1 ill FEUILLETON De Wereldtentoonstelling te Antwerpen a— a? ::il 81111 ACHTER DE SCHERMEN MAANDAG 12 MEI 1930 EEN VERBROEDERING VAN ZUID EN NOORD DE OBERAMMERGAUER „PASSION" mmÊÊÊ. flii Hl H m 'JL V *- HANDELSBERICHTEN RIVIERTIJDINGEN. HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN Antwerpen, 7 Mei 1930. Dezer dagen was de Nederlandsche pers uit- genoodigd tot een bezoek aan het Nederlandsch paviljoen, dat. gelijk men weet, heden. Maan dag op plechtige wijge zou worden geopend. De ontvangst door het Nederlandsch comité was allerhartelijkst en werd ingezet met een lunch in het Eeuwfeest-Restaurant. Bij het dessert nam dr. Posthuma het woord om in de eerste plaats te wijzen op het mis verstand, hetwelk indertijd is ontstaan over het opschrift. De voorzitter gaf dan een korte beschrijving van het Nederlandsch paviljoen en wees er dan op hoe de Nederlandsche deelneming op verbazende wijze was uitgegroeid, zoodat het comité, maar steeds verplicht was het paviljoen te vergrooten. En nu nog moest aan verschil lende Nederlandsche firma's een plaats gege ven worden in de internationale hallen, terwijl anderen eigen paviljoentjes rond het groote moederhuis optrokken. Namens den Nederlandschen Journalisten kring en de Katholieke Journalistenvereeni- ging bedankten de heeren Holzboer en van den Broeke. De laatste huldigde vooral den heer Posthuma als organisator. Beiden gaven de verzekering dat de Nederlandsche Journalisten niets liever wenschen dan een hartelijke samen werking met het broedervolk in het Zuiden. Vervolgens werd er onmiddellijk opgebroken om 'n bezoek te brengen aan het Nederlandsche paviljoen. Links bij den hoofdingang heeft de Neder landsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer zijn keurige bureelen betrokken, met al het noodige materiaal om tot een bezoek aan Nederland te noodigen. Rechts komt men in de ontvangst-zaal. Hier zijn nog twintig, dertig man aan den slag, zonder verpoozen, en in geweldig tempo. Het is de bedrijvigheid van een bijenkorf, maar alles bevestigt hetgeen ik reeds meldde: dat de ontvangst-zaal zal zijn: een wonder van rustige schoonheid. Van deze waarlijk koninklijke receptiezaal, komt men in het rijk der Nederlandsche industrie. De verschillende Nederlandsche secties zijn gescheiden door een stuk openlucht, een op vatting, welke voorzeker tijdens de komende zomermaanden ten zeerste zal gewaardeerd worden. Gelijk men weet, ligt de Indische afdeeling boven, op de galerijen, vanwaar men een prachtig gezicht heeft op de beneden-partiien en haar architectonische schoonheid. Bij ons vorig bezoek hebben wij reeds opge merkt, dat Indië het verst van al gevorderd was en nu kan er met trotsch geconstateerd worden, dat deze sectie af. werkelijk af is. Langs de trappen heeft de N. V. „Boeatan" uit den Haag, zich genesteld om er de Neder- landseh-Indische kunstnijverheid en huisvlijt te toonen en in aardige hoekjes thee te schenken. Dan, eenige treden hooger, komt men in de afdeeling Deli, waar de gezamenlijke maat-, schappij u een beeld geven van de tabaks- en rubber-cultuur. Alles op dat gebied kunt ge hier vinden; zelfs beweeglijke statistieken over de immigratie van Chineezen en Javanen, over hun spaarzaamheid, waaruit blijkt, dat de eersten verreweg de kroon spannen. Nog enkele, o, zoo gemakkelijke, treden naar hoven en ge staat plotseling voor een breede bronzen poort, een compositie van authentieke afgietsels van symbolische fragmenten uit Javaansche tempelgroepen. Het is een kunst werk van den Indischen architect P. Moojen, die het departement van Koloniën krachtig heeft bijgestaan in zijn moeilijke taak. Het ministerie had zich tot doel gesteld een overzicht te geven van de verschillende takken van overheids-bemoeienis in Neder- landsch-Indië. Op een moderne tentoonstelling is echter geen plaats meer voor de oude g'raphieken en statistieken en zoo werden door het departement tezamen met ir. de Kruyff en architect Moojen nieuwe middelen gezocht en ook gevonden. De inrichting der tentoonstelling werd toe vertrouwd aan architect Moojen, die daarvoor geheel belangloos gedurende vele weken harden arbeid heeft moeten verrichten. Hij is er in geslaagd om met bescheiden middelen de Indische afdeeling, die een oppervlakte van 1700 M2. beslaat, op dusdanige wijze in te richten, dat de bezoeker gelegenheid heeft om in een kunstzinnige omgeving op zijn gemak kennis te nemen van al hetgeen in Neder- landsch-Indië van regeeringswege wordt ver richt. Een electrisch verlichte glaskaart geeft in de voorhal al dadelijk een denkbeeld van de geweldige uitgestrektheid van den Indischen