DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Garage Unique Burg. Knappertlaan 4 STADSNIEUWS m 53ste JAARGANG VRIJDAG 30 MEI 1930 No. 15733 De C L.O.C. Schiedam - Telef. 68408 I 1 i 1 R. K. KINDERVACANTIESPELEN MOEDERCURSUS HET MUZIEKCONCOURS VAN GUSTO Fa. Wed. A. J. Coppens Anno 1625. Noordmolenstraat 16. INGEZONDEN DE ST. EMERICUS-EEUWFEESTEN UIT KETHEL DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS Werkoop automobielen SCHIEDAM - TEL. 6 .817 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 6S085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3.25, p mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct Postch. en girodienst 81440 DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt voor 16 regels 1.55. Elke regel meer 25 ct. Reclames tusschen den tekst 50 ct. p. regel. Kabouter-advertentiën ter grootte van 5 regels 0.50, 10 regels 1.15 regels 1.50; uitsluit, bij vooruitbetaling. fra. Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van een hand, een voet of een oog, loO. bij verlies van een duim, <5— bij verlies van een wijs vin" er* 50. bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25— bij verlies van eiken anderen vinger. - De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Verzoek om gemeentelijke subsidie en om een speelterrein Poor den Pekenalen Jeugdraad is aan dan gemeenteraad een adres gericht met verzoek ten behoeve der kindervacantiespelen, welke onder leiding en onder toezicht van den Deke- ralen Jeugdraad worden gehouden, een jaar- liiksche subsidie te willen verleenen van vijftig cents per kind, dat aan deze spelen deelneemt. Tegelijkertijd is aan B. en W. verzocht op de dagen van 4 tot en met 8 Augustus, van 11 tot en met 14 Augustus, van IS tot en met 21 Augustus alsmede op 25 en 26 Augustus voor deze spelen het speelterrein aan den Haven- dük beschikbaar te willen stellen, of zoo dit speelterrein onverhoopt niet mocht kunnen worden afgestaan, het Feestterrein of eenig ander voor het doel geschikt terrein. In de toelichting op deze verzoeken lezen we onder meer, dat met het instituut der Kindeirvacantiespelen in 1928 voor het eerst een proef werd genomen in onze stad. Aan die proef, omvattend het laten spelen van kinderen in de periode van de groote vacantie, gedurende een tiental dagen van des morgens half tien tot des namiddags 5 uur op een terrein van de R. K. Sportvereeniging „Excelsior", werd deelgenomen door 270 a 2S0 kinderen, allen van de R. K. scholen in het Gorzenkwartier. De kinderen speelden in groe pen van 25 a 30; bij elk dier groepen waren één of meer leidsters of leiders. Ondermeer werden volgende spelen beoefend, korfbal, honkbal, touwtrekken, hardloopen met en zonder hindernissen, hoogspringen, hoepe len enz. enz. Aan elk der kinderen werd lederen dag diie- kwart liter melk verstrekt, tevens omvingen ze versnaperingen en prijzen of prijsjes tei aan moediging bij de spelen. Het succes was van dien aard, dat op drin gend verlangen van ouders en kinderen het vorig jaar R. K. schoolkinderen vau de geheele stad bij de spelen werden betrokken, zoodat in Augustus 1929 ongeveer 750 kinderen aan deze spelen meededen. Het is de bedoeling dit jaar een 1200 R. K. schoolkinderen tot de spelen toe te laten en Wel in dien zin dat gedurende 15 dagen eiken dag 800 kinderen aan de spelen, die van half tien tot vijf uur op een afgesloten terrein zullen" worden gegeven, zullen kunnen doel- nemen. Wij behoeven hier niet te zeggen, welk een goeden invloed uit gezondheidsoogpunt dit op de kinderen hebben moet, terwijl het ook in moreel opzicht van niet te onderschatten be- teekenis is, de kinderen van wie velen zich in de lange Augustusmaand vervelen en die er gemakkelijk toe komsm