J FEUILLETON KAPITEIN DUKE, ZATERDAG 7 JUNI 1930 Knoeierij door ambtenaren - KON. NED. MIDDENSTANDSBOND HASENCLEVER DOET WEER VAN-ZICH SPREKEN. UIT HET STUCADOORSBEDRIJF ONDER EEN ZWAREN AUTO GERAAKT Bij Publieke Werken te Arasterdam ZWARE STRAFFEN GEëlSCHT Gisteren zette de Vierde Kamer van de Rechtbank te Amsterdam de behandeling voort mn de strafzaak tegen de drie es-ambtenaren van den dienst van P. W. aldaar en tegen de beide ex-leiders van de Neuchatel Asphalte Comp. in Nederland. De drie ambtenaren zouden bij het opmeteD van herstellingswerk door de Aphalt Mij. ver richt. meer hebben opgegeven dan juist was. De gemeente-ambtenaren kregen een gedeelte van het door de asphalt Maatschappij te veel van de gemeente ontvangen geld. De beide ex-leiders van de Asphalte Comp. hadden zich te verantwoorden wegens het gebruik maken van staten, wetende, dat deze staten valsch wa ren. Gisterenmorgen werd aangevangen met de voortzetting van het getuigenverhoor. Als eerste getuige trad de boekhouder van de Neu chatel Comp. P. j. Straver voor het getuigen- hekje. Get. verklaarde, dat hij het teveel, door de ambtenaren opgegeven, berekende en naar aanleiding hiervan de „douceurtjes" vaststel de. Get. had de ambtenaren herhaaldelijk ge waarschuwd en hen gewezen op het gevaar lijke van hun handelingen. Officier van Justitie Mr. Overbosch: (tot get.) Wie drong het meest aan op voortzet ting van de zaak Get.: Verd. G. Pres: Hoeveel bedroeg het bedrag aan gif ten gedurende 1928 Get.: Het, zal pl.m. 3500 zijn geweest. Di recteur P. had er een eind aan willen maken en zeide dit ook tegen mij, doch dat ging niet zoo gemakkelijk. Wist ook verd. H. (de Engelsche directeur voor de afd. Holland) van de zaken af 7. Get.: Het is mogelijk, hij ontving iedere week de betaallijsten en de aan de ambtenaren geschonken bedragen stonden daarop geboekt onder den naam: „hulptoezicht". Bij het weder verhoor van de verdachten ontspon zich een debat over de vraag van wie het initiatief tot deze „>elooningen" was uit gegaan. De directeur P. verklaarde: dat de douceur tjes werden gegeven om een juist' maat te krijgen. Pres.: „Was het niet eenvoudiger geweest zelf juiste opmetingen te laten doen De Engelsche directeur in Holland verd H was bang geweest voor chicanes van de opzich ters wanneer niet zoo nu en dan eenig geld werd gegeven. JCvonY °'gens wen' als getuige gehoord J. kern uitvoerder bij de Neuchatel Wer- Daarop werd nog een drietal getuigen ge- looi d die formeele verklaringen aflegden. Requisitoir. Hierop was het woord aan den Officier van Justitie Mr. Overbosch, die hulde bracht voor het zeer juiste en uitvoerige politieonderzoek De officier van Justitie eischte tegen den Engelschen directeur voor Holland van de Neuchatel, verd. H. een gevangenisstraf van één jaartegen den Hollandschen directeur P. één jaar en vier maanden. Wat de ambtena ren betreft eischte de Officier tegen verd. S. en C. ieder een gevangenisstraf van twee jaar en tegen F. een gevangenisstraf van één jaar. De Officier Vroeg bovendien de opheffing van de geschorste voorloopige hechtenis, t.o. van den Engelschman H. en zijn onmiddellijke gevangenneming. De verdediger van H. Mr. Th. Muller Mas- sis, verzette zich hiertegen met klem. Na in raadkamer te zijn geweest, wees de rechtbank het verzoek van het 0. M. af. Hierop werd gepauzeerd. Na de pauze was het woord aan de verde diging. In zijn repliek zeide de Officier zware straf fen te hebben geëisclit met het oog op de al. gemeene preventie. De uitspraak werd vastgesteld op 20 Juni te tien uur WW» .VOLKSWEERBAARHEID" ïïe*«Tt" ter g*lefDhekI van vijf tigs ten verjaardag van H. M. de Koningin een sene uit van 24 pennmgen met dé beeltenissen der groote figuren uit 't Huis van Oranje; bovenstaande penningen stellen voor van 1. naar i.. Prins Maurits, Louise de Coligny, Willem den Zwijger, Prederik