ALGEMEEN OVERZICHT CRISIS IN DE BELGISCHE DIAMANT-INDUSTRIE De staking bij de Fransche P. T. T. «.°5rS*. mm*™*** Kerk en staat in Mexico ZATERDAG 17 MEI 1930 STRIJD TUSSCHEN DE S. B. D. EN A. C. V. D. CENTRUMS AFGEVAARDIGDEN HET ANTl-TUBERCULOSEMIDDEL DE LANDSPOLITIE IN THURINGEN ONTRUIMING VAN DE DERDE ZONE BESLUIT VAN DEN BERLIJ N SC HEN POLITIEPRES1DENT DE CRISIS OP MALTA OPSCHUDDING TE TRIER KINDERACHTIG EN LAF STERVENDE BEKENT 50 HUIZEN IN ASCH GELEGD HET INTERN. MIJNWERKERS CONGRES OMDAT HEM EEN SIGARET GEWEIGERD WERD Het vlootverdrag noch viel mehr und De geesten zijn nog niet rijp voor de idee van internationaal overleg, van geven en nemen ten behoeve van het algemeen, het wereld- belang. En de vraag is ot zij 't wel ooit zullen worden. In de Amerikaansche senaatscommissie van buitenlandsche zaken is het Londensche vloot verdrag in debat gekomen. Het heelt, naar de berichten luiden, een eenigszins sensatio neel verloop gehad. De gewezen vice-admlraal Johnes, die met admiraal Pratt als technisch adviseur naar Londen is geweest en daar klaarblijkelijk het hoold meer van be- dan van ont-wapening vol had hij moest de conferentie wegens ziekte reeds vroegtijdig verlaten oefende scher pe critiek op de vloctovereenkomst en op Pratt. Johnes verklaarde, dat Amerika kruisers noodig had met achtduimsgeschut en Amerika's vlootsterkte was door de regeling te Londen, waar de tonnageverhouding tusschen kruisers met acht- en zesduimsgeschut op 60 tot 40 was vastgesteld, aanmerkelijk verzwakt. Engeland wil het ontstaan van een sterke Amerikaansche vloot verhinderen, zeide Johnes, en daarom heeft het de Amerikaansche dele gatie gedwongen, van vijf van de 23 groote kruisers af te zien. In antwoord op een vraag van den voorzitter gaf de minister van marine toe, dat zelfs deze achttien groote kruisers niet voltooid zouden worden tijdens den duur van het verdrag, daar volgens art. 18 de beide laatste kruisers eerst na December 1936 van stapel gelaten mogen worden De voorzitter der commissie voelde ook meer voor de grootheid en de macht van het dollar- land dan voor het welzijn van ieder aardsch schepsel. Dus viel hij Johnes bij en verklaarde, dat hij zich zijn beslissing, of hij op grond van Johnes' bezwaren tegen de overeenkomst zou stemmen nog moest voorbehouden. Een delegatie der Amerikaansche vakvereni gingen bekeek de zaak via de portemonnaie en richtte tot Hoover het verzoek met de modernisatie der Amerikaansche slag schepen spoedig oen aanvang te maken, om de werkloosheid onder de werfarbeiders te doen verminderen. Zooals een OW'.'er met z'n auto pronkt, zoo paradeeren volksdealen vaak met aanzien en macht van de natie. Meer, hooger schijnen dan anderen, desnoods de harde duim van de macht laten voelen: ziedaar de taktiek die men historie waande. Doch telkens duikt zij weer op en de hoop op een wijzer geslacht blijkt altijd weer ijdel. In Engeland zijn de conservatieven aan ',t schermen'met „de belangen van het Britsche rijk" Belangen van anderen komen eercst in tel als die van het eigen land volkomen be vredigd zijn. Eerst ik, dan nog 's ik en dan pas de naaste. De vloek van het iberale be- ginsel, dat ieder maar voor zichzelf moet zorgen, werkt nog door. Meer dan tachtig conservatieven hebben m het lagerhuis een motie ingediend, waarin zij het derde gedeelte van het vlootverdrag (be helzende het driemogendheidspact) verwerpen als „strijdig met de belangen van het Britsche Rijk''. Deonderteekenaars der motie beweren, dat dit gedeelte van het verdrag de mogelijkheid inhoudt va-» verwikkelingen, op 't vasteland en dat het de bevoegdheid van het Britsche rijk, om zijn schepen te vervangen, zal beperken. rm klinkt nogal gematigd. Maar bij de debatten in het lagerhuis heeft na MacDonald, namens de conservatieven, Churchill het woord gevoerd. Hij verklaarde, dat Engeland door dit verdrag terug wordt ge bracht "tot den rang van een minderwaardige vlootmogendheid. Hier komt dan de aap uit den mouw. Zijn