DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. VIJF-EN-DERTIG JAAR PAROCHIELEVEN littER STADSNIEUWS BEURSVAN SCHIEDAM 53ste JAARGANG WOENSDAG 14 MEI 1930 Nó. 15720 Bij het jubileum van pater Aloysius van Dijk INGEZONDEN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN J BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3.25, p. mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt voor 1—6 regels 1.55. Elke regel meer 25 ct. Ree ames tusschen den tekst 50 ct. p. regel. Kabouter-advertentiën ter grootte van 5 regels 0.50, 10 regels 1.15 regels 150, uitsluit, bij vooruitbetaling. Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150. bij verlies van een duim, 75. bij vciliea j-j vinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand m dit blad woraeii e PROVINCIALE AUTO-ZEGENING TE ROTTERDAM Men schrijft ons: In den loop dezer week bereikten ons var. verschillende plaatsen uit de provincie ver zoeken van Katholieke auto-üaudeiaren en garage-houders om reclame-biljetten voor de Auto-zegening te Rotterdam. In verband hier mede heeft het bestuur van St. Christoffel te Rotterdam besloten onmiddellijk de noodige exemplaren te deen drukken welke gratis ter beschikking worden gesteld. Aangezien door ons direct aan deze verzoeken gevolg werd gegeven doen wij nu langs dezen weg een be roep op alle auto. en motor-handelaren en op de garage-houders in Zuid-Holland om de hier boven bedoelde biljetten na ontvangst te willen doen ophangen op een duidelijk zichtbare j plaats in show.room of garage. Voorts zouden wij het zeer bijzonder op prijs stellen indien men de namen van gegadigden voor de zegening atu willen opnemen met volledig adres en met vermelding van de soort en van bet aantal motor-voertuigen aan bo vengenoemd secretariaat, of voor Schiedam aan den heer F. J. Vlug, Dam 46. Het is ons vorder gebleken, dat men in ver- schillende plaatsen in de meening verkeert, dat de auto-zegening slechts geldt voor Rotterdam Deze meening is absoluut onjuist. De plechtig heid te Rotterdam op Zondag 25 dezer geldt voor geheel Zuid-Holland. Dus iedere auto. of motorrijder in Zuid-Holland neme nu aan de zegening deel. Het spreekt van zelf, dat ver zoeken om deelneming buiten de provincie niet worden afgewezen. We noteerden deze ook reeds. Ten slotte verzoeken wij belanghebbenden dringend om toch niet tot het uiterste te wach ten met het doen van hun inschrijving. Tal rijke maatregelen kunnen eerst getroffen wor den. zoodra het aantal inschrijvingen ongeveer vaststaat. Men denke hier aan tijdige bestelling van de benoodigde plaquettes, aan het aantal uit te noodigen Priesters voor de zegening, ter wijl het ook voor de politie-autoriteiten van groot belang is tijdig te weten. hoe groot het aantal deelnemende voertuigen na genoeg zal zijn, zulks natuurlijk met het oog oo de regeling va.n het verkeer buiten en bin- hen het N.E.N.IJ:T.O.-terrein. UITERLIJK EENIGE TERUGGANG; INNERLIJK RIJKE OPBLOEI HET WIT GEI.E KRUIS Pastoor Möller tot geestelijk adviseur benoemd Tot geestelijk adviseur van het Wit-Gele Kruis in het district Zu'd-Holiand is benoemd dp Ze«reerw. heer J. B. W. M. Möller, pastoor van de parochie van het Allerheiligst Hart van Jesus alhier. „HULP IN DE HUISHOUDING" De vereeniging „Hulp in de Huishouding een onderafdeeling van den R. K. Vrouwenbond, gaat al jaren in stilte, zonder gerucht, maar blijmoedig en met groot succes haar dankbaren weg. Hoevele gezinnen werden al door baar in tijden vap ziekte of gezinsvermeerdering geholpen! Hoevelen