DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN STADSNIEUWS 53ste JAARGANG WOENSDAG 11 JUNI 1930 No. 15742 WONINGBOUW EN VOLKSHUISVESTING TOEDIENING H. VORMSEL DE VERKEERSONGEVALLEN INGEZONDEN DOCTORAAL EXAMEN RECHTS GELEERDHEID KIND UIT HET RAAM GEVALLEN s. z. c.—v. z. c. EN AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. OM MARIJNTJE GIJZEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS DOODELIJK ONGELUK AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. nieuwe schiedamsche courant BUREAU" KOEMARKT 4, 'SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. BUREAU. kukm wartaal Afz nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 den 3 25, p. mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. AI DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt voor 1—6 regels 1.55. Elke regel meer 25 ct. Reclames tusschen den tekst 50 ct. p. regel. Kabouter advertentiën ter grootte van 5 regels 0.50, 10 regels 1.15 regels 1.50; uitsluit, bij vooruitbetaling. cnn - -.lATAn nn^eval; f 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250.- Gratis-Ongevallenverzekering 500.- bij over!,,den door J 2S._ bij verlies vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van eiken anderen vinger. bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijs- De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit Had worden afgedrukt. Naar West en naar Oost, naar West vooral, zet Schiedam zich' in de laatste janen uit op een wijze, welke menigeen wellicht het hoofd heeft doen schudden. Onnoodig intusschen; want aan beide zijden onzer stad is de plotselinge, min of meer abnormale groei dusdanig gelèld, dat crrfaiek vrijwel niiiet werd gehoord, dat èn het gemeentebestuur, èn de bouwers, èn de be woners, èn de geheele stad er zich niet anders dan bewonderend over uitlaten. Dit enkele woord, minder van waardeering dan een loutere constateering van een feit, moge aan hetgeen wij over onze stadsuitbreiding van nu en in de naaste toekomst gaan zeggen, voorafgaan. In de laatste dri-e-en-een-half jaar van 1 Januari 1927 af tot 1 Juni 1930, in welk tijdsveric-? Je gemeente groeide van 43263 tot 5038-, dus met 7000 zielen vermeerderde onze woningvoorraad netto met 3383 woningen, te weten In 1927 met 219 stuks, in 1928 met 1050, in 1929 met 1351 en van 1 Januari 1930 tot 1 Juni met 763. Nemen we nu aan het kan met den snellen aanbouw en den snellen bevolkingsgroei iets xneer, het kan ook iets minder zijn dat er een 1300-tal woningen leeg staan, dan zijn op ruim 2000 nieuwe wo rdingen 7000 nieuwe bewoners in onze stad gekomen, of per woning gemiddeld nog geen 3.5, een zeer laag cijfer als we bedenken, dat de gemiddelde gezinssterkte in onze s'taci steeds boven de 4 heeft gelegen, ze in 1928, het. laatste jaar waarvan we de gegevens bezitten, nog 4.20 bedroeg. Het vindt allicht zijn oorzaak daarin, dat in de nieuwe wijken bij voorkeur zich de jonggehuwden vestigen. Houden we intusschen aan het cijfer der- gemiddelde gezinssterkte, 4.20 vast, dan komen we, stellende, dat het aantal leegstaande wo ningen 1300 bedraagt., en in aanmerking na mende dat op 1 Juni 639 woningen nog in uit voering, 273 bovendien in voorbereiding waren, tot het resultaat, dat Schiedam binnen korten tijd gereed staat om ruim 2200 nieuwe gezin nen te ontvangen,, tellende rond 9250 zielen ïoodat onze stad met hetgeen er aan woning voorraad is en binnen korten tijd te verwachten staat, reeds tot een 60.000-ta! zielen kan uit groeien en thans nog een 650-tal woningen in aanbouw, terwijl aanvragen voor een 