een voorbeeld maakt. De inspecteur moet toegankelijk zijn en hebt U ooit een toegankelijker mensch gezien, dan de heer Pas is? (Applaus). Hoofdzaak is de verhouding tot de personen over wie ge gesteld zijt. Is die verhouding goed, dan is dat ten bate van het onderwijs. Dan is er het contact met de gemeente en de schoolbesturen en ook dat is volmaakt in orde. Dan is er de verhouding tot de collega's en ook deze, de opkomst van alle Inspecteurs in de 3e inspectie bewijst het, laat niets te wen schen over. Ook in de verhouding met den hoofdinspec teur is de toestand ideaal. De heer Pas ver oorzaakt nooit last, steeds enkel lust. En tenslotte ook de adviezen, diie de heer Pas rechtstreeks aa.n de regeering uitbrengt spreker weet het worden zeer gewaardeerd. De talenten hem geschonken liggen in Hooger Hand, maar hij heeft er met mede gewerkt. Voor een deel zijn ze mede tot ontwikkeling gebracht door zijn echtgenoote. Haar ook zij daarvoor dank gebracht. En mogen zijn kin deren in het spoor huns vaders een lichtend spoor vinden ter navolging. (Applaus). Namens de collega's en de 3e hoofdinspectie bodd' spreker een tweetal schilderstukken aan, een plekje in het Haagsche bosch en een meer bewogen plek tie Rotterdam. (Daverend ap plaus) Vervolgens was het woord aan burgemeester H. Stulemeijer Spreker voerde tot den jubilaris het woord lu tweeërlei kwaliteit, eerst als buryervader. De plicht van een burgemeester is, met zijn burgers zooveel mogelijk mee te leven. En als een, der meest vooraanstaande dier burgers jubileert, dan moet hij van zijn belangstelling doen blijken. Niet slechts de hoeveelheid, maar ook de kwaliteit van de inwoners is de trots van een burgemeester en dan is de jubilaris een inwoner waarop heel Schiedam trotsch kan zijn. Namens de burgemeesters en gemeentebe sturen uit de inspectie richt spreker dan verder het woord tot den jubilaris. II n'y a que la vérité qui blesse. Dat zegt men dan in ongun- stigen zin. Maar voor den heer Pas, een man van zijn hoedanigheden moet het ook niet prettig zijn de 'waarheid over zijn persoon, ai is die waarheid dan een huldiging, te moeten aanhooren. Spreker wil nu weder niet gaan verhalen wat reeds door anderen is gezegd. Maar dit wil spreker toch nog zeggen, dat de heer Pas zijn heldere adviezen met den meesten spoed ver strekt. De bemeentebesturen stellen dat op grooten prijs. Mogen de gemeentebesturen van die uitstekende adviezen nog vele jaren pro fiteered (Applaus). Rede Adr. Zoetmulder Namens de commissie tot wering van school verzuim vertolkte de heer Zoetmulder den dank van de commissie voor de hulp, door haar van den heer Pas steeds ondervonden. Spreker zou daarvan veel kunnen vertellen, maar bloemen hebben ook een taal en daarom bood hij namens de commissie een bloemen hulde aan. De heer J. B. Frielink, directeur der Rijks kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijze ressen te Doetinchem heeft dén heer Pas, die 25 jaar in Twente heeft doorgebracht, daar gekend als zijn leermeester, veelal als zijn superieur, steeds als zijn vriend, en hij wil wel zeggen, dat men hem met groot leedwezen uit Twente heeft zien vertrekken. Het woord was daarna aan den heer J. Pas Een dag als deze heeft, aldus spreker, twee kanten en er blijkt Uit, dat het gemakkelijker BEDEVAART NAAR DEN BRIEL Op tweeden Pinksterdag, 9 Juni, zal de jaar- lijksche bedevaart naar Den