heeft zij door haar mooie werk aan zich verplicht! Maar zij kan niet verder. De kas is leeg. En er zitten menschen op haar hulp te wach ten! Mensehen waar dringend hulp noodig is, maar die niet geholpen kunnen worden, omdat er geen geld is. - Om weer wat weerstandsvermogen te krijgen heeft de vereeniging besloten Donderdag 22 dezer een iiefdadiigheidsuitvosring te geven in de groote zaal van den R- K- Volksbond. Er is een keurig programma opgesteld. Opgevoerd zal namelijk worden het niooie zangspel „Lente bloemen" van Catharine van Rennes, en het blijspel „Joop ter Heul". Moge Katholiek Schiedam door een grooten toeloop het aan de sympathieke vereeniging mogelijk maken haar liefdewerk onverzwakt te Wijven voortzetten. Kaarten voor de uitvoering zijn verkrijgbaar bij: mevr. Van Adrichem, Groenelaan 35; den heer Exler, Hoogstraat 20; mevr. Van Heusden, Christiaan Huygensstraait 4; mevr. Pluyni, Hoogstraat 153; mevr. Stolwijk, Tuinlaan 42; mevr. Zoetmulder, Warande 46, alsmede 's avonds aan de zaal. Donderdag 22 Mei, den dag der uitvoering, is er in den R. K. Volkshond van 12 tot 1 uur gelegenheid tot plaatsbespreking. HOUTBEWERKERSBOND „ST. ANTONIUS" Ledenvergadering Op Donderdag 22 Mei a.s. zal de afd. Schie dam van den Houtbewerkersbond „St. Antho- nius" een ledenvergadering houden in den R. K. Volksbond. Met het oog op de belangrijke agenda is aller opkomst dringend gewenscht. De bijeenkomst begint om acht uur. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 13 Mei. Aangekomen: s.s. Eve- rèlsa, met papierhout van Kotka; s.s. Polar Chief met traan van South Georgia voor N.V. Schieveem; Engelsch s.s. Tucuri.'ica van Bre merhaven; Noorsch s.s. Lionel van Vlaardin- gen, beide om te dokken in de Wilhelmin»- haven. SCHIEDAM, 14 Mei. Aangekomen: Engelsch s.s. Menelaus met olie en stukgoederen voor de N.V. Schieveem in de Wilhelminahaveu. SCHIEDAM, 13 Mei. Vertrokken: motor- zeetjalk Stella, ledig naar Leerdam: Noorsch s.s. Torefjell, ledig naar Chrtstiaansund, Duitsch s.s. Tilly L. M. Russ ledig naar Trange- sund; Engelsch City of Glasgow, met stuk goederen naar Kaapstad. II Het was, zooals we zeiden, de bedoeling van de geestelijke overheid van dén nieuwen assis tent van de Sint Jansparochie, dat. hij slechts enkele weken, gedurende de afwezigheid van Pastoor Daniel:* in Schiedam blijven zou. De pastoor liet. hem echter bij zijn thuiskomst nog niet dadelijk gaan en toen pater Winkelhagen, die bij de processie naar Den Briel zich erg had ingespannen, enkele dagen daarna een bloedspuwing kreeg kort daarop zou hij komen te overlijden was er geen sprake meer van, dat de tijdelijke assistent spoedig naar Huiiesen zou terugkeeren. Er was werk volop. Wel moest er in November een daagje worden afgenomen, opdat bij in Huissen zijn eindexamen zou kunnen doen, maar al dadelijk kwam bij midden in het parochieele werk. Dit nmvate onder meer ook van 1 Februari 1896 het directeurstlh ap van de vrouwencongregatiile, welke pater van Dijk steeds onder zijn leiding zou houden, en de geestelijke bediening van het Dominicaaessenklooster in de Tuinlaan welke bediening in 1902 door de Paters van de Singelkerk, die toen met een vierden geeste lijke waren vermeerderd, werd overgenomen, waarop pater van Dijk- de geestelijke leiding van het klooster aan de Korte Haven overnam. In 1927 vierde bij als zoodanig zijn zilveren jubilê. In 1898 werd Schiedam tot. dekenaat ver beven en pastoor Daniels werd door Mgr. Bottemamne tot eersten deken benoemd. De hoogeerw. beer A. J. C. Schraag