ALGEMEEN OVERZICHT. m DE ZEPPELIN-REIS Adie tegen de katholieken in Zweden Gevaarlijke jongeman DE GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND i— Conferentie voor het wissel- en chtquerecht HET VERSLINDENDE VUUR. VOOR WETENSCHAPPELIJKE COLLECTIES. DOODT 'N TOEGESCHOTEN GENDARME EN VERWONDT EEN AGENT ONDER MOS BEGRAVEN. DE WERKLOOZENVERZEKERING IN DUITSCHLAND. DE FRANSCHE POSTBEAMBTEN. HET GODSDIENSTONDERRICHT OP DE MIDDELBARE SCHOLEN IN ITALIË. Nieuwe bolschewistische maatregel VISCHRECHT IN DE WITTE ZEE. POOLSCHLITAUSCHE WRIJVING. MEI-PROCESSIE IN DE VATICAAN- SCHE STAD. DE PAUS NEEMT DEN MERCEDES- GALA-AUTO IN ONTVANGST. ECKENER OVER DE BETEEKENIS DER VLUCHT OPZIENBARENDE ARRESTATIE. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Gevaarlijke zones. MOTORRIJWIEL IN BRAND GERAAKT Frankrijk en Italië. De bladen zijn er niet bepaald op uit om <le wrijving, die den laatsten tijd tusschen Frankrijk en Italië bestaat, te verminderen. Het vuurtje van den naijver, om niet te spre ken van dan haat, wordt aangestookt met alle mogelijke en onmogelijke berichten, zelfs met verdachtmakingen en prikkelende uitlatingen. k>3 Fransohe pers kreeg geruchten te pakken °v'®r efn actie van Italiaansche troepen in au ie. Xe Skoetari zou n.l. een landing van a ïaansehe soldaten hebben plaats gevonden. en nani bet. gerucht maar vast voor waar an, omdat de wentsch graag de vader der achten is. En dus begonnen de pennen los re komen. De ongerustheid in Frankrijk over de be- v-.erde gebeurlijkheden in Albanië wordt zoo lllïl ZOl£s berichteli verschijnen onder e» hoofdje: „Van het oorlogstooneel". -e „Echo de Paris" waarschuwt Mussolini niet vei der te gaan. Plet treurige voorbeeld van den vroegeren Duitschen keizer moet tot na denken stemmen. Albanië is thans niets anders meer dan een Italiaansch protectoraat en tot de annexatie is het nog slechts een stap. Het blad had ook nog op „het treurige voor neem van vroeger onverantwoordelijk couran tengeschrijf kunnen wijzen, waar de Fransclie Pers evenmin vies van was, en dat door velen, die het weten kunnen, evengoed een aan leiding tot den oorlog wordt genoemd. De socialistische „Populair" verklaart, dat de landingsactie, waarvan in de berichten .KI)rabe is' e6n overgang tot bezetting van Al banië door Italië is. Het blad klaagt over de werkeloosheid van de Fransche diplomatie, die alle mogelijkheden ongebruikt heeft gelaten om de ontwikkeling van het fascisme in Hongarije, van de Heim- welirbeweging in Oostenrijk en van de dicta tuur van koning Alexander in Zuid-Slavië te gen te gaan. Intusschen noemt het Persbureau Stefani te Rome de beweerde landing van Italiaansche troepen te Skoetari een belachelijk en zóó fan tastisch verzinsel, dat elk démenti overbodig is. Zou men van beide zijden niet beter het hoofd koel kunnen houden? Amerika en ket Vlootverdrag. President Hoover is niet van plan om den senaat vrij spel te laten inzake de goedkeuring van het Londensche vlootverdrag, dat, zooals men weet, in de Vereenigde Staten nogal veel tegenkanting ondervindt. Hij heeft, naar uit Washington gemeld wordt, ver klaard, dat hij, indien de senaat tijdens de huidige zitting geen beslissing neemt inzake het Londensche vlootverdrag, het parlement in buitengewone zitting bijeen zal roepen om het Londensche vlootverdrag te ratificeeren. Hoover's dreigement is bedoeld als een waar schuwing tegen de pogingen van de oppositie om de zaak op de lange baan te schuiven. Amerika en de Philippijnen. De Amerikaansche territoriale senaatscom missie heeft een gunstig verslag uitgebracht over het wetsontwerp betreffende onafhanke lijkheid der Philippijnen. Men is van meening dat de geleidelijke over mans naar een volledige onafhankelijkheid der Filippijnen in 5 jaren tijd zal geschieden. Wanneer de Philippijnen over 5 jaar echter geheel onafhankelijk zijn, zullen zij