ALGEMEEN OVERZICHT. Als de elementen woeden.... VRIJDAG 16 MEI 1930 HET AMf-TUBERCULOSE-SERUM Millioenen schandaal Parijsche poststaking mislukt EN DE TRAGISCHE ZUIGELINGEN STERFTE TE LUBECK DE CHRISTUSKERK TE BERLIJN ONTEERD BEDREIGING OP VREEMDEN BODEM DE INTERN. KATHOLIEKE VROUWENBOND VERWOEDE STRIJD IN DE BERGEN WOLKBREUK EN OVER STROOMINGEN UIT DE VATICAANSCHE STAD HAITI'S PRESIDENT DE BURGERKRIJG IN CHINA REGEERINGSMAATREGELEN Frankrijk en Italië De Geneefsche correspondent van het Parijsche blad „Excelsior" meldt, dat men op grond van de besprekingen tusschen Briand en Grandi aanneemt dat men is overeengekomen ■in den loop van dezen zomer een conferentie te houden. De plaats van samenkomst zou reeds zijn aangewezen, doch wordt nog geheimgehou den. Op deze conferentie zou men alle tusschen Frankrijk en Italië hangende kwesties willen behandelen en een overeenkomst voorbereiden, die door Briand en Grandi op de vergadering van den Volkenbond in September a.s. onder teekend zou worden. De „Excelsior" weet ook al te melden, dat Frankrijk op deze conferentie door Mas3igli en Italië door Rosso vertegenwoordigd zou wor den. De Engelsche minister Henderson zou zijn bemiddeling voor de onderhandelingen hebben aangeboden, welke bemiddeling zoowel door Briand als door Grandi schijnt te zijn aanvaard. Deze mededeelingen van de „Excelsior" be rusten, zooals men lezen kan .hoofdzakelijk op veronderstellingen, op conclusies, genomen aan de hand van min of meer tersluiks opge vangen zinspelingen van bij de Geneefsche conferentie betrokkenen. Niettemin mag ver ondersteld worden, dat nog altijd geen koe bont genoemd wordt, zonder dat er een vlekje aan zit, m.a.w. dat er in ieder geval wel iets Van waar zal zijn. En dan pleit het voor beide landen, dat zij niet alleen tot onderhandelen geneigd zijn vooral van Fransche zijde, die concessies in Tripolis en Tunis zal moeten doen, is dit te waardeeren maar bovendien een even tueels overeenkomst op die volkenbondsver- gadering willen bekrachtigen. Zooiets geeft den burger moed. De strijd in Britsch-lndië Het bestuur van den nabionaal-Iiberalen bond in Britsch-lndië heeft een verklaring gepubliceerd, waarin het de beweging van bur gerlijke ongehoorzaamheid betreurt, met na me den oproep, om geen belastingen te beta len. Van den anderen kant is het bestuur van meening, dat de regeering al te strenge maat regelen heeft genomen, om den toestand mees ter te blijven, door de bladen onder censuur te stellen. Het bestuur richt tot de regeering het ver zoek, om met de Indische voormannen te be raadslagen, teneinde aan den tegenwoordige® gespannen toestand een einde te maken en het succes van de ronde-taiel-besrpekiugen te ver- gemakkelijken. Naar uit Londen wordt gemeld is de op- ffiarsch der Indische nationalisten naar het zoutdepot van Dharasana door de pon ie ge stuit. Ongeveer 1 K M. van Dharasana ver- wijderd, was e^n politie-cordon opges^e - af deeling politie isoleerde den stoet, die ouder leiding van de dichteres Nafdoe stond en scheid de dezen af van de toeschouwers en de mee- loopers. Mevrouw Naidoe verklaarde aan de politie, dat zij niet zou terugkeeren. De nationalisten gingen daarop op den grond zitten en begonnen katoen te spinnen. De aanval op het zoutdepot te Dharasana zou gisteren om 6 uur beginnen. De vrijwilligers zijn te Untandi bijeengekomen, waar zij in af delingen van 50 man werden ingedeeld. De eerste afdeeling zal door de dichteres mevrouw Naidee worden aangevoerd. Te Vedaranyam bij Madras is de vrouw van een Indische geneesheer wegens overtreding van de wet betreffende liet zoutmonopolie