De Gemeentewet in behandeling DE antwerpsch wereld. w DE RIJKSMIDDELEN ZATERDAG 17 MEI 1930 V DE ROL VAN TROELSTRA MENSCHEN EN MEENINGEN TENTOONSTELLING EEN ONGESCHIKTE INTERPELLANT Mgr. Mütsaersoord te Venlo MOND- EN KLAUWZEER HET BOSSCHE GEVAL NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES HET EEUWFEEST VAN DEN H. EMERICUS Hebben wij, katholieken, niets te danken aan Mr. Troelstra? Wij meenen van wel. Ten eerste zijn prachtig voorbeeld van opofferend werken, van zich geven voor het welzijn van anderen. Wij zijn zoo klein of bekrompen niet, om te beweren, dat buiten onze rijen geen goede en mooie daden ge steld worden. We geven zelfs toe, dat som mige niet-katholieken een harde les geven aan sommige katholieken in tal van punten Inderdaad is dat beschamend, doch niet min der waar. Ten tweede hebben wij, katholieken, Mr. Troelstra te danken, voor het werk van opheffing, die hij zeker bij heel velen heef. teweeggebracht. Aan niet-katholieken, Ook daarin kunnen en moeten wij ons ver heugen. Iedere goede daad, jegens wie ook verricht, vefdient onzen dank. Maar ook zijdelings aan ons katholieken. We moeten het eerlijk erkennen: ook wij katholieken hebben Troelstra te danken Voor veel goeds, dat aan ons door zijn wer ken ten deel is gevallen, wel niet recht streeks, doch zijdelings. Juist omdat hij onze vijand was, beter, onze tegenstander. Iedere leer, iedere waar heid, ieder streven dankt een groot deel Van zijn bloei aan den tegenstand, dien men ontmoet. Omdat die tegenstand tot zelfwer- ken prikkelt, tot verdedigen, tot een dieper doordenken over de beginselen. Heel wat grondgedachten uit het leven van Troelstra, en heel wat bezieling uit zijn Werk, liggen op het terrein van wat wij de natuurwet noemen of wat men aanduidt met „het algemeen menschelijko" zich kan ten tegen onrecht, anderen aangedaan; zich niet neerleggen bij een domme en mensch- on.n-oodige baasspelerij van geld over den arbeid, van macht over den mensch; niet allen den medemensch iets goeds gunnen maar er ook voor werken, dat hij het krijgt; het opkomen van den ee-nen mensch voor den ander, met korte woorden: het grond- TWEEDE KAMER DUBBELE CONTROLE OP DE GEMEENTEN? Het was een merkwaardige middag. Voor eerst ontbrak ruim de helft van de linkerzijde. Alle sociaal-democratische leden hadden de Kamer natuurlijk de Kamer gelaten om het stoffelijk overschot van wijlen mr. Troelstra mee ter aarde te bestellen. Ook de vrijz.-den. leider mr. Merchant en de secretaris van da fractie, mr. Oud, waren naar deze droeve plechtigheid geweest. Wij zagen beiden aar> het eind van de zitting nog even terug; blijk baar brachten zij verslag uit aan den hee-1- Colijn. De tweede merkwaardigheid was, dat dt Kamer dezen middag opnieuw zwaar ging de. batteeren over een kwestie waarvan men dit. gezien de stukken, heelemaal niet had kunnen verwachten. Beide feiten bijeen maakten de discussie wel rustiger, maar niet zoo geani meerd, als deze, bij aanwezigheid van de mrs. Marchant en v. d. Bergh wellicht had kunnen zijn. Het betrof de controle op de gemeentelijke autonomie. Art. 35 van de geldende gemeente wet luidt: „Aan hem (den Raad) behoort het maken van de verordeningen, die in het be lang der openbare orde, zedelijkheid en ge zondheid worden vereischt en van andere be treffende de huishouding van de gemeente". Het nieuwe wetsontwerp stelt nu voor te lezen: „Hij (de Raad) maakt de verordenin gen, die hij in het belang der gemeente noodig acht". Het doel van deze wijziging is: d: opvatting te voorkomen, dat het geldende arti kel 135 als limitatief wordt aangemerkt", Het. wetsontwerp buiten allen twijfel stellen, de ruime opvatting van de verordenende macht van