DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS HET PAROCHIEHUIS VAN D2 H. H4RTKERK MmEN T EN V£ Fa. W. VAN LOON 53ste JAARGANG ZATERDAG 24 MEI 1930 No. 15729 R. K. VEREENIGING VOOR ZIEKENVERPLEGING AAN EEN GROOT GEVAAR ONTSNAPT DE MEDEWERKING DER PAROCHIANEN - UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. SCHIEDAM. aMBsm---' 1 KAMERLINGH 0MNESLAAN 124a, TEL. 69655 uiAwnrcmuDTr torren, krekels, WANDGEDIERTE, kakkerlakken, enz. NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3.25, p. mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct Postch. en girodienst 81440 ite DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt voor 16 regels 1.55. Elke regel meer 25 ct. Reclames tusschen den tekst 50 ct. p. regel. Kabouter advertentiën ter grootte van 5 regels 0.50, 10 regels 1.—, 15 regels 1.50; uitsluit, bij vooruitbetaling. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijs vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25.— bij verlies van eJken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. j Jaarvergadering In de bestuurskamer van den R. K. Volks bond heeft de jaarlijksche algemeens vergade ring plaats gehad van de R. K. Vereenlgtag voor Ziekenverpleging. Nadat de Voorzitter, de heer J. A. J. Nolet, de aanwezigen had welkom geheeten werden de notulen en het jaarverslag onder dank aan den secretaris, mr. M. J- C. M. Kavelaars, gearresteerd. Aan het „verslag van den penningmeester, Ir W A Beukers A.Jzn.. ontleenen we, dat de inkomsten in totaal hebben bedragen over het jaar 1929 56.926.88, waaronder 31.804.38 aan verpleeggelden. De kosten per verpleegdag werden door een zeer zuinige huishouding en door de uitgaven voor het onderhoud tot een minimum te beperken in het afgeloopsn jaar zeer laag gehouden. Het bestuur moet dezen weg wel inslaan, daar het er voor had zorg te dragon niet reeds in het eerste volle exploi- tatlejaar voor een ernstig tekort te komen. De rekening werd onder dankzegging aan den penningmeester vastgesteld. Ter vergadering werd opgemerkt, dat ten be- hoew van 'n zuivere rekening van het zieken huis de inkomsten en uitgaven van het zieken huis volkomen afgescheiden zouden dienen te worden gehouden van de overige uitgaven en Inkomsten van de Vereeniging. Door don Voorzitter en den directeur, dr. R H. M. Geerdes. werd medegedeeld, dat ge bleken is niet slechts dat het ziekenhuis in een groote behoefde voorziet, maar dat. het feitelijk niet. meer aan 'die behoefte kan vo doen en aan uitbreiding moet. worden Het bestuur blijft diligent en ziet deze aang - legen beid met allen ernst... welke zij ver onder oogen. In dit. verband werd ook de dacht er op gevestigd, dat. het leden a t Vereen'>ing - de contributie voor het lld^ schap bedraagt 10 - een stevige ^ttoeidrng zou dienen te ondergaan. Met. name d<3 velen, de van de verpleging n ons Kathc^ Heke Ziekenbus hebben geprofiteerd en n et anders dan met groote-tevredenheid en onver- mengden lof over die verpleging spreken, zou stellig een aantal nieuwe leden kunnen worden gereernteerd. Katholiek Schiedam moge blijk geven Van bet groote voorrecht dat het een eigen Katho lieke Instelling voor ziekenverpleging, van de allerbeste krachten en de modernste outillage voorzien, bezit, door zijn jaarlijksch offertje, zoo zulks maar eenigszlns mogelijk is, ten be hoeve van de Vereeniging voor Ziekenverple ging te brengen. Aan het einde der vergadering bracht de Hoogeerw. Heer Deken A. J. C. Schraag m hartelijke bewoon'digen dank aam het »- stuur, den directeur