tot 1 iaar gevangenisstraf veroordeeld. Dit is de eerste maal, dat een vrouw in verband met de campagne van Gandhi veroordeeld is De 19 vrijwilligers, die een aanval op het zoutdepot van Shiroda hadden beraamd en in verband daarmee gearresteerd waren, zijn weer De^militaire luchtaanvallen op de bergstam men ten Noord Westen van Pesjawar hebben niet hTt gewenschte resultaat gehad. Door deze luchtaanvallen hebben de Engel sche militaire autoriteiten willen bereiken, dat deze stammen zich uit de nabijheid van Pesjwar zouden terugtrekken, doch deae opstandige stammen bevinden zich nog steeds in de buurt van die stad. Nederlaag der Britsche regee ring De Britsche regeering heeft gisteren in het hoogerhuis een nieuwe nederlaag geleden. Het hoogerhuis heeft n.l. met 147 tegen 26 stem men besloten, in de mijnwet de bepaling te schrappen, volgens welke een commissie voor de gedwongen samensmelting der mijnen zal worden benoemd. De vertegenwoordiger der regeering ver klaarde, dat deze bepaling van groot belang is, zoodat de wet weder naar het lagerhuis gaat ten einde deze bepaling in het ontwerp te herstellen. De Volkenbondsraad De 59ste zitting van den volkenbondsraad ie gistermiddag gesloten. De raad nam kennis van het rapport van de laatste bijeenkomst van de veiligheidscom missie. In het rapport wordt er op gewezen, dat de veiligheidsconnmissie een ontwerp-overeen komst voor de financieele staten een vooront. werp voor het nemen van maatregelen ter voorkoming van de oorlog van den raad van den Volkenbond en een ontwerp-besluit voor vliegverkeer voor den volkenbond in oorlogs tijd uitgewerkt heeft. De raad besloot alle ontwerpen ter kennis van alle staten te brengen en de resultaten van de vergadering der veiligheidsoommissie op de agenda van de volkenbondsvergadering van September a.s. te plaatsen. De raad zal 15 September opnieuw bijeen komen. Zooals men weet is de opening van de volkenbondsvergadering dit jaar op 10 Sep tember vastgesteld. De volkenbondsraad heeft besloten, dat de volkenbondsvergadering niet langer zal ge houden worden in de Hervormingszaal, doch in het Keizersgebouw, waar ook de interna tionale arbeidersconferentie sinds eenige ja. ren pleegt bijeen te komen. Een crediet van 100.000 francs is toege kend, om dit gebouw geschikt te maken voor het houden van de volkenbondsvergadering. De raad heeft gisteren besloten het ad vies van het Haagsch Internationaal Gerechts hof in te winnen over de kwestie, of Danzig lid van de internationale arbeidsorganisatie worden kan, zooals de senaat van Danzig ver- Zocht heeft. Het voorstel van Henderson, om een nieuwe conferentie bijeen te roepen van de staten, die de volkenbondsconventie inzake het overzicht op den internationalen wapenhandel van 1925 onderteekend hebben, teneinde te overwegen langs welken weg deze conventie zou kunnen borden in werking gesteld, werd ingetrokken, floor den Engelschen minister, nadat Grandi gewezen had op het hopelooze van de poging, om deze conventie in werking te doen treden, zoolang niet een conventie over de fabricage van wapenen eveneens zal zijn tot stand ge komen. De volkenbondsraad heeft besloten de uit komsten van de Haagsche volkenbondsconfe rentie voor de codificatie van het internatio. naai recht aan de volkenbondsvergadering van September toe te zenden, met verzoek gron dig te overwegen de politiek, die in de toe komst door den volkenbond zal moeten wor den gevolgd in het belang van de geleidelijke codificatie van het volkerenrecht. Op voorstel van den rapporteur Grandi, heeft de volkenbondsraad een motie van dank aange nomen van het adres van de