MAANDAG 26 MEI 1930 >Jt- - v DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. HET SLACHTOFFER OVERLEDEN Het Journalistenleven BEGROETINGEN. wbWmm MR. F. TEÜLINGS, als actiêf-aecr^tarls, d«e werkezel onzer partij-organisatie, sinds eenigen tijd krachtdadig ter zijde gestaan door MR. BANS KOLFSCHOTEN, tweede secretaris. met de verschillende stroomingen onder de kiezers gewaarborgd was. Daarom werd een commissie benoemd ook kien was een com missie gelijk nu nog zoo vaak de „deus ex machina", die uitkomst brengen moest waaraan het ontwerpen van een reglement werd opgedragen. Een gelukkig gesternte be scheen den arbeid dezer commissie. Het ont worpen reglement vond instemming. Op den grondslag van dit reglement traden aanvanke lijk 59 centrale en darmede gelijkgestelde kies- vereenigingen toe. De algemeene bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland was ge boren en op 3 April 1905 had de eerste bonds vergadering plaats. Sinds dien gedenkwaardigen dag bestond de groote centrale landelijke organisatie van alle R. K. kiezers in ons vaderland; wat men thans pleegt te noemen: de R. K. Staatspartij, was er. De ontwikkelingslijn waarop ik straks doel. dé, was tot een hoogen top opgeloopen, mijne heeren. Wij hebben die stijgend^ lijn slechts kunnen aanduiden. Uiteraard was 't niet doen lijk bij vele bijzonderheden stil te staan, hoe groot de lust daartoe ook zijn mocht. Dit eene zal voor ons alleen duidelijk zijn geworden, dat het totstandkomen»der R. K. Staatspartij in den vorm, die aanleiding geeft tot het herden kingsfeest van heden, ben phase vormde in een lang proces van groei en ontwikkeling. Die wording was dus niet een plotselinge gebeurtenis, een voorval op zich zelf. Het is onze dure plicht op 'n dag als dezen voor onze herinnering op te roepen de leiders en wer kers, die de voor onze katholieke vader- landsche geschiedenis zoo waardevolle ge beurtenis van 3 April 1905 hebben voorbereid en mogelijk gemaakt. Zij zijn groot in getal en het is ondoenlijk hen allen te noemen. En ook hier zwoegden weer die vele stille werkers, die in het verleden en heden op het katholieke terrein zoo oneindig veel deden en doen om een hoog en heilzaam doel te bereiken. Het spreekt van zelf dat allereerst de naam van Schaepman ons op de lippen komt. Toen op genoemden datum de groote constitueerende vergadering plaats had, rustte zijn stoffelijk overschot reeds in de schaduwen van het Vaticaan. Moe gewerkt en moe gestre den. had hij twee jaar tevoren in de H. Stad de eeuwige rust gevonden. De victorie van 1901 ha$ hij nog mogen beleven, maar de nieuwe groote organisatie der katholieken mocht hij niet aanschouwen. Wij weten echter en nu steeds beter en scherper dan toen, dat hij de sterkste en stelligste voorbereider is geweest voor die organisatie. Juister en zekerder dan na de eerste jaren van zijn verscheiden, kunnen wij thans, nu het geheele politieke leven van den heroïschen doctor op grooter afstand bezien en beoordeeld kan worden, het luide en nadrukkelijk ge tuigen, dat zonder Schaepman de consolidatie der R. K. kiezers van 1905 niet denkbaar is. En, volgens spr. was 't dan ook niets anders dan een eereschuld, dat zijn naam verbonden werd aan het Fonds, dat na een kwarteeuw de ver dere versterking en ontplooiing der Staats partij op een hechte financieele basis mogelijk moet maken. Laat dan uit onze harten op dezen dag allereerst een innige bede ten He mel gaan, om God dank te brengen, wijl Hij aan Roomsch Nederland een zoo begenadigd leider en strijder schonk als Schaepman was en toonen wij met daad bovenal onze erkentelijk heid door voor het Schaepmanfonds in den naasten tijd een aanwas te winnen in zulk een mate, als wij zeker zouden doen, wanneer Schaepman zelf hier stond en zijn bedelende hand tot ons uitstrekte. Wij hebben ook te gedenken het eerste Ka merlid mr. J. W. v. d. Biesen, drager van een ouden edelen naam, die in Februari 1904 door middel van een vertrouwelijke circulaire de Besturen der Provinciale Bonden van Kies vereenigingen in Friesland, Gelderland, Utrecht Noord Holland, Zuid Holled en Noord Bra bant, alsmede der Centrale Kiesvereenigingen van Zwolle, Groningen, Middelburg en Roer mond tezamen riep teneinde te geraken tot de stichting van een, gelijk hij het noemde, „Algemeene Bond van Provinciale Katholieke Kiesvereenigingen". Het gevolg van zijn oproep was: nader be raad en overleg en al moge de oorspronkelijke gedachte van \an den Biesen zijn losgelaten, en werd ar tenslotte naar een organisatievorm gestreefd, waarbij beter, wijl vrijer, de stroo mingen onder de kiezers tot haar recht zou den komen, zijn initiatief had hooge waarde, want daardoor kwam het tenslotte tot de be raadslagingen, waaruit de Bond geboren werd. Tusschen dat initiatief en het oogenblik der constitueering van den Bond lag het belang rijke werk vafi het ontwerpen van het Re glement, dat de basis vormen moest, waardoor doel en werkwijze van den Bond bepaald werden. Aan een drietal werd deze, tactische en practisch verre van makkelijke taak op gedragen. Hun bovenal komt wel de eere toe, dat het geboorte-festijn van 3 April 1905 zoo opgewekt en feestelijk gevierd kon worden. Zij behoo- Ten Goddank nog tot de werkers van den huldigen dag. We hebben ze nog in ons midden nauwelijks verouderd en thans getooid met kransen van nog vele groote verdiensten ver worven in de arena der Nederlandsche Katho lieke politiek. Het mag ons allen een bijzondere vreugde zijn, dat wij op dezen dag voor het werk, met zooveel wijsheid volbracht voor 25 jaar, on zen huldigenden dank kunnen brengen aan dat sterke triumviraat: Kooien, Heerkens Thyssen en von Fisenne. Zoo was er dan sinds het voorjaar van 1905 de groote federatieve organisatie der Neder landsche katholieke kiezers. Heden mogen wij vragen: Wat heeft zij bereikt in de afgeloopen 25 jaar? Pogen wij in een algemeene visie vast te leggen het voornaamste en meest treffende, waarbij de staatspartij betrokken was, dan HbS aliarecrat hoe nadat reeds in de tachtiger jaren een sterke toenadering tot de andere Christelijke partijen tot groei was ge komen zij tot steeds nauwere staatkundige samenwerking met deze kwam. Overdenken wij eenige oogenblikken wat die samenwerking door Schaepman eens met zooveel beleid voor bereid en met zoo stellige overtuiging nage streefd voor ons land en voor onze Staats partij in het bijzonder beteekend heeft, dan is er waarlijk alle reden voor ons, op een dag als deze, met waarachtige dankbaarheid te gedenken wat eens door de coalitie bereikt werd, ook al moge heel veel, wat vurig be geerd werd door ons katholieken, nog onver- werkelijkt zijn gebleven. Wanneer wij in rustige objectiviteit over wegen, waaraan wij, waaraan het Christelijke deel der natie thans toe zou zijn, Indien in de laatste kwarteeuw de coalitie haar werk niet had kunnen doen, dan moeten wij toch stellig besluiten, dat de scherpe zieners, die in het verleden de grondslagen der coalitie ge legd en haar vorm bepaald hebben, een goed en groot en waardevol werk hebben verricht, dat in velerlei opzicht een zegen voor land en volk fs geworden. Het gebeurde in 1925, toen de coalitie als zoodanig ten einde ging, voel den wij als iets pijnlijks, al zegt de rede ons, en weet de geneesheer vooral het maar al te goed, dat pijn het teeken van stoornis in een organisme kan zijn, maar ook een noodzakelijk middel ter inleiding van een beteren toestand. Overzien wij verder welken oogst de laatste kwarteeuw in het politieke leven ons bracht dan moet er wel met voldoening op gewezen worden, dat ons katholieke volksdeel tot beter besef van eigenwaarde gekomen is, zich al meer ontworsteld heeft aan den druk van li berale invloeden en geestesstroomingen en al- dus tot al sterker principieele zelfstandighei i is uitgegroeid. En wijden wij voorts aandacht aan meer bijzondere politieke en sociaal-economische ge beurtenissen, waaraan onze Katholieke Staats partij in het aangeduide tijdsbestek haar ac tief aandeel had, dan mogen wij wijzen op de grondwetsherzieningen en hervormingen van het kiesrecht; dan moeten wij herinneren aan tal van sociale, wettelijke maatregelen; aan het pal staan bij het nationaal gevaar, dat in 1918 dreigde; aan de medewerking in den kamp tegen, groote sociale nooden; aan den Onderwijsstrijd waardoor aan een te lang. be staand onrecht een einde kwam; dan kunnen wij gewagen van de wetten tot beteugeling der openbare, onzedelijkheid ,de wijziging der Ar beidswet, de wet op de Invaliditeits- en Ou- derdomsverzekering, de Ziektewet en nog zoo veel meer arbeid van wetgevenden aard, waar door meer dan voorheen, Christelijke begin selen en inzichten uitdrukking vonden in ons Staatsbestier. Daarnaast valt In erkentelijkheid te herden ken, dat door de krachtige positie onzer Staats partij, in het groote maatschappelijke leven een groeiende erkenning ontstond voor ka tholieke krachten, zoodat de achterstelling, die schrikbarend groot was, geleidelijk iets kleiner dimensies kreeg. Bij dat al is evenwel de zin voor de reali teit niet vertroebeld. Spr. herdacht dan de stille werkers, die in besturen van kiesvereenigingen en andere or. ganisaties, in werkplaatsen én winkels, op persbureaux of in het verband der propaganda gewerkt hebben aan de versterking en groei onzer Staatspartij.