DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Wmmeer STADSNIEUWS BEURS VAN SCHIEDAM 53ste JAARGANG DINSDAG 20 MEI 1930 No. 15725 DE OUDE TUD DE GEMEENTFRAAD EN DE 50.00» STE INWONER DEKENALE JEUGDRAAD HET WATER IN HAVENS EN GRACHTEN IN DE LANGE HAVEN GEVALLEN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. nieuwe CHIEDAMSCH COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3.25, p. mud. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct Postch. en girodienst 81440 DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt voor 1—6 regels 1.55. Elke regel meer 25 ct. Reclames tusschen den tekst 50 ct. p. regel. Kabouter-advertentiën ter grootte van 5 regels 0.50, 10 regels 1.—, 15 regels 1.50; uitsluit, bij vooruitbetaling. Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers 500— bij verlies van beide banden, voeten of oogen; 250— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150— bij verlies van een duim; f i5. van een hand; 25— bij verlies van eiken anderen vinger. - De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. r i 1 Als wij van den ouden tijd spreken, de dagen waarvan een lenkele onzer zich uit prille jeugd nog als in een waas iets herinnert, en waarvan oude tantes zoo grappig weten te vertellen, dan wordt in negen van de tien gevallen die oude tijd met het epitheton de „goede" vereerd. Het is nu eenmaal een be kend verschijnsel, dat wij van hetgeen ver weg is of lang achter oms ligt, gemakkelijker den mooien kant dan de schaduwzijde zien. Zoo is het heelemaal niet waar, dat de oude tijd zoo bijzonder goed was. Er valt hieel wat op aan te merken, evenals op den modernen tijd trouwens, maar dat die oude tijd, bijzon der dan in onze stad' zoo gruwelijk slecht is geweest, als wij in „Het Weekblad voor Schie dam en Omstreken'', een uitgave van drukkerij Laboremus, krijgen te lezen, we vernamen het voor het eerst en we weigeren het te geloovem. In het jongste nummer dan vinden we in een praatje over „de 50-duizendste inwoner'* vol gende boutade* Neem b.v. Schiedam voor 75 jaar. Toen was het werkelijk nog „Zwart Schie dam". De ongunstige reputatie, die Schiedam nog lang heeft gehad, was werkelijk ver diend De jeneverflesch was de kurk, waarop Schiedam dreef. En de Jeneverkoningen uit dien tijd hadden nergens anders oog en oor voor als voor de belangen van de distil leerderijen. Ook in onzen gemeenteraad zaten hoofd- zakelijk „branders." Hoe er toen in Schiedam gebouwd is, daar- van kunnen we nu nog de sporen zien. Zoo'n groote braaider was een despoot voor allen, die iets met hem te maken hadden. Een arbeider was in zijn oog niet veel meer dan een hond, dien hij kon eomman- deeren, zooals hij wilde en desnoods een schop kon geven als 't „mijnheer'' niet naar den zin ging. Er zijn er nog, die hiervan frappante staaltjes kuoinen vertellen. Men leefde van de arbeidersprestaties van de brandersknechten. Door hun arbeid wer den de heeren rijk en welgedaan, waarvan de door hen bewoonde huizen blijk gaven en waarvan hun dikke buiken en hun goed ge proportioneerde gestalten de meeat welspre kende getuigen waren. Wat een leven zulk een brandersknecht had, tart alle beschrijving. We voelen ons heelemaal niet geroepen, om het voor wat de schrijver noemt „de jenever koningen" uit de zestiger jaren op te nemen. Alleen willen we hem op een paar dingen wijzen, die hij om der rechtvaardigheidswille niet uit het oog mag verliezen. Op de eerste plaats: wie geschiedenis schrijft moet zich weten in te denken in den tijd met al zijn omstandigheden, waarover