Nederlandsche Regeering voor de groote gastvrijheid, die onze Regeering aan de Haagsche Conferentie be wezen heeft en voor de voortreffelijke maatre gelen, die harerzijds genomen waren, om het werk der conferentie te vergemakkelijken. Ook heeft de volkenbondsraad zijn dank uit gesproken aan Mr. Heemskerk, als voorzitter van de conferentie en aan Mr. H. Daniels, als adjunct-secretaris-generaal. Grandi uitte in zijn rapport warme waardee ring in het hijzonder voor Heemskerk, die de discussies geleid had met de wijsheid en het gezag van zijn hooge persoonlijke hoedanighe den. De wijze, waarop Mr. Heemskerk de discus sies leidde, heeft, verklaarde Grandi, aan het eind der conferentie aanleiding gegeven tot een algemeens uiting van bewondering. In geheime zitting heeft de volkenbondsraad tenslotte nog eenige interessante benoemingen gedaan. Goedgekeurd werd het voorstel van de En gelsche regeering, dat als leden van de commis sie, die een definitieve regeling moet treffen over de rechten der Joden en Arabieren bij den klaagmuur te Jeruzalem zullen optreden de Zweedsche oud-minister van buitenlandsche za ken, Löfgren, als voorzitter en verder onze landsgenoot, de heer J. C. van Kempen, oud ambtenaar van den Nederlandschen kolonialen dienst en de heer Borde, rechter in het Hof van Justitie, te Genève. De volkenbondsraad heeft besloten, hoe de samenstelling van het hygiënische volkenbonds comité voor een nieuwe periode van drie jaren zal worden. Onze landgenoot Dr. N. Josephus Jitta, voor zitter van den Nederlandschen Gezondheidsraad zal opnieuw deel van het comité uitmaken. Vervolgens heeft de volkenbondsraad den commissaris van politie te Rotterdam, den heer A. H. Sirks, opnieuw voor den tijd van een jaar benoemd tot assessor van de opium-com missie. Eindelijk heeft de volkenbondsraad een aan gename taak te vervullen gehad, n.l. de aan vaarding van een nieuwe schenking van de Amerikaansche Rockefeller-stichting, die be reid is, -drie jaar 90.000 dollar ter beschikking van den volkenbond te stellen ter vergemak kelijking van het werk van het nieuwe vol kenbondscomité voor fiscale kwesties. Hierna werd de zitting gesloten. China en de Volkenbond Tsiang Tso Ping, gedelegeerde van China in de ontwapeningscommissie van den volken bond, heeft gisteren de internationale pers ont vangen. Met betrekking tot den volkenbond verklaar de de generaal, dat de Chlneesohe regeering erkent, dat de volkenbond de best georgani seerde macht is voor een nieuw vredessysteem. Zoodat China gaarne met den volkenbond wil samenwerken, in het belang van den vrede. De generaal herhaalde weer den wensch van China, een vasten zetel in den volkenbondsraad te krijgen en verklaarde, dat de besprekingen die hij dezer dagen met staatslieden alhier over dezen Chineesohen eisch gevoerd heeft, hem de hoop gegeven hebben, dat ook de andere staten de rechtvaardigheid van dezen wensch beginnen in te zien. De crisis in Polen In het Belvedere-paleis te Warschau had een conferentie tusschen maarschalk Pi'soedski, minister-president Slawek en den vroegere® minister-president Switalski plaats, welke ruim 1 uur duurde en over de houding der regee ring tegenover den landdag moet hebben ge- loopen. Welke beslissing daarbij is genomen, is nog niet bekend, doch in politieke kringen kent men aan deze bespreking groote beteekenis toe. De Regeeringscrisis in Danzig Tusschen de betrokken partijen in Danzig is thans overeiensteming bereikt over de vorming van de nieuwe regeering. De nieuwe regeering zal bestaan uit vertegen woordigers van de Duitsch-nationalen, het centrum en het pas gevormde blok der