LUCHTVAART. MAANDAG 12 MET 1930 ROTTERDAMSC;^ ELFTAL— BIRMINGHAM. ROTTERDAMSCHE VOETBALBOND A. D. O.Sparta 31. De Engelsche profs winnen met 21. PROMOTIE- EN DEGRADATIE- WEDSTRIJDEN. K. F. C. promoveert. OOST NEDERLAND—WES' DUITSCHLAND. Het Oostelijk elftal samengesteld. MODEPRAATJES DE NATIONALE 12 VOETSJOLLEN- KAMPIOENSCHAPPEN. EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN. DE UITSLAGEN. BELGIE—NEDERLAND TE ANTWERPEN. DE ITALIAANSCHE OCEAAN-VLUCHT. VAN LEAR BLACK. Het Belgische elftal samengesteld. NUNGESSER EN COLI. VOORGESCHREVEN VLIEGHOOGTE. KORTE RERICHTEN. ketst. Een corner voor de ^ra's veroorzaakt een scrimmage in het Willem - S waaruit de bal ten slotte op onbegrüpelüke wüze naast rolt. Het spel blijft dan hoofdzakeltfk tot het middenveld beperkt met enkele goede uit vallen aan weerszijden het goede spel van Van Loon en Lietzen valt nu wel duidelijk op. Als er ongeveer 40 minuten is gespeeld, gedurende wel ken tlid Blauw Wit het beste van het spel heeft gehad, zet De Kanter laag voor. Horsten be machtigt het leer en schiet hard langs Schinde- Ikp io. Nadat Blauw Wit nog enkele fanatieke aanvallen heeft ondernomen, waarbij het geluk niet aan haar zijde was is het rusten. De tweede helft vertoont een heel ander beeld. Van het begin af is Willem II overwegend ster ker, en, dank zij de omzetting van de beide spe lers Buddemcijer en Van der Wouw (die nu rechtsbuiten speelden, terwijl Horsten linksbin nen ging staan) vlot het heel wat beter. De aan vallen der tricoloren ditmaal spelende in rood shirt, witte broek en blauwe kousen zijn niet van de lucht en na 9 minuten vergroot Hors ten met een fraaien schuiver den voorsprong uit een goede pass van Van Ierland 2 0. Wel trachten de bezoekers op te halen, maar ze vin den de Willem Il-verdediging in zulk een goede conditie, dat succes uitblijft. Een angstig oogen- blik voor Blauw Wit ontstaat, als De Kanter een hoogen bal inzendt. Schindeler laat het leer vallen, miuir voordat Maas don bal kan bemach tigen heeft een der andere spelers freekick ver oorzaakt. Een tegenpunt voor Blauw Wit wordt op gelukkige wijze voorkomen als Gerritse een bal keihard tegen de beenen van Wunner schiet. Nadat de gasten nog enkele goede aanvallen hebben ondernomen is het voor goed met liun gedaan, want van nu af neemt Willem II het spel geheel in handen. Vlak voor het doel mis! Horsten een opgelegde kans, maar vlak daarop breekt De Kan ter door, de bal komt treug, wordt naar het midden gespeeld, waar Van Ierland liet leer keurig voor de voeten van Buddemeijer legt, die met een goed gerichte schuiver Schindeler vqor de ijrede maal laat visschen 3—0. En nau welijks is weer afgetrapt of Willem II krijgt weer enkele corners te nemen. Onophoudelijk zwermen de tricolores voor het vijandelijke doel, waar Maas. juist als hij wil schieten, het leer af handig wordt gemaakt, Na rui meen half uui spelens zet Maas een bal voor. Van Asselt krijgt dtm bal op zün knie, waarna het tegen zijn han den stuit. Scheidsrechter Weij geeft hiervoor een strafschop, welke straf iets te zwaar was. Hor sten plaatst zich achter den hal en met een har den schuiver maakt hij nummertje vier 4—0. Toch blijft Blauw-"VTit voor een tegenpunt zwoe gen, maar de middenlinie is totaal op, zooda e voorhoede niet de minste steun meer ondervond Van de lijn af zendt De Kanter een fraai schot in dat door Schindeler juist wordt weggepikt van het hoofd van Buddemejjer. Tegen het einde kr;i<,t Hageman een schitterende kans om de eer te redden, zün voorzet glijdt vlak langs het doel- vlak weg zonder dat een der partijgenooten bij de hand was, om den bal het laatste zetje te „„ven En een minuut later herbaalt zjch het- ,„i maar nu vangt Van der Aa den zelfde ge\< -■ villain H-aanval komt het einde. bal op. Met een Willem tflat Rest nog te uitgevallen, waarvoor Gar- Wit na de rust was rltse in zUn zeer behoorlijk, OVERZICHT Scheidsrechter EERSTE KLASSE Afd. 1. Alai A D.O, H.C.H. J-Hlveraum II. U.S. V.S.V. Sparta Excelsioi U. V. O- Haarlem 18 18 17 18 17 18 18 18 18 18 gew. 11 gel. vefl- pnt. 3 4 25 8 6 4 22 8 4 5 20 9 3 6 21 8 3 6 19 7 6 6 19 6 4 8 lfi til A 8 16 5 •Li 8 15 1 3 14 5 doelp. voor test.sem 52_22 1.38 44—33 45—35 89—41 40-39 37-38 38-43 49-52 37—43 35-77 1.22 1.17 1.17 1.11 1.05 0.88 0,88 0.83 0.27 De Hagenaars waren compleet. Sparta miste o.m. de rechtsbuiten en den spil. Over het algemeen was het, vooral wat de eer- «te helft en de laatste 20 minuten van de twee de helft betreft, een zeer matige vertooning en bet bleek maar al te duidelijk, dat dit een com- peUtie wedstrijd was, waarvoor eigenlijk me- sfrnaar aan beide zijden^ mand meer eenige belangstelling koesterde, noch ^spelers, noch"het publiek dat in /zeerpleinen getale aanwezig was. Niet aUt-en dat h foos slap spel was, maar aan beide zyden