Archipel, vergeleken met die van Europa. Een tweede glaskaart verschaft gegevens over de bevolking van den archipel en aan den anderen wand wordt de Indische bevolkingsdichtheid vergeleken met eenige andere gebieden. Tus- schen de beide glaskaarten in hangt een kaart met de foto's van 25 bevolkingstypen van Nederlandsch-Indië, vanaf den wilden Papoea tot den beschaafden Javaan. Na nog een blik geworpen te hebben op de kaarten betreffende het klimaat en de aard bevingen in Nederlandsch-Indië, keert men zich naar een groote maquette, waaruit blijkt, hoe Nederlandsch-Indië uit de diepte der Oceanen is opgerezen. In de groote zaal wordt achtereenvolgens in verschillende stands een beeld gegeven van de bevloeiing der bouwgronden, van den wegen aanleg, het mijnwezen, de zoutregie. het onder wijs, de verstrekking van volkslectuur, van politie, leger en vloot, van het bestuur, van de verzorging der volksgezondheid, van den veterinairen dienst, van de scheepvaart, de havens en de kustverlichtlng en bebakening, van den dieust der waterkracht en electricitelt, van de spoor- en tramwegen en van den oud heidkundigen dienst. In de groote zaal wordt de aandacht vooral getrokken door een reusachtige glaskaart, die met behulp van een electrische automaat steeds verspringende lichtpunten vertoont ter aan wijzing van de verspreiding van het bestuur, de landbouwvoorlichting en de gouvernements ondernemingen in Nederlandsch-Indië. Voorts ziet men in de groote zaal het electrisch ver lichte diorama van de prachtige natuurlijke haven van Sabang. En tenslotte zai men in deze zaal, wandelende langs de omv^igrijke globe met verkeerslichtlijnen en langs de kunstschat ten van den heer Moojen, den leeshoek ont waren, waar men zich nadere gegevens over Nederlandsch-Indië kan verzamelen. In de aan de groote zaai grenzende ruimte verdienen vooral de inzending van de Staats spoorwegen op Java en van de Kon. Ned.- Indische Luchtvaart-Mij. de aandacht. Verder wandelende passeert men de stand van Suriname, waar men foto's van bevolkings typen, bauxietmonsters, houtmonsters en eenige andere zaken kan bewonderen. Van Curacao vertoonde de expositie een diorama van de haven van Willemstad, de stad met het gestadig toenemende scheepvaartverkeer. Linksom gaande arriveert men in de groote ruimte, die gewijd is aan de Europaesche en de Inlandsche architectuur in Nederlandsch- Indië. Vooral het feit, dat thans ook eenige groote Indische gemeenten, zelfstandig voor deze expositie inzonden, is wel de opmerk zaamheid waard. In dezelfde groote ruimte vindt men de fraaie door het hoofdbestuur der Ned. P. T. T. verzorgde stand, waar men het radio-telefoon- verkeer, de postvluchten en het telegraafver- keer tusschen Nederland en Indië in beeld gebracht vindt. Vervolgens komt men in een lager gelegen zaal, die gewijd is aan economisch Indië. Men ziet daar een paar maquettes, die een goed denkbeeld geven van den geweldigen in- en uitvoer van Indië. En verder treft men daar eenige der voornaamste Indische producten aan. verpakt op de wijze, zooals zij worden uitgevoerd na-r de wereldmarkten. Een diorama van de Preanger Regentschappen gunt den bezoeker tenslotte een blik op dat wonder- schoone land. Na het bezoek aan deze schitterende sectie zijn wij even binnengewipt bij de bekende Nederlandsche firma N. V. Gulden Vlies Sigarenfabrieken v.h. G. en S. Majoie uit Til burg, die onder de schaduw van het Neder landsche paleis ean flink en keurig paviljoen heeft opgebouwd. Een Hollandsche sigaar is immers lekker, dubbel lekker in het buiten land En toen ging 't per autocar naar het Steen, waar de Nederlandsche Journalisten op vriende lijke uitnoodiging van den heer Eug. van Marcke, zich inscheepten op een zijner booten, de „Flandria I", om een tochtje te maken langs de Schelde-havens en naar de Kruis- schans. Een tochtje met deze booten is uiterst aan genaam en leerzaam. Men geniet er van de heerlijke panorama's op Antwerpen, de verge zichten over de Schelde-oevers en men krijgt een beeld van de Antwerpsche havens. Het was dan ook geen wonder, dat er bij het opdienen van de thee hartelijke woorden wer den gewisseld tusschen de directie van deze nieuwe onderneming eij den voorzitter van den Vlaamschen toeristenbond Stan Leurs eener- zijds, en de vertegenwoordigers der Neder landsche journalisten-organisaties anderzijds. Er werden zelfs dronken met thèe natuur lijk gewijd aan de verbroedering en de samenwerking der havens. DE EERSTE SPELDAG AI stuift het hemelwater in bellen, de Passie wordt gespeeld OBERAMMERGAU, 8 Mei 1930. Omstreeks den middag had gisteren een voor enkele uren fel doorkomend