DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN \LZz 2 tiJ -lie'vpe^^fcyt l VIJF-EN-DERTIG JAAR PAROCHIELEVEN STADSNIEUWS BEURS VAN SCHIEDAM 53ste JAARGANG DONDERDAG 15 MEI 1930 No. 15721 ERNSTIG AUTO-ONGELUK Bij het jubileum van pater Aloysius van Dijk benoeming DIT NUMMER BESTAAT VIT DRIE BLADEN. UIT KETHEL BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per S maan den 8.25, p. mud. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afts. nummers 5 ct. Postch. en girodienst S1440 DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt voor 1—6 regels 1.55. Elke Tegel meer 25 ct. Reclames tusschen den tekst 50 ct. p. regel. Kabouter-advertentiën ter grootte van 5 regels 0.50, 10 regels 1. 15 regels 1.50, uitsluit, bij vooruitbetaling. Op den Rotterdamschen Dijk EEN DOODE, TWEE GEWONDEN „MET 'N BEHOORLIJKE SNELHEID GEREDEN" Vanmorgen om half vier kwam een luxe-auto gemerkt H 30858 in volle vaar tover den Rotter damschen Dijk gereden in de richting van Schiedam. In de bocht, waar de nieuwbouw begint, zwenkte de wagen plotseling naar rechts, met het gevolg, dat de auto. met volle vaart teget' een aldaar staanden verbindingspaal van het dradennet van de electrische tram reed. Door den hevigen schok botste hii daarna tegen het hek dat langs de rails staat. Het bek brak aan den .onderkant af en de paal, die in den kop van den auto was gedrongen kreeg een paar deuken en werd eveneens ont zet. De drie inzittenden, allen uit Vlaardingen, bleken zwaargewond te zijn. Een van hen, J. v Aperen, lag achter den auto en had naar men* aanvankelijk vermoedde, een dijbeenbreuk bekomen Later bleek het slechts een ernstige beenwonde te zijn. Hij had het bewustzijn reeds verloren. In den auto zat een zekere Smits, uit de Potgieterstraat te Vlaardingen; deze was met z'n bovenlichaam en zijn beenen tusschen de ijzeren deelen van den auto bekneld, terwijl hij met zijn zwaar bloedend hoofd op de straat lag. Behalve tal van andere wonden had hn een ernstige schedelbreuk bekomen. De bestuurder, J. Seinkaegen, uit de Stations straat te Vlaardingen, zat eveneens tusschen de overblijfselen van den auto bekneld. Ook deze had ernstige hoofdwonden bekomen. Onmiddellijk werd de politie-arts dr. de opgebeld, die de eerste hulp verleende. Toen het ongeval zich zoo ernstig liet aanzien, we d ook nog de hulp van dr. Ormel ingeroepen. Op last van dr. de Leeuw zijn de gewonden naar het Gemeente Ziekenhuis vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. De auto ia van de rails afgetrokken, zoodat het tramverkeer bij het hervatten van den dienst geen stagnatie ondervond. De wagen, die bijna geheel vernield is, is later naar de garage van de firma B. Rj.wel aan het Plein ïlendragt gesleept. Smits, dïe er het ergst aan toe was, is hedenmorgen om ongeveer negen uur ln het ziekenhuis overleden. De toestand van de twee anderen is ook vrij ernstig: vanmorgen waren zij nog niet tot bet bewustzijn gekomen, zoodat zij omtrent den toedracht der zaak nog niet konden worden Onmiddellijk na het ongeluk is ^tuur der even bij kennis geweest. De politie heeft hem toen eehifh vragen gesteld. Hij verklaarde dat het vannacht tamelijk mistig was en ze nog al met een behoorlijke snelheid hebben gereden, wat wel te begrijpen is, als men de schade ziet aan den auto toege bracht. Hedenmorgen om omstreeks 11 uur ds de heerJ. vau Asperen weer tot bewustzijn ge. komen en naar Vlaardingen overgebracht De heer J. Seinbaegen verkeerde nog steeds m bewusteloozen toestand. UITERLIJK EENIGE TERUGGANG; INNERLIJK RIJKE OPBLOEI HET GEMEENTE-ARCHIEF III. (Slot). Verslag over 1929 Aan bet verslag van don toestand viu het Archief der gemeente Schiedam over 1929, uit gebracht door den archivaris, dr. C. R. Ver