den Raad en zijn bevoegdheid, om. be houdens de werking van het Koninklijk ver nietigingsrecht, te beoordeelen, wat noodig is, in het belang der gemeente te regelen. Momenteel be3taat er op de gemeentelijke autonomie een dubbele controle: het vernieti gingsrecht van de Kroon, die plaatselijke ver- ordeningen kan schorsen of vernietigen als in gebod der naastenliefde behartigen, dat sjrijd met de wet of het algemeen belang, tn «ATYl ClftTliO f l'plf 1* PD noL t m «t. „1 1. i T'Via! Aflt OUtffO is in algemeene trekken, echt-menschelijk, zuiver natuurlijk. Dat is plicht van ieder. Van katholiek en niet-katholick. En daar waren zeer zeker katholieken, die aan dat grondgebed te kort kwamen, wat ze ker van katholiek standpunt niet goedge praat kan worden. Dat Troelstra daaraan gewerkt heeft met kracht en talent, eischt onze dankbaarheid; het kwam ook ons ten goede. Zeker, wij kunnen zijn einddoel niet goed keuren; ook lang niet alle middelen. Daarom, omdat Troelstra en de zijnen, met heel an dere opvattingen, met heel andere middelen werken, omdat zij geen rekening houden of willen houden met den geopenbaard en gods dienst, zooals die voor ons een plicht is in het katholiek geloof, daarom moeten wij wel in eigen kring het werk doen, dat dik wijls langs dezelfde lijnen loopt. Voor ons is dat eisch van zelfbehoud; dood gewoon plicht, omdat onze geopenbaarde godsdienst plicht is. Des te meer kunnen wij het goede van zijn leven waardeeren, omdat wij het scha delijke ervan door ons geloof er af doen, en blijven we hem dankbaar voor hetgeen hij ook ons aan goeds bewees. Ein, waarom niet? waarom zouden wij ook dien grooten doode niet gedenken ln gebed? Als hij het goed gemeend heeft, zal hij er ons dankbaar voor zijn. (art. 153, Gem. wet). Vervolgens het toetsings recht van den gewonen rechter, die de verorde ning-en eveneens kan casseeren als deze strijden met de wet of met het huishoudelijk belang van de gemeente betreffen. De toetsing aan het huishoudelijk belang nu wordt door het nieuwe art. 135 onmogelijk ge maakt. En daartegen ging de strijd. De rechts zekerheid van de burgerij wordt er door aan getast, betoogde de c.-h. heer Rutgers van Ro zenburg; de heele bevoegdheid van den gemeen teraad verandert er door, meende de liberale heer Knottenbelt. De nieuwe redactie klopt wel met den grondwetstekst van art. 144, 2e lid maar de bedoeling is hier een heel andere, ver zekerde mr. Kortenhorst. Men kan gemakke lijk dezelfde woorden gebruiken en toch ver- schillende begrippen er in opnemen als men een grondwetsartikel uit zijn verband rukt. meende de katholieke afgevaardigde, en toen hij dat zei, zagen wij den voorzitter instem mend knikken. Maar wij betwijfelen of deze het met de redensering van den heer Korten horst eens was. Ook de a.r. mr. Beumer meen de, dat de burger niet voldoende gedekt is tegen ingrijpende overheidsmaatregelen als deze zich niet meer op den rechter kan beroe pen. Het vernietigingsrecht van de Kroon achtte de a.r. afgevaardigde onvoldoende. En de controle, door den Hoogen Raad toegepast soepel genoeg. Een buitengewoon helder speechje, waarin werkelijk elk woord waarde had, hield mr Gos-eling. Leest men het nieuwe artikel in ver band met art. 134, zoo oordeelde deze katholieke afgevaardigde, dan blijkt, dat er inderdaad een nieuwe rechtstoestand wordt geschapen. Voor taan heeft de rechter niets meer te zeggen als de Raad „oordeelt". De eenige die da nieuwe redactie verdedigde, was prof. Aalberse. Art. 135 heeft volgens den oud-minister, dezelfde woorden maar ook den zelfden zin als art. 144 2e lid van de Grondwet. Beide wetten worden nu tekstueel in overeen stemming gebracht. Zij, die het toetsingsrecht