en de Zusters voor de boven allen lof verheven toewijding die zij in het belang Van ons Ziekenhuis hebben aan den dag gelegd en waaraan met Gods Zegen de groote bloei van ons Ziekenhuis is te danken. De Hoogeerw. Heer Deken achtte het zich een plicht en een voorrecht dien dank hier te mogen uitspreken namens geheel Katholiek Schiedam. JUBILEUM ZUSTER DE BOER Men schrijft ons: Het zal 15 Juni a.s. 25 jaar geleden zijn, dat Zuster de Boer thans hoofdverpleegster aan de Interne afdeeling van het Gemeente Ziekenhuis alhier haar sympathieke taak hegon.1 Hoevelen hebben in al die jaren mede door haar goede zorgen, hun gezondheid terug gekregen. Als er iemand is, die een kwart eeuw lang, dag en nacht gewerkt heeft, met slechts één doel voor oogen; „geheel te zijn in dienst, en tot hulp harer medemenschen", dan is het wel ZusteT de Boer. Een beter voorbeeld van pliebts betrachting Is haast niet denkbaar. Zeer zeker zal dan ook geen harer oud-patienten en vrien den dien dag voor haar onopgemerkt laten voorbijgaan! Het comité, dat zich gevormd heeft, om 15 Juni voor haar tot een dag van omuitwisch- bare herinnering te maken, is niet bij machte, alle oud-patiënten persoonlijk te bereiken, en doet daarom langs dezen weg een beroep op allen, die daadwerkelijk willen toonen, welk een ruime plaats de jubilaresse in de harten harer oud-patiënten inneemt. Ieder© bijdrage ook de kleinste zal gaarne, met volledig adres, tegemoet gezien worden door één der ondergeteekenden. Wij zeggen; „Ook 4© kleinste" want een ieder die zuster de Boer kent, is ervan overtuigd, dat juist de bewijzen uit eenvoudigen kring haar de grootste vreug de zullen bereiden. Het ligt in de bedoeling van het Comité, om bij het aan te bied«i geschenk, een album te voegen, waarin de namen van alle deelnemers en deelneemsters vermeld zullen zijn. In ver hand hiermede herhalen wij dus ons verzoek, de bijdragen vooral toch vergezeld te doen gaan van een duidelijke adresopgavé, en deze in te zenden voor 1 Juni a.s. Het comité Zuster A. v. d. Stadt (oud-directrice v. h. Gemeente Ziekenhuis; Mejuffrouw S. Schieveeo W. FrankenlandscShestraat 85; Mevr. Stahiie L. Haven 129; Mevr. Hoogendijk, Tuinlaan 74; Mevr. v. d. Broek, W. de Zwijgerlaan 23; Mevr. Olé-Bausch, Rembrandtiaa.n 42 Mej. Jenny v. d. Schalk, Lange Nieuwstraat 133; Dr. N. F. Elzevier-Dom. Singel 70 Dr. Ris, Tuinlaan 92; D. Rook, Damlaan 39; E. G. v. d. Boven- kamp, Nassaulaan 37. ROEIBOOT VERMIST De scheepsbouwer Ouwens deed bij de po litie aangifte, dat hij sedert gisteren vermist een wit geverfde, reddingsboot, die bij zijn scheepswerf aan den Havendijk, gemeerd lag Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur RIJWEG AFGESLOTEN Ter algemeen© kennis wordt gebracht, dat, vanaf 27 Mei tot nadere aankondiging de G01- donstraat, vanaf de Vrler.dschapsiraat tot de Nieuwe Haven, voor alle rijverkeer zal zijn afgesloten. Schiedam, 24 Mei 1930. /ERDRONKEN Bij het spelen in de Lange Haven gevallen Gisteravond omstreeks half zeven is het 5-jarig jongetje Cornells de Wit, gewoond hebbende Nieuwstraat 7a, in de Lange Haven bij de Beursbrug te water geraakt en ver. dronken. Zijn 5-jarig vriendje Philippi, eveneens wo. nende in de Nieuwstraat, kwam thuis en ver. telde aan zijn moeder, dat Keesje in het water was gevallen. De familie Philippi waarschuwde onmiddellijk de politie, die naar de plaats des onheils ging en dadelijk begon te dreggen. Na 'n kwartier werd de jongen bewusteloos opgehaald. Ondeir leiding van dr. de Leeuw begon men kunstmatige ademhaling