De Zendtijdverdeeling ::r-s f*» •-»»* 0P""*'ïï,n"S.» Zal 't dan regenen? Bij het afscheid van Hoofd- Aalmoezenier Mgr. F. Evers Wm DINSDAG 3 JUNI 1930 HEILIGEN EN... SOCIAALDEMOCRATEN ST. FRANCISCUS LIEFDEWERKEN PROF. DR. I. J. M. VAN DEN BERG MGR. PACIFICUS BOS DERDE ORDE-PELGRIMS TE ROME AANBIEDING VAN EEN HULDEBLIJK HET ONGELUK IN DE ROTS WONINGEN WIE HEEFT HIER HET TOEZICHT? UIT DE DERDE VERDIEPING GEVALLEN MENSCHEN EN MEENINGEN EEN STORM We behoeven nergens meer verbaasd over te staan. Het meest onverwachte wordt u voorgezet met het onnoozelste gezicht ter wereld. Men moet zich soms in den arm krijpen, om tot de zekerheid te komen, dat men niet slaapt. Zoo ook bij het lezen van het volgende stukje: Het is niet waar, dat de hardnekkige tegenstanders der sociaal-democratie, die over dezen doode geschreven hebben, daarbij alleen o£ zelfs allereerst onder den indruk waren van het ontzag, waarop die dood, en van den eerbied, waarop de groote bekwaam heid aanspraak maakt. Neen, er was een behoefte om boven alle meerüngsverschilleii uit den edelen mensoh te huldigen, die in een wereld, welke geheel door baatzucht wordt beheerscht, alle 'aardscihe gewin ver smaad had om zijn roeping te volgen. Zoo goed als Franciseus de Assisiër niet, gelijk Antonius of Augustinus, de heilige is der Kerk alleen, maar van alle menschen, zoo heeft bij Troelstra's dood niet een partij, niet. een klasse, maar al wat leefde en van hem gehoord had, het hoofd ontbloot, voor den zelfoff&raar, die met zijn leven voor zijn ideaal betaald had. Wij achten dit stukje lichtelijk overdre ven, en daarom niet heelemaal juist. We hebben reeds uiteengezet, dat een katholiek niet de minste moeite heeft, om de goede meening en de natuurlijke talenten van wie dan ook te eerbiedigen; dat een katholiek, wanneer hij een leer bestrijdt en op leven en dood bestrijdt nog heele maal niet oneerlijk behoeft te wordén tegen over den persoon; die kan best te goeder trouw zijn. Tegelijkertijd kan en moot een katholiek het werken van zoo'n groot talent, met welke bedoeling ook, ten zeerste betreuren om de onnoemlijke schade, die zoo iemand aan heit grootste goed van de menschen den geopenbaarden Godsdienst, berokkend heeft. Dat is voor ons iets ontzettends. En het valt niet weg te praten, dat het werken van Troelstra dit groote en grootste goed aan heel wat eenvoudigen en heel wat zwakken heeft ontnomen. Misschien komt diezelfde schrijver ook tot het inzicht, dat het voor een katholiek niet gaat om de politieke macht, als hij opkomt tegen de sociaaldemocratie, dat een katho liek uit geweten ^noodzakelijkheid, uit plicht om zijn geloof te bewaren zich tegen do sociaaldemocratie kant. Dat Paus en Bisschoppen zich heelemaa niet uitspreken tegen de personen, als zij waarschuwen tegen de sociaaldemocra ie, doch dat zij de leer op het oog hebben, het stelsel, zooals het zich praktisch voordoet. Wij zoeken heusch niet naar vijanden; wij zijn zelfs niet Mij, dat wij vijanden aantref fen, maar we houden er wel van, dat een vijand open en eerlijk voor den dag komt. Dat erkennen van Troelstra als een man, die veel gewerkt heeft en het waarschijn- S lijk goed heeft gemeend, bedoelt nog niet, hem op een lijn te stellen met Franciseus den Assisiiër. Het doet ons goed, dat zelfs sociaal-demo craten „onze" heiligen trachten binnen te halen. Dat hebben de protestanten ook steeds gedaan. Maar toch staat het vast, dat „die men schen juist „die" heiligen zijn geworden door de leer van „die" veel-gesmade Katho lieke Kerk! Doen we dus n'iet verbazend goed, door met alle kracht er naar te streven om de menschen zooveel mogelijk en zoo goed mogelijk Katholiek te maken? En we geven den schrijver deze vraag op te lossen: Waar, in de Katholieke Kerk of bij de sociaaldemocraten vindt men nog groote groepen van menschen, die vol gens de leer en het voorbeeld van dien hei ligen Assisiër trachten te leven? Praiten is niets, doen