partij moet vasthouden aan het beginsel dat Engeland geheel vrij moet zijn voor den bouw van schepen onder de 10.000 ton, daar er zeer geringe kans bestaat, dat men tot een vol ledige afschaffing der duikbooten zal geraken. Indien Frankrijk, om van de overige mogend heden niet te spreken, aldus zeide Churchill, de vrijheid behoudt om een groote vloot van duik booten te bouwen, kunnen wij onder geen om standigheden overeenkomsten aangaan, welke ons de mogelijkheid beneemt, kruisers en duik bootjagers te bouwen in zoodanig aantal en van zoodanig type, als ons noodig schijnt voor het beschermen der levensbelangen van Enge land en het Engelsche rijk. „De conservatieven weigeren dan ook in de goedkeuring van 't verdrag toe te stemmen en eenige verantwoordelijkheid voor het verdrag te aanvaarden. Het is ons onmogelijk, uit den naam van het land goed te keuren, wat de re geering heeft gedaan. Wij moeten ons voorbe houden, het geheele vraagstuk opnieuw aan de orde te stellen." De sensatie was ook hier niet van de lucht. Een levendig debat ontwikkelde zich naar aanleiding van het feit, dat Churchill bij zijn bestrijding van het verdrag ook een telegram citeerde, dat Lloyd George tijdens de vlootcon- ferentie van Washington als premier aan Bal four had gezonden, van welk telegram, dat als een geheim stuk geldt, Churchill, als lid van het conservatieve kabinet, kennis heeft gekre gen. MacDonald maakte Churchill hiervan een verwijt en stelde vast, dat Churchill van dit document op onrechtmatige wijze gebruik heeft gemaakt. Baldwin stelde daarop voor, dat een bespre king tusschen hem, MacDonald en nog 2 an dere ministers of oud-ministers zal plaats heb ben om te onderzoeken, of een oud-minister het recht heeft van geheime documenten ge bruik te maken. MacDonald aanvaardde dit voorstel, hoewel hij zijn bezwaren tegen het optreden van Churchill handhaafde, die dan ook tegen het einde van het debat zijn verontschuldigingen aanbood. Over het algemeen kenmerkte het debat zich door scherpe persoonlijke aanvallen en werden de zakelijke motieven niet zoo uitvoerig hespro- ken. Voor de liberalen voerde oud-minister Lambert het woord. Hij toonde zich minder chauvinistisch en juichte 't verdrag vooral toe, omdat daardoor een betere verhou ding tusschen de Vereenigde Staten en Enge land tot stand is gekomen. Hij betreurde het alleen, dat de regeering nog niet ver genoeg is gegaan. Hij wees er op, dat bij alle argumen ten geen woord is gezegd over het verdrag van Versailles, dat do verplichting tot vermindering van de bewapening oplegt. Noch in Amerika noch in Engeland is in- tusschen over het verdrag het laatste woord gesproken. En het zou heelemaal niet onmoge lijk zijn, dat het toch al uiterst minieme, door de Londensche besprekingen bereikt, weer teniet wordt gedaan omdat een of meeir parle menten hun goedkeuring onthouden. Indie's verzet Ült Dharasana wordt gemeld, dat mevr. Naidoe en haar vrijwilligers, nadat zij verhinderd Werden in hun poging, om het zoutdepot aan te val 1 Gu, den dag hebben doorgebracht met •Pinnen, zonder te eten of te drinken. Vrouwen, die de vrijwilligers water wilden brengen, om te drinken, werden daarin door de politie verhinderd, daar deze zich op het stand punt stelt, dat de vrijwilligers alleen buiten het politiecordon water mogen drinken, wat j deze echter weigeren. Heit tooneel trekt vele nieuwsgierigen. Een nieuwe afdeeling vrijwilligers word verwacht. 