toe te passen, waarbij gebruik gemaakt werd van een zuurstofkoffer. Men had met de behandeling geen succes; de jongen was reeds overleden. Het lijkje is naar de ouderlijke woning over gebracht Toen de 3-jarige B. de Graaff, uit d© Boter - straat, gistermiddag om half vijf de straat wil de oversteken, liep hij tegen den carburateur van een juist passeerenden luxe-auto aan, welke auto werd bestuurd door E. W. uit Rot terdam De jongen viel en kwam onder den auto terecht. Toen de wagen stopte bleek echter, dat hij geen letsel hau bekomen. LANTAARN ONTVREEMD Ten nadeele van den lS-jarigen L. v. D. uit Rotterdam, is gisteravond een electrische Berko-lantaarn van zijn fiets gestolen, die hij gestald had in 'n rijwielloods van de scheeps werf Nieuwe Waterweg alhier. JEUGDIGE DIEF Gistermiddag is door een agent aangehouden de 11-jarige A. de L. alhier, die uit de toon banklade van den winkelier v. d. B. aan de Dwarsstraat een kwartje had gestolen. Hij had bet kwartje nog zorgvuldig bewaard. AANRIJDING Hedenmorgen om 9 uur zijn op den hoek van de Graaf Florisstraat en de Aleidastraat twee wielrijders met elkaar i-n hotsing gekomen. Een groote poit boter en ©enig© flesschen melk, welke een der fietsers vervoerde, gingen ver loren SCHEEPVAART SCHIEDAM, 24 Mei 1930. Aangekomen: s.s. Veendam, Holl. Am.Lijn van. Rottendam om te dokken in de Wiltonhaven. Eng. zeesleepboot Presman. van Hull in de Voorhaven om twee bakken te halen, en ver trok heden naar Huil. S.s. Madion, Rott. Lloyd van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven. Schiedam, 23 Mei. ouwaon 5gzn etaoin shrdl SCHIEDAM, 23 Mei VertrokkenGrieksch s.s.Maroussio Couloutbros, naar Leningrad. EEN TEHUIS VOOR DE KATHOLIEKE JEUGDORGANISATIES IN DE GORZEN Op den llen Juni 1926 dus nu bijna vier jaar geleden werd door den hoogeerw. heer Deken Schraag de eerste steen gelegd van de nieuwe H. Hartkerk en ruim een jaar later, op 28 Juni 1927, werd de nieuwe kerk door Z. D. H. Mgr. Callier zaliger gedachtenis, plechtig ge consacreerd. Binnen dat jaar had in 'den onderbouw van de kerk met medewerking van den architect den heer Joan. Groenewegen een belangrijke wijziging plaats. Bij het optrekken toch van het gebouw kwam de pastoor tot de gedachte, welk een prachtige ruimte hier waardeloos zou blijven liggen, als niet door behoorlijke toegangsdeuren en door lichttoetredlng gelegen heid werd geschapen ze productief te maken. Zoo werden dan nog tijdens den bouw, in overleg met den architect toegangen tot de „onderkerk" en niet minder dan 43 raampjes daarin aangebracht. Daarmee was ©en bedrag van 1275 gemoeid, waarvoor verkregen was een enorme ruimte, waar men binnenkomen kon ©n waar het licht toegang had, een ruimte waarvan alles te maken viel, maar die op dat oogenblik toch nog nergens anders geschikt voor was, dan als bergplaats en om voor den regen te schuilen. De groote mogelijkheden om deze ruimte te benutten waren echter toen reeds door den pastoor der parochie ingezien, en geleidelijk, heel geleidelijk want er ging een aardig kapitaal in zitten, de parochie van pastoor Möller behoort niet tot de meer gegoede en ze zit toch reeds op haast ondraag lijke lasten, werd het plan, dat hem voor oogen stond, uitgewerkt. Het allereerst noodige was, dat de ruimte zoo werd bevloerd, dat ze geheel vochtvrij zou zijn. Daarom werd een 12 e.M. dikke vloer van dubbelbewapend beton over de geheele oppervlakte gelegd, wat een bedrag vorderde van niet minder dan 4800. En nu kon een aanvang met de indeeling worden gemaakt. Van