hoogte-zonnetje ons nog gestoofd; maar tegen den avond kwa men grauwe wolken-sluiers over de bergkrul nen hangen en onze eenige hoop was de hemos digende weervoorspelling, dat het heusch on danks een plaatselijk onweertje „heiter" zou blijven. En het bleef ook aanvankelijk, ondanks de dreigende luchten, droog. Totdat om vier in den morgen opeens alle sluizen des hemels schenen opengetrokken te worden. Terwijl de in West-Europa lang ver wachte regen voor dit meer Zuidelijk gebied geenszins met eenzelfde ongeduld werd te ge- moet gezien, kwam hij dit keer al bijzonder onwelkom, nu vandaag de zoogenaamde „Gene rale probe", zeggen wij liever de officieele eer ste uitvoering, van het Passiespel 1930 zou plaats hebben. Vooral voor de talrijke vreemde gasten was de natte verrassing vanmorgen tegelijk een pijnlijke teleurstelling; de Oberammerguuers zelve kennen zoo'n nijdig aanhoudenden regel- val en laten zich er niet het minst door be ïnvloeden. Al stuift het hemel water in bellen over het openluchttooneel, de Passie wordt ge speeld als hing de stralendste zomerzon aan de hemelfriezen. In alle vroegte reeds te 6 uur riep hen plechtig klokken gebeier naar de dorpskerk waar het onbloedig Offer van Calvarië den mystieken inzet vormde van den in hun lan delijk bestaan zoo bij uitstek gewichtigen dag, Tegen S uur begon door den gutsenden regen de algerneene optocht naar het immense thea ter. Van heinde en verre stroomden de dui zenden Passie-gangers hetzij te voet hetzij met allerlei vervoermiddelen het dorp binnen en de druipende verkeerspolitie had handen vol werk. Bij den schier eindeloozen stoet sloten zich de in Oberammergau vertoevende gasten aan velen onverschrokken wadend door de gele mod der, gewapend met hun plaids want de tem peratuur was aanmerkelijk gedaald en langs de bergglooiingen sloeg het regengordijn in een versche sneeuwkoude neer. en met de tradi- tioneele zitkussens, want al zijn de plaatsen in den monster-schouwburg waarlijk niet on comfortabel bij den langen duur van het spel (van 8 tot 6, met een rustpoos tusschen 12 en 2) schijnt voor menigeen meer gerief gewenscht. Het is lang na acht voor allen zijn gezeten en-de vaste afsluiting van het middentooneel openschuift ten teeken dat het spel beginnen gaat. Alvorens wij op de grandiooze vertooning waaromtrent wij reeds per telegram enkele bij zonderheden meldden nader ingaan, mogen hier enkele algerneene bemerkingen een plaats vinden. Ofschoon de tooneelbouw geheel werd ver nieuwd en nu in steen is opgetrokken, bleef het grondplan toch uiteraard hetzelfde. In het midden achterwaarts het hoofdtooneel, met de snel-wisselende decors voor de levende beel den op een paar uitzonderingen na worden de zeventien tafereelen van het lijdensdrama voorafgegeven door een tweetal prototypische voorstellingen uit het Öude Testament als mede voor de meeste scènes der eigenlijke han delingen, die in kleiner bestek kunnen afge speeld worden. Ter weerszijden van het mid den tooneel sluit zich een symmetrische bouw aan, waarin rechts van den toeschouwer het paleis van Annas, links dat van Piilatus is aangebracht. Tusschen beide paleizen en het midden tooneel buigt door een rondboog een straat van Jerusalem naar den achtergrond: den open hemel met de nu besneeuwde kling van de Laber-groep. Van beide paleizen voert een trap van acht treden naar het voortooneel, dat in zijn volle breedte is bestemd voor de grootere scènes en waarop ook de proloog voor elk tafreel gezegd wordt en de elk tableau- vivant begeleidende koren gezongen. Voor de laatsten is aan de buiten zijde de_r paleizen links en rechts een extra rondboog-toegang in den bouw uitgespaard. Vroeger was het geheel in min of meer pom- peuzen stijl opgetrokken;" nu kenmerkt het zich door soberheid van lijn en vorm; de bovenkant trekt een rechte lijn bij de paleizen wat voor uitspringend van de eene zijde des theaters naar de andere, alleen gebroken door de be kroning van het middentooneel met een fron tispice. In dit streven naar het mijden van alle overtolligs zien we alree een zich gewonnen geven voor meer moderne opvattingenhet brengt het eerbiedwaardige middeleeuwsche spel in een nieuwe sfeer door een omlijsting, die bij den tijdgeest aansluiting zoekt. Wij vinden dit streven terug in meer dan één, zij het dan meestal schuchtere, poging bij de too- neel-decoratie. Misschien mogen we er ook een uiting van zien in het zooveel mogelijk breken met de tricot-bekleeding, waar deze toch eigen lijk een storend effect maakte. wm- m v DE OPGRAVINGEN NAAR DE GRONDSLAGEN VAN 'T OUDE K ART EUIZER-K LOOSTER MONNIKENHUIZENte Arnhem zijn