werden talrijke kansen om hals gebra_ - lde een terdamsche doelverdediger Co uitstekenden wedstrijd- Haagsche achterhoede fal?de%Tg'voormolen kans den Rotterdammers ^K^t'voor6 STtönd G.' Tap zichtbaar bui- ten spel wat scheidsrechter Weber echter ent- „ine hu passeerde den bal naar Van Osch die de partijen op gelijken voet bracht. (1—1). In de tweede helft was het spel In den aan vang veel aantrekkelijker en het leek werkelijk op een lieuschen competitie-wedstrijd. Tweemaal maakten de Hagenaars kort achtereen een doel punt, die echter terecht wegens buitenspel wer den geannuleerd. Toen er ongeveer 20 minuten gespeeld was, maakte v. Osch geheel op dezelfde wijze n doel punt als den gelijkmaker in de eerste helft. Ook nu stond G. Tap buitenspel, doch het ontging ook ditmaal den scheidsrechter. De Rotterdaro- sche achterhoede protesteerde heftig. Vrij spoedig na dit doelpunt bracht G. Tap met een goed gericht schot den stand op 31. Hierna was de wedstrijd het aanzien niet meer waard. Voor deze buitengewone ontmoeting op het Stadion in Spangen bestond groote belangstel ling, zoodat tegen drie uur alle rangen dicht bezet waren en er zeker wel een 20.000 bezoekers getuige zijn geweest van deze hoogst interes sante ontmoeting- De Engelsche bezoekers verschijnen 't eerst op het veld in blauwe shirts, terwijl Rotterdam volgt in witte. Beide ploegen worden verwel komd met de volksliederen, gespeeld door de har monie van het politie-korps Hermandad, welke reeds eenige pittige marschen had ten beste ge geven. De ploegen stelden zloh als volgt op: Rotterdam: v. d. Berge (d.)van Dijke en de Bruyn (a.)van Heel, Pauwe, Soheffers (m.) v. d. Griendt, Everdingen, Langendaal, Baren- dregt, Manse (v.). Birmingham: Tremmeling (d.)Llddell en Barkas (a.); Firth, Morrall Wallington (m.); Horsman, Lane, Hoywood, Briggs en Hicks (v.). De Rotterdamsche ploeg, waarvan men heel wat meer verwachtingen koestert, dan die welke 3 Mei tegen Antwerpen speelde, gooide zich vol élan in den strijd en weet direct een goeden in druk te vestigen. Na een zwakken aanval der Engelschen, zitten de Rotterdammers voor het bezoekende doel, maar de voorzet van Manse komt achter terecht. Hierna worden de Rotter dammers teruggedrongen en krijgt de verdedi ging volop werk. Van den Berge is in uitstekende conditie en ranselt eenige gevaarlijke ballen weg, terwijl hij een hoogen voorzet van Horsman keurig boven de hoofden weggrijpt. Bij den vol genden Rotterdamschen aanval blijkt dat onze voorhoede het best met elkaar kan Vinden, Lan gendaal en van Everdingen zitten er stevig op, terwijl de anderen zich aardig aanpassen, zoo dat er kracht van de aanvalslinie ujtgaat. De Engelsche verdediging is op haar hoede en geeft voorloopig nog geen kans. Na ongeveer 12 mi nuten echter, als van Heel en Pauwe keurig combineerend het leer naar voren brengen, geeft de laatste door aan Langendaal; Barkas twij felt even, waarvan Langendaal handig profi teert en het leer achter den verbluften Trem meling deponeert. (1—0). Hoewel de Engelschen tot dan toe zich niet bijzonder inspanden, pak ken ze nu wat steviger aan, en vooral de rechts binnen Lane, laat menig staaltje voetbal zien, zoodat onze verdediging zwaar werk krijgt. Hoe wel hier alles van een leien dakje gaat daar van Dijke en v. d. Berge hun beste spel spelen, ter wijl de Bruyn en ook de halflinie zich goed aan passen, kan men niet verhinderen dat na 25 mi nuten spelens Firth, als hij by een hoekschop het leer krijgt teruggespeeld, dit met een boogje in het uiterste bovenhoekje laat verdwynen (1—1) De aanvallen golven nu snel op en neer en Rotterdam is zeker niet de mindere, zoo dat beide doelen om beurten in gevaar verkee- ren. Toch is het werk, dat v. d. Berge te doen krijgt, zwaarder dan van zijn buurman, wan bij iederen bal welken hij opvangt, wordt hij da nig op zijn huid gezeten, terwijl bij ons steeds het resultaat van het schot maar wordt afge wacht. Tegen rust voor Rotterdam nog een be nauwend oogenblikje als van Düke finaal over den bal heenmaait, doch het loopt goed af. Van den Berge redt nog op schitterende wifze, wan neer Briggs een voorzet van Horsman enorm hard inplaatst. Met Rotterdam in den aanval komt de pauze. Na een vry goed begin in de tweede helft, zakt het spel Iets af en blijft het een tijdje een ma tige partij, doch hierna bereikt het juist zijn hoogtepunt en spelen beide ploegen hun beste spel, Rotterdam zit er uitstekend op, de mid- denlinia brengt steeds keurig op en had v. Griendt In deze periode op de buitenplaats beter voldaan, de gevolgen waren niet uitgebleven. Van de Engelsche ploeg was het nu ook weer Lane die alles opstuwde en steeds maar het leer uit de verdediging ging halen en naar voren bracht, doch onze verdediging stond pal en gaf geen kans, Toch na 25 minuten nomen de be zoekers