DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS 53ste JAARGANG MAANDAG 2 JUNI 1930 No. 15735 R. K. S. V. EXCELSIOR UIT ONZE HAVEN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN ISil AANGEHOUDEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3.25, p. mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 et Postch. en girodienst 81440 m DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt voor 1—6 regels 1.55. Elke regel meer 25 ct. Reclames tusschen den tekst 50 ct. p. regel. Kabouter-advertentiën ter grootte van 5 regels 0.50, 10 regels 1.—, 15 regels 1.50; uitsluit bij vooruitbetaling. Gra«..Orv.U«,;e™te™6 500.- bij o,.ri«de„ door e» o»8evaU 500.- «.van ^terSinTC. Vt vinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; <25.— hy vernes van ei Ken anderen vinger. ue b i' e De tweede lustrumviering Het laatste bedrijf EEN FEESTELIJKE DAG „Excelsior" heeft gisteren de feestviering van haar 10-jarig bestaan officieel besloten. Om half acht des morgens was er 'n H. Mis in de Frankel. kerk, waaronder pastoor Mick- lingihoff een korte toespraak hield, waar in hij in een treffend, betoog de leden nogmaals op wekte tot het beoefenen van de sport in goed Roomsch verband. Na de H. Mis naderden alle leden ter H. Tafel en daarna trokken allen naar dein R. K. Volksbond, waar de ontbijttafel gedekt stond. Het behoeft zeker niet geziegd, dat de stem ming hier uitermate opgewekt was. En die stemming werd nog verhoogd doordat eenige leden zich verdienstelijk maakten aan de piano. Het was recht gezellig. Ook kapelaan Raaffels zat mede aan. Des middags werd er receptie gehouden in Musis Sacrum, waar tal van ver- eenigingen en corporaties het bestuur van de jubileerende vereeniging kwamen gelukwen schen. Voor in de zaal, die voor de gelegenheid feestelijk versierd was. had het bestuur plaats genomen. De eerste vereeniging die haar gelukwensch kwam aanbieden was de S. G. V„ vertegen woordigd door den heer Joh. Gunaewegh, de heer F. J. Vlug kwam voor de R. K. Radio- vereeniging St. Liduina, mr. M. M. van Velzen voerde het woord namens het bijna voltallige eerecomité, waarbij o.a. ook de «era-voorzitter H. Stulemeyer aanwezig was; de heer Roskam voor de R. K. T., district Rotterdam; de heel de Vries namens Acolus; de heer J. Neder hand namens „De Duiven" uit Rotterdam; de heer Th. Mouwens voor den R. K. Volksbond; pater Biesta voor de St. Jozef-Gezellen Schiedam I; de eerw. Broeders waren vertegenwoordigd dooi' Br. Egbertus overste en Br. Aquino; de heer W. v. Kemenade bood namens het Reserve fonds z'n gelukwenschen aan en overhandigde 'n epaaroankboek^e mei 3<8.de beer W. v. d. Toorn kwam namens Katholiek Leven; de heeren Joh. P. Geul namens Hermes D.V-S. en namens den Ned. Cricketbond en de heer de Groo-t namens den D.H.V.B.; ook het eere lid R. Simons bood een aandenken aan. Felicitaties waren ingekomen van D.H.L. uit Delft; V. G. M. uit Rotterdam de R. K. F.; R. K. Weeshuis; Graaf Willem II uit Den Haag; Celer, uit Rotterdam, R. K. Vrouwen bond, Sparta uit Rotterdam, en van de D.H.V.B. uit Haarlem. Behalve de bloemen die de verschillende bo vengenoemde vereenigngen aanboden waren er nog bloemen van de R. K. Openbare Leeszaal; de Gymnast iekvereen. Hygïeia. Nog kwam felicitatie binnen van de R. K. Voetbalvereeniging T.O.G. uit Berkel. Des avonds werd er in den R. K. Volks bond een tooneelvoorstelling gegeven door de R. K. Seliiedamsche Tooneel- club. Vóór den aanvang hield de voorzitter, de heer E. A. Leenderts een korte toespraak. Het behoeft zeker niet gezegd, aldus de 6preker, dat deze lustrumviering in alle op zichten prachtig is geslaagd. En ik kan tevens de aangename mededeeling doen, dat deze week het 300ste lid is ingeschreven en het aantal donateurs de 100 