DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM Lü STADSNIEUWS TWEER 53sïe JAARGANG ZATERDAG 31 MEI 1930 No. 15731 DE TOL TU SCHEN VLAARD1NGFN EN SCHIEDAM een interpellatie over de gorzen KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABR. VOOR DE BENEDEN-MAAS TE VLAARDINGEN HET GORZENKWARTIER. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN INGEZONDEN SCHEEPVAART NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan de® 3.25, p. mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct Postch. en girodienst 81440 DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt voor 1—6 regels 1.55. Elke regel meer 25 ct Reclames tusschen den tekst 50 ct. p. regel. Kabouter advertentiën tér grootte van 5 regels 0.50, 10 regels 1—, 15 regels 1.50; uitsluit, bij vooruitbetaling, Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één vinger; f 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25. bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de oog; 150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijs- voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. LIEFDADIGHEIDSVOORSTELLING V OOR „HULP IN DE HUISHOUDING" De herhaling De speelsters en spelers waren weer goed op dreef, toen zü voor e maal „Lentebloemen" en „Joop ter Heu op voerden ten bate van de ver een Ign g„vipm de Huishouding". Ditmaal zijn zu opgetreden In Musis Sacrum en al was de zaal lang me vol er is met deze twee stukken, vooral met het tweede, Joop ter Heul, uitbundig succes êeoogst. De twee spelen zelf hebben we vorige week Vrijdag reeds uitvoerig besproken. We zeiden toen dat de uitvoering niets te wenschen over liet. Zoo was het ook gisteravonc. Joop ter Heul (Marie Brounts) speelde weei even vlot en vlug als vorige maal, en ook Lucie (Adèle Brounts) liet zich weer van haar beste zijde kennen. Het van-de-divan-roHen van Kees (Leo Brounts) bleek er toch wel degelijk hu te hooren hij belandde tenminste weer op den grond mi sau den achterkant van de divan. Papa ter Heul (Johan v. d. Toorn) was weer In 't volle besef van zijn plicht als straffende vader en vertolkte zijn rol keurig, al hield hij zich niet lieelemaal aan den juisten tekst er van. Trouwens, dit was met Leo Brounts ook niet steeds het geval. En behalve Lucie's aan staande, Smidt, (André Ullers) waren eer W** de jolige clublieden die weer even uitge.ait waren als de vorige maal. t Maar ook „Lentebloemen" is weer eeni succes geworden. De lieve lentekoningin Steens) heeft allen wel het meest bek haar mooir solo's, die ze keurig m gen. En ook de zonneprlns dwOTI«en de winterkoning (Marie Brounts, Ieders bewondering af. leidster van de Na de opvoering van mej. Gunne- club mevr. Pluym, bewijs van waar- wegh toegesproken enhandlgd. deering een in Huishouding" f li °ffe pauze kwam kapelaan A. Raaffels nog even voor het voetlicht, om een propa- gandistisch woordje te spreken voor den TnoedercuTsus, welke des Maandagsmiddags om half drie in den R. K. Volksbond gehouden wordt. Spr. wees bier tevens nog op het groots belang van een doeltreffende klnderzorg. Kap. Raaffels verwacht alle Katholieke -vrouwen uit de parochie van O. L. Vr. Visitatie. St. Jan en O. L. Vrouw Rozenkrans Maandag middag in den R- K. Volksbond. MOEDERCURSUS ZOMER 1930 De opkomst was Woensdagavond buiten gewoon! Zoo prachtig, dat de d®cent€ P A Jannes voorstelde het gehoor in drie groepen te splitsen, wijl het aantal deelneem sters aan iedere les niet meer dan 30 kan be dragen. In overleg met den R. K. Vrouwenbond (afd. Schiedam) ia nu, geluk gisterenavond is medegedeeld, de groepsyerdeeling als volgt samengesteld Groep I. Hiertoe behooren de deelneemsters van de drie parochies uit de stad. De lesuren voor deze groep zijn vastgesteld op Maandag middag. Groep II en III. Hiertoe behooren de deel neemsters van de H. Hartparochie (Gorzen). Voor de beide laatste