Puistjes WOENSDAG 4 JUNI 1930 V DIE PASTOORS EN DIE KATHOLIEKEN! MAJOOR AALMOEZENIER J. J. BROUWER m HET HUWEL'JKSVERMOGENS- .RECHT PROF. C. FELDMANN L. T. B. IN HET BISDOM HAARLEM BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUWZEER VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID ST. BERNULPHUSGILDE VOORSTEL TOT HERZIENING HET BINNENDRINGEN VAN STUDENTEN IN HET KON. PALEIS MENSCHEN EN MÊENINGEN DOODENDANS PROF. J. UMBGROVE De rust in het liberale kamp laat nog wat op zich wachten. De N. R. C. gaat nog steeds door, de zeer belangrijke gebeurtenissen mede te deelen van clubjes, van ouderen, jongeren en heel jongen, die het besluit van Minister Reymer gewogen hebben en te licht bevonden en nu protesteeren tegen be nadeeling. Het schijnt, dat men wel terugkomt tot meer bezadigdheid: zoo weten enkele adres sen al te spreken van verzoeken in plaats van eischen. We winnen dus weer aan nationaal fat soen. Het spel zou niet volmaakt zijn, als het blad ook weer geen nauwkeurige inlichtin gen meedeelde over de Katholieken en hun verhouding tot de radio-kwestie; liefst dan nog de Zuidelijke Katholieken. Alle registers van dat oude orgel worden nog eens opengetrokken, om er een klaag zang uit te krijgen, die indruk maakt. Ziehier: Men schrijft ons uit Noord-Brabant: De verontwaardiging in deze streken is al even groot ais in het protestantsche Noorden maar de invloed van den R.K. clerus is hier in centraal Brabant zoo overwegend, dat het vrijwel onmogelijk is de menschen voor een protest bijeen te krijgen uit vrees voor benadeeling in hun zaak of moeilijkheden in hun familiekringen, school, enz. enz. Op leder dorp hier heeft de pastoor een 150 inteeken- 1 ij sten voor den K. R. O. van den bisschop ge. kregen, met oudraclit zooveel leden voor den K. R. O. te winnen als maar mogelijk is, In dorpen, waar maar enkele toestelbezltters zijn, zijn 100 en meer leden. De schoolkinde ren zelfs zijn ingeschreven a titre van 10 cent per jaar. En het fraaie ls, dat van de 100 leden van den K. R. O. er 95 steeds op Hilversum afstemmen. Laten ook de radio centrales maar eens een statistiek geven! En van de Vara is het al even zoo. Als de heeren in het Noorden eens precies wisten, hoe het hier toeging dan zouden ze nog vreemd opkijken. Overdenk eens: in Noord-Brabant is de verontwaardiging even groot als in bet Noorden! Dan loopt het nog al los. Bestaat er tusschen haakjes con pro- testantsch Noorden? En volgen die protestan ten in het Noorden de liberale leiders »an de radio-drukte? Doch eoo iets insinueeren is noodig. Want in Brabant merkt men niets van die verontwaardiging. Komt het nog? Maar het kan ook niet: in centraal Bra bant, waar is dat? Tilburg, Den Bosch, Eindhoven, Breda? heeft de clerus de macht in handen. Dio gladde clerus. En de menschen durven niet, ze liehben daar oen schrik voor die pastoors. Weet U wel, wat daaruit kau voortkomen? Ten eerste benadeeling in hun zaak de pastoor koopt dan niet meer bij de Avro- menschen, cn boycot natuurlijk al die men schen. Ten tweede: krijgen ze moeilijkheden In familiekringen. Hoe dat gaat, blijft het ge heim der geestelijken. Die kunnen van alles, die houden er ook hun geheime krachten op na. Ten derde: de school! Ja, dan moeten natuurlijk de kinderen van die Avro-protes- tanteu de school af, of misschien krijgt het onderwijspersoneel op straf van den lian wel geheime bevelen, om die kinderen dom te houden, dat ligt toch al in huil lijn. Enfin, het is erg. Ten vierde: enz. enz. Ja, wat daar allemaal nog aan wraak nemingen van dien clerus inzit, begrijpt al leen een ingewijde. Dat zijn aJleen de redactie en die schrij ver uit Noord-Brabant, uit Centraal Brabant. Dan heeft de pastoor op ieder dorp 150 inteekenlijsten van den bisschop gekregen. U begrijpt!... En op die dorpen!... De schoolkinderen zelfs