is gepasseerd (applaus). In de toekomst kunnen wij op zulke hechte grondslagen büjven voortbouwen. Woorden van dank wil ik bier niet gaan richten tot de leden, daarvoor bestaat later gelegenheid. Excelsior is zeer erkentelijk voor het vertrouwen, dat de leden van het eere comité in Excelsior hebben getoond. We zullen steeds trachten, die waardeering waardig te blijven. En tot slot wil ik 'n hartelijk woord van dank spreken tot de leden van de R. K. Schiedamsche Tooneelclub voojr hun bereid willigheid om aan onze lustrumviering een waardig slot te geven. Hun goede reputatie verzekert reeds vooruit het succes. Deze slotavond moet de kroon zijn op onze feestviering. Ook kapelaan Raaffels kwam nog even op het tooneel. Als geestelijk-adviseur van Excelsior, aldus epr.. moet ik u van deze plaats nog even toe spreken. Geen gelukwenschen zal ik u aan bieden. Zelf heb ik bet feest meegevierd en in deze dagen ben ik allertrotscht op de Excelsior- leden geweest. Reeds op den allereersten turn- avond verheugde het mij, geestelijk-adviseur van Excelsior te zijn gewoi-den. Het heeft mij goed gedaan, dat er Don derdag, 'n uitgaansdag bij uitstek, bij <jen imzet van het triduum zulk een groote opkomst was, en trotsch was ik weer op de dichte drommen die vanmorgen opgingen naar de Communie bank. Gaat op dezen ingeslagen weg voort en be haalt zwart op wit overwinningen, niet alleen op sport-, maar ook op godsdienstig gebied. Een woord van bijzonderen dank, wil spr. wiiden aan pastoor Micklinghoff, die 't triduum heeft willen leiden. Toen de plannen voor een triduum werden besproken, kwam spontaan aller stem: daar voor moeten we pastoor Micklinghoff hebben. En U, pastoor Michlinghoff, hebt de leden en mij begeesterd en U hebt mij getoond, wat mil als geestelijk-adviseur nog te dóen staat. Tot de niet-leden wil spr. zeggen: het doet mij genoegen, de zaal zoo goed gevuld te zien. Houdt die belangstelling voor de R. K. Sport- heweging wakker. Toont die belangstelling ook door uw tegenwoordigheid op het sportterrein. Ken groote belangstelling zal ook zijn invloed doen gelden op de leden. Werkt mede, Excelsior te maken tot de meest bloeiende sporivereenlging van Schiedam. Na deze toespraak kwam de R. K. Schiedam sche tooneelclub voor het voetlicht met „John Parable's laatste vrijgezellendageu". Mr. John Parable, de beroemde en geachte en gevierde socialist en strijder voor de rech ten der vrouw, heeft zich vergaloppeerd. Hij komt van een conferentie in het House of Commons, en gaat in Hyde Park op een bank zitten, om over een ernstige speech na te denken. Als hij opkijkt ziet hij naast zich een alleraardigste jongedame, die hem vriendelijk toelacht. En mr. John Parable loopt in de val, gaat met haar dtaeeren en vervolgens naar een dancing. Maar daar komt een medeminnaar, Joseph Onions, die Parable te lijf wil. Op aan raden van Archibald Quinsey, een redacteur van de Chronicle, beeft hij echter boksen ge leerd de tegenstander geef,' den strijd dan ook spoedig op," de politie komt er bij, en John Parable brengt den nacht in een politiepost door Den anderen dag komt hu tot de ont dekking dat de dame, waarmee hij is uit ge weest, zijn keukenmeisje is! Als hij weer thuis gekomen is, weten een vriendin,' miss Bulstrode, en Archibald Quincey, de journalist, hem te suggereeren, zenuwziek te zijn en dan treffen we hem aan in Chiltern op het Engelsche platteland. Het keukenmeisja Comfort Pryce, heeft hij echter meegenomen. Op zijn buitenverblijf kunnen zijn Vrienden hem ook niet met rust laten en als Quinzey er eenmaal is, komt ook miss Bulstrode spoedig. Quinzey komt daar de mededeeling doen, dat zijn naam hij de politie heelemaal niet bekend is. Dan komt het uit, dat Mr. John Parable een verkeerden naam