hij schrijft. Dat in een periode, waarin de menschheid zuchtte onder den ban van het oppermachtige liberalisme, Schiedam niet de eenige oase was in de woestijn, wie heeft het recht het daar van een verwijt te maken? Laat hij met het bewijs komen dat in Schiedam de toestand werkelijk zooveel slechter was dan elders. Dat in Schiedam een arbeider wel eens hondsch zal zijn behandeld, het valt helaas niet te ontkennen. Maar dat „d e arbeider in het oog van zijn patroon niet veel meer was dan een hond", dat is een beschuldiging, voor welker algemeenheid niet wij de verantwoorde lijkheid zouden willen dragen. Trouwens, weet de schrijver zelf wel goed, wat hij zegt, als hij even later op die scherpe beschuldiging laat volgen, dat de verhouding tusschen patroon en arbeider niet meer zoo „gemoedelijk" is. Een „gemoedelijke verhouding" en een „hondsche behandelng" zijn nu juist geen synoniemen, het beteekent niet precies het zelfde. De schrijver heeft zijn wijsheid, naar hij ver telt, van een 95-jarige. Van bakerpraatjes kan men dan moeilijk spreken, maar men is toch geneigd te denken aan het adjectief van het wezentje, waarover de baker haar zorgen uit spreidt. HET HEILIG UUR Donderdagavond van 8—9 uur zal ln de H. Hartkerk (Gorzen) het Heilig Uur worden ge houden in vereeniging met het Heilig Uur van Paraye-Monial. Z. H. de Paus, die zeir as. Donderdag 22 Mei het Heilig Uur zal houden in de St. Pioter te Rome, heeft den wensch te kennen gegeven, dat de Katholieken oveir gene el de wereld zich met Zijne Heiligheid in het ge bed zullen vereenigen. Z. D. Hoogwaardigheju de Bisschop van Haarlem heeft toegestaan, dat het Allerheiligst Sacrament gedurende de oefe ning van het Heilig Uur in den Monstrans ter aanbidding mag warden uitgesteld. We durven hopen, dat vele Roomsche Schiedammers ook buiten de Gorzen zich bij deze oefening in de H. Hartkerk zullen aansluiten. Ons doel moge daarbij bijzonder wezen Jesus' Hart te troosten voor de gruwelen en heiligschennissen in Sovjet Rusland gepleegd, voor de bitterheid, waarmeai heit vooruitzicht daarvan Jesus' Hart in den Hof der Olijven heeft vervuld. Men leze de artike len dezer dagen over de oefening van „het Heilig Uur" in de Katholieke Dagbladen ver schenen. Moge de macht van deze aanbidding zijn niet alleen een groote troost aan Jesus' Goddelijk Hart op a.s. Donderdagavond ge bracht, maar ook een eerherstel aan Hem, cue in onze dagen al te zeer wordt geminacht en beleedigd. De eerste vergadering Morgen-, Woensdagavond om half negen zal in het' Sint Vineentiusgebouw, Lange Haven 11, de eerste vergadering plaats hebben yan den dekenalen Jeugdraad in het dekenaat Schiedam. Voor deze vergadering zijn of mocht men iemand vergeten hebben, worden bij deze uitgenoodigd de voorzitters, secre tarissen en penningmeesters van alle parochi- eele Jeugdraden in liet dekenaat, alsmede de voorzitters, secretarissen en penningmeesters van alle R. K. interparochieele bonden, ver- eenigingen, clubs of oommissies van en voor de jeugd in het dekenaat. Onder jeugd wordt hier de geheele jeugd verstaan, de leerplichtige zoowel als de school vrije zoodat ter vergadering worden verwacht naast de dagelijksche besturen der parochieele jeugdraden de dagelijksche besturen van alle interparochieele organisaties, die zich be moeien met hetzij de schoolvrije, hetzij de schoolplichtige jeugd, hetzij met beide. Als voorbeelden van dergelijke organisaties noe men we: De contactcommissie, Excelsior, De Katholieke Leeszaal, Katholiek LeVen, Katho liek Streven, Kindervacantiespelen enz. Waar het hier de eerste, feitelijk de constitu- eerende vergadering betreft van den dekenalen jeugdraad, mag van degenen die op deze bijeen komst. aanwezig behooren te zijn, niemand ont breken. B J- WÏJNVELDT f In den ouderdom van 67 jaar is in het ge meente-ziekenhuis alhier overleden de heer B. J. Wijnveldt, hoofd der U L.O.