I «L i Van een echte mannenrepubliek W m SPORT EN SPEL. WOENSDAG 21 MEI 1930 |1 KLOOSTERS OP DEN BERG ATHOS INTERN. ATHLETIEK-FEDERATIE HET GEVANGEN GENOMEN LEGER EEN GROOTE DAG VOOR DE ROODE GARDE GROVER WHALEN TREEDT AF WAT 'T VLOOTVERDRAG OP ZIJN GEWETEN HEEFT DE OOSTENRIJKSCHE HEIMWEHR 9> föÈm pfpipHH '4 - -- HHi i ..w - - i IÉ iiaii Congres te Berlijn. HET AMATEURISME. lip j e m k. AAN WELKER NOODLIJDEND BESTAAN DE WERELD ONLANGS HERINNERD WERD Jules Verne heeft ons in onze jongensjaren blijgemaakt met een kinder-republlek. Roman schrijvers en ontdekkingsreizigers hebben hun roem te danken aan het beschrijven van al of niet bestaande vrouwenrepublieken. En kapi tein Nemo en zijn getrouwen gaf de zooeven genoemde Jules Verne een idee van een man nenrepubliek, een drijvende intusschen, die na een tocht van twintig duizend mijlen onder zee in figuurlijken en letterlijken zin te gronde ging. Van een echte mannenrepubliek, die in wer kelijkheid en sinds eeuwen bestaat, hebben de meeste menschen intusschen nooit gehoord. En toch is ze een merkwaardig, onafhankelijk ge- meenebest, aan welks sinds langen tijd nood lijdend bestaan de wereld onlangs herinnerd werd, toen telegrammen het bericht gaven, dat de monniken van den berg Athos bij den Vol kenbond een protest hadden ingediend, wijl hun onafhankelijkheid door Griekenland werd belaagd. De berg Athos ligt niet ver van Saloniki. de havenstad, die door de Grieken op de Turken is veroverd en hij is een interessant" overblijf sel uit de Middeleeuwen, toen vele kloosters practisch een algeheele onafhankelijkheid be zaten. De onafhankelijkheid van de kloosters op den berg Athos, die tezamen de „mannenrepu bliek" vormen en als zoodanig in Oost-Europa bekend zijn geen vrouw mag de grenzen van de republiek overschrijden is sinds een duizend jaren erkend geweest en zoowel door de machtige Byzantijnsche keizers als door de onverzoenlijke, Mohammedaansche Turken. De orthodoxe monniken rekenden het zich een eer, met de lama's van Tibet de eenigen te zijn, die een theocratischen staat bewoonden. De stichting van den Vaticaanschen staat voer de het aantal theocratische staten echter tot drie op. De berg Athos is de Oostelijkste „vinger" van een drieledig schiereiland, veertig kilometer lang en zes kilometer breed. Zijn top verheft zich twee duizend meter boven het azuren vlak van de Egeïsche Zee en zijn bewoners blikken neer op een groot deel van Griekenland, Mace donië en Klein-Azië. De Grieken noemen hem den „Hagion Horos", den heiligen berg en deze heilige berg is na Jeruzalem het voornaamste pelgrimsoord der Russische en Grieksche Chris tenen. Zijn eigenaardige en bijzondere schoonheid was reeds in antieke tijden beroemd. Door zijn bijzondere ligging scheen hij als het ware uit verkoren voor menschen, die zich in de een zaamheid wilden terugtrekken. Volgens de historie werd het eerste klooster er in 842 gesticht, terwijl de autonomie der monniken, zij het niet wettelijk, dan toch prac tisch, uit het jaar 911 dateert. Toen de monniken eenmaal heer en meester van den berg Athos waren, begon de bloeitijd. In 961 werd het grootste klooster, dat van Labra, gesticht en in do dertiende eeuw bet aantal kloosters was inmiddels steeds gestegen bouwden de Russische orthodoxen het rijkste klooster, het Rossicon. De monniken van den berg Athos hebben zich In de Middeleeuwen een treurige vermaard heid verworven door hun ijveren voor een schisma tusschen de Oostersche en Westerscke Katholieken, een ijveren, dat mede door hun schuld de meest heillooze gevolgen heeft geha.l. De constitutie van hun republiek is zoo oud als hun onafhankelijkheid en in den loop de eeuwen nooit gewijzigd. De twintig grool kloosters kiezen elk een delegaat, die lid word van een synode. Uit deze synode wordt volgen een rooster elk jaar vier z.g. epistaten gekozen die met de uitvoerende macht worden bekleed Eén van de vier heeft den eeretitel „protos'' doch dezelfde bevoegdheden als de drie andere. Met zijn vieren bezitten ze het officieele zegel, zonder hetwelk geen enkel besluit wettig is. Niet ieder heeft een exemplaar. Ze hebben alle vier een kwart gedeelte ervan. De synode komt elke week