DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DE HOOGSTRAATBELANGEN STADSNIEUWS mmm 53ste JAARGANG DONDERDAG 12 JUNI 1930 No. 15743 DE WONINGBOUW EEN BUURTVEREENIG1NG OPGERICHT VAN DE LEESTAFET De helpende hand de nieuwe vereeniging en de permanente COMMISSIE de beschildering van de GORZENKERK DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN ONGELUK, DAT GOED AFLIEP SCHEEPVAART NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS doelm atige advertentiën INGEZONDEN JLï-1?» NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3.25, p. mnd, 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct Postcli. en girodienst 81440 Üfe DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt voor 1—6 regels 1.55. Elke regel meer 25 ct. Reclames tusschen den tekst 50 ct p. regel. Kabouter-advertentiën ter grootte van 5 regels 0.50, 10 regels 1.—, 15 regels 1.50; uitsluit, bij vooruitbetaling. 1 c i,anfi ppn voet of één oog: 150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijs- Gratis-Ongevallenverzekering: 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.—bij verlies van beide handen, voeten o oogru; y ver ie» Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, vinger; 50. bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.- by verlies van eiken anderen vinger. - De Verzekering loopt p In ons artikel van gisteren merkten we op, dat de netto-woningvermeerdering van 1 Jan. 1927 af tot 1, Juni 1930 heeft bedragen 3383 stuks. De n e 11 o-woningvermeerdering. Want er zijn een aantal woningen méér gebouwd, dan de zuivere woningvermeerdering bedraagt. Ge regeld vallen er woningen af, door onbewoon baarverklaring, onteigening, vervanging door winkel of pakhuis enzoovoorts. In 1927 werden voltooid 287 woningen en vermeerderde de woningvooraad netto met 219 e»n verschil dus van 66. welke uit een of andere oorzaak aan den woningvoorraad wer den onttrokken. In 3928 werden 1137 woningen Voltooid en vermeerderde de woningvoorraad toet 1050 stuks, verschil 87; voor 1929 waren deze cijfers 1467 en 1351, verschil 116; voor 1930 tot 1 Juni toe 889 en 763, verschil 126. Blijkens de laatst bekend gemaakte cijfers bedroeg op 31 December 1928 de woningvoor raad 11.377 stuks. Op 1 Juni jongstleden was hij dus 11.377 1050 763 13190. Nemen we aan dat op 1 Juni 1300 woningen onbewoond waren en dat, zoomin als in 1928, samen- Woning van twee of meer gezinnen, niet meer bestaat, dan waren op 1 Juni 11890 woningen bewoond door evenzoovele gezinnen, tellende 50286 zielen, en bedroeg dus de gemiddelde ge zinssterkte op dien datum bijna 4.23, een cijfer dat nog iets hooger ligt dan op 31 December 1928 toen het 4.20 bedroeg. Intusschen lijkt bij den grooten aanbouw de gemiddelde gezinsssterkte een neiging tot daling te vertonnen. In 1925 bedroeg ze nog 4.29; eind 1926: 4.24; eind 1927: 4.21 en gelijk gezegd, op het einde van 1928: 4.20. In ons artikel van gisteravond over „Woning bouw en Volkshuisvesting", zijn in de derde alinea enkele regels dubbel geplaatst; men late van „en thans nog een 650-tal..." af tot het einde van deze alinea vervallen. GOUDEN PROFESSIEFEEST Op den 24 Juni zal de eetrw. Zuster Annun- tiata haar gouden profeesiefeestvieren in het Weeshuis, alhier, Gedurende de 45 jaar, dat zij onafgebroken in Schiedam is, heeft zij de bescheiden post van portierster bekleed. Van 12 tot 1 uur zal er op dien dag gelegen heid zijn, haar te complimenteeren. PANDORA-THEATER Jubileum Dir. Louis Daniels Ter gelegenheid van zijn 3-jarig directeur schap over deu Pandora-bioscoop heeft de heer Louis Daniels de goede gedachte gehad een gratis voorstelling aan te bieden aan de be woners en bewoonsters van