DE BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. JANSEN m I I m De schatgraverij Cr. Har'elijk' dankwoord van den nieuwen Aartsbisscko MENSCHEN EN McENINGEN m ZATERDAG 7 .TT TNI 1930 V PINKSTEREN feestmaaltijd op het GROOT, seminarie Uitvoer van goederen uit het vrije verkeer. dc verheffing van Mgrernomen De Zendtijdverdeeling De Utrecbtsche Documenten RADIOTELEFONIE MET SCHEPEN OP ZEE Internationale tentoonstelling te Zurich TELEGRAFEEREN OP DE BEURS EXTRA TREINEN ROTTERDAM- DEN HAAG—SCHEVENINGEN W""« MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60c' Laxeer-Tabletten60c' Zenuw-Tabletten 75c Staal-Tab'etten 90c' -Tablsiisn 75G Wie het leven der Katholieke Kerk volgt, oplettend meeleeft, dus meebidt geheel het jaar door, bij de verschillende diepe en in nige plechtigheden, moet noodzakelijk tot het besef zijn igekomen: wat een groote plaats die Kerk inruimt aan den H. Geest! Geen wonder. Het eigenlijke leven der Katholieke Kerk slaat op het bovennatuurlijke, op de genade, op het innige verband van de zielen met God. •Ak ben de wijnstok, gij zijt de ranken. Iedere rank, die met den wijnstok verbonden hlijft, leeft door het leven van den wijnstok. He rank, die losraakt van den wijnstok, ver dort en dient nergens meer toe dan om Verbrand te worden". Dat innige verband, de genade Gods, wordt den Katholiek ingestort bij het Doopsel door den H. Geest, die levend maakt. Gelijk het leven van iederen Katholiek be zield wordt door den H. Geest, zoo ook wordt de Katholieke Kerk bezield, levend gemaakt geleid in groei en bloei door den H. Geest, die haar is meegedeeld. Het is goed, dat Ik heenga, zei Christus. „Als Ik van U heengegaan zal zijn, zal Ik U zenden den H. Geest, den Trooster, Den Geest van waarheid, die U allen leeren zal". De leerlingen zagen den Meester ten hemel opklimmen, van hen weggaan naar den Vader, om daar in het huis Zijns Vaders met de vele woningen, een plaats te gaan bereiden voor de Zijnen. Zijn volk had Hij hun toevertrouwd; de voltrekking van Zijn zending in hun handen gelegd: „gaat en onderwijst alle volkeren doopt hen in den naam des Vaders en des Zoons en des II. Geestes, en leert hen onder houden alles wat Ik U bevolen heb Ze stonden als kleinen, armen en onbe- kwamen met die groote opdracht in hun handen. Aan het begin van de nieuwe wereld Wachten moesten ze in gebed op de komst van de Kracht, den Gloed en den Rijkdom die hen geschikt zou maken voor het opge dragen ambt. Tien dagen baden ze, met Maria de Moe der Gods. Toen stormde de kracht van boven over hen aan met al het geweld, het onbe dwingbare, onweerstaanbare en onovei winnelijke, dat zich in de komende eeu zou openbaren. Ze dronken den stoom; ze vuur uit den hemel, ze dronken de kennj die hun tongen ontbond en hun diepten en verten liet zien van j 'to zijn ze gegaan langs alle menschelijke wegen En met hun menschelijke s appen ging God de H. Geest, die hen v0°i't®tm^ dronken het De aangiften moeten worden gedaan door den afzender die hen leidde, die hen steunde, op de dui zend manieren van Gods wijsheid, liefde en macht. ÏT De Katholieke Kerk kent den H. Geest, gelooft aan den H. Geest met Zijn gaven, weet, dat ze niets kan tenzij door dien li- Geest, en daarom bidt ze zoo veel en vurig om een ruime cn ruimere uitdeeling dei genade, een uitstraling van liefde, en mede- deeling van moed. Te half vier Donderdagmiddag eistenen narde te Rijaenbui'g, gelijk vu) reeds berichtten, de feestelijke den, waarbij aan keurig versiert e a e geveer 130 deelgenooten aanzagen, m Aj verloop kan nog het volgende werden gemeld. Als ceremoniemeester fungeer Hoogveld, die bet eerst het wool ga heer van het huis Mgr. dr. A. Schaepman. In de Italiaansche taal wendde deze zich tot Z.Exe. den Internuntius om vervolgen Aartsbisschop, de Bisschoppen en anceie