100 aanhangers van Gandhi, die een aanva' op het zoutdepot van Schiroda wilden doen. werden gearresteerd op het oogenblik. dat zij zich wilden inschepen. Een blad van d Gandhibeweging, dat verboden is, verschee; gisteren toch, ondanks het verbod. Een cou rantenverkooper, die het uitventte, werd i; hechtenis genomen. Een der leidende vrouwen onder de aan hangers van Gandhi, mejuffrouw Chattopdhaya is Vrijdagochtend, tegelijk met 100 vrijwilli gers gearresteerd. Zij bevond zioli op weg van Ratnagdri naar Shirodna voor de zoutwinning en werd op het oogenblik, dat zij zioh aan boord van een kust vaartuig wilde begeven, gearresteerd. Te Bombay werden een aantal personen, die vlugschriften verspreiden, door de politie aan gehouden. Mejuffrouw Ohattopdhaya is reeds, wegens overtreding van de zoutwet, tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. De politie heeft de dichteres Naidoe met haar vrijwilligers uit de verboden zónes van de stad Dharasana verwijderd. Gedurende het verblijf in de verboden zóne had zij en met haar de vrijwilligers gedurende 28 uur geen voedsel tpt zich genomen. Zij heeft zich naar den hoofdzetel van den passieven tegenstand begeven en neemt thans weer voedsel. Zij is voornemens, daar eenige dagen te blij ven om daarna naar Bombay terug te keeren, waar zij haar verdere plannen zal vaststel len. Het bestuur van 't Pan-Indisch congres heeft resoluties aangenomen, om de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid te versterken door den boycot van buitenlandsche stoffen, Britsche bankinstellingen en maritieme orga nisaties en soortgelijke instellingen en door de beweging van de overtreding der zoutwetten uit te breiden. Gistermorgen werd te Calcutta een bom geworpen in den politiepost, waar het hoofd der politie, zijn vrouw en kin deren slieipen. Niemand werd getroffen, hoewel de bom, toen zij tegen de ijzeren tralies van het venster aamstiet, ontplofte. Het vertrek werd doorzeefd met bomscherven. In liberale kringen wordt beweerd, dat de regeering binnenkort stappen zal doen, om met Gandhi in onderhandeling te treden. Dit bericht is intusschen nog niet bevestigd. x V7" De Christelijke organisatie zet het werk voort BESLUITEN VAN DEN MINISTERRAAD TE GATOW BIJ BERLIJN had de doop van het eerste zeilvliegtuig d|or Duitsche Hoogeschool voor Lichaamsoefeningen plaats Offeren een dëel van hun honorarium aan de werkloozen In een vergadering der rijksdagfractie van het centrum werd naar Wolff seint, met alge- meene instemming een voorstel begroet om een deel van de vergoeding der rijksdagafgevaar digden af te zonderen voor' een fonds ten be hoeve van de leniging van den nood der werk loozen 26 Zuigelingen in levensgevaar ELF STERFGEVALLEN BERLIJN, 16 Mei. (H.N.) Naar de „B.Z." meldt, is nog een negende zuigeling het slachtoffer geworden van de behandeling met het voorbehoedende anti-tuberculose-middel van Calmette te Liibeek. Verder zijn er nog 3 zuigelingen ziek ge worden, zoodat er thans in het geheel 26 zui gelingen ziek zijn, die alle in levensgevaar verkeeren. LUBECK, 16 Mei. (V.D.) Volgens een mede- deeling van het Lübecksche Gezondheids- bureau zijn er thans reeds 11 sterfgevallen onder de met liet Calmetteprocédê behandelde zuigelingen. Minister Frick over de behandeling der nationaal-socialisten De vragenlijst van Briand De vragenlijst van Briand over de organi satie van Europa als statenbond zal Zaterdag avond ter publictie aan de pers worden mede gedeeld. Het document zal van te voren aan de zes en twintig belanghebbende Europeesche staten worden toegezonden. Briand zal in zijn nota in overweging geven, om in het kader van den volkenbond en met inachtneming van de souverelniteit d,e,r verte genwoordigde staten een speciaal lichaam in te stellen, dat zich in periodieke conferenties met de verschillende problemen van algemeen belang voor alle Europeesche staten zal bezig houden. Den ministers van buitenlandsche za ken zal Briand verzoeken, hem mede te dee- len, in welken vorm naar hun meening deze samenwerking 't best kan worden tot stand gebracht en over welke vraagstukken zij zich zou kunnen uitstrekken. Briand zal binnen 'n maand antwoord vragen, ten einde in staat te zijn, op grond van de ant woorden op zijn vragenlijst een rapport voor de volgende vergadering van den volkenbond op te stellen en in September van dit jaar een bepaald voorstel in te dienen Briand bij Curtius Omtrent het tegenbezoek, dat Briand giste ren aan minister Curtius in het hotel Metro- pole, te Genève, heeft