J J FEUILLETON Geremd in geestesvaardigheid en handelingen In Gods openlucht-museum m ACHTER DE SCHERMEN Mil ZATERDAG 10 MEI 1930 MOET ER AAN SEXUEELE HOORIGHEID GEDACHT WORDEN? m -? r f. -■ If- - De „Electro-Ingenieur" DOOD DOOR SCHULD HERINNERING AAN HET VOORBIJE, DENKEN AAN DE TOEKOMST - mrnJm UITLOTINGEN. VISSCHERIJ. MARKTBERICHTEN. De moord te Grootegast „KARAKTERTREKKEN, DIE NIET PASSEN IN DE STRUCTUUR VAN DE NORMALE PERSOONLIJKHEID" Bij het voortgezet getuigenverhoor inzake den moord te Grootegast, vóór het Hof te Leeuwarden, verklaart dr. Van Mesdag, dat geestelijke storingen van Wijkstra's geestver mogen heelemaal niet voorkomen. Zijn gemoeds toestand is vrij rustig en normaal. Prof. Dr. A. A. Grünbaum, Uoogleeraar in de Psychiatrie te Utrecht, heeft in het Huis van Bewaring, te Leeuwarden, eenige malen met verdachte gesproken. Hij heeft geconstateerd, dat verdachte een hem gestelde concrete vraag niet positief kon beantwoorden. Hij is geremd in zijn geestesvaardigheid en handelingen. Zijn reactie op verschillende dingen en omstandig heden acht getuige absoluut abnormaal. Prof. dr. Roels zegt, dat Wijkstra iemand is met niet meer dan normale intellectueele be gaafdheid en tevens iemand met een sterk ge voel iets bijzonders te zijn en een zekere on derschatting van de werkelijkheid. Door zijn sexueele hoorigheid kreeg een intellectueel, ver beneden hem staande vrouw, als Aaltje W„ in vloed op hem. Daardoor is hij tot daden geko men, waartoe hij anders nooit gekomen zou zijn. Op den bewusten morgen was kalm over leg uitgesloten. Hij verkeerd» in een toestand van psychologische verwarring. Getuige is het met Prof. Grünbaum eens, dat er in Wijkstra karakter-trekken werden gevonden, die niet passen in de structuur van de normale per soonlijkheid. Hierna wordt gehoord A. Jute, opperwacht meester der Koninklijke Marechaussee, te Ma- rum. die een en ander mededeelde van den toe stand, toen hij, om half negen, op de plaats van het misdrijf arriveerde. Vervolgens werd gehoord vrouw Wobbes, die bij verdachte heeft ingewoond. Zij ontkende, dat zij tegen Wijkstra gezegd heeft, dat de vier veldwachters maar dood moesten. Op een nadrukkelijke vraag van den presi dent blijft zij bij haar verklaring, dat zij wilde vertrekken, doch dat Wijkstra haar niet wilde laten gaan. De landbouwer A. Postma, uit Doezum, die dicht bij Wijkstra woonde, verklaarde wat hij van het drama heeft gezien. Een dochtertje van vrouw Wobbes verklaarde nog, dat Wijkstra een wrok had tegen veld wachter Meyer, en dat hij voornemens was hem te vermoorden. Donderdagavond werd, na een pauze van een uur, de zitting voortgezet en als getuige werd gehoord de notaris Bruins, te Grootegast. Deze verklaart dat Wijkstra ter plaatse alge meen gevreesd werd en dat hij meermalen van anderen gehoord had, dat Wijkstra zon hebben verklaard, dat er ongelukken zouden gebeuren wanneer men vrouw Wobbes bij hem weg haalde. De Rijksveldwachter J. de Jongh, uit Gro ningen, verklaart, dat hij even voor het drama met den veldwachter Hoving heeft gesproken. Deze vreesde moeilijkheden bij de arrestatie van vrouw Wobbes. Verd. ontkent dat hij bedreigingen tegenover de veldwachters had geuit. Nadat nog eenige andere getuigen waren ge hoord, werd de zitting verdaagd tot Vrijdag ochtend, tien uur. De belangstelling was, in verband met de Vrijdagmarkt, zoo mogelijk nog grooter dan eergisteren. Getuige A. Holtrop, landbouwer te Kornhorn, verklaarde o.m. dat veertien dagen voor het drama v. d. Molen, Hovink en Meyer eens naar verd. zijn gegaan, om Aaltje te bewegen weer naar haar kinderen terug te keeren. Naar een neef van den verd. mededeelde hoorde do oude moeder van verd. van dit voor nemen. Zij drong er bij Hendrik Wobbes op aan, dat hij de politie zou bewegen niet te gaan, omdat het