DE NIEUWE KARDINALEN Het grootste gedeelte van het ministerie had zich te verantwoorden VRIJDAG 13 JUNI 1930 60.000 GULDEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN MENSCHEN EN MÉENINGEN het wetsontwerp inzake de oud gepensioneerden MGR. w. BOUTER J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST TELEFOON-BUURTVERKEER VAN DE GROOTE STEDEN VRAGEN M 1 De mannen van bet geld hebben een zender gebouwd, die wordt aangediend als de Phohi- Daarop vonden uitzendingen plaats naar Indië. Niets hebben we den laatsten tijd van de ,,heeren", de rijke lui, meer moeten hporen dan: we hebben hem zelf gebouwd, wij onderhouden hem zelf, wij kunnen wat geven, want wij hebben de centen. En niets ergers kon er uitgedacht worden, om de menschen, die leven en sneven, of als de schutterij uit den ouden tijd die sneven en blijven leven voor 't eene, neu trale, nationale vaderland, bang te maken, opstandig te maken, kalmte en fatsoen te doen verliezen dan dit: moeten wij, neutralen, wij nationalen, hertalen aan de uitzendingen van die anderen?.... Dat nooitl Hoort ge: nooit!! De groote lui van de Phohi deden er nog een schepje op: ze hebben niet voor niets de centen. Als de niet-neutralen, niet-nationalen of de sectariërs, beten- gezegd, ook langs dien zen der zouden willen uitzenden, dan „gaat de deur dicht, dan wordt er niet uitgezonden". Zooals men ziet, is het geslacht van Van Speyk nog niet uitgestorven, behalve dan dat hij zei: liever de lucht in, en dat zij zeggen, dan niet de lucht in. Doch die sectariërs hebben zoowat drie kwart van de Kamer achter zich. En nu komen de rijke heeren van de Phohi. de mannen met groot geld en groot lef, vragen om subsidie aan de regeering. Liefst G0.000 gulden. Ja, alle kosten dragen vinden ze wat veel voor 't eene en onverdeelde vaderland Doch, wat nu? Moeten nu die sectariërs maar mee-dokkon voor die duiten. Ze betalen toch ook belas ting, niet waar? En mogen ze dan voor de rest kijken of luisteren zonder eenige zeggingschap? Is dat niet een klein beetje veel gevraagd van de goedheid der natie-vcrdeelende, de druk-splintercndo sectariërs? Wij meenen, dat daarover nog wel eens van gedachten gewisseld mag worden. Prettig voor den minister is het niet: hij mag wel de 60.000 gulden helpen binnen brengen, doch dan is mijnheer de minister bedankt, dan heeft hij zich nergens mee te bemoeien, dan moet hij maar naar de sec tariërs gaan. Schitterend kunnen we zoo'n geval niet vinden. EERSTE KAMER EEN NIET-GELUKKIGE UITLATING De aankomst te Amsterdam Gistermorgen arriveerde in de hoofdstad Z. D. H. mgr. W. Bouter, bisschop van Nellore in Brltsch-Iudië. Z. D. H. reisde met den trein tot Haarlem, waar hij te circa 12.30 arriveerde en waar de ouders van mgr. aanwezig waren. Na de eerste begroeting werd per auto door gereden naar Amsterdam, waar Monseigneur alleereerst een bezoek bracht aan zijn ouder lijke woning. Vervolgens begaf Z. D. 11. zich naar de pastorie van de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen in de Haarlemmer Hout tuinen, waar hij door pastoor Lagerweü en de geestelijkheid der parochie werd begroet. DE KONINKLIJKE FAMILIE De Koninklijke Familie zal, alvorens a.s. Maandag naar het buitenland te vertrekken, dien dag het noenmaal bij de Koningin-Moeder ten Paleize Soestdijk gebruiken. Vandaar ver trekken H. M. de Koningin en Prinses Juliana naar Rotterdam, voor de inscheping naar Ber gen en Noorwegen. Het grootste deel van bet ministerie bad zich gisteren voor den