- Een samenkomst als deze kan niet ten einde gaan, zonder dat met gevoelens van diepe er kentelijkheid enkele namen uit het verleden en heden genoemd worden, die voor den op bouw en den invloed onzer Staatspartij waar lijk „bene merentes" zijn. haast Schaepman denken wij aan mannen ais Kolkman, Loeff, de gebroeders Regout en zoovele anderen, die allen reeds door den dood aan ons ontvallen zijn. Wien zal ik nog noemen der nog levenden? Daar zijn er zoo velen, die rijk in verdiensten v.aren wegens hun werken voor de Staatkun dige verheffing en versterking van het Katho lieke Nederland: en die vooral voor de evolutie enzer partij op niet te vergeten wijze stuwend, leidend, begeesterend hebben gewerkt. Ik moet mij beperken en niemand moge aan op zettelijke miskenning denken, wanneer namen niet genoemd worden, die waardeerende ver melding toch alleszins verdienden. Laat mij aan allen, die tijd en krachten gaven voor het katholieke politieke werk in ons vader land, den cijns onzer dankbaarheid brengen, door hier, in deze blijde bijeenkomst, dien cijns t leggen in 'de handen van hen, die de presi diale leiding hadden sinds 1905 en daardoor do partij als zoodanig vertegenwoordigden; Kooien, van Wijnbergen, Ruys de Beerenbrouck. Waarachtig, zij hebben een zware taak vervuld. Wij zouden den adeldom van ons Katholiekzijn te kort doen, wanneer wij deze drie presidiale leiders der vervlogen 25 gaar thans niet warm en krachtig dankten voor hun toewijding en offers in de leiding onzer partij. Wanneer ik nu verder tot de namen van andere verdienstelijke werkers het zwijgen aoe gij voelt wel dat beperking hier nood zaak is dan mag toch één hier niet onge noemd blijven. Zwijgen over hem zou een laak bare tekortkoming züa, hoezeer het zwijgen hem zelf na aan het harte ligt. Immers wan neer in veel later tijden een wetenschappelijk historisch werker zich in de stilte van zün studeervertrek zal verdiepen in het geheele groeiproces en al de acta en gesta der Katho lieke Staatspartij in den aanvang dezer eeuw en wanneer hij dan, in een synthese, zal pogen vast te leggen al wat in en door en rondom die partij zich voltrokken heeft, dan zal hij zeker voortdurend weer getroffen worden door één figuur, wiens invloed ging over al het politiek gebeuren dezer jaren als de s'ralenbundel van den hoogen lichttoren, die speurend en verkennend in alle richtingen glijdt over de wijde omgeving. Hij zal ont dekken hoe de structuur en de evolutie van het staatkundig gebeuren in het bestudeerde tijds bestek niet te doorgronden zal zijn, tenzij hij tot een diepe analyse komt van het werken, streven en bedoelen van die ééne figuur. En het zal hem blijken hoe deze was als een ge heel uitzonderlük teeken van kracht, van wijs heid, van voorzichtigheid van tegen spraak ook, zooals aan saillante figuren in gansch de geschiedenis gezien wordt. Voor ons is deze figuur nog contemporiain. Wij heb ben hem, Godlof, nog in ons midden. Wanneer wü het schip onzer partij op dezen dag pavoiseeren met de wapperende vlaggen enzer goede en gelukkige herinneringen, dan moet voor dezen leider, van wien 'n Neder- iandsch minister-president eens getuigde, dat in ons land meer dan in eenig ander land, ge. t.urende de laatste tientallen van jaren, poli tiek Is gevoerd. Nolens Volens, 'aeker uit volle borst mede een hartelük „dank en hulde" hier opklinken. Vervolgens herinnerde spr. aan de organi satie van de Partij. Verjongd en vernieuwd gaat ze de verdere toekomst in. Dat die toekomst niet een tijd zal zijn waar in rust en onbewogenheid in de politieke sfe ren zullen heerschen, kan wel door niemand in twijfel getrokken worden. Dat dus voor onze Katholieke Staatspartij het parool moet blijven luiden; paraat en sterk is eisch van goed beleid en plichts besef. Eenerzijds groeit het communistisch kankerproces al meer