de groote deur af werd over de geheele breedte 'n flinke gang gemaakt, waardoor tegelijk reed3 een splitsing in twee gedeelten verkregen werd; over tweederde van de oppervlakte werd een planken vloer gelegd, hier en daar werd een schot geplaatst en heel primitief beschikte men over enkele zalen en kamers, waar ver schillende organisaties en corporaties een uiterst bescheiden onderdak vonden. Het jeugdwerk in dé nieuwe Gorzenparochie was begonnen in een gratis voor da.t doel af- gestanen stal van wijlen den heer A. P. Huijs- kes; maar het ontwikkelde zich zoo voorspoe dig, dat in dank aan den weldoener dit eerste tehuis werd verlaten. Een korten tijd werd het daarna ondergebracht in het gymnastiek lokaal naast de St. Henricusschool in de IJsselmondeschestraat, om tenslotte ©en plaats te vinden in de ruime zalen en lokalen van de onderkerk, het Parochiehuis, waar het breed uit zijn vleugels zou kunnen uitslaan. Een verbetering bij vroeger waarmee men tot dusver genoegen moest nemen, was het van den eersten dag af aan, maar het leek er niet op, dat men aan de jongens en de meisjes een prettige, gezellige ontspanning®- en ©ntwikico- lingsgelegenheid, waar zij zich thuis zouden gevoelen, bieden kon. En de pastoor was aan het eind van zijn financieel kunnen en de parochie is arm! Waar echter heerlijk meeleven, enthousiasme bestaat, daar wordt op den duur ook wel een weg gevonden, om het doel te bereiken. De jongens begonnen met wat thans het tooneel is, te bevloeren; ze bepleisterden de muren, vervaardigden een buffet; een goede geven- Maar laten we op wat langzamerhand tot stand kwam, en waarbij het parochiehuis een metamorphose onderging, waardoor het allengs een ideaal tehuis voor de Katholieke jeugd ln de Gorzen gaat worden, niet vooruit loopen. Vorig jaar, omstreeks Paschen, werd aan den kunstschilder en beeldhouwer W. Adolfs de inwendige versiering van de H. Hartkerk, voor welke hij kunstzinnige en zinrijke plan nen had overgelegd, opgedragen. Met zijn intrede in de parochie trad ook de afwerking van het parochiehuis in een nieuwe faise. Zijn plannen voor deze afwerking begees terden een aantal parochianen, die reeds zoo vaak hun handen en hun tijd uit liefde voor de parochie ter beschikking van den pastoor hadden gesteld, en stelselmatig werd' nu onder leiding van den heer Adolfs door de timmer lieden van Buitenen en Wirxel, den metselaar Veringmeier en de electriciëns den Brinker en Steijger, allen uit de Gorzenparochie, in hun vrije uren aan dén afbouw van het parochiehuis voortgewerkt. Het gaat intusschen met wurmen, met horten en stooten; niet omdat de zoo loffelijke toe wijding van deze ware parochievrienden zou zijn verflauwd, maar vaak kunnen zij niet verder, is het gedwongen pauzeeren, omdat 't materiaal dat dan toch moet worden ingekocht, verwerkt is en op een mtlden gever moet worden gewacht cf op den tijd dat de vele kleine weldoeners weer een sommetje hebben bijeengebracht om nieuw materiaal te kunnen aanschaffen. Maar toch hun arbeid is thans klaar, hun taak is af en met een blij gevoel mogen wii getuigen, dat zij „bene merdti sunt de parochia" dat zij zich groote verdiensten voor de parochie hebben verworven, waarvoor eenmaal de vergelding niet zal uitblijven. En thans staat, weer de arbeid stop; het stucadoors en schilderwerk moet wachten tot er weer eenig uitzicht is. dat kalk en gips en verf zullen kunnen worden be'aa'd. Doch laat ons even vertellen, wat thans reeds tot. stand is gekomen. Wat bereikt werd Wanneer we de breede gang van het