WOENSDAG 28 MEI Ï930 .a v, I Énl KARDINAAL LUCON f. IN MEMORIAM CHRISTINA POOLMAN EEN RIJK PRIESTERLEVEN GESLOTEN. HET VEREENIGINGSRECHT IN DE VEREEN. STATEN MOTOR ONTPLOFT VONDSTEN OP DEN BODEM DER ZEE HET CONCERTGEBOUWORKEST TE LUIK. Een groot succes voor Mengelberg en de zijnen. Een treffende plechtigheid Algemeene deelneming te Reims bij dit sterven. Onze Parijsche correspondent seint ons d.d. heden; Hedenochtend te kwart voor acht is Zijne Eminentie kardinaal Lugon, aartsbisschop van Reims, in den ouderdom van 87 jaar ont slapen. De nacht was zeer slecht geweest. Bij zeer korte tusschenpoozen deden zich benauwdhe den voor. Om zeven uur begon de pols zwak te slaan en waarschuwden de geneesheeren de omge ving, dat het einde naderde. De kardinaal behield geheel zijn helderheid van geest en bij momenten sprak hij nog en kele woorden. Te 7.35 gaf Zijne Eminentie den geest. Hij was omringd door zijn familie en het kapittel. Ondanks het vroege ochtenduur zag het rondom het bisschoppelijk paleis zwart van de menschen, die door een groote ontroering wer den aangegrepen, toen de klok van de kathe draal haar 87 slagen deed hooren. Kardinaal Lugon werd geboren te Maulé- vrier in het diocees van Angers op 28 Octo ber 1842. Hy deed zijn eerste studies in dit diocees. In 1873, na 7 jaar kapelaan te zijn geweest, vertrok hy naar Rome als kapelaan der St. Louis des Frangais en haalde daar den doc torstitel in theologie en canonniek recht. Hij keerde naar Frankrijk terug als pastoor van La Juboudière in 1875 en werd in 1883 aartspriester van Notre Dame ie Cholet. In het consistorie van 25 November 1887 werd hy benoemd tot bjsschop van Bellei op aandringen van mgr. Treppel. Hij ontving de bisschopelijke wijding in 1888. Bij den dood van Kardinaal Langenieux volgde hij dezen op op den zetel van Reims op 16 December 1907. Den 26sten Maart 1913 vierde men met grooten luister zijn zilveren bisscbopsfeest. Z. H. de Paus droeg hem op de nieuwe ver deeling van de bisdommen in het Noorden van Frankrijk ea de oprichting van het bis dom Rijssel. Gedurende den oorlog bleef hij, ondanks voortdurende bombardementen, steeds op zyn post, totdat tot zijn groote droefheid het gou vernement in het begin van 1918 hem nood zaakte, Reims te verlaten. Hü keerde er aan het einde van het jaar terug en droeg de Kerstnachtmis op van 1919 in 'n crypte van de zoo gehavende kathedraal. Kardinaal Lugon was sinds den dood van mgr. Faucault de ouderdoms-deken van het Fransche episcopaat en op een na het oudste lid van het heilig college van kardinalen. Z.Em. stierf in zijn eenvoudige kamer, die meer op een cel dan op een bisschoppelijk ver- blyf lijkt. Twee zusters hielden de laatste da gen bij hem de wake; het zijn zusters, die met hem uit Chollet waren gekomen, nu 42 jaren geleden, bij zijn benoeming tot bisschop. Geheel Reims is in consternatie. Het over groots deel der bevolking heeft Reims nimmer zonder Z.Em. gekend en dichte drommen menschen verdrongen zich de laatste dagen om het bisschoppelijk paleis. DE KATHOLIEKE VROUWEN KOMEN BIJEEN. De openingszitting van naast kard. Ceretti, mevr. Steenberghe, die de openingsrede uitsprak. Links van het Internationale Congres der Katholieke Vrouwenbonden te Rome. Staande haar mej. Romme, de secretaresse van de Unie der Vrouwenbonden. Nog zeer kort geleden zag men den hoog bejaarden grijsaard zijn dagelyksche bezighe den vervullen met een opgewektheid en vlug heid, die jonge krachten hem konden be- nyden. Bij het jongste bezoek van do „Amis des C'athédrales" leidde kardinaal Lugon zelf nog de bezoekers rond, om ze op de hoogte te stel len van de vorderingen der restauratie. De