ARBE1DSBEM1DDELINGSWET Het wetsontwerp tot herziening van Gemeentewet afgehandeld de Het conflict bij de Enka DONDERDAG 22 MEI 1930 A. DE BESTAANDE TOESTAND. DE HUIDIGE LANDB0UWCR1 IS B. IS EEN WETTELIJKE REGELING NOODIG DE TARIEFMUREN DE BURGEMEESTER IN ZIJN VERHOUDING TEGENOVER DE POLITIE Wat een eisch van goede democrat e is MENSCHSf' FN MEENINGEN LEEST UDE ADVER TENTIES? UITBREIDING VAN HET EN KLAUWZEER MOND- CHAUFFEURSSTAKING IN DEN HAAG Conflict bij de A. K. U. NOG GEEN STAKING Deze week vangt de Tweede Kamer aan met de behandeling van een nog door Mi nister Slotemaker de Bruine ingediend wets ontwerp tot wettelijke regeling der arbeids bemiddeling (ingediend bij Koninklijke Boodschap van 1 Maart 1929). Om de beteekenis en waarde van dit wets ontwerp te kunnen beoordeelen, moeten wij eerst even nagaan: hoe is de huidige toe stand, waarna wij ons zullen bepalen tot eenige voorname punten, waarover de de batten in de Tweede Kamer in hoofdzaak zullen loopen. 1- Is een wettelijke regeling noodig? 2- Hoe moet de houding van de Openbare Arbeidsbeurs zijn bij werkstaking en uit sluiting? 3. Mag een Arbeidsbeurs .bemiddelen in afwijking van de gangbare arbeidsvoor- Waarden1? 4. Moeten particuliere arbeidsbeurzen, (plaatsingsbureaux), speciaal die welke met winstoogmerken gedreven worden, bij de wet verboden worden? Onder den naam „arbeidsbeurs" of „cor respondentschap der arbeidsbemiddeling' bestaat in de meeste gemeenten een van geöieentewege ingesteld orgaan voor ar beidsbemiddeling, voor een ieder toeganke- bjk, met het doel, werkgevers en werk nemers bij het zoeken van arbeidskracht of arbeidsgelegenheid behulpzaam te zijn. Bovendien is het land verdeeld in distric ten, ten behoeve van de uitwisseling van aanvragen en aanbiedingen. In elk district is een districts-arbeidsbeurs. Als zoodanig treedt een der plaatselijke instellingen in bet district op. Zij ontvangt van de plaat selijke instellingen in het district dé aan vragen van werkgevers, waaraan plaatselijk biet kon worden voldaan. Aldus wordt fei telijk de werking der plaatselijke instellin gen tot het geheele district uitgebreid. Maar ook voor het geheele land moet er een dus danige uitwisseling en aanvulling van de arbeidsbemiddeleing zijn. Daarom zendt de districts-arbeidsbeurs eiken dag de aan Vragen van werkgevers, waaraan in het district niet kan worden voldaan, aan het centraal orgaan voor arbeidsbemiddeling in het Rijk, de Centrale Rijks-Arbeidsbeurs, die een onderdeel is van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling. De Rijks-arbeidsbeurs zendt dagelijks alle van de districts-arbeidsbeur- zen ingekomen aanvragen naar alle dis trictsarbeidsbeurzen, die dan met elkaar in overleg kunnen treden. Er zijn thans 40 dis trictsbeurzen. Door dit stelsel van open arbeidsbemidde ling is het mogelijk, vraag en aanbod op de arbeidsmarkt in het geheele land snel met elkander in aanraking te brengen. Men krijgt er ook gelegenheid door, zich voort durend zoowel plaatselijk als voor het ge heele land een beeld te vormen van wat men, met een onjuist en afschuwelijk woord, gewoon is te noemen: de arbeidsmarkt. Evenals de naam arbeidsbeurs, doet de naam arbeidsmarkt al te zeer denken aan de oude liberale theorie, dat arbeidskracht koopwaar is, waarvan de prijs bepaald wordt door vraag en aanbod. Deze termen zijn echter nu eenmaal in geburgerd, en wij zullen ze in het vervolg onzer bespreking dan ook moeten behouden en gebruiken. Naast deze openbare instellingen, bestaan er ook nog eenige niet-openbare instellingen of vereenigingen, die arbeidsbemiddeling uitoefenen, hetzij door vereenigingen van werkgevers, of van arbeiders, of van beide tezamen, hetzij door vereenigingen en in stellingen, ófwel ten algemeenen nutte, ófwel ten behoeve van personen van een bepaalde godsdienstige richting, ófwel van bepaalde groepen van personen. Voorts wordt arbeidsbemiddeling met winstoogmerk uitgeoefend door bureaux voor arbeidsbemiddeling of door plaatsings bureaux. Vooral bij de laatste wordt in sommige beroepsgroepen over ernstige mis standen geklaagd. Deze geheele regeling van openbare en bijzondere arbeidsbemiddeling is geleidelijk m een tijdperk van 25 a 30 jaren gegroeid Toen bleek, dat particuliere vereenigingen, ieder