groepen worden de lessen gegeven iederen Woensdagavond, en wel in deze volgorde. Groep II komt Woensdagavond van 7 uur tot half 9 en Groep III dien avond van 9 tot half 11. We vertrouwen nu het bij wonen der lessen door onze R. K. Moeders zoo gemakkelijk mogelijk te hebben gemaakt. Mogen we van onzen kant ook een drigend en vrien delijk verzoek hierbij voegen? We hopen, dat degenen, die eenigszins hier toe in staat zijn, en dat zullen wel de huismoeders van klei nere gezinnen zijn zich aansluiten bij Groep II, dus bij die groep, welke de lessen volgt 's avonds van 7—8i/_, uur, zoodat de beide groepen (II en III) een gelijkmatig aantal deel neemsters kunnen vormen. Wanneer iedereen een weinig hiertoe meewerkt zal onze Zomer cursus zeker schitterend slagen. Zij, die n'et in de gelegenheid waren de eerste les bij te wonen zijn Woensdag a.s. van harte welkom. Kap. A. F. J. GOOSSENS. JUBILEUM Vandaag ls het 40 jaar geleden, dat de heer A. F. van Lissa aan de Gem. Universiteit te Amsterdam slaagde voor het apothekers examen. R. K. S. V. EXCELSIOR De tweede-lustrumviering Donderdag- en Vrijdagavond heeft in de Frankelandsche Kerk een triduum plaats ge had voor de leden van de R. K. Sportvereeni- ging Excelsior, ter kerkelijke viering van hun tweede lustrum. Beide avonden heeft pastoor Micklinghoff, oud-adviseur van Excelsior, die het triduum heeft geleid, de sportbeoefening in Katholiek verhand besproken. Morgen onder de H. Mis van half acht, die door alle Excelsior-leden wordt bijgewoond, zal pastoor Micklinghoff een kleine toespraak tot besluit houden. Daarna is er voor de leden eeo ontbijt in den R. K. Volksbond. Des middags van 13 uur wordt in Musis Sacrum een receptie gehouden, waar allen, die het goed met Excelsior meen en worden ver wacht. En tot officieel besluit van de feest viering is morgenavond in den R. K. Volks bond een tooneelavond, van de R. K. Schie- darascbe Tooneelclub, die zal opvoeren een blijspel va.n Jerome K Jerome „Mr. Parable's laatste Vrijgezellendagen". Dit geestige blijspel van ee® schrijver als Jerome K Jerome zal ongetwijfeld een groot pnooea worden. DE INGEBRUIKNEMING DER NIEUWE BEGRAAFPLAATS In de gisterenmiddag gehouden raadsverga dering was afwezig met kennisgeving de heer J. G. van Dorp. Mededeeling werd gedaan van de door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten en van on der meer de volgende ingekomen stukken: Aanbieding van verschillende rekeningen, welke aan de desbetreffende commissie in han den werden gegeven: Van Burg. en Weth. voorstel om aan den heer i a van der Poel, hoofd van school E, over eênkomstig zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Sept. a.s. eervol ontslag te ver kenen uit bovengenoemde betrekking. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. DE TOLKWESTIE. Van Burg. en Weth. advies naar aanleiding van het adres van een 60-tal belanghebbenden betreffende den tol op den weg Schiedam— Vlaardingen, die geheven wordt door de ge meente Vlaardingen. B. e® W. wijzen er op, dat, wat betreft de tol- bestormingen, waarover in het adres wordt ge sproken, de Schiedamsche politie haar plicht heeft gedaan.Wat betreft den misstand, waarop door adressanten wordt gewezen, dat reeds ge durende drie jaar van de weggebruikers een liooge wegenbelasting wordt gevorderd en daar naast tolgeld wordt geheven, dat niet aan den weg ten goede komt, maar aan de algemeens buishouding der gemeente Vlaardingen, ver wijzen B. cn W. naar de uiteenzetting van het Schiedamsche standpunt in de pers en in da beantwoording van de vragen aan den heer Broek. Het adres wordt voor kennisgeving aange nomen. Van B. en W. advies naar aanleiding van liet adres van den heer F. Goos en 9 andere bewoners van den Rotterdamschen dijk, waar in wordt geklaagd over ongerief veroorzaakt door de aan de Zuidzijde van den dijk gelegen vuilnisbelt. Het