riteiten toe te spreken. Nadat door Z.D.H. Mgr. Jansen het taf®^ed gesproken was, werd door den ceremoniemees ter een dronk ingesteld op en vervolgens op voorstel van en KoningIn Mgr. Huurdeman een OP telegrammen Aan Paus en Koning" van liulde en trouw gezon e Toespraak Mgr. Schrijnen Uit naam van de bisschoppen voerde Mgr. Schrijnen hei*°0Jmpathie, aldus Z.D.H., was Met de S100^ Mgr Jansen op den aarts- bisschoppe^e Dei,, Van den harte- Zin zijner suffragaan-bisschoppen kon Hlken steun Hoogwaardige 'spreker Mgr' Tïen opwoei van het katholiek leven W6f Zt bestuur van Mgr. van de Wetering z.g. 61 en e- ook teekeneu van verzwakking en 'dl Ti on wing ter bestrijding waarvan de hulp des Hemels noodig is. Z.D.H. vertrouwde dat der het bestuur van Mgr. Jansen, die zijn hooP i» God verankerd heeft, deze schaduwen zullen worden verdreven tot heil van het Aarts, liisdom en geheel Nederland. Kanunnik J. G. van Schalk sprak uit naam van het Metropolitaan Kapittel, Deken Vaas speciaal namens den clerus, die in Friesland werkzaam is, daarbij vooral ook me-moreerend de groote vereering van Z.D.H. voor St. Boni- facius. De HoogEerw. Pater Regalatus Hazebroek, provinciaal der Franciscanen, vertolkte de ge voelens der religieuzen. Uit naam van allen be loofde Z.HoogEerw. dat zij steeds paraat zullen staan om door hun medewerking en hun ge bed den Aartsbisschop in de vervulling zijner heilige taak van dienst te zijn. Dr. Jorritsma, een bloedverwant van Mgr. Jansen, bracht de gelukwenschen der familie over. Tusschen deze tospraken door werden op zeer verdienstelijke wijze door een koor van seminaristen een tweetal zangstukken ten ge- hoore gebracht. EEN MEDEDEELING VAN DEN MINISTER De Minister van Financiën brengt het vol- rde ter kennis van belanghebbenden: Het is gebleken, dat nog meermalen de aan giften tot uitvoer van goederen uit het vrije verkeer (model I) ten onrechte namens de af zenders van d- goederen worden ingevuld en on derteek er 0 d.«r expediteurs of andere tus- sclienpen - zich met dê verzending naar het buiter ■:u; 'asten. Dit leidt tot onjuiste vermelding Ie vereischte gegevens voor de - atistiek en ij ontdekking tot vertraging in u; expeditie, zoo al niet tot eene bekeuring. Da aandarht wordt er daarom op gevestigd, da: ingevolge art. 2 der Statistiekwet (Staats rad 1916, no. 175) de bij den uitvoer van goe deren vereischte aangiften moeten worden ge- larn door den afzender. De afzenders mogen deze verplichting niet overdragen aan expediteurs, cargadoors af an dere tusschenpersonen, zelfs niet bij volmacht. Br bestaat echter geen bezwaar tegen, dat de afzenders de onderteekening van de afgiften overlaten aan hun procuratiehouders, maga zijnmeesters of andere speciaal aangewezen be dienden, die geacht kunen worden de volledige beschikking te hebben over de voor een juiste invulling benoodigde gegevens. Bij onderteekening per procuratie of per or der zal dit steeds door een aanduiding als p.p. of p.o. moeten blijken, met vermelding van den naam van den afzender zelf boven de handtee- kening van den onderteekenaar. Voorts zal in geval de handteekening niet goed leesbaar is de naam van den onderteekenaar nog eens ges Zij bidt om bet goede cn ware te kunnen onderscheiden en zicli te midden van alle^ te kunnen verheugen over Gods troostende klZijntódt, om door Goddelijke ingeving ge leid te worden bij bet beginnen van baar daden geholpen te worden bij het volbren gen e^van, om steeds en altijd ieder oogen- blik te staan onder de goddelijke leiding, die alles tot het einddoel voert. Pinksteren is het feest van Gods genade, die door den H. Geest aan de wereld werd "Sfi van II 0.e„, die voor ieders leven van allesbeslissende beteekems Is tot wien ieder katholiek op dezen dag voor zich en voor heel de Katholieke Kerk moet bidden om de