heeft opgegeven en daar voor dien van Quinsey heeft gekozen. Puinse» is razend. Zijn goede naam naar de maan! En hij zal natuurlijk voor de straf moeten op draaien ook. Als Mr. Parable weer in Londen terug is, wordt er, mn zijn naam vrij te houden van alle blaam, een verbond gesloten met Joseph Onions, die alle gevolgen zal dragen en na bet ondergaan van de straf met Comfort Pryce zal trouwen Maar Parable en Comfort Pryce willen van dien koop niets weten. Parable gaat naar Schotland en neemt zijn keukenmeisje als zijn vrouw meel Dit stuk van Jerome K Jerome moet men zien om het spel, niet om de handeling. Er zit maar lieel weinig handeling in en een eerste vereischte is dan ook, dat er vlot en vlug wordt gespeeld en er zorg wordt gedragen voor een juiste uitbeelding der rollen. Het vergt van de spelers ontzettend veel. Daarom komt aan de R. K. Schiedamsche Tooneelclub een woord van groote waardeering voor hun keurige ver tolking zeker toe. Het best was de heer W. Rademarker als John Parable, die een schitterende uitbeelding van den veertigjarigen vrijgezel gaf; ook Hans Nolet vertolkte zijn rol van Archibeld Quinsey, den journalist keurig. Mej. Marianne v. d. Eelaart was het lieftallige dienstmeisje, de rood- gelipte Comfort Pryce, mej. Marianne Nolet miss Bulstrode, echt type van geëmancipeerde vrouw, mej. I. Engering was de secretaresse van John Parable; de h-eer Henry Kraayvanger, de flegmatieke Illingworth, de huisknecht; Mevr. Th. Rademaker—Nolet de oude huis houdster, mrs. Meadons,; de heer Piet Enge ring Symmybrook Jim en de heer Fons Blaisse de geblesseerde Joseph Onions, De opvoering is een groot succes geworden en al geeft dit stuk niet op de eerste plaats een lachsucces, het fijne weldoordachte spel viel bij alle aanwezigen zeer in den smaak. Aan de medespelende dames werden bloemen en bonbons en aan de heeren sigaren aange boden. In de pauzen heeft Cor Martens met zijn band voor opgewekte muziek gezorgd- De woorden van den voorzitter zijn bewaar heid geworden; deze avond was -""" afdige kroon op de feestviering! CENTRALE SPAARBANK Overgedragen aan H. A. V.-Bank Naar wij vernemen werd door het bestuur der Centrale Spaarkas besloten haar bedrijf aan de H. A. V.-bamk N.V. te Schiedam over te dragen. Door de Verzekeringskamer werd deze overdracht voorloopig goedgekeurd. BLOEMPJESDAG „ZWAKZINNIGENZORG" Met toestemming van Burgemeester en Wet. houders houdt de vereeniging „Zwakzinnigen, zorg" Woensdag a.s. wederom Ihaar jaarlijk- schen bloempjesdag. De opbrengst komt, zoo als bekend is, uitsluitend onzenScbiedamschen misdeelden van alle gezindten ten goede. Hun verzorging heeft recht op ofis aller steun. De medewerking onzer stadgenooten werd in toenemende mate verkregen. Het bestuur hoopt, dan ook in de naaste toekomst in staat te zijn de plannen te verwezenlijken om naast de werkinrichting voor jongens in de Dwars straat, een werkkamer voor maatschappelijk ongeschikte meisjes te openen. Stelt u zich voor deze jonge menschen, niet mieer bootgesteld aan spot, werkend in een milieu, waar zij zich op hun gemak gevoelen, langzaam zich bewust wordend, dat ook zij nuttig kunnen zijn. En dit mede dank zij uw kleine gave, welke van u gevraagd zal worden Nog zij er aan herinnerd, dat bovendien leerlingen der Buitengewone School naar een speciaal voor hen geschikte gezondheidskolonie worden uitgezonden. Moge dan ook het beroep, dat Woensdag op u wondt gedaan, niet ver. geefsch zijn er de te houden bloempjesverkoop een succes worden. Grooter aantal schepen en hcoger tonnage geen teeken van grooten bloei van het Havenbedrijf Uit onze maandelijksche statistieken omtrent het scheepvaartverkeer in den Nieuwen Water weg heeft men wellicht opgemerkt, dat het aantal booten hetwelk dit