is pas de vijfde deken van liet dekenaat Schiedaam. De eerste opvolger van pastoor Daniels in bet dekenaat was pastoor J. P. Mobron van Over- schie. Deze werd' opgevolgd door pastoor H. J. Coppens, peniteit en grooten vriend van zijn opvolger in heit dekenaat., pastoor H. Verhoeven, na wiens overlijden pastoor Schraag aan het hoofd van het dekenaat werd ge plaatst- Bij de komst van pater Van Dijk in Schie dam was de Singel nog slechts een rectoraat. De kinderen deden hun eerste H. Communie nog in de parochiekerk, de Sint Jan, en zoo zag pater van Dijk dat eerste jaar van zijn parochieele bediening 130 eerste-communican- tje% tot de H. Tafel naderen. In December 1896 werd de Singel tot parochie verheven met den Zeereerw. Heer Mattheus Langewen tot eersten pastoor. Met die afschei ding slonk het aantal eerste-communicanten tot een zestigtal jaarlijks. En zoo is het tot nu toe vrijwel gebleven. In datzelfde jaar 1896 in de maand Juli werd op schitterende wijze de 50-jarige vesti ging der Zusters Dominicanessen in onze stad gevierd. Ze waren niet slechts zelf in Schie dam ingeburgerd, maar de Schiedammers, ook de nlet-Katholieken, haddon ze- als burgeressen aanvaard en het lag nog slechts in vage her innering, hoe ze werden uitgejouwd en nage floten en hoe een onverlaat een der eerste Zusters, die zich hier hadden gevestigd, zoo laf mishandelde, dat zij er na weinige dagen aan stierf Het gouden feest van het bestaan d'er Sint Uincentiusvereeniging in onze stad viel om streeks dienzelfden tijd, 7 Februari 1897. Het werd kerkelijk gevierd in do St. Jansparochie. Pasmoor Droog van de Frankelandsche parochie een tiental dagen daarna zou hij na een zeer kortstondig pastoraat, wegens voortduren de ongesteldheid Schiedam gaan verlaten en pastoor Langewen va.n de parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans, namen aan die viering actief deel. In 189S kort voor zijn benoeming tot eersten deken van Schiedam vierde pastoor Daniels zijn zilvpren priesterfeest. Het was hij die gelegen heid. dat de parochianen voor hun herder de henoodigde som bijeenbrachten voor de inrich ting en meubileering van de groote zaal in de pastorie. Toen nu 49 jaar geleden de Singelkerk in gebruik werd genomen, werd het aantal geeste lijken der Sint Jansparochie tot op vier terug gebracht. Al spoedig echter nam het parochieele werk zulk een vlucht, dat een as si stent werd aangevraagd, en zoo zien we in 1898 pater Jordanus Gijlwijk, naar Schiedam komen. Reeds het jaar daarop zou hij naar Curagao vertrekken en thans is bil bisschop en Aposto lisch Delegaat voor Zuid-Afrika. De 10e Juni 1902 was de dag van het tragisch overlijden van deken Daniels, Op weg naar Bü of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van Gemeentebestuur hd een conferentie werd hij bij het veriaten der boot te Hellevoetsluis plotseling onwel. Hij kon nog van de laatste H.H. Sacramenten wor den voorzien en stierf enkele uren daarop. ZijD liik werd door een drietal kapelaans der parochie, onder wie pater van Dijk, met de boot naar Schiedam gehaald en naar de kerk gebracht. Op 3 Juli nam pastoor Usurious Verhoeven ziin intrek in de pastorie aan de Hoogsr raat Twintig jaar lang zou hij pastoor der Sint .lansparochie, de onmiddellijke overste dus ook van pater van Dijk zijn. Hij begon zijn pasto raat in Schiedam met een offer. Immers hij stond in dien tijd te Tief en zijn parochianen maakten zich op, om met grooten luister zijn zilveren priesterfeest te vieren. Denzelfden dag als pastoor Verhoeven