350-tal andere in onderzoek zijn. Dat maakt met al: 2300 woniingen klaar, in aanbouw of in voor bereiding, zoodat Schiedam binnenkort gereed zal staan om 2300 nieuwe gezinnen te ontvan gen. Stellen we de gemiddelde gezinssterkte op 4.20, zooa-ls ze bij het jonlgst-verschenen gemeenteverslag, dat over het jaar 1928, in werkelijkheid was, dan beteekenen die 2300 wo ningen een woningvoorraad voor 9660 zielen, zoodat onze stad met hetgeen er aan woning voorraad is en binnen korten tijd te verwachten, staat, reeds tot 60.000 zielen kan uitgroeien. Oe nog beschikbare grond tusschen Burge meester Knappertlaan en Vlaardingerdijk, Wes telijk van de Rembrandtlaan, zal wellicht nog dit jaar zijn volgebouwd. Zuidelijk van de Bur gemeester Knappertlaan, van het Julianapark af, vlot het met den bouw nog niet zoo snel. De hoek gevormd door Ary Prinslaan en Bur gemeester Knappertlaan is, zooals langzamer hand wel bekend mag boeten, bestemd voor het nieuwe Sint Jacobus-Gasthuis; verderop is men met één bouwblok langs de Burgemeester Knap pertlaan begonnen. Voörloopig geeft de ge meente Zuidelijk van deze laan slechts terrein voor een tweetal parallelstraten uiit. Aan een daarvan zullen, naar men weet, de nieuwe Katholieke scholen voor het Westen komen. Bij zooveel woninlg overschot vraagt me,n zich allicht af, of niet de houwers en eigenaars van de nieuwe complexen genoegen hebben moeten nemen met huurprijzen, welk? lager zijn dan ze aanvankelijk hadden gedacht en dat er een dalende tendenz in de huurprijzen zou vallen op te merken. Dit nu is niet, althans zeker niet. in beteekenende mate 't geval. De bouwers hebben de nieuwe wijken opgetrokken niet om te voldoen aan een behoefte. Zulk een behoefte was er niet. Ze hebben zich wel terdege gerea liseerd, dat zü iets heel aantrekkelijks hadden te scheppen, om bewoners te lokken; dat zij dien toekomst'igen bewoners iets moesten aan bieden, wat deze elders niet dan voor een be langrijk hooger huurbedrag zouden kunnen krijgen.. En de feiten hebben hen in het gelijk gesteld; ze stellen he® nog dagelijks in het gelijk tot verbazing van degenen die zich over hun durf het hoofd meenden te moeten schud den. Van een dalenden tendenz in den huur prijs der woningen van de nieuwe wijken kan dan ook niet gesproken worden. De bouwers hebben vrijwel het juiste cijfer weten te treffen, dat voor hen het bouwen rendabel en voor de hfiurders de bewoning aantrekkelijk maakt. Natuurlijk is ook van een stijgenden tendenz in den huurprijs geen sprake en zal ook in de naaste toekomst nog geen sprake kunnen zijn, als we zien dat we binnenkort een woning- ruimte hebben voor 60.000 zielen. Wanneer wij zeggen, dat er rond 650 wo ningen in aanbouw zijn, dan volgt daaruit, dat er van eenogen verflauvig in bet bouwbedrijf nog niet valt te spreken. Wel heeft men zulk een verfauwing kunnen constateeren in de, nieuwe Singelwijk, waar ten Oosten van de Boerbavelaan de nieuwbouw vrijwel stil ligt. Dit Is 'echter geen gevolg Tan een zich terug trekken der houwers, maar enkel van het feit, dat nog gieen volledige overeenstemming is verkregen omtrent het Rotterdamsche en S hi damsche uitbreidingsplan. Zoodat een e m tieve traceering der naar de Rotterdamsche grens loopende straten nog niet heeft nunei plaatshebben. Zoolang die traceering met defini tief is, zal hier stagnatie blijven bestaan. Het is wel opmerkelijk, dat de nieuwe woon wijken allerminst wat men zou ^nen gedeeltelijke ontvolking van de andere stad hebten'teweeggebracht. Ten aanzien van de «ïmvnen en stegen en spieum bewoners van