Kardinaal heeft echter geen rekening ge houden met de zeer ongunstige weersgesteld heid van den laatsten tijd en kou gevat. Een tiental dagen nam hij zich wel een weinig in acht, doch gaf zich nog geen rekenschap van zyn toestand. Zaterdag bleken de longen aanget'ast en ver ergerde de toestand zoodanig, dat Z.Em. Maan dagochtend zelf verzocht bediend te worden. Door het Hooggerechtshof voor spoorweg-employé's erkend Door het Hooggerechtshof te Washington is uitspraak gedaan in een zaak, waarvoor zoo wel in werkgevers- als in arbeiderskringen groote belangstelling bestond. De beambten en ambtenaren van de Southern Railroad hadden een organisatie opgericht, waarin zij het spoorwegpersoneel organiseer den, terwijl de maatschappij eischte, dat het personeel zich zou organiseeren in een door de maatschappij opgerichte trade-union en dat de organisatie der employé's zelf ontbonden zou worden. Het Hooggerechtshof heeft dezen laatsten eisch afgewezen en uitgesproken, dat de spoor weg-employé's recht hebben, zich in hun eigen vakbonden te organiseeren. Een geheel jacht in brand VROUW EN KIND LEVEND VERBRAND HELSINGFORS, 26 Mei (V.D.) Op het La- doga-meer heeft in de nabijheid van Sordeville een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen een bankdirecteur zijn jacht in beweging bracht, ontplofte d# motor kort na den start, tenge volge waarvan ook de groote voorraad benzine in brand geraakte, zoodat binnen enkele oogen- blikken het geheele jacht in vlammen stond. Zijn echtgenoote en haar 16-jarig dochtertje verbrandden levend in de kajuit. De bankier kon zich zelf en zijn óverige drie kinderen in veiligheid brengen. Alle geredden hadden brandwonden bekomen, zoodat zij in het zie kenhuis moesten worden opgenomen. DE BRAND IN HET KROONPRINSELIJK SLOT Geen beschadiging van de kostbaarheden der prinses Naar uit Oslo gemeld wordt, is Maandag morgen de kluis in het bij Oslo gelegen slot van kroonprins Olaf, dat dezer dagen geheel afbrandde, geopend. Alle daarin bewaarde kost baarheden van de kroonprinses werden onbe schadigd teruggevonden. DIEPZEE-ONDERZOEK Volgens draadloos telegram van den leider der oceanograpbische expeditie, welke aan boord van Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Wil- lebrord Sneliius" thans werkzaam is in den Nederlandsch-Indischen Archipel, is in het Mindanas-diep, beoosten de Philippijnen, met het echolood een diepte van 10170 meter aan getroffen en uit ruim 10.000 meter een bodem monster, lang 54 c.M., roode diepzeeklei opge haald, terwijl een bodemtemperatuur van 2.74 gr. is geobserveerd, gepaard met een minimum temperatuur van 1.56 gr. op 3500 meter diepte. De Duitsche kruiser „Emden" heeft in dit diep in 1927 reeds een echodiepte van 10800 meter waargenomen, maar de herleiding van den toen geobserveerden echotijd tot echo- diepte zal aanmerkelijk nauwkeuriger worden door de nu verkregen temperaturen en zout gehalten. Nog nooit is echter uit een derge lijke diepte een bodemmonster en zeer ver moedelijk ook een watermonster, naar boven gebracht en zijn daarin temperaturen gemeten. Met het oog op de sterkte-grens van den stalen lordingdraad vormen de waarnemingen van de Sneliius een zeer merkwaardige prestatie. Ook zijn zij voor de wetenschap van groot belang. Door een drietal visschers uit Breskeus zijn opgevischt en aan den wal gebracht verschil lende geraamteonderdeelen van voorhistorische dieren en wel een schedel met gewei van den bison proscus, den buffel, die in het tertiaire tijdperk in Zeeland voorkwam, een tweede sche del van een zelfde dier met volledige zware ho rens en hersenkas, en een schedel met boven kaak en half gewei van het reuzenhert (cer- vus eurycerus). Deze vondsten zullen worden overgenomen door het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg omdat 't reeds een kop van den mammoet (elepjaas primigenius) in zijn collectie heeft, waaraan de slagtanden en kiezen nog aanwezig zijn en welke destijds ook door een visscher uit Breskens werd opgehaald. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN LONDEN, 27 Mel (H.N.). Volgens een bericht uit Ottowa is bij Coburg in de Canadeesclie provincie Ontario een auto door een trein ge grepen. De inzittenden, 6 leden van een gezin, werden gedood. OEFENINGEN VAN DE ENGELSCHE VLOOT. De Engelsche Jantjes zijn druk in de weer, om zich bij de aanstaande wedstrijden, in Olympia (Londen) te houden, zoo goed mogelijk voor den dag te komen. Men meldt ons uit Luik d.d. 27 Mei. De Hollanders kunnen van de Belgen leeren, welke plaats aan de muziek in een feestviering moet worden toegekend. Daar zijn iii deze aloude muziekstad een vijf en twintigtal dirigenten uit heel Europa geën gageerd om het stedelijk orkest te leiden. Ook de belangrijkste orkesten uit verschillende lan den zullen zich achtereenvolgens doen hooren. Zaterdag j.l. hield men een festival, Vincent d'Indy ter eere; vanochtend arriveerden hier uit Parijs omvangrijke transporten van décors en costumes der Russische opera. Men deed veertig Japansclie tooneeiartisten den Oceaan oversteken. Men herstelde een eeuwen oud ca rillon dat na honderd jaren zwijgzaamheid eerstdaags weer zijn klanken over het Walen land zal uitzenden. Men organiseert een musi cologisch congres; men bereidt de muziek van heden een reeks van uitvoeringen. Voor eigen muziek wordt alles ten koste ge legd. Men beëindigt zoo juist een serie van drie opera-avonden, gewijd aan werken van den roemrijken componist Grétry, die eens te Luik het levenslicht aanschouwde. De Belgische componisten der XlVe en XVe eeuw worden bijzonder herdacht, waarbij het Mechelsche St. Romboutskoor en liet Luiksche a cappella-koor een belangrijk aandeel zullen hebben. Dit nu te zamen is een wijze van*le muziek dienen, welke merkwaardig contrasteert met de Hollandsche ernstige feestvieringen. Men redeneert bij ons wat te veel, men redekavelt, men hekelt en men critiseert; men heeft bij ons een hardnekkige neiging om altijd op te merken wat iemand niet heeft; den negatieven kant der dingen te bezien. Met alle respect spreekt men ten opzichte van Mengelberg bij voorkeur over niet gecontinueerde contracten; over werken welke hij b.v. niet uitvoert; hoe hij b.v. niet dirigeert, etc. Ware Mengelberg in Italië geboren, dan richtte men marmeren zuilen voor hem op; was hij een Duitscher dan stond zijn beeld op de Sieges Allée; was hij een Amerikaan dan benoemde men hem lot eereburger; was hij Franschman dan behoorde hij tot de „onsterflijken". Van dezen kant bekeken is het geen voordeel in Utrecht geboren te zijnIn den vreemde echter leert men het heat zijn eigen krachten naar waarde schatten. De appreciatie van het buitenland voor onze productie is de strengste critiek op de critiek van eigen landgenooten. Hen concert dat ons Amsterdamsck orkest ter gelegenheid van de Belgische feestviering te Luik gaf, schijnt tot de historische bewijzen van deze waarheid te zullen gaan belmoren. De verschijning van ons orkest en zijn klankopen baring was wederom een zeldzaam gebeuren. De drommen die gisterenavond de groote zaal van het Conservatoire tot den nok vulden waren getuigen van de ongeëvenaarde bezieling en muziekkracht, welke van dezen dirigent uit straalt. Geen dwingender gebaar is mogelijk en geen titauischer wil, dan waarmede bij Beet hoven's Heldensymphonie dirigeert. 