is een ding! Heiligenvereering bestaat bij de Katholie ken niet alleen in het „vereeren", maar voornamelijk in het navolgen van hun deug den. Centraal Verband in het Bisdom Haarlem Vrijdagavond hield bovengenoemd Verband een vergadering in het Franciscuahuis aan de Zoetestraat te Haarlem. Bijna alle afdeelingen waren vertegenwoor digd. De gastheer, pater H. Smits O. F. M. di recteur der Haarlemsche afdeeling, heette de talrijke aanwzigen welkom. Hierna opende de voorzitter, pater A. Went S. C. I. de vergadering met het S. F. L. gebed en deed vervolgens in zijn openingswoord uit komen, dat deze vergadering in het teeken zou staan van den ouderen S. F. l. jongen, den vakjongen. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. De concep ten van statutenwijziging en huishoudelijk re glement, die op de vorige vergadering te Leiden behandeld waren, werden met algemeens stem men aangenomen, nadat de voorzitter nog eenige desiderata van Z. D. IT- den Bisschop er aan toegevoegd had. De behandeling der be groeting en vaststelling der contributie over 1930 boden stof tot opmerkingen van financieel- technischeu aard, die gewoonlijk plegen geuit te worden bij soortgelijke aangelegenheden. Hierna hield pater van Nuenen O. E. S. A., directeur van het S. F. L. te Utrecht, interes sante causerieën (getrokken uit jarenlange er varing) over twee heel actueele onderwerpen: vadersavonden en padvinderij in het S. F. L. Met gespannen aandacht werd het gesprokene gevolgd. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd een druk en dankbaar gebruik ge maakt. Hierna werd even gepauzeerd. Na de pauze werd rapport uitgebracht over een zeer urgent S. F. L. vraagstuk. Bedoeld rapport was samengesteld uit de antwoorden op de vragenlijsten, die den afdeelingen ter in vulling waren toegezonden. Ecu zeer levendige, doch buitengewoon aangename gedachten wisse ling volgde hierop. Te ruim elf uur sloot do voorzitter met ge bed de ongemeen geanimeerde vergadering. Op de bres voor den K. R. O. Z. D. H. MGR. J. H. G. JANSEN DE MINISTER OP GRONDWETTELIJK STANDPUNT Teder Katholiek zal wel overtuigd zijn dat het hier een beginselstrijd was Bij al bet gekrakeel der laatste weken over de verdeeling van den zendtijd heeft de K.R.O. gezwegen. Men is niet ingegaan op de van ve e zijden ingekomen verzoeken om vergadering tegenover vergadering te stellen, lawaai eS®'1 over lawaai. Ons inziens terecht. Het zou de verwarring nog slechts vergroot hebben. Maar al onze luisteraars zullen verheugd zijn, a ie stilte Zondag even verbroken is, dat de voor zitter van den K.R.O. in een krachtige rede stelling heeft genomen tegenover de heweirin- gen, die op de beruchte A.V.R.O.-vergadennge en in de vrijzinnige pers zijn gelanceerd en alle verdachtmakingen flmk van zich af heeft g AlTereerst protesteerde pater Perquin tegen de thans opgeld doende bewering als zou hu zich hebben uitgelaten in dezen zin dat J de VARA verkoos hoven de A.V.R.O. Nooit, zeide'tpr! had hij zich vergelijkenderwijs uit- nroCTamnia's van beid© om- gelaten overzoodanig. Zaak is, dat roepvereen g onderhoud met een journalist ^SXilet W- interview met het „Hbd." inie 1 meiuuuo «„'v./Nv.ii rloT wncTflnimn s. (wij -rs"Tuirdat blad overgenomen) zijn wt gezegd over de methodes van heide achtte niet om den inhoud der programma s, cm dat de V.A.R.A. met open vizier strijdt terwijl de A.V.R.O. onder voorgewende fra'uteit in haar uitzendingen ingaat tegen lie?e levens- en wereldbeschouwing. Principieel ntaau wij afzijdig èn tegenover de socialistischs én tegenover de vrijzinnige levensbeschouwing. Maar men kan zich heter verweren tegen iemand, die openlijk voor zijn principes uit- k°verder wordt het voorgesteld, alsof er een verbond bestaat tusschen den K.R.O. en de V.A.R-A. en de K.R.O. zou hebben gezorgd voor meer zendtijd voor de V.A.R.A. Deze be wering is in één woord belachelijk, het is een truc, welke een geweldigen indruk