sloppen wt c, achten we zulks teleurstellend. Op de eerste plaats om c ontKenucu, welke onze Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur die bewoners zelf. En daarbij valt het niet te ontkennen, dat wanneer de vele „„waardige woninggroepen, TfZr^mteU, vrijwel onbewoond raakten, t.ussg onteigening of anderszins in fTbeS -n volkshuisvesting, volksgezond- h id verkeer enzoovoorts, tot overeenstemming worden gekomen, dan zoolang die woning groepen aan de ei6enaars n0S een niet te V6r" 'smaden rente opleveren Br is, hoezeer we het ook mogen betreuren, weinig 'kans, dat er nog een beteekenende op schuiving uit deze minderwaardige naar betere woningen zal plaats hebben. De gelegenheid daartoe beeft immers nu reeds geruimen tijd opengestaan en wie van die gelegenheid nog geen gebruik lieeft gemaakt, is het ook wel niet meier van plan. Het lijkt er op of zij zoo hokvast zijn, dat onteigening of onbewoon baarverklaring er aan te pas moet komen om hen te dwingen in een moderner woning hun intrek te nemen. De bewoners van onze nieuwe wijken komen dus in hoofdzaak van buiten de stad; voor het meerendeel zijn 't Rotterdammers, en. naar wij van bevoegder zijde, vernamen, valt hun draagkracht over het algemeen niet tegen. Nu is dat voor deze gemeente niet meer een kwestie van leven of dood, waar volgend jaar de wet op de financieele verhouding met haar nivel- leerende beteekenis in werking treedt. Maar geheel weg te cijferen valt deze draagkracht toch niet: Immers de gemeente heft opcenten op de gemeentefondsbelasting, ze gaat een per- soneele belasting heffen en hoe hooger de draag kracht der bewoners, hoe lager die opcenten en die personeele belasting kun mm worden gehouden. De logische aansluiting op de nieuwe wijk „Schiedam West" is de bebouwing van den Nieuwlandschen Polder tusschen Damlaan, Kethielweg, Spieringshosk. noordzijde Alge- meene Begraafplaats, Vlaardingerdijk. Ten aanzien va.n deze uitbreiding is door B. en W., naar men weet, bij de jongste begrooti.ngs- debatten een plan tosgezegd, een plan waaraan wordt gewerkt, maar waarvan de definitieve vaststelling nog wel eenigen tijl op zich zal laten wachten. Ook ten aanzien van de bebouwing in het complex Rotterdamsche Dijk, Broersvest. Singel, zullen we nog eenig geduld moeten oefenen. In de jongste raadsvergadering werden eenige minnelijke schikkingen omtrent de onteigening goedgekeurd. Er zullen er geleidelijk nog wel meer afkomen. Intuschea zal dit complex eer lang een heel ander aspect te zien geven. Of we van onze Broersvest nog eens ooit als van een boulevard zullen kunnen spreken? We mogen tenslotte nog opmerken, dat het Koemarktvraagstuk, in den ruimsten zin ge nomen, omvattend dus ook de aansluiting van Rotterdamsche,n Dijk aan Burgemeester Knap pertlaan en in wezen dus veel meer een ver- keers- dan een bebouwingsvra'agstuk, zooals wij in ons nummer van 18 Maart jongstleden reeds voorstelden, inderdaad commissariaal is ge maakt. We hadden voor een desbetreffende commissie genoemd wethouder Houtman, de heer en ir. Gerlagh en ir. Aikema, onderschei denlijk directeur en adjunct-directeur van ge meentewerken; mr. ir. Van Praag, directeur van den Woningdiens't en den heer Ellenberger, commissaris van politie, dezen laatste in ver band me,t verkeersaangelegenheden. En de commissie blijkt uit juist, deze personen te zijn samengesteld; alleen is er nog in opgenomen mr. F. Sickenga, gemeente-secretaris. Zoodat ons Koemarktvraagstuk een weldoordachte oplossing tegemoet gaat. Zooals men weet zal op Dinsdag, Woensdag en Donderda-g, 