FEUILLETON T~ ACHTER DE SCHERMEN DE ZENDTIJD VERDEELING Marktberichten. MAANDAG 19 MEI 1930 ONVEILIGE GLOEILAMPHOUDERS BELASTINGDRUK 1929—1930 DE TOLLEN IN ZUID-HOLLAND INBRAAK IN EEN KLEEDING- MAGAZIJN A.V.R.O. EN GLEICHWELLENSYSTEEM Hoe het staat met een ingediend verzoek Het Tweede Kamerlid Floris Vos heeft de volgende vragen gericht tot den Minister van .Waterstaat: 1. Is het juist, dat de A.V.R.O. op 18 Mei 1929 hij den toenmaligen minister van Water staat een request heeft ingediend, strekkende tot het verkrijgen van een z.g. Gleichwellen- systeem. teneinde daarmede het gebrek aan zendtijd hier te lande op te heffen en het vraagstuk der zendtijdverdeeling tot defini tieve en bevredigende oplossing te brengen? Is het juist, dat het request op 1 October 1929 door requestraute gerappelleerd is en aange vuld met bet verzoek om, zoo het Gleichwellen- systeem onbruikbaar geacht werd, ieder ander bruikbaar systeem te mogen exploiteeren, als mede, dat de Radioraad over het eerste request een advies heeft uitgebracht? 2. Indien de vragen sub. 1 bevestigend wor den benntwoord. is het dan juist, dat het daar in bedoelde request, alsmede het aanvullend verzoek tot dusverre van regeeringswege geen beantwoording hebben gevonden? 3. Indien de voorgaande vraag bevestigend wordt beautwoord, is de minister dan bereid de redenen voor deze houding der regeering mede te deelen? 4. Is de minister bereid de spoedige af doening van het in vraag 1 bedoelde request alsmede het aanvullend verzoek zooveel moge lijk te bevorderen en kan reeds thans voor deze afdoening een uiterste termijn worden gesteld, nu door de in werking treding der nieuwe zendtijdverdeeling op uiterlijk 1 Juli a.s. be antwoording van het meergenoemde request alsmede het aanvullende verzoek in hooge mate urgent is geworden? EEN COMITé VOOR AV.R.O.-ACTIE Doodelijke ongevallen wegens het gebruik der onveilige koperen fittingen EEN WAARSCHUWEND WOORD fitting LAMP- •VOET Het besluit der spoedvergadering Het algemeen bestuur van de A.V.R.O. kwam Zaterdag in een spoedvergadering bijeen, ter bespreking van den toestand, geschapen door ■de verdeeling van der. zendtijd door den Minis ter van Waterstaat. Het voornaamste besluit, dat werd genomen, was het afvaardigen van twee bestuursleden naar buitenlandsche omroeporganisaties, ten einde reeds ingeleide besprekingen te voltooien, die zouden kunnen leiden tot de mogelijkheid voor de A.V.R.O. om toch haar stem te laten hooren op de dagen, die verloren gingen. Verder werd besloten een Centraal Comité voor A.V.R.O.-actle in te stellen. VOORBEREIDING VAN DE VOLKSTELLING. Een persoonlijk contact, dat. van groot nut bleek te zijn Onder leiding van prof. mr. H. W, Methorst, directeur-generaal van de Statistiek, heeft 'te 's-Gravenhage een bijeenkomst plaats gehad van de leiders der a.s. volkstelling in de ge meenten der Provincie Zuid-Holland. Het ligt in de bedoeling in elk der Provinciale hoofd steden soortgelijke samenkomsten te houden. Het doel dezer vergaderingen, welke bij de tel- - ling van 1920 voor bet eerst gehouden zijn, is om van gedachten te wisselen over de be- teekenis van het Kon. besluit, de door de regee ring vastgestelde nadere voorschriften aan de gemeentebesturen en de op de kaarten en om slagen vermelde vragen en toelichtingen. Zoo danig persoonlijk contact is bij de vorige telling gebleken van groot practisch nut te zijn. De eerstvolgende bijeenkomst met ds leiders In Noord-Holland heeft te Haarlem plaats op Woensdag 21 Mei a.s. EEN NEDERLANDER GEZANT VAN LIBERIA, TE BRUSSEL. De heer C. Bosman, van Oudkarspel, gewe- z burgemeester van Brouwershaven, Vianen en Gendt (bij Nijmegen), is benoemd tot zaak gelastigde van de Republiek Liberia, bij bet Belgische Hof. Vroeger is de heer Bosman van Oudkarspel, controleur der financiën geweest te 's-Graven hage. Na den oorlog nam hij successievelijk de functies waar van consul der Nederlanden, te Nice, en van consul-generaal van Liberia, te Frankfort, en daarna te Wiesbaden. NAP DE LA MAR. Slechts eenige dagen rust De heer Nap de la Mar verzoekt ons, het bericht tegen te spreken, als zou hij ernstig ziek zijn. Hij heeft na een vermoeiende buiten landsche reis