moet maken op de menschen die niet goed kunnen onder scheiden. Het is niets minder dan laster. In den grond der zaak zijn het de liberalen die den socialisten meer zendtijd hebben be zorgd, toen zij in de grondwet de onbeperkte vrijheid voor alles en allen hebben vastgelegd en krachtens de liberale beginselen aan alle Nederlanders gêlijke rechten toekenden om hun ideëen te verkondigen, mits men daarbij niet in strijd kwam met de orde en goede zeden en dit laatste zoo ruim mogelijk genomen. Evenals de KathoUeken het recht voor zich opeisclien, om te mogen verkondigen wat zij waar en goed vinden, zoo kan ook krachtens de grondwet niemand aan de socialisten, als zij dat recht voor zich opeischen, hun dat ont zeggen. Bij de oplossing van het zendtijdprobleem moest minister Reymer zich plaatsen op grond wettelijk standpunt en mocht hij niemand meer tijd toekennen, dan hem rechtens toekwam. Waar de V.A.R.A. nu ongeveer één vierde vau de bevolking vertegenwoordigt, moest hij haar ook ongeveer één vierde van den zendtijd toekennen. Niet dus de Katholieken, niet de K.R.O. en ook niet Pastoor Perquin bezorgden hun zoo veel zenduren, maar de beginselen der liberalen zelf, d'e zij in de grondwet Hadden vastgelegd en waarvan zij nu ook alle consequenties heb ben te aanvaarden. Men zal misschien opwerpen, dat de S.D.A.P. geen vierde deel van ons volk uitmaakt. Dat moge waar zijn, maar in de Tweede Kamer bezetten zij wel één vierde deel van de zetels. Heeft men nu bezwaren, dan had "men in den tijd der verkiezingen zijn eigen vlag getrouw moeten blijven en niet rood moeten stemmen. Deze halfslachtigen hebben nu niet het recht een groote keel op te zetten en op vergaderin gen ach en wee te-roepen. Zij moeten hun verantwoordelijkheid zelf op zich nemen. Wat overigens de eischen van de A.V.R.O. betreft: een volle week zendtijd op de beste golf. Men moet bedenken, dat we hier slechts de beschikking hebben over twee zenders en twee golflengten. Zou dus de A.V.R.O. haar zin hebben gekregen, dan zouden op den twee den zender alle andere omroepen bijeen zijn gebracht en zou de daarop beschikbare zend tijd onder hen allen moeten worden verdeeld. Zouden de Katholieken daarmede tevreden kunnen zijn? Zou het niet het grootste on recht voor hen beteekenen, hun aangedaan ten bate van een groep, die hun omroep niet kan zijn? Het zou een schande zijn als wij wat ver kregen is hadden prijs gegeven. Hebben we daarvoor bijna zes jaren gewerkt, daarvoor onze penningen geofferd om bij de pakken te gaan neerzitten als anderen overdreven eischen stellen? Neen, dat nimmer. Nooit hebben wij vrees gehad voor de A.V.R.O., maar ook nooit pogingen aangewend haar eronder te krijgen. Integendeel, in het comité van omroepen heeft de K.R.O. steeds getracht samen te werken. Nooit heeft men dat echter van A.V.R.O.-zijde gewild, evenmin wilde men de andere omroep-organisaties als gelijk gerechtigd erkennen. Nu het geschreeuw van roof en onrecht wat begint te luwen, heeft men een nieuwe methode gevonden om den K.R.O. te decli- neeren. Evenals zulks twee jaar geleden ge beurde, heeft men het belastingspook te voor- schijn geroepen om de domme menigte vree3 aan te jagen. Men herinnert zich wat de heer Vogt toen wist te vertellen over de belasting- zweep. Alleen de A.V.R.O., zoo werd met veel aplomb beweerd, was tegen radio-belasting. Dat maakte indruk, vooral op hen die aan geen omroep betalen en die zijn er zeer velen, onder alle gezindten. Dat spook moet hen ook nu weer bevreesd maken. Het is het beste middel om de groote menigte achter zich te krijgen, alleen de bewering is lasterlijk. Evenals voor twee jaar is de K.R.O. ook nu tegen radio-belasting en wel omdat men haar niet uoodig heeft. De Katholieken, die nooit hun zaak in den steek hebben gelaten, zouden dat ook nu niet doen. Mede naar aanleiding van een insinueereuil artikeltje in het „Hbd." van Vrijdagavond j.l„ verklaarde spr., dat noch