DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN S77?E VANILLE IJS ïmmmEm Jenever fl. 140 p. L Garage Unique Burg. Knappertlaan 4 STADSNIEUWS ULEK KREUGER - BROERSUEST 115 Schiedam - Telef. 68408 53ste JAARGANG VRIJDAG 13 JUNI 1930 No. 15741 R. K. KINDERVACANTIESPELEN VANAF HEDEN PRIMA Eerkoop adomobieSen SCHI&BAM TEL. 6 817 INGEZONDEN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. CORRESPONDENTIE Fa. Wed. A. J. Coppens De C L.O.C. Anno 1625. Noordmolenstraat 16. noteering moutwijn en SPIRITUS NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3.25, p. mnd. 1.10, per week 25 et. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst S1440 DE ADVERTENTIEPRIJS bedraagt voor 16 regels 1.55. Elke regel meer 25 ct. Reclames tusschen den tekst 50 ct. p. regel. Kabouter advertentiën ter grootte van 5 regels 0.50, 10 regels 1.-, 15 regels 1.50: uitsluit, bij vooruitbetaling. voet of één oog; 150.— bij verlies van een <luim; 75.— bij verlies van een wijs beide handen, voeten of oogen; 250.- bij verlies van één handbeen De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; 500. bij ver ies van ledematen alle vingers van een hand; 25.- bij verlies van eiken anderen vinger. vinger; bij verlies van twee voorste Wij naderen zoo zoetjes aap we-er de groote vacantie. Voor de kinderen doorgaans 'n ge. lukkige tijd, voor de ouders meestal 'n maand van zorg en last. Want niet ieder vader en moeder kan met zijn kinderen 'n heele maand 'n uitstapje maken, meestal zelfs niet eens 1 of 2 dagen. De kinderen vallen nu eenmaal niet thuis zoet te houden. Ze Willen de straat op. Juist daar schuilt het groote gevaar, dat d6 kinderen tijdens zoo'n groote vacantiie bedreigt. Er ié geen maand, waarin de kinderen zooveel baldadigheid, ruwheid leeren en uitvoeren en er met zoo vele goede gewoonten gebroken wordt, als in de vacantiemaand. Hierin moet verande ring komen. De vacamtie mag voor de ouders en de kinderen niet nadeelig zijn, in welk opzicht dan ook. Gelukkig heeft 2 jaar geleden de St. Willi- brordusstichting bet initiatief genomen lot bet organisseren van R. K. Vacantiespelen. In 1928 met plm. '270, in 1929 met plm. 750 kinderen heeft zij m:t dit werk buitengewoon succes gec-.;?t De e. langstelling dér ouders, de blij- h-cio tier kinderen getuigen hiervan, 't Zijn feestdagen geworden. Dit jaar heeft zich 'n permanent comité ge vormd, als 'n onderdeel van den Dek analen Jeugdraad, tot blijvende organisatie van de Va cantiespelen Dit jaar zullen alle Katholieke schoolgaande kinderen aan de spelen kunnen deelnemen Gezien de groote getallen van vorig jaar, ver wachten wij dit jaar circa 1200 kinderen. Het comité heeft een adres gericht aan B. en W. en een aan den gemeenteraad, waarin het ver zoek om 'n speelterrein en om 'n zeer beschei den subsidie. Het- comité heeft alle hoop, dat deze adressen zullen worden ingewilligd, waar 't zulk een belangrijk en opvoedend werk geldt. Maar dan zijn we er nog niet. Op de eerste, .plaats, moet 't aantal leiders en leidsters nop al flink worden uitgebreid. Wij doen nu 'n oproep aan alle R. K. Onder wijzers (essen), en tot hen, die op een of andere wijze in het jeugdwerk bot rokken zijn en vragen hun beleefd bun krachten te schenken aan dit zoo belangrijke jeugdwerk. Wie toch kunnen wij voor dit werk beter gebruiken dan de R. K. Onderwijzers(essen) zelf. Zoowel' door gods dienstige en paedagogische opleiding, als erva ring en practijk zijn zij tot die meewerking in 't jeugdwerk, aangewezen- en geroepen. Geeft 