met een schot van Hicks de leiding (1—2). Rotterdam is hierdoor niet ontmoedigd en blijft uitstekend spel leveren, maar de voorhoede kan niet die homogeniteit van voor de rust vin den. Al werkt iedere speler stuk voor stuk hard. Daarbij mist van Everdingen een opgelegde kans door voor open doel schromelü'k naast te schieten. Tal zün de keeren dat Pauwen en van Heel het leer naar v. d. Griendt spelen, die steeds in vrije-positie staat, maar hij weet er geen raad mee, zoodat Llddell het hem steeds ontneemt. Van Everdingen schiet nog eens juist naast, terwijl van Heel hoog over trapt. Tot de laatste minuut blijft de spanning er in en hoe wel men hard werkt voor den verdienden gelijk maker. deze komt niet, zoodat, toen scheids rechter de Wolf, die niet zoo heel feilloos was, einde blies, Birmingham toch, al is het slechts met 2—1, had overwonnen. PROMOTIE- EN DEGRADATIECOMPETITIE K. F. C. heeft gisteren in een beslissenden wedstrijd kans gezien Haarlem te kloppen en daarmee het eerste kampioenschap te verwerven waarmee wij haar van harte gelukwenschen. Haarlem heeft dus niet lang plezier gehad van haar terugkeer in de' eerste klasse. De stand is nu: K. F. C. 4 3 D 1 6 8:5 l.öp Haarlem 4 2 0 2 4 7 7 1.— D. E. C. 4 1 0 3 2 159 0.50 V, U. C. blijft eerste klasser. In een gelukkiger wedstrüd heeft V. U. C. op eigen terrein van D. H. C. gewonnen en daar mede het eerste klasseschap behouden. De stand is: V. U. C. 4 3 1 Q 7 137 1.75 D. H. C. 4 1 1 2 3 86 0.75 Fortuna 14 1 0 3 2 10 18 0.50 Zware nederlaag voor T. A. C. Biejjerheide kwam met een verrassing. Met niet minder dan een 60 nederlaag werd T-A.C. naar huis gezonden. De ontmoeting RoermondValk eindigde in een geiyk spel, 22. He stand Is: Spel en spelers. Voor M. S. C. en H. S. gelijk. C. de kansen Rotterdam stelde reeds voor den wedstrijd een peker vertrouwen in zijn ploeg, en dit heeft zij niet beschaamd. Het elftal kan als geheel op een uitstekenden wedstrijd terugzien, al wa ren er dan ook meermalen zwakke plekken. Do voorhoede wist vooral voor rust voor een uit stekenden aanval' te zprgen, dank zij de onder linge goede spelverdeeling, waarvoor vooral Lan gendaal uitstekend zorgde, terwijl hij zelf steeds gqed positie wist te kiezen en een zuiver schot wjst te lossen. Van Everdingen maakte vooral voor rust een goeden indruk en was zjjn plaats ten vqlle waard. Van Barendregt ging niet die kracht uit welke men vaak in eigen clubverband van hem ziet, al wist hij zich overigens wel aan te passen. Van de vleugels was Manse de beste, hoewel hü niet veel werk kreeg; v. d. Griendt kon noch vóór, noch na de rust voldoen en er kan niet anders gezegd worden, dan dat hy dezen middag faalde. Van de middenlinie kan men van Heel en Pauwe in één adem noemen; hun spel was van het begin tot het einde af, en vooral de kleine Pauwe mag, zjjn mindere ervaring in aanmerking genomen, op een keurig gespeelden strijd terugzien. Soheffers kon vóór rust zijn vorm niet vinden en hoewel na de thee beter, was zijn spel toch niet voldoende. Van den Berge heeft zijn doel schitterend verdedigd en was van het begin tot het einde in grootschen vorm, terwijl van Dijke zich hierbij volkomen aansloot, al faalde hü dan ook een enkele maal; de Bruyn, hoewel niet slecht, hebben we beter gezien. Van de Engelschen was de beste speler Lane, die de plaats van Grosbie bezette. Deze speler is een en al beweeglpkheid, uiterst snel met een uitstekende baltechniek, geeft zich geheel en al en was dan ook de ster van het veld. Het overige voorhoede-kwartet was een uitstekend samen spelend geheel, al leek ons de linkervleugel veel gevaarlijker dan de rechter. De halflinie ver richtte niet dat werk wat men verwachtte, en hoewel stuk voor stuk „spelers", spande men zich daar niet erg in en vervulde men meest de verdedigende taak; het werk vooral van een Morrall viel ons niet bepaald op. In de verdedi ging waren Barkas en Llddell volkomen voor hun taak berekend, hoewel het Rotterdamsche doelpunt zeker aan het wijfelen van Barkas is te wijten. Tremmeling, onder de lat, was goed zonder meer, hü heeft trouwens niet veel bui tengewoon werk te doen gekregen. Met den uitslag kan Rotterdam tevreden zijn, al was een gelijk spel zeker ook een goede ver houding geweest. D. C. V.Bloemhof D.C.V. heeft zich door een groote overwin ning van 5—1 op Bloemhof van een plaats in de eerste klas verzekerd. Haar puntenaantal is door Bloemhof, Radio en C.V.V. niet meer te bereiken. Het is gelukkig voor Bloemhof, dat. Radio haar wedstrijd tegen Saturnus eveneens veTlaren heeft. De Hovenieren blijven daardoor twee punten voorsprong op de Radiomenschen behouden en wanneer zij de®e niet verliest zal zij haar plaats in de eerste klasse niet behoeven af te staan. Er resten haar nog twee wedstrijden en met een beetje goeden wil achten wij