bijeen en regelt dan de verschillende tusschen de kloosters gerezen kwesties, die sinds menschenheugenls niet gering in aantal zijn en daardoor den berg Athos maken tot een aanfluiting van het bijbelsche „Hoe liefelijk is 't, als broeders samenwonen." De berg Athos was en is een haard van twis ten, speciaal door de heerschende rivaliteit tus schen Grieken en Russen, en wanneer men zich er alleen maar rekenschap van geeft, hoe de Grieksche monniken zich bij het Heilig Graf te Jeruzalem gedragen, dan kan men zich voor stellen. hoe ze te keer kunnen gaan, als ze thuis zijn de goeden natuurlijk niet te na gespro ken. Op den heelen berg Athos bevinden zich 135 kerken en kapellen, twintig groote kloosters en tallooze kluizen. De kloosters bevatten rijke bibliotheken en vele kostbare kunstvoorwerpen. Deze schatten zijn herhaaldelijk het doelwit van veroveraars geweest, tot verderf van de kloosters, die menigmaal verwoest of in brand gestoken werden, o.a. door de Kruisvaarders. Thans hebben ze de inmenging der Grieksche regeering in de aangelegenheden van de reeds in verval verkeerende „mannenrepubliek" ver oorzaakt. De Turken hebben zich nooit in de zaken der monniken gemengd en de sultans van Constantinopel toonden zich tevreden met een jaarlijksche schatting van 37.000 francs. Nu echter wil de Grieksche regeering het artis tieke bezit van de monniken „registreeren" en daarvoor schijnen die zóó bang te zijn, dat ze de hulp van den Volkenbond hebben ingeroe pen. Op het oogenblik geldt voor hen in waarheid de leuze „liever Turksch dan Grieksch" Als een enkele bijzonderheid van de vele, die over de „mannenrepubliek" kunnen worden verteld, vermelden we nog slechts, dat op den berg Athos niet alleen geen vrouwen, maar ook geen vrouwelijke dieren worden toegelaten. Zelfs geen kip mag er binnenkomen en eieren worden er geïmporteerd. Zóó streng is het verbod ten aanzien der vrouwen, dat tijdens de Turksche overheer- sching zelfs de pacha, die den sultan op den berg als stadhouder vertegenwoordigde en de schatting inde, zijn harem er niet mocht mede brengen en tegen wil en dank, zoolang hij zijn functie bekleedde, het leven van een weduw naar moest lijden 1 DEZER DAGEN WORDT TE BERLIJN EEN GROOT PANEUROPACONGRES GEHOUDEN, waaraan door vele vooraanstaande vrienden van den internationalen vrede zal wordien deelgenomen, v. I. n. r. graaf CoudenhoveKalerghi, de leider van het Congres, de Duitsche grootindustrieel Robert Bosch, gravin Coudenhove en de vroegere Engelsche minister van koloniën Amery. (Ian onzen correspondent). Als hoofd van de New-Yorksche politie. VERDIENT HIJ TE WEINIG? Uit New York wordt het aftreden gemeld van Grover Whalen, het hoofd der New-Yorksche politie. Tegenover journalisten verklaarde hij, dat hij van plan is weder een positie te aanvaar den bij de groote warenhuisfirma Wanamaker waar hij indertijd reeds een leidende positie met een jaarlijksche inkomen van 100.000 bekleed de, welke positie hij echter toen heeft opgege ven om het hoofd der New-Yorksche politie te worden, niettegenstaande aan laatstgenoem de betrekking slechts een salaris van 10.000 is verbonden. DE TARIEFWET IN AMERIKA. Deze week eindstemming. WASHINGTON, 20 Mei (R.O.) De eindstem ming van het congres over het douane-tarief zal waarschijnlijk deze week plaats hebben, als gwolg van het gisteren prijsgeven door den senaat van het plan voor hulpverleening aan de boeren en den maatregel, waarbij aan den pre sident de bevoegdheid ontnomen wordt om de «obiele-doaune-tarieven te wijzigen. Wanhoop van een Japanschen luit.