't Is moeilijk te schatten met welke compo nist Mengelberg's muzikaliteit het meest paral lel gaat; maar wel geloof ik dat zijn natuur met die van Beethoven talrijke affiniteiten bezit: de onverzettelijkheid namelijk, de lichte ontvlambaarheid, de lyrische bewogenheid, maar voornamelijk; de heheersching. De be- heersching is de kracht van Beethoven's mu ziek tegelijk van -Mengelberg's dirigeergave. Hij beheerschte ook nu weer bet orkest van de pianissimi-fluisteringen der houtblazers tot in de fortissimi-ontbrandingen van het koper; van de subtielste stokvoering der strijkers tot de meest elementaire rhythmiseho slagen van den paukeuist. Hij compenseerde de groepen; dempte de eene af; deed de ander avanceeren; vermenigvuldigde en decimeerde de geluids- krackt; remde de beweging en deed ze accele- reeren met denzelfden beheerschten wil, en het werd een ieder duidelijk dat nergens ter wereld wellicht een orkestklank zóó op één opvatting schijnt afgestemd, zóó de wil van tachtig spelers aan één wil onderworpen is als in dit Nederlandsch orkest. Dit verklaart het feit dat in enkele weken tijds de Belgen ons orkest tweemaal te gast vroegen. Er werd geluisterd, men was ontroerd, men juichte. AI wat liefde had voor de muziek en pi wat toon aangaf in deze milieux was samenge stroomd om hun eigen meesters door het con certgebouworkest te hooren verklanken. "Want in Beethoven's muziek zitten méér Zuid-Nederlandscbe rhythmen en melodieën dan de meeste menschen over den Rijn vermoeden. César Franck werd als Luikenaar van ge boorte mót diens liefdevol poëem; Psyche, her dacht. Voor de Fransch-gezlnde Walen en voor allen die met de stroomingen van dit tijdsgewricht meeleven was het een vreugde Ravel's Boléro zóó daverend te hooren spelen. Plet was ook goed de Nederlandsche muziek zalf te doen vertegenwoordigen door Joh. Wa- genaar's CyraBó-ouverture, waarvoor de aan wezige componist cc-n spo.itane ovatie in ont vangst had te nemen. Mengelberg had de Brabangonne en het Wil helmus vöoraf doen gaan en toen aan het slot van den avond aan de toejuichingen schier geen einde kwam, bezwoer hij den storm door nog eenmaal de Belgische hymne te doen weer klinken. De wederzijdsche gezanten, gouverneur en burgemeester, Belgische componisten en diri genten en de a-rtisten van liet Japansche thea ter in Japansche kleedij, woonden het concert bij. NEDERL. SCHEEPVAART UNIE Dividend 11.3 (v.j. 12.7) pet) Naar wij vernemen zal door de directie van de N.V. Nederlandsche Scheepvaart Unie in de Algemeene Vergadering van Aandeelhou ders worden voorgesteld een dividend over 1929 van 11.3 pet. (v.j. 12.7) uit te keeren. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR De Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur hield Maandag in hot Krelagehuis te Haarlem haar 164e algemeene vergadering on der voorzitterschap van den heer E. H. Krelage De voorzitter sprak een kort woord van wel kom. Het bleek, dat 3S afdeelingen vertegen, woordigd waren. Aau de orde kwam een nader voorstel van het hoofdbestuur om liet handeisreglement voot den Bloemenhandel aan te vullen en te wijzi gen. De voorzitter deelde naar aanleiding van een vraag uit de vergadering mede, dat binnen afzienbaren tijd het handelsreglement in zijn geheel zal worden herzien om beter te voldoeD aan den eisch des tijcis. Alle aanvullingen en wijzigingen voorgesteld door het hoofdbestuur werden door de alge- meeue vergadering overgenomen. Niets meer aan de orde zijnde werd de ver gadering door den heer Krelage gesloten. NIEUWE POSTWISSELFORMULIEREN. Binnenkort zullen nieuwe formulieren voor binuenlandsche postwissels worden uitgegeven, door den druk