de Feijenoorders wel in staat daar uit de nooddg» piraten te behalen. Zij verscheen ■ia-teren, evenals D.C.V. met een volledige ploeg Na eenig terrein verkennen neemit D.C.V. het spel in handen en de achterhoede van Bloem hof krijgt verschillende lastige problemen op te lossen. Het duurt dan ook niet lang of de rechtsbuiten van D.C.V. heeft met een goed schot succes, zoodat de menschen nit Krimpen met 1—0 leiden. Dit spoort de bezoekers tot wat meer krachtsinspanning aan en al spoedig gelukt het Vervenne met een fraai schot de partijen op gelijken voet te brengen. Na een korte periode van meer gelijk opgaand spel', waarbij de aanvallen van D.C.V. iets gevaai hi ker en beter van opzet zijn, komen de Krimpe- naren weer iets meer in den aanval en na ongeveer twintig minuten spelens ziet Bakker zich voor de tweede maal gepasseerd. Nog voor de rust is het deze doelman, die een blun der maakt, hetgeen Bloemhof een doelpunt kost. Met 3—1 voor D.C.V. wordt gepauzeerd. Na de rust heeft Bloemhof het voordeel van den wind en zij is direct iets sterker Zij ziet evenwel geen kans haar aanvallen met succes te bekronen. Als er een hoekschop ontstaat op het doel van Bloemhof, wordt het leder goed voor den doelmond geplaatst en de midden voor der thuisclub kopt den bal keurig ln het net. (4—1). Bloemhof ziet dan in, dat er van ophalen zoo goed als geen sprake kan zijn en de moed gaat er eenigszins uit, D.C;V. wordt hierdoor weel iets sterker, doch ook hier blijven voorloop^ doelpunten uit. Bloemhof kan dan nog eenige aanvallen op touw zetten, doch zij kan het net yan haar tegenpartij niet vinden. Een aanval van D.C.V. heeft kort voor het einde meer suc ces, want het leder wordt hard langs Bakker gezonden. Met 5—1 voor D.C.V. komt het ein de van dezen strijd. SaturnusRadio De wedstrijd SaturnusRadio eindigde in een overwinning van 20 voor Saturnus. De strijd nam direct een verdeeld karakter aan, waarbij beide verdedigingen om beurten moes ten ingrijpen. Hierbij bleek vooral de verdedi ging van Radio goed op dreef en zij loste ver scheidene moeilijke situaties op. Toch kon zij niet verhinderen dat Saturnus de leiding nam dootr toedoen van van den Heuvel. Het tweede doelpunt vaal Saturnus moet óp rekening wor den gebracht van het ontijdige ingrijpen door de verdediging van de bezoekers. De rust kwam met 20 voor Saturnus. Na de rust bleek het ook een gelijk op gaande strijd. Er werd aan beide zijden een enkele maal goed geschoten, doch de doelver- d'edigers lieten zich niet verschalken. Bij een aanval van Radio maakt, de rechtsachter van Saturnus hands in het strafschopgebied, doch de scheidsrechter laat doorspelen. Een doel punt van Radio wórdt even later geannuleerd wegens buitenspel, dat de scheidsrechter meent te moeten constateeren. Dit was evenwel niet juist, hetgeen door verschillende scheidsrech ters die zich bulten 't speelveld bevinden wordt bevestigd, Radio is hierdoor geenszins ont moedigd en zij blijft fanatiek aanpakken, doch zij kan het net niet vinden. Wederom ontgaat haar een strafschop als de rechtsachter voor de tweede maal het leder met de hand be werkt en de scheidsrechter laat doorspelen. Verandering in den stand komt er niet meer. Na afloop protesteert Rario wegens het niet toekennen van twee strafschoppen wegens hands en wegens het ongeldig verklaren van een doelpunt. De beide strafschoppen, die als nog wonden genomen, leveren beide een doel punt op. Het is voor Radio nu afwachten hoe de protestcommissie over het protest zal beslissen Na de hervatting is Borgh rechtsbuiten gaan spelen en trok van Raamsdonk zich weder in de middenlinie terug. Deze verandering bleek een verbetering en ze kwam het geheel ten goede. De Spartanen hadden het dan ook heel wat moeilijker dan in de eerste helft. Toen het R.V.B.-elftal een strafschop ten deel viel en Bijl zich achter den bal had geplaatst, was spoedig het eerste doelpunt van het bondselftal ter wereld. Kort daarop zorgde dezelfde speler op fraaie wijze voor 't tweede doelpunt van de vertegenwoordigers van den R.V.B. De R.V.B.' ers bléven aanvallen en de Spaartaansche ach terhoede was niet bij machte den aanval te stuiten, met het gevolg, dat Braun erin slaagde dfin stand op gelijke voet te brengen. Sparta begint zich nu weer wat beter te weren, maar de achterhoede van de gasten weert zich ge ducht en vooral de V.N.D.'er Gerritsen slaat met groote handigheid verschillende attaques af. Bij 'n in het offensief zijn van de R.V.B.'ers werkt de Spartaansche doelman het leder on voldoende weg en vormt zich een kluwe van spelers, waaruit een schermutseling onstaat en het vierde doelpunt van de R.V.B.'ers tot ge volg heeft, Hierdoor wordt de stand op 43 voor het Bondselftal gebracht en tevens betee- kent diit laatste doelpunt een overwinning voor de R.V.B.'ers. De