in diepte en breedte en nadert onze grenzen, ja heeft reeds, gelijk 't kwaadaardig gezwel in 's mensehen lichaam, aanvankelijk moeilijk te ontdekken -uitloopers in diepe lagen uitgezonden. Anderzijds dringen allerlei sociaal-economische problemen tot op lossing en maken de geesten koortsig en on rustig. Een stemming van berustend afwachten zou slechte strategie zün voor onze Katholieke Staatspartij. Veeleer moet de overtuiging dat in de toekomst zeker een zware taak nog wacht, de prikkel zijn om de paraatheid der troepen in voor- en achterban te monsteren en de strijd- en slagvaardigheid tijdig zoo hoog mogelijk op te voeren. Nu, evengoed als in het verleden, staat de leiding der partij nog voor een machtige zware verantwoordelijkheid. Zij heeft klaarheid en stelligheid na te stre ven in de doelstelling der practische politiek van de komende decenniën. Zij heeft den weg te zoeken waarlangs, en de strjjdgenooten met wie, zij, in eer en waar digheid, het veiligst haar doel bereiken kan. Zij heeft voort te bouwen, onverzwakt en onversaagd aan de consolidatie tot één mach tig, eensgezind leger van de aldoor wassende massa der tot stemmen gerechtigde Katho. licke kiezers en van hen, die het kiesrecht eerlang verwerven zullen. Een drievoudige taak van ontzettende be- teekenis, slechts vervulbaar in een stoer ver trouwen op Hemelsche hulp en bijstand! Het gist en woelt thans in de gelederen van bepaalde groepen van „jongeren". Er is geen reden daartoe het zwijgen te doen In deze feestvergadering. In alle tijden zijn er jon geren geweest, die op zeker oogenblik met krachtige eischen op politiek of cultureel ge bied naar voren wilden treden. De katholieke jongeren van thans zijn an ders dan die van vroeger, zij zijn gevoeliger geworden in veel, wat met katholieke levensin zichten en levenspractijken samenhangt. Zoo is het verklaarbaar, dat de ideale strevingen dezer jongeren menigmaal weinig rekening houden met de realiteiten van het leven en hun oordeel scherp werd, wijl zij nog nimmer zooveel onchristelijks in de samenleving zagen voortwoekeren. De beweging der jongeren schijnt zich nu, na de eerste felle manifestatiën, meer te rich ten naar studie on onderzoek. De besten onder hen weten te goed, dat criticasters en helden met-scheldwoorden nooit opbouwers zijn ge worden. De eerlijke objectieve studie zal op den duur zeker vruchten geven, waarvan ook heil en nut voor Katholieke politieke actie verwacht mag worden. Het gistingsproces als teeken van leven moge nu onrustig, ja hinder lijk aandoen, beter zulke teekenen van leven dan de kille onverschilligheid en minachting, die in andere groepen van jongeren ook wel ouderen worden waargenomen. De f politieke emancipatie der katholieke Nederlanders heeft zich in den verleden tijd zoo duidelijk langs stijgende lijnen voltrokken, omdat er steeds echt kloeke werkers klaar stonden om met een waren apostolischen geest hun persoon en hun talenten en hun tijd te geven voor de politieke verheffing en verster king hunner geloofsgenooten. Zulke werkers zijn er ook nu, en zeker even zeer in de toekomst, noodig; ideale politieke werkers. Het Excelsior gaat dan niet ten einde! De opgang houdt dan aan! Wij, katholieken, weten, dat waarachtig katholiek leven en werken beteekent al ons ons doen, al ons werken, begeeren en streven, al ons kunnen en willen richten naar het Kruis! Godsdienst en leven immers zijn voor den katholiek identiek! En is geheel ons leven niet al met ontelbare gouden draden vastge snoerd aan het bovennatuurlijke? In het Kruis is deze bron van wijsheid, van liefde, van geduld, van rechtvaardigheid, van broeder zin, van offergeest. Ja, als Kruisridders moeten wij door het leven gaan. Blijven wij, hooggeachte vergadering, diep doordrongen van deze gedachten, dan zal onze kracht niet falen, onze eensgezindheid niet wankelen, onze offerzin niet verflauwen, onze geestdrift niet verslappenen zal ook voor ons en onze organisatie, als in Constantijn's tijd, gelden het oude, heerlijke immers bemoe digde woord: In hoe signo vinees! wind telkens weer in handen waren van staats lieden, die zich niet stelden op rationalistisch standpunt, maar rekening wilden houden met de beginselen eener christelüke staatkunde. En al heeft de positie zich in den laatsten lijd gewijzigd, zoo blijft toch de antir.