FEUILLETON I KAPITEIN DUKE 9 „In hooger beroep moord niet gegaan, omdat hij den heeft gepleegd" Modderstroom Telemojo te Niet doodslag, maar moord wordt bewezen geacht Besmettelijke ziekten .DONDERDAG 22 MEI 1930 VERDACHTE BLIJFT ONTKENNEN Levenslange gevangenisstraf geeischt GLEED ALS EEN LAWINE OMLAAG TERUGKEER VAN DE LOURDES- BEDEVAART NIEUWE KATHOLIEKE WERK GEVERSORGANISATIE UIT DE MIJNINDUSTRIE ALS HET WATER WAST MOORDAANSLAG OP EEN AMBTENAAR. moord aan het Bezuidenhout EEN DOOR VERDACHTE GESCHREVEN BRIEF ONDER HET LIJK Voor het Haagsch Gerechtshof is gisteren in hooger beroep behandeld de zaak tegen den gewezen tramstationschef W- K. van der M., thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te 's Gravenhage, die in eerste instantie door de Haagsche rechtbank bij vonnis dt. 6 Maart j.l. wegens doodslag, gepleegd op een middag in begin van September van 't vorige jaar op mevr. Odem in haar woning aan het Bezuidenhout en wegens poging tot doodslag op de huishoud ster van mevr. O., is veroordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf. Het Openbaar Ministerie bij de Rechtbank had, wegens moord en poging tot doodslag, levenslange gevangenisstraf tegen verdachte geëischt. Zoowel O. M. als de verdachte zijn van het vonnis der Rechtbank in hooger beroep gegaan, Nadat verdachte op een vraag van den presi dent heeft medegedeeld in hooger beroep ge komen te zijn, omdat hij den moord niet heeft gepleegd, vangt het getuigenverhoor aan. Het eerst worden gehoord de commissaris van Politie Paré en inspecteur Zimmerman, die mededeelingen doen omtrent hun bevindingen ten huize van het slachtoffer. De inspecteur zegt voorts aan de hand van verdachte een versch schaafwondje te hebben ontdekt, en eenige schrammen. Verdachte: Die wondjes zijn ontstaan, toen ik op een bank in het bosch met een gillette- mesje takjes heb gesneden. Volgende getuige is de rechercheur Oostbaan Getuige heeft in den tuin van perceel Bezuiden hout 391 een scheermes gevonden, waarop naar hij meende flauwe bloedsporen voorkwamen. Dit scheermes is aan de deskundigen ter hand ge steld. Verdachte: Deze getuige heeft het scheermes in het huis van den moord op een tafeltje gelegd dicht bij mij. Daar heeft het den ge- heelen avond gelegen en ook andere recher cheurs hebben het in handen gehad. Later toen de deskundigen vroegen of er ook iets gevon den was, is getuige naar het tafeltje geloopen en eerst toen heeft hij het mes overgegeven. Getuige: Ik blijf er bij, dat ik het mes bij mij gehouden heb, totdat lk het aan de deskundigen heb gegeven. De getuigo-deskundige, rechercheur Beutem heeft gezien, dat de heer Nogarede onder het lijk van mevrouw Odem een brief heeft gevon den. Ook heeft getuige gezien, dat door recher cheur Oostbaan aan dr. Schirin het scheermes is ter hand gesteld. Na een ingesteld onderzoek heeft getuige geen vingerafdrukken kunnen vinden. Wat het stuk je vel, dat op het scheermes is gevonden betreft, zegt getuige, dat dit volkomen paste ln het wondje aart VerdaCfttes vinger.. Als volgende getuige-deskundige wordt gehoord dr. Schirm. Getuige verklaart, dat hy het scheermes heeft ontvangen van rechercheur Oostbaan. Bu het onderzoek heeft getuige een stukje opperhuid gevonden dat hij voor een nader onderzoek aan den hoer Nogarede heeft ter hand gesteld. De,verdediger, mr. Bekker: Kan getuige mededeelen; wanneer hij het mes heeft ont vangen en of hU het mes daar toen heeft laten liggen? Getuige: Nadat het mes mij door recher cheur Oostbaan op het tafeltje was aangewe zen, heb ik het daar laten liggen tot den vol genden Ochtend. Dit was Veilig genoeg, om dat er voldoends politiebewaking was. Getuige Paré, opnieuw voorgeroepen, ver klaart, dat er des avonds over gesproken is, welke maatregelen genomen zouden worden opdat niemand aan het mes, zóu kunnen ko. men. Er is toen besloten, het mes, dat inge pakt was, op het tafeltje te laten liggen, en de kamer af te sluiten. Bovendien was er po litiebewaking van liet geheele huis. Den vol genden morgen lag het mes, nog ingepakt op c'ezelfde plaats. Het is dus uitgesloten, dat ia den tusschentijd