instorting van de pandend kracht en het stralende licht der Goddelijke Waarheid: „Kom Schepper, H. Geest, bezoek de zielen der uwen, vul met Uwe genade van boven de harten, die Gij hebt geschapen. NOG STEEDS LOOPENDE Een voorstel van Ward Hermans in de Belgische Kamer Onze Brusselsche correspondent seint ous d.d. 6 dezer: In de kamerzitting van kedennamiddag kwam een voorstel van den Frontafgevaardigde Ward Hermans ter sprake, waarbij deze bij het par lement aandrong, een parlementaire commissie van onderzoek in te stellen naar de kwestie van de Utrechtsche documenten en parallel daarmede aandrong op openbaarmaking van het Fransch-Belgisch geheim militair verdrag De Frontatgevaardigde Vos zeide, dat de ka mer als zij wil, hiertoe kan overgaan. Men heeft Hermans verweten een oneerlijke daad te hebben gepleegd en wij geven u gelegenheid door een onderzoek uit te maken of dit al dan niet waar is. De socialist Brunei, oud-kamerpresident vond het voorstel-Hermans ongepast en abnormaal Hermans heeft zich reeds vroeger in een in terpellatie trachten te rechtvaardigen. Ook openbaarmaking van het milnair ver drag vond spreker buitensporig. De minister-president Jaspar gaf toe, dat een onderzoek als door Hermans gevraagd kan ingesteld worden, doch spreker vond het voor dit geval niet noodig, daar de regeering reeds driemaal uitleg over de documentenzaak heeft gegeven. Het land heeft niet het minste belang bij het uitlokken van een nieuw incident over deze aangelegenheid. Hierna werd het voorstel-Hermans met 1-" stemmen (katholieken, liberalen, socialisten) tegen 10 stemmen (Frunters, communist en drio onthoudingen van socialisten) verwor pen. Dankwoord van Mgr. Jansen In een uitvoerige rede dankte de Aartsbis schop voor de hem gebrachte hulde en geluk wenschen. Z.D.H. richtte zich eerste tot Mgr. Schioppa met de volgende woorden: Na den goeden God uit geheel mijn hart be dankt te hebben voor de buitengewone wel daden op dezen gedenkwaardigeu dag, die een dankgebed is door de offerande van zijn god- delijken eeredienst, gelieve U mij toe te staan, Excellentie, die mij de grootste eer heeft be wezen, mij tot bisschop te consacreeren, dat ik mij allereerst tot U wend. Apostolisch Internuntius, wij eeren in Uw verheven persoonlijkheid den vertegenwoordi ger van den H. Vader, van den H. Stoel hij t.M. onze geëerbiedigde Koningin der Neder landen; heden vooral eeren wij U en brengen U dank als den Bisschop, den wettelijken op volger der Apostelen, die aan een eenvoudig priester de volheid van het priesterschap heeft willen geven en hem verheven heeft tot de zelfde waardigheid. Aan den H. Vader heb ik mogen brengen mijn nederige eerbetuigingen en kinderlijke gehoorzaamheid, zoowel aan zijn illustre per soon alsook aan den zichtbaren Plaatsbekle der van Jesus Christus en Opperhoofd van Onze Moeder de H. Kerk. Vervolgens heb ik H.M. onze Koningin be tulgd mijn eerbiedige onderdanigheid, volgens St. Paulus, dus volgens het Evangelie van Christus verschuldigd aan het hoogste Gezag van het Koninkrijk, een gezag dat Zij gelijk wij erkent als gegeven van Christus, den Ko ning der Koningen. En ik stel het mij tot een plicht voor Uwe Excellentie deze dubbele ge tuigenis te hernieuwen. Excellentie, wil op dit plechtig oogenblik aanvaarden den meest oprechten dank van uw nederigen dienaar in Jcsus Christus, die God aan U verschuldigd is de Genade van de volheid van het Priesterschap door de wijding uit Uw gezegende handen. Monseigneur bracht vervolgens dank aan de bisschoppen, speciaal aan de beide mede. conseeratoren en ging daarop zijn levens loop na. Op schitterende wijze herdacht Z.D.H. zijn ouders en zijn tehuis, waar zoo veelvuldig de geestelijkheid op bezoek kwam. Een vromen /ader, eeu moeder met superieure gaven had Mgr. gehad en met groote erkentelijkheid