maas, antieenen wij: Begin Mei richtte ondergeteekeu.de een uit voerig schrijven aan het College van B. en W-, beitoogeind dat, vooral met het oog op de ge varen en de bezwaren, die de afgeloopen winter naar voren had gebracht, centrale verwarming dringend nocdig was voor een gebouw, waarin gen voorzien, terwijl in 1926 de Theresiakapel schatten uit het verleden, toebehoorend aan de ZEGELPLAKKEN VOLGENS DEN LEEFTIJD Wijziging Loonklassenbesluit Van bevoegde zijd® vestigt men er de aan dacht op, dat de zegelplakking ingevolge d« bepalingen der Invaliditeitswet thans met In gaing van 11 dezer uitsluitend dient te geschie den naar den leeftijd van den Verzekerde. Zooals bekend zal zijn, werd door het Konink lijk besluit van 18 Juli 1929 Staatsblad no. 393, de bestaande indeelin in loonklassen gewij zigd. Evenwel werd op 9 Januari 1930 door den Centralen Raad van Beroep beslist, dat dit K.B. zijn bindende kracht miste en derhalve niet geacht kon worden in werking te zijn ge treden, omdat bij hetnemen van dit Besluit de Raden van Arbeid niet werden geboord, zooals artikel 61 der I, W. d.it voorschrijft. Thans is bij Kon. Besluit van 24 April 1930 no. 146, de loonklasseindeeling opnieuw ge wijzigd, nadat de Raden van Arbeid nu wel zijn gehoord, en heeft de indeeling in loonklassen naar het loon afgedaan. Over de week van 11 tot en met 17 Mei wordt dus in normale gevallen het over die week ver schuldigde zegel naar den leeftijd geplakt. Behoudens enkele uitzonderingen is deze in deeling als volgt: A. Voor mannelijke personen: Van 14 tot 18 jaar 40 cent Per week; Van 18 tot 21 jaar 50 cent per week; Van 21 jaar en ouder 60 cent per week. B. Voor vrouwelijke personen: Van 14 tot 21 jaar 40 cent per week. Van 21 en ouder 50 cent per week. JUBILEUM Heden herdacht de heer H. Hami den dag, waarop hij 25 jaar geleden benoemd werd tot hoofd-bedrijfslelder van de afdeeling scheeps- en constructiebouw bij de Werf Gusto, alhier. Behalve van zijn collega's en het personeel van de werf, waar hij zeer gezien is, mocht hij ook van vele andere personen, waarmede hi1 in ziin lange carrière in aanraking kwam, hartelijke blijken van belangstelling ontvangen. Met ingang van. 6 Juni a.s. is tot agent^van politie te Rotterdam benoemd ouz® «tadce noot M. M. J- de Groot, thans maréchaussee te Qudenboech. Van de allergrootste beteekenis voor het geestelijk leven der parochie zoowel als de heele Katholieke wereld werd de onvolprezen encycliek van den grooten heiligen Paus Pius X in het jaar 1908 over de veelvuldige H. Communie. Werden in dat jaar 36.009 Heilige Hosties in de St. Janskerk uitge reikt, het jaar daarop was dit getal tot 53.000 gestegen, om nog een jaar lateir het cijfer 66.000 te hereiken, terwijl weer een jaar later dat aantal niet minder dan 110.000 bedroeg. Het spreekt vanzelf, dat de vereerimg van de H. Liduina, de Heilige bij uitstek van de Sint Jansparochie ijverige bewonderaars on der de geestelijkheid der parochie steeds heeft gevonden. En als wij weten, dat de moeder van pater Van Dijk Liduina' heette een helaas nog ve®l te zeldzaam voorkomende meisjesnaam in ons land, waar nog steeds veel te weinig de schitterende figuur der Schie- diamsohe Heilige wordt gekend, zij nog veel te weinig als 'een nationale Heilige wordt ver eerd dan zal men begrijpen, dat pater Van Dijk onder die bewonderaars der Lidui- na-vereering een der eersten is geweest Bij de Sint Liduina-tentoonstelMng in April 1925 zat pater Van Dijk als vice-voorzittar in het comité, waaTvan kapelaan Paulussen de voor zitter was. Pater Meyer zou bij die gelegen heid voor het feestnummer van de „Nieuwe Sohiedamsche Courant" een artikel schrijven over de H. Liduina en de Dominicanen. Hij werd echter door den dood