werkend op beperkt, eigen terrein, in de toenemende behoefte aan hulp bij het zoeken van arbeidskrachten en arbeidsge legenheid niet konden voorzien, werden er geleidelijk steeds meer gemeentelijke ar beidsbeurzen opgericht. Onder leiding van de Vereeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen heeft men daarna getracht tot inter communale-bemiddeling te komen. Tenslotte kwam de Centrale leiding bij bet Rijk. Dit alles kwam tot stand zander eenige wettelijke regeling. De gemeentelijke arbeids beurzen zijn ingesteld krachtens Raadsbe sluit en geregeld bij verordening. Maar dit alles was vrijwillig. Geen gemeente is ver plicht een arbeidsbeurs op te richten of in stand te houden. Ook de intercommunale samenwerking ten aanzien van de arbeidsbemiddeling be rust op vrijwilligheid. De taak der districts beurzen is niet wettelijk, zelfs niet bij Ko ninklijk Besluit, geregeld, doch wordt uit geoefend volgens regelen, door den direc teur van den Rijksdienst vastgesteld. Onze Nederlandsche arbeidsbemiddeling, gelijk zij thans bestaat, kan veilig de ver- geljj: ing met de regelingen in andere lan den doorslaan, zelfs in landen, waar dit alles wettelijk geregeld is Het is begrijpelijk, dat, toen de Regeering in Maart 1929 met het voorstel eener wette lijke regeling kwam, van verschillende zij den de vraag rees: waartoe noodig? In het stelsel der vrijwilligheid is alles ontstaan, heeft zich op voorbeeldige wijze ontwikkeld, en werkt uitstekend. Waarom dan nu eens klaps een wettelijke regeling? OMVANG, OORZAKEN EN MIDDELEN TOT HERSTEL In de Memorie van Toelichting heeft deze "'raag die in den Hoogen Raad van Ar beid door verschillende leden ontkennend was beantwoord een meer uitvoerige be antwoording gevonden. De voornaamste argumenten, verkort weergegeven, zijn deze Allereerst kan thans een gemeentebestuur naar vrijen wil besluiten, zijn gemeentelijke instelling op te heffen De organisatie voor liet geheele land wordt daardoor onvolledig. Ook kan een gemeente de werkwijze van haar instelling zoodanig inrichten, dat zij in intercommunaal verband niet bruikbaar is. Een gemeente is ook niet verplicht, om haar instelling als districts-arbeidsbeurs be schikbaar te stellen. Feitelijk staat dus de geheele thans gegroeide mooie organisatie op losse schroeven. Voorts doen zich bij de samenwerking van een zoo groot aantal organen meermalen moeilijkheden voor, die alleen door een wettelijke regeling voor een deel kunnen worden ondervangen. Daarom acht de Regeering een wettelijke regeling onmisbaar, die, met behoud der vrijheid van plaatselijke ontwikkeling naar de behoeften, het geheel op vaste grondslagen stelt, en de regelen, die zich geleidelijk in de praktijk der arbeidsbemiddeling hebben gevormd, sanctionneert. Het geldt hier een algemeen en publiek belang, wat vooral uitkomt, wanneer men de arbeidsbemiddeling ziet in verband met het maatschappelijk verschijn sel der werkloosheid: hierin ligt niet alleen een belang voor werkgevers en arbeiders, maar ook een gemeente- en een i ijks-belang. Vervolgens acht de regeering een wette lijke regeling der arbeidsbemiddeling noo dK om ten deze de financieele verhouding tusschen gemeente en Rijk vast te leggen Tot dusver ontvingen de gemeenten van het Rijk wel een subsidie, maar er was geen vaste regeling. Thans is de financieele regeling in groote trekken deze: De kosten der Centrale Rijks- Arbeidsbeurs, als onderdeel van den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, benevens van hare vak afdeelingen, komen geheel ten laste van het Rijk. De kosten der plaatselijke bemidde lingsorganen (gemeentelijke arbeidsbeurzen en correspondentschappen), komen ten laste van de gemeente, waar zij gevestigd zijn Het Rijk vergoedt echter 40 pet. van het aan den correspondent uitgekeerde salaris De kosten der intercommunale bemoeiing van de districtsarbeidsbeurzen worden be taald gedeeltelijk door het Rijk, gedeeltelijk door de gemeenten van het district, echter zonder een vasten algemeenen maatstaf voor de verdeeling der lasten, omdat het vaak moeilijk is, de uitgave van een arbeids beurs te splitsen in plaatselijke en districts kosten. De gemeenten waren bovendien niet verplicht bij te dragen. Daarom is een sub sidieregeling