ingeschreven.... En dan nog van de 100 stemmen er altijd 95 af op Hilversum! Goed ingelicht! Zuiver op de hoogte. We begrijpen alleen weer niet, dat de pastoor dat niet weet die menschen welen immers alles en dat hij dan die opge somde wraaknemingen niet toepast!... Doch laten we niet vragen naar redenee ringen, alleen maar naai' protesten. Daar werd nog al eens over roof gepraat den laatstcn tijd. Zou de N. R- C. zich even willen herinne ren, dat zelfs de clerus in Centraal Brabant recht heeft op een goeden naam en dat zoo'n artikeltje heel dicht komt bij eerroof? Als met zulke middelen bewezen moeten warden de nationale gevoelens van de A.V.R.O.-supporters, cn als de eenheid van ons volk zóó bevorderd moet worden, dan weten we precies hoe hoog we die zaken moeten aanslaan. Afscheid van de militairen te Amersfoort Maandagavond was in het gebouw der Mili taire Vereeniging te Amersfoort eeu afscheids avond belegd wegens het vertrek van den weleerw. Heer J. J. Brouwer. Ma j oor aallnoeze nier, die tot opvolger van den Majooraalmoeze- nier Noordman is aangewezen. Onder aanbie ding van verschillende cadeaux werd den schel denden leidsman dank gebracht voor zijn ar beid in Amersfoort verricht. Het woord werd gevoerd door Kapitein J. M. N. v. d. Drilt, na mens „Arko" Serg. Maj. v. 't Walderveen, a's voorzitter van den Onder-Officierenbond „St. Martinus", Wachtm. J. B. G. Rutgers, namens de plaatselijke afdeeling en Fourier J. H. v. Esker namens de militairen in het algemeen. Ook voerde nog het woord Kapitein Ch. E. W. de Haan, (le zeereerw. beer C. Hartman, garni zoenspastoor en de weleerw. heer H. van Strae- len, opvolger van Aalmoezenier Brouwer. Het laatste woord was aan den vertrekkende, die wees op de Militaire Vereeniging als aller to- sr-.*:N., HET GALA-RIJTUIG, WAARIN DE GROOT-HERTOGIN VAN LUXEMBURG werd af gehaald door H. M. de Koningin en Prinses Juliana, op weg van het station Apeldoorn naar het paleis van Het Loo Algemeene vergadering DE NIEUWE VOORZITTER IN FUNCTIE Maandag bad te Haarlem een algemeene ver gadering plaats van den L. T. B. onder leiding van den heer G. W. Kampschöer, algemeen voorzitter. Het was de eerste maal, dat deze voorzitter de algemeene vergadering leidde. Het is mijn voornemen aldus de heer Kamp sehöer al mijn willen en kunnen te geven voor öe zaak waarvoor ik geplaatst ben, maar ik reken daarbij op l'w aller medewerking en steun, niet om mijn functie wat gemakkelijker te maken, maar vooral omdat in de samenwer king do kracht ligt. Meer dan ooit is het in den tegenwoordigen tijd zaak om te komen tot een grooteren bloei or.zer organisatie. De uitkomsten van de land- en tuinbouw, bedrijven in het afgeloopen jaar zijn zeer on. gunstig geweest, terwijl omtrent de te ver. wachten resultaten in deze takken van bedrijf nog geen perspectief is. Het is ook om deze reden hoogst noodzakelijk de handen ineen te slaan. Het is naar spr.'s meening plicht van alle Katholieke boeren en tuinders in het diocees Haarlem, om zich samen te slui ten, met elkander een gezonde krachtige en fiinlce organisatie van den L. T. B. te vormen. Om tot die eendrachtigheid te geraken is het allereerst noodig dat bet wantrouwen het welk bij vele leden nog jegens den L. T. B. bestaat, plaats make voor onderling vertrou wen. Door het lidmaatschap van den L. T. B. wordt verkregen een hechte eenheid ter be vordering van de belangen van den boeren- en 'uindersstand en wordt verdeeling en schei ding vermeden. Tenslotte besprak spr. de crisis in land- en tuinbouw en richtte in verband daarmee een hartelijk opwekkend woord tot de aanwezigen; Rector Kok gaf eenige inlichtingen over de winterschool te Beverwijk,. Men is druk aan het bouwen, men is geslaagd in het kie zen van een directeur, terwijl ook de eerw. broeders reeds voor de school gevonden zijn. Binnenkort