trad ook koster S. J. Looman in de Sint Janskerk in functie. En toen de nieuwe koster na de voorstelling wat geduld vroeg van zijn pastoor, omdat hij zich de.n eersten tijd wel eens ver gissen of iets vergeten zou, won de pastoor al dadelijk het. hart van zijn koster, dooi diens clementie voor zichzelf te vragen, daar ook voor hem in de sacristie alles nog vreemd was. Kort na de komst van pastoor Verhoeven kwam, ook weer plotseling, pastoer F. J. Poelhekke, van de Frankelj.ndsche parochie te overlijden. Pastoor Mobron. van Overscliie werd tot deken benoemd, terwijl aan pastoor Verhoeven de eervolle functie van bisschoppe- liik commissaris van het parochiaal armhe- stuur werd toegewezen. De opvolger van nes toor Poelhekke werd pastoor H. J. Coppens en weldra zou een groote, treffende vriendschap de herders der heide oudste parochies onzei st.ad verbinden. De toenemende propaganda van socialisme en ongeloof eischto noodzakelijk een verdieping en verbreeding van godsdienstkennis en van sociaal inzicht alsmede versterking van het godsdienstig leven. Mitsdien werd in 1906 een vneisjespatronaat opgericht, dat gevestigd werd aan de Lange Haven naast de kerk en waarvan de pastoor de eerste president en een der kapelaans directeur werd. Aanvankelijk voor do geheele stad werd later dit patronaat parochieel gesplitst. In hetzelfde jaar kwam ook het jongenspartonaat St. Jozef tot stand. In 1907, op 5 Juli, volgde de oprichjing van een jongelingenvereeniging „Katholiek Leven", waarvan pater Marcolinus Bartijn de eerste adviseur werd. Een jongensvereeniging „Katho liek Streven" zou straks, voor het jeugdige goed, van „Katholiek Leven" een pendant vor men. In 1908 werd een aanvang gemaakt met de sociale cursussen in den R. K. Volkshond. Ge regeld werden in samenwerking met de saecu- liere geestelijkheid deze cursussen gehouden en ook pater Van Dijk had er een werkzaam aandeel in. Voor zijn rekening kwam speciaal het nog steeds actueele onderwerp „Het eigen domsrecht". Het was niet enkel ter gelegen heid van deze cursussen, dat pater Va.n Dijk een dankbaar gehoor onder de Volksbondcrs vond. Vaak trad hij voor den Bond ook als spreker op bij Encycliek- of Willibrordus- feesten. In 1913 begon pater Van Dijk een apologeti- schen cursus, waarop hij in een vijftiental lessen voor circa 160 toehoorders, de belangrijke stof behandelde: „Wat is de Kerk van Chris tus!" Het volgende jaar werd' deze cursus door kapelaan, thans pastoor Paulussen. voort gezet In 1918 stichtte pastoor Verhoeven de eerste Gezellenvereeniging in onze stad: hij zelf nam het presidentschap ervan op zich; pater Ceslas Mtchlinghoff als vice-president werd met de daeelijksche leiding belast. Sinds een paar jaar leidt pater Van Dijk ook op voor het examen hekend als Missio Canonica. De cursus omvat twee jaar van twee lessen in de week, en weTd door hem reeds een keer of vijf gegeven, o.a. bij de Zusters op de Korte Haven en in de Tuinlaan en bij de Eerw. Broeders. Ook leeken-onderwijzers en -onder wijzeressen worden voor het examen opgeleid. Vorig jaar nam de nog altijd met jeugdigen ijver bezielde priester het werk van het leeken- apostolaat ter hand'. De eerste cursus werd enkele weken geleden door hem voleindigd en een zestal bezadigde maar flinke mannen, ten- deze onderlegd, staan ttruis in de parochie als leekenapostel gereed om den priester te helpen, waar deze hun hulp nuttig mocht achten. Slot volgt). JAARFEEST R. K. VOLKSBOND „De Overkant" LAATSTE OPVOERING Voor de vierde en laatste maal ter