gevaarlijk was. Hendrik bracht deze boodschap over aan v. d. Molen, maar die zeide „Daar gaan wij even pleizierig naar toe. Dan moet er maar een slachtoffer vallen." De oude moeder, die bij Yje inwoonde, is naar een neef, H. Wijkstra, gegaan, toen Aaltje als huishoudster bij Yje kwam. Een andere neef, eveneens H. Wijkstra ge- heeten, heeft Yje eens gevraagd wat er gebeu ren ging, nu Aaltje naar Groningen moest om voor den rechter te verschijnen. „Wel" zeide Yje, „als zij weg wil, dan kan zij gaan, maar wil zij niet, dan moeten wij maar eens zien, hoe het komt. Als zij naar Groningen gaat, dan houden zij haar wel twee jaren." Jan Hut, arbeider te Lucaswolde is een vriend van den verdachte en kent hem allang. Voor zoover hij weet was er niemand bevreesd voor verdachte. Hessel Wijkstra, de neef van den verdach te zegt, dat deze den laatsten tijd erg vreemd c'eed. Zoo lachte hij bijvoorbeeld herhaaldelijk zonder oorzaak. Na den moord is verdachte bü hem geweest en vertelde, wat hij gedaan had. Ook Aaltje was er bij tegenwoordig. Procureur-generaal: „Was Aaltje erg van streek?" Get.; „Neen, zij was vrij kalm, zij lachto en scheide tegelijkertijd. Verdediger: „Zeide verdachte niet tegen u dat het 's nachts altijd bij hem klopte en dat Aaltje zijn booze geest was? Get.: „Ja, dat heeft hij. Aaltje heeft hem verleid," zeide hij. Een volgende getuige, Roelof Wijkstra te r-oezum, bij wien verd. als timmerman in dienst geweest is zeide, dat verdachte zeer eigenaardig deed den laatsten tijd voor den moord. Zoo ging hij eens op zijn hoofd op een schoorsteen staan. Verdediger: „Achtte u hem voor zijn omge ving gevaarlijk?" Get.: „Ik heb altijd met hem gewerkt, maar bang was niemand voor hem. Hendrik Smit, schipper te Noordwijk, kent verdachte reeds jaren. Ook bij getuigt, dat verdachte den laatsten tijd erg vreemd deed. Dat hij gevaarlijk zou zijn, meent getuige niet. Verdachte werd hierna nogmaals voorgeleid. Mr. Levie vraagt hem of hij nog eens wilde verklaren of liij Aaltje, toen zij voor den' Rechter-Commissaris moest verschijnen, heeft vrijgelaten om te gaan, dan wel niet te gaan'' Verd.: „Ik liet haar in alles vrij." Prof. dr. Wiersma zeide bij zijn conclusies te blijven. Hij is van oordeel, dat uit het getui genverhoor duidelijk gebleken is, dat hier niet van een dusdannige aanhankelijkheid van ver. öachte aan Aaltje bewezen was, dat gesproken zcu kunnen worden van sexueele hoorigheid Spr. handhaafde zijn conclusie, dat er geen sprake is van een ziekelijke afwijking. Dr. van Mesdag zegt eveneens bij zijn eerste rapport te blijven. Prof Grünbaum, is van oordeel, dat er wel T»an sexueele hoorigheid gesproken moet wor den. Verd. en Aaltja gingen hoe langer hoe meer in eikaars leven op, zoodat zij tenslotte meenden dezelfde belangen te hebben. Wat den z.g. haat tegen de politie en gezag bij verd betreft, deze is ongetwijfeld een ziekelijke openbaring van zijn geestesgesteldheid. Prof. Roëls concludeerde in gelijken geest. Na nog eenig repliek werd de zitting geslo ten en verdaagd tot Maandagochtend 1014 uur. VERVALSCHING VAN EEN BELASTING BILJET Door een rentmeester TIEN MAANDEN GEVANGENISSTRAF GEEISCHT Voor de Bossche rechtbank stond terecht: W. C. Th. L., 60 jr, vroegeT rentmeester van het armbestuur te Grave, thans wonende te Utrecht als verdacht van opzettelijke vervalsching van een belastingbiljet, door dit valschelijk te kwiteeren, uit welke handelingen nadeel kon ontstaan. Het O. M. vroeg veroordecling van verd wegens valschheid in geschrifte tot twee maan den en wegens het plegen van verduistering tot tien maanden gevangenisstraf. EXAMEN KRANKZINNIGENVERPLEGING Door de examencommissie van de R. K. Ge- stichtsartsen-vereeniging werden de overgangs examens afgenomen in Reinier van Arckel te 's-Hertogenbosch. De uitslag der examens