adres wordt voor kennisgeving aange nomen. Van den Dekenalen Jeugdraad in het Deke naat Schiedam adres, houdende verzoek, ten behoeve van het werk der kindervacantie- speleu, dat onder leiding en toezicht van ge noemden jeugdraad geschiedt, een jaarlijksoh subsidie van 50 cants te willen verleenen voor elk kind, dat aan deze spelen deelneemt. De heer FETTER zou gelijktijdig met dit advies en zoo spoedig mogelijk ook advies willen zien uitgebracht over de vraag der sub- sidieering van vacantie-reisjes. De voorzitter zal gelijktijdige behandeling zooveel mogelijk bevorderen. Het adres wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Van den heer H. Kiela adres, waarin hij be richt voornemens te zijn het open terrein, ge legen aan de Van Beverenstraat no. 40, ka dastraal bekend als gemeente Schiedam, Sectie M, no. 3281, ter grootte van 755 c.A., te be bouwen met een bewaarschool, in verhand waarmede hij verzoekt hem ontheffing te ver leenen van de verplichting ingevolge het raads besluit d.d. 14 Juli 1922, tot bebouwing van dezen grond met beneden- en bovenhuizen. Wordt in handen van Burg. men Weth. gesteld om advies. In handen van B. en W. om advies worden mede gesteld: Van het bestuur der St. Willibrordusstich- ting schrijven, houdende verzoek de voor de stichting van een bijzondere lagere school in de z.g. „Gorzen" benoodigde gelden te willen verstrekken: Van het bestuur van de St. Wiliibrordus- stichting schrijven, houdende verzoek de be noodigde gelden beschikbaar te willen stellen om tot dm aanleg eener electrische lichtin stallatie in de L. O.-school aan de Westmolen straat no. 24 te kunnen ondergaan, ter vervan ging van de bestaande gasleiding. Van A. v. d. Vlies en 21 andere bewoners van de Kinderbuurt adres, houdende verzoek den straatnaam „Kinderbuurt" te willen ver anderen, aangezien zij de ondervinding heb ben opgedaan, dat zij door dezen naam in de uitoefening van hun bedrijf schade ondervin den. Voor kennisgeving worden eenige verslagen aangenomen, alsmede een schrijven van het raadslid W. Broek, waarin hij bericht van de hem d.d. 2 Mei j.l. toegestane interpellatie omtrent het standpunt van B. en W. inzake den tol aan den Vlaardingerdijk af te zien, nu. liij zich op de hoogte heeft kunnen stellen van de geheele correspondentie op deze zaak be trekking hebbende. De heer DINKELAAR meent naar aanleiding van dit schrijven, dat een interpellatie' dient niet om inlichtingen te verstrekken aan den interpellant., maar aan het publiek. De voorzitter meent, dat het nu den Raad alle gegevens zijn verstrekt waarover B. en W. beschikken, niet in het belang der gemeente is, over deze aangelegenheid verder in het open baar te spreken. Van B. en W. schrijven houdende mede deeling dat het College van Regenten van het St. Jacobs Gasthuis op heden een plan voor den houw van een nieuw Tehuis voor ouden van dagen ter kennisneming aan hun college heeft toegezonden. Voor kennisgeving aangenomen. Benoemd wordt tot onderwijzeres aan school D (hoofd de heer W. Sterk), mej. A. M. van Klaveren te Rotterdam, töt onderwijzer aan do Centrale School voor het 7e leerjaar (hoofd de heer A. A. J. Mets), de heer S. J. IJssel- stein te Schiedam. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd de heer B. A. J. Wittkampf aangewezen als derde deskundige voor de schatting van de huurwaarde der dranklocalitelten, speciaal be last met het uitbrengen van advies ove? de In gediende bezwaarschriften tegen den aanslag in het vergunningsrecht. Achtereenvolgens werden zonder discussie en zonder stemming goedgekeurd: Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de begrooting der inkomsten en uitgaven van de Hofjes van Belois voor den dienst van 1930, tot een bedrag van 4590. Voorste] van B. en W. tot wijziging van de bedrijfsbegrootlng en van de begrooting van kapitaalsontvangsten ©n -uitgaven, betreffende het dienstjaar 1929 van het Woningbedrijf dei- gemeente Schiedam. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de: a. wijziging van de begrooting van kapitaals- ontvangsten en -uitgaven van de gasfabriek, de drinkwaterleiding en het electriciteitsbedrijf b. regularisatie der buitengewone uitgaven dier bedrijven, betreffende het dienstjaar 1929. Voorstel van B. en W. tot ondershandsche ver huring aan den heer C. van Nes van het woon huis, gelagen aan do Hoofdstraat 213, tegen een huurprijs van 50 per maand. Voorstel va® B. nn W. tot ondershandschen aankoop van 6 woonhuizen met erven, gelegen aan de Hoflaanstraat nos. 3. 5, 7, 9, 11 en 13, tot een totaal bedrag van 15.350. Voorstel van B. nn W. tot ondershandschen aankoop van diverse perceelen, tot een totaal bedrag van 51.900, begrepen in het onteige ningsplan aan den Rotterdamschen Dijk en omgeving. Aan de orde is dan het voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan den heer W. Moerman, alhier, gelegen aan de Jan Staenstraat Z.Z., ter lengte van 19 M. en ter diepte van 20 M., tegen een prijs van 19 per M2, ter bebouwing met 3 vrije huizen. Wethouder Houtman deelt mede dat op voor stel van don Woningdienst cn in overeenstem ming met den bouwer zullen deze huizen voor tuintjes zullen krijgen. Deze tuintjes liggen op hetNoorde-n wat intusschen geen bezwaar hoeft te zijn, als bij de beplanting daarmee slechts rekening wordt gehouden. Bedoeling is natuurlijk dat dan alle huizen in deze straat voortuintjes krijgen. Aan de orde is vervolgens: Voorstel van B. en W. tot verleenen van een crediet van 200.000 ten behoeve van de uit breiding der gemeente-gasfabriek, bestaande in het bijbouwen van twee ovens, waarboven een kolenbunker zal worden gebouwd, en het plaat sen van een tweeden afgassen-stoomketal. De heer KOOPMANS zou de uitgaven graag gesplitst voor zich zien. Wethouder VAN VELZEN acht de vraag redelijk, maar zou toch liever de cijfers op het oogenblik niet gepubliceerd zien. Het recht van controle houdt ieder raadslid en hij zal te ge- legenertijd daarvan ook gebruik kunnen ma ken. Bij het voorstel tot het verleenen van een crediet van 5000 ten behoeve van het her stellen van de kade langs de Noordmolenstraat, betoogt de heer HAVELAARS, dat we eerlang toch tot demping va® dit grachtje zullen moe ten overgaan. Hij vreest, dat we deze 5000 weggooien. De heer FETTER is van dezelfde meening. Hij is er van overtuigd, dat dit grachtje dicht gegooid moet worden. De heer v. d. KROON vraagt of het niet beter zou zijn, het duurdere plan uit te voeren. De heer HOOGENDAM meent dat met het z.g. afdoende plan, dat 28.000 moet kosten, we nog geen afdoende verbetering zullen heb ben. WETHOUDER HOUTMAN, erkent, dat het voorstel miet bevredigend is, maar er is niets beters. Deze heele buurt moet mettertijd wor den aangepakt. De toestand is daar niet zooals we dien wenschen. Maar urgent is de zaak nog niet. Als we het voorstel aanvaarden van 28.000, dan moet dat gedeelte binnen vijf jaar bemaald worden. Dat is een eisch van Delfland, een eisch die niet kan worden aan vaard. We weten niet of we dan al zoover zijn. De Noordmolenstraat is echter gevaarlijk; met vérbetering kan niet worden gewacht. Het is een tijdelijk plan, het zal voor tien jaar vol doende zijn, en in dien tijd zal de toestand daar stellig geheel veranderen. Delfland heeft tenslotte geen ongelijk als het er voor waakt, dat door de boezem niet meer vernield wordt dan noodig is. Het voorstel wordt goedgekeurd. Goedge keurd worde® eveneens de voorstellen tot het verleenen van een crediet van 142.000 op perceel XXI van 't Grondbedrijf ten behoeve van straataanleg in Oud-Mathenesse, tot het verleenen van een crediet van 800 ten be hoeve van de eerste inrichting van een te vor men nieuwe 4e klasse van school M. en om gunstig te beschikken op het verzoek van