in vollen gang; op het oogenblik wordt een aantal stukken grafsteen naar boven gebracht. Naar het Engelsch van Fergus Hume Vertaling van Jac. J. Schoon 5!) Welke vrouw zou niet beangst zijn ge worden, wanneer door haar schuld een onschul dige man in een verdachte positie is geraakt, waaruit zij hem niet kan redden, zonder haar eigen veiligheid in gevaar te brengen? Voor de vrouw, die hem bemind heeft zou dit een onnatuurlijke koele gemoedstoe stand zijn, welke daarentegen bij een eenvou dige bekende, gelijk Mildred Farley, heel ge makkelijk te begrijpen is. Maar. Laat mij nog een van uw gezegden aan halen: Sedert juffrouw Gretorex mijn vrouw is geworden, heeft zij mij door woord noch blik, de minste aanleiding tot Jahperschbeid ge geven. Wanneer in haar hart nog een vonk van den ouden hartstocht gloeit, dan is die voor mij onzichtbaar gebleven. U ziet nu zelf wel. dokter Kameron, hoe natuurlijk uw gezegden in ons den argwaan gewekt en bevestigd hebben, dat het doode meisje, waarover lijkschouwing is gehouden, uw eigenlijke bruid was, terwijl zij, die thans voor de wereld uw naam draagt, niemand an ders is dan baar tweeiingszuster, Mildred. Wij weten van haar uit de eigen aanteekeningen van jufrouw Gretorex, dat zij met evenveel bereidwilligheid als geschiktheid getoond heeft, in haar plaats te kunnen treden. Meent gij, niettegenstaande dat alles nog, dat wij ons vergissen, dan zoudt gij ons wellicht door een voorbeeld kunnen bewijzen, dat uw echtgènoot werkelijk de talenten en gaven bezit, waarmede juffrouw Gretorex in de gezelschappen geschit terd heeft. Bij het woord talenten herinnerde Kameron zich plotseling, hoe dikwijls Genoveva (hij noemde haar nog altijd zoo) geweigerd had te zingen, of piano te spelen. Telkenmale die on- noozeie rheumatiek of iets anders als voor wendsels bezigend. Hij dacht er aan, dat de trouwring haar te wijd geweest was. dat zij dikwijls als een vreemdelinge tegenover haar ouders stond en aan honderden groote en kleine voorvallen, waarop hij vroeger niet zoo zeer acht geslagen hal. En bij dat alles kwam nog de overtuiging, dat 't hart zijner vrouw hem toebehoord had met al den gloed en al de innigheid eener eerste eenige liefde. Hoe was dat mogelijk bij Genoveva, die nog kort te voren het beeld van een of anderen man in haar gemoed had gedragen? En toch het duizelde hem bij do gedachte, dat hij werkelijk een vrouw tot zijn echtgonoote zou hebben gemaakt, die hem geheel onbekend was, die hij nooit gehuldigd, eu om wier hand hij nooit aanzoek had gedaan. Het wordt u moeilijk mijn vraag te be antwoorden? zeide de inspecteur met oprechte deelneming. Wanneer Genoveva mijn vrouw in zooverre hersteld is, dat het zon der gevaar kan gebeuren, zal ik haar do vraag stellen, en zij zal mij de waarheid zeggen. Dunkt u dat? Ja, dat zou mogelijk voldoend© zijp, wanneer het alleen gold, u te vreden te stellen. Doch de politie kan er zich moeilijk mede vereenigen, om de zaak op die wijze uit de voeten te maken.. Ook niet, wanneer zij bekend, Mildred Farley te zijn? Ook dan niet. Het zou een list kunnen zijn, die Genoveva Gretorex aanwendt om zich uit een dubbelzinnige positie te redden. Door betgeen deze vrouw gedaan en gewaagd heeft onverschillig of 't Genoveva of Mildred is heeft zij de grenzen overschreden, waar binnen haar eigen woord als borgtocht kan gelden. Kameron zag dat in. En wat denkt ge dan te doen? vroeg hij in radeloozen angst. U heeft vergeten, luidde het ernstige ant woord vain den Inspecteur, dat dokter Moles- worth moet geweten hebben, wier lijk hij in zijn rijtuig wegvoerde. Ja, riep Kameron driftig opspringend, Molesworth moet het mij zeggen, laten wij naar hem toegaan. Maar plotseling hield hij zich in en werd bleek. Molesworth heeft voor degene, die nu mijn vrouw is, groote offers gebracht, merkte hij twijfelend op. zouden zij werkelijk Mildred Farley gegolden hebben? Lijkt het niet waarschijnlijker, dat hij uit me delijden voor Genoveva Gretorex het gevaar trotseerde en om harentwille zijn eigen rust en zekerheid op het spel zette? De inspecteur schudde zijn hoofd. Dat Is geenszins uil- gemaakt. Bedenk toch, dat zij hem in zijn verwachtingen bedrogen had, dat zij voor hem vluchtte, om met een ander te trouwen. En al zou het ook zoo zijn men brengt dikwijls grooter offers voor de vriendschap dan voor de liefde. Gij hebt hem gezien, hebt met hem ge sproken Neen, dokter Molesworth gaf gisteravond op onze vragen geen antwoord. Hij was naar allen schijn ziek ernstig ziek, Kameron dacht er aan, hoe allersmartelijkst de laatste blikken van z'n vriend geweest waren Zeker, had hij, om hem te