verschillende instel lingen van Schiedam. Dat aan deze uitnoodiging een goed èehoor werd gegeven bewees gisterenmiddag de uit stekend bezette zaal van het Pandora-theater. De bewoners van het St. Liduinagesticht, het St Jacobs Gasthuis, het Katholiek Weeshuis en van het Weeshuis aan den Langen Achter weg hebben een zeer prettigen middag gehad. Velen van hen waren nog nimmer in een bios coop-theater geweest. Geen wonder dus, dat het goed verzorgde pro gramma met geestdrift werd genoten en dat er verschillende keeren geapplaudisseerd werd om het hart eens lucht te geven. De heer Germenraad hield tusschen de be drijven door eenige toespraken teneinde een en ander, Öat vertoond werd, toe te lichten. Ook wees hij op de nieuwste aanwinst van het Pandora-theater: de geluidsfilm-installatie. Namens de directie werden tijdens de pauze en na afloop van de voorstelling, die van twee uur tot ongeveer half vijf duurde, versnape ringen rondgedeeld. De genoodigden zullen dezen gezelligen middag dien de heer Daniels hun bood, niet spoedig vergeten. HET ONGEVAL IN HET BROERSVELD Het slachtoffer begraven Hedenmorgen is het stoffelijk overschot van het slachtoffer van den brand in het Broers- veld, den agent van politie derde klasse, J. Brinkman, ter aarde besteld. Om even over elf uur vertrok de stoet ge ëscorteerd door een zestal hoofdagenten en agenten van het sterfhuis in de Ridderkerksehe- straat. Bij het hoofdbureau van politie in 3e Lange Nieuwstraat werd even halt gehouden, waar hoofdinspecteur v. Veen een krans aan den lijkwagen bevestigde. Hier sloten zich nog een 40-tal andere agenten bij den stoet aan Bij de groeve nam eerst ds. Tonsbeelt het woord, die vooral wees op de vergankelijkheid van het menschelijlc bestaan. Daarna sprak de heer F. Ellenberger, commissaris van politie, mede namens den burgemeester, die verhin derd was aanwezig te zijn, zijn deelneming uit, ook namens het politiepersoneel, dat in Brink man altijd een trouwe collega heeft gevonden. Spr. schetste hier tevens de nauwgezetheid, waarmede de overledene zich steeds van zijn plicht kweet. Een schoonzoon van den over ledene bedankte voor de bewijzen van deel neming. Er was aan het politiebureau en aan de groeve veel belangstelling. AANRIJDING In de Lange Nieuwstraat had gistermorgen een aanrijding plaats tusschen de wielrijders W. v. B. en C. H.v. B. De electrischo lamp, welke de laatste vervoerde werd gebroken. Een flink aantal bewoners en ook enkele be woonsters van de Hoogstraat en den Korte Dam beeft gisteravond gevolg gegeven aan de uitnoodiging van het door enkele winkeliers uit de Hoogstraat gevormde comité, door het comité uitgeschreven vergadering in Musis Sacrum, waar hun belangen zouden worden besproken, bijgewoond. De heer A. van Duinhoven, die de vergade ring leidde, heette allen namens het comité welkom, inzonderheid de raadsleden Broek en Steens, alsmede de toeere-n Hoogendam en Brouöts, eveneens raadsleden, doch die in hun kwaliteit als lid der permanente commissie tegen woordig waren. Hij deelde voorts mee, dat van den burgemeester en van wethouder Houtman bericht van verhindering was ingekomen. De Voorzitter gaf vervolgens een uiteenzetting van hetgeen was geschied en wat het comité beoogt. Op 22 Mei zijn eenige bewoners van cle Hoogstraat bijeengekomen ter bespreking van de algemeene Hoogstraatbelangen. Uit bun midden werd een comité gevormd, dat in een bijeenkomst op 2 Juni een program van. actie opstelde. Er is gevraagd of het noodig was de zaak organisatorisch aan te pakken. We zien in West en Oost een groote uitbreiding, goede straten, vestiging van nieuwe winkels. Door onbewoonbaar-verklaringen wordt do oude stad min