gin gen zijn gedachten naar hen terug. In zijn licvinnsringswoord omvatte Mgr. vervolgens zijn oud-socii van Sneek en Arnhem, die hem in de praktijk hebben opgeleid: de professo ren met wie hij later had mogen samenwer ken, in het hijzonder den eminenten president Mgr. Schaepman; daarna zijn opvolgers in de parochies 't Goy, Harlingen en Utrecht, in 't bijzonder pastoor van Koeverden en zijn oud kapelaans; voorts zijn medeleden in het Iïapit. tel, ook de eere-kanunniken, waarbij Mgr. in warme bewoordingen de wetenschappelijke ver diensten huldigde van Pastoor dr. Stoet, ter wijl Z.D.H. ten slotte op zeer hartelijke wijze er. in loffelijkste woorden Mgr. de Wit, den vo- rigen vicaris-generaal, toesprak en Mgr. Hoog veld dankte voor de voortreffelijke wijze, waar. op deze zich van zijn taak als ceremoniemees ter had gekweten, evenals pastoor van Koever, den en zijn heide secretarissen voor hun goede zorgen op dezen dag en de drukke weTkzaam. heden, die daaraan zijn voorafgegaan. Herhaaldelijk werd de toespraak van Mgr. dcor leve.ndige bijvalsbetuigingen onderbroken en aan het slot geestdriftig toegejuicht. EEN DRUKBEZOCHTE RECEPTIE De deur van het aartsbisschoppelijk palei aan de Maliebaan had gistermorgein geen rust van het voortdurend komen en gaan. Thans kregen de wereldlijke autoriteiten, vertegen woordigers van organisaties, kloosteroversten en particulieren gelegenheid om den nieuwen Aartsbisschop hun gelukwenschen aan te bie den. Van de receptie-gangers noemen wij de Ge deputeerde Statenleden van Utrecht mr. II. W. de Vink en G. H. L. van Spanje, de wet houders van Utrecht de lieeren A. H. Smul ders, dr. M. H. de Boer, H. Botterweg en I-I A. Bekker, commissaris A. W. Brondt, namens den hoofdcommissaris van politie van Utrecht D. Schuitemaker, verder W. baron Röell van Hazerswoud, generaal-majoor der artillerie, prof. dr. A. Noyons, het Tweede Kamerlid J. G. Suring? het Statenlid Jhr. mr. dr. K. de Wijkerslooth de Weerdesteyn en dr. W. Boe- kelman, directeur van het St. Anthonius Gasthuis. Ook waren verschillende burgemees ters uit den omtrek Mgr. Jansen komen feli- citeeren. Hun opwachting kwamen vervolgens maken mevr. F. SteenbergheEngeringh, pre sidente der Intern. Unie van R. K. Vrouwen bonden en de federatie van R. K. Vrouwen bonden in het bisdom Utrecht, mr. A. baron van Wijnbergen, als voorzitter van den bijzon, deren raad van St. Vincentius-vereenigingen. Mr. H. van Haastert, namens den R. K. Nederl. I duidelijk moeten worden geschreven of gestem- Boeren. en Tuindersbond en de R. K. Emigra- tie-vereeniging, de heer P. Steenhoff voor de PeMocht jn bepaalde gevallen twijfel bestaan R. K. Journalistenvereeniging, Jhr. mr. W. E. w[fj yoor de toepassing van het hierbedoelde Bosch van Oud-Amelisweerd, voor de St. Rad- voorschrift als afzender van de goederen is te boudstichting, majoor Jhr. J. Th. Alting von hp„phouwen dan zal men goed doen, vooraf ter- Geusau, namens de Alg. R. K. Officieren- - J"~ vereeniging en dr. M. C. A. Klinkenbergh na mens de R. K. Artsenvereeniging Voorts ver tegenwoordigers van de R. K. Leei'arenvereeni ging St. Bonaventura; den Nederl. R. K. Me- taalbewerkersbond; de Nederl. R. K. Handels- reizigersvereeniging „St. Christoffel"; den Nederl. R. K. Bond van Slagersgezellen: de R. K. Slagerspatroons; het Kruisverbond in 't Aartsbisdom; den Nederl. R. K. Middenstands hond; den Ned. Hanze Bond van Sigarenwin keliers ;den Ned. R. K. Bond voor groote ge zinnen, de 5,St. Lebuinus-Vereen." de Fede ratie van R. K. Onderwijzers „St. Willibror- dus", de R. K. Bakkerspatroons; den R. K. Bond van Ziekenverpleegsters; de R. K. Ta baksbewerkers; den Ned. R. K. Grafischen Bond; het R. K. Werkliedenverbond; de A. R. K. A.; den R. K. bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden; den R. K. Jonge Vrou