Hendrik. DE VROUW ALS BURGEMEESTER Adres van het Nieuw Feministisch Secretariaat aan dc Eerste Kamer ADRESSANT ACHT HET AANGENOMEN AMENDEMENT NOODLOTTIG JEUGDCONGRES R. K BOUW'VAK ARBEIDERS Zondag 29 Juni zal een Jeugdcongres van den Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph'' te Nijmegen worden gehouden. Volgens voorloopige opgaven zullen er tus schen de 1100 en 1200 deelnemers zyn. Pater Dr. G. Vrijmoed O.F.M., moderator van de R. K. Studentenvereeniging „Sanctus Vir- gillus" en voorzitter van de vereenlging van Jeugdleden der R. IC. Vakvereeniging „Jong Holland" te Delft, .zal het woerd voeren. Deze rede zal door den Kath. Radio-omroep worden uitgezonden. „Waartoe de mannen niet meer de kracht zouden hebben' Door het Nieuw-Féministisch Secretariaat werd een schrijven gericht aan de Eerste Kamer in verband met de herziening der Ge. meentewetgeving. Adressuht acht het dJor de Tweede Kamér aangenomen amendement, waar bij de vrouw benoembaar wordt verklaard als burgemeester, noodlottig voor onze samenle ving. Het adres luidt dan verder o.m. als Volgt: Een volk of een partij, dat zijn gezagheb bende ambten in fle handen van vrouwen gaat leggen, toont daarmede naar buiten dat het biet meer de mannen beschikbaar heeft, die voor deze ambten beter in aanmerking zouden kunnen komen en die deze ambten beter en krachtiger zouden kunnen vervullen. Het drukt daarmede op zich zelf een stempel van dege neratie en verzwakt daardoor tegenover de ;nenigte-in-het-élgen-Iand evenals tegenover het buitenland zijn positie en prestige. Aan de vraag of de vrouw voor het Burge- meesteis-ambt geschikt zou kunnen zijn, knoopt zich een ander psychologisch vraagstuk vast, dat van veel grooter en ingrijpender belang is voor het geheele volk: n.l. of het ambt ge schikt is om door een vrouw te worden bekleed; hetgeen wij ontkennen op psychologisch en blo- logische gronden. De kleine groêp van Ultra- Feministen, die dit wetsontwerp doordrijven en die volstrekt niet achter .zich hebben de Nederlandsche vrouwen en de Nederlandsche moeders, wijzen steeds met een zeker triomfantelijk gebaar naar Frankrijk en Engeland. Zij vergeten, dat de toestanden in Frankrijk op een groot volksver- val wijzen. Engeland nadert mede door het extremistisch Feminisme hoe langer hoe meer zijn ondergang. De Egyptische en Britseh- Jndisehe woelingen zijn van die degeneratie mede .symptomen. Ook voor Nederland zal dit Wetsontwerp een degeneratie-verschijnsol zijn. Het toont aan, dat in gezaghebbende kringen de mannen niet meer de kracht hebben om paal en perk te stel len aan het extremistisch-feministisch doordrij ven van een kleine groep vrouwen, die het noodlot van onze samenleving zijn geworden, daar zij de kunstmatige nivelleering der belde geslachten tot in het noodlottige en zelfs ge vaarlijke opschroeven, ook thans waar het ge. zaghebbende ambten van het volk betreft. Wegens de voorloopig misschien indirecte, maar niet minder buitengewoon gevaarlijke consequenties voor de samenleving, wordt ten slotte "erop aangedrongen, dat de Eerste Kamer het door dit amendement gewijzigd ontwerp zal verwerpen. MEISJE OVER DEN WEG GESLEURD, OM HAAR IN "1' WATER TE GOOIEN Twee maanden gevangenis geëischt De Vierde Kamer van de Rechtbank te Am. sterdam deed gisteren uitspraak in de straf zaak in de strafzaak tegen den 31-jarigen huis knecht J. C. E., verdacht van poging tot dood slag subs, zware mishandeling. Verdachte l»ad op den avond van 31 Maart op den Haarlemmerweg een meisje beetgepakt en haar over den weg in de richting van de vaart langs den weg gesleurd, met de bedoeling haar ln het water te duwen. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van voorarrest. Hierop zal verdachte ter beschikking van de regeering worden gesteld. De eisch luidde een jaar gevangenisstraf. VER. VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID. De Sociale Ontwikkeüngsweek In de Donderdagavond gehouden bijeenkomst van deelnemers aan de sociale ontwikkeüngs week te den Haag, heeft de heer C. van Roekei, secretaris van den Armenraad te Arnhem, een causerie met lichtbeelden gehouden over een zwerftocht door liefdadig Nederland. Eén lange rij van projecties van liefdadig heidsinstellingen uit alle hoéken van ons land passeerde de revue, bij elk waarvan de heer van Roekei een toelichtend woord sprak, waardoor da toeschouwers als 't ware een reis maakten, die in werkelijkheid vele weken zou hebben moeten duren. In de ochtendzitting van gisteren, den laat. sten dag der sociale ontwikkeüngsweek sprak dr. J. Kat, geneesheer-directeur van het „Apel- doornsche Bosch" over achterlijke kinderen. Een aanklacht tegen den acteur wegens godslastering WEENEN,-6 Juni. Gisterenavond werd in het theater Favoritener Volksbiihne Hasen- clevers stuk: „Huwelijken worden in den hemel gesloten", opgevoerd. Na afloop van de eerste acte verscheen, de dienstdoende ambtenaar bij den regisseur en deelde hem mede, dat tegen hem, den schrijver van het stuk, den acteur dié de rol van God en de actrice, die de rol van de H. Magdalena speelde, een aanklacht wegens godslastering zou worden ingediend. Het stuk werd echter doorgespeeld. De aan klacht is nog in den loop van den avond bij de justitie ingediend. HULDEBLIJK PROF. DAMSTé. Eenigén tijd geleden heeft zich een comité gevormd, om namens leerlingen en oud-leerlin gen Prof. Damsté te Utrecht, bij zijn aftreden als hoogleeraar, van waardeering en dankbaar heid blijk te geven. De schilder Louis Hartz vervaardigt, in op dracht van genoemd comité, voor dat doel thans een portret van den hoogleeraar. De aan bieding zal vermoedelijk in Juli plaats hebben, omstreeks het einde van den academischan cursus. Voorzitter van het comité is dr. F. C. Unger (Amersfoort), secretaris dr. H. G. Beyen (de. Bilt). MUZIEKEXAMENS INSTITUUT DER RELIGIEUZEN URSUL1NEN. Voor het Piano-concours van het Instituut „Mariaoord" der Religieuzen Ursulinen te Vught hadden zich dit jaar 77 candldaten op gegeven, die in twee groepen werden ge ëxamineerd. Het eerste concours had plaats ln Eysden, waar de hoogere cursussen werden- afgelegd. Volgens gewoonte, was de heer W. van Kalmthout, directeur van het R. IC. Conservatorium te Tilburg, voorzitter, terwijl de heer Fransen, leeraar in de Muziekschool van Maastricht, als jurylid optrad. 36 leerlin gen der verschillende Limhurgache Ursulinen Huizen namen hieraan deel Deze concours werden bijgewoond niet al leen door de muziekleeraressen van het pensio naat Eysden, maar door al de jonge dames, die zich daar voorbereiden voor het diploma Lager Onderwijs Muziek, die daar in Juli a.s. het examen zullen afleggen, alsmede door de Mères musiciennes van Echt, Sittard, Maas tricht en Kerkrade. In het Pensionaat te Boxtel werd het con cours voor de overige candidaten gehoudou. Verschillende leerlingen van het Conser vatorium van Tilburg woonden hier het con cours bij. De heer W. van Kalmthout toonde zich hier ook erg tevreden over de behaalde resul taten en spoorde zijn leerlingen aan het voor beeld en den ijver der Eerw. Mères Ursulinen na te volgen om het Studie-programma, met zooveel zorg door haar opgesteld, en dat nu 8 jaar zoo'n prachtige resultaten gegeven heeft, trouw na te volgen. Groepsbestuursvergadering Te s Graveuhage heeft een gecombineerde vergadering van de Groepsbesturen van den Kon. Ned. Middenstandsbond plaats gehad. Uitvoerige besprekingen hebbèu plaats gehad over de voorstellen en agendapunten van het congres en de algemeene vergadering, welke op 2, 3 en 4 September a.s. zullen wórden ge houden. Met sympathie werd ontvangen een voorstel van de Hooruscbe Middenstandsvereeniging om te trachten te komen tot stichting van een in richting, waarin bejaarde middenstanders, die uit zaken getreden