QUO VADIS, MUSSOLINI? KABOUTER rJuni 16 UUR. StRRLTUD 14 Juni 15 URL 22Jmi te 11LPE- 9 2 9 Juni DèlJREL DE STERREN HEMEL IN JUNI. VVUJKJNSUAG 4 JUNI 1930 EEN KOSTBARE OF: EEN onverzoenlijke VIJANDSCHAP. WOORDEN EN WAT ER ACHTER SCHUILT. ÉR UNION INTERNATIONALE DE RADIODIFFUSION L9 t2 W: HET EEUWFEEST VAN DEN H. EMERICUS DE CODIFICATIE VAN HET OOSTERSCH KERKELIJK RECHT Van onzen H-correspondent.) Rome, Mei 1930. Na de groote vede van Grandi iu de Italiaan- scha kanier Mussolini's daverende toespraken van Livorno en Florence. Twee toespraken, waarvan de ééne de andere aanvulde, maar die overigens in zeker opzicht aan duidelijk heid niets te wenschen overlaten en kennelijk met voorbedachten rade zoo werden uitgespro ken. De ducè heeft maar niet zóó voor den vuist weg gebabbeld. Rij heeft zich niet in een roes van enthousiasme laten medevoeren en dingen gezegd, die hij niet had willen zeggen. De feiten bewijzen het tegendeel. Woordelijke verslagen in de kranten en de omstandigheid, dat de Teis van Toskane volgens een bepaald plan werd volbracht, geven dan indruk, dat er hier volgens een programma is gewerkt. Terwijl de reis .naar de voornaamste steden van het bloeiende Toskane als een kracht meting is bedoeld, waren dé daar gehouden redevoeringen bestemd om te dienen tot een afdoend antwoord op de vele vragen, die zoo wel in Italië als er buiten zijn gesteld. Italië, we weten het thans uit den mond van den duce zelf, zal daadwerkelijk de pariteit met Frankrijk bewerkstelligen en het heeft te gelijkertijd laten weten, dat het zich afzijdig zal houden van een Vereenigde Staten van Europa en zich eventueel ondanks volkenbond en eeuwigen vrede met de wapenen in de hand recht zal verschaffen. Aangaande dit recht zijn Mussolini's woor den eenigszins duister, althans voor hen, die de problemen van nu en die van de toekomst niet kennen. In voorafgaande correspondenties hebben we die problemen uiteengezet. Het zijn problemen, die, ofschoon nog in de lucht hangend, door het fascistische Italië tot rea liteiten werden gemaakt, zoodat de veront waardiging der fascistische bladen over het verstoppertje spelen van een deel der Fran- sche pers alleszins begrijpelijk is. Dit deel doet n.l., alsof ze heelemaal niet snapt, wat er aan de hand is en één der Fransche commen taren op Mussolini's toespraken prijkte met den simpelen, maar allesbehalve complimenteuzen kop: „II est fou" Dan was Charles Maurras in de „Action Frangaise" reëeler. Die nagelde vast, dat Mus solini in het zaaien van verdeeldheid tusscher. de Fransche politieke partijen van rechts en links gemakkelijk spel had. En de „Liberté" vatte de kwestie in de kern, toen zij schreef, dat de Franschen niet moeten vergeten, dat ze veel hebben, zooveel, dat andere volken er een teveel in zien. Het blad achtte het noodzakelijk, die volken er van te overtuigen, dat de huidige verdeeling recht vaardig is, zooals het nu is. „Maar", zoo voegde het blad er aan toe, „het zal moeilijk zijn' In die moeilijkheid zit hem de kneep, zoo als we vroeger reeds hebben gezien en juist deze moeilijkheid lijkt ons ten aanzien van Italië onoplosbaar, wanneer Frankrijk niet, in plaats van tot woorden, tot daden overgaat, waartoe het reeds herhaaldelijk is aange maand. In dit licht gezien, krijgt Mussolini's uiting te Florence een dreigende beteekenis. „Woorden", zei hij, „zijn mooi, maar wapenen nog mooier".. Voor een goed inzicht in de kwestie geven we hieT in het kort den reeds vermelden in houd van de twee door den duce te Livorno en Florence gehouden toespraken nogmaals weer. Te Livorna betoogde Mussolini o.a., dat Italië geenszins verlangend is, zich in avon turen te storten, maar dat, zoo iemand Italië's onafhankelijkheid (hier vermoedelijk bedoeld als vrijheid van handelen, onafhankelijk van vredes- en ontwapeningsconferenties) of Italië's toekomst wilde aantasten, deze niet weet, tot welk een temperament