'n gedeelte of 'u paar dagen van uwe groet© vacantie. De ouders en de kinder® zullen p er dank baar voor zijn. Op de twee.de plaats geldt 't hier "n organi satie, die momenteel geheel steunt op particulier initiatief. Welke firma, winkelier of particu lier is dit jaar wederom zoo edelmoedig om ons In dit uiterst zwaar en financieel moeilijk werk te helpen? Gij allen, die 't wel meent met de jeugd, draagt 't uwe er to-.' bij, de spelen wederom te doen slagen. Vorige jaren hebt gij ons zoo schitterend gesteund. Stelt ons en de kinderen ook dit jaar niet teleur. Giften en versnaperingen, alsmede op gave als lei der (ster), woixlen gaarne ingewacht aa.n 't adres van den hoofdleider der spelen: den heer P. B. M. Alberts, Lekstraat 58a, Schiedam, Het Comité H B. W. M. MOLLEK. Voorz. L. J. STOLWIJK H. STEENS P. B. M. ALBERTS Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 12 Juni 1J30 verzoekeii van: Tlt„„l£. 1 de N V Producenten Verkoop Centrale om' vergunning tot oprichting van een hater- menginrichtinig in 't pand Westmolenstraat nos. 4 en" 6 kadaster Sectie C. no. 1306, met 2 elec- tromotoren van resp 3 en 2 P.K., dnjvende een boterverdeel- en 2 botermengmachinesen de N. V. Branderijen van de Erven Lucas Bols en A. de Koning om vergunning tot uitbrei ding van de mouterij én maalderij in het pand Noordvest 63, kadaster Sectie A. no. 14S4, met een electromotor van 50 P.K., ter vervanging van ©sn stoommachine van 18 P.K. drij vende een maalstoel, een graanwals, ziften, een transporteur, e-en exhauster eu een elevator, verdaagd, aangezien bet desbetreffend onder zoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 13 Juni 1930. DE ZOMERVACANTIE OP DE SCHOLEN ALGEMEENE BEGRAAFPLAATS Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de door den Raad dezer Gemeente in zijn openbare vergadering van den 24sten Januari 1930 vast gestelde Verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van de Algemeene Begraaf plaats bij Kon. Besluit van 23 April 1930 no. 23, is goedgekeurd en op 13 Juni 1930 i- af-ekon digd. Schiedam. 13 Juni 1930. H. PRIESTERWIJDING Morgen zal de weleerw. heer W. Mulder in de kathedrale kerk te Haarlem door D. H Mgr. Aengenent tot priester worden gewijd. Zondag om half elf zal de neomyst zijn plech tige eerste H. Mis opdragen in de kerk van O. L. Vrouw Visitatie. De laatste neomyst in Frankeland is geweest de weleerw. heer A. A. Trouwborst, die in 1928 priester werd gewijd. R, K. S. V. EXCELSIOR JUBILEUM ZUSTER DE BOER Zondag 15 Juni a.s. den dag waarop zij 't feit herdenkt dat zij 25 jaar geleden in 't vroegere Ziekenhuis hier ter slede haar functie aan vaardde, zal er, aanvangende té 3 uur, gelegen heid zijn zuster de Boer persoonlijk in 't Ge meente-Ziekenhuis geluk te wenschen. Het Comité dat zich gevormd heeft om dien dag voor de jubilaress-e tot een prettigen feestdag te maken, noodigt allen, zonder onderscheid van rang, stand of leeftijd, die sympathie voor haar gevoelen, uit, daaraan uiting te geven, door haar de hand te komen drukken. Het is zeker, dat niets Zuster de Boer aange namer zal zijn, dan dat zij op dien dag vele van haar vroegere zaal patiënten zal terugzien. Aan de algemeene receptie, die gelijk gezegd te 3 uur aanvangt, gaat een officieels vooraf, die o.a. bezocht zal worden door B. en W., de commissie van beheer van het Gemeente-Zie kenhuis, de Vereen! ging van Schiedamsché Medici en t Comité. Zij, die aan deze receptie wenschen deel te nemen, worden voor de goede orde uitgenood igd te