door de R. K. Staats partij, noch door den K.R.O. ooit een woord gesproken is om tot invoering van een radio belasting te komen, terwijl ook de gedachte daaraan niet bij hen is opgekomen. Alle insinuaties in de vrijzinnige pers en op ver gaderingen uitgesproken zijn niets dan mis leiding om de belastingbetalers op hun hand te krijgen. De radio-beweging der laatste dagen heeft veel licht gebracht. Ieder Katholiek zal nu toch wel overtuigd zijn, dat het hier wel dege lijk een beginselstrijd was, DE PLECHTIGE CONSECRATIE De kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopne ming aan de Biltstraat te Utrecht, alwaar de plechtige Bisschopsconsecratie zal plaats heb ben, zal in den morgen van 5 Juni a,s. tot half tien uur voor een ieder gesloten blijven. Er be staat dien morgen in deze kerk geen gelegen heid tot het bijwonen der H. Mis, zooals op andere dagen. Evenmin kunnen daar dien mor gen geestelijken worden toegelaten tot het le zen van de H. Mis. Om half tien wordt de kerk opengesteld voor de genoodigden tot de plechtigheid, welke om lcwart na tien aanvangt. Alleen zij, die voorzien zijn van een toegangsbewijs worden tot de kerk toegelaten. Iedere genoodigde, zoowel geeste lijke als lek, moet dus zijn toegangskaart kun nen toonen. Recepties Des namiddags op den dag der consecratie tusschen twee uur en kwart voor drie houdt Z. D. H. receptie in het Aartsbisschoppelijk Paleis, Maliebaan 40, alleen voor de geestelijk heid. Vrijdag 6 Juni a.s. houdt Z. D. H. de Aarts bisschop in het Paleis aan de Maliebaan re ceptie voor: wereldlijke autoriteiten van 11 11% uur v.m.; organisaties van 11%12% uur; kloosteroversten uit de stad Utrecht van 12%12% uur; particulieren van 12%2 uur. Ambtsaanvaarding als hoog leeraar te Utrecht. De opvolger van prof. Beijsens als bijzonder hoogleeraar in de logica, metaphysica, ziel. kunde en ethica aan de Utrechtsche universi teit prof. dr. I. J. v. d. Berg, heeft gistermid dag zijn ambt aanvaard met een rede, getiteld „Geest en leven". Zijn voordracht was een bezielend pleidooi voor de beoefening der aristotelische metaphysiok in het lichtend kleed, dat St. Thomas haar heeft geweven. Een gedempte lichtval wekte in de groote aula van het Utrechtsche universiteitsgebouw een even intieme als gedistingeerde stemming, welke nog verhoogd werd door het illustere gezelschap van curatoren, bestuursleden der St. Eadboudstiehting, hoogleeraren en andere d> centen, dat de rede van den nieuwen hoog leeraar volgde. Terug uit de Missie Mét het ss. „Prins der Nederlanden" is Zondag te Amsterdam aangekomen Z. D. H. Mgr. Paci- ficus Bos, apostolisch vicaris van Borneo. Z. D. H. werd des morgens aan boord afge haald door den Hoogeerw. Pater Provinciaal Stanislaus O.M.C. en den Hoogeerw. Pater pro curator Anastasius O.M.C. In gezelschap van den zeereerw. Pater Sul- nocentius en de Eerw. Broeders Anicetus en Ber- trandus begaf Z. D. H. zich naar de pastorie van de Paters Capucijnen aan de Lijnbaans gracht waar hij verder den dag doorbracht. Des middags om vijf uur is mgr. Bos naar het klooster te 's Hertogenbosch vertrokken. De Nederlandsche groep Voor kort heeft de hoogstwaardige pater Ma gister-Generaal van de Dominicanen-Orde, zoo als men weet, een oproep gericht tot de Domi- nicaansche Derde Orde, om, nu het jubeljaar des Pausen ten einde spoedt, nog eens gezamen lijk naar Rome te komen. Ofschoon reeds vele Derde Orde-leden in het jubeljaar 1925, en weer verleden jaar naar Rome pelgrimeerden, en dus uiteraard meerderen geen gehoor konden geven aan den oproep, zijn toch nog velen te Rome aangekomen. Uit Nederland arriveerden op Hemelvaarts dag een dertigtal leden, voor het grootste ge deelte uit Rotterdam, onder leiding van de zeereerw. paters Daniels en Ten Haaf. Aan het station werden ze reeds ter verwelkoming op gewacht door eenige Nederlandsche paters Do minicanen. De Zaterdag werd voornamelijk besteed aan het bezoek van