gebracht, wordt van Fransche zijde gemeld, dat de bespreking in hoofdzaak betrekking had op de uitvoering der ontruiming, waarbij echter slechts de hoofdlij nen besproken zijn, terwijl de verdere techni sche bijzonderheden geregeld zullen worden door onderhandelingen tusschen de Fransche regeering en den Duitschen gezant te Parijs. In het bijzonder moet nog geregeld worden, in welken omvang het slechten van militaire versterkingen en in het bijzonder van vliegter reinen in de gedemilitariseerde zóne uitgevoerd zulleu worden, overeenkomstig de bepalingen van het verdrag van Versailles. Naar Sauerwein in de „Matin" te kennen geeft, heeft Briand bij de bespreking dr. Cur tius de verzekering gegeven, dat de Fransche regeering aan de door dr. Curtius te kennen ge geven wenschen zooveel mogelijk zal tegemoet komen. I Zwitserland en de Volkenbond De Zwitsersche pers herdacht gisteren ten deel© in bijzondere uitgaven het feit, dat Zwitserland tien jairen tot den Volkenbond is toegetreden. In overeenstemming hiermede wordt er ook in toonaangevende sociaal-democratische bladen op gewezen, dat Zwitserland indertijd juist heeft gehandeld, door tot den volkenhond toe te treden, immers de toen geuite bezorgdheid is niet vervuld. Tot nu toe heeft de volkenbond zijn hoodtaak volbracht, n.l. de garantie van den vrede door een technische organisatie in Europa. De herstelleening De kwestie van de herstelleening is op de conferentie te Bazel nog niet geheel tot een einde gebracht, daar er nog enkele vraagstuk ken op een oplossing wachten. De financieele kringen in de Vereenigde Staten houden nog steeds vast aan een zoo hoog mogelijk netto-rendement van 6'A a 6% procent. De Duitsche schuldcertificaten zullen over handigd worden, zoodra Zaterdag de commis sie van herstel en de oorlogslastencommissie de in het Young-plan vastgelegde verklaringen zullen hebben afgelegd. De agent der herstelbetalingen zal waar schijnlijk reeds morgen de nog in zijn bezit zijnde gelden, ten bedrage van circa 37% millioen dollar aan de Bank voor Internatio nale Betalingen doen overmaken. Altijd in stijl. Een beursspeculant ligt in hooge koorts. Hij vraagt de ziekenzuster, hoe hoog de tempera tuur is. „41" zegt de zuster ernstig. „Goed", zegt de patient, „maar als 't 42 wordt, dan moeten we verkoopen." NOODLIJDEND OOST-DUITSCH- LAND Het Rijk springt bij TWEE WETSVOORSTELLEN INGEDIEND BERLIJN 16 Mei, (H.N.) Het rijkskabinet heeft gisteren hij de beraadslagingen over de hulpverleening aan het Oosten besloten, twee wetsvoorstellen in te dienen, een voor de eigen-' lijke hulpverleening en een voor de aflossings- bank. Hiermede heeft men zich adn de gedachte van het rijksministerie van hinnenlandsche zaken gehouden en het denkbeeld van een alge- meene wet met verschillende bijzondere ontwer pen laten varen. De wet voor de hulpverleening bevat 40 arti kelen. Voor dit jaar wordt een bedrag van 116 millioen mark toegestaan, welk bedrag ook op de begrooting wordt uitgetrokken, terwijl verder een programma voor 5 jaar wordt vast gesteld. Ook voor dezen tijd zijn de finan cieele middelen reeds bepaald. Er zal ieder jaar 101 millioen mark ter beschikking wor den gesteld, waarvan 50 millioen uit de rente der industrie-obligaties zal worden gedekt. Bij de 500 millioen, 'welke beschikbaar zullen worden gesteld, is niet begrepen het overnemen Ider waarborgen voor andere hypotheken en andere verplichtingen. Voor de omzetting van de schulden in schul den van een lagere rentetype en op langeren termijn zal volgens de tweede wet een bijzon dere banken worden opgericht, waarbij van bijzondere beteekenis is, dat thans ook de medewerking van de Preussenkasse verzekerd is, o.a. door de onderhandelingen, welke Woensdag tusschen een lid van het rijkskabinet en den Pruisischen minister van financien zijn gevoerd. Over het bedrag der deelneming van de Preussenkasse zullen nog nadere onderhande lingen worden gevoerd. Het rijkskabinet zal in zijn zitting van heden