hij, de duce, het Ita- liaansche volk zou brengen. In Florence waren zijn uitingen nog reso luter. Hij achtte daar de binnenlandsche moeilijkheden opgelost en meende, nog slechts moeilijkheden van economischen aard uit den weg behoeven te ruimen. Deze economische moeilijkheden zijn echter van ondergeschikten aard. In het land, aldus de duce, heeft het fascisme geen vijanden meer, die zich met open vizier durven vertoonen en wat de vijanden in het buitenland betreft, hier dient men onder scheid te maken, althans ten aanzien van de Italianen, tusschen leiders en massa. De eer sten zijn verachtelijke creaturen, de laatste zullen we door de feiten tot ons brengen. Er zijn, zoo vervolgde Mussolini, in werke lijkheid andere, gevaarlijker vijanden en wel allereerst de onwetendheid in het buitenland ten aanzien van het fascisme en ten aanzien van het nieuwe Italië, dat een volk van 43 mlllioen herbergt. Men ziet elders in het fas cisme een reactie, terwijl het een revolutie is. Men noemt uw regeering een tyrannie, terwijl ge een volk zijt, dat zich zelf regeert. Men gelooft ten slotte, dat we niet in staat zijn tot het brengen van offers, van offers grooter dan die, welke ter wille van de overwinning van Vittorio Veneto werden gebracht. Er is, aldus de duce, niets zoo beleedigend voor het ïtaliaausche volk als de bewering, dat 't het nieuwe vlootprogram niet zal kunnen uitvoeren. Ik verzeker u, dat het zal worden uitgevoerd en ben er van overtuigd, dat het Italiaansche volk, om geen gevangene in de eigen zee te zijn, tot het brengen vkn de grootst mogelijk offers bereid is. Men heeft zich afgevraagd, wat ik toch eigenlijk met „het temperament van het Ita liaansche volk" bedoel Hierop antwoord ik: Er bevinden zich over de grenzen secten, groepen, partijen en politici, die, georganiseerd als ze zijn in een maatschappij tot uitbuiting der onsterfelijke princiepen (de onsterfelijke princiepen der Fransche revolutie, vrijheid, gelijkheid en broederschap), dus tot uitbuiting van grootste, monsteraehtigste en meest geraf fineerde oplichterij, die heden ten dage ten na- deele van het volk plaats vindt, de meening huldigen, dat ze het fascistische Italië kunnen isoleeren. En hoevelen hunner zouden tegen het fascistische Italië een oorl-og willen ont ketenen. Welnu, zo mogen weten, dat we be reid zijn. In het geval van een conflict zal heel het Italiaansche volk ln al zijn geledingen aan de grenzen staan, vol van een ongekende geest drift. Men zal het fascistische Italië niet zon der levensgevaar kunnen aanvallen Aan alle kanten van den horizon Musso lini is nog steeds aan het woord rijzen on verwachte problemen op. We zullen er het hoofd aan bieden. De groote revue, die we hier in Florence door het leger hebben doen hou den, heb ik gewild, opdat men zich er reken schap van geve, dat woorden heel mooie zaken zijn, maar dat geweren, mitrailleurs, schepen- vliegmachines en kanonnen nóg mooiere zaken zijn. Immers, het recht is, indien het niet VRIENDSCHAP door de macllt ondersteund wordt, een ijdel woord. Reeds Machlavelll waarschuwde, dat ongewapende profeten om hals worden ge bracht. Door het leger demonstreert zich het vastbesloten, krijgshaftige, fascistische Italië. Alleen een machtig bewapend Italië kan zijn eenvoudig alternatief naar voren brengen: een kostbare vriendschap of een onverzoenlijke vijandschap Het valt niet te verwonderen, dat dit sabel- gerammel aan „l'Oevre" de opmerking ont lokte, dat hier slechts twee mogelijkheden zijn: tot overeenstemming te komen of de geweren te laten spreken. Wij voor ons gelooven intusschen niet, dat dit laatste op het oogenblik Mussolini's be doeling is. Het komt ons waarschijnlijker voor, dat Mussolini zoo bont gesproken heeft, cr op speculeerend, dat men hem zal laten pra ten, zooals men hem reeds herhaaldelijk heeft laten praten, zijn donderredevoeringen aan vaardend als het onontbeerlijke