iemand aan het mes is geweest. Volgende getuige-deskundige is dr. Rochat, die het lijk van mevr, Odem aan een onder zoek heeft onderworpen. De snede aan den hals moest veroorzaakt zijn door een scherp snijdend voorwerp. Ook heeft getuige het scheermes en de jas van verdachte onderzocht Te dezen aanzien bevestigt hij de verklarin gen van dr. Schirm. Daarna werd gehoord de huishoudster mej. Holstein. Deze verklaart, dat op den dag van den moord verdachte bij mevr. Odem is ge weest en met liaar ongeveer een uur heeft ge praat. Des middags om 5 uur, half zes is ver dachte teruggekomen en toen heeft mevr. Odem tot verdachte gezegd: „Vandaag heb ik het nog niet, maar morgen wel." Samen zijn zij toen in de voorkamer gegaan, terwijl getui ge zich naar de keuken wilde begeven. Onmid dellijk daarop hoorde zij echter in de voorka. mer een gil en een val. Toen zij de kamer wilde binnengaan, werd de deur tegelijkertijd van uit de kamer open gemaakt en snelde verdachte naar buiten. Daarbij gaf verdachte echter getuige twee sneden met een scherp voorwerp. In verdachte herkent getuige per- tienent den persoon, die tweemaal op dien dag bij mevr. Odem is geweest. Verdachte: Ik ben niet in dat huis geweest. Getuige moet zich in den persoon vergissen. Misschien is het een dubbelganger van mij ge weest. Een vriend van Blom lijkt wel iets op mij. Daarna worden gehoord de tramconducteurs Meijer en v. d. Velde die gelijke verklaring als voor de rechtbank afleggen. De volgende getuige is de trambestuurder Beuger. Toen getuige van Meyer hoorde, dat er iets gebeurd was, is hij met v. d. Velde een man nagegaan, die de v. d. Lijnstraat in ging. Dezen hebben zij gegrepen en meegenomen. Toen Piko verdachte aanwees als den man, die iets over de muur had gegooid, wandelde verdachte een eind verder kalm verder. Hierna wordt gehoord getuige Piko, die ver klaart gezien te hebben dat verdachte iets over den muur heeft gegooid. Getuige kan zich niet in den persoon vergissen. Verdachte zegt, dat getuige nooit gezien kan hebben, dat hij, verdachte, iets over een muur heeft gegooid. Waarom vraagt verdachte, heeft getuige zijn verklaring eerst den volgenden avond om half elf afgelegd. Heeft hij alles eerst in de kranten moeten lezen. Getuige: Oc'h, dat is allemaal verbeelding van dien man. Verdachte: Waarom is u doorgeloopen. toen u hoorde, dat er een moord gebeurd was. Getuige: Omdat ik op tijd thuis wilde zijn. Getuige Verlee, daarna voorgeroepen, liep op den bewusten middag op het Bezuidenhout, toen hij uit het huis van den moord een man met een blauw costuum zag komen, die de v. d. Lijnstraat inging. Deze man heeft in de v. d. Lijnstraat iets over den muur gegooid. Mr. Bekker: Getuige kan dien man toch niet in zijn gezicht hebben gezien. Immers de tram stopte voorbij het huis in de richting Marlot, getuige kwam achter de tram vandaan en de bewuste man liep in de andere richting. Bo vendien kan getuige nie-t om den hoek van de straat hebben gezien, dat er iets over een muur is geworpen. Getuige: Ik kwam juist tegenover de v. d. Lijnstraat achter de tram vandaan. Mr. Bekker: Dat kan niet. Mr. d8 Visser: Hij kan toch met een groo- tere bocht om de tram zijn heengeloopen. Getuige blijft bij zijn verklaring en deelt nog mede. dat hij wel degelijk iets over den muur heeft zien gooien. Toen hij dit aan den- geen, die het onderzoek leidde, had medege deeld, 13 men in den tuin gaan zoeken en heeft men inderdaad dat „iets" gevonden. De chauffeur Plaat is verdachte nageloópen en heeft hem in de V. d. Lijnstraat gegrepen Op een vraag van getuige of verdachte die juffrouw zoo toegetakeld had. heeft verdachte geantwoord: „Ik weet van niets''. De volgende getuige Goemans ls kappersbe diende. Verdachte kwam wel eens in zijn zaak. Ongeveer 15 maanden geleden heeft Verdachte om een oud scheermes gevraagd om eelt te snij den. Getuige heeft hem toen een mes gegeven. Dat mes komt overeen met dat, hetwelk in den tuin gevonden is. Getuige Blom-geb. Ritter weet niet of ver dachte een brief voor haar man heeft geschre ven. Op den dag van don moord heeft haar man in den ochtend