Danziger middenpartijen. De nieuwe coalitie zal 63 van de 120 afge vaardigden, waaruit het parlement is samen gesteld, tellen. De vroegere regeering werd gevormd door de sociaal-democraten, de democraten en het -cen trum. Einde Maart traden de democraten uit de regeering, welk voorbeeld later door de sociaal democraten werd gevolgd. ■BBHhHhB V'-dij c. V": HET NIEUWE HYGIENE-MUSEUM TE DRESDEN, dn welke stad een groote tentoonstelling op hygiënisch gebied gegorganiseerd wordt. PROF. LANGE GAAT „EINDWANDFREI" DE ZAAK OPHELDEREN De diep-droevige voorvallen te Lübeck, waar, gelijk gemeld een aantal pasgeboren zuigelin gen het slachtoffer zijn geworden van de „voorbehoedende" behandeling met het anti- tuberculose-serum van Calmette, heeft natuur lijk niet nagelaten, in medische en andere kringen te Lübeck en daarbuiten indruk te maken. Gelijk te verwachten was, heeft het Reichs- gesundheitsamt" te Berlijn zich onmiddellijk met het geval bezig gehouden en zal het een opper-deskundige naar Lübeck dirigeeren om een onderzoek in loco in te stellen. Nu is het kostelijk wanneer het niet zoo droevig was kennis te nemen van de wijze, waarop het Wolff-bureau van dit feit aan de wereld kond doet. Het Wolff-bureau wordt in de perswereld als een officieele, of minstens half-officieele be richtendienst beschouwd. Het is dus niet zoo gewaagd, te veronder stellen, dat in zulk een belangrijk geval als het onderhavige de door het bureau rondgeseinde navolgende mededeeling in den vorm, waarin ze thans weergegeven wordt, aan Wolff werd verstrekt. Die mededeeling luidt: „Het Reiohsgesundheitsamt heeft professor dr. Lange van de tuberculose-afdeeling opge dragen, de wetenschappelijke constateeringen te- Lübeck te verrichten, opdat spoedig de raad selachtige aangelegenheid der zuigelingen sterfte „eindwandfrei" (d.w.z. zonder dat er. een speld tusschen te steken is. Red.) kan wor den opgehelderd. Professor Lange begeeft zich tot dit doel morgen naar Lübeck". Tot zoo ver de officleuse of officieele mede deeling. In Duitschland schijnt men zich graag op besliste en postieve wijze te uiten. In Nederland zou men, in een geval als dit, wijzer geworden door het feit bijvoorbeeld, dat er bij sommige personen na Inenting tegen de pokken encephalitis optreedt, welk feit men tnt nu toe niet afdoende heeft kunnen verkla ren, waarschijnlijk meegedeeld hebben, dat professor zoo en zoo zal trachten, zoo mogelijk de zaak op te helderen. Want „sommige ervaringen maken een me- cicus bescheiden", hebben wij eens door een dienaar van God Esculaap hooren verklaren. LÜBECK, 15 Mei. (V. D.). De justitie heeft het Calmette-serum, dat voor de voorbe hoedende behandeling van zuigelingen tegen tuberculose gebruikt is, in beslag genomen om het Rijksbureau voor gezondheid een onder zoek ernaar te laten instellen. Het beeld voor de kerk omgegooid BERLIJN, 15 Mei. (W.B.) Door goddelooze handen is wederom een godshuis, de Christus kerk in de Stresemannstrasse, onteerd. De daders hebben blijkbaar geprobeerd liet boven het portaal aangebrachte transparant met het opschrift „Laat ons aanbidden" met verf te bekladden. Daar het kerkgebouw echter dooir een hek werk van de straat is afgesloten, werden enkel de muren van het gebouw met roode verf be smeerd. Het beeld, dat in het tuintje voor de kerk stond, werd omgegooid. Vroeger is dit beeld reeds negen maal op een dergelijke wijze onteerd. EEN DER IN CARTHAGO AANWEZIGE PRIESTERS profiteert van de gelegenheid om vóór zijn vertrek nog even kameelrijden te leeren Duitsche schepen door Deensche politie aangehouden KOPENHAGEN, 15 Mei (H.N.) De politie heeft