"J Behandeling van de Gemeentewet Nieuwe oorlogsschepen DONDERDAG 8 MEI i930 EEN LEr Zuiver-technische wijzigingen GEESTELIJKEN EN VRIJGESTELD LN KUNNEN LID WORDEN VAN DEN GEMEENTERAAD; MILITAI REN EN ONDERWIJZERS NIET t WAT WIL B. K. EIGENLIJK? Be nieuwe Aartsbisschop Het mgr. Mutsaersoörd OUD-MINISTER DE VISSER DR. J. WITLOX ZILVEREN JUBILE R. K. STAATSPARTIJ MENSCHEN EN McENINGEN Verdedig ng van Oost en West EEN VRAAG 'tls wel eens moeilijk, om voor feest avonden iemand te engageeren, dien we mei een gerust hart aan 't werk kunnen zien. Want, wij moeten wel een heele boel we ren, wat op tal van „andere" vergaderingen wel voor den dag wordt gebracht en waar om luid wordt „gebruld en geschaterd". Dubbel gelden die zorgen en die voorzich tigheid, als er ouderen en jongeren bij elkaar zijn. Ons werd dat wel eens kwalijk genomen. Het werd weer op rekening van onze eng heid, bekrompenheid, schijnheiligheid, en huichelarij gezet. Natuurlijk gaan we toch rustig onzen eigen gang. We krijgen op den langen duur toch nog wel eens gelijk. Daarom deed het ons goed, dat de eerste Mei-viering door de sociaal democraten in Rotterdam, niet alleen onze mander van doen volkomen rechtvaardigt, maar dat ook daar een groole groep leeft, die zich geen dingen laat aanleunen, die niet door den beugel kunnen. Zooals men weet, werden in enkele zalen bijeenkomsten gehouden: een soort feestver- gaderingen. Ook in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen. De A. J. C.'ers, dus groepen van jongeren, waren over die zalen verdeeld. Maar wat gebeurde? In het Gebouw werd het geen ongestoorde feestvreugde. Degene, die uitverkoren was, om de gasten te vermaken, kreeg, behalve applaus, ook gefluit; daar werd danig gepro testeerd; het kwam zoover, dat een groep der A. J. C. er tusschen uit trok, omdat ze van meening was, dat zoo'n ontspanning nergens op leek. Zooals verwacht kon worden, werd over die kwestie nagekaart in de kranten. Slechts enkele ingezonden artikelen werden opgeno men: de redactie maakte er met een na schrift maar dadelijk een einde aan. Dorh het doet ons goed, dat er geprotes teerd werd tegen de manier, waarop som migen meenen de menschen te moeten ver maken. Daar wordt gezegd, dat men in aanmer king had moeten nemen, dat er jongeren in de zaal waren; dat „dus" alles er zoo niet mee door kon, wat in een gezelschap van „heeren" niet ongeoorloofd was. Ren inzender deed boos, omdat hij meende, dat de A. J. C. expres voor een protest naar de vergadering gekomen was. Dat zou nóg niet erg geweest zijn, dorh het bestuur ont- kent dat uitdukkelijk en zegt, dat een ir.O leden er uit. troken. Prachtig! En we vragen ons af, of al de dames en heeren en jongelui, die zich op zooveel avonden zitten te „vergasten" aan de heer lijkheden eener vunze en vooze beschaving, daar allemaal wel tegen kunnen? Of ze daar ook in opgaan? Als de A. J. C. haar leden zoover kan brengen, dat ze niet dulden, dat er vermtutk gezocht wordt in banaliteiten, in gemeene zinspelingen, of in laag-bij-de-grondsche lachedingen over vrouwen, als ze in de kwes tie „vermaak", zich niet willen laten gaan op het gewone peil van veel amusements gelegenheden, dan doet ze zeker een goed werk. TWEEDE KAMER DE COMMUNIST „IN DE ARMEN" YAN DEN PREDIKANr" Een eigenaardige verloanLig VERKEL1JKHEIDSZ1N BIJ DE SOCIAAL-DEMOCRATEN begon met een eigenaardige vertooning. Dezelüde beer Drop. die Dinsdagmiddag verkon digde, dat de Kamer niet corrigeerend moest optreden over beslissingen van den centralen raaa van ueruep zij zou dan wel aan den gang kunnen blijven kwam gistermiddag, onder geiacb van alle kanten, precies een te genovergestelde tiuuding verdedigen. Dat was zelts een man als dr. v. d. Tempel te kras. Deze was in den nacht al evenmin van gedacüte veranderd ais de meerderheid van de Kamer, die met 25 tegen 58 stemmen den minister van Arbeid i, het gelijk stelde. Wij kunnen geiooven, dat billijkheidsgronden aanwezig waren om den bedoelden adressant te gemoet te komen Maar tusschen billijkheids- en gevoelsgronden is dikwijls niet veel ver schil Zou de Kamer in één geval wijken, dan kreeg zij zeker dagwerk aan het behandelen van adressei van nen, die zich door de recht spraak in invaiiditeitszaken ni-jt bevredigd ge voelen. De 0-.