Betel voor de mannenc'ongregaties, plaats hebben. HET JAARFEEST VAN DEN R. K. VOLKSBOND De eerste der vier feestavonden, die de R. K. Volksbond zijn leden aanbiedt is voorbij. En hij mag geslaagd heeten. Het tooneelspel dat Alb. Thijm geeft: „De Overkant,", 'n ernstig stuk in drie bedrijven is, zooals trouwens te verwachten was, goed uitgevoerd. Mochten er, wat bijna natuurlijk is, hij deze eerste op voering nog enkele vlekjes zijn, de herhaling zal ongetwijfeld de spelvastheid ten goede komen. Het stuk is zeker aller belangstelling waard. Plaatsbespreking is aan te bevelen, om dat men dan verzekerd is van een goede plaats, wat bij den drukken toeloop wel wat waaTd is. De leden moeten vooral bedenken, dat het bestuur de toegangsbewijzen zoo verdeeld heeft, dat ieder in de gelegenheid is, een der avonden bij te wonen. Men zie voor de bijzonderheden de kaarten maar eens in. Dan is men op de hoogte. Bij het plaatsbespreken moeten de kaarten meege bracht worden. Dat „St. Ambrosius" voor een uitstekende muzikale opluistering zorgt, spreekt van zelf. HET BESTUUR. PERMANENTE COMMISSIE Een winkelweek in het najaar Onder leiding van den heer Joh. Brounts vergaderd© gisterenavond de Permanente Com missie uit den Middenstand alhier. Onder vele besprekingen kwam ook ter tafel weder in het najaar een winkelweek te organi ses ren. Verder werd nog besloten de Overheid te verzoekpu een verbod uit te vaardigen dat voortaan d'e Hoogstraat tusschen 6 en 8 uur 's-avonds niet meer per rijwiel mag worden be reden, Aan het einde der vergadering werd, als gevolg der periodieke verwisseling der func- tie's voor de eerstvolgende periode het voor zitterschap opgedragen aan den heer B G. Hoo- gendam terwijl de heeren A. Papenhuizen en A. J. Vredebregt respectievelijk als secretaris en penningmeester werden aangewezen. Tevens bracht de heer Hoogendam nog dank aan de heeren Hijman en Brounts voor het geen zij in hun functie als voorzitters voor den Middenstand hadden gedaan en het ver heugde hem ten zeerste dat door uitbreiding der commissieleden de heer Hijman in de ge legenheid is toch de vergadering te kunnen bij- woneD, MAANDELIJKSCH BEVOLKINGS OVERZICHT Naar de 50.000 De bevolking der gemeente bedroeg op 31 Maart 48906 zielen. Vermeerdering in April door geboorte 109, door vestiging 833; totaal 942. Vermindering dooir overlijden 39, door ver trek 297; totaal 336 Totale vermeerdering 606.. Is het bevolkingscijfer op 30 April 49512 zielen, een cijfer zoodanig dat, wanneer de aan was over de maand Mei voort gaat als de afge- loopen maand, de 50.000ste inwoner spoedig tegemoet kan worden gezdem Het aantal huwelijken in April voltrokken bedraagt 25. SCHIEDAM, 7 Mei. Aangekomen Engelsch s.s. „Cheirripo" van Rotterdam, Engelsch s.s. „Chagres" van Rotterdam bedde om te dokken in. de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 7 Mei. Vertrokken Zweedsch s.s. ,,Tanto" ledig van Rotterdam. SCHIEDAM, 8 Mei. Vertrokken sjs. „Mer wede" ledig naar Rotterdam s.s. „Perftna" le dig naar Rotterdam, Engelsch s.s. „Cherripo" naar Santa Maria. is te geven dan te ontvangen. Het doet hem genoegen, dat men zijn persoon niet met al te groote ontevredenheid heeft aanvaard. Wat zijn werk betreft, hij heeft gedaan wat hij te doen vond en dat zoo goed mogelijk. Steeds heeft hij gemeeqd, dat men heeft te zorgen een werkkring te beheerschen en dat men in