Senaat te verantwoorden, die zich in vijf uur door een flinke agenda heen werkte. Het begon met een beurtzang tusscben professor Anema en den minister van buiten- landsche zaken. De gereformeerde hoogleeraar, die tevens voorzitter van de vereeniging „Voor Volkenbond en Vrede" is, heeft van zijn kart geen moordkuil gemaakt, toen hij Amerika's politieke houding kenschetste. Dat dit land de stichting van zijn eigen president zoo hard nekkig blijft mijden en als niet-Volkenbondslid (en dan nog slechts met veel reserves) wil toe treden tot het Permanente Hof van intern, justitie, dat is iets wat mr. Anema eigenlijk maar moeilijk verkropt. En nog veel minder was hij te spreken over liet voorgestelde Ne- derlandsch-Amerikaansch arbitrage-verdrag, da. hij eenvoundig een dictaat van den Amerikaan- schen senaat noemde en een achteruitgang als men het met het oude verdrag vergeleek of met de nieuwere verdragen, de laatste tien ja ren gesloten met andere landen. Minister Beelaerts van Blokland kon op de critiek van den anti-rev. afgevaardigde eigen lijk niet veel zeggen. Hij was al blij, dat Ame rika tot liet hof toetrad en wat het arbitrage- verdrag betrof, inderdaad, vergelijkt men het met andere nieuwe verdragen, dan is het be neden peil en verbeterd is er niets. Dat kou de Amerikaanscbe gezant, de heer Diekema, die op de gereserveerde tribune zat, in den zak steken! Maar de pil was voor hem wat verguld door de mededeeling van den minister, dat Amerika ten minste aan Nederland, in tegen stelling met andere landen, nog een jaar speel ruimte had gelaten om verbeteringen (die niet kwamen) in het nieuwe verdrag te bewerken. „Hoe dankbaar is mijn kleine hond", scheen professor Anema te lispelen. Het ware te wen- schen, dat iemand als de Amsterdamsche hoog leeraar, die met groote zaakkundigheid en vol doende verve spreekt, eens een hartig Neder- landsch woordje ten beste gaf op internationale samenkomsten. Voorzitter de Vos van Steenwijk zag kans om professor vau Enibden er aan te herinneren, dat deze buiten de orde was. En dat de presi dent zich die kans niet liet ontglippen, spreekt voor de insiders wel vanzelf. Behoudens een enkele opmerking van mr. van Sasse van Ysselt, over de systematiek, kreeg minister Donner er zijn nieuwe wette lijke regeling van de arbeidsovereenkomst tusschen kapitein en schepelingen z. h. st. door. De premier, dis met een suppletoire begroo ting kwam, sloeg zich er al zeer vaardig door. In antwoord op de bemerking van den a.-r. heer van Citters, die de voorgestelde uitgave voor liet bodem-onderzoek-laboratorium te Gronin gen wel heel erg royaal vond, zei Jhr. Ruijs oolijk: Tja, kijk 'ns hier, het is een inter departementale aangelegenheid. Zij gaat mij niet alléén aan maar ook mijn collega's van waterstaat en financiën. Natuurlijk begreep de oud-gouverneur van Gelderland de moeilijk heid dadelijk en hij berustte. Hetzelfde deed de Kamer met een voorstel van den minister van koloniën, waarvan minister Reymer heel grootmoedig de verdedi ging op zich had genomen. Maar nademaal geen enkele aanvaller kwam opdagen, kreeg de radio-minister er 't koloniaal voorstel al even gauw door als zijn eigen ontwerpjes. Precies zoo ging het met minister de Geer s wetsontwerp inzake de oud-gepensionneerden De daarop betrekking hebbende algemeene maatregel van bestuur, waarhij het „bedeelings- karakter" aan de uitkeeringen krachtens het stichtingsfonds zal worden ontnomen, zal zoo snel mogelijk afkomen. Laat ons hopen, dat daarmee ook de tevredenheid komt. De toestand langzaam vooruitgaande De toestand van den te Gorssel verpleegd wordenden luitenant-generaal J. J- G. baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter der Eerste Kamer, is, naar ons van de zijde dei- familie te 's-Gravenhage wordt gemeld, lang zaam vooruitgaande. Het Wordt echter op het oogenblik minder gewenscht geacht, dat de patiënt bezoek ontvangt. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. Het m. s. „Insulinde" van den Rotterdam- schen Lloyd kwam hedenmorgen 7 uur te Marseille aan. In aansluiting daarop vertrok de Lloyd Rapide te 10.55 uit Marseille. Aan komst te Roosendaal Zaterdagmorgen te 7.16, aankomst Rotterdam D.P. 8.51, aankomst Den Haag H.S.M. te 9.19. ONTBINDING COMMISSIE ARBEIDERS VERZEKERING. Bij beschikking van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid van 6 Juni 1930, is ontbonden de commissie inge steld bij de beschikking van genoemden Mi nister van 9 September 1929, onder dankbetui ging aan den voorzitter, de leden en de secre tarissen voor de door hen als zoodanig bewe zen diensten. MGR. ACEILLE LIEN ART De laatste loodjes wegen het zwaarst en het was de minister van arbeid, die, in verband met zijn voorstel-wijziging der arbeidswet 1919, de meeste bemerkingen kon verwachten. Alles bij elkaar viel het echter nog al mee. „Les idéés marclient", zei de vrijz.-dem. prof. Kra nenburg naar aanleiding van de rede van mr. Pollema. Deze jonge en rustige afgevaardigde, die namens de c.-h. partij het woord voerde, had geen principieele bezwaren tegen de voor gestelde delegatie van macht aan de ambte naren der arbeidsinspectie. Hij achtte deze delegatie niet in strijd met de Grondwet en de practische tenuitvoerlegging ervan in het re- geeringsvoorstel, kwam hem het best voor èn voor werkgever èn voor werknemer. Zij waar borgde in elk geval een soepele toepassing van de arbeidswet. Wel verklaarde mr. Pollema zich tegen een beroep op den rechter buiten de administratie om met name op de bedrijfs- raden omdat hij, met wijlen Struycken van meening is, dat de administratie in zichzelf waarborgen voor onafhankelijke rechtspraak zal moeten vinden. Prof. Kranenburg was er ook tegen recht spraak over de arbeidswet naar de bedrijfs- raden te brengen'; zijn groote bezwaar is, dat bij beroep op bedrijfsraden, een ondernemer door concurrenten kan worde-n berecht. Dan heeft de Leidsehe hoogleeraar liever de Kroon als beroepscollege met advies van de at'dee- ling Contentieux van den Raad van State. In tegenstelling met mr. Pollema achtte de vrijz.- dem. spreker de adriiinistratie zeker geen on partijdige rechter. Minister Verschuur had met de delegatie geen moeilijk spel. Als deze in de arbeidswet niet paste, dan zou zij evenmin passen in tal van andere wetten. Dan zou men moeten aan nemen, dat de steenhouwerswet, de stuwadoors wet, de veiligheidswet, de woningwet en de motor- en rijwielwet ook inconstitutioneel zijn. Al die wetten hebben toch een zeker stelsel van delegatie. Nu kan de c.h. heer de Gijselaar (de eenige, die onoverkomelijke bezwaren bleek te hebben) wel zeggen: ik ben mij niet bewust ooit mijn stem gegeven te hebben aan een wet, die streed met de Grondwet, maar Hij zal toch waar moeten maken, dat al de bovengenoemde wetten anti-grondwettig zijn. En wij zullen eens afwachten of de c.li. afgevaardigde voorlaan tegen elke wijziging van die wetten zal stem- men. De minister erkende, dat de bedrijfsraden- rechtspraak niet het