wenbond en tal van plaatselijke en parochieele organisaties op velerlei terrein. Van de vele particulieren, die Mgr. Jansen kwamen feliciteeren noemen wij den kunst schilder Hans Mengelberg, mr. H. van Wage- ningen en mevr. Annie van Wageningen—Salo mons. De componist Joh. Winnubst was met DE INWERKINGTREDING VAN HET BESLUIT ÜP 29 JUNI AS- Zooals bekend is, bevat de beschikking van den Minister van Waterstaat inzake de verdee ling van den zendtijd de bepaling, dat de in die beschikking getroffen regeling in werking treedt op een nader vast te stellen datum, wel ke in geen geval later zal worden gesteld dan 1 Juli 1930. Ten einde dezen datum te doen samenvallen met den dag, waarop de radio-pregramma's voor een bepaalds week aanvangen, n.l. den Zondag, heeft de minister beslist, dat de zend tijdregeling in werking treedt op Zondag 29 Juni 1930. De verzorging van het algemeen programma op Maandag 30 Juni a.s. zal voor den eersten keer geschieden door de "V.A.R.A; het alge meen programma op Vrijdag 4 Juli a.s. zal voor de eerste maal worden verzorgd door den K. R. O. zake overleg te plegen met de ambtenaren der invoerrechten. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD- In de Donderdag gehouden jaarlijltsche alge- meene vergadering van aandeelhouders der NA Drukkerij Do Spaarnestad, to Haarlem, werden de balans en winst- cn verliesrekening ovc 1029 goedgekeurd cn na ruime reservee-ring e afschrijving het dividend bepaald op 12 pet, (v j 10), terwijl 6 pet. van het winsldeclende kapitaal in het dividend reserve-fonds werd See tort. Aan onze tuinbouwproducten de gouden medaille toegekend DE NEDERLANDSCHE INZENDING TREKT GROOTE BELANGSTELLING Onder zeer groote belangstelling is Zaterdag j.l. door den President der Zwitsersche Repu bliek dr. J. M. Musy te Zürich de Internationale' Tentoonstelling geopend, waaraan ook door den Nederlandschen tuinbouw wordt deelge nomen, In zijn begroeting van de verschillende lan den, die aan deze tentoonstelling deelnemen, drukte de Bondspresident zijn bijzondere be. wondering uit voor de Nederlandsche inzen. handigen, die a.s. Zondag voor de pontificale Hoogmis, welke Mgr. zal opdragen, zal wor den uitgevoerd. Van de velen, die gistermiddag ter receptie Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen hun geluk wenschen aanboden, noemen wij nog de wel- eerw. paters Desiderius O.M.C. en W. Keiler S.J. voorzitter en secretaris van de „Vereenig- de Missionarissen, prof mr. W. Pompe en prof. dr. H. Weve, den heer Karthaus, die de Unie van R.K. Studentenverenigingen vertegen woordigde, het oud-lid der Eerste Kamer mr. VOORTGEZETTE PROEVEN Een gesprek met Indië goed geslaagd De proefnemingen met het voeren van te lefoongesprekken aan boord van het s.s. „Prin ses Juliana" van de Maatschappij Zeeland met den vasten wal, worden regelmatig voortge. ■wgt. Donderdag werd door ir. Visser van den Nederlandschen Rijksradiodienst een over tocht medegemaakt, speciaal met het oogmerk na te gaan, welke verbeteringen nog in de verbinding konden worden aangebracht. Beproefd we~d o.m. welk doorgeefsysteem op het Rijktelefoonkantoor te Amsterdam het best voldeed. Eveneens door het aanbrengen van nog en kele wijzigingen in de installatie aan boord hadden de gevoerde gesprekken een nog vlot ter verloop dan de eerste maal. Tevens werd een proefgesprek gevoerd met Ned. Indië. De installaties werden daartoe te Amster dam doorverbonden met de zend- en ontvang- inrichting van de RijksraxXiot-elefoonverbin- ding met Indië; ook dit gesprek slaagde naar wensch. Tijdens de proeven werd voorts de oorzaak nagegaan van een eigentardig verschijnsel dat zich voordeed bij het naderen van de duinenrij op het eiland Walcheren en dal een ongunstigen invloed op de verbinding uit oefende. EEN NIEUWE BISSCHOP Utrecht heeft weer een