„„o.3i.ellenden zullen verheugd zijn over de mededeeling van den voorzitter, dat i.s. Vrijdag de muziek-auteurs-wet in de aideelin- gen wordt behandeld, hoopt alles vlot, dan Be staat er wei een kansje, dat de wet zelf nog dit jaar in openoare behandeling komt. Eenige weken geledein viel B. K. in zijn Oproerige Krabbels een stukje aan in de Nieuwe Haarlemsche Courant, waarin eern kapitalistische dame, die nooit een cent voor de goede zaak had over gehad, tege lijk met Zwarten en Roodhuiden bij Sint Petrus aan de Hemelpoort aankwam. De gekleurde proletariërs werden door den He- mel-portier vriendelijk doorgelaten, de rijke tante werd niet waardig bevonden. B. K. nam het op voortante. Sinds kort nu, in verband ^piet de Mis- kaarten, is R. K. bang, dat de rijke afge storvenen een streepje voor hebben op de arme dooden en schijnt hij te vreezen, dat God, die het penninkje van de weduwe zoo bijzonder hoog schatte, niet in staat zal zijn, de innerlijke waarde van bet offertje van een arme voor zijn overleden dierbaren eerlijk te doen opwegen tegen de giften van rijke naastbestaanden. Wat wil hij eigenlijk? Alleen maar krabbelen? 't Is waar: tus schen krabbels bestaat gewoonlijk niet veel samenhang. EEN PLAN TER HULDIGING Te Utrecht heeft zich een voorloopig comité gevormd, bestaande uit de voorzitters van ver schillende katholieke organisaties ter plaatse, tot voorbereiding van een huldiging van den nieuwen Aartsbisschop, kort na de. Wijding. Wordt 15 Mei door de Eerw. Zusters betrokken „Het Rechte Spoor", het orgaan van den Ned. R.K. Bond van Spoor en Tramwegpersoneel. St. Raphael meldt, dat Donderdag, 15 Mei het mgr. Mutsaersoord door de eerw. Zusters-ver- pleegsters zal worden betrokken, om alles tijdig voor te bereiden voor de ontvangst der bezoekers en patiënten. Tot Zuster-directrice is benoemd de eerw. Zuster Madeleine, die het bestuur van St. Raphael reeds vanaf het begin, toen alle plan nen voor deze instelling nog moesten worden bestudeerd, met haar ervaring heeft ter zijde gestaan. tic. aan guou zjju, dat er lang op au wets ontwerp wordt geurued. in veel gevallen bov,". dert dit een vlugge atwerking. En het sciójot, dat dit met de Herziening van de Gemeentewei nei geval zal zijn. Het ontwerp, nat nu behandeld wordt, be paalt zich uehoudens de underlinge samen- wenung der gemeenten en de greuswijzig.ngeii grootenaeeis tot zuiver-tecuuische wijzigin gen. Zoo was er dan ook, gelijK de soc.-deni. mr. v. d Bergü tereeüt opmerkte, zoo goed als geen plaats voor aigemeeue besciiouwalgen. De eenige aigemeene opmerking was: waai om wei de eene en niet de andere tecüniscde wijziging was aaugeoracliL. De liberale dr. Vos, die nog maar kort iid van de Kanier is, meende ülijk- uaar, dat hij Desnst aigemeene beschouwingen moest houden. Als oud-wetnuuder van Amster dam, keuvelde hij zoo gemoedelijk over aileriei zaken, dat d' voorzitter eindelijk ing,eep en uem waarschuwde, toch ook wat over te nou- den voor de artikelen. Mei de üeuandeling daarvan, kon dan ook na deze twee sprekers reeds een aanvang ge maakt worden. Hoofdzakelijk is er gediscussieerd over de on vereenig uaarneid van het raadslidmaatschap bij bepaalde luncties en betrekkingen en in bij zondere onisu ndigheden. - Art. 23 van het wetsontwerp luidde: Het lidmaatschap van den Raad is onver- eenigbaar met de betrekking van: a. hoofd van een departement van alge meen oestuur; b. commissaris der Koningin in de pro vincie, c. iid van Gedeputeerde Staten; d. griffiet der Staten; e. hoofdcommissaris en commissaris van politie; f. ambtenaar, van wege net