verrast en pater Van Dijk was zoo welwillend zijn taak over te nemen. Er moge hier nog even aan herin nerd worden, dat in 1906 besloten werd in alle parochies de viering van het St. Liduinafeest, wanneer 14 April in de Vasten of in de Paasch- week viel, te verleggen naar den tweeden Maan dag na Paschen. Van den eersten dag af dat pater Van Dijk zijn priesterlijk werk begon, was hij het is trouwens Dominicaansche traditie een groot ij veraar voor de Missie. Van den Do- minicus-penning voor stad en omgeving is pater Van Dijk de directeur evenals in d.e St. JaiTusparocliie van de Pauselijke liefde werken: Broederschap van den H. Geest tot, Voortplanting des Geloofs, Genootschap van de H. Kindsheid en St. Petrusliefdewerk. i De verschillende jubilea welke pater Van Dijk mocht vieren, zooals die van de pastoors en de andere kapelaans, werden, het spreekt eigenlijk vanzelf, op den wernseh jubila rissen veelal benut to.t .verfraaiing van het Godshuis. Zoo was hij het koperen priester feest van pater Van Dijk het altaartje van den H. Petrus-Martelaar het fraaiste cadeau. En ook de benoodigde som voor de verplaat sing van het H. Hartbeeld kwam vlot bij elkaar. Ter gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest weTd den kapelaan door de con gregatie der H. Familie een fraaie miskelk vereerd, waarvoor het aanmerkelijke bedrag van ƒ570 ineens was bijeen gebracht. Bij het 12V4-jarig pastoorschap van deken Verhoeven in 1915 werd aan de kerk de elec trische verlichting geschonken, welke later on der pastoor Ligthart geheel Werd vernieuwd, terwijl kort te voren reeds een electrische klok was aangebracht en het orgel van electrfcche drijfkracht was voorzien. De jubilea der Kevelaersehe processie vorm den al mede een reden tot feestvieren. Bij het 50-jarig jubileum in 1899 werd aan de berk van Oud-Kevelaer een Liduina-altaar geschonken, dat 10 jaar later werd gepolychromeerd. In 1924 bij bet 75-jarig bestaan der processie-broe derschap organiseerde pastoor Hgthart een bijzondere bedevaart, waaraan 330 pelgrims, onder wie alle pastoors der stad, deelnamen. Het ledental der broederschap nam prachtig toe en steeg van 400 tot 1200, een aantal dat zij glansrijk heeft weten te behouden. Het jaar 1916 zag de viering van het 75- jarig bestaan van de Congregatie der Zusters Dominicanessen, biet zevende eenwleeeit van de stichting der Dominicanerorde en op Zon dag Gaudete het derde eeuwfeest van de ves tiging en het onafgebroken verblijf der Do minicanen in Schiedam, een jubelfeest, dat door Z. D. H. Mgr. Callier met «en pontificale Hoogmis werd opgeluisterd en dat door heel Katholiek Schiedam werd meegevierd. Door de parochianen werd bij die gelegenheid de hou ten vloer der kerk met een rubbervloer over trokken. In 1921 vierde pater Van Dijk zijn 25-jarig directeurschap van de Vrouwencongregatie. Van de congreganisten ontving hij op d,it feest het leeuwenaandeel vain de som, vereisoht voor een reis naar Rome, zoodat hij den 700siten ge denkdag van het heilig afsterven van den Stichter zijner Orde te Rome mocht meevieren. Even zij er hier aan herinnerd, dat nit deze Congregatie de eerste vrouwelijke afdeeling van ,,voor Eer en Deugd" in het bisdom Haarlem is voortgekomen. Na het weer tragisch overlijden van deken Verhoeven, die door pater Van Dijk stervend op zijn kamer werd gevonden op het oogenblik dat in de sacristie met Mgr. Callier de ge- heele geestelijkheid op hem wachtte voor de toediening van het H. Vormsel, werd in 1922 pater Alphousus Ligthart tot pastoor der St. Jansparochie benoemd. Pastoor Ligthart had zich als een der voornaamste doeleinden van zijn pastoraat gesteld: herstel van wat door den oorlog geleden was en verdere verfraaing van het Godshuls. Zoo werd