gelegen heid van het jaarfeest, werd gisteren Leo Post's tocneelspel „De Overkant" in den R. K. Volks bond voor het voetlicht gebracht. Het is 'n oud thema: Barend Bronk, 'n han delaar in huishoudelijke artikelen, koestert 'n oude wrok tegen een soortgelijke firma van dei- Schuit aan den overkant, waarvan de eigenaars jaren geleden Bronk uit z'n huis hebben gezet en er zelf zijn ingetrokken. Bronk's levensdoel is geworden: de firma van der Schuit er onder te krijgen. Al zijn hoop is gevestigd op z'n zoon Eduard, die hem in dit streven moet navolgen. De jongen voelt echter meer voor den klooster lijken staat en zonder toestemming van zijn vader gaat hij naar het klooster. 'n Oude grootvader in huis tracht Barend's wraakplannen nog tegen te houden, maar het lukt niet. Eindelijk, na veel jaren, ziet Bronk zijn on zalig streven met succes bekroond. De firma v. d. Schuit komt hem de sleutels „van den overkant" brengen. Maar tegelijkertijd bereikt hem het bericht, dat z'n zoon Eduard. van wien hij niets meer wilde weten, is overleden. Dan ziet hij z'n dwaling in, vertrapt de sleutels en snelt weg, om z'n fout tegenover zijn zoon te herstellen. Hierna valt het doek. Het stuk is over het algemeen vlot geschre ven, al is de tekst soms, bijvoorbeeld hij den ouden vader, wel wat al te plechtig. Barend Bronk was vooral ie 't begin, wat theatraal. Een wat minder gerekt en geaccen tueerd spreken zou zijn spel ten goede komen. 'n "Énkel geval van minder juiste uitspraak daargelaten hebben we overigens voor deze uitvoering van Alberdingk Thijm niets dan lof. Ook de regie was goed verzorgd. De aanwezigen toonden hun instemming dan ook door 'n spontaan en hartelijk applaus. De heer Smits heeft zich met z'n orkest den heelen avond dapper geweerd en terecht betrok de heer Th. Mouwens het korps dan ook in zijn dankwoord aan allen die tot het welslagen van het jaarfeest hadden meegewerkt. HINDERWET Ingekomen is een verzoek van: J. Donker voort om vergunning tot oprichting van een manometerfabriek in het pand Lange Achter weg 28, kadaster Sectie B. no. 3267, met een verplaatsbaren compressor met electromotor van IV, P K. en een electromotor van 2 P.K., drijvende diverse arbeidswerktuigen. Dit verzoek is met bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 28 Mei, des namiddags ten j 2 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd kan op de secretarie dei- gemeente van de schrifturen, die teir zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslisdng ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkom stig art. 7 dieir Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 14 Mei 1930 ADRES TOL VIJFSLUIZEN Vlaardingen in gebreke gebleven den weg te doen beantwoorden aan de eischen van het moderne verkeer het standpunt tan b. en w. B ,en W. schrijven aan den Raad: Door uwen Raad werd in onze handen gesteld om advies een adres van een 60-tal belang hebbenden betreffende den tol op den weg Sohiedem-Vlaardiingen die geheven wordt door de gemeente Vlaardingen. Het. verzoek is tweeledig. In de eerste plaats wordt uwe Raad ver zocht om bij ons College zoodanige maatregelen wit te lokken, dat een stagnatie van het ver keer als hij z.g. tolbestorming plaats had, in het vervolg wordt voorkomen. Adressanten, verklaren daarbij niet in een beoordeeling te willen treden van de wijze waarop op 17 April werd geprotesteerd tegen het bestaan van den tol, zoodat dit ook door ons kan worden terzijde gelaten. Wij kunnen dan volstaan met er op te wijzen, dat het ne men van