gemeentebe stuur aangesteld, of daaraan ondergeschikt, nehoudeus de bevoegdheid van den Burge meester, die secretaris der gemeente is, om tevens lid var den Raad te zijn; g. ambtenaar met het ontvangen of uit geven der gelden van de gemeente belast, ot aan eenige aan het gemeentebestuur onder geschikte administratie rekenplichtig; h. krijgsman in werkelijken dienst. De bepaling der zinsnede f is niet vin toe passing op de ambtenaren van den burger lijken stand, noch op artsen en vroedvrou wen, die met de armenpractijk belast zijn. De echtgenoot van de in dit artikel van het lidmaatschap uiigeslotenen kan evenmin lid van den Raad zijn. In gemeenten, waar de invordering van eenige plaatselijke belasting geschiedt door rijksambtenaren, is op dezen het onder letter g bepaalde niet van toepassing. Met ambtenaren in dit artikel worden ge lijk gesteld de bezoldigde bestuurders van, of personen in dienst van vereenigingen, die be oogen de geldelijke belangen van het perso neel in dienst der gemeente bij het gemeente bestuur vi i te staan. Onder krijgsman in werkelijken dienst worden voor de toepassing van deze wet niet verstaan zij, die hetzij krachtens wettelijke verplichting, hetzij krachtens vrijwillige ver bintenis, gehouden zijn tot het met tusschen- poozen vervullen van werkelijken dienst. In het oude artikel waren ook uitgesloten: geestelijken of bedienaren van den godsdienst en onderwijzers van het lager of middelbaar onderwijs, terwijl daarin van uitsluiting der vrijgestelden geen sprake was, en evenmin van echtgenooten van uitgestotenen. Het is duidelijk, dat de wetgever niet teveel menschen moet uitsluiten van verkiesbaarheid, hij zou dan én persoonlijke rechten verkorten en het peil van de gemeenteraden kunnen aan tasten. Anderzijds ziet iedereen, dat er prac- tisehe en principieele bezwaren zijn tegen het toelaten van bepaalde personen, wil men zoo wel bet onpartijdig karakter van den Raad handhaven als cfe vervulling van bepaalde func ties niet zeer bemoeilijken. En nu kan men deze kwesties natuurlijk weer van verschillende kanten bezien: men kan den vollen nadruk laten vallen op de gewenschte onafhankelijkheid der gekozenen, zooals de hee ren Schokking en de Wilde, en men kan ook weer letten op de noodzakelijkheid, dat de Raad zoo veelzijdig mogelijk worde samenge steld. Men kan tenslotte ook zóó ver gaan, alle excepties weg te nemen, maar dat wenscht niemand al schenen de heeren Snoeek Henke- mans en Ketelaar wel zeer nihilistisch aange legd. Daar waren vooreerst de militairen. De lib. heer Boon had een amendement ingediend ben wèl verkiesbaar te laten. Het werd gesteund door den heer Snoek Henkemans maar bestre den door den a.r. heer de Wilde en den mini ter, die meende, dat de poiitiek buiten het leg diende te blijven en dat de bizondere posii. van den militair het gezagselement en tl verplaatsbaarheid vooral liier uitsluiting g wenscht maakte.' De Kamer oordeelde er ook zoo over c handhaafde het regseringsvoorstel met 57 te gen 20 stemmen. Een principieele kant zat aan de vraag o echtgenooten van de bij de wet uitgeslotenc; konden worden toegelaten. De rechterzijde oor deelde, bij monde o.a. van mr. de Wilde en Kui per, dat men hier geen scheiding diende te maken tusschen man en vrouw en dat de re geering terecht ook de echtgenoot(e) van bij de wet uitgeslo-tenen, niet verkiesbaar achtte. Dit schijnt ons juist, evenals de practische opmer king, dat de vrouw van een ambtenaar of de man van een ambtenares, in den Raad zetelend, allicht niet als onpartijdig zal worden be schouwd. Het amendement van den soc.