Rome. Zaterdagmorgen werden de H.H. Missen opge dragen in de catacomben van San Callisto, en des middags had een algemeene vergade ring plaats in de oude basiliek der Santa Maria sopra Minerva, aan het graf van de glorieuze Patrones der Derde Orde, de H. Catharina van Siena. Daar zijn de pelgrims toegesproken door den hoogstwaardigen Pater-Generaal en de paters Cordovani en Friethoff. Zondag woonden de pelgrims 'n H. Mis op het graf van den H. Petrus bij, waarna de Hol landers een bezoek brachten aan het graf van Dr. Schaepman. Dien dag waren alle Derde Orde-leden te Rome aanwezig, in groote processie de drie voornaamste basilieken bezoeken tot het ver dienen van den jubilé-aflaat. Gisteren (2 Juni) werden de pelgrims naar hun verschillende nationaliteiten verdeeld over de Dominicaansche heiligdommen, waar voor iedere groep een H. Mis werd opgedragen. Dien dag had de pauselijke audiëntie plaats en des middags een algemeene slotvergadering in de oude basiliek van Santa Sabina, op tien Aventijnsehcn heuvel, waar de wooncel van den H. Dominieus in eere is. Hedenmorgen gingen de reizigers weer op de terugreis naar hun verschillende vaderlan den. In tegenwoordigheid van verschillende geestelijke en militaire autoriteiten DE NIEUWE HOOFDAALMOEZENIER Gisteren heeft de aftredende kolonel-hoofd aalmoezenier Evers een receptie gehouden, om afscheid te nemen van de militaire autoritei ten. Er had zich een comité gevormd, dat hem een huldeblijk heeft aangeboden bestaande uit een bronzen beeld van Dalou, voorstellende „de Arbeid". Het comité was gisterenmiddag in zijn geheel aanwezig in de woning van kolonel Evers. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, die in gezelschap was van den Hoogeerw. Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, bevond zich ook onder de aanwezigen, Verder merkten we op den nieuwen hoofdaalmoeze nier, den zeereerw. heer J. J. J. Noordman, den legeraalmoezenier van de Divisie in Indië Pater Th. Madlener S.J., den hoogeerw. heer H. A. Th. van Dam deken van 's Gravenhage, den hoogeerw. heer M. W. A. Wijtenburg, regent van het Seminarie „Hageveld" met den sub-regent, den weleerw. heer N. Ammerlaan, pater van Berckel en kapelaan A. de Wildt, directeuren der R. K. Militaire-vereenigingen te Haarlem en te 's Gravenhage eu pastoor van Mierlo. Een zeer groot aantal militaire autoriteiten was aanwezig. Toespraak generaal Schuurman Namens het bovengenoemd Comité heeft ge neraal Schuurman het woord gevoerd ter aan bieding van het huldeblijk. Hij herinnerde aan het rampjaar 1914, toen het instituut van de geestelijke verzorging onder den drang der omstandigheden tot stand kwam. Niemand was verbaasd toen pastoor Evers als hoofdaalmoeze nier benoemd werd. Spr. moest concludeeren, dat onder zijn leiding het instituut is gegroeid en een vast voetstuk is geworden, voor allen die meenen, dat het eeuwige meer is dan het stoffelijke en het geestelijke dan het tijdelijke. Kolonel Evers, heeft zijn taak vervuld op de hem eigen bescheiden en beminnelijke wijze, waardoor hij veel wist te bereiken. Spreker heeft dikwijls met den hoofdaalmoezenier te maken gehad in zijn functie, hij herinnerde in het hijzonder in de eerste plaats aan zijn samenwerking met kolonel Evers, toen duizen den jonge mannen langs de Nederlandsche grenzen verdeeld werden. Daar viel dikwijls helpend en reddend op te treden en altijd heeft de hoofdaalmoezenier de hulp gegeven die mogelijk was en wanneer een oplossing als door hem gewenscht, afstuitte op onover komelijke bezwaren, praatte hij nooit na. In de tweede plaats kwam spreker weer met hem in aanraking als chef van den staf van het veldleger. Ook in die functie heeft hij altijd gewaardeerd de prettige wijze, waarop mgr. Evers zich altijd gegeven heeft. Als één van zijn daden noemde spreker het nieuwe mili taire huis te Oldebroek. Gij kunt terugzien zeide spreker op een loopbaan, waarvan gij volledige voldoening