dien werkkring moet zijn eerste dienaar. Het werk van inspecteur brengt naast ander werk ook mee: inspecteeren en hij heeft dat steeds opgevat als een zoeken naar het goede dat in elkeen valt te bemerken. Zijn opmerkingen heeft hij steeds gegeven in alle gemoedelijkheid maar ook in allen ernst. En het heeft hem altijd goed gedaan, dat men zijn opmerkingen met welwillendheid heeft aanhoord. Spreker dankt dan de leden van het eere comité en van het uitvoerend comité, de spre kers en de zangeressen en zangers. Spreker wil wel zeggen, dat Twente waar hij de beste jaTen van zijn leven heeft doorgebracht, hem lief was, maar ook Schiedam is hem lief ge worden. In Twente heeft hij ook zijn echtge noote gevonden die hem een huiselijk leven heeft geschonken, dat hij er niet dankbaar genoeg voor kan wezen. De mensch wikt, maar God beschikt; -deze gedachte komt in hem op, als hij op dezen dag zijn leven overziet. Na een zegenbede, gezongen door dé dames van het koor, werd een foto van het gezel schap genomen, waarna den aanwezigen ge legenheid werd gegeven den heer Pas te fell- citeeren. Onder de bloemen die de heer Pas ter ge legenheid van zijn jubilé mocht ontvangen merkten wij er op van de 3e Hoofdinspectie, van de Sint Willibrordusstichting, van het huldigingscomité, van de commissie tot wering van schoolverzuim, van de gemeente Hillegers- berg en van den burgemeester van Kethel. BOTSING Dinsdagmorgen te omstreeks 9,15 uur had te Dordrecht aan de Prinsenstraat hoek groote Kalkstraat een botsing plaats tusschen een vrachtauto van de gemente, bstuurd door H. V. en 'n luxe auto bestuurd door D. A. J. v. d. T. alhier. De vrachtauto kwam de groote Kalk straat uit juist op het oogenblik dat de luxe auto passeerde in de richting naar de Sluis brug. Door den scherpen hoek kwamen beide auto's met elkaar in botsing, ofschoon v. d. T. trachtte door link® uit te wijken nog eene aanrijding te voorkomen, hetgeen evenwel niet mogelijk was, daar tegenover de Kalkstraat een groentenwagen stond. Ook die wagen werd nog even geraakt. De personenauto word aan beide zijden be schadigd. terwijl een achterband lek raakte. Van den vrachtauto werd de voor-bumper ontzet Geen persoonlijke ongelukken. NA EEN PLANTAGE-CONCERT Het was muziek. Muziek in de Plantage 'n Donkere zwarte lucht dreigde boven dé hoornen. In de Lange Nieuwstraat was het. vol, een eindeloos gegolf van flaneerende jongelui, van schreeuwende jongens en gilletjes-slakende meisjes. Van het keurig-witte bord met „afgesloten rijweg" tot voorbij de muziektent deinde het vormeloos gewoel gestadig op en neer Het programma liep ten einde. De tonen van ©en forschen marsch schetter den nog uit de hei-verlichte tent, waar de felle schijn flitste op de blinkende instrumenten Dan viel alles stil; de muzikanten stonden op, naarstig hun partijen bijeen zoekend; de Lange Nieuwstraat stroomde langzaamaan leeg. Alleen dé witte paal stond er nog eenzaam. En op den hoek een troepje jongelui, dat nog van geen naar hui3gaan wist. En ze keken rond naar een tijdpasseering. Daar stond' het bord. En plots was al hun aandacht gewijd aan het bord. Even werd beraadslaagd, even rondgekeken of er geen politie te zien was en... daar stapte het ondernemende viertal er op af. En sleepte het brutaal mee, door de Oranje straat. En even later prijkte de helder-witte paal midden op de Oranjebrue De jongelui stelden