de vereeniging tot bevordering van Christelijk onderwijs om de benoodigde gel den beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een naaimachine voor haar U. L. O. school aan den Oostsingel. Aan de orde is dan Schrijven van B. en W., waarin wordt mede gedeeld, dat de nieuwe Algemeen© Begraaf plaats op 16 Juni 1930 in gebruik zal worden genomen en waarin wordt voorgesteld over te gaan tot 1. Vaststelling van een nieuwe Instructie voor den directeur van de Algemeene Begraaf plaats te Schiedam; 2. vaststelling van een instructie voor den grondwerker op de Algemeene Begraafplaats in den Klein-Babberspolder; 3. wüzlglng van de Verordening, regelende de bezoldiging van ambtenaren in dienst der gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 22 van 1919 en latere wijzigingen): 4. wijziging van de Verordening, waarbij de raad net benoemen en ontslaan van gemeente- ambténaren en bedienden aan anderen opdraagt krachtens artikel 145 der Gemeentewet (Ge meenteblad nos. 13 van 1926 en 2 van 1930) 5. wijziging van de instructie voor den dood graver der Algemeene Begraafplaats te Schie dam (Gemeenteblad nos. 8 van 1S99 en 14 van 1902). Op voorstel van den heer STEENS wordt in artikel 12 van de instructie voor den directeur opgenomen, dat hij ook toezicht houdt op de beplantingen. Op -voorstel van den heer KOOPMANS zal inplaats van instructie voor den grondwerker worden gelezen: instructie voor den grafmaker. Verschillende leden namen aan de discussie deel; andero wijzigingen werden intusschen niet meer aangebracht. Vervolgens werden zonder discussie aanvaard de voorstellen tot vaststelling van liet kohier der belasting op de gebouwde eigendommen in de Gemeente Schiedam, over het jaar 1930, tot een bedrag van 69 374.51, wordt vastgesteld; om aan de Commissie uit den Kerkeraad der Ned. Hervormdo Gemeente ter behartiging van den Piaconessenarbeid een subsidie te verlee nen ad 469.29, tot dekking van het nadeelig saldo harer exploitatierekening over het jaar 1929; alsmede om aan da Schiedamsche Ver eeniging tot Bescherming van Zuigelingen onder de gewone voorwaarden voor het jaar 1930 een subsidie van 1000 te verleenen, alsmede om een buitengewoon subsidie van 1020.41 toe te staan tot dekking van het tekort op de exploi tatie over het jaar 1929. Bij het voorstel om de Gemeente als huiten- gewoon lid tot den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, te doen toetreden tegen de minimum-contributie van 25 per jaar vraagt de heer KAVELAARS of deze bond ook werkt in het belang van de huishouding der gemeente. WETHOUDER SLAVENBURG merkt op, dat wij als gemeente werkelijk bij het bestaan van den A. N. W. B. belang hebben. Goedgekeurd worden de voorstellen om gun stig te beschikken op het verzoek van de Ver eeniging „Zwakzinnigenzorg", om de subsidie regeling voor de onder haar bestuur bestaande werkinrichting met ingang van 1 Januari 1930 te wijzigen in dier voege, dat onder de alge meene kosten, waarin de Gemeente een subsidie van 2/3 gedeelte verleent, ook mogen worden vestaan de kosten ad 250 per jaar voor administratis en geregeld toezicht en om naar aanleiding van liet verzoek van do Vereeni- Tin- „Zwakzinnigenzorg" om een 6ubsidiie uit de Gemeentekas ten oenüeve vau hét uitzenden van leerlingen der Buitengewone School naar een speciaal koloniehuis, een subsidie te mogen ontvangen genoemde Vereeniging met be trekking tot de subsidié uit de Gemeentekas op dezelfde wijze te behandelen als de Schiedam sche en R. K. Gezondheidskolonies, derhalve haar onder de gewone voorwaarden een subsidie te verleenen van 0-25 per kind per verpleegdag, vermeerderd met de reiskosten der kinderen naar en van het koloniehuis. Aan de orde is tenslotte het voorstel van B. en W. om aan het Schiedamsch Drank weer Comité voor het jaar 1930 onder de gewone voorwaarden een subsidie te verleenen van 50. De