algemeen overzicht. m DONDERDAG 15 MEI 1930 De crisis op Malta ANTMUBERCUL05E-SERUM Handel in meisjes i-AI; BOEREN-DEMONSTRA TIE TE GERMERSHEIM DE' FRANSCHE P.T.T.-EMPLOYE'S VERRASSENDE WENDING IN HET MA TSCHEK-PROCES EEN ANTI-FASCISTISCHE OVERVAL MENSCHENVERGODING DE IMMIGRATIE IN DE VEREEN. STATEN DE ONRUST IN SPANJE OVERSTROOMING BIJ OBERAMMERGAÜ MINISTER HIJMANS ONGESTELD Italië en de vrede Eén der voor den vredelievenden geest under de naties minder profijtelijke gevolgen van de vlootconferentie is wel, dat Italië zicli nog meer gaat bewapenen. Terwijl andere mogendheden overleg plegen ten aanzien eener beperkte bewapening, zet Italië 29 nieuwe eenheden op stapel, vult h/t zijn oorlogsvloot met 43.000 ton aan, liaar aldus op 405.400 ton brengend. We staan hier voor een eigenaardige tegen strijdigheid, die intusschen een uitvloeisel is van de in het nieuwe Europa ontstane nieuwe verhoudingen. Men weet, dat Italië de gelijkheid van vloot- sterkte met Frankrijk wenscht. Te Parijs ont kent men de noodzakelijkheid en 't recht ervan. In 't Palazzo Venezia wordt schouderophalend betoogd, dat Frankrijk er rekening mede zal moetenhouden, dat 't fascistische Italië zich niet langer meer in den hoek zal laten duwen en dat het ook niet van zins is, zooals voorheen, aan de vrijmetselaarskliek te Parijs eenigerlei concessie te doen. De hardnekkige houding der Italiaansche ie- geering is ongetwijfeld een merkwaardig ver schijnsel, wanneer men haar met de schippev- politiek van het verleden vergelijkt en ze duidt er op, dat men er te Rome stellig van over tuigd is, dat Frankrijk niet meer is, wat het was, toen het Italië herhaaldelijk zijn wil die- töGrds. Italië is een zich bewuste, een domineerendo macht aan de oude wereldzee geworden. Het spreekt van de Middellandsche Zee als ,,mare nostro." Italië beschikt thans over een groot, goel uitgerust leger en een sterke vloot. Het is ;ong, heeft een prachtig geboortecijfer en een steeds groeiende bevolking. Dit jonge, krachtige, van levenslust over vloeiende Italië vraagt zijn plaats onder do zon, zijn plaats in de rij der Europeesche mo gendheden. Het spreekt vanzelf, dat het herboren Italië met zekere minachting op het „aftandsclie" Frankrijk neerkijkt. De rollen zijn omgekeerd. Het land der verachte schoenpoetsers en schoor steenvegers haalt de schouders op over de uit stervende „plus grande nation". Italië meent, dat gelijkheid met Frankrijk slechts een voldoen is aan eigen behoeften „n het betoogt, zich beroepend op een uit suraak van lord Balfour te Washington in 1921 dat zijn kusten veel gemakkelijker ge- blökkecrd kunnen worden, dan die van Frans- rlfk En het laat niet af te verzekeren, dat de 'nieuw op stapel gezette vlooteenhelen slechts ten doel hebben, het materiaal voor de kustverdediging te complete er.en. Daar-m bouwt het, of liever, zegt bet ini 1930 te len bouwen een kruiser van 10.000 ton, twee van 5100 ton. vier torpedojagers van 1240 ton en 22 onderzeebooten, waarvan 4 van het krul- sertype, groot 1390 ton, G van 810 ton en van 610 ton. Wanneer we het genoemde totaalcijfer van 405.400 ton met dat van eenige jaren terug ver gelijken, dan valt het op, hoe snel de opinie der Italiaansche admiraliteit inzake de kust verdediging is veranderd. In 1922 was dit cij fer 304.500 ten, een verschil van honderd duizend ton, dat juist in de dagen van de ont wapeningsidee moest worden aangevuld. Want behalve de 43.000 ton, die op het -program glaan, wordt er op het oogenblik op de Italiaau- .Si'he werven voor 57.500 ton aangebouwd. vrede beteekent. Theoretisch en praetisch moet die bevestigend worden .beantwoord. Een land, dat zijn bevol king militairistisch opvoedt, is steeds een ge vaar voor den vrede, temeer, wanneer het in een acuut en hoogst ernstig dureDd confljct met een nabuur leeft. Wel wordt beweerd', dat elke mogelijkheid van een oorlog wordt uitgesloten, ook al omdat er geen geld beschikbaar is en een oorlog voor Italië een economiscben zelfmoord zou beteeke nen, maar soortgelijke beweringen zijn al zoo vaak gehoord en toch braken de ooi'logen uit, De historie heeft maar al te zeer de waar heid van het spreekwoord bewezen, dat