-school van de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonder wijs aan den Achtersingel. De heer Wijnveklt werd 7 October 1862 ge boren te Rotterdam, was achtereenvo'gens onderwijzer te Haarlem en Ridderkerk, hoofd eener Christelijke School te Vee.nendaal en werd in 1908 aan de Gereformeerde U.L.O. School alhier verbonden. De overledene was lid van de commissie voor de Openbare Leeszaal en legde vaak zijn belang stelling aan den dag voor de VoIk*nbondsge- daclite. De teraardebestelling zal plaats hebben, Woensdagmiddag om 3 uur op de Aleemeene Begraafplaats. In verschillende bladen is er de aandacht op gevestigd, dat in verband met het feit, dat het zielental onzer gemeente de 50.000 heeft bereikt het aantal gemeenteraadsleden, djat op het oogenhlik 27 bedraagt, tot 31 moet stijgen. De verkiezingen voor den gemeenteraad wor den volgend jaar gehouden en nu zou men den indruk kunnen krijgen, dat reeds volgend jaar het aantal raadsleden met 4 zal worden vermeerderd. Zulks is echter niet zeker, zelfs zeer twijfelachtig. Artikel 3 van de gemeentewet zegt: „De bevolking eener gemeente wordt geacht te be staan uit het door de laatste openbare volks telling daarin aangewezen getal bewoners." Nu treft het wel bijzonder, dat op 31 December zulk een volkstelling plaats heeft. Die volks telling wijst natuurlijk uit, dat Schiedam de 50.000 is gepasseerd en alweer zou men der, halve zeggen: Dus moeten we bij de ver kiezingen van het volgend jaar met dat zielen tal rekening houden en overgaan tot de ver kiezing van 31 raadsleden. Hier echter is een hiaat. Een missive van ,.GROENE KRUIS" In toet voorloopig comité tot. oprichting van een afdeeling Schiedam van de vereeniging Groene Kruis, waarvoor gelijk men weet heden avond in Musis Sacrum" de oprichtingsverga dering wordt gehouden, heeft alsnog zitting ge. nomen dr. A. H. de Bruyn. den Minister van Binnenlandsche Zaken van 4 Juli 1871, welke nog steeds geldig is, luidt namelijk als volgt: „De officiecle bekendmaking van de uitkomst der tienjarige volkstelling zal behooren te worden afgewacht, vóórdat tot vermeerdering va.n het aantal raadsleden worde overgegaan." Die officieele bekend making nu laat zeèr lang op zich wachten. De groote steden hebben zelfs gelegenheid tot Juli om hun gegevens omtrent de volkstelling, waaraan heel wat werk verbonden is, in te zenden. En na de inzending der gegevens volgt nog niet op stel en sprong de officieele bekendmaking vanwege het departement van Binnenl. Zaken. En waar de gewone tijd ter candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van den raad is de tweede Dinsdag der maand April (artikel 7 Gemeentewet), Is het niet te verwachten, dat vóór dien datum de officieele bekendmaking van de uitkomst der volkstelling voor wat Schiedam betreft zal liebben plaats gehad. Het is ons bekend, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken op deze wettelijke be palingen ten aanzien van de verhouding tus schen raadsleden en zielental eener gemeente is attent gemaakt. Waar intusschen bij de wijzi ging der Gemeentewet, welke op het oogenblik in de Tweede Kamer wordt behandeld, aan deze kwestie geen aandacht wordt gewijd, zal in die