luidt: eerste overgangsexamen 3 candidates Geslaagd Br. Aventinus (E. A. C. v. d. Boom), Br. Nivardus (M. J. C. Brands), Br. Aniatus (A. F. van Lieshout). Tweede overgangsexamen 7 candidaten. Ge slaagd: Zr. Rodriquez (M. v. d. Laar), Zr. Cari tas (J. Hendricks), Zr. Optata (P. der Veer), Zr. Catharina (A. v. d. Ven), Zr. Fabia (E. L. Wynands), Zr. Verda (M. v. Gestel), Zr. Marina (A. v. d. Bosch). HET ERIEGERDENKMAL te Oberammergau OPLICHTER EN DIEF Hoe hjj vertrouwen wist te wekken Het gelukte de Zeister politie een groote op- lichterszaak en een diefstal tot klaarheid te brengen, meldt liet „Hbld." Een 24-jariger Rotterdammer, onlangs ont slagen uit de gevangenis, wist in Zeist een goed pension te betrekken en door beschaafd optreden vertrouwen te wekken. Het jong- mensch gaf zioh uit voor e-Iectro-ingeniieur, be stelde drukwerk met een klinkend hoofd, twee nieuwe costuums en een nieuwen Ford. Bij eeu proefrit naar Rotterdam in een gebruikten wagen had een botsing plaats, maar de schade zou wel voldaan worden als d© nieuwe Ford zou zijn gearriveerd. Voorts ver-voegde de pssado-ingenieur zich bij een makelaar van wien hij een terrein aankocht voor 70.000 voor den bouw van een chemische fabriek met tal van arbeiders woningen, welk bedrijf reeds fiuncti-onneerde in Mexico, doch naar Nederland zou worden over gebracht. Zelfs liet mijnheer al twee bouwkun digen uit Utrecht naar Zeist komen om de werkzaamheden zoo spoedig mogelijk te doen aanvangen. Voor uitstel van betaling van een zeker percentage aan den makelaar werd als motief aangevoerd een bespreking op het departement in Den Haag, welke over enkele dagen zou ge. sehieden. Het doel was waarschijnlijk, met het koop contract in de hand een belangrijk bedrag los te krijgen van de bezitster van een landgoed, die heel niet gesteld is op de nabijheid van een fabriek. Intusschen werden goederen vermist na den brand in „Rose-villa" van den bankier Brandt bij Doorn op Maandag j.l. Onderzoek van de politie wees uit, dat ook de „ingenieur" had helpen blussctoen. De man keek het gekochte terrein af met een Zeiss-kijker, welke afkom stig bleek uit „Rose-villa", evenals andere waardevolle voorwerpen, die in zijn bezit ble ken. Natuurlijk werd mijnheer aangehouden en bracht verder onderzoek uit wie hij eigen lijk was. Zei-st krijgt al-zoo geen chemische fabriek met tal van arbeiderswoningen. ZES MAANDEN GEVANGENIS t A'damsche Gerechtshof wees arrest in de zaak tegen den 21-jarigen vischrooker S. S., die te recht gestaan had wegens het veroorzaken van dood door schuld. Verdachte had in den nacht van 31 Augustus op 1 September met den door hem bestuurden auto een anderen auto, die wegens bandenpech rechts op den Haarlemmerweg stilstond, aan gereden, met het noodlottig gevolg, dat de eigenaar van den laatsten auto een hotel houder uit Zand voort gedood werd. Op 23 Januari 1.1. veroordeelde de Vijfde Ka mer van de Amsterdamsche Rechtbank ver dachte tot zes maanden gevangenisstraf en ont zegging om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Conform den eisch van den advocaat-generaal bevestigde 't Gerechtshof gister het vonnis van de rechtbank. MIJNWERKERS. De Weleerw. Heer Drago O-berzan, die voor heen in de Belgische mijnstreek onder de Joego- Slavlërs werkzaam was, is thans belast mot de zielzorg voor zijn landgenooten in de Ne- derlandsche mijnstreek. DE PASSIESPELEN Oberammergau, 7 Mei 1930. Zoo zagen wij na acht jaren het idyllische plekje in de Beiersche Alpen weer terug, dat bijzonder gedurende dit zomerseizoen „im Munde der Welt ist" gelijk we het kernachtig vonden uitgedrukt. De hernieuwde kennisma king was er niet minder hartelijk om, want is er lieflijker streek denkbaar dan dit Ober Eayern, waarvoor de schoonheidszin d?s Scheppers als we het zoo noemen mogen zijn