het sterke beenen zijn, die de weelde kunnen dra gen. De weelde van de macht, de feitelijke al leenheerschappij, de verafgoding door de volks massa beeft bijna alle krachtfiguren te eeniger tijd tot een krachtmeting met de wapenen ver leid. Mussolini is ee.n zeer uitzonderlijke figuur en de wijze, waarop hij zijn land poogt groot te maken men moge het over het gevolgde systeem misschien niet eens zijn dwingt, alle respect af. Maar zal hij, wanneer vandaag of morgen een of ander voorval zoogenaamd „de eer der natie'' aanrandt, nog tot een zelf bedwang en reëel denken in staat zijn, sterk genoeg om de eerzucht voor zijn land en voor zichzelf te bedwingen? Zal de vergoding door de volksmassa niet langzamerhand leiden tot zelfvergoding? Wel gelooven we ook niet, dat de leiders zich in hun hart, zoowel te land als ter zee tegen een expert als Frankrijk voelen opgewassen. Er mankeert daarvoor nog te veel aan de organisatie en aan de constellatie van het Italiaansche volk. Als men bedenkt, dat de beste gezagvoerders van de Italiaansche handelsvloot en vele officieren van de oorlogs vloot gewezen Oostenrijkers zijn, zegt dit wel Iets. Het Italiaansche leger is nu goed uitge rust, de vloot wordt steeds -meer geperfection- neei'd, maar oorlog-voeren op de baren of op den beganen grond is een kunst, die men niet in enkele jaren aanleert Maar liet gezond verstand is wel meer in den greep van de eerzucht vermoord. Voorts kunnen de omstandigheden alles veranderen en het zou misschien kun nen gebeuren, dat een hecht, fascistisch Italië het waagt, zijn krachten te meten met een Frankrijk met een door communisten onder mijnde en gedemoraliseerde weermacht, een Frankrijk, dat thans reeds vijf millioen vreem de arbeiders noodig heeft, om den boel thuis op gang te houden. 't Zijn pessimistische gedachten Doch wie wordt niet pessimistisch bij de feiten, die telkens weer aantoonen, dat de wereldoorlog en zijn gevolgen de regeeringen niets blijken te hebben geleerd De berichten uit Genève, waar zooals men weet, zeven ministers van buitenlandsche zaken bijeen zijn en waar Briand en Grandi, Frankrijk j en Italië, aan 't confereerem zijn geslagen, laten intusschen weer plaats voor eenige blijmoediger gedachten. Sauerwein weet in de „Matin" mede te deelen, dat men zoowel in Italiaansche als in Engelsche kringen bevredigd is over het eerste onderhoud. Op dit onderhoud zullen zeker verdere be sprekingen te Parijs, Genève en Rome volgen. Sauerwein gelooft, dat men te Genève zal spreken over de Tripolis- en de Tunis-kwestie. en de einde October tusschen Mussolini en den Fransehen ambassadeur te Rome, De Beaumar- chais gevoerde besprekingen zal voortzetten. Frankrijk heeft zich bereid verklaard, aan Italië ongeveer 40.000 vierkante Kilometer oase-gebied af te staan, doch Mussolini heeft "nog 20.000 vierkante Kilometer meer ver- .V.O-s» HET EENIGE HOTEL, DAT OBERAMMERGAü RIJK IS: Haus Wittelsbach, waar de meeste Engelschen en Amerikanen hun intrek nemen. Voor het kweeken van Hybridewijnstokken ■Sjjhe Het motief „kustverdediging" komt hierdoor in een -verdacht licht te staan, voor zoover het al niet in zulk een licht stond door de omstandigheid, dat Frankrijk's uitgestrekt im perium de pariteit al tot een onrechtvaardigen eiseh maakt. Hierom gaat het ook in werkelijkheid niet, De kustverdediging is bijzaak en hoofdzaak 't I l£mgd verlangen, om Frankrijk met e ïu p van te Wanneer men thans met geduld een goede bedreiging met een sterke vloot in zekere kwes- 1 ties eenig ontzag te kunnen inboezemen, wat in. tusschen niet wegneemt, dat Italië t volste recht heeft, zijn bewapening ter zee te comple- toeren Alleen de haast, waarmede dit nu op eens moet gebeuren, doet wat eigenaardig aan, terwijl ook het moment minder gunstig ge- kozen lijkt. De nieuw te bouwen eenheden zullen n uitgave van ongeveer een milliard vorderen, terwijl voor de n-og af te bouwen schepen nog een bedrag van zoowat 1500 a 1800 millioen nou- dig is, In totaal dus 2800 millioen. Dit is Ita-.e s antwoord od de vraag, of het een gioo et k- zal kunnen bekostigen en op Franki ijk s onve zoenlijke houding ten aanzien der vlootgeiijk- beid. De