-commandant EEN NUNTIUS-JUBILARIS HIJ PLEEGT HARAKIRI TOKIO, 20 Mei (R.O.) De luitenant comman dant Koesakari, die tot den generalen staf be hoort, heeft harakiri gepleegd. Naar men beweert, verkeerde hij in een toe stand van hevige depressie wegens het Lon- densch-verdrag inzake vlootbeperking. Bondskanselier Schober heeft een onderhoud met de leiders OVER DE ONTWAPENINGS VOORSTELLEN. WEENEN, 20 Mei (W.B.) Bondskanselier dr. Schober had hedenmiddag een onderhoud met de leiders der Heimwehr dr. Steigle, dr. Ffrie- mer, den stafchef Rauter, majoor Pabst en com mandant Raab Naar het „Neuigkeits Weltblatt" verneemt, onderhield Schober hen o.a ook over zijn voor genomen ontwapeningsvoorstellen. De leiders de Heimwehren hebben zich hun defenitief antwoord ten aanzien van deze plan- fan tot morgen voorbehouden, In de „Oaservatore Romano" van 17 Mei lezen wjj naar aanleiding van het negenjarig verblijf van mgr. Tedeschinl als nuntius te Madrid: Het Spaansch episcopaat heeft in een plech tige zitting zijn hulde willen brengen aan den apostolischen nuntius te Madrid. De tegen woordigheid van heel het episcopaat, de deel neming der katholieke actie en van de hoogste waardigheidsbekleeders van den staat toonen in hoe hooge eer de vertegenwoordiger des Pausen staat en welk prestige zijn persoon geniet. Bij de opening van het feest werd door den nuntius zelf het Te Deum ingezet, waarbij tegenwoordig waren in het presbyterium de drie Spaansche kardinalen, twintig aartsbis schoppen en bisschoppen, tallooze vertegen woordigers der religieuze orden en der katho lieke sociale actie. Later werden in een schit terende reünie den nuntius drie artistieke albums aangeboden met de handteekeningen der geestelijke en wereldlijke hoogwaardig- heidsbekleeders, verder een groote som gelds, welke de nuntius bestemde voor de zusters- misslonarissen van het H. Hart en een kost bare kunstig bewerkte kelk. De kardinaal primaat zette de gevoelens uiteen van hulde en aanhankelijkheid van het geheele episco paat aan den H. Stoel en Zijn Vertegenwoor diger. Mgr. Tedeschinl dankte bewogen de bis schoppen, die altijd ziju meest kostbare mede werkers bij zijn arbeid geweest waren. Schit terend slaagde eveneens de groote vergadering door de kathol: 'ke actie belegd ter eere van den nuntius, onder het baldakijn hing een groote pauselijke banier en een portret van Zijne Heiligheid. De samenkomst werd beslo ten door een redevoering van den nuntius, waarbij hij zijn erkentelijkheid betuigde voor de gevoelens van aanhankelijkheid en zijn be wondering uitte voor het Spaansche volk. Des avonds bood de nuntius een diner aan in het paleis, dat reeds drie eeuwen lang den vertegenwoordiger van den H. Stoel huisvest, hij dit diner waren tegenwoordig Z.M. de Ko ning en het geheel diplomatieke korps. Ook dat mislukt.,. Een zeker span was al tien jaar getrouwd, maar had toch altijd haken en oogen met elkaar. Op zekeren dag bezocht de man een ouden vriend, waar 't hem opviel, dat deze een ander leven had. Bij het weggaan zei de man: „ik ben erg tevreden over m'n bezoek, jij lijkt erg ge lukkig Hoe heb je dat eigenlijk zoo ingepikt?" „Och, 't is heel eenvoudig", antwoordde de vriend, ,,'n vrouw is gauw tevreden, en daarom kus ik ze zoo nu en dan eens". De man dacht dat hij deze methode ook wel eens kon volgen, en direct toen hij thuis kwam, en z'n vrouw de deur opende, pakte hij haar en gaf haar een kus. Maar de vrouw barstte in tranen uit. „Wat is er aan de hand?" vroeg hij ver legen". „Och man", zuchtte de vrouw. „Alles ging vandaag verkeerd, ik viel van een trapje en brak een Chineesche vaas, dan heeft de meid opgezegd, en nu tenslotte kom jij nog dron ken thuis". Weenen, 5 Mei 1930. Er valt niet aan te twijfelen, dat de socialis ten in Oostenrijk aanspraak kunnen maken op iets, dat met gulden letteren in de annalen der historie zal blijven opgeteekend. Wanneer eens de tijd zal zijn gekomen om de geschie denis te schrijven van de trieste dagen, die de republiek aan de Donau-boorden doorleeft, dan zal men niet mogen vergeten, erbij te vermel den, dat in dezen tijd de roode heeren zorgden, dat bet publiek, zoo nu en dan, wat te lachen had. En dat is een groote verdienste, waarop niets valt aan te merken: een gulle lach im mers, oefent gunstigen invloed uit op 's men schen ziel, zoowel als op zijn lichaam. Gisteren hebben we weer een bewijs gehad, dat de roo de heeren hun verdienstelijk werk nog wen- schen voort te zetten. Dus gebiedt de dank baarheid, dat men dit feit vereeuwigt, opdat het nageslacht kunne profiteeren van de les sen der vaderen Lang reeds, had de Heimwehr het plan op gevat op den eersten Zondag der maand van groen en bloemen, in het Neder-Oostenrijksche fabrieksstadje, dat in weerwil van omwenteling en republiek zijn naam nog steeds van