slechts gedurende 10 mi nuten de woning verlaten. Verdachte merkt op, dat Blom later op den dag nog is gezien. Ook verdachte heeft hem op 5 September nog gesproken. Mr. Bekker: Is uw man wel eens samen met verdachte naar mevr. Odem gegaan. Getuige: Neen nooit, dat liegt K. Hierna wordt de verklaring van Blom, die naar West-Indië is, voorgelezen. Verdachte houdt vol dat hij met Blom twee maal mee is geweest naar het Bezuidenhout. Getuige Piet^rse, procuratiehouder bij de firma Hus legt een verklaring af over een te kort, dat de filiaalhouder Blom had. Verhoor van den verdachte. President: Blijft u nog ontkennen dat u den moord hebt gepleegd. Verdachte: Zeker. Ik sta buiten die zaak. Requisitoir. De advocaat generaal zegt, dat naar zijn mee ning de rechtbank terecht bewezen heeft geacht dat verdachte mevr. Odem van het leven heeft beroofd, en dat hij de huishoudster heeft mis handeld. Met de quaiificatie is spr. het echter piet geheel eens en hij is van meening dat niet doodslag maar moord bewezen is, Uit de verschillende getuigenverklaringen is wel duidelijk gebleken, dat verdachte wel de bedoeling had om naar het huis van mevrouw Odem te gaan en dat hij ook inderdaad in die woning is geweest. Voorts is uit de verklaring van getuige Pico komen vast te staan dat ver dachte het scheermes over den tuinmuur in de v. d. Lijnstraat heeft gegoo.ld. Er is echter meer. Uit de conclusies van de deskundigen blijkt, dat het stukje opperhuid, dat voorkwam op het in den tuin gevonden scheermes een stukje vel van verdachte is. Uit alles volgt, dat verdachte met het sc-heermes in de woning is geweest. Wat den brief, welke onder liet lijk van mevr. Odem is gevonden, betreft, merkt spr. op, dat deze door verdachte is geschreven. Het was een afschrift van een brief aan de firma Hus. Bij deze firmas^g echter nimmer het origineel van dien briefer vangen. Boven dien kan de brief 'geen effeol^ meer'sorteeren. Immers de brief had betrekking op het tekort ,ran Blom bij Hus, welk tekort reeds op 19 Augustus was verrekend. Voorts had verdach te met potlood achter op den brief geschre ven; Door mevr. Odem is heden 5 September toezegging gedaan het tekort van V 86 aan te zuiveren. Hoe die brief nu onder het lijk terecht kan zijn gekomen, is niet na te gaan. Het is moge. lUk, dat mevr. Odem hem in haar hand .had, maar het is ook mogelijk, dat verdachte hem onder het lijk heeft geschoven, om zoodoende te trachten de schuld op Blom te werpen. Spr. ging daarna de levensomstandigheden van verdachte in den laatsten tijd na en kwam tot de conclusie, dat verdachte, maatschappe lijk gezonken, zich in het hoofd had gezet, geld te krijgen of te stelen van mevr. Odem. Hoe is verdachte tot zijn daad gekomen? Hij wist, dat wanneer mevr. Odem het tijdelijke met het eeuwige zou verwisselen, Blom een niet onbelangrUk deel- van haar bezittingen zou krijgen. Blom was zijn vriend en daarvan zou verdachte kunnen profiteeren. Mevr. Odem moest dus van het leven worden beroofd, en dit alleen kan spr. als het motief voor de daad aanmerken. Ook de huishoudster heeft hij kort daarop van het leven willen berooven, hetgeen hem echter gelukkig niet is gelukt, dank zij het actieve optreden van den tramconducteur Meijer. Thans komt spreker aan de quaiificatie van het misdrijf en dan meent hij, dat hier moord bewezen is: Immers van te voren heeft verdachte zijn plan reeds beraamd, hetgeen gebleken is uit ijn mededeelingen aan vroegere kennissen. Toen hij met beide slachtoffers alleen in huis was, heeft hij onmiddellijk zijn van te voren beraamd plan uitgevoerd. Spr. zegt nog te hebben gezocht naar ver zachtende omstandigheden, maar heeft deze niet kunnen vinden. Deze man heeft het zwaarste misdrijf ge pleegd, dat ons Wetboek van Strafrecht kent, Met voorbedachten rade heeft hij een mede- mensch het leven benomen. Dit misdrijf moet zwaar worden gestraft en daarom vraagt spr. vernietiging van het von nis der rechtbank en veroordeeling van ver dachte wegens möord en poging tot doodslag tot levenslange gevangenisstraf. Mr. Bekker vraagt daarna uitstel voor zijn pleidooi, hetgeen echter niet wordt toegestaan. Na de verdediging wordt door mr. de Visser gerepliceerd. Na dupliek van mr. Bekker wordt de uit spraak bepaald op gisteren over 14 dagen. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST VAN EEN MOEDER. Groote verslagenheid onder de bevolking AMBARAWA, 20 Mei (ANETA). Omtrent de oorzaak van de Telewojo-ramp valt nog te melden, dat de zeer zware regens der laatste dagen een buitengewoon hoogen waterstand veroorzaakten in het anders hoogstens 3 meter breede en rustige bergstroompje Kali Likasan hetwelk- stroomt langs de gelijknamige dessa. Tengevolge van den hoogen waterstand ontstond een opeenhooping van modder, welke tenslotte losraakte en als een lawine over verscheidene kilometers breedte omlaag gleed. De dessa Li kasan, die vlak bij de moeder-dessa Keboemen is gelegen, kreeg den schok in vollen omvang te verduren. Men heeft behalve reeds te voor schijn gebrachte geen lijken meer gevonden. De overblijfselen der overige vermisten bevinden zich vermoedelijk nog onder de modderlaag of zijn meegesleurd naar de rawah Bening, waar in de modderiawine zich heeft uitgestort. De schade toegebracht aan woningen van de dessa Likasan is te schatten op 5 tot 6 duizend gul den, ongeacht de materieele schade aan meu bilair, vee en sawahs. De dikte van dén modderstroom is nog niet vastgesteld. Eenige ingenieurs van den Provin cialen Waterstaatsdienst te Semarang zijn naar de plaats des onheils vertrokken. De leiding van het ziekenhuis te Ambarawn heeft aangeboden geneeskundige hulp te ver- ieenen, hetgeen echter niet noodig is gebleken, aangezien er behalve enkele personen, die schrammen hadden opgeloopen, geen gewonden waren. Voor zoo ver tot dusver kan worden overzien, zijn er geen verdere rampen te verwachten. Nadere bijzonderheden. SEMARANG, 20 Mei (ANETA). De „Locomo tief" meldt nog, dat de weg door den modder stroom genomen zich duidelijk afteekent als een grijze streep. Een groote boschpartij en een groene vlakte zijn plotseling verdwenen en ondergegaan in de alles opslokkende niets spa rende modder. Het ontroerend geval van een moeder die met haar 2 kinderen dekking heeft gezocht in een padi-kist, waarover gisteren reeds werd geseind heeft zich, naar het blad meldt, als volgt toegedragen: De moeder had, toen zij het naderend gevaar bemerkte, de tegenwoordigheid van geest om met haar beide kinderen dekking te zoeken in een padi-kist, welke zich in de woning be vond. Bij het begin van het opruimingswerk heeft men de moeder dood in de kist aange troffen. De beide kinderen waren evenwel nog in leven. De Locomotief meldt verder, dat groot en klein vee bij honderden het slachtoffer is ge worden van den modderstroom. Betreffende de Oorzaak van den ramp schrijft het blad, dat de kali Likasan, sterk gezwollen door de geweldige regens, door den als een dam werkenden moderstroom werd versperd. Het water van de kali zocht zlcli als gevolg daarvan zoowel naar links als naar rechts een nieuwen loop over sawahs en velden. De weg SalatigaBanjoebiroe is over een afstand van 7 paal vernield, zoodat alle verkeer aldaar is gestremd. Het zal volgens het blad eenige da gen duren, voordat van een voorlooplg herstel sprake kan zijn. Hét Binnenlandsch Bestuur heeft onmiddellijk zorg gedragen voor den aanvoer van rijst en de oprichting van barakken, opdat de gedeeltelijk geisoleerde, gedeeltelijk van alles beroofde be volking geen gebrek zal lijden. De verslagenheid onder de bevolking ls zeer groot. De Resident en de Regent van Semarang bezochten het gebied rond Likasan. Zij Con stateerden, dat de locale situatie gevaar ople verde, in verband waarmede de dessa Kajoemas moest worden ontruimd. De bewoners zullen te Banjoebiroe in kampementen worden on dergebracht. Roodvonk en Diphtherie. GEEN ENCEPHALITIS-GEVALLEN. Uit de In Staatcrt. no. 98 medegedeelde op gave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, blijkt dat er in de week van 11 tot en met 17 Mei, 237 gevallen van,rood. vonk zijn geconstateerd, waarvan 30 te Amster dam, 29 te Rotterdam, 19 te Amersfoort, 13 te 's Gravenhage en 11 te Groningen. Het aantal