summum van recht zal brengen. Hij ziet ook wel het bezwaar van prof. Kranenburg. Maar het groote voordeel is, dat er door de bedrijfsraden een rechtspraak komt voor het bedrijf als collectiviteit en dat deskun digen recht zullen spreken. Maar deze recht spraak der bedrijfsraden zal adviseerend zijn: de einduitspraak blijft bij den minister. Daar mee vervallen de bezwaren van degene, die de ontwikkeling van de sociale wetgeving in handen van de Staten-Generaal willen houden en de onpartijdigheid gewaarborgd wenschen. De minister immers, hoofd der administratie, blijft verantwoordelijk en is in de Volksver tegenwoordiging interpellabel over beslissingen. Van belang leek ons de ministerieele verwijzing naar de bedrijfsrechtspraak in het typografen- bedrijf, die blijkbaar tot aller tevredenheid werkt. Op twee uitingen van minister Verschuur in de Tweede Kamer is in de liberale pers vlam gevat. Tot tolken van deze bezwaren maakten zich de heeren Pollema en Kranenburg. Beiden hadden er bezwaar tegen, dat de minister de grondwet boven het leven zou hebben geplaatst en vooral was de c.h. afgevaardigde er niet over gesticht, dat de minister had durven zeggen, dat de werkgevers er het meest belang bij heb ben zich aan de sancties der arbeiderswet te onttrekken. De laatste uiting leek ons nu ook niet erg gelukkig geformuleerd. Laat haar EêN GEVAL VAN ENCEPHALITIS Vele gevallen van Kinderverlamming In de week van 1 tot met 7 Juni werden geconstateerd 220 gevallen van roodvonk, 109 van diphteritis, 31 van typhus en 15 van kin derverlamming. Van de roodvonkgevallen kwamen er 49 voor te Amsterdam, 30 te Rotterdam, 13 te 's Gra- venhage en 7 te Utrecht. Van de diphtherie- gevallen 21 te Rotterdam, 11 te Amsterdam en 6 te Heerlen. Typhus deed zich o.a. voor te Deventer (5 gevallen), Amsterdam (4) en Bocholtz (4). Van de gevallen van kinderverlamming werden er 8 te Gouda geconstateerd. Door de entstofinrichtingen werd koepokstof afgeleverd voor 2046 personen, waarvan door die te Amsterdam voor 1990, te Rotterdam voor 53 en te Groningen voor 3 personen. Er werd één geval van encephalitis na inen. ting waargenomen. Bovenstaande cijfers zijn ontleend aan de pgave van aangegeven gevallen van besmet telijke ziekten, opgenomen in Staatscrt. No. 112. De lste LUITENANT VAN GIESSEN, com mandant van het escadrille, dat in den regen verzeilde, die door den beeir Veraart Was veroorzaakt, wenscht dezen geluk met het behaalde resultaat inhoud waar zijn (is, helaas, elke Nederlander op zijn tijd geen wetsontduiker?) van een mi nister hoort men zoo'n. waarheid toch liever niet, zeker niet aan het adres van één groep. Iets anders was hetgeen mr. Verschuur over de grondwet had gezegd. Hier had de bewinds man dat was, zooals wij vroeger reeds he. loogd hebben, uit het geheele verband der redeneeringen in de Tweede Kamer duidelijk bedoeld te zeggen: wet en grondwet moeten het algemeen belang dienen. Zij behooren zich aan te passen aan 't leven. Dezelfde opvatting is verdedigd door prof. v. d. Grinten en deze deed niet anders dan de voetstappen volgen van Krabbe. Struycken en vooral van Lohman Sr. Toen de minister uit diens standaardwerk „Onze Constitutie" de wel zeer krasse woorden over liet revolutionair karakter der grondwet doorlas keek de heer de Savornin Lohman door de luiten... De Utrechtsche ho'ogleeraar kon op dat oogenblik werkelijk niets heter doen. Want de woorden van zijn vereerden oom waren zóó rebelsch dat zelfs de minister die voor geen