zich, als waren ze zich van niets bewust, wat verder op. En gingen genieten van hun girap. En wachten op de dingen, die gingen komen. Die onvermijdelijk moesten komen. Het duurde ook niet lang, of een autobus van V. d. Ende kwam over de brug. De chauf feur stopte voor dat vreemde ding, dat daar midden op de brug stond. Hij begreep er niets van. Een kwartier geleden stond het er niet! En met een kordaat besluit, stapte hij uit zijn wagen, zette het aan den kant en reed verder. Maar dat was niet naar den zin van het jolige viertal en even later prijkte het bord Weer middenop de brug. Nu kwamen er twee auto's tegelijk, die van het heele geval ook niets snapten, maar toch niet konden doorrijden. De jongelui genoten. En de geniale vinder van het plan had heel wat schouderklapjes te verduren. Maar.... toen kwam er politie bij. En het viertal vond het raadzaam, stilletjes den af tocht te blazen. Zoodra er politie komt, is de pret er'af. Een agent ruimde het bord weg; de auto's reden door. Een andere agent zocht de daders. Even later wandelden vier heeren over de brug, alsof er niets gebeurd was. De politie zocht.... De laatste feestavond O.N.I. kan er nog maar niet genoeg van krijgen. Dat was nu welgeteld al de zesde feestavond, dien we in dit seizoen van O.N.I. mochten meemaken. En toch was de zaal weer even vol als altijd. Het O.N.I.-publiek schijnt de avondjes wel te waardeerem. Het was een programma als altijd, alleen was het nu wat meer gevarieerd. Leen de Bruin had voor dezen avond zijn repertoire belangrijk uitgebreid. Zijn oude bedjes heeft hij bijna geheel in den steek ge laten. Met een geweldig succes heeft hij zijn nieuwe liedjes gecreëerd. De kinderclub van Hakkert kwam voor het voetlicht met een tweetal voordrachtjes, die door de kinderen gezwind werden opgezegd, waarna het doek weer viel. De grootere leden van O.N.I. lieten zich ook niet onbetuigd en brachten een één-acter op het tooneel. Maar na dé pauze kwam eigenlijk pas de groote attractie. De gezusters Bercellini, Mary IE en Leonie 16 j'aair. Twee duizend kunstena ressen. Ze spelen piano, cello, ze kunnen snel- rekemen, goochelen, kortom van alles. Het publiek heeft het meest verstomd gestaan over de goochelkunst. Het was dan ook werke lijk ongelooflijk, hoe iemand b.v. een koord doorknipte, Leonie het weer aan elkaar knoopte cn het koord er weer even gaaf uitzag als voor de behandeling. Dit was zeker het meest emotioneel© deel van den avond. En O.N.I. heeft met dezen feestavond het was de laatste het seizoen goed besloten. De Hakkert-band zorgde natuurlijk weer voor de muziek. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 37 Mei 1930 GEBOREN: Jacob, z. van P. M. van Eijk en M. G. van der Kraan, Botenstraat 9 Antonius Albertus Maria, zoon van A. M. Bergers en J. Klaasman, Rotterdamschedijk 50 Maria Jo hanna Cornelia, d. van C. de Graauw en C. J. M. Scheffers, Ir., ers veld 157 Helena Maria, d. van J. van der Graaf en M. C. van 't Hoen, Brugmanstraat 9 Johanna Rensina, d. van S. G. Bouman en J. H. Bakker, Aleidastraat 10 Pieter Alexander, z. van C. J. de Jong en A. F. Meerburg, Rijnstraat 32 Wilhelmina Ja- coba, d. van J- van Hoek en W. Blazer, Gusto- straat 20 Aaltje, d. van A. W. van Veen en C. Westerveld, Strijenschestraat 8 Marina Maria, d. van M. Zagwijn en A. M. Willemsen Taansteeg 2. GEHUWD: J. C. Kolling 23 jr. en M. E. C. Speelmeijer 