noodig Voorts acht de Regeering een wettelijke regeling gewenscht, om eenige hoofdbegin selen vast te leggen, die bij de uitoefening der arbeidsbemiddeling door hare organen moeten worden in acht genomen, en enkele regelen te stellen, die den noodzakelijken invloed der bij de bemiddeling betrokken partijen waarborgen. Zoo het zeer betwiste punt: hoe moet de houding van de arbeids beurs zijn bij staking of uitsluiting? Welk moet haar standpunt zijn ten aanzien van cle arbeidsvoorwaarden? Tenslotte - pleit voor een wettelijke rege ling, dat men verzekerd moet zijn van een organisatie van stabiel karakter, die mede voor het internationaal verkeer op de ar beidsmarkt geschikt is en zich bij die in de naburige landen gemakkelijk kan aanslui ten. De Ontwerp-Conventie van Washington van 1919 schrijft ook voor, dat een stelsel van publieke, kostelooze bureaux voor ar beidsbemiddeling moet worden ingericht, welke zijn geplaatst onder de controle van een centrale autoriteit, terwijl commissies waarin vertegenwoordigers van de werk gevers en de werknemers zullen zitting heb ben, moeten worden aangewezen, om ad vies te geven over alles, wat de werking dier bureaux betreft. Aldus de motieven der Regeering. Uit het Voorloopig Verslag blijkt, dat ver scheidene leden er niet door overtuigd zijn geworden. Alles is nu vrijwillig, goed ge groeid. Waarom dan een wettelijke regeling? Daar kan slechts verstarring het gevolg van zijn. Zelfs uiten zij de leelijke insi nuatie, dat dit wetsontwerp is ingediend, om de beteekenis van den Dienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling te verhoogen! Minister Verschuur thans met de ver dediging van dit wetsontwerp belast ver- eenigt zich in zijn Memorie van Antwoord geheel met de argumenten, door zijn ambts voorganger aangevoerd. Ook hij acht een wettelijke regeling ten deele noodzakelijk, ten deele gewenscht. Bij welke meening wij ons aansluiten. Wij achten het verstandig, dat men deze zaak eerst heeft laten groeien, Maar nu een bepaald stadium van ontwikkeling is be reikt, is het zeker wenschelijk, dat, om het verkregene te behouden, verdere ontwikke ling in de goede richting mogelijk le ma ken, en het ontstaan van hiaten in de orga nisatie te voorkomen, hetgeen gegroeid is wordt vastgelegd in een wettelijke regeling, die soepel moet zijn, en zoo noodig toch ook steeds voor wijziging vatbaar is. Verhooging Fransche invoerrechten op graan en meel Blijkens door den Rijkslaadbouwconsulent te Parijs aan de Directie van den Landbouw verstrekte mededeeling heeft de Fransche Re geering het invoerrecht op tarwe, spelt en mengkoren verhoogd van 50 tot 80 francs per 100 K.G. Het invoerrecht op meel is naar verhouding verhoogd. Deze verhoogiugen zijn direct in wer king getreden. Tegen een lijdelijk toezien dient lijdelijk verzet gepleegd TWEEDE KAMER Aan onze economische weerloosheid dient een einde te komen In een der zalen van de Sociëteit „Ons Ge noegen" te Gouda hield de Christelijke Boeren- eil Tuindershond gisteren, zijn algemeene jaar. vergadering. Op deze druk bezochte vergadering hield de voorzitter prof. mr. P. A. Diepenhorst een beschouwing over de huidige landbouwcrisis en besprak hij den omvang, de oorzaak en de mid delen tot herstel er van. Het is mis in den landbouw; om dit te he seffen zijn geen statistiekcijfers noodig; wie over do velden schouwt ziet, dat het bestaan van een crisis niet kan worden geloochend. Toch wordt zijn ernst niet voldoende gepeild te veel denkt men, dat de crisis slechts den akkerbouw raakt en niet de andere onderdee- len van den landbouw. Het is waar, dat de akkerbouw het zwaarst wordt getroffen, maar de waarheid wordt ge- weid aangedaan wanneer men beweert, dat de crisis slechts dezen tak omvat. Hij bedreigt den land- en tuinbouw iu zijn geheel: de nationale welvaart van stad- en en platteland wordt er in betrokken. Over de oorzaken van den huidigen crisis loopen de meeningen zeer uiteen. Spreker meende de directe aanleiding te moe ten zoeken in de toenemende ratjonaliseering, die het bedrijfsleven, vooral in de overzeesche landen, heeft ondergaan en in het wassen van den protectionistischen stroom in 't buitenland. Deze verschijnselen hebben den toestand ont wricht en stellen Nederland voor een