kwart voor twee in 't Ge meente-Ziekenhuis aanwezig te zijn. BEVOLKINGSOVERZICHT Het maandelijkse h Bevolkingsoverzicht geeft over Mei de volgende cijfers- Bevolking op 30 April 49512; vermeerdering in Mei door geboorte 112; door vestiging 922 totaal 1034; vermindering door overlijden 41, door vertrek 219, totaal 260. Totale vermeer dering 774, waardoor het zielental einde Mei steeg tot op 50286. Het aantal huwelijken in Mei voltrokken bedraagt 46 BENOEMING De heer V. M. A. Post is benoemd tot adjunct- purser bij de Holland-Amerikalijn. Hedenavond vertrekt hij voor zijn eerste reis per s.s. Rotterdam naar New-York. GEVALLEN Gisteravond is de 10-jarige H. K., wonende Maasstraat 25, in de Gasstraat van zijn rijwiel gevallen. Hij kwam tegen een ruit tereoht en liep een diiepe wonde aan den rechterarm op. Een agent van politie verbond hem, waarna de jongen zich onder dokters behandeling moest «tellen. Excelsior's junioren naar Brabant Evenals voorgaande jaren zal Excelsior ook nu weer deelnemen aan de groote jasxlijksche turnwedstrijden welke dit jaar in Bergen op Zoom worden gehouden en waaraan door plus minus 1200 gymnasten zal worden deelgenomen. Vele ouders weten uit ervaring dat Excelsior de kunst verstaat dergelijke uitstapjes te orga niseeren eu dat bij zulke gelegenheden altijd voor uitstekende leiding wordt gezorgd.^ Het uitstapje zal plaats hebben op Zondag 6 Juli. Reeds heel vroeg wordt uit Schiedam vertrokken en bij aankomst in Bergen op Zoom in hotel 'William ontbeten. Door alle jongens wordt dan deelgenomen aan de gymnastiek- en atletiekwedstrijden, terwijl de voetballers 's middags spelen tegen een junior-elftal van Dosco. Na afloop gaan alle deelnemers naar de kerk waar een speciale turners-Mis wordt gelezen. Vervolgens beeft een groote optocht door Bergen op Zoom plaats met een Indrukwek kende bloemenhulde aan het H. Hart, voor de beeltenis op de Markt in Bergen op Zoom. Na deze demonstratie van kinderlijke blijheid en echt-Roomschen godsdienstzin, wordt gezamen lijk gedineerd in hotel William. De kosten bedragen per persoon 3.50 alles inbegrepen. Zaterdag en Zondag bestaat voor 't laatst gelegenheid op bet terrein bij een der com missieleden, of bij den junior-secretaris Filips v. Bourgondiëstr. 7a, zich op te geven. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1013 Juni 1930. GEBOREN: Godefridus Johannes, z. van J. Roijers en A. J. J. van Deventer, Dr. Noleth- straat 1 - Gustav Adolf, z. van W. de Groot en M. G. Barnbard, Poortugaalschestraa.t 20 Arie, z. van G. van de Vorle en T. Dijkstra, Parallelweg 172 Potronella, d. van J. H. Nijs en N. Elderkamp, Fabristraat 53 Wilhelmus Johannes Theodoras, z. van N. Jansson en J. J. WHberg, Huijsmansstraat 84 Johanna Jacoba, d. van W. J. C. Wtillemse en A. van Steenoven, Roozenb.plein 14 Henricus Maria Johannes Cornells, b. van W. M. H. C. Hamilton en M. M. van Dijk, Rembrandtlaan 66 Arentj» Cornelia, d. van G. Bravenboer en C. P. W. van der Kaag, Edlsonstraat 61. ONDERTROUWD: A. P. Vermeulen 24 j. en P. Mackaij 24 j. M. van der Most 26 j. en F. J. Schrek 26 j. A. J. Vrensen 59 j. en F. A. M. Mosheuvel 37 j. J. P. Voshol 20 j. en W. A. Knoop 19 j. M. van Veen 23 j. en A. van Tilborg 20 j. F. Breederveld 23 j. en J. C. Smit 24 j. C. A. van der Poel 28 j. en D. van der Winkel 22 j. GETROUWD: J. Moes 35 j. en A. Slaven burg 32 j. P. A. de Kievith 33 j. en M. G. Etman 26 j. OVERLEDEN: J. R. R. Berentzen, 9 j„ Alei- dastraat. Reel. 7165S 10 Voor herziening der regeling geen aanleiding B. en W. schrijven aan den raad: Door het lid van den Gemeenteraad, den heér J. Diinkelaar, zijn de volgende schriftelijke vragen gesteld: lo. Is het B. en W. bekend, dat op verschei dene groote fabrieken de verloven van het per soneel-geregeld worden naar de zoniervacantie van de lagere scholen? 