zich minder oir- haar te gedragen op straat, in groepsverband wèigekozefl spelen te laten beoefenen. Voor de ouders de ondervinding leert het is bovendien de zekerheid, dat hun kinderen zich onder goede hoede bevinden vaak een ware uitkomst, altijd een groote geruststelling. Opgemerkt wordt dan nog, dat de ouders zelf voor hun kinderen een kleine bijdrage geven, dat van vele zijden bijdragen in giften, boeken voor prijzen, versnaperingen enz. werden ver strekt, dat leiders en leidsters geheel belange loos een deel van hun eigen vacantie opoffer den enz. Het verzoek om een subsidie van de gemeente van 50 cents per kind komt, waar elk dar kinderen 10 dagen zal spelen, neer op 5 cents per kind per dag. De overtuiging, dat bok nu weer van particuliere zijde giften, versnaperin gen en^. niet. zullen uitblijven, is voor adres sante aanleiding om zich meer dan deze be scheiden bijdrage voor dit sociaal en paeda- gogisch werk uit de gemeentekas te vragen. In het adres aan B. en W. waarin de be schikbaarstelling van een terrein wordt ge vraagd, wordt nog opgemerkt, dat waar het Excelsior-terrein voor de beoefening der cric- ketsport wordt gebruikt en het veld dus kort moet worden geschoren, tegen beschikbaarstel ling van dit veld ernstige bezwaren zijn ge opperd, welke voor het speelterrein aan den Havendijk niet of niet in die mate bestaan. Buitengewone belangstelling Woensdagavond heeft Zuster Jannes uit Haarlem in het gymnattieklokaal van de school aan de IJsselmondescbestraat haar eerste cur- susles gehouden. Er was bijzonder groote be langstelling en d.e uiterst leerzame en bijzonder prettige wijze, waarop zuster Jannes haar cur- suslessen geeft en waarover slechts één roep was, staat er borg voor dat die belangstelling tot liet einde van den cursus zal blijven voort duren Zooals te verwachten viel, is tot splitsing van den cursus besloten moeten worden. Door den R. K. Vrouwenbond, wordt te beginnen Maandag aanstaande, om half drie, in het ge bouw van den R. K. Volksbond, een cursus ge geven vncsr deelneemsters uit de drie parochies O. L. Vrouw Visitatie, St. Jan en O. L. Vrouw Rozenkrans. Uit de parochie van het H. Hart blijven er dan nog zooveel deelneemsters over, dat ook hier de cursus nog gesplitst is moeten worden. Voor deze deelneemsters wordt de cursus op de Woensdagen gegeven. Ten spoedigste zal wor den meegedeeld welke uren daarvoor zijn vast gesteld. WATERPOLO In het Rotterdamsche Kringzevental, dat Zondag om twee uur In het Zwarte Plasje te Hillegersberg zal uitkomen tegen het Haagsche kringzevental, is ook opgenomen de heer L. Karis, alhier (Maas). Een stralende dag DE EERSTE HELFT PRACHTIG GESLAAGD De Hemelvaartsdag is 'n schitterend deel geweest van het muziekconcours dat Gustos Muziekvereenaging gisteren organiseerde en dat op Tweeden Pinksterdag wordt voortgezet. Over het weer heeft men niiet te klagen ge had den heelen dag heeft de stralende zon staan schroeien op het veld Vele bezoekers ze waren niet zoo heel talrijk - hadden zich in de hoeken van het terrein onder het lage hout 'n schaduwrijk plaatsje gezocht. Nu en dan hotste er in wilden rondedans 'n muziekvereeniging die 'n eersten prijs had ge wonnen óver het v.4d, maar overigens verliep de dag kalm. Des morgens om half elf werd het concours geopend. In de Schulp bevond zich de commissie van ontvangst, waaronder zich ook bevond de burgemeester, de heer H. Stulemeyer, en de heer J- N. Post. De burgemeester sprak liet openingswoord uit. Het is mij, aidus spr., 'n groot genoegen, hier het welkomstwoord te 'mogen uitspreken. Aller eerst moet ik Gusto, mijn hartelijke geluk- wenschen aanbieden. Op de fabriek hoort gij do muziek van klinkhamer en vijl en boor, en in die muziek zit maar o, zoo weinig harmonie, daarom had Gusto 'n muziekvereeniging uoodig Gedurende 20 jaar heeft Gusto 'n goeden klank gehad in het Schiedamsche muziekleven. Moge Gusto nog langen tijd in bloei toenemen. De stralende zon beschouwt spr. als een gunstig voorteeken. De vereenigingen zijn hier gekomen om te toonen, hoever zij h?t hebben gebracht in de muziek. Het zal 'n edele wed strijd worden, heel wat mooier dan b.v. 