stringente uitlating vervaard is ze wel wat al 'e vrijmoedig vond. 55. h. st. kreeg de minister (die voortaan goed zal doen te zorgen zich niet meer zóó te uiten, dat men zijn woorden ernstig verkeerd kan op vatten, al is kwaadwillige uitleg niet altijd te vermijden) er zijn ontwerp door. Alleen de heer de Gijselaar vroeg aanteekening, geacht te wil len worden te hebben tegen gestemd. SNELLERE VERBINDINGEN VEREENIGING TOT VEREENVOUDIGING VAN ONZE SPELLING Een telegram aan den Minister In de te Utrecht gehouden algemeene verga dering van de Vereeniging tot Vereenvoudiging van onze Spelling is besloten het volgende telegram te zenden aan den Minister van On derwijs: De Algemene Vergadering der Vereniging tot Vereenvoudiging van onze Spelling, waarin aanwezig vertegenwoordigers van alle grote leeraars- en onderwijzersverenigingen van verschillende richting, te Utrecht bijeen, ver. zoekt Uwe Excellentie met aandrang, niet door invoering van een nieuwe, kunstmatige ge slachtsregeling in de school anarchie te stich ten, maar de Vereenvoudigde Spelling bij het onderwijs met gelijke rechten toe te laten. Het ideaal zal in korten tijd nog niet te verwezenlijken zijn De op 1 Januari j.l. ingevoerde nieuwe tele foontarieven brachten den prijs voor een ge woon gesprek tusschen nabijgelegen plaatsen op 10 cent voor elke 3 minuten. Maar naast de voordeelen der tariefsverlaging heeft het pu bliek er ook belang bij, dat dit verkeer op een voudige wijze en zoo snel mogelijk wordt af gewikkeld. De omstandigheden om daartoe te geraken zijn op het oogenblik gunstig, nu de telefoonnetten in de groote steden voor het grootste gedeelte geautomatiseerd zijn of bin nenkort zullen zijn. Het ideaal van verkeers- afwikkeling zou zijn, dat de abonné's zelf, door het draaien van een bepaalde cijfergroep, in eens de abonné in de andere plaats zouden kun nen bereiken. Maar dit zal in korten tijnog niet te verwezenlijken zijn, omdat de kleinere netten nog niet automatisch zijn. Wat echter wel zou kunnen worden bereikt, is, dat eener- zijds de telefoniste in de kleinere plaats, die de aanvraag van een abonné ter plaatse in ont vangst neemt, dadelijk met de kiesscliijf de abonné in de groote stad kan oproepen en daar mede de verbinding tot stand kan brengen, terwijl anderzijds de abonné in de stad recht streeks de telefoniste in de kleinere plaats op belt, die het verlangde nummer en het nummer van den aanvrager opneemt, waarna dadelijk de gewenschte verbinding tot stand gebracht wordt. Zoo wordt dezer dagen het buurtverkeer in gevoerd tusschen de Rijkstelefoonnetten te Utrecht en Zeist. Met de gemeentelijke tele foondiensten te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage is omtrent de invoering van buurtverkeer overleg gepleegd, hetgeen er recht toe geleid heeft, dat in het verkeer Zaandam—Amsterdam, de Zaandamsche tele foniste zich rechtstreeks in het Amsterdam sche net kan inkiezen, terwijl tusschen Delft en 's-Gravenhage het wederzijdsch buurtverkeer op 16 Juni a.s. wordt ingevoerd. Vragen slaat vrij. Vragen staat ook wijs, want wie vraagt, wil weten, is dus weetgierig. Iets willen leeren strekt tot eer: daarom vragen wij iets. Waar blijver., bij onze sociaaldemocraten de protestvergaderingen en de gloeiende protest artikelen tegen het bedrijf der Engelschen in Britsch-Indiê. Daar vloeit bloed. Het bloed van inlanders. Het bloed van menschendie opkomen voor hun vrijheid. Hel bloed van verdrukten, die zich te weer stellen tegen de