meest romantische Inspiraties bewaarde Want al neigt de natuur hier ook reeds in vele momenten naar het geweldige, dat in d« Koog-Alpen overheerscht, het domineerend accent is hier nog betooverende charme, vooral in dezen voorzomer-tijd, nu dit hoekje van Gods openlucht-museum groent in alle toonaar den, van het fluweel-diep der bejaarde dennen tot het bijna-geel van de jonge spruitsels die allerwegen hun lentelied zingen tusschen het donkere immergroen. In dit begenadigd oord, stil-vêrdoken in het Ammerdal is maar weinig veranderd, sinds JOH ANN GEORG LANG we er voor het laatst onze tenten opsloegen Het is alles zoo'n beetje hetzelfde van acht jaren terug. Een paar nieuwe huizen op do Bahnhofstrasse, dito op den weg naar Ettal, die een asphaltbedekking kreeg; maar de kom van het dorp vertoont haar oud-vertrouwd uiterlijk, welks bonte kleurenpracht van in allerlei tinten geverfde en met muurschilde ringen gesierde gevels, die schijnen te wed ijveren met de haast uitgelaten natuur rond om, alleen maar voor deze gelegenheid extra is opgehaald; gelijk veel in het dorp,, dat zich op de ontvangst van de honderdduizenden voorbereidt, in het nieuw steekt, tot de vuur roode hoofddeksels toe van de Oud-Palestijn sclie figuren der gedienstigen, die tijdelijk de zorg voor de talrijke bagage op zich hebben genomen. Zelfs van het „nieuwe" Passie-theater, waar over in de buitenlaudsche pers zulke opgeto gen berichten werden gelanceerd, kan min of meer getuigd worden plus ga change plus ga reste la même chose. Er zijn ongetwijfeld groote verbeteringen in aangebracht, die op de eerste plaats de tooneel-technische outillage ten goede komen en voorts is er een kapitale som ten koste gelegd aan de uitbreiding der garderobe-ruimte en het bouwen van een ver lengstuk aan den bestaanden houw; die nu aan 5208 toeschouwers plaats biedt, terwijl er voor heen 4200 konden ondergebracht worden; maar aan het uiterlijk doet een en ander niet zoo veel af en van een nieuw theater kan dan ook kwalijk worden gesproken. Het eenige wat ons bij het eerste weerzien als een nieuwigheid, opviel, was de oprichting sinds 1922 van een Kriegerdenkmal op den doodenakker, die met zijn kunstzinnige paro chiekerk een heel eigen karakter geeft. Het Denkmal nochtans, dat zich wat brutaal vér- heft op den hoek, waar het kerkhof in de Ettaler-strass* vooruitspringt en op zich heel verdienstelijk werk lijkt van den artistieken leider van het Passiespel, Georg Lang, vormt door zijn meer moderne opvattingen in de modelleering der figuren een overigens ken nelijk gemaskeerd contrast met het zwaar ro- coco-interieur der kerk en haar typischen „Zwiebelkuppel". Het is trouwens een feit, dat de spelleider, beeldhouwer van beroep, zich tot de moderne richting bekent „doch ohne die Fehler und Schwachen dieser Kunst" zoo als we ergens verzekerd vonden en het schijnt, dat zoowel het een als het ander door deze zijn schepping, aan de nagedachtenis van niet min der dan 67 zijner dorpsgenooten gewijd, wil zijn beduid. Hou zou men overigens in dit vredige berg. dorpje, streng bewaakt door den ouden hoo- gen Kofel, .welles steile grillige top het beeld van Oberammergau uit duizend andere onmid dellijk doet herkennen, grooto veranderingen willen verwachten? Zijn nijvere bevolking van circa 2000 zielen legt zich in zijn afzondering van do buitenwereld in hoofdzaak toe op de houtsnijkunst, waarvan men zeer artistieke producten alom geëtaleerd vindt en voorzoover liet geen „Herrgottschnitzer" zijn vinden we er wat landbouwbedrijf, waartoe overigens de bodem zich niet bijzonder schijnt te leenen. Voor het overige leven deze vrome lieden slechts voer hun kunst, van het eene Passie spel in het andere; vijf jaren zijn ze bezig met de herinnering aan het voorbije, vijf Jaren spreken ze van niets anders dan van het toe komstige. Wat er voor ditmaal is gegroeid uit de samenwerking van heel deze dorpsgemeen schap, die door een traditie van eeuwen over een oumiskenbaren artistieken aanleg be schikt en dezen in dienst stelt van een gods dienstig ideaal, daartoe door de gelofte der voorvaderen gebonden, hopen we morgen als de generale repetitie van het Lijdensspel plaats heeft nader te constateeren. L. H. VERVOER VAN DE MAIL PER WATER VLIEGTUIG. Voor de eerste maal is de post van het thuis varende s. Bremen der N.