bepalingen stellig geen verandering meer komen, zoodat er alle kans bestaat dat in het ledental van onzen raad geen verande ring zal worden gebracht voor 1935. ZILVEREN KLOOSTERJUBILEUM De eerw. Zuster Adolfa ln het Dominicanes- senklooster aan de Korte Haven viert morgen haar zilveren kloosterjubileum. Zr. Adolfa is reeds 12% jaar in het klooster als kokkin werkzaam. VOLKENBONDSDAG Rede van dr. E. van Raalte In de gymnastiekzaal van de H. B. S. aan de Overschiesche&traat hield dr. E. van Raalte uit Den Haag voor de leerlingen van Gymna sium en H. B. S. hier ter stede, ter gelegenheid van de viering van den Volkenbondsdag, gister middag een voordracht over de beteekenis can den Volkenbond Nadaa de directeur van de H. B. S., de heer N. W. van Gelder, den spreker had ingeleid, werd dezen het. woord gegeven. Hier in Schiedam heeft men, aldus spreker, vanmorgen tien minuten lang de klokken laten luiden en hij brengt hulde aan degenen die daartoe het initiatief hebben genomen. Vroeger luidden de klokken bij storm en brand; nu was dat een b'.ij geluid, de aandacht vestigend op het feit, dat tien jaar geleden, nog slechts tien jaar geleden, do Volkenbond werd gesticht en te Genève gevestigd. Men zij met zijn critiek op dezen Volkenbond niet te lichtvaardig. Als wij zien was in die tien jaar gebeurd is en niet gebeurd, dan moeten we voor de stichting ervan dankbaar zijp. De Volkenbond wil de samenwerking tus schen de volken bevorderen, en voorkomen, wanneer er moeilijkheden ontstaan, dat uit die moeilijkheden een gewapend conflict ont spruit. Boven het geweld wil de Volkenbond stellen het recht. De Volkenbond is een instituut, waarin men is overeengekomen enkele organen te stichten ter bevorderihg van de goede verhouding tus schen de valken. De Volkenbond telt thans 56 toegetreden staten; op de vergaderingen heb ben alle staten een gelijkwaardige stern. Op de September-vergadering wordt alles wat da goede verhouding tusschen de volken raakt be sproken De tijd dat elke staat souverein is in zijn doen en laten is voorbij. In do verhouding tusschen de staten was het tot voor den Volken bond een grooite chaos en het laatste middel om zijn wensch door te drijvetn was de oorlog Thans heeft men ingezien dat als geen recht wordt geschapen, de staten hun ondergang tegemoet gaan. Naast de Volkenbonds-vergadering staat de Volkenbondsraad met vijf vaste en negen ge kozen leden. Zooals in den staat tegenstellingen van be langen bestaan, bestaan die ook tusschen de volken. Het is de bedoeling deze tegenstellingen zoo eerlijk mogelijk op te lossen en daarin is de Volkenbondsraad zeer nuttig werkzaam geweest. Men denke aan het geschil tusschen Finland en Zweden over het bezit van de Aalands- eilanden; het conflict tusschen Griekenland en Bulgarije over de grensregeling enz. Naast de Volkenbonds-vergadering en den Volkenbondsraad zijn we nog iets anders rijk geworden. Het sprookje van den mooien oorlog, heeft het al ooit reden van bestaan gehad, beeft afgedaan; de oorlog is thans niets anders dan een afschuwelijke hel. En in Den Haag zetelt thans het Internationaal Gerechtshof, het hoogste rechterlijk college ter wereld. Als twee staten een geschil krijgen over de vraag aan welke zijde het recht staat, dan is het Internationaal Gerechtshof daar om de rechts uitspraak te doen. De eerste president van dat gerechtshof was mr. Loder, een Nederlander, die zijn loophaan begon als ieeraar in de Staats wetenschappen aan deze H. B. S. Dank zij het werk van het Internationaal Gerechtshof, het vertrouwen