sparen, de dreigende voorteekenen eener naderende ziekte, zooveel mogelijk onderdrukt. De val in het wateir op den kouden dag, vervolgde de inspecteur, gevolgd bij de vele moeilijkheden en ontberingen, welke gij belden Een tweede opmerking, die we vooraf zou den willen plaatsen, geldt de moeilijkheid voor verschillende spelers, door de vergrooting van de toeschouwersruimte ontstaan, om zich op alle rangen behoorlijk verstaanbaar te maken. Weliswaar dragen de stemmen der eerste rollen voldoende ver om met behulp van de prachtige acoustiek der hal het gesproken woord naar alle hoeken te brengen; maar met de andere is zulks lang niet altijd het geval. Mede door het ruisehen van vele watervallen over het theater dak een omstandigheid, waarmee constant rekening dient gehouden was heel veel van het gesprokene omstreeks het midden der zaal heel moeilijk of zelfs absoluut niet te volgen. Het deed bij ons de vraag rijzen, of het te eeniger tijd niet wenachelijk blijken zal, dat van de moderne hulpmiddelen der radio-tech niek gebruik worde gemaakt tot versterking van het geluid, vermits het toch eerste ver- eisehte mag hseten, dat de tekst voor alle toe- hoorders verstaanbaar zij. Wie hier een goede oplossing vindt, die natuurlijk aan de sfeer van wijding, welke heel de handeling moet domineeren, niet te kort doet, zal stellig de verdienste boeken, den totaal-indruk van het spel voor vele toeschouwers nog aanmerkelijk te hebben verhoogd. L. H. DE NEDERLANDSCHE EIERMARKT. (Weekoverzicht). ROTTERDAM, 10 Mei 1930. Aan het bericht van de N.V Eierhandel W. J. Krudde, Deventer, wordt door ons het volgende ontleend: Tn.' -"Engeland bleef de toestand ongewijzigd, namelijk Weinig vraag voor bruine eieren en maitige vraag voor gemengd©. All Brown 16 lbs. noteeren 11/- tot 11/6, Mixed 16 lbs. 10/6 tot 11/3. Dat niettemin de prijzen voor bruine eieren aan markten en veilingen deze week Iets hooger z(1n geworden, vindt zijn oorzaak in vele koopen voor het koelhuis. Duitschland heeft een goede vraag voor ge mengde eieren die voor 5.25 tot 5.50 franco grens m koelhuisverpakking werden geleverd (60/62 kg.) Tengevolge van de dreigende verhooging der invoerrechten in Duitschland blu'kt er bij de producenten meer en meer ontstemming te ont staan. Men vraagt; zdch af of onze Regeering dit maar steeds zonder meer zal toelaten en zdch krampachtig zal vasthouden aan het hier nu eenmaal gehuldigde standpunt van vrijhandel voor den invoer; ook wanr.eer onze uitvoer op alle wijzen wordt belemmerd. Wat de verhooging der Duitsoh© invoerrechten op eieren voor ons land beteekent is niet te on derschatten. Niet aillean dat nagenoeg 20>0.(X)0 leveranciers van eieren, meerendeels kleine boe ren, in hun bestaan worden aangetast, doch ook de winkelstand en de geheele middenstand zal er onder te lijden hebben daar die koopkracht van hun klanten zeer za.l verminderen. Ia er wat tegen te doen? Van verschillende zijden komen er reeds plan nen om zoo nood'ig onder de boeren een actie te beginnen om bij aankoop van kolen, landbouw machines en dergelijke; de artikelen van Duit- sche afkomst te weigeren. Niet ten onrechte meent men, dat de druk die een dergelijke boycot van Duitseho artikelen op de tegenwoordige machthebbers in Duitschland zal uitoefenen, van meer invloed zal blijken te zijn, dan een stroom van protesten en uitvoerige beitoogen. Inderdaad is hiervoor iets te zeggen. De totaal uitvoer naar Duitschland bedroeg in 1928 467 millioen gulden en de totaal invoer uit- Duitschland 730 miillicen gulden (waarvan 89 millioen aan kiolen en cokes, 82 millioen aan ma- doorstaan hebt, heeft waarschijnlijk den grond slag voor de kwaal gelegd. Ik zou mij toch gaarne willen overtuigen, of hij zich niet zieker houdt, dan hij is, om aldus het verhoor te ontgaan. Is u bereid, mij naar hem te vergezellen? Dit was de vurigste wensch van Kameron. Op Molesworth berustte al zijn hoop, alleen van hem kon hij de zekerheid krijgen, waar van thans alles afhing. Hij volgde derhalve bereidwillig den inspecteur naar de woning van juffrouw Olney. D© tijding welke de aan komenden daar moesten vernemen trof hen nochthans als een donderslag. Zijn toestand is hedenmorgen vroeg aan- merkelijk verergerd, heette het, de dokter, wiens hulp men ijlings heeft ingeroepen, zegt, dat hij den dag niet zal overleven. Ten zeerste ontroerd kon Kameron In het eerste oogenblik zich nauwelijks staande hou den, hij wankelde naar de kamerdeur van Mo lesworth. Op den drempel trad jufrouw Olney hen te gemoet. Kom toch. riep zij, hij heeft naar u verlangd en den gelieeien nacht voortdurend uw naam. uitgeroepen. Nu is hij