bondsploeg heeft over het geheel wel vol daan, er zat teekening in de combinatie en vooral de spil Lodder van Olivio verstaat de kunst van een goede verdoelen van het spel'- Braun op de middenvoorplaats heeft, zooals immer, voor menig gevaarlijk oogenblik voor het vijandelijk doel gezorgd. Het Oostelük elftal, dat op 25 Mei tegen West- Duitschland zal spelen, is als volgt samenge steld: Doel: L. Halle (Go Ahead)achter: Horsten (Vitesse) en Wanders (Wageningen)midden: Entjes (Hercules), J. Halle (Go-Ahead). Schlos- ser (Heracles); voor Landaal (A.G.O.V.V.), Schipper Sr. (Heracles), J. de Kreek (Go-Ahead), Fröhlich (Enschedé) en v. d. Heyden (Wagenin- gen). Reserve: doel: de Bont (P. E. C.)achter: Ha- gels (Enschedé); midden: Sehemmekes (Go- Ahead); en voor: Tinsel (Golto). gesp. gew. gel. vr. pt. v.t. gem. D.C.V. 7 6 1 12 20—7 1.71 Satuirnus 7 4 2 1 10 11—7 1.42 Bolnes 6 3 t3 6 12—9 1.— O.V.V. 8 2 2. 4 6 13—13 0.75 Bloemhof 8 14 3 6 11—17 0.75 Radio 8 12 5 4 8—19 0.50 6—3 5—2 6—4 0—9 1.50 1.50 1.— Roermond De Valk Bleyerheide T. A. C. W V. V. beeft ook haar laatsten wedstrijd ver- .co overwinning van M. S. C. lor en. Door de 5—J overw*« LtsteSwedstrydPzafde^slissing moeten bren gen. M. S. C. H. S. C. W. V. V. 5 15—8 1.60 5 9—4 1.66 0 4—16 0 Parijs: FrankrykTsjecho SlowakiS 23 Boedapest: Hongarüe—Italië 05 Door deze overwinning op de sterke Honga ren Is Italië kampioen van midden-Europa, HongarijePolen (amateur) 31 OostenrijkTsj. SlowakiS (amateur) 54 België—Ierland 13 O. V. VBolnes O.V.V. kreeg Belnes op bezoek en behaalde twen aller verwachting in een groote overwin ning op haar tegenstanders. Door deze over winning is zij twee plaatsen gestegen, en nu weer tot d© pretendenten voor het eerste klasse schap gaan bebooren. In de vorige wedstrijden had zij slechts viermaal het net der tegen partij kunnen vindien, dioch in dezen wedstrijd wist zij niet minder dan zesmaal te scoren. De verdediging van Bolnes bleek gisteren wel zeer zwak te zijn, want was het aantal tegendoel punten in vijf wedstrijden slechts 3, gisteren werd het opgevoerd tot 9. Bolnes blijft ondanks deze nederlaag in de running, maar mochiten de laatst geplaatste op die ranglijst er in slagen nog eenige winstpunten te behalen, dan zou het er voor Bolnes wel eens minider gunstig kun nen gaan uitzien. In ieder geval heeft zij het in eigen hand en zij zal wel al het mogelijke doen om het volgende seizoen in de eerste klas te kunnen uitkomen. Het Bondselftal Het bondselftal van den Rotterdamschen Voetbalbond heeflt op het terrein van Sparta gisteren een oefenwedstrijd gespeeld tegen een Spartaansche combinatie, voornamelijk be staand© uit spelers van het tweede en derde elftal. De R.V.B.'ers verschenen met de navolgende ploeg: Snijders, Germinal doel; Okkerse, F.S.V. en Gerritsen, V.N.D. achter; van Raamsdonk. A.V.S., Lodder Olivio en Ammelrooy, F.S.V. midden; Borgh, Zwart Wit, Bijl, A.V.S., Braun Bruner en Hekkema voor. Voor de rust heeft Borgh in de middenlinie gespeeld en speelde van Raamsdonk in de voor hoede. Het regenachtig weer had het terrein van Sparta een tikje glad gemaakt. Daarbij kwam nog, dat de R.V.B.'speïers niet gewend zijn aan het spelen op een dergelijk© terrein als dat. van Sparta, zoodat het bij de Rotterdamsche ploeg in het begin niet al te goed wilde vlotten. Een en ander had tot oorzaak, dat de Spar tanen direct het spel in handen namen en dan ook voor de rust een voorsprong van 3—0 kon den bevechten, dank zij het ook het minder goede verdedigen van Snijders ia het doel yan bet R.VJ8. elftal,. Om het kampioenschap. AjaxGo Ahead 30; Willem IIBlauw Wit 4—0. Het Westen afd. I. Ie klasse: A. D. O.—Sparta 3—1. Promotie 2e klasse. K. F. C.Haarlem 3—2. Promotie 3e klasse: O, V. V. O.de Spartaan 1—4; T. O. G.—Holland 2—0. 3e klasse G: OosterparkD. J. K. 20. 4e klasse D: Kampong—Wilh.'Vooruit 3—1; Promotie res. 3e klasse: Volew. 2Zeeburgia 2 1—5. Afd. IX. Promotie 2e klasse: D. H. C.—V. TT. C 0—3. Promotie 3e klasseo D. C. L.—Merwede' 2—1 V. V—Coal 5—1; Promotie reserve 2e klasse: Gouda 2—TT. V. V. 2 4—1. Promotie res, 3e klasse: Fortuna 2B. M. T 2 4—2; Xerxes 3—TJ. V. S. 2 2—3; Neptunes 2 Musschen 2 21; Excelsior 3-D. F. C. 3 21, Het Oosten. Promotie 3e klasse: TubantersBorne 01; Apeld.Rheden besl. 0—6. Promotie 4e klasse: Labor—Theotorne besl. 2—L Promotie res.a 2e klasse: P. E C. 2—Vitesse 2 32. Res. 2e klasse Bo Theole 2Gelria 2 32. Het Zuidek. Promotie 2e klasse: De Valk—Roermond 2—2; BleijerheideT. A. C. 6—0. Promotie 3e klasse: Hero—Vlissingen 6—1; Promotie res. 2e klasse: V. V. V. 2—Lonsa 2 3—7. Het Noorden. Promotie 2e klasse. W. V. V.M. S. C. 25. Om den N. V. B.-beker. 4e ronde: R. C. H.Noad 3—2; Excelsior— Wapeningen 43; KinheimW. Frisia 36; GoltoLonga 42; PalemigD. O. S. 63; P. S. V.D. W. V. 61; VeendamA. Z. C., A.Z.C. niet opg.; ForwardAjax 06; N. E. C.