den H. Hippolytus afleidt, 'n grooten wapenschouw te houden. Dat de roode burgemeester van S. Pölten, op eens zoo'n afkeer had van alle mogelijke de monstraties, dat hij den Heimwehrschouw ver bood, zij hier slechts, tot goed begrip van het geen nog komt, geregistreerd. De mannen van de Heimwehr* waren echter met dit verbod niet tevreden en gingen naar den gouverneur van Neder-Oostenrijk. Deze stond natuurlijk de demonstratie toe; de man kon niet inzien, waarom de Heimwehr op 4 Mei niet zou inogen doen, wat, op den eersten van dezelfde maand, aan de socialisten werd toegestaan. Verwende kinderen echter willen altijd hun zin hebben en daarom werd besloten, dat ook de roode Schutzbund een demonstratie in het aardige fabriekspiaatsje zou houden. De gouverneur stond ook dit toe; echter met eenig voorbehoud. Er werd n.l. garantie ge- eischt, dat de rust niet zou worden verstoord; daarom moest de Schutzbund zich verplichten, niet in uniform en ook niet in gesloten colon nes. de stad binnen te rukken. Bovendien zou den de Schutzbündler hun kwartieren niet mogen verlaten, voor de laatste man van de Heimwehr St. Pölten had verlaten. De socialis ten aanvaardden deze bepalingen en zoo kre gen ook zij het verlof, om een demonstratie in het stadje te houden. Voor de roode heeren schijnen echter alleen overeenkomsten juist zooveel waarde te heb ben, als een kanselier van het grosze Vaterland, er in 1914 aan toekende, toen hij sprak van „vodjes papier". En dus hielden de heeren zich niet aan de afspraak; reeds Zaterdag werden de Schutzbündler van Weenen, men beweert dat het er 16.000 waren, per extra-trein naar St. Pölten getransporteerd. In gesloten colonnes trokken zij, met vliegende vanen en klingend spel, de bisschopsstad binnen en deden precies, alsof zij daar eigenlijk alleen baas waren. Het heerlijke zomerweer, reeds in het vroege morgenuur aangekondigd, door een superben dageraad, heeft misschien de roode mannen naar huiten gelokt; in ieder geval, op den be- wusteu Zondagmorgen krioelde het in St. Pöl ten van mannen van den Schutzbund, die in uniform door de straten liepen en daardoor te kennen gaven, dat ook de gesloten overeen komst, de kwartieren niet te verlaten, voor hen dezelfde waarde had als het historische vodje papier. Met dat al zag het er in St. Pölten juist niet bemoedigend uit. Men vreesde voor bot- l singen tusschen de twee gelederen en zoo ver klaarde de regeering van het land Neder-Oos tenrijk, niet meer hij machte te zijn voor de handhaving van de rust en de veiligheid te zorgen. Men verzocht dus het ministerie voor het leger, de noodige soldaten te willen zenden, om de orde te handhaven. Minister Vauguin aarzelde geen oogenblik; aanstonds werden uit verschillende plaatsen in de omgeving van St. Pölten, ook uit Weenen, troepen-contingenten gezonden, die belast waren met de zorg voor rust en orde in de bedreigde stad. En nu kwam het leukste moment, dat dagen lang de lachspieren der Oostenrijkers in bewe ging zal brengen. Aan de roode armee werd beduid, dat het verlof eener demonstratie werd teruggenomen, aangezien men de condities, waaronder deze was toegestaan, moedwillig had overtreden. De zestienduizend man werden door troepen van het leger omsingeld, naar het station gebracht en vandaar met de extra- treinen, die nog stonden te wachten, naar huis getransporteerd. Zoo eindigde de triomftocht van den Marlborough Schutzbund; s'en va t'en guerre Natuurlijk wilden de roode heeren, nadat zij tot bezinning waren gekomen, van hetgeen eigenlijk gebeurd was, wraak nemen voor de glorieuze nederlaag, die zij hadden geleden. Herhaaldelijk poogden, op het plein voor liet station, socialisten en communisten relletjes te veroorzaken tegen de politie. Vijf arme drom mels moesten den moed hunner leiders, die, als steeds, op een eerbiedigen afstand bleven, met een bajonetsteek betalen! Dat was het eenigo, wat niet tot vroolijkheid stemt; gelukkig, dat het slechts lichte verwondingen waren, die de misleiden opliepen. Is het wonder, dat de socialisten nu heele- maal geen lust meer schijnen te hebben in de monstraties en dergelijke aardigheden meer? Hun officieel orgaan bepleit dan ook een al gemeen