zoo ziek, dat hij niemand herkent. Wie zou hebben gedacht, dat hij enkel naar huls terugkeerde om daar te sterven! In sprakelodze wanhoop trad Ka meron aan het bed van den zieke. Groote God! Was dat dezelfde man, van wicn hij nog zoo kort geleden gescheiden was. Hij vertrouwde ternauwernood zijn eigen oogen, dat ging zijn verstand te boven. Zonder een woord te uiten staarde hij naar den doodzieken vriend, met wien al zijn hoop in Eet graf daalde. Een ernstig geval van longontsteking, fluis terde een zachte stem naast hem. Het bewust zijn keert misschien nog terug, doch hoogstens voor een paar minuten. Zelfs zijn eigen kunde sou niet ia staat zijn, hem te redden, hij zal chines en werktuigen en 41 millioen aan manu facturen; alle artikelen die toch ook hier te lande ln voldoende hoeveelheid ztln te vervaar digen). HANSWEERT, 10 Mei. Gepasseerd vóór 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Telegraaf 4; Roos, de Mun ter; 2 Gezusters, Anemaat; Kon. Wilhelmnia, de Jong; Rhenania, Claus; Henriette, Rensen; Antejama, van Holt; Cornells. Schets; Leendert Pieter, van Groezen; Cor, Heyboer; Schekle- stad, Somers; Comptoir 15, Bier; AmJcal, de Ruyter; Adriana, Konings. VLAARDINGEN: Coöperatieve 1, Schot; ME- DEMBLIK: Terneuzen 5, Sol; ZAANDAM: Gennaine, van Wouwe; OUDE TONGE: Spes Salutis, v. d. Vliet; 4 Gebroeders, Kik; Avon tuur, Kik; Aaltje, Oomens; KERKDRIEL: Victor, de Smet; PERNIS: Albatrü» 4, Ro'bbe- mond; 'S HAGE: Fina, van Wijk; H. I. AM BACHT: Risico, Vermeulen; AMSTERDAM: Vrijbuiter, in 't Veld; HAARLEM: Spes, Ifore- rnan. DUITSCHLAND: Rheinfahrt 141, Ritzheimer; Nebuleuze, Heyberg; Basilia, Zwittink; Chopin, van Meel; Windhorst, Vilters; Florïs Florls, Pieters; Virglnie, Rusbach; Emma, Janssens; Constance, Wildemans; Adolphine, Reyniers; Rosa, Beeckmans; Prins Willem 1, Dekker; Oberon, Frledmann; .Rosa, Hellings; Adriana, de Looy; Senegal, Fatho; Therese, van Houten; Oso 14, Rosmalen; Grande Ourse, van Slooten; Pauline, Bal; Josephine, Wiickmans. BELGIE: st. Rijn en Schelde; Dorothea 2, v. Deurzen; Cornelia, Boekhorst; De Courier, Roukema; Jef Lambeaux, ten Cate; Pleternella, de Haas; Hibérnia, Baan; Frathea, Haverhoek; Perfer te Obdura, Bruyns; 3 Frêres, Tersteoge; Clemence Joseph, de Bakker; Maas, Hermans; St. Antoine, Pols; Calypso, Sleg-mund; Nebraska, Vermeulen; Atno, Verhulst; Constan, Spittaels;. Jannetje, de Jong; 3 Gebroeders, de Pape; Ba- tauwer, Vegter; Orion, Carlehur; Volta., van Hooywegen; Transporteur, van Vliet; 2 Ge broeders, van Alphen; Globe, van Schjjndel; Trio, van Vliet; Alaska, Sellenslagh; Charles, v. d. Bijl; Bronzino, Hendriks; Orion, Deur waarder; Ambulant, Ellen; Leda, Madert; Thea Eduard, Leunis; Celina, Windey; Josco, Ster- lin; Alsa/tla, Smit; Mannheim 185, Leuthner. EMMERICH, 9 Mei. Gep. naar Duitschland: IJsel 5, Arts; Catharlna, Nout; Excelsior, st.; Avtueel, Weüma; L'Esperance, .GrimvisPolar, Backer; Elisabeth Elonie, Jongen; Ida, de Rid der; Creance, Hendriks; Toekomst, v. d. Velde; Credo, Segers; Etoudl, Bauschaart; Mount Everest, st.; Bauschaart; Tarde, Wijngand; Ca tharlna, Simons; Carmen, v. d. Sande: Magde burg, Paache; Pleternella Maria, de Wachter; Mercira, Engelsma; Janna .Gardina, v. d. Bosch; Luik 18, Steenbakkers; Wilhelm. Elisa beth, Lösken; Heinrich Mathilde, Lösken; Wil- helmina, BröckermanNooit Volmaakt, den Breejen; Avontuur, Veldman; Vertrouwen, van Oosten; Barba, st.Mevo, de Haas; Eg on, Klaassen; Embla, st.Arbon, Verberght; Ru- dolf Otto, Oppeneer; Kenia, st.Ardjoeno, v. de Meulen; Fiat 8, st.: Wilhelm: Baumer; Icar, TiggelhovenWilly, Lipp; Moselle, St.; Elisa beth, Brandt: Phenix Rhenan 10, Dekker; Stad Eecloo, Durinck; Stad Yperen, Hammer; Fata Morgana, st.; Wilad, Kielen; Cisrhean, v. d. Bussele; Willem, Tuiman; L'Avenir, st.; Emma 3, Trouwborst; Phoenix, Koenen: Thaddea, Heemskerk; Bartholome, Jansen; Dankbaarheid, te Velde; Marie, v. Oruti; Rijn- Schelde 1, st.; Schalkwijk, st.: Hendrika, Wijn gaarden; Rijn en Lek 2, v. d. Haar; Gonda, st.; Bernadotte, Kleine; Romaan, Deurlo; Augusta. Hetjlen; Cornelia, st.; Blucher, Fresch: Rijn vaart, Hollander; Belgique, st.; Maria Debora, Bauwens; Flora 2, v. Essen; Wolga, st.; Trans porteur, Roósenburg; Eben Haezer, Drijfhout; Credo, v. d. Broek; Lion, st.; Stella Maris, Joo- ren; Harpen 60, Conrad; Harpen 6, Vressel; Rijnscihelde 4, st.; Rijnland, st.; Nelly, st.; Raptln, v. Diem; Albicore, Aerdenaire; Tank, Furnee; Pauline, Schot; Emigrant, Furmeor; Anna, Terjung; Droma, st.; Rheinstein, Augs- burger; Islo, v. d. Graaf; M. Stinnes 7, St.: Jo-, sef Klara, Linkewitz; Scheerborn, Smit; Greta, Wippel; Karl