-—N. A. c. 05; PicusUnitas 33; Feijenoord Alcm, Victr. 10; TubantiaZeeburgia 61; B. V. V.Stees Hooger 54; R. O. D. A.D. E. C. 32; Arnh. BoysAlphen 25. De uitslagen van de gisteren gespeelde wed strijden zün: R. V. B.-elftalSparta 2 43. Degr. en prom. comp. 1ste en 2de klas: Sal turnusRadio 20, onder protest van Radio; D. C. V.—Bloemhof 5—1; O. V. V—Bolnes 6—2. Gewone competitie, res. 3de klas B; U. D. I. 8—Siod 4 3—1. Extra competitie: afd. C. Steeds Hooger 4— Maas 3 101; afd. D. Neptunus 4Dundua 2 6—3; afd. E: R. F. C. 5Neptunus 5 4—4; afd. I' D. H. S. 3de Musschen 4, de Musschen niet opgekomen; afd. H: U. S. C. 3V. F. C. 4 n. d.: afd. K: Fortuna 5Neptunus 7 14; afd. 1: Radio 2Olivio 2 11; afd, L: Neptunus 8 de Musschen 5, de Musschen niet opgekomen- afd. M: S. M. V. 4—D. E. Z. V. 2 1—8; afd. O: Radio 3Martinit 2 n. d.; Ursus 3N K R. 2 1—1. Extra competities res. 2de klas: Crooswük 2—R. D. N. 2 45; V. O. C. 4—G. V. V. 4 6—4. Extra afdeeling 5de ronde: LunoD. H. S. 2 45; D. D. C. 2Excelsior 2 22; de Mus schen 2Coal n. d. Extra afdeeling, 3de verliezersronde: U. S. C. 2--E. D. S. 13; UrsusMaas 13; Schiedam- D. C. L. 2 1—3; R. F. C. 2—Siod 2 3—2; Sport lust—C. V. V. 2 1—4. De voorwedstrijden. Onder begunstiging van wel frisch, maar niet temin fraai najaarsweer, vingen hedenmiddag de wedstrüden om het nationaal kampioenschap 12 voetsjollen aan. De deelname liet niets te wenschen over, want alle vüftien ingeschrevenen waren present, n.l.: T. Bakker (Warmond), Jac. Barzilay Jr. (Rot terdam), G. F. Bohré (Utrecht), J. Dorsman (Vlaardingen), W. R. Ferwerda Jr. (Baarn)F. A. F. Gallé (Boskoop), P. J. J. Huybers (Rot terdam), J. N. Karreman (Rotterdam), B. Maas en J. Maas (Hilversum), D. Rutgers (Den Haag), W. J. J. van Troostenburg de Bruyn (Den Haag), J. C. van der Velde (Den Haag), C. C. J. Wernink (Wassenaar) en E. F. Zweep (Am- I sterdam). Gezien 't groote aantal deelnemers (de kam pioenswedstrijden laten er slechts 10 toe), moes ten er 3 voorwedstrüden gehouden worden. Daartoe werden de deelnemers bü loting ver deeld ln drie groepen van tien, die leder twee wedstrüden moesten zeilen. In den eersten wedstrüd kwamen uit: Huy bers, v. d. Velden, Gallé, Rutgers, Wernink, Kar reman, v. Troostenburg de Bruyn, Zweep, Dors man en' J. Maas. Het startschot voor dezen wedstrüd viel eerst te half vier. Er stond een aardig briesje, zoodat er een mooie wedstrüd gezeild werd. Voor den wind ging het naar het Zweiland, waar J. Maas zich de beste plaats had weten te verwerven. Met vrü gering verschil achter el kaar volgden dan Gallé en Huybers, daarna Zweep en v. d. Velden, Karreman en Rutgers, terwül de drie anderen de rü sloten. Op het vak naar Norremeer moest enkele malen gekruist worden en hier was het, dat J. Maas al spoedig de leiding moest afstaan aan Gallé, die op zün beurt eveneens een fout maakte door te ver door te leggen, zoodat Rutgers het eerst de boei op het Norremeer rondde. Gallé was toen tweede, v. Troostenburg derde, terwül J- Maas tot de zevende plaats was afgezakt. Vcfcr den wind ging het toen terug naar het Zweiland, waar Gallé nu als eerste aankwam. Nogmaals moest toen het rak in den wind naar Norremeer genomen worden, maar Gallé behield thans sehitterend de leiding en liep zelfs meer en meer uit. In de volgorde der overigen kwam echter nog al eens verandering, wül ook het gedeelte Zwei land—finish in den wind lag en vele moeilük- heden opleverde. De uitslag werd tenslotte: 1. F. A. F. Gallé In 1 u. 14 min. 37 sec.; 2. P. J. J. Huybers, in 1 u. 20 min. 6 sec.; 3. E. F. Zweep in 1 u. 20 min. 7 sec.; 4. W. J. J. van Troostenburg de Bruyn in 1 u. 20 min. 11 sec.; 5. J. Maas in 1 u. 20 min. 47 sec.; 6. J. Dorsman; 7. J. N. Karreman;, 8. D. Rutgers; 9. C. C. J. Wernink; 10. J. C. v. d. Velde. De wedstrüden worden heden voortgezet. PARIJS, 6 Mei 1930. De mode van het nieuwe seizoen heeft dit groote voordeel, dat zij allerlei verschillende combinaties toelaat, welke vaak gelegenheid bieden, om een dankbaar gebruik te maken van toiletten van het vorige jaar. De ensembles van verschillende stoffen en ie bijbehoorende man tels van varieerende lengten geven gelegen heid tot allerlei aan passing. Mantels van verleden jaar, die te kort geworden zijn, kan men tot trois-quarts- mantels en zelfs tot rechte petites vestes hervormen. Draagt men op de creaties genre tailleur, of sporttoiletten graag een ceintuur, de ensem bles de ville laat men liefst een rechte lijn behouden. Ze worden over het algemeen ook van voren geheel open gedragen, zoodat de robe in haar geheel bijna te zien is, wat een vlug en aardig cachet geeft. Hiernevens vindt men een aardig geheel weer gegeven, waarbij ge bruik gemaakt kan worden bijv. van een ouden marine-blauwen mantel van crêpe-de- chine, of crêpe-de-laine. Bij