of meer ontvolkt. Het centrum loopt ge vaar in de verdrukking te komen. De Hoog straat met haar slechte bestrating, (hobbelige stoepen en onaangename v^rkeersverhoudingen past niet meer in bet kader van dezen tijd. Er moet iets gebeuren. Het verheugt hem dat zulks in de laatste jaren ook door sommige vroede vaderen is begrepen; men denke aan de heeren Brounts, Hoogendam, Hijman, die enthousiast voor asfalteering hebben gepleit. De tegenwer king kwam niet van den Raad doch van een bepaalden wethouder. Wel werd in 1927 van de zijde van B. em W. toegezegd, dat de eerste straat welke voor asfalteering in aanmerking zou komen de Hoogstraat zou zijn, doch we werden blij gemaakt met een doode musc-h. De zelfde wethouder betoogde toen, dat de be strating van de Hoogstraat in goede conditie verkeerde; de keien konden nog wel een dertig jnar mee! Maar daar moet het niet heen! De asfaiteening van de Hoogstraat mag niet zijn een Cinaincieele aangelegenheid; ze raakt de geheele bevolking, welke recht heeft op een behoorlijke winkelstraat. Als we zien dat tal van winkels onbezet blijven, dan stemt dat mismoedig. De Hoog straat, gaat zienderoogen achteruit en wie dat als Hoogstraatbewoner niet zien wil, handelt tegen zijn eigen belang. Hij hoopt dat heit gemeentebestuur aan deze aangelegenheid zijn volle aandacht zal wijden en dat dan niet in een verloren kwartiertje. En heit vraagstuk moet op zakelijke basis worden gesteld. Doet men dat, dan zal er allicht iets voor ons uit de bus komen. Men spreekt van technische moeilijkheden, doch die zijn er om ze te overwinnen en de finanaieele zijde mag niet den doorslag geven. Bovenbedoelde wethouder heeft In den Raad de Hoogstraat een3 genoemd: „een piekfijne Straat". Datw as natuurlijk een grapje, maar het zou te betreuren zijn als de Raad dat grapje voor ernst opnam. En daar lijkit het op. Immers in 1927 stond de Hoogstraatverbetering nummer één en sinds is er niets gebeurd. De wethouder met zijn veele gezonden kijk op zaken, kan het niet meenen, dat de Hoogstraat een piekfijne straat is. De Hoogstraat en de Korte Dam worden stiefmoederlijk behandeld. Een verbe terde bestrating zou het aspect van belde ten goede komen. In andere steden, men denke aan de nauwe Kalverstraat te Amsterdam, kan men wel van nauwe straten piekfijne winkelstraten maken. Het is een belangenaangelegenheid niet slechts voor de winkeliers, maar voor de geheele burgerij, dat een stad als Schiedam een behoor lijke winkelstraat bezit Behalve betere bestrating vraagt het comité verbod van auto-verkeer. Het is soms levens gevaarlijk op de Hoogstraat te winkelen. Op Initat'ief van den heer Brounts is het eenrich tingsverkeer ingesteld; dat was een groote maar niet afdoende verbetering. Het zware vervoer voorzoover het niet op de Hoogstraat zelf moet wezen, moet van de Hoogstraat af. Omtrent verbod van rijwielverkeer bestaat geen eenstemmigheid. Maar tusschen 7 en 9 uur als heele trossen jongelui op de fiets de Hoog straat onveilig maken, is het uitermate hinder lijk en uit den booze. De liefde kan intusschen niet van één kant komen. Ook van de zijde der winkeliers zelf moet iets gebeuren. Zoo zijn er nog 4 of 5 stoepen, welke in den weg staan. Als het comité het zoover brengen kan, dat de eigenaars er afstand van willen doen verwijdering kost, niets dan zal het gemeentebestuur eer gemak kelijker voor te vinden zijn, ook iets te doen. Met de eigenaars is gesproken en de antwoor den waren bemoedigend. Met al deze verbeteringen stel dat we ze krijgen zijn we er intusschen nog niet. Van winkelierszijde zalo ok heel wat moeten worden veranderd. Het publiek stelt hooger eischen dan vroeger. Daarom moet van de