eenige dagen rust genomen, en hoopt dezer dagen weer op te treden. C. J. M. NOGAREDE f In het Roode Kruis Ziekenhuis te 's Hage waarin hij Vrijdag was opgenomen voor het ondergaan van een operatie, ts op 46-jarigen leeftijd overleden, de heer C. J. M. Nogarede, die gedurende bijpa 20 jaren aan het Hoofd commissariaat van Politie verbonden is ge weest als politie-fotograaf. De electrotechnisch-adviseur bij de Arbeids inspectie deelt het volgende mede: Een reeks van niet minder dan drie doode lijke ongevallen met lamphouders (larapfittin- gen) in een tijdsverloop van slechts drie toeken noopt mij, een beroep te doen op de gastvrijheid van de pers, teneinde weer eens en nu in rui mer kring dan jaarlijks door middel van het Centraal Verslag der Arbeidsinspectie mogelijk is, de aandacht te vestigen op het zeer ernstige gevaar, dat de nog algemeen gebruikelijke lamp- fittingen, met name die van het Edison- of scbroeftype, kunnen opleveren. De liier bedoelde ongevallen zijn door niets anders veroorzaakt dan doordat de getroffenen met den vinger in aanraking komen met het onbeschermde, d.w.z. buiten den lamphouder uitstekende gedeelte van den lampvoet, (zie bij gaande figuur). Weliswaar behoort dit gedeelte aan aanra king volledig onttrokken te zijn, doch de porse leinen, z.g. „beschermings"-ring is daartoe meestal veel te kort. Bovendien is de porseleinen ring gemakke lijk breekbaar en dit gevoegd bij de ook overi gens zeer gebrekkige constructie van deze lampfittingen met haar vele koperen onderdee- len, welke door het gebruik herhaaldelijk los werken en dan gedeeltelijk blijven hangen aar, de aangesloten leiding en gedeeltelijk vallen en verloren gaan, maakt dat een goed opmer ker herhaaldelijk tal van defecte lampfittingen zal aantreffen, welke uitwendig onder span- nig staande deelen bezitten. Het is dan ook niet te verwonderen, dat met deze lampfittingen, welke van den aanvang der invoering van de electrische verlichting af vrijwel onveranderd gebleven zijn tal van doo delijke ongevallen gebeuren, niet alleen in ons land, maar ook elders. Het aantal ondeugdelijke schroeffittingen. dat zich voortdurend binnen het bereik van jong en oud bevindt, loopt in de miliioenen. Van deze worden er dagelijks veie duizenden in de hand genomen, zonder dat de betrokkenen zich daarbij van de mogelijkheid van ook maar het geringste gevaar bewust zijn. Practisch ge sproken voldoet echter op dit oogenblik geen enkele dier fittingen aan de voor veilig gebruik zoo hoog noodig te stellen eischen. Wie zich dit realiseert, zal zich niet verbazen, dat bij tijden zelfs in een klein land als bet onze, ernstige en doodelijke ongevallen met lampfittingen aan de orde van den dag zijn. Hoe vreemd het velen ook in de ooren zal klinken, er bestaat in de electrotechniek geen gebruikstoestel dat zoo slecht is samengesteld en zulk een ernstig gevaar oplevert ais de al gemeen gebruikelijke metalen lampfittingen, en toch is er waarschijnlijk geen enkel ander ge bruikstoestel dat meer in de handen van lee- ken komt dan juist deze. De in den aanvang van dit opstel vermelde ongevallen staan, zooals wel begrepen zal zijn. geenszins op zich zelf. Slechts frappeert het dat er in zoo'n korten tijd door zulke eenvoudige toe stellen drie dooden te betreuren zijn, terwijl der gelijke ongevallen in het geheel niet behoeven u'oor te komen. Er zijn verschillende soorten bakelieten lamp fittingen in den handel, waarinee ongevallen practisch uitgesleten zijn. Deze lampfittingen zijn: le. geheel uit een sterk en duurzaam isola tiemateriaal vervaardigd, nl. bakeliet, en kun nen zelf uitwendig dus nimmer onder spanning komen; 2e. van zoodanige afmetingen, dat geen en kel metalen deel van den voet der gloeilamp kan worden aangeraakt, onverschillig of het een kleine of groote lamp is; Se. geheel uit één stuk vervaardigd, zoodat geen deelen van de lampfitting kunnen worden verwijderd en dus ook niet verloren kunnen gaan, óf, de lampfittingen zijn wel uit twee deelen gemaakt, maar bij verwijdering van den mantel, welke als bescherming van den lamp voet dient, wordt de lampfitting onbruikbaar. In het in bewerking zijnde Veiligheidsbesluit zal naar alle waarschijnlijkheid