geen vrij stelling voor den invoer van export-producten in de Vereenigde Staten verkrijgen. De Koningskwestie in Hongarije Naar graaf Joseph Oziraky, die dezer dagen van zijn bezoek aan Leuven, waar, zooals men weet, den laatsten tijd keizerin Zita woont, is teruggekeerd, meedeelde heeft ook aartshertog Albrecht onlangs een bezoek gebracht aan zijn neef Otto, den oudsten zoon van wijlen keizer Karei. Aartshertog Albrecht zou daar den eed van trouw aan aartshertog Otto, den legitiemen koning van Hongarije, hebben afgelegd. Indien deze mededeeling juist is, merkt de „Times" op, zijn alle conjecturen over de mo gelijke aanspraken van aartshertog Albrecht op den Hongaarsohen troon definitief voor goed afgedaan. De bedreigde Labour-regeering. Mac Donald wil een nieuwe bespreking met Lloyd George en de leiders der liberalen hebben om te trachten tot de vaststelling van een gemeenschappelijk arbeidsprogram tusschen de arbeiderspartij en de liberalen te geraken. De groep der liberale lagerhuisleden zal Dins dag vergaderen om haar houding bij de stem ming over het conservatieve voorstel tot ver mindering van het salaris van minister Thomas te bepalen. In politieke kringen verwacht men, dat da linkervleugel der arbeiderspartij en de liberalen zich bij de stemming zullen onthouden, zoodat de regeering dan een kleine meerderheid zou verkrijgen. Naar verluidt, moet Mac Donald, indien de stemming achter den rug is, voornemens zijn, zelf het oppertoezicht op de werkloosheid op zich te nemen in verband met de toenemende ontevredenheid over het weinige succes der tot nu toe gevolgde politiek. Thuringen en het Duitsche rijk Dl'. Wirib, de Duitsche rijksminister van binnenlaudsche zaken, heeft volgens de „B. Z." de ministers van binnenlaudsche zaken der Duitsche landen tot een conferentie op heden uitgenoodigd, waarin de houding van Thii ringen zal worden besproken. Ook dr. Fl'ick, de Thüringsoh® minister van binnenlaudsche za ken, is tot deze conferentie uitgenoodigd. In het schrijven dat de Duitsche rijksminister van binnenlaudsche zaken aan den Thüring- schen minister Baum gericht heeft, komt de kwestie ter sprake, in hoeverre het geoorloofd ia. leden van de nationaal-socialistische partij bij de politie aan te stellen. De minister verklaart, dat dit geheel in strijd is met de bepalingen van het verdrag, waarbij het rijk subsidie ten behoeve van den politiedienst belooft aan de verschillende lau den. Daarin staat immers nadrukkelijk, dat de politie, als corps en individueel, bij ds uitoefe r'ng van haar functie geen politiek karakter dragen mag. Het oordeel van den minister is dan ook, dar. het feit, dat in Thiiringen nationaal-socialisten leidende posities innemen bij dien dienst, met deze bepaling in strijd is. De interpretatie, die Thiiringen aan de des betreffende paragraaf geeft, kan hij niet deelen. Daarom stelt hij voor om, in vereenigiug met de andere landen, op een vergadering, die 28 Mei gehouden zal worden, een definitieve Interpretatie van deze bepaling vast te stellen. De zin van dit schrijven is duidelijk genoeg. Inmiddels meent men in Berlijn te weten, dat Thiiringen in de kwestie van de „schoolge- beden" in de ingeslagen richting zal voort gaan, ingevolge het besluit, dat het staats- ministerie genomen zou hebben, om de „gebo den" niet af te schaffen. Naar verluidt, zal de rijksminister .van bin- nenlandsche zaken terstond, nadat hhij officieel kennis genomen heeft van dit besluit, deze kwestie bij het staatsgerechtshof aanhangig maken. Gemeld wordt, dat de aanbeveling van de vijf schooligebeden, waarover in de briefwisse ling tusschen den rijksminister van binnenland- sche zaken, dr. Wirth, en staatsminister Baum sprake is voorkomt in nr. 6 van het officieele orgaan van het Thüringsohe departement van onderwijs. De minister, dr. Frick, liet daarin de vijf ge beden met nadruk aanbevelen, niettegenstaan de de bijzonder krasse uitdrukkingen, die er In voor kwamen. Een staal daarvan luidt: „rassen en perso nen, ons vo-lk vreemd en vijandig, probeeren sinds lang volk en staat te schokken, en hebben ons volk verraden en bedrogen". 