heer WEERGANG merkt op. dat uit de begrooting van het comité posten zijn geschrapt. Daarbij is het een grief van spreker, dat men eerst schulden moet maken om subsidie te kunnen krijgen. WETHOUDER SLAVENBURG meent, dat men moeilijk van de gemeente kan vergen, dat zij meer geeft dan gevraagd wordt of noodig blijkt. Het Söhiedamsch Drankweercomité heeft subsidie gegeven aan andere drankweerorga.ni- saties. Dat is niet de bedoeling. De bedoeling ia deze, dat de verschillende drankweerorgani- saties in het Drankweercomité haar samenwer king vinden. Het Drankweercomité is nog steeds niet tot een consultatiebureau kunnen komen. En we kunnen toch geen subsidie geven voor iets, wat nog niet bestaat. Da heer WEERGANG vindt het niet juist, dat het Drankweercomité niet zelf zou mogen beslissen hoe het de gelden besteedt. Hij acht. het ook wel veel gevergd, dat de drankbestrij ders eerst geld moeten bijeenbrengen voor een consultatiebureau ze weten wel wat opoffe ring is en dat eerst dan de subsidie van de gemeente in uitzicht wordt gesteld. INTERPELLATIE GORZEN. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter wordt dan besloten een verzoek van den heer Hinkelaar een interpellatie te mogen hou den over het z.g. Gorzenkwartier, daar z. i. het antwoord van B. en W. op zijn vragen onbevre digend is. toe te staan en da interpellatie te plaatsen op de agenda van de volgende vergade ring. Dan zal ook in behandeling worden ge bracht het schrijven van B.. en W. naar aan leiding van het verzoek van de Buurtvereen. Rozenburgerplein 't Centrum betreffende plant- soenaanleg op het Rozenburgerplein en verlich ting van de muziektent ter plaatse. B. en W. willen adressante berichten, dat zooveel mogelijk aan de wenschen zal worden tegemoet gekomen. Wat de verlichting van de tent betreft, deze kan niet voor rekening van de gemeente worden genomen. Dit zou een precedent scheppen. Wordt aan de verplichting der borgstelling voldaan, dan wordt ook de kabel gelegd. Wat de straatverlichting in het Gorzenkwartier aangaat, deze wordt niet min der verzorgd dan in andere deelen der stad. Even over vijf uur werd de vergadering door den voorzitter gesloten. De vergadering der Kamer va® Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas wordt ge houden. op Woensdag 4 Juni a.s. in de groote vergaderzaal va® het Handelsgebouw te Vlaar dingen. De agenda vermeldt o.m.: ontwerp drank wet, registratie van borgtochten en subsidie aanvragen en rondvraag. Antwoord van B. en W. op de vragen van den heer Dinkelaar. Door het lid van den raad, den heer J. Dinkelaar, waren aan B. en W. de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het aan B. en W. bekend, dat de toe stand van straten en pleinen in het Gorzen kwartier speciaal rondom het Rozenburger- plein zeer veel te wenschen overlaat Dat de straten ernstig verzakt zijn, dat het Rozen burgerplein door zandh-oopen en keien niet alleen onooglijk maar ook onbegaanbaar is gemaakt, terwijl een groote aannemerswagen dé ontsiering voltooid 2. Zijn B. en W. niet overtuigd, dat de toestand van de Gorzen scherp afsteekt bij dien van andere stadskwartieren wat plant soenversiering betreft 3. Zijn B. en W. bereid: a. last te geven tot onmiddellijke bestra ting rondom en opruiming van alle hinder nissen en ontsieringen van het Rozenburger- plein b. tot het aanleggen van behoorlijke plant soenen op het Rozenburgerplein en op het Wilhelminaplein c. eiscben te stellen aan de langs het Spui- kanaal gevestigde bedrijven, welke beoogen den rommeligen indruk langs de® openbaren weg zooveel mogelijk te verbeteren. In antwoord op deze vragen schrijven B. en W.: Aan de beantwoording der vragen meenen wij, met het oog op den geest, die uit de vra gen spreekt, Iets te moeten laten voorafgaan. Uit de vragen zou men opmaken, dat het Gorzenkwartier onder de misdeelde stads gedeelten