dan ook het gebruik van bakelieten veiligheidsfittingen voor fabrieken, werkplaatsen en landbouwbedrijven worden voorgeschreven, waardoor aldaar op den duur het gebruik der gewone onveilige ko peren fittingen moet ophouden. Het spreekt echter van zelf, dat bij feiten als hiervoren ver meld, het ook zonder dergelijke voorschriften nu reeds plicht is, zoo veel mogelijk de alge meens toepassing der bakelieken veiligheidsfit tingen te bevorderen, en wel door bij nieuwe Eenige verlaging van den gemeentelijken belastingdruk Verschenen is wederom bet door bet Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde over zicht van den belastingdruk, tlians over het be lastingjaar 1929-1930. Bij bet reeds vluchtig doorzien van de in deze publicatie voorkomende cijfers blijkt, dat de be lastingdruk in de gemeenten onderling belang rijk afwijkt. In vergelijking met 1928-1929 is de gemeentelijke belastingdruk over het alge meen een weinig gedaald. Van 1928-1929 op 1929-1930 is in den Rijksbelastingdruk geen wij ziging gebracht. Voor een gehuwde met 2 kin deren is de hoogste gemeentelijke belastingdruk voor inkomens van 1000—5000 hieronder vermeid; daarnaast zijn de cijfers ingevuld be treffende de Rijksinkomstenbelasting in hoofd som en verdedigingsbelasting II. Rijksinkomsten- en Hoogste gem. Verdedigings- Zuiver inkomen belastingdruk belasting II. ƒ1000 36,— 0,80 ƒ2000 153,68V2 20,80 ƒ3000 285,28 V2 53,70 4000 453,24 89,20 ƒ5000 635,64 ƒ128,60 De laagste belastingdruk wordt uit den aard der zaak aangetroffen in de 5 gemeenten, waar in over 1929/1930 geen enkele gemeentelijke heffing op het inkomen bestaat. Telt men bij de cijfers van den gemeente lijken belastingdruk dien van Rijk en provin cie op, welke eveneens in het overzicht voor komt, dan kan men een vergelijking maken tusschen den totalen belastingdruk op bet in komen over de verschillende gemeenten. Hieronder zijn deze cijfers vermeld voor Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht en voor de gemeenten met den laagsten en den hoogsten belastingdruk voor gehuwden met 2 kinderen en inkomens van 2000 resp. 5000. Totale belastingdruk Verhooging van het Provinciaal crediet voor afkoop Ged. Staten van Zuid-Holland stellen voor het toegestane crediet van 30.000 voor den afkoop van tollen te verhoogen met rond 17.000, n.I. 15.000 voor den tol op het Goudsche Rijpad en het afgeronde derde ge deelte van het voor den afkoop van den tol op den Leijweg onder Loosdjiinen benoodigde bedrag van 5000. DE BADPLAATS ZANDVOORT Laagste druk Amsterdam 's-Gravenhage Rotterdam Utrecht Hoogste druk 2000.— 22.48 69,64 51.49 49,74 60,88 176,16 '/a 5000.— 138,76 370.0S 291,99 300,93 398,47 788,62 In de inleiding zijn ook reeds eenige gegevens vermeld, betreffende de op 1 Mei 1930 in wer king tredende wijziging van het tarief der Rijksinkomstenbelasing, gepaard gaande met de heffing van 20 opcenten op deze belasting ten behoeve van het ieeningfonds en afschaf fing der verdedigingsbelasting II. Van de wijzi gingen in den Rijksbelastingdruk is vaD 1915/1916 tot en met 1930/1931 voor inkomens, varieerend tusschen 10Ó0.en 200.000. melding gemaakt. Duidelijk blijkt uit de hier op betrekking hebbende cijfers als uit de des betreffende grafiek, dat voor de lagere in komens deze druk van 1915/1916 af is verlaagd, doch voor de hoogere inkomens is verhoogd. Verder komen in de inleiding eenige staatjes voor betreffende de Rijksinkomsten- en Ver mogensbelasting, waaruit onder meer blijkt, dat ruim 70 pet. van alle aangeslagenen in eerstgenoemde belasting een inkomen hebben beneden 2000.die gezamenlijk slechts ruim 11 pet. bijdragen in het totaalbedrag dezer be lasting in hoofdsom. Daarentegen hebben ruim 5 pet. van alle aangeslagenen een Inkomen van 5000.— en hooger, welke categorie bijna 68 pet. bijdraagt in het totaalbedrag der belasting. Wat de vermogensbelasting aangaat, kan wor den vermeld, dat bijna 4-3 pet. van alle aange slagenen een vermogen hebben beneden 30.000.die tezamen ruim 7 pet. bijdragen in de totaaleopbrengst dezer belasting, terwij] ruim 15 ptc. van alle aangeslagenen 100.000. of meer vermogen bezitten en gezamenlijk bijna 65 pet. van het totaal der belasting betalen. De verdeeling der aangeslagenen naar de hoe groot heid van hun inkomens en vermogens is ook vermeld voor elk der 42 gemeenten boveq. 