2o. Waar het B. en W. bekend zal zijn, dat tal van Rotterdammers te Schiedam, Schie dammers te Rotterdam werkzaam zijn, achten Burgemeester en Webhouders het dan niet ge- wenscht, dat de zomervacantie op de lageire scholen in beide gemeente in overeenstemming met elkaair wordt gbracht? 3n. Zoo ja, willen burgemeester en Wethou ders zulks dan bevorderen. 4o. Indien bovengenoemd verlangen door zoovelen uitgesproken technisch niet moglijk is, willen Burgmeester en Wethouders dan uit eenzetten wat daarvan de reden is en welke de gevolgen kunnen zijn van een wijziging. Naar aanleiding hiervan hebben wij de eer het volgende mede te deelen. Artikel 25 der Lager Onderwijswet bepaald o.m. dat de regeling der schooltijden, die van de vacantiën, het leerplan, de lijst der bij het. onderwijs te gebruiken boeken en de verdse- liug der school in klassen, indien de regeling voor meer dan eene school gelijkertijd werkt, worden vastgesteld bij Koninklijk Besluit. Het desbetreffend Koninklijk. Besluit van 13 December 1920, no. 38 heeft een regeling ge steld welke in hoofdzaak op het volgende net-r- P komt. Van alle scholen komt. een delegatie, be staande uit het hoofd en een onderwijzer. Ge zamenlijk maken deze gedelegeerden een ont- werp-regeling, welke weer wordt toegezonden aan de Hoofden van alle scholen, welke deze ontwerp regeling me tde gezamenlijke onderwij zeirs bespreken. Daarna heeft een samenkomst plaats van de Hoofden der scholen, in welke een eind-rege ling werd ontworpen etaoin shr dl ufwmcyp ling wordt ontworpen, die weer met vermel ding van de afwijkende meeningen en voor stellen zoowel van de hoofden als van de onderwijzers aan B. en W. wordt toegezonden. Ten slotte wordt de regeling vastgesteld door B. en W. in overeenstemming met den Rijks slnpecteur van het Lager Onderwijs. Bij dezen gang van zaken, die vanzelf veel tijd vordert, moet het uitgesloten worden ge acht., dat dit jaar nog een wijziging mogelijk zou zijn. In overweging zou derhalve straks genomen kunnen worden de vraag, of een wijziging wenschelijk is. Uit het bovenomschreven systeem volgt, dat men voor het openbaar lager onderwijs in elke gemeente volkomen vrij is de vacanties te re gelen zooals men meent dat het goed is. Van daar dan ook, dat men op dit gebied weinig gelijkvormigheid vindt. In de eene gemeente heeft men korte Paaschvacanties en lange Pink sbsrvacanties, in andere gemeetne is het wer andersom. In een aantal gemeenten heeft men herfstvacanties in andere gemeenten be staan deze niet. Ook de duur der Keirstvacanties loopt in de verschillende gemeenten nogal uiteen Bepalen wij ons tot de groote of zomerva cantie. Wij hebben onderzocht hoe deze is ge regeld in de navolgende grootere gemeenten van Zuid-Holland; Maassluis; Vlaardingen; Delft; Dordrecht, Leiden, Den Haag en Rot terdam. De regeling, in die plaatsen getroffen, volgt hieronder. Maassluis: De eerste drie volle weken van Augustus met inbegrip van den voorafgaanden Zaterdag en dien Maandag met inbegrip van den voorafgaanden Zaterdag en den Maandag van de vierde week. Vlaardingen: Van deu eersten Zaterdag in Augustus; duurt 4 vólle weken en wordt ver lengd met den daarop volgenden Maandag. Gouda: Begint met den eersten Zaterdag na den 23sten Juli en duurt vier volle weken en den daarop volgende Maandag. Delft: Van en met den laatsten Za'terdag in Juli tot en met den een en dertigsten Augustus Valt 1 September op Zaterdag, dan wordt ook op dezen dag nog vacantia gegeven. Dordrecht: Van en met den derden Zaterdag in Juli tot en met den vijfden daaropvolgenden Maandag. Leidein: De laatste volle week in Juli en de drie volgende weken en den daaropvolgenden Maandag. Den Haag: Zij duurt 31 dagen, beginnende op een Zaterdag vóór dien 19den Juli. Rotterdam: Van en mot 16 Juli tot en met 15 Augustus. Er zijn verschillende gemeenten, welke voor de verschillende soorten van scholen aparte regelingen hebben. Zoo o.a.'wijzen wij op Dor drecht, dat een afwijkende regeling heeft voor Gymnasium, H. B. S. en Kweekschool, voor de Gemeente-school voor U.L.O., voor de gemeente lijke opleidingsscholen, voor de openbare lagere en bewaarscholen, voor de Handelsavondschool voor de buitengewone school, voor de gemeen telijke school voor nijverheidsonderwijs enz. Ook zijn er verschillende gemeenten: Vlaar dingen, Leiden, Dordrecht, Den Haag en Rot terdam, welke een verschil in regeling hebben voor de lagere, en voor de U.L.O. scholen. Hierbij vergeleken doet de Schiedamsdhe regeling weldadig aan door haar eenvoud. De maand Augustus is de vacamtiemaand voor alle scholen. De U.L.O. scholen krijgen een week vroeger vacamtie. Deze regeling heeft voor, dat in gezinnen, waar kinderen op de lagere school zijn maar an dere kinderen op Ulo. scholen HBS-Gymmasium of andere inrichting van vervolgonderwijs gaan allen gelijktijdig vacantia hebben. Men denke eraan, welke moeilijkheden kunnen ontstaan, wanneer men zijn vacamtie moet verbreken, omdat één van de twee schoolgaande kinderen naar school moet. Een voorname factor is ook weer, dat de meeste inrichtingen van vervolgonderwijs, b.v de U.LO.scholen, H.B.S., Gymnasium e.a., waar bij weer zijn Rijksonderwijsinrichtingen, waar over de gemeente geen zeggenschap heeft, haai eurcussen met 1 September aanvangen. Indien men derhalve de vacantie deir lagere scholen eindigt met 15 Augustus, sluit deze vacantie voor de leerlingen, welke naar een inrichting van voortgezet onderwijs overgaan, niet aan. Ten aanzien van de door het Raadslid, den heer Dinlcelaar genoemde bezwaren merken wij tenslotte nog op, dat men een zoodanige rege ling a's hier bedoeld, weer nietgeheel kan baseere® op d© wenschen van een bepaald be drijf. Er is ook hier veel verscheidenheid van belang i'.i, waarom wij mesnen, dat er geen vol doende aanleiding bestaat een herziening der vacantie-regeling te bevorderen. NOVITEITEN IN DE HUISHOUDING De firma Post. Co., Korte Dam, alhier, demonstreerde gisteren met enkele nieuwig heden op huishoudelijk gebied. Er was te zien «en nieuw fabrikaat van de gasmeterfabriek te Dordrecht, de Medo bran der, zeer eenvoudig van constructie, doch daar om niet minder practisch. De brander kan door middel van een schroefje ingesteld worden op een beel kleine vlam; de luchttoevoer wordt automatisch geregeld. De verbindingspijp naar de leiding bevindt zich hier aan de achterzijde van het toestel. De zelffiitreerende koffiepercolator is even eens heel vernuftig, het lastige „opschenken" vervalt hiermee, terwijl mem door het glazen deksel een controle heeft wanneer de koffie „goed" is. Do stoofring, gelegd op het gascomfoor ver vangt het petroleumtoestel om de bereide spij zen zachtjes gaar te laten koken, terwijl de prt.