zijn, eeen rustigen en pret- tigen levehsavond kunnen vinden Het Bonds- bestuur zal echter voorstellen eerst dit denk beeld nader te dóen onderzoeken. Door de ver. „Handel en Nijverheid te Win schoten en de ver. van Amsterdamsche Winke liers zijn voorstellen ingediend om nader te bespreken of handhaving van de neutraliteit van den Bond al dan niet wenschelijk is, rèsp. intrekking van de Groninger Motie-1917 móet worden bevorderd. Het hondsbestuur vond den heer L. de Groot bereid hierover een praead- vies samen te stellen en het standpunt van het hondsbestuur, dat handhaving van het alge meen karakter van den Bond noodzakelijk in houdt, te verdedigen. Naar aanleiding van een voorstel van de Ver. van Amsterdamsche Winkeliers om actie te voeren voor intrekking der précarioverordefaln- gen in de verschillende gemeenten, speciaal ln Amsterdam, werd besloten tot het instellen van een nader onderzoek. Door het Bondsbureau zal een rapporteerden uitgebracht, betreffende het opnieuw instellen van een actie tegen het geven van cadeaux aan fancy-fairs en verlotingen en tegen het plaat sen van advertenties in programma's e.d. Men acht het ontoelaatbaar, dat meermalen indirecte dwang op de winkeliers wordt uitgeoefend, doordien te kennen wordt gegeven dat bij wei gering de begunstiging der zaak kan ophouden. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over het omvangrijke rapport Inzake de practische toepassing van het Werktijdenbesluit voor Win kels. Besloten werd dit rapport ten» kennis te brengen van den Middenstandsraad, van de belde andere middenstandsbonden en van de aangesloten vereenlgingen. Uitvoerig is van gedachten gewisseld over de verdeeling van de zetels in den Middenstands- raad tusschen de drie middenstandsbonden. Tenslotte kon men zich. veréenigen met een voorstel, waarbij het aantal leden per bond van 4 op 5 wordt gebracht, met dien verstande, dat deza bewilliging van den Kon. Ned. Midden standsbond t.a.v. de wensehen der R. K. orga nisatie niet insluit, dat het standpunt, dat de samenstelling naar evenredige vertegenwoor diging behoort te geschieden, wordt prijsgege ven. De Bond behoudt zich het recht voor om hierop t.z.t. terug te komen. Tenslotte werd in principe besloten, dat de Bond de leiding zal nemen bij het voeren van een tweetal principieele strafprocedures. DOOD DOOR SCHULD. Niet voldoende voorzorgsmaatregelen in een fabriek Voor de Haarlemsche Rechtbank werd gis terenmiddag behandeld een zaak tegen den heer D. L„ directeur van de N.V. Oliefabriek „De Engel", aan wiens schuld het te wijten zou zijn, dat een arbeider in zijn fabriek den dood vond. In de fabriek stonden o.a. twee kuipen, waarin zich kokende vloeistof bevond. Over een dier kuipen waren drie planken gelegd. In den nacht van 5 Maart was het slachtoffer belast met de verzorging van die kuipen. Op een gegeven oogenblik kookte de vloeistof over en hij haastte zich om een kraan dicht te draaien. Daarbij gleed hij van de planken «n viel in eon kuip, waarin hij levend ver brandde. De directeur stond nu hij verstek terecht, omdat hij niet voldoende voorzorgsmaatrege len had genomen; de arbeidswet schrijft n.l. voor, dat om de kuipen een bordes gebouwd moest worden. De eisch luidde 1000 boete Of 20 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Herdenking van het 30.jarig bestaan. Ijl hotel de Twee Steden te 's Gi-avenhage had gisterenmiddag de algemeene vergadering plaats van de vereeniging. „Volksweerbaar heid" onder voorzitterschap van mr. H. Bij- leveld. Deze vergadering droeg een eenigszius fees- 1 slijk karakter in verband met het 30-jarig be staan dér vereeniging. Mr. Bijleveld hield een openingsrede waarin hij de oprichtingsgesehiedenis na ging. Door den secretaris, den heer Linden werd voorlezing gedaan van eenige ingezonden tele grammen en gelukwenschen. Daarna werden verschillende