't Is fraai! De Pruisische begrootingsdebatten. In den Pruisische® landdag maakten de oppositiepartijen Vrijdag de afhandeling van de begrooting, door obstructie onmogelijk. Zij bleven namelijk bij de eindstemming afwezig, waardoor niet voldoende leden present waren, om besluiten te kunnen nemen. De landdag werd. daarom verdaagd tot IS Juni. Genève, 21 Mei 1930. Ofschoon de thans hier aan den gang zijnde volkenbondsconferentie voor de unificatie van het wisseljen-chèquerecht waarschijnlijk mog tweemaal zoo lang bijeen zal moeten blijven, als de duur harer bijeenkomst tot dusverre is, is men toch aan alle zijden hoopvol gestemd, dat de conferentie onder de bekwame leiding van mr. J. Limburg een succesvolle voltooiing harer taak tegemoet gaat. De gedelegeerden schijnen zoo doordrongen te zijn van de nood zakelijkheid, dat ditmaal eindelijk een belang rijke stap in de richting van de uniformiteit van het wissel-en-chèquerecht zal worden ge daan, dat zij bereid schijnen over en weer van nationale tradities nu en dan afstand te willen doen, om het gemeenschappelijk ondernomen werk te doen slagen. Na twee conferenties te Antwerpen en Brussel reeds in de jaren 1885 en 1S88 volgden twee Haagsche wisselrechtconferenties in de jaren 1910 en 1912. Vooral de Haagsche con ferentie van 1912 was erg belangrijk en wekte de hoop, dat het beoogde doel inderdaad be reikt zou worden. Deze Haagsche conferentie slaagde namelijk erin een conventie te doen aannemen, die door niet minder dan 27 staten onderteekend werd, terwijl de verdragsluitende partijen zich door de ratificatie ervan zouden verbinden het op de cofiferentie vastgestelde uniforme reglement inzake den wisselbrief en het orderbiljet in werking te doen treden en ongewijzigd in hun nationale wetgeving te doen opnemen. Helaas brak de wereldoorlog spoedig daarna uit, waardoor begrijpelijker, wijze deze Haagsche conventie in het vergeet, hoek geraakte en de ratificaties uitbleven. Do volkenbond heeft toen dit onderwerp verder ter hand genomen. Do Brusseischo vol- kenbondsconferentie voor financieels proble men, die in het jaar 1920 onder leiding van den voorzitter van het economische en finan cieele volkenbondscomité Gustave Ador ge houden werd, sprak in een resolutie als haar overtuiging uit, dat de volkenbond goed zou doen de unificatie van het wisselrecht na te streven. Het economische volkenbondscomité heeft kierop de zaak in handen genomen en in handen gehouden. Het comité, dat gewoon is alle problemen grondig voor te bereiden en dan ook zeker niet .de half mislukte tarief- wapenstilstandconferentie in Januari had laten bijeenkomen, indien niet de volkenbondsver gadering van September zelf een sterken drang in die richting had uitgeoefend, heeft ter wille van de wisselrecht-unificatie de hulp van niet minder dan drie deskundigencom missies ingeroepen, alvorens aan den volken, bondsraad te durven adviseeren tot de bijeen roeping eener nieuwe wisselrechtconferentie over te gaan. In de eerste plaats heeft het economische volkenbondscomité in 1923 de voorlichting ge vraagd van een kleine commissie van rechts, geleerden, siachts vier in getal, onder wie wijlen prof. mr. D. Josephus Jitta, die een principieel advies zouden uitbrengen over de vraag, of in het licht van de droevige erva ringen met het werk der Haagsche wissel rechtconventie 1912 eenige kans op unificatie van het wissel.en-chèque-recht thans zou bestaan. Toen de commissie-Josephus Jitta deze vraag bevestigend beantwoord had, voor zooveel betreft de landen, die het zoogenaamde continentale wisselrechtstelsel huldigen en mits de volkenbond