1, 2 en 3 Juli door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent het H. Vormsel wor den toegediend in het Dekenaat Schiedam. De plechtigheid' zal piaats hebben Dinsdag morgen in de H. Hartkerk, Gorzen, tevens voor de parochies van Oud-Beijerland en Overschle; Dinsdagmiddag in de kerk van O, L. Vrouw Visitatie; Woensdagmorgen te Brielle; Woens dagmiddag te Achthuizen; Donderdagmorgen in de kerk van O. L. Vrouw Rozenkrans, tevens voor de parochie van Sint Jan; Donderdag middag te Vlaai-dingen. LEZING KUNSTSCHILDER W. ADOLFS HINDERWET Ingekomen is een verzoek van de N.V. Car- tonnagefabriek „Het Westen" om vergunning tot uitbreiding van de cartonnagefabriek in het pand Emmastraat 28, kadaster Sectie I, nos. 2495, 2303, 3104 en 3103, met een plakzaal en met 4 electromotoren van totaal 16 p.k. (t.w. 3 x 5 en 1 x 1 p.k.), drijvende diverse arbeids- werktuigen, zulks met verwijdering van twee E. M. van resp. 2 en 3 p.k. en verplaatsing van 6 E. M. van totaal 11.80 p.k. (t.w. 1x4, 1 x 3, 1 x 1.8, 1 x 1.5 en 2 x 0,75 p.k.), drij vende diverse arbeidswerktuigen. Dit verzoek is met de bijlagen op de secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 25 Juni 1930, des namid dags ten 2 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op dé secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd, zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn v.rsehenen, (en- ninde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 11 Juni 1930. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) DE GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING IS TE KLEIN GEWORDEN Tekort aan kleedkamers Toen onze goede stad Schiedam ongeveer 40.000 inwoners telde, kon zij ongetwijfeld op een goede zweminrichting bogen. Intusschen is in den loop der laatste jaren, dank zij de inten sieve propaganda van de beide badmeesters paalmeijer en Sorber alsmede van de S.Z.C. het aantal zwemlustigen ontzaglijk vermeer derd. Voeg daarbij, dat in den loop der laatste tiental jaren de bevolking met ruim 10.000 per sonen is gestegen, dan zal het niemand ver- bazen, dat de tegenwoordige zweminrichting, op „KOUD" VUUR! Tijdens bet vuurwerk op bet feestterrein al hier, hebben eenige meisjes vallend vuur op bet lichaam gekregen, waardoor zij brandwonden opliepen. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 9 Juni. Aangekomen Noorscb s.s. Hild, van Londen om kolen te bunkeren; Duitsch s.s. Bitterfeld, van Emden met stuk goederen beide in de Wilhelminahaven; Eng. s.s. Severn, van Liverpool; Duitsch s.s. Juno, van Stettin, beide om te dokken in de WilheJ- haven. SCHIEDAM, 10 Juni. Aangekomen: Eng, s.s. Chirrlpo, van Bremerhaven om te bunkeren in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 9 Juni. Vertrokken: s.s. Oot- MOEDERCURSUS 1930 Hedenavond te 7 uur en half 9 de derde les van den Moedercursus (Gorzen). De deelneemsters worden verzocht tijdig aan wezig te zijn. Geslaagd te Leiden voor 't doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid de heer P. van Boehove alhier. Tilopa naar Tela; Duitsch s.s. Bitterfeld, naai Oost-Azië via Antwerpen. SCHIEDAM, 10 Juni. Vertrokken: Noorsch s.s. Tennessee, met stukgoederen naar Oslo. snikheete dagen niet meer aan normale eischen j marsum, naar Archangel; Fransch s.s. Gallium, voldoet. Het aantal kleedkamertjes zou aller- naar Rotterdam; Eng. s.s. Batua, naar Rotter- eerst met een zestigtal eenvoudige hokjes J dam; Noorsch s.s. Hild, naar Abö; Eng. s.s. moeten worden aangevuld. Moet er een nieuwe inrichting bijkomen? Een hulpinrichting