de redactie van de wetsontwerpen nog eens nagaan en ze dan ten spoedigste ter behande ling indienen. GEEN ONTSPANNING IN DEN TOESTAND WEIMAR, 16 Mei. (W.B.) In de zitting van den landdag, waaraan de nationaal-socialisten wederom niet deelnamen, nam ook minister dr. Frick, toen het punt der agenda ,;lands- politie" ter sprake kwam, het woord en ver klaarde, dat hij in 1927 bij het rijksministerie van hinnenlandsche zaken een schriftelijke verklaring had ingediend, dat de nationaal- socialistische arbeiderspartij er niet aan dacht, de constitutie van Weimar met geweld af te schaffen. Het was een onhoudbare toe stand, dat men den politie-directeuren verbood, nationaal-socialisten te zijn, terwijl, men toe liet, dat een nationaal-socialist minister werd. Als zoodanig was hij, dr. Frick, thans chef van de Thiiringsche politie. Het ging niet aan, dat hier met tweeërlei maat gemeten werd en het was een kwestie van levensbelang voor de nationaal-socialisten, dat zij als regeeringspantij op dezelfde wijze behandeld weTden als de andeTen en niet enkel gebruikt werden, om mede hun goed keuring te geven aan onpopulaire wetten. Zij moesten ook het recht verkrijgen, gewichtige posities in den staat te bekleeden. WEIMAR, 16 Mei (V.D.) Ook hedenmorgen is ei geen enkele aanwijzing voor een ontspan ning van den politieken toestand in Weimar aan den dag getreden. De nationaal-socialisten blijven, als tevoren, zich onthouden van deel neming aan de behandeling van de begrooting terwijl minister Frick daartegen is. Onder alle omstandigheden wenschen zij vast te houden aan de benoeming van den nationaal- socialist Ortlepp, tot politiedirecteur te Wei- mar. In hun kringen wordt, naar verluidt, reeds gesproken van nieuwe verkiezingen. Besprekingen over de maatregelen Gisteren had te Parijs een bespreking plaats tusschen minister-president Tardieu, den minister van oorlog, den chef van den generalen staf, den opperbevelhebber van de bezettings troepen en den directeur der politieke afdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken over de maatregelen voor de ontruiming van de derde zone, nadat lie-t Youngplan in werking is getreden. WAT TE DOEN TEGENOVER DE BEDREIGINGEN? Onze Antwerpsche correspondent schrijft d.d 13 Mei: Er is op het oogenblik een ernstige strijd ontstaan tusschen de zoogenaamde ujeutrale patroonsorganisatie in de diamant-nijverheid en de jonge, maar krachtig opbloeiende chris ten werkgeversorganisatie de A.C.V.D. Zon dag heeft eerstgenoemde S.B.D., een open bare vergadering gehouden, waarbij een scherp protest werd aangenomen tegen het besluit der Christelijke organisatie om het wev i gewoon voort te zetten. Tevens werd bepaald dat de christen patroons, die op de vergadering o.m. van woordbreuk werden beschuldigd, op de algemeene wijze zouden beboet worden in geval zij zouden laten werken. Wij hebben naar aanleiding van deze verga dering ons gewend tot een der leidende figu ren uit de christen patroons-organisatie. Deze verklaarde ons o.m. het volgende: Zooals u weet zijn bij de S.B.D. voorname lijk de werkgevers van de stad Antwerpen aan gesloten, hij het A.C.V.D. groepeeren vooral de buiten-patroons, de diamant-industrie uit Kempen. De S.B.D. heeft, toen men over stopzetting der diamant-nijverheid ging spreken, dadelijk ingezien dat het noodzakelijk was dat liet A.C. V.D meedeed, wijl anders de stopzetting on mogelijk- was. Wij hebben dan in overeenstemming met de internationale de stopzetting goedgekeurd en zoo streng gevolgd, dat de S.B.D. ons herhaal delijk heeft geluk gewenscht. Na de tweede stopzetting is dan de interna tionale nog eens bijeengekomen tezamen met S.B.D., A.C.V.D. en de 4 clubs. Daar werd een parig besloten een nieuwe stopzetting te begin nen voor het geval dat deze algemeen zou zijn. De drie organisaties zouden gezamenlijk con trole uitoefenen en er werd tevens bepaald dat na de eerste 14 dagen zou worden nagegaan, welke de resultaten waren van deze stopzetting. Van