maatregelen ten opzichte van stag natie in het verkeer een zaak is van de politie en dat de Schledamsche politie haar plicht heeft gedaan. In de tweede plaats zijn de adressanten van meening, dat het een misstand is, dat reeds gedurende drie jaar van de weggebruikers een hooge wegenbelasting wordt gevorderd en daarnaast tolgeld wordt geheven, dat niet aan den weg ten goede komt maar aan de afge- meene huishouding der gemeente Vlaardingen Zij achten dit een misstand, die ten spoedigste behoort te verdwijnen, ongeacht het finanoleele nadeel', dat niet-wegge bruikers van een ophef, fing zouden ondervinden, daar de betrokken tol destijds uitsluitend werd ingesteld om de onderhoudskosten van den weg te bestrijden. Zij dringen er daarom bij uw Raad op aan, dat hij het spoedige verdwijnen van de tollen helpe bevorderen. Naar aanleiding daarvan mogen wij er op wijzen, dat nadat in de pers reeds het Schie- damsche standpunt was aangegeven en hij de beantwoording van de vragen van den heer Broek nog nadere toelichting was verstrekt, wij ingevolge toezegging in de laatstgehouden raadsvergadering gedaan, de geheele corres pondentie terzake van de onder de auspiciën van heeren Gedeputeerde Staten laatstelijk ingestelde pogingen om tot opheffing van den tol te geraken voor de leden van Uwen Raad hebben ter visie gelegd. Wij blijven het in deze zaak aangenomen standpunt juist achten. Wij willen d;it standpunt hier nog eens op andere wijze belichten en willen dan voorop stellen, dat de weg er niet is voor den tol maar de tol voor den weg. In 1809 was het te doen om een, naar de be grippen van die tijden behoorlijke verbinding tusschen Vlaardingen en Schiedam. En om de kosten van onderhoud en rente en aflossing te kunnen dekken, werd aan de particulieren, die deze zaak ter hand namjn, 't tolrecht toegestaan. Toen ook auto's in de heffing werden be trokken, bracht dit voor den tolheffer dit was ondertusschen de gemeente Vlaardingen geworden de consequentie mee om den wee ook te doen beantwoorden aan de eischen van het moderne verkeer. Men moet echter constateeren, dat de tol heffer sindsdien nog steeds in gebreke is ge bleven om aan dien edsch te voldoen. Het is duidelijk, dat onze gemeente er niets voor voelt, dat, wat de' tolheffer had behooren en nog steeds behoort te doen, en waartoe de opbrengst van den tol ruim in staat stelde, van hem over te nemen, terwijl de tolheffer een vergoeding zou krijgen voor de verplichtingen, waaraan door hem niet is voldaan. Maar zal men vragen, wat moet er dan wel gebeuren? En dan antwoorden wij: het komt er nu od aan de totaal verouderde regeling van 1809 door een andere te vervangen. Toen verkreeg men, gelijk gezegd, een goeden In de berg-race Koenigssaal-Jilowitsch in Bohe- men boekte Mercedes weder groote successen. Caracciola op Mercedes overwon in de sportkas- se en vestigde daarvoor een nieuw record met 2 min. 57,2 sec. Graaf Arco óp Mercedes werd ook overwinnaar in de sterkste racewagenklasse. De Continentalbanden onderscheidden zich weder in deze race en waren op vele wagens gemon teerd. De race was bijzonder interessant omdat ze als eerste oefening -voor het Europeesche berg- kampioenschap geldt. De regen maakte de deels geasphalteerde weggedeelten zeer glad en ver schillende rijders slipten, gelukkig zonder ernstig letsel. (Adv.) weg, met als noodzakelijk gevolg in dien tiid een tolheffing. De eischen omtrent den weg zijn sinds 1803 een weinig veranderd en de denkbeelden om tremt het onderhond zijn ook een beetje ge