pro bleem. Van de geweldige toeneming der tarwe-pro- ductie in Canada en andere overzeesche gebie den en import naar Europa van dit graan krijgt ook Nederland zijn deel; kunst matige bescherming van den landbouw is in de rijken rondom ons land troef: Italië maakt zich onafhankelijk van het buitenland en Frank, rijk, dat nimmer voldoende tarwe voor eigen gebruik won exporteert thans Duitschland voert met zijn schaalrechten en invoercertifi- caten een beschermende politiek. De graanpellerijen, havermoutfabrieken e.a. in de Zaanstreek zijn tot ondergang gedoemd. Nederland doet tegenover dat alles niets, let terlijk niets: het houdt zijn grenzen voor over strooming van huiten geopend, ofschoon het buitenland van zijn producenten offers vergt en hen zwaar treft. Men kent het aardappel- drama de tragedie van het aardappelmeel; de verlaging van den suikeraccijns bracht geen herstel. Amerika heiemmerde onzen bloem- bollenhandel; Duitschland de warmbloed paar denfokkerij. Er werd niets tegen gedaan. Neerlands lakse houding verscherpt liet crisis wee. Zich afvragende .welke middelen ter bestrij ding moeten worden aangewend, zeide spr. te meenen, dat een radicaal heilmiddel niet be staat. Tegen een lijdelijk toezien dient verzet ge pleegd. De overheid heeft niede te werken aan de verzachting van het crisisleed. Zij heeft daarbij met de werkelijkheid rekening te hou den. Zij moet beginnen met het veilig stellen van den landarbeider; het invoeren van beta ling der helft van de premie van de ouderdoms verzekering door patroon en arbeider; het tot stand brengen van een wet tot verlaging der fiscale rechten en het bewerken van verla ging der vrachttarieven. Daarnaast is ook positieve hulp der regee- ring noodig: een verschuiving der rangorde van het overheidsbemoeien moet plaats hebben. De landbouw eischt een eerste plaats bij het overleg in departement en kamer. De groote dingen, die zich in de agrarische wereld vol trekken mogen den regeerders geen rust laten Reeds in deze overgangsperiode zal de overheid de agrarische bevolking rijp hebben te maken, voor de beleving van den toestand welke gebo ren wordt uit deze crisis; een pachtwetregeling dient op korten termijn gereed gemaakt; meer landbouwonderwijs is wenschelijk; de afzet der producten behoort heter geregeld te worden, terwijl betere voorlichting van den landbouw een eisch is. Iedere dag, waarin gedraald wordt aan de bietencultuur steun te verleenen, legt een zwaardere verantwoording op den schou der der regeering; tegemoetkoming aau den aardappelmeel- en tarwehandel dringt; ons land wil vrijhandel tot eiken prijs. Een andere koers in onze handelspolitiek wordt begeerd; geen kunstmatige verhooging der tarriefmuren er moet een eind komen aan de economische weerloosheid door het geven van ruilobjecten aan onderhandelaren en door het treffen van maatregelen tegen landen, die door dumping enz. onzen handel schaden. Voor den vrijhan del in het vuur te gaan is voortreffelijk, doch men mag niet nalaten te velde te trekken te gen hen, die Neerlands positie in het Interna tionaal ruilverkeer verzwakken. De Staat moet helpen, maar de individuen en de organisaties hebben hun krachten in te spannen. Een vijftiental personen nam vervolgens aan de besprekingen deel. Resolutie Op voorstel van het hoofdbestuur werd be sloten de navolgende resolutie aan de regeering en de Tweede Kamer der Staten Generaal te zenden: De Christelijke Boeren en Tuinders Bond, overtuigd, dat de tegenwoordige landbouw crisis bij ongebreidelde werking land- en tuin bouw onherstelbaar moet schaden en onze na tionale welvaart In haar wezen treffen, besluit zich tot Regeering en Staten-Generaal te wen den met het verzoek geen middel te verzuimen, dat tot bestrijding eu verzachting van het crisis-leed kan hijdragon. Naar het oordeel van den Christelijken Boe ren en Tuinders Bond behooren land- en tuin bouw in deze hachelijke periode een eerste plaats in te nemen in de overleggingen van Ministers en Staten-Generaal. Ernstig zal de Regeering hebben te overwegen of het tegen woordig bestuursapparaat haar in staat stelt met voldoende kracht aan de afwikkeling de zer levenskwestie werkzaam te zijn. Verlichting van lasten zal moeten komen on der meer door wegneming van den