dit alles is 'er niets gebeurd. De S.B.D. is geheel alleen voortgegaan. Zij alleen heeft controle uitgeoefend op onze werkgevers en strenge boeten tegen hen toegepast. Zij heeft een vergadering belegd zander verwittiging van het A.C.V.D. In een woord de S.B.D., welke ■zoo gesteld was op onze medewerking, heeft ■gedaan als of wij niet bestonden. Daarop heeft de christen-organisatie beslo ten de stopzetting op te geven. Te meer waar de werkgevers uit de stad Antwerpen de stop zetting practisch onmogelijk hebben gemaakt. Het zijn zij, die de mannen van den buiten werk geven en zoodoende veroorzaakten dat hij de laatste stillegging op den buiten voor 35 procent werd gearbeid. Men verwijt ons woordbreuk, maar Uit het geen ik u reeds verklaard heb, zal het u dui delijk zijn aan welken kant deze woordbreuk is begaan. Verder verklaart men, dat wij aan po litiek fcaen. Laten deze leiders maar eens één daad in dien zin aanwijzen. Trouwens, dat zij onze statuten inzien en men zal daarover ge rust zijn gesteld. Wat gaat u doen tegenover de bedreigingen? Wij zullen rustig voortgaan met weTken. Wij hebben aan de S.B.D. gevraagd ons de lijst te gevun van de christen patroons, die beboet werden, maar ook daarover heeft men ons ge heel onkundig gelaten, evenmin ais over het fedt waar dat geld naar toegaat. Organisato risch moet dat geld in onze kas vloeien. Ten slotte nog eens: wij zijn in princiep ac- coord, dat de stopzetting gewensclut is, maar zij heeft, gelijk zij thans wordt ingevoerd prac tisch vele bezwaren en geen enkel voordeel. De belangen van de werkgevers van stad en den buiten loopen niet altijd parallel. Daar zijn in de stad van Antwerpen patroons, die n.og met een groote stock zitten en die de eenige zijn, welke uit deze wijze van stopzetting mis schien voordeel halen. Maatregelen voor eventueele vervanging van personeel PARIJS, 6 Mei (V.D.) De ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan de maatregelen inzake herziening van de tractementen der "Tevens werden maatregelen vastgesteld voor de eventueele vervanging van personeel van den telegraafdienst, zulks in verband met oe telegraafstaking van twee uren, welke giste ren heeft plaats gehad. PARITS 16 Mei. (B.T.A.) Mallarmi. de mi nister \mn posterijen en telegrafie die heden morgen alhier uit Algiers is aangekomen, heeft vergadering bijeengeroepen van de direc- de individueele gevallen, nam ts'ag eerste reeks sanctiemaatregelen, zooals onts.ag, schorsing in functies met het ««P4»' naire straffen en terbeschikkingstelling. oenstemming met den ministe oorlog en den prefect van Politie "arn de uister alle noodige maatregelen, om deorde, vrijheid van werken en regelmatigejoortzet lp overeenstemming met den minister van en den prefect van politie nam de n alle noodige maatregelen, om de orde, vrijneid van werken en regelmatige voortzeb ting van den dienst te verzekeren, «dien de normale middelen niet voldoende zouden z j Op het oogenblik is de toestand norma:- De betrekkingen tusschen Vaticaan en Engeland Men seint ons uit Rome Van welingelichte zijde wordt bevestigd, dar in de relaties tusschen het Vaticaan en Enge land een zekere spanning is ontstaan, in v band met de houding van het Vaticaan, ten op zichte van het conflict op Malta. Zooals men weet, heeft de Engelsctm regee ring haar misnoegen geuit, door den Bntsclien gezant bij het Vaticaan te verplaatsen. Sr om - ton heeft Rome reeds verlaten. De belde andere diplomaten, aan de Britsche legatie hij den H. Stoel werkzaam, zijn even eens verplaatst. Het schijnt inderdaad de bedoeling, slechts een zaakgelastigde bij het Vaticaan te laten. MISPLAATSTE VERDENKING 25.000 gulden schadevergoeding Eenige jaren geleden werd de Noorsche stoomtrawler „Tampen", welke bij Groenland vischte, door de Amerikaansche alcoholbri.gade in beslag genomen, onder verdenking, sterke dranken te smokkelen. Bij onderzoek in Boston, waarheen het schip was overgebracht, werden alleen onschuldige kabeljauwen