nieuwen bisschop. Dat Bisschop zijn is iets specifiek Katho lieks: hel beteekent macht cn leiding geven, herder-zijn-over de zielen. Hel ivordt aan Katholieken vooral ver- welen als iets minderwaardigs, als iets schaapachtigs, dat ze zich de wet laten voor schrijven door een bisschop, dat ze zoo'n bisschop gehoorzamen, dat ze de wenken en wenschen van zoo'n bisschop volgen, al wordt er gespot. Hel eind van het liedje is gewoonlijk, dat men zuchtend de schouders ophaalt en tol ich zelf of tot anderen zegt: wal een raar volkje, die Koomschen! Maar het blijkt iederen keer weer uit de niet-Iiatholieke pers tenminste uit een deel der niet-Katholieke, pers dat zoo'n bisschop ook een nationaal belang vertegenwoordigt. Dat Nederland, let wel. ons vaderland, in zijn geheel, belang heeft bij zoo'n benoeming! En ook. dat die bisschoppen zulke „ruime" menschcn zijn, die zoo goed personen van leeringen weten le onderscheiden, en die ook zoo'n royale houding aannemen tegenover het wereldlijk gezag Daar is wel wat veranderd in de geesten! Dat geeft moed, dat er nog meer zal ver anderen en men, wal de katholieken betreft niet bang behoeft te zijn voor verlies van de nationale eenheid. Misschien komt men nog wel eens zooverdat men inziet want op dit punt bestaat er heel veel domheid onder de geleerden dot men nooit beter t heclc land kan dienen, dan door de beslc krachten van den riiensch zoo volledig mogelijk le laten ontplooien. Hoe beter en vollediger Katholiek, des ie beter cn vollediger vaderlander. OP HET STILLE KERKHOF IN HET NACHTELIJK UUR MET DE HELDERZIENDE I ding van groenten en fruit welke eollectieve het koor van de kathedraal aanwezig^om Mgr. iMending van den Nederlandschen tuinbouw Jansen de compositie „Ecce Sacerdos" te over- j door Zyne Excellentie een navolgenswaardig voorbeeld werd genoemd van een doeltreffende reclame. Bij den rondgang van den Bondspresident en de verdere autoriteiten, waaronder zich ook de Nederlandsche gezant te Bern, mr. dr. W. Doude van Troostwijk en de Nederlandsche consul te Zürich, de heer Ph. Osieck bevonden, genoot de Nederlandsche tuinbouwinzending aller be- wondering, zoowel ten opzichte van de hooge kwaliteit der producten als ten aanzien van de decoratieve opstelling, die was verzorgd door den heer H. M. Velders te 's Gravenhage. Het bezoek aan de tentoonstelling is zeer W. v. Basten Batenburg, generaal-majoor b.d. groot, waarbij in het bijzonder een levendige If, Aletz, Alphonsus Laudy, den bouwmeester Willem Maas, voorts afgevaardigden van de Fed. van Woonwagenliefdewerken in Neder land, de R.K. vereeniging van Hooger Politie personeel, het Ned. medisch Missiecomité, den A. B. T. B. en de Ver. van R.K. Hoofden van scholen „St. Gregorius". belangstelling blijkt voor de inzending van Nederlandsche tuinbouwproducten, waaraan de groote eere-prijs, namelijk de gouden medaille werd toegekend. ONZE PLUIMVEEHOUDERIJ EN DE DUITSCHE INVOERRECHTEN Een proef te Amsterdam Door den P. T. T. dienst wordt de mogelijk heid overwogen om de belanghebbenden op beurzen, markten, veilingen, enz., een gemak kelijker telegrafische gemeenschap te geven, dan thans /het geval is. De aard van deze hij- eenkomsten laat als regen niet toe dat men zich voor het verzenden van een telegram tusschen- tijds verwijdert, zoo-dat eventueele telegrafi sche opdrachten öf moeten wachten tot na af loop, öf door boodschappers moeten worden overgebracht tenzij men zoo gelukkig is op een onbezet telefoontoestel beslag te kunnen leg gen, hetgeen echter toch ook onderbrekin geeft. Het een zoowel als het ander heeft voor de aanwezigen bezwaren. De P. T. T. dienst wil trachten hieraan tegemoet te komen door op dergelijke bijeenkomsten een verbinding met het telegraafkantoor te onderhouden. Bij wijze van proef zal daarmee Dinsdag 10 dezer te