wijzigd. Sinds de wegenbelastingwet kan tot elsch worden gesteld, dat, waar het een hoogst he- langrijke intercommunale verbinding betreft hier een behoorlijken weg tot stand komt, voor komende op het Provinciaal Wegenplan en waaraan de Provincie door het geven van een bijdrage ten koste legt, wat het ook aan zoovele andere wegen in haar gebied doet. Het heeft ons altijd ten zeerste gegriefd, dat de Provincie zich, ondanks ons bij de vaststelling van het Provinciaal Wegenplan in 1927 gedaan en daarna gedurig herhaald verzoek, aan dezen weg niet heeft willen laten gelegen liggen. Dan blijft nog over de moeilijkheid van de derving door de Gemeente Vlaardingen van Inkomsten, die wel in strijd met den opzet van den tol, maar dan toch feitelijk worden genoten Dit is echter iets, waar de Gemeente Schie dam buiten staat, doch wat het Rijk aangaat, dat uit den aard der zaak in een scheeve ver houding komt, wanneer de auto's naast de We genbelasting nog dezen tol' moeten betalen. Uit het voorgaande volgt, dat het van Rijk en Provincie afhangt, of de voorwaarden voor de opheffing van dezen tol zullen worden ver vuld. Overigens moet o.i. worden aangenomen, dat de pogingen van Gedeputeerde Staten om tot de opheffing te geraken, waarop de bovenhe doelde correspondentie betrekking heeft, reeds tot een voorbijgegane fase behooren, nu, naar bekend is, de Tollencommissie deze zaken zal behandelen. Wel mogen wij er nog de aandacht op ves tigen, gelijk wij in ons adres aan de Eerste Kamer hebben gedaan, dat, wanneer de aan hangige We gen wet mocht worden aangenomen, de zaak in een noodlottig stadium zal komen, daar de wet zonder meer een recht op schade vergoeding hij gedwongen afschaffing schept, dus ook wanneer dit, zooals hier, met het oog op de oorspronkelijke regeling van den tol geheel misplaatst is. Deze schadever goeding, die door den rechter wordt bepaald, zal dan uit den aard der zaak moeten worden vastgesteld op de basis van de gekapitali seerde winstderving. Voor dezen tol' za.1 dan deze vergoeding zulk een reusachtig bedrag vormen dat praktisch kan worden aangenomen, dat men nimmer tot gedwongen afschaffing zal overgaan, zoodat het dan, ook wanneer Rijk en Provincie bereid zijn het hunne te doen, geheel van de gemeente Vlaardingen zal afhangen of door haar vrij willig tot opheffing zal worden overgegaan. Wij stellen u voor verzoekers door toezen ding van afschrift van dit advies, met een en ander in kennis te stellen. AANRIJDING Gistermiddag om twaalf uur had op den hoek van de Groote Markt en de Hoogstraat een aanrijding plaats tusschen twee auto's, be stuurd door J. H. uit Maasland en H. H.' van hier. Beide auto's werden licht beschadigd. TEGEN EEN BOOM GEREDEN Gistermorgen reed een auto, bestuurd door H. V. uit Vlaa.rdinger-Ambacht op den hoek van de Groote Markt en de Nieuwstraat tegen een boom, om een aanrijding met een anderen auto te voorkomen. De auto liep vrij vee' schade op. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1213 Mei 1930 GEBOREN: Johannes, zoon van J. van Zel- lem en P. Teeuw, Rozenburgerstraat 24 Maria C., dochter van H. Scholten en M. C. van Katwijk, Noordvestsingel 63. OVERLEDEN: J. M. Hoogland, 69 j., weduwe van C. Aleman, Oostsingei. DE HAASTIGE TRAMCONDUCTEUR M. Door de onoplettendheid van den Conducteur van de Electr. Tram had ik gisterenavond om half tien uur te Rotterdam het grootste ongeluk kunnen krijgen. Ik stond a.1 'n paar minuten op de tram le wachten. Dus ik kwam aan de halte niet op het nippertje. De tram houdt stil, n