aangegeven diphtheriegevallen bedroeg 102, waarvan er 31 te Rotterdam, 11 te Amsterdam en 6 te Leiden. In genoemde week werd afgeleverd aan ent stof door de koepokinrichtingen te Amsterdam voor 3296 personen, te Rotterdam voor 169, te Groningen voor 3 in totaal voor 3468 personen. Er werden geen gevallen van encephalitis ge constateerd. De aalmoezenier dr. A. Smits ernstig ongesteld geworden Gisterenmiddag is de eerste Lour-desbede- vaart, welke werd georganiseerd door een oomité uit de Vereeniging tot samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten en de Centrale Reiskas van het R. K. Werkliedenverbond, te ruggekeerd. Te 4.35 uur m.m. rolde de trein met de 452 pelgrims, waaronder 66 zieken, het Roosen- daalsche station binnen. Alle maatregelen wa ren getroffen om het oponthoud hier zoo ge ring mogelijk te doen zijn, en bij het verladen der zieken verrichtte de Roosendaalsche hulp colonne voor de Lourd-esbedevaar-ten onder lei ding van Mr. M. v. Gastel wederom uitstekends diensten. De eminente ziekenaalmoezenier pastoor Dr. A. Smits uit Breda, die ditmaal voor de 35ste maal de Lourdesbed-evaar-t meemaakte, is op de terugreis plotseling ernstig ongesteld gewor den en moest vanuit Roosendaal per zieken auto naar Breda worden vervoerd. EEN ALGEMEENE VAKVEREENIGING. „Leiding en voorlichting bij de regeling der arbeidsvoorwaarden" Dezer dagen werd te 's-Gravenhage ten kan tore der A. R. K. W. V., Lange Voorhout 19» een R. K. Algemeene Werkgevers-Vakvereeni- ging opgericht, die tot taak zal hebben leiding, voorlichting en bemiddeling te verleenen bij de regeling der arbeidsvoorwaarden in de be drijven van R. K. Werkgevers, die zich niet kunnen aansluiten bij een bestaande bedrijfsge- wijs georganiseerde werkg-e vers vak vereeni ging. In deze organisatie zullen derhalve zeer uiteenloopende bedrijven worden onderge bracht. Als voorloopig bestuur treden op de heeren: Dr. W. J. M. Brantjes van Rijn, 's-Gravenhage; J. Hettema, Helmond; A. van Meerwijk, 's-Her- togenbosch; J. P. H. Tielens, Meerssen; Dr. L. G. Kortenhorst, 's-Gravenhage en Mr. B. J. M. van Spaendonck, Tilburg. Het voorloopig secretariaat is gevestigd: Lange Voorhout 19, 's-Gravenhage. Vereeniging van Mijnbeambten bij de Staatsmqn opgeheven •Naar wij vernemen, is in een dezer dagen gehouden vergadering van bovengenoemde ver eeniging tot haar opheffing besloten. Het voor- deelig saldo van rond vier duizend gulden zal aan het Beambten-fonds der Staatsmijnen wor den afgedragen met de bestemming het te besteden als bijdrage in de kosten voor genees kundige hulp aan de gepensionneerden van dat fonds of van hun nagelaten betrekkingen. Maas en Waal in actie. De Waal vertoont de laatste dagen een stand, die voor dezen tijd van het jaar hoog is te noemen. Terwijl de gemiddelde zomerstand 8.66 M. 4- N. A. P. bedraagt, was de stand Dinsdagmorgen 11.21 M. en gistermorgen werd daarboven nog een was geconstateerd, van 14 c.M. In Maas en Waal zijn de hoeren begonnen met het aanbrengen van bekistingen, om op die wijze de hooilanden voor een overstroo ming te behoeden. Waarschijnlijk zal dit ook wel lukken, daar door de bovenstroom de was tot stilstand is gekomen. In Keulen was de stand gistermorgen in het laatste etmaal niet veranderd, terwijl hooger- op val was ingetreden. In Nijmegen is de Hooge Kade voor een klein gedeelte overstroomd. De aanlegsteiger van de pont moest worden verlegd, doch bleef op de gewone plaats. In Lent is de steiger naar den tweeden veer- dam overgebracht. X Rond Nijmegen staan de uiterwaarden blank. UIT HET LANDBOUWBEDRIJF Een dreigend, conflict DOODELIJK ONGEVAL BIJ HET OVERSTEKEN VAN DEN WEG Gistermiddag werd op den 's Hertogenbos- schenweg te Tilburg de 41-jarige B. uit Oister- wijk, toen hij achter een stilstaande-n auto den weg wilde oversteken, door den juist pas- seerenden vrachtauto der firma van E. uit Tilburg aangereden. De man kreeg een der wielen over het hoofd en overleed eenige minuten later. ERNSTIGE MISHANDELING Door onbekenden van zqn rijwiel geslagen Door den G. G. D. te% Maastricht is naar het hospitaal Calvariënberg overgebracht