Amsterdam worden begonnen op; de houtkoopersheurs in restaurant Polen, de steen- bakkersbeurs in restaurant Suisse, Neuf en Karseboom en Neuf ,-de filmbeurs, zu-ivelb-eurs en huidenbeurs in 't restaurant Krasnapolsky. Aldaar zullen alsdan telegrambestellers aan wezig zijn, die de hun ter hand gestelde tele grammen onmiddellijk naar het hoofdkantooi zullen overbrengen. De maatregel zal aanmer kelijk kunnen worden bevorderd indien de aanbieders de verschuldigde telegramkosten op hun postrekening, laten afschrijven. INVOER VAN VLEESCH- De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft bepaald, dat vleesch, dat wordt in gevoerd langs het eerste kantoor „Oldenzaal Een verzoek aan den minister Het bestuur van de Ned. Federatie van Ver- eenigingen van Bedrijfspluimveehouders (N. P. moet worden gekeurd in het openbaar slacht F.) heeft een adres gezonden aan den minister huis en slechts mag worden ingevoerd per van Bmnenlandsche Zak<|i en Landbouw waar- spoor, terwijl het vervoer rechtstreeks van het in het zegt, dat de Bedrijfspluimveehouderij m stationsemplacement naar het openbaar slacht- Nederland door de vastgestelde verhooging van huis moet nlaats hebben invoerrechten voor eieren en slachtgevogelte De Ministers van Arbeid, Handel en Nijever- in Duitschland voor ernstige moeilijkheden zal beid, en van 'Financiën hebben aangewezen als komen te staan. „eerste kantoor" in den zin van art. 27, eerste Waar thans een groot gevaar dreigt vooi liet van art. 27, eerste lid, van de Vleeschkeu- onze nationale welvaart, verzoekt adr. den im- ringswet voor den invoer van vleesoh ge ge- nister, maatregelen te willen treffen, waardoor meente Oldenzaal, zulks met ingang van 1 Juli ons land gunstiger voorwaarden zal kunnen 1930. 1 boringen. ver FEESTAVOND DER THEOLOGANTEN Na liet diner had nog voor professoren en theologanten van het Groot-Seminarie een in tieme feestavond plaats, welken Z. 1). H. Mgr Jansen met zijn hooge tegenwoordigheid ver eerde. Door een koor van theologanten werd eeu zeer varieerend muziekprogramma ten ge- J koore gebracht. OP DE BEIDE PINKSTERDAGEN In verband met de te verwachten Pinkster drukte zullen er Zondag a.s. vanaf het station Hofplein te Rotterdam naar 's-Gravenhage en Scheveningen veertig extra treinen loopen. Op Tweeden Pinksterdag zullen er zestig extra treinen worden ingelegd. Bovendien zal op beide dagen volgens de uitgebreide zomerdienstregeling, die eerst 5 Juli ingaat, worden gereden. In de vestibule van het station Hofplein zul len door middel van twee automaten, derde klas kaartjes retour Den Haag te bekomen zijn. BESTRIJDING DER PORNOGRAFIE Bij Kon. besluit van den 24sten Mei 1939. tot nadere wijziging van het Koninklijk beslui- van 1 Mei 1914 (Staatsblad no. 191) houd~nJ- instelling van het Rijksbureau betreffend - bestrijding van den vrouwenhandel en van den handel in ontuchtige uitgaven is bepaald, drit tusschen de vierde en vijfde alinea 1 van dit besluit eeu nieuwe alinea wordt ingevoegd, luidende „Tot deze taak behoort mede het verleenen van medewerking tot eene daadwerkelijke be teugeling van den handel in en de verspreiding van ontuchtige uitgaven hier te lande, volgens regelen door Onzen voornoemden Minister in de" in artikel 5 van dit besluit genoemde in structie gesteld." De bezienswaardigheid op een tentoonstelling De gevonden geldkist door een paar grappenmakers op het kerkhof verstopt De -eldkist, welke bij de opgravingen te Zaan dam i°s te voorschijn gebracht, blijkt inderdaad dooi' een paar grappenmakers in den kuil op liet kerkhof te zijn verstopt. Het Volk meldt er het volgende over. Een combinatie van zes heeren, onder wie een rtegenwoordiger van een plaatselijk hiad^ee^ raadslid en twee agenten van poli een grap. die de vorige week'geheel Zaandam m rep en roer bracht en nog alle