bescheiden informatie van hel? officieus orgaan van den Pauselijkcn stoel, de „Osseiva- tore Romano" naar Italië's bedoelingen inza- c den vrede is intusschen op een gerechtvaar digde vrees gegrondvest. Bewapening leidt tot oorlog of vergemakke lijkt het uitbreken van den oorlog en waar het conflict met Frankrijk reeds meer dan vijf tig jaar oud is en een kwestie is van geld en van den boterham,, terwijl 't telkens weer nieuwe aanleidingen tot meeningsverschil schept-, lijkt de vrees niet ongegrond, dat er eens ernstiger dingen kunnen gebeuren. Er be staan kwesties als Corsica, Nizza, Tunis en 't opdoemende grensgeschil. Tripolitanië, en Italië schreeuwt om ontwikkeling naar huiten. Mussolini heeft het jaar 1935 als,een ho -gst belangrijk jaar voorspeld en het vermoeden lijkt ons niet ongegrond, dat er omstreeks dien tijd harde noten zullen worden gekraakt. Italië vergeet niet, dat Frankrijk het Tunis, dat het zoo hard noodig had, voor den neus heeft weggekaapt en dat Italiaansche arbei ders daar den ruwen grond hebben bewerkt, gelijk duizenden Spanjaarden dit in Algiers hebben gedaan. En het zou heuseh niet zdo verwonderlijk zijn, dat in deze tijden, waarin de arbeider, steeds grootere erkenning vraagt van zijn aandeel in het productieproces, ook de „arbeidende naties" als het fascistische Italië, dat den arbeid als grondslag zijner ge meenschap heeft verheven, erkenning en vol doening zullen vragen voor hetgeen hun zonen hebben gepresteerd door den arbeid hunner handen, die minstens even belangrijk en uit eindelijk van duurzamer beteekenis is dam bet zwaaien van het zwaard, waarin de Franschen zich ongetwijfeld meesters hebben getoond Tenslotte komt 't echter, volgens Italiaansch standpunt, hierop neer, dat de rijke broeder Frankrijk de kinderen van den armen broeder Italië op zijn landerijen laat zwoegen, terwijl het volstrekt niet vaststaat, of hij nu wel al leen recht heeft op dit bezit, dat hij zich eens verwierf, toen de arme broeder zijn best deed, na een eeuwenlange hongerkuur wat op te kikkeren en niet in staat was, beslag te leg gen op hetgeen, waarop hij in de tijden, toen het zelfsbeschikkihgsreciht der bruine on zwarte volken nog niet officieel was „gepro clameerd" door zün geboorte lees hier: door zijn positie in do Middellandsche Zee alleszins recht had, als kind uit hetzelfde ge- ïin lees hier: Europeesche mogendheden. •We hebben hiermede het Italiaansche stand punt wat betreft een uiterst nijpend probleem weergegeven en besluiten met een kort bescheid <9 de vraag, of Italië een gevaar voor den oplossing zou vinden, zou volgens Sauer wein de kans groot zijn, dat men met Italië een vriendschapsverdrag zou kunnen sluiten. Voorwaarde biertoe zou echter moeten zijn, dat de betrekkingen, die Frankrijk onderhoudt met Joego-Slavië, onaangetast blijven. Een dergelijke overeenstemming zou echter nog geenszins beteekenen, zooals de „Matin" met nadruk eraan toevoegt, dat Frankrijk de Italiaansche eischen betreffende de vloot- gelijkheid zou erkennen, aangezien dit de erken ning van liet Italiaansche oppergezag over de Middellandsche Zee zou beteekenen. Indië's verzet tegen Engeland Op het oogenblik verblijft de bisschop van Allahabad (Britsch-Indië), de pater Capucijn mgr. G. Poli, te Rome. Mgr. Poli heeft, naar de „Osservatore" meldt, verklaard, dat tot nog toe de Indische onaf hankelijkheidsbeweging de positie der Katho lieke Kerk onaangetast heeft gelaten. Haar traditie getrouw, staat de Kerk buiten allen partijstrijd. Wel was de toestand in zijn diocees, dat het centrum is der Indische beweging, moeilijker geworden, verklaarde mgr. Toen een bekend Indisch leider hem kort geleden gevraagd had, welk standpunt de Katholieke Kerk tegenover de beweging innam, had hij geantwoord, dat de Kerlc haar zending in alle landen ter wereld vervulde en overal de bestaande toestanden accepteerde, mits zij baar leer vrij kon predi ken en den eeredienst vrij kon uitoefenen. Tot nog toe bad de Katholieke Kerk in geen enkel opzicht onder de Indische beweging ge leden. Gandhi's zoon Manilal treft toebereidselen voor de op heden bepaalde „vreedzame ver overing" der zou-tdepots in Dharsana, nu