zou inderdaad goede diensten bewijzen. In den komenden winter kan Gemeentewerken de hin derlijke schuine glooiing recht wegsteken, en eenige meters achteruit brengen. De spring plank, die een sta-in-de-weg is voor den rechter uithoek van het bassin, kan verplaatst worden. Er zijn lu de afgeloopen weken reeds dagen geweest dat het bassin door meer dan 6000 personen werd bezocht en de boel, ondanks de activiteit der badmeesters, spaak liep. Kom Gemeentebestuur, toon eens Uw goeden wil en wees een massa liefhebbers der zwem- sport ter wille. Schiedam, 10 Juni 1930. A. v. D. SUCCES VAN TEGENO Bij het gistel-en in den Briel gehouden muziek- en zangconcours wisten de T.E.G.E.N.O. koren twee eerste prijzen te behalen, terwijl de leider, de heer H. Kreemer den directeursprijs verwierf. ONDERLING KUNSTGENOT Opgericht is met aanvankelijk vijftien wer kende leden de tooneelvereeniging „Onderling Kunstgenot". De vereeniging telt reeds 'n vijf tigtal donateurs. De repetities worden gehou den des Maandagsavonds in de zaal Harmonie. IJSCOCONCERT Geachte Redacteur. Beleefd verzoek ik U deze enkele regelen te doen plaatsen. Volgens 't ingezonden stuk van gisteravond, onderteekend Jeremias, moet dat ijscoconcert wel geweldig geweest zijn, tevens onpleizierig voor de Burgemeester Knappertlaan-hewoners doch ik vroeg mij af: zou dat nu alle Zon dagen zoo zijn als nu, juist met 't concours van Gusto's Muziekvereeniging nu er zooveel vroolijkgestemde menschen op de been waren. Kan inzender van 't ingezonden stuk niet begrijpen, dat die menschen hun Zondagsrust niet opofferen voor hun pleizier? dan wel verplicht zijn dat te doen voor hun gezin. 0£ die ijsco-venters 't niet juist van den bondag moeten hebben? Wie koopen hun room ijs? Toch meest die opgeschoten jongens die 's Zondags in 't Sterrebosch wandelen en hun zakcenten laten verdwijnen in de handen der roomijs-boeren. In de week moeten zij werken, dus moeten die ijscoventers het toch juist van den Zondag hebben Daar 't wekelijksch arbeids loon dikwijls te schaarsch is om een groot gezin van ondergang te behoeden, willen wij niet hopen dat de Overheid het zich moeilijk zal maken, door die zoogenaamde Zondagrust in te voeren, want dat zou ook menig w e r k- 1 o o z e die daarmede nog een boterham verdient, tot nadeel zijn. Wat de ij s c o-v enters betreft, die zul len wel zoo meegaande zijn de Burgemeester Knappertlaan-bewoners dat ordinaire belletjes concert niet meer te doen hooren. ROZALINDE. WATERPOLO Tijdens de Pinksterdagen te Amersfoort Tijdens de Pinksterdagen zijn te Amersfoort verschillende verkeersongevallen gebeurd. Op den Pinksterdag reed een auto met snelle vaart op het Julianaplein een motorrijder aan. De motor werd geheel vernield, terwijl de be stuurder zekere B. een beenbreuk en ernstige hoofdwonde bekwam. In den nacht van Zondag op Maandag is op den Soesterweg een meisje aangereden door een auto. Zij werd met zware verwondingen in het Zie kenhuis opgenomen. Op 2en Pinksterdag heeft nabij St. Louis op den Utrechtschenweg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De auto reed tegen een motorrijwiel. De bestuurder van het motororijwiel werd bewusteloos in het pa viljoen „Quatre Bras", binnengebiacht, terwijl da duorijder eenige wonden bekwam, die door Dr. Kamerlingh werden verbonden De beschildering van het priesterkoor in de H. Hart-kerk In de groote zaal van het parochiehuis der Gorzenkerk zal hedenavond de kunstschilder W. Adolfs een lezing houden over het ontwerp der kerkbeschildering op 't priesterkoor, welke aan den zeereerw. heer