een man die door de politie ln deerniswekkenden toestand aangetroffen was buiten de Bosch poort. De man bleek ernstig mishandeld te zijn door onbekenden die hem op den Smeer- maeserdijk van zijn rijwiel hebben geslagen. Een zijner oogen puilde hem gedeeltelijk uit het hoofd terwijl een 2ijner wangen zeer ern stig was toegetakeld. De mishandelde bleek te zijn de zwerver H. F. geboortig uit Zut- phefl. VAN EEN WAGEN GEVALLEN Een 7-jarige knaap die te Roozend-aal op een boerenkar' met bespanning was geklommen om mee te rijden, is, toen hij bij den spoorweg was gekomen en den wagen wilde verlaten, van de kar gevallen, juist voor het achterwiel dat hem over het lichaam ging. Met hevige pijnen Werd de kleine opgenomen en in een nabijzijnde woning binnen gedragen, waar ge neeskundige hulp werd verleend. ORANJE-NASSAU MIJNEN. Dividend 1929 12 pet- De N. V. MaatschappU tot Exploitatie van Limburgsche Steenkolen-mUnen, genoemd „Oranje Nassau-mtjnerf Heerlen", deelt ons me de: Ter gewone jaarlijksche algemeene verga dering van aandeelhouders, welke op Dinsdag 20 Mei 1930 te Den Haag werd gehouden, werd besloten over het boekjaar 1929 een dividend van 12 pet. van het geplaatste maatschappelijk kapitaal uit te keereli. naar het Engelscli van FERGUS HUME 3) INDIEN NIET BINNEN 8 DAGEN HET AANBOD IS AANVAARD Te Eexterveen dreigt een uitsluiting van landarbeiders. Voor het land/bouwbedrijf is in zake loonen voor 19301931 nog geen over eenstemming bereikt. De landbouwers wen- sclien de continueering der overeenkomst ter wijl de moderne landarbeidersbond verhooging verlangt van het uurloon dat thans 23 cent bedraagt. De werkgeversorganisatie heeft nu aan den landarbeidersbond medegedeeld, dat indien niet binnen acht dagen haar aanbod is aanvaard, voor zijn leden het werk is af- geloopen. Twee en 'n half jaar gevangenisstraf. Het Gerechtshof te Amsterdam wees Dinsdag arrest in de zaak tegen den 29-jarigen loswerk man H. B., die terecht had gestaan wegens het plegen van een moordaanslag op den amb. teüaar van het Gemeentelijk Bureau vöór Maatschappelijken Steun J. D. Donker op Oba hoek van het SarphatiparkTweede Rwee- linckkstraat te Amsterdam. .w Het Hof veroordeelde verd. tot een gevan genisstraf van twee jaar en zes maanden; de straf zal worden ondergaan in de Bijzondere Strafgevangenis. Na het ondergaan van de Straf zal hij ter beschikking van de regeering worden gesteld. MGR. DR. G. A- H. BAUDUIN, Heden 70 jaar. Heden viert mgr. dr. G. A. H. Bauduin, vicaris-generaal van het bisdom Roermond en president van het groot-seminarie zijn 70sten '•er jaardag. PASTOOR A. J. LANGE De Zeereerw. heer A- J. Lange, pastoor der parochie van St. Catharlna te 's Hertogenbosch heeft een goed geslaagde breukoperatie onder, gaan. LUITENANT-GENERAAL M. D. A. FORBES WELS f In den ouderdom van 65 jaren is te 's Gra venhage overleden de gepensionneerde luite nant-generaal M. D. A. Forbes Wels, oud-chef van den Generalen Staf. Hij schoof zijn stoel dichter bij den haard legde z'n voeten opnieuw op het haardijzer en staarde met somber gelaat in de vlammen. Mijn tweede ik'.mijn schrikbeeld! mijn vloek! riep hij uit. Die paar woorden getuigden van diepen haat. Eensklaps scheen een nieuw denkb.eld hem te treffen. Hij sprong zóó ontstuimag overeind, dat hij den zwaren met leder bekleeden stoel waarop hij gezeten had, omwierp; nu verliet hij met groote stappen de zijkamer. Aan de overzijde van de vestibule bevond zich de algemeene gelagkamer van het logement; de met eikenhout beschoten zijkamer, waarin de neringdoenden der stad lederen avond bijeen kwamen. was bstemd voor de meer deftige lieden, vooral den notaris, den dokter en kapitein Duke. De algemeene gelagkamer was hedenavond vol en van de geopeinde deur uit vernam men een groot gerucht van stemmen, die vertelden en lachten. De kapitein ging op deze deur af, en zijn hoed afnemend, groette hij het kleine gezel schap, Oogenbiikkelijk stonden allen op, want bot huwelijk van den kapitein met de eenige dochter van wijlen den ouden kasteelheer had hem tot een der hunnen gemaakt. Mijne heeren, zeide hij - het