zijn vader en diens opvolger Abbas Tyabji, de actie niet meer kunnen leiden. Als operatie-basis is het kamp bij Untadi, niet ver van Dharsana, aangewezen, waar reeds 160 vrijwilligers verzameld zijn. Er worden n.og meer strijdgenooten verwacht Maandag is een aanhanger van Gandhi met 25 vrijwilligers uit Surat aangekomen. Zij waren van de noodige werktuigen voorzien, om de draadversperring, welke do dépots van Dharsana omgeeft, uit den weg te ruimen. De „Daily Mail" melde uit Lahore, dat hij Rawalpindi, in het Pendsjabgebied een aantal schoten is gelost op het landhuis van generaal sir Robert Cassels, den adjudant-generaal van het Indische leger. De wacht beantwoordde het vuur. Bij de schermutseling werd echter nie mand gewond. De generaal was op het oogen blik van den aanslag niet in het landhuis aanwezig. De koelies te Rangoon werden aangehouden om hen te bewegen, zich bij de havenarbeiders- staking aan te sluiten, waarbij de politie m-oes-t ingrijpen. De gummistok bleek niet voldoende te zijn en de politie vroeg versterking door militaire troepen. Het aantal stakers is inmiddels gegroeid tot 6000. De scheepvaart ligt geheel stil. Te Bombay zijn Dinsdag drie leiders van een onlangs gevormde sectie van de Bombaysche commissie van het Indisch Nationaal Con gres gearresteerd en wegens overtreden van de zoutwetten veroordeeld tot vijf maanden zware gevangenisstraf. 5000 MAN WACHTEN IN DE STAD OP ANTWOORD Aan den „Lok, Anz." wordt uit Germersheim gemeld, dat ongeveer 4 a 5000 wijnboeren uit den Palts Dinsdag naar Germersheim zijn ge komen, om te protesteeren tegen diet feit, dat de rechtbank te Germersheim boetebriefjes heeft uitgereikt aan '400 wijnboeren igi-t den Palts wegens het kweeken van hybridewijn stokken, wat verboden is. De boeren kwamen met extratreinen, auto's, wagens enz. naar de stad, waar zij zich ver zamelden voor het regeeringsgebouw, dat door een groot aantal gendarmes werd bewaakt. Toen het aantal protes-teerende boeren steeds grooter werd, liet de overheid nog ongeveer 150 gendarmen per auto uit Baden en den Palts aanrukken, die met karabijnen bewa pend, de toegangswegen en het regeeringsge bouw bewaakten. Later werden biljetten aangeplakt, waarin werd meegedeeld, dat op grond van art. 121 van de rijksgrondwet samenscholingen en op tochten verboden werden en de uitzonderings toestand afgekondigd werd. De boeren trokken zich hiervan niet veel aan en bleven wachten, totdat een afvaardiging op het regeeringsgebouw werd toegelaten. Toen de onderhandelingen tot geen resul taat leidden, braken de boeren door het cor don van de gendarmen heen en maakten aan stalten om het regeeringsgebouw te bestormen. Slechts door het bezonnen optreden der lei ders werd bloedvergieten verhinderd. De afge vaardigde der christelijk-nationale boerenpar tij Julier verzocht de overiieid te Spiers drin gend, de gendarmen terug te trekken en zond, toen hieraan geen gevolg kon worden gegeven, een telegram aan den Beierscken minister van landbouw, waarin bij er op wees, dat 5000 boeren tegenover met karabijnen gewapende gendarmen in de straten van Germersheim staan en de leiders geen verantwoordelijkheid meer kunnen aanvaarden De boeren zijn niat geneigd weg te gaan, vóórdat antwoord uit Miinchen is ontvangen. Des avonds laat werd bekend, dat de over heid op grond van de onderhandelingen bereid is, de eischen over de hybridewijnstokken aan de staatsregieering ter behandeling mede te deelen en de wettelijke bepalingen in overeen stemming te brengen met de eischen van de boeren. Ook nu willen de boeren echter n,og niet weggaan. Integendeel de opwinding nam nog toe. De boeren blijven in de stad op het ant woord van den Beierschen minister van land bouw wachten. DE MOORDEN TE RATIBOR DE DELVERS VAN HET ZWARTE GOUD VERKEERSCOMMISSIE VAN DEN VOLKENBOND Begint 23 Mei a.s. te 's-Gravenhage te vergaderen t Te beginnen 23 Mei a.s. zal te 's Gravenhage do vergadering worden gehouden van het Comité Permanent de la Circulation routière, een volkenbondscommissie welke een der com- missiën vormt van de commission consulta tive et technique des communications et du transit. De hoofdpunten, welke in deze zitting aan da orde zullen komen zijn: 1. Belasting op vreemde automobielen. 