vuurwerk, waarop het Italiansche volk zoo verzot is. Er zijn menschen, die het al ver meenen ge bracht te hebben, indien van hen wordt gezegd: ze zijn gek. Weineen een Fransch blad heeft van den duce kort en bondig gezegd: hij is gek en daardoor aan de kwestie eenvoudig een einde gemaakt. Indien ze op den Quay d'Orsay dezelfde politiek volgen, zal dit vermoedelijk volgens den wensch van den duce zijn. Dan heeft hij zijn doel bereikt. En dit doel is o.i. geweest, de gevoelens in eigen land te peilen. Deze manipulatie was van grooter belang dan het bevestigen van dingen, die allang vast stonden, zooals het bereiken van de vlootpari- teit met Frankrijk en de afzijdige houding te genover Briand's Vereenigde Staten van Euro pa, die hier reeds gebrandmerkt zijn als een nieuw machtsinstrument van de groote mo gendheden, zooals de volkenbond dit reeds heet te zijn en uiteindelijk als een nieuwe, kramp achtige poging van het steeds in aanzien da lende Frankrijk, om de hegemonie over het Europeesche continent te behouden. De reis naar het intens levende Toskane, waar één der slagaders van Italië kiopt, was tevens als krachtmeter bedoeld, gelijk we reeds hebben gezegd. Mussolini is er in de groote ste den als een vorst ontvangen en de massa's, die bij zijn komst op de been waren, beliepen in de honderdduizenden. Da foto's en de film lie gen niet. Na Toskane Milaan, waar het fascisme ont stond. Ook daar een geweldig enthousiasme, dat slechts enkele brallende, nietszeggende zinnen noodig had, om in een soort delirium over te slaan. Mussolini kan tevreden zijn. Hij heeft, over het hoofd van Marianne heen, den Italianen een nieuw perspectief aangewezen, waarvoor ze da eerste Hen jaar warm kunnen loopen. Dit nieuwe perspectief was hard noodig. Na aoht jaar fascisme ziet dit slechts een periode van zwijgend werken voor zich, een zwijgend werken, een consolideeren, dat voor de massa weinig meesleepends bezit. Er is een soort seizoensiapte in aantocht. De uit gaven voor de openbare werken worden be langrijk verminderd. Wat er moet en zal ge schieden, beperkt aioh tot een innerlijke ver steviging. Er liggen geen geweldige dingen in het verschiet. Leger en vloot zullen daarente gen groote uitgaven eisehen De menschen moeten daarom hun aandacht ergens anders op vestigen, op het Italiaansche imperium, dat iu de maak is. En terwijl Mus solini zich er rekenschap van geeft, dat elk gewapend conflict voor Italië hoogst gevaar lijk zou zijn, doet hij het voorkomen, alsof over al vijanden op den loer liggen, om het land te bespringen, aldus tegenover het volk de intense bewapening rechtvaardigend en het tegelijk opwekkend tot het brengen der daartoe noo- dige offers. Mussolini's oorlogszuchtigheid is ondanks zijn woorden een oorlogszuchtigheid op de lan ge baan. Maar hierin zit juist het gevaar. Ach ter zijn woorden schuilt de mogelijkheid van de toekomst, de mogelijkheid van een toekom stig gewapend conflict, welks aanleiding en oorzaken we nu wel als hekend genoeg mogen veronderstellen. Achter zijn stoute woorden schuilt zelfs de mogelijkheid dat, zooals hier wordt beweerd, de één of andere macht achter hem staat, een macht, die gaarne een geklei neerd Frankrijk zou willen zien. Ook de redevoeringen van Livorno en Flo rence duiden, gelijk andere gebeurtenissen, waarover we in voorgaande brieven hebben ge sproken, op een sombere toekomst. We mogen gerust herhalen, dat er geen direct oorlogsge vaar bestaat. Men behoeft de recente krijgshaf tige redevoeringen van den duce niet als een preludium eener oorlogsverklaring op te vat ten. Ze zijn echter minder opwekkende aanwij zingen van helaas tastbare mogelijkheden, even als het interview, dat Theodor Wolff van het Berliner Tageblatt" met Mussolini had er één is. - IN DE OUD-ROMEIN SCHE MARKTHALLEN, indertijd door keizer Trajanus gebouwd, wordt momenteel een bloemenmarkt gehouden; hierboven een kijkje