dus niet zou streven naar het onmogelijke, nl. een unificatie ook met betrekking tot de landen, die het Angelsaksi sche systeem waren trouw gebleven, heeft het economische comité in 1926 de hulp van een tweede deskundigencommissie ingeroepen, be staande uit mannen van de praktijk. Deze commissie, die door onzen landgenoot mr Westerman werd gepresideerd, sprak als haar stellige overtuiging uit, dat de tegenwoordige verschillen in het wisselrecht, ook bestaande tusschen de laaiden met liet continentale stelsel, waarin Latijnsche en Germaansche ge- bruikeu en opvattingen tot tal van liot inter nationale handelsverkeer belemmerende ver schillen hebben geleid, inderdaad ten volle rechtvaardigen, dat men een nieuwe poging zou ondernemen, om tot meer unificatie van het wissel-en-chèquerecht te komen. Toen aldus eerst rechtsgeleerden van groo- ten naam de unificatie van het wissel-en- chèquerecht althans voor de landen met het zoogenaamde continentale stelsel (dat ook door de staten van Latijnsch-Amerika wordt gehuldigd) voor wensclielijk en mogelijk had den verklaard en daarna ook mannen van ds dagelijksche praktijk op een nieuwe peging in deze richting hadden aangedrongen, meende het economische volkeubondscomité den koenen stap te moeten wagen. Het comité be noemde esn derde deskundigencommissie, waaraan ditmaal de opdracht werd gegeven de teksten van artikelen te ontwerpen ten opzichte van die punten van wisselrecht, waar omtrent uniform recht het dringendst noodig was, met dit voorbehoud natuurlijk dat de deskundigencommissie alleen zou trachten de unificatie op die punten tot stand te brengen voor zooveel betreft het continentale wissel, rechtstelsel en nog niet zou trachten ook reeds een toenadering tusschen het continentale en het Angelsaksische stelsel te bevorderen. Deze derde deskundigencommissie, onder voorzitterschap van den Franschen professor Percerou, heeft ter uitvoering van deze op dracht twee ontwerp-reglementen uitgewerkt, één voor het wisselrecht en één voor het ehèquereeht, die in belangrijke mate zich aan sluiten bjj het werk van Den Haag in 1912. DE STUDENTEN VAN OXFORD hielden hun strijdende traditioneele zomerwedstrijden; hierboven de ploegen. Het conflict by gemengde huwelijken. NIET ROOMSCH, MAAR ZWEEDSCH RECHT GEVRAAGD Bedreigt tijdens een twist zyn ouders met een revolver. „Laten ze het maar eens probeeren" Onze Noorsche correspondent schrijft ons: Eenigen tijd geleden is er in Zweden een actie op touw gezet tegen de Katholieke Kerk, omdat deze bij gemengde huwelijken zekerheid verlangt, dat de Katholieke partij haar geloof bewaart en aan haar kinderen als kostbaar erf deel overlevert, j Men stelde het voor, alsof de Katholieke Kerk er op uit was om gemengde huwelijken te be vorderen om zoodoende adepten te winnen. Dat is absoluut het tegenovergestelde. In de Scandinavische landen, waart het uiterst moeilijk is een Katholieke partij te vin den om een passend huwelijk aan te gaan, er zijn zoo weinig Katholieken, komt het herhaal delijk voor, dat de Kerk moet dispenseeren. Dat er na de sluiting van het huwelijk wrij ving ontstaat tusschen de Katholieke en niet katholieke partij is een veel voorkomend ver schijnsel. De Katholieke geestelijken zijn ook ambtena ren van den burgerlijken stand in de Scandina vische landen en waar ze het niet zijn, zooals in Zweden, is men geneigd hun dezelfde admini stratieve rechten toe te kennen als den gees telijken der staatskerk. Maar zoo redeneert men in Zweden, dan moet de Katholieke Kerk, haar houding ten opzichte der gemengds huwelijken prijsgeven en den eisch der waarborgen voor de Katholieke opvoeding der kinderen schrappen. Hier moet niet Roomscli, maar Zweedsch recht regeeren.z oo heet het. De kwestie is van de pers naar de kamer ge raakt en de minister was er waarachtig voor te vinden om er een wettelijken mouw aan te