huishoudelijke zaken behandeld. De aan de beurt van aftreding «linde be stuursleden, de heer J. W. Klein, prof. C. W. Vollgraff en J. P. Runsink werden bij acclama tie herkozen. Tot lid van het hoofdbestuur der vereeui- ging werd benoemd mr. dr. \V. G. A. van Sonsbeeck_ brugemeester van Breda. Daarna werden de jaarverslagen der vereeni ging besproken en goedgekeurd. Nadat nog eenige mededeelingen waren ge daan en plannen besproken werd de vergade ring gesloten. Op de feestvergadering in het restaurant „de Twee Steden" ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der vereeniging „Volksweerbaarheid" gaf Z. K. H. Prins Hendrik door zijn tegen woordigheid blijk van zijn belangstelling in dit jubileum. De voorzitter van Volksweerbaarheid, oud- minister mr. H. Bijleveld sprak een openings woord. Uitvoerig schetste spreker vervolgens de oprichting van Volksweerbaarheid in 1900 en de ontwikkeling der vereeniging. Daarna was het Woord aan den Minister van Defensie mr. dr. L. N. Deckers. Spreker herinnerde aan het doel van Volks weerbaarheid: de bevordering van de weer baarheid van ons geheele volk. Na de rede van Minister Deckers zette de muziek het Wilhelmus in, dat staande werd aangehoord. De Oude Jagerband, welke zijn medewerking aan den- feestavond verleende, bracht daarop enkele muzieknummers ten gehoore. Burgemeester Patijn, daarna het woord krij gende Wees el- op, dat tegenover alle gekrakeel Volksweerbaarheid de eene gedachte stelt: be reidheid tot het offer voor het vaderland, weer baar te zijn als Nederland bedreigd wordt. Vervolgens werd het eerste gedeelte vertoond van de Instructiefilm van het Nederlandsche Leger. Deze film brengt in beeld, de wijze, waarop het Nederlandsche Leger wordt geoe fend en hoe technisch modern het is uitge rust. Na de pauze sprak dr. J. Th. de Visser, oud- Minister van Onderwijs, Kunsten en "Weten schappen. Spr. wilde den nadruk leggen op de nood zakelijkheid van het bestaan der jubileerende vereeniging. Een luid applaus volgde op de rede van dr. de Visser. Vervolgens werd het tweede gedeelte van de Legerfilm vértoónd. Een geanimeerd souper hield vele der aan wezigen nog geruimen tijd bijeen. Het collectief contract OVEREEN S TEM MI NG BEREIKT In een dezer dagen gehouden Vergadering van partijen, betrokken bij het landelijk col lectief contract in het stucadoorsbedrijf werd na langdurige onderhandelingen op alle pun ten overeenstemming bereikt. Ook de landelijke Federatie van Bouwvak arbeiders, welke geruimen tijd buiten het con tract stond, nam deel aan de besprekingen en heeft het contract mede onderteekend. De voornaamste wijzigingen zijn, naar ge meld wordt, de volgende: De tijdsduur is vastgesteld op twee jaar (vorige contracten één jaar); in het contract zal een vacantie van drie jaar met behoud van loon aan de arbeiders worden gegeven; met Ingang van Kerstmis 1931 zal het verzuim op de algemeen erkende Christelijke feestdagen aan de werknemers worden vergoed; de ziekte verzekering zal voor den werknemer premie- vrij zijn; de werknemers-organisaties verbin den zich naar vermogen hun medewerking te Voorkomen, dat hun leden bij bouwers en aannemers werken; de werkgevers van hun kant zullen zooveel mogelijk met georganiseerde werklieden werken. Er zal een fonds worden gevormd waaruit de vacantiedagen en later het verzuim van dg Chr. feestdagen zullen worden vergoed. Een commissie, samengesteld uit de hoofdbestuurs leden der contracteerende bonden, zal dit fonds beheeren. De eerste bon voor dit fonds zal op 5 Juli van dit jaar moeten worden geplakt. EN DOOD OPGENOMEN Gistermiddag te vijf uur had op de Keersluis brug te Zwolle een doodelijk ongeval plaats. De ongeveer 16-jarige mej. Visscher wilde op deze zeer drukke brug met haar rijwiel tusscbeu twee auto's doorrijden. Zij kwam te vallen en geraakte onder een zwaren Shell-auto. Het meisje werd zoo goed