-partü dankbaar gedenken het vele goede dat in het verleden, en niet het minst in de laatste 25 jaar is tot stand gebracht. Beiden wenschen wij, op den grondslag onzer- eigen beginselen, het gemeenschappelijk vader land naar plicht en geweten te dienen. En hier in zijn we een, dat wij principieel afkeerig zijn van de wegen der revolutie en een open oog hebben voor het organisch leven des volks. Ik kan U daarom van heeler harte geluk- wenschen met het 25-jarig bestaan Uwer or ganisatie. Bij de verscheidenheid van inzichten, die ons Nederlandsche volk eigen is, acht ik het een zaak van groote beteekenis, dat er bestaat een gezond partijleven, opdat niet kleinzielig heid en kliekgeest maar beginselen het staats bestuur bsheerschen. Het zijn met name drie mannen, wier namen in onze gelederen steeds met eerbied worden genoemd, n.l. Kuyper, Lohman en Schaepman geweest, die het per soonlijk element hebben teruggedrongen en het principieele op den voorgrond hebben gesteld. Hun werk heeft onder Gods kennelijke ze gen, vrucht gedragen. Wat de toekomst brengen zal, is ons onbe kend. Alleen staat vast, dat de strijd der gees ten rusteloos zal worden voortgezet. Aan dien strüd hoopt de antir-partü krach tig deel te nemen* en zonder twijfel ook de Uwe. Moge het aan uw organisatie gegeven wor den ook in de periode die nu aanvangt man nen aan het christ. nationaal staatkundig le ven van ons land te schenken, die dat leven verrijken, mannen, met wie het een voorrecht is, als het pas geeft, samen te werken, man nen, met wi6 het een eere is, als de situatie het eischt den degen te kruisen. Namens het Duitsche Centrum. Als afgevaardigde van het Duitsche Centrum en als Rijnlander, die den door ziekte verhin derden leider, mgr. dr. Kaas verving, sprak daarna dr. HamaCher uit Keulen zijn geluk- wensck uit. Spr. dankte in het bizonder voor de Neder landsche hulp aan het Duitsche volk in don kere dagen geboden. Hij herinnerde eraan, dat de namen van Schaepman, Nolens, Kooien en Ruys ook „programmatische" waren in Duitscb- land en sprak de hoop uit, dat de leiders der Nederlandsche Katholieke Staatspartij, die zoo sterk leefde uit haar katholiek beginsel, con- iacht mocht blijven houden met de Centrums partij. Mr. Dr. Schokking spreekt namens de C. H. Unie. Als laatste spreker betrad mr. dr. J. Schok king, voorzitter van de C. H. Unie het podium tot het uitspreken van een kort maar kloek woord, dat met bizondere aandacht beluisterd werd. Wij verstaan de vreugde die er op dezen ge denkdag is. Gij moogt trotsch zijn op het werk dat thans kan worden aanschouwd. Al zijn de omstandigheden u niet ongunstig geweest en al beschikt gij, meer dan één partij, over mid delen die tot organisatie dwingen, dit alles neemt niet weg het grootsche dat is gedaan. Het is een goede gedachte tegenover een met wijsheid en beleid geleide partij te staan, wier doeleinden ook wortelen in hoogere be ginselen. Zooals op internationaal terrein gestreefd wordt naar te zoeken wat veTeenigt, zoo be hoort het ook op nationaal terrein te zijn. Da De christelijk-historischen zijn eerder geneigd naast anderen te strijden dan tegenover ande ren te staan. Bij alle verschil, dat we niet wenschen te verdoezelen, zal ons niets liever zijn, dan naast de R.K. Staatspartij het goede voor land en volk te zoeken. Spr. eindigde met den wensch, dat dit ge schieden mocht. De heer E. J. Hoefman, reiziger te Haarlem, is nabij de Stalenbrug, te Lisse, toen liü per rijwiel den weg wilde oversteken door een met groote snelheid rijdenden auto aangereden. De ongelukkige werd met een schedelbreuk op genomen en naar de Mariastichting te Haar lem vervoerd waar hij aan de bekomen ver wondingen is overleden. AUTOBUS IN BRAND De inzittenden ongedeerd Een autobus van den heer van der Biesen te Kerkrade, die mijnwerkers naar Vaals ver voerde, is Donderdagnacht in de buurtschap Lemiers in brand geraakt en tot op het ge raamte uitgebrand. De betrekkelijk nieuwe bus was nieit verzekerd. De mijnwerkers, die zich in de bus bevonden, konden zich tijdig redden. ERNSTIGE AUTOBOTSING Een ongeluk komt niet alleen Zaterdagmorgen half 8 heeft op den hoek Valeriusplein en de Corn. Krusemanstraat te A'dam een ernstige autobotsing plaats gehad. Een groote vrachtwagen'van een melkinrich ting kwam in vrij snellen vaart van 't Valerius plein en wilde naar links de Lairaissestraat inzwenken. Op het zelfde moment kwam uit de Lairaissestraat een