zal het Landbouw-huisonderwijs van de L. T. B. ook in deze streek verzorgd zijn. Het wachten is nog op rijks-subsidie. Vervolgens werden behandeld rekening en ver antwoording over 1929. De vergadering keurde een en ander goed. Hierna waren de voorstellen der afdeelingen behandeld. Minister Deckers die inmiddels ter vergade ring was gekomen, werd met het zingen van bet „W ien Neerlandsch bloed" begroet. De voorzitter heette den minister van de fensie hartelijk welkom. Uw tegenwoordigheid, aldus spr., wordt op hoogen prijs gesteld en de L. T. B., ziet daarin een blijk van medeleven, met den bond, waarvan Uwe Excellentie zoolang president is geweest. Minister Deckers dankte voor de hartelijke ontvangst en gaf de vergadering de verzekering, steeds belangstelling te zuilen blijven toonen voor den L. T. B. In den namiddag hield de beer Ir. Ch.'van Steen een inleiding over eenige aangelegen heden, samenhangend inet de droogmaking der Zuiderzee. Een verioerverbod naar de provincie Zeeland De Minister van Staat, Minister van Binnen- landsehe Zaken en Landbouw heeft met ingang van 5 Juni verboden bet vervoeren of doen ver voeren van herkauwende dieren en varkens uit het overige gedeelte des Rijks naar een kring omvattende de provincie Zeeland TIENDE SOCIALE ONTWIKKELINGS WERK De commissie voor sociale ontwikkeling van maatschappelijke werkers (uit de Ned. Vereen, loor Armenzorg en Weldadigheid) hield gis terochtend de eerste zitting van haar 10e sociale ontwikkelingsreek, in bet gebouw ..Excelsior", te Den Haag. Dr. J. Th. De Visser, voorzitter van de Ned. Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid, heette de commissie voor sociale werken en allen, die waren gekomen, van harte welkom en wees op het belang van sociale ontwikke ling. De voorzitter prof. dr. C. W. de Vries ging vervolgens in het kort na wat in de vooraf gegane jaren de commirsie heeft gedaan en v/is voor baar in die 10 jaieu als sprekers zijn opgetreden. Ds. J. C. van Dijk uit Bloemendaal hield daarop een voordracht over de Pinsche „Ma thilda Wrede eu haar werk onder gevange nen". In den namiddag werden bezoeken gebracht aan de Blindeninrichting, Vondelstraat, aan de Gemeentelijke Werkinrichting voor blinden aau de Amnmnitiebaven en aan het Observa tiehuis van de Vereeniging Pro Juyentute, Lijaterbesstraat, Naklanken van de feestviering NIEUWE KRACHTEN Een dubbel-aflevering van het „Gildeboek" is bijna geheel gewijd aan de geslaagde viering van het zestigjarig bestaan te Utrecht. De kroniekschrijver geeft een onbekrompen aan vulling op de dagblad verslagen en publiceert in extenso de gewisselde redevoeringen. Voor degenen die in de St. Michaëlskapel aanwezig waren zal liet vooral een genoegen zijn de gees tige antwoord-rede nog eens na te lezen van dr. E. J. Haslinghuis bij 'de ontvangst door heit gemeentebestuur. De lectuur doet den char- manten vorm en de fijne toespelingen van den spreker nog beter tot hun recht komen. Door beroepsplichten weer weggeroepen, heb ben de journalisten ook weinig aandacht kun nen schenken aan het feestmaal, dat den dag besloot. Maar het verloop van deze „plechtig heid" vindt men thans in het „Gildeboek" ln geuren en kleuren verhaald, met vele portret ten en een afbeelding' van de spijskaart, door Dorus Hermsen kundig geredigeerd en door Joan Collette verlucht met een grappige rand versiering. Voorts is er een berijmde tafelrede afgedrukt van pastoor A. van Welsum met allerlei aardigheden op bekende figuren uit het Gilde. Zoo heet het van den tafelpresident, pa ter dr. Cassianua Hentzen: Vóór gaat hier een Minderbroeder, Arme zoon van Sint Franciscus. Vader preekte voor de diertjes Hij eet ze op, de lieve vischkes. Over den redacteur van het „Gildeboek" merkt do rijmer op: Dan de man, dien je in ons tijdschrift Nimmer te vergeefs zult