2. Verkeersteekens op den weg. 3. Maatregelen ten behoeve van het verkeer met den volkenbond in tijden van crisis. 4. Het oprichten van posten voor hulp verleening met het oog op ongevallen in bet verkeer met automobielen. 5. Visa aan de grenzen op de stukken betreffende internatio naal verkeer. 6. Stelsel der triptieken. 7. Ont- werp-conventie betreffende het herstel ten opzichte van het internationaal vervoer met bedrijfsauto's. 8. Voorrang bij kruising van wegen. Onze minister van waterstaat zal deze zit ting op Vrijdag 23 Mei des voormiddags half elf in een der Grafelijke Zalen openen. De minister is voornemens namens de regee ring aan het comité en verdere genoodigden, een diner aan te bieden. Voor Nederland heeft in het bovenbedoelde „comité permanent" zitting de heer J. F. Sehönfeld. Versmaden zelfs staking niet PARIJS, 13 Mei. (B.T.A.) De nationale ver- eeniging van P.T.T.-beambten beeft met bijna algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin zij verklaren vastbesloten te zijn met alle middelen, zelfs staking, de eerbiediging hunner materieele en moreele belangen te zul- leh verzekeren. Men ziet hierin een bewijs, dat de algemeene staking, welke men reeds nu vreesde, voorloopig van de baan is. Begitsch herroept zjjn vroegere verklaringen Het lyk van een 65-jarigen reiziger gevonden Uit Ratibor wordt gemeld, dat gistermorgen in een greppel, aan den weg tusschen Silberkopf en Morurslau, het lijk van den 65-jarigen rei- zenden koopman Sedlatzek is gevonden. Het is nog niet zeker of men hier weer met een nieuwen moord te doen heeft. De justitie stelt een onderzoek in. Het zondenregister van Pausner Volgens de „Obersehles. Ztg." is de wegens de moorden te Ratibor gearresteerde vleesch- houwer Pausner een zeer gevaarlijk misdadi ger, die door de Tsjecho Slowaksche politie wordt gezocht. In 1918 heeft hij te Komein een sluipmoord gepleegd op een wachtmeester der gendarme rie, terwijl hij zich later nog aan een roofover val heeft schuldig gemaakt. Wegens deze misdrijven werd Pausner in 1919 door de rechtbank te Brünn tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Nadat hij eenigen tijd in de gevangenis bad gezeten, simuleerde hij krankzinnigheid, zoodat hij naar bet Moravische ziekenhuis te Sternberg werd overgebracht, vanwaar hij 15 Januari j.I. wist te ontvluchten. Sedert werd hij door de Tsjechische politie gezocht. Het is dus uitgesloten, dat hij bij de moorden te Düsseldorf betrokken is geweest. De onderzoekingen der politie hebben aan het licht gebracht, dat de dotfd van Sedlatzek, wiens lijk in een greppel werd gevonden, door geweld is ingetreden. Niettemin staat vast, dat er tusschen dezen moord en de overige aanslagen te Ratibor geen verband bestaat. „In den beginne net zoo ernstig mishandeld" BELGRADO, 14 Mei. (V.D.) Bij de behande ling van het Mafschek-proces bracht het ver hoor van den 56 jarigen gepensionneerden eer sten luitenant Wilko Begitsch, die als stich ter der terroristische organisaties is aange klaagd, en voor de belangrijkste getuige A charge tegen Matsehek en de andere verdachten wordt beschouwd, heden een verrassing. Begitsch, die den laatsten tijd een betere behandeling genoot dan de andere verdachten, herriep plotseling eveneens al zijn verklaringen cn wees er met nadruk op, dat hij in den begin ne net zoo ernstig is mishandeld als de andere verdachten en dal hij later onder druk alles heeft moeten bekennen. De eenzijdige voorlichting duurt voort Zuigelingen worden het slachtoffer van de behandeling Vier doodelijke ongevallen HINDENBURG, 14 Mei. (V.D.). Na de vreese- lijke ramp in de mijn „Concordia" hebben te Hindenburg wederom vier doodelijke mijn ongevallen plaats gehad. Door het breken van een pijler in de mijn „Sosnitza" werden in den afgeloopen nacht drie mijnwerkers bedolven. Tot nu toe kon slechts één lijk geborgen worden. Verder verongelukte in de 365-meter schacht van do beruchte Andreas-gang vau de „Con- cordia-mijnen" een mijnwerker, doordat bij vergiftigd werd door bet inademen van gif gassen. Moord op een restaurateur ROME, 13 Mei. (B.T.A.)De „Impero d'Italia" meldt uit San Dorlingo, bij Triest, dat aldaar eenige individuen een restaurant binnendron gen, den eigenaar, voorzitter van den plaatse lijken fascistenbond, doodden, zijn vrouw neer sloegen en een gast wondden. Er hebben in verband met dezen overval, die aan anti-fascisten wordt toegeschreven, tal rijke arrestaties plaats gehad. Stilte! de Duce gaat spreken Het B. T. A. seint uit Rome. dat de „Impero d'Italia" gisteren met 'n record-kop voor den dag is gekomen. Deze kop, oftewel titel, besloeg een derde van de voorpagina van het blad en luidde: „En nu stiltede wereld wacht op de rede van den duce te Florence" PORTIERS AAN DE INGANGEN DER VATICAANSCHE STAD- Men meldt ons uit Rome d.d. 10 dezer: Sinds gisterenmorgen staat aan den ingang van de Vaticaansche Stad bij den Arco di Carlo Magno aan den linkerkant van het Sint Pietersplein, behalve de afdeeling der Zwit- sersche garde, ook nog een portier. Ook de ingang aan de via di Porta angelica zal binnenkort door een portier worden be waakt. Deze portiers ongeveer zes in getal, worden gekozen uit de reeds gepensionneerde pauselijke gendarmen. De eerste portier aan den ingang bij den Arco di Carlo Magno is de vroegere brigadier ■dear pauselijke gendarmerie, de heer Todini. HET STANDPUNT VAN HET VATIC A AN Onze Londenscke correspondent schrijft ons d.d. 11 Mei: De „Sunday Times" bevat een uitvoerig tele gram van haar correspondent in de Vaticaan sche Stad, waarin het stamdpunt van het Vati- caan inzake de crisis op Malta weergegeven wordt. Dit standpunt, verlucht met aanvullende com mentaren van den correspondent, is op zooda nige wijze uiteengezet, dat moeilijk kan worden uitgemaakt in hoeverre werkelijk de meeoing in „hooge Vaticaansche kringen" weergegeven wordt en in hoeverre men te doen heeft met min of meer aannemelijke deducties van den correspondent. Wij zien er dus van af deze lezing over te nemen, want ofschoon wij erken nen, dat sommige passages de kenmerken van echtheid dragen, is het geheel te weinig authen tiek dan dat men er kennis van zou kunnen ne men zonder gevaar te loopen meeningen toe te schrijven aan de overheden te Rome, welke in werkelijkheid niet haar meeningen zijn. De „Osservatore Romano" heeft tot nu toe slechts korte berichten omtrent Malta gepubli ceerd, en wanneer het Vaticaan het thans reeds noodig geoordeeld had het officieele standpunt uiteen te zetten, dan zou genoemd orgaan hier omtrent zeker wel iets vernamen hebben. Wij hebben des te meer redenen om eenigs- zins gereserveerd te staan tegenover de lezing van den correspondent der „Sunday Times", omdat ditzelfde blad een klein hoofdartikeltje publiceert, waaruit weinig blijkt van een stre ven naar onpartijdige beoordeeling. De „Sunday Times" is geen anti-Katholiek of, in dit verband juister, geen anti-Roomsch blad. Integendeel: evenals de „Daily Telegraph" (tot welke combinatie het behoort) staat zij door gaans uiterst welwillend tegenover de Engel sche Katholieken en tegenover het Vaticaan als „mogendheid". Wij houden rekening met de mo gelijkheid dat dit blad zich in deze zaek minder partijdig zou hebben uitgelaten, wanneer ook van katholieke zijde voor de noodige voorlich ting gezorgd was geworden. Thans schort het zijn oordeel op tot de regee ring te Londen de correspondentie gepubliceerd zal hebben welke gevoerd is tusschen het Fo reign Office, het Vaticaan en lord Strickland, maar toch geeft het reeds als zijn meening te kennen: „Oppervlakkig bezien lijkt deze twist ons bij zonder onwaardig, en het Vaticaan schijnt een niet al te fraai figuur te slaan" (does not look to be coming too well out of it). Natuurlijk kunnen wij niet verwachten, dat een Engelscb blad a priori geneigd is, de partij van bet Vaticaan op te nemen in een geschil tusschen deze macht en de regeering te Lon den. Maar juist daarom is een betere voorlich ting van katholieke zijde zoo dringend noodig. Het voornaamste feit van de afgeloopen week is, dat de regeering van Malta de algemeene verkiezingen uitgesteld heeft omdat de geeste lijkheid den kiezers op- straffe van zonde ver boden heeft op lord Strickland en diens partij te stemmen, de bladen, welke