'n vot.balwedstrijd, waar de spelers er meestal niet zonder blessuren afkomen. Mogen da deelnemers dan 'n aangename herinnering aan dit Concours meedragen. In Schiedam wordt gevoeld wat schoon Is. Gaat nu allen zien, wat Schiedam in 20 jaar tijds geworden is. Verkondigt luide, den lof van mooi Schiedam. Heeft Schiedam befaamd heid gehad ais koopstad, nu krijgt het d'en roem als woonstad. Helpt .mee, de slechte repu tatie, die Schiedam misschien op enkele plaat sen nog bezit, te wisschen. Gusto's Muziekvereeniging wensch ik van harte geluk met haar jubileum en met dit concours veel succes. Vervolgens trad de voorzifter van de feest commissie, de heer G. J. A. Vrauwdeunt, naar voren. Toen het plan tot het organ iseeran van een concours werd opgevat, dacht spr. niet dat het zoo grootsch zou worden. En het welslagen is voor n groot deel te danken aan de medewer king van de plaatselijke autoriteiten, vooral van den burgemeester. Toen deze eenmaal met bet plan bekend was, was de zaak in minder dan geen tijd in orde. Spr. bracht ook dank aan de juryleden en aan de leden van de commissie van ontvangst. Ook de voorzitter van dan Z. H. Bond van Harmonie- en Fanfaregezelsehappen, de he^r J. Vermeulen, sprak z'n gelukwenschen uit. Vervolgens werd de eerewijn rondgediend en daarna werd begonnen met het eigenlijke concours. Bijzonder druk is hst op het terrein niet geweest. Vooral 's avonds was het Intusschen op verschillende punten van het terrein erg gezellig van dansende earste-prijswinners. Ook hebben velen den raad van den burgemeester opgevolgd en zijn gaan wandelen, daarbij het biljet „eerste prijs" natuurlijk niet vergetend. Het harmonie-orkest „St. Ambrosius" dat bij den marsch-wedstrijd een eersten prijs be haalde, heeft, na afloop daarvan 'n serenade ge bracht aan het R. K. Ziekenhuis en aan het Gemeente Ziekenhuis. De uitslagen van het concours luiden: Derde Afdeeling Harmonie: T.A.V.E.N.U. Loosduinen Z H B, 348 pnt., Is prijs. Derde afd. Gemengd Koor: Arb. Zangvereen. De Stem des Volks, Hillegom, diir. j p0qt 306 pnt., 1 e prijs. Tweede afd. Mannenkoor: Excelsior, Zuid- land, dir. Ph. Vermaat, 267 pnt., 2e prijs. Tweede Afdeeling Fanfare: dhr. Muziek vereeniging „Excelsior", Schipluiden, dir. J. Wiest, 233 pnt., 3e prijs; „Apollo", Nieuwe Tonge, dir. H. van Balen, 307 pnt., Ie prijs. Tweede Afdeeling Harmonie: Rijswijksch Harmonie, Rijswijk Z H B, dir. C. van der Knaap, 310 pnt., Ie prijs. Eerste Afdeeling Fanfare: Concordia, Krim pen a.d. IJssel, dir. C. Horsman, 281 pnt., 2e prijs; Oefening Baart Kunst, Dubbeldam Z. H. B„ dir. C. van Wijnen, 265 pnt., 2e prijs. Eerste Afdeeling Harmonie: Kunst na Ar beid, Maassluis, dir. P. J. Wiest, 303 punten, le prijs; Wilton's Harmonie, Rotterdam, dir. S. Horeman, 308 pnt-, le prijs; Chr. Harmonie Vereen. „Obadja", Rotterdam, dir. N. J. Schallen berg, 258 pnt., 3e prijs. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare: Soli Deo Gloria, Alblasserdam, dir. C. van Wijnen, 313 pnt., le prijs; Dockyard, Rotterdam, dir. J. C. Bergsi, 282 pnt, 2e prijs. Marsch-wedstrijd: Rijswijks Harmonie, Rijs wijk Z. H. B., 2e prijs; St Ambrosius, Schie dam, le prijs; Arbeiders Muziekvereen. „Voor waarts", Vlaardimgen, le prijs; Soli Deo Gloria, Alblasserdam, le pr. Harmonie, Slikkerveer Z. H. B., le prijs. Eeere Afdeeling Fanfare:, Excelsior, Alblas serdam 275 pnt., 2e prijs; Harmonie, Slikker veer Z. H. B., dir. Ph. Jordaans, 339 pnt., le prijs. Vierde afd. Mannenkoor: Sempre Crescendo, Voorburg, dir. Fr. Haring, 392 pnt., le prijs, met bijzonderen lof. Afd. Uitmuntendheid: Gemengd koor „Fide- llo", Schiedam, dir. A. H. de Leur, 300 pnt., le po-ijs. Eereafdeeling Gemengd Koor; Arb. Zangver. „Excelsior", Schiedam, dir. P, 'it Hart, 359 pnt., 2e prijs; „Viola", Hellevoetsluis, dir. Ph. Ver maat 360 pnt., le prijs. Eere Afdeeling Harmonie: Arb. Muziekver „Voorwaarts", Vlaardingen, dir. Ph. Jordaans, 321 pnt., le prijs; St. Ambrozius, Schiedam, dir. J. F. M. Smits, 295 pnt, 2e prijs. DE CRICKETCOMPETITIE Excelsior 1V.O-C- 2 V.O.C. wint den toss en stuurt de Schie dammers het eerst naar den mat. Het begin is niet erg bemoedigend. R. v. Lingeh wordt spoedig voor 0 schitterend gevangen. Hierna gaat 't beter. J. Oosterholt Jr. en C. Wuisman brengen de 100 op. C. Wuisman gaat voor 37 onnoodig run out in waarna J. Oosterholt voor 61 vertrokken is, is het een regelmatig komen en gaan behoudens J. Oosterholt Sr. 30, A. Janse 13 en J. v. Etten 12, die nog eenigen tegenstand bieden, totaal wordt 172 Bowling analyse was: J. Ovor 4—60, Loc- kett. 311, Bakker 014, Ingelse 251, de Jong 012, Wolf 0—7. V.O.C. beantwoordde hierop met een totaal van 126, bijzonder fraai was de innings van Lockett die een keurige 52 achter zijn naam had. L. Ingelse 25 en A. de Jong 12 kwamen verder in de dubbele cijfers Bowlingcijfers J. Oosterholt Jr. 2—53, Th. de Boer 631, A. Janse 010, J. Oosterholt Sr. I22. V.O.C. wilde nog een poging wagen en stuurde Excelsior nogmaals. Na een kalm begin brachten R. v. Lingen en J. Oosterholt Ir. de 60 op waarna l.g. ingerekend werd. Toen de stand 94 voor 1 was gaven de Rotterdammers het op en won Excelsior met 46 runs op de le innings. V. U. C. 1Excelsior 3 Excelsior werd 't eerst naar den mat gestuurd en bracht het op den grasmat slechts tot 27 runs. J. v. d. Heijden werd met 7 topscorer. Mlard bowlde 4—8 en Hagedoorn 513. V.U.C. scoorde hierop 120 runs, J. Allart 27, C. v. d. Zalm 10, E. v. d. Smit 14, F. Hage doorn 52 (not out) kwamen in de dubbele cijfers. J. Kloos nam 7 wickekts voor 72 runs, A. v. Greien 0-28 en C'. Boon 2-6. Excelsior werd nogmaals ingestuurd, zij ont gingen de inningsnederlaag niet en scoorden slechts 63 runs. v. Giezen 18, Wielemans 11 en ran Slangenburg 17, kwamen in de dubbele cijfers. Bowling analysis was Ailart 320, E. v. d. Smit 1—25, Hagedooren 5—12. A M DE ONWILLIGE Drie politie-agenten en twee ambtenaren Met 'n matig gangetje fietste hij over den dijk. Zonder helastiingplaatje. Wat verder stonden de ambtenaren te speu ren. En zagen hun prooi aankomen. Toen hij bij hen was, werd ie aangehouden. „Waar is je belastingplaatje?" „Heb ik niet!" De jongen schokte met z'n schouders. Hij wist niet, waarom hij het niet had. De ijverige ambtenaren wilden de fiets ln beslag nemen. Maar daar moest die jongen niets van hebben. Hij moest nog naar Rotter dam! En bij hield zijn karretje stevig vast. Hoe de ambtenaar ook rukte en trok, de jongen hield zijn bezilt dicht tegen zich. En de ambtenaren haalden er politie bij MaaT... 't was op Rotterdamsch grondgebied dus er moest 'n Rotterdamsche agent bij ko men. Dat was echter voor den ambtenaar geen bezwaar. Hij stapte op de fiets en peddelde den dijk uit. om in Rotterdam 'n agent op te zoeken En hij had weldra succes. Want weldra kwam hij dn gezelschap van twee rijwielagenten terug Den politiemannen veTging het echter niet beter. De jongeman wilde geen afstand doen van zijn vehikel. Twintig passen verder op Schdedamsch ge bied, stond 'n Schiedamsche agent, en ook die werd er bij geroepen. Het geval trok natuurlijk groote belangstel ling: o drie politieagenten en twee ambtenaren tegen één jongen, die zijn fiets niet kwijt wil. Toen nam de Schiedamsche agent 'n kloek besluit: met z'n allen transporteerden ze den jongen naar den politiepost op de Broersvest, Daan- is het geval uitgezocht. Het gebeurde vanmorgen om half tien op den Rotterdamschen Dijk. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 28 Mei. Aangekomen: Eng. s.s. Matina, van Bremerhaven om kolen te bun keren; s.s. Tweed, met papierhout van Fredriks- ham in de Wilhelminahaven; motorschoener Nyssiena, kapt. L. Pot, met gebroken glas van Londen voor de Vereenigde Glasfabrieken; Belgische motarvischlogger B 45, Andree Alexander van de Noordzee in de Voorhaven. SCHIEDAM, 28 Mei. Vertrokken: Noorsch s.s. Torodd, met traan naar Antwerpen. SCHIEDAM, 29 Mei. Vertrokken: Eng. s.s. Zent, naar Santa Marta. SCHIEDAM, 30 Mei. Vertrokken: Belgische motorlogger Andree Alicxander, schipper Ge- zelle Andree, naar de Noordzee ter haring- visscherij. EEN SNAPSHOT VAN DE COMMISSIE VAN ONTVANGST, die ter gelegenheid van het 4e Lustrum van Gusto's muziekvereeniging, den eerewijn drinkt. V. 1. n. r. de burgemeester, de heeren O. Stark en J. N. Post (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van de schijnbaar verhoog de actie van de Permanente Commissie voor den Middenstand, waarvan blijkt in het be richt in Uw blad van gisteravond, kan ik niet nalaten u eenige plaatsruimte te verzoeken om er mijn bevreemding over uit te spreken, dat deze Commissie plotseling zoo actief is geworden om zich voor deze winkeliers te wen- dien tot B. en W. Wanneer ik hieruit moet opmaken dat de Middenstandsbestuurders eindelijk tot besef gekomen zijn van hun taak, dan kan ik niet anders dan dit toejuichen, en is de aangevan gen actie van onze Hoogstraat winkeliers aan vankelijk reeds bekroond met succes. Iets anders wordt het echter wanneer ik tot een andere voor de hand liggende conclusie zou .'.méten komen, n.l. „worden de heeren bang, zieltjes te verliezen?" Alvorens deze laatste conclusie als juist aan te nemen, zal ik echter afwachten, wat de ge organiseerde middenstand verder denkt te doen. doch meen ik mijn mede-Hoogstraat win keliers den goeden raad te moeten geven, laat u door dit mooie gebaar van de P. C. geen zand in de oogen strooien, doch blijft actief en laat uw eigen actie niet verslappen. Met dank voor de opname verblijf ik inmid dels Hoogachtend, Hoogstraatwinkelier. Schiedam. 27 Mei 1930. VERLOTING GEMENGD KOOR Blijkens achterstaande advertentie zal de trekking der verloting van de zangvereeni- ging Gemengd Koor plaats hebben op Dinsdag 3 Juni, des avonds 9 uur in Musis Sacrum. FLAUWTE Toen H. Z. uit Wattstraat vanmorgen op de Broersvest reed werd hij plotseling door een toeval getroffen, waardoor hij van zijn fiets viel en een bloedende hoofdwonde opliep. Hij werd in den politiepost aan de Broers vest binnengedragen. Hij heeft een lichte her senschudding bekomen. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2628 Mei 1930 GEBOREN: Aaltje, d. van J. Vedschoor en A. Bouwer, Riddcirkerkschestraat 25 Anto. natte Martha, d. van A. Kuperus en J. G. Stoel, Rotterdamsche rijk 116 Herman Jacob, z. van H. Dekker en J. Winter, Celsiusstraat 30 Theodoras Marius, z. van A. H. Osteirholt en T. T. M. de Kok, Peudrechtscihestruat 19 Hondrikus, z. van S. Bergman en F. A. Rens, Vijgensteeg 7 Engelina, d. van D. Schouten en M. van Wassenaar, Singel 194 Gerardus Framciscus, z. van G. N. Wels en W. P. Wil. helm, Amalia van Solmsstraat 10 ONDERTROUWD: J. Moes 35 jr. en A. Slavenburg 32 jir. T. Verlinde en H. P. de Jong 28 jr. GEHUWD: M. M. J. de Groot en H. L. van Platerink 