n m Dr. Cuypers' standbeeld onthuld WOENSDAG 11 JUNI 1930 V UIT LIMBURG Z. D. H. MGR. W. BOUTER HOOGEERW- PATER A- j. JURR1US O P. HUIB LUNS HOUDT DE EEESTREDE terug uit de missie. MENSCHEN EN MiENINGEN EEN BAZAAR DE EERSTE KERKCONSECRATIE DOOR MGR. J. H. G. JANSEN VORSTELIJK BEZOEK UIT JAPAN MR. MARCHANT J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST Zijn vrouw met een mes gestoken WATERNOOD IN INDIE Limburg gaat door voor het „zwarte land. Niet alleen om de steenkool, die daar gewon nen wordt en heel wat zwart maakt ook omdat Limburg zoo goed als geheel Katho liek is. Daar moet zooiets heerschen als een zwarte terreur: en wat de Katholieke geeste lijken daar prestoeren, volgens de sociaal democratische pers, gaat alle verbeelding te boven. Het is daar zwart, het is daar donker; alle licht dat daar door de duisternis dringt, komt van rood, natuurlijk. Of het daarom zoo zwart blijft?'? I-Ieel wat kwaads werd er verteld van die streek en van die menschen. Het goede kwam alleen van den rooden kant, of tenminste op aandrang der rooden, of uit vrees voor da rooden of en dit in ieder geval als er geen rooden gekomen waren, zou daar beele- maal niets zijn gedaan. Dit zei ook de haan van het sprookje: als hij niet kraaide ging de zon niet op. Den moed om eens zijn snavel te houden en het te probeeren, bezat hij niet, want hij kon toch niet toelaten, dat de zon weg bleef. En zoo blijft hij maar kraaien en de *on te voorschijn brengen. Nu wordt de aandacht gevestigd op een stukje rood licht, roode zon, en rood hanen gekraai uit Limburg. Zoo schrijft h»t socialistisch weekblad: De Werker „Wij deelen u mede, dat ons bestuur ern stige maatregelen zal treffen tegen ben. die onwillig zijn hun achterstallige schuld voor door onze Coöp. geleverde artikelen te vol doen. Zij, die weigeren met ons een regeling te treffen, waardoor hetzij in ééns, hetzij in termijnen, die schuld ten spoedigste wordt aangezuiverd, zullen in volgende no.'s van ons Coöp. blad worden vermeld en tot ge rechtelijke invordering door beslaglegging op het loon, worden overgegaan. Wij waarschuwen ernstig voor het gevaar dat zij beloopen uit hun werkkring te wor den ontslagen, gezien het standpunt, dat door directies van diverse bedrijven wordt ingenomen. Een ieder zij dus gewaarschuwd". Dat wijst heelemaal niet op licht! Nu wil len wij uit zoo'n feit geen bewijs smeden van algemeenen aard: daar komen overal dingen voor, die ieder gewoon mensch afkeurt. Doch wel moet dit een reden zijn, om niet te gauw hoog van den toren te blazen, ais aan Katholieken kant eens iets mankeert. Wel blijkt hieruit, dat ook een sociaaldemo cratische coöperatie tot de meest-burDei ij e middelen zijn toevlucht neemt. Ten eerste: de zwarte lijst in le 1 a Ten tweede: gerechtelijke invordering, door beslaglegging op het loon. Dit moest een Katholieke zaak eens doen! Wat zouden er dan hartroerende artikelen verschijnen over de huichelaars, die de liefde preeken en den haat doen! Wat zouden „de arme arbeiders, die van hun hongerloon beroofd werden" opgeld doen! Doch nog andere middelen staan klaar. Gevaar om uit het werk te worden ontslagen! Gaat dat voor een sociaaldemocratische in richting niet wat ver? Zouden de diverse bladen zulke sociaal democratische lichtpunten niet op den kande laar zetten? Wij mogen dat hier toch ook wel weten. Het bezoek aan zijn vaderland Z D.H. Mgr. W. J. A. Bouter, Bisschop van Nellore (Br.