-dem. heer v. d. Bergh, dat de echtgenooten van niet- verkiesbaren in den Raad wilde brengen, ver wierp de Kamer met 32 tegen 46 stemmen. Een amendement-de Wilde om, in tegenstel ling met het door de regeering voorgestelde, alle onderwijzers van het raadslidmaatschap uit te sluiten, werd z. b. s. aangenomen. Het scheen ons ook wel een zeer rare toe stand. dal tal zijn hun posLies ten opzien .au de gemeente ook wezenlijk verschillend van aard zooals mr. Schokking terecht opmerkte) bizondere onderwijzers wèl en openbare niet verkiesbaar zouden zijn. Dit had tot allerlei ou- verkwikkeiijkheden aanleiding kunnen geven. Bovendien meenen wij, dat een onderwijzer, die zijn functie goed vervullen wil, daarin in veel gevallen door een raadslidmaatschap gehandi capt wordt. De voorgestelde uitsluiting der vrijgestelden bracht nogal rumor In casa. Minister Ruijs ia daarbij trouw gebleven aan zijn oorspronkelijk aan het ontwerp der Staatscommissie-Oppen- heim ontleende plan. En hij verdedigde deze uitsluiting ook op gronden die werkelijk niet zóó lichtvaardig waren. Want het i s waar, dat een vrijgestelde in een vervelende positie komt, wanneer hij in den Raad moet stemmen tegen iets, dat eigen organisatie vraagt. En voora] niet-soeialistische vrijgestelden, die voortdu rend bloot staan aan den boon van socialisten, die dikwijls meer naar hun volgelingen ple gen te kijken, zullen voelen, dat zulk een uit sluiting, ook verdedigd door prof. v d. Pot en niet aangevallen door het socialistisch lid van de toenmalige staatscommissie-Oppenheim, ge- wenscht kan zijn. De toestand is niet altijd zoo ideaal als de heer Vliegen voorstelde, merk te de ervaren heer Ketelaar op. Van den anderen kant echter betoogden zoo wel de heer Kuiper als de heer Vliegen, dat zulke vrijgestelden dikwijls den Raad van goe de voorlichting kunnen dienen en dat zij, die in de politieke lichamen dikwijls meer moeilijk heden zien, een goeden invloed kunnen uitoefe nen. Dat zij daar niet als mandatarissen van die bonden zitten, werd erkend. Dat zij rechters in eigen zaak zijn, is zeker ten deel waar, maar dit geldt in meer dan een verband ook voor an dere vertegenoordigers, ofschoon de gemeente wet (art. 46) gedaan heeft wat mogelijk is om dit gevaar te keeren. De meerderheid der Kamer was het op dit punt echter niet met den minister eens: zij aanvaardde het amendement-v. d. Bergh (deze soc. dern. afgevaardigde heeft 27 amendemen ten ingediend!) met 48 tegen 30 stemmen. De heer Guit merkte tot groote ontsteltenis van den heer de Visser op, dat deze veel op ds. Lingbeek leek. En inderdaad, de commu nist viel in de armen van den anti-papistischen predikant, die den Raad gesloten wil zien voor geestelijken en tot dat doel een amendement indiende. Natuurlijk zei de volgeling van Mos kou een beetje krasser dan de dominee (die zelf tot voor kort raadslid was) dat hij het vooral gemunt had op de katholieke priesters. De katholieke fractie kon wel geen beteren spreker haar standpunt hebben laten uiteen zetten dan de koele heer Kuiper, die met de hem eigen nuchterheid verklaarde, dat de toe lating van geestelijken in den raad hem koud liet, aangezien de priesters er wel geen groot gebruik van zouden maken. Maar hij merkte terecht op, dat dit een zaak was, waar de Kerk en de kerkgenootschappen zelf maar over moes ten beslissen en dat de Wet hier geen geestelij ken moest uitsluiten alleen op grond van hun functie Bij deze rechneering sloot minister Ruijs die hedenmiddag in uitstekende conditie was en het ontwerp krachtig verdedigde zieh aan Met wijlen minister Kuyper was de pre mier van meening, dat niet in de organische wetten een exceptie kon worden gehandhaafd, geschrapt uit de Grondwet sinds 18S7. De gees telijken zelf, die eventueel gekozen worden, die nen te zorgen, dat zij hun functie zóó beklee- dne, dat daarvan niet die slechte gevolgen zul len komen, welke anti-clericalen te voorschijn tooveren. Ds. Lingbeek's amendement om de onver kiesbaarheid der geestelijken in de gemeente wet te handhaven, kelderde met 22 tegen 56 stemmen. Het verwierf alleen den steun van enkele socialisten, den communist, van de anti's (waarom, is ons niet duidelijk geworden uit de verklaring van mr. de Wilde), de staatkun dig-gereformeerden