jaar Schiedam aan doet om vracht in te nemen, aanmerkelijk grooter Is dan het vórig jaar. Tot en met 31 Mei bedroeg dit aantal 211, met een inhoud van 530.003 netto registerton, tegenover een aantal van 127 schepen en 318.733 ton in de overeenkomstige periode var het vorig jaar. Dat beteekent dus voor dit jaar een vermeerdering met 84 schepen en 211.270 ton. We hebben er te bevoegder plaatse eens naar geïnformeerd, wat van dit oogenschijnlijk ver heugende verschijnsel de reden kon zijn en het antwoord heeft op het eerste gezicht veel weg van een paradox. De oorzaak moet, aldus onze deskundige zegs man, vrijwel uitsluitend worden gezocht in het feit, dat het inet het Havenbedrijf over het algemeen, niet goed' gaat, dat er weinig vertier is, de vrachten slecht zijn, te Rotterdam wel te verstaan, vanwaar toch natuurlijk voor bet allergrootste percentage de vracht voor de sche pen die den Nieuwen Waterweg binnenloopen, afkomstig is. Onze havens worden op het oogemblik aan gedaan door een groot aantal lijnbooten, welke niet naar Rotterdamsche havens opstoomea, omdat de daar in te nemen vracht slechts ge ring is. Wanneer die vracht slechts een paar honderd ton of daaromtrent bedraagt, wordt ze te Rotterdam In lichters geladen en te Schie- dam overgeladen. Dat komt voordeeliger uit, dan wanneer de schepen naar Rotterdam door gaan. Is de In te nemen vracht grooter, dan is het daarentegen voor de schepen voordeeliger naar Rotterdam door te gaan. In het feit nu, dat vele schepen niet naar Rotterdam opstoomen, maar de Rotterdamsche vracht hier innemen, ligt een duidelijke aan wijzing, dat die in te nemen vracht van weinig beteekenis Is en dat dus hot vertier in de Rotterdamsche haven niet is, zooals mocht worden gewenscht. HOEK'S MACHINE- EN ZUURSTOFF. Gunstige resultaten over 1929. Aan het jaarverslag der N.V. W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffabrlek te Schiedam, ont- leenen wij: Sinds het bestaan der machinefabriek, was deze afdeèling nooit zoo volbelast als gedurende geheel 1929. Doordat bijna alle orders op zeer korten leveringstermijn geboekt moesten worden ontstond een opeenhooping van te veel werk, waardoor we gedwongen waren met twee ploegen te werken en het aantal werktuigmachines uit te breiden. Tegen het einde van liet jaar begon de drukte te luwen. Het laat zich aanzien, dat de machine fabriek over het loopende jaar eerder een tekort dan een te veel aan werk zal hebben. De gang van zaken van de Indische bedrijven is over liet geheel genomen gunstig geweest. De totale omzet der producten van alle fabrie ken (hier te lande als in Ned.-Indië) en van de Handelsgoederen, heeft in het afgeloopen boek jaar bedragen 2.702.200 (2.341.970). Het bruto .saldo zonder afschrijvingen bedraagt 825.729, vermeerderd met 9.167 onverdeelde winst en met 31.184 interest, in totaal 866.081; hiervan af te schrijven terreinen en gebouwen 94.396, machines, flesschen etc. f 273.241, inventarissen 7.079, transportmiddelen 47.692, dlubieuse debiteuren 1.840, nog te verhalen 441.830. Hiervan in het extra-reservefonds 70.833, divi dend 190.000, tantièmes 93.333, gratificatiën, belastingen 47.664, fonds belangen personeel 40.000. Het dividend is bepaald op f 190 per aandeel (v. j. 170). De verlies- en winstrekening staat: Debet voor: Kantoorbehoeften f 8.125 (8.999), reisgelden 1.517 (2.742), reclame 10.497 (7.41.3),. winst zonder afschrijving 866.081 1^800.798); en credit voor; saldo winst vorig jaar 9.167 (9.981), interest 31.184 (27.084), batig saldo exploitatie 845.869 (782.387). In de Duitsche zesdaagsche behaalde N.S.U. een welverdiend groot succes. Dit merk motorrijwie len behoort tot de populairste ter wereld, staat bekend als snel en absoluut betrouwbaar en is allermodernst