verbod van alle mogelijke demonstra ties, en wanneer de niet-roode gemeente nu, niet onmiddellijk, aan hun wenschen gevolg geeft, dan beginnen de heeren te pruttelen en te pruilen, juist als verwende kinderen, gelijk we boven zeiden. Het is moeilijk het zulke menschen naar den zin te maken. Daar is bijv. het voorstel van Schober, om met meer kracht op te treden tegen het in bezit hebben van wapenen. Daar willen de heeren niets van weten; zij insinueeren eenvoudig, dat als zulk een bepaling kracht van wet zon krij gen, de staat, enkel en alleen, den socialisten de wapenen zou wegnemen, om zeaan de Heimwehr te geven. Maar demonstraties houden, nu de Heimwehren getoond hébben dat zij dit ook kunnen en misschien nog beter kun nen dan de roode heeren, daar willen ze niets meer van weten. Als ze de waarheid willen zeg gen, dan moeten ze feitelijk eischen, dat de straat hun alleen toebehoore, dat niemand an ders demonstraties mag houden, dan zij alleen, dat enkel de Schutzbund wapenen zou mogen bezitten, om daarmee, naar glorierijk Mexi- caansch en Russisch voorbeeld, het niet-roode gedeelte der bevolking eenvoudig naar de an dere wereld te expedieeren. Misschien kwam er als laatste eisch nog bij, dat- de menschen, die aldus het offer worden van de roode verdraagzaamheid, het nog als een eer moesten beschouwen, wanneer zij onder de handen van roode Schutzbündler den laatsten snik mochten geven. En dan wil men ons nog doen gelooven, dat de sociaal-democratie beteekent den vrede en het geluk op aarde, en dan praten zulke men schen nog van „nooit geen oorlog" en dergelijke fraaiigheden meer, omdat zij, en zij alleen, den vrede brengen. Zij hebben geen eerbied voor de overtuiging van anderen, zij respecteeren geen gesloten verdragen, zij handelen naar eigen goeddunken, zoodra zij gelooven daartoe gelegenheid te hebben, in één woord; zij ken nen geen andere practijk, dan de practijk van het bekende spreekwoord: Bescheidenheit ist ein Zier' Doch weiter kommt man ohne ihr! Goed op de hoogte. „De Telegraaf" schrijft ook over de eerste opvoering van Oberammergauer Passiespel: „De namiddagvo.orstelling van de Passiespe len was een middag vol voortreffelijke roman tiek. Aangrijpend speelt Guido Mayer de rol van Pilatus, in vertwijfeling over het verraad van den Meester, die voor het Gerecht gesleept wordt." Blijkbaar is de correspondent hier in de war met Judas. Die Bijbelsche Geschiedenis ook. SLAGSCHEPEN IN ACTIE tijdens dc manoeuvres van de Amerikaansche vloot. Hij dacht cn.deed. In de volle coupé stapte een ernstig en ge wichtig uitziend heer met een welverzorgde filosophenbaard. Hij keek met een zeker dédain neer op z'n medereizigers, die allen zeer vul gair maar 'n avondkrantje zaten te lezen. Hij opende z'n aeteinap, haalde er een boek deel uit, dat hij openvouwde. Net hadden we nog gelegenheid om den titel te kunnen lezen „Denken en Doen". Zie, dat is nu eens wat anders dan de ge wone spoorweglectuur. De man begon te denkenijverig, wel twee volle minuten lang, toen zakte het boek uit z'n handen, hij sloot de oogen, en sliep. Hij werd eerst wakker, toen bij een eerst volgend station, een zijner geburen bij het aantrekken van een jas, hem lichtelijk aan stootte. Pardon, zei deze. Hij vroeg vergiffenis, om dat hij den man in z'n denken gestoord had. „Denken" ook lijkt- zeer vermoeiend. BERLIJN, 20 Mei 1930 Hedenochtend is in het „Herrenhaus" te Bcr lijn het congres der Internationale Athletiek Federatie geopend. Een groot aantal afgevaar digden juit alle deelen der wereld waren bijeen gekomen, teneinde de belangrijke punten te be spreken, die ditmaal op de agenda waren ge plaatst. Uit de gesprekken, die vóór de ope-nin. Ier zitting werden gevoerd, bleek duidelijk, dat liet amateurisme wel de hoofdschotel zou vor men van het uitgebreide menu, dat afgewerk moest worden. Amerika was door niet minder dan vijf afgevaardigden vertegenwoordigd Canada. Zuid-Afrika, ja zeifs Japan hadden gedelegeerden gezonden, waaruit wel blijkt, dat de athleten over de gebcele wereld belang heb ben bij de besluiten van dit congres. Het ver wekte eenige hilariteit, dat de Japansche gede legeerde een in het Japansoh gestelde volmacht