25 jr. H. J. Daalmeijeir 22 jr. e® W. va nder Burg 19 jr. J. JI. Bernoster 25 jr. en J. D. Wiechert 24 jr. J. A. J. Collisnon 23 jr. en J. P. C. Vis 20 jr. J. A. Foncke 24 jr. en S. de Jong 19 jr. L. J. C. van der Waal 26 jr. en C. A. Jansen 24 jr. P. J. Ver- kiiel 23 jr. en W. W. Jansen 26 jr. N H. J. van der Plas 26 jr. en K. M. J. de goede 23 jr. A. Smit 26 jr. en J. M. van Maanen 22 jr. H. Linzel 4S jr. en J. C. Willëmse 36 jir. OVERLEDEN: C. Kool oud 55 jr Nassaulaan HET DAMESZANGKOOR Het door ons geplaatste bericht betreffende het dezer dagen a'lhier opgerichte dameszang- koor „St. Cecilia" blijkt bij verschillende onzer lezers een verkeerde indruk te hebben gemaakt Het doel van dit Zangkoortje is wel om Latijn- sche gezangen te leeren ,om later ln de kerk te kunnen meezingen, gelijk dit ook reeds in enkele parochies van ons Bisdom gebruikelijk is, doch het ligt geenszins in de bedoeling om het mannenzangkoor St. Cecilia dat zich reeds zoovele jaren verdienstelijk heeft gemaakt ter opluistering der H. Diensten, te gaan vervan. gen. Voorts Is het koortje niet uit de leden der „St. Agnes" vereeniging doch uit de Maria congregatie opgericht Een bedevaart van 300.000 pelgrims Zondag 18 Mei zijn de St. Emericuseeuwfeesten ingezet met een bedevaart van 20.000 pelgrims van Boedapest naar M&riabesnyö, onder leiding van den kardinaal-vorstprimaat, Z. Em. Serédi. In de Heilig Hart-kerk had te voren een korte plechtigheid plaats. Bij de aankomst van den trein, waarin be halve de kardinaal zich de legerbisschop mgr. Stefan Hasz en andere kerkelijke hoogwaardig- heidbekleeders bevonden, in Mariabesnyö, speelde een kapel de Paushymne. De stoet trok onmiddellijk naar het Maria- heiligdom, waar reeds 'n tienduizend pelgrims uit andere plaatsen van Hongarije waren sa mengestroomd, zoodat hier dus 30.000 bede vaartgangers samen waren. Om 10 uur arriveerde de Pauselijke nuntius, mgr. Angelo Rotta, vergezeld van den uditore Kaldewey. Da pelgrims woonden verscheidene H.H. Missen bij, waaronder de kardinaal, de legerbis schop en andere prelaten toespraken hielden. Z. Em. kardinaal Serefli wees er in zijn toe spraak op, dat Hongarije zonder het geloof in de heerschende wereldcrisis zijn plaats niet zou kunnen handhaven. Ook deelde de kardinaal mede, dat hij be richt van Rome had ontvangen, dat de H. Va der in verband niet het St. Emericus-jubeljaar een schriftelijke boodschap aan de .Katholieken van Hongarije zou richten en een delegaat naar de feesten zou zenden. De kerkvorst sloot met den wensch, dat hot St. Emericus-jubilé niet slechts Hongarij maar de geheele menschheid tot God zal terug voeren. Des namiddags had een lof in de openluch' plaats. Bij den terugkeer der bedevaart in de Hon- gaarsche hoofdstad werden de kardinaal en zijn gevolg door een groote deputatie begroet. De pelgrims .trokken wederom in optocht door de hoofdstad. Toen de stoet bij de basiliek aankwam, begon, voor de eerste maal, de pas gewijde heldenklok te luiden, wier feestelijke klanken door het Hongaarsche omroepstation verder over de wereld werden uitgezonden. Met een plechtig Te Deum in de basiliek werd de schitterend geslaagde bedevaart geslo ten. BEELD VAN ST. FRANCISCUS XAVERTUS IN HET PAUSELIJK MISSIE-MUSEUM Dinsdag 20 Mei j.l. werd een beeld onthuld van den H. Franciscus Xaverius, dat door deD generaal der Jesuïeten, pater Wladimir Ledo- chowsky, aan het pauselijk missiemuseum in Lateranen geschonken werd. Het beeld werd in de Indische zaal van het etnografisch museum opgesteld en werd door den pater Jesuïet Bastera en den beeldhouwer D. Mastroianni ontworpen. Het is gehouwen uit een blok Carrarisch marmer en 2.80 M. hoog. Bij de onthulling waren tegenwoordig de ge neraal