en Thorbecke is toch wel héél lang dood! van de liberalen. De meeste sociaal-democraten hadden blijk baar voldoende werkelijkheidszin om to besef fen, dat het geen vaart za) loopen met het aan tal priesters-raadsleden endat zulke zeld zame vogels, eenmaal misschien gekozen, nog niet de slechtste behoeven te zijn. DE GEMEENTE ZAANDAM had een politie agent bij den tot nu toe gevonden „schat" geplaatst, maar wegens gebrek aan geld heeft men de goudzoekerij maar gestaakt Gouden doctoraat Naar wij vernemen, zal het den 2 i iiciili dezer maand 50 jaar geleden zijn dat de Oud-Minis ter, dr. J. Th. de Visser, cum laude bevorderd werd tot doctor in de Godgeleerdheid, na open bare verdediging van een academisch proef schrift, getiteld „De Daemonologie van bet Oude Testament". Bij K. B. is aan dr. J. Witlox, hoofdredacteur van 't dagblad De Maasbode, te R'dam ver gunning verleend tot het aannemen van de versierselen van commandeur der Orde van de Kroon van Italië. DEKEN HAENEN 80 JAAR. De Hoogeerw. Heer E. H. Haenen, Deken van Weert en kanunnik van het Kathedraal Kaplt- tel in het Bisdom Roermond, viert 23 Mei 3.s. zijn SOsten verjaardag, die door de parochianen op feestelijke wijze zal worden herdacht. MUZIEKINSTRUMENTEN VOOR HET LEGER Aanschaffing en onderhoud EEN OFFICIEELE REGELING In de eerstvolgende Legerorders zal een Ko ninklijk Besluit van 28 April j.l. verschijnen be treffende eene regeling in zake het aanschaffen en het onderhouden van muziekinstrumenten, orchestwerken enz. In verband met dit Koninklijk Besluit heeft de Minister van Defensie, ter uitvoering daar van bij beschikking van 3 Mei j.l. nog eenige bepalingen vastgesteld, waarbij nog eenige kosten worden aangegeven, welke ten laste van het muziekfonds moeten worden gebracht, en ten slotte wordt vastgesteld dat het overnemen van instrumenten door belanghebbenden zal ge schieden tegen een prijs, welke niet meer dan 50 pet. en niet minder dan 5 pet. van den aan schaffingsprijs van het desbetreffende instru ment zal mogen bedragen. UIT HET SCHILDERS- EN BOUWBEDRIJF Te Venlo CONFLICTEN EN STAKING Te Venlo zijn de schildersgezellen in staking gegaan omdat het uitbetaalde loon 52 cent per uur bedroeg, terwijl de schilderspatroonsorga nisatie „St. Lucas" te Venlo aan het hoofdbe stuur van den R. IC Bouwvakarbeidersbond had toegezegd voorloopig de oude loonen van 58 cent te blijven uitbetalen, totdat de Centrale Commissie zou beslisen in welke klasse Venlo volgens het landelijk contract zou gerangschikt worden. In het bouwvakbedrijf is een staking annge Londigd, teneinde te geraken tot een co'lectief Arbeidscontract. Wanneer vóór 12 Mei a.s. de eischen van de bouwvakarbeiders niet worden Ingewilligd, zullen circa 170 arbeiders, welke gezamenlijk bij 5 werkgevers in dienst zijn, het. werk neerleggen. UIT DE STEENINDUSTRIE In Noord- en West-Brabant De rechtsche democratische groep uit de Belgische Kamer zal -tegenwoordig zijn Een B.T.A.-telegram uit Brussel meldt, dat de rechtsche democratische Kamergroep zal deel nemen aan de herdenking van bet 10-jarig be staan der schitterend georganiseerde Neder- landsche R. K. Staatspartij. (De algemeene lan delijke organisatie der R. K. Staatspartij is 15 jaar onder. Een zilveren jubilé wordt gevierd. Red.) ER DREIGEN STAKINGEN Naar „de Volkskr." verneemt, heeft de Ned. R.K. Steenfabrieksarbeidersbond „St. Stepha- nus" een ultimatum gesteld ter doorvoering van de collectieve arbeidersovereenkomst in de collectieve arbeidsovereenkomst in de Bra- bantsche steenindustrie aan de volgende fabri kanten: Dr. Rommers, steenfabrikant te Wernhout bij Zundert; J. Werner-Peree te St. Oedenrode: Gebr. Maatjes te Seppe-BossehenhoofdGebr. Jongeneelen te Zegge, en aan de steenfabriek „De Tolkamer" te Zegge. De stakingen op deze fabrieken gaan in op Maandag 12 Mei, indien geen overeenstemming is bereikt. UITBREIDING DER SOPLAFABRIEKEN Te Amersfoort Men verzoekt ons