den mantel combi neert men een petite robe van witte, of licht grijze crêpe-de-chine, met dunne diagonale strepen in blauw bedrukt. Men brengt er een klein plastron op aan uit de stof van den man tel, terwijl men ook het ceintuur uit die stof kiest; het ceintuur wordt met een witte gesp gesloten. Ook het taschje kan men uit de marine-stof maken; het hoedje harmonieert het aardigste als het van fijn marine-blauw stroo is, gevoerd met wit of licht-grijs linnen. Zoo kan men met wat smaak een heel elegante en practische ensemble samenstellen. Het door de „New York Herald" gepubliceerd bericht aangaande een eskader-Oceaanvlucht Van twaalf dubbel-motorige vliegbooten der Ita- liaansche marine van Rome naar New-York, Is gebleken dulmzuigerij van een fantasie-rük Amerikaanschen reporter te zün geweest. Toen ook de Italiaansehe bladen dit bericht overna men, en daarbü natuurlek uiting gaven aan hun ontstemming over het feit dat het luchtvaart ministerie een zoo belangrük primeurtje aan een Amerikaansch blad had gegeven, werd be kend gemaakt, dat den ïtaliaanschen lucht vaart-minister van een Oceaanvlucht van Ita liaansehe marine-vliegbooten nog niets bekend was. Van Dear Black, die met de Nederlandsche vliegers Geüsendorffer en Scholte van Londen naar Tokio vloog, is, komende van Yokohama, met het stoomschip „Tatsuta Maru", in San Francisco aangekomen. Het groote vliegtuig, de drie-motorige Fokker „Maryland Free State" was geplaatst op het achterdek van het schip en niet uit elkaar genomen. Het eerstkomende plan is nu van San Francisco naar Baltimore te vliegen, waar Van Lear Black z'jn domicilie heeft. Het Belgisch elftal dat Zondag te Antwerpen tegen Nederland zal spelen, is als volgt samen gesteld: doel Badjou, achter: Nouwens (Racing Mechelen), Hoydonekx, (Excelsior, Hasselt), midden, P. Braine (Beerschot, Antwerpen), van Halme (Cercle Sportif, Brugge), Declercq (Ant werp Footbalclub), voor:' Versüp (Footbalclub Brugge), Voorhoof (Liersehe Sportclub), van den Bouwhede (Cercle Sportlef Brugge), Adems (Sportclub Anderlechtois), Bastin (Antwerp Footbalclub). Reserves zün De Bie, (Racing, Brussel, Hellemans (Footbalclub Mechelen), Moeschal (Racing Brussel). Dit is dus hetzelfde team, dat onlangs te Parüs met succes de Bel gische kleuren heeft verdedigd. KANTOORVOETBALCOMPETITIE ROTTERDAM De uitslagen van de Zaterdag gespeelde wed strijden luiden als volgt: Promotiecompetitie 2e klas: H.B.M.Purfina 41; D.R.D.T.H.B. 13. 3e klas: Cordam Insulinde 12; K.C.D.Oranjeboom 1—2. 4e klas: S.V.Z.N.A.S.M. 15; MaasDecramans 43. Gewone competitie 3e klas: Wisselbank Deutz n.l. 4e klas A: Mullerco 2N.E.K. 23; Purfina 2Insulinde 2 05 w.n. opk. 4e klas B: K.C.D. 2—Progress 2 n.d.; Alika—E. v. N. 2 0—4. VOETBALWEDSTRIJD DUITSCHLAND— 1 ENGELAND. Men seint ons uit Berlün d.d. 10 Mei: Pe voetbalwedstrüd Duitsbhland Engeland, lie ten aanschouw© van een zeel* talrijk publiek werd gespeeld, eindigde met een gelük spel 3—3. De ruststand was 21 ten gunste van Engeland. Scheidsrechter bü dezen wedstrijd was de Neder lander Mutters, Op verzoek van mevrouw Nungesser, de moe der van den Franschen vlieger Nungesser, die ln Mie 1927 met zün collega Coli omkwam bü een poging om van Parüs naar New-York te vlie gen, heeft de procureur der republiek te Caen in Normandië het z.g. vcan Coli afkomstig bericht, dat onlangs te Ver sur Mer in een flesch aan spoelde, aan het Seine-parket ter onderzoek toe gestuurd. Vrienden van Coli hebben het geschre ven etuk nauwkeurig bestudeerd, maar verschil lende afwükingen geconstateerd. Dat het stuk geschreven kan zün door een weinig fün gevoelig Hollander, zou hieruit blijken, dat bü den datum het woord „april" geschreven staat, inplaats van „avril". Èigenlü'k had men zich, dunkt ons, ook over dit stuk niet druk behoe ven te maken. Want Nungesser en Coli kunnen onmogelü'k zün omgekomen in „april". En zelfs ook niet in „avril". Want ze vertrokken v— Parüs op 8 Mei! ROUTE-LICHTEN AMSTERDAM- HANNOVER. In een „Bericht aan Luchtvarenden" wordt medegedeeld, dat als traject van het over Ne- derlnndsch gebied voerende gedeelte van de luchtroute Amsterdam (Schiphol)Hannover gekozen is de rechte lü'n getrokken van het Uer- kenntngslicht op het luchtvaartterrein Schiphol naar het routelicht bü Heitel, Duitsehland (52 gr. 24 min. 50 sec. N.br., 7 gr. 24 min. 53 sec. 0.1. van Grw.). Koers: 86 gr. rechtwijzend. Op die lün bevinden zich de volgende routelichten:. 