overhandigde, waarop het geheele bestuur een stemmig moest verklaren, dat het van het docu ment niets begreep. Nederland was vertegenwoordigd door den voorzitter van de K.N.A.U., den heer J. Moor man. Voorts woonde ook de oud-voorzitter, de heer D. J. de Vries, die lid is van een der com missies van de federatie, een deel der zitting bij Na de opening van het congres door den heer Edström (Zweden) deelde Exc. dr. Lewald als vertegenwoordiger der Duitsche regeering mee. dat zijn regeering het als een voorrecht be schouwt, de vertegenwoordigers der national athletiekbonden te BerlUn, waar zeventien jaar geleden de federatie werd opgericht, te mogen ontvangen. Spr. bracht hulde aan Edström, den synipathieken voorzitter der federatie, die den loop der jaren regds zooveel voor de athletiek neeft gedaan. Na zijn uitvoerige, achtereenvolgens in ver schillende talen gehouden rede, verkreeg de heer Mahlwitz, als vertegenwoordiger van het ministerie van volksgezondheid, het woord. Ook hij bracht hulde aan de federatie, die door het bevorderen van de athletiek een buitengewoon nuttig werk verricht. Spr. merkte nog op, per soonlijk van het groote nut der athletiek jver- tuigd te zijn, doordat hij daadwerkelijk de athletiek had beoefend. Hij had n.l. Duitschlacd vertegenwoordigd op de atletiekwedstrijden ter gelegenheid van de Olympische Spelen te Athene en Londen. Daarop volgde een welkomstwoord van den vertegenwoordiger van den Duitschen Atbletiek- bond, die tenslotte meedeelde, dat zijn bond be sloten had den grooten, jaarlijkschen estafette wedstrijd BerlijnPotsdam, waaraan ruim 6100 athleten zullen deelnemen en dia aanvankelijk op l Juni zou worden gehouden, te verschuiven naar den 25sten Mei, waardoor de gedelegeerden op dit congres in staat zullen zijn, een merk waardig beeld van het Duitsche athletiekwezen te aanschouwen. De voorzitter bedankte daarop al deze officieele sprekers, waarbij hij er de aandacht op vestigde, dat Duitschland een der landen is, waar de athletiek een groote vlucht heeft genomen, dank zij de grondigheid, waarmee men de orga nisatie heeft aangepakt. In Duitschland is dien tengevolge de athletiek een der drukst beoefende takken van sport geworden. (Daarvan was ons trouwens bU onze aankomst te Berlijn reeds onmiddellijk het bewijs gele verd. Toen wü n.l. des ochtends om zeven uur Berlijn naderden en uit het raam van ons slaap- rijtuig keken, was het eerste, wat wjj zagen een athletiekbaan, waarop naar onze schatting zeker honderd athleten aan het oefenen waren. Er werd geloopen en gesprongen, waarbij ver schillende leiders instructies gaven. In welk land ter wereld oefenen de athleten reeds, alvorens zij met hun dagelijksch werk beginnen?) Na de bovenbedoelde woorden van dank deelde de heer Edström mede, dat hij een veteranen- speld heeft toegekend aan een aantal heeren, die daarop in verband met hun langdurige werk zaamheden voor de federatie aanspraak maakten Nadat de athletiekbonden van Bolivia en de Philippijnen als leden der internationale federa tie waren aangenomen, werd het financieele verslag goedgekeurd. Uit het verslag bleek wel, dat de federatie zich in financieel opzicht in een bloeienden toestand bevindt. Men sloot ten minste met een voordeelig saldo van bijna f 8000. De begrooting over de periode van 11 Mei 3930 af tot aan bet eerstvolgende congres, die in uitgaven en ontvangsten sluit met f 8322, werd goedgekeurd. Vervolgens werden eenige commissierapporten uitgebracht Mevrouw Millard, voorzitster der Internatio nale Federatie van sport voor vrouwen, deelde daarbij mede, dat de commissie voor sport voor vrouwen betrekkelijk weinig arbeid te verrich ten heeft gehad, daar me» de technische bepa lingen, die voor de wedstrijden voor heeren gelden, in hoofdzaak heeft overgenomen. Spr. voegde hieraan toe, dat zij hoopte, dat men er In zal slagen, de sport voor vrouwen in vollen omvang op het program der komende Olympi sche Spelen te handhaven. Mevrouw Millard was van meening, dat de vrouwen, meer nog clan de mannen, in staat zouden zijn, door wedstrijden de naties tot elkaar te brengen. Een op het vorige congres benoemde com missie, die tot taak had na te gaan, of