-Indië), die de vorige week te Rome oef cl e, zal thans zijn eerste bezoek na zijn bisschopswijding, aan zijn vaderland en aan zijn geboortestad Amsterdam komen brengen. Mgr. Bouter, die vergezeld wordt door Father Ruygrok, eveneens priester van de St. Joseph- missie-congregatie van Mill Hill (Engeland) en missionaris in Nellore (Madras), wordt heden Woensdag in het Missiehuis te Roozendaal ver wacht, waar Mgr. zal overnachten om Donder dag de reis voort te zetten naar Amsterdam. De Hoogeerw. pater A. J. Jurrius, provinciaal der paters Dominicanen is met de „Rotterdam" van de Holland-Amerikalijn van zijn visitatie- reis door West-Indië, Trinidad en Portorico in het vaderland weergekeerd. HOOGEERW. PATER STEPHANUS PEETERS f Vrij onverwacht, na nog voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden is Maan dagavond in 't klooster te Haastrecht, waar hij dezer dagen is aangekomen, overleden de HoogEerw. Pater Stephanus (in de wereld F. Feeters), Provinciaal der Paters Passionisten. EEN HELD OP HET SCHILD GEHEVEN Uit de missie van Curasao is met verlof teruggekeerd in zijn geboorteplaats Grubben- vorst de weleerw. pater G. van Hegelsor.i. die reeds 22 jaren lang als missionaris in Curasao werkzaam is. ZUSTER DA MI ANA. f Iu het R. K. ziekenhuis St. Antoniushove te Voorburg is in den ouderdom van 37 jaar na een kortstondige ziekte overleden de Eerw. Zuster Dainiana (in de wereld mej. M. van Berkel). Zuster Damiana was als verpleegster ver bonden aan de operatiekamer. NEDERLANDSCHE roode kruis. Bij Kon. besl. is met ingang van 1 Juni 1930, voor den tijd van 5 jaren, benoemd tot lid van het hoofdbestuur der Vereeniging Het Nederlandsche Roode Kruis de heer A. J. t e n Hope te Rotterdam, lid van het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging Eerste Hulp hij Ongelukken en van bet. dagelij 1:ach bestuur van den Bond vau Eerste Hulp bij Ongelukken- vereenigingen voor Rotterdam cn omstreken, Gistermiddag is dan op het Munsterplein, te Roermond onder overweldigende belangstel ling, in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins en talrijke hoogwaardigheidsbekleders van Kerk en Staat, het standbeeld voor den bouwmeester Dr. P- J- H. Cuypers teestelijk onthuld. Omstreeks half drie verzamelde zich op het Munsterplein naast de O. L. Vrouwe Munster kerk een talrijke schare genoodigden, waar onder wij o.m. opmerkten: den vicaris-generaal van het Bisdom Roermond, mgr. dr. Bauduin en dcn plebaan deken mgr. Le Bron de Vexela, voorts Z.Exc. oud-minister ir. Bongaerts, den president der Rechtbank, mr. Bolsius en vei schillende leden der rechterlijke macht, den hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs mr. P. Truiien en den inspecteur vaU liet Bijzonder Onderwijs dr. Jos. van Gils, verschillende pro- „„rnnder diens zoon dr. Jos. Cuy- pers'en^vele andere kerkelijke en wereldlijke Lhiks^en'réchts van het Munsterplein had de i, i ioued een plaatsje gevonden en verschil lende vereenigingen rukten met wapperende Vla en schetterende fanfares naar het feestterrein, waar het dundoek van alle gevels prdc en do nieuwsgierigen zich verdrongen, W alle vensters niet alleen, maar bovenop !0°iL,ken en op de open galerij van de Munster kerk plotseling schalt het Wilhelmus en Z. T' II Prins Hendrik betreedt de eeretribune, verwelkomd door een geestdriftig Wilhelmus. Nadat de hooge gasten hebben plaats geno men. neemt de burgemeester van Roermond mr. Waszink het woord. Spr. heet allen van harte welkom en brengt den eerbiedigen dank der bevolking van Roermond aan Z. K. Hoog heid, wiens tegenwoordigheid door de stad en haar inwoners om 't zeerst op prijs wordt gesteld. Nadat spr. aan allen, die tot de oprichting van het monument hebben meegewerkt den dank van het Comité heeft betuigd, geeft hij het woord aan Huib. Luns, directeur van het Rijksinstituut voor beeldende