en schelvisschen gevonden. De reederij ontving dezer dagen telegrafisch bericht, dat de. Amerikaansche regeermg 25.000 gulden schadevergoeding zal betalen. Herrie over den verkoop van een Luchtschiplcods BERLIJN, 16 Mei (W.B.) Naar een blad uit het Rijnland meldt, heeft de verkoop van den luchtschiphangar onder de bevolking te Trier een geweldige opschudding teweeggebracht. Aan de regeering wordt verweten, dat zij zwijgt. Dit verwijt wordt echter van welingelichte zijde afgewezen. Do Parijsche onderhandelingen met de ge zantenconferentie omtrent deze kwestie wor den voortgezet en men hoopt tot een compro mis te komen. Ongetwijfeld is het te betreuren, dat een land van eer, dat tevens een der sterkste mogend heden is, op een dergelijke wijze de oude won den weer openscheurt, die door de jarenlange bezetting zijn ontstaan. Uit het Rijnland wordt gemeld, dat Duitsche firma's niet aan den ver koop hebben deelgenomen, zoodat de hangar, die millioenen waard is, voor den geringen prijs van 15.000 francs verkocht Werd. Dat Duitsche firma's niet aan den verkoop deelnamen, is te begrijpen. Zy zouden in dat geval indirect deze daad hebben goedgekeurd en bovendien de kas der Franschen gevuld hebben, daar de som aan de Franschen moest worden uitbetaald. Geen betoogingen tegelijk toegelaten BERLIJN, 16 Mei (W.B.) De politiepresident deelt mede: Op grond van ervaringen, bij verschillende gelegenheden opgedaan, zal de politiepresident in de toekomst niet meer kunnen toelaten, dat verschillende betoogingen op denzelfden dag en op dezelide plaats worden gehouden. Alleen in buitengewone gevallen zal van deze regeling worden afgeweken, echter ook dan op voorwaarde, dat tusschen het einde van de eene en het begin van de andere betooging een tijdsruimte ligt van minstens vijf uur. VERBETERDE VERHOUDINGEN DRAADLOOS TELEFOONVERKEER DUITSCHLAND—AUSTRALIË Maandag wordt het draadloos telefonische verkeer tusschen Duitsohiand en Australië ge opend. In Australië kan voorloopig slechts met de steden Melbourne en Sydney worden ge sproken, terwijl in Duitsehland alle plaatsen tot dit verkeer zijn toegelaten. Een gesprek van 3 minuten kost Mk. 147. terwijl iedere verdere minuut Mk. 49 kost. Beleediging van President Hindenburg De president van politie te Berlijn deelt mede, dat op 4 Mei twee leden van de Schal meikapel der Berlijnsehe afdeeling van de nationaal-socialisten in een lokaal te Mehrow een in de zaal hangend schilderij, de-n rijks- president voorstellende, naar den tuin hebben gedragen, waar zij het aan een boom ophin gen. Eén hunner heeft daarop met een stok het schilderij de oogen uitgestoken en daarna zoo op het schilderij geslagen, dat het in twee stukken op den grond viel. Daarbij moeten ook beleeddgende uitdrukkingen tegenover den rijkspresident zijn gebruikt. dat een herbergier onschuldig drie jaar tuchthuisstraf ondergaat Uit Neidhartshausen wordt gemeld: Het is gebleken, dat een herbergier, die in het jaar 1911 wegens brandstichting tot drie jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld, on schuldig deze straf heeft ondergaan, aangezien dezer dagen iemand op zijn sterfbed heeft ver klaard, indertijd de betreffende misdaad te hebben gepleegd. HULPVERLEENING IN HET OOSTEN De Duitsche wetsontwerpen Da tekst der Duitsche wetsontwerpen voor de hulpverleening van het Oosten is gisteren definitief vastgesteld en de wetsontwerpen zullen thans ten spoedigste aan den rijksraad worden voorgelegd. De wetten sluiten zich aan bij de algemeene hulpverleening aan den land bouw en beoogen, de economische en sociale kracht van de Oostelijke provincies te verstel ken. De besprekingen tusschen president en apostolisch delegaat Tusschen Mexico's president Ortiz Rubio en den apostolischen delegaat voor Mexico, mgr. Leopold Ruiz y Flores heeft een c^jiferentie plaats gehad, waarvan de resultaten iu Ameri ka's katholieke pers schitterend worden ge- /heeten. Men verwacht, dat het bezoek van den Pau selijken delegaat bij