onderdrukkers, en de macht hebbers. Mag zooiets geduld ivorden in een maat schappij als de onze? Mag een regeering zoo te keer gaan? De sociaaldemocraten protestcercn unilcrs graag. Waarom zwijgen ze nu? Zijn ze op slot van rekening niet Legen die methoden? Geven ze aan die inlanders dus niet het recht om zich vrij te vechten? Of mag de Labourregeering in Engeland maar doen, wat ze verkiest? Hebben ze met Enge land en Britsch-Indië niets te maken mis schien? Als zij zoo roepen over de voorbeeldige sociaaldemocratische rcgecring in Engeland, moeten we wel aannemen, dal ze dit voor beeld goedkeuren, als ze cr niet tegen op komen. Immers, zij strijden voor vrijheid cn recht! Of geldt dat alleen zoolang hun geestverwan ten niet de Rcgecring in handen hebben? Dal de sociaaldemocratische broeders zoo icis zelf niet vragen aan hun leiders. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE Staking afgewimpeld EEKMAN TE BRUSSEL De kunstschilder Eekman opent den 14den Juni a.s. te Brussel 'n uitgebreide tentoonstel ling van zijn werk. MUZIEK-PRIJSVRAAG VOOR EEN LUSTRUM-MARSCH L. P- J. Michielsen bekroond De lustrumcommissie van het Leidsch Stu dentencorps heeft indertijd een prijsvraag uit geschreven voor het componeeren van een feest- march voor de a.s. lustrumfeesten. De jury, bestaande uit den 'heer Mathijs Vermeulen, Kapitein C. Walter Boer, directeur van de Koninklijke Kapel en Dr. Joh.. Wagenaar, di- Tecteur van het Koninklijk Conservatorium te Den Haag, hebben thans bekroond den marsch, gecomponeerd door Mr. L. P. J. Michielsen te Scheveningen, welke was ingezonden onder het motto „Fortunae cetera mando" (Ovidius). EEN BESPREKING, WAARBIJ OVEREENSTEMMING WERD BEREIKT Gisteren had op het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid een bespreking plaats, onder leiding van den Rijksbemiddelaar 11. A. van IJsselsteyn, betreffende een dreigende sta king aan de N.V. Confectiefabriek v.h. Gebrs. Brasz te Enschede. Tijdens deze bespreking werd overeenstemming bereikt; de vertegen woordigers der werknemersorganisaties ver klaarden zich bereid de volgende punten bij hun leden te verdedigen. a. De firma is bereid met de vakorganisaties overleg te plegen over de arbeidsvoorwaarden van het personeel. b. De firma is bereid de Christelijke feest dagen te vergoeden op de basis van het loon, dat in de zes weken, voorafgaande aan den be- treffenden feestdag, is verdiend. Vergoeding der Christelijke feestdagen zal niet plaats heb ben jegens degenen, die op eigen verzoek niet de geheele week werken. Voor het jaar 1930 zal de vergoeding voor den 2en Pinksterdag als vacantiedag worden uitgekeerd, ook aan hen, welke vóór de vacantie mochten worden ontslagen. c. Aan het geheele personeel zullen in Juli of Augustus 3 achtereenvolgende dagen vacan tie met behoud van loon worden gegeven. De uitbetaling zal geschieden op dezelfde basis als voor de Christelijke feestdagen is vastge steld. d. De aangekondigde staking gaat niet door. UIT HET VISSCHERIJBEDRIJF De crisis schijnt voorbij In het H. Consistorie van 30 Juni a.s. zal Z. H. de Paus, zooals dezer dagen werd bericht, een vijftal vooraanstaande prelaten tot het kardi nalaat 'verheffen. Het zijn, zooals men weet, Mgr. Francesco Marchetti-Selvaggiani, secretaris van de H. Congregatie der Propaganda; Mgr. Lome de Silveira Cintra, aartsbisschop van Rio de Janeiro; Mgr. Raffaelle Carlo Rossi, assessor van de H. Congregatie van het Consistorie; Mgr. Serafini, secretaris van de H. Congre