can den gewonen rechter niet willen missen, dienen zich ook eens af te vragen of het een fraaie toestand is wanneer over hetzelfde artikel jarenlang in naam der Koningin ver schillend wordt recht gesproken door den Hoogen Raad en de Kroon. Maar is er nu iets veranderd of niet? vroeg mr. Kortenhorst, die het niet zoo erg vond, dat tr tweeërlei jurisprudentie mogelijk was, zoo lang zelfs de Staat in naam der Koningin wordt veroordeeld. Hij kreeg geen antwoord. Begrijpelijkerwijze toonde Minister Ruys zich verwonderd over het plotselinge verzet. De heer van Vuuren had er al op gewezen, dat in de afdeelingen van geen verzet was gehoord. De premier zelf herinnerde er aan, dat in de gedrukte stukken te lezen stond „De voorge stelde wijziging van art. 135 werd algemeen toe gejuicht". Vanwaar nu opeens het verzet tegen de opheffing van een toetsingsrecht, dat Oppen- helm reeds ontkende? De bewindsman begreep echter, dat er voor beide' redeneeringen, uit de Kamer gehoord, goede gro-nden waren. Daarom wilde hij de beslissing overlaten aan de Kamer zelf en niet de voorgestelde wijziging Intrekken. Was dit eigenlijk ook geen stil verwijt aan de Kamer Br is nu t-och wel luce clarius gebleken, dat of de afdeelingen slecht be zocht zijn öf dat men zich daar met den Fran- schen slag van de voorbereiding der wet heeft afgemaakt. Anders ware het opeens gerezen verzet in de Kamer niet wel verklaarbaar. Dat de minister geen lust heeft nu zelf het wei», te doen, dat de volksvertegenwoordiging moet doen lijkt ons zeer verklaarbaar. Het ver raadt geen gebrek aan eigen meening maar waarachtig respect voor de Kamer, die hu deze zaak geen al te fraai figuur sloeg. Inmiddels zijn de beraadslagingen gesloten; Dinsdag wordt over 't omstreden artikel ge- stemd. -- Het amendement van den liberalen dr v-Oj. die den zgn. „dubbelen raad" bij de grens wijziging van de gemeenten wil handhaven, is ook aangehouden bot Dinsdag. Dit amende ment, mede verdedigd door de heeren v. Vuu ren en Schokking, maakt dit tea- verheu ging van prof. v. d. Grinten, die dus zijn „cor rectief" krijgt een goede kans. Een ander liberaal amendement bij art. 133, strekkende tot het bepalen van een termijn voor de be slissing van de Kroon als deze grenswijziging beveelt, kelde-rde met 53 tegen 7 stemmen. De verdere behandeling van de grenswijzi gingsartikelen werd aangehouden. Wegens af wezigheid ran de socialisten natuurlijk. Bij den aanvang van de zitting heeft de liberale mr. Boon verzocht de regeering te mogen interpelleeren inzake de verdeeling van den radio-zendtijd. Indien één lid van de Ka mer had moeten begrijpen, dat hij niet moest interpelleeren, dan deze afgevaardigde. Zijn echtgenoote is immers lid van den onder eed van geheimhouding staanden zoogenaamden onpolitieken Radio-raad. EEN DER GROEPEN VIT DEN STOET, waarmede het Eucharistisch Congres te Carthago eindigde: de fleurige banierentocht waaraan door verschillende landen werd deelgenomen HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN NAAR DE MISSIE Gisteren vertrokken uit Nijmegen de eerw. zusters Wilhelmina, Nicolini en Mathea van het gezelschap J. M. J- naar de Missie in Ned Oost-Indië; de eerste twee met bestemming naar Makasser, de derde naar de Minahassa. JUBILEA. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het 12^-jhrig Priester-jubileum van den Hoogeerw. heer P. Rutten, Procurator der Kruisheeren te Rome, en van den Zeereerw. heer G. Blocks, professor aan het college der Kruisheeren te Maeseyck (België) niet valt op 25 Mei, maar op 25 November a.s. KLOOSTERJUBILEUM Morgen viert de Eerw. St. Marie Antoni (mej. Grljpink) van het Gezelschap J. M. J„ in het Pensionaat „Mariakroon" te Culemborg haar zilveren professiefeest. INSTITUUT VOOR DOOFSTOMMEN TE ST. MICHIELS GESTEL. Het aantal leerlingen en verpleegden bedroeg op 31 Dec. 1929 371, waarvan 183 jongens en 188 meisjes. De leerlingen waren verdeeld in 28 klassen, waarin het onderwijs werd gegeven door 32 leerkrachten. Door tal van bezoekers aan de inrichting werd tevredenheid betuigd over de resultaten bereikt door de z.g. Belgische methode, waar door de leerlingen veel vroeger dan door eenige andere tot de spontane uitdrukking hunner gedachten komen en een veel breedere grondslag wordt gelegd voor hun verdere ontwikkeling. 9 van de 13 ontslagen meisjes legden met gunstig gevolg aan het einde van den cursus hetexameu af van lingeriste, costumière of coupeuse. 124 meisjes namen deel aan de retraite in het instituut en nog een grooter aantal aan de godsdienstoefeningen die op verschillende plaatsen voor de oud-leerlingen en andere Ka tholieke doofstommen worden gehouden. De schaalcollecten in de kerken van de bis dommen Den Bosch en Breda brachten resp. op f 4229,97 en f 3188.—terwijl door het Lief dewerk voor arme Doofstommen in het bis dom Roermond werd afgedragen f 7188.—. Daardoor en door de vele giften en legaten welke de inrichting in den loop van het jaar mocht ontvangen was zij weder in staat ook de armste kinderen kosteloos of op zeer voordeeli- ge voorwaarden aan te nemen. DE ZUSTERS GEÏNSTALLEERD De heer B- Mutsaers beschermheer van St. Raphael Donderdag deden de Eerw. Zusters van Lief de, Dochters van den H. Vincentius Paulo, hare intrede in het Mgr. Mütsaersoord, het her stellingsoord voor het R.-K. Spoor- en Tram weg-personeel, te Venlo. Bij hare aankomst aldaar was het bestuur van de R.-K. Herstellingsoord-Vereeniging aan wezig, alsmede de hondsadviseur van „Sint Ra phael", pastoor H. J. Donders, de heer Barend Mutsaers, de ZeerEerw. Pater Hubert Meuffels, Lazarist, de Eerw. Moeder Overste. Zuster Ag nes, benevens de architect, ir. J. Kayser, uit Venlo. De heer H. F. Timmermans, voorzitter der H.-0.-Ver„ installeerde met een keurige rede de Zusters in haar nieuwe functie. Pastoor Donders, die hierna het woord voer de, herinnerde aan de vriendschap van den on- vergeteiijken eersten bondsadviseur van „St. Raphael", Mgr. Mutsaers z.g., die wordt voort gezet in den persoon van den heer Barend Mutsaers, dien spr. vervolgens als bescherm heer dezer Vereeniging installeerde. Ten slotte sprak Pater Meuffels het dank woord voor de vriendelijkewoorden en ont vangst der Zusters en sprak de hoop uit, dat deze nog veel zullen mogen arbeiden aan het geestelijk en lichamelijk heil der leden van de H.-O.-Vereenigiug, de schoonste instelling van den mooien Bond „St. Raphael". Hierna werd een wandeling door de gebou wen gemaakt, welke binnenkort in exploitatie zullen worden genomen. Dordrecht en Vlissingen Onze Antwerpsche correspondent sohrjjft d.d. 15 Mei: Bij de eerste bezoeken aan het Nederlandsoh paviljoen vallen natuurlijk de grootste brokken het meest op. Daaraan is het te wijten, dat er over het algemeen te weinig aandacht werd ge schonken aan hetgeen de kleinere havensteden, zooals Vlissingen en Dordrecht hier bieden. En toch zijn haar inzendingen interessant. Beide steden ex poseeren broederlijk in dezelfde ruim te. Vlissingen geeft een model van de „Prinses Juliana" van de Vlissingen-lijo, voorts een ma quette van de haven van Vlissingen en een oude schilderij (1725) van de toenmalige haven. Verder hangen daar kaarten van de Sohelde- monding en een paar reclame-s van Zeebad Vlis singen en van hotel Britannia. Dat ls niet al te veel. Dordrecht komt daarentegen met heel wat meer materiaal voor den dag. Al de tentoonge stelde