druk, dien de grondbelasting op den grondgebruiker legt en door bevordering van verlaging der onre delijke vrachttarieven, welke thans veelszins gelden voor het vervoer der agrarische pro- duoten. Ook meer positieve hulp kan niet worden ontbeerd Met kracht moet worden gearbeid aan de verwezenlijking van meer duurzame hervormingen, wier werking zich eerst na lan goren tijd kan openbaren, als herziening van de wettelijke paelitregeling, verheffing van het landbouwonderwijs, organisatie van den voor lichtingsdienst, bevordering van een meer ra- tioneelen afzet der voortbrengselen, betere WaterstAis-ewetgeviug. Onverwijld dienen te worden getroffen inaat- Geen beginsel voor een uitzonderlijke toepassing EEN WET, DIE TACHTIG JAAR STOND ALS EEN MONUMENT De voorzitter houdt van opschieten. Vandaar dat de vrees van sommigen als zouden de be raadslagingen over de nieuwe gemeentewet nog wel eens een paar zittingen kunnen duren, ongegrond is gebleken. En de heer Boon, die over den radio-zendtijd wil interpelleeren, krijgt dus eerder kans dan verwacht was, nu het wetsontwerp van de herziening der gemeente wet kon worden afgewerkt. De redelooze agitatie door een deel van de A.V.R.O.-leiding tegen den Minister van Wa terstaat op touw gezet, zal nu wel spoedig een flinke douche krijgen in de Kamer. Want dat een overweldigende meerderheid in de Volks vertegenwoordiging de beslissing van minister Reymer zal bekrachtigen staat onherroepelijk vast. Zoolang wij in een democratisch gere- geerden staat leven, is zulk een uitspraak van meer waarde dan.liet getier van menschen die blijkbaar meenen,*'-'dat het gelijk bij de hardste schreeuwers is. Voor den minister-president was het een goede middag. Kon hij zich naar onze mee ning zeer begrijpelijk al weinig druk maken over de vragen of de brandweer onder den burgemeester alleen of onder B. en \V. moet ressorteeren en incasseerde hij op deze onder geschikte punten heel goedmoedig wat „neder lagen", heel iets anders was er gistermiddag aan de orde. Afgezien van de delegatie van uitvoerende bevoegdheid, werd er vooral ge discussieerd over de positie van den burge meester en het politie-personeel. Hier waren vraagstukken aan de orde, die, voor zoover ze 'n gezagselement bevatten, een principieele zijde hadden en in deze materie zegevierde de be windsman over de heele linie. Zoo wilde de soc. dem. fractie, als wier woordvoerders beurtelings burgemeester K. ter Laan en mr. v. d. Bergh optraden uit art. 190 het nieuwe lid geschrapt zien, dat luidt: „On verminderd het bepaalde in artikel 191 wor den de verordeningen, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der gemeen, tepolitie, zoomede de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezol diging der veldwachters, aan Onze goedkeuring onderworpen". De heer ter Laan meende daarin iets strij digs te zien met de Amtenarenwet, vooral ook echter wilde hij geen goedkeuring van de Kroon Omdat, naar hij meende, de organisaties op deze instantie niet voldoende invloed kun nen uitoefenen. Althans, zoo meende de so cialistische afgevaardigde, zou de beteekenis van het georganiseerd overleg er een deuk door krijgen. Verwonderd elkaar te vinden, stond de c.h. lieer Rutgers van Rozenburg naast den „rooden burgemeester". Eerstgenoemde was namelijk bang, dat het radicale voorstel van de regeering het zwaartepunt van het gezag over de gemeentepolitie bij de rijks-autoritei ten zou leggen. En die kunnen dan de groote gemeenten ook aardig dwars zitten, dacht de heer Ter Laan. Maar mr. de Wilde meende terecht, dat de politie een instituut is, dat niet slechts een ge meente- maar ook een rijksbelang vertegen woordigt en dat de centrale overheid hier dus wel eenige zeggenschap mag hebben, vooral ook, daar dit soms nog financieel voordeel kan beteekenen voor de kleine gemeenten. De con trole op de salarieering achtte hij in normale gevallen niet meer dan een kennis nemen er van en zulk eeu inzage kon best samengaan met handhaving van het georganiseerd overleg. Wat de Kroon zou kunnen doen een loonrege ling vernietigen kunnen Ged. Staten nu prac- tisoh ook. En tegenover den heer Rutgers merkte mr. de Wilde op, dat hij uniformiteit Leest U(Ie advertenties? Dat moet V bepaald doen! Veel interessan ter