dat het heeft ge wonnen, zijn ook de groote staten, die eerst aarzelend stonden, er toe overgegaan de ver plichte arbitrage te aanvaarden Inzake rechts kwesties. De rechtbank tusschen de volken, waarvan 25 jaar tevoren werd gezegd, dat zij nooit verwezenlijkt zou worden, is een feit. Zien we ook al teleurstellingen in den Volken, bond denken we dan daaraan; en de vruchten vallen ons niet in den schoot, we moeten er voor werken. De oorlog van 19141918 heeft groote veld- heeren gekend; maar als we ons eens afvragen: ais wat is Hindenburg grooter, als veldheer of als staatsman, die zijn land in de ongunstig ste omstandigheden tot nieuw leven opvoert, dan is ons antwoord stellig: als staatsman. Ten aanzien van een Foch, groot en terecht be roemd veldheer, hoopt men, dat een man als hij nooit weer aan den arbeid zal worden ge roepen. En toen Stresemann stierf, was er groote verslagenheid iu de he-eie wereld; want hij had gewerkt voor de toekomst; hij had het klaargespeeld vertrouwen te brengen tusschen Duitschland en Frankrijk. Naast de oorlogs helden, staan een Stresemann, een Nansen en anderen als helden van den vrede. Om den vrede te bevorderen is het zaak, dat ieder zich zijn taak bewust zij in de samen leving. Onbaatzuchtigheid moet gelegd worden aan het hart van heel het volk. Als men zich niet beperkt tot eigen gewin, maar rekening houdt met het wereldbelang, als men zich be wust is van de hoogere taak die men in de wereld heeft te vervullen, gedachtig is de hooge gedachte van Volkenhond en Vrede, dan zullen wij medewerken tot een betere, een gelukkige samenleving. De heer van Gelder dankte den spreker en wees er dan nog eens op, hoe een gruwel de oorlog van 19141918 is geweest. Er is in die dagen een groote gedachte, een algemeenp kreet opgerezen: dat nooit meer. Moge onder jullie allen, aldus de heer Van Gelder, bij jullie andere idealen ook deze blijven leven: medewerken opdat nooit meer oorlog werke lijkheid worde. De bijeenkomst werd bijgewoond door Mr N. J. Post. secretaris van de plaatselijke afdoe Vnr voor Volkenbond en Vrede, den heer W. ,T Go:linga, gemeeatf 1 spcteur ran bei L.C. en' eenige leeraren van Gymnasium en H, B, S. ,ii*i .Hife'iw."'-,.—.1. p VOOR DE VIJFTIGDUIZENDSTE Van den heer van Thienen, uit het Broersveld heeft het kind nog 'n kinderstoel ontvangen. PROPAGANDAGLUB ST. CLEMENS De ledenvergadering der Propagandaclub St. Clemens (H. Hartparochie) gaat a.s. Woensdag niet door, maar is uitgesteld tot Woensdag zs Mei as. Men gelieve hiermede rekening te hou den. VAN HET KANTONGERECHT Zitting van 19 Mei Waarn. KantonrechterE. G. v. Bouenkamp Arie is weer voor het kopere.n hekje geweest. Hij stond er weer als vorige week, z'n handen misschien nog wat dieper in 'z'n zakken, en even stug de vragen van den kantonrechter beantwoordend. De agent, die hem bekeurd had, werd nu als getuige gehoord. Conform den eisch werd A. J. de H. veroordeeld tot 'n week hechtenis. Een week nadat hij op den Buitenhavenweg bad gevochten, was hij weer dronken geweest. Meit. 