op de groote middenhal, met haar 2 verdiepingen. Jaarvergadering te Lausanne WEER HOOGWATER IN ZUID-FRANKRIJK Stagnatie in het treinverkeer PARIJS, 27 Juni (N.T.A.) De Garonne en haar zijrivieren z(jn wederom buiten haar oevers getreden. De overstrooming heeft groote schade aange- icht. Talrijke boomgaarden staan gedeeltelijk onder water en vele huizen moesten door de bewoners worden ontruimd. Do treinenloop Bordeaux-@adillac moest eeni- gen tijd gestaakt worden. Talrijke straten zijn overstroomd. Het aspect van het overstroomde gebied gelijkt op dat van de overstrooming in het begin van dit jaar. DE STAKING IN DE BRITSCHE WOLINDUSTRIE Duurt reeds twee maanden De arbeiders in de wolindustrie te Bradford hebben tot voortzetting van de staking, die thans reeds 2 maanden duurt, besloten. Bij tze staking zijn tusschen de 40.000 en 50.000 rbeiders betrokken. De jaarvergadering van de Union Internatio nale de Radio-diffusion Genève is van 1923 Mei te Lausanne gehouden. Voor Nederland waren tegenwoordig de leden van de Union, de heeren A. Dubois, voorzitter van het comité van omroepvereenigingen; dr. B. v. d. Pol van de N. V. Philips' Radio, terwijl als regeering3- vertegenwoordigers. de vergaderingen werden bijgewoond door ir. E. F. W. Völter van den technischen dienst van de Rijkstelegraaf en den heer E. P. Weber, secretaris van den Radioraad, terwijl mede aanwezig was de heer P. A. M. Speet, secretaris van den Katholieken Radio-Omroep. De afdeellng radio-distributie van het be stuur der Portugeesche P. T. T. en de vereent ging Radio-Ljubljana in Zuid-Slavië werden als werkende leden toegelaten en de Columbia Broadcasting System (Vereenigde Staten) als buitengewoon lid. In zijn rede voor de algemeeue vergadering heeft de voorzitter, admiraal Carpendale ver klaard, dat in de Unie thans door haar wer kende en buitengewone leden 330 uitzend- stations zijn vertegenwoordigd, die 22.500.000 ontvangtoestellen bedienen, zijnde een totaal gehoor van 90 mlllioen personen. De leden van 21 Europeesche landen, hetzij offieieele bestuurs-organen, hetzij omroepver eenigingen, namen deel aan d9 besprekingen, gedurende deze week. Acte nemende van den reeds bereikten vooruitgang nam het bestuur besluiten, strekkende ter verbetering der ont vangst in Europa, zoowel wat betreti de radio electrische interferenties als de storingen van electrischen oorsprong, en ter vergemakke lijking van de uitzending van gebeurtenissen op verren afstand, die voor de radio-pro gramma's belangrijk kunnen zijn. Voorts werden de noodige besluiten genomen om een uitgebreide en volledige uitwisseling van mededeelingen over de ontwikkeling van de techniek van het radio-tooneel en van speciaal voor de radio geschreven tooneelstuk ken te verzekeren. De Unie stelde de grondslagen vast waarop zij kan samenwerken met het Int. Arbeid: bureau en de bestudeering door dit bureau ondernomen, van de rechten der uitvoerende kunstenaars. Terwijl de Unie Donderdagavond te Lausanne haar vijfjarig bestaan Vierde, voerden de ver tegenwoordigers der Unie en hun gastheeren, dank zij de medewerking der betrokken be sturen der P. T. T., een gesprek van een half uur met de vertegenwoordigers van het P. T. T.-bestuur in Australië en de Australische maatschappij voor Radio-uitzending, de het verst af wonende leden der Unie, die spraken van Melbourne en Sydney uit. Dit onderhoud werd duidelijk gevolgd door vijftig personen, allen voorzien van een koptelefoon. Aangekondigd werd, dat de Unie aan de toeristen-organisaties een brochure zal toezen den, waarin vermeld zijn de voorwaarden, waaraan invoer en gebruik van ontvangtoestel len in de verschillende Europeesche landen zijn onderworpen. DE OBERAMMERGAUER „PASSION" TELEGRAFISCHE VERBINDING VATICAANSCHE STAD DER DE MIJN WERKERSSTAKING IN AUSTRALIë. In vijf mijnen het werk weer hervat SYDNEY, 2 Juni. (R. O.) Volgens een offi cieel bericht is