Wilhelm, Ziegler; Asteroth 7, Maassen; M. Stinnes 5, Diehl; Kronos, Wun- derle; Leo, st.Alida Cornelia, Tange; Diaz, Poppelier; Newa, st.Twee Gebroeders, van Gelderen; Maria, Raachbnar; Herman, Maas; Corpejo, de Bot; Germurant de Bot; Anna, Kunst: R. Karcher 78, Bieneman; Raab Kar- cher 46, Bruhm: Ludovicus, Driessen; Duett, v, Diejem; Unrast, Schumacher: Richard 8, v. Laach; Vertrouwen. Egas: Geertruida Maria, Ke|jzer; Andromeda, st.; Georg Reitz 2, st.; Marconi, Thelan; Clemence Marie, Kessler; Congo, Salm; Escautz, st.Harpen 73, Schwen- zer; Pegase, de Ridder; Johanna, Kik: St. Jan I, de Jong; Johanna, Sanders; Walter, Bon; Keulsche Vaart, 14, st.; Vriendschap 2, Bons;' San Antonio 2, Snijders; Haniel 21, st.; Rijn land 3, v. Rooyen; Rijnland 1, Blaak; Vall, st.; Nibelhetim, v. Meel; Binnenvaart 29, Lager waard; Flandria, st.; Gomeiza, de Roeck; Gelria I, st.; Martha, Seinen; De Hoop geleidt ons. Broekhuizen; Hydra, Thery; Nieuwe Zorg, Egas; Eigen Hulp 2, Kreiseler; Wendelina, Lucassen; Njord I, St.; Louise, van Limpst; Spero, Eibers; Louverina, Padmos; Junior, 11, v. Hassel; Wilhelimina, Prins, Wangard, st.; Marianne, Rosch; Masga 2, Göhring; Fata Mor gana, Streng; Luisenhof, Hoek; Pax, van Beek; Merkur, Funk; Walsum I, st.; Verandering, van Dam; De tijd zal 't leeren, Pols; Tijd stroom, van Dam: Bern, Fuohs; Haniel 18, St.; Essen, Nellen; Haniel 82, Witzenrath; Bottrop, lfraus; Oberhausen, Hufen; Horst, Bohm; Lud- wigshafen, St.; Mannheim 187, Fluck; Christof- fel, Timmermans; Weisshorn, Bergmann; Burg Namedy, Heek; Rheinfahrt 139, Galley; Mor genster, St.; Robinson, van Lent; Colbert, st.; Madeleine, v. d. Meersche; Proan, v. d. Bosch; Jupiter, de Jong; Friesland, St.; Climax, de Jonge; Emile, v. CamvenburgbGenua, Thö- nlssen; Edouard, Verstrepen; Catharina, Ren sen; Geertruida, Suring; Maria Hendrika, Hu- bers; In Vino. Veritas, Lentz; Hendrika, Huls man; Petrus, Zwaans; Cornelia, de Nood; Lam- bertha, Wilha., Mensink; Wilhelm, st.; Gerhard, Neumann; Cornelia Elisabeth, st.; Elise, Dooms; Deo Gloria, Volker; Margaretha, Vliet; Hela, St.; Slcilia, Grabow; Ambitie, de Jong; Asss- Hjn. van Balen; Adriana 3, st.; Windhorst II, Bekker; Anna Hermann, Momm; Zwerver, Hui gen; Catharina, Brener; Hillechieria, v. d. Laan; Nenuphar, v. d. Kamp; Vulkan, st.; Martina, Boeie. EMMERICH, 10 Mei. Gep. naar Duitschland: St. Odile, st.; Dempo, v. Dorst; Taurus, Ca- merman; Res Nova 3, st.Lamoriniere, v, Den- zel; Hedrima, Koenen; Henricus, Meijer; Vau- han, st.; Sani 7, v. IToyweghen; La Fontaine, Reich; Ebenhaëzer, Welma; Fluviale 27, Rougy; Klbo, St.; Marius, Booy; Salak, Balder; Anna, Klop; Richard 7, v. Dam; Ceres 2, st.; Rival, OudakkerSkadi, St.; Ella, Hietbrink; Leopold, Soomers; W. v. Driel 40, Beekman, Ludwig, st.; Amezone, Boom; Raab Karcher 66, Schneider; Phenix Rhenan 4, v. d.Endt; Maaskade, st.;' Josef, Mohllg; Seydlitz 16, Jacobs; Hrso, Dun- gen! Irmgard, st.Deux freres, de Hoek; De Hoop .2, Michl; Brohsal, Stang; Adri, ie Cessie; Adstad, de Regt, Katharina, Emmig; Anna, Em- mlg; Elisabeth, Schwager; Gretha, Joosten; Lux Vera, Lellmann; Gelria, st,; Machiensteen 16, Mertens, Marie, Cools; Gelria, Bokslag; Oranje Nassau, Snoey; Hoop op behoud, y. d. Waal; Dwlna,, st.; Willem, Smet; Parana, v. d. Broek;' Adjo, de Boer, Linquenda, Visser; Achille, Bio,ml berg; Fiat, Neijcnhof; Actief, Sekuur; Maca, Oomens; Hoop op welvaart, v, d. Hof; Progres, st.; v. Luppen, Lonqui, Anneke, de Paepe, Wap pers, Hofman, Japleo, St.; Cornelia, Wigman; Adolf, v. d, Wei; Nassau, Lqgraaf, Heta, Koo pen; Borusia, st.; Hendrik Maria, de Bot, Rival, Duizendstra; Wilhelmina, v. d. Stay; Wilhelm, St.; Fihat 4, st.; Joh, Regina, Nauert; St. Maria, v. (Strien; W. v. Driel 49, Stout; Wessellna, st.; Renan, Paurner; Comptoir 18, Vrem; Cornelia, st.; Atlas, Neifenhof; Frldum, Boontjes; Fiat pd Langertberg, St.; Molière, Hammer; Donizetti! v. Anrooy; Dankwart, v. Hanimingen; Rottumy,' Boerma, Hanlel 2, St.; Haniel 83, Brungs; Sterk- rade, Schater; Emil, Leenen; Arkona, Muller; Taurus II, St.; Salaire, de Molenaar; Trois Soeurs, v. Aikeltien; Wilhelmina 2, v. Oeveren; Labor, Schalken; Ideaal, st.; Josefine, Wernt- gen; Caroline, Rennings; Ocean, Vogel, Jan, Talens; Raab Karcher 6, st.Nieuwe zorg, v. Lopik; Raab Karcher 85, Oehler; Risico, s'wia- kels; Anker 3, Bank; Raab Karoher 21, Neuer; Riinzeevaart 3, Huhn; Maja, St.; Gerharda, de Zwart; Noldina, st.; Celina, Westerlink; Pierre, Smits; Locarno, Schuddink; Joseph Martens; Yvonne, Tuljink; Spes, Stoter; Maria Cornelia, Steenoven; Fraternité 3, Somers; Piet, lllegens;' Maria, Kreutsch; Fraternité, Kreke; Tamsa 