dan de gewone tekst, ook veel belangrijker dan de rivier - en geldtijdingen. Uit de adver tenties leest ge iels. Daarin worden de moei lijkste problemen opgelost, even vlot als op het achterbalcon van de tram Een slechte tijd, niet? U kunt er maar zou eventjes van rondko- wenschte omdat zulks de openbare veiligheid, waarvoor de politie er toch op de eerste plaats is, bevordert. Ds. Schokking was het ook niet met zijn fractie-genoot eens: de c.h. leider was al te vreden wanneer hij maar wist, dat de regee ring de gemeente-politie niet zou oplossen in de rijkspolitie en vooral wenschte hij, dat het rijk zou betalen als het van gemeente-politiedien sten gebruik maakte. De Katwijksche burge meester, die pas een hooge onderscheiding kreeg, was fijngevoelig genoeg geen namen te noemen, maar het was duidelijk, dat het hem een beetje hard viel, dat zijn gemeente de kosten moest betalen, gemaakt voor de speciale recherche-diensten, welke noodig waren tijdens het verblijf van de prinses. Deze laatste zaak ressorteert natuurlijk onder justitie. Wel kon de premier beloven, dat de centrale voogdij een zeer gematigde zou zijn en dat deze niet zou ingrijpen buiten locale autoriteiten om. Ook in de richting van unifor me dienstkleeding wordt gedaan wat mogelijk is. De heer Ketelaar was wel tevreden met be loften, maar hij had er zoo weinig aan. Want deze minister blijft toch niet altijd hier, zei hij onder groote hilariteit, terwijl een rechtsche spotter riep: na hem zijn zoon! De Kamer aanvaardde de nieuwe redactie met 30 tegen 42 stemmen en zij verwierp ook het meer gemeentelijk-gezinde amendement van den heer Rutgers van Rozenburg met 27 tegen 44 stemmen. Een amendement van den heer v. Hellenberg Hubar, strekkende om te bepalen, dat de bur gemeester een ambtenaar van politie slechts kan aanstellen op voordracht van den hoofd commissaris of den commissaris en slechts ont slaan kan, wanneer die door den hoofdcommis saris of commissaris voor ontslag is voorgedra gen, werd door den minister overgenomen. Natuurlijk keerde deze zich tegen b.et^ voor stel van socialistische zijde om de politie ten aanzien van haar rechtspositie gelijk te stellen met de overige gemeente-ambtenaren. Dit was een zeer verstrekkend amendement: het zou het zeggenschap van den burgemeester over de politie hebben gekraakt. De politie-man is niet, zooals de heer Ter Laan het deed voorkomen, een soortgelijk man als een arbeider bij de gasfabriek. Het is ons werkelijk onbegrijpelijk boe een burgemeester, die nota bene zelf nog pas geleden bij stakings- relletjes van politioneel geweld gebruik moest maken, zoo kan redeneeren. Heel wat redelijker was de heer Guit. Deze ziet wel in, dat de burgemeester over de politie overheidsgezag moet bezitten en dat het een eisch van goede democratie kan zijn, dat dit gezag zoo sterk mogelijk is. Maar, waarschijn lijk geprikkeld door de houding van een bur gemeester die bij de uitoefening van dit gezag niet al te handig optreedt, wenschte liij althans een scheidsgerecht om tegen onbillijke behan deling van het politiepersoneel te waken. De Kamer begreep eohter, da-t men voor een uit zonderlijke toepassing geen beginsel kan op offeren, en zij handhaafde dus het burgemees- terlijk gezag met 50 tegen 18 stemmen. Even eens verwierp zij een socialistisch amendement, dat den burgemeester wilde verplichten aan den Raad inlichtingen te geven over politie maatregelen. Hoe kan de burgemeester inlich ten over rijks-politie? vroeg de premier terecht. En wat heeft de Raad die trouwens geen parlement is en dus geen beslissende bevoegd heid heeft aan halve Inlichtingen. Met 38 tegen 23 stemmen kreeg de minister weer gelijk. Ook aanvaardde de Kamer, boven een amen dement van den heer Vliegen, een ministerieel voorstel om de echtgenooten van de ex art. 23 vrouwen van uitgeslotene-n, hun raadslidmaat schap te laten behouden tot den eersten Dins dag in September 1931. En daarmee was de herziening van een wet, die tachtig jaar als een monument stond, ten einde gebracht. Naast den premier, die deze toch wel een beetje meer dan technische her ziening er zeer behoorlijk heeft doorgebracht, verdienen zeker ook in t bizonder de A.R. lieer de Wilde en de soc.