doet mij leed u te storen. Is Pecker niet hier? Pecker was er, maar hij was zóó neerslachtig en beteuterd, toen hij zijn naam hóórde noemen, dat hij de plaats, welke hij aan tafel innam, terstond verliet. Hij sprak evenwei geen enkel woord. Pecker, ik zou graag willen weten, hoe Iaat het precies is, zeide de kapitein tot hem Mijn horloge is niet in orde en mevrouw Duke heeft het hoofd- zóó vol van de romans van Richardson en het zóó druk met het ver-zorgen ran haar horfdje, dat alle klokken in het huis in de war zijn. Hoe laat is het op uw onfeil bare staande klok? De kastelein woelde met beide dikke handen in zijn rood haair; en nadat gedaan te hebben, scheen hij ietwat Opgofrischt te zijn. Zonder geriuchit te maken verliet hij de kamer om aan het verlangen van den 'kapitein te voldoen. In een ommezien werden den kapitein een dozijn dikke, zilveren „knollen" en even zooveel zak uurwerken van koper aangeboden. Ik hebt het halt acht! Ik kwart voor acht! Het is twintig minuten voor achten kapitein. Kapitein Duke had, als dat ziju wil ware geweest, uit 'n paar dozijn verschillend gaande horloges kunnen kiezen; hij vergenoegde zich echter bedaagd te zeggen: Mijne heeren, ik bedank u zeer; maar lk wi^nijn horloge regelen naar de oude staande kloP van Pecker. Ik geloof, dat die zeer precies gaat, ja, nog nauwkeuriger dan het uurwerk in den toren op de marktNu, Samuel, hoe laat is het precies? Het ls tien minuten voor achten, kapitein. Wat 'n verschrikkelijk weer! Wat 'a avond! Ik heb doA- het raampje op de trap even naar bulten gekeken, maar de lucht Is zoo zwart, als ï-oeit! Tien minuten voor achten? Best! zeide de kapitein, terwijl hij het horloge weer in zijn Vestzakje stak. Hij keerde zich naar de deur der gelag kamer; daar gekomen, bleef hij op den drempel staan. Beste Samuel, zeide hij, daar schiet mij iets te binnen. Om hoe laat heb je m'n tweeden ik gezien? Toen hij deze vraag deed, lachte hij en keek het gezelschap aan; ja, hij knipoogde zelfs guitig legen den bsdremmelden kastelein. Het sloeg op den kerktoren van Compton half acht, toen uw-schim do heide opging, kapi- ten; maar vraag alsjeblieft omtrent deze aan gelegenheid niet meer en spreek er niet meer van. Het gaat mij niet aan, het gaat, eigenlijk niemand iets aan, maarherhaalde hij, ik heb hem gezien. De gewohe bezoekers letten In den regel niet op hetgeen hun eerbiedwaardige kastelein ver telde. Zijn vier laatste woorden ovenwei sche nen hunne nieuwsgierigheid gaande te maken; zij beschouwden beurtelings het ontstelde gelaat van Pecker en dat van den kapitein. Onze wakkere kastelein heeft heden te veel van zijn voortreffelijke bier gedronken, mijne heeren, zeide kapitein Duke. Goeden nacht! Hij ver li eft de algemeene gelagkamer en begaf zich naar het eikenhouten „kabinetje" terug, waar hij nogmaals in z'n meest geliefkoosde houding bij het vuur ging zitten. Hij verbeeld de zich, ln de vlammen, ruwe, steile klippen en bodemlooze afgronden te zien; van tijd tot tijd vielen eenige kolen naar de laagte, alsof een mc-nsch, die levensmoede is, zich van de<n top ©ener rots ln den afgrond stort. De groote zwarte oogen van don kapitein namen met starenden blik het afwisselend voor komen van het vuur waar. Hij zag er nü geheel auders uit, dan voorheen, toen zijn stem ach ter, i-n de algemeene gelagkamer der herberg klonk. Zij, die hem in één der beide kamers gezien ha;.den, zouden hem bezwaarlijk in de andere herkend hebben. Hij bleef niet lang alleen. Wéldra kwam Nathan-ael Hoiloway, de molenaar, om de punch van den kapitein te helpen opdrinken. Vervol- gons traden -notaris Selgood en de chirurgijn Jordan gearmd, binnen. De vier mannen waran met elkaar bevriend en zeer vroolijk gestemd; zij dronken, rookten en praatten over politiek tot middernacht. Even voor twaalven stond de kapitein ijlings op on wilde ziich verwijderen. Het is zoo aanstonds middernacht; daar slaat het reeds twaalf uur op den kerktoren van Compton, aside Dttke, van tafel opstaande. - Mijne heeren, ik heb ©en jong vrouwtje dat mij wacht en ik moet nog een heel eind gaan, eer ik thuis ben. Ik verlaat