20.000 inwoners afzonderlijk aangeslagenen. Zijn inkomens beneden 800.— en vermogens beneden 16000 vrijgesteld resp. van Rijksin- komsten- en vermogensbelasting, voor de ge meentelijke inkomstenbelastingen loopen de bedragen van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud (het vrijgestelde inkomen van belasting) nogal uiteen. Uit de inleiding blijkt, dat van de 1078 ge meenten, 36 gemeenten geen inkomstenbelasting heffen, of uitsluitend opcenten op de Rijksin komstenbelasting, terwijl 8 gemeenten een af trek hebben beneden 400.— 316 een aftrek van 400.600.411 van 600.700. 301 van 700.— 900.—, terwijl 8 gemeenten een aftrek hebben van 900.1000. Voor uitvoeriger gegevens moge naar boven genoemd overzicht en naar de overeenkomstige publicaties over voorgaande jaren zelve ver wezen worden. De opening der nieuwe boulevards Het gemeentebestuur van de badplaats Zand- voort weet zich aan te passen aan den moder nen tijd. Aan het einde van het vorige jaar werd be sloten tot vernieuwing van de boulevards Fa- vauge. En Vrijdag J.I., eenige dagen voor de ope ning van het badseizoen, kon de vernieuwde Boulevard worden geopend. Vrijdagmiddag waren de vertegenwoordigers der pers in de „zeezijde"-zaal van restaurant „Riche", te Zandvoort, aan een noenmaal, on der voorzitterschap van burgemeester Van Al phen, uitgenoodigd. Met de pers zaten ook de leden van den gemeenteraad en de vertegen woordigers van Vreemdelingen-Verkeer aan. Bij liet desert vroeg burgemeester Van Alphen aandacht voor zijn badplaats. Na de rede van den burgemeester huldigde de wethouder van publieke werken, de heer Schaap, den burgemeester voor zijn krachtda- digen arbeid en de uitvoerders van het werk aan de boulevards voor hun vlugge en goede werken, waarna namens de persvertegenwoor digers jhr. Feith een dankwoord tot het ge meentebestuur richtte en een dronk op Zand- voorts bloei instelde. Na het noenmaal werd een gemeenschappelijk bezoek aan de vernieuwde boulevards gebracht. Deze zijn eenige meters verbreed en opnieuw bestraat, terwijl een nieuwe afscheiding van het strand yan een balven meter hoogte ge maakt is. De dief met het gestolene in een logement aangehouden Zatrdagnacht te ongeveer half drie, aldus de „Asser Crt.", bemerkte een logeergast in het rotel„De Poort van Cleef" te Assen, dat er aan de overzijde der straat werd ingebroken. Even later zag hij den dief wegvluchten, doch deelde onmiddellijk diens signalement aan de politie mede, alsmede waarheen de man zich had begeven. Bij onderzoek bleek, dat er uit de etalage van een kleedingmagazijn een blauw colbertcostuum en zes paar sokken verdwenen waren. In de groote spiegelruit zat in den linkerbenedenhoek een scheur, waarvan de dief handig gebruik heeft gemaakt. Met een beitel is er een stuk uitgebroken, van slechts eenige vierkante deci meters, waardoor het gestolene is weggesleept. In een volkslogement in de Groningerstraat werd tenslotte een onderzoek door de politie ingesteld. Te ongeveer zes uur vond men daar den vermoedelijken dader rustig slapeud in zijn bed, alsof er niets gebeurd was'. Het pak klee- ren lag onder zijn bed, de beitel op een stoei er voor, en een paar van de gestolen sokken had bij reeds aangetrokken! De man bleek te zijn de 30-jarige M. II. v. d. V. geboren te Rotterdam, die op 8 Mei j.l. uit de Rijkswerk, inrichting te Veenhuizen ontslagen was. Per auto werd hij naar het politiebureau overge bracht en daar ingesloten. s'Ig/JBh g HET „RONSEL"-VERHAAL UIT HELMOND De fiets opgespoord In aansluiting aan het gemelde omtrent de verdwijning van J. M. uit Helmond kan de „Z. W. V." nog mededeelen, dat bij het voortge zet politieonderzoek de fiets van M. te Geldrop is opgespoord. M. was op den bewus- tén Maandagavond te Geldrop komen aanfiet sen, heeft daar zijn rijwiel gestald met de mededeeling, dat hij het later terug zou komen halen en is daarna per tram naar Eindhoven vertrokken. Hierdoor is dus vast komen te staan, dat M. niet per auto uit Helmond is vertrokken of ontvoerd. Van Eindhoven uit is hij toen zeer