Kunsten tot het uitspreken van zijn rede. Een held op het schild De schare vereert den Held en den Heilige. Den Heilige wordt de stille eer van het al taar gegeven, maar den held heffen wij in ge- druisch van wapenen op het schild. Mannen en vrouwen van Roermond, een uwer zonen wordt boven u uitgetild, zoo aan stonds wordt een held op het schild geheven 'n Held Ja, een, wien macht gegeven werd over de menschen, omdat hij vermocht vorm te geven aan wat in hen leefde. De spreker schetste dan Cuypers' afkomst en opleiding. Wij weten, dat 16 Mei 1827 te Roermond Anna Maria Bex zijn moeder werd en dat Jo hannes Hubertus Cuypers, zijn vader, kerk- decorateur was. Een kunsthandwerker dus, 'n „artisan" dit wil zeggen een uit een groep, die de liefde kent, want de „artisan" is de man, die gewend is dat de liefde voor zijn werk een belangrijk en constant tekort aan geldelijke belooning voor dat werk vergoedt. Wij kunnen onze rede voor dit standbeeld niet aanvangen zonder dat onze eerbiedige ge dachten in stilte gaan naar de rij van ernstige en toegewijde handwerkslieden, die de ances- traliteit vormen van den man, die zijn geslacht door de schittering van zijn talenten voor al tijd uit de stilte bracht naar 't gerucht. Er is niet veel fantasie voor noodig, om hier op deze plek dat eerste gerucht te hooren aan komen in koperen fanfaren. In 1S49 wordt Cuy pers voor het eerst gehuldigd. Hij behaalde met glans den prix d' excellence te Antwerpen, en deze schooltriomf wordt gevierd met vlag gen en vaandels, eerewijn en muziek. Cuypers' eervolle loopbaan Mogelijk is de pastorie te Venray, uit 1850, 't eerste bouwwerk, maar zeker is de Bisschop van Roermond, Mgr. Paredis, onder de eersten geweest, die Cuypers den stijgbeugel reikten. Van 18511855 werkt hij aan de restauratie van L. Vr. Munsterkerk, te Roermond. Wat zijn eerste kerk had kunnen worden, kwam niet tot stand. Het kerkbestuur te Hel mond droeg hem het ontwerp van een nieuwe kerk op. Toen de jonge Cuypers zich in per soon vertoonde, kon men zeggen: hij kwam, men zag, en bij verloor. Want Cuy pers had een baard, lange baren en een slappen hoed. En zijn romantisch kunstenaarspak deed zijn opdrachtgevers alle vertrouwen verliezen n meer ordentelijk man zou de kerk bou wen. Romantisch dat was Cuypers tóén hij zou 't blijven. In den zang en tegenzang van klassicisme en romantiek had bij zijn partij gekozen. Als vragen en antwoorden zulien gedurende de 19de eeuw de schommelingen tusschen de beide levenshoudingen zich afwisselen en het leven van de kunst in stand houden. Middelerwijl rijzen Cuypers' eerste kerken, en spitst -de toren van Veghel omhoog, die wel genoemd werd de schoonste toren sinds eeuwen in de lage landen gebouwd. In hetzelfde jaar 1854 is het ontwerp voor de restauratie van Rolduc in studie. In 185S heeft de eerste ontmoeting plaats met Joseph Alberdingk Thijm, die aan het 4de deel der Dietscha Warande werkt. Hij zal het zijn, dia den litterairen vorm geeft aan de kunstfilosofie van den kerkbouwer. En nu strooit als 't ware de meester zijn kerken over stad en land de emancipatie der Katholieken in Nederland had l.aar bouwmees ter gevonden. Cuypers in Amsterdam In 1876 begint de houw van het Rijksmu seum, waarvan het overbodig is de beteekenis aan te geven. 