'n paar vrienden had hij op de Hoogstraat geslenterd. Toen de agent hem wilds arres teeren, ging hij echter gewillig mee. Dat heeft tot zijn voordeel gestrekt. Hij kreeg nu 'n straf van 3 dagen hechtenis. De twee kantoorbedienden A. IC. en P. E. beiden uit Delft, waren op 'n goeden Zaterdag middag weekend gaan houden in de omgeving van Maasland. En met hun roeiboot waren ze terecht gekomen op het kasteel Vlietiand. Daar waren ze aam wal gestapt en hadden daar heer lijk gepicnicit. Toen ze daarua nog 'n sigaretje hadden gerookt, gingen de twee heeren het eiland 'ns inspecteeren. Ze doorsnuffelden de boschjes, keken in het gras, alles zooals ze zeiden om van de natuur te genieten. De veldwachters vonden echter dat het meer op eiereazoeken leek. En toen de jongelui met bun vaartuig dan ook weer van wal staken, gaven zij hun een verbaal. Deze twee veldwachters werden nu als ge tuigen gehoord. De ambtenaar vond het feit zoo ernstig, dat bij tegen heiden een geldboete eischte van 15. De twee verdachten waren diep verontwaar digd over dien eisch. Temeer, omdat ze zelfs niet aan eieren gedacht hadden. Ze werden elk veroordeeld tot 3 of 1 dag hechtenis. G. B„ koopman alhier, werd wegens venten zonder vergunning veroordeeld tot 3 of 1 dag. De eisch was 1 dag hechtenis. A. B. uit Maassluis, werd wegens overtreding der leerplichtwet veroordeeld tot 3 of 2 dagen en W. M. v. A. van hier wegens hetzelfde delict tot 1 of 1 dag. EEN AUTOTOCHT VAN HET C. A. B- Naar Raaphorst Heden is er weer 'n C. A. B-autotocht ge maakt voor gebrekkige kinderen. Om kwart over negen stonden 6 auto's met 12 gebrekkige kin deren voor ons bureau op de Koemarkt klaav. De wagens waren beschikbaar gesteld floor mevr. J. v. Buysen, mevr. Stbeemann Hesse, de fa. W. H. v. d. Toorn, de fa. v. d. Eist Co., den heer Pons en den heer v d. Linden. Van de deelnemertjes waren zes leerlingen van de Buitengewone School. Om even half tien vertrok men naar Delft, waar de andere deelnemers zich zouden aansnn- ten. Vandaar ging het verder naar het eind. doel van de reis: Raaphorst. Om half zes worden allen weer in Schiedam terug verwacht. De heer H. J. Steens heeft tot het college van B. en W. de volgende vragen gericht: 1. Is het Uw College hekend, dat het water in de havens en grachten zeer vuil is en een sterken stank verspreidt? 2. Zijn Burgemeester en Wethouders bereid te doen onderzoeken, wat hiervan de oorzaken zijn? 3. Zoo ja, is Uw College dan bereid afdoende maatregelen te nemen, opdat aan dezen blijkbaar jaarlijks terugkeerenden, onhoudbaren toestand- in het belang van volksgezondheid en stadsaau- trekkelijkheid, voor goed een einde wordt ge maakt K. L. M.-REISGIDs Van de K.L.M. ontvingen wij 'n nieuwe lucht, reisgids, keurig uitgevoerd en overzichtelijk samengesteld. Alle gegevens op luchtvaartgebied kan men er in vinden, terwijl ook de dienstregelingen zija opgenomen en om deze dienstregelingen zoo duidelijk mogelijk te doen uitkomen, ts ieder blad afzonderlijk gekleurd. Het werkje is met enkele mooie foto's ver lucht MOND- EN KLAUWZEER Onder het vee van den veehouder J. v. d. M. Gz. en J. v. d. M. beiden in den 's Graveland- schen Polder is mond- en klauwzeer geconsta teerd DE DIEVENBENDE DE EXCELSIOR-FANCY-FAIR De fancy-fair heeft zich gisteravond weer in een flinke belangstelling mogen verheugen. Vooral Ober Bayern is druk bezocht. Excel sior heeft over deze faucy-fair niet te klagen gehad. Gisteravond om 9 uur geraakte de 16-jarlge ioswerkman J. v. d. R. uit de Snelliusstraat in het water van de Lange Haven. De heer P. Verhaaff, van de Hoogstraat sprong gekleed te water en bracht hem op het-droge. De jon gen had geen letsel bekomen en is naar huis teruggebracht. Bij de redding Is nog een onbekend ge bleven persoon te water geraakt, die door den concierge van het kantongerecht er uit Is ge haald. AANRIJDINGEN Gistermiddag om 5 uur heeft op de Hoog straat een aanrijding plaats gehad tusschen den motorrijder H. B., 31 jaar nit de Graaf, Florisstraat en de 16-jarige N. V. uit de Putters- hoeksehestraat. Het