pas sen en de Katholieke geestelijken op z'n Zweedsch te dwingen zich naar de Zweedsche wetten te richten. Er staat echter niets in de Zweedsche wet ten, dat het standpunt van de Katholieke Kerk zou verhinderen. Wie niet in de Katholieke Kerk wil trouwen, die laat het. Men kan im mers uit ds kerk gaan en ofwel protestantsch- kerkelijk ofwel burgerlijk trouwen. Daarmee zijn de heeren echter niet tevre den, zij zullen de Katholieke Kerk dwingen zich naar hun wenschen te richten. Wie in de Ka tholieke Kerk wil trouwen, omdat zijn weder helft Katholiek is, die moet zijn zin krijgen, of dat nu tegen alle Katholieke begrippen strijdt of niet. Waar geen vrijheid is, moet ze met geweld ingevoerd worden. De heeren konden er nauwelijks van slapen, toen zij ontdekten, dat er Zweden waren, die zoo slaafsch waren, dat zij zich aan het gezag van een Kerk onderwierpen. De vrijheidskampioeneu wilden naast de staatskerk ook de vrije Katholieke Kerk, waar men God niet op z'n Zweedsch naar Zweedschen staatsdwang maar volgens zijn eigen geweten wenscht te dienen zonder verdere inmenging van een onbevoegden staat, onder hun heerschappij brengen. Laten ze het maar eens probeeren. Die proef is nog nooit gelukt. Voor de Zweedsche Katholieken is het ech ter een vervelende tijd, daar er nu weer vrij op los gefantaseerd wordt. G1100TE HOTELBRAND BIJ OSLO Moeilijke redding lang3 een ladder. OSLO, 24 Mei (V.D.) Het bekende Grand- Hotel aan het Aasgaardstrand in de' nabijheid van Oslo is door een brand geheel in ascli gelegd. Vier persouen die op de zolderverdieping sliepen, konden zich slechts redden door op het laatste oogenblik langs een ladder af te dalen. Het hotel was een der meest gezochte eta blissementen in de omgeving van Oslo. Nansen legateert een vierde van zijn vermogen Ongeveer 90.000 Kronen. Officieel wordt medegedeeld, dat Nansen bij testament een vierde van zijn vermogen heeft vermaakt aan de Nansenstichting, welke door Noorwegen na de Poolexpeditie van Nansen in het leven is geroepen om de meegebrachte we tenschappelijke collecties te bewaren. Men ueemt aan, dat dit gedeelte ongeveer 90.000 kronen zal uitmaken. In een dorp in Noord-Bohemen bedreigde een jongeman van 22 jaar zijn ouders tijdens een twist met een revolver. Toen deze daarop een gendarme te hulp riepen en de gendarme zich, begeleid door een agent, naar de woning be gaf, loste de jonge man uit zijn revolver ver scheidene schoten op de politiedienaren. De gendarme werd op slag gedood, terwijl de agent door 4 kogels werd getroffen en in hope- loozen toestand naar een ziekenhuis moest worden gebracht. De dader heeft de vlucht genomen. Het lijk van de studente Charlotte Muller. Een Wolff-telegram uit Zwickau meldt, dat het lijk van de studente Charlotte Miiller, die sinds 13 April vermist werd, Vrijdag door de politie uit Zwickau, begraven onder mos in het Bockauer Wald gevonden is. Reeds Dinsdag was een arbeider uit Bockau gearresteerd onder verdenking de studente ver moord te hebben. Contributieverhooging tot 4Vs pet. BERLIJN, 24 Mei. (W.B.) Volgens den „Ber liner Boersenkurier" hebben de betreffende af- deelingen van de rijksregeering besloten, de door het rijksinstituut voor werkloozenverzelte- ring voorgestelde contributieverhooging met 1 pet. tot 4 y2 pet. door te voeren. Het rijksmiinisterie wil echter de nieuwe be lasting vau de staatseconomie, die hierdoor ontstaat, voor zoover dit mogelijk is, door een parallel-loopende hervorming van de zieken- verzekering in evenwicht brengen. Het hoopt met de ziekenverzekering zooveel uit te sparen, dat dit bedrag de contributie verhooging in de werkioozenverzekering volle dig dekt, zoodat feitelijk de staatseconomie niet weer opnieuw belast wordt. Voortzetting van den strijd. PARIJS, 24 Mei. (H.N.) De postambtenaren hielden gisterenavond een vergadering, waar in een motie werd aangenomen, waarin