-D. Lloyd door een watervliegtuig, dat hët stoomschip ter hoogte van de Iersche Westkust in volle zee verliet, naar Southampton overgebracht, waardoor ver scheidene uren werden bespaard. Nadat de voor Engeland bestemd poststukken aldaar waren afgegeven, zette het vliegtuig onmiddellijk de reis naar Amsterdam voort met de nog voor het vasteland bestemde mail aan boord. HET NIEUWE EIGENLIJKVERGROOTEtheater voor de passiespelen te Oberammergau Naar het Engelsch van Fergus Hume Vertaling van Jac. J. Schoon 50) f XXXVIII. DE INSPECTEUR SPREEKT Hoeveel dokter Kameron ook geleden had, het netelige oogenblik voor hem kwam eerst den volgenden morgen. Zij heeft den arm opgeheven en weer laten neervallen, fluisterde de bewaakster, die hem niet den vinger op de lippen aan de trap te gemoet kwam. Hij kon geen antwoord geven, wankelde naar zijn spreekkamer en sloot de deur. Geen macht ter wereld zou op dat oogenblik in sta.it ge weest Zijn hem de ziekesponde van Genoveva te doen naderen. Toen hij de vrouw met de bood schap op hem zag wachten, was een straal van hoop in zijn gemoed gevallen, dat het de dood mocht zijn en niet het leven wat zij te verkondigen had. Hij gevoelde op dat moment, dat zijn geloof geschokt was, dat hij de vroegere afgodische liefde en vereering voor zijn echtg noo:e nief meeT in het hart droeg. Spoedig evenwel hernam de sterke man de heerschappij over zlohzelven. Voor zijn plicht als dokter moest elke persoonlijke gevoelig heid zwijgen niet koele bedaardheid en bezon nenheid trad hij de ziekenkamer binnen. Zijn ▼rouw lag daar weer onbeweeglijk, alleen de «ltdrukklng ran haar gelaat was veranderd niet meer strak en levenloos, neen, teeder en lieflijk, als door een langzaam ten dage tredend iinnig gevoel bezield. Onbeschrijflijk aandoen lijk zag zij er uit, in haar hulpeloosheid; Ka meron knielde aan haar legerstede en be schouwde haar met onafgewenden blik. Was zulk een vreedzaam uiterlijk vereenigbaar mst het bewustzijn van een zware schuld. Kon er achter dit engelachtig gelaat bedrog en valsch heid schuilen! Het scheen onaannemelijk en toch was niet heel haar ware geschiedenis eea aaneenschakeling van bedrog en onwaarheid, die ieder eerlijk karakter met afschuw moest vervullen? Goed maar thans was er gsen spraken van haar schuld of onschuld af te we gen; het gold hier alleen de zieke, een men- schelijk wezen, dat zijn hulp en verpleging noodig had. Hij moest bij haar blijven, hij moest de zwakke levensvonken met alle liefde en zorgvuldigheid opnieuw aanblazen, totdat de beslissing kwam en hij zijn ellende niet meer voor de oogen der wereld behoefte te verbergen. Zittende in den afgelegensten hoek van het ziekenvertrek, bracht hij er eindeloos lange uren door. Hij bi ef daar en wachtte met een hart vol angstwaarop? Vooreerst op een boodschap van het politiebureau, welke, zoo- als hij heel go?d begreep niet zou uitblijven. Nu werd hij naar beneden geroepen, een heer wensohta hem te spreken het was mijnheer Gretorex. die kwam vragen, hoe het met zijn zieke dochter ging. Nauwelijks had zijn schoon vader hem met een brdenkeüjk gezicht ver- laten, of daar ruischten damesjaponnen door de vestibule, en werden geurende bloemruikers afgegeven en deelnemende stemmen vroegen naar den toestand van Genoveva. Terwijl