weikman gaat vóór mij in. Ik wil ook instappen, sta met den eenen voet op de tree en reeds heeft de conducteur het sein van vertrek gegeven. Goddank was het een dor nieuwe wagens, die ik trof en zoodoende had ik 'n stevige en ge makkelijke houvast aan den koperen sta.ng. Toen èn conducteur èn bedoelde werkman het vrachtje naar binnen hadden gehaald, zei ik den eersten: „Vriend, u hebt niet uitge keken." De man zelf was ook verschrokken. Geen wonder! Het is 'n goed lesje voor hem. Natuurlijk het fooitje schoot er dezen keer bij in. De Directie mag het dienstpersoneel wel herhaaldelijk er op blijven wijzen, of alle passagiers reeds zijn ingestapt. Door sleur en gewoonte let men soms 'niet op 't gevaar. X. Verwacht wordt: zwakke tot matigen Weste lijke tot Zuid-Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weindg of geen regen, iets koeler des nachts, overdag iets warmer. Fietsers en motorrijders lichten op vaa 's avonds 8.16 tot 's morgens 3-38. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. MetaaL- bewerkersbond f,St Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond, lederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeuiging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams- Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Zaterdag 17 Mei Feestavond voethalver. Ursus, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Musis Sacrum. 8 uur. Fancy-fair „Excelsior". R. K. Volksbond. Ge opend van 012 uur. Zondag 18 Mei Feestavond R. K. Handelsreizigersvereen. „St. Liduina". Musiis Sacrum. Aanvang half 8 Fancy-fair R. K. S. V. Excelsior. Gebouw It. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Maandag 19 Mei Fancy-fair R. K. S. V. Excelsior. Gebouw El. K. Volkshond. Geopend van 812 uur. Donderdag 22 Mei Algemeene vergadering R.K. vereeniging van Ziekenverpleging. Gebouw R.K. Volksbond. Aanvang 8 uur. „St. Liduina", Musis Sacrum. Aanvang half acht. Ledenvergadering Houtbewerkersbond St. Anthonius. Gebouw R.K.Volksbond Aanvang 8 uur. Liefdadigheidsultvoering ten bate van de vereeniging „Hulp in de Huishouding onder- afd. R. K. Vrouwenhond. Opvoering onder meer van „Lentebloemen", zangspel van Cath. v. Ren nes en het tooneelstuk ..Joop ter Heul" ge bouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. 14 Mei: Geb. v. IC en W., 5e en laatste concert Beethoven cyclus (Rott. Philh. Orkest) 8 uur. 16 Mei: Groote Kerk, orgelvoordracht J. H. Besselaar Jr. met medew. van Oscar Eberle (cello), 8 uur. 17 Mei: Groote Schouwburg, Adam, Eva en Compagnie (Schouwtooneel) 8 uur. 18 Mei: Groote Schouwburg, Adam, Eva en Compagnie (Schouwtooneel) 8 uur. GeD. van K. en W., concert Zang en Vriendschap (Haarlem) en Rotte's Mannenkoor, 8 uur. 19 Mei: Groote Schouwburg, Das Drei- maderlhaus (Fritz Hirsch-operette) 8 uur. Bioscopen.: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 15 Mei in: Luxor (voor volwassenen); Royal (voor volwassenen); Ooster-Theater (voor volwassenen). SCHIEDAM, 14 Mei. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn ƒ14,50 per H.L. ad 46 pet.; Bin- nenlandsche spiritus ƒ26.50 per H.L. ad 100 pet.; Buitenlandsche spiritus 15.50—16,25 per H.L. ad 100 pet. naar kwaliteit. Alles zon der fust en zonder belasting. Namens de commissie uit de Kamer van Koophandel voot de noteering va.n gedistilleerd HERMAN JANSEN. Spiritus Melasse-spiritus 26.50 per H.L. SCHIEDAM, 14 Mei. Men noteert voor ruwn graanspiritus 60 pet. 17.— per H.L. Spoeling 0.90. Spoeling

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1