zoeken; De organen van ons Gilde Lijken Haslinghuishoudboeken. Ir. H. Thuunissen hoorde zich als volgt toe spreken: Thunissen, uw naam is Petra, Petra, waarop met vertrouwen, Niet alleen de Petrinisten, Maar wij allen durven bouwen. Van mgr. dr. Goossens heet het: Dr. Goossens wil 11c noemen Zoo maar even in den wandel Hij is voor de kunst verloren, Want de man ging in den handel. Maar de beste zet is er een aan het slot: Mocht ik geesten op gaan roepen, 'k Liet Van Heukelum verschijnen. Maar kan ik, wanneer 't mij lukte, Ook zijn geest weer doen verdwijnen? Op de historische tentoonstelling in het Aartsbisschoppelijk Museum ter gelegenheid van de feestviering was ook een reliekschrijn te zien, bevattende enkele overblijfselen van den patroonheilige van het gilde. Het schrijn is eigendom van den heer P. Korst te 's Her togenbosch, die het voor deze tentoonstelling welwillend beschikbaar stelde. Thans heeft de eigenaar op verzoek van den conservator van het Aartsbisschoppelijk Museum, den heer Jan Eloy Brom, het schrijn met de relieken voor langeren tijd aan dat museum in bruikleen afgestaan. Naar aanleiding van dit feit en op verzoek van den conservator, heeft dr. R. Post een opstel over St. Bernulfus geschreven, waarin hij uitvoerig handelt over de relieken, dan over het leven en ten slotte over het ontstaan en de ontwikkeling van de vereering van den hei ligen bisschop. Vermelden we nog, dat pastoor Rientjes is afgetreden als redacteur van het tijdschriften- overzicht en door kapelaan J- M. J. Water kamp werd opgevolgd. Zijn medewerking blijkt al dadelijk een aanwinst voor het „Gildeboek". Er waait een frissche geest door deze aantee- keningen en de stellingname van den recensent in allerlei kwesties is dikwijls gelukkig. BEZOEK DER GROOTHERTOGIN VAN LUXEMBURG Vuurwerk te Apeldoorn Vele duizenden uit Apeldoorn en omgeving zijn gisterenavond getuige geweest van het gi'oötscbe vuurwerk dat op bet landgoed Maria- lust werd afgestoken in tegenwoordigheid van de Groothertogin, den Prins Gemaal en de Ko ninklijke Familie met groot gevolg. Het gebodene viel bijzonder in den smaak van alle aanwezigen terwijl bij het af- en aanrijden van den koninklijken stoet een ware ovatie werd gebracht. Bij het vertrek van het Loo werden het paleis en de omgeving op fantastische wijze door Ben- gaalsch vuur verlicht, hetgeen begrijpelijker wijs eveneens veel belangstelling trok. De voor-arbeid van de Staatscommissie- Limburg KON. NED. HOOGOVENS EN STAALFABRIEKEN. Voor bet hoogoyenbedrtjf te IJmuiden werd in de afgeloopen maand door een zestal stoom schepen eene hoeveelheid van 24.515 tons ijzer erts ever ze§ aangevoerd. EEN WETSONTWERP BIJ DE TWEEDE EAMER INGEDIEND. Bij de Tweede Kamer is een ontwerp-huwe- iijksvermogensrecht ingediend. Aan de Memo rie van Toelichting wordt het volgende ont leend Reeds sinds langen tijd is op herziening van ons huwelijksvermogensrecht aangedrongen. Voor een deel kwam deze aandrang van een Jijde welke op wijziging in het algemeen van de grondslagen van ons huwelijksrecht uit is, en dit recht op de gelijkheid van de echtge- nooten zou wilien zieu opgebouwd, zoodat dan met het aan den man toegekende overwicht zou moeten worden gebroken. Doch ook wanneer men aan die grondsla gen van het huwelijksrecht niet wenscht te ra ken en de Minister van Justitie heeft reeds bij herhaling gelegenheid gehad te doen blijken, dat deze naar zijn oordeel onaangetast moeten blijven kan toch gereedelijk worden erkend, dat verbetering van het huwelijksvermogens recht moet worden nagestreefd. Nadat reeds de Staatscommissie tot herzie ning van het Burgerlijk Wetboek in haar uit gebracht rapport voorstellen tot herziening van deze materie had gedaan, die echter zonder ver der gevolg ziju gebleven, heeft onder het be wind van 's Ministers toenmaligen ambtsvoor