zaken zien er keurig, spiksplinternieuw uit. Zoo vinden wij daar een keurige maquette van de havens van Dordrecht, van de stad zelf, van do los- en laadgelegenheden, enz. Wat voor al opvalt is de groobe glazen kaart, aantoonende de gunstige ligging van Dordrecht als zee- en Rijnhaven. De wegen naar Rijn en Zee zijn hel verlicht en telkens gloeien op de vergelijkende tabel van Antwerpen, Rotterdam en Amsterdam de afstandscijfers aan, waaruit blijkt dat Dor drecht met zijn 200 K.M. de kroon spant wat afstand betreft Op te merken is ook dat verschillende Dor- dredh'tsohe industrieën met eigen stands deel nemen aan de expositie. De chemische nijver heid en de machinefabrieken zijn hier vrij goed vertegenwoordigd. Het Nederlandsoh paviljoen had gisteren bui tengewoon veel bezoek. De eerste dag der ope ning was, tengevolge van het slechte weer niet druk, maar Woensdag liep het storm. Wij heb ben gedurende eenige minuten eens nagegaan hoeveel bezoeken Nederland kreeg en op grond daarvan een schatting gemaakt van den namid dag. Wij gelooven niet al te ver mis te zijn wanneer wij zeggen dat Nederland gisteren middag door 15.000 personen werd bezocht. De verschillende afdeelingen trokken groo-te massa's en het viel waarlijk te betreuren, dat de sectie Rotterdam nog steeds niet gereed was. Touwen en een bordje „verboden toegang" ver sperden den weg voor de talrijke bezoekers, die vooral cok gekomen waren om de afdeeling Rotterdam te bezichtigen, waarvan de schitte rende nrichting reeds door de loftrompet der pers was bekend geworden. Buiten deze afsluiting heeft het publiek thans overal vrijen toegang. Er valt zoo veel te bekijken! Groote belangstel ling genieben natuurlijk de leerzame afdeeling Indlë en de maokine-zaal, waar, het spreekt van zelf het een en ander draalt en de nieuwsgierigheid niet weinig prikkelt. De kleinen, maar ook de grooten, worden zeer geboeid door de Nederlandsclie Luohtvaan- stand. Do dames worden vooral getrokken naar Bcl- doot. Heele troepjes vrouwelijke bezoekers groe pen te zamen rond deze firma; zakdceuten wor den in de hoogte gebracht om wa-t van lvot welriekende vocht, dat als stofregen naar be neden komt., op te vangen. Dat zal daar wat worden als de warme dagen eenmaal over de tentoonstelling vallen. Des avonds heeft het Nederlandsen paviljoen ook heel .wat belangstelling. Da Antwerpenaren, die nog vreemd stonden tegenover den modernen Nederlandsen en houw stijl zijn hij liet eerste bezoek geheel bekeeru. Over de maand April een niet bepaald ongunstig figuur gemaakt WAT DE „ZWARTE KUNST" VAN HET „RAMEN" GENOEMD WORDT BONDSDAG ,.ST. RAPHAëL". De hondsdag van den R.-K. Bond v. Spoor- en Tramwegpedsoneel „St. Raphael welke op 15 Juni a.s. te Breda zou worden gehouden, is door omstandigheden uitgesteld, en zal plaats vinden op Zondag 29 Juni cl.o.v. PAULO hebben thans ■*- t ivirnp VAN DEN H. CEJ* TIUS DE ZUSTERS AR L T?ere betrokken; Pastoor Donders, geestelijk-adviseur van Sint r. »„rd w Mgr. NEDERL- VEREENIGING LANDVERHUIZING. Dezer dagen werd de jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging Landverhuizing, gevestigd Bezuidenhoutsche- weg 97, 's Gravenhage, in het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, gehouden ondei* siding van den voorzitter. Op verzoek van den voorzitter lichtte de secretaris de aanwezigen in, o.m. omtrent het gunstig resultaat der ond indelingen met de R. K. Emigratievereenigii ter verkrijging van de medewerking van de R. K. geestelijk heid. Bij de rondvraag werd don: -rn der aanwe zigen voorgesteld maatregclc. te treffen om meer bekendheid te geven aa. 