-dem. mr. v. d. Bergh een woord van lof voor de wakkere wijze waarop zij, beiden op hun wijze, de wet mee hielpen „maken". U zoekt wat bijverdienste in uw vrijen tijd. U hebt veel vrijen lijd, dank aan de eeuw van sociale zorg en dank ook den slechten tijd. Maar wilt U ook een hooge bijverdien ste! Dus iels, dat met bijverdienste vergele ken, daarbij afsteekt, als een hooge hoed bij een doodgewone pel? Wenscht U dienhoogen hoed voor aangenaam werk? Als U maar een nette dame of mijnheer -ijl! Dus U gaat er heen in uw Zondagsche plunje; wie zal dan niet zeggen, dat U dame of heer bent, een echte dame of lieer, net een echte? Men zou zeggen, dal de vette baantjes zoo maar niet voor het opscheppen lagen op den dag van vandaag. En toch, de advertentie roept en lokt en- blijft roepen en lokken. Komen de visschen niet af op het aas? Willen de menschen piets meer verdienen, er bij verdienen? Of komen er alleen maar menschen, dte niets verdienen, dia dus van bijverdienste niet behoeven te praten. Of bieden zich geen nette dames en hecrcn aan? Hebben die een afkeer van zoo'n vlotte verdienste in de avond- oj middaguren? Hel laat een stuk van de wereld zien, van den mensch, die een heele wereld is, en in zijn ltleinc wereldje de heele groote wereld vertegenwoordigt. Bijna een nieuwe staking TENGEVOLGE VAN EEN INCIDENT- Aan de Kunstzijdefabriek te Ede heeft zich Dinsdagmorgen weder een incident voorgedaan, waarvan bijna een nieuwe staking het gevolg zoude zijn geweest. Bij de wilde staking die daags tevoren was uitgebroken onder het per soneel der spinnerij, had zich een der arbeiders van de meng-inriehting, die dus buiten de sta king stond, uit solidariteitsgevoel bij de sta kers aangesloten. Deze arbeider, zekere U., stond reeds op de nominatie voor ontslag, vooi - dat er van staking sprake was. Gistermorgen kreeg deze arbeider aanzegging tot ontslag. Het personeel der mengkamer ging met deze ontslaggeving niet accoord en vaardigde drie werklieden af naar de directie, om te eischea dat het ontslag onmiddellijk werd ingetrokken, zoo niet, dan zou tot staking worden overge gaan. Ofschoon aanvankelijk de directie niet van toegeven wilde weten en de arbeiders reeds op weg waren om van hun mislukte conferentie mededeeling te doen, deed de di rectie op het laatste oogenblik de toezegging het ontslag in te trekken. De staking is toeD niet doorgegaan. Met begrijpelijke spanning wordt de confe rentie van heden met de hoofd-directie over de uitbetaling van den wekelijkschen stopdag tegemoet gezien. De adjunct-directeur, de heer Plantenga, heeft zich uitgelaten, dat het niet te verwachten is, dat deze eisch der arbeiders zal worden ingewilligd. suikerbietenteelt, de aardappelmeelcultuur, den tarwe- en roggebouw behoort van staatswege steun te worden verleend. Aan onze economi sche weerloosheid k-ome een einde door het geven van ruilobjecten aan onze onderhande laren bij het sluiten van handelsverdragen en door maatregelen ter beveilinging tegen die landen, welke door dumping, uitvoerpremie, door kunstmatige middelen onze positie in het internationaal ruilverkeer onbillijk verzwak ken. De houding van veehouders ERNSTIGE AANSPORING TOT MEDEWERKING De Minister van Staat, Minister van Binnen- Iandsche Zaken en Landbouw,- deed den Cen- tralen Landbouworganisaties, den Federatieven Nederlandschen Zuivelbond, onderscheidene vereenigingen op het gebied van veehouderijen den Nederlandschen Bond van Veehandelaren mededeelingen over de uitbreiding van het mond- en klauwzeer toekomen; o.a. dat na. zijn ernstig verzoek 0111 medewerking gebleken is, dat er veehouders zijn die willens en wetens zioh schuldig maken aan zeer laakbare hande lingen, die tevens in strijd zijn met de wette lijke bepalingen, waardoor de verbreiding der ziekte voortschrijdt en wijst er bovendien op, dat nog niet de vereischte voorzichtigheid in acht wordt genomen, waardoor contact-ge vai- len ontstaan. Tevens doet de Minister mededeeling over het vaststellen van een tot dus ver in Neder land niet waargenomen nieuwen „stam" der smetstof, waartegen het gebruikelijke serum in onvoldoende mate werkzaam was, waarin in- tusschen de Rijksseruminrichting bezig is te voorzien. De Minister wijst opnieuw op besmetting door veemarkten en spoort opnieuw aan tot de meest mogelijke