zijde der winke liers een nieuwe koers worden ingeslagen. In dit verband noemt hij etalages, langere ver lichting, grooter sorteering, actieve bediening, samenwerking tusschen de winkeliers door vor ming van een buurtclub, het houden van re clameweken enz. Gedacht is aan een voorloopige contributie van 50 cents per maand. Er moet van onszelf een grootere kxachts- Eenvoud van lijn en kleur Verheven symbolische beteekenis ontplooiing komen. Het is hier niet slechts een Hoogstraat-, doch een stadsbelang. Goed opgezet zal de actie rijke vruchten afwerpen ^applaus). Gedachtenwisseling De gedachtenwisseling stond in het teekem van de verhouding der nieuwe buurtvereaniging tot de bestaande middenstandsorganisaties, ge centraliseerd in de permanente commissie. De heer Papenhuyzen, de wenschen van het Comité onderschrijvend, noemde het een fout, dat het werkt, gesepareerd van den georganiseer den middenstand. De heer Lissa zou niet alleen de bewoners van Hoogstraat en Korte Dam, doch ook de eigenaars van panden die er niet wonen in de vereeniging willen opnemen. De heer Hoogendam merkt op, dat de perma nente commissie steeds voor den gehee-len mid denstand, ook voor de Hoogstraat-bewoners op de bres heeft gestaan. Hij ziet in de separatie van de Hoogstraat een gevaar. Een vergelijking met straatvereenigingem te Rotterdam gaat niet OP! Rotterdam is immers veel minder over zichtelijk. De permanente commissie heeft altijd voor asfalteering gewerkt. Hij acht het een belang van den middenstand, dat er organisa torisch worde gewerkt. De Voorzitter antwoordt, dat hier niet alleen middenstanders, maar alle Hoogstraat-bewoners aanwezig zijn. Het gedlt h;ier geen specifieke middenstands-, maar Hoogstraat-belangen. De heer Nauman betoogt, dat hier aan den Reorganiseerden middenstand een trap in de lendenen wordt gegeven. De voorzitter protesteert onder applaus tegen deze woorden. De georganiseerde middenstand heeft van deze buurtvereeniging niet te vreezen. De heeren Nauman en Hoogendam verlaten de vergadering. De voorzitter betoogt dan nog dat de drie middenstandsorganisaties haar leden hebben in de geheele stad. Kwamen zij op voor een apart straatbelang, dan zouden de leden die daar niet wonen, met recht daartegen protesteeren. De toekomst zal uitwijzen, dat het comité aller minst een aanslag plegen wil op de midden standsorganisaties. Het eenige doel is, de straat te verbeteren. Wij komen met eerlijke bedoelin gen en zullen die met eerlijke middelen trach ten te bereiken. De heer Papsnliuyzen betoogt nogmaals, dat de buurtvereeniging een gevaar ls voor de organisaties. De voorzitter antwoordt, dat de heer Papen huyzen zelf heeft opgemerkt, dat de midden stand reeds 25 jaar bezig ls Iets te bereiken, doch zonder succes. Hij staat geen separatisme, doch enkel een straatbelang voor. De heer W. Jansen merkt nog op, dat de heer Papenhuyzen vijf jaar geleden voor het zelfde op de bres stond als wat we nu willen. Na de pauze werd een huishoudelijke ver gadering gehouden. De voorzitter deelde mede, dat vrijwel alle aanwezigen tot de nieuwe buurt vereeniging waren toegetreden, zoodat deze met 63 leden begint. Hij dankte de heeren P. J. J. Engéring en A. E. Janssen voor bet initiatief dat zij hadden genomen. De heer Brounts uitte den wenselie, dat de nieuwe buurtvereeniging met de permanente commissie zou willen samenwekren. De voor zitter meende, dat alleen reeds het feit dat de permanente commissie voor deze bijeenkomst was ultgenoodigd er op wijst, dat hij voor samenwerking te vhiden ls. De heer van Duinhoven werd vervolgens bij acclamatie tot voorzitter gekozen. Da leden van het comité, te weten de heeren