-'.iache blikopener van de messenfabriek Beien de noviteiten-serie voltooit. DE ZENDTIJD Onjuiste voorstelling van zaken Mijnheer de Redacteur. Daar het ons gebleken is, dat bij verschil lende Katholieke luisteraars bier ter stede een meening beeft post gevat, dat de K. R. O. mede steun aan de V. A. R. A. zou hebben gegeven om uitbreiding van zendtijd te verkrijgen en zoodoende mede oorzaak zou zijn. dat de A. V. R. O. zooveel zendtijd aan de V. A. R. A. heeft moeten afstaan, lijkt het ons geweuscht op deze wijze de luisteraars te Schiedam er op te wiizen: 1 dat de K. R. O. steeds het standpunt heeft ingenomen, dat de Huizensche zender welke met de N. C. R. V. zijn eigendom is, voor minstens de helft door den K. R. O. zou worden dat de K R. O. steeds geprotesteerd heeft tegen het medegebruik van haar eigen zender door den V. P. R- O. en thans geh^l rechb matig de V. P. R- O. op den anderen zender is SeSPladat'de K. R. O. zich nooit gemengd heeft in de affaires van A. V. R. O. en V A. R. A noch zijn voorzitter, Pastoor Perauln 0M.gd heeft liever de V. A. R. A. dau de A. V R. O. te hooren, zoodat deze bewering eu™% la.stf J*' De A V R- O. is met een beschuldiging g komen,'welke sommigen van de wijs brengt, doordat baar een schijn van waaihe.d g-g kaOpTSende wijze wordt dan gebeerd: Wat is door het zendtijdenbesluit in den ba Verwacht wordt: Zwakke wind, meest uit Noordelijke rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, droog weer be houdens kans op onweer, iets warmer. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Aangeboden arbeidskrachten: glasblazers; stellers: letterzetters; betonwerkers; grond werkers: opperlieden; schilders; timmerlieden; ijzer vlecht ers; kuipers; kistenmakers; model makers; mach. houtbewerkers; branders knechts'; distill, knechts; broodbakkers; bloe misten; magazijnpersoneel: chauffeurs; expe- ditiknechts; schippersknecht; transportarbei ders; varensgezellen; stokers; voerlieden; zak kendragers; metaalbewerkers in vrijwel alle vakken; kantoorbedienden; fabrieksarbeiders en losse werklieden. Gevraagde arbeidskrachten: nette pakmeisjes te Schiedam, Vlaardingen en Overschie; te Rotterdam meisjes voor atelier; net dagmeisje: meisjes voor fabrieksarbeid; jongste bediende (m. en vr.)aankomend bediende (hoofdzake lijk voor correspondentie')nette iongen van 14 jaar voor distilleerderij; nette loopjongen; bekwaam radiomonteur en net persoon om met roomijs te venten. GESLAAGD Te Rotterdam slaagde gisteren voor het di ploma radio-telegrafist de heer H. Noordhoek, alhier. MOND- EN KLAUWZEER Onder het vee van J. M. v. V., Fabristraat 25, alhier, heerscht mond- en klauwzeer. TEMPERATUUR GEM- ZWEMBADEN De temperatuur van het water in de Gem. Zwembaden bedroeg heden 68 graden F. SCHEEPVAART SCHIEDAM 12 Juni: Aangekomen* m.s. Indra- poera, Rotterdamsche Lloyd, van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM 12 Juni: Vertrokken s.s. Maas dam, Halland-Amerika-Lijnnaar Rotterdam; Noorsch s s. Strinda, naar Rotterdam. SCHIEDAM 13 Juni Aangekomen Letlandsch s.s. Everelsa met papierhout van Kotka; En- gelsch s.s. Changuinola van Rotterdam, om kolen te bunkeren; Joego-Slavisch s.s. Triglav, van Rotterdam, om te dokken, alle in de Wilhel- minahaven. WANDELAAR Gelieve uw naam en adres op te geven, eerst dan volgt plaatsing van uw ingezonden stuk. siaanden toestand veranderd. Eigenlijk alleen dit, dat aan de A. zendtijd ontnomen wordt en dat die zen°t" aan de socialistischs V. A. R. A. wordt toe gekend. Nu doet. men het