om opname vam het vol gende: Naar wij uit Amersfoort vernemen, is daar onder architectuur van den heer B. W. Ploot) te Amersfoort de bouw aanbesteed van een groot kantoorgebouw der N.V. F.M. Houbati Co's Sigaren en Sirarillosfahriek, meer be kend onder den naam van „Soplafabrieken" Men deelt cms mede, dat dit gebouw aan ruim 60 man personeel zal' plaats bieden, ter wijl de bouw moet worden beschouwd als een begin van de reeks uitbreidingen, die de capa citeit van de fabriek moeten verdubbelen. EEN BEDRAG VAN 250.000 ALS EERSTE TERMIJN GEVRAAGD Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend tot verbooging van het VlIIste hoofd stuk der Rijksbegrooting voor 1930. Aan de Memorie van Toelichting wordt het olgende ontleend: Bij de Nota van Wijzigingen op het VlIIste Ioofdstuk van de Rijksbegrooting voor 1930 iceft de Minister de overwegingen medege- ieeld. waarom hij meende den post voor den ersten termijn voor twee onderzeeboot-mijn- iggers te moeten terugnemen en tevens zijn oornemen bekend gemaakt om zoodra het verleg met zijn ambtgenoot van Koloniën iver den nieuwen aanbouw ten behoeve van de verdediging van Ned Oost-Indië was geëindigd, liet van de begrooting afgevoerde bedrag van 250.000 opnieuw aan te vragen als eersten ter mijn voor den bouw van die vaartuigen, welke na gehouden overleg noodig geacht werden. Het overleg met voornoemden ambtgenoot is thans geëindigd en als resultaat daarvan wordt hij dit ontwerp een zelfde bedrag van 250.000 aangevraagd, als eerste termijn voor een krui ser, bestemd voor de scheepsmacht in Ned. Oost-Indië. Tot de zeemacht in Ned. Oost-Indië zal vol gens de in 1927 vastgestelde grondslagen voor de verdediging van Ned. Oost-Indië behooren een zeegaande vloot, waarvan de sterkte ten minste 2 kruisers, 8 torpedobootjagers en 2 onderzeebooten zal bedragen. Als de thans nog in aanbouw zijnde jagers Banckert en Van Nes, welke in 1930 gereed komen, in Indië zullen zijn aangekomen, zal aldaar die mini.vum- sterk,.o a. uwezig zijn. Ten einde over die minimum-sterkte als regel te kunnen beschikken, zal een zekere materieel-reserve aanwezig moeten zijn, gereed om in dienst te worden-gesteld wanneer gelijk soortig materieel voor geruimen tijd in herstel ling gaat. Voor de minimum-sterkte wordt noo dig geacht een materieel-reserve van 1 kruiser. 4 jagers en 6 onderzeebooten. De verdere aan bouw van materieel voor de zeemacht in Indië zal derhalve er op gericht moeten zijn deze ma terieel-reserve te verkrijgen. Als type voor den nieuw te bouwen kruiser wenscht de Regeering te volstaan met een klei ner type dan de Java en Sumatra. De nieuwe kruiser zal de hoofdbewapening krijgen van 6 kanonnen van 15 c.M. en een snelheid van 32 mijl. De torpedobootjagers en de onderzeebooten zullen in hoofdzaak overeenstemmen met de typen, die laatstelijk voor de zeemacht in Ned. Oost-Indië werden aangebouwd, met dien ver stande, dat van de onderzeebooten ^en tweetal tevens ingericht zal werden voor bet leggen van mijnen. Aanbouw der materieel-reserve zal naar het oordeel der Regeering slechts geleidelijk kun nen geschieden aangezien voor aanbouw in eenig jaar alleen die gelden verwerkt zullen worden, welke voor dat begrootingsjaar uit de gewone middelen 'beschikbaar gesteld zijn. Op grond van een en ander meent de regee ring voor de eerstvolgende jaren, wat betreft de behoeften voor de zeemacht in Oost-Indië, zich te moeten bepalen tot bet in aanbouw bren gen van een kruiser en de vervanging van eeni- de onderzeeboot-en. Daarna is de uitbreiding van bet aantal jagers bet meest urgent. De kosten van den bouw van den derden kruiser, van de vervanging van oud onderzee boot-materieel der zeemacht in Oost-Indië en van het hierna te noemen materieel voor de scheepsmacht in Nederland zullen gezamenlijk blijven beneden het gemiddelde der gelden, in de laatste acht jaren door de Wetgevende Macht voor aanbouw toegestaan. Ten aanzien