'i Vereeniging en haar onbaatzuchtig werk. Vervoerverboden voor Goeree en Oveiflakkee en Groningen VERVOER VAN HERKAUWENDE DIEREN EN VARKENS De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft met ingang van 18 Mei 1930 het vervoeren of doen vervoeren van hei kau wende dieren en varkens verboden naar een kring, omvattende het eiland Goeree en Over- flakkee. Onder dit verbod is niet begrepen de invoer van slachtvee met een openbaar middel van vervoer, mits de dieren van af de lossing na aankomst op de plaats van bestemming worden geslacht, een en ander op kosten van belanghebbenden. Ook heeft de minister met ingang van 18 Mei verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens naar een kring, omvattende de provincie Groningen. Wanneer bijzondere redenen afwijking van deze verboden noodzakelijk maken, kan zooda nige afwijking worden toegestaan door den Commissaris der Koningin in de betreffende provincie. J. v. d. BERG. t Tc Koudekerk is gisterenavond, 63 jaar oud, overleden de heer Jac. van den Berg, ltd van den gemeenteraad en wethouder aldaar. Wanneer de Staat een doodgewone zakenman was, en dus niet één enkele reden zou heb ben om eenigermate in zijn diepste binnenste verheugd te wezen, wanneer *t met zijn inkom sten een maand eens wat minder goed liep, wij denken aan het officieuse communiqué aan de pers toen de Januari-staat wat was terugge- loopen, wanneer dus de Staat een doodge wone zakenman was, dan zou hij van avond zijn vrienden opbellen, hen uitnoodigen om op de soos te k-omen voor een belangrijke mededeeling, en hen op hun nieuwsgierig vragen wat er aan de hand was, dan in dezer voege toespreken: „Vrienden, 't is de vorige maand met mijn in komsten nu eens extra goed geweest. Over de heele linie ben ik buitengewoon in mijn schik. En daarom Jan. vraag eens wat de hee ren gebruiken zullen!" Maar ln dezen gemoedelijken toon past het een Minister van Financiën niet, althans niet q.q, te spreken. Hoogstens zou men dus bij een offieieele bespreking hier mogen consta teeren, dat zelfs de Minister van Financiën zal moeten toegeven, dat ,de Rijksmiddelenstaat over April 1930 een niet bepaald ongunstig figuur maakt. Onder ons mogen we echter gerust zeggen, dat April 1930 een beslist gunstig beeld te zien geeft. De totaalopbrengst is 44.145.893 ofte wel 4.018.160 méér dan in April 1929. En de samenstelling van dat surplus is in zijn soort uitstekend. Dat zullen zelfs diegenen moeten erkennen, die het soort (n.l. surplussen) feite lijk maar half goed vinden. Wat ons het meest verheugt, is de prachtige avans der dividend- en tantième-belasting. Deze iiepen sinds Januari steeds achteruit. Over 't eerste kwartaal 1.634.000. En daar komt April ons verrassen met een avans van 914.000. Blijkbaar is er eenige vertraging geweest in de jaarverslagen. Maar ook vergeleken met vroegere jaren (in April 1928 756.212, 192'' 981.179 en 1926 S71.51S, terwijl 1930 1.S20.704 noteert) is de April-maand voor dit middel zéér gunstig. Deze bate weegt ruim op tegen den te consta- teeren teruggang der registratie-rechten, die, hoe aanzienlijk ook, n.l. minus 1.466.000, toch allerminst zoo verontrustend is. Ook statisUekrecht liep terug met ƒ63.000 d.i. met circa 15 pet. en loodsgelden met 43.000 of circa 12 pet. Hieruit kan men afleiden den minderen uitvoer over April en de slapte in het scheepvaartbedrijf. De overige middelen zijn behoudens den geslachtsaccijns die een 3 pet of 35.000 terugliep, óf constant of zeer gun stig vooruitgegaan. De Grondbelasting steeg 530.000, na het prachtige eerste kwartaal een blijde verrassing. Zeker, ïn 1929 moge er eenige vertraging in de kohierbewerking zijn geweest, hier speelt het accres toch blijkbaar ook een rol. De Personeele belasting met een accres van ƒ315.000, na drie