gemonteerd. N.S.U. overwon ook in deze race met drie machines der 500 ccm één- cylinder-klasse, die zich bij de eerst kortelings plaatsgevonden hebbende Adac-144-urenrit op den Nürburgring weder uitstekend hebben ge houden. "Wat Mercedes is onder de automobielen, is N.S.U. onder de motorrijwielen. Dat de Paus thans ook een Mercedes 8-cylinder wagen type Nürburg rijdt, is een bijzondere erkenning van dit groote Duitsche wereldmerk, waarvan alleen in Holland over de 1800 wagens loopen. Mercedes is een wagen der allervoornaamste klasse en valt overal op door' zeer bijzondere elegantie. Zijn bij zondere eigenschappen, zijn snelheid, groote be trouwbaarheid, weinig reparaties en derhalve lange levensduur. Iedere Mercedeswagen heeft groote krachtreserves en neemt daardoor in de bergen spelenderwijs de grootste hellingen. Inte ressant is te vermelden, dat ook N.S.U. de laatste zege behaalde op den band der banden, den Continental. (Adv.) OUD-ADVOCAAT-PROCUREUR VAN VERDUISTERING VERDACHT TENTOONSTELLING DE GEM. ZWEMBADEN De temperatuur van het water in de Gem. Zwembaden bedroeg heden 63 gr. F. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2931 Mei 1930 GEBOREN; Leonardus Hemdrikus, z. van H. J. M. Schoonbrood en M. Holster, Korte Kerk straat 9 Anna Petronella, d. van C. H. J. Scliolte jn J. L. van Steenoven, dr. Noletstr. 1. OVERLEDEN: I. Elderkamp, oud 85 jr. we duwnaar vaje D. Luijendük, Hoogstraat St- Catharina- en St- Dominicuspatronaat In het patrenaatsgebouw aan de Emmastraat hielden gisteren het St. Catharina- en St. Do minicuspatronaat weder een tentoonstelling van wat in het afgeloopen seizoen door de meisjes en dé jongens wert vervaardigd. De leidsters en leiders blijken ook de kunst van etaleeren te verstaan; alles werd bijzon der smaakvol en weldoordacht gerangschikt, zoodat hij de kwantiteit ook de kwaliteit tot volle recht, komt Er was heel wat belangstelling gistermiddag. In de beide zaaltjes kon men zich nauwelijks roeren. En besteedden de aanwezige dames alle aandacht aan het werk der meisjes, de man nen hielden zich grootendeels op bij de afd. waar het knappe werk van het 25-tal jongens die den zaagcursus hebben gevolgd, te bewon deren viel. We vonden hier fraaie lampen in alle soorten, schemer-, slaapkamer en zelfs schitterende saloniampen, voorts boeken- en kerkboekenrekken, kopjes- en pijpenrekken, wij- watervaatjes, kruisbeelden, horstel- en kranten hangers enz. 't Is-eigenlijk een openbaring, wat hier met het eenvoudige gereedschap van een figuurzaag bij ambitie en toewijding tot stand wordt gehracht. Aan de afwerking is de uiterste zorg besteed, zoodat een zeer nauwkeurige be schouwing en kennersblik noodig is, om den aereprijs toe te wijzen. Ook de meisjesafdeeling geeft blijk van ern stig werken. In drie groepen vinden we het resultaat van wat een dertigtal meisjes op den naaicursus, den cursus voor fraaie handwerken en den knipcursus hebben weten te bereiken. Van dezen eersten cursus vinden we hemden, pantalons, nachthemden, onderjurken, schorten enz., practisch werk bij uitstek, en we zijn er zeker van, dat later de meisjes met groote dankbaarheid zullen terugdenken aan de lessen die zij op het patronaat hebben genoten. De cursus fraaie handwerken leverde spreien, nachtzakken, theemutsen, wollen jurkjes, truien, kussens, kleedjes, bonbonnnières, buf- fetloopers, schoor steen kleedjes enz. terwijl de knipcursus vertegenwoordigd wordt doof een flinke sorteering mantels, japonnen, kinder jurkjes, pyjama's, schortjes, jongenshlousen en, 't spreekt vanzelf, door een ferm aantal papie ren patronen. Moge deze tentoonstelling vele meisjes uit de Singelparochie hebben doen inzien, hoe buitengewoon nuttig en leerzaam zij hier wor den bezig gehouden en