in den afgeloopen nacht in den Kleinen Belt een Duitsohen motorboot en 2 schoeners aangehouden. De kapitein van de motorboot had zich aan bedriegerijen schuldig gemaakt te Aarhuus. Toen de politie aan boord kwam, sloot de kapitein zich in zijn kajuit op en dreigde ieder die hem wilde naderen dood te zullen schieten. Hij werd echter overmand en in de boeien ge slagen, waarop hij per motorboot naar het huis van bewaring te Aarhuus werd overgebracht. DE ZAAK-MEVR. HANAU Op 30 October begint haar proces PARIJS, 15 Mei. (B.T.A.). Na drie genees- heeren geboord te hebben, die madame Hanau hebben onderzocht, is de datum van het tegen haar te voeren proces pp 30 October bepaald. WEER CORRUPTIE IN ROEMENIE Minister-president zou den staat voor millioenen benadeeld hebben BOEKAREST, 15 Mei (W.B.) Het liberale blad „Ordinea" beschuldigt verschillende leden der regeering van ernstige misdrijven. Volgens het blad, zou minister-president Mandoe den staat voor ettelijke millioenen be nadeeld hebben, toen hij het paleis Cantaousino op staatskosten huurde, om het als bureaux voor den minister-president te laten inrichten. Manioe zou, ofschoon hij „slechts" een inko men heeft van anderhalf milldoen led, tot op heden reeds 14 millioen betaald hebben, om zijn schulden te voldoen. Verder wordt hem verweten, dat hij een goudmijn gepacht heeft, dat de pachtsom ech ter door den staat betaald werd. Den minister van financiën wordt verweten, dat hij het staatsinkomeu uit de aardgaspro- duotie in Zevenburgen voor eigen doeleinden heeft gebruikt. Tenslotte worden ook de minister van oorlog de vice-minister Joanitescu en eenige andere hooge staatsambtenaren van ernstige vergrij pen beschuldigd. VAN 20-25 MEI AS. Het a.s. congres te Rome Men meldt ons uit Rome d.d. 12 dezer: Van 20 tot 25 Mei a.s. heeft hier do groote vergadering plaats van den internationalen katholieken vrouwenbond. Kardinaal Merry del Val was hiervan vele jaren beschermheer; thans staat deze bond, zooals men weet, onder beschermheerschap van kardinaal Bonaventura Cerretti. De zittingen worden gehouden in hot pau selijk paleis Pius VI aan de via della Scrofa en worden geleid door de presidente mevr. Steenberghe-Engeringh. Het algemeen program luidt: „De verdedi ging van de gezinsmoraal." Den 20sten Mei zal kardinaal Cerretti aan het altaar van de patrones der christelijke vrouwen, de H. Catharina van Siena, in de basiliek van Santa Maria sopra Minerva een H. Mis met generale H. Communie cele- breeren. De jeugdafdeeling van den internationalen bond zal hierbij de liturgische gezangen uit voeren. Om 10 uur zal daarna het congres plechtig worden geopend in de groote zaal van de pauselijke hoogeschool voor kerkelijke mu ziek piet een toespraak van kardinaal Cerretti en daarna van de presidente. De andere vergaderingen zijn niet voor het publiek toegankelijk en kunnen slechts door leden van het algemeen bestuur of door per sonen, die van bizondere toegangskaarten zijn voorzien, bezocht worden. Den 25sten Mei 's namiddags heeft de slot vergadering plaats, waarin de beslissingen, die op de afzonderlijke vergaderingen zijn ge- nomen, bekend zullen worden gemaakt. Daarna zullen allen zich wederom naar de basiliek van Santa Maria sopra Minerva be geven, waar het Te Deunt zal worden gezon gen en de zegen met het Allerheiligste door kardinaal Cerretti zal worden gegeven. De kardinaal zal de zittingen bijwonen. Den 22sten Mei zullen alle leden deelnemen aan het z.g. „Ora Santa" (Heilig Uur), dat in tegenwoordigheid van den H. Vader in Sint Pieter wordt gehouden; alsdan toch zal het honderd jaar geleden zijn, dat