hedenmorgen het werk in vijf mijnen weer hervat. Na een stilstand van een jaar is thans, ten gevolge van de in de vorige maand tot stand gekomen overeenstemming, het bedrijf weer iu werking gesteld. Veertien andere mijnen mochten om onbe grijpelijke reden echter niet geopend worden. Met Noord- en Zuid-Amerika Men meldt ons uit Ro.me d.d. 30 Mei: Den 28eu Mei j.l. beeft de Vaticaansche gou verneur, prof. Serafini, in de telegrafiecentrale van de Vaticaansche Stad de toestellen inge wijd voor het telegrafische verkeer van de Vaticaansche Stad met Noord- en Zuid-Ame rika. De nieuwe telegrafische inrichting berust op het systeem „telecrido". De overbrenging ge schiedt automatisch door middel van toetsen zooals bij een schrijfmachine. Deze. toestellen ïv.nnen dus ook bediend wor den door personen, die geen morseschrift ken nen. Het systeem werkt zoo snel, dat per minuut 560 letters kunnen worden getelegrafeerd. Zoodra men een toets aanslaat, wordt het toestel automatisch ingeschakeld. De Vaticaansche gouverneur werd bij de in wijding van de nieuwe toestellen gelukge- wenscht door de vertegenwoordigers van het „Internationaal Telephon Telegraph" en van den „Italcable". Nadat de directeur van de telegrafie-centrale der Vaticaansche Stad, dr. Marchetti, de wer king van het nieuwe toestel verklaard had, werden voor het eerst langs dezen weg tele grammen verzonden aan den algemeenen pre sident van den „International Telephon Tele graph" en van den „Italcable", BEN GOEDE HOND STAAT VOOR GEEN SLOOT, MAAR EEN KOMT ER OOK WEL OV£R£iE£fl Zoo wondermooi en hartverheffend Onze bijzondere correspondent te Oberammer gau schrijft ons: In de afgeloopen week vonden drie opvoe ringen der „Passie" plaats. De voorstelling van Woensdag was gereser veerd voor de beambten van de Spoorwegen die met 8 extra-treinen naar het Passiedorp waren gekomen. Donderdag werd het Passiespel bijgewoond door Freifrau von HindenburgBeneckendorf, een schoondochter van den Rijkspresident en door den bekenden pianist, professor Pem- fcauer. Deze laatste noemde de „Passie" het Hooglied der Liefde, "oowel wat tekst als mu ziek en mise-en-scène betreft voor hem een geheel nieuwe schoonheidsontroering brengend Werden heide voorstellingen in hoofdzaak door Duitsehe belangstellenden bezocht, Zon dags geleek Oberammergau weer een verza melpunt van internationaal leven. Van het Eucharistisch Congres te Tunis waren over de 100 deelnemers naar het Passie-dorp gekomen: voorts toefden er een groep van 185 Amerikaan- sche artsen en een groot reisgezelschap uit Kopenhagen. De Nedérlandsche Beisvereeni- ging en Centropa brachten een goede honderd Nederlanders naar het Passiespel. Voorts was er bisschop Irewer uit Australië en een Cana- deescli Kerkvorst. Het spel had een prachtig verloop op dezen heerlijken zonnedag en maaktd als altijd die pen indruk. Bisschop Irewer verzekerde mij, dat hij ook over 10 jaren tegen de verre reis niet zou opzien want de „Passie" is zoo wonder mooi en hartverheffend, dat hij liet als een tekortkoming voelen zou, de gelegenheid om het spel bij te wonen te verzuimen. Vol geest drift toonde mgr. zich ook over het bergland van Oberammergau en deelde mij zijn voor nemen mede om, alvorens hij naar Londen zo-u doorrijzen, den Kofel, een van de hoogste toppen in het Ammerdal te bestijgen. JUBILE-GAVE DER KATHOLIEKE CHINEEZEN AAN DEN PAUS Men meldt ons uit Rome d.d. 28 dezer: Naar de „Osservatore" meldt, hebben de Ka tholieke mannen van China den H. Vader bij gelegenheid van zijn jubilé een geschenk aan geboden. Het geschenk ging vergezeld van een brief van den eerst kort geleden vermoorden pater Salesiaan mgr. Versigliao dien de martelaar kort voor zijn dood nog geschreven had. In dit schrijven wordt gezegd, dat de Katho lieke mannen van China den vurigen wensch koesterden, op zichtbare wijze hun aanhanke lijkheid aan den H. Vader te toonen. Daar zij wisten, hoeveel