Chevroletwagen bestuurd door den heer Scholten. Juist op den hoek van het plein en de Corn. Krusemanstraat reden beide wagens tegen elkaar, hoewel de bestuur der van den vrachtauto nog trachtte uit te u ijken. Beide voertuigen werden zeer ernstig beschadigd. Van den Chevroletwagen was het voorste deel ingedrukt. De bestuurder werd zoo ernstig gewond, dat hij naar het zieken huis moest worden overgebracht. De vracht wagen, die mee door de botsing van richting veranderde, reed het trottoir op. Gelukkig stootte de carosserie tegen een paal van het tramnet, waardoor het voertuig in zijn vaart werd gestuit. Het voorste deel werd geheel in elkaar gedrukt. De bestuurder kwam met den schrik en een lichte verwonding vrij. Een melkkar, die langs het trottoir stond werd nog even door den vrachtauto gegrepen en van zijn plaats geslingerd, waardoor een hoe veelheid melk verloren ging. Het vak is nu eenmaal zooo. MISHANDELING VAN ZIJN SCHOON MOEDER. i Hiermee was deze merkwaardige herden kingsbijeenkomst geëindigd. Klokke kwart na vier liet mgr. Nolens den hamer vallen en sloot het feestelijk samenzijn met den ouden groet: „Geloofd zij Jesus Chris tus". Een jaar gevangenis Het O.M. bij de rechtbank te Assen, eischte Vrijdag tegen D. W„ te Nieuw Amsterdam, thans gedetineerd, wegens poging tot zware mishandeling van zijn schoonmoeder, 1 jaar gevangenisstraf. DOOD DOOR SCHULD Zes maanden of.... vrijspraak Voor de rechtbank te Winschoten stoind Vrij dag terecht J. W. E„ 21 jaar, chauffeur to I'insterwolde, die op 19 Dec. j.l. te Beerta den ouden E. Koning met zün auto aanreed, tenge volge waarvan K. overleed. Mr. Campbuis eischte zes maanden hechtenis en verbod om één jaar een auto te besturen. De heer Mr. Polak uit Groningen bepleitte vrijspraak. VECHTPARTIJ IN EEN CAFé De invloed van alcohol 25-JARIG BESTAAN DER WERELD BIBLIOTHEEK HULDIGING MR. J. N. J. E. HEERKENS THIJSSEN. De penningmeester der Staatspartij mr. Leesberg, huldigde daarna den oud-penning meester mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, die een kwart eeuw lang de thesaurier, der partij was geweest en het budget zag groeien van 500 tot gemiddeld 13000, soms f 25000. Spr. bood den oud-penningmeester onder warm applaus der vergadering als dank en herinnering een fraai Delftsch bord aan. Mr. Heerkens Thijssen dankte geroerd voor de vriendelijke attentie. Hierna voerde namens de A. R.-partij mr. de Wilde het woord, die zeide te spreken in naam van den heer Colijn, die door verblijf in bet buitenland tot zijn leedwezen verhinderd was te komen. Mr. de Wilde spreekt namens de A. R. partij. In de 25 jaar, dat Uw organisatie bestaat, :s er op wetgevend gebied in ons land veel tot stand gekomen, met name voor het onderwijs en het sociale leven. Het waren mannen uit de drie rechtsche partijen, die daarbij herhaal delijk deu toon aangaven en de leiding hadden. Ik beschouw het als een groot geluk voor ons land, dat daarbij de teugels van het be- Afscheid en receptie *Ter gelegenheid van het vijf en twintigjarig bestaan der Wereldbibliotheek recipieerde de directeur der W. B. de heer L. Simons Zater dagmiddag in het Carlton-hotel te Amsterdam. Zeer velen uit alle kringen waren daar bijeen gekomen om den heer Simons, die zich uit het bedrijf der W. B. gaat terugtrekken, geluk te wenschen. Het eerst werd een woord van gelukwensch gesproken door den heer E. Polak namens het gemeente/bestuur van Amsterdam, die tenslotte mededeelde dat B. en W. besloten hadden den heer Simons als erkenning voor zijn groote ver diensten, de zilveren medaille van de stad Amsterdam toe te kennen. Vervolgens sprak de heer J. R. A. Schouten, voorzitter der W. B. vereeniging den heer Si mons toe onder aanbieding van een door Gêorge Rueter geschilderd portret van den scheiden den directeur. Voorts overhandigde de heer Schouten een exemplaar van het gedenkboek en deelde mede, dat door de leden der W. B. vereeniging een fonds zal worden gevormd, waarin bereids 18.500 is gestort. Nadat nog was medegedeeld dat telegrafische gelukwenschen waren ingekomen o.a. van mi nister Dr. J. Terpstra, van den burgemeester van Amsterdam den heer W. de Vlugt, van den Nederlandsche journalistenkring en van de Ne derlandsche kunstenaarsvereniging, dankte de heer Simons de aanwezigen voor hun belang stelling met het zilveren jubileum der wereld bibliotheek. Hierna werd de thee