tongen in be- W Deze heeren wisten aan een ^erkelijk mul- jeleeuwsche geldkist te komen Eénding was jammer: de kist zat nog te goed m de veit, m mers een kist die ruim 300 jaar onder den grond zit, moet verveloos zijn en roestig. Ook hier wist men een middel op. De kist wer met een steekvlam afgebrand en gelukkig zat onde de verf een dikke roestlaag. De kist ^e 0"= veer 60 K.G. woog. en geheel van staal was m looden binnenwand, werd gesloten met als in houd een gouden oorbelletje en een wekker Nu' was het wachten op een geschikte gele genheid, en tot dat doel werd de kist bh een hij het graafterrein wonenden winkelier kelder gezet. Op een der nachten van de vor ge week werd de kist uit den kelder gesjord en naar een der putten op het oude kerkho g bracht. Behoedzaam liet men de kist in den put zakken en bedekte deze met een laag veen. Op dit moment kwam een zekere E. met een helderziende, die volgens haar verklaring al leen helderziend is als zij niet door omstandeis treh.ind.efd wordt, het teirein op. ook zij kwam in trance, terwijl eenige van de grappenmakers die juist de kist verborgen hadden, achter haar aanliepen. Men hoorde op dit stille kerkhof in het nachtelijk uur al een het ruischen van de hoornen en de onheilspellen de klanken van de slapende juffrouw, die maar immer door pre vel de water IGeiveen-... veen water en bij den put met de kist ÊT-oud goud stamelde. D«n anderen morgen omstreeks negen uur vond men de kist. Daar de sleutel bt het slot opzettelijk was stukgedraaid. kon men de kte niet openen en het heeft meer dan een urn ge duurd eer men den wand van de kist had open- geShUertdvinden van de kist was de helderzien- de tegenwoordig Na het openen is zij verdwenen en niet meer teruggekomen. Eenige dagen daai- na is ook de Duitschei' Langhirt vertrokken De kist staat nu als groote bezienswaardigheid on d? Zaanschè tentoonstelling van handel en industrie en is werkelijk een attractie. Maandag j 1. is weer een andere, eveneens Dullsche, combinatie aan liet graven getogen r.i heeft zich andermaal verzekerd van de m d"werking van madame Sylvia De gegraven Dutten op het kerkhof zijn nog dieper, het wer- BURGEMEESTER JHR MR. W. v. d POLL- Jhr. Mr. W. v. d. Poll, burgemeester van Vught eii kamerheer in b. d. van H. M. de Koningin, is ernstig ziek. Gisterenmorgen was zijn toestand zeer ernstig. I-en geschiedt nog geheimzinniger, doch het re sultaat is en blijft tot nog toewater en veen. EEN GEDENKBORD VOOR MGR. JANSEN, aangeboden door de directie wan de Plateel bakkerij „Zuid-Holland", ter he rinnering aan de Bisschopswijding Bij Apoth. en Drojisteu Reel. S45 DGMVS 12 NIEUWE CARMEL TE OIRSCHOT Herinnering aan een oud klooster Ia afwachting van de noodige toestemming van Z. H. den Paus voor de stichting van een nieuwen Carmel hebben, naar „St. Janski. meldt, de Zusters Theresianen te s Hertogen bosch het huis van de familie Nuyens te Oir- schot aangekocht. Het getal zusters in een Carmel is beperkt en daarom zagen de There sianen te 's Hertogenbosch sinds eemgen tijd uit naar een geschikte plaats voor een nieuwe stichting. Toen haar aandacht werd gevestigd op het bovengenoemde huis, was haar heslu aanstonds genomen, omdat het huis „Blijea- daal" in de Nieuwstraat te Oirschot nog een overblijfsel was van het Carmelietenklooster van 1644 tot 1663, in welk laatste jaar de Zus ters uit de Meierij moesten vluchten. In dit huis heeft ook gewoond de eerste priorin, die in 1644 aan het hoofd van dat klooster was "tsteld, de bekende eerbiedwaardige Marga- ï-etha Maria der Engelen (in de wereld Ma ria Margaretha van Valkenisse). Vrchitsct Valk uit 's Hertogenbosch is reeds ter plaatse geweest, om da mogelijkheid van ombouw der kamers tot. kloostercel en kloosler- zaal in overweging te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5