Zijne Heiligheid voor den inlandsche geestelijkheid deed, hadden zij tot dit doel gelden ingezameld ten bedrage van 30.000 Mexicaansclie dollars. Gezien den toestand in China, is dit een buitengewoon bedrag. Mgr. Versiglia schreef verder in den brief, dat dit de gave was der arme Ohineesobe Ka tholieken, die wel arm waren aan aardsche goederen en zwaar werden beproefd, maar toch den Vader der christenheid van het weinige, dat ze hadden, hadden willen geven. Verschillende malen was hte voorgekomen, dat mannen of jongemanen, die daarvoor niet onmiddellijk geld beschikbaar hadden, een middag niet aten, of extra werk verrichtten, om ook het hunne te kunnen bijdragen. Zelfs de armsten hadden hier gegeven. Uit dit alles bleek, dat de Chinees niet koud cS onverschillig is, zooals dit dikwijls in Euro pa beweerd wordt. Integendeel waren het juist de Chineezen, die terstond liefde en achting opvatten voor allen, die hen weldoen. (Zor-CfVrvo FUSIE VAN „DAILY NEWS" EN „DAILY CHRONICLE" Twee groote te Londen verschijnende liberale bladen „Daily News" en „Daily Chronicle", welke samen een oplaag hebben van ongeveer 1.600.000 exemplaren, zijn thans vereenigd. De gecombineerde bladen verschenen gisteren voor het eerst onder den titel „Daily News Chronicle". De geruchten omtrent een fusie circuleerden in Fleetstreet reeds gedurende eenige weken, maar de redacties werden er eerst Zondagavond van in kennis gesteld. De „Daily Chronicle", die in den beginne verscheen als „London Morning Newspaper" heeft reeds meer dan 50 jaren geleden op het gebied der journalistiek veel tot stand gebracht. De „Daily News" had als eersten redacteur Charles Dickens, den grooten Engelsche novel list. Voor den oorlog nam de „Daily News" in zich op het liberale, concurreerende ochtenblad Morning Leader" en sinds den oorlog „de West minster Gazette". De uitgevers van de combinatie drukken als hun meening uit, dat de fusie het gevolg is ge weest van de noodzaaklijkheid van een ratio nalisatie, terwijl zij mededeelen, dat stappen zijn genomen, dat zoo weinig mogelijk onaan genaamheden voor de medewerkers uit deze fusie zullen voortvloeien. J** KROOM Alletijdsopgaven in dit overzicht zijn Am- sterdamsche Zomertijd. Sterrebeelden. Van de beelden van den Die renriem staat de Leeuw laag in het Westen. Naar het Oosten gaande krijgt men eerst, de Maagd met de heldere ster Spica, vervolgens het weinig duidelijke beeld de Weegschaal en dan, laag in het Zuiden, de Schorpioen met de opvallend roode ster Antares. Oostelijk daar van staat, zeer laag aan den horizon, de Schut ter, het Zuidelijkste sterrefbeeld van den Die renriem. In dit beeld ligt het punt Steenbok of winterpunt, waar de zon zich bevindt op 22 December. Door den Schutter loopt de Melkweg. Iets Noordelijker dan de Schutter is een bijzon der opvallend© heldere Melkwegvlek, het Schild van Soibieskl Wie met dit object niet bekend i® zou het gemakkelijk voor een gewone atmos- pherische wolk kunnen aanzien. Verder gaande langs den Melkweg komt men aan den Arend, waarvan de helderste ster Altair heet. Eta van cleu Arend is een veranderlijke ster, behooren- da tot de klasse der Cepheïden. De periode is ongeveer 7 dagen, het verschil tusschen de grootste en de kleinste helderheid is ruim één grootteklasse. Tegelijk met de helderheid ver andert, zooals bij alle Cepheïden, ook de kleur en dus ook de temperatuur van de ster. De ver anderingen kunnen dus niet eenvoudig ver klaard worden door onderlinge bedekkingen van 2 sterren, die om elkaar heen draaien, zoo als bij beta van de Lier en bij Algoleen vol komen bevredigende verklaring van het ver schijnsel is nog niet gevonden. Westelijk van den Melkweg staat de Slan gendrager Ophiuchus. Uit stertellingen is ge bleken, dat zich ih deze streek uitgestrekte donkere wolken moeten bevinden, die het licht van de daarachter gelegen sterren absorbeeren. Den Melkweg volgende