rondgediend. In café „De Electrische" te 's Hage aan 't sta tionsplein Is Vrijdagavond 'n ruzie-partij ont staan die ernstige gevolgen had kunnen hebben. De 30-j. metselaar N. v. d. B. wonende in de Drebbelstraat, wond zich, sterk onder den in vloed van alcohol, zóó op, dat hij een mes trok en een anderen bezoeker, zekeren J. v.d. B. daarmede te lijf ging. De laatste bekwam een steekwond in zijn rechter dijbeen en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. Daar bleek, dat de verwonding niet zoo ernstig was als deze zich liet aanzien, v.d. B. kon dan ook later naar huis vervoerd worden. De politie heeft N. v. d. B. ingerekend en, verdacht van mishandeling in verzekerde be waring gesteld. WEGENS BRANDSTICHTING VEROORDEELD WIJZIGING SPOORWEGWET EN LOCAAL- SPOOR- EN TRAMWEGWET Vier jaren gevangenisstraf De rechtbank te Assen veroordeelde Vrijdag J. H. F., verpleegde te Veenhuizen, thans ge detineerd, wegens brandstichting in een der slaapzalen aldaar, tot 4 jaar gevangenisstraf. De eisch tegen F. was 5 jaar gevangenisstraf. KORT GEDING Alg. Bankcombinatie contra „De Vraagbaak" Zaterdag is voor den president der Haag- Sche rechtbank, mr. du Mosch in kort geding behandeld een vordering van de Algemeene Bank Combinatie te Breda tegen den heer Koo- mans, redacteur van „De Vraagbaak". De heer Koomans voerde in zijn blad een actie tegen de Alg. Bankcombinatie en deze laatste nu vroeg van den president der recht bank een beslissing, waarbij den heer Koo mans bevolétt zou worden deze actie te staken. Voor de bank-combinatie trad op mr. van Meeverden en voor den heer Koomans mr. C. ,T. de Vries. De uitspraak werd bepaald op a.s. Woens dag om 11 uur. Mr. dn Mosch weigerde de pers bü deze pleidooien toe te laten. WIE ER WEL BEKLAAGD MOGEN WORDEN De chef van de reportage fronste de wenk brauwen en wierp een wantrouwenden blik naar Dorgelès, die zestig regels moest maken over het politiebericht, dat een grondwerker op een huurkamer te La Villette zijn vrouw den hals liad afgesneden. Dorgelès verhaalt verder: Zoo, zei de reportagechef. Heb je daar niet genoeg aan? Heb je misschien het rapport van den commissaris noodig of het verslag in de kranten van morgen? Je hebt in ons vak een beetje verbeeldingskracht noodig, jongeman Er is je gezegd, dat een koetsier Een grondwerker, bracht ik bescheiden in het midden Dat is hetzelfde. Dat een grondwerker als je wilt zijn vrouw in den rug gestoken Neen, hij heeft haar den hals afgesneden, onderbrak ik weer. Dat komt op hetzelfde neer. Dat hij dus zijn vrouw den hals heeft afgesneden in een kosthuis. Wel, daar moet je genoeg aan hebben. De rest kun je er wel bij denken; het is altijd hetzelfde liedje: Het paar leefde eerst geluk kig, de man bracht zijn loon thuis. Tot hij op zekeren dag is gaan drinken. Van dat oogen blik af bezocht hij Ik liet hem niet meer uitspreken. Reeds steeg mij de gloed van de inspiratie naar het hoofd. Onder het uitschot van de buurt zocht hij zijn vrienden, ging ik in zijn plaats voort. Hij liet zijn werk in den steek voor kroegen en danshuizen's Avonds kwam hij dronken thuis, uitte bedreigingen Mijn chef luisterde met voldoening. Juist, zei hij. Zoo moet het gaan Tach tig regels als je kumt. En vlug, niet? Ik ging aan de gemeenschappelijke tafel zit ten. Mijn ooren tuitten, mijn vingers waren stijf. Het was wel het zwaarste examen van mijn leven, dat ik nu moest afleggen. Andere reporters, die ik allemaal voor beroemde man nen hield behalve één, die werkelijk te veel op den grond spuwde, keken me nieuwsgierig aan. Voor de witte blaadjes papier gezeten, voelde ik mijn voorhoofd nat worden van zweet. Ja, waar lijk, tienmaal liever het baccalaureaat dan een dergelijke proef. Toch wist ik mijn gevoelens te beheerschen, ik boog het hoofd om mijn rechters niet te zien, deed mijn best mij het tooneel van de misdaad voor te stellen en schreef. Het was de eerste maal in mijn leven, dat ik iets beschreef, dat werkelijk gebeurd was, dat ik een feit naar voren bracht uit het leven zelf en, merkwaardige tegenstrijdigheid, het was tevens de eerste maal dat ik iets moest bedenken, wantik wist zoo goed als niets van het verhaal dat ik moest gaan vertellen! Welnu, ik kwam er uit Moet ik zeggen, dat ik mijn schrijfsel herlas met beschaamd voorhoofd? „Wat een vak", zuchtte de verslagen dichter in mij. Toch over handigde ik dapper mijn artikel aan