ganger, mr. Th. Heemskerk, in 1925 de Staats commissie tot herziening onzer burgerlijke wet- geving hierna, naar baren voorzitter, Staats- Commissie-Limburg genoemd deze zaak ter hand genomen. Die Commissie zond als vrucht van een zeer omvangrijken arbeid, den Minis ter een ontwerp met uitvoerige toelichting in. Met groote waardeering heeft de Minister van de voorstellen kennis genomen en zij zijn door hem in velerlei opzicht ten grondslag kunnen worden gelegd aan het ontwerp, hetwelk liiei- neve.ns wordt aangeboden. Ook wanneer de motieven voor eenig voorstel niet geheel konden worden gedeeld vergelij king van de toelichting van het ontwerp-Lim- burg met het onderhavige wetsontwerp kan dit leeren kon dikwijls het voorstel zelf worden aanvaard. Indien dan ook dit wetsontwerp tot een herziening van ons huwelijksvermogens recht zal leiden, zal de voor-arbeid, die door de Staatscommissie is verricht, daarin een be langrijk aandeel hebben gehad. Thans tot de toelichting van dit ontwerp komend, stelt de Minister voorop, dat een herziening van het bestaande recht wordt beoogd. Het bestaande recht is getoetst aan de eischen, die zich in de praktijk hebben doen gelden. Uitgangspunt ls gebleven, dat de man is hoofd der echtvereeniging. Maar de Minister is er op bedacht geweest meer dan tot dusver waarborgen tegen misbruik van de maritale macht te scheppen. In die lijn ligt, dat, terwijl de gemeenschap van goederen als de meest met den aard van het huwelijk overeenstemmende vorm van hu welijksgoederenrecht is gehandhaafd als wet telijke Tegel en den man daarvan, uit kracht van zijn hoofdschap der echtvereeniging. het beheer is gelaten, de positie der vrouw is ver sterkt, doordat voor onderscheidene handelin gen haar medewerking is vereischt, voorts haai de bevoegdheid om rekenschap te vragen is ge geven met als sanctie de mogelijkheid haar met het beheer der gemeenschap te belasten en verder ook de scheiding van goederen is verge makkelijkt. Dat is wat men zou kunnen noemen het na tuurlijk recht van de vrouw op het voeren der huishouding heter erkend: een recht op het beschikbaar stellen van huishoudgeld met ver eenvoudigd loon; beslag wordt ingevoerd, het gebruik ten dienste der huishouding van eigen inkomsten uit ambt, beroep of bedrijf is haai verzekerd, terwijl, meent de man de vrouw het recht tot het voeren der huishouding niet te kunnen laten, beroep op den rechter wordt gegeven. Met het vorenstaande samenhangend, doch mede voortgekomen uit de behoefte van het verkeer, waaraan de gehuwde vrouw in toe nemende mate deelneemt, staat de vraag, of de handelsonbevoegdheid der gehuwde vrouw moet worden gehandhaafd. Zooals bekend, is het uitgangspunt der te genwoordige wet, dat de vrouw en zulks onafhankelijk van het stelsel van huwelijks goederenrecht den bijstand van haren man voor elke rechtshandeling behoeft. Op deze wijze is preventief bet belang van het gezin als eenheid op afdoende wijze veilig gesteld. Het spreekt echter vanzelf dat hier niet alleen de mogelijkheid ligt van machtsmisbruik de tegenwoordige wet heeft dat trouwens erkend door beroep op den rechter (art. 16B.W.) open te stellen doch dat bovendien deze voorzie ning bij regelmatige deelneming van de ge huwde vrouw aan het verkeer groote bezwa ren schept. Ook dit laatste erkent reeds de be staande wet. Immers de eisch van bijstand voor elke rechtshandeling moge uitgangspunt zijn, voor de groote meerderheid der gevallen is hij niet gehandhaafd. Onder die omstandigheden is het den minis ter voorgekomen dat voldoende aanleiding ont breekt om voor de gehuwde vrouw als uitgangs punt te behouden de voor het rechtsverkeer uiteraard hinderlijke handelsonbevoegdheid. Ook voor de gemeenschap van winst en ver lies is eenheid van beheer verzekerd. Slechts voor zoover dus gemeenschap is uit gesloten, zal