voorkomen als zou oe K. R. O. dit toejuichen en zulks in de ban hebben gewerkt. Inderdaad, indien het waar was, zou het zonderling zijn; erger, dan zou het zeer droevig met de leiders van den K.K.U. zijn gesteld. Die heele voorstelling van zaken is zóó absurd, dat het overbodig moest zijn, haar te weerleggen. Doch zij heeft ook een schijn van waarneia, en daarom is het goed, even duidelijk te zegge®, hoe de zaken staan. In den bestaanden toestand is werkelijk voor den K. R. O. niet veel veranderd. Maar: van meer dan één zijde wilde men een aanslag plegen op den zendtijd van den K.R.O. Daar was allereerst de A.V.R.O., die met haar bekenden elscb: „dé heele week op de beste golf'' heel goed wist; dat tie K. R. O. bij inwilliging van dien eisch, zendtijd zou moeten missen: die in verschillende door haar in de Radiobode gepubliceerde „oplossing" den zendtijd van den K. R. O. wilde aantasten. (Die eisch. „de heele week op de beste golf' is in een aangenomen motie op een onlangs ge houden protestvergadering van A.V.R.O.- luisteraars te Den Haag nog weer eens naar voren gekomen). Daar was die Radio-Raad. die haar „meer derheidsadvies" helaas ook te tfort wilde doen aan de rechtsgelijkheid van den K.R.O. Welnu, door het zendtijdenbesluit van den Minister va® Waterstaat is de poging, om den K R.O. achteruit te zetten, voorkomen. De rechtsgelijkheid is officieel erkend. Daairvoor zijn wij dankbaar. Er is recht ge daan. In den bestaanden toestand is voor den K.R.O. weinig veranderd. Maar de beraamde aanslag is afgeslage®. Echter moeten wij de zaak nog iets breeder bezien. De wet schrijft voor, dat de zendtijd door den Minister naar billijkheid moet worden verdeeld Zou het nu recht zijn, als uit antipathie tegen de socialistische beginselen aan de V.A.R.A. zendtijd zou worden onthouden. Binnen de perken der wet moet er gelijk recht voor de overtuiging zijn en wie dit te ruim acht, moet pogen de wet te doen wijzigen en daardoor een verkleining van het geonr-_ loofde te verkrijgen, die objectief werken en algemeen gelden kan. Wie iets anders vraagt, tast de rechtten en vrijheden des volks aan, levert de geestesuitingen over aan 'n subjec tieve censuur. Vandag de uitingen der socia listen, morgen die der Roomschen, overmorgen die der orthodoxen. Dien weg moet het niet op. Wij vragen wettelijke rechtsregeling en daar naast geestesvrijheid voor allen binnen bet be trokken kader. Juist, en waar de K.R.O. voor het recht wil zijn, is hij dankbaar voor het zendtijdenbesluit Of hij zich dan verheugt, dat de socialisten zooveel zendtijd hebben gekregen? Neen, daar over is hij niet verheugd. Wel acht hij bet juist, dat de Minister aan de V.A.R.A. geen onrecht, beeft wilen doen. Doch hij betreurt het dat er in ons land zooveel socialisten zijn, dat de Minister, handelend volgens recht, aan de V.A.R.A. zooveel zendtijd moest toekennen. Schiedamsche luisteraars, wij vragen u met aandrang om de zaak van den Kath. Radio Omroep krachtig te helpen bevorderen. Waar thans de A.V.R.O. door oprichting van „steunvereenigingen" door leuzen als „zendtijd gehalveerd", „bijdragen verdubbeld" enz. alles in het weirk stelt om te trachten den K.R.O. financieel (en ook op artistiek gebied) er onder te krijgen moet de K.R.O. meer dan ooit kunnen rekenen op den steun de rkatholieke luiste raars. De radio-kwestie in Nederland nadert haar volledige oplossing. De zendtijd op de binnen- '•andsche zenders is verdeeld: de zendtijd voor Indie-voor ons Kath. Missiewezen van enorme beteekenis