'n Paar jaar geleden, werden Ebersons pro jecten voor een Rijksmuseum getoond, ei^ niets gaf een duidelijker beeld van de relatieve be teekenis van Cuypers' meesterschap dan de schamelheid van het werk, dat men tegenover het zijne dorst te stellen. Maar mocht er onder u ooit iemand twijfelen aan de absolute beteekenis van Cuypers' ar beid, dat hij dan rustig in den fraaien tuin rond het bouwwerk de gelukkige proporties van het geheel en de waarlijk monumental- spraak van menig detail in zich opneme. Cuypers in Amsterdam Hij bouwt 't Rijks-Museum hij houwt het Ceutraal-Station Geeft gij u er rekenschap van, wat het be- teelrend moet hebben voor den Roermondschen man, om Nederland te veroveren en zijn vaan del te planten in 't hart van die Hollandsche provincies, die nooit te kort zijn geschoten in zelfwaardeering Roermond geheel verlaten doet Cuypers eigenlijk nooit overal was dr. Cuypers op zijn gemak te Roermond was hij thuis. In zijn werkplaatsen, wij kunnen er van ver zekerd zijn, heeft hij de gelukkigste dagen van zijn leven gesleten de vele uren, die hij er in lange werkmanskiel heeft doorgebracht - want Cuypers behoorde tot in het superlatieve tot de handelenden. De beteekenis hiervan is geheel onafhankelijk van de betrekkelijke waarde van het werk, dat uit die werkplaats kwam. 't Heeft dr. Cuypers aan waardeering niet ontbroken hij zijn leven. Toch is dit eigen lijk de eerste gelegenheid om vrijuit te zeg gen wat wij van Cuypers denken, en waar wij hem voor danken. Wat wij van hem denken en waar wij hem voor danken Bij zijn -leven hebben de mannen van smaak onder ons hem te wéinig de anderen hem te veel gezegd. Bij zijn dood, toen hij hier in de eerste da gen van Maart 1921 werd uitgedragen, pasten geen andere woorden dan die Bossuet voor den zonnekoning uitsprak Dieu seul, mes fréres, est grand. Maar nu kunnen wij het in uw nog geslui erde bronzen gelaat zeggen Cuypers In uw rijke leven is van alles te vinden, en in dit leven en zijn vele wederwaardigheden zijn voor ons onderwerpen te over voor bespiege ling en inkeer. Gij waart een mensch als wij allen. Deze menschelijke Cuypers zal nu voor goed schuil gaan achter „de gelijkenis", die wij nu van U gemaakt hebben. Er was in U de verpersoon lijking van een kunstrichting. Gij zijt 't nu voor ons niet meer. Wij hebben van heden af van U gemaakt de gelijkenis van den bouw meester, een legendarische steenstapelaar en vormgever in moeilijke en vermoeide tijden. Gij waart fel en besloten de man van een partij van heden af zijt gij van ons allen. Dat de strijd der meeningen zich om deze figuur geheel heeft neergelegd, daarvan ge tuigt voor ons land, voor ons volk in zijn ge héél die vonkenspattenden arbeidzaamheid, van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, op deze plaats en op dit uur. Zeker, Cuypers, wij hebben U te Roermond, in uw geliefd gewest neergezet gij staat er als Nederlander, maar ook als Europeaan, als Westerling, als de vereerde gast op alle ver broederende bijeenkomsten van „de Meesters van de Wercke" van alle landen in uw tijd. Wij danken U niet. dat gij een kunstenaar geweest zijt de kunst is van mystisch gehalte, de geest blaast waar hij wil. De drift komt van boven. Wij zien in U echter èn den hamer èn het aanbeeld. Wij zien in U het ijzer en héél die vonkenspattenden arbeidzaamheid. Daarvoor, Cuypers, danken wij U. Want als fijnzinnig mijmeraar had ge im mers kunstenaar kunnen zijn. Maar zonder uwe heldhaftige werkmansdeugden zouden wij heden U niet feestelijk eeren. Wij zien 't nu duidelijk gij zijt uw weg gegaan, alsof gij bij uw leven reeds van brons waart. Wij willen niet meer denken aan de reeksen gevechten, die gij met uwe secundanten De Stuers en Alberdingk Thijm, te strijden gehad hebt in open en eerlijken kamp. Maar wij kunnen niet vergeten, zelfs niet of misschien juist niet op dezen dag de ijzeren kalmte van uw schreden. Wij kunnen dan ook nu met reden en volle recht van U maken een, die niet versaagde een held. Zoo zult