door hem in 1923 een aanvang gemaakt met de omvorming van de blechtgang tot een keurige bieohtkapel, een dankbaar werk van den kunstzinnigen Domi nicaan pater Van Bergen. Geleidelijk werden de rijke kandelaars angezien en opnieuw verzilverd. Bij het zilveren priesterfeest van. den pastoor ju 1925 werden de arnienbankgn van leunin- tot stand kwam. Pastoor Schaah zet volijverig het door zijn voorganger aangevangen werk gemeente en het Rijk, zijn opgetast. Tevens drong hij aan op de vervanging van de oude, der verfraaiing van de Kerk voort. Op het j geheel onvoldoende gasverlichting door elee naarstig met de beschikte- oogenblik is men ring bezig. In 1924 werd het 150-jarig bestaan van het R. K. Weeshuis in de St. Jansparochie plechtig herdaoht. Dat jaar was ook het jubeljaar der Siat Janskerk, op buitengewoon luisterrijke wijze gevierd. De parochianen vertolkten op stoffelijke wijze hun dankbaarheid door het aanbieden van de centrale verwarming. In datzelfde jaar werd in de kerk een aanvang gemaakt met de conferenties voor niet-ka- tholieken. Er waren steeds veel toehoorders en. heel wat vooroordeelen tegen het Katho licisme zulten op die conferenties zijn wegge vaagd. Eenmaal heeft pater van den Tempel voor een aantalniet-katholieken die de con ferenties hadden bijgewoond, een nacuTsus gegeven. In 1914 was pater Van Dijk directeur gewor den van de Derde Orde. Tegen diie Dei de Orde hestonden destijds nog heel wat vooroor- doelen. Ze telde slechts een 20-tal leden, waar onder in het geheel geen mannen. Door zijn energiek werken mocht het pater Van Dijk gelukken, de Derde Orde tot grooten bloei te bTengen, zoodat ze thans in de St. Jansparo chie 130 leden telt, in een mannen- en vrouwen- afdeellng gesplitst. Van de toetredende man nelijke leden was de eerste de heer F. J. Smit, geruimen tijd voorzitter van de Hanze en lid van den gemeenteraad. Viel dan al door de weinig gelukkige lig. ging der Sint Jansparocbie, waardoor ze bui ten alle uitbreiding valt, terwijl vete bewoners naar de nieuwe wijken trekken, in getalsterk te eer achteruitgang dan vooruitgang te be speuren wat bet geestelijk teven betreft, het treedt herhaaldelijk aan den dag, mag van rijken, feestelijken opbloei worden gesproken, j|t Als men zoo het paTochieele leven van een 35-tal jaren nagaat, teekent men heel wat ber den kingswaandige feiten op, te veel om op te noemen. We moeten ons beperken. Enkele dier feiten mogen hier nog vermelding vinden. We noemen dan de instelling van het aan- biddingsuur van tien tot elf in den nacht van Witten Donderdag op Goeden Vrijdag, waar voor veel devotie bestaat; de Poolsche mis in den oorlogstijd des Zondags om 12 uur door pater Mazurowskii opgedragen ten behoeve van de Polen die uit Duitschland naar Schiedam waren afgezakt; het opvallende feit dat in 1916 niet minder dan zes zonen der parochie de H. Priesterwijding ontvingen, drie in de congregatie der Priesters van het H. Hart op 23 Juli, en drie in de orde der Dominicanen op 15 Augustus; de Liturgieën volgens den Sla- vischen ritus, gehouden door Mgr. Scepticky en den archimandriet Mgr. Dabitch, bewijs, diat ook de' beweging van de hereeniging der Kerken in Schiedem belangstelling vond; den liiturgischen dag, in 1924 georganiseerd; de Vastenmeditaties in 1925 gepreekt door pater Borromaeus de Greeve, waarvoor zulk een ge weldige toeloop bestond, dat zelfs pater Van Dijk zich niet herinnert de kerk ooit zoo vol te hebben gezien, en diat uit de pastorie de stoeten werden aangesleept om zooveel moge lijk zitplaatsen te kunnen verschaffen; de plechtige pontificale H. Mis, door den Pauselij ken Delegaat Mgr. Gijlswijk, eertijds kapelaan der parochie (18981899) in Februari 1926 bij den aanvang van het veertigurengebed