van de verdeeling der kosten voor nieuwen aanbouw voor de zeegaande vloot in Oost-Indië zal vooralsnog dezelfde regeling gevolgd worden, welke sinds verscheidene ja ren wordt toegepast. De taak der zeemacht in Nederland omvat in de eerste plaats de eigenlijke kustverdedi ging, waarvoor met klein materiaal, bestaande uit onderzeebooten, mijnenk-ggers en pantser booten, kan worden volstaan. Daarnaast zullen echter nog schepen noodig blijven om de scheepsmacht haar drieledige taak te kunnen doen vervullen, n.l. bescherming der Nederland- sche belangen buiten bet Rijk in Europa, oplei ding van personeel en vlagvertoon. Thans wor den voor dat doel nog de oude pantserschepen Jacob van Heemskerk en Hertog Hendrik ge bruikt, welke reeds de grens hunner bruik baarheid voor het hierboven genoemde doel naderen, zoodat de geleidelijke vervanging van die schepen in de komende jaren onder de oogen moet worden gezien. De minister is voornemens op de begrooting van 1931 gelden aan te vragen voor een eersten termijn van een flottieljeleider, welk schip het midden houdt tusschen eeii kleinen kruiser en een torpedobootjager en rekening houdend wederom met de financieele middelen, voor het beoogde doel het meest geschikt wordt geacht. Naarmate de flottieljeleiders gereed komen, zullen de oude pantserschepen Hertog Hendrik en Jacob van Heemskerek achtereenvolgens aan den dienst ontvallen. Voor opleidingsdoel einden zullen die schenen voorloopig nog goede diensten kunnen bewijzen. Voor wat West-Ifcdië aangaat, kon sinds Juni 1929 met het in Nederland aanwezige materieel in de maritieme verdediging worden voorzien, doordat hier te lande nog over enkele torpedo bootjagers, in Oost-Indië, kon worden beschikt. Deze schepen worden daardoor echter aan hun eigenlijke bestemming onttrokken, terwijl zij bovendien voor de hun wachtende taak in West-Indië ook niet de meest geschikte vaar tuigen zijn en de uitgaven onnoodig hoog worden. De Regeering acht voor een blijvende station- neering in West-Indië noodig een flottielje vaartuig in grootte ongeveer gelijk aan de thans tot de zeemacht in Oost-Indië behoorende Elores en Soemba en twee torpedobooten van pl.m. 300 ton, geschikt voor bekruisingsdien- sten. Aangezien in Nederland niet over een flottieljesehip beschikt wordt, wordt thans een eerste termijn van 520.000 voor een flottielje- vaartuig aangevraagd. De totale kosten van aanbouw kunnen op 2.5 mill, geraamd worden Wat het personeel betreft, is de Regeering van oordeel, dat de organisatie daarvan zooda nig is, dat de bemanning der vloot wordt ge waarborgd en dat ook voldoende personeel be schikbaar gesteld kan worden voor het onder houd der materieel-reserve. EERW. ZUSTER ALEIDAf In het moederhuis der Congregatie van de Eerw. zusters te Oudeubosch, is na een lang durige ziekte, overleden de Eerw. zustei Aleida. die jaren lang zich heeft gewijd aan liet bijzonder R.K. onderwijs to Rucphen, waar zij als hoofd der school zee*- in aanzien was. Iedere kwestie is in <ien ijrond der zaak heel eenvoudig. Eerst als menschen erover beginnen te pra ten en beslist gelijk willen hebben,worden de kwesties moeilijk en ingewikkeld. Beginnen we met bet feit: de katholieken staan met hun leer tegenover de socialisten of beter het socialisme. Daarom geven de socialisten aan de ka tholieken de schulddat zij niet met hen! meegaan. Een zonderlinge redeneering: die gemak kelijk te weerleggen is. Want: bestond het katholiek geloof, met al, zijn leerstellingen vóórdat het socialisme bestond, vóór dat Marx bestond Inderdaad. Marx heeft het socialisme een wetenschap pelijke basis gegevenzegt. men. Was ten tijde van Marx, het socialisme van Marx, zooals het daar lag, le aanvaar den voor een katholiek? Onmogelijk. Het ging recht legen de katholieke leer in. Of Marx dat bedoelde of niet, doel niets ter zake. Aan wien lag het toen, dat de Katholieke Kerk niet kon meegaan met die „verlossen de" leer? Dat