moet worden gerangschikt. O.i. is niets minder waar. In den lateren tijd is zeer veel gedaan tot verbetering van de Gorzen; zij die dien ont wikkelingsgang hebben meegemaakt, zullen dit moeten erkennen. De straten die vroeger gekoolascht waren, zijn behoorlijk bestraat en gerioleerd gewor den. Terwijl de wijk vroeger door de nauwe Groe- nelaan verbonden was met de Hoofdstraat is daarvoor door een doorbraak de Brouwerstraat in de plaats gekomen. De Brandsloot werd opgeruimd en een nieu we dijk boven stormvloedhoogte aangelegd, terwijl tevens een behoorlijke rioleering met bemaling werd ingevoerd. Met het oog op de laagstliggende gedeelten is deze nu nog weder verbeterd. Oude gedeelten als het vroegere „kamp" werden zeer verbeterd. Zeker is er, ondanks deze verbeteringen, een groote tegenstelling tusschen het oude en het. nieuwe gedeelte, maar dat ligt in den aard der dingen. Van het nieuwe gedeelte ls geen polderstad gemaakt, maar het is met zand opgespoten geworden. Ds uitbreiding heeft plaats gehad naar een uitbreidingsplan, dat zeer ruim is opgezet met breede straten en veel boombeplanting. De nieuwe Maasstraat bijv., als men haar oploopt naar de nieuwe R.K. kerk of afloopt naar de He-rv. kerk, geeft een van de mooiste aspecten in onze gemeente te zien. Tevens is met medewerking van de gemeen te door de bouwvereenigingen, die een groot deel van den Bouw tot stand brachten, op zeer goede wijze gebouwd. Ook de openbare gebouwen o.a. de scholen zijn breed opgevat en geven een versiering van het stadsbeeld. En bosch, plantsoen, feest-, sport- en speel terrein e.d. zijn in de onmiddellijke nabijheid of althans in de naaste omgeving te vinden. Wij wijzen op het Volkspark, het Sterre- bosch, het Julianapark met de wandeling daar heen langs de Stadhouderslaan, het Sport terrein aan den Havendijk, aan den Franken- landsctoen dijk, de zweminrichting, de booten- verhuurplaats. Bovendien is het Hoofd, waar een nieuw plantsoentje zal worden aangelegd, voor de Gorzenaars een attractie. O.i. zijn de Gorzen dan ook eerder bevoor recht dan misdeeld en moeten wij ons ten sterkste verzetten tegen den geest, die uit de vragen spreekt en dien wij tevens hebben aan getroffen in een aan den Raad gericht adres van de Buurtvereeniging „Rozenburgerplein". Terugkeerende tot de vragen treffen wij de klacht aan over het opbreken van straten voor da rioleering en den verderen hinder die daar mee samenhangt. Wij achten ook deze klacht zeer onbillijk. De werken beoogen weder verbetering in de Gorzen aan te brengen ditmaal in den water afvoer en het is toch duidelijk, dat zij niet kunnen uitgevoerd worden zonder tijdelijk last en hinder te geven en een minder fraai gezicht op te leveren. Er kan op worden gewezen, dat thans op het Rozenburgerplein en in de R^zenburger- straat de aannemer reeds is gereed gekomen. De straat is reeds weder dic'htgestraat. Alleen op het kruispunt RozenburgschestraatWil lemskade ligt de straat nog opgebroken. De onvermijdelijke verzakking van de stra ten zal in de eerstvolgende maanden worden opgehaald, zoodra daarvoor gelegenheid is. Wat betreft de verbetering van het Wilhel minaplein en het Rozenburgerplein, zij er op gewezen, dat het eerste zich niet leent voor een nieuwe inrichting. Het tweede is eigenlijk ook niet geschikt voor plantsoenaanleg. Het meest aangewezen ware, dat het werd bestraat zoodat ook bij muziekuitvoeringen in de op het plein staande muziektent de ruimte voor het luisterend pu bliek beschikbaar ware. Zou plantsoenaanleg worden aangebracht, dan zou het maar een klein plantsoentje zijn, dat evenwel vrij kostlbaar zou zijn, ook in on derhoud. Waar op plantsoenaanleg zoo sterk wordt aangedrongen, hebben wij desniettegenstaande den Te-ehnischen dienst opgedragen de moge lijkheid te onderzoeken, zodat wij daarom, trent onze meening naar aanleiding daarvan nog nader definitief zullen bepalen. Wat de vraag c. betreft moeten wij op merken, dat bedoelde bedrijven thans nog niet geheel klaar zijn. Wanneer dit over eeni- gen tijd wel het geval zal zijn, zal het uiterlijk aanzicht veel verbeteren. Op den toestand van het terrein bij de brug blijft onze aandacht gevestigd. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Oos telijke tot Zuidelijken wind, half tot zwaar bewolkt, droog, behoudens kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9.39 tot 's morgens 4.16. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. R. Dam. club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond ,.St. Eloy'', Gebouw R. K Volks- bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K Volksbond. Iederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams. Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K Volks bond. Iederen Vrijdagavond van half 9 tot half II repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam"» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. Iederen Zaterdagmiddag van 3—5 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K S. V. „Excelsior" Gebouw R. K Volksbond. Zondag 1 Juni Viering van het 10-jarig bestaan der R.K S.V. Excelsior". Van 13 uur receptie in Musis-Sacrum. Om S uur tooneelavond, te geven door de R.K. Schiedamsche Tooneelclub. Opvoering van „Mr. Parable's laatste vrijgezellendagen" van Jerome K. Jerome. Gebouw R.K. Volks bond. 31 M e i: Groote Schouwburg, De Sabijnsche Maagdenroof (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. 1 Juni: Groote Schouwburg, De Sabijnsche Maagdenroof (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. Doefetuin, le p'op. Grenadiers-concert, 8 uur. Diergaarde, middagconcert Rott. Philh. Or kest, kwart voor 3 uur. 3 Juni: Diergaarde, avondconcert Kapel Gist- en Spiritusfabriek en Calvé. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 5 Juni in: Grand' théatre (voor volwassenen); Royal (voor volwassenen); Luxer (voor volwassenen): W. B.-theater (voor volwassenen); Roxy-theater (voor volw.); City- theater (voor volwassenen). (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Zoaals men reeds uit de uitslagen va® het concours van Gusto's Muziekvereeniging heeft kunnen lezen, behaalde St. Ambrosius, d'ir. de heer J. M. F. Smits een lsten prijs in den marschwedstrijd en een 2den pa-ijs met 295 punten in de eere-afdeeling. Dit is een schitte rende prestatie van St. Ambrosius, temeer als men bedenkt, dat met 5 punten meer een lsten prijs was behaald en men in de eere-afdeeling bijna .vakwerk'' gaat verlangen. Me® heeft nu kunnen zien op welk een peil St. Ambrosius zich heeft weten te stellen. Dit is zeker voor een groot deel te danken aan het studeeren der leden, maar zeker voor het over- groote deel aan den directeur, die ondanks zijn hoogen leeftijd, (de heer Smits is dit jaar de 70 gepasseerd) met onvermoeiidien ijver zijn menschen weet te trainen. Als men bedenkt, dat in het rapport der jury aan den heer Smits een 9 (uitmuntend) voor de opvatting van het verplichte nummer is toegekend, dan blijkt wel, dat zijn leeftijd den heer Smits niet in het minst schaadt. Wij meenen niet beter te kqn- nen doen, dan den heer Smits met zijn mannen van harte te feliciteeren met het behaalde succes. W. O. SCHIEDAM, 27 Mei. Aangekomen: s.s. Ber- nisse van Rotterdam; Zweedsch s.s. Murjek va® Rotterdam, beide om te dokken in de Wilhel- minahaven; Italiaansch s.s. Budapest van Vel- sen om kolen te bunkeren aan de Maaskado. Het vertrok heden naar Leningrad; Noorsch s.s. Asborg met papierhout van Frederikshamn in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 28 Mei. Vertrokke®: Zweedsch s.s. Helle met boomstammen naar Lidköping; Grieksch s.s. Markadis naar Swansea; m.s. Sibajak, Rotterdamsche Lloyd naar Rotter dam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1