gij van af heden een fi guur zijn in ons Pantheon. Wij zullen handhaven De belangstelling voor het heden is dan al leen ten volle waardeerbaar als zij de voorbe reiding geldt voor het werk van morgen. De kunstenaars kunnen wij in het verleden en toekomst immers alleen zien als de natuur lijke bloemen op de cultuur van een volk, als den rijken opbloei uit de beschaving van een natie. Wil 'n feestelijkheid als deze vruchten afwer pen, dan zal men de gelegenheid moeten aan grijpen het zich nog eens duidelijk voor oogen te stellen, dat in het oprijzen van kunstenaars uit de massa vooral gezien moet worden de be- looning voor den hoogen arbeid, de breede ontwikkeling, de driftige werkzaamheid van héél een volk. Te zelden is het ons gegeven in den eerbied voor een heldhaftig leven een saamhoorigheid te vinden, dan dat wij dit oogenblik niet zou den benutten om rond dit beeld in warm ge meenschapsgevoel ons geloof te vernieuwen, in de rol die ons ras in de beschavingsgeschie denis nog te vervullen zal hebben in de taak die het nog is weggelegd. Wij zullen ons handhaven zooals Cuypers ons gehandhaafd heeft in de vroege dagen van ons 19de eeuwsche reveil. Bouwmeester Wij zullen blijven bouwen aan het groote en ruime huis van onze volksgemeenschap. Wij zullen niet versagen. Wij zullen zoolang het dag is arbeiden. Wij zullen levendig blijk geven begrip te hebben van den komenden tijd. Terwijl wij den geest onzer kinderen hoog oprichten, zullen wij hun driften niet dooven, maar spannen voor opvoeding en onderwijs. Als wij heilige priesters zijn, of ware over heden van ons volk, als wij wakkere handels lieden zijn in onze kantoren, rustige kapiteins op onze schepen of ondernemende industri- eelen in onze fabrieken, als wij, mannen en vrouwen uit het volk, het werk onzer handen ook met het hart, verrichten, dan werken wij allen van hoog tot laag mede om ons vaderland zich te doen uitspreken door kunstenaars, die als een Cuypers zullen getuigen voor alle tij den van de energie, den passievollen arbeid, de pittige bekwaamheid en de laaiende liefde voor wat krachtig en groot leeft m den mensch, van het Nederlandsche volk van morgen. Nadat de heer Huib Luus zijn rede onder luid applaus heeft beëindigd, treedt Z. K. Hoog heid op het monument toe, dat hij met eenige welgekozen woorden plechtig onthult. Hierna wordt een Dr. Cuyperslied gezongen door Roermond's Mannenkoor op woorden van J. N. Snackers en muziek van C. de Rooy. Dan treedt de burgemeester weder op het podium om namens de stad Roermond, daartoe gemachtigd door een besluit van den gemeente raad, liet monument plechtig te aanvaarden. Na afloop der receptie vertrok Z. K. H, onder do tonen van het Wilhelmus en het gejuich der bevolking. DR, P. J. H. CUYPERS. naar een teekening door Adr. van der Plas Zoo'n ding helmen we allemaal. Als we vroeger eens iels ntmdig hadden, zonder pre- cies te welen wat, dan gingen we een bazaar binnen, en we kwamen er uitna gekocht te hebben. Twee gevoelens streden dan in ons bin nenste; iels gekoclLl te hebben dal goedkoop was, maar ook iels dal niets waard was. Zoo'n bazaar heeft het verder gebracht: het is een gebeurtenis geworden, door den een verlangd, door den ander gevreesd. Het lijkt een woekerplant, die niet weg le krijgen is. Een stuk onkruid, dal helaas een aardig bloempje kweekt, maar een bedenkelijk aroom verspreidt. Wie heeft cr al eens niet gezucht over een bazaar? Helaas, de liefdadigheid heeft zich meester gemaakt van dat instituut, zooals een bona fide kweeker een stuk onkruid voor bloem of sierplant de wereld inzendt. Dames met veel vrijen lijd komen in actie. Heeren met veel