de regeering steunen, te lezen. Dat onder deze omstandigheden de verkiezin gen uitgesteld zijn, is begrijpelijk. Er blijkt bo vendien uit, dat ook lord Strickland inziet dat de groote meerderheid der bevolking, zelfs in dien zij overigens meer aan de zijde der constl- tutioneele (regeerings-) partij staat, deze niet steunen zal, wanneer deze partij in conflict is met de kerkelijke overheid van bet eiland. Maar de groote massa in Engeland begrijpt van het door de bisschoppen uitgevaardigde verbod niets; zij vat het op als een soort priester-ty- rannie, en dit spreekt in zooverre van zelf dat de oorzaken en de werkelijke beteekenis van bet verbod bijna uitsluitend uiteengeset zijn gewor den van niet-katholieke zijde. DIEP-TREURIGE VOORVALLEN TE LüBECK De Berlijnsche danseressen te Montevideo HAAR LEIDSTER GEARRESTEERD Wij hebben, 'n paar maanden geleden, in 'n aantal telegrammen uit Berlijn melding ge maakt van de daar toen ontstane opwinding in verband met het vertrek van een groep danseressen naar Zuid-Amerika, onder leiding van zekere mevrouw Schmeling, wijl men deze verdacht van het drijven van handel in blanke slavinnen. De politie kon toen echter geen termen vin den, om het vertrek te beletten en ook van andere zijde werden pogingen gedaan, om bet publiek gerust te stellen. Thans publiceert de Berlijnsche „Morgen- post" een brief, welken een lid van het „ballet- Sclimeling" aan haar vader beeft geschreven. Hierin worden de verdere lotgevallen van het gezelschap beschreven en blijkt o.a., dat mevrouw Schmeling te Montevideo wegens handel in meisjes is gearresteerd en naar Buenos-Ayres is getransporteerd. De vertegenwoordigers van Dultschland en de overheid in Zuid-Amerilca, hebben zich het lot van de meisjes van het ballet intusschen aangetrokken en er voor gezorgd, dat zij thans in werkelijke theaters kunnen optreden en niet in de lokalen, waarvoor mevrouw Schmeling ze had bestemd. 23 kinderen ziek, waarvan reeds 8 gestorven Te Lülbeck zijn een aantal zuigelingen bet slachtoffer geworden van de behandeling met het bekende prophylaetische, oftewel voorbe hoedende anti-tuberculose-serum van Calmette. waarvan als wij een Wolff-telegram mogen gelooven „de onschadelijkheid door medi sche autoriteiten was vastgesteld". Het serum wordt, zooals men weet, bij zuige lingen van 1—10 dagen oud aangewend, met de bedoeling, dat zij onvatbaar zouden worden gemaakt voor tuberculose. Op eenstemmig let wel eenstemmig be sluit van den gezondheidsdienst te Liibeck werd aldaar eenigen tijd geleden dit zooge naamd beschermende, ziekte-voorkomende pro cédé van Calmette ingevoerd. Nadat het serum aan 246 zuigelingen was toegediend, zijn er van die kindertjes 23 ziek geworden en reeds 8 gestorven- Natuurlijk kan er niemand gelijk het altijd in dergelijke gevallen gaat verant woordelijk gesteld worden voor deze noodlottig mislukte experimenten, die eenvoudigweg als noodlottige gevolgen van „feilbaarheid der menschelijke wetenschap' worden geregis treerd. - Maar toch vraagt men zich at, of er geen middelen kunnen gevonden worden om althans die behandelingen, die niet dringend noodza kelijk zijn, zooals bij veie zoogenaamde „voor behoedende" behandelingen het geval is en, die, niet alleen blijkens de ervaringen der „slachtoffers", maar ook blijkens de waar schuwingen, door gezaghebbende medische autoriteiten gegeven, niet zonder gevaai zijn al zijn er weer een reeks even gezagbebben. de autoriteiten, die ze als gevaarloos beschou wen te voorkomen. Een beetje meer prophylaotisch optreden te genover verschillende prophylaetische metho den schijnt volgens sommige deskundigen dringend gewenscht. Voor eenige jaren is er in een deel der Fransche pers door medici een campagne op touw gezet, waarbij, op grond van onomstoot bare feiten, de noodlottige-gevolgen werden ge signaleerd van verschillende soorten injecties, die door de medici, welke ze toepasten, alle als onschuldig werden beschouwd. De aanklagende medici meenden, dat het publiek het recht had te weten, waaraan het zich blootstelde en dat niet alleen in de vak- tijdschriften alleen moest besproken blijven. Men is in de medische wereld toen een