kunt hebben. Spreker bood hierna het beeld aan en sprak de hoop uit dat mgr. Evers met voldoening en in ge zegende rust op zijn arbeid zal mogen terug zien. Toespraak Schout bij Nacht de Haes Schout bij nacht de Haes zeide met veel genoegen aan deze huldiging deel te nemen, omdat de scheidende hoofdaalmoezenier zeer veel werk heeft verricht voor de marine. De geestelijke verzorging stuitte in den beginne op buitengewoon veel tegenstand. Als men dan nog bedenkt dat aan boord van een oorlogs schip pastoor en dominéé de jonassen zijn die slecht weer brengen, dan verdient hetgeen bereikt werd, dubbele waardeering. Generaal Röell bood hierna het boek met de namen dei- deelnemers aan het huldeblijk aan. Dankwoord Mgr. Evers DE NIEUWE HOOFDAALMOEZENIER J. J. J. NOORDMAN Bij Kon. besluit van 24 Mei 1930 no. 66 is: met ingang van 1 Juni 1930 aan den heer F. J. H.' Evers op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdaalmoezenier van leger en vloot; met ingang van 1 Juni 1930, bevorderd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau de hoofdaalmoezenier van leger en vloot F. J. IT. Evers, voornoemd; met ingang van 1 Juni 1930, benoemd tot hoofdaalmoezenier voor leger en vloot de heer aalmoezenier J. J. J. Noordman te 's Gra venhage. DE SCHEIDENDE HOOFDAALMOEZENIER MGR. EVERS Hierna sprak kolonel Evers een woord van dank. Hij had het vaste voorneihen gehad om zijn vertrek zoo stil en rustig mogelijk te doen zijn, doch Zondag voor acht dagen had een vriend tot hem gezegd: „Hoor eens, pastoor, je kunt zeggen, wat je wilt, maar komen doen we toch". Dat had spreker goed gedaan, om dat daaruit een spontane sympathie bleek. Spreker was verlegen, nu de hoogste militai re autoriteiten van zee- en landmacht en van de geestelijke verzorging afscheid van hem kwamen nemen en hem dit schitterende ca deau kwamen aanbieden, waarmede hij zeer ingenomen was. Spreker kon niet eens met Paulus zeggen: „Ik ben een onnutte dienstknecht, ik heb ge daan, wat ik heb moeten doen", want spreker had nog meer kunnen doen. Het afscheid wordt hem echter zeer verzacht door de aan wezigheid van zoovelen aan wie hij naast God te danken heeft, dat hij heeft kunnen doen, wat hij in 16 jaar in het leger deed. De A. R. K. O. en andere militaire vereeni- gingen zijn voornemens op de algemeene hul diging een andere, in meer in intiemen kring te doen volgen. De Staatscourant van gisteren bevat thans het volgende Koninklijk besluit:. DE HULPVERLEENING Naar aanleiding van hetgeen wij berichtten over de hulpverleening aan de slachtoffers meldt men ons nog het volgende Het duurde inderdaad eenigen tijd, Voor de hulp uit Heerlen aanwezig was. Deze was on- dertusschen geheel overbodig, daar de gewon den, hij aankomst van de Roode Kruis-colonne uit Heerlen, reeds waren opgenomen in het ziekenhuis te Maastricht. Een kwartier na het ongeluk was medische hulp op het terrein van de ramp aanwezig in den persoon van dr. C. J. C. Kettler, te Valkenburg. Dank zij 't cordate optreden van enkele leeraren, heeft net hoog stens een half uur geduurd om de gewonden uit den berg naar heneden te brengen. Alleen het bergen van den op slag gedooden Piet Vis ser heeft eenigen tijd geduurd, daar hiervoor deskundigen moesten worden gehaald, met het oog op den gevaarlijken toestand in den berg. VERBODEN TOEGANG, LEVENS GEVAARLIJK Het instellen van een ernstig onderzoek noodig geacht Tot den toegang van een der rotswoningen staat in krijt gesohreven: Verboden toegang levensgevaarlijk. De omwonenden van den Blok- berg vreesden, dat bij instorting der woningen binnen niet al te langen tijd ook gedeelten van den rotswand, die geheel verweerd is, op den er langs leidenden weg zouden vallen. Dit is reeds vroeger gebeurd. Wie of welk lichaam aangewezen is, om bij deze verlaten woningen controle op den toestand van den rotswand uit te oefenen, is niet erg duidelijk. Het staatstoe zicht op de mijnen schijnt niet het