het venschei-ijk is, bepalingen te maken op het deelnemen van athleten aan internationale wedstrijden, rapporteerde, dat naar haar mee ning de bestaande reglementsartikelen voldoen de zijn, indien de bonden er maar voor zorgen, dat aan de daarin gegeven voorschriften de hand wordt gehouden. Een vertegenwoordiger van Amerika merkte r.og op, dat zijn land de bepaling heeft gemaakt, dat de clubs van eiken wedstrijd een rapport omtrent de financiën moeten indienen, waarin alle ontvangsten en uitgaven nauwkeurig wor den aangegeven en gedocumenteerd. Daardoor waren vrouwen dus vrijwel uitgesloten. Een voorstel van Duitschland om te bepalen, dat buitenlandsc.he sportclubs in een vreemd lande b.v. Duitsche clubs in Amerika, eerst dan in dat land tot bestaande bonden zouden inogen worden toegelaten, nadat die vereenigin- gen aan hun eigen federatie zouden zijn aange- slotn, werd verworpen. Hierna was een voorstel van Finland aan de orde, om niet slechts vergoeding toe te staan voor de reiskosten per spoor eerste klas of per «boot, doch ook bij reizen per vliegtuig. De heer Beltonen, gedelegeerde van Finland, lichtte het voorstel toe. Reizen per spoor en boot wordt van Finland uit zooveel tijd vereischt, dat men door per vliegtuig b.v. naar Ouitschland te reizen, reeds een paar dagen uitspaart. De heer Edström deelde mede, dat het be stuur het voorste! heeft overwogen, doch zich cn- tegen heeft verklaard. Het bestuur stelde evenwel voor, dat vergoeding voor reiskosten zou mogen worden gegeven, mits niet meer dan voor de eerste klas per spoor. De bedoeling hiervan is dus, dat en athleet gebruik mag ma ken van een vliegtuig, mits hij de kosten boven een reis lier spoor eerste klas zelf betaalt. De Nederlandsche gedelegeerde verklaarde voor het Finsche voorstel te zullen stemmen. De reiskosten per vliegtuigen zijn weliswaar bccger, doch de verblijfkosten aanzienlijk lager. Da vertegenwoordiger van Zwitserland deel de mede, dat na de Olympische Spelen te Am sterdam een athleet voor zijn deelneming aan de wedstrijden vergoeding voor de reis per vliegtuig had gevraagd, die hem ook werd toe- geslaan. Hij vroeg deze vergoeding ook voor do terugreis, ofschoon later bleek, dat hij daar voor niet van een vliegtuig gebruik had ge maakt, hetgeen de opmerking ontlokte, dat hieruit blijkt, dat Zwitserland de bepalingen beeft overtreden. Het bestuursvoorstel werd vervolgens met 14 tegen 10 stemmen aangenomen. Na de pauze kwamen in behandeling de voor stellen van Finland en Zweden betreffende ver goeding wegens loonderving. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur zich met 6 tegen 1 stem tagen deze voorstellen heeft uitgesproken. De heer Ekelund, de voorzitter van den Zweed- sohen Athletiekbond, lichtte het voorstel uit voerig toe. Hij is zelf ingenieur en heeft des tijds voor deelneming aan de Olympische Spelen te Amsterdam verlof gekregen zonder inhouding van salaris Desondanks beschouwt hij zich als zuiver amateur. Het zal voor Zweden op den duur niet mogelijk zijn aan de wedstrijden deel te nemen, indien de bedoelde vergoeding niet ge geven mag worden. Dit is trouwens slechts in zeer enkele gevallen noodig. De heer Moorman, voorzitter van de K.N.A.U, betoogde, dat hef hier niet gaat om princ'pieele meeningsverschillen, maar om de practisch* vraag, of men wat meer of wat minder zal toe staan. Immers, Finland, Zweden en Nederland willen niet tornen aan de grondslagen der ama- teursbepaling, dat slechts hij amateur is, die de sport beoefent uit liefde voor de sport, zonder eenig financieel voordeel. Aanvankelijk was sport slechts 'een ontspanning voor athleten en andere bemiddelde klasse, maar in alle landen is thans de sport gemeengoed geworden en de kleinere en de onbemiddelde klasse en het gelukkige geval hiervan is dank zij ook de medewerking van de pers geweest, dat de sport thans is een ontspanningsmiddel voor het geheele volk en meer dan dat, een opvoedingsmiddel ter vei hoo ging van de volkskracht en den wil der indivi duen. Doch de minfler bemiddelde en vooral de arbeiders kunnen niet de kosten dragen van het deelnemen aan landenwedstrijden en Olympische Spelen. De sportleiders hebben dit Ingezien