medewerking met den betrokken staatsdienst en tot de meest zorg vuldige voorzichtigheid in verband met ver- regelen, welke dadelijk ui tkomst geven. Aau de spreiding der serumstof, DE GRIEVEN. Omdat collega's ontslagen werden Onder de chauffeurs bij de Lutam te 's-Hage Is staking uitgebroken. De aanleiding hiervooï is, naar vanwege den Centr. Bond van Trans portarbeiders wordt gemeld gelegen in 't ontslag van een chauffeur. Toen de man, daartoe in de gelegenheid gesteld, zich bij een der commis sarissen over dit ontslag ging beklagen en nog andere grieven over den gang van het bedrijf uitte, hebben commissarissen aldus de Cen trale Bond deze vertrouwelijke mededeelin gen aan den directeur doorgegeven, waarop deze nog drie andere chauffeurs ontsloeg en nog andeven op de nominatie plaatste. Hierop besloten de chauffeurs, veertig in ge tal in staking te gaan. Van de zijde der commissarissen wordt in antwoord op deze lezing medegedeeld, dat deti betrokken chauffeur herhaaldelijk eu ernstig het gewicht van zijn grievende beschuldigingen jegens den directeur der Lutam onder ocgen is gebracht, waarbij geëischt werd, dat hij zijn mededeelingen op schrift zou stellen. Den chauffeur is medegedeeld, dat, na outvangsl van zijn schriftelijke bezwaren, de commissa rissen deze met de directie minutieus zouden onderzoeken. De chauffeur ging hiermede ac coord en aanvaardde de verantwoordelijkheid. Hij verzocht zelfs gedurende het onderzoek ge hoord te mogen worden en noemde verder namen van andere chauffeurs, die zijn bewe ringen zouden kunnen bevestigen. Bij het onderzoek der grieven bleek, dat geen enkele beschuldiging eenige reden van bestaan had. Het ontslag is den chauffeur gegeven, najat hij voor de zooveelste maal z.g. gekscherend aanmerkingen maakte op den goeden wil van andere chauffeurs. Hierin was aldus com missarissen persé lijdelijk verzet te zien. Dezen chauffeur en nog een tweeden is niet de toezegging gedaan hun namen te noemen. De consequentie van hun handelen is hun hij herhaling voor oogen gehouden. CONFERENTIE TUSSCHEN DIRECTIE EN ORGANISATIE De directie alsnog tot overleg bereid Gisterenmiddag is te Arnhem vergaderd door de afgevaardigden der bonden met de directie A. K. U. te Ede. Door de organisatie-bestuurders werd be toogd, dat hoewel er een dag minder per week wordt gewerkt, de productie gelijk is geble ven, op grond waarvan zij volledige uitbeta ling van het weekloon bepleitten. De directie stelde daartegenover, dat de kostprijs der productie hier te lande veel hoo- ger is dan in Duitschland, waar beschermen de tarieven zijn. Zij achtte het onmogelijk de ioonen te verhoogen en den z.g.n. stopdag uit te betalen. Wanneer de organisaties op haar standpunt zouden blijven slaan, zou de fabriek moeten worden stopgezet. Wed was mogelijk de gehee le week uit te betalen doch dan zou nog een grooter gedeelte van het personeel diepen te worden ontslagen. De directie heeft zicli bereid verklaard voortaan met de organisaties overleg te ple gen en als bewijs daarvan toegezegd, op 2 Juni a.s. opnieuw een bespreking te voeren betreffende de invoering van een pensioen fonds, waarvoor de directie en de arbeiders ieder 3 pet. zullen moeten storten. Zoolang de stopdagenregeling blijft bestaan zal de directie de 3 pet. van de arbeiders niet heffen. Wat den vacantietoeslag betreft, was dp di rectie bereid voor de fabriek te Rotterdam te onderzoeken of daar inderdaad ooit toezeggin gen daaromtrent zijn gedaan, hetgeen voor de andere fabrieken niet bet geval is. Is voor Rotterdam toezegging gedaan, dan zal daar de uitkeering geschieden. Het resultaat dezer besprekingen is giste renavond in het Sparta-gebouw te Ede aan do A. K. U.-arbeiders medegedeeld. Het ver loop der vergadering was rustig. Besloten werd achter de organisaties te blijvea staan en vooralsnog niet tot staking over te gaan. OP BIJNA 102-JARIGEN LEEFTIJD OVERLEDEN. Op 101 jarigen leeftijd is Dinsdag overleden de oudste verpleegde van de „Joodsche Inva lide" te Amsterdam, de heer M. S. Elkan. De overledene zou 21 Juli a.s. 102 jaar zijn geworden. De overledene was voor enkele weken nog een zeer krachtig grijsaard en geziene figuur in de Israëlitische kringen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5