waarschijnlijk naar België en verder naar Frankrijk vertrokken, het groote avontuur tegemoet. Van verduistering van het rijwiel kan thans niet gesproken worden. De eigenaar kan de fiets terug laten halen. BRUTALE INBREKER HET VEER OP ROZENBURG. Gedep. Staten van Zuid-Holland stellen voor, ten behoeve van den steiger in het veer van Brielle op Rozenburg, te Brielle, welke in eigendom en onderhoud bij die gemeente is, de helft van de op 5500 geraamde kosten van verbetering van dien steiger beschikbaar te stellen. De breedte zal op 10 M. worden ge bracht. De minister van Waterstaat beeft zich bereid verklaard, de andere helft voor reke ning van het Rijk te brengen; een en ander op voorwaarde, dat de gemeente Brielle, die dus in de verbetering zelf niets zou behoeven bij te dragen het onderhoud steeds voor hare reke ning blijft nemen. De buit slechts gering In den tijd van drie weken is Zaterdagnacht voor de tweede maal ingebroken in bet kan toor der Singermaatschappij aan de Heuvel straat te Tilburg. De dief is bij zijn tweede be zoek precies op dezelfde wijze te werk gegaan als bij de eerste inbraak, ofschoon inmiddels ter meerdere beveiliging de afsluiting van het perceel aan de achterzijde met 1 M. was ver hoogd. In het kautoor was alles overhoop ge baald en als buit heeft de inbreker een geld kistje meegenomen, dat slechts enkele guldens bevatte, benevens eenige waardelooze papieren. LADELICHTER AANGEHOUDEN Hij was pas uit de gevangenis ontslagen De politie te Tilburg heeft zekeren K. uit Bergen op Zoom aangehouden, die in een café aan de Koningshoeve de buffetlade had ge licht. K. was de vorige week pas uit de ge vangenis te Breda ontslagen, waar hij was op gesloten wegens ladelichtingen te Princenhage, Hooge-Zwaluwe en^andere gemeenten. NEDERL. ARTISTENORGANISATIE EN HET ZES PERCENTEN-STELSEL VERLAGING VEERRECHT. het Ged. Staten hebben een verlaging van tarief voor het nieuwe veer van Capelle op Krimpen aan den IJsel voorgesteld, welke ver laging pl.m. 1525 pet. bedraagt, met dien verstande, dat het recht per keer voor per sonen en voor personen met rijwiel, kruiwagen of kinderwagen hetzelfde blijft. Evenwel zijn voor hen nog knipkaarten'voor 10 reizen tegen Verlaagden prijs ingevoerd. Verwacht wordt, dat de inkomsten van het veer met minstens 70008000 zullen dalen. DE STICHTING VAN EEN KOUSEN- FABRIEK TE EYGELSHOVEN. Naar we vernemen hebben Ged. Staten van Limburg het besluit van den gemeenteraad van Eygelshoven, tot stichting van een kousenfa briek, aldaar, goedgekeurd. installaties alleen, en bij oude installaties ge leidelijk, deze te gebruiken en de bestaande koperen fittingen te vervangen. Ook voor huis installaties zal zulks ernstig aanbeveling ver dienen. WIJZIGING ALGEMEEN POLDER REGLEMENT IN ZUID-HOLLAND. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben een wijziging van het algemeen polderreglement voorgesteld betreffende het stemrecht. De rege ling komt hierop neer, dat voortaan een ge machtigde voor niet meer dan 10 personen aan een stemming of herstemming zal mogen deel nemen, terwijl het door hem uit te brengen maximum van een vierde van de stemmen, welke volgens de lijst in den polder kunnen worden uitgebracht, behouden blijft. Een uitgebreide actie Aangezien de Directeuren georganiseerd in den Ned. Bioscoop Bond, het verzoek om steun van de Ned. Artisten Organisatie om de per centen aan de theatera-genten te veTlagen, van 10 pet. bruto tot 6 pet. netto, welke percenten allen door den artist-werknemer moeten worden betaald, hebben geweigerd, heeft het bestuur der Nederlandsche Artisten Organisatie haar le den opgeroepen tot een extra leden-vergadering op Woensdag 21 Mei a.s. s' middags ten 3 ure in Cafe Metropole, Remhrandtsplein te Am sterdam, stelt het bestuur den leden voor de actie tegen de theater-agenten uit te breiden tot alle theater-agenten in Nederland. Aangezen de N. B. B. de actie der N. A. O. niet wenscht te steunen en toch bemiddeling wenscht te aanvaarden van agenten, die een hoogere percentage verlangen dan door de N. A. O. is oirbaar geacht, zal de N. A. O. deze daad van directeurszijde, als vijandig beschou wen en zal overwegen tegèn die directeuren en hun