is in behandeling; de bouw van een krachtig kortegolf station wordt voor bereid. De K.R.O. zal zich nog voor talrijke moeilijkheden geplaatst zien en moet vertrou wen op de eensgezind he i-d der katholieken, hun moreelen steun, hun offervaardigheid. Schiedamsche Katholieken, luisteraars en niet-luisteraairs. Er is hier te Schiedam een R.K. Radiiovereeniging, die strijdt voor de be langen voor den K.R.O. en voor die der katho lieke luisteraars te Schiedam. Zij roept u nog maals op: Wordt lid van den K R.O. Uw Om roep! Wij vragen het met den moesten aan- Maandag 23 Juni Concert te geven door de Kon. Militaire Kapel v. d. Grenadiers en Jagers. Orpheusschulp feestterrein. Aanvang 8 uur. Maandag 14 Juli Concert te geven door de Kon. Mannenzang- ver Schied. Mannenkoor Orpheus, m. m. v. 'cel Rott. Philharm. Orkest. Orpheusschulp feest terrein. Aanvang 8 uur. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Amhrosius 8 uur, R. K. Volksbond. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond ,,St. Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan t gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van 3—3% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie ..Schiedams. Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K- Volks bond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereniging Schiedam» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Zaterdagmiddag van 3—5 -uur.zittiM bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Gebouw R. K. Volksbond. „Excelsior". 13 Juni: Diergaarde, avondconcert Rott. Philh. Gen. Groote Kerk, orgelvoordracht Alex Paepen (Antwerpen), 8 uur. 14 Juni: Groote Schouwburg, Tropenadel (ens.-Braakensiek) 8.15 uur. 15 Juni: Groote Schouwburg, Tropenadel (ens.-Braakensiek) 8.15 uur Doeletuin, 2e pop. Grenadiersconcert, 8 uur Diergaarde, middagconcert Rott. Philh. Gen. 16 Juni: (Tivoll-schouwburg, De familiè Kwasie (De Splinters) 8 uur (voor volw.) SCHIEDAM, 13 Juni. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn* Moutwijn per H.L. ad 46 pOt. zonder fust 13.50 zonder belasting. Spiritus Binnenlandsche prima spiritus ad 100 pCt. 25.50 per H.L. Buitenlandsche prima spiritus ad 100 pCt. f 15.00—15.50 per H.L. (naar kwaliteit). Alle prijzen zonder fust of zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering HERMAN JANSEN Spoeling 0.90. Spoeling drang. Geeft u op aa.n het secretariaat der vereeniiging. Burg. Knappertlaan 190b of bij den heer Hoofdpropagandist der vereenlglng, J. Vermeulen, Dam 46. Namens het Bestuur der R.K. Radio-vereeuiging „St. LiduiDa" F. G. VAN ESSV Secretary GLAS IN HET WESTEN Mijnbeer de Redacteur. Als wielrijdend bewoner van het Westen doe ik hierbij een beroep op de bewoners van het Westen om mede te willen helpen dat het deponeeren van flesschen en gebroken ruiten op den openbaren weg nu eens een einde neemt. Maanden lang reeds heb ik er op gelet, dat er geen dag voorbij gaat of men treft stukken glas op onze straten aan. Bewoners van bet Westen, toont dat ge weet hoe het hoort, deponeert uw flesschen en rulte» enz. in uw vuilnisbakken. De Gemeentereiniging zou wellicht ook toe kunnen zien, dat glaswerk niet dagen lang op straat blijft liggen. Vele lekke handen zouden dan niet meer voorkomen. Hopend, dat dit beleefd verzoek, namens verschillende wielrijders gedaan, tot het ge- wenschte resultaat moge leiden, dank ik U, mijnher den redacteur voor de verleende plaats ruimte. Uw abonné, PUNAIS1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1