haar echtgenoot nog beleefd taal en antwoord gaf, zag hij plotseling, toen hij zijn hoofd omwendde, de gedaante van Gryce, den geheimen politieagent achter zich staan. Nog een buiging tegenover de dames en hij trad de voorkamer binnen. Heeft u Molesworth gesprokeu? stiet hij er met moeite uit. Gryce keek in zijn hoed, dien hij in de hand hield. De inspecteur heeft het vanmorgen zeer druk, zeide hij, zonder op lvameron's vraag te letten zoudt u wellicht even op zijn bureau kunnen komen? Hij verlangt u te spreken. Ik sta geheel te zijner beschikking, ant woordde de dokter, doch het was hem eeti gang als naar het schavot. Kameron had gedacht dat men hem tegen over Molesworth zou stellen; hij vond echter den inspecteur alleen. U heeft merkwaardige lotgevallen beleefd, Sinds wij elkander het laatst gezien hebben, merkte deze op. Dus Molesworth heeft u niets toevertrouwd? Nu mij verwondert dat niet.Gij zult hem naar dingen gevraagd heb ben, welke hij zelf niet wist. Of Genoveva Gretorex haar zuster het vergif toegereikt heeft waaraan deze stierf, maar iets anders had u van hem kunnen vernemen. En wat zou dat zijn? Da stem van Ka meron beefde, toen hij de zonderlinge uit drukking op het gelaat van den inspecteur ontwaarde. Daarover later, was het antwoord. Voor eerst moet u weten, dat wij tengevolge van uw mededeel!ngen bij onze laatste bijeenkomst tot de overtuiging zijn geraakt, dat Genoveva Gretorex aan den moord, welke in haar kamer plaats vond, onschuldig is; zij was niet de daderes maar het slachtoffer, want de vrouw, die gij getrouwd hebt.... H(j hield een wijle op en keek den dokter aan, die van blijde opgewondenheid bevend, hem aanzag en uitriep: Niet uit mijn bewijsvoering Is u tot die gevolgtrekking gekomen. U heeft Molesworth gesproken en hij De inspecteur viel hem met ernstig gelaat in de rede: Door het verhoor van Molesworth is niets nieuws aan het licht gekomen. De feiten, welke gij zelf onlangs aanvosrde, uw eigen getuigenis, hebben de onschuld van Ge noveva Gretorex bewezen. Maar, voegde hij er bij met een blik, die de blijdschap van Ka meron deed verstommen u heeft ons tevens de treurige zekerheid verschaft welke ik niet langer voot u wil verbergen dat het uw bruid zelf was, die in dat noodlottig uur stierf en niet haar plaatsvervangster en evenbeeld. De vrouw echter die gij getrouwd hebt en die onder politietoezicht op het ziekbed ligt, is njet de voorname dame, niet de fijn beschaafde dochter van mijnheer Gretorex, maar de vu rige, slimme en eerzuchtige Mildred Farley! XXXIX. DE LAATSTE HOOP De slag, welke reeds lang boven Kameron's hoofd gezweefd had, kwam met verpletterend geweld op hem neder. Doch de dokter ver mande zich weder. Dat is maar een vermoeden uwerzijds, zeide hij met onvaste stem, hoe wilt u dat. feit bewijzen? Wij heben tot heden weliswaar slechts vermoedelijke bewijzen, doch zij spreken dui delijk genoog. Ik stip slechts aan, dat uw vrouw, sedert zij getrouwd is geen pen in de hand genomen heeft. De dokter zag er verbouwereerd uit, het kon niet ontkend worden, dat zij elke gelegenheid om haar handschrift te toonen, zoo zorgvuldig mogelijk had weten te ontwijken. Zij leed aan rheumat!ek, zeide hij, daarom Zij heeft die uitvlucht gebezigd, om de ontdekking van haar voorbeeldeloos bedrog te verhinderen. Het onderscheid tusschen het handschrift der dame, waarvoor zij zich uitgaf en liet hare zou haar zeker hebben verraden. Het sterkste bewijs voor niijn bewering heeft echter u ons geleverd door de redenen, waar mede gij uw echtgenoote hebt verdedigd. Mijnheer Gryce heeft indertijd uw gezegden opgeschreven en ik zou u gaarne weer eens herinneren. De inspecteur nam een blad papier in de hand en vervolgde: Zooals gij u herinnert, hebt gij uw bezwaren tegen de verdenking, dat Genoveva Gretorex schuldig