dit vroom ge bruik werd ingevoerd. Den 24sten zal de H. Vader alle deelnemers aan het congres in particuliere audiëntie ont vangen. Naast dit congres heeft tevens een congres van dfe jeugdafdeeling plaats. Het grondthe ma, dat daar zal worden besproken, luidt: „Met de kerk voelen." Onrust in Nicaragua 125 Opstandelingen gedood NEW-YORK, 15 Mei (V.D.) Sedert eenige weken voeren in de bergstreek van Nicaragua de nationalistische opstandelingen een ver woeden strijd tegen de nationale garde, die onder bevel staat van den commandant van het in Nicaragua gedetacheerde Amerikaansche marine-corps. Bij de verschillende gevechten zouden de op standelingen 125 man hebben verloren. De Amerikanen hebben voor zestig dagen den staat van beleg afgekondigd. De aanvang juist vóór het beursbegin, bracht de publieke opinie niet op hun hand Afbrokkelende rotsen in Zwitserland KARLSRUHE, 14 Mei (H.N.) Uit Waldkirch wordt gemeld dat over het Simonswalderdal en het naburige Elzdal vanmiddag een hevige wolkenbreuk is losgebarsten, het noodweer hield een uur lang aan, terwijl ook daarna urenlang regen bleef vallen. Reusachtige watermassa's stroomden naar de Elze en het dal. dat ongeveer 1 K.M. breed is, werd geheel onder water gezet. Op sommige plaatsen staat het water meer dan 1 meter hoog. De velden en weiden in dit dal zijn geheel verwoest. Talrijke boomen werden ontworteld en vele huizen hebben schade opgeloopen. Ver scheidene kleine gebouwen zijn ingestort. De Eisdal-epoorweg is nog slechts tot Waldkirch te gebruiken. Een reizigerstrein werd tenge volge van een aardverschuiving ingesloten. De trein was om kwart over vier uit Frei burg vertrokken. De reizigers kunnen niet ver der, aangezien ook op den straatweg het ver keer ten gevolge van de overstrooming on mogelijk is. Ook het telegrafische verkeer is geheel onderbroken. GLARUS, 14 Mei (W.B.) Het onafgebroken regenachtige weer heeft de Kilchenstock in het Hausstockmassief, waarvan reeds in Novem ber 1928 stukken rots zijn afgebroken, opnieuw in beweging gebracht. Een groot stuk rots beeft het dal versperd; daardoor is een meer ontstaan, waarin het water voortdurend stijgt. Er zijn militairen gezonden, om maatregelen te nemen. MüNCHEN, 15 Mei. (V. D.) De voortdurende regenval heeft, zooals men weet, in Zuid- Beieren talrijke overstroomingen veroorzaakt en verscheidene streken worden door den hoogen stand van het water bedreigd. Te München heeft de ïsar reeds gisteren de hoogwater-grens bereikt. Te Schondorf is het water de huizen reeds binnengedrongen. Nog slechts de toppen van hekken, hagen en struikgewas steken boven het water uit. Verscheidene schuren werden door de kracht van het stroomende water meegesleurd. Sedert 20 jaren heeft de bevolking van deze streek geen overstrooming meer meegemaakt. Ook in het Beiersche Allgau zijn de berg riviertjes tengevolge van den hevigen regen val in krachtige stroomen veranderd, die tal rijke bergweiden en lager gelegen weiden heb ben overstroomd. Uit Waldkirch wordt heden gemeld, dat het water in het Elzdal vanmorgen over het alge meen gezakt was. Het spoorwegverkeer kan echter nog niet worden hervat, temeer daar er nog gevaar voor aardverschuivingen be staat. Op de straatwegen kon het verkeer ge deeltelijk worden hervat, doch op vele plaat sen staat nog water. De schade aan de velden en ook aan gebou wen toegebracht, is zeer groot. De Rijn wast snel, wat ook een gevolg is van het feit, dat de sneeuw thans begint te smelten. BAZEL. 