der Jesuïeten, pater Ledochowsky met de leden van de generale curie, de directie van het missiemuseum, de pauselijke missiecom missie voor wetenschappelijke medewerking in het museum, een aantal kunstenaars en verte genwoordigers der groote missiecongregaties MISS JOHNSON Miss Johnson zette gisteren haar tocht naar Brisbane voort. Zij vertrok des morgens van Longreach naar Roma en landde tegen den middag te Gharleville om daar de lunch te ge bruiken, waarna zij haar vlucht voortzette. Tengevolge van den hevigen wind is zij echter uit den koers geraakt en te Quilpie geland. Zij zou den nacht te Charleville doorbrengen. Verwacht wordt: Matige Noord-Oostelijke tot Oostelijken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, aanvankelijk warmer, later iets kouder. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9.39 tot 's morgens 4.16. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond ,,St. Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhtüen van naai werk bij de Theresiavereenlging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van 3—3% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor da Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams. Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R, K. Volks bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot halt-11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam'* Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 3—5 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Vrijdag 30 Mei Liefdadigheidsvoorstelling voor „Hulp in de Huishouding". Opvoering van ,Joop ter Heul" en „Lentebloemen". Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Zondag 1 Juni Viering van het 10-jarig bestaan der R.K. S.V. Excelsior". Van 13 uur receptie in Musls-Sacrum. Om S uur tooneelavond, te geven door de R.K. Schiedamsche Tooneelclub. Opvoering van „Mr. Parable's laatste vrijgezellendagen" van Jerome K. Jerome. Gebouw R.K. Volks bond. DE KLANKFILM IN DE KERK. Nadat de Western Electric reeds bioscopen in de meest Noordelijk en de meest Zuidelijk gc-legen streken der aarde met klankfilmappa raten heeft uitgerust en verder verschillende salonrijtuigen bij de spoorwegen, vele hotels en eenige particuliere huizen, kondigt d.e bekende Amerikaansche firma thans ook de eerste klankfilm-installatie in een kerk aan. Het geldt hier een kerk der Methodisten in •Dunedin in Nieuw-Zeeland, die merkwaardi gerwijze op de weekdagen gebruikt wordt voor filmbioscoop. Zondags wordt gedurende de godsdienstoefe ning door eene speciale installatie van de Western Electric en met gebruikmaking van bijzondere grammofoonplaten orgelmuziek ge maakt ter begeleiding van de koorgezangen. 30 Mei: Groote Kerk, o-rgelvoordracht J. T. Schaddelee, 8 uur. 31 Mei: Groote Schouwburg, De Sabijnsche Maagdenroof (Rott. Hofstadtooneel.) 8.15 uur. 1 Juni: Groote Schouwburg, De Sabijnsche Maagdenroof (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. Doeletuin, le pop. Grenadiers-concert, 8 uur. Diergaarde, middagconcert Rott. Philh. Or kest, kwart voor 3 uur. SCHIEDAM, 30 Mei. Officleele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn 13.50 per H.L. ad 46 pet. Spiritus Binnenlandsche prima spiritus 26.50 per H.L. ad 100 pet.; Buitenlandsche prima spiri tus van 1516.50 per H.L. ad 100 pet. naar kwaliteit. Alles zonder fust en zonder belasting. Melasse-spiritus 26.50 per H.L. Men noteert voor ruwe graanspiritus 60 pet. 17 per H.L. Namens de commissie uit de Kamer van Koophandel voor de noteering van gedistilleerd HERMAN JANSEN. Spoeling 0.90. Spoeling „PAGES GAIES". „Maar, jongen, waarom visch je met sigareneindjes „Ik wil gerookte visch vangen l*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1