35, Carningsgeld; Cornelia, van Steen; Ukkel, st.; Mathilde, Roovers; Madeleine, Kriesels; Adjo Groezen; Hendrika, Johanna, Westers; Wingi| St.; Egidia, Kieboom; Summer; Udine; Berthold, Mu-tatio, Ludewigs; Willem, Doodewaard; Kara, st.; Transport 66, Pauwels; Pejo, Stienstra, Ja- nita, de Graaf; Antoinette, den Otter; Wijn gaarden; Metje, den Otten; Time Is money. Vis ser; Voorwaarts, st.; Al wa, Leunis; Anna, v. Gent; Fosheja, Jantje, Tor; Joma, Onntk; Anna] Hartmans; Avontuur, v. Dam; De blijde aam kowst, Rooding; Obi, st.; Jeanne, AbbeeleMar-" glenst. Boerkln; Nooit "Gedacht, Bellen; Hor- tense, Savelkoul; Rene, Maas; Johan Wagner St.; Zukl-Beveland, Stormezand; Labor, Landa;' Sophie, St.; Adriana, Teunissen; Analijte, Hou- welingen; I>ra, st.; W. v. Driel 36, Klooster; Cornelia, sLr Composni, y. d. Bosch; Car;o, Fredi; Abbeele; Mijn Verlangen, Kindt; Tango, Veld; Flores Helene, de Graaf; Sldonie, Mair- lean; Saturnus, Vlieger; Blanche, Jansen; Hora st, Theodor, Tempelaars; Nella, Leemans; Jo han, Leemans; K, Vaart 8, st.; Treue, Uhler; Maasstroom 22, Schröder; Berchheide, Vermeu len; Turgot, St.; Geertruida, Sohellaars; Geer truida, Trouwborst; Somali, Wissink; Sophia Cos 1, st.; Redemptor 2, Kemphen; Spes, van Oosten. zijn beroep nooit meer uitoefenen. Gij deelt stellig ook mijn gevoelen, waarde collega. De pols, de temperatuur..., Kameron zag noch hoorde iets, hij wist niet eens, dat er iemand tegen hem sprak. J ulius, fluisterde hij, ken je me niet meer? Waiter Kameron ls bij je. Doch de zieke vernam de sineekende roepstem niet, de van koorts gloei ende oogen rolden rusteloos in het rond, hij kende zijn omgeving niet. Hij gaat ons voor eenwig verlaten, riep Kameron met hitter verdriet tot den inspec teur, het geheim, dat hij in zijn boezem verbergt, is voor ons verloren. Zoolang hij nog ademt, wijk ik niet van zijn zijde. Wilt u met mij hier blijven, of vindt u goed, dat ik alleen bij hem waak? Gryoe is hier, antwoordde de inspecteur. Hij heeft den zieke sinds gisteravond niet verlaten en zal met u hier blijven. De dokter snelde naar de telefoon, om b> richt van huls te krijgen, en vernam, dat de toestand van zijn vrouw onveranderd was. Na dat hij bevolen bad hem onmiddellijk te be richten, ingeval zij tot bewustzijn kwam, keerde hij naar het ziekbed van Molesworth terug. I-Iij kent u niet, fluisterde juflrouw Olney. - en toch schijnt hij rustiger wanneer u bij hem is. Hoor, daar roept hij u weer bij uw naam! Walter, Walter Kameron! klonk het van de lippen des stervenden. De klagende toon sneed den sterken man door de ziel en zijn oogen schoten vol tranen, welke zijn eigen zwaar leed niet had kunnen te voorschijn brengen. Zoo gingen de bange uren voorbij, totdat er plot seling een verandering intrad. De stervende keek op, herkende Kameron en slaakte een diepen zucht. De dokter boog zich over hem heen. Je hebt mij iets te zeggen, Julius, fluis terde hij, spreek maar een woord, en ik aal je er eeuwig dankbaar voor zijn, Welke van de twee zusters heb ik getrouwd? Antwoord mij, dierbare vriend, dan vraag ik je niets meer. De zieke opende zijn mond, alsof hij wilde spreken, maar hij bracht geen geluid voort. O God, kreunde Kameron in wanhoop, moet ik hem zien sterven, zonder het reddende woord te vernemen? Julius, je bent sterk ge noeg, om je te bewegen. Wanneer Genoveva mijn vrouw is, hef dan de rechterhand omhoog. De hand bleef roerloos. Wanneer het Mildred Farley is, hef dan. da linkerhand op. Ook deze bewoog zich niet. Kun je het mij niet zeggen? riep Kameron in woeste smart, of wil je het niet? Je zegt dat je veel van mij houdt, o, bewijs het dan nu? Maar de stervende lag onbeweeglijk, alleen uit zijn oogen brak een aandoenlijk verlangen den blik. Toen gaf de dokter zijn vergeefsche pogingen op, hij verjoeg alle zelfzuchtige ge dachten van zich, boog zich voorover en kuste met heilige vrees en teederheid het voorhoofd waarop het koude doodszweet parëlde. Een straal van onuitsprekelijke blijdschap glaed over het verhelderde gelaat, de hand, die zich niet had willen bewegen, strekte zich naar Walter uit en rustte gedurende een oogenblik met innigen druk in de zijne. Kameron boog zich over den stervende neer en prevelde een gebed tot den Heer van leven en dood. Toen speelde er een gelukzalige glimlach om de bleeke lippen van Molesworth, nog een dank bare blik en de diepe, ondoorgrondelijke oogen, sloten zich voor eeuwig. Het is gedaan, zeide een welbekende staai achter Kameron op plechtigen toen. Wij moeten een ander middel aseken om achter de waarheid te komen. (iWordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6