15 Mei (H.N.) De overstroomingen in Zwitserland beginnen vooral in de kantons Bazel en Bern een dreigend karakter aan te nemen. Bij het Thunermeer is het verkeer over de Beatenbergstrasse en over den weg in het Habkerndal gestoord, daar de wilde Lomback buiten de oevers is getreden. De toestand bij BlumensteinThun is zeer gevaarlijk geworden door de overstrooming van Falilbach, waarmede aardverschuivingen ge paard gaan. Het Zurichermeer is in zeer korten tijd 90 c.M. gestegen. Ook de Siehl in het kanton Zü. rich is op verschillende plaatsen buiten de oevers getreden. De Boven-Rijn is vannacht bij Waldshut 50 c.M. gewassen. Invoer van tabak en sigaren Men meldt ons uit Rome d.d. 9 dezer: Binnenkort zal de gouverneur der Vaticaan- sclie stad, prof Serafini, een verordening uit vaardigen, om den verkoop van artikelen, waarvan de Italiaanscke staat zich In Italië het monopolie heeft voorbehouden, te regelen. Zooals bekend is, zijn in Italië zout en luci fers als ook sigaren en tabaksartikelen staats monopolie. Tot nog toe konden de Vatieaan- sche burgers uit het buitenland laten komen, wat zij wilden, zonder daarvoor douane-rechten te moeten betalen. Vooral groote hoeveelheden tabak werden aldus in het Vaticaansch gebied ingevoerd. Het is natuurlijk de vraag, of al deze buitenland sche rook-artikelen alleen voor Vaticaansche burgers bestemd waren en niet door een of anderen speculant in Rome verkocht werden. In de toekomst zal daarom deze al te groote invoer uit het buitenland worden verboden en de Vaticaansche stad zelf een bepaalde hoeveel heid tabak en sigaren tegen vasten prijs ver- koopen. Ook zullein strenge maatregelen genomen worden, dat geen artikelen uit de Vaticaansche stad naar het koninklijk Italië worden uitge voerd. Hierop staat een geldboete van ten hoogste 15.000 lire of drie jaar gevangenis straf. Brandstichtingen te Port au Prince door oppositie-mannen Te Port au Prince heeft de plechtige instal latie van den president der republiek Haïti, Roy, plaats gehad. Leden van de oppositie partijen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om in de stad verscheidene branden te stichten. Ook in het parlementsgebouw, waar de be- eedigingspiechtighei'd plaats had, brak ran Het vuur kon echter spoedig gebluscht w den. Bloedbad door roode troepen HANGKOW, 15 Mel. (R.O.) De stad Slmarow aan de rivier de Han zou door de roode troe pen bezet zijn. Talrijke huizen werden ver brand en twee honderd personen gedood. Hanclhwan aan den anderen oever wordt thans omsingeld door roode troepen ten getale van drie duizend, wel-voorzden van de noodige machinegeweren DE DIENST IN DE WAR GESTUURD PARIJS, 15 Mei. (VAN ONZEN CORRES PONDENT.) Terwijl het Woensdagavond scheen, dat het energieke antwoord van Tardieu aan de delegatie van post-, telegrafie- en tele foonpersoneel en de commiezen van e* telegrafie den stakingslust had doen bekoelen, weigerden Donderdagochtend om elt uur plot- seling de Parijsche telefonisten en telegiafis ten en de commiezen aan de loketten der post- kantoren het publiek te bedienen. Deze staking op het drukste uur ran dag en even voor het beursbegin maakte op het publiek een diepen indruk, die echter met in het voordeel der stakers was. Het was bekend, dat de minister der poste rijen en telegrafie, die op de terugreis van Algiers is, geseind had, de personeelseischen onmiddellijk bij zijn terugkeer te zullen ouder- zoeken. D» overhaasting der syudicaten wijst wel op de politieke bedoelingen, die achter de beweging zitten. Na op de energieke houding van den minister president te zijn gestuit, zullen de roode syn dicaten een maohtsvertooning houden. Terwijl het publiek langzaam de post- en telegraafkantoren verliet, niet zonder te mop peren, daar de loketten