de handelingsbevoegheid der vrouw zich ten volle kunnen doen gevoelen. Als een der hoofdpunten van het ontwerp is verder te noemen, dat onder controle van den rechter en mits de rechten van crediteuren ver zekerd zijn, wijziging van huwelijksche voor waarden staande huwelijk wordt mogelijk ge maakt. Ten slotte moge ntig worden aangeteekend. dat de handelingsbevoegdheid der gehuwde vrouw, gevoegd hij de mogelijkheid om bij hu welijksche voorwaarden van de wettelijke ge meenschap van goederen af te wijken voor hen die vermogensrechtelijk aan de vrouw een meer zelfstandige positie willen verzekeren in ruime mate de gelegenheid opent om daartoe te ge raken. Als regelend recht kent het ontwerp dan ook een stelsel van „verrekening van winst" (art. 223a v.v. van het ontwerp), hetwelk over eenkomst vertoont met het voorstel van het comité voor een gemeenschappelijke actie tot verbetering onzer huwelijkswetgeving. ln het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PIJKOIin te wrijven en door zich des morgens te wasselien met warm water en ge«one zeep of beter nog met Purolzcep. t Voldoet ledereen. geel. 837 DGMY Zilveren jubileum als hoogleeraar Maandag werd prof. C. Feldmann, naar aan leiding van diens zilveren jubileum als hoog leeraar aan de Technische Hoogescbool te Delft gehuldigd. Daartoe waren in de groote collegezaal van het gebouw voor werktuig - en scheepsbouwkun - de aan de Nieuwe Laan velen bij eengekomen; do laatkomers moes ten zich met een staanplaats ver genoegen. Opge merkt werden Jhr. Ir. H. Strick van Linschoten secretaris van Curatoren, de Senaat der T. II.. enkele oud-boogleeraren, lectoren, assistenten, studenten en vele belangstellenden. De jubilaris werd achtereenvolgens toege sproken door ir. J. F. de Vogel, namens het College van Curatoren der T. H., den Rector- Magnificus prof. ir. F. Westendorp, uit naam van den Senaat, prof. Thierens, voorzitter van de afd. Electrotechniek der T. H„ die als voorzitter van het huldigingscomitë, een door den kunstschilder C. H. Feldmann geteekend portret van den jubilaris in zijn laboratorium aanbood, zoomede een Perzisch tapijt voor diens studeerkamer en een album, bevattende de namen van allen die voor deze geschenken hebben hijgedragen. Verder werd gesproken door ir. R. A. van Sandick, namens het Kon. Inst, van Ingenieurs; den heer L. M. A. Beek man, directeur van de IJsselcentrale te Zwolle, mede uit naam van V. D. E. N.; mr. J. Alingh Prins, voorzitter van den Octrooiraad, direc teur van het Bureau voor den Industrieelen Eigendom; prof. ir. C. L. van der Bilt, lid van de Tweede Kamer; ir. H. W. L. Briick- man, bedrijfsingenieur conservator van het ge bouw voor Natuurkunde en Electrotechniek, uit naam van de oud-leerlingen; ir. W. de Boer, namens assistenten en den heer J. M. Lede- boer, namens de studenten. Allen spraken woorden van lof en waardeering voor de wijze waarop prof. Feldmann hier heeft gedoceerd sinds hij in 1905 tot het hoogleersambt werd geroepen. Prof. Feldmann dankte met een hartelijke rede de verschillende sprekers en bracht ver der dank aan allen, die hem dezen dag tot een onvergetelijken hebben gemaakt. DE STRAF, DOOR DEN DELFTSCHEN SENAAT OPGELEGD, ONEVENREDIG ZWAAR GENOEMD Vragen aan den Minister van Onderwijs, K. en W. Door den heer van des- Waerden zijn aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de door den Delftschen senaat uitgesproken uit sluiting van de studie aan de Technische Hooge scbool voor twee jaar ten aanzien van twee stu denten, die op 11 Mei jl., in feeststemming te- rugkeerend van de studenten-roei wedstrijden, een perceel, gelegen aan den Dam te Amster dam, overmoedig, doch zonder kwade bedoelin gen, zijn binnengedrongen, buiten de uren, waarop dit perceel voor bezoekers te bezichti gen is, terwijl bekend was, dat de bewoners niet aanwezig waren? 