meisje kwam te vallen en kreeg eenige ontvellingen aan de handen. De schade aan haar fets werd' door den motor rijder vergoed. Gisteravond om 6 uur is op de Koemarkt J. D. uit Rotterdam aangereden door een motorcarrier. De fiets werd beschadigd. Hedenmorgen zijn op den Dam twee wiel rijders tegen elkaar gereden. Een van hen werd door de scherven van een melkkan, die hij in zijn hand droeg bloedend verwond. In een café is hij verbonden. De 15-jarige wielrijder P. v. H, wonende Dam, kwam hedenmorgen op de Lange Haven in botsing 'met een wielrijdster. De jongen sloeg over den kop en viel tegen de straat. Hij bekwam ontvellingen aan handen en beenen, terwijl zijn fiets werd beschadigd. Hedenmiddag om ongeveer 3 uur is op den Ro-tterdamschen Dijk ter hoogte van den tramwegovergang, de 8-jarige de G. door een vrachtauto overreden. Hevig bloedend werd de jongen onder den wagen vandaan gehaald. Per politie-brancard is hij naar het gemeente ziekenhuis overgebracht. TEGEN EEN BOOM GEREDEN Aan de Waalhaven Z.Z. te Rotterdam reed gisteren de 36-jarige G. Groeneweg van hier met zijn auto tegen een boom. De 50-jarige L. Groeneweg die naast hem zat, sloeg met het hoofd door den voorruit en kreeg enkele hoofdwonden. De Geneesk. Dienst heeft hem naar het Coolsingel-ziekenhuis gebracht om daar behandeld te worden. I TAFELLAKEN ONTVREEMD Ten nadeele van mej. J. P. van den Haven- dijk, is gistermiddag van een drooglijn achter haar woning een tafellaken gestolen. BRANDJES Gisteravond om 10 uur ontstond een begin van brand op de Gemeentelijke aschstaal aan den Rotterdamschen Dijk. Baldadige jongens had den brand gesticht ln oud papier en vodden. Twee brandweerlieden hebben den brand ge- bluscht. In den afgeloopen nacht om 3 uur is brand ontstaan in de slagerij van v. d. Water, aan den Dam. De vrouw van den slager werd wak- ,ker door het geknetter van vuur. Toen haar man in de rookerij een onderzoek instelde, bleek dat hier het brandje was uitgebroken. Vermoedelijk is een zij spek van den haak gevallen en in smeulend zaagsel terecht ge komen. Zes zijden spek, 4 schouders en 3 buik stukken werden een prooi der vlammen. Met een slang op de waterleiding is het brandje door de brandweer gebluscht. De buitengewoon snelle aanwezigheid van de brandweer, waarover de heer v. d. Water zich zeer tevreden betoonde, heeft erger voorkomen. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1519 Mei GEBOREN: Geertrui Petronella, dochter van C. Loch en G. P. Sluijters, Gord on straat 20. Maria Elisabeth, dochter va.n G. Bron en A. Vogelezang, Nieuwsticht M. 31; Jacob, zoon van J. Korpel en C. H. Meijer, Nieuwe Maasstraat 57; Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Johannes Arnoldus Antonius Bekkers en A. M. Wolters, Dr. Nolet. straat. 1; Een als levenloos aangegeven klnfl van het mannelijk geslacht van H. H. A. Buur man en J. G. Graauwmans, Dr. Noletstraat 1. OVERLEDEN: B. J. Wijnveldt, 67 j. Nassau- laan; P. Wittebol, 73 j. Heenvlietschestraat; J. de Bok, 2 maanden, Westmolenstraat; A. J. Dries, 5 jaar, I)r. Noletstraat; S. H. Swartjes 4 jaar, Dr. Noletstraat. Nog meer op haar kerfstok De 30-jarige D. de H. die verleden week Vrijdag met nog twee personen is aange houden en opgesloten in het Huis van Be waring te Rotterdam, als verdacht van het plegen van verschillende diefstallen te Spijke nisse en te 2uidland, heeft thans bekend eenige weken geleden in Schiedam twee fiei sen te hebben ontvreemd. De rijwielen zijn door de politie opgespoord, j SCHEEPVAART SCHIEDAM, 17 Mei. Aangekomen s.s. Rijdal