als verpletterd; haar borstkas werd ingedrukt. De dood trad dan ook onmiddellijk in. KIND IN BRAND GERAAKT Te dicht bij een gastoestel gekomen Gisterenmiddag is in de Papegasstraat te NUmegen de zevenjarige M. A. te dicht bij een gascomfoor gekomen, waardoor haar kleertjes vlam vatten. De moeder snelde met dè kleine naar buiten, waar voorbijgangers er in slaag den de brandende kleereti te dooven. Met ernstige brandwonden overdekt werd het kind naar het Canisius-ziekenhuis over gebracht. DOOR EEN AUTO GEGREPEN Bij Ittervoort is Vrijdagmorgen Ongeveer half elf de 14-jarige zoon van den heer B. H. komende uit de richting Thorn, door een auto uit Meehelen (België) gegrepen. De jongen werd levensgevaarlijk gewond. OVERREDEN. Gisteren heeft de sneltrein richting Nijme gen, aan den oubewaakten overweg Kruis straat nabij Rosmalen, een Bosscben zwerver, C. D., overreden. De man was onmiddellijk dood. VERKEERD UITGEWEKEN. Op de Dreef te Haarlem is Donderdagavond door verkeerd uitwijken de 72-jarige mevr. A. O. door een tram aangereden. Zij bekwam zwa re Inwendige kwetsuren en werd in zorgwek- kenden toestand in het Diaconessenhuis opge nomen. LIJKJE GEVONDEN. Het lijkje van het sinds Zondag vermiste 2-jarig meisje der familie B. te Hoensbroek is Donderdagmiddag uit de Molenbeek opgehaald. DE KRAKATAU WERKT BATAVIA, 6 Juni (ANETA). De werking van den Krakatau neemt tot op heden nog toé. Ge durende het vorig etmaal werden 16000 erupties geconstateerd, waarvan de hoogste eén hoogte bereikte van 250 meter. TE HILVERSUM TRAD GENERAAL SNIJDERS^ IN HET HUWELIJK met mevr. J. A. ThomasMeijer; deze foto werd genomen terwijl het echtpaar het stadhuis verliet 16) naar hn Engelsch van EEROUS HUME VIII. DU BEDIENDE VAN SIR LOWEL MORTIMER IS DRONKEN Wij hebben le'rls gezegd, dat Ringwood Markham e n a acht sujet was. Hij bracht er alles door wat zijn vader bijeengespaard had. Tengevolge van de bedaarde, sobere levenswijze welke de familie Markham op het kasteel te Compton leidde, tijdens het leven van den ouden heer. waren de inkomsten aanzienlijk en zóó veilig gelegd, dat Ringwood niet bij machte was, de landerijen te verkoopen of te verpanden. Daar hij zag, dat het geld, hetwelk zijn vader had bespaard, met reuzenschreden verminderde besefte hij. dat de tijd niet meer verre was, waar ln hij naar Compton moest terngkeeren, om daar als heer des kasteela op zijn eigendom te leven, wilde hij niet vermeden worden als een verachtelijke gelukzoeker en op dezelfde plaat sen. waar hij vroeger de lieveling van een hand vol vleiers en flikflooiers geweest was. met den nek worden aangezien. Darell en Ringwood hadden elkaar te Londen een of twee malen ontmoet, maar de oneenigheid welke tuss hen beiden heersehtP, was er niet beter op gewo den. Darell koesterde voor den broeder van Millicent een verachting, welke hij allerminst trachtte te verbergen; en de angst alleen, welke hij Ringwood inboezemde, belette dezen, zijn haat te toonen, welke hunne korte ontmoeting ten huize van den pachter Brown in zijn gemoed had doen ontkiemen. De betrekking, welke Darell bekleedde, hield dezen uit koffiehuizen en kroegen verwijderd. Hij bezat te veel karakter, om zijn verdriet door verstrooiing te verstikken. Hij streed moedig tegen zijn eigen hart en kwam als overwinnaar uit dezen strijd te voorschijn. In den zomer, welke op den beruehten Kerst misavond volgde, waarop Sara drie zilveren lepels en een horloge werden ontstolen door een vreemden marskramer woonde Ringwood in een armzalig huisje, dioht bij Bedfortstreet- De buidel van den jongen kasteelheer werd met eiken dag leeger. Alhoewel hij gedwongen was, z'n fraaie woning te verlaten en zijn kamerdienaar af te danken, vond hij toch altijd middelen, een keurigen rok te dragen, met geborduurde zilveren bloemen versierd, en z'n sierlijk persoontje en z'n mooi gezicht te ver- toonen op