vele jongens doen besef fen, dat het patronaat hun voor hun later leven ook iets meegeeft, waarmee zij dat leven kun nen veraangenamen voor zich zelf en hun om geving. RIJKSWERKVERSCHAFFINGEN Hedenmorgen vertrokken van hier 84 per sonen naar de Rijkswerkverschaffing in Dren the. Hiervan waren er 41 bestemd voor Eener- veld en, 43 voor Witteveen. Verwacht wordt: zwakke, veranderlijke wind. betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog regen of onweersbuien, weinig verandering in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9.41 tot 's morgens 4.14 Zaterdagnacht is door de politie aangehouden en in bewaring gesteld de 28-jarige ijzerwerker S. v. V., van hier, die in de nieuwe Maasstraat in staat vam dronkenschap de orde had ver stoord. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 30 Mei Aangekomen Noorsch s.s. Kcxrsvtik van Antwerpen om kolen te hun keren aan de Maaskade eerste steiger. Noorsch s.s. Taiwan, van Emden met stuk goederen, motorboot Palma, met olie van Har burg via Amsterdam voor N.V. Schieveem. Sjs. Everest, met papierhout van St, Peters, burg. ItaHaansdh s.s. Olterra., van Dover om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 30 Mei Vertrokken Eng. s.s. Zent, naar Santa Maria Zweedsch s.s. Murjek, naar Narvil. Noorsch s.s. Korsvik, naar Gent. SCHIEDAM, 31 Mei Aangekomen motor, zeetjalk Stella, kapt. C. Klein, met. ledige zak ken van Londen voor de N.V. Zakkenhandei Industrie aan de Westèrhaven. SCHIEDAM, 31 Mei. Vertrokken motorboot Palma, naar Harbung. SCHIEDAM, 2 Juni Gedurende de maand Mei kwamen alhier binnen 93 stoomschepen 4 zeilschepen 2 Zeesleepbooten en 1 motorlogger, tegen 60 stoomschepen, 1 zeilschip, 2 zeesleep booten en 2 hoppens in Mei 1929. AANRIJDINGEN Op de Koemarkt had Zaterdagmiddag een botsing plaats .tusschen een auto bestuurd door L. F. uit Rotterdam en een groentenhand- wagen van P. J. wonende Singel alhier. Het linkerachterspatbord van den auto werd vernield. De man achter den groentenwagem kwam door den schok te vallen doch kreeg geen letsel. Den chauffeur treft geen schuld. Het 9-jarig meisje R. v. d. L. uit de Kort landstraat werd Zaterdagmiddag op de Koe markt aangereden door een auto bestuurd door L. v. d. E. uit Rotterdam, doordat zij zon der uitkijken plotseling de straat overstak. De chauffeur remde krachtig, doch kon niet voorkomen, dat zij nog een duw van den bum per kreeg. Het kind viel tegen den grond en bezeerde zich aan pols en knieën. Na aan den politiepost Broersvest verbonden te zijn kon zij haar weg vervolgen. GEVALLEN Toen het 15-jarig meisje N. V. wónende Puttershoeksches.traat Zaterdagmiddag met haar fiets in de Gordonstraat reed, wiep een vierjarig jongetje dat daar aan het spelen was, de steel van een hamer tusschen de spaken van het voorwiel, waardoor het meisje kwam te vallen. De fiets kreeg lichte schade. SCHOORSTEENBRANDJE Twee brandweerlieden hebben gistermiddag een schoorsteenbrandje gebluscht ten huizo van v. G. Osterbuurt 4. Op de Hoofdbrug heeft Zondagmorgen om elf uur 'n aanrijding plaats gehad tusschen een autobus van het stadsverkeer en een driewie- lige bakfiets van de wasscherij de Pauw, be stuurd door den 16-jarigen J. M. van hier, De bakfiets geraakte bekneld tusschen de brug leuning en de autobus waardoor in de Carros. serie hiervan eenige deuken ontstonden. Ook de bakfiets werd beschadigd. NOODLOTTIGE AANRIJDING Twee jaren gevangenisstraf geëischt Voor de Vierde Kamer van de Amsterdam- sche Rechtbank stond Vrijdag terecht de 39-jarige Mr. S. van M„ vroeger advocaat-pro cureur te Amsterdam, verdacht van verduiste ring. Volgens de tenlastelegging zou verd. in het tijdvak tusschen 1 April en 29 September '29 een som van 2760 toehehoorende aan dr. H. H. Sch. wiens