P. J. J. Engering, A. E. Janssen, S. K. v. d. Berg, P. C. Poppezijn en J. Krabbendam werden mede in het bestuur benoemd, de beide eersten onderscheidenlijk als secretaris en als pen ningmeester, terwijl tot zevende bestuurslid weTd aangewezen de heer H. A. Hes. De voorzitter ging nu nog even in het kort het program van actie na, deelde mee dat het in de bedoeling ligt in bet begin van October een reclameweek te organiseeren en dat daar naast stelselmatige gyoote activiteit zal wor den ontwikkeld, om het publiek als het ware magnetisch naar die Hoogstraat te lokken. Getracht zal worden 's avonds goedkoopere ver lichting te krijgen; de mogelijkheid der asfal teering van de Hoogstraat zal door een des kundige worden onderzocht. Op een vraag van den heer W. Jansen, zeide de voorzitter, dat de vereeniging voor samen werking met de permanente commissie is te vinden mits inzake zuivere Hoogstraat aangelegenheden de leiding aan het bestuur der buurtvereeniging wordt gelaten. Te mim elf uur werd de geanimeerde ver gadering gesloten. LEZING DOOR DEN HEER W. ADOLFS In de nieuw gerestaureerde zaal van het parochiehuis hield de kunstschilder W. Adolfs gisteravond een uiteenzetting over de schilde ring der kerk, waaraan hij op het oogenblik werkzaam !s. Het. lag geenszins in de bedoeling van den heer Adolfs, een diepgaande lezing te gaan houden over de schilderkunst, hij wilde meer een gemoedelijke uiteenzetting geven van al het mooie en verhevene, wat er in de muur schildering te zien is. Toen spr. de opdracht kreeg om de kerk te Schilderen, ging hij aan het fantaseer-en. En in zijn gedachten maakte hij een rijke grootsche schildering in de H. Hartkerk. Maar... alleen in gedachten, want zijn plannen waren veel te rijk voor een eenvoudige kerk als die van de Gorzen. Later is hij echter weer aan het den ken en overleggen gegaan en een nieuw plan werd met den pastoor besproken. Dit laatste plan wordt nu uitgewerkt. Eenvoud is de hoofd factor in deze schildering. Alleen de eenvoud spreekt recht tot het. hart. Toch mocht die een voud weer niet „goedkoop" worden, want het is het Huis Gods, dat men gaat sieren. Het doel van een kerkschildering is toch; devotie en godsdienstzin op te wekken. En het doel moet den boventoon voeren boven de kunstzinnig heid. Het moet vooral leerend zijn. In de cata comben had men geen kunstenaars, en toch waren er voorstellingen. Met woorden alleen is alles niet uit te beelden. Een voorstelling gaat er bij den mensch toch zoo goed in. Vooral op het gebied va-n godsdienst. Reeds in de oudheid had men voorstellingen uit Christus' leven. Natuurlijk waren er ook „EINDELIJK THUIS" Door To Hölscher Foreholte, Voorhout (Ingen. 2.50; geb. j 3.50). Een roman in den eigenlijken zin is dit mooie boek van To Hölscher niet, maar boeiend als de beste roman is het zeker en we erkennen graag, dat we het in één adem hebben uitge lezen. Op haar negende jaar verliest An Dijkwell haar oud-ers. Protestansch opgevoed haar godsdienst'ig-onverschillige vader was voo-r den tweeden keer met een protestante getrouwd wordt An voor wie haar gegoede Zeeuwsche familie de deur niet wilde open-en, naar een Protestantsch gesticht gebracht. Hier komt zij in een milieu beneden den stand waarin zij is grootgebracht. Ze voelt er zich dus niet thuis, maar - het ergste is, dat in dezen kring de uiterste stijfheid en strakheid heerscHt, ter wijl haar gevoelige hartje snakt naar wat harte lijkheid. We maken dan het zielsproces van het arme kind, voor wie elke nieuwe dag er een is van nieuwe ellende en van wanhoop mee; zij verliest zelfs het vertrouwen in het gebed, dat haar brave stiefmoeder haar dag op dag heeft voorgehouden. Een onderwijzer en een paar ruwe maar goedhartige medeverpleegsters werpen een enkel straaltje op den somberen levensweg, dien An heeft te gaan. Maar op een goeden dag verschijnen een Oom en een Tante en ze nemen An mee, naar een Katholieke kostschool, waar religieusen aan het hoofd staan. Nieuw torment voor het kind in deze w-el sympathieke, hartelijke en Verwacht wordt: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke rich tingen, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets warmer. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 9.50 tot 's morgens 4.09. Maandag 23 Juni Concert te geven door de Kon. Militaire Kapel v. d. Grenadiers en Jagers. Orpheusschulp feestterrein. Aanvang 8 uur. m Maandag 14 Juli Concert te geven door de Kon. Mannenzang- ver. Schied. Mannenkoor Orpheus, m. m. v. fcSt Rott. Philharm. Orkest. Orpheusschulp feest terrein. Aanvang 8 uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St bloemen als versiering. En de mensch-en be- zamerhand vallen de vooroordeelen weg, de grepen toen veel duidelijker de beteekenis van moeilijkheden lossen zich op, het Katholieke die bloemen; het was dus niet louter versie i gejo0£; waartegen elke vezel van haar ziel in ring. zooals dikwijls tegenwoordig de bloemen j Opstand kwam, krijgt haar belangstelling, tot j - opeeng alg een huiver de genade van Gods licht haar zieltje binnentreedt en zij zich ge wonnen geeft. Een prachtig boek, vlot geschreven met ziels- zuiver doorvoelde ontleding. J. Franken Pzn., teekend-e bij den tekst een zestal houtsneden, waaronder het portret van de schrijfster. iuna m ueze de 00gen j 'S Maandags repetitie Muzlekgeze nietïan opheffen' zonder .bijgeloof", „afgoderij" Ambrosias 8 uur, R. K. Volksbond, en .heiligschennis" te ontmoeten. Men laat Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, wiiseliik An die Katholiek gedoopt en dus bewerkersbond ,St. Eloy", Gebouw R. K. Volks katholiek is, wier eigen moeder haar Katho liek had gewild, vrij in haar bidden, en lang- Gisteravond had op den VlaaTdinger Dijk 'n ongeval plaats dat nog goed is afgelöopen. Ter hoogte van de Rembrandtlaan reed 'n auto van de firma L. uit Vlaairdigen, terwijl 'n auto van v. d. H. uit 's Gravezande den eersten tegemoet kwam. Op dat oogenblik kwam uit de Rembrandtlaan in volle vaart 'n vrachtauto van de Pauw en om 'n aanrijding te voorkomen week v. L. zoo ver mogelijk naar reöhts uit. Een fietser, die daar juist passeerde, werd daardoor gegrepen. Door krachtig remmen wist de chauffeur on gevallen te voorkomen, alleen het jasje van den wielrijder werd vernield. Proces-verbaal is opgemaakt. worden gebruikt. Er moet gewaakt worden, de zinrijkheid te bewaren. De schildering van deze kerk is gebaseerd op de Apoealyptus. Zooals men w-eet stelt ze Johannes' visioen van den hemel voor. God gebruikte bij dit visioen allerlei menschelijke voorwerpen om voor Johannes menschenoog de hemelsehe glorie duidelijk te maken. Zoo werd God voorgesteld als een oud en eerbiedwaardig man, grootsch en machtig gezeten op een trooin. iaën regenboog spant er onder als een brug tusschen hemel en aarde; een boog van barro hartigheid. Onder dien boog staan een 24-tal figuren, de 12 Apostelen en de 12 zonen van Jacob. Vóór den troon branden zeven lichten; de zeven gaven van den H. Geest. En in die zeven lichten zweeft nog een duif: de H. Geest. En daaronder een lamp op een nieuw altaar, een altaar van goud. Op de hoeken van het altaar bevinden zich vier horens, gevuld met bloed. Misdadigers, die zich met dat bloed kondeh besprenkelen, waren vrij. Onder de twaalf Apostelen vinden we de vier Apocalyptische ruiters; op het witte paard: de Christus, de overwinnaar, dan