1. Routelicht Muiderberg; 2. routelicht Harder wijk; 3. routelicht Oldebroek; 4. routelicht Hel- lendoorn; 5. routelicht DenekampOotmarsum. De routelichten genoemd onder 1, 3, 4 en 5 zul len met ingang van 15 Mei 1930 zün ontstoken van zonsondergang tot 24.00 uur. Aangezien de routeverlichting zich voorloo pig in een proefstadium bevindt, zal er reke ning mede dienen te worden gehouden, dat zich storingen kunnen voordoen. KON. NED. VEREENIGING VOOR LUCHTVAART. De Koninklüke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart hield Zaterdagmiddag haar 23ste jaarvergadering in het Kon. Instituut voor Ingenieurs te 's-Gravenhage, onder voorzitter schap van ir. J. F. de Vogel. Bü acclamatie vereenlgde de vergadering zich met de benoeming, voorloopig gedaan ingevolge do statuten door het hoofdbestuur, d.d. October jl„ van mr. J. A. N. Patün, burgemeester van 's-Gravenhage, tot lid van bet hoofdbestuur, ia cje vacature A. A. baron Sweerts de Landas Wy- borgh, die niet herkiesbaar was. Herkozen werd jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, als lid van het hoofdbestuur. Op voorstel van jhr. van den Berch van Heem stede werd besloten aan H. K. H. Prinses Juliana het eerelidmaatschap der vereeniging aaa te bieden. Nadat het Engelsche luchtvaart-ministerie kortgeleden bepalingen maakte betreffende het behouden van een minimum vlieghoogte voor over het Kanaal gaande verkeersvnegtuigen, heeft thans het Deensche Ministerie van Open bare Werken gelüksoortige voorschriften uitge vaardigd voor het overvliegen van Fehmarn Belt en Oresu-nd, over welke wateren ook geregeld de K.LM.-vliegtuigen der Amsterdam—Malmö lün vliegen. De 20 KM. breede Fehmarn Belt. tusschen de eilagden Fehmarn en Laaland, moe ten door enkel-motorige vliegtuigen worden overgevlogen op minstens 1200 M. hoogte, door dubbel-motorigo op 600 M. en drie-motorige vliegtuigen op 400 M. Ook voor het overvliegen van de Oresund, waarover de grootste vliegroute afstand 10 K.M. bedraagt, zün dergelijke bepa lingen gemaakt. Verder moeten de vliegtuigen der vaste diensten vóór en na het oversteken van de Fehmarn Belt een draadlooze melding geven, terwül voor ieder der Inzittenden een zwemvest aanwezig moet zün. Begin Juni zal in Noorwegen een geregelde luchtverbinding gepoend worden tusschen Drontheim en Tromsö. De lün komt te loopen. langs de westkust over de plaatsen Namso^ Bodö, Svolvar, Dödingen en Harstad. De lucht reis zal 10 uren duren, tegen HS uren met de bestaande verkeersmiddelen. Uit Toronto in Canada zal binnenkort een uit 8 vliegtuigen bestaande expeditie naar bet Noor den vertrekken, om een systematisch onderzoek in te stellen naar verborgen kopermünen, wel ker ligging alleen aan eenige Eskimo-stammen uit het Noordpoolgebied aan de Noordkust van Canada bekend is. Eenigen tüd geieden heeft reeds een kleine expeditie een onderzoek inge steld, doch deze verdwaalde. De nieuwe expeditie zal ongeveer 200.000 pond sterling kosten, maar dit bedrag verwachten de moderne schatgravers ruimschoots terug te verdienen, daar de koper- ertsvoorraden, die de aarde daar in het liooge Noorden in zich bergt, een waarde vertegen woordigen van naar schatting 20° millioen pond sterling. In het Dagerhuis werd door den Britschen onder-staatssecretaris voor luchtvaart medege deeld dat het ontwerpen, bouwen en beproeven van de S. 6 en Gloster-Napier race-vliegtuigen, die het vorige jaar aan den wedstrüd om den Schneider trofee deelnamen, 2.760j0D0 gulden heeft gelcost. De proeven met race-vliegtuigen maken echter deel uit van het arbeidsprogram van den technischen diepst van het luchtvaart- ministerie. Men verwacht, dat do beide groote voor Italië gebouwde Dornier vliegsohepen, de Do. X 2 en Do. X 3, die dienst zullen doen op de Middel- landsche zee, in Juni en Juli hun eerste proef vluchten zullen afleggen. De beide vliegbooten zün elk voorzien van twaalf Italiaansehe Fiat motoren van ieder 730 P.K. Met het doel te pogen in Europa een afzetge bied te vinden voor haar vliegtuigen, heeft de Amerikaansc-he Curtiss-Wright Export Corp, een demonstratietroep, bestaande uit een majoor als leider, vier vliegers, waaronder de beroemde James Doolittle, en de noodige monteurs, met vier vliegtuigen naar Europa gestuurd. Onder de vliegtuigen bevindt zich het nieuwst© type Amerikaansch jachtvliegtuig. De rondreis nam een aanvang in Griekenland. Woensdag j.l. arri veerde het „Curtiss circus", welken bünaam deze troep van „reizigers in vliegtuigen" gekregen heeft, te Sofia, komende van Salonika. Het Amerlkaansche handels-departement heeft het zich laten slee pen in een motorioos vliegtuig door een motorvliegtuig verboden, zulks in verband met verschillende ongelukken die deze nieuwigheid heeft veroorzaakt. Vooral zijn er ongelukken gebeurd, doordat vliegers zich in licht© zweefvliegtuigen lieten sleepen door snelle motorvliegtuigen, zoodat de zweefvliegtui gen, niet berekend, voor de bü groote snelheid optredende krachten, in de lucht braken. Hfit doel van hot verbod is alleen dergelüke excessen onmogelijk te maken. Voor bepaalde oleopvluch- ten kan. toestemming worden verleend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 11