2. Is de Minister van oordeel, dat het hier een vergrijp betreft, dat verband lioudt met het onderwijs aan de Technische Hoogescliool en waarin de senaat aanleiding mag vinden tot het nemen van disciplinaire maatregelen? 3. Is de minister bereid, van zijn vernieti gingsrecht gebruik te maken ten aanzien van dit besluit, dat door de onevenredig zware straf, die het oplegt, des te schrijnender is, daar stu denten, die zicli op dien zelfden dag in den trein ergerlijk misdroegen, tot dusver vrij uitgaan? NOODLOTTIGE TWIST Den verloofde zijner dochter met messteken verwond Toen gistermiddag te omstreeks vijf uur B. uit de Plankstraat te Maastricht van zijn werk thuis kwam, trof hij in zijn woning, den ver loofde zijner dochter, zekeren H„ een Belg aan, met wien hij reeds eerder twist had gehad. Na een korte woordenwisseling ontstak B. in woede en bracht H. met een zakmes een vijftien tal steken toe. H. vluchtte de straat op en viel voor de woning van Pastoor M. Brune neer. Hevig bloedend werd hij aldaar binnenge dragen en vervolgens door den G. G. D. naar bet ziekenhuis Calvariënberg vervoerd. De dader is aangehouden. Wc welen tegenwoordig alles in een mini mum van tijd, van over heel de wereld, die toch zoo groot is, niet waar? We genieten van het mooie, dat dichtbij en veraf gebeurt; we deelen zooveel gemakkelijker in ieders vooruitgang en genoegen. Maar wc hooren ook al het ongunstige, al het droeve, zelfs al het verschrikkelijke, dat ook wij met al onze techniek niet uit de wereld kunnen helpen. Wat konden oude schilders en illustraties van boeken een aangrijpenden doodendans brengen, als ze onze toestanden kenden! üc radio staat aan. Luchtige muziek trip pelt door den aether; we wiegen en neuriën mee en een oogcnblik daarna komt cr een aangrijpende oproep, een treffend-ernstige lijding van een ongeluk, een doods geval, t Leerlingen gaan onder goede leiding uit. Wc leggen er den nadruk op: goede leiding, want ook dat kan ongelukken niet keer en. De beste leiding slaat niet alleen machteloos tegen persoonlijke overtredingen en onvoor zichtigheden, maar ook tegenover ongevallen zooals cr pas in Limburg een gebeurde. Wc doen alles gerust en zonder vrees, en niet zonder reden. En door alle pret heen klinkt het snijdend pijpen van den dood. Onze krant vouwen we open en we lezen eerst de ongelukken. We lezen van rampen met de beroemdste treinen. Rampen, door baldadigheid veroorzaakt en rampen waarvan de oorzaak nooit ont dekt wordt. Wat vacanties worden aldus wreed be ëindigd; wal feesten plotseling gestoord. Maar wj leven verder; we ivandelen, rei zen, tuffen en vliegen en achter ons zit de groote, machtige en niet te ontwijken heer- scher: de dood. Hel leven is niet veel meer dan 'n dooden dans. Ambtsaanvaarding aan de Technische Hoogeschool Gisteren aanvaardde prof. dr. J. H. F. Umb- grove het ambt van hoogleeraar in de geologie aan de Technische Hoogeschool te Delft met het uitspreken eener rede getiteld: „De tegen woordige gedaante der Koraalrif-problemen". HOOGERE HANDELSSCHOOL ROLDUC. Tot gecommitteerden voor het eind-examen op 10, 11 en 12 Juni der Hoogere Handelsschool te Rolduc zijn benoemd dr. A. Steger, buiten gewoon hoogleeraar Technische Hoogeschool te Delft; dr. A. Pompen O.F.M., hoogleeraar R. K. Universiteit te Nijmegen; drs. H. A. Kaag, hoogleeraar R. K. Hoogere Handelsschool te Tilburg en ir. J. B. v. d. Drift, bedrijfs ingenieur Staatsmijn Emma. HULP VOOR BUITENLANDSCHE STUDENTEN. Vanwege de commissie voor internationale studie-aangelegenheden aan de Leidsche Uni versiteit, worden pogingen aangewend om te komen tot de stichting van een fonds tot hulp verleening aan buitenlandsche studenten. VV PRINS HENDRIK EN PRINS FELIX VAN. BOURBON PARMA OP WEG NAAR 'T. LOO,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5