geld worden door die dames bewogen, daar hun portcmonnaie cn porte feuille le komen leegschuddcn. Je kunt er alle soort dingen koopen, waar je niets mee doet en die heel duur zijn. Ge kunt er erg verkwistend optreden... voor het goede doel En de winkeliers mogen goederen geven of goederen leveren voor sterk gereduceerde prijzen, goederen die ze zelf liever zouden verkoopen legen den gewonen prijs. Doch ze moeten wel, want die dames!... En ze mogen advertecren in de programma's cn ze mogen op die bazaar komen, om hun eigen spullen duur terug te koopen en hun geld op le maken in dienst clcr liefdadigheid. En tegelijk met de liefdadigheid hoopt men de liefde te dienen. Op zoo'n bazaar „mag" wat meer. Helaas ook in klceding schijnt dan nog wel eens wal te „maggen Plechtigheid te Leerdam De katholieken van Leerdam hebben gister hun nieuwen tempel, toegewijd aan Maria On bevlekte Ontvangenis in gebruik mogen nemen. Daarmede is aan een vurig verlangen naar het bezit van een grooter en hechter Godshuis dan zij bezaten, voldaan. Eerst dezer dagen werd aan de voltooiing van de door Dom. P. Bellot O.S.B. en den heer H. C. van de Leur, Nijmegen, ont worpen kerk de laatste hand gelegd: zoodat thans aan pastoor J. H. A. Franck en zijn pa rochianen de eer te beurt Hel le «rsten te zijn, die Z. D. I-I. den Aartsbisschop Mgr. J. H. G. Jansen voor het verrichten eener kerkconsecra- tie mochten ontvangen. Voor pastoor Frank werd deze plechtigheid van nog grooter beteekenis, omdat hij in Mgr. zijn oud-pastoor mocht begroeten, toen hij nog kapelaan te Harlingen was. Pinkster-Maandag des avonds arriveerde Mgr., vergezeld van zijn secretaris Dr. Mulder, te Leerdam. Gistermorgen te half negen namen de litur gische plechtigheden, hehoorend bij de conse cratie van kerkgebouwen, een aanvang. Als diaken fungeerde bij het begin der consecratie pastoor J. H. A. Frank. Te circa elf uur waren de drie eerste gedeel ten van de plechtigheden der kerkwijding ge ëindigd. De deuren werden thans geopend voor de geloovigen, teneinde hen in de gelegenheid to stellen, het laatste gedeelte, de eerste II. Mis in de nieuwe kerk, bij te wonen. De H. Mis werd gecelebreerd door den Hoog eerw. heer J. Th. Roeleveld, deken van Wijk bij Duurstede, geassisteerd door pastoor v. d. Steele, diaken en pastoor Wentholt, sub-diaken. Onder leiding van den heer J. Versteeg en op het orgel begeleid door den heer H. Weidinger zong het zang koor de Gregoriaansche Missa In Festis Solemnibus. Pastoor C. Spaan van Montfoort hield de feestpredikatie, voor welke hij zich als tekst gekozen had de woorden van den psalmist: „Hoe heerlijk is het in Uw woonplaats te ver toeven, o God der heerscharen". Prins Nobuhito naar Nederland Naar Aneta verneemt, zal in de eerste dagen van Augustus a.s. de derde zoon van den overleden Keizer van Japan met zijne Gemalin een bezoek aan Nederland brengen en wel strikt incognito. Het Prinselijk paar zal zich ongeveer een week in Nederland ophouden en wel grootendeels te 's-Gravenhage, van waar uit uitstapjes zullen worden ondernomen. AFSCHEID VAN DEN MEXICAANSCHEN GEZANT Een onderscheiding H. M. de Koningin heeft gisteravond te 7.15 uur ten Paieize Het Loo in afscheidsge hoor ontvangen den heer Rafael Cabrera, bui- fengewnon gezant en gevolmachtigd Minister van Mexico by Hr. Mr. Hof. Na afloop dezer audiëntie namen de aftre dende gezant en mevrouw Cabrara deel aan den disch van H. Ma de Koningin en bleven ten Paieize overnachten. De Koningin schonk den heer Labrera bij zijn aftreden het Groot-Kruis der Orde van Oranje-Nassau. PLOTSELING ONGESTELD GEWORDEN Naar wij vernemen is de oud-voorzitter der Eerste Kamer Z.Exc. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst uit Arnhem, terwijl hij met zijn echtgenoote een zijner zonen te Gorssel bezocht, plotseling ongesteld geworden. Een ontboden geneesheer constateerde een hartaandoening. Ofschoon aanvankelijk mede in verhand met den hoogen leeftijd van baron van Voorst tot Voorst, de toestand ernstig werd ingezien, heeft de geneesheer thans kunnen vaststellen, dat de ongesteldheid geen reden tot ongerustheid geeft. De patiënt mag evenwel nog niet naar Arnhem worden vervoerd. Hij is uit voorzorg voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Dertig jaar lid der Tweede Kamei Zondag j.l. was hat dertig jaar geleden dat mr. Marchant lid der Tweede Kamer werd. Bij die gelegenheid heeft hij tal van gelukwen- schen van verschillende zijden ontvangen, zoo wel schriftelijk als telegrafisch en mondeling. LOUIS COUPERUS Een gedenksteen in zijn geboortehuis Te drie uur gisterennamiddag heeft de ont hulling van 'n gedenksteen in den gevel van 't geboortehuis van Louis Couperus, Maurits- kade 43 te 's Ilage plaats gehad, door burge meester Patijn in tegenwoordigheid van een aantal letterkundigen. Tijdens zijn hechtenis had zij connecties aangeknoopt GEVLUCHT, MAAR GEARRESTEERD Zekere B. te Amersfoort was ongeveer 3 we ken geleden ontslagen uit een hechtenis van 8 maanden wegens vechtpartijen. Zijn vrouw W V had intussehen connecties aangeknoopt met 'zekeren IC. Toen B. weer op vrije voeten was, eischte hij, dat zij weer bij hem kwam wonen. B. begon met dreigementen doch bleef verder kalm. Op den 2den Pinkster dag des avonds omstreeks twaalf uur stond de vrouw te praten op de Utrechtschestraat. B. kwam den hoek van de Hillestraat om en vloog plotseling op haar af en bracht haar 3 messteken toe. Luid gillend trachtte de vrouw te vluchten, doch stortte op den weg ineen. K. droeg haar toen naar het hoofdbureau van politie. Dr. Kamerliugh en de assistent-chirurg Gemen waren spoedig ter plaatse. Na voorloo- pige behandeling achtten zij overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. B. was gevlucht, doch is spoedig in arrest gesteld. Verschillende gevalen van typhus DE BEVOLKING UIT VOORZORG INGEëNT MED AN, 7 Juni (ANETA). Te Kwala Sim pang in de afd. Oostkust van Atjeh, Gouvt. Atjeh en Ondérhoorigheden, heersoht water- nood als gevolg van de langdurige droogte. Er zijn voorts verschillende gevallen Aran typhus geconstateerd, zoodat de geheele bevolking uit voorzorg wordt ingeënt. Het bestuur organi seert in samenwerking met de leiding der Atjeh-tram maatregelen voor de watervoor ziening. DE REGENVAL IN DELI MEDAN, 7 Juni (ANETA). Dr. J. Kuyper, directeur van het Deli-proefstation, heeft aan een vertegenwoordiger van de Deli Courant medegedeeld, dat de gemiddelde regenval in Deli over de laatste 40 jaren gerekend, een lager cijfer aangeeft dan het gemiddelde over de laatste 15 jaar, zoodat Deli eerder natter wordt dan droger, zooals men vreesde. OUD ZOUAAF OVERLEDEN Op bijna 84-jarigen leeftijd is te Boxmeer plotseling overleden de heer Bern. Boes, oud- pauselijk zouaaf, drager van het kruis van Mentana. „NEDERLAND EXPRESS". Het Agentschap der N. V. Stoomvaart Mij. „Nederland", de firma Kuyper, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein aansluiting gevend op het ms, „P. C. Hooft'', hetwelk 13 Juni a.s. van Genua zal afvaren, Donderdagmorgen, 12 dezer, zal vertrekken van Rotterdam (Maas) te 8.16 uur. Vertrek van 'sGravenhage (S.S.) te 8.47 uur. HET MONUMENT, OMRINGD VAN EEN GROOT AANTAL hüogwaardigheidsbcklccders van Kerk en Slaat, na de oalhuUin*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5