komen wo aan don Zwaan. De helderste ster heet Deneb, de ster beta is een prachtige dubbelster, voor een klei nen kijker; de componenten vertoonen een groot verschil in kleur, dat we dgor contrast werking nog sterk overdreven waarnemen. De Melkweg zelf komt in deze maand, waar in de schemering den geheelen nacht duurt, nog niet tot zijn recht. Iets hooger dan de Zwaan, staat een mooie groep sterren, de Lier, waartoe de heldere witte ster Wega behoort. De ster beta van de Dier is een bedekkings- veranderlijke met een periode van 13 dagen. De geelroode ster, hoog ln het Zuid-Westen is Acturus van het sterrebeeld de Ossen- hoeder. Voor do andere sterrebeelden raadplege men do hemelkaart. De Zon. De volgende gegevens golden voor een plaats op 52 gr. Noorderbreedte, op de me ridiaan van Amsterdam, Voor plaatsen niet op die meridiaan gelegen is het tijdstip van de grootste zonnehoogte zooveel minuten vroeger, als de plaats ten Oosten, of zooveel minuten later, als de plaats ten Westen van die meri diaan ligt. De zon gaat van het sterrebeeld de Stier naar de Tweelingen. Op 22 Juni, ongeveer om 5 uur, heeft zij haar grootste Noordelijke decli natie. Het punt waar zij dan staat heet zomer- SQdsticium of zonnestilstandpunt. Dit punt is het begin van het teeken de Kreeft en ligt tegenwoordig in het sterrebeeld de Tweelingen. Opkomst Grootste hoogte Ondergang 1 Juni 10 Juni 20 Juni 22 Juni 30 Juni van de zon 4 u. 46 m. 4 u. 41 m. 4 u. 39 m. 4 u. 39 m. 4 u. 43 m. 12 u. 57 m. 32 s. 12 u. 59 in. 6 s. 13 u. 1 m. 12 s. 13 u. l m. 3Ss. 13 u. 3 m. 20 s. van de zon 21 u. 9 m. 21 u. 18 m. 21 u. 23 m. 21 u, 24 m. 21 u. 24 m. De middaghoogte is op 1 Juni 60 gr., neemt tot 22 Juni toe tot 61 gr. 27 m., om aan het eind van de maand weer af te nemen tot 61 gr. 13 m. De lengte van den dag verandert weinig. Op 1 Juni is zij 16 u. 23 m., omstreeks 22 Juni 16 u. 45 m., op 30 Juni 16 u. 41 m. Maan. E. K. Z Juni; V. M. 11 Juni; L. K. 19 Juni; N. M. 26 Juni. Planf.ten. Mercnrius is morgenster, doch komt niet meer dan één uur vóór de zon op en zal dus door de sterke schemering niet zijn waar te nemen. Venus is avondster. Haar afstand tot de zon is nog steeds toenemende. Zij gaat in het be gin van de maand 2uur na de zon onder, aan het einde van de maand, ondanks haar grooteren afstand tot de zon, slechts 2 u. Dit komt doordat zij dan veel Zuidelijker staat dan de zon. Mars, in het sterrebeeld de Ram, begint deze maand zichtbaar te worden. Eind Juni komt hij reeds 2% u. vóór de zon, dus ongeveer om 2 u. 's nachts op. Hij is een ster van de le S, 2 e grootte. Jupiter is 20 Juni in conjunctie met de zon en dus niet waar te nemen. Saturnus komt op 1 Juli iu oppositie met de zou en is dus terugloopend (van Oost naar West). Hij bevindt zich in den Schutter, iets teu Noorden van de sterren sigma en labda. Uranus staat in de Visschen, ten Zuiden van epsilon en delta, met welke sterren hij een ge- lijkizijdigen driehoek vormt. Neptunus staat dicht bij de steT Regulus van de Leeuw. Van het onlangs in de Tweelingen ontdekte object Pluito zijn, wegens de nabijheid van de zon, voorloopig geen waarnemingen te verwach ten, die over zijn natuur uitsluitsel zullen ge ven. OPENINGSVIERING TE ROME Men meldt ons uit Rome d.d. 27 dezer: Gisteren werd in de Aula Magna van de pauselijke kanselarij op plechtige wijze het eeuwfeest gevierd van den H. Emerieus, zoon van den H. Stëphanus, den eersten koning van Hongarije. Beide heiligen nemen in de geschiedenis van het Hongaarsche volk een zeer bijzondere plaats in, daar zij Hongarije het christelijk geloof schonken en het daardoor jarenlang een bolwerk maakten tegen de invallen der Mohamedanen. Op verlangen van de Hongaren zelf werd met de viering van liet jubilé in Rome het eerst begonnen, om te toonen, welk een innige samenhang er bestaat tusschen Hongarije en het centrum van het Katholicisme. De plechtige viering van gisteren