voorzien van een ondergrond, een z.g. pantogram, dat bij wijziging van de invul ling van den wissel, b.v. in naam of bedrag, beschadigd wordt en de wijziging dus zichtbaar maakt. Tevens is op liet middengedeelte der formu lieren ruimte gelaten vor het invullen van naam en adres van den afzender. De nieuwe modellen zijn gedrukt op papier van grijze kleur met bruinen bovendruk. PAKKETPOSTVERVOER NAAR CEYLON Voortaan zullen langs den rechtstreekschen zeeweg postpakketten naar Ceylon worden ver zonden met de schepen van de maatschappij Nederland en van den Rotterdamsche Lloyd. De eerste verzending heeft plaats met het s.s „P. C. Hoofd" dat op 3 Juni a.s. uit Amster dam vertrekt. De nieuwe verzendingsweg beteekent, behal ve bespoediging in de overkomst der pakket ten, tevens een tariefverlaging waaromtrent de postkantoren nadere inlichtingen verstrek ken. In den foyer van den Amsterdamschen Stadsschouwburg heeft Maandagmiddag een eenvoudige doch treffende plechtigheid plaats gehad. De gevierde kunstenares, Christine Poolman, die eenige weken geleden overleden is, zou dien dag tachtig jaar zijn geworden. Op initiatief van mevrouw Emma Morel hebben eenige collega's en vrienden dit feit herdacht door een krans te hechten aan het portret van de beminde actrice in den Stadsschouwburg. Een groot aantal collega's van de overledene en jongere acteurs en artrices waren aanwezig, o.a. mevr. Mann-Bouwmeester, mevr. De Boer- Van Ruk, mevr. Rika Hopper, mevr. Emma More!, mevr. Van Westerhoven, verder Theo Fraenkel, .Tan C. de Vos Jr., Willem Hunsche, Louis de Vries, Hein Harms, Louis Gimberg, Jacqueê Reule en vele anderen. Louis Gimberg trad naar voren en schetste de beminnelijke persoonlijkheid van de overle dene, die eenvoudig en bescheiden als zü was als kunstenares, zonder ruchtbaarheid ook is gestorven. Bij allen die haar gekend hebben aldus Gimberg zal zij een herinnering achter iaten van vriendschap, hartelijkheid, liefde en eenvoud, met een groot gevoel voor humor. Wij weten te handelen naar haar geest wan neer wij in eerbiedige stilte eenige oogenblik- ken bij haar verwijlen. Hierna trad Jan C. de Vos Jr. naar voren en hechtte een krans van immortellen met een lint met opdracht van de collega's en vrienden aan het portret van mevr. Poolman, zijn groot moeder. Vervolgens schetste mevr. Rika Hop per de gevoelens, die de vrienden van Christi ne Poolman voor haar hebben gekoesterd. Bij dit sterven kon men biy zijn, dat deze iief- deryke vrouw in haar leven zooveel goeds heeft mogen ondervinden en nog veertien jaar van haar rust heeft mogen genieten. Ik ben zoo blij, dat ik haar gekend heb, zei Jacques Reule. Met een enkel woord wist zij ons jongeren te bemoedigen en steun te ge ven. Ik heb zoo veel aan haar gehad. Met een ontroerend woord dankte mevrouw Emma Morel. Ook Jan C. de Vos Jr. sprak een dankwoord namens zyn vader en moeder. Mevr. Holtrop en mevr. Mann-Bouwmeester legden bloemen onder de schilderij van Christine Poolman. Hiermede was de korte plechtigheid ten einde. BRIEVEN MET AAN DOUANERECHTEN ONDERWORPEN GOEDEREN. Naar liet tarief der brieven gefrankeerde zendingen met aan douanerechten onderworpen goeden en voorzien van het etiket „Douane" zijn voortaan toegelaten in het verkeer met Marokko (Spaansche zone), Niger en Peru. In het verkeer met Marokko (Spaansche zone) kunnen zoodanige goederen ook worden verzonden in waardebrieven. Naar Peru is de verzending alleen toegelaten in aangeteekende brieven. DE ZAANDAMSCHE SCHATGRAVERS. Gisteren meenden ze resul taat te hebben, doch de gevonden kist bleek leeg. Langhirt bij de yondafc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10