en zijn er aan tegemoet gekomen door te bepalen, dat reis- en verblijfkosten werden vergoed. Men moet tu echter ook de verdere consequenties aandurven, d.w.z. voor loonderving, die voor sommigen onontbeerlijk is. Dit is geen betaling voor de deelneming, doch slechts een vergoeding voor het geleden loonverlies. Dneh Ibans is men in sommige landen, spe ciaal in Engeland, bang voor deze consequen ties. Eenerziids is rnen er trotsch op, de oudste propagandist voor de sport te zijn geweest, doch anderzijds deinst men terug voor het na tuurlijke gevolg van de uitbreiding der sport. Deze vrees is echter niet in het belang van de sport, die eiseht, dat elk land vertegenwoordigd wordt door zijn sterkste sportbeoefenaars. De tegenstand tegen het door Finland, Zwe den en Nederland verdedigde voorstel is niet principieel, doch berust slechts op het willen vasthouden aan een traditie, die zich zelf heeft overleefd. Indien de Engelschen als aanhangers van oude tradities hun rechters prulken doen dragen als in vroegere eeuwen, dan zal nie mand aanstoot daaraan nemen, doch laten zij hun versleten tradities op sportgebied niet wil len opleggen aan andere landen, die op sport gebied hun gelijke zijn geworden. Men moet den moed hebben zich van oude tradities los te maken en de consequenties te aanvaarden van de zoo gelukkige uitbreiding tan de sport tot de groote massa van het volk in al zijn geledingen. Op dezo gronden drong de heer Moorman met allen nadruk aan op de aanneming der voorstel len van Finland en Zweden. De Engelsche vertegenwoordiger kwam krach tig tegen de voorstellen op en drong er op aan, dat de I. A. A. F. met alle kracht ertegen zal waken, dat in de toekomst de deelnemers aan de Olympische Spelen en internationale wedstrij den eenige vergoeding voor tijdverlies zullen krijgen, daar dit tegen de amateursbepalingen zou zijn. De amateurs moeten de sport om der wille van de sport zelf beofenen. Het groote succes van den Engelschen amateurs-athletiek- bond, die binnenkort 50 jaar bestaat, is onge twijfeld te danken aan de krachtige maatrege len van den bond tegen al dergelijke vergoedin gen genomen. De bepalingen van 1913, door de Federatie gemaakt, moeten ook voor de toe komst gehandhaafd blijven. Spr. verklaart verder, dat het besluit, hetwelk men straks zal nemen, voor de toekomst van het amateurisme van het grootste belang is. Hij wekt de gedelegeerden dan ook krachtig op, te gen het onderhavige voorstel te stemmen. Van half drie tot zes uur wordt dan nog verder over de voorstellen gedebatteerd, waar bij men verscheidene malen in herhalingen ver alt.. Het voorstel inzake de vergoeding wegens loon derving werd tenslotte met 18 tegen 4 stemmen verworpen. Slechts Zweden, Finland, Zwitserland èn Nederland stemden voor. Hierna ging men over tot de bespreking van eenige wijzigingen in de Internationale wea- strijdbepalingen. Van belang is hierbij, dat het voorstel tot invoering van startblokken werd erworpen en besloten werd de aangelegenheid nader in studie te nemen. Om 7 uur werd eindelijk deze eerste zitting van het congres gesloten. Hedenavond zaten de gedelegeerden aan een door Edström aangeboden maaltijd aan. AANSPRAKELIJKHEID BIJ AUTO ONGELUKKEN -Ai- Elke exploitant te Parijs moet raeï 200-000 frs. borg blijven Uit Parijs wordt gemeld: In verband met de steeds talrijker wordende ongevallen tengevolge van bet drukke auto verkeer in de straten van Parijs, heeft de pre fect van politie een ingrijpenden maatregel ge troffen, waardoor de slachtoffers van derge lijke auto-ongevallen of hun familie in ieder geval schadeloos gesteld kunnen worden. Iedere openbare of particuliere auto-onder neming is voortaan verplicht, hetzij uit eigen middelen, hetzij door het sluiten van een ver zekering, een bedrag van minstens 200.000 frs. als schadeloosstellingsfonds beschikbaar te stellen. De bewijzen, dat zulks is geschied, moeten bij de prefectuur worden ingediend, daar an ders de concessie ingetrokken of niet verleend wordt. mm, DE KONING VAN ZWEDEN MET DEN KROONPRINS EN PRINSES AN GRID tijdens de openingsrede van de groote tentoone-telling to Stockholm.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10