parochie huis binnentreden en een tiental stappen door- loopen vinden we aan onze linkerhand een deur welke toegang geeft tat de groote paro chie- of tooneelzaal, straks in H. Hart zaad om te docpen. Ze heeft 'n lengte van 18.75 M„ een breedte vaifS.50 M., en is 3.90 M. hoog. Ze bevat 220 zitplaatsen, te weten 132 in het Voorvak e>n 44 in elk van de beide achtervakken met losse stoelen zou bet aantal zitplaatsen tot 250 zijn op te voeren. De verlichting geschiedt indirect door niet minder dan 36, 't spreekt vanzelf zwakke licht punten, in groepen van 6 maal 4, 2 maal 3, 2 mr.?' 2, en 2 maal 1. Voor de verwarming wordt gezorgd door een in een muunuis geplaat ste kachel. Zooals wie zeiden bevindt zich de hoofdin- en uitgang achter in de zaal; vóór links heeft men nog nooduitgangen. Dubbele schuifdeuren geven aan weerskanten van de tooneelzaal toe gang tot zijzaalitjes, waarvan gedurende de pauzen onder de voorstellingen gebruik kan worden gemaakt. Voor in de zaal vindt men eveneens aan bedde zijden nog een deur. Het tooneel heeft een breedte van acht-en- een halven meter en en diepte van zeven-en- een-halven meter; het is door twee schermen in drie spelruimten verdeeld. Links van het tooneel bevinden zich een bergplaats met reti rade en waschgelegenheid, een oppervlakte be slaande van 5 maal 3.50 M.; rechts vindt men eveneens een bergruimte alsmede kleedkamers op een ruimte van 5 maal 5.5 M.. Rechts op het tooneel is plaats voor een toon eel knecht, terwijl men daar ook aantreft de schakelkast voor moderne tooneelverlichting met weerstands regelaar enz. en de schermtouwen. Het tooneel is voorts voorzien va,n een souffleurshok en voetlichten. We weten welk genot alreeds in deze thans gemoderniseerde tooneelzaal aan de parochia nen van pastoor Möller is geboden. Ze leent zich uitstekend voor tocmesluitvoeringen, licht, beeldenavonden, het geven van cursussen enz. Met de enthousiaste medewerking die hij on dervindt, durft pastoor Möller het. aan, hier Calderon en Vondel voor het voetlicht te bren gen, laat hij diie spelen ver,toonen, we'ke op kunstzinnige wijze uitbeelden de Katholieke Geloofswaarheden, de Katholieke levens- en wereldbeschouwingen, het leven bezien in het bovennatuurlijke licht. Rond deze groote toctneelzaal zijn verschillende andere zalen en zaaltjes gegroepeerd. Bp hoofdpijn, duizeligheid, suizen in het oor, gestoorden slaap, slechte gehumeurdheid, prik kelbare stemming, neme men dadelijk het van ouds beproefd gebleken „Franz-JoseF'-bitterwater te baat. In rapporten van eerste geneesheeren in inrichtingen voor maag- en darmkwalen wordt nadrukkelijk gezegd, dat het„Franz-Josef'-water een bepaald voortreffelijk werkend natuurlijk afvoermiddel is. Bij Apothekers verkrijgbaar. Reel. 442S 9 VOOR VIJFTIG JAAR. Uit de Nieuwe Schiedamsche Courant van 25 Mei 1880: Op den 2en Pinksterdag is te Oberammergau voor het eerst weder het beroemde Passiespel in de volle pracht zijner weemoedige wegslee- pende heerlijkheid opgevoerd. Uit de Nieuwe Schiedamsche Courant van 27 Mei 1880: Aanstaanden Zaterdagmorgen ten 6 uur, voor het vertrek der processie naar Sittard, zal in de O. L. Vr. Kerk alhier eene H. Mis worden opgedragen. De processie vertrekt vervolgen® per trein van 7.10 uur ln aansluiting met het Staatsspoor te Rotterdam. Uit de Nieuwe Schiedamsche Courant van 29 Mei 1880: Niet alleen indirect, maar ook direct is de moddersloot in den West-Frankelandschenweg nadeelig en gevaarlijk voor de nabijwonenden. Gistermiddag zou een klein mesje onvermijdelijk in