op Zondag Quinquagesima opgedragen; het zilve ren kosteraait van den heer Looman in Juli '27; het verschijnen in de eerste week dier maand van de Sint Jansklok, waarvan pater Van Dijk steeds een buitengewoon ijverig me dewerker Is geweest; de inwijding van de dr. Noletstichting op 15 Mei 1928, waar van den volgenden dag af aan dagelijks door pater Ko lenberg de H. Mis wordt gelezen; het ontslag in hetzelfde jaar wegens zijn teruggaanden ge zondheidstoestand van pastoor Ligthart. We zouden zoo kunnen voortgaan; maar we moeten eenmaal eindigen. Slechts willen we nog met een enkel woord ervan gewag maken we weten hoezeer dart steeds pater Van Dijk Is ter harte gegaan dat altijd de> beste verstandhouding bestaan heeft tusschen We- reldheeren en Dominicanen. We zeiden reeds, dat pastoor Verhoeven en pastoor Coppens groote vrienden waren. Bij de uitvaart van de ken Coppens, hield pastoor Verhoeven de lijk rede, Aan de groote feesten der parochie of der geestelijkheid namen de Wereldheeren immer deel. Bij het gouden feest der Vrouwen congregatie, een feest ook van pater van Dijk, die 30 jaar directeur was geweest, werd het eerste plechtige Lof door deken Schraag ge celebreerd. Als in de Gorzen een nieuwe kerk wordt gesticht, worden ook ln de St. Janskerk de collecten warm aanbevolen. In zijn pastorie zelf is pater van Dijk, als oudste in j'aren, door en door Schiedammer geworden, de vraagbaak van zijn confraters, en de hartelijke medebroeder tevens, dien leder graag een plezier doet omdat ook hij voor allen altijd klaar staat, die hartelijkheid ont moet omdat hij hartelijkheid verspreidt, die omdat hij zoo goed den gulden regel kent dat het beter is te geven dan te ontvangen, zelf ook zoo vaak ontvangen mag. En als Zondag pater Van Dijk den goeden God dank zegt voor het vele dat hij in dr afgeloopen 35 jaren van Hem ontvangen mocht, dan zullen zeker ook de parochianen van Sint Jan en heel Katholiek Schiedam zich met dat dankgebed vereenigen voor wat Hij hun in en door pater van Dijk 35 jaar lang heeft geschon ken. En zij zullen er de bede aan toevoegen, dat pater Van Dijk eens zijn gouden feest in Schiedam mag vieren, het record van zijn heeroom mag slaan. In onzen tijd van records zal die recordbreking er een zijn waarover heel Katholiek Schiedam zich zal verheugen. trische verlichting, 23 Juli d.a.v. berichtten B. en W.: „dat, alhoewel wij uwe meening deelen, dat centrale verwarming van het archief gebouw aanbeveling verdient, wij geen vrijheid kunnen vinden daart09 over te gaan, omdat voor het archief te zijner tijd een ander ge bouw zal moeten worden aangewezen." De electrische verlichting werd toegestaan en flink uitgevoerd. Archief en bibliotheek mochten weer verschil lende aanwinsten boeken De Administrateuren van het Fonds van het voormalig Oude-Manhuis deelden ondergetee- kende mede, dat zij bereid waren het archief van het voormalig Oude-Manhuis in bewaring le geven in het gemeentelijk archiefgebouw. Na wisseling van de akten van in-bewaring-geving en -neming door Administrateuren en het Col- De Noordduitsche betrouwbaarheidsrit „Dwars door Mecklenburg" was voor Mercedes een groot succes. Van de 15 uitgeloofde prijzen verkreeg Mercedes er 5. De sterrit naar Hamburg be zorgde Mercedes een eersten en den tweeden prijs. De eereprijs van den groothertog van Mecklenburg verwierf Mevrouw Isenburg op Mercedes. De meeste wagens hadden zooals bij alle races weder Continentalbanden. (Adv.) HET STEDELIJK MUSEUM lege van B. en W„ werd het archief overge bracht met een afschrift van den geschreven inventaris, indertijd bewerkt door Dr. K. Heerin ga; de oorspronkelijke inventaris bleef in bezit van Administrateuren. De verpakking van een groot aantal stukken