theaters een actie in te stellen. UIT DE MIJNINDUSTRIE PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In verband met het overlijden van het lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, den heer J. H. M. Balvers te Hillegom, is bij besluit d.d. Zaterdag van den voorzitter van 't centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten benoemd ver klaard de heer E. J. M. H. Bolsius te Leiden. BEDRIEGLIJKE BANKBREUK- Het O. M. bij de rechtbank te Assen eischte tegen J. T. te Nieuw-Weerdinge wegens bedrieglijke bankbreuk 6 maanden gevangenis straf. ZES MAANDEN WEGENS MEINEED Het O. M. bij de rechtbank te Assen eischte tegen C. K. te Dwingeloo, wegens meineed in een zaak, die voor het Gerechtshof te Leeuwar den in hooger beroep werd behandeld, 6 maan den gevangenisstraf. SLAAPZIEKTE Te Dunze, gem. Vries, is bij de echtgenoote van den heer H. H. slaapziekte geconstateerd. De medezeggenschap in het Mijnwerkersfonds Op het schrijven van de vertegenwoordigers van den Nederl. Mijnwerkersbond in zake het medezeggenschap in het mijnwerkersfonds heeft de voorzitter van liet bestuur van het A. M. F. mr. W. F. J. Frowein het volgende geantwoord: Naar aanleiding van uw schrijven deel ik u mede, dat in de eerstvolgende vergadering van het bestuur van het A. M, F. welke op 23 Mei a.s. zal worden gehouden voor u gelegenheid zal bestaan om de in uw schrijven behandelde onderwerpen ter sprake te brengen. Intusschen mag ik niet nalaten u erop te wijzen dat uw beklag over de wijze waarop de werkgevers-1 leden haar bestuursfunctie uitoefenen naar mijn meening eiken redelijken grond mist. De zeg genschap der werkgevers in het bestuur van het A. M. /F. is niet grooter dan die der werkne mers. De paritaire samenstelling van het be stuur sluit de mogelijkheid uit dat een dei- groepen een zaak doorzet tegen den wil der andere groep of groepen. Van eenzijdige wilsop- legging kan dus nimmer sprake zijn tenzij in dezen zoo dat een groep door haar medewer king te onthouden een geregelde afdoening van zaken zou kunnen verhinderen. Een dergelijke gedragslijn is, zooals u bekend is door de werk gevers-bestuursleden nooit gevolgd en is naar mijn meening ook in de toekomst van hen niet te verwachten. VEREENIGING VAN HARINGHANDE LAREN. In het Handelsgebouw te Vlaar dingen is de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging van Handelaren. Uit het uitvoerige verslag van den secretaris bleek, dat de resultaten van den haringhandel over 1929 niet onverdeeld gunstig zijn geweest. De rekening van ontvangsten en uitgaven, sluitende met een klein batig saldo, bedroeg In totaal 1110. Met algemeen© stemmen werden als bestuurs leden herkozen de heeren L. IJzemians en W. Vriens. WESTLANDSCHE STOOMTRAMWEG MIJ. Aan het jaarverslag der Weetlandsohe Stoom tramweg Maataohappt) over 1929 ontleenen wij het volgende: De opbrengst van het goederenvervoer bedroeg 37S.037 (v.j. 311.886). De totale ontvangsten van het reizlgersvervoer beliep 909.182 (817.464) De exploitatiekosten van het trambedrijf stegen van 407.847 in 1928 tot 462.112 in 1929. Voor het autobusbedrüf waren deze cijfers in 1928 f 241.896 in 1929 272.082. Voorgesteld wordt een dividend uit te keeren op de cumulatief le preferente aandeelen 7pCt. (ails v.j.), op prioriteitsaandeelen 7 pCt. (als v.j.) en o,p preferente aandeelen 2y2 pCt. (v.j. 2 pCt.) Blijkens de winst- en verliesrekening bedraagt de bruto-winst 203.493 (847.666). Hiertoe dragen o.a. bü ExpL rek. trambedrijf 113.868, expl. rek. autobusbedrljf 61.119 (v.j. personenver voer 474.501 en goederenvervoer 311.886), rijkssubsidie 28.000. In mindering komen o.a. aflossing en rente obl. leening 40.860 (43.008), dienst der vernieuwingsfondsen 83.699 (81.175) Nader te bestemmen reserve f 10.000 (12.500). waarna een saldo winst resteert van 66.072 (61.209) Voorgesteld wordt het presentiegeld voor de commissarissen te verhoogen van 100 tot 400 per jaar en het presentiegeld voor den commissaris, die als secretaris van het college optreedt, op 600 te bepalen. JQ )T UIT DE STEENINDUSTRIE. Een nieuw contract voor 5 jaren In eene d.d. 16 Mei 1.1. te Arnhem gehouden vergadering van baksteenfabrikanten werd een nieuw