ging uit van het centraal bestuur van de Katholieke actie jn Rome in samenwerking met den Ilon- gaarsohen gezant bij den H, Stoel, De Barcza, en den geestelijken adviseur van het Hon gaarsche gezantschap, mgr. Luttor. Hierbij waren tegenwoordig de kardinalen Pacelli, Frühwirth, Scapinelli en Ceretti; verder de boogen ambtenaren der Vaticaan- sehe Stad en een bijzonder groot aantal genoo- digden van verschillende nationaliteiten, onder wie op de eerste plaats de leden van de Hon gaarsche kolonie in Rome. Talrijk vertegenwoordigd was eveneens het bij den H. Stoel geaccrediteerde corps diplo matique en de oversten van verschillende orden en congregaties, die ook in Hongarije werk zaam zijn. De plechtigheid werd geopend met het Hon gaarsche volkslied, dat door leerlingen van het pauselijk college Germanicum-Hungalicum gezongen werd. Daarna sprak mgr. Luttor over den zin en beteekenis van het jubilé en over de nauwe relaties tusschen Rome en Hongarije, die zoo oud zijn als het Christendom zelf. De directeur van den „Osservatore Romano", Conté Dalla Torre, daarna over de betrekkingen van Hongarije met de Italiaansehe heiligen, zoo de IT. Catharina van Siena, die de H. Eli sabeth van Hongarije schriftelijk raad gaf bij de opvoeding van haar zoon, Emerieus. Hierna werd een. klein concert gegeven met muziek van Liszt en Kodaly, waarop de eigen lijke feestrede werd uitgesproken door gravin Zichy Pallavlcini. Zij ging daarbij nader in op liet leven en werk van Sint Emerieus. Met een loflied ter eere van den H. Emerieus werd de plechtigheid gesloten. Naar de „Corrispondenza" meldt, stuit de commissie tot voorbereiding van de codificatie van bet Oostersch kerkelijk recht, waarvan de vroegere kardinaal, staatssecretaris P. Gas- parri voorzitter is, op groote moeilijkheden. De Oostersehe kerken hebben tot nog toe geen eigenlijk kanoniek recht. Enkele Ooster sehe ritussen hebben als eenige geschreven rechtsbron de besluiten der zoogenaamde Trul- laansche synode van 692, die met haar bepa lingen het vijfde en zesde algemeene concilie van Constantinopel aanvulde, verder nog en kele kanonieke voorschriften der Oostersehe concilies, waarvan het laatste van 869870 in Constantinopel werd gehouden! Verschillende Oostersehe ritussen beroepen zich ook op de besluiten van provinciale con cilies, of ook van diocesane synoden. Weer anderen hebben niets anders dan hun traditie en gebruiken, die echter berusten op niet algemeen erkende voorschriften. Met name ontbreken, op enkele uitzonderin gen na, bijna geheel en al de kanonieke bepa lingen omtrent de hiërarchie der meeste Oos tersehe ritussen. De door den H. Vader ingestelde commissie moet dus allereerst de rechten en plichten vast stellen van de bisschoppen, pastoors en overige priesters. Ook het huwelijksrecht is nog niet omschre ven er bestaat geen enkele vaste bepaling om trent de wijze, waarop bet huwelijk moet wor den gesloten en omtrent de huwelijksbeletselen. Ook het brevier wordt op zeer verschillende wijzen gebeden. Omtrent de discipline der kloosterorden en vooral ook, omtrent de clausuur bestaan aller lei uiteenloopende bepalingen. In verschillende inrichtingen voor kloosterleven bestaat zelfs geen enkele kanonieke regeling. In Rome is men het er eenstemmig over eens, dat men ook bij de codificatie van het kerkelijk recht den Oosterlingen zooveel moge lijk tegemoet moet komen. Het is intusschen zeker, dat de commissie onder voorzitterschap van den beroemden canonist, kardinaal Pietro Gasparri, tot een definitieve regeling van deze kwestie zal geraken. GENERAAL KAPITTEL CONVENTUEELEN Men meldt ons uit Rome Den 24sten Juni wordt in Assisië bij de ba siliek van den TI. Franciscus het generale ka pittel van de Ooijventneolen gehouden, van wie kardinaal B. Cerretti beschermheer is. Tot nog toe was pater A. Orlich generaal der Conventueelen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10