aangewezen lichaam te zijn. Dit schijnt zich te beperken tot mergelgangen. In ieder geval is het noodig, dat een ernstig onderzoek ingesteld wordt om eventueel dreigend gevaar te voorkomen of een afsluiting van gevaarlijke gedeelten mogelijk te maken. Naar wij vernemen waren gisterenmorgen in het ziekenhuis Calvariënberg nog vijf gewon den en wel Lena Weesman, Anna Jellema, Jan Lieven, Johan de Brie en Henny van Clict. Dit laatste patiëntje is Zaterdag tengevolge van overspanning bewusteloos geworden en Zondag in het ziekenhuis opgenomen. Jan Lieven moest men, gelijk gemeld, een been amputeeren. De verwondingen van de overige patiënten zijn niet van zoo ernstigen aard. Het stoffelijk overschot van Piet Visser is door de justitie in beslag genomen. WAT DE OORZAAK KAN ZIJN Deskundige controle zeer gewenscht Vrijdag heeft het zwaar boven Limburg ge onweerd. De onwonenden van den Blokberg vertelden aan het „L.D.', dat dikwijls na een onweer, soms na zwaren regenval, instortingen plaats hebben. Het is daarom alleszins aanne melijk, dat het onweer van Vrijdagavond de mede-oorzaak was van het losraken van een gedeelte van het dak, dat zoo droevige gevol gen had. Het „L.D." heeft nog de meening van een mijningenieur omtrent het ongeval gevraagd. Deze deelde mede, dat de steen los moet heb ben gezeten, zooals er ter plaatse nog enkele los zitten. Een tik tegen den steen, misschien zelfs wel stampen op den vloer, kan voldoende zijn om den zoo losgeraakten steen te doen val len. Het gesteente, aan weer en wind blootge steld, splijt, telkens wanneer in de spleet ge drongen water bevriest, verder vaneen. Een ongunstigen invloed op de vastheid van het gesteente, hebben ook de boomen, die hoven op den berg groeien en welker wortels eveneens de rots splijten. Een deskundige controle, die en kele malen per jaar zou kunnen plaats hebben, vond de ingenieur zeer gewenscht. EEN TELEGRAM VAN DEN MINISTER Bij de Rijkskweekschool te Haarlem zijn uit verschillende deelen van het land, van lee raren, leerlingen en ook van autoriteiten tele grammen en brieven ingekomen met betuigin gen van medeleven in het leed, dat de school overkomen is. Gisterenmiddag kwam een telegram binnen van den minister van Onderwijs, waarin hij zijn medeleven uitdrukte in de smart van de ouders van den kweekeling, die den dood heeft gevonden en met het leed van de ouders der andere slachtoffers. De begrafenis van Piet Visser zal Woens dagmiddag te 2 uur te Zandvoort plaats heb ben. En het 1-jarig kindje bekwam slechts schaafwonden Uit de derde verdieping van de achterzijde van de woning Doelstrnat 15 te Haarlem is. op een onbewaakt oogenblik, het 14 maanden oud zijnde kind J. v. H. uit het raam gevallen. Het kwam terecht op een glazen dak. In het zieken huis bleek, dat de kleine wonder boven wonder slechts eenige schaafwonden had hekomen, In Nederland, hebben we wel eens storm wc liggen niet voor niets als een vlak land langs de zee. Maar wij hebben in Nederland ook wel eens een storm in een glas water. Waar dat vandaan komt weten we niet. Denkelijk vit de dichterlijke opwinding van lieden, die in het naïeve geluk leven, dat alle menschen denken en voelen zooals zij. Volgens de laatste mode zouden we spre ken van: algemeen denken of niet-Sectarisch denken Zoo'n storm in een glas water hebben we gehad in het vlakke vaderland ter gelegen heid der luchlverdeeling in de Tweedci Kamer. Daar blijft voor ons nog maar één raad sel op dit ondcrmaansche op te lossen en wel dit: De stormende en stormverwekkende mo ties brengen slechts vijftien stemmen. Toch nog gaan de groot-propagandisten voort met te vertellendat zoo goecl als heel het volk achter hen slaat. Dan blijkt alweer, dat ze den laatstcn keer de verkeerde menschen gekozen hebben. Slot van het lied moet dus zijn: oprich ting van de A.V.R.O.