gesloten werden, was intusschen de opgewondenheid onder de perso- neelen, vooral in de hoofdcentrales, zeer groot, in het hij zonder op het kantoor Beurs en het hoofdbureau in de Rue de Grenelle naast het ministerie van P.T.T. Men wist echter bij de personeelen, dat men het bij korte manifestaties zou laten en de eene dienstgroep na de andere zou doen sta ken, om den dienst in de war te sturen, totdat satisfactie was verkregen. Om 1 uur kwam bevel weer aan het werk te gaan, welk bevel prompt wefd opgevolgd, doch tegelijkertijd werd aan de postbeambten, met de distributie en besteldienst belast, bevel gegeven, het werk te staken tegen het uur, dat de avondbesteldienst zou uitgaan. Zulks kwam door de middagbladen ter oore van het publiek, dat zijn ontevredenheid begon te toonen en zich afvroeg, wat Tardieu zou doen en of de energieke woorden van gisteren heden ook door energieke daden zouden worden gevolgd. Toen een avondvergadering van de postper- soneelen werd aangekondigd in de arbeids beurs, werden zeer belangrijke politiedétache- menten daarheen gezonden. De minister president ontving in het begin van den avond voor een conferentie den minis ter van justitie, Raoul Péret, den minister van oorlog, Maginot, den minister van openbare werken, Germain Martin, die tijdens afwezig heid van Malarmé met het interim van pos terijen is belast. De prefect van politie en de directeur van den veiligheidsdienst hebben, als gevolg van die conferentie, de postbrigades, die gevormd zijn in de veiligheidspolitie en de sapeursdien- sten gewaarschuwd, om onmiddellijk hun pos ten te betrekken, als de postbeambten het werk zouden neerleggen. Maar de postbeambten, die reeds verleden jaar hun werk door de politieagenten en sa- peurs hebben zien uitvoeren, voelden zich in hun stakingslust bij het bekend worden van de maatregelen der regeering geducht bekoeld. Van de avondstaking bij de postbeambten is dan ook niet veel terechtgekomen. Maar intusschen kwam uit de groote pro vinciesteden het bericht, dat ook daar de tij delijke storingen plaats hebben o.a. te Lyon, Marseille en Bordeaux. De confereerende mi nisters hebben dan ook ingegrepen en van de maatregelen is het volgende bekend geworden. In de eerste plaats is besloten, om, zoodra een nieuwe poging tot dienstonderbreking wordt geconstateerd, onmiddellijk de detache menten van 3 regimenten sapeurs-telegrafis- ten ter beschikking te stellen van de regionale P.T.T.-directies. In de tweede plaats, militaire hulp van den P.T.T.-dienst beschikbaar te stellen. In de derde plaats is besloten, de organisa toren van de stakingen te straffen, evenals alle P.T.T.-agenten, die weigeren, de bevelen van hun chefs op te volgen, of aan de staking deel nemen. In de vierde plaats is besloten, dat, waar geconstateerd is, dat ambtenaren van den con troledienst en van de inspectie aan de bewe ging hebben meegedaan, ook dezen gestraft zul len worden. In verband met de vergadering van het roode syndicaat der postbeambten van hedennacht zullen morgen alle bureaux bewaakt worden. In een officieel communiqué van den minis ter-president wordt geconstateerd, dat het po litieke karakter van de beweging duidelijk aan het licht is gekomen. MARIA ORSKA ERNSTIG ZIEK. Tengevolge van een veronal vergiftiging is Maria Orska ernstig ziek in een ziekenhuis opgenomen. Daar tot dusverre het bewustzijn nog niet is teruggekeerd, is men ernstig voor haar leven bezorgd. PRINS TAKAMATBOE, broer van den Japan- schen keizer met ?ijn jonge vrouw, aan boord van de „Kashima-maru'' op reis paar Europa

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9