zou zijn, daarop doen steunen, dat het na den dood van Mil dred Farley aan tijd ontbroken zon hebben, om de noodzakelijke verwisseling van kleeren spoedig genoeg te bewerkstelligen. Uw gezegde luidde aldus: Een levenloos lichaam te ontkleeden en dit zijn eigene kleeren stuk voor stuk aan te doen, daartoe zou do tijd ontoereikend zijn geweest, zelfs wanneer zij het in allerijl gedaan zou hebben, zonder een oogenblik te sidderen of te talmen. Reeds dat liet haar gelukte, ge holpen door liaar zus'er, zich zoo snel In het brmdstoilet te kleeden, is al wonderlijk genoeg. De vrouwen hebben voor zulke dingen steeds veel tijd noodig, ook was er geen teelcen van overhaasting of gebrek aan zorg in de kleeding te bespeuren. Daaruit, volgt zonneklaar, voleindde de inspecteur, dat er'geen verwisseling van kleederen heeft plaats gehad. De bruid met wie gij naar beneden ging om to huwen was de zelfde, die gij bij uw komst in het huis in trouwgewaad gezien hebt. Schijnt deze uitleg ging u niet de eenige verstandige toe? Kameron kon er niets tegen zeggen. Maar ik zou u gaarne nog op een ander feit opmerkzaam willen maken. Andermaal haal ik uw eigen woorden aan: Genoveva zegt, dat zjj zich in haar vrleu- TER HEYDE BADPLAATS Naar wij vernemen, zijn bij het gemeentebe stuur van Monster reeds eenige aanvragen in gekomen voor het stichten van een bad-hotel en voor de exploitatie van het strand te Ter Heyde. Ongetwijfeld krijgt dit vroegere vis- schersdorpje een zekere aantrekkelijkheid om als badplaats te worden ingericht waartoe cok de goede verbinding door den a.s. halfuur dienst verbinding met Den Haag door de VV. S. M. zal medewerken. Het gemeentebestuur heeft evenwel up die aanvragen nog geen beslissing genomen, omdat overwogen wordt dat de gemeente zelve de slrand-exploitatie ter hand zul nemen. TREKKINGEN VAN 5 MEI 1930. PARIJS 1875. No. 251.470 Is betaalbaar met frs. 100.000, no. 171.121 met frs. 50.000, de nos. 131.616, 335.155 en 361.582 elk met frs. 10.000, de nos. 143.059, 172.716, 235.965 en 242.003 elk met frs. 5000 en 25 noa. elk met frs. 1000. PARIJS 1912. No. 718.639 is betaalbaar met frs. 50.000, no. 454.071 met frs. 10.000, de nos. 19.857, 228.317, 491.354, 514.863 en 657.584 elk met frs. 1000, 81 nos. elk met frs. 500. KRALING&CHEVEER, 9 Mei. Aangevoerd 2 kleine zomorzalmen, prijs 2.502.70 em 11 grooto id„ prijs 2.402.70 per pond. Verder aangevoerd 1 vteur, welke 50 opbracht. ROTTERDAM, 9 Mei. Heden kwamen aan de vischmarkt alhier 3 motorblazers en werden van IJ muiden, Nieuwed-iep en elders 325 manden en kisten versche visch aangevoerd. De prijzen wa rntarbot 3044, middel schol 18—24, kleine schol f 36, kabeljauw 414, schelvisch f 37, makreel 79, geep 1215, wijting f 47, gul f i6, fint f 1215, garnalen f 4, allies per mand, gerookte paling 79 per kistje. VLAARDINGEN, 9 Mei. Heden werd betaald voor zoutevlscsh (stijve koon) 19.30 per kantje. LEIDEN, 9 Mei. Aanvoer en prijzen waren 749 runderen, 348 kalveren, 334 schapen; 41 stie ren ƒ115360, 327 kalf- en melkkoeien 230 425, handel flauw; 147 varekoeien 170370, handel matig; 231 vette ossen en koeien ƒ250 475, per kg. schoon 0.631, handel vlug: 3 'pinken: 37 vette kalveren 65150, per kg. schoon 110135, 311 nuchtere kalveren 820, 334 vette schapen 32—54, handel vlug: 620 lammeren 1421, 857 mestvarlcens 3070, 70 zouters per kg schoon 6064 ct, Londen per kg. schoon 56—61 ct, handel matig; 1259 biggen 15 25, handel terugloopend. Goudsche kaas le srt 3740, 2e srt 32—36, aanvoer 100 partijen, handel matig; Leidsche kaas le srt 3335, 2e srt 26—32, aanvoer 29 partijen, handel flauw. ROTTERDAM, 9 Mei. (Veilingsvereen. „Vrije Aard'beienveiling Charlois"). Spinazie 8.10 12.30, idem bont f 2.103.80, uien 5.10, stoofsla f 4—6 per 100 kg., sla 2.10—4, idem gerand 1.202.80, bloemkool