gatie van het Concilie; Mgr. Liénart, bisschop van Rijssel. Wij laten hieronder van de nieuwe eminen ties een aantal levensbijzonderheden volgen: Mgr. Leme de Silveira Cintra Mgr. Leme de Silveira Cintra werd in Januari 1882 geboren. In 1911 werd hij titulair bisschop van Orosia, in 1921 titulair aartsbis schop van Farsalo en coadjutor van den aarts bisschop van Rio de Janeiro, kardinaal Arco- verde, met recht van opvolging. Daar kardinaal Arcoverde reeds op hoogen leeftijd en dikwijls ziekelijk was, bestuurde mgr. Leme reeds geruimen tijd voor het over lijden van kardinaal Arcoverde, het aarts- öiocees. Mgr. Achille Liénart Mgr. Achille Liénart. bisschop van Rijssel, werd in 1886 geboren. De nieuwbenoemde kar dinaal is dus slechts 46 jaar oud. Vooral op sociaal gebied heeft mgr. Liénart zich groote verdiensten verworven. In zijn diocees had hij verschillende sociale geschillen op te lossen, en steeds vond hij een bevredigende oplossing. De H. Stoel verleende hem daarbij Zijn bijzonderen steun en richtte tot hem het bijzondere- te zijner tijd vermelde, schrijven, waarin de juiste middelen werden aangegeven om de samenwerking van de vakvereenigingen van werkgevers en werknemers in zijn diocees te verzekeren. Groote verdiensten heeft de doorluchtige pre laat zich ook verworven op het gebied van het (katholieke onderwijs. De katholieke liooge- school te Rijssel kwam onder zijn bestuur tot hoogen bloei. Mgr. Francesco Marchetti WÊMimM Mgr. Francesco Maröhetti-Selvaggiani werd 1 October 1871 te Rome geboren. Hij bezocht achtereenvolgens het beroemde Almo Collegio Capranica en de pauselijke universiteit der Gregoriana. In 1896 werd hij priester gewijd en reeds enkele jaren daarna, als auditor hij het pause lijk gezantschap, naar Washington gezonden. Na zijn terugkeeT uit Washington was hij werkzaam als minutant in de H. Congregatie voor buitengewone kerkelijke aangelegenheden. Daarna trad hij wederom in diplomatieken dienst als auditor der pauselijke nuntiatuur in Beieren. Tijdens den oorlog was mgr. Marchetti werk zaam bij het pauselijk gezantschap te Bern ten behoeve van de krijgsgevangenen. In 1918 werd hij benoemd tot titulair aarts bisschop van Seleucia en tevens tot pauselijk nuntius in Venezuela, waar hij echter slechts twee jaar bleef. Na de instorting van de Oostenrijk-Hongaar- sche monarchie werd mgr. Marchetti als nun tius naar Weenen gezonden. In 1923 ontbood Z. H. Pius XI hem naar Rome en belastte hem met het zeer gewichtige ambt van secretaris van de Propaganda Fide. Hier gaf bij blijk van zijn groote werkkracht en sterk organisatievermogen. De Propaganda Fide werd voortdurend uitgebreid; het Pauselijk Liefde werk van de Voortplanting des Geloofs werd naar Rome verplaatst, en op den Monte Jani- culus werd het nieuwe grootsche gebouw op gericht, waarin alle werken der H. Congregatie werden ondergebracht. In het Heilig Jaar onder ging de H. Congregatie tenslotte nog een be langrijke uitbreiding doordat het pauselijk mis siemuseum in het paleis van Lateranen werd ondergebracht. Bij al deze vernieuwingen en uit breidingen was mgr. Marchetti steeds de rech terhand van den prefect der Propaganda, kar dinaal van Rossum, met wien hij steeds onver moeid samenwerkte, om de groote idealen, die Z. H. Pius XI op missiegebied koesterde, te ver wezenlijken. Te Rome verluidt, dat mgr. Marchetti, bij zijn verheffing tot liet- kardinalaat van den II. Vader den titel van Proprefect der Propa ganda Fide ontvangen zal. Mgr. Giulio