maanden met evenzeer regel matige verhooging, is eveneens zeer gunstig. Een vlotter verloop der eindvervolging voor den afgeloopen dienst speelt hierin mede, doch er blijkt een gezonde situatie uit ook voor het nieuwe dienstjaar. De Inkomstenbelasting geeft een avans van 686.S00, daarmede den voorsprong op 1929 over de eerste vier maanden brengend op ruim 2 milliocn (hij gelijke raming die in 1927 met 7Va milicen werd overschreden, waarhij het in gewikkelde spel der kwade posten in het oog moet worden gehouden. De accijnzen geven evenzeer reden tot voldoe ning. Het zout gaf 33.000 meer, waaruit blijkt dat de afname van hiunenlandsch geraffineerd zout, tegenover het met invoerrecht belaste bui- tenlandsche, grooter wordt. Wijn en bier betekenen in de twee eerste kwartaalmcanden niet veel. Opmerkelijk is de toename van gedistilleerd. bij een gelijk aantal perceptiedagen, met 353.OM. Na de inzinking in Maart van 2 ton welke toen toe te schrijven was aan de veria ging met 1 Maart 1929 ingaande en du3 in Maart opgespaarden inslag tot uiting brengend is het herstel dus reeds ingetreden. Tabak liep niet zóó op als de vorige maan den, maar toch nog altijd met 108.000. Het toenemend gebruik van sigaren en sigaretten spreekt wel heel duidelijk hieruit.. Over 4 maan den bijna 8 ton meer belastingopbrengst dan in 1929, die op zich reeds de raming 1930 met 5 ton overschreed! Suikeraccijns, met zelfs één perceptiedag minder, haaie wederom onder de accijnzen, a..-, over Maart, een schitterend record. Een avans van 742.000 is zéér aanzienlijk. Speelt hier wellicht de suikerprijs een rol? Lage P™JS doet eereeder koopen en opslaan, oore bruiker als verwerker zouden dus meden ei ke tot deze groote stijging. tyo overige middelen: gunstig. Moeten we al conclusies trekken? Neen, mógen we het al doen? Men zou geneigd zijn a rfe er toe over te gaan. En dan allerminst in de richting van een vaarwel aan overschotten! Doch laten we voorzichtig zijn En nog even wachten Mits dat deze gedragslijn ook gevolgd wórde d-oor hen, die met de vreeze voor een dienstjaar 1930-zonder-accres, reeds nu verdere bezuiniging op de uitgaven bepleiten. Zelfs zonder accres overschrijden de opbrengsten de ramingen nog zéér en zéér ruim. Dit is de „zwarte kunst" van het „ramen", welke kunst iedere maand een duw krijgt in de publicatie der rijksmiddelen, eu toch rustig door gaat! Men heeft Bossche koek, een Bossche raadskelder, en ook een Bosch „geval Men heeft ook een Bossche Zoete Lieve Vrouw in een Bossche kathedraal. Daarbij heeft men in den Bosch kloosters, hoewel niet van Jezuïeten. Zoo doorredeneerende komt men met den heer Wijnkoop en den heer Scheps lot de verbijsterende ontdekking, dat van Den Bosch, neen, niet de victorie begint, maar de overheersching van de Nederlandsche natie door de Roomsche Kerk. De heer Wijnkoop heeft voor het Bossche geval, dat zoo zoetjesaan wel genoemd kan worden het gcval-Scheps, enkele vra gen gesteld aan minister Donner. U weet wel, hel gaat over die voogdij-kwestie, waar- ui optreedt een moeder, die, katholiek van huis uit, in zoodanige omstandigheden leeft, dat zij niet geacht kan worden een katho lieke opvoeding te geven aan haar katholie ke kinderen. De minister antwoordt clood-nuchter: De voogdij berust nog steeds bij dezelfde voog des, die in 1923 is benoemd, toen de moe der uit de voogdij werd ontzet. De kinderen verblijven niet in een klooster. (Was dat eventjes een vreeselijk feil!) Dat de toestand blijft zooals hij is, steunt op een beslissing van de door de wet geroepen rechterlijke macht, die in drie instanties in denzelfden zin werd gegeven. Arme minister: Wat zal hij weer moeien hooren! Hij wil zelfs niets