lag aan die leer, wijl zij niet te vereenigen was met de katholieke leer. Goed:'maar de Katholieke Kerk deed niets voor den arbeider, zegt men. Toen kwam het socialisme; dat bracht den arbeider ver lossing: omdat de Kerk tegen het socialisme was, ging zij dus ook tegen het belang van den arbeider in. Veronderstel nu eens, dat de Katholieke Kerk niets gedaan heeft, of wilde doen voor den arbeider. Dan volgt daaruit nog niet. dat zij iedere manier van hulp voor den ar beider goedkeuren kon! Wanf veronderstel nu ook eens, dat in plaats van Marx een ander die zaak eens ter hand genomen had, iemand, die dat niet deed zooals Marx en er dus ook niet een leer opzette, die tegen de katholieke inging. Dan had de Katholieke Kerk zich nooit legen zoo'n „verlossing" gekeerd, integendeel. Doch het lag aan de manier, waarop Marx hel voorstond. Die manier, waarop, en de beginselen waarmee Marx voor den dag kwam, behoor den tol de materialistische opvatting van dien lijd, waaraan Marx zich niet kon ontworstelen. Dat heeft zich gewroken, ook op het goede, dat in die beweging zit. Naastenliefde is goed en mooi, maar niet iedere vorm van naastenliefde kan ver dedigd worden; en niet ieder middel, om een ander goed te doen, klopt met de recht vaardigheid. DE GROOT-HERTOGIN VAN LUXEMBURG Bezoek aan H. JI- de Koningin Naar wij vernemen, is in de eerste dagen van Juni een semi-officieel bezoek van H. K. H. de Groot-Hertogin van Luxemburg, vergezeld van Haar Gemaal, aan H. M. de Koningin te ver wachten. Dit bezoek zal plaats hebben op het Loo. KONINGIN-MOEDER NAAR OISTERWIJK H.M. de Koningin-Moeder is voornemens op Maandag 19 dezer de Residentie te verlaten, doch alvorens het paleis Soestdijk te betrekken, denkt H.M. eenige dagen in Noord-Brabant te vertoeven. Zij zal daartoe Intrek nemen in het Hotel „Bosch en Ven" te Oisterwijk. H.M. zal vermoedelijk Vrijdagnamiddag 23 dezer weder uit Oisterwijk vertrekken en zich alsdan naar Soestdijk begeven. VOOR HET TUINBOUWBEDRIJF Berekening van de zuivere opbrengst EEN HERZIENE EN VERBETERDE DRUK VAN DEN LEIDRAAD Het vorig jaar heeft de commissie, ingesteld door den Chr. Boeren- en Tuinde-rsbond, den R.K. Boeren- en Tuindersbond, het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen en den Tuin- bouwraad, samengesteld een Leidraad ter be rekening van de zuivere opbrengst uit het Tuin bouwbedrijf in verband met de bepalingen der Wet op de Inkomstenbelasting. Nadat deze Leidraad was gepubliceerd Is de Commissie in overleg getreden met den Min. van Financiën, ten einde te verkrijgen, dat de Directeuren en Inspecteurs der Directe Belas tingen over het geheele land deze Leidraad zouden bestudeeren en hun op- en aanmer kingen ter kennis van den minister zouden brengen. De minister is op dit voorstel ingegaan en de Directeuren en Inspecteurs hebben in grooteu getale hunne op- en aanmerkingen ingezonden. In opdracht van den Minister is daarop aan het Departement een uitvoerig overzicht der inge komen op- en aanmerkingen samengesteld en dit werd hierop aan de Commissie ter hand gesteld. De Commissie heeft een en ander nauwkeu rig overwogen en naar aanleiding hiervan den Leidraad op tal van plaatsen herzien en aangevuld. Dezer dagen nu zal de aldus herziene en verbeterde druk van dezen Leidraad verschij- ?n. Exemplaren kunnen worden besteld bij den secretaris der Commissie-Leidraad-Tuinbouw Juliana van Stolberglaan 113, te 's-Gravenhage VERGROOTING DER WERKLOOSHEID Ontslag tengevolge van stopzetting Aan de fabriek der N.V. The Vitrite Works, te Middelburg zal a.s. Maandag weder een 50-tal personen ontslagen worden, doordat de meel fabriek van de N.V. Vereenigde meelfabrieken der Nederlandsebe Bakkerij' voor onbepaalden tijd wordt stop gezet. TROF. U. PH. BOJSSEVAIN -f- Prof dr. U. Pb. Boissevain, oud hoogleeraar aan Universiteit te Amsterdam, is gisteren iiacl, rieden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5