Serafini Mgr. Giulio Serafini is afkomstig uit Bolsena, waar hij in October 1867 geboren werd. Gerui men tijd was hij professor in het kerkelijk recht aan de pauselijke hoogescholen in Rome en rector van het Seminario Pio. Door Z. H. Pius X werd hij in 1907 benoemd tot bisschop van Pecia. Hij nam echter nooit bezit van den bisschoppelijken zetel, omdat de kerkelijke overheid zijn hulp in Rome niet kon missen. Hij werd benoemd tot studieprefect van het pauselijk Seminario Maggiore en titulair aarts bisschop van Lampasco. Sinds 1922 bekleedt hij het gewichtig ambt van secretaris van de H. Congregatie van het Concilie. BINNEN EENIGE WEKEN WEER NORMAAL Thans schijnt de crisis in het visscherij- bedrijf te IJmuiden weer voorhij te zijn, want verscheidene van de opgelegde stoomtrawlers zijn in de laatste dagen wederom ter visscherij uitgevaren. Het aantal opgelegde schepen (90) is nu tot op de helft verminderd. Vermoedelijk zal het bedrijf binnen een paar weken weer in een normalen toestand zijn. DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT EN HET STUDENTENLEVEN MGR. RAFAELLE CARLO ROSSI Herhaaldelijk wordt hier beweerd, dat mgr. Serafini door den H. Vader tot prefect van de H. Congregatie van de Seminaries en Univer siteiten benoemd zal worden, terwijl de tegen woordige secretaris van genoemde congregatie, kardinaal Gaetan Bisleti, tot secretaris van de H. Congregatie van (het H. Officie zou wor den aangesteld. Sinds den dood van kardinaal Merry del Val, dus sinds einde Februari, is deze zeer gewichtige post vacant. Mgr. Rafael]e Carlo Rossi Mgr. Raffaelle Carlo Rossi behoort tot de orde der Ongeschoeide Carmelieten. In October 1876 werd hij te Pisa geboren. Reeds op jeugdigen leeftijd deed hij zijn intrede in de orde, waar hij spoedig hij zijn overheden in hoog aanzien stond. Ook aan de Romeinsche Curie vervulde hij reeds spoedig daarna zeer gewichtige functies, als consultor van verschillende congregaties. In 1920 werd hij benoemd tot bissdhop van Voltera, waar hij tot 1923 verbleef. Daarna volgde zijn benoeming tot titulair aartsbisschop van Tessalonië en tevens tot asses sor van de H. Congregatie van het Consistorie. Zooals bekend is, is dit een der belangrijkste congregaties, daar zij belast is met de verkiezing der bisschoppen. Voor mgr. Rossi was de tegen woordige kardinaal Luigi Sineero assessor van de H. Congregatie van het Consistorie. Sinds den dood van kardinaal Carlo Perosi in Januari van dit jaar, die secretaris van de H. Congregatie van het Consistorie was, heeft mgr. Rossi de leiding over deze zeer belang rijke congregatie. Op dezen grond veronderstelt men, dat Z. H. Pius XI hem eveneens met het secretariaat zal belasten. Een tentoonstelling In het antiquariaat der firma Burgersdijk Niermans (Templum Salomonis) te Leiden is, met het oog op de a.s. lustrumfeesten van het Leidsch Studentencorps, een tentoonstel ling ingericht, betrekking hebbende op de Leidsehe Universiteit en het studentenleven. De tentoonstelling omvat 3 afdeelingen, n.l.: de universiteit, de studenten en de maskera des. DE „JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT" IN RADIO-TELEFONISCHE VERBINDING MET AMSTERDAM. BANDOENG, 11 Juni (ANETA). Gisteren avond is de „Johan van Oldenbarneveldt" lig gende ter reede van Semarang, in radio-tele fonische verbinding gebracht met de Directie der Maatschappij „Nederland", te Amsterdam. MGR. LEME DE SILVEIRA CINTRA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5