18 jr. G. L. L. van Gogh 50 Jr. en M. Kieviet 40 jr. A. Gille 27 jr. en C. W. Houtman 21 jr. VERBONDEN Aan de politiepost Nassaulaan is gisteren verbonden W. B. W. uit de Lange Kerkstraat, die zich bij het van zijn fiets afstappen had bezeerd en bloedend aan het hoofd was ver wond. EEN ONWILLIGE HUISVADER Voor den Hoogen Raad te 's-Gravenhage stond gisteren terecht P. W. de J. van hier omdat hij eenige maanden geleden hij de aan gifte van zijn jongste spruit voor den ambte naar van den Burgerlijken Stand weigerde om hierbij twee getuigen tegenwoordig te doen zijn. Nadat de J. eerst voor het kantongerecht te Schiedam tot 15.boete was veroordeeld, heeft thans ook het Haagsche Gerechtshof be klaagde wederom in het ongelijk gesteld en na een flinke berisping werd tegen de J. opnieuw een boete van 15.geëisebt. Gisteravond reed te Overschie bij de Villa van Hoboken een luxe auto H. 40326. Toen een motorrijder D. de K. passeerde zag deze dat er vlammen onder uit den wagen sloegen. Hij keerde om en Teed in volle vaart den auto achterna om de inzittenden, een dame en beer te waarschuwen. Toen de wagen tot stilstand was gebracht, bieek dat de handrem was warm geloopen. Aan het flinke optreden van den motorrijder was het te danken dat er geen ongelukken hebben plaats gehad. BRAND IN HET RAADHUIS Gisteren is brand ontstaan in het raadhuis alhier, doordat een pot met was, die in een der lokalen stond te koken, vlam vatte. Met een bluschapparaat is het brandje ge- bluscht.. PAARDENMARKT. Door B. en W. is bepaald dat de maande- lijksche paardenmarkt dit jaar gehouden zal worden op Woensdag 14 Mei. ZALMVISSCHERIJ. Met de vlotvisscherij van de firma Schet- eelaar werd gisteren in het vischwater dezer gemeente 1 zalm gevangen, wegende 20 pond, welke aan de Gemeenteafslag werd verkocht voor 2.38 per pond. 6 Kleine finten werden verkocht van 0.50 tot 0.70 per stuk. JUBILEUM NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Door mevr. Van Andel—Brevée is Dinsdag namiddag met een hartelijk welkom aan de aanwezigen geopend de tentoonstelling, welke ber gelegenheid van het 12y2-jarig bestaan van de afd. Gorinchem van de Nederl. Vereen, van Huisvrouwen in de heide zalen van „De Doe len" dien middag werd gehouden en waaraan tevens prijzen verbonden waren voor de mooi ste amateur-foto en bet mooiste stuk hahd- werk. Het publiek kon zelf beoordeelen wie voor den eersten prijs in ganmerking kwam, de z.g.u. publieksprijs. De tentoonsteling bevatte een groote aantal stands, er kon een kopje thee e.d. worden gebruikt, zoodat er een gezellige sfeer hing, doch de belangstelling was in verband met het zeer ongunstige weer, precies tijdens de ten- toonstell'ingsuren, niet bijzonder groot. DE INBRAAK BIJ D.O.V.O- De zes verdachten van de hij D. O. V. O. ge pleegd© inbraak, zijn hedenmorgen, peir cel auto naar het parket van den Officier van Justitie te Rotterdam overgebracht. AANGEREDEN W. F. v. D. uit Rotterdam deed bij de politie aangifte, dat hij vorige week Woensdag op de Rotterdamschedijk door een vrachtauto van Ca.res-01ihandel is aangereden, v. D. werd van zijn fiets geslingerd en kneusde zijn pols. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Woensdag j.l. herdachten onze plaatsgenooten Adrianus Visscher en Clasina van de Werken den dag, waarop zij 50 jaren geleden in het huwelijk zijn getreden. Beiden verheugen zich in een goede gezondheid en mochten op dezen zeer bijzonderen dag vele blijken van belang stelling ondervinden. ONGEVAL. Bij het rooien van een aantal groote boomen aan den ingang van het dorp, viel één daar van naar de zijde van den weg GoudaHaas trecht en vernielde in zijn val de draden van het bovengTond.sch telefoonnet. Een dezer draden lag nog in een bocht op den dijk toen een motorrijder passeerde, de draad slingerde zich om 't stuur, waardoor hij kwam te vallen, terwijl een andere motorrijder over den eersten viel. Een op de duo zittende dame kwam even eens te vallen, waarbij haar kieeding bescha digd werd. Overigens kwamen allen er met den schrik af. Verwacht wordt: Meest matige, in het Noorden tijdelijk toe nemende Noord-Westelijke tot Westelijken wind, betrokken of zwaar bewolkt met eenigem regen, later wellicht tijdelijk opklarend, weinig ver andering in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 8.05 tot 's morgens 3.48. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. ciub I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond ,.St, Eloy", Gebouw R. K- Volk»" bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van 3ZY2 uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedamsi Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereenlging Schiedam'» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Donderdag 8 Mei Jaarfeest R. K. Volksbond. Tooneeluitvoering door Alb. Thijm. Opvoering van „de Overkant". Bondsgebouw, 8 uur. Vrijdag 9 Mei Kexkconcert Orpheus m. m. v. solisten. Groote kerk. Aanvang 8 uur. Zaterdag 10 Mei Viering van het 12e jaarfeest van de afd, Schiedam van de Ned. E.H.B.O. Opvoering van „de Zonderlinge Bruidegom". R. K. Volksbond, Aanvang half acht. .1' Tooneelver. „Eigen Studie". Voorstelling in het Verkooplokaal, Lange Haven. Aanvang 8 uur. Zondag 11 Mei Jaarfeest R. K. Volksbond. Tooneeluitvoering door „Alb. Thijm". Opvoering van „De Over kant". Aanvang 8 uur. Dinsdag 13 Mei Jaarfeest R. K. Volksbond. Tooneeluitvoering door „Alb. Thijm". Opvoering van „De Over kant". Aanvang 8 uur. Zaterdag 17 Mei Feestavond voetbalver. Ursus, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Musis Sacrum. 8 uur. Fancy-fair „Excelsior". R. K. Volksbond. Ge opend van 612 uur. Zondag 18 Mei Feestavond R. K. Haodelsreizigersvereen. ..St. Liduina". Musiis Sacrum. Aanvang 8 uur. Fancy-fair R. K. S. V. Excelsior. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Maandag 19 Mei Fancy-fair R. K. S. V. Excelsior. Gebouw R. K. Volksbond. Geopend van 812 uur. 8 Mei: Groote Doelezaal. Concert Hampton Gemengd Neger koor o. 1. v. Dr. Nathaniel Dett, 8 uur. 10 Mei: Groote Schouwburg, „12000", (Moissi), 8 uur. Groote Doelezaal, 4e concert Beethoven-cyclus (Rott. Philh. Orkest), 3 uur. 11 Mei: Groote Schouwburg, De Zigeuner baron (Rott. Opera- en Operette Ver.) 8 uur (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's, tot en met Donderdag 8 dezer in: Grand théatre; Royal; Roxy (voor volwassenen); Olympia (voor volw.); Corso (voor volw.) SCHIEDAM, 8 Mei. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van KoophandeL Moutwijn Moutwijn 15.. Namens de commissie uit de Kamer van Koophandel, H. J. JANSEN. Spiritus Melasse-spiritus 26.50 per H.L. SCHIEDAM, 8 Mei. Men noteert voor ruw» graanspiritus 60 pet. 17.— per H.L, Spoeling Spoeling 0.90.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1