de door de regeering voorgestelde salarissen onvoldoen de worden genoemd en verklaard wordt, dat de postambtenaren den door den alge- meenen bond van ambtenaren aanvaarden loonstrijd in iederen vorm zullen voortzetten. VLIEGTUIG NEERGESTORT Twee passagiers gedood Door onbekende oorzaak stortte te Mayne- town in den staat Indiana een vliegtuig, be stuurd door Harold Mayer, een bekend piloot uit Chicago, neer. Twee passagiers werden ge dood. Voorbereiding van Italiaansche geestelijken. Men meldt ons uit Rome d.d. 20 dezer: De H. Congregatie van het Concilie heeft aan alle Italiaansche bisschoppen een circulaire gericht, waarin de aandacht der bisschoppen gevestigd wordt op de noodzakelijkheid, om het grootste gedeelte der Italiaansche geeste lijkheid voor te bereiden op het geven van godsdienstonderricht op de middelbare scho len. Zooals bekend is, werden in het concordaat tusschen Italië en den H. Stoel nauwkeurig de richtlijnen vastgesteld, volgens welke het gods diemstondericht op de lagere en middelbare scholen zal worden gegeven. De H. Congregatie van het Concilie verzocht den bisschoppen, uit hun geestelijkheid die priesters voor het geven van godsdienstonder wijs uit te kiezen, die om hun geestelijke en moreele eigenschappen daarvoor het meest ge. schikt zijn. Daartoe worden studieweken" georgani seerd, vooral in de aanstaande zomermaanden, zoodat in den herfst op de middelbare scholen met het godsdienstonderwijs zal worden begon nen. Voor Noord-Italië geschiedt de opleiding der geestelijkheid aan de katholieke universiteit van het H. Hart te Milaan en voor midden- en Zuid-Italië aan de pauselijke „Gregoriana" te Rome. DE PARIJSCHE FONTEINEN Kostenbesparing Onze correspondent te Parijs meldt ons dt 22 dezer: Parijs is zeer rijk aan monumentale fontei nen. De stad was echter, om de groote kosten die zulks meebrengt, niet in staat, de fonteinen permanent in werking te houden. Na genomen proeven wordt thans bij alle fonteinen een installatie aangebracht, waar door het afstroomende water weer opnieuw voor het opstralen kan worden gebruikt. Men hoopt nog dezen zomer een aantal fonteinen in werking te kunnen stellen, in de eerste plaats die van de Place de la Concorde. NIEUWE REGISTREERING VAN GODSDIENSTIGE VEREENIGINGEN BEVOLEN Het Ned erf and soli christelijk persbureau meldt: Het commissariaat voor groot-Rusland heeft, naar de jongste berichten uit Moskou luiden, een nieuwe registreering van alle religieuse vereenigingen bevolen. Alle kerkelijke organisaties zijn verplicht, zich vóór den eersten October 1930 te laten re- gistreeren, terwijl bij niet-opvolging van dit be vel hun kerkgebouwen (althans voor zoover deze nog open zijn. Red.) door de sovjet-autori teiten gesloten en hun vermogen ten gunste vau, den staat in beslag genomen zal worden. Bij registreering moeten preciese opga over het getal der leden en een nauw' rige lijst over de geldr-'ddelen aan kapitaa! aan inkomsten, die voor het instandhouden religieuse instituten noodig zijn, worden i leverd. Welk gevaar in dezen nieuwen maatregel d- Russische godsdiensthaters schuilt, behoeft" wel geen toelichting. Modus vivendi op handelsgebied Overeenkomst tusschen Engeland en Sovjet-Rusland. LONDEN, 24 Mei. (R.O.) Heden is op bet Foreign Office tusschen den Engelschen mi nister en den sovjet-ambassadeur een overeen komst geteekend, waarbij de kwestie van het vischrecht in de Witte Zee geregeld wordt. Dit is de eerste stap naar een modus vivendi op handelsgebied. PROTESTBETOOGING TE KOWNO Wegens het dooden van bewoners Uit Kowno wordt gemeld, dat daar een groote betooging is gehouden, om te protesteeren te gen het feit, dat in een Poolsch dorp op de grens van de demarcatielijn talrijke bewoners, die van Litausche nationaliteit zijn, door Pool- sehe soldaten zonder aanleiding zijn gedood. Een gedeelte van de opgewonden