doen! Ja, zóó sterk, zóó sluw, zóó vol invloed is.Rome met zijn nel van zusters, ge heime en niet-geheime Jezuïeten, betaal de en nict-betaaldc krachten. Zou dan toch Nederland op den rand van den afgrond staan?.. Houdt het vaderland vast, heeren Wijn koop en Scheps, anders gaat het naar de maan. Of naar Rome, doch dat is hetzelfde, niet waar Een oproep tot geheel Nederland Het bestuur der Vereeniging van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten (ziekenafdeeling der Nationale vereeniging tot samenstelling der Nederlandsche bedevaarten) doet wederom een dringenden oproep tot geheel Nederland, dames en heeren van iederen leeftijd en eiken stand, om zich beschikbaar te stellen als infirmière of brancardier voor de nationale bedevaart naar Lourdes, die gehouden zal worden van 15 tot en met 24 Juli. Een groot aantal zieken heeft zich -wederom aangemeld. De vereeniging stelt zich voor plm. 300 zieken mede te nemen, doch daarvoor is veel hulp noodig. Wanner ctit groot aantal zieken zal worden meegenomen (terwijl op 't oogenblik met de 36e Bedevaart ook reeds 'n 70-tal zieken te Lourdes vertoeven) moeten toch nog vele zie ken worden teleurgesteld hij gebrek aan plaats. De diensten zijn van dien aard dat iedere ook niet geschoolde kracht die kan vervullen. Aanmeldingen worden liefst zoo spoedig mogelijk doch zeker vóór 1 Juni ingewacht van de dames bij Mej. A. Tilman, Vughterdijk 24, 's-Bosch. Van de heeren bij: Jbr. Mr. F. van Nispen tot Sevenaer, Voor straat 60, Delft. De gediplomeerde verpleegsters kunnen in den ziek en-trein reizen en kunnen volstaan met een reisbiljet 3e klas, de andere reizen als ge woon pelgrim; bun dienst begiut eerst te Lourdes. Bedevaart naar Budapest Onder presidium van Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen heeft zich een eere-comïté gevormd met het doel de deelneming van Nederland te bevorderen aan het 9e eeuwfeest van den H. Emericus, den Heiligen Zoom van den Heiligen Koning Stephanus, den Stichter van bet chris telijk Hongaarse he koninkrijk. Er zal een Bedevaart naar Boedapc-st plaats hebben van 11—23 Augustus 1930 onder lei ding van de vereeniging tot samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten, waarbij tevens drieilaagseh verblijf te Weemen en een bezoek aan de Passiespelen te Oberammergau in het programma zijn opgenomen. Ook zal worden deelgenomen aan de feestelijke Eucharistische Scheepsprocessi-e op den Donau; een afzonder, lijke boot wordt hierbij voor Nederland gere- ^EeT circulaire betreffende bovenbedoelde be devaart met uitvoerige programma-beschrijving, oosraaf van prijzen (voor pleegouders Felden cpecia'e condities) en verdere bijzonderheden, wordt op aanvraag kostedoos toegezonden door liet Bureau van de Vereeniging tot samenstel ling van Nederlandsche Bedevaarten, Juliana van Stolberglaan 209, 's-Gravenhage. R. K. BOND VAN KLEIN HANDELAREN IN GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN Aansluiting bij do R. K. Middenstands organisatie De landelijke R. K. Bond van klein-hande- laren in groenten, fruit en aardappelen hield een algemeene vergadering te Utrecht- De statuten werden behoudens enkele wijzi gingen onveranderd aangenomen.. Hierna volgde een uitvoerige bespreking om trent eventueele aansluiting bij de R. K. Midden standorganisatie. Met algemeene stemmen werd besloten deze aangelegenheid geheel aan het bestuur toe te vertrouwen. Het punt: contributieregeling vorderde nog al tijd. De crisis èn in land- èn in tuinbouw bedrijf vormde het voornaamste punt dcf agenda. Besloten werd zich in verbinding te stellen met de overige land- en tuinbouw oren» nisatics.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5