het roode met den Oorlog, het zwarte met den Hongers nood en het vale met den Dood. Aan de andere zijde vinden we den strijd van Michael met den Draak. Dan heeft men aan weerskanten een altaarstuk voorstellend de H. Maagd met de Wijze Maagden aan den eenen, de H. Liduina aan den anderen kant. Al deze voorstellingen sluiten geheel in el kaar. En het geheel past zich weer aan bij het kerkgebouw. De kerk was van baksteen, daarom moest het baksteen blijven; de archi tectuur mocht niet verstoord worden. Noode- looze achtergronden zijn achterwege gelaten. De menschenfiguren zijn iets meer dan levens groot en het geheel heeft als hoofdvorm een kruis, dat zich weer aanpast aan het altaar en de beide heiligenbeelden. De voorstelling mag niet te veel boeien, te veel trekken; ze moet even dé aandacht vragen en dan den beschouwer terugvoeren tot het doe.1 waarvoor hij kwam: het gebed. Zij mag niet afleiden. In sommige kerken is zelfs be schildering rond het altaar vermeden. Hier was het echter noodig omdat het ruwe achter- vlak te somher was. Deze massale wand is nu weggewerkt. De kleuren hebben hum grootste diepte en warmte bij het altaar, om de oogen naar het centrale punt te trekken. De figuren zijn vrij vaag; het ging hier niet om de uitbeelding van een menschelijke gestalte, maar om de symboliek tot uiting te brengen. Wel worden ze fijner naarmate zij lager komen. Het materiaal is een verfsoort, die nog wei nig gebruikt wordt, doch die zeer duurzaam is en alle eigenschappen van olie- en waterverf in zich vereenigt. Om weer terug te komen op de schildering zelf, de voorstelling van God-den-Vader is groo- tendeels wit gehouden, symbool van de Een heid. Het lam beteekent het Offer, en als teeken van macht heeft het zeven horens en zeven oogen. Het getal zeven duidt op de volledigheid. Zoo ook bij de zeven lichten. Onder het Lam ziet Johannes een drama zich afspelen. De wereldgeschiedenis, geschre ven op een boekrol, die geheel afgerold is. Op deze rol staan 7 teksten, de Openbaringen. Niet al deze teksten zijn aanschouwelijk voorge steld. Mogelijk komt dat later nog. De aposte len en Jacobs' zonen zijn voorgesteld met hun eigen attributen, terwijl onder ieder van hen de naam voorkomt. In de alt aar nis komt de voorstelling van Christus met zijn Bruid, de H. Kerk. Het geheel is geschilderd in de kleuren, die daarvoor waren aangegeven en op den vlakken muur is dit tot een goede oplossing gekomen. Nu komt de belichtingskwestie. Schiep het geelachtige licht in de kerk eerst een aange name sfeer, thans nu de wanden niet meer zoo kaal zijn komen de kleuren minder goed uit. Deze moeilijkheid zal later nog onder de oogen moeten worden gezien. De vloer is ook symbolisch betegeld. Rond den binnenkant van de banken liggen zwarte tegels, ten teeken van ingetogenheid en naar voren wordt de vloer gaandeweg lichter van kleur. De heer W. G. Th. Janse, voorzitter van de Propagandselub, die dezen avond organiseerde dankte <te heer Adolfs voor zijn duidelijke en bijzonder interessante uiteenzetting. ZONNEBLOEMEN Herwonnen Levenskracht, Drift 10—12, Utrecht. Zonnebloemen, het maandschrift van „Her wonnen Levenskracht", heeft een Mei-nummer, dat van Gezelle vertelt en veel laat hooren. De artikelenreeks „Conservatisme in huis" wordt voortgezet met een praatje over ramen en gordijnen. Moeder de vrouw krijgt een stel practische wenken over eieren. Over de Sanatorium-actie wordt verslag ge daan. Het maandschrift bevat de mededeeling, dat op 30 April in verpleging waren 28 vrouwen, 38 mannen, 98 kinderen en dat er 11 patiënten in de nazorg waren Tenslotte is het Mei-nummer, der goede ge woonte getrouw, ook een