dien modderpoel gestikt zijn, indien niet een toevallig voorbijkomend heer het kind bijtijds daaruit had gered en aan de„bezorgde" moeder had overgegeven. VOOR VIJF-ER-TWINTIG JAAR. Uit de Nieuwe Schiedamsche Courant van 25 Mei 1905: Omstreeks 12 uur is de burgemeester van Schiedam, de heer H. J. Versteeg, vergezeld van den wethouder van Onderwijs,, den heer M. L. Honnerlage Grete, van Publieke Werken, den heer G. Visser Bzn., en van Financiën, den heer mr. W. H. Jansen, benevens den gemeente, secrataris, den hoer N. Sickenga, naar Amster dam vertrokken ter audiëntie bij H. M. de Koningin. Uit de Nieuwe Schiedamsche Courant van 29 Mei 1905: In den op 15 Juli a.s. te houden zangwed strijd te Breda zal de zang vereeniging „Cre- cendo" alhier uitkomen. Uit de Nieuwe Schiedamsche Courant van 31 Mei 1905: De heer Bart Verhallen, onlangs benoemd tot leeraar aan het Kon. Conservatorium voor Muziek te 's-Gravenhage, heeft thans bedankt voor de gedurende vele jaren door hem ver vulde betrekking van directeur der muziek van de schutterij alhier. EERVOL ONTSLAGEN. Dezer dagen is men begonnen met het sloopen van de oude bruggehoofden aan de Koemarkt te Schiedam. De zinkers der oude brug worden weggenomen. Rechts en links grenzen aan de parochiezaal twee royale meisjeszaaltjes, elk 12.25 bij 5 M„ elk vcorziea van een verhoogd voorgediealte voor kleinere tooneeluitvoeringen, zang. declamatie enz. Overdag ontvangen ze vol doende verlichting van de ramen, rechts en links; 's avonds hebben ze een wandverlichting met zes lichtpunten. De linkerzaal, die derhalve welke aan de Zuidzijde Jigt, heet Maria-zaal en wordt door twee schot/ten van ongeveer twee mieter hoogte in drieën gedeeld. Ze heeft een eigen ingang direct onder aan de groote bui tentrap. Aan de voorzijde van deze zaal sluit aan de kamer van den'Voorzitter van den parochieelen jeugdraad, het St. Agnes-lokaal. Deze kamer heeft een afgesloten portaal, waar langs men door een deur ook toegang krijgt naar de wasch gelegenheid naast het tooneel. De meisjeszaal aan de Noordzijde zal aan de H. Theresia worden toegewijd. Achter in de gang geeft ©en deur toegang tot de ruime jong ens zaal, 8 hij 11 meter, toegewijd aan den H. Jozef, waarnaast een klein z ij z a a 11 j e, 6 bij 8 meter, eveneens voor de jongens en toegewijd aan den H. Augusitinus. Ook in deze zalen is een wandver lichting aangebracht, .terwijl tevens boven de beide biljarts en op de leestafel behoorlijke verlichting aanwezig is. In de Sint Jozefzaal vindt men ook het buffet, waarvan wij boven reeds melding maakten. Een milde gever en bier knoopen we ons relaas weer vast aan bet punt, waar we het verlieten heeft heit materiaal van stucadoorswerk en de beschilde ring van het Sint Augustiinuszaaltje bekostigd, alsmedë den vloer voor een der a.nde-e zaaltjes; de jongens zelf deden het werk. De meisjes ver eeni ging beschikte nog over cén potje en daarvan werd de St. Jozefzaal ingericht, welke eerst voor haar bestemd was, maar toen de jongens de tooneelzaal verlieten, ter wille van betere indeelieg en afscheiding aan de jongens werd toegewezen. Dan vinden we nog in het parochiehuis de bewaarschool „St. Lidui.na". onder lei ding van Zuster Tnaeleta, alsmede het repe titie'oka al van het zangkoor „S't. Caeci'ia". Zoodat we dus in bet parochiehuis niet min der dan zeven lokalen tellen: de tooneelzaal, twee meisjeszalen, twee jongenszalen. bewaar school en repetitie'okaal, alsmede nog een directeurskamer, kleedkamers, waschgelegeu- heden enz. In dat alles is het geheele