den „baas", die, mij eensklaps aankijkend met een zekere achting, voor het front van de verzamelde vete ranen tegen mij zeide: Het is heel goed, je stuk, jongeman. Roland Dorglès heeft geen spijt van zijn re portersjaren. Als lk een beetje de menschen ken, als''ik vertrouwd werd met de samenleving in haar geheimste schuilhoeken, als ik in mijn geest al die „documents humains" kon verzamelen, die door geen onderwijs kunnen vervangen worden, dan heb ik dat aan die jaren in de reportage te danken. Dat harde bestaan heeft mij alles geopen baard, tot mijn eigen hart. Wat heb ik het soms hooren kloppen! Van medelijden vaak, van toorn, van afschuw, van angst. Zoo herinner ik me een regenachtigen win teravond in de banlleue voor de deur van een arbeiderswoning. Ga eens naar die vrouw toe, had men mij op de krant gezegd. Het verzoek om gratie voor haar zoon is afgewezen, hij moet worden te rechtgesteld. Zij zal misschien wel iets interes sants te vertellen hebbenProbeer in ieder geval een foto te krijgen Ik ben gegaan, het vak is nu eenmaal zoo... Maar op het oogenblik dat ik binnen had moe ten stappen, heb ik den moed of de wreedheid uiet gehad. En het eenige interview dat ik dien avond had, was er een met mezelf, terwijl ik daar stond te kleumen met de oogen naar een verlicht venster, waar van tijd tot tijd een schaduw langs gleed. Ja, het is een vak, dat niet meevalt en waar toe een groote dosis uithoudingsvermogen noo dig is. Toch zouden wij, hoe hard onze loopbaan ook is, niet gaarne door u beklaagd worden, om- dat wij er hartstochtelijk van houden en de meesten onder ons er voor geen geld ter wereld afstand van zouden willen doen. Doch als uw goed hart zich toch wil uitstor ten, beklaag dan.... de vrouwen der journalis ten, die, juist omdat alles en allen onze belang stelling opeischen, weinig of niets aan ons hebben en eigenlijk onbestorven weduwen zijn. Brussel. >p. g UIT HET HOVENIERSBEDRIJF Geen staking EEN CONFERENTIE MET RESULTAAT Naar wij vernemen is de staking in het hoveniersbedrijf, die tegen heden voor Haarlem en omgeving was afgekondigd, niet doorgegaan. In een Zaterdag gehouden conferentie is met een twaalftal patroons overeenstemming ver kregen. Met de andere zal verder onderhandeld worden. „Geen juist sijsteem" Blijkens 't voorl. verslag der le Kamer over 't wetsontwerp tot wijziging van de Spoorweg net en van de Locaalspoor- en Tramwegwet waren verscheidene ledeu van meening, dat het geen juist systeem is, in andére wetten telkens kleine afwijkingen van het Wetboek van koop handel toe te staan. Eenige dezer leden zouden gaarne verne men, of, na het tot stand komen van dit wets ontwerp, onder meer de N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg-Maatschappij, niet in moei lijkheden zal komen, nooij te den Haag. Afgewezen 4 candidates R. K- LEERGANGEN. Drs. W. Rouken, leeraar te Echt, is door het curatorium van de Katholieke leergangen in gaande 1 September a.s. benoemd als docent voor psychologische taalkunde en moderne grammatica aan den cursus Nederlandsch M.O. te Roermond. EXAMENS ELECTROTECHNIEK Voor het eind-examen electrotechnick van wege het Wis- en Natuurkundig Genootschap Mathesis Scientiarum Genetrix te Leiden zijn geslaagd de heeren A. W. C. van Heeringen, A. Hessing, C. G. Homberg, G. J. van der Lin den, P. P. J. Metscher, M. van den Ouweleen, C. le Pair, W. J. van der Reyden, P. Sjardijn, en W. F, Wijunobel, allen te Leiden en D. Re- ROODVONK IN EEN KAZERNE Sedert enkele dagen hebben zich in de Isa- bellakazerne te 's Hertogenbosch enkele ver dachte gevallen van roodvonk en roodehond voorgedaan. Teneinde besmetting te voorbomen zijn isole- meutsmaatregelen getroffen voor dat personeel dat. mot de verdachte patiënten op dezelfde ka mers legerde, in totaal 30 man. Do patiënten zelf zijn opgenomen in de ba rakken van het groot ziekenhuis. AUTO DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Vrijdagavond heeft boven Sittard een kort maar hevig onweer gewoed. Tusschen Hoens- broek en Sittard sloeg liet hemelvuur op de benzinetank van een luxe-auto uit Helmond. De wagen vloog in brand en reed, doordat de oliauffeur het stuur verloor, tegen een hoorn. De chauffeur werd uit den wagen geslingerd en bleef bewusteloos op den weg liggen. Eerst na twee uur kwam hij weer bij. De auto brandde totaal uit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6