-partij, wat een zeer sympathieke partij moet zijngezien haar vele slrijdroepen als: „Tegen roof, Voor reclil!" Dan korrd mijnheer Vogt wel in de Kamer en de wereld zal anders gaan draaien. Nog een storm in 't zicht. De liberale heer Boon waarschuwde, let wel!, ivaarschuwde legen radiobclasting, waardoor de A.V.R.O.- leden zouden moeten bijdragen in de kosten der sectarischc vercenigingen. Dat zou een storm van verzet wekken! Zoo! Dus begrijpen ze nu iets van ons protest, als Katholieken, dat wij altijd maar voor de openbare, liberale school hebben moeten dok ken en dal nog moeten voor dezelfde soort hoogeschool? Wij dokken voor het openbare Hcoger Handelsonderwijs, terwijl het onze wordt neergeslemd? En, geachte heer, zouden dan de Katho lieken ook niet moeten betalen aan het on derhoud van de A. V. Iï. O.? Minder praten en meer denken is het cerst- noodige voor de A.V.R.O.-leiders. De heer Veraart houdt moed ZATERDAG A.S. WEDEROM DF. LUCHT IN Bij gunstige bewolking zal de heer Veraart Zaterdag 7 Juni a.s. wederom van Schiphol opstijgen om te trachten door het uitstrooien van ondergekoeld ijs op kunstmatige wijze regen te verwekken. De heer Veraart heeft thans definitief van de K. L. M. de beschik king gekregen over het nieuwste en grootste vliegtuig, waarover zij beschikt, de drie-moto- rige Fokker F. IX. Met dit toestel, dat een nuttige last kan vervoeren van 3400 K.G., kan de heer Veraart tusschen de 2000 en 3000 K.G. ijs meenemen, dat uit zeven openingen tegelijk kan worden uitgestrooid, zoodat een tamelijk groote hoeveelheid ijs tegelijkertijd op een zelfde plek kan neerkomen, wat het resultaat ten goede komt. Bovendien kan de F IX met zijn drie motoren van 500 P.K. elk geleidelijk tot een hoogte van 5000 meter klimmen, zoo dat zij alle cumuluswolken, die zich in dit jaargetijde tusschen de 2000 en 4000 meter bevinden, ver beneden zich laat. Het ijs za.1 worden uitgeworpen hoven den driehoek Schellingwoude, Fort Pampus en Muiderberg. Op dit gedeelte van de Zuiderzee zullen waar nemers worden opgesteld. Zaterdagmiddag ver trekt een hoot van de Prins Hendrikkade te Amsteiidam naar Fort Pampus voor genoodig den en toeschouwers. Bovendien houdt de K. L M. een aantal toestellen beschikbaar voor belangstellenden, die tegen betaling de vlucht kunnen meemaken. PASTOOR DE GUASCO. In het hospitaal te Maastricht werd Zater dag wederom opgenomen Pastoor de Guasco van de St. Lambertus parochie aldaar die on langs uit het ziekenhuis was ontslagen. KAPELAAN J. HOFSTEDE. Naar wij vernemen is de weleerw. heer J. TT. D Hofstede, kapelaan te Halfweg, die reeds geruimen tijd ziek is en thans lijdende is aa.i longontsteking, van de H.H. Sacramenten der stervenden voorzien. NIEUWE PAROCHIE TE WASSENAAR Naar wij vernemen is door Z. D. H. den Bis schop van Haarlem met ingang van 2 Juni of ficieel opgericht de parochie van den H. Joseph aan den Deijl t© Wassenaar. Tot eersten pastoor van deze parochie is be noemd de zeereerw. heer C. B. M. Wiemers. Donderdag 5 Juni wordt door den Hoogeerw. heer Deken A. Homulle van Leiden de hulp kerk ingewijd, waarna de installatie van den hieuwen pastoor plaats heeft. Daarna wordt er een plechtige H. Mis opgedragen. De wijding begint om half tien. COMMISSIE VAN DESKUNDIGEN VOOR DE RIJNVAART De Minister van Waterstaat heeft: le. Met ingang van heden aan den heer C. W. van Seventer, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van de Commissie van deskundigen voor de Rijn vaart te Dordrecht, onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten; 2e. Met ingang van heden, voor den tijd van vijf jaren benoemd in de Commissie van deskundigen voor de Rijnvaart te Dordrecht tot plaatsvervangend lid den heer A. P. H, Kruyt, adjunct-directeur van de N.V. Scheeps werf en Machinefabriek „De Biesbosch", to Dordrecht. DE BRAND OP DE „VEC'HTDIJIi"- Blijkens een Lloyds-telegram, uit Port-Said, is de brand, aan boord van het sa Vecbtdljïn (van de Holland—Amerlkarlljn), gebluscht, X

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5