u; gij zult de punch en uw gesprek wel ten einde brengen zonder mij. Nathanael Hoiloway s;ond direct op. Kapitein, zeide hij, u zult ons zoo niet veriaten, u is niet op uw schip en inoogt hier maar niet doen wat u wilt. Wat de schoone admiraalsche in rokken aanbelangt, mot haar zult u het wel spoedig eens worden. Blijf, waarde vriend en drink uw punch uit. De goedhartige molenaar, die door den drank een weinig opgewonden geworden was, hield den kapitein bij diens met goud galon versierde mouw vast. Duke rukte zich los; hij maakte do deur open, die naar de vestibule leidde eri ging de straat op, gevold door z'n beide vrienden, dokter Jordan en don notaris Selwood. Vijf minution geleden was alles volkomen rustig in huis, thans heevschfe er lawaai en wanorde. Op de eerste plaats zien wij de goede vrouw Pecker, die jammert, weent en kijft; dan Samuel, haar man, dio iedereen in den weg loopt en onder hevige gemoedsbewegingen neer zijgt. Voo-rts den staljongen en de twee dienst meisjes m©t haar roade wangen en bedrem meld voorkomen, die eikaar stooten, verdringen en onderstboven loopen; alsook nog de keuken meid en den zaalbediende, die komen toesnellen Ten slotte ziet men ln het midden der zaal, in de armen van twee mannen, namelijk den postbode en den boer van de pachthoeve, hem, die de oorzaak van al die herrie en schrik is; Sara Voor hem op de knieën liggend, hem bid dend en smeekend toch te spreken, zich te be wegen, nzijgeslotcn oogleden tocht te openen, het is Darell Markham, di© daar onbeweeglijk en stokstijf Mgt, nadat hij vijf uren te voren frisch en gezond naar de kleine zeehaven Marley vertrokken was. Jim Rowlder, één der knechts van de boerderij van baron Morris en ik, wij hebben hem toevallig gevonden op een smal pad, zeide 'n der mannen 't Was zóó donker dat wij eerst niet konden onderscheiden, of het een mc-nsch wa-s, wij hebben hem in onze armen genomen, hem betast, ©n gevoeld, dat hij door koude en vochtigheid heelemaal verstijfd washij kou bevroren of vermoord zijn; aan zijn linker arm en op zijn borst voelden wij iets nats; het wsa bloed. Ik era Jim Bowlder hebben hem sam-cin opgenomen. Jim had hem bij de beenen genomen en ik bij het hoofd; zoo hebben wij hem hierheen gebracht. Wie is dat?.... wat is er gebeurd? vroeg kapitein Duke, terwijl hij in het midden van de kleine groep kwam staan. Het is Darell Markham, kapitein, de naaste bloedverwant van miss Millieoht! Vermoord vermoord op den weg in do heide van Compton naa.r Marley..,. Niet veel meer dan een bier, juffrouw, viol de werkman haar in de rede. Darell Markham!De neef mijner vrouw? Darell Markham!.... Maar wat kwam hij hier te Compton doen? Zijn groote zwarte oogen beschouwden de levenlooze gedaante, die rustte op den schou der van den briefdrager -en doornat was van het water en den azijm, waarmede Sara het gelaat van den gekwetste bevochtigd had. Waarom hij hier gekomen is?.... hij is gekomen, om zich te laten vermoorden; hij is gekomen om vermoord te worden, zeide juf frouw Pecker zuchtend Te midden van deze verwarring trad Lucas Jordan, de chirurgijn, achter de kleine groep en begon, terwijl hij den arm van Markham in zijn handen nam, met de schaar, dio aan den gordel van juffrouw Pecker hing, de mouw van dien armen man van den pols tot den Bcliou-der open te knippen. Molly, geef mij een spoelkom! zeide hij doodbedaard. Het kamermeisje bracht ondanks haar schrik den spoelkom en Meld diien met bevende ham- den onder Darell's arm. Houd hem stevig vast, hoor meisje! zeide de dokter, terwijl hij een lancet uit zijn zak nam en er mee in den stijven arm van Darell stak. Het bloed vloeide langzaam en in ongere gelde tuaschenpoozen. Is hij dood? vroeg Sara. Evenmin als ik, juffrouw Pecker. Er is een pistoolkogel in zijn rechterarm gedrongen en deze heeft het been boven den elleboog ver brijzeld. Hij is door bloedverlies en( koude be wusteloos gewovdan. Ha, hij heeft ook nog een kleine wonde aan de hersenpan, welke ver oorzaak is dooi' de spitse steentjes op den weg; anders niet». (Word! wrvolgd),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6