plaatsen, we'ke hij nog immer trouw bezocht. De helft van den dag bracht hij te bed door. Om een of twee uur 's namiddags stond hij op, en droeg tot schemeravond een kamer japon van atlas. Op dit oogenblik, terwijl hij do courant las en de Junizon zijn armoedig kamertje ver lichtte, zijn fraai avondtoilet naast liet over schot van zijn ontbijt (in de gedaante van een ledige chocoladekop) uitrustte het was tegen den tijd van het middagmaal kwam een dienstbode des huizes hem storen, door te zeg gen, dat er heneden een heer stond, die zich Darell Markham noemde, en hem verlangde te spreken. Ringwood wierp onwillekeurig 'n blik op den schoorsteenmantel, waar zijn pistolen en degen lagen. Dan zeide hij mei. bedeesde stem tot bet dienstmeisje, den bezoeker naar boven te ge leiden. Men hoorde den drlftlgen stap van Darell op de trap, nog voor de dienstmaagd de kamsr had verlaten. "Wij hebben geen tijd om complimenten te maken, Ringwood, zeide hij, terwijl hij on stuimig de kamer binnentrad, noch om ge voelens van haat aan den dag te leggen. Ik kom om met u over uw zuster te spreken? Over Millicent? Het gelaat van Ringwood vertoonde een groo- te geruststelling, toen Darell het doei van bezoek mededeelde. Ja, ik kom. met. u over mevrouw Duke spreken. Wanneer uw zuster dood en begraven ware, Ringwood, zou het te bezien staan, of ge bericht van haar overlijden zoudt ontvangen. Millicent heeft nooit gaarne geschreven, zeide de. jonge man bij wijze van verontschul diging; maar welke onaangenaamheid Is haar wedervaren? Ik weet niet of hetgeen er gebeuwl is, goed of kwaad voor haar moet heeten, hernam Darell. De kapitein is sedert anderhalf jaar afwezig en te Compton heeft men noch van hem, noch van zijn schip eenige tijding be komen. Ringwood sperde zijn oogen en haalde ternau- wernood adem; dat was zoo zijn manier om groote verwondering uit te drukken. Hij was te zeer egoist. om ooit. den schijnheilige te spelen en had nooit, geleerd, zelfs de minste belangstelling in het lot van een ander te veinzen. Darel liep met groote stappan de kamer op en neer; zijn sporen rinkelden over den vloer. Ik heb dat nieuws eerst heden door een brief van Sara Pecker vernomen, ging hij voort; sedert acht maanden had ik uit Compton niets meer gehoord, want ik word niet gaarne aan mijn vroeger verblijf herinnerd. Vandaag kreeg ik dezen brief van Sally. Men heeft het reeds lang opgegeven de terugkomst van dén kapitein te verwachten. Millicent is de eenige die niet aan zijn overlijden gelooft En wat denkt gij ervan? vroeg Ringwood. Wat ik er van denk? Wel mij drinkt, dat kapitein Duke en zijn schip De Zwarte Gier het. lot ten deel is gevallen, dat al degenen verdienen, die onder een valsche vlag varen. Ik ken menschen, die van een schip spreken, dat op den spiegel den naam „Gier" voert en hetwelk men op de kust van Marokko heeft gezien. Het had een zwarte vlag aan den grooten mast en in het ruim lagen geboeide negers. Ik ken menschen, die van een verboden handel spreken, dien dat schip drijft tusschen de kus ten van Afrika en West-Indië en die spreken van plaatsen waar de komst van Duke meer schrik veroorzaakt dan de gele koorts. Groote God, zou het mogelijk zijn, dat dezen kerel het lot getroffen heeft, hetwelk hij maar al te zeer verdient en dat Millicent derhalve vrij zou zijn? l Vrij? Ja, om een eerlijk man te trouwen! riep Darell, wiens gezicht, gloeide. Ringwood was juist in een humeur, om ha telijk te zijn. Hij dacht, san de ontmoeting in de keuken van pachter Brown en zeide boos aardig: Millicent zal nooit vrij zijn, tenzij ze zekere, betrouwbare berichten ontvangt, vermel dende den dood van haar man. Wanneer George slavenjager is, zooals ge zegt. kan zijn lijk op een of andere vreemde kust liggen, zonder dat men zulks ooit te weten komt. Hij ls sedert anderhalf jaar afwezig. An derhalf jaar zijn er Teeds