Pastoor hij gelegenheid van diens aanstaande zilveren priesterfeest, door de parochianen van de H. Hartkerk als feestgeschenk wordt aangeboden. De leden van de propagandaclub ,,St. Cle mens" alsmede alle belangstellende parochia nen worden uitgenoodlgd deze interessante lezing bij te wonen. De vergadering neemt een aanvang te half negen precies. In de Gemeentelijke Zweminrichting voor heeren aan den Havendijk werden gisteravond voor de competitie van den Zwembond voor Rotterdam en omstreken niet minder dan 3 waterpolowedstrijden gespeeld, voor welke wed strijden buitengewoon veel belangstelling be stond. Dames eerste klasse. S.Z.C. 2V.Z.C. 1 In een gezellig partijtje, waarin bleek, dat de Schiedamsche dames er nog minder van kenden dan de Vlaardingsche, verloor S.Z.C. met 40 De stand met de rust was 10 voor V.Z.C. Voor de S.Z.C. speelden de dames: B. Tim mermans, N. Sneep, M. Poppezijn, M. Bom, L. van der Most, J. Bos en M. Valierius. Heeren tweede klasse S Z-C. 2V.Z C. 2 'n Zeer spannendeu en forschen wedstrijd werd gespeeld tusschen de reserves van Schiedam en Vlaardingen. Voor de rust weten van der Kleij en J. Koning S.Z.C. een voorsprong te verschaffen, terwijl Over de Linden van V.Z.C eenmaal het Schiedamsche doel doorboort, zoo dat met die rust de stand 21 is voor Schie dam. Na de rust voeren M. van der Meer en J. Koning den stand op tot 41, terwijl V.Z.C. nog eenmaal doelpunt, zoodat het einde komt met een 42 overwinning voor S.Z.C. 2. Voor S.Z.C. speelden: Man in 't Veld, Piek, v. d. Kleij, Verbruggen, Bergkotte, Koning en v. d. Meer. Heeren eerste klasse S.Z.C. 1V.Z.C. 1 Wanneer de scheidsrechter om ongeveer 9 uur beginnen blaast, stelt S.Z.C. zich als volgt op: van Woerkom, doel; Kemper, Hehemann, Verlinde, achter; Bokhorst, Keijzer, Hagers, voor. Het spel is nauwelijks eenige seconden oud, of Verweij geeft met een ver schot V.Z.C. de leiding. De aanvallen van S.Z.C., hoe talrijk en vinnig ook, hebben geen resultaat Ook de aanvallen van V.Z.C, zijn zeer gevaarlijk. Wan neer Keijzer uit het water wordt gestuurd voor het opstellen binnen de 2 meter, speelt S.Z.C met 6 man verder, maar verslapt niet. Ondanks de numerieke meerderheid weet V.Z.C. dan ook voor de rust niet te doelpunten. Na de rust houdt S.Z.C. nog even stand, maar tenslotte moet v. Woerkom zwichten voor een hard schot van Verweij. Stand' 20. Als even later Keijzer den hal goed krijgt toegespeeld doelpunt hij met een hard schot van dichtbij. Met 21 in het voordeel van V.Z.C. komt het einde. S.Z.C. was zeker niet minder sterk dan V.Z.C. en heeft dan ook onverdiend verloren. Een gelijk spel had de verhouding beter weer gegeven. De heer P. van Beurden leidde alle wedstrijden keurig. TEMPERATUUR GEM. ZWEMBADEN De temperatuur van het water ni de Gem. Zwembaden bedroeg heden 68 graden F. AANRIJDING Het 13-jarige meisje A. K. uit de Graaf- Florisstraat is gisteravond in de Nicolaas Bestsstraat, toen zij van haar rijwiel afstapte, aangereden door den wielrijder J. V. uit Rotter dam. Het meisje viel tegen den grond en liep eenige ontvellingen op. ZaFerSagavond is het 4-jarig dochtertje van het gezin van den heer A. de B. wonende aan de Langstraat te Roozendaal uit een raam gevallen ten gevolge, waarvan de kleine Maan dag is overleden. Het kind was ongemerkt naar boven geslopen waar het aan de achterzijde van het huis, na op een stoel te zijn geklom men, kans heeft gezien een raampje te openen. Het noodlottige gevolg was, dat het kind er uitviel en achter op de plaats van het huis terecht kwam. In deerniswekkenden toestand is het kindje naar binnen gebracht, waar het Maandagavond zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de gevolgen is overleden. Verwacht wordt: Meest matige, Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Fietsers en motorrijders lichten op 's avonds 9.49 tot 's morgens 4.09. van 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. Dinsdag bestuursvergadering R. K. MetaaL bewerkersbond ,,St Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams. Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half II repetitie IConinkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor Orpheus" onder leiding van EkL Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 3—5 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 11 Juni Vergadering Hoogst raatbei angen, Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Gebouw AUTOBUS TE WATER VERDUISTERING Do rijwielhandelaar F. K. van de Hoogstraat alhier, deed bij de politie aangifte van ver duistering van een rijwiel, gepleegd door een man, die zich d. T. noemde en zei op de Laan te wonen. Hij had het rijwiel gehuurd, doch kwam niet meer terug. Het opgegeven adres bleek valsch te zijn. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 710 Maart GEBOREN: Catharina M. L. docher van C. C. H. Swinkels en J. C. L. Collignon, Eerste Tuinsingel 17 Martinus, zoon van T. A. Heijnsbroek en L. Offerman, Zuidlandschestr. 20 Elizabeth J. H., dochter van A. Amers foort en M. H. L. M. Fredrika, Leliestraat 33 Hermanus, zoon van J. J. Schafthuizen en A. van der Ent, Gordonstraat 22 Maarten H., zoon van M. Wiling en R. C. Rohm, Lange Nieuwstaat 131 Maia E. C., dochter van W. M. van der Tuijn en C. M. A. Leusen, W. de Zwijgerlaan 42 Arnold Th., zoon van G. van Eden en N. A. den Hartog, Breed straat 22 Johanna H., dochter van A. H. Hermsen en B. Opschoor, Mariastraat 83 Antonla, doch ter van A. G. van der Kooij en T. D. Verhaar, Westfrankelandschestraat 90 Leendert en Jan H., zoons van J. van Katwijk e® A. Mul der, Gordonstraat 18 Dirksje, dochter van G. Overheul en G. Stehouwer, Parallelweg 146 Jakob, zoon van D. Monczi en J. Slier, Hoog straat 119 Theresia M. A., dochter van Q. Dries en A. M. Brokling, Aleidastraat 58 een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van J. Willems en A. J. Snijders, Breedstraat 38. een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van B. F. de Backer en C. Mookhoek, Nassau- laan 75. OVERLEDEN: J. Brinkman 60, Broersveld F. H. Krohne, 51 j., .Nassaulaan L. P. C. M. van Noort, 14 j., Nassaulaan De 25 inzitenden gered Gisterennacht om drie uur, reed een autobus vari de fa. v. d. Poll, uit Franeker, waarmee een muziekcorps, bestaande uit 25 man, uit Witmarsum komende, van een Con cours te Drachten naar huis werd gereden, te Oldenboorn, in een bocht van den weg, in de Wetering. De bus kantelde en kwam op zij in het water terecht. Wonder boven wonder wis ten alle inzittenden uit de bus te komen door het inslaan van de ruiten. Vijf van hen werden licht gewond en moesten onder geneeskundige behandeling gesteld worden. De oorzaak vaan het ongeval is waarschijn lijk te wijten aan het feit, dat boven het wa ter een dichte mist hing, waardoor het uit zicht belemmerd werd. Het gezelschap werd met een andere auto bus van Oldenboorn naar zijn woonplaats ver voerd. A. M. de Jong contra Nap de Ia Mar DIEFSTAL A. V. deed bij de politie aangifte van dief stal van een paar nieuwe schoenen, die hij in een hooischuur van C. aan den Rotterdam- schen Dijk had neergezet DE GEVRAAGDE MAATREGEL NIET VOOR TOEWIJZING