werd opnieuw verzorgd en helt charter van 1564, bevattend het testa ment van Servaas Pieterz. Fabri, in het Alge meen Rijksarchief te 's-Graveinhage hersteld De talrijke verzoeken om inlichtingen van genpalogischon en liistorischen aard werden in volgorde van inkomst beantwoord. Onder vele andere van minderen omvang vêt- eischtem die omtrent e«n plan voor den bouw van een dubbele branderij aain de Westerkade. den molen „De Walvisch", aangekocht door de Vereeniging „De Hollandsche Molen", en het Hofje aan de Nieuwe Haven een meer uitvoe rig onderzoek. Ingekomen zijn 125 stukken, uitgegaan 184. De fraaie kaart van Schiedam en naasten «uitrek, in 1770 door Rutger van Bol-Es ver vaardigd, welke door den tijd veel had geleden, werd hersteld. De Minister van O., K. en W. stelde de ge meente gedurende drie jaar 100.ter be schikking voor herstel van de door het Rijk in bewaring gegeven oude doop-, trouw- en overlijdens registers. Het archief werd in het verslagjaar bezocht door 49 personen, die 153 bezoeken brachten; met een aantal personen werd een regeling ge troffen om het archief te bezoeken op andere tijden, dan die, waarop het voor het publiek is opengesteld. Verslag over 1929 Aan het verslag van het Stedelijk Museum over het jaar 1929 ontieenen we het volgende: De Commissie bestond op 31 December 1929 uit de heeren: F. A. C. Lechmer, voorzitter, P. J. van Harderwijk en A. Stahlie; de archi varis der gemeente is q.q. secretaris der Com missie. De heer C. H. Schwagermann Jr. is custos van het Museum Niettegenstaande de Commissie alles in bet werk stelt om het Museum zoo aantrekkelijk mogelijk te doen zijn voor het publiek, kan zij evenwel niets veranderen aam de het bezoek tegenwerkende omstandigheden, waarin het Museum verkeert, die in het leven wonden geroepen door de slechte ligging, de onvol doende verlichting en het ontbreken van ver warming ln het gebouw. Tegen deze drie tegen werkende omstandigheden valt weinig te doen. Toch Is het de Commissi e gelukt iets te doen, om de belangstelling weer eens al was het dan ook in een bepaald richting te wekke-e en tevens het bezoek aan het Museum te ver groot en. In overleg met den gemeentelijken inspecteur van het onderwijs werd besloten het Museum kosteloos open te stellen voor de leerlingen van zevende en hoogere klassen van alle scholen voor lager onderwijs in deze gemeente. De Commissie zond een circulaire aan alle dames en heeren, die belast zijn met het onderwijs in een d'ier klassen, met de uitnoodiging om Woensdag 26 Juni 1929 een samenkomst In het Museum te houden. Zeer velen gaven aan deze uitnoodiging gehoor. Na een korte inlei ding werd een rondgang door het Museum ge maakt. waarbij de leden der Commissie de ge- wenschte inlichtingen gaven. Bij de bespre king, die daarna gehouden werd, betuigden allen hun *i ngenomenheid met hetgeen zij gezien hadden en wilden gaarne van de geboden gelegenheid gebruik maken om met de leer lingen hunner klassen het Museum te bezoeken, onder voorlichting van een der leden der Com missie. Met groote belangstelling hebben daarna ver schillende klassen de collecties van het Stedelijk Museum hekeken en naar de gegeven toelich tingen geluisterd. De proef is geslaagd, zoodat onze Commissie zich voorstelt haar in 1930 te herhalen. Niet minder dan 256 leerlingen roeit hun leiders kwamen op bezoek. Ook in het afgeloopen jaar mocht het Mu seum weer eemige aanwinsten hoeken, als oude munten, foto's van bekende Schiedammers, gebruiksartikelen, enz. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Zuide lijke tot Zuid-Westelijken wind, licht- tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warmer. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9.18 tot 's morgens 4.36. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam'® Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting liestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Zaterdag 17 Mei Feestavond voetbalver. Ursus, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Musis Sacrum. 8 uur. Fancy-fair „Excelsior". R. K. Volksbond. Ge opend van 612 uur. Zondag 18 Mei Feestavond R. K. Handelsreizigersvereen. „St. Liduina". Musiis Sacrum. Aanvang half 8 Fancy-fair R. K. S. V. Excelsior. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Maandag 19 Mei Fancy-fair R. K. S. V. Excelsior. Gebouw R. K. Volksbond. Geopend van 812 uur. Donderdag 22 Mei Algemeene vergadering R.K. vereeniging van Ziekenverpleging. Gebouw R.K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Leden vergader img Houtbewer kers band. St. Anthonius. Gebouw R.K.Volksbond Aanvang 8 uur. Liefdadigheddsuitvoering ten bate van de vereeniging „Hulp in de Huishouding", onder- afd. R. K. Vrouwenbond. Opvoering onder meer van „Lentebloemen", zangspel van Catb. v. Ren- nes en het tooneelstuk ,Joop ter Heul" ge bouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. DE PROVINCIALE AUTO-ZEGENING In overleg met de politie-autoniiteiten te Rotterdam is bet volgende vastgesteld. De deelnemers aan de auto zegening kunnen bet voormalig Nenijto-terredn bereiken langs den WalenbuTgerweg vanaf de Sehiekade. De Tunnel en Stationssingel mogen niet bereden worden. Bij helt Nenijto-terrein aangekomen wordt rechts langs den zgn. Transportweg gereden tot den laartsten ingang, alwaar het verkeer in handen genomen wordt door de leden van de afd. Rotterdam van St. Chriistoffel. Bij het afrijden van het Nenijto-terrein slaat men onmiddellijk rechts af door den tunnel of Stationssingel. Deelnemers van Schiedam rijden door de stad Den deelnemers zal bij de Sehiekade hoek Walenburgerweg door een bord de richting worden aangewezen. Speciaal worden de deelnemers van de rich ting Schiedam er op gewezen niet door den tunnel te rijden, doch geheel de Kruiskade om over de Sehiekade het terrein bereiken. Leden van het eere-Comiité, genoodigden, doktoren en houders van roode en gele kaar ten gaan door de hoofdingangen het terrein OD. Verder zal' een goed uitgeruste technische dienst met bekwaam personeel op het terrein aanwezig Zijn om eventueel® reparaties aan motorrijtuigen te verrichten bovendien is daar ook gelegenheid tot het verkrijgen van benzine en olie. In hal D. zal het R.K. Mannenkoor „De Ver- eenigde Kerkzangers" een achtstemmig „Te Deum" ten gehoore brengen. Het koor staat onder leiding van den heer Jan van Leeuwen. Voorts zal de Harmonie G.A.V.E. onderafd. St. Joseph's-Gezeltenvereeniging, Kapelmeester de heer H. Op ten Berg, stemmige muziek uit voeren. Het heirkenningsteeken voor de auto's en motorrijwilelen zal bestaan uit een geal-wit vaantje, hetwelk in den loop dei- volgende week zal worden toegezonden. Tot slot wekken wij een ieder op zijn auto's te doen Inschrijven voor de auto-zegening. Laten ook de katholieke zakenmenschen hun auto's opgeven, dan zal 25 Mei een dag worden van onvergetelijke momenten, een stuk Kartho- ieke propaganda. Algemeen Secretariaat: Mauri tsstraat S0, otterdam. Secretariaat van Schiedam F. J. Vlug, Dam 46. OP AVONTUUR Door de maréchaussée te Amersfoort is al daar aangehouden en naar hier overgebracht het minderjarige meisje H. S. alhier, die ver leden week de ouderlijke woning was ont- loopen. AANRIJDING De melkslijter W. P. wonende Parallelweg reed gistermiddag in die Boterstraat met zijn fiets tegen een vrachtauto, waardoor een mandje met eieren van den bagagedrager viel en de inhoud brak. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 14 Mei. Aangekomen: s.s. Wes- terdijk van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven SCHIEDAM, 15 Mei. Aangekomen: Eng. s.% Motan, van Bremerhaven om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 14 Mei. Vertrokken: s.s. Wijn burn, naar Bergen; s.s. Toradja, nieuw voor proeftocht naar de Noordzee; Zweedsch s.s. Mal va, ledig naar Antwerpen; zeesleepboot Gouwzee, met een onderlosser van 400 M2 naar Gaynia. LONDEN, 15 Mei. Aangekomen; motor schoener Nyssiena. kapt. L. Pot, met ledige flesschen van Schiedam. 16 Mei: Groote Kerk, orgelvoordracht J. H. Besselaar Jr. met medew. van Oscar Eberle (cello), 8 uur. 17 Me i: Groote Schouwburg, Adam, Eva en Compagnie (Schouwtooneel) 8 uur. 18 Mei: Groote Schouwburg, Adam, Eva en Compagnie (Schouwtooneel) 8 uur. Geb. van K. en W., concert 7Zang en Vriendschap (Haarlem) en Rotte's Mannenkoor, 8 uur. 19 Mei: Groote Schouwburg, Das Drei- maderlhaus (Fritz Hirsch-operette) 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programmas tot en met Donderdag 15 Mei in: Luxor (voor volwassenen); Royal (voor volwassenen); Ooster-Theater (voor volwassenen). MANTEL ONTVREEMD Ten nadeele van rnej. P. de G. uit de Rrou- erstraat, is van een kapstok in de gang van haar woning een zwart-zijden mantel ontvreemd BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1014 Mei GEBOREN: Euft A., zoon van H. V. Steeg en M. Hermsen, Oostsingel 90 Martinus C., zoon van C. M. Kerklaan en P. W. Hamerslag, A. Muijsstraat 44 Jan, zoon van H. Frederik en C. Bullee, Maasdamschestraat 10 Aart, zoon van P. van Persie en M. H. Langeveld, Nassau- laan 75. GEHUWD: C. Huijzer 23 j. en C. W. Wijk 23 j. A. Lasschuijt -23 j. en J. P. van Egmond 21 j. H J Bosman 24 j. en A. van Woerkom 23 j. D. Ooms 25 j en J.K.T. Groeneveld 24 j E. Bentem 30 j. en A. Hoving 22 j. J. van d«r Meer 24 j en P. van Waart 27 j. „DE LOFSTEM" Hedenavond zal bovengenoemde Chr. Zang vereeniging in de Ned. Herv Kerk haar lente uitvoering geven onder leidmg van den hee G de Vries. Medewerking verleent o.a. het Kinderkoor „De kleine Stem". Als solisten zulten optreden de dames R. Uitenboogert en G. Teunderman en de heer Willebrar.d, orga nist te Hillegersberg. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 7-il4 Mei 1930. GEBOREN: Cornelia B. M., d. van G. J. Kerklaan en B. van den Nouwland, Kerklaan 1 Leendert H. z. van H. J. van Tiel en C. Meijer, Schiedamscheweg 1. SCHIEDAM, 15 Mei. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel- Moutwijn Moutwijn ƒ14,50 per H.L. ad 46 pet Bln- nenlandsche spiritus ƒ26.50 Per H.L. ad pet.; Buitenlandsche spiritus \5.50—f 16,25 per H.L. ad 100 pet. naar kwaliteit. Alles zon der fust en zonder belasting. Namens de commissie uit de Kamer van Koophandel voor 1e noteering van gedistilleerd HERMAN JANSEN. Spiritus Melasse-spiritus 26.50 per H.L. SCHIEDAM, 15 Med. Men noteert voor ruwe graansplrltus 60 pet. 17.— per H.L. Spoeling Spoeling 0.90. ONDERTROUWD: Pieter Oosthoek 22 j. en Johanna D. Martljnse 22 j. GETROUWD: Hendrikus J. van Winden 27 j en Quirina C. Heinsbroek 25 j. Martinus van den Berg 38 j. en Lijdia Laros 38 j. LICHTING 1931. Tijdens de Maandag j.l. te Delft gehouden zitting van den Keuringsdienst zijn uit onze emeente 11 personen goedgekeurd, terwijl l persoon voorgoed ongeschikt werd verklaard. MOND- EN KLAUWZEER. De besmettelijke veeziekte van mond. en klauwzeer, welke zich op sommige plaatsen onder het vee in deze gemeente voordoet, heefit naar we vernemen, een tamelijk ernstig ka rakter gekregen. Den veehouders wordt in hun eigen belang aangeraden, bij voorkomende ziekte-veTSchijnselen hiervan terstond aangifte te doen op de gemeente-secretarie, teneinde ongerief en moeilijkheden te voorkomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1