Extra-Rood-Contract gesloten, hetwelk gedurende vijf jaren zal gelden. DELFT, 16 Mei. Kaasmarkt. Aanvoer 39 sta pels komijnekaas. Prijs 39—60 et per kg.; 1 sta pel zoete kaas, 60 ct per kg. LEIDEN, 17 Mei. Boter. Prima fabrleksboter (contröle) 1.55, prima boerenboter f 1.651.75, goede boerenboter 1.501.60 per kg. Aange voerd 104/8 en 25/16 vaten, wegende 2345 kg. Handel vlug. Eierenveiling. Totale aanvoer 9771 stuks. Kip eleren 4.605.60, eendeieren 4.504.90 per 100 stuks. Handel goed. Turf. Aangevoerd van 12 tot 17 Mei 130.000 lange turf, prijs 89 per 1000. LOOSDUINEN, 17 Mei. (Coöp. Groenten vei ling) Bloemkool le srt 1426, 2e srt 3.8013, kaskomkommers le srt ƒ12.9016.30, 2e srt ƒ9.50 13.90, rijen komkommers le srt f 15.8020.20, 2e srt 12.80—16.10, gele komkommers le srt 14.80-21.10, 2© srt 11.10—16.50. perziken le srt 26—29, 2e srt 14—16, 3e srt 9.209.70, eieren 6 per 100 stuks, meloenen le srt 23.80 per stuk, snlJboonen 81, komkommerstek 9—26 per 100 kg., tomaten A 26—32, B 23—27, C 2130, CC 1421» bonken 1824 per 50 kg„ postelein 5890 ct per 6 kg., spinazie 841 ct per 4 kg., salade le srt 1—5, 2e srt ƒ0.30—1.10 per 100 krop, peen le srt 11—18, radijs 80 ct, selderij 50—60 ct, pieterselie 60 ct per 100 bos. andijvie 3.70—4.60 per 100 struik, id. 21—73 et per 4 kg. 'ROTTERDAM, 17 Mei. De prijzen heden be steed aan de Coöp. Tuinbouwveiling „Rotterdam en Omstreken" G.A. waren als volgt: Hoïl. kas komkommers le soort 1416 ot., 2e soort 1012 ct., 3e soort 8 9 ct., Holl. platgl. komkommers la soort 15—21 ct., 2© goort 13—18 ct., 3e soort 9—14 ct., bloemkool le soort 13—22 ct., 2e soort 816 ct., uitschot 36 ct., alles per stuk, kom kommerstek 1624 ct., slavellen 410 ct., pos telein 15—21 Ct. per kg., sla (Meikoning) le soort 3—6.50, 2e soort 1—3.30 per 100 krop spinazie f 5.10—12.20 per 100 kg., peen 10—17 ot. per bos, tomaten A 2835 ct., B 2130 ct., C 2631 ct., OC 182'5 ct. per pond, kassnü- boonen 1.601.70 per 100 stuks. ZWIJNDRECHT, 17 Mei. (Groen ten veiling) Aardbeien vroege 69—94 per pond, bloemkool le srt 16—22, 2e srt f 6—12, groene komkom mers le srt 1523, kropsla le srt 1.203.40, 2e srt 0.401.30 per 100 stuks, stoofsla 2 f 2.60 per 100 kg., radijs (roode) 2.106.30, ld. (witpunt) 2.20—2.50, wortelen (bak) 1115 per 100 bos, aardbeien 4148 ct per doosjew Naar het Engelsch van Fergus Hume Vertaling van Jac. J. Schoon 57) Hij had zich bereids over de ontslapene heen gebogen, haar pols gevoeld, het fleschje nit haar verstijfde hand losgemaakt en er aan geroken. Blauwzuur, zeide, terwijl hij zich oprichtte met moeilijk verkregen zelfbeheersching. Zij stierf, binnen weinige oogenblikken, riep ik gejaagd. Elke hulp zou te laat ge- komen zijn, ook hield zij mij tegen. Het nas (haar wil, dat ik de vruchten van haar opóffe ring zou plukken. Zij gtond er uitdrukkelijk op, dat één van ous tweeën gelukkig zou wor den en haar laatste woorden waren: Zeg aan dokter Molesworth, dat hij je geluk niet Bij ae«t helpen. Hij keek mij met een blik aan, dien ik ■niet begreep. Wantrouwde hij mij? Kwam eenzelfde vermoeden bij hem op gelijk ook de politie tegen mij gekoesterd heeft? Ik geloof 't niet. Wanneer hij niet meer wist wat van mij te denken en naar hetgeen mijn echtgenoot mij over zijn gedrag naderhand verteld heeft, moet zulks het geval geweest zijn dan is zijn argwaan eerst later gaande geworden, na dat hij tijd gevonden had om over het gebeurde na te denken. Hij zcu anders zich bezwaarlijk zoo bereidwillig in mijn positie verplaatst en mij zoo edelmoedig zijn hulp beloofd hebben in mijn verseh.rikkeüjken nood. Want reeds een oogenblik daarna bedwong hij zijn hevige gemoedsbeweging en zich tot mij keerende, vroeg»bij of mijn geheim nog niet ruchtbaar en ik voor ontdekking gevrij waard was. Toen ik daarop bevestigend ant woordde, zeide lilj: •w Er is geen tijd te verliezen. Dokter Ka- meron kan over een minuut hier zijn om u te zoeken. Wordt liet lijk ontdekt, dan kan de misleiding niet voortgezet worden en is het met u gedaan. Er staan u slechts twee wegen open, ofwel gij bekent openlijk de waarheid «a ontsluit de dokt* jib süa xerpltohgng hetgeen ik u dringend aanraad ofwel ge neemt uw toevlucht tot mijn hulp en