den president liet begin is van verdere vriendschappelijke betrekkin gen, waardoor de overeenkomst die in Juni 1929 tot stand kwam ook formeel in toepassing zal worden gebracht en de betrekkingen tus schen de katholieke kerk en de Mexicaansche regeering op alleszins bevredigende wijze ge regeld zullen worden. Een ander bewijs voor de .verbeterde verhou ding tusschen de kerkelijke autoriteiten en de regeeringselementen ziet men in het feit, dat de liberale pers van de stad Mexico zicb den laatsten tijd buitengewoon gunstig uitlaat over den Pauselijken delegaat en de bisschoppen; het herderlijk schrijven van mgr. Leopold Ruiz y Flores werd geheel en al door de bladen op genomen en in uitvoerige hoofdartikelen werd de inhoud zeer waardeerend besproken. De brief van den bisschop van Zamora aan de geloovigen van zijn bisdom, waarin de leei van de katholieke kerk over het vraagstuk van de verhouding tusschen kerk en staat uitvoerig belicht wordt, werd in „Excelsior" (een te Mexioo-city verschijnend dagblad) in extenso afgedrukt, als voornaamste bericht onder de Tubriek binnenlandsch nieuws. Het blad schreef bij die gelegenheid, dat a i herderlijk schrijven ongetwijfeld Jeel zo" dragen om de goede verstandhouding tussch kerk en staat steeds hechter te maken endat Enorme brand te Bergen REEDS ENKELE STADSDEELEN VERWOEST OSLO, 16 Mei. (V.D.) In de Noorsche stad Bergen woedt een hevige brand en het is niet buitengesloten, dat deze dGzelfde catastrofale afmetingen aanneemt, als die, welke versch dene jaren geleden Bergen teisterde. De brand brak hedenmiddag te half 3 uit ju een aan de haven staand pakhuis, sloeg over op eenige in de nabijheid liggende kolen- opslagplaatsen en breidde zich met groote snelheid uit langs de uit hout opgetrokken ^E^zijA reeds enkele stadsdeelen in vlammen '"in'weerwil van het krachtig optreden van alle brandweerhrigades van Be'8®e' liggende plaatsen, woedt de brand nog steeds on vermin der d voort. nqr/i ie Mei. (R.O.) De groote brand te Bergen heeft meer dan 50 huizen, hoofdzakelijk kleine gebouwen, in asoh gelegd. De sohade wordt op 4 millioen kronen ge- llén gelooft, den brand onder de knie te hebben. deze brief meer klaarheid zou brengen Jn de opvattingen om-'— -- wordt ge. omtrent de plichten der katho lieken als 8^sb4r|^ian?s!ievind document, prezen als verheven geest van recht- om den inwendigen vrede te herstellen. NAAR DE SLAGVELDEN Pelgrimstocht van moeders en oorlogsweduwen Een speciale trein met Amerikaansche moe ders en oorlogsweduwen is te Parijs aange komen, met het oog op een massapelgrimstocht uaar de voormalige slagvelden. Proteststakingen tegen de bewapening WARSCHAU, 16 Mei. (V.D.) Op het interna tionaal mijnwerkers-congres te Krakau wer o.a. het besluit genomen, als test tegen de bewapening, op vast te stellen da ePn 24 urlge proteststaking af te kondigen. Aan deze staking zullen alle mijnwerkers ter wereld moeten deelnemen. NA VIJFTIEN MAANDEN De Australische mijnwerkersstaking geëindigd LONDEN, 16 Mei. (N.T.A.) De staking der Australische mijnwerkers, die zich uitstrekte óver het geheele mijnengebied van het Zuid- Oosten, is thans beëindigd na vijftien maan den te hebben geduurd. Het wederopnamen van het werk, waartoe de mijnwerkers met groote meerderheid hebben besloten is binnenkort te verwachten. De sta king heeft den Trade Unions ongeveer 5Q0.006 gekost. Zijn collega doodgestoken Donderdag is de mijnwerker Burzek door zijn collega Jeciorowski in een café doodgestoken. Nadat Burzeli geweigerd had een sigaret te geven, trok Jeciorowski zijn mes, waarin ede htj zijn kameraad een steek in de hartstreek toe bracht, met het gevolg, dat de aangevallen® spoedig overleed. De moordenaar kon eerst na hevig verzei door de politie worden gearresteerd. METHYLALCOHOL GEBRUIKT Uit New-York wordt gemeld, dat daar blnnea 12 uur tijds 5 personen gestorven zijn, ter.ge volge vain het gebruik van metkylalcolwj».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9