raadsman verd. was en welk be drag verd. onder zich had, ten eigen bate heb ben aangewend. Op 22 Juli '29 had verd. een schilderij, voor stellende de ontmoeting tusschen Blücher en Wellington bij la Belle Alliance, dat hij voor dr. S. moest verkoopen, zich toegeëigend. Op 22 Juli had verd. 5000 geleend ten be hoeve van dr. H. H. S. op onderpand van hoven- genoemd schilderij. Het geld werd hem ver strekt door een bekend kunsthandelaar te Amsterdam. Van deze 5000 had verd. 3000 afgedragen aan dr. S. Vervolgens had verd. in Juni '29 van dr. S. 2000 ontvangen om een bankschuld van dr. S. te voldoen. Verd. zou dit geld geheel of voor een gedeelte ten eigen bate hebben aan gewend. Ten vierde was verd. het volgende ten laste gelegd: Tusschen de heeren A. S. en L. bestond een geschil over verkoop van gobelins. Mr. van M. trad op voor den heer A. S., hij bewoog zijn client tot afgifte van een oheque van 4350 doordat hij vertelde, dat er vrijwel overeen stemming in de zaak was gekomen en juist bet met contant geld aankomen," zou er tbe voeren, dat zaak geschikt kon worden. Deze 4350 had mr. v. M. ten eigen bate aange wend. Als eerste getuige werd ter terechtzitting ge hoord Mr. Pekelharing, die de raadsman was geweest van den heer L. De voornaamste getuige dr H. Sch. was zeer moeilijk verstaanbaar. Hij zeide aan verd. ver schillende bedragen te hebben geleend tot een som van 145.000. Wat de tenlaste gelegde verduistering van 2760 betreft verweerde verd. zich, dat dr. Sch. hem uitdrukkelijk gemachtigd had, het geld te gebruiken. Get. ontkende dit met klem, hij had verd. herhaaldelijk aangemaand te betalen. Naar aanleiding van de tenlaste gelegde ver duistering van het schilderij verklaarde verd. uitdrukkelijk opdracht te hebben gekregen op zijn naam het schilderij te heieenen, hij was op verzoek van dr. Sch. als eigenaar opgetre den, omdat dr. Sch., die het schilderij van den Duitschen Kroonprins had gekocht, vreesde-, dat de mogelijkheid bestond, dat van de zijde van den Duitschen Staat hem het eigendoms recht zou worden betwist. Het schilderij was oorspronkelijk bevestigd in een muur van het paleis van den Kroonprins. De Officier van Justitie mr. Overbosch eischte tegen verd. een gevangenisstraf van twee jaren met aftrek van den tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht. De verdediger, mr. Hartog de Vries, achtte slechts een gedeelte van de tenlaste gelegde verduisteringen bewezen en drong aan op clementie. De uitspraak werd bepaald op Vrijdag 13 Juni. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. MetaaL. bewerkersbond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. IC Volkshond. lederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „SchiedamstMannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. IC Volks bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam'» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior Gebouw R. K. Volksbond. Vrijdag 6 Juni N-ed. R.K. Bouwvakarbeiders „St. Jozef" verzilveren der zegels van de schildersleden. Gebouw R.K. Volksbond; 8 9 uur.. Zaterdag 7 Juni Ned. R.K. Bouwvakacbeidersbowd „St. Jozef" verzilveren der bonnen van de leden. Betalen der schilders. Gebouw R.K. Volksbond; 35 uur. Tevens inning contributie; contributie, boekje meebrengen. Ongeorganiseerden 56 uur. TECHNISCHE HOOGESCHOOL Zwaar gewond en aan de gevolgen overleden Zaterdagmiddag 3 uur stond op de rijksstraat weg nabij Rozenstein onder Santpoort de 48- jarige J. P. Blom met zijn groentenwagen. Een vrachtauto, bestuurd door B. G. uit IJmuiden en rijdende in de richting Haarlem, slipte juist ter hoogte van den groentenwagen en reed Blom zoodanig aan, dat hij zwaar verwond werd en bijna op hetzelfde oogenblik overleed. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter. VERMIST. Uit de sanatorium-afdeeling van de St. Jozef stichting te Apeldoorn wordt sedert eenigen tijd vermist de 15-jarige Hendrik Kroeze. Men vermoedt, dat hij verdwaald is geraakt. De knaap draagt een bruin manchester pak, heeft blond haar, is klein voor zijn leeftijd, loopt en spreekt gebrekkig. Inlichtingen worden gaarne ingewacht bij de directie der St. Jozef-stichting te Apeldoorn of bij de wed. Króeze, Ternatestraat 40huis te Am sterdam. Delftsche excursie-fonds In de vergadering van den Senaat der Tech nlsche Hoogeschool, heeft de Rector-Magnificus medegedeeld, dat de Technische Hoogeschool, door de bijzondere welwillende gevoelens, die onbekende schenkers jegens haar koesteren, verrijkt is met een zéér belangrijke gift, met de bedoeling, dat daarmede wordt gevormd een stichting, waaraan de stichters den naam van „Delftsch Excursie Fonds" verbonden wen- schen te zien. De Senaat van de Technische Hoogeschool heeft zijn groote erkentelijkheid uitgesproken over deze zéér bijzondere schenking. 3 Juni: Diergaarde, avondconcert Kapel Gist- en Spiritusfabriek en Calvé. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 5 Juni in: Grand théatre (voor volwassenen)Royal (voor volwassenen); Luxo-r (voor volwassenen); W. B.-tEeater (voor volwassenen); Roxy-theater (voorvolw.); City theater (voor volwassenen). SCHIEDAM, 2 Juni. Offieieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn 13.50 per H.L. ad 46 pet. Spiritus Binnenlandsche prima spiritus 26.50 per H.L. ad 100 pet.; Buitenlandsche prima spiri tus van 1516.50 per H.L. ad 100 pet. naar kwaliteit. Alles zonder fust en zonder belasting. Melasse-spiritus 26.50 per H.L. Men noteert voor ruwe graanspiritus 60 pet. 17 per H.L. Namens de commissie uit de Kamer van Koophandel voor de noteering van gedistilleerd HERMAN JANSEN. OUD KERKHOF IN DE WIERINGERMEER. Tegenover paalhoofd 12 bij het einde van den Groetpolder is op de droog geloopen gronden in de Wieringermeer een zestal doodkisten met steenen zerken gevonden, ongetwijfeld de over blijfselen van een voormalig kerkhof. De op schriften op de zerken zijn niet meer te ont cijferen. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS. 'S-GRAVENHAGE, 31 Mei. Akte NI, geëx. 3 candidaten. Geslaagd de heeren H. P. van der "Werve, Delft. Akte NIV, geëx. 6 candidaten. Geslaagd de heeren J. A. van der Meulen te Leeuwarden: S. van Otterloo te Rotterdam. Akte N X, geëx. 2 candidaten. Geslaagd de heeren K. Monna te 's-Gravenhage. De examens NX zijn hiermede afgeloopen. Spoeling 0.90. Spoeling Hoe ze op de hoogte waren Prof. mr. Treuh vertelt in z'n jongst ver schenen „Herinneringen en Overpeinzingen" in de „Haagsche Post" ook van jonkheer Tindal, die de eerste oprichter was van „de Telegraaf". Dit doet mij op mijn beurt herinneren, hoe deze jonkheer Tindal des zomers op Velsen- Driehuis kwam wonen op een buitengoed, dat aan Baron van Tuyl tot Serooskerke behoorde en ongeveer tegenover de R. K. Pastorie was gelegen. Jonkheer Tindal was een joviaal en hoffelijk man en altijd als hij 's morgens of des mid dags langs de pastorie kwam gereden, zwaaide hij altijd een beleefden groet naar mijn Heeroom, den ouden pastoor, bij wien ik in de vacantiedagen logeerde. Maar op zekeren dag had hij zijn bezoek bij den Pastoor laten aan zeggen, omdat hij 't wel behoorlijk vond ook met zijn naasten buurman kennis te maken. Nog zie ik hem hartelijk en met een joviaal gebaar de pastoriekamer binnen komen. „Pastoor", zei hij, „ik voel mij verplicht eens kennis met u te komen maken; met uw zoon (dat was de kapelaan) heb ik dat van de week al gedaan, en toen zei ik hem, „dezee dagen kom ik ook eens naar den ouwen heer".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1