laat het aan mij over, om de doode hier vandaan te brengen. Het is onmogelijk, een bekentenis af te leggen, luidde mijn antwoord. Ik heb dokter Kameron getrouwd en wil hem toebehooren. Hij zelf zou zulks verlangen indien hij wist, hoe alles zich heeft toegedragen. Hij bemint mij Genoveva is dood ik benadeel nie mand door mijn zwijgen en spaar alleen een diep onafzienbaar verdriet. De lippen van Molesworth trilden als'wilde hij mijn laatste bewering weerspreken, doch hij antwoordde: Luister, Mildred; ik ben niet al te week hartig uitgevallen, maar uwe ontzettende toe stand boezemt mij medelijden in en ik zal u helpen. Mijn plan is aldus: Zoodra ge weg zijt, draag ik de overledene naar buiten mijn rijtuig wacht beneden en Ik rijd met haar naar de woning van juffrouw Olney. Gelukt het mij dit huis onopgemerkt te verlaten, dan zeg ik, dat zij onderweg vergif heeft inge- uomen. Houdt men mij hier aan, om mij te ondervragen, dan verklaar ik dat zij plotseling ziek geworden is, «n dat ik; haar dokter en yet. loofde, haar naar huis wil brengen, In elk geval zal ik beweren, dat zij Mildred Farley is en ik zal deze verklaring volharden, totdat gij zelf mij bericht zendt, dat uw echtgenoot de waarheid weet en het dus nutteloos is de leugen voort të zetten. Begrijpt ge mij, Mildred? Goed vergeet dan niet, dat ge Genoveva Gre- torex zijit. Ik zal doen wat in mijn vermogen Is, om u voor nasporingen te vrijwaren. Maar als dat niet mogelijk is, wees dan op uw hoede. Nauwelijks bad hij deze laatste woorden ga- sproken en het vergif-flescbje bij zich gestoken, of wij hoorden ook reeds mijn echtgenoot aan de deur kloppen. Doe het licht uit, spreek buiten met hem, onder geen voorwendsel, hoe ook genaamd, In de kamer, fluisterde Molesworth. Ik deed wat hij beval en daarna waren wij nog een oogenblik alleen. Waar is uw volle? vroeg hij. ik moet haar gelaat daarmede bedekken. Ilc keek er tevergeefs naar om en reikte hem die, welke ik van plan was te dragen, daarna raapte ik mijn kleeren bijeen en verliet ijlings de kamer, waarin hij achterbleef. Ik kwam er nog eenmaal in met Pietor, den be diende, wiem ik bpyp,!, mijn koffer de achtertrap af te dragen. Daardoor wilde Ik tegelijkertijd aan dokter Molesworth, die in het huis vreemd was, een wenk geven, hoe hij zelf het beste naar beneden kon komen. Op de achtertrap was niemand, het dienstpersoneel was in het voorhuis aan het weTk en Pieter had ik be volen mij aan het rijtuig te wachten; zoodoende hoopte ik, dat de dokter den weg vrij zou vinden. Wat er toen verder gebeurd is, heb ik nooit vernomen. Mijn hoop, dat dokter Molesworth zijn waagstuk goed ten einde gebracht, zou hebben, zonder argwaan op te wekken, werd maar al te spoedig vernietigd. Do zwaarste verdenking verhief zich tegen hem. Daarna volgde de eene ontdekking, de andere. Ik zelf werd een voor- werd onbeschrijfelijk groot; ik nam mijn toevlucht tot huichelarij en onwaar heid om het geheim te bewaren, waarvan mijn geluk en eer afhingen. Weldra echter sloot het net, waarin ik verward was geraakt, steeds enger en enger om mij heen. Den po- litieinspecteur diie mij naar den naam van mijn costuumnaaister kwam vragen, antwoord de ik brutaal, dat Ik mijn japonnen zelf ge maakt had, terwijl Ik weer tegenover dokter Kameron een leugen van den damee-kleermaker moest verzinnen, daar ik wist, welke geringe bedrevenheid in handwerken Genoveva had bezieten. Zoo zag ik mij van het eene bedrog naar het andere gedreven, totdat ik ten laatste met schrik gewaar werd, dat ik al een heel eind op weg was, om de liefde en achting van mijn echtgenoot door zulke dubbelzinnigheid te verspelen. Door een knagend berouw aange grepen, deed ik een eed, om nooit meer van de waarheid af te wijken en zoo kwam ten slotte alles aam het licht. Het spijt mij geens zins. In het hart van mijn echtgenoot is weliswaar daardoor de hartstocht voor de valsche Geno veva gedood, maar uit de asch van dit ge voel hoop ik de liefde voor Mildred Kameron te zien verrijzen, welke mettertijd het geluk van mijn leven zal uitmaken. Het zal van nu af mijn hoogste streven zijn, mij dit kostbaar goed waardig te toonen- EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6