voorbij; er blijven dus nog maar vijf en een half jaar over. Nu, mijn kléine arme Millicent, die tijd zal óók verstrijken. Darell ging dicht bij het geopende raam op een stoel zitten en verborg het gelaat ln zijn handen. Ringwood kon zich het genoegen niet ont zeggen, hem te grieven. Het zou mij niet Verwonderen, den kapi tein te zien terugkeeren, alvorens de zomer ten einde is, zeide hij. Hoe weinig ik hem ook hen, geloof ik toch niet, dat hij de man is, die z'n leven lichtzinnig op 't spel zet. Darell sloeg geen acht op dat gezegde. Mis schien ook had hij het niet gehoord. Zijn ge dachten dreven vol hoop op den verren oceaan van een gelukkige toekomst. Hoor eens, Ringwood, zeide hij opstaande en terwijl hij zich naar de deur begaf; ik ben niet. bier gekomen, om verliefde praatjes met. Je te houden. Wanneer Duke niet terug keert, dan zat Millicent, die niet anders heeft om van te leven dan de rente van 20000 pond, haar dom- den baron als uitzet vermaakt, na ver loop van zes jaren een hulpelooze, veriaten vrouw zijn. Het ls waar, dat ik maar een arme drommel ben, maar ik heb het recht haar te helpen. Zij mag echter niet weten, van waar haar die hulp geboden wordt. Als haar broerier zijt gtj verplicht, baar te beschermen. Geef dus wel acht, dat haai- niets ontbreekt, wat haar tijdens haar eenzaam bestaan tot troost kan strekken. Wanneer Ringwood niet bang ware geweest voor Darell, zou hij klagend een of andere on beduidende verontschuldiging te berde gebracht, en hem op zijn armoede gewezen hebben, doch hij vergenoegde zich op onderdanlgen toon te zeggen - Ik zal doen wat ik kan. Darell. Voor de eerste maal sedert hun ruzie drukte Darell hem de hand en liet hem vervolgens over aan zijn avondtoilet en dito uitspanningen. Ringwood trok zijn geborduurde rok aan en zette z'#v driekanten hoed op. In dien tijd, waarin gepoederde pruiken nog mode waren, praalde de jonge heer met. een weelderigen haardos, die ook zemder papillotten krulde en over zijn smal voorhoofd viel. Dezen avond besteedde hij groote zorg aan zijn tollet, want hij zou te Ranelagh een bijeen komst hebben met een vroolijk gezelschap, waarvan de hoofdman een zekere baron uit een der westelijke graafschappen, Sir Lowel Mor timer genaamd, was. Deze baron was in twee of drie kroegen van dubbelzinnig allooi beteer bekend, clan in de woningen der aristocratie. Deze baron stelde Ringwood ten eenenmale In de schaduw, zoowel door de fraaiheid zijner toiletten, als door een gekunstelde slaperige langzaamheid in al zijn manieren. De dames beschouwde de slanke taille van Sir Lowel met een welgevallig oog, als hij bevallig de verschil lende touren van een menuet danste, en velé glinsterende kijkers zochten met smachtende blikken de groote, zwarte, onrustige oogen van den jongen baron. Die vreesachtige Indmk- k'ing, welke Darell reeds in de gróote zaal van het logement te Reading had opgemergt, sprong ongetwijfeld in zulk. een groot gezelschap, als in de schitterende danszaal te Ranelagh bijeen was, des te meer in 't oog. De baron bezat de gave, overal tegelijk te zijn. Zijn wit-fluweelen rok', waarop rozenknop pen van gekleurde zijde waren geborduurd en kleine steenen van onechte diamanten flon kerden, de greep van zijn degen en de met edel gesteenten versierde gespen van zijn schoenen dat alles blonk e,n flikkerde en glinsterde dezen avond op verschillende plaatsen. Niemand, dan een uiterst fijne opmerker, zou bespeurd hebben, dat Sir Lowel Mortimer maar zeer weinig be kenden in de aristocratische wereld bezat en dat het gering aantal personen, met wie hij zich gemeenzaam onderhield, bestond uit vier of vijf jongelui, die hem vergezelden en waaronder ook Ringwood behoorde. Het was daaróm zoo moeilijk Sir Lowel aandachtig gade te slaan, daan- dit heerschap voortdurend van plaat* verwisselde. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6