beetje opgeschrikt en ook in Nederland zijn van medische zijde tal van waarschuwende stemmen tegen het maar raak injecteeren, ver nomen. Ook onze medische medewerker waar schuwde er eens tegen, al was het niet naar aanleiding van bedoelde campagne. De bekende katholieke vrouwenarts dr. Ansems heeft een tijd geleden in één der me dische tijdschriften, op grond van zijn erva ringen, bij een respectabel groot aantal be volkingen opgedaan, gewaarschuwd tegen de gevaren, aan het gebruik van een bekend in jectie-middel ter bespoediging van het baringS- proces verbonden. In die gevallen, waarin werkelijk ingrijpen noodig is, zoo schreef hij ongeveer, haalt het middel weinig of niets uit en in de andere ge vallen zijn de nevenwerkingen ervan vaak van dien aard, dat men zich ervan dient te ont houden. Erkend zij, dat andere deskundigen weer niet zoo afwijzend tegenover het middel schij nen te staan als Ausems. Om op het Lübecksche geval terug te komen de gezondheidsdienst in de Hanzestad heeft natuurlijk dadelijk het stopzetten der Calmette- behandeling te Lübeck gelast en een circulaire doen verspreiden, waarin alle betrokkenen, (ouders ,enz.) worden uitgenoodigd, bij ziekte verschijnselen van met het Calmette-seruim behandelde zuigelingen onmiddellijk een arts te waarschuwen. De oerstof voor het serum, zoo wordt ver der meegedeeld, is uit Parijs betrokken. Prof. dr. Deiche, die de cultures te Lübeck samenstelde, legde in een zitting van den ge zondheidsraad de verklaring af, dat van een abuis, of een onjuiste toepassing van het se rum, of een vergissing bij het verzenden der cultures te Parijs absoluut geen sprake is. Men is op 't oogenblik bezig, de oorzaak der ziektegevallen vast te stellen. Het wetsvoorstel van senator Harris aangenomen WASHINGTON, 14 Mei (H. N.). Ue Amen- kaansche senaat heeft met groote meerderheid het wetsvoorstel van senator Harris tot epei king van de immigratie uit Mexico aangenomen. Voor Mexico, van waar jaarlijks 50.000 la verhuizers naar de Vereenigde Sta en om wordt in dit voorstel een quote vastgesteld, terwijl de immigratie uit de ove"ge^m"(!0kavar^ sche republieken volgens de wet un 1900 vnj "inregeeringskringen is men tegen deze wet gekant aangezien men vreest, dat de betrek kingen tusschen de Vereenigde Staten en Mexico daaronder zullen lijden. Reorganisatie van het leger MADRID, 14 Mei. (V.D.) De Spaansche re geering heeft besloten tot reorganisatie van het leger, zoowel ia Spanje ak in Marokko. De landerijen buiten het dorp onder water MUNCHEN, 14 Mei. (V.D.) Tengevolge van den sterken regenval in het Alpengebied en in de Vooralpen en de daar mede verbondene sneeuwontdoollng stijgt hef water der rivieren in Zuid-Beieren al meer en meer. Daar de regens aanhouden, bestaat on verminderd gevaar voor hoogwater der e Lech, Amrner, Isar en andere "vieren De landerijen bij Oberammergau, buiten het dorp, zijp reeds overstroomd. Niettemin zullen de Passiespelen geen nadeel ondervinden van hoogwater-ongene DE EERSTE KABELSPOOR IN ZLID- ITALIë. Men meldt ons uit Rome d.d. 9 dezer: Binnenkort zal in het stadje Cassmo de funi- culaire Cassino-Montecassino geopend worden. Dit is de eerste kabelspoor in Zuid-Italie. De aanleg geschiedde ouder leiding van dr. p Ferretti, professor in de mechanica aan de universiteit te Napels. Twee wagons gaan tegelijk op en neer. In iederen wagon is ruim plaats voor tien per sonen. bovendien zijn er nog enkele staanplaat sen. De snelheid bedraagt 3.6 meter per secon de. Iedere wagon is voorzien van telefoon en van speciale veiligheidsinrichtingen, waardoor hij onmiddellijk tot stilstand kan worden ge bracht. TEGEN DEN INVOER VAN DAKLEIEN Engelsche actie In Engeland is een actie op touw gezet te gen den invoer van dakleien uit Noorwegen, waardoor de industrie rondom Bergen zwaar getroffen wordt. Een der Noorsche kamerleden heeft een in terpellatie hierover in de Noorsche Storthing aangevraagd. Onze Brusselsche correspondent meldt onK De Belgische minister van buitenlandschl, zaken, de heer Paul Hijmans, lijdt aan een lichte ongesteldheid en zal eenige dagen het bed moeten houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9