menigte trok na afloop van de betooging naar het bureau van een Poolsohe courant, waar alles kort en klein geslagen werd. HET POLYTECHNISCH ONDERWIJS OP DE RUSSISCHE SCHOLEN Wij lezen in de „Izwestia" van 20 Mei j.l.: Den 28'Sten Juni zal de eerste algemeene vergadering gehouden worden over het poly technisch onderwijs op de Russische scholen. Afgevaardigden uit alle sovjet-republieken zullen aan deze vergadering deelnemen. Intusschen zullen tot 10 Juni in de verschil lende districten voorbereidende vergaderingen over hetzelfde onderwerp worden gehouden en op de groote fabrieken zal in bijeenkomsten de kwestie besproken worden betreffende den band tusschen school en onderneming. Men meldt ons uit Rome: Zondag 25 Mei, laatste Zondag van de Mei maand, wordt in Rome een groote Madonna dag gevierd, de „Giornata Mariana", ter eere van de H. Maagd. In de Vaticaansche Stad vindt een groote Mei-precessie plaats, die begint bij de Porta di Santa Marta, van waar de stoet zich begeeft naar de Lourdesgrot in de Vaticaansche tui nen, waar de zegen met het Allerheiligste ge geven wordt. ROME, 23 Mei. (N.T.A.) De vertegenwoor diger van de Mercedes-Benzfabrieken, Niebel, bracht den H. Vader hedennamiddag een Mer cedes-Benz gala-automobiel, die Hem door de fabriek ten geschenke wordt gegeven en waar aan de ingenieurs en de arbeiders ongeveer een jaar gewerkt hebben. De auto is van het type Nuerburg en heeft acht cylinders met tachtig P.K. Van buiten is de auto bruin gehouden en van binnen in den stijl der oude galakoetsen met rood fluweel bekleed. Achterin den auto is een kleine troon aan gebracht in Italiaansohen barokstijl en twee plaatsen voor de personen, die Zijne Heilig heid vergezellen. een steeds grooter bedreiging voor de orde en Nadat de H. Vader Zijn bewondering over het prachtig stuk werk had uitgesproken, ondernam Hij met den nieuwen auto een tocht door de Vaticaansche tuinen. HET INTERN. CONGRES VAN DEN KATHOLIEKEN VROUWENBOND Men meldt ons uit Rome: Woensdag 21 Mei maakten de presidente en secretaresse der unie haar opwachting bij mgr. Eras. De geheele Nederlandsche delegatie werd later door Em. kardinaal van Rossum in audiëntie ontvangen. In de' vergadering van Donderdag 22 Mei hield prinses Starkemberg een inleiding over feiten van intellectueeie en economische orde, die de moraliteit van het gezin in gevaar brengen, Tien landen namen deel aan de discussie, welke besloten werd met een exposé van mejuf frouw Baers, die de enquête geleid had hij alle aangesloten bonden. Mejuffrouw dr. F. Dalmazzo, secretaresse generaal van den Italiaanschen katholieken vrouwenbond hield vervolgens een rede over „de organisatie van de actie op godsdienstig en moreel gebied in de kringen der intellee- tueelen". Spreekster 's rede oogste een uitbundig suc ces en haar conclusies werden hij acclamatie aangenomen. Ze zullen later worden gepubli ceerd. Mejuffrouw Dalmazzo gaf ook nog een ont- werp-program om het voorgestelde doel te be reiken. DE STROEMA BUITEN HAAR OEVERS De Stroema in Macedonië is buiten haar oevers getreden. Twee personen zijn verdron ken. Er is veel schade toegebracht aan het te velde staande gewas. PERNAMBUCO-RIO DE JANEIRO BERLIJN, 24 Mei. (H.N.) Volgens een be richt uit New York bevond de Graf Zeppelin zich op zijn reds Pernambuco-Rio de Janeiro vanmiddag om 6.10 uur Greenwiditijd hoven de Braziliaansche havenstad Porto Seguro. De „Evening Standard" publiceert een ver klaring van dr. Eckener over de beteekenis van den tocht naar Zuid-Amerika. Hij zegt o.a. dat de voornaamste beteekenis van den tocht voor hem gelegen is in het feit, dat thans bewezen is, dat zijn theorie, dat n.l. vluchten voor lucht schepen in tropische streken wel degelijk mo gelijk zijn, juist is. Moeilijkheden zijn er niet geweest, tenzij een zwaarder druk ten gevolge van de hooge tem- eraturen op den waterstand in