Maria-nummer. bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond om halt 9 repetitie „Schiedams- Mannenkoor" (dirigent Paul v, d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 3—5 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. TENTOONSTELLING SINT LIDUINA- PATRONAAT Zondag a.s. houdt het Sint Liduinapatronaat van de Frankelandsche Parochie zijn jaarlijk- sche tentoonstelling van het door de meisjes gepresteerde werk. De tentoonstelling wordt voor de eerste maal gehouden in het eigen patronaatsgebouw, Westvest 76. TEMPERATUUR GEM- ZWEMBADEN De temperatuur van het water in de Gem. Zwembaden bedroeg heden 68 graden F. SCHIEDAM, 11 Juni. Aangekomen: Noorsch s.s. Strinda van Rotterdam om te dokken in de Wilhelminahaven. LONDEN, 9 Juni. Aangekomen: m.s. Nys- siena, kapt. L. Pot met leege flesschen van Schiedam. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1011 Juni 1930 GEBOREN: Johanna Elisabeth, d. van P. C. Koppel en M. J. Rothfusz, Wattstraat 13 Jean Paul. z. van J. P. M. Persijn en M. G. Wouters, Kamer ling h Onneslaan 152 GEHUWD: J. M. den Ouden 23 jr. en J. van Oudheusden 22 jr. A. J. Duimel 24 jr. en A. M. de Jong 22 jr. R. Ruckestein 22 jr. en J. Holswilder 21 jr. L. Sparrius 30 jr. en IV. van Galen 26 jr. J. Soeters 32 jr. en J. M. A. van der Linde 22 jr. T. Verlinde 29 jr. en H P. de Jong 28 jr. F. van der Most 29 jr. en A. Stek 24 jr. OVERLEDEN: R. van Mark, oud 85 jr. Hoogstraat. 13 Juni: Diergaarde, avondconcert Rett. Philh. Gen. Groote Kerk, orgelvoordracht Alex Paepen (Antwerpen), 8 uur. 15 Juni: Doeletuin, 2e pop. Grenadiers- concert, 8 uur Diergaarde, middagconcert Rott. Philh. Gen. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 12 Juni in: Grand- théatre (voor volwassenen); Thalia (voor vol wassenen); Luxor (voor volwassenen); Cen traal; Colo-sseum-theater; Roxy-theater; Olympia (voor volwassenen); City (voor vol wassenen). SCHIEDAM, 12 Jnni. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pCt. zonder fust 13.50 zonder belasting. Spiritus Binnenlandsche prima spiritus ad 100 pCt. 25.50 per H.L. Buitenlandsche prima - spiritus ad 100 pCt. 15.00—15.50 per H.L. (naar kwaliteit). Alle prijzen zonder fust of zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering HERMAN JANSEN Spoeling 0.90. Spoeling Wanneer de fabricatie, of de /oorraad uwer artikelen,den omzet, den verkoop over treffen, geeft aan een serie dan eem de kans U te helpen, den eitrek uwer producten te vergrooten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie DE GEMEENTELIJKE ZWEMINRICHTING Mannen zijn egoïstisch en houden maar zelden rekening met de belangen der vrou wen. Dit. is ons gisteravond weer eens duide lijk. zonder omhaal van veel woorden aan het versland ge-bracht door één der vrouwen, die met ijver de zwemsport beoefent. Zij zond een briefje, waarin zij haar verbazing uitsprak over het feit, dat we alleen voor verbetering der heerenzweminrichting ijveren, terwijl de da- mesinriehting minstens even hard verbetering noodig heeft. Het kleedkamergebrek bij de da mes is zóó groot, dat men zich vaak met 2 of drie vrouwen in één hokje moet behelpen, een onhoudbare toestand. Voeg daar bij, dat de badmeesteressen, de dames v. d. Gaag en Kroos met groote liefde de zwempropaganda bevor deren. dan willen wij van onzen kant graag toegeven, dat het gemeentebestuur ten aan zien van bet zweminrichtingsvraagstuk te kort schiet. In aansluiting op hetgeen wa gisteravond over de kleedkamertjes van het heerenbassin schreven, zou het absoluut aanbe veling verdienen, indien de kamertjes op de z.g. kostelooze uren, kosteloos werden afgestaan aan volwassenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1