le srt. 2532, 2e srt. 15—20, 3e srt. 10—12, kipeieren 4.80—5.50, eendeieren 4.10—4.90 per 100 stuks, peen 18, selderij 1.10—1.80, pieterselie 1—1.40, chalot- ten 1.101.60, rabarber 1.804.30, radijs 1.202.10 per 10O bos, zuring 2638 ct., prei 1831 ct. per kist. ROTTERDAM, 9 Mei. De prijzen, heden be steed aan de Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdams en Omstreken, G, A. waren als volgt: Holl. komkommers le srt. 15—20, 2e srt. f 11—15, 3e srt. S11, Holl, platglas komkommens le srt. 16—24, 2e srt. 10—18, 3e srt. 8—14, sla le srt. 1.80—4.90, 2e srt. 0.60—1.80, kassnlj- boonen 1.60—1.90 per 100 stuks, komkommer- stek 1724, slavellen 15, spinazie 4.40 9.30, postelein 14—21 per 10O kg., bloemkool le srt. 1630 ct., 2e srt. 916, uitschot 49 ct. per stuk, peen 14—20 ct. per bos, rabarber 2—4 radijs 1.10—1.20, selderij 1.50—2.20, pieterselie 1.90 per 100 bos, tomaten A 4354 ct., B 3442 ct., C 4044 ct., CC 2633 ct. per pond. Aanvoer sla 294.000 krop. ROTTERDAM, 9 Med. De prijzen besteed aan de Coöp .tuinbouwveiling De Zutd-Hollandsche eilanden G.A. waren heden als volgt: spinazie le soon 6.90—9.10, 2e soort 1.605.60, eigenhei mers 1.40—1.60. uien 0.601, red star ƒ2.40— 2.80, postelein 1619, brave's 1.602.10, wit lof le soort 2630, 2e soort 916 per 100 kg., bloemkool le soort 15—32, 2e soort 11—16, sla le soort 1.904.10, 2e soort 0.901.20, eieren 4.505.10 per 100 stuks. radijs f 1.404.80. rabarber ƒ2.504.90, selderij 1.401.60, prei 14 20, prei 0.801.70 per 100 bos, zuring 2537 ct., slavellem 1622 ct. per lclst. ZWIJNDRiECHT, 9 Mei. GroemtenveiHng: aard beziën 5578 ot. per doosje, aardbeziën 1.22 1.28 per kg., bloemkool le soort 18—31, 2e soort 1121, 3e soort 3—9, groen© komkom mers le soort 1724. 2e soort 1114, 3e soort 89 per 100 stuks, kropsla le soort 1.304.30, 2© soort 0.301 per 100 krop, Stoofsla 0.60 5.80 per 100 kg., pieterselie 0.401.20 per 100 bos, postelein 14—17 per 100 kg., pred" 0.E0 1.80, raapstelen 4080 ot., rabarber 1.403.10 radijs wltpunt 13.10, id. witpunt 0.402.30 per 10O bos, selderij 1-019 ct. per dozijn, spinazie 1—9.70 per 100 lig., stamsulkerboonen 49—51 ot tomaten 40 ct. per kg., wortelen (bak) 10—18 per 100 bos, zuring 2—9 per 100 kg. din, Klare Foot©, vergist heeft en wil haar noch bij zich ontvangen, nocji van haar spreken. Een zonderlinge gril van juffrouw Gre torex, maar een zeer natuurlijke voorzichtig heid van Mildred Farley. Zij toch kon veel eeTder hopen, haar pleegouders om den tuin te leiden, met wie zij trouwens min of meer op vormelijken voet verkeerde, dan een ver trouwde schoolkameraad en boezemvriendin, die ln al haar zielsgeheimen moet zijn ingewijd. Daartegen viel evenmin iets in te brengen. Verder paste de zucht naar de genoegens der wereld, welke uw echtgnoote aan den dag legde in het geheel niet voor die voorname dame, die aan weelde en allerlei soorten van zege praal ln de gezelschapskringen gewend was. Luister slechts: Zij heeft een poos ln Washington voor feesten en partijen een grooter behagen aan den dag gelegd, dan ooit te voren, sedert ik haar ken. Hoe zou zij zoo hebben kunnen over vloeien van opgeruimdheid en vroolijkheid Wanneer zij Genoveva Gretorex geweest ware, voeg ik er aan toe, die in haar liefde teleurgesteld en alle mogelijke vermaken en opwinding van het leven in gezelschappen har telijk moede was. De dokter zag in den geest de stralende ge stalte van mijn vrouw in die eerste dagen van. haar jeugdig geluk, hij zweeg en vroeg zich af, of dit alles dan niet een droom was, waar uit hij weldra zou ontwaken? Tk moet u nog iets in overweging geven, het heeft betrekking op Molesworth en schijnt mij van groote beteekents. Op mijn vraag, ot zij om zijnentwille geen bezorgheid verrade* heeft, antwoordlet gij: (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6