VATBAAR GEOORDEELD De heer A. M. de Jong heeft in kort geding de schorsing gevraagd van het tusschen hem en den tooneeispeler Nap de la Mar gesloten contract betreffende de opvoering van „Me- rijntje Gijzen's Jeugd", „Het Verraad" en „Flie refluiters Oponthoud" op grond van verschil lende tekortkomingen van gedaagde Nap de la Mar. Gevorderd werd de opvoering te beletten. In deze procedure werd voor den president van de rechtbank, mr. P. Coninck Westerberg, in kort geding gepleit. Mr. J. Hartog de Vries trad voor gedaagde op en bestreed de vor dering. Hij wees erop, dat het auteursrecht nog onbeperkt aan den heer de la Mar toekomt, zoodat men te doen heeft met een z.g. absoluut recht. Pleiter betoogde, dat de president onbe voegd is van de vordering kennis te nemen. Mr. T. H. C. M. van Wijck, optredende voor den heer A. M. de Jong, achtte de gedragingen van den heer de la Mar van dien aard, dat spoedig ingrijpen noodzakelijk is. Er wordt slechts een maatregel van tijdelijken aard ge vraagd, zoodat de president bevoegd is. Uitspraak doende overwoog de president, dat hij in deze bevoegd is, omdat de beslissing in de hoofdzaak aan den gewonen rechter on derworpen wordt. Bovendien kan hier van een spoedeischend geval worden gesproken. Toch oordeelde hij den gevraagden maat regel niet voor toewijzing vatbaar, daar hij deze van een zeer ingrijpend karakter achtte en hij over den afloop van de hoofdprocedure voor de rechtbank zich aan geen voorspelling waagde. Ook vreesde de president bij toe wijzing der vordering gedaagde voor jaren van zijn rechten te berooven. 13 Juni: Diergaarde, avondconcert Rott. Philh. Gen. Groote Kerk, orgelvoordracht Alex Paepen (Antwerpen), 8 uur. 15 Juni: Doeletuin, 2e pop. Grenadiers concert, 8 uur Diergaarde, middagconcert Rott. Philh. Gen. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 12 Juni in: Graad- théatre (voor volwassenen); Thalia (voor vol wassenen) Luxor (voor volwassenen)Cen traal; Colosseum-theater; Roxy-theater; Olympia (voor volwassenen); City (voor vol wassenen). SCHIEDAM, 11 Juni. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pCt. zonder fust 13.50 zonder belasting. Spiritus Binnenlandsche prima spiritus ad 100 pCt. 25.50 per H.L. Buitenlandsche prima spiritus ad 100 pCt. f 15.0015.50 per H.L. (naar kwaliteit). Alle prijzen zonder fust of zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling 0.90. MEISJE ONDER DE TRAM EN OP SLAG DOOD Zondagmiddag te ruim half zes is op den 1 Muiderstraatweg nabij Naarden een ernstig ongeluk gebeurd. Twee jongelieden en een meisje reden per fiets in de richting Amster dam. Achter hen naderde een motortrein van van de Gooische Stoomtram. De beide jonge mannen weken bij het naderen van de tram iets naar links uit, doch het meisje bleef aan den rechterkant van den weg aan welken kant ook de stoomtram passeert, rijden. Volgens mededeeling van den bestuurder stapte het meisje, toen de tram tot op vier a vijf metèr afstand genaderd was, plotseling van het rij wiel en stapte in de trambaan. De tram kon niet meer stoppen. Het meisje kwam onder den wagen terecht en was op slag dood. Het bleek te zijn de 19-jarige mej. C. de P. uit Amsterdam. Het lijk is door de politie te Naar den in beslag genomen. Er is proces-verbaal opgemaakt. Einde der vorige week geraakte de mijnwer ker H., uit Nieuwenhagen, op Staatsmijn Em ma onder vallend gesteente en liep ernstige fracturen op. Hij is Zaterdagnacht in het St. Josephziekenhuis te Heerlen aan de gevolgen overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1