Force, van Glasgow. SCHIEDAM, 19 Mei. Aangekomen: Engelsch s.s. Agility, kapt. C. kann met olie van Har burg voor de N.V. Schieveem in de Wilhol- minahaven; s.s. Planet, van Antwerpen in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 19 Mei. Aangekomen: s.s. Kari, v*n Penrhyn, om kolen te bunkeren, in de Wilhelminahaven; s.s. Frito, van Belfast met machinerieën in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 19 Mei. Vertrokken: Eng. s.s. Mopan, naar Tela; Eng. s.s. Agility, tankboot ,-aar Huil; s.s. Kari, naar Grönsund SCHIEDAM, 20 Mei. Aangekomen: Japansch s. Mito Maru, met olie van Kobe via Rotter- ■.im voor N.V. Schieveem; s.s. Astrid, van Gent om kolen te bunkeren in de Wilhelmina haven, Verwacht wordt: Zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen," weing verandering in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9.21 tot 's morgens 4.29. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R.. K. Volkshond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K- Metaal, bewerkersbond ,,St. Eloy", Gebouw R. K, Volk* bond. Ifederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor da Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams..- Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaai van den R. K. Volks bond. lederen Vrijdagavond van balt 9 tot balt 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor\,Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior", Gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 21 Mei Vergadering Dekenale Jeugdraad, St. Vin een. tiusgebouw, Lange Haven 11; aanvang half negen. Donderdag 22 Mei Algemeene vergadering R.K. vereeniging van Ziekenverpleging. Gebouw R.K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Ledenvergadering Houtbewerkersbond St. Anthonius. Gebouw R.K.Volksbond Aanvang 8 uur. Liefdadigheidsuitvoering ten bate van de vereeniging „Hulp in de Huishouding", onder- afd. R. K. Vrouwenbond. Opvoering onder meer van „Lentebloemen", zangspel van Cath. v. Ren- nes en het tooneelstuk „Joop ter Heul" ge bouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Zondag 1 Juni Viering van het 10-jarig bestaan der R.K. S.V. Excelsior". Van 13 uur receptie in Musis-Sacrum. Om 8 uur tooneelavond, te geven door de R.K. Schiedamsche Tooneelclub. Opvoering van „Mr. Parable's laatste vrijgezellendagen" van Jerome K. Jerome. Gebouw R.K. Volks bond. 21 Me i: Groote Schouwburg, Oud-Heidel- berg (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. 22 Mei: Geb. v. K. en W., Jack Hyltotn en. zijn Jazzband-Orkest, 8 uur. 24 Mei: Tivoli Schouwburg, Das Marchen vom Glück (Fritz Hirsch Operette) 8 uur. 25 Mei: Tivoli-schouwburg, Das Marchen vom Glück (Fritz Hirsch Operette) 2 en 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 22 dezer in: Ooster- theater; Roxy-theater (voor volwassenen); Olympia (voor volwassenen); Thalia (voor volwassenen); Grand-théatre (voor volwasse nen); Royal (voor volwassenen); Corso (voor volwassenen). SCHIEDAM, 20 Mei. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn ƒ14,50 per H.L. ad 46 pet.; Bin nenlandsche spiritus ƒ26.50 per H.L. ad 100 pet.; Buitenlandsche spiritus 15.2516.50 per H.L. ad 100 pet. naar kwaliteit. Alles zon der fust en zonder belasting. Namens de commissie uit d» Kamer van Koophandel voor de noteering van gedistilleerd HERMAN JANSEN. Spiritus Melasse-spiritus 26.50 per H.L. SCHIEDAM, 20 Mei. Men noteert voor ruw« graansplritus 60 pet. 17.— per H.L. Spoeling Spoeling 0.90.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1