jeugdwerk onder gebracht, de clubs van de Katholieke Meisje? vereeniging, van de Katholieke Jongelings- vereeniging, de Gezellen-vereeriging Schiedam III. De nropagandacluh der H. Hartkerk. Ka tholiek Hulpbetoon (liefdewerk van SI. Fran cisc.us) en andere parochieel© vereenlgïnger houden er haar vergaderingen. De tooneel- vereleniging „St. Servatius", het zangkoor „St Caecilia", het koortje van de Vrouwencongre- ga'tie hebben er hun repetitielokalen. Kortom hrier is heel bert Katholieke vereeniigingsleve- vaa me H. Hartpa^ochia mjeessabracht Hier Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Noorde lijken wind, meest half tot zwaar bewolkt, mogelijk enkele regen- of onweeTsbuitjes, iets warmer. Fietsers en motorrijders lichten op van des avonds 9.29 tot 's morgens 4.24. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbonid ,,St. Eloy", Gebouw R. R. Volks bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedamst -• Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R, K. Volks bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam'» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 3—5 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 28 Mei Jaarvergadering Retraitenfonds St. Clemens, 8 uur, St. Liduinapatronaat, Westvest. Zondag 1 Juni Viering van het 10-jarig bestaan der R.K. S.V. Excelsior". Van 1—3 uur receptie in Musis-Sacrum. Om 8 uur tooneelavond, te geven door de R.K. Schiedamsche Tooneelclub. Opvoering van „Mr. Parable's laatete vrijgezellendagen" van Jerome K. Jerome. Gebouw R.K. Volks bond. 24 Mei: Groote Schouwburg, De sprekende aap (Rotterd. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen) Tivoli Schouwburg, Das Marcben vom Glück (Fritz Hirsch Operette) 8 uur. 25 Mei: Groote Schouwburg, De sprekende aap (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 urn- (voor vol wassenen Tivoü-schouwburg, Das Marchen vom Glück (Fritz Hirsch Operette) 2 en 8 uur. 27 Mei: Groote Schouwburg, De Sabijnsche Maagdenroof (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. 28 Mei: Groote Schouwburg, Das Drei- maderlhaus (Fritz Hirsch-Operette) 8 uur. 29 Mei; Groote Schouwburg, De Sabijnsche Maagdenroofd (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 29 dezer in: Grand théatre (voor volwassenen); Thalia (voor vol wassenen); Luxor (voor volwassenen). wordt de jeugd bezield mat de Katholieke idealen en gevormd voor den levensstrijd; hier wordt de rijkdom en de schoonheid der Katho lieke cultuur aanschouwelijk voorgesteld; hier wordt beraamd en in vorm gegoten, onder lei ding der geestelijkheid, wat heel het pariochie leven opvoeren moet tot den hoogsten top. En nuhet parochiehuis staat daar nog slechts ten halve afgewerkt. Datgene wat het maken moet tot een intiem, gezellig tehuis voor jong en oud, voor jong vooral, want dat Is het voornaamste, ontbreekt er nog aan. Wie helpt pastoor Möller en wie helpt zijn ijverige helpers om er de laatste hand aan te leagen om van het parochiehuis in de arme Gorzen parochie, met haar geringe middelen, maar met zoo warm kloppende harten, het ideale jeugdtehuis .te maken van het geheele bisdom? TENTOONSTELLING Op Zondag 1 Juni a..s. zal in het Patronaats- gebouw Emmastraat 3 een tentoonstelling wor den gehouden van het werk, dat door de leden in het afgeloopen seizoen is vervaardigd. Deze .tentoonstellding ds voor iedereen gratis toegankelijk. ZUIVERAARS i- 'h M Specialiteit in het verdelgen van Nfets behoeft ontruimd te Wbrden. A A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1