de gashouders, gl de zware regenval ongeveer een vijfde dynamische capaciteit ophief, jekener is dan ook overtuigd, dat alle eden in de tropische gewesten door epen gemakkelijk kunnen worden over- en. r RIO DE JANEIRO IN AFWACHTING De bevolking van Rio de Janeiro schijnt zich te 'hebben voorgenomen, het luchtschip nog enthousiaster te ontvangen dan te Pernam- buco. De verschillende overheidsorganen hebben den ambtenaren een extra-dag verlof gegeven. De meeste kantoren sluiten vroeger. De hotels zijn overvol. Ter eere van dr. Eckener gaf het nationaal orkest een feestconcert. Uit San Paulo is een Duitsche delegatie van de Duitsche kolonie aldaar aangekomen, die dr. Eckener een krans zou aanbieden, indien het schip landt, wat men van harte hoopt. Voor dit geval worden driehonderd man landingstroepen van den militairen lucht vaartdienst gereed gehouden. Directeur van een Engelsche firma aangehouden. AAN SMOKKELPRAKTIJKEN SCHULDIG GEMAAKT NEW YORK, 24 Mei. (V.D.) De directeur van een groote Engelsche firma uit Londen Ta- tham genaamd, is te New York op het station gearresteerd, toen hij met den express-trein naar Toronto wilde vertrekken. Deze arrestatie heeft groot opzien gebaard. Tatham wordt ervan beschuldigd, aan het hoofd te staan van een groote Anglo Ameri kaansche spiritusmaatsehappij, die zich aan smokkelpraktijken zou schuldig maken. DE TARIEFWET IN DE VER. STATEN Heden opnieuw in behandeling WASHINGTON, 24 Mei (H. N.) Tusschen de vertegenwoordigers van den senaat en het huis van afgevaardigden is thans overeen stemming bereikt over de punten van de tariefwet, waarover nog verschil van meening bestond, in het bijzonder ten opzichte van de kwestie der z.g. „flexible provisions", behel zende de bevoegdheid van den president, om de invoerrechten naar gelang van omstandig heden te wijzigen. Maandag zal de wet opnieuw door den senaat in behandeling worden genomen om definitief goedgekeurd en aangenomen te worden. Men verwacht, dat de beraadslagingen 4 dagen zullen duren. REIZEN EVEN GEVAARLIJK ALS BLIJVEN PEKING, 24 Mei. (R.O.) De autoriteiten ver klaren, dat het heele gebied van Honan ten Z. van de Gele Rivier en de provincies Hoepei en Kiangsi, wegens de luchtaanvallen en het ban dietisme gevaarlijke zones zijn voor haar on- derdahen. Er Is echter geen bepaalde last gegeven om deze gebieden te ontruimen, daar het gevaar van het reizen schier even groot is als het ge vaar van het blijven. De verklaring Is niet op Hankow van toe passing. ONTPLOFFING OP EEN JACHT Drie doodelijk gewonden ITHACA (New York) 24 Mei (N.TA.) Op het hier in dok liggende jacht „Playmate" vond een ontploffing plaats, waarbij drie personen doodelijk gewond werden. Vier anderen kwameD er met minder ern stige wonden af. HEVIGE STORMEN OP DE ADRIATISCHE ZEE. Negen personen om het leven gekomen Naar de Italiaansche bladen melden, licer- schen op de Adriatische Zee hevige stormen. In de haven van Ravenna zijn tengevolge van den storm 9 personen om het leven gekomen. TYPHUS IN GALLSPACH BERLIJN, 24 Mei (W.B.) In Galispach, waar zich het Zeileis-ambulatorium bevindt, is ty phus uitgebroken. Tot dusver zijn twee pa tiënten gestorven. FASCISTISCHE S'yiAF Onderscheidingen bij f^llisseq^ent ingetrokken Een B.T.A.-telegram uit Reme meldt: De Italiaansche pers meldt dat de onderscheidin gen van alle zakenlieden, die failliet gaan, zul len worden ingetrokken. Waarschijnlijk twee dooden DORTMUND, 23 Mei. (H.N.) Te Gladbeek is gisterenavond kort voor middernacht een mo torrijwiel met zijspan bij het nemen van ee* bocht omgevallen en in brand geraakt, zoodat de 3 berijders, die reeds door den val gewond waren, nog ernstige brandwonden opliepen. Een hunner is vanmorgen in het ziekenhuis overleden, een tweede worstelt met den dood. terwijl ook de bestuurder ernstig gewond ia.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9